Fiala ve zničené ČR nic nezlepší. Noví politici okamžitě reagovat, jako Havel, Fico v SR, Dubček, odbory v Německu. Vyhlásit velké protesty. NSZ Stříž šetřit miliony Fialy. Expremiér Pithart zklamán soudci ÚS, katastrofa

Škoda, že je ing. Babiš ze SR, kde jsou průbojní a nebojácní politici, kteří se okamžitě ozvou proti nepořádku ve státe. Ing. Babiš, Schillerová, Havlíček, Nacher a spol. nemohou přece počítat s tím, že jim soudci podpoří jejich návrhy, když je schvaluje exkomunista Pavel, který je rád, že je na Hradě po Hitlerovi, senátoři, kteří soudce doporučují na ÚS, a Fialovi poskoci, kteří nic neumějí, ale chtějí získat snadno miliony politikou. A tak tancují podle Fialy, který už ukládá miliony a miliardy na další miliardové zhodnocení. Nikde jinde miliony snadno bez umění tito poskoci nezískají. Všechny by měl prošetřit NSZ dr. Stříž se skupinou policistů.

ÚS není žádná třetí komora po parlamentu a Senátu. Takže je zbytečné na ÚS spoléhat. Postižení občané, podniky atd. si musejí pomoci sami velkými protesty a dnes generální stávkou proti Fialovi, aby podal demisi. Dobře to udělali lékaři. Je chyba, že se k nim nepřidali všechny rezorty z ČR, dopraváci, horníci, hutníci, zdravotníci, akademici, studenti, zemědělci, důchodci, policisté, soudci, jako v Chorvatsku i jinde atd. Pokud odbory se Středulou jsou k ničemu, získat odborníky v Německu, na Slovensku i jinde. Poslance Blahu ze SR, který by určitě pomohl, je místopředsedou Fica, Smeru. Fico už čtyřikrát premiérem Slovenska.

X X X

EXPREZIDENT  ZEMAN  VŽDYCKY  DOBŘE  PORADIL

ZEMAN  PREMIÉR,  DVAKRÁT  PREZIDENT

Vláda je odborně nekompetentní, je vládou amatérů, řekl Zeman na akci SPD

Do Poslanecké sněmovny se vrátil bývalý prezident Miloš Zeman. Vláda Petra Fialy není podle něj ani levicová, ani pravicová, ani konzervativní, ani liberální. „Je odborně nekompetentní, je vládou amatérů,“ řekl Zeman na semináři SPD ve Sněmovně a vyzval ke konání nových voleb.

 „Zjistil jsem, že máme ministryni pro vědu, výzkum a inovace. O prvním, druhém ani třetím neví zhola nic. Věda, výzkum je jí bytostně vzdálená,“ prohlásil bývalý prezident o ministryni Heleně Langšádlové za TOP 09.

Je podle něj kvalifikována pro tento resort asi jako teolog pro ministerstvo zemědělství. řekl Zeman a jako další svůj terč si tak vybral ministra Marka Výborného z KDU-ČSL.

Exprezident kritizuje nákup stíhaček F-35

Kritizuje vládou chystaný nákup nadzvukových stíhaček F-35. „Je to jako když si chudá žena kupuje diamantový náhrdelník,“ prohlásil bývalý prezident.

Na konci svého patnáctiminutového projevu vyzval ke konání nových, tedy předčasných parlamentních voleb, což odměnili účastníci semináře SPD potleskem vestoje.

Zeman hovořil na akci nazvané Evropa a svět 2030 s podtitulem Prognózy vývoje v Evropě a ve světě do roku 2030 a vliv na prosperitu České republiky.

Zeman gratuloval Okamurovi k rekordní délce vystoupení

Hned v úvodu svého vystoupení gratuloval Tomiu Okamurovi k délce jeho vystoupení minulý týden ve Sněmovně a řekl, že mu nehodlá konkurovat. Šéf SPD minulý týden hovořil 10 hodin a 44 minut, aby obstruoval snahu vládní koalice prosadit korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí.

„Ďábel, který je nejblíž andělům, se jmenuje Peter Pellegrini,“ odvětil na semináři SPD exprezident Miloš Zeman na dotaz jednoho z účastníků, koho vidí jako nejlepšího kandidáta na nového slovenského prezidenta.

Na vystoupení bývalého prezidenta dorazil spolu s ním také místopředseda Sněmovny a předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Kromě Miloše Zemana na semináři vystoupili exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý, levicová ekonomka Ilona Švihlíková či místopředseda nacionalistického a národně konzervativního uskupení Akce D.O.S.T Michal Semín.

„Světovláda USA končí,“ řekl na semináři konaném pod záštitou poslanců SPD Vladimíra Zlínského a Marie Pošarová, předseda opozičního hnutí Tomio Okamura. Je podle něj otázkou času, kdy skončí vedoucí role dolaru ve světovém obchodu.

Na půdě Poslanecké sněmovny Zeman naposledy vystoupil ještě jako prezident v únoru 2022, kdy hovořil před prvním čtením schvalování státního rozpočtu. Veřejné události navštěvuje jen velmi vzácně.

Naposledy se zúčastnil na státní svátek 28. října akce Českého svazu bojovníků za svobodu, který vznikl v roce 1990 z původního svazu protifašistických bojovníků. Akci dal přednost před slavnostním udílením vyznamenání na Pražském hradě.

X X X

OSTUDA  SOUDCŮ  ÚS,   ŽEBRÁKY  FIALY  HODILI  NA  SMETIŠTĚ

 Ostuda ctihodného Ústavního soudu. Zákonné neznamená spravedlivé a morální

Ústavní soud rozhodl ve prospěch vlády, politické opozici a menšině neuznal ani bod. Dozvěděli jsme se, že sice bylo narušeno legitimní očekávání seniorů, vláda měla vyslyšet prognózy inflace, podmínky pro valorizace byly splněny co do výše inflace, ale stejně smolík. Soudce zpravodaj připustil, že byl vynesen verdikt „navzdory Evropskému soudu pro lidská práva“.

V odůvodnění rozsudku se zopakovaly politické argumenty vlády, i my si tedy zopakujme politické argumenty. Senioři dostali přidáno, jen ne tolik, a obzvláště si polepšili ti s penzemi nízkými, zapreludoval soudce zpravodaj. Zapomnělo se na zásluhovost, že kdo víc přispěl, víc dostává, což Ústavní soud potvrdil v minulosti. Ohledně penzí se prý musí myslet na budoucnost. Jinak řečeno, stát a všichni kvůli seniorům zchudnou. To je odměna za celoživotní práci a výchovu dětí? Zkusí vládní představitelé a 12 z 15 ústavních soudců žít za dvacet tisíc průměrného důchodu?

 Legitimní očekávání i podle proběhnuvší slovní ekvilibristiky u Ústavního soudu narušeno bylo. Bylo legitimní očekávat, že se penze zvýší podle mechanismu nastaveného pro čas ekonomické sloty. Jenže prý i přes naplnění této podstaty je zákonné, když vláda v době, kterou má na uvedení zákonného nároku do praxe, valorizaci změní.

Sice na ni byl nárok ke konci ledna, ale platností zákona od druhé poloviny března (Petr Pavel coby novopečený prezident podepsal 16. března 2023) prý bylo dosaženo souladu, byť legitimní očekávání bylo narušeno. Co je to za argumentaci? Až příště bude zaměstnanec nebo živnostník očekávat, že např. ve lhůtě tří týdnů v měsíci následujícím po měsíci odpracovaném dostane mzdu podle dohody, může ji zaměstnavatel či objednavatel svévolně snížit?

Existuje právo pozitivní soustředěné na dané platné normy bez ohledu na cokoli, prosté čtení paragrafů. Tak Ústavní soud rozhodnul. Pak je právo přirozené, které je výrazem ideálu, má se co nejvíce blížit spravedlnosti. Právo, jaké by dle požadavků přírody, rozumu či morálky mělo být, věčné, neměnné a univerzální. Promítá se do našeho právního systému tak, že se zákony mění, přijímají nové atd., protože nejsou ideální, jelikož pozitivní právo coby soubor platných norem neodpovídá právu přirozenému. Z hlediska práva přirozeného jistě platí, že rodičům a prarodičům jsme povinování úctou. Obecně i lidem starším do doby, než zavdají příčinu k opaku.

Další rána pro důvěru ve stát

Zavdali snad dnešní senioři příčinu brát jim peníze, na něž měli nárok? Tato vláda se holedbala, že jim nejvíce zvýšila důchody, přičemž jen postupovala dle dávno platného zákona. A právě tento zákon přitom při první příležitosti po skončení prezidentské volby honem upravila, aby se nepředala. Mají soudci a vládci křišťálovou kouli, že vědí, co bude za třicet let? Vzpomeňme na svět před třiceti lety, kdo čekal on-line obchodování v miliardách a internet v mobilu?

Posílí důvěru v demokracii i stát, když sice Ústavní soud přiznal, že námitky vůči narušení legitimního očekávání jsou případné, ale i přesto rozhodl ve prospěch vlády? Nebudou se lidé ptát, jaký vliv má fakt, že si část soudců najmenoval nový prezident spojený pupeční šňůrou s touto vládou? Mohou penzisté za to, že tato vláda nechala urvat inflaci z řetězu? A můžeme my ostatní za to, že prý nejsou peníze pro všechny, ale evidentně na zbraně včetně drahých stíhaček jsou? Z hlediska přirozeného práva vyhrála amorálnost a nespravedlnost, včetně odůvodnění stavu legislativní nouze hrozbou hospodářské škody. Která další skupina jí bude označena příště?

Technicistní argumentace v rozporu s přirozeným právem jen posílí odpor a pocit arogance moci. Tu je možné zjednodušit takto: „Je pravdou, že se životní úroveň za naší vlády propadla všem, ať se tedy propadne i seniorům, kterým se 30 let zákonem slibovalo, že budou chráněni.“ Holt, sliby, pětikoaliční chyby.

X X X

ŽÁDNÉ  ČEKÁNÍ  NA  DALŠÍ  VOLBY,  S  FIALOU  ODSTRNIT  I  JUREČKU,

NOVOU  ÚSPORNOU  VLÁDU

ZRUŠIT  SPORTOVNÍ  AGENTURU,  KETRÁ  JE  ZBYTEČNÁ,  VYHAZUJÍ  SE  MILIONY

Ústavní soud ve středu zamítl stížnost poslanců ANO na zrušení zkrácení mimořádné valorizace penzí. Politolog Milan Školník z Katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v rozhovoru pro iDNES.cz však poznamenal, že to pro hnutí ANO není úplná prohra. „U voličů si můžou obhájit, že udělali maximum, jak v parlamentu na úrovni obstrukcí, tak ohledně návrhu na Ústavní soud,“ řekl.

 X Ústavní soud ve středu rozhodl, že mimořádná zkrácená valorizace byla v pořádku. Je to překvapivé rozhodnutí?

To je otázka. Bylo vidět, že tam jsou samozřejmě i soudci s jinými názory, byť opravdu v malé menšině. Některá rozhodnutí v minulosti byla třeba půl na půl, kdy třeba jeden nebo dva hlasy rozhodly. Tady to ale vypadalo, že je většinová shoda. Každopádně rozhodnutí Ústavního soudu je absolutně suverénní, tam už není možnost cokoliv zpochybňovat.

X Je běžné, aby se politická hnutí či strany obracely na soud?

Není, asi by ani být úplně nemělo. Krajní možnosti, jak třeba prosadit názor nebo něco blokovat, jsou obstrukce ve Sněmovně. To by měla být nej opravdu nejkrajnější možnost.

Obracet se na Ústavní soud je možnost krajní z těch nejkrajnějších, tedy i ta poslední. Ono to pak totiž vyvolává určité obavy, že moc soudní zasahuje do moci politické a v tomhle případě zákonodárné.

Na druhou stranu je to samozřejmě právo kohokoliv. V daném případě se jednalo o politické téma, které Ústavní soud musel řešit. Spíše jde o to, aby to nevytvořilo nějaký nebezpečný precedent do budoucna. Například, že v momentě, když někdo není s něčím spokojený, jako v tomhle případě opozice.

Pak by se mohly objevit spekulace, že Ústavní soud zasahuje do politiky až moc. Je to samozřejmě něco, z čeho mají politici do určité míry obavy. Ale jak vidíme, část politické scény nemá problém se na Ústavní soud obrátit. Může to vnímat jako něco v rámci politického boje.

Pro Jurečku to mohl být problém

X Takže je tady možnost, že opozice se na Ústavní soud bude obracet? Například v případě, kdy zjistí, že ji u nějakého tématu obstrukce ve Sněmovně nevychází?

Kdyby soud rozhodl pro hnutí ANO pozitivně, tak to je obrovská vzpruha pro opozici. Vnímala by to jako možnost, jakou cestou řešit své návrhy. Jak jsem ale říkal, Ústavní soud by měl být až krajní varianta. Je to jako u normálního civilního řízení, kdy se lidé opravdu nedokážou dohodnout.

Samozřejmě i politická scéna by měla jít příkladem a snažit se v první řadě dohodnout. Pak totiž do společnosti vysílá nějaký vzkaz. Kdyby Ústavní soud rozhodl pozitivně, mohlo by to mít nejenom dopady na politiku ve smyslu, že opozice více vyroste, ale také by to mohlo rozkolísat třeba i trochu vládní pětikoalice.

Takže v případě neúspěchu by mohlo dojít ještě k většímu pnutí ve vládní koalici?

Koneckonců za tento návrh byl odpovědný Marian Jurečka, který momentálně čelí vnitrostranické kritice. Důvodem je nejenom večírek, ale také to, že se lidovci pohybují okolo 3 procent voličských preferencí.

Tohle by byl pro něj zase problém, protože by se jednalo o další věc, kterou by musel nějakým způsobem vysvětlovat – proč se to nepodařilo.

X Zmínil jste vládní koalici. Co vlastně pro ni středeční rozhodnutí soudu znamená? Může se na dané rozhodnutí Ústavního soudu odvolávat, když bude chtít prosadit nějaké další jiné změny s tím, že minule jim dal soud za pravdu…

Legislativní nouze by měla být použita opravdu jen v mimořádných situacích. Pod tím si každý představí leccos, ať už to je třeba válka nebo nějaké povodně, živelné katastrofy nebo něco, kdy opravdu potřeba rychle věci prohlasovat.

Tady pomohl argument, že jsou ohroženy veřejné finance. Ústavní soud řekl, že i to lze považovat za nouzi. Samozřejmě teď nastanou velké debaty ústavních právníků, jestli tohle opravdu nelze či lze brát za legislativní nouzi. Každopádně výrok usnesení daného soudu je už konečný.

Určitě i vládní pětikoalice, až bude do budoucna něco schvalovat a bude využívat tento nástroj, to znamená stav legislativní nouze, tak se bude obracet na to, že má už jeden precedens.

Pro opozici to prohra není

X Ještě se vrátím k hnutí ANO. Je to pro ně prohra?

Opozice samozřejmě využívá všech nástrojů na to, aby hájila zájmy svých voličů. Oni samozřejmě řeknou, že udělali maximum a nemohli více ovlivnit, protože rozhodnutí soudu je suverénní.

Pro opozici to prohra není, samozřejmě na druhé straně by to byla značná výhra, kdyby bylo rozhodnutí pozitivní. Myslím si ale, že to není ani prohra, protože opravdu výsledek soudu nemohli ovlivnit.

U voličů si můžou obhájit, že udělali maximum, jak v parlamentu na úrovni obstrukcí, tak i co se týče podání návrhu na Ústavní soud.

X Ústavní soud v souvislosti s obstrukcemi naznačil, že místo nich mělo právě hnutí ANO či SPD o valorizaci důchodů debatovat, což ale neudělalo ani jedno hnutí. Může si tedy tak trochu za to hnutí ANO samo? Je možné, že si teď odpustí obstrukce například u jednání o korespondenční volbě?

Obstrukce musíme trochu brát také jako divadlo pro voliče. Je to něco, jak na sebe opozice dokáže upozornit. Projevy jsou samozřejmě mnohem více pod drobnohledem médií a víc sledované.

Je to spíše nástroj, jak na sebe mohou marketingově upozorňovat. Politika je boj o moc, takže i voliči opozice rádi vidí, že ti jejich zástupci pro to něco dělají. I když to třeba nepřináší růže, tak snahu ocení.

V sále byli přítomni senioři

X Dá se nyní mezi seniory očekávat jistá nespokojenost a ještě větší naštvanost na vládu?

Určitě. I v sále Ústavního soudu byli přítomni primárně senioři. Oni na to nezapomenou. Máme tady supervolební rok, opoziční hnutí toho budou samozřejmě využívat. Budou se více zastávat důchodců, více to bude rezonovat i směřovat na vládu.

Argumentace může být vedena ve stylu „vidíte, ani Ústavní soud se vás nezastal, jediná šance je, přijďte k volbám a dejte nám hlas, abychom se vás mohli více zastávat“.

Téma může být v kampaních využito. Senioři jsou velmi početnou skupinou a zároveň i disciplinovaní voliči.

X Vy jste teď kampaně naznačil. Očekáváte tedy, že téma zvedne například Andrej Babiš, který na důchodce cílí, který přijde s tématem zvýšení důchodů na výši, kterou jim vláda upřela?

Na tom argumentaci postavit může. Stylem „dívejte, udělali jsme pro vás absolutní maximum jak na půdě Sněmovny, tak až jsme se obrátili k Ústavnímu soudu. Bohužel nevyšlo nic, ale pořád je tu ta šance. Můžete nás podpořit ve volbách, abychom s tím opravdu mohli něco dělat.“

X Co ukázalo rozhodnutí soudu o důchodech: Vláda je pomalá, riskuje, ale nakonec rozhodla správně

Nižší mimořádná valorizace penzí u Ústavního soudu obstála, důchodci tak nedostanou zpětně doplatek víc než tisícovku měsíčně a stát ušetří za rok 2023 a 2024 zhruba 54 miliard korun na dodatečných výdajích na důchody. Ústavní soud totiž zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění. Co soud napsal ve svém nálezu zajímavého o tom, jak vláda jedná a spravuje státní finance? Přinášíme tři základní body:

 1. Vláda v rozpočtu na rok 2023 riskovala

Podle predikcí z posledních měsíců roku 2022 vláda věděla, že inflace bude i na začátku roku 2023 vysoká (dvojciferná) a že tak bude potřeba v polovině roku mimořádně valorizovat důchody. Podle jejích tehdejších odhadů by potřebovala na mimořádnou valorizaci asi dvacet miliard korun.

Vláda ale měla v rezervě státního rozpočtu na rok 2023 jen něco přes deset miliard a žádný plán B, kde všechny potřebné peníze vezme. Respektive, jak řekl u výslechu před ústavními soudci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i vicepremiér a ministr práce Marián Jurečka (KDU-ČSL), přesunuli by prostě potřebné peníze z jiných kapitol rozpočtu…

To, že se takto vláda chovala, není nic hezkého a chytrého. Ale podle Ústavního soudu to neznamenalo, že „by vláda výslovně porušila některou svoji právní povinnost”.

„Požadovanou derogaci (zrušení) napadených zákonných ustanovení nelze pojímat ani jako ‚sankci‘ za případnou pomalost či nedostatečnou předvídavost vlády,” konstatoval Ústavní soud.

2. Vláda nemusí věřit predikcím, zákon chce číslo černé na bílém

Konkrétní klíčové číslo o lednové inflaci 2023 se navíc vláda dozvěděla až 10. února 2023 od Českého statistického úřadu. Ukázalo se, že v lednu vyskočil index životních nákladů důchodců o 11,6 procent, což bylo o více než tři procenta víc než index běžné inflace.

Přitom právě index životních nákladů domácností důchodců byl pro mimořádnou valorizaci rozhodující. Jeho predikce ale žádné finanční instituce ani ministerstva nedělají. I proto, že většinou se jen zcela minimálně odchyluje od běžné inflace.

Historicky poprvé se však podle ústavních soudců výrazně důchodcovská inflace odchýlila od běžné právě v lednu 2023, což se podle nich nedalo čekat.

Důvodem lednového skoku bylo hlavně ukončení přímé dotace cen elektřiny domácnostem, formou takzvaného úsporného tarifu, který srazil v posledních měsících roku 2022 meziměsíční nárůst inflace na nulu nebo ji dokonce snížil.

Ten platil od října do konce roku 2022. Od ledna 2023 ho oficiálně nahradily vládní stropy na energie pro všechny spotřebitele včetně firem.

Podle opozice vláda tedy mohla cenový zlom předvídat, protože tarif platil právě dle jejího rozhodnutí jen do konce prosince. Zastropované energie a úsporný tarif (ve výši dva až 3,5 tisíce korun v závislosti na distribuční sazbě domácnosti) ale započítali dodavatelé do několika měsíčních záloh, které mohly přejít i do počátku roku 2023.

Od října 2022 až do konce roku 2023 navíc dál platilo osvobození od poplatku za obnovitelné zdroje.

V důchodcovském spotřebním koši navíc hrají významnější roli ceny potravin a je otázka, zda třeba u nich lze predikovat přesný vývoj, stejně jako u zmíněných cen energií.

Zpětně viděno, a vláda by si z toho měla vzít poučení, lze věřit minimálně prognózám České národní banky. Ta ústavním soudcům totiž mimo jiné k otázce predikcí inflace na rok 2023, které dělala v srpnu a listopadu 2022 a v únoru 2023 sdělila:

„Všechny tři prognózy pro první polovinu roku 2023 se následným vývojem inflace naplnily poměrně přesně s odchylkou do jednoho procentního bodu.”

Věřit predikcím ale nebylo (a není) povinné, jde ovšem tak trochu o věc kompetentnosti vlády než jen o samotné dodržování zákonů a ústavního pořádku… Soudci Ústavního soudu k tomu například uvedli:

„Nelze po vládě požadovat, aby při zvažovaném snížení této valorizace (dané legitimními důvody) vycházela pouze z ekonomických predikcí renomovaných institucí (byť v daném případě skutečně velmi varovných) a nikoliv až z oficiálních a potvrzených informací.”

3. Vláda odvrátila do budoucna značné hospodářské škody

Poté, co se dal v únoru 2023 spočítat index důchodcovské inflace, se jasně ukázalo, že by se kvůli mimořádné valorizaci bez jakékoliv úpravy zákona zvýšily v roce 2023 důchody o 34,4 miliardy korun a v roce 2024 o dalších 58,8 miliard korun. Na to vláda nebyla zdaleka připravená.

Novela zákona, která valorizační mechanismus upravila (snížila), nakonec státnímu rozpočtu v roce 2023 ušetřila na důchodech 19,5 miliardy korun a letos přes 34 miliardy korun.

Podle ministra financí Stanjury (a soud mu dal za pravdu) však nešlo „jen” o tyto sumy, ale o dlouhodobý vývoj. Vzhledem k tomu, že ubývá pracujících, kteří přispívají na vyplácení důchodů, a přibývá seniorů, výdaje na důchody by po mimořádných skocích v roce 2023 a 2024 v dalších letech díky běžné valorizaci dál rostly výrazným tempem.

Už v roce 2030 by činil podle ministerstva financí rozpočtový dopad mimořádné zákonné valorizace částku 205 miliard korun (přitom na důchodovém účtu už nyní chybí přes 70 miliard korun). Za dalších 30 let by šlo o zhruba dvojnásobek (přes 400 miliard korun).

Ústavní soud k tomu napsal: „Jakkoli je částka 400 miliard korun samozřejmě jen čistě teoretická (vychází z toho, že by neproběhly již žádné další legislativní změny), hrozící dopady v kratším časovém období jsou naopak zcela reálné.”

Z toho tedy vyplývá podle soudu hrozba značných hospodářských škod, pokud by vláda loni nic neudělala. A měla tak podle nálezu oprávnění i využít stavu legislativní nouze.

X X X

ROZDĚLENÝ  ÚS?

Ústavní soud se rozštěpil, vláda měla dostat aspoň žlutou kartu, míní právník Joukl

Ústavní soud posvětil zkrácení mimořádné valorizace penzí, díky čemuž nemusí stát zpětně vyplácet více než 19 miliard korun důchodcům. Podle právníka Zdeňka Joukla šlo při tomto rozhodování o první velkou zkoušku nezávislosti nového soudního senátu. „A dost to zaskřípalo,“ míní.

 Soudci podle právníka v podstatě vládě vystavili bianko šek, když ústavní stížnost zamítli bez výhrad a vládu téměř za nic nezkritizovali.

„Je pozoruhodné, že tři ze služebně nejstarších členů Ústavního soudu a odborníci na ústavnost se shodli a nesouhlasili s finálním nálezem. To je výrazný aspekt rozhodnutí,“ vyzdvihuje v rozhovoru pro iDNES.cz právník Zdeněk Joukl, který se zabývá právem sociálního zabezpečení.

X Ústavní soud zamítl stížnost hnutí ANO i většinu jejich dílčích námitek. Jak to hodnotíte?

Neposlouchalo se mi to lehce. Po změně soudce zpravodaje to rozhodnutí pro mě v podstatě není neočekávatelné. Ale asi bude překvapivé pro velkou část seniorů, kteří spoléhali na to, že co je v zákonech, by mělo platit. A určitě měli legitimní očekávání. Překvapilo mě osobně vypořádání s drtivou většinou námitek, čili z tohoto pohledu se ústavní stížnost jeví jako téměř bezdůvodná. Je evidentní, že došlo v podstatě k rozdělení názorů v rámci Ústavního soudu, kdy služebně starší ústavní soudci patřili k tomu křídlu, které zachovává ústavní zvyklosti. Jsou pro konformitu a trvalost ústavy. A je vidět, že nastupující generace a obměněný soudní senát je více variabilnější a připouští změny.

X Je to tak správně?

Jestli to je dobře, ukáže čas. Každopádně ústava, legitimní očekávání či legislativní nouze by měly být jakési trvalé hodnoty. A dnešní návod (plynoucí z nálezu Ústavního soudu, pozn. red.) by mohl být velmi nebezpečný, kdokoliv v budoucnu by legislativní nouze mohl využít. Takže já z toho úplně velkou radost nemám. S čím ale souhlasím, je apel, aby se takové politické otázky a spory ohledně důchodového systému řešily na půdě Sněmovny, na politickém kolbišti. A že by na nich měla panovat shoda napříč politickým spektrem. Neměly by se řešit až před Ústavním soudem, notabene když ten zákon je víceméně rok v účinnosti. To je prostě špatně.

X Soud sice připustil, že vláda zasáhla do legitimního očekávání seniorů na zvýšení důchodů (bylo ale prý pouze krátké), vláda však valorizaci změnila ještě předtím, než seniorům vznikl subjektivní veřejnoprávní nárok na výplatu. To nastalo až v červnu. Co na toto odůvodnění říkáte?

S tímto určitě nesouhlasím, protože je prostě zákon a povinnost vlády valorizovat důchody podle schématu, který byl už dříve zákonem stanoven. Takže v okamžiku naplnění těch parametrů, které prostě byly, ten nárok a hlavně to legitimní očekávání už prostě vznikly. Jakýkoliv jiný výklad, jestli si to ten senior uměl nebo neuměl spočítat, to se omlouvám, ale s tím nemohu souhlasit. To prostě nemůže být pravda. Protože to by v praxi potom znamenalo, že pokud něco nevíte a přesně neumíte spočítat, tak jste nemohla být zkrácena na právech, protože jste to nevěděla. To takhle nemůže fungovat.

X Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová po nálezu prohlásila, že se soudce zpravodaj nevypořádal s pravou a nepravou retroaktivitou. Odůvodnil to podle vás soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček dostatečně?

Co jsem mohl v rychlosti prostudovat a co jsem slyšel přímo v sále, tak ne. Ale je potřeba si říct, že jsou to pouze fragmenty z odůvodnění. Rozhodnutí bude mít daleko více stránek. A proto počkejme, až to bude přesně napsáno. Ovšem tak, jak to bylo řečeno, tak to vypořádáno dostatečně precizně nebylo. Je pravda, že já jsem v tom odůvodnění moc ústavních prvků a principů neslyšel.

X A co jste slyšel místo nich?

Slyšel jsem tam jiné věci, jako je rozpočtová kázeň, vyrovnaný státní rozpočet… A to podle mě tedy nejsou ústavní principy. Tím nechci říct, že rozvrat veřejných financí je v pořádku, to určitě ne, ale bavíme se o výdajích státu o velikosti 0,5 procenta ročních výdajů. Takže říkat, že by vznikla značná hospodářská škoda… No, to teda nevím.

X Právník Jan Kudrna, který pomáhal poslancům ANO ústavní stížnost sepsat, prohlásil, že by právě takový nález, jaký jsme nakonec ve středu slyšeli, znamenal otřes důvěry v právo. Vnímáte to stejně?

Nikdy jsem nebyl v žádné politické straně, vždycky jsem stál ve své dvacetileté praxi na straně těch, kteří žádají a kteří mají něco dostat. Ať už to byly rodičovské příspěvky, důchody nebo třeba byty, které byly původním vlastníkům zabaveny. A přesně ta důvěra v právo a ve státní aparát podle mě dneska utrpěla. Byla to první velká zkouška nezávislosti Ústavního soudu v novém složení. A dneska to teda velmi zaskřípalo. Není dobře dodatečně hledat důvody. A že se našly spíše ekonomické důvody pro zkrácení mimořádné valorizace, to za mě nemůže obstát.

X Předseda soudu Josef Baxa a soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček na pozdější tiskové konferenci hovořili o tom, že vycházeli z dřívějších judikátů, ale aktuálním rozhodnutím „napsali novou kapitolu v ústavní knize“. Podle nich je důležité zabývat se tím, jak ta společnost funguje a jaká je demografická křivka a situace. Tím zdůvodňovali finální nález.

Nechávat tyto věci na Ústavním soudu není správně. Když všichni měli jasno, že nedošlo naprosto k žádnému porušení ústavy, tak proč nebylo rozhodnuto dříve? Všichni apelovali na to, a tak to bylo určitě správně, aby bylo rozhodnuto co nejdříve, protože je potřeba mít míru právní jistoty. Chápu, že pro rozpočet by opačný verdikt byl náročný. Verdikt byl hraniční. Za mě ale názor tří soudců, kteří se neztotožnili s nálezem ostatních, je bližší ústavním zvyklostem. Protože vláda, ať už je složená z jakýchkoli stran, je zodpovědná, má aparát a musí věci očekávat a s nimi pracovat. Ne přenášet zodpovědnost na občany.

X Tento pohled zastávali Jan Svatoň, Pavel Šámal a Josef Fiala.

A mám v ně velkou důvěru a považuji jejich pohled za ten více v souladu s ústavou. Dneska to muselo pro některou stranu dopadnout dobře a mně je jedno, jestli to je levá, nebo pravá, ale té druhé straně se měla dát žlutá karta. Mělo se dát na vědomí, že příště takový postup tolerovaný nebude, nebo na něj bude pohlíženo přísněji. Ale dneska nepadla ani ta žlutá karta. A ještě se málem udělila pochvala.

X Podle soudu nedošlo ani k porušení práv opozice během schvalování zákona ve Sněmovně. Koalice v něm omezila čas na vystoupení poslanců na dvakrát 10 minut. Podle soudu ale měli zástupci opozice dostatečný prostor se vyjádřit. Soud konkrétně jmenoval Tomia Okamuru a jeho sedmihodinový projev, Andreje Babiše a jeho 200 minut a Alenu Schillerovou s hodinovým projevem. Výstupy opozičních politiků měly podle soudu cílený obstrukční charakter. Je to podle vás vzkaz poslancům do budoucna?

S tímto konkrétně souhlasím, ta doba je opravdu dostatečná. Ale ptám se: proč ani dnes, ani na veřejném projednávání nebyli přítomní předsedové Sněmovny paní Markéta Pekarová Adamová a Senátu pan Miloš Vystrčil? Kdyby tam seděli, věděli by, jak má jednací řád podle výkladu Ústavního soudu vypadat. Abychom tam zase nemuseli příště sedět a řešit to. Jejich nepřítomnost je pro mě zarážející. Souhlasím, že dlouhé projednávání úplně nemá význam. Čtení akademických prací a příruček a jiné formy obstrukcí nemůže nikdo rozumný schvalovat.

X Co může rozhodnutí soudu znamenat do budoucna, zvlášť pro obstrukce?

To zjevné. Ústavní soud to vyložil tak, že toto není argumentem, který by dával legislativnímu procesu vadu. Je to zakázané chování, které Ústavní soud nechce tolerovat. A kdyby ústavní stížnost byla v budoucnu postavena pouze na porušení jednacího řádu, tak už dopředu bude zřejmé, že taková ústavní stížnost je nedůvodná.

X X X

Brněnská dvanáctka (soudců) zamítla stížnost na valorizaci penzí

Dalo se čekat, že soud soudů v Brně odmítne stížnost na vykutálené schválení nižší valorizace penzí, než vláda předtím naslibovala.

Koalice otevřeně jásá, jak to funguje, že soud dal za pravdu jejich „obhajobě“, že v době slibů nemohli tušit, že inflace se bude blížit dvaceti procentům a proto jako sociálně citliví ještě nechtěli důchodce zbytečně stresovat malováním čerta na zeď.

Ministr Jurečka tiše doufal,že „nahoře“ si vymodlí dvouprocentní inflační zázrak. Nestalo se. Vláda musela jít s barvou ven, což penzistům ubere 12 tisíc ročně.

No-moc to zase není. S bídou tak na jeden nájem v nijak velkém bytě, ale přesto by peníze navíc přišly vhod.

Opozice si stěžovala, že nemohla k zákonu diskutovat donekonečna, a že vedení rozpravu utnulo. Což ovšem stejně bylo jedno, protože, kdyby se mluvilo do umdlení, pak svěží koalice díky své početní převaze by stejně nižší valorizaci schválila.

Při sledování pana soudce, jak rozsudek zdůvodňuje slovy jako vystřiženými z předchozích výroků premiéra, ministra financí i ministra práce, pronášenými už měsíce dokola, je zřejmé, že soud spíš než ústavnost formálních kroků vlády a poslanců při schvalování, „soudil“, zda vláda by slibovaným zvýšením nepoškodila hospodářskou situaci země.

Ústavní soud se tady opětovně projevil jako politický orgán, jako nad vláda a nad parlament.

Když se to takhle hezky zaběhlo, tak proč živit 281 zástupců lidu na Malé straně, když by stačilo, aby každé vládní rozhodnutí i vládní návrh zákona rovnou schválil Ústavní soud?(Když je tak chytrej – chtělo by se dodat)

Pro zamítnutí stížnosti prý z patnácti soudců hlasovalo dvanáct. Není to hezké číslo?  Jan Dvořák, server vasevec.cz

X X X

EXPREMIÉR  PITHART:  ROZHODNUTÍM  SOUDCŮ  ZKLAMÁN,  KATASTROFA

Ministři neumí normálně mluvit, ale melou. Je to katastrofa, proto jim lidé nevěří, myslí si Pithart

Bývalý český premiér a předseda Senátu Petr Pithart je z dnešní politické reprezentace zklamaný. Nijak se netají tím, že čekal víc. „U vlády vlastně nerad používám slovo komunikace, proto říkám, že oni neumí normálně mluvit,“ naznačuje v pořadu Osobnost Plus. „Není to nějaké umění, to je přirozený způsob, ale oni melou, někdy je to jako průjem. Lidi jim nerozumí.“

„A když jim lidi nerozumí, tak po pěti vteřinách vypnou pozornost, přitom se tam někdo ještě tři minuty snaží něco vysvětlit. To je katastrofa,“ dodává.

„Poslední dobou mě napadá, že někteří z nich asi neumějí svou ,látku‘,“ říká Pithart, který je také spisovatel, právník a učitel. Naráží tak například na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), který názor změnil už několikrát. „A pak to bere zpátky. Buď on, anebo jeho lidé na ministerstvu neumějí svou práci, agendu – jinak to přece ani není možné.“

„A když dáte dohromady to, že ministři neumějí mluvit, přitom mluví moc, dělají chyby a musí to brát zpátky, tak jim logicky lidé nevěří. A když jim nevěří, nemůže klesnout inflace – to je totiž přímá úměra,“ vysvětluje bývalý premiér České republiky v době federace.

„Jsem už 33 let nejvíc nešťastný z toho, že se rozdíly mezi regiony nezmenšují, ale zvětšují. Přitom bereme finance z evropského fondu, který je na to přímo určený. Je tu ještě i jeden strukturální fond na vyrovnávání rozdílů. Z toho jsem hluboce zklamaný a nešťastný, protože statistici konstatují, že se ty rozdíly nezmenšují, ale zvětšují. A to je prostě nejslabší vlastnost tohoto státu.“

Současná vláda pak podle Pitharta není dost odvážná na velké změny, které ale Česko nutně potřebuje. „Měli být odvážnější – a buď tu odvahu neměli, anebo to udělat neuměli. Osobně si myslím, že to neuměli, přestože do toho šli s nejlepšími předsevzetími,“ myslí si.

„Naše dvě vlastnosti jsou pragocentrismus a byrokracie. Nedávno jeden sociolog dobré pověsti řekl – a budu přehánět –, že kdyby z ministerstev zmizelo 80 procent úředníků, tak po určité době a zmatcích by ze sebe vydávali to samé, co teď.“

x Vrátí Babiš?

„Andrej Babiš (ANO) je symbolem vlády těch bohatých – a není sám. To je to nejhorší, co se může stát,“ odpovídá na otázku, jestli by mu vadil návrat hnutí ANO.

„My jsme kdysi na začátku – a nikdo si toho nevšiml – připustili, že ve volbách mohou kandidovat nejen politické strany, ale i hnutí. V naší Ústavě, kde se mluví o volbách, jsou ale jen politické strany. Hnutí založíte za tři dny, protože to je podle občanského zákoníku spolek. Zakládá ho vůdce, zpravidla movitý, případně velmi bohatý člověk.“

„V hnutích se nevytvářejí křídla, protože se v nich nebojuje o předsedu, není tam dokonce ani pravolevý spor,“ vysvětluje s tím, že ani sám neví, kdo s nápadem na vznik a kandidaturu těchto spolků, resp. hnutí, v 90. letech vůbec přišel.

„Nad tím pořád bádám a byla to ta úplně první a základní chyba. V hnutích totiž nikdy není demokratický duch, ale je tam vůdce, majitel, což je to nejhorší, co se může stát. Protože zápas o myšlenky se musí odehrávat i v samotných stranách, které pak mezi sebou soupeří ve volbách,“ doplňuje.

Návratu Babiše do Strakovy akademie se Pithart ale neobává. „On totiž má firmy i na Západě, takže u nás nehrozí vývoj jako na Slovensku a Maďarsku. Já s tím vlastně i počítám a varoval bych před těmi, kteří by mluvili o katastrofě. Přece musíme mít nějaké sebevědomí. Za těch 33 let jsme vybudovali právní stát, v tom jsme obstáli,“ tvrdí s tím, že ani vláda ANO ho už nemůže rozložit.

Budoucnost Jurečky?

Šanci na to, být klasickou politickou stranou má podle bývalého politika jak ODS, tak KDU-ČSL, které ale bude muset přehodnotit své vedení. „Myslím si to už dlouho a ani to nijak netajím,“ říká.

Protože Jurečka je prý skvělý ekonom, ale nemůže být vůdce, protože nemá charisma. „Politici ale musí být v první linii vůdci – a charisma buď máte, nebo nemáte.“

Pokud jde o aktuální skandál, kdy na Jurečkově ministerstvu pokračoval vánoční večírek, přestože zbytek republiky řešil střelbu na filozofické fakultě, Pithart říká: „Každý může mít slabou chvíli. Také jsem to v životě několikrát zažil, ale jde o to, jak se s tím vyrovnám a jak to vysvětlím. Ale musí říkat absolutní pravdu, pak to lidé možná i odpustí, což se Jurečkovi ale nepovedlo, protože on tak trošku lhal.“

„Jsou země, kde to moc nevadí, ale v Americe to vadí a stejně tak i u nás. Ale lhát se nesmí, a když k tomu přidáte minusové charisma…“

X X X

Stažení z NATO, soumrak Ukrajiny a hon na Bidena. Trump se chce vrátit ve velkém stylu

Kdyby se Donald Trump vrátil podruhé do Bílého domu, změnil by podle některých odborníků Spojené státy k nepoznání. To se sice říkalo už o prvním mandátu, teď už by prý ale Trumpa nedrželo nic zpátky. Bát by se podle listu The New York Times měli například v NATO, na Ukrajině, ale i v rodině prezidenta Joea Bidena.

Exprezident Donald Trump zatím projíždí primárkami jako nůž máslem. Zvítězil v Iowě i New Hampshiru a konkurenti z republikánského tábora mu postupně odpadají. Dříve už to vzdal Trumpův někdejší viceprezident Mike Pence, v posledních dnech odstoupili podnikatel Vivek Ramaswamy i floridský guvernér Ron DeSantis, který v minulosti v průzkumech nad Trumpem dokonce vedl.

 Krok s Trumpem drží už jen republikánka Nikki Haleyová. Pokud exprezident primárky vyhraje, v cestě mu bude s největší pravděpodobností stát „pouze“ Joe Biden. Jestli se Trump do Bílého domu vrátí, naváže podle expertů okamžitě na základní pilíře svého předchozího mandátu a svou politiku ještě významně umocní a prohloubí.

Zřejmě nejkontroverznější myšlenkou, která se v kontextu možného návratu Trumpa do čela USA skloňuje, je odstoupení Washingtonu z NATO (nebo významné utlumení vlivu Spojených států v paktu), což by mohlo vyústit v praktický rozpad celé Aliance.

Na první pohled to zní trochu sci-fi. Vždyť Trump takovou možnost během svého minulého mandátu měl a nikdy ji nevyužil. Navíc přece v rámci prezidentské administrativy nerozhoduje pouze sám. Nejde proto jen o démonizaci Trumpa? Podle některých expertů nikoli.

„Během Trumpova působení v úřadu ke stažení nikdy nedošlo, protože se vždy našel někdo, kdo mu to rozmluvil. Ale oni jeho názor nezměnili. A pokud bude Trump v roce 2024 znovu zvolen, nikdo z těchto lidí v Bílém domě nebude,“ píše se v analýze uznávaného magazínu The Atlantic, podle kterého Trumpovi v tomto ohledu radil například viceprezident Pence, s nímž se později rozhádal.

„V příští administrativě by měl Trump kolem sebe už jen samé přitakávače,“ sdělil pro CNN Prima NEWS politický komentátor Roman Joch.

 Pokud by se americká armáda skutečně stáhla z Evropy, pro kontinent by to znamenalo bezprecedentní bezpečnostní ránu. A to v době, kdy Německo varuje, že Rusko plánuje útok na další evropské státy.

Ukrajinský „mír“

Nad možností druhého mandátu Trumpa nejásají ani v Kyjevě. Exprezident totiž v minulosti prohlásil, že by válku vyřešil do 24 hodin. Z toho vyplývá, že by ve hře s největší pravděpodobností bylo přepuštění některých ukrajinských okupovaných území Rusům. Což ukrajinská vláda odmítá.

 Na druhé straně jsou ale USA stále vrchním podporovatelem Kyjeva a na ukrajinskou administrativu by mohl Trump pořádně zatlačit. Už před jeho prvním mandátem se objevovaly obavy z Trumpovy zahraniční politiky a nakonec jeho administrativa relativně překvapila, a to především uklidněním situace na Blízkém východě.

 Biden na mušce

Podle listu The New York Times si ale Trump nebude vyřizovat účty jen na mezinárodním poli, ale i v osobní rovině. Dokonce se spekuluje o tom, že by mohl vést odvetnou bitvu proti lidem, kteří způsobili, že je teď vláčený po soudech. Políčeno má prý i na prezidenta Bidena.

„Pokud Trump získá další funkční období, prohlásil, že využije ministerstvo spravedlnosti k tomu, aby jeho protivníci byli vyšetřováni a obviněni z trestných činů. V červnu mimo jiné řekl, že jmenuje skutečného zvláštního prokurátora, který půjde po prezidentu Bidenovi a jeho rodině,“ napsal americký list.

Biden měl už dříve potíže s přechováváním tajných dokumentů (stejně jako Trump) a mnoha obviněním čelil i jeho syn Hunter.

V neposlední řadě se Trump podle odborníků chystá znovu tvrdě bojovat proti migraci. Soustředit se chce nejen na příchozí z Mexika, ale i na cestující, kteří využívají leteckou dopravu.

X X X

Nehodné spojence NATO, plísní Fica Američané. A přidali varování

Ambasáda Spojených států na Slovensku „kategoricky“ odmítla tvrzení slovenského premiéra Roberta Fica, že Ukrajina je pod vlivem USA. Výrok označila za nehodný spojence NATO. Zdůraznila, že v případě napadení by se Američané postavili i za Slovensko. Fico se ve středu v Užhorodu sešel s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

„Pokud by Rusové zabrali třeba jen jeden metr slovenského území, nikdy bychom neřekli: ‚Rusko je příliš silné, vzdejme to. Nikdy bychom se kvůli vlastním zájmům nepoddali zastrašování,‘“ napsalo v prohlášení americké velvyslanectví na Slovensku s tím, že by Spojené státy a další spojenci v NATO stáli po boku slovenského lidu a bránili by ho.

Američané tak reagují na Ficova nedávná slova, že Ukrajina není suverénní země, ale země zcela pod vlivem USA. „To jsou slova nehodná spojence Severoatlantické aliance,“ vzkazuje ambasáda. Fico také řekl, že by si Ukrajinci neměli myslet, že se jim podaří území ztracená ve válce s Ruskem někdy získat zpět. Prý se mají připravit na bolestivý kompromis.

Prohlásil mimo jiné, že Ukrajina je zkorumpovaná a znovu vystoupil proti jejímu přijetí do NATO. Vpředvečer své středeční návštěvy pak popřel, že by se ukrajinské metropole přímo dotýkala válka. Kyjev přitom opakovaně čelí ruským vzdušným útokům.

 Spojené štáty vítajú stretnutie premiéra Roberta Fica s premiérom Denysom Šmyhaľom a oceňujú neustálu podporu Slovenska Ukrajine. Spojené štáty však kategoricky odmietajú tvrdenie premiéra Fica, že Ukrajina je štátom pod vplyvom USA. Takéto vyhlásenia sú nehodné spojenca NATO. Ako včera povedal minister obrany Lloyd Austin na rokovaní Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny: „Aby bolo jasno. Naša podpora ukrajinského boja proti tyranii prináša väčšiu bezpečnosť pre všetky …naše krajiny. Ak stratíme nervy, ak cúvneme, ak sa nám nepodarí odradiť ďalších potenciálnych agresorov, privoláme len ešte viac krviprelievania a väčší chaos. Pri našej podpore Ukrajine nesmieme zaváhať.“

„Stůjme všichni za Ukrajinou, protože je to správné. Pokud ustoupíme, pokud selžeme, pokud se poddáme diktátorům, historie nám ukazuje, co se stane. Budeme další na ráně,“ píše také americké velvyslanectví.

Při své návštěvě ukrajinského Užhorodu už byl Fico podstatně smířlivější. Při jednání s premiérem Denysem Šmyhalem řekl, že Slovensko chce jeho zemi pomoci, i když může mít na některé věci jiný názor. Spolu s ukrajinským premiérem také podepsal prohlášení, v němž se zavázal, že Slovensko bude i nadále podporovat ukrajinskou integraci v unijních strukturách a taktéž se bude podílet na obnově Ukrajiny. Je prý také připraven na další spolupráci směřující k obnovení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny.

„Se slovenským premiérem Robertem Ficem jsme dosáhli dohody v řadě důležitých otázek. Slovenská vláda nebude blokovat nákup zbraní a vybavení Ukrajinou od slovenských firem. Slovensko podpoří program Ukraine Facility, který předpokládá poskytnutí 50 miliard eur ze strany EU Ukrajině. Navzdory všem politickým výzvám rozvíjíme v našich vztazích politiku ‚nového pragmatismu‘,“ napsal po setkání ukrajinský premiér.

X X X

Senátoři odmítli ratifikaci Istanbulské úmluvy. Ke schválení chyběly jen dva hlasy

Senát ve středu večer těsnou většinou neschválil Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Pro souhlas s její ratifikaci bylo jen 34 ze 71 přítomných senátorů, k přijetí chyběly dva hlasy. Schvalování předcházela téměř sedmihodinová debata, v níž se střetli zastánci a odpůrci úmluvy.

 Česko tak bude patřit mezi menšinu zemí, které takzvanou Istanbulskou úmluvu sice podepsaly, ale neratifikovaly.

K dosažení souhlasného postoje horní parlamentní komory s úmluvou, která vyvolává spory mezi liberální a konzervativní částí společnosti, nepomohl ani odpolední apel prezidenta Petra Pavla, ani závěrečné emotivní vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Úmluvu podle záznamu hlasování podpořili především členové senátorských klubů Starostů a SEN21 s Piráty spolu s 11 členy klubu ODS a TOP 09 a jednotlivci z dalších frakcí. Proti byli většinově lidovečtí senátoři, členové klubu ANO a SOCDEM s 15 členy klubu ODS a TOP 09 a všemi třemi nezařazenými senátory.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) označil rozhodnutí Senátu za „mezinárodní ostudu“. Z Istanbulské úmluvy se podle ministra udělal strašák „tradičních“ českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. „Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a dívkám velmi špatný signál, že nepovažujeme za potřebné chránit oběti domácího násilí,“ dodal.

Odpůrci úmluvy se obávali dopadů úmluvy na společnost a zastírání jejích skutečných cílů. Mezi ně zařadili odklon od standardního pojetí muže a ženy, vnucování genderové ideologie nebo snahu nevládních organizací vynutit si na státu finanční příspěvky pro naplňování úmluvy. Poukazovali na to, že přijetím úmluvy se nesnížil počet násilných případů v zemích, které ji ratifikovaly.

Podporovatelé úmluvy argumentovali většinou přehlížením domácího násilí a násilí na ženách, špatnou praxí soudů, které podle nich v polovině případů znásilnění trestají pachatele jen podmínkou, nebo sekundární viktimizací čili druhotným zraňování oběti. Kritiky obviňovali z dezinterpretace úmluvy a používání nesmyslných argumentů. Připomínali, že přijetím úmluvy by se Česko zařadilo k pokrokovým zemím.

Úmluva vyvolává emoce

Česko úmluvu podepsalo v roce 2016, její ratifikaci ale odkládalo. Současná vláda s pokračováním procesu ratifikace souhlasila koncem loňského června. Úmluva v Česku vyvolávala silné emoce. Důrazně ji odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Podle zastánců naopak pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné.

Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby. Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců. Vzniknout by měla centra s lékařskou pomocí pro oběti sexuálního násilí, dostupná by měla být právní a psychologická podpora či azylové domy.

Text zmiňuje, že do prevence by se měli zapojit i muži a chlapci. Pracovat by se mělo i s násilnými osobami. Podle údajů z národního plánu prevence domácího násilí přichází kvůli útokům za dveřmi domovů Česko ročně minimálně o 14,5 miliardy korun, a to třeba kvůli pracovní neschopnosti a léčbě. Ročně se policii ohlásí asi 600 znásilnění. Podle výzkumů je to zhruba pět procent případů.

X X X

Manželskou smlouvu loni podepsalo 9809 párů. Domácí práce se smluvně ošetřit nedají

 Manželskou nebo předmanželskou smlouvu podepsalo loni 9809 párů, téměř o sto více než předloni. V poměru k počtu sňatků loni smlouvu uzavřel zhruba každý pátý pár. Smlouvu o majetkových vztazích manželů, kterou lze sepsat jen u notáře, si od roku 2016 každoročně pořizuje zhruba 10.000 párů. Nejvyšší počet byl v roce 2019, kdy ji podepsalo 10.891 párů. Informovala o tom Notářská komora, která statistiku úprav majetkového režimu manželů vede.

Počet smluv upravujících manželský majetkový režim zahrnuje jak předmanželské smlouvy, které si lidé sjednávají před uzavřením manželství, tak manželské smlouvy podepsané už sezdaným párem. Mezi zájemci jsou zastoupeni také rozvedení lidé, kteří vstupují do druhého či dalšího manželství a smlouvu s novým partnerem většinou podepisují na základě špatné zkušenosti s dělením majetku po předešlém vztahu bez smlouvy.

Výjimkou nejsou ani ti, kdo chtějí prostřednictvím úpravy manželského majetkového režimu zajistit majetek pro své děti z minulého vztahu nebo se chystají podnikat a nechtějí riskovat ztrátu majetku celé své rodiny.

„Vzhledem k počtu sňatků, kterých bylo loni zhruba 50.000, se dá říci, že si smlouvu pořídil každý pátý pár. Předmanželská a manželská smlouva chrání před odpovědností za partnerovy dluhy, a to ať už o nich manželé již vědí, nebo mají teprve vzniknout. Smlouvou si také určí, zda budou po svatbě nabývat majetek dohromady, nebo ze společného jmění něco vyloučí. Ať už peníze, nebo hmotný majetek,“ uvedl prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Zhruba pětina párů uzavřela předmanželskou smlouvu také v předchozích letech, vyplývá z podílu smluv na množství sňatků, které zveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ). Podíl se v posledních deseti letech pohybuje od necelých 17 procent v roce 2014 po víc než 23 procent v roce 2020. Předloni předmanželskou smlouvu uzavřelo zhruba 18 procent ze sezdaných párů. Loňská čísla o počtu sňatků ČSÚ zatím nezveřejnil.

Nejčastější případy, před kterými smlouva chrání, jsou neuhrazené staré dluhy, například neuhrazená pokuta za jízdu načerno, a následné zabavení majetku i nedlužícímu z manželů. Smlouva upravující majetkový režim manželů jasně stanovuje, komu v případě rozvodu či smrti konkrétní majetek připadne. Je tedy nadřazena režimu společného jmění manželů, který by jinak uzavřením sňatku ze zákona vznikl.

Nejvíce smluv páry loni podepsaly v červnu, 1113, a v srpnu, kdy jich bylo 1013. Nejméně smluv bylo podepsáno v prosinci, kdy jich páry uzavřely 603, a v lednu s 613 smlouvami. Mezi regiony byl největší počet smluv podepsán v Brně, a to 2008. Nejméně to bylo v Českých Budějovicích s 579 smlouvami. Notářská komora pro Prahu sepsala 1591 smluv, středočeská pak 1423.

Česká legislativa umožňuje manželům a nastávajícím manželům upravit své majetkové poměry jinak, než jak stanovuje zákonný manželský majetkový režim. Ten se uzavřením smlouvy mění na režim smluvený a smlouva řeší majetkové poměry pro případ rozvodu či úmrtí jednoho z manželů. Obě strany si v manželské smlouvě zpravidla upravují svá práva a povinnosti týkající se budoucího společného jmění.

V případě podepsání smlouvy před uzavřením manželství je nutné po svatbě předložit příslušnému notáři oddací list. Nic jiného než majetek a majetkové vztahy předmětem takové smlouvy být nemůže, není tedy možné smluvně po partnerovi požadovat například vykonávání domácích prací, ceskajustice.cz

X X X

Mexiko žaluje zbrojaře kvůli „podpoře“ kartelů. V jedné z firem působí i Pavlův poradce

Mexiko může oficiálně žalovat velkovýrobce střelných zbraní působících v USA, rozhodl federální odvolací soud v americkém Bostonu. Vládě středoamerického státu jsou trnem v oku dodávky zbraní, kterými jsou zásobovány tamní drogové kartely, a obviňuje firmy z nedbalosti. Ty naopak kontrují, že se vedení země snaží zástupně odvrátit pozornost od své neschopnosti bojovat s organizovaným zločinem. Na listu obžalovaných je i společnost Colt, pro niž pracuje klíčový poradce prezidenta Petra Pavla Petr Kolář. Informuje o tom web CNN.

Představitelé Mexika podali žalobu již v srpnu 2021. V dokumentu obvinili zástupce amerického zbrojního průmyslu, mezi nimiž se objevily i firmy Smith & Wesson, Colt či Glock, z toho, že „navrhují, vyrábějí, distribuují a prodávají své produkty“ takovým způsobem, že nepřímo napomáhají mexickým drogovým kartelům ke značnému vyzbrojování, a tím i přispívají ke zvyšování kriminality a násilí v středoamerické zemi, připomíná web CNN.

K TÉMATU: Dávný „ostrov míru“ Ekvádor se zmítá v chaosu. Co bylo rozbuškou nepokojů a kdo je boss Fito?

Mezi žalovanými se objevily firmy Smith & Wesson, Glock či Colt’s Manufacturing Company, která je součástí skupiny Colt CZ. S ní je spojen i poradce české hlavy státu Kolář. Dříve například pomáhal navazovat spolupráci amerického zbrojařského gigantu s Českou zbrojovkou. Podle výroční zprávy z roku 2022 je Kolář členem firemního výboru „pro compliance a etiku“.

 Stížnost ovšem byla zamítnuta americkým okresním soudem v září 2022. Zasedající senát tehdy připomněl, že se na podobné případy vztahuje zákon o ochraně obchodníků se zbraněmi, známý pod zkratkou PLCAA.

Mexická vláda, která požaduje odškodnění ve výši deseti miliard dolarů, nebyla s verdiktem spokojena, a proto se obrátila na odvolací soud. Členové poroty tak v pondělí uvedli, že s rozhodnutím nižší instance nesouhlasí. Hlavní soudce William Kayatta se mimo jiné vymezil proti aplikaci známého zákona, jelikož se má legislativa vztahovat pouze na legální trh, uvedla agentura Reuters.

Představitelé státu v následné tiskové zprávě sdělili, že rozhodnutí vítají, a dodali, že se s případem vrátí nazpět k nižšímu soudu. Tam hodlají prokázat „výraznou nedbalost obžalované strany“. Samotné zbrojařské firmy se k dění nehodlají vyjadřovat, ovšem zástupce společnosti Glock již dříve pro CNN uvedl, že se hodlají nařčení aktivně bránit.

„Mexická vláda by se spíše měla zaměřit na to, aby postavila tamní drogové kartely před soud,“ uvedl viceprezident amerického svazu pro střelecké sporty Lawrence G. Keane, který rovněž právně zastupuje společnosti. „Nemá podávat takovou nepodloženou žalobu, aby odvrátila pozornost od své zkorumpovanosti a hanebné neschopnosti chránit své občany,“ dodal.

X X X

Návrat zákonných interrupcí do Polska. Premiér Tusk slíbil zmírnit omezení

Polský premiér Donald Tusk oznámil, že je v souladu s předvolebními sliby je připraven předložit parlamentu návrh zákona, který by liberalizoval protipotratové předpisy. Nová polská vláda ve středu už schválila návrh zákona, který má zajistit volný přístup k nouzové antikoncepci. Přístup k potratům i pilulce po nechráněném sexu byl za předchozí vlády přísně omezen.

 Tusk ve středu uvedl, že jeho středové uskupení Občanská koalice je připraveno předložit návrh povolující „legální a bezpečnou interrupci do 12. týdne těhotenství“. Dosud není jasné, kdy by parlament mohl o obou návrzích hlasovat. Nevládní organizace hájící práva žen vyzvaly zákonodárce, aby si pospíšili.

„Jsme si vědomi, že legislativní cesta k uspokojení společenské poptávky po legálním, bezpečném a bezplatném přerušení těhotenství teprve začala,“ řekla Agnieszka Czerederecká z organizace Stávka žen, která dříve pořádala protesty proti zpřísnění zákazu interrupcí.

Také Antonina Lewandowská ze sdružení na ochranu práv žen Federa označila premiérovo oznámení za „první etapu maratonu“.

Polsko je zemí, ve které jsou katolické tradice velmi silné. Potraty jsou povoleny jen v případě znásilnění či incestu, anebo v případě, že je ohrožen život matky. V roce 2020 ústavní soud, stojící na straně tehdejší konzervativní vlády, prohlásil potraty z důvodu poškození plodu za neústavní.

Evropský soud pro lidská práva v prosinci odsoudil Polsko za porušení práva na respektování soukromého života. Stalo se tak poté, co mladé ženě bylo zabráněno v přístupu k přerušení těhotenství kvůli vadě plodu.

Levice, která je součástí nové vládní koalice stran, které loni v říjnu vyhrály volby, předložila parlamentu dva vlastní návrhy, které mají skoncovat s tresty za pomoc při interrupcích a liberalizovat potratové předpisy.

Další člen vládní koalice, lidovecká Třetí cesta, je proti tak rozsáhlé liberalizaci. Uskupení, složené ze strany Polsko 2050, v jejímž čele stojí šéf sněmovny Szymon Holownia, a Polské lidové strany, zastupující venkov, navrhuje návrat do předchozího stavu, tedy k protipotratovému zákonu z roku 1993. Ten povoloval jen velmi omezený přístup k legálním interrupcím.

Velký okamžik pro Polky

Po převzetí moci obnovila nová proevropská vládní koalice financování umělého oplodnění metodou „in vitro“ z veřejných prostředků.

Ve středu vláda schválila návrh zákona, který má umožnit volný přístup k postkoitální antikoncepci bez receptu. Ten bude nutný jen v případě, že je dívka mladší patnácti let.

„Je to velký okamžik pro nás všechny! Vracíme ženám právo rozhodovat samy o sobě,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

V roce 2022 bylo v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel vykonáno jen 161 legálních přerušení těhotenství. Před přitvrzením zákona bývalo těchto zákroků okolo dvou tisícovek za rok. Podle feministických organizací každým rokem asi 100 tisíc Polek ukončí těhotenství buď za pomoci tabletky zakázané v Polsku, anebo podstoupením potratu v zahraničí.

Varšavský soud loni v březnu odsoudil Justynu Wydrzyńskou k osmi měsícům obecně prospěšných prací za to, že jiné ženě poskytla „potratové“ pilulky. Šlo o bezprecedentní rozsudek, který ještě posuzuje odvolací soud.

Wydrzyńská u soudu uvedla, že vlastními tabletami pomohla už druhé zoufalé ženě, která se stala obětí násilnického a žárlivého partnera. Sama před lety zažila totéž, a to se třemi dětmi. Pilulky poskytla ze soucitu a s vědomím, že je Světová zdravotnická organizace pokládá za naprosto bezpečné a že je ve světě užívají miliony žen.

X X X

V Maďarsku zmařili pokus o puč. Krajně pravicoví Skytové chtěli odzbrojit policii

Maďarská policie zmařila ozbrojený pokus krajně pravicové organizace Szkita (Skytové) o puč. Zhruba 150 policistů provedlo razie na různých místech země a vyslechlo osm lidí, potvrdila policie. Tři z nich policie zadržela kvůli podezření z pokusu o násilné převzetí moci.

 V rámci rozsáhlé akce policejní zásahové jednotky při domovních prohlídkách našly zbraně, munici, falešné osobní doklady a diplomatické pasy. Kromě toho policisté objevili i dokumenty popírající existenci maďarského státu.

Podle policie se už v listopadu na sociálních sítích objevilo video, v němž extremisté ohlásili založení organizace Szkita a převzetí moci.

Rovněž tehdy uvedli, že začali s vyzbrojováním „národních, svobodných, vojenských jednotek“ a že chtějí odzbrojit policii. Úřady poté zahájily vyšetřování v souvislosti s přípravou násilné změny ústavního pořádku.

Jako Skytové je označován starověký jezdecký kočovný národ, který žil ve stepních oblastech Evropy a Asie. Údajní maďarští Skytové usilovali o své oficiální uznání jako etnické menšiny, což ale maďarský parlament odmítl, uvedl zpravodajský server 444.hu.

X X X

Protest farmářů ve Francii má další oběť. Zemřela dívka, do které najelo auto

Zemřela 14letá dívka, která byla v úterý vážně zraněna poté, co na jihu Francie do skupiny protestujících farmářů najel automobil. Informovala o tom v noci na středu agentura AFP. Matka dívky zemřela už v úterý přímo na místě a v nemocnici je s těžkými zraněními také otec rodiny.

Dívka svým zraněním podlehla v úterý večer, informovala prokuratura ve Foix v departementu Arige. Automobil vjel do protestujících zemědělců a do balíků slámy blokujících silnici N20 a usmrtil 35letou farmářku.

Neštěstí se odehrálo v úterý v 05:45 u obce Pamiers. Podle policistů je nejpravděpodobnější příčinou incidentu nehoda, věc vyšetřují jako zabití a těžké ublížení na zdraví s přitěžujícími okolnostmi. Ve vazbě proto je posádka automobilu, manželský pár a jejich kamarádka. O smrti dívky původně informovaly francouzské úřady už v úterý, později zprávu popřely.

Členové rodiny patřili mezi odboráře, kteří od čtvrtka blokují silnice v regionu. Protesty tam mají pokračovat i ve středu. Pěstitelům a chovatelům vadí zejména finanční zátěž a přísné ekologické normy, které považují za nepřiměřené. Usilují rovněž o lepší pracovní a životní podmínky.

Předák zemědělských odborů FNSEA Arnaud Rousseau oznámil, že zveřejní čtyři desítky požadavků, jejichž splněním nespokojení farmáři podmiňují ukončení protestů. „Jsme absolutně odhodlaní. Všechny kraje chtějí podniknout akce, delší či kratší v závislosti na regionu,“ řekl médiím Rousseau. Naznačil, že protesty by mohly ještě zintenzivnit a silniční blokády by mohly zasáhnout i Paříž.

Zemědělci zablokovali důležité silniční tahy na desítkách míst Francie, od Lyonu na východě přes Beauvais severně od Paříže po Bordeaux na jihozápadě země. Pro řidiče byly silnice buď zcela neprůjezdné, nebo se zdrželi i několik hodin.

„Taxíky se zapojily do operace šnek probíhající od letiště do centra města Toulouse,“ oznámila ve středu na síti X prefektura regionu Occitanie, podle níž taxi spolu s traktory zablokovaly několik důležitých uzlů. Před sídlem prefektury v Agenu jihovýchodně od Bordeaux museli hasiči likvidovat požár během protestu zemědělců, kteří zde vysypali hromady sena a hnoje.

Premiér Gabriel Attal se podle vládní mluvčí „rychle vydá do terénu“ a vláda zaujme k požadavkům zemědělců stanovisko v nejbližších dnech. „Slyšeli jsme jejich volání a nadále na něj budeme reagovat,“ uvedla mluvčí Prisca Thevenotová. Attal se zástupci odborů mluvil v pondělí a úterý, dnes se sešli s ministrem zemědělství Marcem Fesneauem, vláda však dosud o dalším postupu nerozhodla.

X X X

Boeingu v Atlantě upadlo přední kolo. Pak se skutálelo z kopce

Letadlu Boeing 757 společnosti Delta Air Lines upadlo přední kolo, když se stroj na mezinárodním letišti v Atlantě připravoval ke startu. Nikdo ze šesti členů posádky ani 184 cestujících se nezranil, uvedl ve středu list The Guardian s odkazem na zprávu amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) o víkendovém incidentu.

 Letadlo se řadilo do fronty a čekalo na vzlet, když „se utrhlo přední kolo a skutálelo se z kopce“, uvedla předběžná vyšetřovací zpráva FAA. Stroj měl odletět do kolumbijské Bogoty a společnost Delta uvedla, že cestující byli přepraveni náhradním spojem.

Letadla Boeing 757 mají dvě pneumatiky předního kola, které jsou umístěné vedle sebe a před letem se kontrolují. Společnost Boeing se k incidentu odmítla vyjádřit a doporučila obrátit se na příslušné aerolinky. FAA uvedl, že pokračuje ve vyšetřování incidentu.

Vypadlé dveře znervóznily i Evropany. Nařídili kontrolu příslušných boeingů

 

Federální regulační orgány zvýšily kontrolu amerického výrobce letadel poté, co tento měsíc ohlásila nehoda společnost Alaska Airlines. Jejímu novému Boeingu 737 Max 9 za letu odpadl kus trupu v místě, kde výrobce nabízí umístění dalších dveří pro nouzový východ. FAA od té doby doporučil leteckým společnostem provozujícím tento typ letounů, aby zkontrolovaly dveře a zajistily jejich řádné upevnění.

Ve středu generální ředitel společnosti Boeing Dave Calhoun uvedl, že společnost nenechá svá letadla létat, pokud si nebude jistá jejich bezpečností. „Nepustíme do vzduchu letadla, kterým stoprocentně nevěříme,“ řekl Calhoun novinářům ve Washingtonu, kde se setkal se zákonodárci.

Vzhledem k rostoucím obavám cestujících aktualizovala společnost Kayak, přední internetová cestovní kancelář, filtry, které zákazníkům umožňují vyloučit lety využívající letadla Boeing 737 Max.

Společnost Kayak zavedla filtr letadel již v březnu 2019, ale po incidentu s leteckou společností Alaska Airlines nastavení přepracovala, zviditelnila ho na stránce vyhledávání a přidala možnost rozlišovat mezi letadly 737 Max 8 a Max 9, protože FAA přerušil provoz pouze druhého modelu.

X X X

JEZERO  NA  SOKOLOVSKU  PRO  KEMPAŘE

Jezero Michal zůstane v budoucnu oázou klidu i místem pro aktivní využití volného času

 Zástupci města Sokolova a společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP se sešli ke společné diskusi o budoucím rozvoji areálu koupaliště Michal u Sokolova a jeho okolí. Postupnými kroky se nejen rozšíří nabídka koupaliště o další atrakce a zázemí pro návštěvníky ze Sokolovska i pro kempaře, ale v příštích letech v okolí také vyrostou nové chatky a domky zasazené do malebné přírody nedaleko vodní plochy.

Své plány na rozvoj celé lokality představil starostovi města Petru Kubisovi, místostarostovi Janu Pickovi, radní Ivě Kalátové a dalším účastníkům člen představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Pavel Poc, který zároveň vede útvar pro strategie, dotace a rozvoj. „Areál přírodního koupaliště Michal má obrovský potenciál. Za 20 let existence se stalo oblíbeným letním cílem místních obyvatel i návštěvníků regionu. S možnostmi areálu a jeho okolí budeme v následujících letech pracovat tak, abychom doplnili stávající využití území, vytvořili nové atraktivní prvky pro sport a relaxaci s respektem k přírodě a krajině. V loňském roce jsme areálu dali finanční injekci přes 5 milionů korun na řešení bezprostředních potřeb a požadavků návštěvníků, které jsem se dozvěděli během přípravy rozvojové koncepce. Letošní rok věnujeme projekční přípravě kroků k realizaci této koncepce.

Chceme vědět, co budou v místě potřebovat maminky s dětmi, cyklisté, různé sportovní komunity, jak se v území budou potkávat, co dělat, aby si žádné aktivity nepřekážely. Musí být zachováno všechno dobré, co na koupališti je, a zároveň vzniknou nové věci, které areál posunou dál. Budeme tedy modelovat, projektovat, povolovat. Spolupráci s městem pokládáme pro rozvoj území za klíčovou a je skvělé, že vedení města i zaměstnanci úřadu to vnímají stejně. Dosavadní spolupráce přispěla ke vzniku nového konceptu rozvoje a věřím, že společně jej postupně dovedeme k realizaci,“ uvedl Pavel Poc a dodal, že cílem není, aby si v budoucnu na Sokolovsku konkurovala dvě jezera, Michal a Medard, ale aby se jedno z nich stalo místem pro relaxaci a druhé symbolem proměny Sokolovska v prosperující území s pestrou nabídkou služeb a volnočasových aktivit.

Areál koupaliště Michal už loni prošlo změnami a úpravami, řada z nich se chystá i pro letošní letní sezónu. „Nejdůležitější jsou pro nás podněty a návrhy našich návštěvníků. Na základě toho se snažíme zlepšovat prostor a služby koupaliště. Loni jsme proto zasadili 54 nových stromů, které časem poskytnou potřebné zastínění v blízkosti pláže, doplnili jsme mobiliář a rozšířili místa
v kempu. Teď se pracuje na opravě sociálního zařízení, obnovou projde i tobogan a trojskluzavka a nově si vlastními silami zajistíme catering. Další změny, které postupně přijdou, se budeme snažit dělat mimo sezónu tak, abychom zachovali hlavní lákadla, kvůli nimž se Michal stal tak populární – je to křišťálově čistá voda a dostatek místa pro každého, kdo si chce odpočinout,“
dodal Jiří Štěpán, jednatel koupaliště.

Klíčovou prioritou je z pohledu města i Sokolovské uhelné bezpečné a kapacitní dopravní spojení ke koupališti, a to zejména městskou hromadnou dopravou, v budoucnu pak třeba i meziměstskými autobusy: „V loňském roce jsme zavedli sezónní autobusové spojení přímo
na koupaliště, o které byl ze strany sokolovských občanů obrovský zájem. Ve snaze o rozvoj koupaliště i jeho okolí má Sokolovská uhelná naši maximální podporu, určitě budeme společně diskutovat o jednotlivých etapách proměny lokality, o změnách územního plánu či o dotačních možnostech,“
uvedl starosta Petr Kubis.

V první řadě se začne během letošního roku pracovat na přípravě projektu rozvoje území. V další fázi se počítá mimo jiné s vybudováním workoutového hřiště, přírodních hřišť pro děti a rozšíření plochy kempu. V příštích letech by se měla zahájit stavba rekreačního ubytování na severu a bydlení jižně od jezera. V plánu je také vybudování restaurace s terasou či víceúčelových krytých sportovišť. „Pro mě je příjemným překvapením konceptu například to, že by zůstala zachována stávající zeleň, do které by se zasadily modulární domky pro celoroční bydlení. Celý záměr může přispět k tomu, že můžeme mladým lidem nabídnout další dobrý důvod pro to, aby neodcházeli ze Sokolovska jinam,“ doplnil místostarosta Jan Picka. Podle radní města Ivy Kalátové je plán rozvoje areálu jezera Michal a jeho okolí ambiciózní a město je připraveno společně pracovat na jeho postupném uskutečnění. Záměr by přitom kladl důraz na udržitelnost, bezemisní hospodaření a komunitní život.

Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

x x x

Jihomoravští silničáři dostali zelenou pro realizaci rekonstrukcí mostů v Břeclavi a Rajhradě. Stavebně bude dokončena během tohoto roku také silnice II. třídy od obce Zastávka po hranici kraje

Jihomoravští radní dnes (24. ledna 2024) odsouhlasili další tři stavební akce, které začnou s realizací ještě v tomto roce. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje tak může zahájit zadávací řízení na podlimitní veřejné zakázky na stavební práce u mostu č. 4231-1 u Břeclavi, Pitrova mostu v Rajhradě č. 41617-2 a silnici II/395 od obce Zastávka po hranici kraje, kde jde o druhou, závěrečnou etapu stavebních prací.

„Všechny tři zakázky mají stejný důvod k důsledné rekonstrukci, jsou ve špatném technickém stavu. Silničáři začnou tyto akce obratem soutěžit a k realizaci dojde ihned po podpisu smlouvy, což předpokládám, že bude nejpozději v dubnu. Celkem do nich půjde asi 144,5 milionů korun bez DPH.  Osobně považuji za dobrou zprávu, že se konečně pustíme do rekonstrukce Pitrova mostu v Rajhradě, který je chráněn jako kulturní památka České republiky, kdysi byl spojnicí Rajhradu a benediktinského kláštera, podle všeho tu stojí již od poloviny 11. století. Řidičům se uleví také na silnici II/395, kde odstartuje rekonstrukce komunikace od hranice kraje před obcí Ludvíkov po začátek obce Zbraslav, jedná se jednu z největších krajských investic tohoto roku,“ uvedl hejtman kraje Jan Grolich.

III/4231 Most ev.č. 4231-1 přes dálnici D2 u Břeclavi

Podle odborné diagnostiky byla konstrukce mostu zařazena do V. kategorie, která klasifikuje technický stav jako „špatný“. Na základě tohoto zjištění bude rekonstruována stávající mostní konstrukce a přilehlý úsek komunikace III/4231 v délce 130 m. Komunikace bude v místě mostu rozšířena z původních cca 6,5 m na 8,0 m šířky vozovky. Na mostě nebyla navržena chodníková římsa, protože se před ani za mostem nenachází veřejný chodník. Po obou stranách dálnice D2 bude u mostu zřízeno revizní schodiště, vždy vpravo po směru jízdy před mostem. „Předpokládáme, že stavět začneme v dubnu a odhadujeme, že realizace potrvá asi osm měsíců. Celková rekonstrukce mostu přijde asi na 18 milionů korun bez DPH, s tím, že část máme v plánu financovat ze Státního fondu dopravní infrastruktury a zbytek z rozpočtu kraje,“ doplnil Jiří Crha, náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

III/41617 Rajhrad, Pitrův most 41617-2

V rámci této stavby se bude provádět rekonstrukce historického klenbového Pitrova mostu, který bude vybaven novým příslušenstvím a železobetonovou deskou, jenž bude zesilovat nosnou konstrukci. Sanována bude spodní stavba, zejména přespárování opěr, podpěr a ledolamů. Nová konstrukce mostu přemostí stávající nosnou konstrukci a zároveň rozšíří vozovku na mostě. Součástí stavby bude demolice souběžné ocelové lávky, kterou nahradí předpjatý pás a železobetonový oblouk. „Jedná se o společnou veřejnou zakázku SÚS JMK a města Rajhrad, ve které se finančně pohybujeme kolem částky 30 milionů korun bez DPH.  Větší část peněz, které se proinvestují ještě letos, půjdou z kasy SÚS JMK, popřípadě ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Druhá etapa stavebních prací, zdrojově z financí města Rajhrad, by měla být realizována v příštím roce,“ doplnil Crha.

Rekonstrukce silnice II. třídy od obce Zastávka po hranici kraje

Silnice je v tomto úseku aktuálně na hranici své životnosti, je zde hloubková koroze s výtluky, místně pak jen provizorně vyspravované úseky. Předmětem této stavební akce je celková rekonstrukce extravilánového úseku silnice II/395 od hranice kraje před obcí Ludvíkov po začátek obce Zbraslav, v celkové délce 3,493km.

Součástí stavby je rovněž rekonstrukce souvislého úseku silnice III/3951, a to od napojení na II/395 po křižovatku se silnicí III/3956 v obci Újezd u Rosic. Po této silnici bude vedena objízdná trasa při úplné uzavírce silnice II/395. V dané trase jsou obsaženy 2 extravilánové úseky, tj. mezi II/395 a obcí Stanoviště a mezi obcemi Stanoviště a Újezd u Rosic a dále celý intravilánový úsek průtahu silnice obcí Stanoviště a část průtahu obcí Újezd u Rosic (opět intravilán). Tyto intravilánové úseky obsahují rekonstrukci vozovky jen v šířce, která nebyla opravena při stavbě kanalizace. Délka rekonstruovaných úseků silnice III/3951 je celkem 2,825 km.

„Pro letošní rok se jedná o největší stavební akci v rámci našich silnic. Náklady předpokládáme na více než 96,5 milionu korun bez DPH. Pokud půjde vše podle plánu, tak ji chceme zahájit v dubnu a v plném provozu by silnice mohla být již od začátku prosince 2024,“ řekl Crha.

Zimní údržbu na Blanensku ulehčí silničářům nová hala na sůl, SÚS JMK může začít hledat zhotovitele stavebních prací

Nedostatečná skladovací kapacita chemického posypového materiálu a ekonomičtější provoz, to jsou hlavní důvody plánované výstavby nové haly na sůl v Blansku. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) doposud řešila skladování zásob těchto materiálů na několika místech, konkrétně v Blansku cca 1000 t, Boskovicích cca 1 000 tun, v Tasovicích cca 300 tun a v Tišnově maximálně cca 600 t. Nová hala v Blansku bude mít kapacitu 4 000 t, přičemž ostatní skladovací místa zůstanou zachována. Jihomoravští radní dnes (24. ledna 2024) odsouhlasili vypsání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby.

„Záměr této stavby byl jasný, mít jedno skladovací místo s odpovídající kapacitou. Nová hala bude stát v areálu cestmistrovství Blansko, které je v Komenského ulici.  Výstavba bude znamenat jednoznačně ekonomičtější provoz, pokud naplníme celou halu brzkým nákupem materiálu v letním období, kdy jsou příznivější ceny, jsme takto schopni ušetřit až 1,2 milionu korun. Doposud jsme museli zásoby soli průběžně během zimy doplňovat, a to se výrazně prodražovalo,“ uvedl hejtman kraje Jan Grolich, s tím, že rozdíl mezi letní a zimní cenou za materiál se historicky pohybuje na hranici 300,- Kč za tunu soli bez DPH.

„V případě realizace nové haly na cestmistrovství v Blansku bude celková kapacita skladů této oblasti 7 600 tun posypové soli. Díky takové zásobě nebude nutné provádět nákupy za zimní cenu, samozřejmě se nevyhneme převozům do jiných skladů, ale náklady na převoz jsou nižší než nákup za zimní cenu a dále se eliminuje problém s kapacitou dopravců a výrobců přímo z Německa nebo Polska. Současně předpokládám, že tato hala bude sloužit i jako zásoba pro navazující cestmistrovství jako jsou například Rosice nebo Vyškov,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

„V tuto chvíli můžeme stavbu začít soutěžit.  Předpokládám, že následně nejpozději v dubnu začneme s realizací a na konci tohoto roku halu dokončíme. Očekávané náklady jsou teď ve výši 75 milionů korun. Musím podtrhnout, že za poslední rok jde o výstavbu již druhé haly na sůl v našem kraji. Hospodárněji tak fungujeme už díky nové hale v Moravském Krumlově, kterou jsme dokončili v polovině roku 2023. Ještě dříve pak vznikly haly v Hodoníně a v Brně,“ uzavřel náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Konstrukčně je objekt nové haly, tedy skladu posypové soli, řešen jako jednopodlažní dřevěný skelet půdorysných rozměrů 40 x 26 m. Uvnitř haly se nachází oddělený prostor pro výrobu solanky, opatřený míchacím zařízením a skladovacími nádržemi v objemu 2 x 10 000 litrů. Součástí nového skladovacího objektu je i 5 zastřešených boxů pro skladování inertních materiálů pro letní i zimní údržbu silnic. Půdorysné rozměry tohoto skladovacího prostoru jsou 34,8 x 10,5 m. Uskladněním inertních materiálů v krytých boxech budou tyto chráněny proti povětrnostním vlivům. Přístřešek je navržen jako montovaný z betonových bloků a zastřešený pultovou střechou.

 Na přírodní učebny, zahrady nebo naučné stezky. Kraj podpoří výchovu k ochraně životního prostředí

Téměř 200 tisíc korun na přírodní učebnu pro budoucnost v hodonínském Centru pro rodinu a sociální péči, stejnou částku na mobilní environmentální učebnu brněnského gymnázia a základní školy na Lidické, 186 tisíc pro zkvalitnění přírodní učebny školy v Kanicích nebo téměř 148 tisíc na revitalizaci maringotky lesního klubu Šiška v Brně.

Krajská rada na svém středečním jednání (24. ledna) rozhodla o rozdělení dotací v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) pro rok 2024. „Na dotační program v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty jsme pro letošní rok vyčlenili částku ve výši 4 milionů korun. Dotace obdrží celkem 27 škol, školských zařízení, neziskovek nebo například lesních klubů z celé jižní Moravy. Podpoříme tak jejich vzdělávací a osvětové projekty, vybudování přírodních učeben, zahrad nebo naučných stezek,“ uvedl podrobnosti náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Žádost podalo 50 subjektů, kraj tak uspokojí více než polovinu z nich. Smyslem krajského dotačního programu je finanční podpora investičních a neinvestičních projektů v oblasti EVVO nevládních neziskových organizací, obcí, dobrovolných svazků obcí a škol, jejichž zřizovatelem není kraj.

Kraj navyšuje podporu cykloturistiky na jihu Moravy

Krajští radní ve středu 24. ledna navrhli rozdělení financí v rámci dotačního programu na podporu rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy na jihu Moravy. Definitivní slovo bude mít v únoru krajské zastupitelstvo.

„V těchto měsících zpracováváme novou koncepci cyklodopravy do roku 2030. A jasně se nám ukázalo, že zásadní je zvýšení bezpečnosti. I proto jsme se letos v rámci bodového hodnocení zaměřili na tento aspekt. Rozšiřováním a zkvalitňováním sítě cyklostezek chceme přispět k větší bezpečnosti cyklistů, kteří se na řadě míst na kolech vydávají za prací nebo třeba do škol,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

Dotační program s celým názvem „Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji v roce 2024“ má celkem tři dotační tituly, v rámci kterých mohli žadatelé dosáhnout na krajskou podporu – Cyklostezky, Cyklistická infrastruktura a Projektová dokumentace.

„Cyklostezky jsou stále významnější nejen pro rekreaci, ale právě i pro pravidelnou dopravu do školy a do zaměstnání. Jsme proto rádi, že tomu starostové napříč krajem dávají stále větší význam. Protože se nám sešla celá řada kvalitních projektů, které už mají stavební povolení a mohou tedy být realizovány ihned, rozhodli jsme se pro navýšení oproti loňsku o téměř 14 milionů na celkových 31 milionů korun. Můžeme tak přispět na projekty celkem 43 žadatelů z řad obcí, mikroregionů nebo místních akčních skupin,“ dodává náměstek Zámečník.

Rada tak navrhuje například podpořit téměř dvěma miliony vybudování cyklostezky mezi Prušánkami a Moravským Žižkovem, více než 1,6 milionu poputuje na stezku pro chodce a cyklisty Letovice – Písečná nebo například 180 tisíc na dobíjecí stanici pro elektrokola v Čejkovicích.

Kraj podpoří malé venkovské prodejny. Už potřetí z dotačního programu OBCHŮDEK 2021+

Drtivá většina malých venkovských prodejen potravin bojuje o udržení svého chodu. Jihomoravský kraj se proto zapojuje do třetího ročníku dotačního programu „OBCHŮDEK 2021+“ Ministerstva průmyslu a obchodu. Mezi žadatele, tedy provozovatele prodejen, hodlá kraj rozdělit 3,8 milionu korun.

„Malé venkovské prodejny mnohdy nevykazují žádný zisk, je to boj o přežití. Přesto jsou nezbytné. Pro starší lidi je venkovský obchod třeba jediná možnost, jak si nakoupit a kde si popovídat,“ uvádí náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník a dodává: „Jihomoravský kraj se aktivně zapojuje do tohoto programu Ministerstva průmyslu a obchodu. Kraj konečným příjemcům dotaci předfinancuje a následně ve stanoveném termínu podá žádost o proplacení ex post na ministerstvu. V loňském roce tak byly v rámci tohoto dotačního programu mezi 43 žadatelů rozděleny téměř 4 miliony korun.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo třetí výzvu dotačního programu „OBCHŮDEK 2021+“ po půlročním odkladu (z důvodu projednávání konsolidačního balíčku). Jeho cílem je zejména zachovat základní funkce poskytovaných služeb na venkově a udržet kvalitu života venkovských obyvatel. Cílovou skupinou jsou provozovatelé obchodů v obcích s méně než 1 000 obyvateli nebo do 3 000 obyvatel, jejichž místní část má méně než 1 000 obyvatel s jedinou prodejnou potravin s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v nespecializovaných prodejnách.

Jihomoravský kraj znovu reaguje na silné ročníky zvýšením vzdělávací nabídky středních škol

Jihomoravští radní dne 24. ledna 2024 na svém jednání rozhodli o rozšíření vzdělávací nabídky středních škol pro školní rok 2024/25. Reagují tak na silné ročníky, ale i změnu preferencí při vybírání středoškolských oborů. Dnešní rozhodnutí rady se týká 12 středních škol zřizovaných Jihomoravským krajem.

„Napříč všemi kraji v loňském roce dramaticky převyšovala poptávka veřejnosti nabídku středoškolských všeobecných oborů. Přestože Jihomoravský kraj měl dostatek vlastních kapacit, tak převážně v Brně vzniká potřeba je vzhledem k demografické křivce znovu navýšit. Naprosto zásadní je pro nás proto otevření nového brněnského gymnázia s kapacitou 90 míst. Současně otevíráme celou řady lycejních oborů, které nabízí všeobecný přehled, ale i vlastní odbornou kvalifikaci, čímž dáváme studentům možnost se profilovat již před studiem na vysoké škole,“ uvedl Karel Jurka, radní Jihomoravského kraje pro vzdělávání.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.