Fiala víc starat o chudou ČR, jednat s Ruskem o levné ropě, plynu,energii, nechat USA, Anglii

Dražší energie, potraviny i konec fixace hypoték v ČR. Do problémů se řítí stále více lidí. Inflace má drtivý dopad nejen na ty nejchudší. Do potíží se dostávají i lidé s vyššími příjmy. Vůbec nejhůře jsou na tom rodiny, u kterých se sešel konec fixace hypotéky s dramatickým zdražením energií – a do toho je třeba jeden z partnerů na rodičovské dovolené. Začínají se obracet na dluhové poradce. Řešení nebude jednoduché. Někteří zvažují třeba i to, že nebudou mít dalšího potomka.

Dvaačtyřicetiletý Tomáš splácí vysokou hypotéku na dům. Letos mu končí fixace a od příštího roku se mu úroková sazba zdvojnásobí. „To není o tom, že se vám hypotéka zvedne o deset až dvanáct tisíc, ale o tom, že veškeré další služby jdou nahoru. Topení, elektrika, voda, plyn,“ popsal pan Tomáš.

Do teď platil za hypotéku měsíčně 31 500 korun, novou splátku mu banka vypočítala na 40 500 korun. Jeho čistá mzda je nyní 43 tisíc. Manželka proto ukončila rodičovskou a nastoupila do práce, aby si rodina zvýšila příjmy. „Plus za potraviny, to jste taky o deset tisíc korun navíc se vším všudy ještě pro to dítě,“ uvedl pan Tomáš.

 Stejně s hypotékou mu končí i fixace na odběr elektřiny. Zatímco doteď platil ročně za energie 25 tisíc, nově bude hradit přes sto tisíc. Podobných lidí nyní přibývá. Často končí u dluhových poradců. „Chodí k nám více lidí ze středních vrstev. Ti k nám před dvěma lety nechodili, jsou to lidé, kteří řeší své závazky, své dluhy,“ sdělil předseda Asociace dluhových poraden Hynek Kalvoda.

Náklady rostou v desítkách procent ročně, zatímco výdělky jsou stejné jako před dvěma lety. „Vidíme, že všechny příjmové skupiny mají problémy nejen se spotřebitelskými úvěry, ale také se zvyšováním cen běžných položek domácího rozpočtu,“ řekl ředitel Poradny při finanční tísni Jan Šmejkal.

I pan Tomáš se radil v dluhové poradně. Na žádnou pravidelnou státní podporu nedosáhne, využije ale úsporný energetický tarif. „Nepomůže to, ale uleví to, když to řeknu přehnaně, nebudete mít nedoplatek sto padesát tisíc, ale jen sto dvacet tisíc,“ vypočítal.

A ještě jeden dopad obrovského růstu cen. Tomášova manželka by chtěla druhé dítě. Tenhle plán je teď v ohrožení. „Bavíme se o tom. Raději člověk zabezpečí jedno dítě a dá mu to, co by mu měl dát, než aby měl druhé a pak měl problémy zabezpečit dvě děti,“ popsal pan Tomáš. Jeho rodina věří, že situaci zvládne. „Člověk si to spočítá a ví co bude. Ví, že v tom není sám. A budou na tom lidi podstatně hůř, než jsme my jako rodina,“ řekl Tomáš.

X X X

Po jedenácti letech půjdou na východním Slovácku kvůli shnilé konstrukci k zemi tři rozhledny

Kvůli havarijnímu stavu dřevěné konstrukce musí být odstraněny tři ze šesti rozhleden, které před 11 lety postavilo sdružení obcí Východní Slovácko. K zemi půjdou rozhledny v Bánově, Bystřici pod Lopeníkem a ve Vlčnově.

V mikroregionu Východní Slovácko dokončili i za pomoci fondů Evropské unie na konci roku 2011 šest rozhleden. O jedenáct let později se budou muset tři z nich zbourat.

Nedávno zastupitelé Vlčnova rozhodli o odstranění tamní rozhledny Hraběcí. Důvodem je havarijní stav dřevěné konstrukce. Trámy jsou ztrouchnivělé a hrozí její pád. Podle starosty Vlčnova Jiřího Matušíka nebylo při její stavbě použito vhodné dřevo, materiálem je totiž smrk.

Podobně jsou na tom na východním Slovácku další dvě podobné stavby. Rozhledny v Bystřici pod Lopeníkem a v Bánově jsou už také nepřístupné a čeká je demolice. Zatím v dobrém stavu je rozhledna v nedaleké Nivnici, v relativně dobrém stavu je i rozhledna v Suché Lozi a letošní sezonu vydrží i ta v Korytné.

V budoucnu by ve všech obcích měly stávající rozhledny nahradit buď menší vyhlídky, nebo nové rozhledny.

X X X

KDY  RAKUŠAN  OZNÁMÍ  FIRMY  Z  KYPRU,  OD  NICHŽ  MÁ   STAN   MILIONY?KDY  NA  TO  DOHLÉDNE  FIALA?

Kauza kolem bývalého náměstka pražského dopravního podniku a bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka se dotýká i financování politických stran. Některým partajím do stranických pokladen přitekly peníze, které lze považovat za podezřelé. Pocházejí totiž od aktérů kauzy, jejich blízkých nebo firem, kde působili.

Kauza kolem pražského dopravního podniku vypukla před deseti dny a poznamenala politickou scénu. Ukázala třeba na to, od koho různé strany dostávaly finanční dary. V hlavním podezření je hnutí Starostů a nezávislých, na jejichž konto přiteklo minimálně 300 tisíc korun od hlavy celé skupiny – podnikatele Michala Redla. Strana proto teď dělá hloubkový audit.

„Pustili jsme se do té nejpodrobnější prověrky darů, jakou vůbec lze udělat, máme na to specializovaný software a bude to trvat týdny, protože jdeme do takových vazeb, že do nich ještě žádná strana v ČR nešla. Chceme udělat tlustou čáru za touhle kauzou,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Podle Rakušana je hnutí připraveno vrátit jakékoliv podezřelé peníze. Mladá Fronta Dnes přišla se zjištěním, že od lidí kolem kauzy putovaly dary i k ODS nebo hnutí ANO. První strana prý obdržela půl milionu korun od společnosti, kde byl ve vedení otec Redla. Babišovo ANO zase 200 tisíc od firmy, kde v dozorčí radě figuroval jeden z obviněných.

Zatímco Starostové dělají hloubkový audit finančních darů, občanští demokraté a hnutí ANO takové kroky nechystají. A peníze vracet nebudou. „Smlouvu v roce 2012 ODS podepsala dle platných interních předpisů a v souladu s platnou legislativou,“ uvedl mluvčí ODS Jakub Skyva. „Je to z roku 2015 a 2016. V momentě, kdy by to byl dar přímo od něj a bylo to v inkriminované době, které se týká šetření policie, tedy v letech 2019 a 2022, tak bychom to samozřejmě vrátili,“ sdělil Patrik Nacher (ANO).

Podle politologa se postupným policejním vyšetřováním mohou ukázat další podezřelé vazby a finanční toky, které se mohou týkat jakékoliv politické strany. „Každý má kontakty na firmu, která s ním spolupracovala nebo tam působil, často ty firmy nacházíme jako sponzory politických stran, a to nejen Starostů, ale i ODS nebo ANO. To znamená, že se může rozkrýt mnohem širší spektrum těch vazeb,“ podotkl politolog Lukáš Jelínek.

Podle politického matadora a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) bylo největší chybou hnutí STAN v aktuální kauze to, že dostávalo peníze od podnikatele Redla nebo jeho nejbližších. „Když si od někoho vezmu peníze, tak s ním musím být dál v kontaktu. Je vidět, že strany v tomhle mají velké mezery,“ řekl Čunek.

X X X

KDY  BUDE  ŘEŠIT  FIALOVA  VLÁDA  NEDOSTATKY  V  ČR?  HLAVNĚ  ŘIDIČŮ, STROJVEDOUCÍCH,  DOZORCŮ  A  DALŠÍCH  PROFESÍ?

Znepokojivý nedostatek dozorců. Pokus o útěk vězně umožnil i podstav, připouští mluvčí

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Podle mluvčí Vězeňské služby ČR Markéty Prunerové mohl útěk souviset s nedostatkem dozorců.

Z valdické věznice se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň. Podařilo se mu překonat vysoký plot a ohradní zeď. Podle mluvčí Vězeňské služby ČR Markéty Prunerové ale nešlo o selhání. „Naopak, strážní služba ve věznici Valdice zareagovala naprosto bleskově, spolehlivě a profesionálně. Odsouzený pachatel, který se pokusil o útěk, byl dopaden,“ řekla Prunerová a potvrdila, že došlo k použití služební zbraně. „Bylo vypáleno několik výstřelů, ale nedošlo ke zranění žádné osoby,“ řekla mluvčí.

Z valdické věznice se ještě nikomu utéct nepodařilo. „Ve věznici Valdice nikdy nedošlo k dokonání útěku. Co se celkově útěků týká, v loňském roce jsme zaznamenali jeden útěk a v předloňském také,“ sdělila Prunerová s tím, že v dřívějšcích letech žádné útěky neevidovali.

Mluvčí Vězeňské služby zároveň připustila, že pokus o útěk může souviset s nedostatkem zaměstnanců. „Má to přímou souvislost, neboť se potýkáme s personálním podstavem. Nejhorší je situace v Praze a právě ve Valdicích, kde v tuto chvíli chybí 60 dozorců a strážných. Dalších 12 osob je ve výpovědi,“ řekla Prunerová. „Nabízíme benefity, náborové příspěvky, ozdravné pobyty, možnost rehabilitační péče přímo ve věznici Valdice, ale bohužel pro nově příchozí není tato nabídka asi dostatečně lákavá,“ dodala.

 X X X

 BIDENOVY   PROBLÉMY,   PRO  FIALU  ŽÁDNÝ  PŘÍKLAD

Teď si sedni, teď odejdi. Prezident Biden nechtěně odhalil podrobný tahák

Americký prezident Joe Biden měl na setkání s podnikateli tahák s pokyny, jak se má chovat. „Zaujmi SVÉ místo, TY předneseš krátký komentář,“ stálo na lístku. Není to jeho první pomůcka při projevech. Ani první přešlap, kdy nevědomky otočil dokument vstříc aparátům zvědavých fotografů a kameramanů.

 Joe Biden nedopatřením odhalil kus papíru, na kterém byly pokyny, co má dělat během setkání se zástupci firem na výrobu větrných elektráren. Na rubu si napsal vlastní poznámky a když z nich četl, tak ukázal lícovou stranu s vytištěnými instrukcemi.

„Zaujmi SVÉ místo“, „TY předneseš krátký komentář“ a „TY odejdeš“. Dále měl devětasedmdesátiletý prezident zdůrazněno, aby před odchodem promluvil ke konkrétním účastníkům, položil jim otázky a poděkoval jim. Informoval o tom mimo jiné server britského listu Daily Mail.

Pisatel poznámek je vzhledem k zvýrazněnému „(YOU) TY nebo VY“ pravděpodobně zamýšlel pouze pro Bidenovy oči. V instrukcích je: „TY vstoupíš do Rooseveltova sálu a pozdravíš účastníky.“

„Posaď se na SVÉ místo,“ stálo také na lístku a instrukce pokračovaly, aby prezident promluvil, jakmile budou do místnosti přivedeni novináři: „TY předneseš krátký komentář (2 minuty)“.

Poté, co novináři odešli, měl Biden promluvit k některým z přítomných zástupců firem. „TY položíš Liz Shulerové, prezidentce AFL-CIO, otázku“ a poté „TY poděkuješ účastníkům“ a „TY odejdeš“.

Schůzka proběhla bez dalších incidentů, ale po prohlédnutí pořízených fotografií si novináři uvědomili, co jim prezident nedopatřením odhalil.

Není to poprvé, co Biden zřejmě používal tahák. Například v únoru měl mít během projevu o ruské invazi na Ukrajinu připravené odpovědi na očekávané otázky novinářů.

„Co jste tím myslel, když jste řekl, že neprosazujete změnu režimu v Rusku? Můžete to objasnit? Další zněla: „Hrozí nyní, že se od nás odvrátí spojenci v NATO?“.

Bidenova celková kondice, související s jeho věkem, přisla na přetřes naposledy v polovině června, kdy spadl z kola na pláži v Delaware. Původně pouze přijel pozdravit dav, který se shromáždil poblíž cyklostezky ve státním parku Gordon’s Pond. Ale když se snažil sesednout z kola, tak přepadl na bok, což způsobilo strkanici mezi tajnou službou a novináři, kteří se mu snažili pomoci na nohy.

„Jsem v pořádku,“ řekl Biden, když se zvedl ze země. Novinářům a přihlížejícím vysvětlil, že měl problém sundat nohy z pedálů, a proto spadl.

Několik týdnů předtím zase prezident zakopl, když vcházel po schůdcích do letadla Air Force One. Tyto případy vyvolávají otázky o prezidentově motorice i psychickém stavu. Bílý dům ovšem žádné problémy nepřipouští.

X X X

Z  USA   PRO   POTRATY  DO  ČR?

  USA jsou v šoku ze zákazu potratů. Politici to svádí na Trumpa, experti kroutí hlavou

Americký nejvyšší soud zvrátil své dřívější rozhodnutí z roku 1973, kterým získaly Američanky federální právo na potrat. Verdikt kritizují hlavně demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem. Co si ale o rozhodnutí myslí zdravotničtí experti?

Potraty jsou v USA dlouhodobě citlivé téma. Zčásti za to může početná konzervativní politická základna, zčásti i velký počet věřících lidí. Od roku 1973 legislativa povolovala potraty na federální úrovni. Stalo se tak po soudním vítězství Američanky Normy McCorveyové, která byla znásilněná a žádala potrat. Ačkoli vydobyla pro ženy v USA právo na potrat, sama dítě porodila, protože soud trval příliš dlouho.

Rozhodnutí z roku 1973 teď zvrátil Nejvyšší soud USA. Pro zákaz potratů se vyslovilo pět soudců, proti čtyřem. Otázku potratů si tak bude moci řešit každý stát USA po svém. Nejméně v sedmi z nich budou teď moci úřady zákaz potratů právně vymáhat. Kontroverzní rozhodnutí rozvířilo svrchní patra americké politiky a v zemi je to teď téma číslo jedna.

„Zdraví a život žen tohoto národa jsou v ohrožení,“ kritizoval například prezident Joe Biden, který hned našel „viníka“, jenž nese zodpovědnost za toto rozhodnutí. Paradoxně však vůbec nesedí v Nejvyšším soudu USA. „To Donald Trump jmenoval tři soudce, jejichž názor se stal jádrem pro rozhodnutí převrátit spravedlnost naruby a zrušit základní právo žen v této zemi. Nenechte se zmást, toto rozhodnutí je vrcholem mnohaletých snah podkopat rovnováhu našeho práva,“ rozčílil se Biden.

Rozhodnutí kritizovala i šéfka Sněmovny reprezentantů a demokratka Nancy Pelosiová. „Nevidím smysl v tom říkat: ‚Dobré ráno,‘ protože tohle rozhodně dobré není. Toto ráno radikální Nejvyšší soud porušil ženská práva a ohrozil jejich zdraví a bezpečnost,“ řekla.

Naopak bývalý viceprezident Mike Pence ocenil „kuráž“ soudců. Rozhodnutí kritizují ale i běžní občané USA. Podle průzkumu CNN nechtělo 66 procent Američanů, aby soud rozhodl tak, jak rozhodl.

 Slova pochopení těžko hledají i zdravotničtí experti. Soud kritizují například profesoři školy veřejného zdraví Mailman, která spadá pod Kolumbijskou univerzitu a patří mezi nejprestižnější zdravotnické školy v USA.

„Nejvyšší soud působí obrovskou bolest ženám, dívkám a těhotným lidem úplně bez důvodu, snad jen z touhy kontrolovat jejich těla a jejich rozhodnutí o vlastním sebeurčení,“ sepsula rozhodnutí profesorka Terry McGovernová.

„Ten verdikt není nijak překvapivý pro mnoho z nás, kdo pracují v podmínkách, kde pozorujeme nárůst nepřátelského politického prostředí. Netýká se to jen konzervativních částí země, je to mnohem širší problém. Vědci, lékaři i právníci se na tento den připravovali,“ přidala se docentka Kelli Hallová.

Podle nich v USA umírá mnohem více novorozenců než v podobně rozvinutých státech a rozhodnutí soudu toto číslo ještě zvýší.

X X X

Americký Senát schválil větší regulaci zbraní. Zásadní omezení ale nepřinese

Americký Senát schválil návrh zákona na větší regulaci prodeje a držení zbraní, který vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů. Ačkoliv návrh neobsahuje žádné razantní omezení, jedná se podle agentury AFP o jedno z nejvýznamnějších legislativních opatření v této oblasti za posledních několik desetiletí.

Návrh projedná Sněmovna reprezentantů a hlasovat by o něm mohla ještě během pátku. Schválení textu považuje agentura AP za téměř jisté. Návrh zákona v Senátu podpořila výrazná většina 65 zákonodárců. Pro bylo všech 50 demokratických senátorů, ke kterým se přidalo i 15 republikánských zákonodárců.

Podle šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera se jedná o krok správným směrem. Opatření podpořil i lídr republikánských senátorů Mitch McConnell, ačkoliv pro text hlasovala méně než třetina jeho spolustraníků.

Na přísnější regulaci apeluje americký prezident Joe Biden. Iniciativa zákonodárců z obou nejvýznamnějších amerických stran vznikla po útoku na školu v texaském Uvalde, kde 24. května zabil 18letý střelec celkem 21 lidí.

Návrh zákona umožní například přísnější kontrolu při prodeji zbraní lidem do 20 let. Některá omezení se mají týkat lidí, kteří se dopustili domácího násilí. Zákon také bude financovat nová opatření, jež mají vést k větší bezpečnosti na školách a lepší péči o duševní zdraví. Balíček ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

X X X

Severodoněck zcela pod kontrolou ruské armády, potvrdil to tamní starosta

Východoukrajinský Severodoněck je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů, ukrajinské jednotky se z obléhaného města téměř kompletně stáhly. Řekl to starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Už v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj uvedl, že ukrajinští vojáci dostali rozkaz Severodoněck opustit, boje se vedou také o blízký Lysyčansk.

Obsazením Severodoněcku a Lysyčansku by se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

„Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení,“ řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Předtím starosta potvrdil, že ukrajinští obránci se téměř kompletně stáhli.

Kyjev se nyní snaží o přeskupení jednotek, které se přesouvají do výše položených míst v Lysyčansku a okolí, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj už nebylo možné v kompletně zničeném Severodoněcku udržet frontovou linii, protože obránci se už neměli kde ukrýt před útoky.

„Neměli bychom čekat na zázrak a na to, že se Rusové unaví a přestanou bojovat. Své území získáme zpátky jen protiútokem,“ řekl Budanov.

Gubernátor Hajdaj na komunikační síti Telegram napsal, že pokračuje bombardování a ostřelování Severodoněcku i Lysyčansku a že cílem dělostřeleckých a leteckých útoků byl také areál továrny Azot. Tam se do posledních chvil ukrývaly stovky civilistů, jak potvrdil i starosta Strjuk.

„Ti lidé žili skoro tři měsíce v podzemí, v krytech. Je to náročné fyzicky i psychicky. Teď potřebují lékařskou pomoc i psychologickou podporu,“ uvedl starosta.

Deklarované válečné cíle

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v sobotu podle serveru BBC sdělil, že továrnu Azot opustilo asi 800 civilistů a že areál je pod kontrolou ruských jednotek, stejně jako celá průmyslová zóna a letiště v Severodoněcku.

Stejný počet lidí, kteří opustili továrnu Azot, uvedl i představitel proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) Ivan Filiponěnko, jehož citovala agentura Interfax.

Ukrajinský poslanec, který ovlivňoval americké volby, pomáhal Rusku při invazi na Ukrajinu

Další představitel separatistů z LNR Andrej Maročko na síti Telegram napsal, že jednotky ruské armády a proruských separatistů obsazují i město Lysyčansk. „Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích,“ uvedl.

Tvrzení ruských ani ukrajinských představitelů ale nelze nijak ověřit. Gubernátor Hajdaj na facebooku napsal, že okupační síly se pokoušejí o blokádu města z jihu, což by mohla být překážka pro ukrajinské jednotky ustupující ze Severodoněcku.

Obsazením Severodoněcku a Lysyčansku by se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou republiku.

X X X

Z  BRITÁNIE  DO  AFRIKY  I  UKRAJINCI?  HOVOŘÍ  O   TOM  I   JOHNSON

Rwanda připravuje hostel pro uprchlíky deportované z Británie. Můžou mezi nimi být i ukrajinští běženci

Hostel ve rwandském městě Kigali, kam Velká Británie plánuje posílat migranty podle kontroverzního zákona o deportaci žadatelů o azyl, se připravuje na ubytování dětí. Podle manažera hostelu by měli na místě pobývat se svými rodiči, informovala agentura Reuters. Zákon, který umožňuje britské vládě posílat některé utečence nelegálně vstupující na její území do třetích zemí, začal platit v dubnu.

Británie chce poslat do asi 6,5 tisíc kilometrů vzdálené Rwandy desítky tisíc migrantů, kteří ilegálně dorazí na pobřeží Spojeného království. The Hope Hostel, kde mají uprchlíci po příjezdu pobývat zhruba devět měsíců, v současné době staví fotbalové a basketbalové hřiště.

Britský premiér Boris Johnson na své cestě na summit Commonwealthu ve Rwandě řekl, že ukrajinští uprchlíci budou posláni do Rwandy, pokud cestují do Británie nelegálně. Dříve prohlásil, že posílání ukrajinských běženců do Rwandy „prostě nenastane“.

Plán britské vlády posílat běžence do Rwandy kritizovala opozice, charitativní organizace a náboženští vůdci, podle kterých je nehumánní. Vláda v čele s premiérem Johnsonem tvrdí, že je nutné rozbít síť pašeráků obchodujících s lidmi.

Zrušený let

Británie už dříve uvedla, že do Rwandy nebudou deportovány žádné děti bez doprovodu. Mluvčí premiéra ale při návštěvě Kigali odmítl vyloučit posílání dětí do zařízení s rodiči. „Připravujeme se na všechny případy a vidíte, že jsme se připravili dobře,“ dodal.

Let, jímž chtěl 15. června Londýn deportovat do Rwandy první migranty, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, byl zrušen. Stalo se tak poté, co se běženců zastal Evropský soud pro lidská práva. Downing Street ale vytyčuje rozsáhlé plány na potlačení pravomocí Evropského soudu pro lidská práva, informoval zpravodajský server The Guardian.

X X X

Meteor ozářil noční oblohu nad Českem. Po jeho částech pátrají vědci v Rakousku

Vědci v Rakousku požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoru, který v pátek na několik vteřin jasně ozářil oblohu mimo jiné i nad Českou republikou a dopadl nejspíše do údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany. Uvedla to agentura APA. Dráhu tělesa a místo dopadu určili na základě pozorování ze 17 stanic čeští odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd, podle nich na zem nejspíš dopadly meteority o váze až jednoho kilogramu.

Podle zprávy českých astronomů vstoupil bolid, jak vědci velmi jasný meteor označují, do zemské atmosféry v pátek po 02:00 SELČ a svítit začal ve výšce 90 kilometrů nad povrchem. Těleso o hmotnosti zhruba 120 kilogramů se v té době pohybovalo rychlostí asi 18 kilometrů za sekundu.

„Maximální jasnosti dosáhl bolid ve výrazném výbuchu ve výšce 27 kilometrů nad zemí, kdy po krátkou dobu zářil desetkrát více než Měsíc v úplňku,“ napsali ve své zprávě. Odhadli také, že meteority, které dopadly na zem, budou velmi pravděpodobně ležet v okolí korutanské obce Eis nebo v kopcích na sever od ní.

Rakouský astronom Ludovic Ferrière z vídeňského Muzea přírodních věd (NHM) požádal veřejnost o spolupráci při hledání meteoritů. Rakouské zákony totiž podobné nálezy nijak neregulují, a nálezce si tudíž může vzácné meteority nechat a nemusí je vydat odborným institucím.

X X X

NOVÁ  VÝROBA  AUT  V  RUSKU

Nejen Moskviče. Rusové se chystají vyvolávat i další sovětské automobilové džiny z láhve

Po úspěšném znárodnění ruské továrny Renaultu a avizovaném znovuzahájení výroby Moskvičů dostali Rusové chuť i na obnovení dalších sovětských značek. Vlna motoristické nostalgie po sovětských časech však podle všeho nemá příliš reálné základy.

„Kolegové mají v plánu oživit značky Volga či Poběda, případně dokonce obě,“ řekl v pátek večer na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu ruský ministr průmyslu Denis Manturov v rozhovoru pro ruský zpravodajský kanál RBK. Po rozpadu Sovětského svazu zbankrotovala většina tamních automobilek, které produkovaly osobní auta. Výjimkou byl AvtoVaz, tedy Lada, kterého se ujal Renault. Investoval do ní a učinil z AvtoVazu opět prosperující podnik. Moskviče či Volhy však skončily, protože je nikdo nechtěl.

Lada po nuceném odchodu Renaultu z Ruska vyrábí po dlouhé přestávce ve velmi omezeném množství jen „antisankční“ Ladu Granta bez emisních a elektronických komponentů. Dá se bez přehánění říct, že ruský automobilový průmysl se zmítá ve smrtelných křečích. V ostrém kontrastu k této realitě jsou tradiční velkohubá prohlášení ruské vlády o světlých zítřcích. Snít, to se v Rusku vždycky umělo.

Jak už víme, v bývalém moskevském závodě Renaultu, který ještě před pár měsíci ve velkém vyráběl modely Duster, Sandero, Kaptur či Arkanu, plánuje město Moskva, které nyní závod patří, obnovit produkci Moskvičů. Spekuluje se, že by se mělo jednat o čínské modely vyráběné pod touto ruskou značkou.

Volga a Poběda by se podle ministra Manturova měly vyrábět v historickém sídle automobilky GAZ v Nižném Novgorodu tak, jako tomu bylo kdysi. Tuto iniciativu podpořil i gubernátor Nižního Novgorodu Gleb Nikitin. Podle Nikitina je region připraven poskytnout veškerou potřebnou podporu na obnovení výroby. Navíc dodal, že jeho prvním autem byla právě Volga. Poběda byla její úspěšnou předchůdkyní a vůbec prvním masověji rozšířeným ruským autem. Vyráběla se mezi lety 1946 a 1958 a v licenci vznikala třeba také v Polsku coby Warzsawa.

X X X

Když není benzín poslouží elektromobily. Kuba trpí nedostatkem pohonných hmot

Na Kubě dlouhodobě není k dostání benzín, na čerpacích stanicích se zpravidla tvoří i několika hodinové fronty. Nedostatek pohonných hmot tlačí obyvatele ostrova k elektromobilitě a tím se zvyšuje poptávka po elektrických čtyřkolkách i motorkách.

„Benzin? Jen si to představte, 50 let ho sháním, už ho nemůžu ani cítit,“ říká Sixto González a ukazuje svou modrou elektrickou čtyřkolku. Tento osmapadesátiletý taxikář v důchodu má to štěstí, že si může kromě auta se spalovacím motorem dovolit i elektrickou čtyřkolku. Když naposledy tankoval naftu, čekal na ni v osmihodinové frontě.

Elektrické motocykly, trojkolky i čtyřkolky jsou čím dál častěji vidět v ulicích kubánské metropole, ale zatím stále převažují americká auta z 50. let minulého století nebo auta značky Lada z bývalého Sovětského svazu. Ovšem movitější Kubánci si kvůli nedostatku benzínu a nefungující MHD kupují elektrické dopravní prostředky.

Většina Kubánců však nemá na to, aby si pořídila elektrickou čtyřkolku, která v zemi stojí od čtyř do osmi tisíc dolarů, což je asi 92 000 až 184 000 korun. Někteří proto volí lacinější elektrickou motorku či tříkolku, které často používají jako taxi nebo pro přepravu nákladu.

Ve staré dílně ve městě Santa Clara stovka mechaniků montuje a lakuje elektromotorky, většina dílů se dováží z Číny nebo Vietnamu. Tento rok máme cíl 10 000 motorek, říká Elier Pérez, ředitel závodu Minerva, který jich dosud ročně smontoval maximálně 5 000. Kromě motorek má Pérez v plánu dodat letos na trh na dva tisíce elektrických tříkolek.

Nyní na Kubě podle místních úřadů jezdí 40 000 až 50 000 elektromotorek. Aut se spalovacími moty je na ostrově okolo 600 000.

„Musel jsem si ji koupit, protože nebyl k dostání benzin, fronty na něj jsou nekonečné. Tak jsem si řekl, pořídím si něco, protože musím být mobilní,“ postěžoval si 52letý zaměstnanec bezpečnostní agentury Raúl Suárez, který si koupil elektrické vozidlo.

Vozidla na elektrický pohon začala kubánská vláda podporovat před třemi lety, když je začala zavádět do státních podniků pro jejich zaměstnance. „Kuba je pojízdné muzeum, řada aut je stará 35 let,“ uvedl Guillermo González z ministerstva dopravy. S elektrovozy snížíme spotřebu benzinu a nafty a zároveň omezíme emise,“ dodal.

Vláda se snaží zlepšit veřejnou dopravu a rozvoz potravin. Na autobus v Havaně se čeká až několik hodin. Situaci komplikují ekonomické sankce americké vlády, které trvají už šest desetiletí.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2019 ekonomickou situaci ostrova ještě zhoršil, když kvůli porušování demokracie a lidských práv zavedl sankce vůči venezuelské vládě a venezuelské státní ropné společnosti. Dodávky ropy na Kubu se tak snížily z asi 100 000 barelů denně na v průměru 56 000 v loňském roce, řekl kubánský expert na energetiku Jorge Piňón, který působí na texaské univerzitě.

Pro elektromobilitu ovšem představují problém výpadky elektřiny, se kterými se Kuba potýká. Podle Ramsése Calzadilly z ministerstva energetiky to ale nemá vliv na používání elektromobilů. „Elektrický motocykl můžeme ve spotřebě elektřiny přirovnat k ledničce,“ míní Calzadilla a s optimismem dodává, že brzy se vyřeší i problém s výpadky elektřiny.

X X X

Thajsko se po třech letech opět připravuje na nápor turistů. Spoléhá i na ty z Česka

Thajsko bývalo turistickým rájem, kam přijíždělo každý rok 40 milionů zahraničních turistů. Desítky tisíc z nich byli Češi. Kvůli koronavirové pandemii byla ale země téměř tři roky pro cizince prakticky uzavřená. Na zlaté časy zatím jenom vzpomíná. Letos se konečně turistům otevírá a doufá, že se návštěvníci vrátí v plném počtu.

Momentálně mohou do Thajska bez jakýchkoliv omezení přijet jen ti, kdo mají kompletně dokončené očkování proti COVIDu-19. Kdo očkován není, musí se po příjezdu prokázat negativním PCR testem. Žádná karanténa už ale neplatí a od pátku také padla povinnost nosit roušky.

Jediné, na co je třeba dát si ještě pozor, je registrace. Turisté se totiž před příjezdem do Thajska musejí zaregistrovat na českém ministerstvu zahraničí přes tzv. thaipass a následně se musí potvrzením prokázat po příletu do země. Vyplnit tento on-line formulář však zabere maximálně 10 minut.

Zpětné potvrzení pak dostane turista během necelých dvou hodin, přičemž celý proces probíhá v on-line režimu ještě před odletem z Česka.

Rostoucí ceny

Podobně jako v jiných zemích rostou i v Thajsku ceny jídla a benzinu. Thajská měna je oproti americkému dolaru mimořádně slabá, ale zdražování není tak rychlé jako v Česku nebo v jiných evropských zemích.

Zadar: Kolik dnů na něj budete potřebovat? A jak výhodné je dostat se tam autobusem?

Příjemným zjištěním je, že se prakticky nezvedly ceny hotelů a vnitrostátní dopravy. Platí to jak pro cestování letadlem, tak i autobusem nebo vlakem. Oproti tomu jsou čím dál tím větším problémem ceny mezinárodních letenek mezi Evropou a Asií.

Ty vyskočily až o 60 procent a momentálně začínají nad částkou 30 000 korun za zpáteční cestu z Prahy do Bangkoku. Jakékoliv levnější varianty mají extrémně dlouhé čekací doby při přestupu anebo několik časově náročných přestupů.

Letecké společnosti zatím odmítají odpovědět na otázku, zda se tyto nepříznivé ceny za mezinárodní letenky udrží až do podzimu a zimy, kdy v jihovýchodní Asii začne hlavní turistická sezona.

Cestování do Asie

Podobně snadno jako do Thajska se teď Češi dostanou také do Vietnamu, Malajsie i na Filipíny nebo do Laosu a Kambodži. Naopak dost výrazné omezení stále platí pro cesty do Japonska a do Jižní Koreji. Dlouhá a drahá karanténa pak čeká na každého, kdo zamíří do Číny, do Hongkongu a Tchaj-wanu.

X X X

Cyklistka Neumanová znovu vládne domácímu šampionátu, do sbírky přidala už svůj třetí titul

Cyklistka Tereza Neumanová obhájila na společném mistrovství Česka a Slovenska prvenství v silničním závodě. V jihočeské Mladé Vožici dosáhla díky úspěšnému finiši na třetí titul, vedle loňského se třiadvacetiletá závodnice radovala již v roce 2019. V juniorské kategorii byli nejrychlejší Martin Bárta a Julia Kopecky.

Společný závod žen a juniorek byl kvůli nepříznivé předpovědi počasí zkrácen na čtyři okruhy místo plánovaných pěti. Nejaktivnější v čele byla vítězka čtvrteční časovky Denisa Slámová, její pokusy rozhodnout únikem však úspěšné nebyly.

Pořád se mám co učit, na Tour bych si přála jet, říká Neumanová, teprve druhá Češka ve World Tour

Rozhodovalo se v dojezdu šestičlenné skupiny. Stejně jako loni v Bánovcích nad Bebravou slavila republikový titul Neumanová těsně před Nikolou Bajgerovou. Loni třetí Nikolu Noskovou tentokrát předčila Kristýna Zemanová, Slámová dojela pátá.

„Když odjela Denisa Slámová, bylo nás tam pořád pět a měly jsme to pod kontrolou, i když měla k dobru i přes dvacet sekund. Je to ale zároveň vítězka časovky, takže jsme věděly, že ji nemůžeme nechat odjet daleko. Byl to jinak hodně náročný závod, jen mě mrzí, že to bylo zkrácené, ale i tak si myslím, že ten závod byl hodně spravedlivý,“ uvedla v rozhovoru pro Českou televizi Neumanová.

Zisk juniorského zlata si mohla užít členka vedoucí skupinky Kopecky. Druhá Eliška Kvasničková, vítězka čtvrteční časovky, ztratila 49 sekund. Třetí byla Barbora Němcová. Mezi juniory dominoval Bárta s náskokem 25 sekund před Milanem Kadlecem, za nímž spurtoval Pavel Novák.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.