Bekovi prý „stačí“ jen 20 miliard z EU. Na středečním jednání vlády uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN), že půjčka od Evropské komise bude výrazně redukovaná. Mohla by činit pouze odhadem 20 miliard korun. Původní návrh vycházel na 137,4 miliard korun. Kabinet plánuje o půjčce definitivně rozhodnout ve středu.
Investice do infrastruktury nebo školství by se měly financovat jiným způsobem než z půjčky. Podle Beka lze využít například u školství peníze ze státního rozpočtu. Ministr považuje za důležité nastavit robustní investiční program, který by investice v odvětví nesvazoval horizontem poloviny roku 2026.
Později na twitteru uvedl, že podrobnosti o financování reforem a infrastruktury ve školství představí s premiérem Petrem Fialou (ODS) při zahájení školního roku v pondělí 4. září. „Po intenzivním jednání o způsobu financování reforem a infrastruktury ve školství jsme nakonec dospěli ke shodě, že místo půjčky od EU využijeme jiné zdroje ve stejném celkovém objemu,“ poznamenal Bek.
Půjčka musí být schválena na podzim Radou EU pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN). Pokud se vyjednávání nezadrhne, bude poté možné v podstatě okamžitě z půjčky čerpat, doplnil Bek.
Komise od vlády nedávno dostala seznam titulů, které chtělo Česko z půjčky podpořit. Konkrétních opatření bylo přes dvě stovky, sdělil v červenci ČTK ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Jednou z prioritních oblastí byla právě výchova a vzdělávání, dále politika dostupného bydlení, sociální a zdravotní péče či energetické úspory. Podle dřívějších informací se proti využití půjčky při jednání vlády stavěl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Členské státy musejí žádost o půjčku předkládat současně s žádostí o změny v už schváleném Národním plánu obnovy. Plán vznikl ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a nastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Půjčky mají splatnost 30 let od data poskytnutí dané tranše.
X X X
LIDÉ ČR SE NECHÁVAJÍ ORAT FIALOU A OBLBOVAT NESMYSLY
UŽ DÁVNO SE MĚLI OZVAT A OSTŘE PROTI TOMU VYSTOUPIT A VŠECHNO ODMÍTNOUT
Češi si nechávají kálet na hlavu. O vyšší platy si musejí říct, shodují se ekonomové
/Lidé v Česku mají velmi dobré podmínky, aby si řekli o zvýšení platu. Dokud si však nechají kálet na hlavu, nic se nezmění. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Podle ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpána Křečka lidé musejí být aktivnější.
Za nízké platy si Češi mohou podle Kovandy částečně sami. „Jsme bojácní a necháme si všechno líbit. Stěžujeme si na drahotu a zaměstnavatele, že máme málo peněz, ale neřekneme si, že chceme přidat,“ konstatoval Kovanda s tím, že podle nedávného průzkumu je podíl lidí v České republice, kteří si plánují říct o přidání, jeden z nejnižších ve srovnání s ostatními státy.
„Češi pro to přitom mají velmi dobré podmínky, firmy nemají kde brát a trh práce je totálně přehřátý,“ pokračoval Kovanda a dodal, že většinou podniky lidem opravdu přidají, a pokud ne, tak by se zaměstnanci neměli bát odejít jinam, protože práci si v současnosti bezesporu najdou. „Dokud si budeme nechat kálet na hlavu, tak se nic nezmění. Začíná to u každého z nás,“ doplnil Kovanda.
Stát musí přestat dělat chyby
S názorem Kovandy souhlasí i Křeček, který zároveň upozorňuje, že vyšší životní úrovně Česká republika nedosáhne pouze tím, že si lidé řeknou o větší plat. „Stát musí přestat dělat chyby, škrtnout všechny dotace, které často směřují do neproduktivních míst, a tím uvolnit pracovní sílu, kterou lze převést do produktivních odvětví,“ vysvětlil Křeček a doplnil, že nelze dotovat odvětví, jež v moderní ekonomice nemá efektivitu a využití.
Dalším problémem Česka je podle Křečka infrastruktura. „Nebyli jsme schopni dostavět ani komunisty naplánované dálnice. Nemáme rychlovlaky a pak si stěžujeme na drahé bydlení v Praze,“ uvedl Křeček a dodal, že v případě existence rychlodráhy by se člověk z Ústí nad Labem dostal do Prahy za 30 minut a ušetřil by přitom za levnější bydlení v Ústí. „Musíme tu infrastrukturu dobudovat, jinak budou zajímavé projekty odcházet do Polska a naše ekonomika bude stagnovat,“ dodal Křeček.
Podle Kovandy se Češi dlouho smiřovali s tím, že jsou montovnou západní Evropy. „Necháváme si líbit, že jsme odpadkovým košem. Smířili jsme se s tím, že budeme brát dramaticky nižší platy než například Němci. Zůstali jsme dlouhodobě ve fázi, která měla být jen přechodná,“ řekl Kovanda a podotkl, že náskok, který jsme v devadesátých letech měli oproti Polsku nebo i Rumunsku, se postupně zmenšuje. „Problémem české ekonomiky je nízká přidaná hodnota,“ uzavřel Kovanda.
X X X
EKONOMKA ŠICHTÁŘOVÁ: MINISTR RAKUŠAN JAKO ANALFABET? EKONOMICE NEROZUMÍ, STEJNĚ I POLICII A POŠTÁM
Rakušan asi nerozumí ekonomice. Vládní balíček sociálnímu smíru spíše uškodí, míní Šichtařová
Sociální smír mezi chudými a bohatými Čechy není možný, když se mezi nimi rozevírají nůžky, řekla ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ke slovům ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Podle něj je v tuto chvíli důležitější udržení smíru než významné snižování dluhu.
„Je mi to moc líto, ale bohužel musím konstatovat, že pan Rakušan asi nerozumí ekonomice, když dokáže něco takového říct,“ uvedla Šichtařová ke slovům ministra vnitra o sociálním smíru. Dodala, že ten je možný pouze tehdy, pokud máme nízkou inflaci a pokud se nůžky mezi chudými a bohatými nerozšiřují.
„Právě to ale vládní balíček způsobuje,“ upozornila ekonomka. „Pokud inflace náhodou bude klesat, nebude to zásluhou balíčku, ale spíše jemu navzdory.“
„Opatření totiž cílí na špatnou stranu rozpočtu – odčerpávají se peníze ze soukromého sektoru a snaží se víc a víc přerozdělovat, což není zrovna efekt vedoucí k dlouhodobému poklesu míry inflace, ale spíše naopak zatíží soukromý sektor,“ vysvětlila ekonomka.
Ubývání peněz na účtech se tak podle Šichtářové nějakou dobu nevyhneme: „Vzhledem k tomu, že česká ekonomika se hned tak nenastartuje, tak lidé budou mít pocit, že mají hluboko do kapsy. To se projeví v maloobchodních tržbách, což pocítí zas třeba podnikatelé, živnostníci i firmy,“ zakončila Šichtářová.
X X X
POLICIE: FIALOVA PRIMÁTORKA VAŇKOVÁ VYUŽILA K BYTŮM V BRNĚ BÍLÉ KONĚ
ZAKROČÍ ŽALOBCI ČR A GEN. PAVEL, KTERY SE CPAL PO ZEMANOVI NA HRAD?
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle informací serveru Seznam Zprávy míní, že v kauze přidělování nebytových prostor v Brně figuruje primátorka Brna Markéta Vaňková. V dokumentu, v němž sdělují obvinění dvěma podezřelým, uvedli, že prostory v domě v ulici Hlinky měly původně sloužit k vybudování bydlení pro Vaňkovou a že její příbuzní sehráli roli bílých koní.
Server Seznam Zprávy, který s případem přišel, také připomíná, že k této větvi kauzy žádal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prostřednictvím svých ministerských pravomocí Nejvyšší státní zastupitelství o některé informace.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci 10. srpna oznámilo, že v souvislosti s přidělováním nebytových prostor v Brně v ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a začali trestně stíhat čtyři lidi. Dva z nich stíhají opětovně, dva nově. Žalobkyně Petra Lastovecká tehdy odmítla říci, zda dotyční vykonávají nějaké politické funkce.
Hlubocká s detektivy spolupracovala
Kriminalisté tři lidi podezřívají z podplacení, jeden člověk se tohoto jednání dopustil ve formě účastenství. Čtvrtého podezřívají z podvodu. Vaňková tehdy na SMS dotaz, zda má ohledně případu nějaké informace, odpověděla, že nemá.
„Policejnímu orgánu se jeví jako věrohodná verze, že půdní prostory byly původně určeny pro Markétu Vaňkovou, která měla nájemní smlouvy formálně uzavřeny na svého švagra a jeho družku, kteří sami neměli dostatek finančních prostředků na případnou výstavbu bytů,“ napsali podle serveru vyšetřovatelé NCOZ v dokumentu, v němž sdělují obvinění podezřelým Denise Hlubocké a Monice Janoškové. Obě podle serveru policie stíhala už loni na podzim.
Hlubocká přitom s detektivy částečně spolupracovala s podle serveru uvedla, že byla součástí skupiny, která v Brně manipulovala přidělování a privatizace městských bytů ve větším měřítku. Web píše, že vyšetřovatelům vydala i některé listiny, které se podezřelým dosud dařilo před policejními domovními prohlídkami uchránit.
Hubálka označují za podvodníka
„Policisté tak mají výpověď už druhého spolupracujícího obviněného, který systém vedený politiky ODS popisuje. Prvním je někdejší dobrý známý jihomoravských občanských demokratů Pavel Hubálek, v kauze také obviněný,“ uvedly Seznam Zprávy. Podle serveru Blažek i Vaňková označují Hubálka za podvodníka, který lže, aby se z vlastního stíhání vyvinil.
Server píše, že půdní prostory podle detektivů měly posloužit Vaňkové, i když je vedení radnice Brno-střed obsazené jejími spolustraníky z ODS přikleplo oficiálně příbuzným. V roce 2012 byla jedna půda přidělena švagrovi primátorky Ondřeji Vaňkovi a druhá pak jeho přítelkyni.
V radě, která o přidělení půdních prostor příbuzným rozhodla, v té době zasedala i Markéta Vaňková. Pod přidělením bytů je podpis tehdejšího starosty Libora Šťástky. Ten policistům u výslechu tvrdil, že nevěděl, že podepisuje pronájem pro příbuzné své radní. Příbuzní Vaňkové později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár. Policie podle serveru mínila, že to byly jen nastrčené osoby.
Vaňková se nakonec rozhodla pro jiný byt, prostory v ulici Hlinky spravuje muž, který k nim vůbec nemá nájemní smlouvu s městem, jeden byt mají pronajatý studentky, druhý slouží k pronájmu turistů, uzavřel server.
„Pro mě jsou ty informace překvapující“
„Jedná se pořád o stejnou záležitost, na kterou bylo několikrát upozorňováno. Moji příbuzní v roce 2012 požádali o přidělení prázdných půd, které jim byly přiděleny. Měli si tam vybudovat byty, ale došlo ke změně rodinné situace, a tak prostory vrátili městské části. Nyní je nová informace, kterou mají údajně novináři od policie. Pro mě jsou ty informace překvapující,“ řekla primátorka s tím, že ji samotnou policii kontaktovala před třemi lety a kdyby ji znovu předvolala, vyhoví ji.
„Já žádné nové informace nemám,“ doplnila. K tomu, jakou hrála roli v celé kauze ona či její manžel, který měl svému bratrovi poslat peníze na opravu bytu, se nechtěla vyjádřit. S jihomoravským šéfem ODS a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem se o celé záležitosti podle svých slov bavila, nikoli však v tom kontextu, že by chtěla, aby do případu Blažek jako ministr nějak zasahoval.
„To v žádném případě,“ prohlásila a vyloučila, že by s ním před jedenácti lety řešila přidělování půdních prostor pro svého švagra. Ani koaliční partneři se o záležitost nezajímají, a tak dnes na radě nemusela nic nijak vysvětlovat. „Pro mě je hlavní kontaktní osoba paní primátorka, paní primátorce věřím, takže tady k tomu nemám co říct,“ řekl lidovecký náměstek Jaroslav Suchý. Ostatní na dotazy nereagovali nebo věc odmítli komentovat.
X X X
RUSKO CHCE UKONČIT VÁLKU, KTEROU NA UKRAJINĚ ROZPOUTAL ZÁPAD
Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině rozpoutal Západ a jeho satelité, uvedl podle Reuters prezident Vladimir Putin přes videopřenos na summitu BRICS. Při ruském útoku na školu ve městě Romny v ukrajinské Sumské oblasti zahynuli nejméně dva pedagogové, tři lidé utrpěli zranění, uvedl Kyjev. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv varoval v článku v listu Argumenty i fakty, že Rusko by mohlo anektovat gruzínské separatistické regiony Jižní Osetii a Abcházii. Jako otevřené, upřímné a produktivní označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem, k němuž došlo v Aténách.
Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině „rozpoutal Západ a jeho satelitní země“, řekl ve středu ruský prezident Vladimir Putin na summitu skupiny zemí BRICS. Šéf Kremlu, který k účastníkům setkání hovořil prostřednictvím videopřenosu, zopakoval tradiční narativ Moskvy, že ruská operace na Ukrajině je vynucenou reakcí na kroky Kyjeva a Západu. Informovala o tom agentura Reuters, která podotkla, že vrcholní představitelé ostatních zemí BRICS ruskou agresi na Ukrajině výslovně neodsoudili.
Rusko po válce z roku 2008 udržuje na územích Jižní Osetie a Abcházie svá vojska, což Gruzie označuje za okupaci. „Představa, že se připojí k Rusku, je v Abcházii a Jižní Osetii stále populární,“ napsal Medveděv v článku v listu Argumenty i fakty. „Dalo by se to udělat, pokud by pro to byly dobré důvody,“ uvedl Medveděv. Tento politik od začátku rok a půl trvající ruské invaze na Ukrajinu patří v Kremlu k takzvaným jestřábům, kteří prosazují co nejtvrdší postup vůči Kyjevu i Západu.
„Nebudeme čekat, jestli se naše obavy přiblíží skutečnosti,“ napsal Medveděv o možnosti anexe v článku k 15. výročí války. Konflikt skončil už po devíti dnech, vyžádal si ale stovky obětí, převážně mezi civilisty. Po podepsání příměří Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a dalšího regionu u svých hranic – Abcházie. Drtivá většina světa ale jeho příkladu nenásledovala. Tyto dva regiony představují asi pětinu gruzínského území.
Podle Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny došlo za posledních 24 hodin na frontě k více než 30 bojovým střetům s nepřítelem. Zejména na avdijivském směru ukrajinští obránci úspěšně odrazili útoky ruských vojsk u Avdijivky. Kromě toho na směru Marjinka obranné síly nadále zadržují ofenzivu ruských vojsk u Marjinky v Doněcké oblasti. Napsal to web Unian.
Ukrajinští vojáci se probojovali do obce Robotyne v Záporožské oblasti a evakuovali tam civilisty, uvedla v úterý na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. O ukrajinských úspěších u vsi Robotyne informovali i další ukrajinští vojenští činitelé.
Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinští vojáci dosáhli v posledních dvou dnech takticky významných zisků v Robotyne a východně od této vesnice. Agentura Reuters vývoj označila za potenciálně významný pokrok v ukrajinské ofenzivě proti ruským invazním silám. Ruské vojáky na tomto frontovém úseku dnes podle agentury TASS navštívil vysoce postavený činitel z Kremlu.
Jako otevřené, upřímné a produktivní označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Ten se vyjádřil podobně, když rozhovory označil za dobré a otevřené. Státníci se ke svému setkání vyjádřili na svých sociálních sítích. Jednali spolu v Aténách, které hostí setkání představitelů některých zemí západního Balkánu. Chorvatský premiér Andrej Plenković slíbil Zelenskému další vojenskou pomoc.
Ruské ministerstvo obrany v úterý informovalo, že dva jeho stíhací letouny od okupovaného Krymu zahnaly dva bezpilotní letouny, které v oblasti prováděly průzkum. Uvedla to agentura TASS.
X X X
GIBS PROŠETŘUJE SMRT OCHRÁNCE GEN,. PAVLA
Po smrti prezidentova bodyguarda, který zhruba v polovině srpna spáchal sebevraždu, média spekulovala o příčinách jeho kroku. Některá současně upozornila na šikanu, které měl údajně muž v práci čelit. Mluvčí Generální inspekci bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová ve středu pro iDNES.cz potvrdila, že se některými zveřejněnými informacemi zabývají.
Zhruba v polovině srpna rozhlasová stanice Prostor zveřejnila informaci, že muž z ochranky prezidenta čelil v zaměstnání šikaně. Informaci poté potvrdil zdroj z Hradu i webu Expres.cz. Muž si měl podle informací rádia na šikanu stěžovat svému nadřízenému. Police po zveřejnění informací však na Twitteru zdůraznila, že nikdo nic nenahlásil.
Redakce iDNES.cz oslovila Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), zda se možnou šikanou v Útvaru pro ochranu prezidenta zabývá. „Mohu potvrdit, že se z vlastní iniciativy zabýváme informacemi, které se v této souvislosti objevily. Více informací není možné v tuto chvíli sdělit,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Žádné nahlášení šikany
Policie informace o šikaně však v minulosti důrazně popřela. „Komentovat lidskou tragédii a ubližovat tím pozůstalým jsme vždy odmítali. Obzvláště, pokud nijak nesouvisí s výkonem služby,“ uvedla v minulosti policie.
„Vyvrátit lživé tvrzením ale musíme: žádné nahlášení šikany vedoucímu neproběhlo a o ‚nespecifikovaných‘ problémech v práci neví ani policistovi nadřízení a ani Úřad vnitřní kontroly, který se případem automaticky zabývá,“ dodala.
Podle dalších informací rozhlasové stanice šestatřicetiletý strážce prezidenta ukončil svůj život služební zbraní. „Ve středu měl přitom nastoupit do služby,“ doplnil zdroj rádia. Server Expres.cz poté upozornil na to, že muže měla opustit jeho žena, se kterou měl čtyřletou dceru. Jeho tělo bez známek života objevil otec.
Redakce se v minulosti obrátila na Policejní prezidium, které ale s ohledem na pozůstalé odmítlo případ komentovat. „Zpravidla se nevyjadřujeme k úmrtím policistů pokud přímo nesouvisí s výkonem povolání a to s ohledem na pozůstalé. V tomto případě nebudeme činit výjimku,“ uvedl Ondřej Moravčík, vedoucí tiskového oddělení.
X X X
EVAKUACI CHARKOVA?
Arestovyč navrhuje evakuaci Charkova
Všechny univerzity a výzkumná centra v Charkově by měla být přenesena na západní Ukrajinu, řekl na kanálu Golovanov na sociální síti YouTube bývalý poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Oleksij Arestovyč. Podle jeho názoru Charkov Ukrajině po válce k ničemu nebude.
„Co je Charkov? Dříve to bylo logistické centrum pro obchod s Ruskem. A pokud zboží nepůjde dál, tak celá železnice je k ničemu. Je to již jen slepá ulička … Univerzity a vědecká centra zůstávají, ale to nebude mít dlouhého trvání… Charkovský tankový závod už nelze obnovit… No, univerzity lze ponechat, ale co dělat s drahým vybavením, personálem vědeckých center, které lze zničit jednou ranou? To je velký problém. Takže to všechno musíme přenést na Západ, kde se to snáze chrání, kde je užší spolupráce s našimi sousedy, EU a NATO. A to vše musíme přenést jako součást hlavního plánu pro celou zemi,“ řekl Arestovyč a dodal, že nejde jen o Charkov, ale i o další města sousedící s Ruskem.
Vyjádření v minulosti významné postavy prezidentské administrativy přichází ve chvílích, kdy se frontová linie posouvá směrem k Charkovu. Při postupu se ruské jednotky blíží k předměstím Kupjansku a podle vojenských blogerů ruské jednotky obsadily ve frontovém směru pět vesnic, server vasevec.c
X X X
Asistentka gurua Járy Plášková je zpět v Česku. Putovala rovnou do vězení
Asistentka Jaroslava Dobeše známého jako guru Jára Barbora Plášková se ve čtvrtek ráno vrátila zpátky do České republiky. Cizinecká policie ženu eskortovala z Filipín, kam s Dobešem uprchli kvůli odsouzení za znásilnění studentek esoterie. Plášková si má odpykat pět let vězení.
„Jeden ze dvou odsouzených v tomto případě je již v pražské věznici. Žena, která byla s mužem na útěku a byla odsouzena za stejnou trestnou činnost, je od dnešního rána zpět v ČR,“ uvedl na stránkách policie mluvčí David Schön.
Dodal, že Plášková byla převezena rovnou do vězení. Dobeš byl eskortován již před dvěma týdny, odsedět si má 5,5 roku vězení. Dvojice prováděla studentkám esoterické školy Poetrie takzvané „odháčkování“, což podle obhajoby byla tantrická praktika.
Plášková podle českých soudů dívky, které byly následně „odháčkovány“ vybírala. Většinou šlo o blond vysokoškolačky do šestadvaceti let s modrýma očima. Guru je pak měl zbavit „háčků“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři.
Odsouzeni byli v nepřítomnosti, před trestním stíháním totiž uprchli právě na Filipíny, kde žili v imigrační vazbě, protože požádali o azyl z náboženských důvodů. Ten jim nebyl udělen a následně došlo k jejich vydání do České republiky. Ve vazbě měli obdobné podmínky jako ve vězení. Museli dodržovat režim, areál nemohli opustit a návštěvy přijímat jen omezeně.
X X X
Násilí nesouvisí s pohlavím, řekla Kovářová. Istanbulská úmluva má namále
Nejtěsnější většinu hlasů (3:2) získala ve středu Istanbulská úmluva, přesněji Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, podporu senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Celkově jsou ale vyhlídky úmluvy v Senátu nevalné, tři další výbory ji nepodpořily.
„Násilí není o mužích a o ženách, ale o moci a nesouvisí s pohlavím,“ řekla ve středu nezařazená senátorka Daniela Kovářová, která se na jednání výboru pro lidská práva přišla podívat.
„Násilí na slabších skupinách je něco, co každá civilizovaná společnost musí odsoudit. Jde o symbol. Dáváme najevo, jestli budeme patřit do civilizované Evropy,“ podpořil ratifikaci Istanbulské úmluvy senátor Přemysl Rabas z klubu SEN 21 a Piráti.
Jako jeden ze tří členů senátního výboru pro pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice hlasoval pro to, aby Senát ratifikaci Istanbulské úmluvy podpořil. Dva ze členů výboru, mezi nimi i předseda výboru Jiří Růžička, se zdrželi. Řekl, že se mu nelíbí, že by v budoucnu součástí učiva mohlo být, že by se žáci a studenti učili o tom, že je více pohlaví, než jen muži a ženy. „Toho bych se nerad dočkal,“ řekl při jednání Růžička.
„Jsem opatrný slučovat hlasování ve výborech s celým Senátem. U nás v klubu většina ratifikaci nepodporuje,“ odvětila na dotaz iDNES.cz, jak vidí vyhlídky Istanbulské smlouvy v Senátu šéf nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.
Ratifikaci úmluvy nedoporučily ústavně-právní výbor, zahraniční výbor ani výbor pro záležitosti Evropské unie. Ústavně-právní výbor Senátu Istanbulskou úmluvu označil za ideologický dokument.
Istanbulská úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.
Úmluvu podepsalo Česko již v roce 2016, ale patří v EU k menšině zemí, které dokument dosud neratifikovaly. Členské státy EU na začátku června většinově odhlasovaly, že se sedmadvacítka k úmluvě připojí, ratifikaci už dřív odmítly Bulharsko i Maďarsko. Od úmluvy odstoupilo Turecko.
Je to pokus o převýchovu lidstva, řekl Oberfalzer
„Je to v podstatě převýchova lidstva,“ řekl ve středu na adresu Istanbulské úmluvy místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer z ODS. Jde podle něho o generální rekonstrukci společenských zvyklostí a uspořádání, ve kterém jsme zvyklí žít. „Skoro to vypadá, jako kdyby příčinou násilí byla tradiční rodina, protože tu Istanbulská úmluva vlastně chce zpochybňovat,“ řekl Oberfalzer. Úmluva podle něj nabourává tradiční pojetí rodiny a tradiční role v rodině.
Podle senátora Zdeňka Hraby z klubu ODS a TOP 09 je Istanbulská smlouva nástrojem k prosazování genderové ideologie, která by měla být i povinnou součástí školních osnov. „Progresivisté a jejich kulturní revoluce nutně vyvolává protireakci, kdy se spojují lidé, kteří nechtějí dramatické progresivistické změny,“ řekl Hraba.
„Konec takový, aby si každý určoval pohlaví podle toho, jak se vyspí? To opravdu chceme?“ řekl senátor Michael Canov z hnutí STAN.
„S pojetím třídního boje mezi muži a ženami, s tím, že muži bijí ženy, protože jsou ženy, nesouhlasíme,“ prohlásila Kovářová. K otevřeným odpůrcům ratifikace úmluvy v Senátu se nyní podle ní řadí tři desítky senátorů.
X X X
PO MERKELOVÉ I SCHOLZ PŘEJE UPRCHLÍKŮM, VČAS DOSTANOU POVOLENÍ K POBYTU V NĚMECKU
Německo usnadní cizincům získání německého občanství, čekání se zkrátí
V Německu budou cizinci moct získat občanství po pěti letech pobytu místo stávajících osmi, v dobrých případech integrace budou moci lidé získat německý pas již po třech letech. Příslušný návrh reformy zákona o státním občanství ve středu schválila vláda kancléře Olafa Scholze.
Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové země změnu potřebuje, aby díky jasné vyhlídce na život v Německu dokázala přilákat odborníky.
„Německo potřebuje moderní zákon o občanství. Nyní vláda takový návrh přijala. Pokud mohu, tak říkám konečně,“ prohlásila Faeserová s tím, že v předchozí vládě s konzervativní unií CDU/CSU nedokázala sociální demokracie (SPD) takové změny prosadit.
Vláda chce úpravou nejen získat odborníky ze zahraničí, ale chce rovněž povzbudit stávající cizince, kteří v zemi žijí, aby se k Německu přihlásili. V Německu se zhruba 84 miliony obyvatel žije přes 12 milionů lidí bez německého pasu, z nichž takřka polovina je v Německu už déle než deset let.
Podle Faeserové změna může pomoci starší generaci takzvaných gastarbeiterů, kteří přijeli na pozvání za prací a přispěli k ekonomickému rozmachu Německa.
Faeserová zdůraznila, že cesta k získání občanství bude nyní kratší a bude mít jasná pravidla. Místo současných osmi let pobytu bude možné o německý pas požádat po pěti letech.
Pro cizince, kteří jsou obzvláště dobře integrovaní, postačí lhůta tří let. „To bude platit v případech, kdy takoví lidé dosahují v práci vynikajícího výkonu, případně se angažují jako dobrovolníci, mluví velmi dobře německy a dokážou si pro sebe a svou rodinu vydělat na živobytí,“ uvedlo ministerstvo vnitra.
Zájemci o německý pas se vedle znalosti němčiny musí jasně hlásit k německým hodnotám svobodné společnosti. Pro starší generace gastarbeiterů bude platit výjimka z jazykového testu, který nebudou muset podstoupit, pokud se v běžném životě dokážou německy bez výraznějších problémů domluvit.
Rychlejší cestu k občanství budou mít i děti, které se v Německu narodí. Pokud nejméně jeden rodič žije v zemi alespoň pět let, získá občanství bez podmínek i narozený potomek. „To je velmi důležité. Ze zkušeností víme, že děti s německým občanstvím se výrazně lépe zapojují do školního vzdělávání,“ řekla Faeserová s tím, že to platí i pro systém mateřských škol.
X X X
Žadatel o azyl v Německu zdemoloval migrační úřad. Policie ho nezatkla, starostka je ohromená
Německý Magdeburg ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se potýká s extrémní agresivitou migrantů. V pondělí ráno jeden z nich vyrval kovový stojan a začal s ním rozbíjet okna včetně skleněné výplně vstupu do budovy migračního úřadu, napsal web tamní televize RTL.
„Agresivita a jejich chování mě ohromují,“ reagovala zděšeně starostka Simone Borrisová. Devětadvacetiletý muž z Kamerunu je sice vyšetřován, ale na svobodě. Žádost o azyl mu byla zrušena. Proč to muž udělal, zda byl v tu chvíli příčetný, není jasné, napsal web deníku mdr.de.
Podle radního Ronniho Kruga odpovědného za bezpečnost zaměstnanců na migračním úřadě bude město v nejbližších dnech jednat s policií o dalších krocích k zabezpečení budovy.
„To, že obviněný nebyl zatčen, je fatálním znamením,“ řekl Krug v rozhovoru pro MDR Sasko-Anhaltsko. V budoucnu očekává „jasnější reakci policie, než jakou jsem viděl dnes“.
V letošním roce je to druhý vážný útok, který se v Magdeburgu na tomto úřadě stal. V březnu se pokusilo dostat do budovy asi 20 lidí. „Po březnovém incidentu se hranice opět přesunula. Jak to psychicky dopadne na naše zaměstnance, to zatím nelze posoudit,“ uvedla starostka Borrisová podle webu televize RTL.
X X X
Řešit s někým v restauraci zásadní věci? Byl bych blázen, řekl Blažek senátorům
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) senátorům řekl, že obsahem jeho setkání s poradcem exprezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým nebylo nic, za co by se mohl stydět. Uvedl to dnes v Senátu na výzvu senátora KDU-ČSL Jiřího Čunka, aby kontroverzní schůzku objasnil kvůli své důvěryhodnosti. Podle premiéra a předsedy ODS dostal Blažek od vedení strany žlutou kartu a ví, co to pro něj znamená. Premiér dnes řekl, že mimo jiné přihlédl k dobrému hodnocení jeho práce v čele ministerstva spravedlnosti.
„Mohu ujistit Senát a kohokoli dalšího, a docela mě mrzí, že z toho večera před týdnem nejsou žádné nahrávky, že obsahem těch rozhovorů nebylo absolutně, ale absolutně vůbec nic, za co bych se já mohl stydět. V tomto smyslu spím naprosto klidně,“ uvedl ministr, který v Senátu obhajoval novelu insolvenčního zákona.
„A pokud má někdo představu, že já se plánovaně sejdu s někým takto v restauraci a budu s ním řešit nějaké zásadní věci, například naši orientaci mezinárodní směrem k Rusku a podobně, tak tím vlastně v podstatě říká, že jsem blázen, ne idiot, ale blázen. To setkání bylo opravdu náhodné,“ prohlásil ministr.
Blažek přiznal, že své počínání „nedomyslel politicky“. Pětihodinové setrvání v jedné z pražských restauraci, kam se podle svých slov uchýlil kvůli bouřce, zdůvodnil svou upovídaností. „Bohužel já, jak se zakecám, tak neodcházím, to se prostě nedá jinak říct. V tomto spočívá moje vina,“ řekl Blažek. Podotkl, že v restauraci nehovořil pouze s Nejedlým.
„Vůbec jsem nedomyslel, jak se dá některá věc popsat, co se s ní dá udělat. Ano, v tomto je moje politická chyba,“ uvedl ministr k líčení události v médiích a na sociálních sítích. Označil to za „uragán“. „Ale není to uragán, za který bych se já musel stydět v tom smyslu, že bych obsahově vedl jakékoli závadné rozhovory,“ dodal Blažek.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí řekl, že Blažek je připraven vysvětlit v koalici okolnosti setkání. Zároveň uvedl, že pro něj je podstatné to, že šlo o náhodné setkání. Na odchod ministra z vlády by podle něj bylo, kdyby schůzka byla plánovaná. Za chybu Fiala považuje to, že Blažek ihned nevyhodnotil všechny politické souvislosti, problémy kolem osoby Nejedlého, a neodešel. Blažek v pondělním vyjádření pro média uznal, že jeho setrvání v restauraci za přítomnosti Nejedlého bylo nevhodné. Omluvil se všem, kterých se zpráva o setkání dotkla, ceskajustice.cz
X X X
DR: KOUDELKA: NIKDY BY MĚ NENAPADLO NĚKOHO LUSTROVAT S KÝM SE STÝKÁ A JAK DLOUHO HOVOŘÍ
JSOU TO OMEZENCI, NEBO NEDOSPĚLI DO DNEŠNÍ DOBY?
Úpadek svobody a normálnosti v mezilidských vztazích dokazuje pseudoaférka ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který byl v pražské hospodě 5 hodin. Nic moc, na Moravě se chodí na dýl.
Nikdy by mne nenapadlo někoho lustrovat, s kým, proč a jak dlouho byl v hospodě či v moravském vinném sklepě a dle toho dělat politické soudy. V 90. letech 20. století nevznikla podobná aférka. To byla doba velkých politických střetů Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zeman, přičemž členové ODS a sociální demokracie, ale i lidovci a komunisté spolu pili v různých hospodách. To byl projev mezilidských vztahů, ne politika. Že s někým hovořím v hospodě či na víně ve sklepě, neznamená, že přijímám jeho politické či lidské postoje.
Doba se změnila. V 90. letech také vládu nenapadlo zneužít Vojenské zpravodajství k cenzuře opozičních webů. Žádná vláda od roku 1989 nestrkala nos do toho, co chci číst. Až vláda Petra Fialy tak učinila, inspirovala se v totalitní cenzuře a znemožnila mi číst, co chci. Zatím ji vypnutí opozičních webů v únoru 2022 moc nevyšlo. Jen ukázala, čeho všeho je schopna – cenzurovat a krást lidem jejich práva na svobodu projevu a šíření informací.
Aférka Pavla Blažka pokračuje v tomto protisvobodném duchu. Je vytvářena atmosféra, že se člověk má hlídat, s kým je v hospodě či ve sklepě. Taková autocenzura mezilidských vztahů. Je to ze strany některých vládních politiků a části médií tvorba atmosféry známé před listopadem 1989, kdy byl vytvářen tlak, aby se člověk nestýkal s nevhodnými lidmi, aby neměl problémy v práci či jeho děti ve škole.
Ožívá zatuchlý duch totality. Ještě aby byl vydán seznam lidí, s kým je nevhodné se stýkat, či seznam autorů a webů, které je nevhodné číst. Já bych na takový seznam kašlal a stýkal se, s kým chci, stejně jako čtu, co chci, včetně protivládních webů. Až bude seznam stigmatizovaných, s kterými se nemá chodit na pivo, budu s nimi sedět v hospodě, bez ohledu na některé politiky i novináře, kteří se chovají jako za pomnichovské republiky. I tam se sledovalo, kdo byl v hospodě, s kým a zda je to vhodné z hlediska držitelů tehdejší moci.
Zdeněk Koudelka:
Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. je doktor práva v oboru ústavní právo a politologie, advokát. V letech 1998 – 2006 byl poslancem za ČSSD, od roku 2006 do roku 2011 pak náměstkem nejvyšší státní zástupkyně pro legislativu a mezinárodní vztahy. V roce 2009 byl jmenován docentem a v letech 2011 až 2013 působil jako náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Je členem redakčních rad prestižních právnických publikací a autorem odborné právnické literatury. Přednáší na katedře ústavního práva a politologie právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2014 je advokát. Veřejně se přihlásil k myšlenkám hnutí Trikolóra, ceskajustice.cz