Fiala ze všech potíží obviňuje Babiše, Věřící Fiala skončit zbytečné vraždy Ukrajinců

 Sprostá lež, pane premiére, odmítl Babiš, že mohl lépe vyjednat Green Deal. Šéf ANO, bývalý premiér Andrej Babiš se ohradil proti výpadu předsedy vlády Petra Fialy z ODS, že mohl lépe vyjednat Green Deal. „Sprostá lež, pane premiére. Vy to dobře víte,“ řekl Babiš ve svém Čau lidi. Vyčetl naopak současné vládě a ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové, že Česko hlasovalo pro zákaz spalovacích motorů v roce 2035

 „Já jsem vyjednal skvěle Green Deal, jenom rámec. My jsme vybojovali s polským premiérem a s ostatními, že závazek snížení emisí je v průměru 55 procent. Takže Česká republika nemá takový závazek, a když bude mít jen 42, je to úplně v pohodě. Nic jsem nepodepsal,“ řekl Babiš.

„Bývalý premiér mohl pro ČR vyjednat lepší podmínky Green Dealu. Kdyby chtěl, mohl ho i vetovat. Nikdy to však neudělal,“ napsal totiž Fiala tento týden na Twitteru.

 „Vaše ministryně to podělala,“ prohlásil Babiš

„Skutečný Green Deal dojednala vaše ministryně Hubáčková. Úplná katastrofa, asi vůbec tomu nerozuměla. Zásadně poškodila Českou republiku. Proč ČR hlasovala pro konec spalovacích motorů v roce 2035? Proč nesplnila, co vy jste sliboval?“ vyčetl Babiš Fialově vládě.

Dodal, že Česká republika souhlasila i se zařazením budov do systému emisních povolenek, což, jak Babiš řekl, znamená další zdražení vytápění budov pro domácnosti. „Vaše ministryně to totálně podělala,“ prohlásil Babiš.

Balašovi vyčetl, že i kvůli jeho posudku Česko přišlo o Prazdroj

Bývalý premiér a šéf ANO se vrátil i ke jmenování nového ministra školství Vladimíra Balaše, který nahradil ve vládě Petra Gazdíka.

„Ten STAN skutečně má smůlu, všichni lidi jsou tam nějací zapatlaní,“ řekl Babiš o novém ministrovi školství.

„Co je skandální, že pan Balaš dělal posudek v kauze IPB proti České republice. To byla ta kauza Nomura, to byla ta kauza České pivo a tam jsme přišli o naši Plzeň. Takže Plzeň, Plzeňský prazdroj není v českých rukou. Mají to nějací Japonci nebo Jihoafričani, ani nevím, to je jedno. Zkrátka ten pán, který nastupuje za ministra, se na tom podílel, že jsme o to přišli,“ řekl Babiš v Čau lidi.

O posudku Balaše ve prospěch japonské Nomury mluvil prezident Zeman, když ho jmenoval ministrem a znovu i v neděli v debatě televizí Prima a CNN Prima News.

„Analýzy z tehdejší doby tvrdí, že tento posudek významně přispěl k tomu, že Česká republika musela uhradit tři miliardy sedm set milionů korun firmě Nomura, respektive její dceřiné firmě,“ řekl Zeman při jmenování Balaše.

X X X

Zvažoval jsem, že Balaše nejmenuji, řekl Zeman. Smiloval se kvůli Fialovi

Podle prezidenta České republiky má nově jmenovaný ministr školství Vladimír Balaš na svém kontě několik škraloupů, které ho diskvalifikují. Miloš Zeman to uvedl v nedělním diskuzním pořadu Partie na CNN Prima News. Zvažoval, že nástupce Petra Gazdíka nejmenuje, ale nakonec kvůli předsednictví ČR v Radě EU vyhověl premiéru Petru Fialovi.

„Já bych s tím hlasováním o nedůvěře počkal po předsednictví,“ sdělil Zeman. Dalším faktorem, který prý způsobil jeho sympatie k premiérovi, byl fakt, že se musel těsně před začátkem předsednictví potýkat s vládní krizí způsobenou korupčním skandálem s názvem Dozimetr, který se odehrál zejména v rámci hnutí STAN. I proto Fialovi vyhověl.

„Představa, že by prezident měl rozkližovat vládu, je naivní,“ sdělil Zeman na dotaz moderátorky Terezie Tománkové, proč je vstřícný k premiérovi, ale silně kritický k celé vládě. Podle Zemana se vláda rozklíží sama, protože je tvořena stranami s rozdílnými názory. Pokud by byla koalice tvořena ze stejných názorů, jednalo by se podle Zemana logicky o krok zpět, protože to veřejnost zažila během socialismu do roku 1989.

„Vláda je u moci jen půl roku, takže chci být opatrný v její kritice, ale měla alespoň něco připravit. Je tu jen poněkud směšné snížení daně na naftu, které bylo během týdne překompenzováno růstem cen nafty, příslib tarifu pro spotřebu energie, a to je vše,“ uvedl v neděli Miloš Zeman.

Prezident z vládních kroků kritizoval například kvůli jeho jednorázovosti a nesystematičnosti příspěvek 5000 korun pro rodiny s dětmi, dále pak třeba energetický tarif, který považuje za nedostatečný. „Byť je mi sympatický, je to zatím jen příslib, a to je tak zhruba všechno,“ uvedl na jeho adresu.

Prezidenta také zaskočil návrh na stoprocentní vlastnictví státu, co se výrobce energie týče. Tento návrh zazněl v rámci mimořádného projevu k národu, který Petr Fiala pronesl 22. června.

„Úvaha o znárodnění společnosti ČEZ je v rozporu s pravicovou ideologií. Protože jak víme, tak pravice chce privatizovat a levice znárodňovat,“ sdělil Zeman v Partii s tím, že se zapomíná se na to, že by vytěsnění minoritních akcionářů stálo zhruba 200 miliard korun. Vláda přitom slibuje, že bude snižovat deficit státního rozpočtu, případné nové příjmy do rozpočtu zatím nenašla. Premiér Fiala již dříve vysvětlil, že by nemuselo jít přímo o znárodnění, ale rozdělení na výrobní a distribuční část společnosti, detaily nicméně zůstávají nejisté.

Prezident pokračoval kritikou Víta Rakušana, kterou sdělil již tento týden v rozhovoru pro MF DNES. „Pokud jde o pana Rakušana jako ministra vnitra, tam bych chtěl naopak ocenit jeho práci při řešení krize ukrajinských běženců. Pokud jde o funkci předsedy STAN, jako pozorovatel mám pocit, že jestliže předseda jakékoli strany nebo hnutí hledí na šest skandálů za sebou a prakticky nic proti nim nedělá – a dokonce se tváří, že o nich nevěděl – není to dobrý předseda,“ zopakoval svá slova ze čtvrtečního rozhovoru.

Kromě osoby předsedy Rakušana kritizoval v neděli Zeman i celé hnutí STAN. „Když to řeknu trochu cynicky a přehnaně, jeho (hnutí STAN) jediným programovým bodem, minimálně hlavním, je to, čemu se učeně říkalo rozpočtové určení daní a čemu se neučeně říká penězovody. To znamená, že toto hnutí logicky především zajímalo, jak ubrat peníze z centrální pokladny a přenést ji na komunální úroveň. A možná, že to trochu souvisí s těmi korupčními skandály pana Hlubučka,“ prohlásil Zeman.

Prezidentovi se příliš nezamlouvá ani nový ministr jmenovaný za STAN Vladimír Balaš. Jednou z výhrad, kterou Zeman má, je přijetí tehdejšího senátora Jana Rumla na Právnickou fakultu Západočeské univerzity v době, kdy byl Balaš jejím děkanem.

„Ruml tehdy nedosáhl potřebného počtu bodů. Vy jste potřebný limit snížil z 60 na 50 bodů. Bizarním výsledkem bylo, že se na univerzitu dostalo dalších 300 studentů, kteří se nevešli do předchozího limitu,“ sdělil Balašovi Zeman již při jmenování.

Polibek smrti pro dva ministry

„Ať se pan Rakušan naštvává, jak chce, dosadil ministra školství s těmito dvěma velmi černými puntíky a mně by měl naopak poděkovat, že jsem ho nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval,“ uvedl Zeman v Partii.

Dále z vlády prezident kritizuje například ministryni pro vědu a výzkum Helenu Langšádlovou zato, že není viditelná, a taktéž Jana Lipavského za zhoršování vztahů s Izraelem.

„Lipavský teď dokázal, že není na svém místě, tím, že vyvolal krizi v našich vztazích s Izraelem. A protože sem za několik málo týdnů přijede izraelský prezident Jicchak Herzog, tak se mu chci jako hlava státu za našeho ministra zahraničí omluvit,“ uvedl prezident Miloš Zeman v uplynulém týdnu v rozhovoru pro MF DNES.

Blízkovýchodní zemi vidí Zeman jako tradičního spojence ČR, nicméně ne neoblomně. „Připomínám, že ČR se nepřipojila k dvaceti zemím, které odsoudily pro Palestinskou a proti Izraelskou rezoluci komise pro lidská práva a to vyvolalo údiv,“ sdělil prezident v něděli.

Miloš Zeman naopak z vlády pochválil ministra spravedlnosti Pavla Blažka a ministryni obrany Janu Černochovou. Fakt, že je jmenuje, označil za polibek smrti. Prezident vyzval v uplynulém týdnu Blažka, aby nechal prověřit okolnosti, při nichž byl Zeman během své hospitalizace nucen dle svého názoru čelit pokusu o zbavení pravomocí hlavy státu. Zeman má podezření, že mohlo jít o trestný čin sabotáže. Trestní oznámení však nepodal. Blažek následně uvedl, že podnět postoupí příslušným orgánům.

Prezidentovo zdraví a článek 66

„Senátoři měli chvíli počkat,“ uvedl v Partii prezident na dotaz, co považuje v postupu horní komory Parlamentu ČR za chybné. Podle Zemana byli senátoři senzacechtiví. Prezident dodal, že článku 66 jako takovému rozumí a nezpochybňuje ho. Podle Zemana byla zpráva od lékařů z ÚVN Praha opatrná a někteří senátoři ji zneužili. Trpěl prý metabolitickým rozvratem, což prezident volně překládá jako nechutenství.

Prezident Zeman doufá, že mu na podzim lékaři vyndají vyživovací sondu zavedenou do žaludku. Jinak se cítí v podstatě zdravý, řekl v Partii. Prezidenta též sužuje diabetes, tedy laicky cukrovka. Podle Zemana mu ale ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který byl zároveň prezidentovým vrchním lékařem, nepředepsal ani inzulín.

Prezident se také dlouhodobě léčí i s neuropatií nohou, kvůli které minulý rok začal využívat invalidní vozík. „Já chůzi pravidelně trénuji na poměrně dlouhé chodbě lánského zámku. Z jedné strany mám hůl, z druhé strany mě vede bodyguard, abych neupadl. V poslední fázi už začínám chodit jen s tou holí a bez bodyguarda,“ vysvětlil prezident v Partii.

„Dozvěděl jsem se, že už i Karel Schwarzenberg je na invalidním vozíku, Václav Klaus chodí o hůlce. Takže my tři starci jsme na tom přibližně stejně,“ sdělil Zeman v Partii.

Do konce mandátu Miloše Zemana zbývá 248 dnů, tedy podle prezidenta chce celou záležitost vyřešit pro svého nástupce, aby nemohl být článek 66 zneužit proti němu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v uplynulém týdnu oznámil, že nová prezidentská volba se uskuteční 13. a 14. ledna 2023. Pokud žádný kandidát nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů, druhé kolo se pak uskuteční 27. a 28. ledna.

Nástupce? Zeman se rozhodne při debatách

Prezident Zeman má v rámci volby svého nástupce dva favority, které v předešlé době vyzval ke kandidatuře: expremiéra Andreje Babiše a předáka největší odborové centrály v zemi Josefa Středulu.

„Rozhodnu se podle debat. Když se vám líbí oba kandidáti musíte se nějak rozhodnout. Mohl bych si hodit korunou, ale to by u voleb nebylo správné. Uvidím, jak si budou počínat v debatách,“ uvedl Miloš Zeman v Partii. Prezident nemá za pravděpodobné, že by veřejně prohlásil, koho z dvojice doporučuje.

„Nechci lidmi manipulovat příliš. Už tím, že svým voličům říkám, že tyto dva kandidáty považuji za nejsilnější, jimi, doufám v tom dobrém slova smyslu, manipuluji,“ řekl prezident. Aby ale doporučil jednoho z nich, musel by ten druhý podle něj udělat „šílenou chybu“. „Což ovšem nelze vyloučit,“ dodal Zeman.

Prezident následně sdělil výhrady k chování Andreje Babiše, který – podobně jako Zeman v povětsném autobusu Zemák v devadesátých letech – objíždí ČR ve svém „obytňáku“, přičemž ale kandidaturu zatím nepotvrdil. Podle Zemana by měl Babiš svůj postoj jasně deklarovat a neschovávat se za kampaní ANO v komunálních a senátních volbách. Andrej Babiš sdělil, že své rozhodnutí sdělí začátkem listopadu, tedy krátce předtím, než uplyne termín, do kterého je nutné se do prezidentské volby přihlásit.

ČNB postupovala podle Zemana chybně

„Strategie, kterou zvolila Česká národní banka (ČNB), byla nesprávná a jejím důsledkem je inflace, kterou nyní v ČR máme,“ sdělil prezident Zeman. Od 1. července je novým guvernérem ČNB Aleš Michl, vystřídal Jiřího Rusnoka. Ten nedávno opustil Zemanův ekonomický tým. Podle prezidenta se Rusnok urazil a svým odchodem vyjádřil svou osobní ješitnosti.

„Aleš Michl slíbil, že nebude zvyšovat úrokové sazby a to mi řekli i další noví členové rady. Není nálada k razantnímu zvyšování. Zkritizoval to i Švejnar a já s ním souhlasím,“ sdělil v Partii Zeman. Podle prezidentem citovaných expertů je v období inflace způsobené nabídkovou stranou zvyšování úrokových sazeb chybné, neboť celou záležitost prodražuje. Experti se neshodnou, zda je inflace vyvolaná nabídkou či poptávkou, pravděpodobně jde o kombinaci obou faktorů.

„Inflace je pro běžné obyvatelstvo nejtěžší v cenách energií a v cenách potravin,“ řekl Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Proto jsem také hovořil o příjmech, protože když chcete pomáhat, tak na to musíte mít. Ano, můžete zvyšovat dluhy, nebo najdete dodatečné příjmy, které využijete na podporu obyvatelstva,“ dodal prezident. V rámci inflace taktéž Zeman kritizoval i Greendeal. Podle něj jde o utopii, stejně jako dřív existovala komunistická utopie.

„Greendeal má řadu dalších opatření včetně zemědělství. Zákaz aut se spalovacími motory je naprostý nesmysl. Pokud by to byl návrat k veřejné dopravě tak dobře, ale to by musela fungovat líp,“ uvedl Miloš Zeman.

Zeman podporuje výcvik ukrajinských vojáků

Miloš Zeman by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků. „Kdyby nebylo ruské agrese na Ukrajině, tak bych s tím nesouhlasil,“ řekl k zapojení do výcviku. Po ruské agresi proti Ukrajině Zeman změnil svůj postoj například i k sankcím, které dříve kritizoval.

Názor ale podle Zemana změnili všichni. Zmínil, že například v dokumentu Severoatlantické aliance (NATO) z roku 2010 je Rusko označováno za strategického partnera. „Takže ano, souhlasil bych jak s dodávkami zbraní, tak i s výcvikem ukrajinských vojáků,“ uvedl. O tom, že se v této souvislosti vedou intenzivní jednání, hovořila tento týden ministryně obrany Jana Černochová. Záležitost je podle ní ve fázi příprav, zvažují se různé typy výcviku.

Zeman také zopakoval svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Za „trochu komické“ považuje seznamy osob, kterým se podle něj zakazuje někam cestovat.

X X X

Zeman stráví dovolenou v Lánech a na Vysočině, hodlá opět vyplout v člunu

Prezident Miloš Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech. Na Vysočinu odjede na „několik málo dnů“ v první polovině července. Od počátku srpna pak bude podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident tři týdny v Lánech.

Zeman jezdí na Vysočinu na dovolenou každoročně. Tráví ji v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost. Proslulými se staly jeho plavby v gumovém člunu na místním rybníce.

rozhovoru pro XTV 29. června Miloš Zeman potvrdil, že plavbu si nenechá ujít ani letos, přičemž nastínil i další program. „Vyjedu si zase na rybník v nafukovacím člunu. Projedu si lesní cesty, které přestaly být lesními cestami, protože kůrovec ty lesy zničil,“ sdělil prezident.

„Je to každoroční obřad, který nevynechám do konce života,“ říkal Zeman o své plavbě v člunu v létě 2015.

V posledních letech ale prezident po většinu dovolené zůstává na zámku v Lánech, který historicky slouží jako jeho letní sídlo. Zeman v něm nyní pobývá po většinu roku. Na zámek se loni vrátil i poté, co byl propuštěn z nemocnice do domácí péče.

Miloš Zeman pro Luboše Xavera Veselého uvedl, že během letního pobytu v Lánech chce objevovat nedaléké křivoklátské lesy. „Já tenhle lesní masiv, který je největší ve Středočeském kraji, skoro neznám, skoro. No, a tak se pokusím o několik objevných cest autem,“ uvedl.

V Lánech si hlava státu staví i nové bydlení. Do domu se chce přesunout, až příští rok v březnu opustí funkci prezidenta.

  X X X

 Předsednictví za 3,5 miliardy. Pro Francii pracovalo více než tisíc diplomatů

Na francouzském předsednictví Evropské unie, které v pátek po šesti měsících skončilo předáním do rukou Česka, pracovalo přes 1000 diplomatů a úředníků. Paříž pro tuto příležitost vyčlenila 140 milionů eur, zhruba 3,5 miliardy korun, a zorganizovala přes 400 akcí, napsal v sobotu list Le Monde.

„Nebylo tak velké jako to německé, ale chtěli jsme mít okázalejší předsednictví než           Finsko, kde se všechny akce konaly v hangáru u letiště v Helsinkách,“ uvedl mluvčí kabinetu. „Francie může být hrdá,“ prohlásila minulý týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel tentýž den ocenil „ohromný kus práce“, který Francie vykonala.

Francii se v čele EU podařilo odblokovat několik návrhů zákonů, které byly roky na mrtvém bodě, píše Le Monde, který jako příklad uvádí evropskou minimální mzdu nebo i zavedení jednotné nabíječky elektronických přístrojů.

Francouzské předsednictví především ale ovlivnila válka na Ukrajině. Prezident Emmanuel Macron prosazoval „strategický kompas“ a sliboval „jednotnou a suverénní Evropu na vzestupu“. Evropští lídři „díky“ válce na Ukrajině poprvé otevřeli téma zřízení vojenské jednotky rychlé reakce a začali více hovořit o ochraně unijních hranic.

„Všichni teď už souhlasí, že schengenský prostor volného pohybu musí být posílený. Válka nám to ukázala,“ řekl Le Monde jeden z francouzských diplomatů. Hraniční kontroly budou důslednější a dojde i k rozšíření unijní biometrické databáze Eurodac.

Co se francouzskému předsednictví naopak nepodařilo dokončit, je zavedení dohody Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj o minimální 15procentní dani pro velké společnosti. Tento návrh momentálně vetuje Maďarsko.

X X X

JAK  VÁLKA  NA  UKRAJINĚ  SKONČÍ?  SACHS  KRITIZUJE  USA

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Nejdřív Vietnam, pak Irák, Sýrie, Libye a teď Ukrajina. USA vyžadují dominanci na celém světě, jenže místo stability dosahují jen otřesů na geopolitické šachovnici a ženou samy sebe, Evropu i Ukrajinu vstříc debaklu. Tak uvažuje věhlasný americký poradce Jeffrey Sachs, výrazný kritik americké invazivní politiky a politického neokonzervatismu.

Že není Sachs jen dalším z řady internetových kritiků světového řádu, dokládá jeho životopis. Po rozpadu Sovětského svazu například radil Borisovi Jelcinovi ohledně tržního hospodářství, své know-how předával i Polsku nebo Bolívii a radí šéfovi OSN Antóniu Guterresovi.

Teď se expert nebývale tvrdě opřel do administrativy Joea Bidena. Podle něj se v americké politice po druhé světové válce usadil myšlenkový směr neokonzervatismus, který původně vznikl jako protiváha pacifistických snah ukončit válku ve Vietnamu a který v hlavách státníků bují dodnes.

 „Neokonzervatismus je založený na chybném předpokladu, že americká vojenská, finanční, technologická a ekonomická nadvláda umožňuje USA diktovat si podmínky ve všech koutech světa. Jde přitom o nadutý postoj, který přehlíží skutečnost. Od padesátých let minulého století byly Spojené státy zastaveny nebo poraženy v prakticky každém regionálním konfliktu, kterého se účastnily,“ kritizoval Sachs ve svém článku.

Podle něj myšlenky neokonzervatismu stály za americkou intervencí v Iráku a Sýrii a prorůstají tedy i moderní americkou garniturou. Jediného Donalda Trumpa chválil Sachs za to, že zavelel ke stažení ze Sýrie, i když ho jinak vnímá za nebezpečného demagoga. Slavný poradce ale míní, že Biden vrátil zahraniční politiku Spojených států do starých kolejí.

Kdo za co může?

Sachs si myslí, že konflikt na Ukrajině způsobily mocenské ambice USA i Ruska. Kyjev podle něj měl zůstat neutrální, což ale ani jedna z mocností nerespektovala. Moskva projevovala dle Sachse ambice, které měla řešit u jednacího stolu, a USA se neměly do situace v Evropě míchat.

Z pohledu Sachse vyplývá, že nejvíce Rusko rozdráždily diskuze o rozšiřování východního křídla NATO, zejména pak uvažování o přizvání samotné Ukrajiny. „Neokonzervativci byli připravení vyprovokovat vojenskou konfrontaci s Ruskem pomocí rozšiřování NATO, a to i přes výrazné ruské námitky. Protože věřili, že Rusko srazí na kolena americké finanční sankce a zbraně NATO,“ píše Sachs.

Jak to skončí?

To se ale podle Sachse tak úplně nestalo, z války na Ukrajině je krvavá a nekonečná řež, za kterou zaplatí zejména napadená země. „Nejpravděpodobnější výsledek bojů je, že Rusko zabere výraznou část Ukrajiny, nejspíše ji úplně nebo téměř úplně odřízne od moře. Evropou i Spojenými státy se tak bude šířit frustrace z válečných ztrát, následků stagflace, války a sankcí. Dominový efekt může být devastující, pokud se pravicoví demagogové v USA dostanou k moci s tím, že budou slibovat obnovu zašlé americké vojenské slávy skrze nebezpečnou eskalaci,“ obává se Sachs.

Podle něj jediné řešení krize spočívá v tom, aby se američtí politici vzdali svých „neokonzervativních fantazií“, aby se Ukrajina a Rusko vrátily k jednacímu stolu a aby NATO přestalo s rozšiřováním východního křídla a nepřijalo do svých řad ani Ukrajinu, ani Gruzii. Jedině tak Ukrajina podle Sachse dosáhne opravdové suverenity.

X X X

Svoboda: Obnova Ukrajiny? Musí zaručit, že si za naše peníze někdo nekoupí nové Bentley

Je na čase tlačit na Ukrajince, aby představili svůj plán obnovy. Nemůžeme jim posílat peníze bez záruk, že finance neskončí v kapsách oligarchů. Prohlásil to exministr zahraničí Cyril Svoboda v pátečním vysílání 360° na CNN Prima NEWS. Společně s bývalým velvyslancem ve Francii Petrem Drulákem se shodli na tom, že v prioritách předsednictví ČR v čele Rady Evropské unie chybí vyloženě česká priorita.

Svoboda uvedl, že český premiér Petr Fiala (ODS) při převzetí předsednictví EU hlásal nutnost poválečné pomoci Ukrajině. Je proto podle něj nutné postupovat tak, aby byl už nyní znám ukrajinský plán obnovy.

 „Podle mě se má už konečně říct otevřeně Ukrajině, že pokud bude hrozit, že tam teď pošleme peníze a ty skončí u nějakých oligarchů nebo kdoví kde, tak jim tam nikdo peníze posílat nesmí,“ pronesl bývalý šéf diplomacie.

Podobně se podle něj postupovalo u Marshallova plánu, tedy poválečné obnově v Evropě po 2. světové válce. Svoboda trvá na tom, aby Ukrajinci ukázali už nyní svůj plán na rekonstrukci. „To by byla jistota, že zaslané peníze skončí tam, kde skončit mají. A ne, že si za ně někdo koupí nové Bentley,“ dodal Svoboda.

Ukrajinu koncem února napadlo Rusko a konec válečného konfliktu je zatím v nedohlednu. Podle Svobody i Druláka by Česko mohlo pomoci vyjednat konec války. Svoboda zdůraznil Fialova páteční slova, že chce „ukončit válku“, nemluvil však o „ukrajinském vítězství“.

Na to upozornil i Drulák. „V tom případě by to byl vítaný příchod realismu do naší politiky,“ řekl diplomat s tím, že vítězství Ukrajiny realisticky nevidí. „Samozřejmě je třeba ukončit konflikt tak, aby z toho Ukrajina vyšla co nejlépe, ale mluvit o nějakém vítězství je v podstatě nereálné,“ poznamenal Drulák.

 Prioritám chybí cosi českého

Oba hosté v pořadu 360° rovněž zmínili, že jim na prioritách předsednictví EU chybí něco ryze českého. „Mně tam docela chybí otázka Balkánu, o kterém se dnes mluvilo, a přitom je to dlouhodobá priorita všech předchozích vlád,“ řekl Drulák s odkazem na přiblížení zemí západního Balkánu k Evropské unii. Dodal, že Česká republika má v této oblasti solidní jméno a postavení, tudíž by vliv naší země mohl mít jistou váhu.

Oficiální priority se nezdají ani Svobodovi. „Je to, jako byste zatáhli okna a nedívali se, co se děje,“ řekl exiministr zahraničí. Podle něj jsou české priority napsané velmi obecně. Vypadají podle něj, jako by byly psané před pěti lety nebo naopak budou teprve napsány až za dva roky. „Chtěl bych, aby tam bylo něco typicky českého,“ dodal Svoboda.

X X X

 Šéf právního týmu Hyundai David Valenta: Pracovní právo pokulhává za současnou praxí

 Zákoník práce nepracuje s digitalizací a zaostává za současnou praxí. „Sám jsem někdy překvapený, kolik najdeme šedých míst v rámci pracovního práva,“ říká šéf právního oddělení Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích David Valenta. Společnost poskytuje pro zaměstnance zajímavý benefit – právní poradnu zdrama. Valenta tak se svým týmem zaměstnancům z právního hlediska radí například s rozvodem či s koupí nemovitosti.

X Proč jste si vybral kariéru podnikového právníka?

Začal jsem s ní ihned po škole. Během studia jsem si advokacii zkusil asi na tři roky v pozici paralegal. Díky tomu jsem věděl, že do advokacie mě to tolik netáhne. Už od začátku jsem inklinoval k podnikové právničině.

X Co se vám nelíbilo na advokacii?

Neviděl jsem tam celý obraz. Většinou jsem dělal dílčí úkoly pro různé klienty. V podnikové právničině je to o tom, že právník musí společnost znát, ideálně od A do Z. Je u projektů od úplného začátku až do konce. Není to tak, že vstoupím do nějaké fáze, pak vystoupím a ten zbytek mě nezajímá. Je tam i odpovědnost za výsledek, prolíná se byznys, ekonomie a právo. Pro mě je to pestřejší a zajímavější, než advokacie. Měl jsem to štěstí, že po škole jsem se uchytil jako podnikový právník ve společnosti Home Credit v Brně. Poté jsem se i s rodinou přestěhoval sem. S manželkou pocházíme ze Severní Moravy, tak jsme se dohodli, že opustíme Brno, přestěhujeme se sem a všechno se to tak nějak potkalo.

X Co nejčastěji z pozice šéfa právníků společnosti Hyundai řešíte?

V právním oddělení je nás osm, z toho šest právníků. Převažuje smluvní agenda, kdy naším oddělením projde několik stovek smluv ročně a další tisíce smluv a objednávek se realizuje na základě vzorové dokumentace, kterou připravujeme a revidujeme. Dále poskytujeme kolegům z jiných oddělení právní stanoviska z celé řady právních oblastí, náš záběr je poměrně široký, což odpovídá velikosti a významu společnosti HMMC. Máme také dvě kolegyně, které sice nejsou právničky, ale pro chod oddělení jsou neméně důležité. Jedna z nich zajišťuje administrativní podporu celému oddělení a druhá má na starosti korejské kolegy, kteří sem přijíždí jako expati z centrály Hyundai v Soulu, a nějakou dobu v Česku pracují a žijí s celou rodinou. Takže kromě klasické právničiny máme na starosti i vízovou agendu. O korejské kolegy se staráme od jejich příjezdu, vyřízení formalit a pak jim pomáháme s životem v Česku ve smyslu vyřizování úředních záležitostí, uzavírání nájemních smluv apod.

X Kolik takových kolegů z Koreje máte?

Jejich počet se od založení společnosti postupně snižuje, teď jich tu je okolo čtyřiceti. A většina z nich je tu s celou rodinou. Žijí buď v Ostravě nebo v Praze a muži přes týden pracují tady. Což je pro Korejce normální rodinné uspořádání. Ještě musím zmínit, že máme na starosti také compliance agendu a odpovídáme za to, že společnost jedná dovnitř i navenek v souladu s právními předpisy a etickými standardy. Vybudovali jsme a neustále rozšiřujeme compliance program s vlastními postupy a pravidly. Teď nás v této souvislosti například zajímá připravovaný zákon o ochraně oznamovatelů, známý také pod pojmem whistleblowing. Nicméně my už zde máme podobný systém zavedený od roku 2015 a postupně jej vylepšujeme, takže nyní očekáváme jen dílčí úpravy.

X Jak to funguje?

Jedná se primárně o kontaktní formulář na našem webu, ale oznámení lze učinit i emailem, telefonicky nebo osobně. Osvědčilo se to i v praxi. Byť musím říct, že přes kontaktní formulář, který je snadno dohledatelný např. přes Google a dostupný komukoliv, nám nejčastěji chodí zprávy ze světa od zákazníků Hyundai, kteří řeší problém s jejich vozidlem nebo dealerem, u kterého si vozidlo koupili. Ty pak odkazujeme právě na dealery nebo na národní distributory. Náš oznamovací systém cílí spíše dovnitř do naší společnosti, například jako prevence úplatkářství, šikany a podobných negativních jevů, kterým chceme předcházet.

X  Můžete popsat, jak se systém osvědčil v praxi?

Nemohu být konkrétní, ale důležité je, že zaměstnanci vědí, že se na někoho mohou obrátit. Je to samozřejmě anonymní, takže odpadá obava zaměstnanců z toho, že by se vůči nim mohla dít nějaká odvetná opatření. Což výslovně uvádíme, že je nepřípustné. Je s tím spojená i transparentnost ve firmě. Nechceme, aby se problémy tutlaly, ale chceme je aktivně řešit, a pokud je to možné, tak i proaktivně komunikovat mezi zaměstnanci. Máme informační portál pro zaměstnance, kde se každodenně objevují aktuality z chodu společnosti, různé soutěže pro zaměstnance nebo tam právě propagujeme náš vnitřní oznamovací systém.

X Máte v Hyundai i bezplatnou právní poradnu pro zaměstnance. Jak ji mohou využívat?

Osobně, telefonicky nebo emailem se na nás mohou zaměstnanci obrátit se svými právními problémy. Samozřejmě se to netýká věcí ve vztahu k naší společnosti, tam bychom byli ve střetu zájmů. Jde o jejich čistě soukromé věci. Je to poměrně populární zaměstnanecký benefit.

Já mám pocit, že bych takový benefit využívala skoro denně.

Máme kolegy, kteří se nám objevují opakovaně a vrací se snad s měsíční pravidelností. Takoví stálí klienti, které bychom jako advokáti mohli vzít i na paušál.

X Ale vy poskytujete rady zdarma, že ano?

Samozřejmě. Máme ale interní pravidlo, že bychom se každému zaměstnanci měli věnovat maximálně půl hodiny a poskytnout mu základní orientaci v problému. Tento benefit není a nemůže být o tom, že budeme revidovat patnácti stránkové smlouvy.

X Mohla bych tedy přijít například s tím, že se rozvádím a potřebuji pomoci, jak postupovat?

Přesně tak, to je zrovna hodně časté. Hodně dotazů se týká rozvodů a péče o děti. Pak samozřejmě řešíme různé exekuce a insolvence nebo prodej a pronájem nemovitostí.

X Připravujete se na právní úpravu hromadných žalob?

Nás se to nebude týkat, protože my s koncovým klientem přímý smluvní vztah nemáme. Auta prodáváme v rámci skupiny národním distributorům a až následně se skrze jednotlivé dealery auta dostanou ke konkrétnímu zákazníkovi. Spotřebitelské spory jsem si zažil v předchozím zaměstnání a jsem rád, že tady jsme od toho chráněni.

X Máte přes 3100 zaměstnanců. Jaké problémy v oblasti pracovního práva řešíte nejčastěji?

Skoro denně pracovní právo nějakým způsobem řešíme. Sám jsem někdy překvapený, kolik je šedých míst v rámci pracovního práva a zákoníku práce. Každá životní situace nebo situace konkrétního zaměstnance je do jisté míry něčím specifická. Personální oddělení se na nás obrací, protože ty věci často nejsou jednoznačné. Z mého pohledu je zákoník práce možná až příliš ochranitelský vůči zaměstnancům a zaměstnavatelé kolikrát v některých situacích mají manévrovací prostor dost omezený. Myslím si, že pracovní právo možná také trochu pokulhává za současnou praxí. Ale to by se podle mě dalo říct o většině legislativy. Byznys postupuje dramaticky dopředu a právo pak nestíhá.

 Co konkrétního by se mělo v zákoníku práce změnit?

Zákoník práce v současné době například vůbec nepracuje s digitalizací. Spousta úkonů by se dala řešit, řekněme, méně formálním způsobem.

X Co dalšího by se v rámci legislativy mělo změnit?

Obecně mám za to, že pokud je legislativa nějakým způsobem ustálená a v rámci možností kvalitní, tak je lepší, pokud se zásadně nemění a je předvídatelná. Z našeho pohledu jako společnosti zaměstnávající přes 3000 lidí by tedy bylo fajn, kdyby pracovní právo bylo více poplatné době, ale zároveň bylo v zásadních parametrech ustálené a poskytovalo tak zaměstnavatelům i zaměstnancům potřebnou právní jistotu.

X Jak často v Hyundai řešíte problémy soudní cestou?

Naštěstí moc ne. Snažíme se zejména soudním sporům předcházet. Daří se nám to a jsem tomu rád. Myslím si, že je vždy prostor k řešení sporu jinak, než u soudu. Co se týká pasivních sporů, kdy jsme v pozici žalovaného, tak evidujeme několik žalob ze zahraničí v podobě dozvuků aféry Dieselgate, čehož se chytají i různí advokáti. Často je to v Německu, nebo Rakousku, kdy advokáti za vidinou zisku vyhledávají klienty, kteří by byli ochotní žalovat automobilky o náhradu škody.

X A to jste říkal, že se vás hromadné žaloby nebudou týkat.

To není úplně případ hromadné žaloby, zatím to jsou jednotky.

X Pokud by ale v Česku existoval zákon o hromadném řízení, podobné žaloby by asi mohly přijít.

Zatím se to naší optikou a v rámci našeho odvětví jeví jako specifikum zejména německého trhu, kdy to odstartoval případ Volkswagenu. Z našeho pohledu to jsou nepodložené žaloby bez důkazů a spíš nás to jen administrativně zatěžuje. Ale že bychom to vnímali jako nějaké velké riziko do budoucna, to ne. Stojíme si za svými auty.

X Účastníte se veřejných zakázek?.

Naše společnost přímo ne. Vozy Hyundai se zúčastnily a zvítězily například v tendru na policejní vozy, vozy pro ŘSD nebo Lesy ČR, ale prostřednictvím Hyundai Motor Czech, což je národní distributor pro ČR v Praze. My jsme výrobní závod, který vyrábí auta převážně pro Evropu, ale máme globální záběr a naši zákazníci jsou po celém světě. Hyundai Motor Czech je jeden z mnoha zákazníků. My s nimi spolupracujeme, ale do tendru se přihlašují oni.

X Jak vnímáte úroveň vymahatelnosti práva v ČR?

Obecně si myslím, že by soudy mohli pracovat rychleji. Ale překvapilo mě, že často jsou v tomto směru dávány za příklad německé soudy. Ze zkušeností, které máme, ale zas tak rychlé nejsou. Takže nechci hanit české soudy, že na tom jsou až tak špatně. Kdybych mohl srovnat obecné soudnictví s rozhodčím řízením, tak ani u rozhodčího řízení to není na z pohledu vymahatelnosti a efektivity na úrovni, na jaké bychom si to přáli mít.

X Jak se připravujete na platnost tzv. Green Deal, tedy zelené dohody?

Jako skupina Hyundai na to připraveni jsme. Protože Hyundai se snaží být leaderem na poli alternativních pohonů. Emisní cíle se nám daří poslední dva roky splňovat. A věřím, že tomu tak bude i nadále. V Nošovicích máme skladbu modelů danou v rámci globální politiky, ale podílíme se na připomínkování evropské legislativy, kdy skupina Hyundai má kancelář přímo v Bruselu. Ve spolupráci s kolegy v Bruselu se snažíme dodávat argumenty, čísla a konkrétní poznatky z výroby. Aby oni zase mohli skrze ACEA, což je asociace výrobců automobilů v Evropě, připomínkovat evropskou legislativu z pohledu výrobců. V médiích je často prezentováno tak, že Evropská komise nám něco přikazuje shora, ale ono to tak úplně není. Ohledně každé podobné legislativy probíhá široká diskuze různých zájmových skupin. Pravdou však zůstává, že většinou převáží trendy, které výrobce automobilů tlačí do větších a větších ústupků. Ale nechci si v žádném případě stěžovat. Bereme to jako realitu, která tady je. A klimatické cíle se nám daří plnit a věříme, že to tak bude i nadále. Už tvoří hybridní, plug-in hybridní a čistě elektrická auta 40  % naší produkce a jejich počty budeme postupně navyšovat. Je to i tím, že naši zákazníci jsou napříč celou Evropou. V zemích jako je Norsko, Švédsko nebo Nizozemsko jsou přes různé dotace a daňové úlevy elektromobily podporované daleko více, než u nás a tam je trh s elektromobily pochopitelně větší.

X Jste korejská firma. V čem je to z vašeho pohledu specifické?

Pro nás, jako pro právníky, to příliš specifické není. Pohybujeme se v mantinelech stanovených českou a evropskou legislativou. Korea má úplně jiný právní systém. Co se týče mezinárodního přesahu, tak se v rámci skupiny Hyundai/Kia například pravidelně účastníme konferencí, kde si s kolegy právníky vyměňujeme své poznatky a zkušenosti. Třeba kolegové z Brazílie nás překvapili tím, jak jsou zahlceni pracovně právní agendou a žalobami bývalých zaměstnanců. Legislativa je tam nastavená tak, že umožňuje zaměstnancům až šikanovat zaměstnavatele skrze žaloby a Hyundai v Brazílii tak vede tisíce soudních sporů. My jsme měli tři nebo čtyři pracovně právní spory za celou historii naší společnosti. Aktuálně nemáme žádné.

X Jak jste z právního hlediska v tak velké firmě zvládali covid a omezení, která nařizovala vláda, respektive ministerstvo zdravotnictví?

To bylo téma číslo jedna posledních dvou let. Neustále jsme analyzovali a rozebírali aktuální legislativu a vydávali k ní stanoviska. Stát hodně agendy přesunul na zaměstnavatele a to hlavně na ty velké. Řešili jsme testování, cestování přes okresy nebo to, jak sem dostat korejské zaměstnance. Snad se to už nevrátí.

X Zaměstnanci nařízení respektovali nebo jste s tím měli problémy?

Zaměstnanci spolupracovali velmi dobře, ostatně jsme v tom byli všichni společně. Někdy to bylo až komické, třeba když vyšel zákaz stravování na pracovištích. Hned jsme museli reagovat a řešit, kde se lidé najedí. A ten den odpoledne se to zrušilo. Předvídatelnost práva v té době de facto neexistovala a my jsme byli v neustálém napětí. Home office se dal praktikovat pro kancelářské pozice, ale lidé ve výrobě auta doma dělat nemohou. Také naši dodavatelé v důsledku covidu odkazovali na ustanovení ve smlouvách nebo zákonech, která jsme dříve považovali spíše za formální nebo okrajová. Například vyloučení odpovědnosti z důvodu existence vyšší moci či možnost obnovení jednání o smlouvě. Ale z pohledu právního oddělení bych si nerad stěžoval. Mnozí naši kolegové měli a mají kvůli dopadům covidu a nyní i války na Ukrajině daleko více starostí, zejména s pravidelnými dodávkami dílů, což je problém v celém automotive a nás to samozřejmě omezuje. Díky velkému zájmu zákazníků a pružnosti naší výroby však situaci zatím zvládáme a v prvním pololetí letošního roku se počet vyrobených aut dostal na úroveň, která byla obvyklá před vypuknutím pandemie. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Policie řeší 65 případů schvalování války. Část oznámení ale končí bez postihu

Schvalování ruské invaze, sprejerství, vyjadřování nenávisti vůči uprchlíkům. Policisté od začátku války na Ukrajině dostávají denně desítky oznámení o možném spáchání trestného činu. Část případů končí uložením, tedy bez postihu. Podle experta Pavla Hlaváčka je nutné vždy postupovat individuálně. Současně však podotkl, že každý nepotrestaný prohřešek se může opakovat.

Policie v souvislosti s válkou na Ukrajině řeší kromě schvalování invaze i jiné problémy – například majetkovou trestnou činnost, a to ve zhruba 211 případech. Pode policejního mluvčí Ondřeje Moravčíka jde o sprejerství či poškozování ambasád.

I takové případy se objevovaly zejména na začátku invaze na Ukrajinu. Například budovu ruského velvyslanectví v Praze někdo potřísnil rudou barvou. Ta měla symbolizovat krev prolitou při invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

„V rámci těchto případů máme 65, kdy se bavíme o trestných činech schvalování ruské agrese. A máme 30 případů, kde už padlo obvinění. To je vyloženě schvalování nebo teoreticky popírání, obecně je to vyjádření nějaké nenávisti související s ruskou válkou,“ vysvětlil Moravčík.

Podle jeho slov velké množství podmětů a oznámení jsou v zásadě oznámení typu „podívejte se, co on napsal, co říká“. „Taková oznámení ale nenaplnila skutkovou podstatu nějakého z trestných činů,“ uvedl Moravčík a současně zdůraznil, že stále v Česku platí svoboda slova a možnost se vyjadřovat

Na možnost trestního stíhání v souvislosti se schvalováním ruské invaze na Ukrajinu poukázal už na začátku války v únoru nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Upozornil, že i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl v tiskové zprávě s apelem, aby se lidé neuchylovaly k veřejném projevům, které by překračovaly ústavní a zákonná omezení.

„Spoustu případů odkládáme“

„Spoustu případů odkládáme, protože společenská škodlivost tam není,“ doplnil Moravčík. Byť policie dostává stále podněty, tak se již nejedná o takové množství jako na začátku války, kdy jich byly desítky denně.

Podle odborníka na extrémismus z Masarykovy univerzity Miroslava Mareše by stát měl vymáhat zákony a normy, které jeho legislativní moc přijala. „Pokud stanovuje určité jednání jako trestné a nejvyšší státní zástupce zveřejnil názor na interpretaci norem, které se týkají schvalování agrese a podobných zločinů, je na orgánech činných v trestním řízení, aby rozhodly, zda došlo nebo nedošlo k porušení zákona,“ vysvětlil pro iDNES.cz Mareš.

Z jeho pohledu by preferoval odstupňování omezení svobody projevu v dané oblasti podle míry ohrožení země, tedy v zásadě v závislosti na vyhlášeném krizovém stavu.

Moravčík však současně podotkl, že policie u případů vyhodnocuje, zda jsou relevantní či jestli mají trestně-právní přesah. „Pokud ano, tak zahajujeme úkony trestního řízení. Pokud to přijde centrálně, ať už přes e-podatelnu, nebo přes nás jako tiskový odbor, tak to posíláme na úřad služby kriminální policie a vyšetřování. Oni to vyhodnotí a buď to sami odloží, nebo to pošlou nějakému dalšímu příslušnému útvaru,“ dodal Moravčík.

Exposlanec Volný na internetu obdivoval Putina, policie případ odložila

 

 

Příkladem, jak některé výroky končí, je případ molekulární genetičky Soni Pekové. Ta na začátku dubna v rozhovoru pro Svobodné rádio vyzvala k tomu, aby se lidé modlili za ruského prezidenta Vladimira Putina či několikrát zopakovala, že na Ukrajině se pracovalo s nebezpečnými patogeny.

„Chci říct a poprosit, aby se každý pomodlil za zdraví pana Putina. Protože to, že tam roztřískal a rozbombardoval ty laboratoře…,“ prohlásila Peková. Policie tehdy Pekovou prověřovala kvůli možnému popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Nakonec však případ skončil uložením.

 

Současný Twitter Lubomíra Volného. Písmeno „Z“ se přitom stalo symbolem podpory ruské invaze na Ukrajinu.

„Kriminalisté v rámci tohoto šetření nezjistili žádné skutečnosti, které by důvodně nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin a věc byla uložena bez návrhu na další opatření,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Stejně skončil i případ exposlance Lubomíra Volného, který schvalovat invazi na Ukrajinu. Ani u něj policie neshledala žádný trestný čin.

„Chlapec začal vyjadřovat sympatie s ruskou armádou“

Podle Pavla Hlaváčka, který se specializuje na extremismus, je ohledně trestů třeba posuzovat případy zvlášť, aby při odkrývání byly objasněny širší okolnosti. „Z tohoto úhlu pohledu bych nedělal apriorní soud o trestech pro obviněné,“ podotkl.

Na dotaz, zda by tresty měly na lidi preventivní účinek, zmínil, že u některých ano. „Setkal jsem se s případem mladého studenta. Jeho otec byl Rus, matka Češka. V rodině zjevně panuje nesoulad, což se projevuje na chování jejich dítěte. Ten chlapec začal vyjadřovat sympatie s ruskou armádou – sdílet posty na svém twiterovém účtu. Explicitně jim podporu nevyjádřil, ale obrázky, které sdílel, mluvily za vše. Podstata toho problému byla, že on tím na sebe jen strhával pozornost, které se mu patrně nedostávalo od rodičů,“ poukázal na zkušenost.

V takových případech podle jeho slov je možné očekávat, že by prevence – tedy znalost případů, kde padly tvrdé tresty – mohla zabrat. „Nicméně mohla by také vést k přesně opačnému – utvrzení se v tom, že dotčený říká ‚pravdu‘ a bude se za ni bít,“ varoval Hlaváček.

Na druhé straně však poznamenal, že jsou lidé s pro-ruskými postoji, kteří už jsou v konfliktu se svým okolím z jiných důvodů a kteří rezignovali na základní normy běžné lidské komunikace: „U takových lidí prevence poněkud ztrácí na významu.“

Hlaváček také podotkl, že absence trestů může být v obecné rovině nebezpečná. „Každé zlo, prohřešek, nepravost, která není potrestána, se může opakovat. Lidé dělají to, co se jim vyplácí,“ uvedl. Také však zmínil, že je nutné se dívat na to, kdo je autor proruských výroků.

„Společensky je velmi nebezpečné, když takové názory obhajuje člověk z pozice své přirozené autority – tou může být politik, kněz, učitel, rodiče vůči dětem, odborář či respektovaná osoba v komunitě. Naopak pokud vidíme, že milovníkem Putina je společenský renegát, třeba kriminálník, pak jeho vystupování bude mít omezený dopad,“ vysvětlil. V lidech bude spíše podle Hlaváčka potvrzovat, že „vrána k vráně sedá“.

Nemusíte věřit, že „Putin je nejlepší“

Podle ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM Martina Buchtíka jsou v Česku čtyři procenta silně proruských občanů. Dalších pět až deset procent pak „jen“ přejímá prokremelský narativ. Nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) také ukázal, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi důvěřuje 10 procent Čechů.

„Jedná se tedy zhruba o deset až patnáct procent Čechů, kteří mají k Putinovu Rusku a tamnímu režimu pozitivní vztah,“ popsal pro iDNES.cz odborník na dezinformace Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.

          Dezinformace a Ukrajina

Nejčastěji se v Česku objevují dezinformace, které podněcují nenávist vůči Ukrajincům, a to nejen z hlediska, že jde o uprchlíky, ale i vůči samotné národnosti.

„Prokremelští dezinformátoři také používají rétoriku, že jsme ze strany Ukrajinců okupováni, že dochází k ukrajinizaci a budeme nuceni vzdát se své národnosti, před čímž nás samozřejmě zachrání jedině Putin a jeho čeští spojenci z řad takzvaných vlastenců,“ popsal Máca.

Vliv na to mají i ruská propaganda a dezinformace. Těm nejčastěji věří lidé, které nezajímají fakta. „Jako pravdu berou to, s čím jednoduše souhlasí a s čím se vnitřně ztotožňují. Jedná se o lidi s různými problémy a agresivní totalitní režim jim osobně imponuje. A fakta o tom, co Rusové provádí na Ukrajině nebo o bídě běžných Rusů, na tom nic nezmění,“ doplnil.

Hranice, kdy daný člověk sdílí pouze dezinformaci a kdy skutečně podporuje ruskou invazi, je podle něj daná vždy na základě míry rizika.

„Když bude nějaký pomatený jedinec s nulovým dosahem vypisovat nějaké prokremelské fantasmagorie na sociálních sítích, míra rizika u něj není taková, jako u profesionálních dezinformátorů, kteří, ačkoliv hlásají, že jsou aktivisté nebo nezávislí novináři, potají pracují pro Kreml. Rizikovější také je, pokud dezinformace doprovází různé volání po akci jako výzvy k ozbrojování se, násilí, popravám a násilným převratům, kdy má českým pseudovlastencům samozřejmě na pomoc přijít Putinova armáda,“ doplnil odborník.

Hlaváček zopakoval, že k výrokům lidí ohledně schvalování ruské invaze napomáhají i politici. Zrovna u nich však expert předpokládá, že jsou dostatečně inteligentní na to, co mohou říct veřejně.

„Aby je jejich následovníci pochopili, ale současně aby nebyli vystaveni trestně právnímu stíhání. Ruská propaganda se dnes nesnaží nutně získat občany jiných států na svou stranu. Nemusíte věřit, že ‚Putin je nejlepší‘. Cílem je vyvolat dojem, že věci u nás nefungují, že je všechno jinak, že veřejná média něco zamlčují, že vše ovládají peníze a že na hlasu ‚běžného‘ občana nezáleží,“ vysvětlil odborník na extrémismus s tím, že velkou roli také sehrávají sociální sítě.

„Když jste dříve zašla do hospody, chtěla jste si ‚pokecat‘ a svým způsobem jste hledala názorovou opozici, protože jste si chtěla udělat ve svém názoru jasno. Dnes se lidé uzavírají do svých sociálních skupin, kde si jen potvrzují názory, které mezi sebou sdílí. Ti už nehledají pravdu, chtějí se ujistit, že ve svém názoru nejsou sami,“ řekl Hlaváček a současně dodal: „Vždycky takoví jedinci existovaly. Ale teprve nyní je sociální sítě daly dohromady a vytvořily z nich vlivné skupiny, často těžko přehlédnutelné.“

X X X

Příliš žíznivé jádro. Elektrárny ohrožuje sucho, výhodu mají soláry a větrníky

Uhelné a jaderné zdroje potřebují k chlazení obrovské množství vody. S postupující klimatickou změnou je ale čím dál větší horko a v krajině vody ubývá. Zmizet by jí do konce století mohla až téměř polovina. Dopad to má i na plány dostavby nových bloků v Dukovanech. Ve výhodě je naopak fotovoltaika a větrníky.

Nejvíce vody potřebují na provoz jaderné elektrárny. Dukovany a Temelín minulý rok spotřebovaly dohromady 85,2 milionu metrů krychlových vody. Na každou kilowatthodinu vyrobené energie je potřeba zhruba 2,7 litrů. Na běžný provoz průměrné české domácnosti je tak potřeba 8 tisíc litrů vody, pokud by brala energii výhradně z českých jaderných gigantů.

Oteplení a s tím spojené ubývání vody v krajině může způsobovat problémy v energetice, jak přiznává i český Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Na vodu náročné elektrárny proto budou mít nevýhodu. V letních měsících bude s rostoucí teplotou potřeba čím dál více chlazení. Český plán dokonce hovoří o možném „kolabování energetických sítí v důsledku nárůstu spotřeby energie na klimatizaci a chlazení“.

Sucho může mít vliv na výrobu energie, kdy nedostatek chladicí vody omezuje produkci elektrické energie, obdobně jako nízká hladina vody v nádržích a tocích omezuje výrobu energie ve vodních elektrárnách.

Národní akční plán adaptace na změnu klimatu

Konkrétní omezení připouští v tomto ohledu i ČEZ. Společnost na svém webu upozorňuje, že se spuštěním nového malého bloku (do 1200 megawatt) v Dukovanech sice problém není, avšak provoz dalšího bloku nad rámec stanovené kapacity by nebyl možný z důvodu územních omezení. Jinými slovy – řeka Jihlava by jej neměla šanci uchladit.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž pro iDNES.cz uvedl, že se o rozšiřování zdrojů vody neuvažuje, jelikož tendr je vypsán pouze na menší blok, jehož provoz by měla Jihlava zvládnout při předpokládaném oteplení o 2 stupně do konce století. Výhodu má oproti Dukovanům elektrárna Temelín. Ta leží na řece Vltavě, kde bude vody dostatek.

ČEZu se daří dlouhodobě vodu šetřit a spotřebu snižovat. Za loňský rok společnost uvádí, že celkově ušetřila 50 milionů metrů krychlových. V jaderných elektrárnách hlavně díky přečišťování a snižování odparu z chladících věží.

Úspory hrají klíčovou roli, jelikož v krajině bude vody čím dál méně. „Pokles průměrného ročního odtoku vychází zhruba 10-15 procent na jeden stupeň Celsia. Do konce století by tak při oteplení o dva až tři stupně oproti dnešku mohlo téct v řekách o 20 až 45 procent méně vody než dnes,“ popsal poslední odhady Adam Vizina, hydrolog z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Nejtemnějším scénářům z hlediska dalšího oteplování a přibývání extrémních such se můžeme do budoucna vyhnout pouze tím, že přestaneme vypouštět do ovzduší další skleníkové plyny. To vyžaduje transformaci téměř všech sektorů ekonomicky, ale i změnu individuálních návyků.

Uhelné a vodní elektrárny v koncích

Problémy se nevyhýbají ani uhelným zdrojům. Většina jich v Česku sice leží na velkých řekách a využívá chladící věže, které mají v suchých obdobích výhodu, několik jich ale sídlí i na menších tocích či mají průtočné chlazení. Snižovat výkon kvůli nedostatku vody musela například tepelná elektrárna v Hodoníně na uhlí a biomasu s průtočným chlazením. Z tohoto důvodu se na místě staví chladící věž.

Doba uhelná se chýlí ke konci v každém případě. Vláda potvrdila, že do roku 2033 všechny uhelné elektrárny odstaví. Jde totiž o největší zdroje emisí skleníkových plynů v Česku, které přispívají ke globálnímu oteplování. Kromě toho mají i nepříznivé dopady na zdraví obyvatel.

Největším problémům dosud podle Lukáše Hrábka z Greenpeace čelí v důsledku sucha vodní elektrárny. „V letech 2015 až 2020 jsme zažili největší epizodu sucha v historii a na provozu vodních elektráren se to výrazně podepsalo,“ komentuje Hrábek. Doplňuje ale, že Česko kapacitu vodních zdrojů již téměř vyčerpalo.

To potvrzuje i mluvčí ČEZu. „Hydropotenciál řek je v Česku víceméně vyčerpán a tak s výstavbou vodních elektráren do budoucna nepočítáme. Výjimku mohou mít jen přečerpávací vodní elektrárny, což je však spíše baterie pro uchování energie,“ uvádí Kříž.

Zelená pro obnovitelné zdroje

Solární panely a větrníky mohou mít v tomto ohledu velkou výhodu. „V době změn klimatu je třeba vhodný mix energetických zdrojů a konvenční zdroje závislé na chlazení vodou doplňovat obnovitelnými řešeními. Fotovoltaika a větrné elektrárny jsou na vodě plně nezávislé,“ vysvětluje ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Ekologická organizace Greenpeace i proto ve svém dlouhodobém výhledu do poloviny dekády, studii nazvané Energetická revoluce , tvrdí, že na obnovitelných zdrojích v kombinaci s energetickými úsporami by měl z většiny stát český energetický mix.

„Česko může mít během tohoto desetiletí pohodlně přes 10 tisíc megawattů solárních elektráren a přes 1 tisíc megawattů větrných turbín. Do poloviny století ještě více. Právě solární elektrárny se mohou stát v kombinaci s ukládáním energie (baterie i zelený vodík) hlavním zdrojem během parného léta,“ dodává Sedlák.

Klimatické změně se chce přizpůsobit i ČEZ. „S prognózami v tomto směru musíme počítat. Tak je tomu i ve strategii Čistá energie zítřka, která staví na výstavbě obnovitelných zdrojů – především fotovoltaické elektrárny – o výkonu 6 tisíc megawattů do roku 2030. Druhou nohou pak jsou jaderné zdroje, včetně malých jaderných reaktorů,“ říká mluvčí Kříž. První malý modulární reaktor by mohl v areálu jaderné elektrárny Temelín stát už do roku 2035.

Česká Státní energetické koncepce z roku 2015 adaptaci na sucho nezmiňuje a počítá s rozvojem obnovitelných zdrojů ve výrazně menším měřítku než například zmíněná studie. Koncepce se má nicméně v příštím roce aktualizovat a vláda již opakovaně slíbila, že chce rozvoj zelené energie uspíšit. Rychleji dekarbonizovat nejen energetiku bude muset stát pravděpodobně i v důsledku nedávného rozhodnutí Městského soudu v Praze o klimatické žalobě.

„Vnímáme, že dopady klimatické změny na energetiku v ČR jsou důležitou oblastí,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík. Dostatečnost kapacit na chlazení elektráren se dle jeho slov vždy kontroluje v rámci procesu posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

Příprava české energetiky na sucho je podle Hluštíka součástí zmíněného Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu. Zde ale příliš konkrétních kroků přímo pro energetiku nenajdeme. Ve shrnutí se nicméně potvrzuje, že obnovitelné zdroje dopadům změny klimatu odolávají.

Klimatická změna představuje ohrožení pro energetiku celosvětově. Analýza organizace World Resources Institute ukázala, že téměř polovina uhelných a jaderných elektráren se nachází v oblastech, kde s velkou pravděpodobností hrozí nedostatky vody pro jejich chlazení. Problémy v důsledku sucha pak čekají problémy více než desetinu vodních elektráren.

X X X

Za sobotu přibylo 353 případů covidu, v nemocnicích je méně než dvě stě lidí

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května. V mezitýdenním srovnání je to o polovinu více. Podezření na opakovanou nákazu se odhalilo u 113 pozitivních.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 se vrátil pod dvě stovky, ve vážném stavu jich je sedm. Mírně začal růst zájem o očkování. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených přibývat ještě několik týdnů. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo v sobotu 196 lidí, ve třech předchozích dnech přes 200.

V pracovních dnech nynějšího týdne se denní přírůstky poprvé od května dostávaly nad tisíc případů nákazy, roste také počet testů. V sobotu antigenních a PCR testů laboratoře vyhodnotily téměř 2500, zhruba o třetinu více než o týden dřív.

Pozitivita testů ukazuje podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) významné rozšíření viru v populaci. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, se pozitivita drží kolem 29 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se koronavirus v sobotu prokázal u devíti procent testovaných, v případě preventivních testů zhruba u sedmi procent.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

Dál roste takzvané incidenční číslo, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 59 nakažených. Před týdnem měla týdenní incidence hodnotu 35. Vyšší než v sobotu byla naposledy před polovinou května, na počátku února však vystoupala téměř na 2500. Nejvíce potvrzených v případů v přepočtu na 100 000 obyvatel je nyní v Praze, za uplynulý týden 148, naopak nejméně, kolem 31, v Libereckém a Olomouckém kraji.

Za současným nárůstem počtu případů jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Pavlovic proto zatím jen doporučil nosit roušky ve zdravotnických zařízeních. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek očekává, že nynější nárůst může vrcholit ve druhé polovině července pod 20 000 případy za den.

Za dobu epidemie v Česku od počátku března 2020 potvrdily laboratoře víc než 3,9 milionu případů koronaviru, k tomu navíc přes 268 000 podezření na opakovanou nákazu. S nákazou dosud zemřelo 40 321 lidí, za poslední týden je úmrtí sedm.

V nynějším týdnu se po předchozím dlouhotrvajícím poklesu začal mírně zvyšovat zájem o očkování proti covidu-19. Pro vakcínu si od pondělí přišlo přes 7500 lidí, téměř o 300 více než o týden dřív. Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, 4,2 milionu si nechalo aplikovat i posilující dávku. Pavlovic lidem nad 80 let a lidem nad 65 let s chronickými nemocemi nebo mladším, kteří mají oslabenou imunitu, doporučil přeočkování čtvrtou dávkou. Očkovací místa by se pro ně měla otevřít v polovině srpna.

X X X

Bouzková na Wimbledonu válí, už je ve čtvrtfinále

Ani dvojnásobná londýnská šampionka Petra Kvitová, ani loňská finalistka Karolína Plíšková, ani vítězka Roland Garros z minulého roku Barbora Krejčíková. Z českých tenistek na Wimbledonu nejvíce válí nečekaně Marie Bouzková. Vždy usměvavá hráčka je po vyřazení Francouzky Caroliny Garciaové už ve čtvrtfinále slavného turnaje. Hotovo bylo za hodinu a 25 minut po výsledku 7:5 a 6:2.

Už teď je to pro 23letou pražskou rodačku žijící na Floridě suverénně nejlepší   trandslamový výsledek v kariéře. Jejím dosavadním maximem totiž bylo na čtyřech největších turnajích druhé kolo.

Třiadvacetiletá Bouzková, které patří ve světovém žebříčku 66. místo, pokračuje v životním turnaji. O jedenáct příček lépe postavenou Garciaovou porazila i ve druhém vzájemném zápase. V sobotu udělala v duelu jen čtyři nevynucené chyby, zatímco její soupeřka jich spáchala 25.

„Omlouvám se, ale nevím, co teď říct. Prostě vstřebávám tento okamžik a díky všem za podporu. Já prostě nevím, jak jsem se sem dostala a jak jsem mohla odehrát takový zápas. Asi bod za bodem a bojovala jsem, co mi síly stačily. Je to jako sen,“ řekla v rozhovoru na kurtu Bouzková, poté co si otřela z očí slzy štěstí.

„Člověk musí věřit sobě a týmu, který je za ním. Každý z nich k tomuto výsledku nějak přispěl. Být tady při stém výročí Centre Courtu je úžasné a evidentně se vyplácí naše každodenní práce. Pro tyhle momenty tenis hrajeme,“ doplnila Bouzková, která si v novém vydání žebříčku značně polepší.

Nemůže to být lepší

V Londýně zatím ztratila jediný set a vyřadila postupně Američanky Danielle Collinsovou, Ann Liovou a Alison Riskeovou. Do osmifinálového duelu vstoupila ziskem brejku. V osmém gamu jí sice Garciaová také vzala podání, ale v koncovce za stavu 5:5 Francouzka nabídla české tenistce další brejkboly. Bouzková čtvrtý využila a při vlastním servisu proměnila druhý setbol.

Garciaová se také ve druhém setu prezentovala útočnou hrou, ale Bouzková dokázala její údery často z těžkých pozic vracet a opakovaně si vysloužila ovace publika. Za stavu 2:2 ukořistila znovu soupeřčin servis a díky výborné defenzivní hře nutila Francouzku k dalším chybám. Garciaová už nezískala ani game a Bouzková po hodině a 25 minutách dotáhla duel k vítězství.

„Všechno do sebe zapadá. Nemůže to být ani lepší a je na mně, abych si to teď s týmem užila. Určitě bude zmrzlina jako oslava dalšího zápasu tady v All England Clubu. Máme asi stovku rituálů, které musíme vždy splnit,“ dodala Bouzková.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.