Fialou ČR ušetří miliony, odstranit. Stát řídí lidovec Jurečka. Odboráři ČR zajistí gen. stávku? Sponzor gen. Pavla zastřelil v Lánech zvěř za 700 tisíc. Soudci v důchodu trpí vyloučením?

ČR je zadlužená, které způsobil Fiala. Každý milion i miliarda je dobrá, a tak Fila by měl začít u sebe. Když na premiéra nestačí, měl by podat demisi, jak už několik týdnů po tom volají firmy i občané celé ČR. Snad se rozhoupou i odboráři bez Středuly, který je neschopný zorganizovat generální stávku. Když se bojí, měli by ho svazy odborů rychle odvolat, protože škodí odborářům, lidem ČR a podnikům, tvrdí odborníci.

V Německu jsou odboráři aktivnější a stávkami si už hodně polepšili. Němci mají i vyšší důchody a platy ve všech oborech. Na gen. Pavla v ČR nespoléhat, protože myslí jen sám na sebe a vedle zabíjení lidí ve válce, likviduje rychle i zvěř v oboře Lánského zámku. Už se tam chová, jako kdyby ji vlastnil.

X X X

SMĚŠNÝ  ČIČMUNDA,  LIDOVEC  BARTOŠEK

To je můj premiér, aneb čičmunda Bartošek je směšný…

Mezi Českem a Slovenskem platí trvale vzájemná blízkost a projevuje se i v tom, že střídavě naši politici vysoce podporují politické partnery na Slovensku a naopak řadový český občan, který s nimi nesouhlasí tento směr nebere. A tento stav je vyměněn opačnou situací, nyní zcela aktuální, kdy tito politici se až drze vměšují do slovenských záležitostí a hlasitě varují před možnou změnou například euroatlantického kursu a potom jim sklapne, když na jejich varování nedojde.

A k takové situaci došlo nyní. Přes odpor našich „elit“ na Slovensku zvítězil bouřlivák Robert Fico a jasně začal prohlašovat to, co již tvrdil před volbami…

A v mnohých srdcích občanů nesouhlasejících s Fialou či Pavlem a kteří tu nekonečnou jednostrannou masáž nemohou vydržet se rozlilo teplo.

Robert Fico ihned, co přibyl do Bruselu splnil co sliboval. Odmítl zavedení dalších sankcí proti Rusku, pokud by poškodily Slovensko, jak ho podle něj poškodila většina dosavadních sankcí. Jako předseda vlády nehodlá rozhodně podporovat poskytování vojenské pomoci Ukrajině. Fico to dnes prohlásil před začátkem dvoudenního summitu lídrů členských zemí EU, kterého se zúčastní po středečním jmenování ministerským předsedou. Fico tak setrval na svých názorech z období před zářijovými parlamentními volbami, které jeho strana Směr-sociální demokracie vyhrála. Ukrajinu Fico označil za nejvíce zkorumpovanou zemi na světě.

„Nebudu hlasovat pro žádné sankce proti Rusku, pokud nebudou na stole analýzy dopadů na Slovensko. Pokud mají být takové sankce, které nás budou poškozovat, jak nás poškozovala většina sankcí, tak já nevidím žádný důvod podporovat byť jen náznaky těchto sankcí a dodal, že odkaz na další balík protiruských sankcí chtějí do závěru summitu EU prosadit pobaltské země.

Fico si tak jednoznačně podal roku s Viktorem Orbánem, který dlouhodobě zastává stejné pohledy.

„Postoj mé vlády je, že okamžité zastavení vojenských operací je to nejlepší řešení, které pro Ukrajinu máme. Evropská unie by se měla proměnit z dodavatele zbraní na mírotvorce,“ řekl Fico. Podle něj by bylo lepší, aby Ukrajina a Rusko dalších deset let jednaly, než by se měly zabíjet. Zopakoval své stanovisko, že za nynějším konfliktem na Ukrajině stály dříve útoky ukrajinských fašistů na civilní obyvatelstvo ruské národnosti.

Za nerealistickou předseda slovenské vlády označil možnost, že se Rusko stáhne z anektovaného poloostrova Krym nebo z okupovaných oblastí východoukrajinských regionů. Naivní je podle něj představa, že se někomu podaří konvenčními zbraněmi zatlačit do kouta Rusko jako nukleární velmoc.

Ukrajina podle Fica není připravena na vstup do EU, ale z jeho vyjádření také vyplynulo, že Bratislava nehodlá blokovat zahájení přístupových rozhovorů o vstupu Kyjeva do unie. Slovenský premiér také zopakoval svůj odmítavý postoj vůči členství Ukrajiny v NATO.

S tímto svým názorem seznámil rovněž předsedkyni EK Ursulu von der Leyen.

V Česku je takový názor zcela ojedinělý, i Babiš je silně protiruský. Nerozumí logickým proudům, které se postupně spojují a zjevně nejrychleji zřejmě budou pokračovat z USA pokud Sněmovna s novým svým mluvčím Johnsonem, který patří do protrumpovského tábora, bude mít Zelenský jedinou možnost : Kapitulovat. A svět si oddechne…

A že lidovecký čičmunda Bartošek, člen strany, která by se za běžných okolností vůbec do Sněmovny nedostala, plácá další ze svých nekonečných nesmyslů, že Fico nasměroval svou cestu mimo demokracii k vnímání k podpoře Ruska, můžeme si jen povzdechnout, jací podivní tvorové se u nás vyskytují. Fakt si počkejme, až se situace obrátí a Biden pohraje svou válku proti Rusku. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

Ľuboš Blaha: ROBERT  FICO  V  BRUSELI

VELKÝ  POLITIK  SLOVENSKA, CHCE  ZMĚNY  V  SR  I  V  EVROPĚ,  A  MÍR  NA  UKRAJINĚ,  JAKO  PAPEŽ  A  IZRAEL

Konečne máme premiéra, na ktorého môžeme byť hrdí. V Bruseli hovoril za väčšinu Slovákov, keď odmietol vojenskú pomoc Ukrajine.

Robert Fico odpovedal novinárom plynulo po anglicky, žiadne Van tajm neks tajm ako ten klaun z Trnavy. A hovoril svoje suverénne názory a nie ako Heger či Ódor, ktorí len nosili aporty, ktoré im hádzali západní politici. A ešte pri tom vrteli chvostíkmi.

Robert Fico v Bruseli jasne odkázal, že my Slováci podporujeme mier a chceme zastaviť ďalšie zbytočné zabíjanie. Na Ukrajine sa bijú Američania a Rusi – toto musí prestať. Riešenie je okamžité prímerie a nie dodávky zbraní a kšefty pre americké zbrojovky.

Som hrdý na to, že slovenský premiér to povedal na plné ústa. Áno, máme právo na náš názor. Keď počúvam politikov SaS, ktorí hovoria, že Slovensko nesmie mať vlastnú slovenskú zahraničnú politiku, chytám sa za hlavu. To čo sú za otrocké reči?

Keď počúvam Šimečku z PS, ktorý nehovorí o ničom inom ako o vojne, zabíjaní a nenávisti proti Rusku, obracia sa mi žalúdok. Tak choď na front, panáčik a nemudruj! Voľby vyhrala politika mieru. A my sa jej držíme. Ukrajine môžeme humanitárne pomáhať, ale musíme mať garancie, že tam tie peniaze nerozkradnú.

V takej skorumpovanej krajine ako je Ukrajina je kľúčové, aby sme neposielali miliardy z EÚ do gágorov ukrajinských oligarchov. Liberálne médiá tu snívali o tom, že sa premiérovi Ficovi európski lídri otočia chrbtom – ale kdeže. S úsmevom sa s ním zvítali, zablahoželali k volebnému víťazstvu a on sebavedomo tlmočil naše postoje. Bez kriku. Inteligentne a suverénne.

Zo strednej Európy konečne zaznieva synchrón, na ktorý sme čakali – dvaja najskúsenejší politici na Európskej rade, Robert Fico a Viktor Orbán, jasne odkázali vojnovým stváčom, že stačilo. Už viac nebudeme robiť mopslíkov Bruselu ani Washingtonu. Časy Matoviča a Čaputovej sú preč.

Múdro, sebavedomo, pokojne a – suverénne! Takto sa to robí, do psej matere, Luboš Blaha, miístopredseda Smeru, server vasevec.cz

X X X

SPONZOR  GEN:  PAVLA  ULOVIL  V  LÁNECH  ZVĚŘ  ZA  700  TISÍC

BUDOU  GEN.  PAVLA  ŠETŘIT  I  POLICIE  A  ŽALOBCI?

Pavlův sponzor ulovil v Lánech zvířata za 700 tisíc, u smluv Hrad chyboval

Prezidentská kancelář nedodala včas do registru smluv dokument, na jehož základě se minulý týden v Hradem spravované lánské oboře konal hon na zvěř pro investiční firmu Wood & Company. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Jana Vohralíková v pátek novinářům řekla, že šlo o administrativní pochybení, ze kterého nebude vyvozovat žádné důsledky.

Na případ upozornily v pátek Seznam Zprávy, podle kterých lov u ředitele Lesní správy Lány zařizoval partner ve společnosti Wood & Company Jan Sýkora, který byl významným sponzorem prezidentské kampaně Petra Pavla.

Soukromý hon na trofejní zvěř se v lánské oboře konal ve čtvrtek 19. října. Osmi lovcům asistovali zaměstnanci Lesní správy Lány. Ulovena byla zvířata za 700 000 korun, uvedl server.

Správce lánské obory podobné lovy za poplatek zájemcům zvenčí oficiálně nabízí. V tomto případě ale podle Seznam Zpráv neexistovala k akci standardní smlouva či objednávka. Dokumenty tak nebyly zveřejněny před konáním akce v registru smluv, jak vyžaduje zákon.

Doklad, na jehož základě může Lesní správa Lány ulovená zvířata fakturovat, nechal její ředitel Pavel Rus vyhotovit až dodatečně, kdy se o případ začali zajímat novináři Seznam Zpráv, uvádí server.

Hrad následně v registru smluv začal publikovat sérii dokumentů, některé však zase zneplatňoval, jak přicházely další dotazy od reportérů. Podle Seznam Zpráv navíc Hrad nabídl sponzorovi prezidenta odlovené daňky se slevou 40 procent oproti oficiálnímu ceníku.

Že objednávka na hon nebyla do registru smluv včas zanesena, potvrdila novinářům vedoucí KPR Vohralíková. „Paní, která tam dělá veřejné zakázky, je tam asi druhý týden, takže si myslím, že je pochopitelné, že to je prostě administrativní pochybení,“ řekla kancléřka. Dodala, že kvůli tomu nebude vyvozovat žádné důsledky.

„Vím o tom, že byla podepsaná vzájemná kalkulace, včas podepsali vzájemnou dohodu o tom, jak to finančně bude vykompenzováno,“ uvedla Vohralíková.

Několik administrativních pochybení se v případu soukromé akce investiční firmy Wood & Company stalo i podle prezidenta Pavla. „Nicméně k žádné finanční újmě nedošlo,“ napsal na síti X. Nezveřejnění platné objednávky je podle hlavy státu bezesporu pochybení, ale situaci lze podle zákona vyřešit smlouvou o vypořádávání závazků, která se připravovala ještě před tím, než na ní upozornili novináři, uvedla hlava státu.

Postup Lesní správy Lány kritizuje protikorupční organizace Transparency International (TI). „Administrativní pochybení vůči registru smluv se sice stát může, to ale nevysvětluje nápravu až po dotazu médií, podivné časování dokumentů, které obsahují chyby a byly zjevně zpracovány narychlo,“ řekl Seznam Zprávám vedoucí právník Jan Dupák. Dodal, že utajovaný hon byl dokonce uspořádán zřejmě jako odměna pro finančního podporovatele prezidentovy kampaně.

X X X

Rusko vrhá vše na válku. Militarizace ekonomiky přináší růst a Západ nestíhá

Vladimir Putin připravuje Rusko na dlouhou válku. Prakticky celá tamní ekonomika se začala podřizovat řinčení zbraněmi. A militarizace průmyslu zemi prospívá, přináší růst. Zvýšenému tempu ruské zbrojní výroby Západ nestačí, což může v důsledku ohrozit pozice Ukrajiny.

„Všechno, co je potřeba na frontu,“ uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov, když hovořil o nejnovějších vládních výdajových plánech. Mimoděk tak zopakoval slogan, jehož se Sovětský svaz držel v průběhu druhé světové války.

Znamená to jediné – Kreml očekává, že válka na Ukrajině jen tak neskončí.

Co si o tom všem Rusové opravdu myslí, je těžké zjistit. Bojí se mluvit. A tak výroba nábojů přispívá k tempu růstu země, aniž by to zlepšovalo kvalitu života.

X X X

ŽALOBKYNI  PLZNĚ  ZELENOU  ODVOLAJÍ

Soud potvrdil rozhodnutí o odvolání plzeňské státní zástupkyně Zelené

 Městský soud v Praze (MS) dnes zamítl žalobu plzeňské městské státní zástupkyně Antonie Zelené, která se bránila proti rozhodnutí o svém odvolání z vedoucí funkce. České justici to sdělil mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR (MSp) Vladimír Řepka. „Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se nedalo od Městského soudu v Praze očekávat jiné rozhodnutí,“ uvedla pro Českou justici Zelená.

Antonii Zelenou odvolala z funkce vedoucí státní zástupkyně Okresního státního zastupitelství Plzeň-město (OSZ) v roce 2020 ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Odvolání Zelené přitom navrhla plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková již v roce 2018. Samotné odvolání ministryně Benešová zdůvodnila údajným nerespektováním písemných pokynů vyššího státního zastupitelství, dále nerovnoměrným přidělováním spisů podřízeným státním zástupcům a také údajným neadekvátním využíváním zákonných oprávnění k nápravě zjištěných pochybení podřízených.

Rozhodnutí ministryně Benešové a následně jejího nástupce Pavla Blažka opakovaně zrušil MS v Praze. Podle soudu totiž byla rozhodnutí o odvolání odůvodněna nedostatečně, jak Česká justice už dříve informovala.

Blažek však letos v srpnu uspěl u Nejvyššího správního sodu (NSS) s kasační stížností.

Zelená dnes v reakci na rozhodnutí pro Českou justici zopakovala, že jako hlavní důvod odvolání z funkce vidí její odlišný pohled na postup orgánů činných v trestním řízení při zkoumání duševního stavu obviněnýchV tomto smyslu už dříve poskytla České justici prohlášení.

„Česká justice v tomto postupu dlouhodobě vědomě porušuje zákon a dělá to i bez ohledu na nálezy Ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že jsem již využila neúspěšně všech postupů v rámci soustavy státního zastupitelství a informovala jsem i ministerstvo spravedlnosti, nezbývá mi než se obrátit na orgány moci zákonodárné,“ dodala dnes pro Českou justici Zelená s tím, že odcházet ze soustavy nehodlá. Petr Dimun ceskajustice.cz

X X X

SOUDCI  V  DŮCHODU  TRPI  VYLOUČENÍM?

Soudce zbavený funkce odchodem do důchodu trpí sociálním vyloučením, souhlasí Štrasburk

 Sociální vyloučení, finanční ztrátu a frustraci z nemožnosti profesně se rozvíjet způsobil stát, když snížil věk odchodu soudkyň do důchodu. Jejich žádost o prodloužení funkce bez odůvodnění a možnosti přezkumu ministerstvo zamítlo. Tímto postupem porušilo Polsko zásadu neodvolatelnosti soudců, principy procesní spravedlnosti a tři články Úmluvy, uvedl Evropský soud pro lidská práva.

V případu Pajak a spol. v. Polsko si před Evropským soudem pro lidská práva stěžovaly čtyři polské soudkyně z okresních a krajských soudů, narozené v letech 1953 – 1957. Všechny soudkyně dosáhly věku šedesát let, když v roce 2017 vstoupily v účinnost nové předpisy snižující věk odchodu do důchodu soudců, a to pro ženy na šedesát let a pro muže na 65 let.

Nová polská úprava podmínila další setrvání ve funkci soudce po dosažení důchodového věku svolením ministra spravedlnosti respektive Národní soudcovské rady. Stěžovatelky požádaly o prodloužení ve funkci soudkyně do sedmdesáti let, avšak žádosti byly zamítnuty.

Stížnost před ESLP se týkala faktu, že soudkyně neměly žádný opravný prostředek, kterým by mohly napadnout odmítnutí zůstat ve funkci soudce ze strany ministra spravedlnosti a soudcovské rady. Podle části z nich je nová právní úprava neslučitelná se zákazem diskriminace na základě pohlaví a věku. Jsou přesvědčeny, že v jejich případech ve skutečnosti došlo k ukončení funkce soudce zbavením práva pokračovat do 70 let.

Úplný rozsudek, který Evropský soud pro lidská práva vyhlásil v úterý 24. října 2023 pouze ve francouzštině, je zde:

Nakonec si soudkyně stěžovaly na porušení šesti článků Úmluvy o lidských právech a základních svobodách: Na články 6 (právo na přístup k soudu), 8 (právo na respektování soukromého života), 13 (právo na účinný prostředek nápravy), 14 (zákaz diskriminace) a 17 (zákaz zneužití práva) a článku 1 Protokolu č. 1 (ochrana majetku) Úmluvy.

Soudkyně k tomu dodávají, že jejich zdravotní způsobilost a schopnost zasedat v úřadu soudce nebyla nijak zpochybněna a že ministerské dopisy nepředstavují rozhodnutí, proti kterému je možné se odvolat, nýbrž svévolné zbavení práva pokračovat ve funkci soudce. Na argument vlády, že nevyčerpaly vnitrostátní prostředky, když nepodaly stížnost k Ústavnímu soudu, namítají soudkyně, že Ústavní soud není standardní soud pro tento případ.

Podezření, že se ministr chce soudců zbavit

Co se týče diskriminace, odkázal Evropský soud pro lidská práva k rozhodnutí Soudního dvora EU, který už se jednou polskou reformou justice zabýval včetně vynucených odchodů soudců do důchodu. „Uvedená ustanovení přitom zavedla přímo diskriminační podmínky na základě pohlaví, zejména pokud jde o okamžik, kdy mohou dotčení využít skutečný přístup k výhodám poskytovaným důchodovými systémy,“ cituje v rozhodnutí ESLP.

„Soudní dvůr EU odmítl argument Polska, že takto stanovené rozdíly mezi soudkyněmi a soudci, pokud jde o věk pro přístup k starobnímu důchodu, představují opatření pozitivní diskriminace,“ uvádí ESLP. Systém odchodů soudců do důchodu v rámci polské reformy kritizoval letos v březnu generální advokát SDEU.

Jak dále cituje Evropský soud pro lidská práva, kombinace opatření snížení věku odchodu do důchodu soudců a diskreční pravomoci ministra spravedlnosti povolit pokračování výkonu jejich funkcí po stanoveném novém věku odchodu „podle názoru SDEU nerespektovala zásadu neodvolatelnosti soudců, která vyžaduje, aby soudci mohli zůstat ve funkci, dokud nedosáhnou povinného důchodového věku nebo do uplynutí jejich mandátu, pokud má pevně stanovenou dobu trvání“.

Kombinace výše uvedených opatření vyvolala oprávněné podezření, že nový systém by ve skutečnosti mohl směřovat k tomu, aby ministr, jednající na základě vlastního uvážení, mohl určité skupiny soudců penzionovat, jakmile dosáhnou nově stanovený řádný důchodový věk, při zachování jiné skupiny soudců ve funkci.

Právo na výkon funkce soudce Úmluva nezaručuje

Na začátku svého rozhodování připomněl Evropský soud pro lidská práva, že Úmluva nezaručuje právo na výkon veřejné funkce v rámci soudní soustavy.

Soud připomíná, že ačkoliv Úmluva v zásadě nezaručuje žádné právo na výkon konkrétní veřejné funkce v rámci soudní soustavy. Takové právo však může existovat na vnitrostátní úrovni .Například v rozsudku stížnosti Baka v. Maďarsko Soud uznal, že stěžovatel měl podle vnitrostátního práva právo vykonávat celé své šestileté funkční období předsedy maďarského nejvyššího soudu, připomněl mimo jiné Evropský soud pro lidská práva.

O případu předsedy maďarského Nejvyššího soudu, který si stěžoval na hlasování parlamentu během maďarské justiční reformy, která rovněž snížila věk odchodu soudců do důchodu, Česká justice informovala. Maďarsko muselo v roce 2016 za porušení Úmluvy vyplatit Andrásovi Bakovi sto tisíc eur.

„Práva takto přiznaná vnitrostátními právními předpisy mohou být buď materiální nebo procesní, nebo mohou být kombinací obou,“ uvedl ESLP s odkazem na český případ Regner v. ČR, o kterém Česká justice rovněž rozsáhle informovala.

Případ Václava Regnera, kterému stát odebral bezpečnostní prověrku, ale od roku 2006 odmítal sdělit, proč, skončil v roce 2017 rozsudkem ve prospěch České republiky.

Zvláštní vztah soudce a státu, daleko a bez obav

Evropský soud pro lidská práva dále připomněl, že pracovní vztah mezi soudci a státem je třeba chápat ve světle konkrétních záruk nezbytných pro nezávislost soudnictví. Když se tedy hovoří o „zvláštní důvěře a loajalitě“ vyžadované od soudců, jedná se o loajalitu k právnímu státu a demokracii, nikoli k nositelům veřejné moci. „Složitá povaha pracovního vztahu mezi soudci a státem vyžaduje, aby soudci byli při výkonu svých funkcí dostatečně vzdáleni od ostatních složek státu, aby mohli bez obav či zvýhodňování přijímat rozhodnutí založená a fortiori na požadavcích práva a spravedlnosti,“ uvedl ESLP.

Soud dále poznamenal, že polská vláda nepředložila žádný argument, který prokazoval, že zánik funkcí stěžovatelů jako soudců jejich odchodem do důchodu spadá do výkonu státní moci a že vyloučení záruk článku 6 bylo proto objektivně oprávněné.

Ministerská rozhodnutí nepříznivá pro stěžovatele nebyla odůvodněna, a rozhodnutí Národní soudcovské rady bylo doprovázeno odůvodněním formulovaným obecně. Přezkum nebyl možný. Polská vláda však argumentovala, že opravný prostředek mohl být podán před správním soudem.

Soud má za to, že neexistence soudního přezkumu zákonnosti rozhodnutí, která ukončují aktivní výkon funkce soudce zúčastněných stran, nemůže sloužit zájmu státu, který respektuje zásadu právního státu, uvedl ESLP s odkazem k případu Kövesi. „Domnívá se, že soudci musí mít možnost požívat ochrany proti libovůli zákonodárné a výkonné moci a že účinnost takové ochrany může zajistit pouze kontrola zákonnosti sporného opatření, kterou provede nezávislý soudní orgán.“

„Soud může na základě všech prvků, které má k dispozici, dospět pouze k závěru, že příslušné odchody stěžovatelů do důchodu nebyly spojeny s žádným ze základních požadavků procesní spravedlnosti,“ uvedl Soud s odkazem k Benátské komisi a nerespektování zásady neodvolatelnosti soudců.

Frustrované soudkyně v důchodu bez možnosti rozvoje

Jak dále vyplývá z rozsudku, všechny stěžovatelky „bez výjimky trvaly na negativních dopadech napadených opatření na jejich profesní kariéru a na jejich vyhlídky na osobní a profesní rozvoj“. Soud poznamenává, že v důsledku dopadu opatření na stěžovatelky byla jejich profesní kariéra předčasně ukončena, aniž by měly příležitost se profesně rozvíjet jinde.

Stěžovatelky byly nejen zbaveny možnosti pokračovat ve své soudcovské práci, ale byly také čistě a jednoduše vyloučeny ze světa práce obecně a nuceny odejít do důchodu osm, devět a sedm let před datem, do kterého doufaly, že ještě budou moci zasedat, uvedl Soud s odkazem na případ Denisov, kde odvolání stěžovatele z funkce předsedy odvolacího soudu, ke kterému došlo přibližně dva roky před dosažením důchodu věku, nevedlo k propuštění z justice.

Soud souhlasí také s argumentací zúčastněných stran ohledně pocitu frustrace, či dokonce sociálního vyloučení, jak je musela vyvolat výše uvedená situace.

Ženy přišly odchodem do důchodu o statisíce

Stěžovatelky tvrdí, že v důsledku svého předčasného odchodu do důchodu utrpěly každá ztrátu na výdělku v celkové výši 118 968,55 eur (EUR), 130 700,45 eur, 140 000 eur a 22 956, 86 eur, v uvedeném pořadí. Každá z nich předložila podrobný rozpis částek, které požadují za materiální škody včetně úroků z prodlení od roku 2018.

„Soud poznamenává, že stěžovatelky utrpěly materiální újmu, kterou je třeba vzít v úvahu (viz mutatis mutandis , Baka , citovaný výše, § 191). Domnívá se rovněž, že musely utrpět morální újmu, k jejíž nápravě nestačí pouhé konstatování porušení Úmluvy v tomto rozsudku. S ohledem na všechny informace, které má k dispozici, považuje za rozumné přiznat první, druhé a čtvrté stěžovatelce částku 26 000 EUR každému a třetí stěžovatelce částku 20 000 EUR,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva, podle kterého byla Úmluva porušena v článcích 6, 8 a 14.

Pětkrát pro a dva disenty

Rozhodnutí bylo přijato pěti hlasy ku dvěma nesouhlasným stanoviskům.

Společné nesouhlasné stanovisko k předmětnému rozhodnutí sepsali polský soudce Krzysztof Wojtyczek, který disentoval už v případu Baka v. Maďarsko, a maďarský soudce Péter Paczolay.

„Souhlasíme s názorem většiny, že předmětná legislativní ustanovení představovala formu diskriminace soudkyň. Nesouhlasíme však se závěrem, že článek 8 Úmluvy je v daném případě použitelný. Pokud má dotčená právní úprava pro žadatele nepopiratelně negativní dopady v oblasti profesního života, nedosahují účinky v oblasti článku 8 (ochrana soukromého života) prahu závažnosti požadované pro otázku, která vyvstává v kontextu článku 14 v kombinaci s článkem 8 Úmluvy. Pokud jde o tuto otázku, odkazujeme na naše společné odlišné stanovisko připojené k rozsudku ve věci Juszczyszyn v. Polsko (č . 35599/20 , 6. října 2022). Nastolená otázka spadá pod Dodatkový protokol č. 12 k Úmluvě, který žalovaný stát neratifikoval,“ napsali mimo jiné disentující soudci. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Rusko hlásí útok dronů na Kurskou jadernou elektrárnu a poškození skladu odpadu

Ruská protivzdušná obrana sestřelila dva drony nad Kurskou oblastí, oznámil ruský resort obrany. Výbuch dronu u Kurčatova, u nějž se nachází Kurská jaderná elektrárna, podle Rusů poškodil fasádu skladu s jaderným odpadem. Rusové sami v noci na pátek zaútočili drony na Chersonskou a Mykolajivskou oblast na Ukrajině. Pět ze šesti Ukrajinci sestřelili, jeden zasáhl objekt infrastruktury.

Sama Kurská jaderná elektrárna podle agentury Reuters uvedla, že se stala terčem útoku nikoliv dvou, ale tří dronů, ale útok si nevyžádal žádné oběti, ani nezpůsobil škody. Úroveň radiace zůstala normální a elektrárna funguje jako obvykle.

Podle informací ruských kanálů Baza a Shot, které mají dobré zdroje v bezpečnostních orgánech, dva drony nevybuchly a třetí explodoval poblíž skladu s jaderným odpadem.

 Agentura připomněla, že předchozí útok dronu na Kurčatov hlásil gubernátor Kurské oblasti 1. září. Nynější nálet následoval den poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že terčem náletu ruských dronů v Chmelnycké oblasti na západě země byla pravděpodobně tamní jaderná elektrárna. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii nálet rozbil četná okna, ale nepostihl fungování elektrárny ani její připojení k elektrické síti.

Sestřelení pěti ze šesti dronů mezitím potvrdilo ukrajinské letectvo, pod které spadá protivzdušná obrana. Kromě dronů Rusové zaútočili také raketou Iskander, která zasáhla hasičskou strážnici ve městě Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Osm hasičů utrpělo zranění, čtyři byli hospitalizováni, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra a záchranáře.

„Nepřítel nás znovu zkoušel nálety dronů. Zjevně hledá novou taktiku,“ řekla mluvčí ukrajinského velitelství Jih Natalja Humeňuková podle agentury Unian. Rusové se podle ní snaží najít způsob, při kterém by útoky dronů byly maximálně účinné. Tentokrát vyslali dvě vlny dronů, po třech kusech, ale z celkem šesti dronů ukrajinská obrana pět zničila: dva nad Mykolajivskou a tři nad Chersonskou oblastí.

„Bohužel, zásah utrpěl objekt infrastruktury. Vznikl požár, ale nejde o nic kritického, oheň je pod kontrolou. Zasahují záchranáři. Hlavní je, že se lidem nic nestalo,“ dodala Humeňuková bez dalšího upřesnění.

Ukrajinské síly ve čtvrtek zaznamenaly zvýšenou aktivitu ruských průzkumných dronů jako předzvěst nočního náletu. Od rozpoutání války loni v únoru ukrajinská obrana k 26. říjnu zničila 5389 ruských dronů, dodal Unian s odvoláním na údaje generálního štábu.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské státní podniky a zařízení za deset měsíců druhého roku války utratily přinejmenším 1,06 miliardy rublů (asi 260 milionů korun) na ochranu před útoky dronů, uvedl server Agenstvo s odvoláním na údaje o státních zakázkách. Největší částku na obranu před bezpilotními letouny vynaložila podle portálu jaderná elektrárna ve Smolensku, která se nachází přibližně 200 kilometrů od hranic s Ukrajinou, a sice 348,7 milionu rublů.

Na druhé příčce se ocitla moskevská společnost Mosvodokanal, která v dubnu zakoupila zařízení zneškodňující drony za 336,5 milionu rublů. A třetí příčka patří společnosti Rosseti Moskovskij region, která v červnu uzavřela šestnáct dohod o obraně před drony za 228,3 milionu rublů.

Zařízení na obranu před drony si podle portálu pořídily i letiště ve Vladivostoku a na Sachalinu na ruském Dálném východě či úřady v sibiřských regionech. Celkově výdaje na tento účel se oproti prvnímu roku války zvýšily šestinásobně – a téměř padesátkrát oproti předválečnému roku 2021.

Ukrajinské síly podnikají vzdušné útoky na cíle v hloubi Ruska přinejmenším od loňského června. K 1. září letošního roku na objekty v ruském týlu – tedy mimo pohraniční oblasti – zaútočilo přinejmenším 425 dronů, napsalo Agenstvo s odvoláním na vlastní výpočty.

Portál dodal, že soudě podle následků těchto náletů se ruská protivzdušná obrana nedokáže vypořádat se všemi útočícími drony. Letos v březnu předseda branného výboru Státní dumy, dolní komory parlamentu, Andrej Kartapolov doporučil ruským firmám, aby se postaraly o obranu před drony na vlastní náklady. Kyjev se zdržuje oficiálních vyjádření k útokům v hloubi Ruska.

X X X

Izrael v noci rozšíří pozemní akce v Pásmu Gazy, silně ho ostřeluje

Palestinské Pásmo Gazy čelí největšímu izraelskému ostřelování od 7. října, uvádí agentura AFP. V enklávě bylo zároveň přerušeno internetové i telefonické spojení. Silné ostřelování směřuje i z Pásma Gazy na Izrael, kde zní v mnoha místech sirény. Mluvčí izraelské armády oznámil, že v noci armáda rozšíří pozemní výpady do Pásma Gazy, kam pronikla na několik hodin i v noci na pátek.

 Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v pátek večer řekl, že armáda v noci rozšíří své pozemní akce v Pásmu Gazy. Znovu vyzval obyvatele města Gaza, které leží na severu, aby se přemístili na jih oblasti. Tam už se předchozích dnech přesunuly statisíce Palestinců, i jih pásma ale izraelská armáda ostřeluje. Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy 7. října po brutálním a rozsáhlém útoku hnutí Hamás na Izrael, které v pásmu vládne.

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk na Telegramu podle AFP uvedl, že hnutí je připraveno případné pozemní izraelské ofenzivě čelit. „Pokud se Netanjahu rozhodne večer vstoupit do Gazy, odpor je připraven,“ uvedl Rišk a dodal, že „gazánská země pohltí zbytky“ izraelských vojáků.

Hamás rovněž v prohlášení vyzval svět, aby se okamžitě zasadil o ukončení izraelského bombardování. „Žádáme arabské a muslimské země a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost a okamžitě se zasadily o ukončení zločinů a masakrování našeho lidu,“ cituje z komuniké AFP.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí na sociální síti X dokonce bez dalších podrobností či důkazů uvedl, že očekávaná pozemní ofenziva už začala. „Izrael právě zahájil pozemní ofenzivu proti Gaze,“ napsal. „Výsledkem bude humanitární katastrofa epických rozměrů trvající roky,“ dodal šéf jordánské diplomacie.

Hamás podle AFP uvedl, že vypálil na Izrael salvu raket v reakci na intenzivní izraelské bombardování na severu Pásma Gazy. Toto ostřelování Hamás označil za bezprecedentní od začátku války. Armádní mluvčí Hagari následně potvrdil, že izraelské síly významným způsobem zesílily ostřelování města Gazy a jeho okolí, uvedla AFP.

Palestinská telekomunikační společnost podle agentury Reuters a AP uvedla, že v Pásmu Gazy je nyní přerušen internet i mobilní telefonické spojení kvůli těžkému ostřelování.

„Jsme zcela odstřiženi od spojení… mezi oblastmi v Pásmu Gazy i se světem. Spojení nefunguje v téměř celém Pásmu Gazy,“ uvedla reportérka televize Al-Džazíra. „I místní rozhlas je přerušován izraelskou armádou… která místním lidem stále posílá varování,“ dodala reportérka, která je v centrální části Pásma Gazy.

Z Pásma Gazy byly podle izraelských médií rakety odpáleny směrem na Tel Aviv, střední Izrael a sever okupovaného Západního břehu Jordánu. Reportér agentury AFP slyšel hlasité exploze v oblasti Ramalláhu.

X X X

Izrael v noci rozšíří pozemní akce v Pásmu Gazy, silně ho ostřeluje

Palestinské Pásmo Gazy čelí největšímu izraelskému ostřelování od 7. října, uvádí agentura AFP. V enklávě bylo zároveň přerušeno internetové i telefonické spojení. Silné ostřelování směřuje i z Pásma Gazy na Izrael, kde zní v mnoha místech sirény. Mluvčí izraelské armády oznámil, že v noci armáda rozšíří pozemní výpady do Pásma Gazy, kam pronikla na několik hodin i v noci na pátek.

Izraelská samohybná houfnice M109 je umístěna na pozici podél hranice s Pásmem Gazy nedaleko Sderotu na jihu Izraele (27. října 2023) | foto: Profimedia.cz

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v pátek večer řekl, že armáda v noci rozšíří své pozemní akce v Pásmu Gazy. Znovu vyzval obyvatele města Gaza, které leží na severu, aby se přemístili na jih oblasti. Tam už se předchozích dnech přesunuly statisíce Palestinců, i jih pásma ale izraelská armáda ostřeluje. Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy 7. října po brutálním a rozsáhlém útoku hnutí Hamás na Izrael, které v pásmu vládne.

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk na Telegramu podle AFP uvedl, že hnutí je připraveno případné pozemní izraelské ofenzivě čelit. „Pokud se Netanjahu rozhodne večer vstoupit do Gazy, odpor je připraven,“ uvedl Rišk a dodal, že „gazánská země pohltí zbytky“ izraelských vojáků.

Hamás rovněž v prohlášení vyzval svět, aby se okamžitě zasadil o ukončení izraelského bombardování. „Žádáme arabské a muslimské země a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost a okamžitě se zasadily o ukončení zločinů a masakrování našeho lidu,“ cituje z komuniké AFP.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí na sociální síti X dokonce bez dalších podrobností či důkazů uvedl, že očekávaná pozemní ofenziva už začala. „Izrael právě zahájil pozemní ofenzivu proti Gaze,“ napsal. „Výsledkem bude humanitární katastrofa epických rozměrů trvající roky,“ dodal šéf jordánské diplomacie.

Hamás podle AFP uvedl, že vypálil na Izrael salvu raket v reakci na intenzivní izraelské bombardování na severu Pásma Gazy. Toto ostřelování Hamás označil za bezprecedentní od začátku války. Armádní mluvčí Hagari následně potvrdil, že izraelské síly významným způsobem zesílily ostřelování města Gazy a jeho okolí, uvedla AFP.

Palestinská telekomunikační společnost podle agentury Reuters a AP uvedla, že v Pásmu Gazy je nyní přerušen internet i mobilní telefonické spojení kvůli těžkému ostřelování.

„Jsme zcela odstřiženi od spojení… mezi oblastmi v Pásmu Gazy i se světem. Spojení nefunguje v téměř celém Pásmu Gazy,“ uvedla reportérka televize Al-Džazíra. „I místní rozhlas je přerušován izraelskou armádou… která místním lidem stále posílá varování,“ dodala reportérka, která je v centrální části Pásma Gazy.

Z Pásma Gazy byly podle izraelských médií rakety odpáleny směrem na Tel Aviv, střední Izrael a sever okupovaného Západního břehu Jordánu. Reportér agentury AFP slyšel hlasité exploze v oblasti Ramalláhu.

X X X

Američtí demokraté mají kandidáta na prezidenta. Chce vyzvat Bidena

Americký kongresman z Demokratické strany Dean Phillips oznámil svou kandidaturu na prezidenta. V demokratických primárkách chce vyzvat současného prezidenta Joea Bidena. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a milionář z Minnesoty kandiduje se slibem, že napraví americkou ekonomiku.

   Agentura Reuters nebo stanice BBC mu ale dávají jen minimální šance na úspěch, v předvolebních průzkumech je totiž jasným favoritem Biden. Vítěz demokratických primárek se utká s vítězem republikánských primárek, ve kterých je favoritem exprezident Donald Trump.

Phillips byl jedním z prvních demokratů v Kongresu, kteří veřejně zpochybnili, že by 80letý Biden byl schopný vzejít z nadcházejících prezidentských voleb jako vítěz. „Udělal pro naši zemi působivý kus práce, ale volby v roce 2024 budou o budoucnosti, ne minulosti,“ řekl Phillips stanici CBS s odkazem na současného prezidenta.

Než získal v roce 2018 křeslo v Kongresu, byl Phillips úspěšným podnikatelem, především v potravinářství. Mezi lety 2012 a 2016 řídil firmu Talenti, která vyráběla zmrzlinu, a do roku 2017 vedl rodinnou firmu Phillips Distilling Company, která produkovala alkoholické nápoje, v USA například známý mátový šnaps nebo vodku, píše magazín Forbes.

Phillips podle Reuters plánuje v rámci kampaně podniknout cestu autobusem po Spojených státech se začátkem v New Hampshire. Šanci porazit v primárkách Bidena má podle Reuters malou, a to kvůli Bidenovým velkým zdrojům a podpoře ve strukturách Demokratické strany.

„Deana znám deset let. Je to kamarád a někdo, koho hluboce obdivuji a ke komu mám respekt. V tomhle se ale neshodneme,“ řekl předseda demokratického klubu v Minnesotě Ken Martin. „Nechápu, proč by vyplýtval všechen ten politický kapitál… na tohle zbytečné zápolení, které neskončí jeho zvolením prezidentem Spojených států,“ dodal.

Prezidentské primární volby začnou ve Spojených státech příští rok v únoru a napříč jednotlivými státy se budou konat až do června. Samotné prezidentské volby, tedy finále dvou kandidátů, je naplánované na 5. listopadu 2024.

X X X

Emigranti jsou nevzdělanci, na které se nedá dívat, řekl patriarcha Kirill

Rusové, kteří odcházejí žít do zahraničí, zpravidla nemají odpovídající úroveň inteligence, kultury a vzdělání, prohlásil vůdce ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill. „Rusové, kteří se z emigrace vrátí, nám pak chodí do chrámů plakat, a já se na ně nechci dívat,“ uvedl.

 „Tento druh lidí se řídí zásadou, že je lépe tam, kde nejsou. Ale pak tam odejdou a zjistí, že je tam všechno jinak. Nic se jim nedaří a začíná nostalgie,“ prohlásil v úterý Kirill podle listu The Moscow Times. Podle patriarchy je zlý sen o odchodu z vlasti spojen s opičením se a napodobováním.

„Takoví lidé se nejčastěji vracejí do vlasti, ale jsou i tací, kteří se rozhodnou zůstat a klesnout na nízkou úroveň společenského života v těchto zemích: zabývají se těžkou fyzickou prací,“ konstatoval.

„A čím bohatší země, tím silněji a mučivěji prožívají svůj neúspěch. Všechno opustili, všechno nechali za sebou,“ pokračoval v litanii.

Kirill rovněž prohlásil, že emigranti, kteří se nemohli usadit v jiné zemi, přicházejí do pravoslavných chrámů prosit o pomoc nebo plakat. „Neodmítáme je, ale je velmi těžké se na tyto lidi dívat,“ řekl.

Kirill dříve prohlásil, že řada občanů, kteří opustili Rusko po zahájení invaze na Ukrajině a po částečné mobilizaci z loňského září, potřebuje duchovní pomoc. „Strach ze smrti, který zažili, je pochopitelný, ale zároveň mladé generaci byly po mnoho let do hlavy zasévány falešné, importované hodnoty, kvůli kterým se mohli rozhodnout opustit zemi,“ řekl.

Hlava ruské pravoslavné církve po mobilizaci vyzvala Rusy, aby se nebáli zemřít ve válce, protože taková oběť smývá všechny hříchy. Poté, co prezident Vladimir Putin mobilizaci vyhlásil, uprchly statisíce Rusů do sousedních zemí, zejména do Gruzie, Kazachstánu a Mongolska.

Kirill rovněž vyzval k zamyšlení nad stávajícími systémy výchovy a vzdělávání, které mladé lidi obracejí k vnitřní emigraci, zatímco situace ve vlasti od nich vyžaduje zdravý rozum a vlastenectví.

Kirill kvůli aktivní podpoře kroků Kremlu a ospravedlňování války proti Ukrajině figuruje na několika sankčních seznamech včetně českého.

Rusové od začátku bojů zničili na Ukrajině už více než 80 chrámů ukrajinské pravoslavné církve dříve podřízené moskevskému patriarchátu, a poškodili jich více než dvě stovky, a to i v oblastech, kde se nevedou boje. Zničili také osm klášterů a sedm jich poškodili. Zranění utrpěly více než dvě desítky duchovních ruské církve na Ukrajině, uvádějí ukrajinské úřady.

X X X

Myslivci stárnou, mladých žen v zelené kamizole přibývá. Milují lov i módu

Je to současný trend. Mezi myslivci se stále častěji prosazují ženy. Regulují stavy zvěře, starají se o přírodu, ale také loví, stahují i vaří skolené kusy.

Lovecká sezona je v plném proudu. Kdo by se teď vydal na hon, možná by si mezi nimrody všiml i štíhlejších, usměvavějších a celkově upravenějších osob v zeleném. Počet žen mezi myslivci totiž narůstá.

„Dámy na lovu jsou současný trend. Českomoravská myslivecká jednota má ve svých řadách zhruba tři tisíce žen,“ říká myslivkyně a mluvčí myslivecké jednoty Andrea Güttlerová.

K myslivosti ji přivedl partner. Když poprvé uviděla jelena na pár metrů, tento životní styl si zamilovala. Partner nakonec nezůstal, ale myslivost ano a zrzavá myslivkyně, nebo jak jiné ženy slýchají raději „žena-myslivec“, začala v oboru pracovat.

Výcviku loveckých psů se podle Andrey Güttlerové věnuje stále víc žen.

Kromě partnera či rodiny se velká skupina dam dostane mezi myslivce skrz kynologii. „Říká se, že myslivec bez psa je poloviční myslivec,“ vysvětluje žena-myslivec Güttlerová s tím, že bez čtyřnohých pomocníků nejde připravit hon ani naháňka zvěře.

Výcvik psa je náročný časově, fyzicky i psychicky, a jsou to právě ženy, které ho mají stále častěji na starost. „Na všech kynologických akcích, ať se jedná o výstavy, zkoušky nebo soutěže, je vidět rostoucí počet žen jako vůdkyň,“ doplňuje Andrea Güttlerová.

 

Kromě tří tisíc registrovaných myslivkyň jsou desítky tisíc dalších slečen, dam a paní, kterých se „zelený“ životní styl dotýká. Jsou to partnerky myslivců.

V září začal lov na kachny, i těch se ženy účastní, jak potvrzuje snímek Pavly Ženošičkové s úlovkem.

„Ačkoliv se myslivosti samy nevěnují, život s myslivcem jejich dny a domácnost výrazně ovlivní. Netolerantní žena by si jen těžko zvykala na odchody partnera do lesa, trávení podzimních víkendů na společných lovech nebo odjezd na loveckou dovolenou,“ vysvětluje Güttlerová. V takovém soužití ženě často nezbývá, než se naučit zpracovat a upravovat zvěřinu. „To ale dámy většinou zvládají bez problému,“ myslí si.

Co vlastně něžné pohlaví k myslivosti přitahuje? „Příroda, klid a příjemné prostředí. Určitě i myslivecká historie rodiny či zmínění partneři a kynologie,“ říká a dodává: „Myslivost je plná oborů a jen těžko se stane, že s kolegou v zeleném nenajdete společné téma, ať je to ochrana přírody, psi, zvěř, lov, zbraně či vaření.“

Dámy hovory ještě většinou rozšíří o módu, to se ale děje spíš v mysliveckém klubu s názvem Dámy české myslivosti. Má přes dvě stě členek, které se přátelí s myslivkyněmi také v zahraničí.

Kachny, pak bažanti

Lovecká sezona je v těchto dnech v plném proudu. „Zářím začaly hony na kachny, v říjnu se začínají lovit bažanti,“ potvrzuje Güttlerová. Jedním dechem ale dodává, že lovecká sezona v posledních pár letech trvá prakticky po celý rok – přesněji se celoročně loví veškerá spárkatá zvěř do dvou let. Povolilo to Ministerstvo zemědělství ČR a týká se to zejména divokých prasat, dále daňka skvrnitého, jelena evropského, muflona, siky japonské či srnce obecného.

Došlo tento rok k nehodě, kdy myslivec na lovu střelil houbaře nebo jiného člověka? „To se letos nestalo, takové nehody jsou velice výjimečné. Riziko tu samozřejmě je, ale myslivci dodržují desítky pravidel, například absolutní zákaz alkoholu, nemířit ve směru osob, nemovitostí, dopravy a další. Respekt je třeba také u návštěvníků přírody – například u výstražných tabulí dodržovat zákaz vstupu do prostoru, kde probíhá lov,“ dodává mluvčí.

Střelí se někdy myslivci mezi sebou? „Taková nehoda se stává při společných lovech. Letos k ní nedošlo a doufáme, že ani nedojde,“ zaříkává se myslivkyně Güttlerová.

Celkem se myslivosti v Česku věnuje kolem 70 tisíc lidí. Průměrný věk myslivců, tedy mužů, je dnes asi 60 až 65 let a jejich populace stárne. Možná i proto roste počet žen v zeleném, které se často podílejí na práci s dětmi a mládeží, čímž mysliveckou komunitu omlazují a přitahují nové členy.

„Po určitém poklesu zájmu o výkon myslivosti se v posledních letech zdá, že zájem opět narůstá, a to nejen u nás, ale i v sousedních zemích. A jak bylo řečeno, výrazně roste mezi myslivci procento žen,“ uzavírá žena-myslivec Andrea Güttlerová.

X X X

Výčepní v Praze odmítl obsloužit židovské hosty, potyčku řešila policie

Výčepní v pražské hospodě U Hrocha na Malé Straně tento týden odmítl obsloužit hosty kvůli jejich víře. Českého Žida i Izraelce s doprovodem vyhodil pryč. Argumentoval nedalekou demonstrací, nedostatkem místa i tím, že došlo pivo.

 Incident se stal ve středu večer poté, co do populárního výčepu v Thunovské ulici na Malé Straně přišla skupina lidí vyznávající židovskou víru. Přímým účastníkem potyčky byla i žena, které se zastánci výčepního snažili sebrat telefon. První o incidentu informovala CNN Prima News, která z něj zveřejnila i video pořízené jedním z účastníků události.

Z něj je patrné, že hosté si chtěli objednat pivo a výčepní je odmítl obsloužit slovy „jděte všichni do haj*lu“. Poté řekl další, z videa nesrozumitelné pokyny hostům a gestikuloval směrem ke dveřím. Poté argumentoval nedalekou demonstrací.

Ve středu večer se na Malé Straně skutečně konala demonstrace k probíhajícímu izraelsko-palestinskému konfliktu, ta však nebyla proizraelská, ale propalestinská. O tom ho jeden z účastníků incidentu ihned informoval.

„Nechcete mi prodat pivo, protože jsem Žid. Ok,“ řekl poté jeden z účastníků. „A hlavně nemám ani místo,“ odpověděl výčepní.

Podle ženy, která se u incidentu také vyskytla, nejde o náhodu, když výčepní odmítl muže s jarmulkou, Izraelce a tmavovlasou ženu s tím, že pivo nemá a že by jim nenalil. „Následně tam přišel nějaký štamgast, toho vlastně taky identifikovala policie, který mně začal brát telefon z ruky. Začal mně strkat a začal mi nadávat, že jsem židovská sv*ně,“ uvedla pro CNN žena, která raději odešla ven.

Podle svědka události poté došlo i k divoké potyčce mezi obsluhou, štamgasty a židovskými hosty. „I pivo letělo vzduchem,“ řekl.

Incident ukončila policie, která byla poblíž právě kvůli probíhající demonstraci na podporu Palestiny. Ta účastníky ztotožnila a situaci uklidnila.

Před štábem CNN výčepní popřel, že by k incidentu došlo. Redakci iDNES.cz, která ho telefonicky kontaktovala, se k události také nevyjádřil. Prodavač kebabu v Plzni vyvěsil nápisy proti Židům (25. října 2023)

X X X

FILIP SALAČ: KVALIFIKACE NÁM NEVYŠLA, V NEDĚLI ZKUSÍM ZABOJOVAT

Filip Salač dnes potřetí v sezóně nepostoupil přímo do druhé části kvalifikace a podobně jako v Austrálii si musel postup vybojovat v úvodní patnáctiminutovce. Té předcházela úprava nastavení Filipova Kalexu, po které zajel český jezdec první čas a místo v elitní skupině obhájil. Avšak v prvním měřeném kole hlavní kvalifikace spadl a musel zpátky k mechanikům. Na opravu nebylo moc času a Filip stihl zajet pouze dvě měřená kola. Do závodu bude startovat stejně jako před týdnem z 18. místa.

V loňském roce zaznamenal v Thajsku první velký úspěch v kategorii Moto2 a na Chang international Circuit se hodně těšil. Od pátku se ale potýká s nastavením motocyklu a mechanikům se zatím nepodařilo najít správný recept na optimální setup. Filip ztrácel především v posledním sektoru a pod hranici 1:36.000 se dostal jen v první části kvalifikace.

 „Čekal jsem, že se poslední změna v nastavení, kterou jsme udělali po pátečním programu, projeví více. Ale moc to nepomohlo. Oproti včerejšku jsem sice zrychlil, ale jen nepatrně. Takže do první části kvalifikace jsme se vrátili k nastavení z Mugella, o kterém víme, že fungovalo dobře. Bohužel se s ním nemůžeme pustit do závodu, protože rychle žere přední pneumatiku. Každopádně jsem zajel slušný čas, který mě posunul do Q2, kde jsem ale spadl hned v prvním měřeném kole. Nevím, jestli to byla moje chyba nebo technická závada, prostě se mi nepovedlo podřadit na správnou rychlost do zatáčky. Motorku jsem sice zvedl a dojel zpátky do boxů, ale byla hodně rozbitá a mechanici udělali kompromis, abych mohl zajet alespoň jedno nebo dvě kola. Na slušný čas jsem už ani nepomýšlel. Pochopitelně mě to mrzí, nezažívám teď úplně dobré chvíle, ale to k tomuhle sportu prostě patří. Na druhou stranu mě i neúspěchy posilují. Psychicky každopádně, protože ten tlak je opravdu obrovský,“ komentoval dnešní den v Thajsku Filip Salač #12.

Kvalifikaci kategorie Moto2 vyhrál Fermín Aldeguer, který bude zítra startovat z první řady společně s Pedrem Acostou a Albertem Arenasem. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.