Fialovi chutná moc, neodejde. Jednat jako Havel. Demonstrace, generální stávka, jednat s gen. Pavlem

Organizátoři protestů v Praze na Václavském náměstí proti Fialovi a spol. musejí rychle postupovat, jako Václav Havel. Okamžitě vytvořit skupinu odborníků, která bude připravena nahradit Fialu po demisi. Donutit ho k tomu mohou jen další velké demonstrace, a čím dříve, tím lépe, a vyhlášení generální stávky.

Velké generální stávky s odbory z průmyslu, zemědělství, zdravotnictví, školství, dopravy, studentů, metra v Praze atd. Informovat o tom i gen. Pavla, aby na to byl připraven. Čekání až do srpna nesmysl. Tak se nedělá změna, protože už dnes je národ nespokojen a odmítá poslouchat výmysly Fialy, který je naprosto neschopný. Jeho výlet do Asie odmítl i exprezident Klaus a další ekonomové.

Je třeba jednat a požadovat i zapojení televizí, ČT, CNN, Novy atd. Zvláště majitelka TV Nova Renáta Kellnerová by měla pomoci, protože se angažovala i při volbě prezidenta a na Barrandov pozvali i kandidáta na prezidenta MUDr. Lukáše Polerta, který do studia přijel na motorce, ale záhy odjel, protože nebyly pro všechny kandidáty na prezidenta stejné podmínky. Majitelka Novy Kellnerová by teď mohla pomoci při vytvoření nové vlády místo Fialy, která by také byla skromná, menší, a nevyhazovala zbytečně miliardy, a sobě nestanovila vysoké platy na úkor důchodců a dalších lidí a firem ČR.

X X X

RAJCHL  VYZVAL  FIALU  K  DEMISI  V  PRAZE

FIALA  SE  UKRYL  V  CIZINĚ

Podejte demisi, vyzval vládu Rajchl. Lidé demonstrovali před jejím sídlem

„Demisi vlády,“ volali v neděli demonstranti na Václavském náměstí po příchodu předsedy neparlamentní strany PRO a svolavatele akce Jindřicha Rajchla. Ten kabinet Petra Fialy na pódiu vyzval k odstoupení. Demonstrace pod iniciativou Česko proti bídě se zúčastnily tisíce lidí a z náměstí pochodovaly k Úřadu vlády. Někteří z nich si přinesli spací pytle a chtějí před budovou nocovat.

 Demonstrace na Václavském náměstí trvala zhruba dvě hodiny, její účastníci se pak vydali na pochod k Úřadu vlády. Tam setrvali zhruba do půl osmé. „Mluvte s námi,“ křičeli na členy Fialova kabinetu pod okny Strakovy akademie. Zazněla také píseň Ach synku, synku, česká nebo slovenská hymna. Desítky účastníků setrvávají i po konci akce a jsou připravení před budovou přespat. Lidský řetěz, jehož vytvoření organizátoři avizovali, účastníci nevytvořili.

„Policisté za celé odpoledne zajistili jedinou osobu, a to na Václavském náměstí za přestupkové jednání,“ informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk a incident blíže nespecifikoval.

Protesty na část odpoledne omezily dopravu v centru města. Tramvaje nejezdily pod Letnou až ke Strakově akademii. Dopravu tam policie obnovila po 19:45. Problém měli i řidiči na magistrále od ulice Wilsonova směrem na Prahu 7.

„Seberte poslední zbytky své cti, uvědomte si, že na to nemáte, a podejte demisi,“ vyzval zkraje shromáždění vládu za hlasitého potlesku účastníků demonstrace její organizátor Jindřich Rajchl.

„Jsme tady, abychom se postavili za naši zem a za naši Českou republiku. Chceme nenásilným občanským protestem sundat pětikoaliční Fialovu vládu,“ řekl hned v úvodu. Demonstrace měla podle něj vyjádřit protest „nejen proti ekonomické bídě, ale i té morální“.

Rajchl se na demonstraci vyslovil též například proti uzákonění korespondenční volby či proti přijetí zákona o manželství osob stejného pohlaví.

Chceme mír, burcoval Rajchl

Václavské náměstí demonstranti v neděli odpoledne zaplnili až po Vodičkovu ulici. Mezi lesem českých vlajek se objevily i moravská vlajka nebo vlajka se symbolem českého lva. Nechyběly ani transparenty s nápisy „Dejme míru šanci“ nebo „Ne válce“. Na pódiu k účastníkům promluvilo několik řečníků.

Živě k demonstrantům měla hovořit například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, ta však kvůli nemoci nepřijela. Na náměstí zazněl jen její vzkaz ve formě videa. V tom poděkovala účastníkům demonstrace a lídrům opozice za jejich činnost.

Český choreograf Petr Zuska, též jeden z řečníků, lidem zazpíval vlastní píseň. „Naše nová vlajka má být prý modrá, žlutá a fialová,“ kritizoval v textu alegoricky „propagaci“ Ukrajiny, za kterou podle něj stojí Fialova vláda.

„Když nebudou jednání, budou blokády, budou stávky,“ řekl na náměstí předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Chcete generální stávku?“ ptal se bouřícího davu.

„Začínáme žít v době, kde se lež označuje za pravdu a pravda začíná být zločin,“ začal svůj proslov poslanec opozičního SPD Jaroslav Foldyna. Vláda podle něj zavádí cenzuru. „Tahají nás do války,“ křičel také do mikrofonu.

„Česká Republika nesmí být vazalem ani Bruselu, ani Washingtonu. Politici musí nést plnou odpovědnost za újmu, kterou způsobili na majetku vás, občanů České republiky,“ řekl na závěr demonstrace Jindřich Rajchl.

„Válku v žádném případě nechceme, chceme se postavit za mírové řešení na našem kontinentu. Světové velmoci hrají partii šachů, Ukrajina je jen jedno políčko, poslední, na čem jim záleží, jsou životy obyčejných Ukrajinců a Rusů, kteří zde denně umírají,“ dodal. „Vaše důvěra mne zavazuje, budu se za vás bít,“ uzavřel.

Na náměstí zazněla i československá státní hymna. Skupinka z iniciativy „Stojíme za Ukrajinou a její vlajkou“, která se u Národního muzea v horní části Václavského náměstí shromáždila, aby symbolicky podpořila Ukrajinu, křičela: „Putin- k*rva“. S některými účastníky Rajchlova protestu pak na sebe pokřikovali. Obě skupiny oddělovala policie.

 Máme dost propagace cizích národů, říkají demonstranti

„Přijeli jsme z druhého konce republiky, jsme tu kvůli nespokojenosti se situací,“ zdůvodnila skoupě svoji účast na dotaz redaktorky iDNES.cz jedna z demonstrantek.

„Je to naše několikátá demonstrace. Na pana Vrabela jsme nechodili, to je zaplacený šmejd. Chodíme na protesty od pana Rajchla, protože se to nedá vydržet, věčná fašizace, propagace cizích národů, cizích vlajek,“ řekl muž s českou vlajkou v ruce. Upozornil tak na často zmiňovanou podobnost akcí dvou radikálů – Jindřicha Rajchla a Ladislava Vrabela.

Rajchl už dříve slíbil, že na další projevy nevšímavosti bude Česko proti bídě reagovat „postupnou eskalací“ protestních akcí. Eskalaci blíže nespecifikoval.

Nejsme proruští, tvrdí strana

Strana na páteční tiskové konferenci před akcí odmítla označení „proruská“ a „antisystémová“. PRO podle svého místopředsedy Petra Vacka považuje akce Ruska vůči Ukrajině za „agresi“ a „konflikt by měl skončit za podmínek plného respektování územní suverenity Ukrajiny“.

Mezinárodní společenství však podle Rajchla „neměří stejným metrem“, když soudí jednání Ruska a Spojených států. Česko by podle Rajchla mělo dát jasně najevo, že si přeje mír na Ukrajině vyplývající z mírových jednání.

Rajchl dříve avizoval, že nedělní demonstrace bude mírumilovná. Po skončení březnového setkání Česko proti bídě se totiž někteří účastníci protestu střetli s těžkooděnci u Národního muzea poté, co se skupina protestujících pokusila proniknout do budovy, aby z ní strhla ukrajinskou vlajku.

Březnový protest Rajchl zakončil výhrůžkou, že pokud vláda neposlechne požadavky demonstrantů a nebude s nimi jednat, další protest přejde v blokádu vládních budov a generální stávku.

Strana PRO má dle Rajchla 257 členů. „Pak máme několik tisíc, možná desítek tisíc registrovaných podporovatelů. Především je to ale o lidech, kteří nám věří, těch si vážíme ze všech nejvíc,“ dodal. V březnovém průzkumu agentury Kantar CZ si PRO připsala až tři procenta voličských hlasů.

Podle Rajchla straně na její transparentní účet přibývají desítky darů denně. PRO nyní na svém účtu disponuje částkou asi 1,4 milionu korun nashromážděnou převážně z drobnějších příspěvků.

X X X

NAŠTVANÝ  NA  FIALU  I  KALOUSEK

KALOUSKA  POŠKODILA  I  PEKAROVÁ,  KTERÁ   ZAKLADATELE  STRANY  TOP  ODMÍTÁ,  BEZ  KALOUSKA  BY  KARIÉRU  A  MILIONY  NEZÍSKALA

POLITICKÉ  STRANY  DEMONOSTRACI  PODPORUJÍ,

ALE  NIC  PRO  TO  NEDĚLAJÍ,  NEZAPOJUJÍ  SE,  BOJÍ  SE?

Kalousek ostře k Fialovi: Nedělejte z nás blbce s nízkou inflací. Nejsme Burešovi voliči

Pokles meziroční inflace není úspěchem a rozhodně za něj nemůže současná vláda. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ostře opřel do premiéra Petra Fialy (ODS), který podle něj dělá ze svých voličů blbce. Předseda vlády se totiž na Twitteru pochlubil tím, že se kabinetu podařilo zkrotit ceny pohonných hmot a energií, zároveň vyzval občany k trpělivosti s cenami potravin.

„Inflace je nejnižší od loňského dubna a nadále klesá. To je dobrou zprávou pro všechny občany naší země. Je vidět, že náš přístup se vyplácí. Stejně tak jako se podařilo zkrotit ceny energií a pohonných hmot, se totéž postupně podaří také s cenami potravin a celkovou inflací. Musíme být trpěliví a nedělat neuvážená rozhodnutí. Zvládneme to,“ napsal premiér na Twitter.

 Podle exministra financí Kalouska však současná míra inflace není rozhodně důvodem k oslavám. „Ne, prosím, ne… Máme Vás rádi, ale nedělejte z nás blbce. To nám asi vadí nejvíc ze všeho. 15% inflaci nemůžete prodávat jako úspěch. A už vůbec nemůžete tvrdit, že na relativním poklesu má zásluhu vláda. My nejsme voliči Burešovi. My ještě dokážeme přemýšlet,“ reagoval bývalý předseda TOP 09.

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 15 procent, tempo růstu zvolnilo z únorových 16,7 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je zpomalení inflace způsobeno zejména vyšší srovnávací základnou z loňska.

Ani podle ekonomů však není situace nadále nijak dobrá. „Inflace v Česku je přes svůj určitý pokles stále nebetyčná. V březnu vykázala úroveň patnácti procent v meziročním vyjádření, takže předčila prognózu České národní banky. Ministerstvo financí by proto mělo zase rychle zapomenout na zvýšení DPH,“ sdělil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Také hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil varoval před přílišným optimismem. „Poptávkové kategorie, tedy ty určující pro udržitelné snížení inflace, mnoho důvodů k optimismu nedávají. K silnému růstu cen se zde vrátily oděvy a obuv a také stravování a ubytování. Příliš nepotěšily ani potraviny, které namísto vyhlíženého zlevnění vykázaly další zdražení, byť mírnějším tempem,“ uvedl.

X X X

DEMONSTRANTI  ŽÁDAJÍ  SVOBODU  SLOVA

BRÁNÍ  SE  ODÍRÁNÍ  KŮŽE  FIALOU

Vláda nás sdírá z kůže. Chceme svobodu slova, tvrdí demonstranti z Václaváku

Ceny energií a potravin, podpora Ukrajiny nebo svoboda slova. To byla nejčastější témata, která lidi přivedla na protivládní demonstraci. „Vláda lidem tahá peníze z kapes, přehlíží je a dře je z kůže. Jestli máme šetřit, ať začne u sebe. Už jsme jako před osmdesátým devátým,“ říkají někteří z demonstrantů, které redaktorka iDNES.cz oslovila.

 Nejhorší je nic nedělat

Miloš a Dáša Hákovi dorazili protestovat z Pardubic. „My už máme odžito, jsme v důchodu. Jsme tu hlavně kvůli dětem, vnoučatům,“ říkají. Jako první důvod jejich účasti zmiňují, že nechtějí válku. „My už jsme válku nezažili, ale naši rodiče ano. Když nám vyprávěli, co se dělo, tak to byly hrůzy. Lidi se chovají jako zvířata. A násilí plodí násilí,“ tvrdí.

Oba dva kritizují vládu, která podle nich „jenom lže“. Milošovi vadí například snížení valorizace důchodů. „Když nám vzali letos tisíc korun, už to bude každý rok o tisíc. A pak ještě inflace. Ti, co mají slušné příjmy, to zvládají. Ale lidem, kteří žijí na hraně, to sežere úspory,“ míní. Dodávají však, že pochází z generace, která byla zvyklá šetřit, takže ušetří i tentokrát.

Na dotaz, zda podporují i demonstrace odborů nebo Ladislava Vrabela, odpovídá Dáša: „Měli by se dát všichni dohromady.“

Organizátor nedělní demonstrace Jindřich Rajchl je pro ně jeden z mála, který je ochotný něco dělat a mluví rozumně. „Tahle vláda se o nás starat nebude. Je mi jedno, jestli se tady snaží Rajchl nebo Vrabel. Nejhorší v životě je nedělat nic,“ poznamenal Miloš.

Pár z Pardubic tvrdí, že sleduje všechna média, nevěří však České televizi. „Musíte si vždy vybrat a udělat si nějaký průměr. Každá zpráva by měla být ověřená ze tří zdrojů, aby se jí dalo věřit,“ uzavírají.

X X X

Vládě chybí vůle efektivně komunikovat. Je to živná půda pro lži, říká analytik

Žádná nebo velmi špatně zvládnutá strategická komunikace znamená klesající důvěru ve vládu, ale také živnou půdu pro zhoubné projevy ve společnosti. Ta se pak může rozdělovat a potenciálně i radikalizovat. „Obecně je ve vládě cítit určitá nevole ke strategické komunikaci, ale i k boji s dezinformacemi,“ říká analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

 X Můžete v úvodu čtenářům krátce vysvětlit, co to vůbec strategická komunikace je a k čemu je dobrá?

Je to schopnosti srozumitelně komunikovat své dlouhodobé priority a zájmy. V případě státu to jsou národní zájmy a zájmy celé společnosti, takže je situace o to více specifická. V každém případě jde o schopnost tyto věci efektivně sdělovat do veřejného prostoru.

Strategická komunikace pak vychází z promyšleného systému a koordinované reakce. Vyžaduje ale také určité zázemí ve státním aparátu, a to z hlediska definování národních zájmů. A právě schopnost definovat zájmy a vyčlenit na ně kapacity je něco, co nám v Česku velmi chybí.

X A krizová komunikace v případě vlády znamená co?

Ta zahrnuje ne proaktivní, v tomto smyslu dlouhodobou a strategickou, ale spíše reaktivní sadu opatření a nástrojů. Takže pokud je strategická komunikace schopnost komunikovat, krizová komunikace je do určité míry opak, tedy schopnost zvládat krizové situace a momenty, které ve společnosti nastanou a reagovat na ně prostřednictvím veřejné komunikace.

X Jaké největší chyby vláda v zavádění strategické komunikaci dělá?

Jen v poslední době to byla to celá řada věcí – například když zrušila roli vládního zmocněnce pro boj proti dezinformacím Michala Klímy, a to bez náhrady za jeho funkci. Stejně tak bylo podle mě problematické, že nedošlo k přijetí akčního plánu boje proti dezinformacím, který obsahoval některé kvalitní prvky, které by veřejnou debatu o boji proti dezinformacím a manipulacím ve veřejném prostoru posunul dále. Vláda tento návrh odmítla, a navíc ani v poslední době nenašla politickou vůli spustit již připravený a dlouho plánovaný systém strategické komunikace, který obsahuje celou řadu prvků z hlediska personálního zapojení, koordinace nebo rozdělení kompetencí napříč vládou.

X Je některý resort, který strategickou komunikaci zvládá dobře?

V tomhle ohledu jsou aktivní například ministerstvo obrany, vnitra nebo zahraničních věcí, které přišly s různými kampaněmi, třeba ke smutnému výročí vpádu Ruska na Ukrajinu, 28. říjnu nebo energetické krizi. Jenže to je snaha jednotlivců uvnitř vlády, ne celého systému. Napříč vládou a resorty toto uvědomění prozatím úplně chybí. Obecně je tu cítit určitá nevole ke strategické komunikaci, která je častokrát vnímána pouze jako součást boje s dezinformacemi. Tomu ale tak není a stát jako takový zoufale potřebuje lépe komunikovat se svými občany i mezinárodním společenstvím.

Pavel Havlíček

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Zaměřuje se na východní Evropu, zejména Ukrajinu, Rusko a Východní partnerství. Profesně se zabývá také otázkami bezpečnosti, dezinformací a strategické komunikace stejně jako demokratizace a podpory občanské společnosti.

Vystudoval mezinárodní magisterský program Erasmus Mundus v oboru Russian, Central and East European Studies na University of Glasgow v kombinaci s Evropskými studii na Jagellonské univerzitě v polském Krakově.

Od srpna 2020 je také koordinátorem ruského výzkumu a advokacie v rámci projektu MapInfluenCE zaměřeného na Čínu a Rusko. Od ledna 2023 spolupracuje se zastoupením nadace Konrada Adenauera v České republice jako Central European Fellow for Security Policy.

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček

X Proč je ta nevole k nějakému plánu komunikace tak velká? Může to být dané tím, že koncept strategické komunikace je pro členy vlády poměrně „nový“, že jej prostě zaspala?

Ano. V současné i předchozí vládě převládala velká míra nepochopení toho, co strategická komunikace vůbec znamená. Není to komunikace daného politika, resortního ministra nebo politické strany a jejích zájmů. Jde o záležitost důležitou pro společnost jako celek a vychází z národních zájmů.

Také bych dodal, že vnímání významu strategické komunikace rozhodně nepomohlo propojení strategické komunikace s posledním akčním plánem boje proti dezinformacím, který je v Česku do velké míry ideologicky zabarvený a způsobuje rozepře i mezi koaličními stranami, natož potom mezi politiky a ve společnosti.

X Jaké jsou důsledky takových chyb? Předpokládám, že kromě poškozování důvěry vládě nahrávají dezinformátorům, kteří pak pomáhají polarizovat nebo přímo radikalizovat společnost.

To jsou skutečně hlavní důsledky, které v Česku máme už dlouho. Klesající důvěra ve stát a instituce je zásadní problém. A vidíme také to, že strategická komunikace a její nedostatek otevírá živnou půdu pro dezinformace. Když se vytváří vakuum pro určitá témata – například očkování nebo energetická krize – skutečně to zavdává příčinu, aby se k nim vytvářely alternativní výklady pravdy a aktivizovala dezinformační scéna, která je v Česko dlouhodobě poměrně dobře zavedená.

Vláda řešila pozdě mnoho otázek, a to nahrálo dezinformátorům jako je například Jindřich Rajchl a další, kteří situaci vykládají po svém. To všechno dává živnou půdu pro zhoubné projevy ve společnosti, jako je právě polarizace a potenciální radikalizace části společnosti.

X Jak by měla vypadat ideální komunikační strategie třeba v souvislosti s nedělní protivládní demonstrací?

Nyní zbývá čas pouze na komunikaci krizovou, která může minimalizovat škody napáchané manipulátory na samotném setkání. Tato krizová komunikace se dá řešit různými způsoby, od vyjádření vrcholných politiků a představitelů vlády k danému tématu, až po snahu zaměřit se na samotnou situaci a dané téma, které může znepokojovat účastníky setkání, ale také většinovou veřejnost. Jakkoli je tedy vyloučené, že se podaří samotné organizátory setkání přesvědčit prakticky o čemkoliv, mohou být efektivní veřejnou komunikací rozptýleny některé pochyby o chování a plánech státu a vlády a snížit tak dopad potenciálních manipulací, které na demonstraci budou pravděpodobně zaznívat.

Navíc myslím, že v tomto případě jasně vymezených problémů – například ohledně plánovaného šíření mýtů v souvislosti s mobilizací – by vláda měla razantně říci „stop“ a dát například prostřednictvím tiskové konferenci jasně najevo, že podobné alternativní výklady nedávají smysl a nebude je ve veřejném prostoru tolerovat. V České republice máme pro tento typ situací také platné zákony, které se tohoto fenoménu obecně týkají, například v rámci zákona proti šíření poplašné zprávy, které by se měly v podobných případech jasně aplikovat. To, co někteří lidé prohlašují, je totiž skutečně za hranou toho, co by mělo být v české společnosti přípustné.

X Když se podíváme na dezinformační scénu, je hodně aktivní na sociálních sítích a nejrůznějšími kanály čile komunikuje s příznivci i potenciálními příznivci. Mohla by se vláda inspirovat třeba u nich? Samozřejmě nemyslím ve smyslu informací, ale ve stylu komunikace?

Vláda si myslím význam veřejného vystupování, ve své vlastní podobě, nějakým způsobem uvědomuje a pracuje s ním, například prostřednictvím takzvaných „mluvících hlav“. Jsou to lidé zodpovědní za některé oblasti veřejné politiky, třeba za bezpečnost nebo krizové situace. Takový systém tedy do určité míry existuje, ale na druhou prozatím není dost využíván v praxi. A nemá takový dopad, jaký by mít měl. Takže tady jsme stále na začátku. Nicméně někteří lidé zevnitř vlády takhle přemýšlí a snaží se s tou problematikou něco dělat. Volná místa v informačním prostoru jsou totiž jinak zaplňována ze strany manipulátorů, což je nakonec špatně pro všechny z nás.

X X X

ORBÁN:  EU,  LEYENOVÁ,  MÍSTO  PROSAZOVÁNÍ  MÍRU  PODPORUJE  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ

Orbán: EU se místo instituce prosazující mír stala „proválečnou institucí“

Maďarsko od Evropské unie očekává především trvalý mír a zachování dosud dosažené prosperity, řekl v pravidelném rozhovoru pro Radio Kossuth premiér Viktor Orbán. . Podle jeho názoru se však EU místo instituce prosazující mír „stala proválečnou institucí“ a sankce EU proti Rusku ve skutečnosti „ničí evropskou ekonomiku“. Uvedl také, že Maďarsko, na rozdíl od USA, je proti válce.

Orbán si myslí, že jim připadá přirozené, že pokud bude válka krvavější, donutí lidi přestat bojovat. Také zastánci války z jiných zemí by se měli více přiklánět k míru. Dodal však, že navzdory tomu počet zastánců příměří a míru mezi evropskými lídry neroste. Podle jeho názoru, jak bude Ukrajina mít k dispozici stále méně  zdrojů, blížíme se k bodu, kdy se stane životaschopnou možnost  vyslat na Ukrajinu „mírové jednotky“. Maďarský premiér uvedl, že se provádějí přímé i nepřímé akce, protože nátlak a vydírání jsou běžné, aby jeho zemi dohnali do války. Zdůraznil, že o záležitosti takového významu může rozhodnout pouze maďarský parlament. Vyjádřil naději, že v této věci přijme vhodné usnesení.

Maďarský postoj se netýká toho, jaká mírová dohoda by měla být uzavřena po ukončení jednání. „Naše stanovisko je, že by mělo být příměří, “ řekl. Dodal, že k takovému stavu je třeba dojít a pak bude šance na mírová jednání.  Premiér v těchto souvislostech řekl, že Maďarsko od Evropské unie očekává především trvalý mír a zachování dosud dosažené prosperity. Podle jeho názoru se však EU místo instituce prosazující mír „stala proválečnou institucí“ a sankce EU proti Rusku ve skutečnosti „ničí evropskou ekonomiku“. Zdůraznil, že Evropa vynakládá desítky miliard na pomoc Ukrajině, přičemž tyto prostředky potřebuje evropská ekonomika.

Podle premiéra Orbána některé země  zaujaly proválečný postoj proti své vůli.  „Brzy bude stále více hlasů z členských států mluvit o emocionálním, morálním a finančním vyčerpání proválečných pozic, protože každý má pocit, že pokud bude sdílená důvěra v Evropu nadále slábnout, mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky, bez ohledu na války,“ řekl posluchačům pořadu.

Orbán v této souvislosti kritizoval i politiku Spojených států. – Maďarsko je na rozdíl od USA proti válce. Americko-maďarské přátelství musí tento rozdíl v názorech vydržet, řekl politik. Dodal, že „konflikt na Ukrajině skončí, jakmile ho Spojené státy a Evropa přestanou podporovat“, server vasevec.cz

X X X

FIALA,  LIDOVCI,  JUREČKA  A  SPOL  OBILÍ  Z  ČR  ODMÍTAJÍ  A  PROSAZUJÍ  OBILÍ  UKRAJINY

Sdělte, jak je to s ukrajinským obilím, vyzvalo ANO. Testujeme ho, odpověděla vláda

„Stínová vláda hnutí ANO vyzývá ministra zemědělství a vládu České republiky, aby neprodleně začala konat a sdělila veřejnosti informace o stavu obilí dováženého z Ukrajiny,“ píše opoziční strana. Pokud by došlo k zjištění, že obilniny obsahují nepovolené látky, hnutí žádá okamžitý zákaz dovozu. V předchozích dnech k tomuto kroku přistoupily ostatní země Visegrádské skupiny.

 „Na Slovensku, v Polsku i Maďarsku zjistili v obilí dodávaném z Ukrajiny nepovolené, a především zdraví ohrožující pesticidy a okamžitě proto přistoupili k zákazu dovozu nebo minimálně další dovoz ukrajinského obilí nedoporučili,“ připomíná kroky posledních dní ANO.

„Vláda České republiky, a hlavně ministr zemědělství Nekula, je opět v přístupu k této závažné otázce laxní a bere ji na lehkou váhu, přestože reálně hrozí ohrožení zdraví našich občanů,“ cituje hnutí ANO svou stínovou ministryni zemědělství Margitu Balaštíkovou.

Ta tvrdí, že ministra zemědělství Zdeňka Nekulu k patřičným krokům a zveřejnění výsledků šetření už jednou na tiskové konferenci vyzývala.

„Očekávám, že ministr Nekula bude okamžitě informovat nejen nás jako stínovou vládu, ale hlavně všechny občany České republiky. Stínová vláda zároveň požaduje, aby ministr informoval o tom, jak bude s případně zdraví nebezpečným obilím v ČR naloženo a jak je možné, že české orgány na uvedené nebezpečí nepřišly samy. Zároveň žádáme ujištění, že toto obilí nebylo již nějakým způsobem použité pro potravinářské nebo jiné účely.“ dodává Balaštíková.

Intezivní kontroly obilovin pokračují

Podle Ministerstva zemědělství je ČR v produkci obilovin plně soběstačná, velkou část produkce i vyváží. Dovoz obilovin ze zahraničí je malý, nicméně Státní zemědělská a potravinářská inspekce v uplynulých dvou týdnech odebrala 12 vzorků obilovin dovezených z Ukrajiny, konkrétně osm vzorků pšenice a čtyři u kukuřice. „Kompletně dokončené rozbory jsou zatím hotové u vzorků pšenice, žádné cizorodé látky laboratoře v obilí neodhalily,“ konstatovalo MZe v tiskové zprávě.

„V laboratořích Státní zemědělské a potravinářské inspekce se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků ale testujeme i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium,“ uvedl ke kontrolám ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj je kontrolováno ukrajinské obilí pro krmné i potravinářské účely.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí kvůli zjištění výskytu škodlivého pesticidu do Polska v sobotu oznámil tamní šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Stalo se tak v reakci na protesty rolníků. Zmíněný pesticid nepovoluje Evropská unie, protože má negativní vliv na lidské zdraví.

V Maďarsku přerušení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny oznámila média v noci na neděli. Zákaz tam platí, stejně jako v Polsku, až do 30. června.

Slovensko zase od tohoto týdne nepovoluje zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí. Toto zboží a z něj vyrobená mouka tam nesmí ani na trh.

X X X

FIALA   UKRYTÝ  NA   FILIPÍNÁCH,  V  ČR  PROTESTY  PROTI  NĚMU

Fiala dorazil na Filipíny. Setká se s prezidentem i místními podnikateli

Premiér Petr Fiala společně s podnikatelskou delegací přicestoval v neděli na návštěvu Filipín. Setká se s prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším a připomenou si výročí diplomatických vztahů. Filipíny jsou první zastávkou na desetidenní pracovní cestě po šesti asijských zemích. V příštích dnech premiér navštíví také Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán.

 Vládní speciál dosedl na letiště v metropoli Manile krátce před 19:30 místního času (13:30 SELČ). Premiér před návštěvou uvedl, že státy, kam míří, mohou vytvářet protiváhu k čínské dominanci, které by se měla celá Evropa, včetně ČR, zbavovat. Při návštěvě chce podpořit české firmy v pronikání na tyto alternativní trhy.

 Na Filipínách vidí Fiala příležitosti v oblasti letectví, obrany nebo potravinového průmyslu. V Manile premiér v pondělí zahájí podnikatelské fórum a sejde se s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším. Společně si také připomenou letošní 50. výročí navázání diplomatických vztahů obou zemí.

V příštích dnech premiér navštíví Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Setká se s nejvyššími představiteli těchto států a podpoří české firmy v pronikání na tamní trhy. Premiéra na cestě doprovází třicetičlenná podnikatelská delegace.

V delegaci jsou zastoupeni například výrobci letecké techniky, zbrojařské či strojírenské firmy. Fiala řekl, že podpora státu pro české exportní firmy je obecně důležitá všude ve světě, v asijských zemích je ale její význam mimořádný. „Indo-pacifik i střední Asie mají pro Českou republiku význam nejen z obchodního hlediska, ale i ze strategických důvodů,“ dodal.

X X X

Snížení platů politiků na obzoru. Vláda ho zahrne do balíčku úspor, předpokládá Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v Partii na CNN Prima NEWS prohlásil, že součástí balíčku navrhovaných úspor bude dost možná snižování platů ústavních činitelů. Opatření by se dotklo politiků, soudců nebo státních zástupců. Poslanec Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru prohlásil, že opozice už něco takového navrhovala dříve.

„Myslím si a předpokládám, že platy – a to nejen politiků, ale i ústavních činitelů, což jsou i soudci a na to navázaní státní zástupci – budou předmětem konsolidačního balíčku,“ řekl v Partii Blažek. Podle něj možná není správný ani způsob výpočtu jejich platů. Ten se v současné době odvozuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy.

„Nemyslím si, že bychom přišli se samostatným návrhem, to považuji za nadbytečné, a dokonce bych řekl nepraktické. Ale budeme se to snažit dát do jednoho balíku se vším všudy i s návrhy, které přijdou,“ dodal Blažek s tím, že vláda se tím zabývat musí.

 Dopady na rozpočet mají podle Blažka spíš než platy dvou set poslanců a 81 senátorů odměny dalších ústavních činitelů. „Státních zástupců je 1 300 a soudců 3 000 a tam jsou platy vyšší než dneska u politiků. Budeme se bavit, jestli systém narovnáme,“ uvedl.

Už jsme to navrhovali, říká Vondráček

Poslanec ANO Radek Vondráček připomněl, že opozice už snížení platů politiků navrhovala. „My za ANO navrhujeme platy zmrazit v dobách krize,“ řekl. Je podle něj potřeba nastavit automatický systém, aby nebylo třeba o platech politiků rozhodovat. „Pokud možno, abych se nikdy nedožil toho, že o vlastním platu budu zase hlasovat, protože jsou to nejtrapnější chvilky v mém politickém životě,“ dodal.

Ke zmrazení platů politiků vyzval vládu i prezident Petr Pavel, mluvili o něm i zástupci stran vládní koalice. Navrhnout snížení základu pro jejich výpočet chtějí podle předsedy jejich sněmovního klubu Jakuba Michálka také Piráti. Změna, která by se týkala jen poslanců a senátorů, soudců jen u budoucího růstu, by podle něj měla platit do července, přinést má až 500 milionů korun. Zpomalení růstu navrhuje podle předsedy Víta Rakušana i STAN.

Po snížení v roce 2021 se od ledna 2022 platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Další novela je však od února 2022 opět snížila. U soudců tak základna klesla ze 106 986 korun na 100 872 korun. Vláda očekávala, že díky tomu ušetří 600 milionů korun. Letos jsou platy opět vyšší, počítají se podle normálního mechanismu. Například soudci okresního soudu mají letos pobírat o 11 300 až 19 400 korun víc než loni.

Ústavní soud v minulosti opakovaně formuloval názor, že materiální zabezpečení patří ke garancím soudcovské nezávislosti. Vláda nemůže s platy soudců zacházet zcela volně a podle aktuálních rozpočtových potřeb. Na druhou stranu, některé zásahy do platů soud uznal jako možné a důvodné, například po ničivých povodních.

X X X

ŠÉF  ŽELEZÁREN:  CENY  ENERGIÍ  HLAVNĚ  ZVEDLA   ŠPATNÁ  POLITIKA  BRUSELU

Válka? Ceny energií zvedla hlavně šílená bruselská politika, říká šéf železáren

Třinecké železárny, jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, mění svého generálního ředitele. Ten dosavadní, Jan Czudek, končí po jedenácti letech. „Z přátel nepřijdu o nikoho, ale z těch, co se tvářili, jací nejsou kamarádi, asi pár ubude,“ říká v rozhovoru pro MF DNES s tím, že huť už potřebuje ve vedení novou krev.

X Proč odcházíte z postu, který se asi často dobrovolně neopouští?

Jestli chceme být dále konkurenceschopní, musíme projít transformací, která bude trvat nějakých pět, šest let. A já si nejsem jistý, jestli bych to tak dlouho vydržel. A je to tak závažná věc, že by ji měl vést někdo po celou dobu. Možná bych to vydržel, ale takhle to bude lepší.

X Bude ta transformace bolet?

Myslím, že ne, ale je potřeba mít kontinuitu. A sám jsem si vzpomněl na to, jak jsem se před lety díval na tehdejší šedesátníky. Jak jsem byl nažhavený a myslel jsem si, jak nás brzdí, škrtí a podobně.

X Vám to už někdo řekl?

Nikdo. To jsem si řekl sám. Že se nechci dostat do takové pozice. Nesmyslné evropské politiky nevyužilo jen Rusko. Ale i USA nebo Katařané. Všichni si na tom lízli, jen Evropa platí.

X X X

SOUDCE  ELISCHERA   BUDE  SOUDIT  ZNOVU  MS  V  PRAZE

Vrchní soud zrušil rozsudek pro soudce Elischera. Byl potrestán za korupci

Vrchní soud v Olomouci zrušil rozhodnutí v korupční kauze soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera. Případ se vrací na pražský městský soud, který v listopadu 2021 potrestal soudce za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a nadržování devíti lety vězení. Informoval o tom v neděli server Česká justice s odkazem na justiční databázi Infosoud.

 Proti nepravomocnému rozsudku městského soudu z roku 2021 se odvolal státní zástupce i Elischer, který nesouhlasí se svou vinou ani s uloženým trestem. Obžaloba tvrdí, že bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. V odvolání státní zástupce žádal přísnější potrestání.

Česká justice uvedla, že odvolací senát vrchního soudu v odůvodnění svého rozhodnutí v kauze mimo jiné vyslovil kritiku na adresu rozhodování prvoinstančního soudu.

Podle obžaloby Elischer, od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele Nguyena Quoc Hunga a v neveřejných rejstřících pro něj lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům podle státního zástupce Vladimíra Pazourka zmírnil za úplatek trest za drogovou kriminalitu, v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.

Ke stěžejním důkazům v případu patří odposlechy. Elischerovi, který od svého zadržení nesmí soudit a pobírá polovinu platu, hrozí až dvanáctileté vězení. Elischer v minulosti odmítl, že by jeho práci ovlivnily peníze nebo jakýkoliv člověk. Připustil, že Hungovi skutečně obstarával informace, nicméně podotkl, že v mnoha případech to byly informace veřejné. Stejně tak přiznal, že za jednoho z obžalovaných sám zpracoval dodatek k odvolání. Vyzdvihl ale, že prověrka všech jeho spisů, kterou nařídil předseda vrchního soudu, nezjistila nic mimořádného.

Vedle Elischera a Hunga soud potrestal i dvě ženy vietnamského původu, které podle verdiktu poskytly úplatek za své příbuzné, a dva jejich krajany za zprostředkování úplatků. Třem z Vietnamců uložil podmíněné tresty, jednoho poslal na tři roky do vězení.

X X X

GENERÁL  ŠÁNDOR  O   LIDOVCI  JUREČKOVI:  TOMU,  CO  DĚLÁ,  NEROZUMÍ,  NADĚLÁ  VÍC  ŠKOD,  NEŽ  UŽITKU

 Andor Šándor zhodnotil ve svém komentáři ministra Jurečku: Více by mu asi seděla profese zemědělce

Hlavním makroekonomickým problémem Česka je prohlubující se strukturální deficit státního rozpočtu daný růstem povinných výdajů a také nárůst zadlužování. Tuzemská inflace, která je pátou nejvyšší v EU, výrazně snižuje životní úroveň obyvatel. Valorizace důchodů je v době dvouciferné inflace časovanou rozpočtovou bombou.

Bez reforem důchodového, zdravotního i sociálního systému je stabilizace veřejných financí nemožná. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve výroční zprávě úřadu za loňský rok. Zejména důchodová reforma je v současnosti téma, které rezonuje společností. Pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři zhodnotil ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (42) bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor (65).

Úřad zprávu zveřejnil dnes. Výrazné úspory lze podle úřadu nalézt v systému dotací, který je podle něj zbytnělý a neřiditelný. Prezident NKÚ připouští, že ekonomickou kondici Česka loni ovlivnila válka na Ukrajině a její dopady. Většina nedostatků, na které úřad ve své zprávě poukazuje, však podle něj s válkou nijak nesouvisí anebo jen velmi okrajově. Podle ministerstva financí (MF) poukazuje NKÚ na podobné problémy jako Národní rozpočtová rada nebo Národní ekonomická rada vlády (NERV). MF zdůraznilo, že řada problémů má strukturální charakter a nelze je vyřešit z roku na rok. Připomnělo ale, že vláda se zavázala problémy řešit.

Ze současných témat, kdy se mluví o důchodové reformě, mám pocit, že je to politicky velmi špatně uchopené. Za současný stav, tedy i nálady ve společnosti, si nemyslím, že může jen ministr Jurečka, ale je to vizitka celé vlády. A to zejména z důvodu, že někdo něco vypouští a zkouší se, jaká bude reakce médií a lidí, což mi v rámci téma, jakým je důchodová reforma, nepřijde dobré,“ zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Veřejné finance loni skončily se schodkem 3,6 procenta HDP. Státní dluh se loni zvýšil na 44,6 procenta HDP ze 42 procent v roce 2021, míra zadlužení je tak nejvyšší od vzniku Česka.

Když slyším, jak nám politici říkají, že ČR má veřejné finance v nepořádku, tak jsme to nebyli my, kdo to způsobil, ale oni. Způsob, kterým to chtějí napravit, my nepříjde adekvátní,“ zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři politický glosátor Andor Šándor.

Výdaje státního rozpočtu za posledních pět let vzrostly podle NKÚ o 705 miliard korun, ale příjmy se navýšily pouze o 351 miliard. V roce 2016 kryly příjmy 102 procent výdajů, ale v roce 2021 kryly už jen 89 procent. „Ve výsledku tak Česká republika zůstává jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí v Evropské unii a tento trend ohrožuje stabilitu veřejných financí,“ stojí ve výroční zprávě.

 „Pokud jde o pana Jurečku, tak jsem patrně jeden z mála, kdo si myslí, že ministr zdravotnictví nemusí být lékař, ministr obrany voják, ministr zemědělství zemědělec a podobně, a to za situace, kdy státní správa roky funguje dobře, nemění se a je tam kontinuita. V momentě, kdy každé nové volby přináší nové ministry, kteří vyměňují část státní správy jako uvolnění postů pro své kamarády, tak samozřejmě vyvstává problém a nastává chaos. Panu Jurečkovi by asi více seděla profese zemědělce než člověka, který má na starosti jeden z nejsložitějších resortů vůbec. Měli bychom ho samozřejmě hodnotit, až to bude, myslím důchodovou reformu, celé připravené, dojednané s opozicí a povede se to Sněmovnou protlačit, ale některá současná vyjádření mi nepřijdou konzistentní, vzbuzují u veřejnosti určitý odpor a to na mě nepůsobí dobře,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor k otázce, kdy se ministr Jurečka pro Právo vyjádřil ohledně toho, že vláda chce motivovat lidi k tomu, aby zůstávali na pracovním trhu i poté, kdy jim vznikne nárok na starobní důchod.

X X X

VÁLKA  PEKLO,  NAPSAL  SI  NA  HELMU  VIETNAMEC

Válka je peklo, napsal si na helmu. Vietnam ho přemohl i po návratu domů

Oči vojáka hledící přímo do objektivu a nad nimi slova: „Válka je peklo“. Scénu zachytil ve Vietnamu německý fotograf Horst Faas. V tu chvíli netušil, jak se mladý Američan na snímku jmenuje ani jakou daň na jeho životě si válka vybere. Sice patřil k těm, jimž se podařilo vrátit domů, čekala ho však bolavá budoucnost. Jeho příběh přináší další díl seriálu Slavné fotografie.

 „Snímek neidentifikovaného vojáka sloužícího u 173. výsadkového brigádního praporu při obraně vojenského letiště Phouc Vinh v Jižním Vietnamu,“ zapsal si 18. června 1965 do notesu tehdy dvaatřicetiletý Faas krátce poté, co fotografii pořídil. Po mnoho dalších let to byla jediná informace, kterou se veřejnost o identitě muže v uniformě dozvěděla.

Portrét upoutal pozornost. Voják se světlýma očima na něm hledí přímo do objektivu, ústa roztažená do mírného úsměvu. Na hlavě mu sedí helma s ručně psaným vzkazem. Názorem na válku. „Odmyslete si přilbu a mohla by to být fotka ve středoškolské ročence,“ psala americká média.

Hesla na helmách nebyla neobvyklá. Američtí vojáci se ve Vietnamu denně potýkali s hroznými podmínkami a těžkými morálními otázkami. Byl to nejsnazší způsob jak dát najevo pocity z vleklého konfliktu, v němž během devíti let padlo 58 tisíc Američanů.

Fráze „Válka je peklo“ byla nejen konstatováním zjevné skutečnosti, ale také součástí projevu generála Williama Shermana, velitele vojsk Severu v americké občanské válce. „Neznáte hrůzy bojiště. Já prošel dvěma válkami. Viděl jsem, jak se města mění v popel. Viděl jsem tisíce mužů padnout k zemi. Viděl jsem jejich mrtvé tváře hledící k nebi. A říkám vám, že válka je peklo,“ řekl roku 1879 absolventům vojenské akademie.

Těžký návrat do normálního života

Sysifovský hon na partyzány skrývající se v džungli ani masivní bombardování severního Vietnamu k ničemu nevedly a tak roku 1973 Američané podepsali v Paříži dohodu o ukončení konfliktu. Poslední američtí vojáci se stáhli před padesáti lety, v roce 1975 vstoupily severovietnamské jednotky do Saigonu.

Identita modrookého vojáka na slavné fotce Horsta Faase vyšla najevo až dlouho po konci války. To dobou však už byl po smrti. Médiím se podle The New York Times ozvala jistá Fran Chaffinová Morrisonová a prozradila, že na fotce je její manžel Larry.

K 173. brigádě ve Vietnamu nastoupil v květnu 1965 ve věku devatenácti let, dva roky po jejich svatbě. „Když válka skončila, vítala jsem ho na letišti. V podpaží měl výtisk magazínu Hvězdy a pruhy, ve které byla ona fotografie neznámého vojáka,“ popsala Fran. Páru se později narodily tři děti. Larry nicméně podle Fran po návratu z bojiště už nikdy nebyl jako dřív.

Dělalo mu potíže zařadit se do běžného života. K duševním problémům se přidala těžká cukrovka. Zemřel v devětatřiceti letech, zřejmě v důsledku obtíží po vystavení herbicidu známému jako Agent Orange, který Američané používali k odlesnění džungle, aby mohli snáze zaměřit a bombardovat nepřítele.

Odborníci v letech po válce u exponovaných amerických veteránů odhalili větší počet případů leukémie, lymfomů nebo právě cukrovky druhého typu. V důsledku Agent Orange se rovněž zvýšila míra vrozených vad dětí amerického vojenského personálu. Vietnamská vláda uvádí, že herbicid vedl k onemocnění u více než tří milionů tamních obyvatel.

„Nejschopnější válečný fotograf“

Faas za svou práci ve Vietnamu získal v roce 1965 Pulitzerovu cenu. Dokumentoval zejména dopad konfliktu na místní lidi: rodiny schoulené ve strachu uprostřed válčících mužů, otce plačícího nad tělem svého syna. „Letící kulku vyfotit nejde, ale strach ano,“ cituje Faase The Guardian.

Kromě práce v terénu se soustředil také na vybírání dalších fotografů, kteří se následně proslavili coby „Horstova armáda“. Faas se zasloužil například o zveřejnění snímku Eddieho Adamse, na němž šéf saigonské policie střílí na agenta Vietkongu. Rovněž bojoval za fotografii Nicka Uta, jež zachytil nahou vietnamskou dívku prchající z hořící vesnice. Publikaci snímku protlačil i přes námitky editorů AP, které pobuřovala nahota dítěte.

Jeden z nejslavnějších snímků z vietnamské války zachycuje zděšené děti při útěku před napalmem, kterým letadla jižního Vietnamu zaútočila 8. června 1972 na údajné skrýše Vietkongu poblíž Trang Bang. Jeden z letounů omylem shodil napalm na jihovietnamské vojáky a civilisty. Vystrašená dívka na snímku ze sebe při útěku strhla hořící šaty.

Faas si vybudoval rozsáhlou síť zdrojů a dokázal předvídat, kde se bude odehrávat akce. Jeho odvaha zapůsobila i na generála Williama Westmorelanda, velitele amerických sil ve Vietnamu.

Faasova schopnost fungovat ve válce byla možná důsledkem toho, že v ní sám vyrůstal. V Berlíně se narodil téhož roku, kdy se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. Faas prošel povinnou účastí v mládežnické organizaci Hitlerjugend a později popsal, jak sledoval spojenecké bombardování Berlína. Když se k městu blížila ruská armáda, jeho rodina utekla do Mnichova.

Na povolání válečného fotografa se dal záhy po svém nástupu do AP. Agentura ho v roce 1956 poslala do Konga, později sledoval povstání v Alžírsku. Vietnam Faas navštívil poprvé roku 1962. A byla to osudová výprava. V následné válce strávil více času než jakýkoliv další zahraniční fotograf.

„Horst byl na bojišti naprosto neohrožený. Uměl se postavit na to nejlepší místo a pak metodicky cvakal. Byl nejzkušenějším a nejdokonalejším válečným fotografem, jakého jsem poznal,“ řekl později listu The Washington Post jeho novozélandský kolega Peter Arnett.

Na svoji odvahu málem doplatil v roce 1967, kdy mu dělostřelecký granát těžce poranil nohu. Život mu zachránili až američtí polní chirurgové. Do terénu se vrátil a roku 1972 získal další Pulitzerovu cenu, tentokrát za zpravodajství o konfliktu v Bangladéši. Šlo o sérii snímků na nichž bengálští povstalci usmrtili bajonetem muže obviněné ze znásilnění a vraždy. V roce 1976 se Faas přestěhoval do Londýna a až do svého odchodu do důchodu v roce 2004 pracoval jako vedoucí fotoeditor AP pro Evropu.

X X X

HLAVNÍ  PROBLÉM  EVROPY  TCHAJ-WAN?

Hlavní evropský problém Tchaj-wan? Francie a Německo to vidí opačně

Ničeho nelituji, hájí francouzský prezident Emmanuel Macron svůj nedávný výrok ohledně toho, že Francie a Evropa nejsou v otázce Tchaj-wanu „vazaly“ Spojených států a jejich zahraniční politiky. Během své návštěvy Číny krátce po něm se německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková od Macronových slov distancovala: K čínské eskalaci kolem Tchaj-wanu podle ní EU „nesmí být lhostejná“.

 „Francie se nemá od nikoho co učit. Ani z dění kolem Ukrajiny, v Sahelu, ani kolem Tchaj-wanu,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron během své poslední návštěvy nizozemského premiéra Marka Rutteho v Amsterdamu. Otázky přítomných novinářů se na tiskové konferenci stočily právě na jediné téma: Jak to Macron po své nedávné návštěvě Číny ohledně vztahu USA a Evropy v souvislosti s Tchaj-wanem vůbec myslel?

„Být spojencem neznamená být vazalem. To, že jsme spojenci, to, že společně děláme věci, pro které se rozhodneme, neznamená, že nemáme právo myslet samostatně a že budeme v zemi, která je naším spojencem, následovat lidi s nejtvrdšími postoji,“ řekl Macron v Amsterdamu, kde rovněž v následujících větách zkritizoval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump o Macronovi naopak svého času řekl, že čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi „leze do řitě“.

Důkazem závazku Francie k regionální bezpečnosti v Jihočínském moři je podle něj přítomnost francouzské bojové fregaty Prairial v Tchajwanském průlivu.

Macronovy vysvětlující komentáře přicházejí krátce poté, co během svého návratu z třídenní návštěvy Číny a tamního prezidenta Si Ťin-pchinga v rozhovoru pro francouzský list Les Echos a bruselský server Politico uvedl, že Evropa by se měla vyhnout tomu, aby se zapletla do konfliktů, které nejsou její záležitostí, a že by neměla jednat jako „vazal“ USA, pokud jde o obranu Tchaj-wanu.

Jeho výroky vyvolaly hluboké znepokojení nad transatlantickým spojenectvím právě v době, kdy USA poskytují značný podíl vojenské pomoci Ukrajině a komunistická Čína podniká stále ostřejší kroky vůči Tchaj-wanu.

Čína považuje ostrov za součást svého území, což Tchaj-pej odmítá. „Postoj Francie a Evropy k Tchaj-wanu je stále stejný. Jsme pro status quo a tato politika je stálá, nezměnila se, je to politika jedné Číny a hledání mírového řešení této otázky,“ řekl Macron a poznamenal, že „tento postoj byl vždy slučitelný s postoji spojenců“.

„Jsme zranitelní a spojence potřebujeme“

Od Macronových slov se během své návštěvy Číny koncem tohoto týdne distancovala německá ministryně zahraničí za Zelené Annalena Baerbocková. Zdůraznila spojenectví se Spojenými státy v otázce Tchaj-wanu s tím, že Evropská unie k čínské eskalaci v regionu „nemůže být lhostejná“.

„V současné době, kdy čelíme vlastním bezpečnostním hrozbám, vidíme, jak důležité je mít po svém boku partnery z celého světa, kteří sdílejí naše hodnoty. Je to pro nás velmi důležité, protože jako samotné Německo a Evropská unie jsme zranitelní. Stejně tak nemůžeme být lhostejní k napětí v Tchajwanském průlivu,“ řekla Baerbocková v Tchien-ťinu, kde zahájila svou třídenní cestu do Číny.

Zdůraznila význam tohoto regionu pro Evropu i to, že polovina světového obchodu a 70 procent světové výroby polovodičů prochází právě přes tuto oblast. „Volný přístup do Tchajwanského průlivu je i v našem vlastním hospodářském zájmu,“ dodala.

Čína: Nepleťte si politiku s ekonomikou

Čína na druhé straně varovala Německo, aby obchodní vztahy mezi oběma zeměmi „nepolitizovalo“. Tím zároveň Čína reagovala na možnosti, že Německo přehodnotí dříve slíbený prodej části hamburského přístavu čínskému státnímu gigantu Cosco.

„Doufáme, že Německo nebude normální obchodní spolupráci politizovat, ideologizovat, vztahovat k bezpečnosti a klást jí umělé překážky,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

X X X

Běžte mezi lidi. Zaplatíme vám, nabízí jihokorejská vláda osamělé mládeži

V přepočtu až 10,5 tisíce korun měsíčně nabízí jihokorejská vláda občanům mezi devíti a čtyřiadvaceti lety coby pobídku, aby začali víc chodit mezi lidi. Mladí samotáři se z různých důvodů uzavírají do sebe a jen málokdy opouštějí své byty. Právě to chce ministerstvo pro rovnost pohlaví a rodinu změnit. Součástí opatření je i podpora při hledání práce či vzdělání.

Stejně jako v Japonsku je i v Jižní Koreji dobře znám termín „hikikomori“, který zhruba znamená „stáhnout se“. Lidé, kteří tímto stavem trpí, neradi chodí ven a raději se drží doma – v míře mnohem větší než běžný introvert. V Japonsku se problém od začátku týkal více chlapců a mladých mužů, kteří odmítali opustit své pokoje mnohdy i více než rok či dokonce několik let.

V Jižní Koreji je nyní asi 350 tisíc lidí ve věku 19 do 39 let, kteří žijí takto osaměle či izolovaně. Ve zmíněné věkové skupině jsou tak samotářů zhruba tři procenta, uvádí jihokorejský institut pro zdraví a sociální věci. Často přitom pocházejí ze znevýhodněného prostředí a asi 40 procent z nich se začalo stranit společnosti v době svého dospívání.

Vládní dokumenty k novému opatření obsahují mimo jiné případové studie, podle nichž mladí lidé samotu volí jako způsob, jak se vyrovnat se situací v rodině. „Když mi bylo patnáct, domácí násilí mi působilo takovou depresi, že jsem začal žít v ústraní. Stal se ze mě letargický člověk, který většinu času prospí anebo se jen nají, když má hlad, a zase jde spát,“ říká anonymně jeden z mladých Jihokorejců.

Další zase podle listu The Guardian popsal, že ho k samotě přiměl bankrot jeho rodiny. Dostat právě tyto lidi znovu mezi ostatní je teď úkol jihokorejské vlády. Rozšiřuje svou původní podporu mladých lidí, kterou představila loni na podzim, nynější iniciativu zveřejnila v úterý.

Aby mladé samotáře povzbudila ke společenskému životu, nabídne jim 650 tisíc wonů (10,5 tisíce korun) měsíčně, ale i podporu při hledání práce, vzdělání nebo lékařské péče a příspěvek na kulturní vyžití.

„Nová opatření chtějí posílit vládní podporu tak, aby to umožnilo stranící se mládeži oživit jejich denní životy a znovu se integrovat do společnosti,“ vysvětlila vláda. A tím podpora nekončí. Mladým lidem, kteří mají jizvy či jiné viditelné fyzické nedostatky, za které se mohou stydět, chce údajně zaplatit korekci. V souvislosti s hledáním práce pak britský deník připomíná, že je mezi mladými Jihokorejci poměrně vysoká nezaměstnanost, a to kolem 7 procent.

Obecně se pak země potýká i s nízkou porodností, a pokud nezaberou vládní pobídky, do roku 2044 se Jižní Korea stane jednou z nejstarších zemí na světě. Letos se stala vůbec jedinou, kde mají ženy v průměru méně než jedno dítě. Míra porodnosti se loni zastavila na 0,78 dítěte na jednu ženu.

Jedním z mnoha důvodů poklesu je ekonomická situace mladých Jihokorejek a to, jak drahé je pro ně v dnešní době mít potomka. Populace o současných zhruba 51 milionech obyvatel se podle magazínu Time za dvacet let může zmenšit na polovinu. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už proto míru porodnosti označil za stěžejní národní agendu.

X X X

Indického exposlance zastřelili v přímém přenosu. Útočníci se na místě vzdali

V přímém přenosu indické televize zastřelila v sobotu večer trojice útočníků bývalého indického poslance Atika Ahmada a jeho bratra, a to v okamžiku, kdy byli obklopeni několika policisty. Expolitik byl v roce 2019 odsouzen za únos a nyní byl trestně stíhaný za vraždu a napadení.

Informoval o tom server BBC. Vláda státu Uttapradéš, kde se incident odehrál, v obavě z násilných nepokojů zakázala v celém státě shromažďování více než čtyř osob, uvedla agentura Reuters.

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují bratry v doprovodu policie, jak odpovídají na otázky novinářů cestou na vyšetření do nemocnice v severoindickém státě Uttarpradéš. Pak jednoho z nich útočník střelí z bezprostřední blízkosti přímo do hlavy a spolu s komplici začne pálit také do druhého.

Ahmad i jeho bratr na místě zemřeli. Útočníci, kteří se vydávali právě za novináře, se po atentátu vzdali policii. Podle agentury AP nejméně jeden z útočníků po střelbě skandoval heslo, které se stalo bojovým pokřikem hinduistických nacionalistů v jejich kampani proti muslimům. Ve státě Uttarpradéš vládne hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Nárendry Módího. Při útoku utrpěl zranění také jeden policista a jeden novinář.

Vláda státu zavedla po zabití obou mužů omezení shromažďování, protože nechce, aby jakákoliv forma protestu nabrala na síle, řekl agentuře Reuters vysoký policejní úředník. Oba muži byli podle něj členy rozsáhlé mafie zapojené do zabírání půdy a případů vražd.

V přímém přenosu indické televize zastřelila v sobotu večer trojice útočníků bývalého indického poslance Atika Ahmada a jeho bratra. (15. dubna 2023)

Ahmad byl před čtyřmi lety odsouzen za únos a nyní navíc čelil dalším obviněním. Proto byl i před návštěvou nemocnice pod dohledem policie. V březnu se indický nejvyšší soud odmítl zabývat jeho žádostí, v níž tvrdil, že je ze strany policie v ohrožení života.

Podle BBC News za posledních šest let policie v Uttarpradéši zabila přes 180 lidí obviněných z různých trestných činů. Ochránci lidských práv proto policii obviňují z vražd, což zdejší vláda odmítá. Minulý týden zastřelila policie také syna Atika Ahmada, který byl hledaný v souvislosti s případem vraždy a vyšetřován v rámci širšího zásahu proti pozemkové mafii.

X X X

V Súdánu zemřeli i tři členové OSN, sousední státy chtějí zprostředkovat mír

V Súdánu druhým dnem pokračují boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Při násilných střetech přišlo o život už 56 lidí, mezi nimi i tři pracovníci OS. Dalších téměř 600 jich utrpělo zranění, uvedl výbor súdánských lékařů. Státníci vyzývají k ukončení bojů. Egypt a Jižní Súdán se nabízejí jako zprostředkovatelé jednání o míru.

Rada bezpečnosti OSN podle agentury DPA v neděli brzy ráno obě strany konfliktu vyzvala, aby zastavily boje a zahájily rozhovory k ukončení krize. Apelovala také na zajištění bezpečného přístupu pro humanitární pracovníky a ochrany zaměstnanců světové organizace.

Súdánská armáda a RSF se podle OSN dohodly na tříhodinovém humanitárním pozastavení bojů. Po kratičkém období relativního klidu ale obě strany dohodu ignorovaly a v Chartúmu a na dalších místech v zemi tak dál pokračují těžké boje, napsala agentura Reuters.

K okamžitému ukončení násilí v Súdánu vyzval šéf OSN António Guterres, který o situaci hovořil s vedením Africké unie, představiteli Egypta i obou znepřátelených stran v Súdánu.

Egypt a Jižní Súdán se později nabídli jako zprostředkovatelé jednání mezi súdánskou armádou a polovojenskými RSF. Podle prohlášení spolu v neděli telefonicky hovořili egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jeho jihosúdánský protějšek Salva Kiir. Obě země jsou nejvlivnějšími přímými sousedy Súdánu. Oba prezidenti vyzvali bojující strany v Súdánu, aby zvolily „hlas rozumu a mírového dialogu“.

Liga arabských států se v neděli mimořádně schází na žádost Egypta a Saúdské Arábie. Kvůli konfliktu oznámila na Twitteru mimořádné setkání také Rada pro mír a bezpečnost Africké unie.

Vyslanec OSN v africké zemi Volker Perthes také v neděli odpoledne oznámil, že v sobotních bojích byli zabiti tři humanitární pracovníci ze Světového potravinového programu v regionu Dárfúr na západě Súdánu, který je tradiční baštou RSF.

Střety propukly v sobotu v metropoli Chartúm, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky. Boje byly hlášeny mimo jiné z regionu Dárfúr na západě státu, ale třeba také z přístavního města Port Súdán na úplném východě země, která je zhruba pětkrát větší než Německo.

Nejsilnější boje se i v noci odehrávaly v Chartúmu, v jehož ulicích jsou rozmístěná děla a obrněná vozidla. Jedna z obyvatelek šestimilionové metropole NYT řekla, že se její rodina celou sobotu ukrývala doma, zatímco zvenku bylo z několika směrů slyšet boje. „Ani se nemůžeme podívat ven okolo domu, protože nevíme, co se stane,“ uvedla.

Muhammad Hamdan Dagalo, který stojí v čele RSF, tvrdí, že milice ovládají většinu súdánských vojenských základen a podařilo se jim také získat přes 200 obrněných vozů. Jeho tvrzení ale není možné nezávisle ověřit a armáda ho popírá. Dala také najevo, že se silnými milicemi vyjednávat nebude. Chce, aby se rozpustily.

Ukončete boje, vyzývá USA i Rusko

Šéf americké diplomacie Antony Blinken v neděli na návštěvě Vietnamu v Hanoji řekl, že situace v Súdánu je nestálá. Existuje ale podle něj naděje, že se tam podaří dokončit přechod k civilní vládě.

„Naléhavě vyzýváme strany konfliktu, aby projevily politickou vůli a zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky vedoucí k příměří,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva také uvedla, že za zvýšených bezpečnostních opatření i nadále funguje ruské velvyslanectví v Chartúmu.

Také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. „Vyhrocení situaci jenom ztíží. Ochrana občanů je prioritou. Všichni pracovníci EU v zemi jsou v bezpečí,“ napsal Borrell na twitteru.

K uklidnění situace vyzval na twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat,“ uvedl šéf britské diplomacie.

Hluboce znepokojena vyhrocením konfliktu v Súdánu je také Saúdská Arábie. Její diplomacie armádu a milice vyzvala, aby místo konfliktu zvolily dialog. Po uklidnění krize volají také Spojené arabské emiráty. Jejich velvyslanectví v Chartúmu podle zpráv státních médií situace sleduje s velkými obavami a vyzývá k „nalezení mírumilovného řešení krize mezi zúčastněnými stranami,“ napsal server Al-Džazíra.

 Současný vývoj je podle Reuters důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milic do armády. Velitel RSF a šéf armády Abdal Fattáh Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, ještě v říjnu 2021 spolupracovali, když se jim v převratu podařilo dostat k moci. V posledních měsících se ale jejich cesty rozešly a oba se snažili posílit své mocenské postavení, zatímco řada zahraničních činitelů na ně vytvářela tlak, aby moc předali civilní vládě.

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci. Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však provedla převrat.

X X X

Roman Abramovič kličkuje mezi sankcemi. Nové důkazy ukazují na finanční vazby s Putinem

Spojené státy a Velká Británie oznámily nové sankce proti Rusku. Týkají 120 subjektů, osob i společností ve více než dvaceti zemích a zaměřují se i na finanční sítě dvou ruských oligarchů Ališera Usmanova a Romana Abramoviče. Druhému jmenovanému se zatím dařilo ve Spojených státech sankcím vyhýbat. Na povrch ale minulý týden vypluly další důkazy o jeho napojení na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Roman Abramovič má občanství hned tří zemí: Ruska, Izraele a Portugalska. Ani v jedné z nich se už ale nedokáže skrýt před postihy, které jeho majetku hrozí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Ačkoliv se poměrně dlouho sankcím dokázal vyhýbat a značnou část majetku stihl převést těsně před vypuknutím války na svých sedm dětí, stále ještě zbývá dost toho, o co může kvůli vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina přijít.

Konec nebo začátek?

Evropské státy zařadily Abramoviče na černou sankční listinu už dříve; i kvůli tomu byl například vloni na jaře nuceně prodán „jeho“ londýnský fotbalový klub Chelsea.

Ve Spojených státech se ale postihy zatím Abramovičovi vyhýbaly a to i díky žádosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který zpočátku války na Ukrajině věřil, že by jeden z nejbohatších ruských oligarchů mohl být schopen vyjednat s Vladimirem Putinem příměří.

Role Abramoviče jako ukrajinsko-ruského mediátora ale nenaplnila očekávání a západní politici teď dali najevo, že další sankční postihy se dotknou i jeho i jeho finančních poradců.

Britský ministr zahraničí James Cleverly k tomu napsal na Twitter: „Zasahujeme proti činitelům, co pomáhají oligarchům, včetně finančních zprostředkovatelů Abramoviče a Usmanova. Kolem ruské elity a těch, kteří se jí snaží pomoci schovat peníze na válku, stahujeme síť. Nezastavíme se, dokud se nezastaví Putin.“

Co přesně Londýn a Washington zásahem proti finančním zprostředkovatelům ruských miliardářů myslí, není zatím jasné. Navíc americká ministerstva zahraničí a financí se ve společném prohlášení odkazují pouze na Usmanova, nikoliv na Abramoviče.

Byt pro „učitelnicu“

Americký list The Washington Post začátkem dubna přinesl nové informace o propojení Romana Abramoviče s Vladimirem Putinem. Oligarcha dlouhá léta přitom podobná obvinění rázně odmítal. Z nově odhalených finančních záznamů vyplývá, že to byl Abramovič, kdo v roce 2005 zaplatil za byt v izraelském Tel Avivu pro ženu, která kdysi Vladimira Putina na střední škole učila němčinu.

 Mina Judická-Berlinerová svůj „zázračný příběh“ odvyprávěla před lety izraelským médiím, kterým řekla, že když se dozvěděla o státní návštěvě Putina v Izraeli, poprosila přes ruský konzulát, zda by se s ním mohla setkat. Putin pak 84letou ženu přijal v Jeruzalémě při soukromé audienci, kde prý čtyřicet minut vzpomínali na staré časy. Po ukončení návštěvy jí Putin poslal věcné dary a zařídil jí koupi bytu v hodnotě 245 tisíc dolarů.

Nově odhalené dokumenty až teď ukázaly, že za byt Putinovy někdejší učitelky platila fiktivní společnost se sídlem na Kypru, o níž se předpokládá, že ji vlastní Abramovič. Novináři dostali do rukou „záznam o daru“ z účetnictví kyperské společnosti ovládané Abramovičem odeslaném Mině Juditské-Berlinerové v den, kdy koupila malý byt v centru Tel Avivu.

Mluvčí oligarchy redaktorům Washington Post na jejich otázky ohledně koupě bytu odpověděl, že k věnování částky sice došlo, ale nebylo učiněno na příkaz Vladimira Putina, nýbrž na žádost židovské komunity a zařídil ho ruský rabín Alexander Boroda.

„Bylo by falešné a senzacechtivé tvrdit, že někdo měl kontrolu nad financemi pana Abramoviče na základě daru ve výši 240 000 dolarů,“ odpověděl v emailu redaktorům Washington Postu oligarchův zmocněnec.

Ačkoliv se podle redaktorů jedná v obratech offshorové společnosti o zcela marginální částku, pro objasnění vztahů mezi Putinem a Abramovičem, potažmo ruskými oligarchy, může být ale velmi významná.

„Příběh izraelského bytu dokonale vystihuje, jaká nepsaná pravidla platila v rámci systému Putinovy éry,“ řekl k tomu Washington Postu Andrew Weiss, odborník na Rusko z think-tanku Carnegie Endowment for International Peace (CEIP), který dříve zastával funkce v Bílém domě.

„Oligarchové jako Roman Abramovič nemusí uplatňovat násilné metody, aby se na Putinův příkaz starali o drobné věci. Přesně vědí, co se od nich očekává, a velmi rádi svou roli hrají,“ řekl Weiss k ruskému systému sponzorství a skrývání bohatství prostřednictvím transakcí mezi oligarchy a Kremlem.

„Nalezené účtenky umocňují dojem, že existovaly dohody, které oba muži dlouho popírali. A sice, že Abramovičovo obrovské bohatství, původně pocházející z postsovětského prodeje státních aktiv, bylo spojeno provázky, za něž mohl Putin tahat,“ píší ve svém článku redaktoři Washington Post.

Nutno dodat, že Roman Abramovič jakékoliv finanční propojení s kremelským vládcem léta popírá. Pro britský deník The Guardian ho v roce 2010 označil za zcela absurdní.

Soudně si vloni vymohl i úpravu knihy „Putinovi lidé,“ ve které autorka Catherine Beltonová na základě výpovědí bývalých Abramovičových spolupracovníků popsala, že fotbalový klub Chelsea koupil v roce 2003 na Putinův příkaz, aby „zviditelnil Rusko v Británii“. Vydavatel Harper Collins na základě soudního rozhodnutí souhlasil, že do knihy zahrne „podrobnější vysvětlení motivací pana Abramoviče“ a doplňující komentáře jeho mluvčího.

Dary, nedary

Abramovič žil v minulých letech ve Spojeném království a v Izraeli, kam oficiálně emigroval v roce 2018 poté, co mu v Británii vypršela platnost vstupního víza.

Patří tedy mezi nejbohatších Izraelce a v průběhu let poskytl štědré dary různým židovským spolkům a izraelským institucím, včetně Nanotechnologického výzkumného oddělení univerzity v Tel Avivu nebo Centra nukleární medicíny Shiba Hospital.

Pouhý den před ruskou invazí na Ukrajinu, 23. února 2022, věnoval dar v hodnotě desítek milionů izraelských šekelů Památníku obětí holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Ten ale po uvalení britských sankcí na fotbalový klub Chelsea oznámil, že od daru odstupuje.

Izraelské úřady sice deklarují, že dodržují mezinárodní sankce uvalené na ruské banky a finanční instituce, samostatná opatření proti ruským firmám nebo jednotlivcům ale Izrael nepřijal. Podle deníku Al Monitor takovou možnost údajně izraelská legislativa ani nenabízí.

X X X

 FILIP SALAČ BERE V TEXASU BODY ZA PÁTÉ MÍSTO

Velmi napínavý závod kategorie Moto2 dnes sledovali diváci v Austinu a začalo to už nečekaným pádem Dixona v zahřívacím kole. Filip Salač startoval z první řady, po zhasnutí semaforu se o tři pozice propadl, ale dokázal se vrátit do vedoucí skupinky a náročný závod dokončil na pátém místě, na které se posunul až v samotném závěru.

Nebylo to ale vůbec jednoduché. Každý den panovaly na okruhu v Austinu jiné podmínky a dnešní teploty spadly oproti sobotě o deset stupňů. Trať Velké ceny USA je proslulá nejdelší rovinkou v šampionátu, do které se brzdí z vysokých rychlostí, a proto trpí především předloktí a ramena jezdců. Nepříjemné jsou také nerovnosti a změny povrchu okruhu, takže o pády, většinou na zadní kolo, nebyla po celý víkend nouze. Filip měl hned po startu lehký kontakt s Canetem, v první polovině závodu se držel v sedmičlenné vedoucí skupině. Později se utvořily tři dvojice, Filip se pohyboval mezi šestou a sedmou pozicí. V poslední zatáčce se dokázal protáhnout před své soupeře a cílem projel na pátém místě.

„Myslím, že jsme celý víkend uzavřeli solidním výsledkem. Jsem rád, že jsem to dovezl do cíle a vybojoval další body do průběžného pořadí. Byl to náročný den. Před závodem se mně z důvodu alergie spustila krev z nosu a nešla zastavit. Naštěstí mě to nijak nelimitovalo, větší problém jsem měl s pravým předloktím, které mi trochu ztvrdlo, což je poměrně častá věc právě tady v Austinu. Nemohl jsem jet úplně na sto procent, takže s pátým místem jsem velmi spokojený. Celý tým odvedl skvělou práci, za což všem děkuji, stejně jako fanouškům za velkou podporu. Těšíme se do Španělska,“ uvedl krátce před odjezdem na letiště Filip Salač #12.

Mladoboleslavský jezdec týmu QJMOTOR GRESINI RACING má po třetím závodě na svém kontě 33 bodů a průběžně se drží na čtvrtém místě. Poslední dubnový víkend pokračuje seriál Mistrovství světa silničních motocyklů Velkou cenou Španělska v Jerezu. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.