Rakoviny slinivky břišní přibývá, pomůže cílené vyhledávání. Včasné odhalení zvýší šanci na delší život. Když začne „zlobit“, už bývá pozdě. Řeč je o rakovině slinivky břišní neboli pankreatu. Jde o jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, a proto se jej lékaři snaží zachytit v co nejranějším stadiu. Již loni v ČR odstartoval program včasného vyhledávání této nemoci, založený na vyšetřování osob s vysokým rizikem vzniku rakoviny.
V budoucnu by se do projektu mohlo zařadit až 30 specializovaných center po celé zemi a lékaři doufají, že výhledově zkontrolují i několik stovek pacientů ročně. Boj proti rakovině slinivky břišní byl také jedním z hlavních témat 26. ročníku Hradeckých gastroenterologických dní, na které se minulý týden do Fakultní nemocnice Hradec Králové sjely stovky expertů na onemocnění trávicího traktu z celého Česka i zahraničí.
Rakovina slinivky břišní je mezi nádorovými onemocněními třetí nejčastější příčinou úmrtí, ročně ji lékaři diagnostikují v ČR 2 400 osobám a téměř 2 200 pacientů na ni umírá. Počet případů navíc podle expertů setrvale roste a do roku 2050 předpokládají jejich zdvojnásobení. Rakovina slinivky břišní zpočátku nepůsobí žádné potíže, a lékaři ji tak v naprosté většině odhalí až v pokročilém stadiu. To se již projevuje hubnutím, nechutenstvím, bolestmi břicha a zad nebo žloutnutím kůže.
„V této fázi již prognóza léčby pacienta není příznivá, průměrné přežití se pohybuje kolem 8 měsíců. Proto je naprosto klíčové nádory pankreatu odhalit v rané fázi, kdy je ještě možné jejich chirurgické odstranění a další onkologická léčba, čímž se šance na pětileté přežití zvedá na 12 %,“ říká prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. I proto se s kolegy v minulých letech zasazoval o spuštění programu vyhledávání časných forem rakoviny slinivky břišní, který na konci loňského roku skutečně odstartoval.
„Zaměřujeme se na pacienty, u kterých lze nemoc předvídat a riziko výskytu je u nich vysoké. Těch je asi 10 % a jsou to především lidé, u nichž se rakovina vyskytuje v rodině nebo jsou nositeli rizikové genetické mutace. V tuto chvíli již máme do programu vybraných více než 100 pacientů. Doufáme, že vyšetříme řádově stovky pacientů ročně,“ vysvětluje prof. Urban. Na jaře se podle něj plánuje také spuštění registru těchto pacientů, díky němuž bude možné lépe vyhodnocovat data a sledovat úspěšnost programu. U výběru rizikových případů pak spoléhají na úzkou spolupráci s onkology, genetiky a chirurgy, ale také s praktickými lékaři, kteří pacienty odesílají na vyšetření do tzv. center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii. Těch je nyní v Česku již devatenáct, do budoucna by se však měl jejich počet zvýšit nad třicet.
„Centra jsou umístěna v předních českých gastroenterologických pracovištích, která jsou schopna zajistit komplexní péči o nemocného s tímto závažným onemocněním bez zbytečných časových ztrát,“ říká doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti a přednosta II. interní gastroenterologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové. „Po zařazení do programu procházejí rizikové osoby kromě krevních testů také vyšetřením magnetickou rezonancí a speciálním ultrazvukovým vyšetřením pomocí endoskopu. Kritéria výběru pacientů, konkrétní vyšetření a jejich načasování přesně specifikuje nový doporučený postup České gastroenterologické společnosti, vypracovaný ve spolupráci s onkology a chirurgy. Skončila doba pasivního přihlížení, problém je potřeba intenzivně řešit, i když si všichni uvědomujeme, jak to je obtížné,“ dodává doc. Tachecí. To podle něj podtrhuje i množství kongresů, které se tématu věnují, a intenzivní spolupráce odborníků zmíněných oborů. Celý program včasného vyhledávání pak probíhá v rámci vědecké studie, která by měla ověřit, zda se tímto způsobem významně zvýší počet léčitelných nádorů v raném stadiu.
V současné době jediná skutečně efektivní léčba rakoviny slinivky břišní spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. „Odstranitelné nádory se však diagnostikují pouze v 10–15 % případů. Primárně tyto pacienty operujeme, pouze pokud jsou v celkově dobrém stavu, tedy bez výrazného úbytku na váze, a pokud se hladina nádorových markerů nepohybuje ve vysokých hodnotách, což varuje před možnými mikrometastázami, které nelze odhalit na zobrazovacích metodách. Nádory slinivky s metastázami jsou léčeny systémovou chemoterapií. Bohužel takových pacientů je velká většina, okolo 50–60 %. U zbývajících zhruba 25 % případů jsou nádory lokálně pokročilé, ale bez metastáz.
Často jsou ve významném kontaktu s okolními důležitými cévními strukturami nebo do nich prorůstají. Část pacientů může podstoupit resekci slinivky jen za cenu náhrady cév nebo až po eventuálním zmenšení lokálně pokročilých nádorů onkologickou systémovou léčbou,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., předseda České chirurgické společnosti ČLS JEP. Zbylých přibližně 60 % nádorů slinivky je podle něj v době diagnózy již natolik pokročilých, že není možné je operovat a lékaři nasazují chemoterapii. Operace se podle prof. Kaly také stále častěji provádí tzv. miniinvazivními technikami a za pomoci chirurgického robota. To umožňuje provést co nejmenší zásah a usnadňuje rekonvalescenci pacienta .Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová
X X X
TUBERKULÓZA SE NEJVÍCE ROZŠIŘUJE MEZI UPRCHLÍKY Z UKRAJINY
Počet lidí s tuberkulózou vzrostl, nejvíc přibývá mezi uprchlíky z Ukrajiny
Počet lidí s tuberkulózou v Česku meziročně vzrostl o 64 případů. Celkem bylo za minulý rok nahlášeno 447 případů, podle odborníků vzrostl také počet nemocných dětí. Plicní lékaři doporučují zavedení pravidelných testů u lidí z rizikových zemí. Někteří pacienti se nově mohou léčit i doma.
„Nikdy nebylo v Česku tak málo tuberkulózy, jako v poslední dekádě,“ řekl vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels. Meziroční rozdíly podle něj nejsou dramatické.
Nejvíce případů tuberkulózy zaznamenali lékaři v Praze, kde se za poslední rok léčilo 110 pacientů s tuberkulózou. Podle předběžných dat bylo v loňském roce hlášeno celkem 447 případů tuberkulózy, z toho 319 mužů a 128 žen. Nejčastěji se nákaza vyskytovala u lidí mezi 50 a 54 lety.
V 87 procentech případů šlo o postižení plic, ve zbylých 13 procentech případů šlo o mimoplicní tuberkulózu. Na většinu případů lékaři podle Wallenfelse přijdou pasivně poté, co pacient vyhledá pomoc lékaře kvůli déletrvajícím obtížím.
Téměř polovinu případů, celkem 220, tvoří lidé narození mimo Česko. Ve 140 případech šlo podle lékařů o Ukrajince, v dalších 21 případech o pacienty ze Slovenska.
Nárůst přišel podle Wallenfelse po začátku války na Ukrajině. Přibližně dvě třetiny případů nákazy u cizinců tvoří právě Ukrajinci. „Ukrajina patří mezi země s velmi vysokou incidencí tuberkulózy,“ vysvětlil Wallenfels. Každá více než pátá tuberkulóza na Ukrajině je podle Wallenfelse navíc u člověka, který je současně HIV pozitivní.
Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP Vladimír Koblížek uvedl, že podobný nárůst tuberkulózy zaznamenalo s migrační vlnou v roce 2022 také Německo. Tamní odborníci při screeningu zjistili, že každý devátý Ukrajinec přicházející do země byl nakažený tuberkulózou.
Podle Koblížka by bylo vhodné udělat každému Ukrajinci nad 18 let rentgen, který vyloučí jak infekci, tak onemocnění. „Pneumologové vědí, co mají dělat. Bylo by vhodně aby s nimi spolupracovali i praktici,“ řekl Koblížek.
Pneumologové v současné době jednají s ministerstvem zdravotnictví o novém pracovišti s kapacitou deseti až patnácti lůžek, které by mohlo vzhledem k nárůstu multirezistentních forem tuberkulózy ulevit lékařům. Současné kapacity totiž podle přednostky pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice Martiny Koziar Vašákové přestávají stačit.
Pomoci by mohla také nová vyhláška, díky které se někteří pacienti mohou s tuberkulózou léčit doma. „Vyhláška nám umožňuje pustit nemocné s běžnou tuberkulózou po několika dnech z nemocnice domů,“ řekl přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Milan Sova. Pacienti ale podle něj musí dodržovat domácí izolaci a pravidelně užívat léky.
X X X
VELVYSLANEC USA V OSN: NATO TU NENÍ PRO DEMOKRACII
NATO tu není pro vás nebo demokracii, sděluje Bolton
Bývalý prezident Donald Trump by NATO zrušil, ale bývalý prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti a bývalý velvyslanec USA v OSN John Bolton připomíná, že USA založily NATO, „protože slouží tvrdým národně bezpečnostním zájmům USA, nikoliv pro vřelé city k Evropanům nebo kvůli abstraktním pojmům demokracie“.
Čím zřetelnější je vyhlídka Donalda Trumpa v listopadových volbách prezidenta USA, tím pochopitelnější je zájem o to, co nás po změně vlády čeká. Všechno nasvědčuje tomu, jak mylná je představa, že kdyby volby mohly něco změnit, tak by je zakázali. Je to spíš naopak, ani si nedovedeme představit, jak velké změny by to mohly být, a taky, jak s nimi rozumně naložit.
Mokrý děs nemusí přepadnout každého, vypadá to spíše jako šance řešit atlantické vztahy věcně a bez zbytečných iluzí. Lze to také vnímat jako další názorný doklad změn základních mocenských poměrů ve světě, kde americkou hegemonii už nezachrání ani otevřené vyhrůžky silou. Zdá se, že Trump to chápe lépe než jeho bývalý bezpečnostní poradce John Bolton, pro kterého je americký diktát nezpochybnitelný.
John Bolton připomíná, že útoky Donalda Trumpa na Severoatlantickou alianci, včetně úvah o vystoupení z NATO nebo jeho zrušení, pokračují i v současné volební kampani. Něco na tom podle Boltona je, ale Trumpovo zaměření na NATO zastiňuje potřebu podívat se na OSN a další mezinárodní instituce, které jsou podle něj vůči Americe mnohem nepřátelštější. Sám by dal přednost vystoupení z OSN, nebo mu aspoň přestat platit. Píše o tom v sobotním vydání Wall Street Journal.
Bolton se nevyjadřuje k Trumpovým záměrům rychle ukončit válku na Ukrajině, vyhýbat se nekonečným válkám a vymést washingtonskou bažinu. Jako bývalý poradce pro otázky národní bezpečnosti se soustřeďuje na systémové problémy a pojímá je jako obchodní případ. Například se mu nelíbí, že USA platí 22 procent nákladů celého OSN včetně všech agentur. S tím by si poradil docela snadno:
„Jednou ze silných reforem by byl přechod od vyměřených příspěvků ke zcela dobrovolným. Amerika a ostatní členové by platili pouze za to, co chtějí, a trvali by na tom, že za své peníze dostanou odpovídající hodnotu. I kdyby pouze Spojené státy jednostranně přešly na dobrovolné příspěvky, vyvolalo by to tsunami, které by mohlo zásadně změnit celou OSN. Nebo také ne, ale v tom případě bychom za to alespoň neplatili.
Přitom neexistuje žádná šance, že by některá složka OSN někdy dobrovolně přijala takový systém, protože Spojené státy jsou od počátku „dojná kráva“ OSN od roku 1945. Místo toho by prezident Trump mohl jednoduše říci, že přecházíme na dobrovolné příspěvky, ať už to někdo jiný udělá, nebo ne.
Kdyby USA přestaly OSN platit a přišly tak o hlasovací právo na Valném shromáždění, nic se neděje, hlasy Valného shromáždění nejsou závazné a USA tam nemají větší váhu než Vanuatu nebo Eritrea. Zato hlas Ameriky v Radě bezpečnosti, a tedy i její právo veta, je zcela bezpečný, zaručený článkem 27 Charty, a podle článku 108 samotná Charta nemůže být změněna bez souhlasu všech stálých členů včetně USA.“
Bolton pak zvažuje vystoupení z řady agentur OSN, včetně UNESCO. Tam už to dříve provedl Ronald Reagan, ale George W. Bush členství obnovil. Pak z UNESCO vystoupil zase Trump, ale Biden se tam znovu vrátil. Je to klikatá cesta. Ale dobrovolnými příspěvky by Bolton s OSN nekončil:
„Vedle rozsáhlých změn ve financování a členství v OSN by měl Trump trvat na tom, aby se po vypršení mandátu Antónia Guterrese v prosinci 2026 stal generálním tajemníkem OSN Američan. Ačkoli nemám vyhlídky a netoužím po pozici v úřadu Trumpovy administrativy, ve druhém funkčním období bych byl k dispozici jako náš kandidát na generálního tajemníka,“ píše skromně.
Nakonec bývalý prezidentův bezpečnostní poradce a velvyslanec USA v OSN tuto svoji úvahu uzavírá otázkou, zda by Amerika neměla z OSN vystoupit úplně. Kdysi prý tuto otázku položili americké velvyslankyni v OSN Jeane Kirkpatrickové. Odmlčela se, a pak odpověděla: „Ne, nestojí to za ty potíže.“
Donald Trump se hodně zabývá tím, jak z členů NATO vypáčit odpovídající příspěvek na obranu, který zdaleka nemusí končit 2 procenty z HDP ročně. Přichází s nápady jako „dvoustupňové NATO“. Když někdo platí málo, máme k němu menší nebo žádné závazky. Rozjařený Bolton nabízí příklad:
„Představte si, že Rusko napadne Polsko. Spojené státy mu přispěchají na pomoc, ale /obraně se nedaří/ Rusko postupuje do blízkosti německých hranic. Americký polní velitel zavolá svému ruskému protějšku: „V Německu si můžete dělat, co chcete. Omluvte nás, prosím, a my se stáhneme do další země NATO, která platí 2 procenta.“
Svět je však nebezpečný a není čas na žerty. Vojenské aliance jsou pro USA důležité, protože jim poskytují jasné bezpečnostní výhody. Nelze spoléhat na mezinárodní instituce, a už vůbec ne na „mezinárodní řád založený na pravidlech“, protože nic takového neexistuje.
„Prezident, který to skutečně pochopí, může Američany znovu probudit k nutnosti působit ve světě z pozic síly, nikoliv vznešené rétoriky a signalizování ctností.
NATO a další vojensko-politické aliance USA nejsou charitativní akce a jsou funkčně odlišné od OSN, mezinárodních finančních institucí a projektu globálního vládnutí. NATO jsme založili a podporujeme, protože slouží tvrdým národně bezpečnostním zájmům USA, nikoliv pro vřelé city k Evropanům nebo kvůli abstraktním pojmům demokracie.
Pokud tak neučiníme, nikdo nás nebude bránit ani udržovat mezinárodní systém nakloněný Americe. To vyžaduje vynakládání potřebných prostředků a rozšíření našeho dosahu prostřednictvím aliancí, jako je NATO. Pokud snížíme své obranné schopnosti nebo ustoupíme z pozic síly, ostatní zaplní vzniklé vakuum, a to vždy v náš neprospěch,“ uzavírá John Bolton. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
SKRYTÁ VÁLKA UKRAJINY
Skrytá fronta ukrajinské války: nefunkční podnikání může vést ke kolapsu země
Od začátku ruské invaze musí Ukrajina kromě situace na bojišti řešit i méně viditelnou část boje. Ekonomika stagnuje. Pokud chce přežít, musí problém řešit i za cenu spolupráce s nepřítelem.
Střepy povalující se na zemi každého města, které okusilo ruské ostřelování, jsou do velké míry symbolikou ekonomického boje Ukrajinců. V zemi není funkční továrna na výrobu okenních tabulek, Ukrajina musí sklo dovážet. Často z Běloruska, spojence agresora.
O tom, jak drahé je postavit takový závod, vypráví listu The Wall Street Journal kyjevský podnikatel Igor Liski. Na vybudování výrobny skleněných tabulek by potřeboval 240 milionů amerických dolarů (přes 5,5 miliardy korun). Třetinu rozpočtu má předjednanou u evropských firem a investorů, ale zbytek je problém. Ani ty největší banky nechtějí půjčovat v době války.
Rusko dobře vědělo, co dělá, když od začátku války cílilo právě na infrastrukturu, která je extrémně nákladná na opravu i údržbu.
X X X
MEDVEDĚV ÚTOČÍ NA ZÁPAD
Medveděv útočí na Západ a Kyjev po dodávkách italského vína, zjistil portál
Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý ruský premiér a prezident Dmitrij Medveděv píše své agresivní příspěvky proti západním lídrům a Kyjevu obvykle poté, co mu přijde nová dodávka italských vín. Zjistil to ruský nezávislý portál The Insider.
Protikorupční fond zesnulého ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného poprvé ukázal na spojení Medveděva s toskánským vinařstvím Fattoria della Aiola v roce 2017. Tehdy byla společnost v Itálii zapsána na kyperskou offshorovou firmu Furcina LTD, kterou vlastnil Ilja Jelisejev, Medveděvův bývalý spolužák a blízký přítel.
Jelisejev je místopředseda představenstva ruské banky Gazprombank. USA, Kanada, Británie, Nový Zéland a Ukrajina na něj uvalily sankce. Nikoliv však EU, a tak může Medveděvovi dodávat víno bez omezení, uvádí portál The Insider.
I po začátku války tedy bývalý ruský prezident a premiér dostává zásilky z italské vinice. Podle dat portálu ImportGenius jednu takovou obdržel 17. června 2022. Její přepravu zprostředkovala společnost Wellman Logistics se sídlem v Lotyšsku, příjemcem byla společnost Rue de Vin LLC, která je nepřímo vlastnicky propojena s ruskou firmou JSC Skalistyj Bereg, již založila nadace SocGosProyekt, která je podle Navalného Fondu proti korupci ovládaná Medveděvem.
Jen dva dny poté místopředseda Rady bezpečnosti na svém Telegramu věštil konec EU. Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou nazval „tetou“.
Podobný scénář se opakoval i následující měsíc. Po dodávce italského vína z Lotyšska Medveděv horlil proti „hříchům“ Západu, přičemž evropské lídry nazýval „blázny“ a amerického prezidenta Joea Bidena označil za „senilního dědu“.
Po obdržení vína v říjnu 2022 se bývalý ruský prezident pustil do „banderovských degenerátů“. Medveděv opakovaně tvrdí, že ukrajinští představitelé jsou příznivci a následovníci ukrajinského nacionalistického vůdce Stepana Bandery, který spolupracoval s nacisty, než jej uvrhli do vězení.
I v následujícím roce následoval Medveděv stejný vzorec. Po dodávkách vína psal agresivní příspěvky, v nichž vyhrožoval jadernou válkou.
„Možná, že kdyby byly Medveděvovy vinice zařazeny na sankční seznam, mohlo by to snížit míru toxicity na sociálních sítích,“ píše The Insider. Připomíná nicméně, že na něj napojená společnost Skalistyj Bereg má vlastní vinařství v Krasnodarském kraji, které ročně vyrobí 150 000 lahví. Další nenávistivé příspěvky lze tedy očekávat.
X X X
Skrytá fronta ukrajinské války: nefunkční podnikání může vést ke kolapsu země
Od začátku ruské invaze musí Ukrajina kromě situace na bojišti řešit i méně viditelnou část boje. Ekonomika stagnuje. Pokud chce přežít, musí problém řešit i za cenu spolupráce s nepřítelem.
Střepy povalující se na zemi každého města, které okusilo ruské ostřelování, jsou do velké míry symbolikou ekonomického boje Ukrajinců. V zemi není funkční továrna na výrobu okenních tabulek, Ukrajina musí sklo dovážet. Často z Běloruska, spojence agresora.
O tom, jak drahé je postavit takový závod, vypráví listu The Wall Street Journal kyjevský podnikatel Igor Liski. Na vybudování výrobny skleněných tabulek by potřeboval 240 milionů amerických dolarů (přes 5,5 miliardy korun). Třetinu rozpočtu má předjednanou u evropských firem a investorů, ale zbytek je problém. Ani ty největší banky nechtějí půjčovat v době války.
Rusko dobře vědělo, co dělá, když od začátku války cílilo právě na infrastrukturu, která je extrémně nákladná na opravu i údržbu.
X X X
SPRÁVCE SEBRAL 67 MILIONŮ, OBVINĚN POLICIÍ
Insolvenční správce z Č. Budějovic podle policie zpronevěřil 67 milionů korun
Policie obvinila insolvenčního správce z Českých Budějovic, který podle ní zpronevěřil 67 milionů korun. Peníze vyváděl 13 let na své účty ze zadlužených firem, jež z pověření soudu spravoval. Za zpronevěru mu hrozí až desetileté vězení. Policie o případu informovala dnes na svém webu.
Kriminalisté uvedli, že insolvenční správce peníze vyváděl mezi roky 2009 až 2022 a za tu dobu v devíti desítkách případů podvedl věřitele. „Zpronevěřené finanční prostředky vyzvedával a pravděpodobně používal pro svoji potřebu. To vše přesto, že jeho hlavním úkolem bylo finanční prostředky pro věřitele zachraňovat a shromažďovat. Konal tak s úmyslem získat majetkový prospěch, přestože byl osobou, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy věřitelů,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Obviněný podle policie poškodil věřitele v případech, které projednávaly soudy na řadě míst. Šlo o České Budějovice, Brno nebo Prahu. Policie nepodala žádost o vazbu, insolvenčního správce stíhá na svobodě, ceskajustice.cz
X X X
ODBORNÍCI I POLICIE VARUJÍ LIDI PŘED AKCIEMI TV ŠLÁGR
MOHOU PŘIJÍT O MILIONY, ŠLÁGR ZADLUŽEN
HUDEBNÍK PETERKA POTŘEBUJE HODNĚ MILIONŮ
Televize Šlágr nabízí divákům své akcie. Experti před investicí varují
Provozovatel hudební televize Šlágr začal ve svém vysílání nabízet akcie společnosti Šlágr klub. Ty prezentuje jako bezpečnou investici krytou zlatem. Akcie ale nejsou obchodované na burze, investor si tak nemůže zkontrolovat, jak se jim daří a ani je nemůže snadno prodat. Na případ upozornil youtuber Lukefry, o investici mají pochyby také odborníci na finanční trhy.
„Máte chuť investovat tak, abyste měli jistotu a klid? Máte rádi Šlágr, jeho program, písničky, pořady a obsah, který vám na svých programech nabízí? Pak není nic jednoduššího, než si koupit akcie Šlágr klubu a.s. a stát se tak spolumajiteli národního dědictví, které Karel Peterka za roky své práce vytvořil a nashromáždil,“ láká na snadnou investici web Šlágr klub, na němž televize své akcie nabízí.
Podle youtubera Lukefrye televize k prodeji akcií využívá nátlakový marketing. Na jejím webu je například odpočet, který ukazuje, kdy končí prodej akcií společnosti se slevou. Za nákup akcií také televize nabízí různé bonusy, jako je například předplatné časopisu Šlágr. Akcionářům, který nakoupí akcie v hodnotě 30 tisíc pak televize slibuje uspořádání VIP koncertu, na němž mimo jiné akcionáři získají vstup do VIP zóny, kde se budou moct setkat s interprety televize, popovídat si s nimi a udělat si s nimi fotku.
„Tím, že zainvestujete 25 tisíc korun do Šlágr klubu akciové společnosti, významně podpoříte právě chod televize Šlágr,“ láká investory skrze televizní obrazovku Šlágru jeho šéf Karel Peterka. Ten dříve DVTV řekl, že jeho televizní stanici denně sleduje až 450 tisíc lidí.
Cenné papíry, které Šlágr nabízí, nejsou obchodovány na žádné burze. Investor tak těžko zjistí jejich hodnotu. Velký problém nastává, pokud je bude chtít prodat. „Když akcie není obchodovaná, musíte si sehnat protistranu, která ji koupí. Neexistuje totiž žádné místo, kam se dá přijít a obchod realizovat. Je to velmi nelikvidní aktivum,“ vysvětluje Jiří Tyleček, analytik investiční společnosti XTB.
„Cenu určuje nabídka a poptávka. Pokud poptávka není – pokud dané akcie nikdo nechce – tak v extrémním případě může být cena nulová,“ upozorňuje Tyleček.
Akcie mají být podle webu společnosti kryté zlatem. To podle Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny, nedává žádný smysl. „To jsem v životě neslyšel. Firma může mít nakoupené zlato a může říkat, že naše hodnota se bude odvíjet od něj. Proč bych si ale já jako investor měl kupovat akcie někoho, kdo nakupuje pouze zlato. To si ho můžu rovnou nakoupit na finančních trzích. Že by někdo kryl něco zlatem, jenom aby zvyšoval důvěryhodnost, tak je takový další vykřičník,“ vysvětlil ve videu Navrátil.
Tyleček také upozorňuje, že společnost se navíc ohání garantovaným výnosem – a varuje, že to u akcií prostě není možné zaručit. Podle něj by si tak na společnost měla posvítit Česká národní banka jakožto regulátor trhu.
„Česká národní banka v rámci svých kompetencí průběžně monitoruje dění na finančním trhu, včetně vyhodnocování podnětů získaných od veřejnosti či médií. Informace týkající se jednotlivých subjektů působících na finančním trhu však podléhají povinnosti mlčenlivosti. S ohledem na dohledovou mlčenlivost vám proto aktuálně nemůžeme poskytnout více informací,“ vysvětlila na dotaz iDNES.cz mluvčí ČNB Petra Vlčková.
„Pokud firma nebude úspěšná, prodělá nebo zkrachuje, tak i můj majetek se zmenší. Člověk musí vědět, že u akcií nemá garantované vůbec nic,“ vysvětluje také ve videu Navrátil.
Televize měla v minulosti dluhy ve výši téměř 100 milionů korun. Neplatila totiž poplatky za šíření televizního signálu. „Zadluženou společnost ale poslali do insolvence a současně si zažádali o novou slovenskou licenci,“ vysvětluje youtuber Lukefry.
„Garantovaná investice s dobrým pocitem“
Není to přitom poprvé, kdy hudební kanál, který se těší oblibě zejména u seniorů, nabízí vedle hudebních CD, DVD nebo potravinových doplňků také akcie. Televize totiž už dříve propagovala investici do společnosti Riocath FNDB, která má vyrábět nový typ katetru. „Využijte časově omezenou příležitost, která vám zajistí garantovaný zisk a dobrý pocit z toho, že jste součástí projektu, který milionům pacientů na celém světě zajistí šetrnější a bezpečnější zdravotní péči,“ stálo v reklamě na investiční šanci.
„Až si tady za deset let sedneme a uděláme třeba valnou hromadu s televizními diváky, tak se všichni budou usmívat a budeme mít velkou radost,“ líčí divákům na obrazovce Peterka při nabídce akcií společnosti Riocath.
Stejně jako akcie Šlágru, ani akcie této společnosti se neobchodují na žádné reálné burze, takže investor nemůže sledovat, jak se jim daří ani je snadno prodat.
Kumulovaná ztráta společnosti Riocath podle zjištění youtubera dosahuje téměř tří miliard korun. Firma si prošla obrovským množstvím názvů, různými odvětvími podnikání a celých šest let byla v insolvenci. Jejím předsedou je podle něj Jan Jezbera, o nějž se dříve zajímaly tajné služby kvůli údajným kontaktům s ruskými oligarchy. Nikdy ale nebyl odsouzen.
Společnost nevyplácí žádné dividendy, garantovaný zisk podmiňuje tím, že po dobu 42 měsíců je možné akcie prodat zpět s garantovaným zhodnocením ve výši pěti procent ročně.
Kupní smlouvu je možné uzavřít snadno distančně, jakmile by ale investor chtěl akcie zpátky prodat s garantovaným výnosem, musí se dostavit osobně do sídla firmy a předem se telefonem objednat. Oficiální kontakt ale není k dohledání. Jediný telefon je uvedený na Google mapách. Youtuber Lukefry se na něj zkusil obrátit, ale telefon zvedl člověk, který netušil, o co jde. Firma tak má uvedené úplně cizí číslo.
Obě firmy, Šlágr klub i Riocath, sídlí v budově Barvy laky v Bubenči, kde se ale youtuber na žádné reprezentanty obou společností nedozvonil. Šlágr klub nereagoval ani na jeho nabídku k rozhovoru. Televizi kontaktovala také redakce iDNES.cz, rovněž zatím bez reakce.
X X X
PŘEDSEDNICTVO SOKOLA NEKONTROLOVALO STAROSTKU
Předsednictvo Sokola starostce servilně sloužilo, kritizuje Beneš. Slet podle něj kauza neohrozí
Z funkce starostky České obce sokolské kvůli rozsáhlému podvodu osobní asistentky odstoupila Hana Moučková. František Beneš k odstoupení Moučkové vyzýval otevřeným dopisem. Co bude 46milionová škoda znamenat pro fungování organizace? „Není ani tak důležité, kdo ten problém zavinil. Je důležité rozhodnout, kdo se postará o to, aby došlo k nápravě,“ vysvětlil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu místopředseda rozhodčí komise František Beneš.
X Podle informací dočasného šéfa Sokola Martina Chlumského se aktuálně způsobená škoda v bankovním úvěrovém podvodu pohybuje kolem 46 milionů korun. Má to už v tuto chvíli nějaký dopad na fungování Sokola a jednotlivých žup a tělocvičných jednot?
Hospodaření v České obci sokolské je rozděleno: samostatně hospodaří ústředí, samostatně hospodařit župy a samostatně hospodaří jednotlivé jednoty.
Moučková zanedbala své povinnosti při správě cizího majetku. Její asistentka nezpronevěřila peníze poprvé, poukazuje František Beneš Samozřejmě, některé jednoty už teď pocítily, že ochladl zájem je v jejich aktivitách podporovat.
Na slet, když to vztáhnu k tomu sletu, se nacvičuje v jednotách, potom jsou oblastní a župní slety, potom je ten hlavní slet tady v Praze.
Vztaženo k tomu sletu to jistě nějaký negativní dopad mít bude, ale domnívám se, že věci už jsou tak v běhu, že ten dopad bude okrajový a že se to podaří dofinancovat a že slet ohrožený není.
Audit
X Jste přesvědčen, že 46milionová škoda nemůže vést k tomu, že by třeba Sokol byl nucen prodávat svůj majetek?
To bohužel není vyloučeno, už se to v minulosti i stalo. Ne snad souvislosti se škodou, ale třeba v důsledku škod, které nastaly po povodni, nebo proto, že prostě se nepodařilo například po pádu Sazky zajistit dostatek financí pro standardní chod České obce sokolské.
Doufám ale, že k tomu nakonec nedojde: že se snad ukáže, že nepochybil jenom Sokol, že pochybily ty banky, že poskytly úvěry takto lehkomyslně. Ani tak nespoléhám na ten audit, jako spíš spoléhám na policejní vyšetřování, které by to mělo objasnit. I když to asi bude trvat dlouho, tak věřím, že nakonec ta výsledná škoda nebude tak velká.
X Říkáte, že v tomto směru nespoléháte na audit. Za jak důležitý ten audit považujete a co tedy od něj očekáváte?
Já myslím, že ten audit je důležitý zejména do budoucna, zatímco policejní vyšetřování je důležité, aby objasnilo, co se stalo v minulosti. Samozřejmě i ten audit by měl objasnit, co se stalo v minulosti, ale obávám se, že pokud policie ty informace neodtajní, tak je auditoři nedostanou.
My musíme prozkoumat způsob, jakým se nakládalo s datovou schránkou, jakým se nakládalo s elektronickými podpisy, kdo měl jaké kompetence a jestli je náhodou nesvěřila například starostka své asistentce z určité pohodlnosti nebo z důvodu, které neumím odhadnout – a vyvodit z toho závěry, aby se ty předpisy zpřísnily, aby se důsledky řešily a aby se, pokud by došlo k nějakému pochybení, aby se na to přišlo včas.
Pokud by se na to přišlo v tom prvním roce, škoda by byla asi dvě procenta z těch 46 milionů a Eliška Colding by asi byla ve vězení, ale byla by živá.
X V těch otevřených dopisech jste upozorňoval také na podle vás nevýhodné smlouvy ohledně pronájmu prostor v ústředí Sokola, tedy v Tyršově domě na Malé Straně. Píšete tam o nedobrém stavu tamního hostelu, který musel být uzavřen, o tom, že na Malé Straně u Tyršova domu je místo sportovišť obří parkoviště. Mělo by se řešit v rámci těch auditů třeba i toto?
Nevím. Ten audit bude stát spoustu peněz a nevím, jestli si to Sokol vůbec bude chtít dovolit, protože to jsou věci tak zjevné, že na to nepotřebujeme žádnou auditorskou radu.
Prostě je potřeba to jasně označit jako problém. Není ani tak důležité, kdo ho zavinil. Je důležité rozhodnout, kdo se postará o to, aby došlo k nápravě.
ˇX Říkáte, že ty věci jsou tak zjevné, že vlastně audit k tomu není potřeba. Pokud jsou tak zjevné, proč v tomto směru nebyla větší aktivita z jednotlivých žup nebo tělocvičných jednot?
Protože Hana Moučková tam byla dvanáct let. Ze začátku možná byla určitým přínosem, přišla tam po skandálu oboru tělovýchovy se Sazkou, kdy došlo k dramatickému přiškrcení financování sportovních organizací a svazů.
Ze začátku možná byla přínosem a dělala dobrou práci. Ale jako Schwarzenbergovi kdysi vyměňovali po několika letech hajné, protože věděli, že to je jediný způsob, jak udržet hospodaření v pořádku, i my jsme měli do stanov už dávno prosadit, že starosta tam může být například jen na dvě volební období, takže šest let.
X Na druhé straně Sokol má kolem 160 tisíc členů, máte jasnou strukturu. Pokud mluvíte o tom, že bylo zjevné, že to nefunguje úplně dobře, proč nebyla větší aktivita zespodu?
Víte, já jsem teď někde na internetu četl, že policejní vyšetřovatel, když obviňoval šéfa tenisového svazu, doslova napsal: ukázalo se, že se v tenisovém svazu proti Ivo Kaderkovi nikdo neodvážil vystoupit a že naopak mu všichni pomáhali.
Kdybychom vyměnili „Ivo Kaderka“ za „Hana Moučková“ a tu zkratku tenisového svazu za písmena ČOS, tak to máme jako na dlani.
Vůdcovský princip a vedení Sokola
X Máte pocit, že Sokol fungoval stejně jako tenisový svaz?
Ne z hlediska nějakých úplatků nebo z hlediska vyvádění peněz tím způsobem, jak to zřejmě bylo tam, to si nemyslím. Ale myslím si, že fungoval obdobně na vůdcovském principu a že velkou chybou bylo, že členové předsednictva byli současně zaměstnanci České obce sokolské.
Ne všichni, ale řada z nich a Hana Moučková rozhodovala o jejich platech, o jejich kariérách, o jejich dovolených, o přidělování peněz těm úsekům, v jejichž čele stáli. A to všechno bylo nezdravé.
To by se mělo změnit. Tito odborníci by měli mít poradní hlas, to určitě, ale rozhodovat by měli zástupci těch žup, protože je to jejich svaz a to ústředí by v podstatě mělo být jejich servisní organizací.
Oni to přeměnili na generální ředitelství, zaplavily „podřízené subjekty“, jak oni to viděli, tedy župy a jednoty, obrovskou byrokracií. Dneska v naší jednotě pomalu víc úřadujeme, než cvičíme.
To všechno je podle Parkinsonových zákonů dávno známo. Prostě tam najali různé kamarády, různé šíbry, ti si vytvořili své pašalíky a aby měli oporu svého postavení, tak prostě vytvářeli úkoly, které delegovali někam dál. To je prostě nezdravý stav, odporuje to té 162leté Sokolské tradici.
Teď je na tom novém nebo staronovém vedení, aby se s tím vypořádalo, aby věci daly do pořádku. Ty jednoty se začaly uzavírat do sebe, v podstatě ztratily naději, že by něco mohly ovlivnit.
Teprve tento veliký skandál – to jediné na tom vidím pozitivně – je vyburcoval k aktivitě, a taky to Hanu Moučkovou smetlo. Kdyby nerezignovala, tak by ji prostě potupně odvolali.
X Na konci dubna se znovu sejde výbor České obce sokolské, aby vybral nového starostu. První místostarosta Martin Chlumský, který do té doby dočasně Sokol vede, už avizoval, že se chce o tu funkci ucházet. Z vašeho pohledu, bylo by správné, kdyby od konce dubna byl v té funkci potvrzen?
Ke všem těm členům předsednictva mám výhradu, že se chovali tak submisivně až servilně vůči té starostce, což jde snadno ověřit podle způsobu, jakým hlasovali o naprostých nesmyslech, které odporovaly našim stanovám. Přesto, když si to ona přála, tak jednomyslně zvedli ruku.
X Takže by tam měl být někdo jiný?
Ne. Je to tak, že pochybili. Ale chci věřit, že si to nyní uvědomili, že se zbavili té knuty a myslím si, že ten Martin Chlumský je jediný, kdo teď Sokol může dotáhnout do toho sletu a do příštího sjezdu, který bude v roce 2025.
Jak to potom bude dál, se uvidí. Ale jestli se ti lidé vzchopí, jestli se osvědčí, tak si myslím, že bylo správné, že ve funkcích byli ponecháni.
X X X
‚Vůbec jsem nechápala, co se stalo.‘ Devatenáctiletá výškařka ovládla mistrovství republiky
Maturantka a členka AC Pardubice Zdara Pezinková se stala mistryní republiky mezi dospělými na halovém šampionátu v atletice. Nechala za sebou dokonce ostřílenou olympioničku Michaelu Hrubou.
„Míša celou dobu šla s čistým zápisem. Až na těch 186 začala chybovat. Neberu to tak, že bych byla před Míšou. Jeden závod se mi neskutečně povedl a jí se naopak moc nedařilo. Pořád toho ale má daleko víc za sebou. Nejsem ještě ani na její úrovni, natož před ní,“ popisuje úspěšná sportovkyně.
Když se to povedlo, bylo to tak neskutečné, že mi trvalo hrozně dlouho, než mi došlo, co se stalo, ohlíží se za ziskem medaile atletka
„Starší závodnice se mi snaží pomáhat, abych se uklidnila. Bývám totiž dost nervózní. Při závodech se ale každá z nás soustředí sama na sebe, aby měla co nejlepší výkon. Od rad tam už pak jsou trenéři,“ doplňuje.
Po skončení „republiky“ prý vůbec nechápala, co se stalo. „Jela jsem tam s tím, že by bylo moc hezké mít medaili. Věděla jsem, že formu mám, že jsem celou sezónu skákala poměrně dobře, ale pořád tam přece jenom byly holky, které umí skákat daleko líp než já. Speciálně třeba Míša Hrubá. Když se to povedlo, bylo to tak neskutečné, že mi trvalo hrozně dlouho, než mi došlo, co se stalo. Já jsem vlastně ani po skončení soutěže chvíli nevěděla, že jsem první. Moc jsem nevnímala pořadí v průběhu soutěže. Až pak jsem to viděla na tabuli a vůbec jsem nevěděla, jak reagovat.“
Medicína a biochemie
Momentálně Zdara studuje ve 4. ročníku pardubického Gymnázia Mozartova. „Nezbývá toho moc jiného, než abych studovala dál. Budu směřovat na vysokou školu. Dám spoustu přihlášek na medicínu, biochemii. Nejvíc jsem jich dala do Brna a do Prahy. Oželím jakýkoliv vysokoškolský život. Prostě bude učení a atletika,“ zamýšlí se.
„Podle mě ale nejsem na tak vysoké úrovni, abych se mohla atletikou uživit. Nevím, jak to bude v budoucnu. Zatím na to rozhodně nespoléhám. Hrozí i zranění. Budu se snažit kloubit obojí, ale škola nejspíš bude důležitější.“
Před laťkou vysoké koše
K atletice talentovaná Pezinková pořádně přičichla až v osmé třídě na základce. „Jela jsem na školní čtyřboj. Tam mi to šlo. V tu dobu jsem dělala basket, se kterým jsem chtěla končit. Zkusit něco nového byla ideální příležitost. Ve čtyřboji se běhá šedesátka, osmistovka, a pak si můžete vybrat, jestli výška anebo dálka, případně koule anebo hod míčkem. Tenkrát jsem do výšky skákala tak 140 anebo 145,“ vzpomíná.
Za úspěchy vděčí i rodičům. „Vozí mě na všechny závody. Chodí mi fandit, snaží se mi dávat nejlepší zázemí pro regeneraci. Mám hrozné štěstí, že nemusím chodit na žádné brigády a že se ve volném čase můžu naplno věnovat atletice. Druhým rokem mám docela problémy s kotníkem, což se snažím léčit. Do toho různé nemoci každou chvíli a spousta dalších věcí,“ uzavírá Zdara Pezinková.
X X X
BASKETBAL PRAHY
Na Folimance proti Ústeckým Pandám
9. kolo skupina A1 Kooperativa NBL 2023/24. Místo: Praha, 13.3.2024.
Utkání: USK Praha – SLUNETA Ústí nad Labem
Hlavní cíl postoupit do nadstavby A1 se sice USK povedl, v ní však zaznamenává nepřesvědčivé výsledky. Na Folimance se výhra naposledy slavila 27.1. proti Kolínu, v minulém kole to však byli právě Medvědi z Kolína, kterým Sovy podlehli. Prohru sice naposledy zaznamenala i Sluneta, ale v tabulce Kooperativa NBL ztrácí na druhou Opavu jen jednu výhru a v boji o co nejlepší výchozí pozici před play off určitě nepoleví ani na Folimance.
Frank Kuhn (trenér USK Praha): Abychom překonali toto nešťastné období, musíme pracovat tvrdě a pokorně. Cílem je pojmenovat momentální stav a zhodnotit naše možnosti na úspěch. Navíc to musíme udělat v krátké době. Nikdo z nás se nemůže vymlouvat, musíme se mentálně nastavit na vítězství a prezentovat se patřičnou energii.
František Fuxa: „Čeká nás velice těžký zápas, klíčová bude naše obrana, a jak se nám podaří zastavit sílu soupeře v útoku.”/fa/