Fialovo hospodaření ČR na šikmé ploše. Italská levice tvrdě proti Meloniové. Docenti z univerzit na střední školy. Zelenský ultimátum?

Institut exprezidenta Václava Klause uspořádal v pondělí 27.2.2023 v Kongresovém centru České národní banky v Praze seminář na téma „HOSPODAŘENÍ STÁTU NA ŠIKMÉ PLOŠE“. Ve velkém sále zaplněném mnoha odborníky i dalšími lidmi, kteří nejsou spokojeni s Fialovým ničením ĆR a EU, hovořili exprezident Václav Klaus, místopředseda parlamentu za hnutí Ano Karel Havlíček, předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, hlavní ekonom DRFG Martin Slaný a výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl.

Česká televize, Nova majitelky Kellnerové, jejíž manžel Institut Václava Klause podporoval, a TV CNN o seminář moc zájem neměly, protože jsou spojeny s Fialou, který je bere na zahraniční cesty a propagují jeho politické a ekonomické nesmysly, které škodí nejen lidem a firmám ČR, ale i celé Evropě. Kellnerová by měla učinit nápravu ve vedení Novy, zrovna tak ČT, která by měla odstranit neschopného Dvořáka, který byl právě dříve vyhozen z TV Nova a přijala ho ČT ke škodě diváků ČR, protože s ničím novým nepřišel a vysílá většinou jen pořady z doby generálního ředitele ČT Jana Zelenky.

Parlament a Senát by měl právě odmítnout rozpočet ČT na staré pořady z doby Jana Zelenky a požadovat především nové pořady od nových, dnešních tvůrců. Pokud v ČT nejsou schopní lidé, všechny vyměnit za schopné umělce, scénáristy, dramaturgy, režiséry, zpěváky, konferenciéry, protože Šíp a spol. by už měli odpočívat. Divákům už nic nového a zábavného neřeknou, nikoho nepobaví.

X X X

FIALOVA  KATASTROFA,  ŘÍKÁ  EXMINISTR  FINANCÍ  ODS  TLUSTÝ

FIALA  OŠIDIL  DŮCHODCE  O  TISÍC  KORUN,  BŮH  BY  HO  MĚL  POTRESTAT

NESPRAVEDLNOST  NESNÁŠEL  ANI  JEŽÍŠ  KRISTUS

Je to katastrofa, zlý sen. Exministr financí za ODS tvrdě zkritizoval vládu kvůli důchodům

Vláda dávno věděla, že bude muset valorizovat důchody podle zákona. Snížení ale účelově nenavrhla, protože byly na podzim komunální volby, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Označil to za podvod na voličích. Podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého (dříve ODS) je katastrofa, že si premiér Petr Fiala myslí, že není jiná cesta.

Valorizování důchodů o inflaci je podle Škromacha naprosté minimum, protože jde o udržení životní úrovně lidí. „Zákon byl prosazen v Parlamentu, vláda ho může změnit, ale věděla to už vloni a účelově nic takového nenavrhla, protože byly na podzim komunální volby,“ řekl Škromach s tím, že vláda, která si může dovolit financovat válku v cizí zemi, má určitě i na důchody.

 Vládní důchodovou novelu bude Sněmovna navíc schvalovat v legislativní nouzi. Podle Škromacha je to nepřijatelné. „Zneužívá ústavní systém, zneužívá většinovou pozici a dokonce se snaží umlčet opozici a omezit možnost projevovat opoziční politiku. Je to směr, kterým by Česká republika neměla jít,“ zdůraznil Škromach. Zároveň podotkl, že vláda podvedla voliče. „Žádná z vládních stran neměla v programu, že bude snižovat životní úroveň,“ rýpl si někdejší ministr práce.

 Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý připomněl, že jedním z ukazatelů, podle kterého se posuzuje kvalita zabezpečení důchodců, je poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou. „A protože průměrná mzda v posledních letech dramaticky rostla, tak je valorizace jen podle inflace nedostatečná. A teď se dozvídáme, že musí být snížena? To je skandální, nevím kde k tomu vláda bere odvahu. Ať už ten zlý sen skončí. Premiér říká, že jiná cesta není. Je katastrofa, že si to myslí,“ řekl někdejší člen ODS.

Podle něj kabinet pokračuje v zoufalém hospodaření. „Dvě politické síly se přou o to, kdo to způsobil více. Na začátku to způsobila Babišova vláda a Fialova vláda to dorazí. Všechny naděje, že dluh skončí a inflace bude utlumena, jsou marné,“ obává se Tlustý.

Návrh novely, která obsahuje snížení červnové mimořádné valorizace důchodů, schválila vláda v pondělí. Zásluhová procentní část penzí by se měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak podle podkladů zvýšila o 760 korun místo 1 770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel.

X X X

EXŠÉF  VOJENSKÉ  POLICIE  FOLTÝN  NEPOSLECHL  ROZKAZ  MINISTRYNĚ  ČERNOCHOVÉ

Dusno na výboru pro obranu: Foltýn skončil, protože naštval Černochovou a neposlechl rozkaz

 Bývalý šéf Vojenské policie Otakar Foltýn rezignoval, protože rozhněval ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Porušil totiž dlouholetý rozkaz ministra obrany a nepostavil stíhaného šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče mimo službu. Voráč je obviněn Generální inspekcí bezpečnostních sborů kvůli podezřelému nákupu techniky proti odposlechům ze zvláštních fondů Vojenské policie.
Výbušnou situací ve Vojenské policii a také změnou v jejím vedení – od 1. března povede Vojenskou policii dosavadní Foltýnův zástupce Jiří Roček – se v úterý ráno zabýval sněmovní výbor pro obranu a postupně se změnil v kolbiště mezi opozičními poslanci ANO a ministryní Černochovou.

Foltýn se hájil tím, že případ nákupu techniky proti odposlechům považoval za banalitu, a proto o obvinění šéfa inspekce ministryni neinformoval. „Ministryně mi ale velmi explicitně sdělila, že to považuje za nesplnění rozkazu. A jediné, co jsem jako voják mohl udělat, bylo rezignovat,“ řekl Foltýn.

Voráč Foltýna o obvinění informoval loni v prosinci. A Černochová se o tom dozvěděla teprve před několika týdny od novináře. „Mě lidsky mrzí, že jsem se to od plukovníka Foltýna nedozvěděla už v prosinci,“ řekla Černochová. Potvrdila, že Foltýnovi jeho postup vytkla.

Černochová jmenovala bez výběrového řízení nového šéfa Vojenského technického ústavu

 „Paranoidní policisté“

„Nechtěla jsem, aby na inspekci seděl obviněný člověk, protože to hází špatné světlo na celý sbor a ti lidé si to nezaslouží,“ řekla Černochová. Dodala, že jí přijde šílené, že vojenští policisté „propadli paranoii“, že je někdo odposlouchává a kvůli tomu si pořídili techniku proti odposlechům.

Foltýn poznamenal, že sice rezignoval, ale s ministryní se rozchází v tom, jestli ve skutečnosti nesplnil rozkaz, který v minulosti vydal ministr Martin Stropnický (ANO). Rozkaz říká, že by měl být postaven mimo službu každý voják, který je obviněn z trestného činu. Podle Foltýna šlo ale pouze o přečin porušení povinnosti při správě svěřeného majetku. „Formálně je možné, aby si takové zařízení kriminální služba pořídila pro případ, že má obavy, že ji odposlouchávají pachatelé trestné činnosti. Domnívám se ale, že to nebyl hlavní důvod a pořízení bylo špatně, ale považoval jsem to za marginální případ, kterému jsem nevěnoval pozornost,“ dodal Foltýn.

Novým šéfem Vojenské policie by měl být Jiří Roček

 Poslance dostala do varu hlavně spekulace Ekonomického deníku, že pod vedením Foltýna vznikala v kriminální službě Vojenské policie „pofidérní spiklenecká buňka“, která se měla připravovat na shromažďování informací a odposlechy.

Podle poslanců ANO se jedná o skandální obvinění. Výbor se proto rozhodl mimořádně udělit slovo i autorovi článku Janu Hrbáčkovi, který řekl, že má informace zevnitř VP, že bývalá důstojnice Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Vendula Kwasniaková vedla utajovanou přípravu vojenských kriminalistů ke zpravodajské činnosti a masivnímu odposlouchávání. Foltýn to odmítl jako nesmysl. „Budu rád, když to bude v budoucnosti vyšetřeno, protože je to absurdní,“ řekl Foltýn. Připustil ale, že Kwasniaková byla jako zkušená kriminalistka pověřena školením vojenských kriminalistů, protože nebyl spokojen s tím, jak pracují a objasňují málo případů.

Metnar navrhl vyšetřovací komisi

Nový šéf vojenské policie Roček se svého předchůdce zastal, byť přiznal, že situace hlavně v kriminální službě je napjatá. „Napětí ale vzniklo na základě novinových článků, že tam vzniká nějaká pofidérní buňka,“ řekl Roček.

S vysvětlením Foltýna a Černochové ale nebyli spokojení poslanci ANO. Předseda výboru Lubomír Metnar (ANO) dokonce navrhl vznik vyšetřovací komise. „Vnímám to velmi rozpolceně, protože pan Foltýn jinak vystupuje jako právník přesvědčivě, ale některé jeho odpovědi mě nepřesvědčily, a proto jsem navrhl zřízení vyšetřovací komise, aby to hlouběji prozkoumala,“ řekl Metnar. K situaci ve Vojenské policii, ve které slouží přes 1200 vojáků a civilních zaměstnanců, se výbor podle Metnara sejde ještě několikrát.

X X X

FIALA  VODIL  LIDI  ČR  ZA  NOS,  ZÁMĚRNĚ  TAJIL  PRAVDIVÉ  INFORMACE  O  GEN.  PAVLOVI

Karolina Stonjeková: Fiala nás kvůli prezidentovi vodil za nos. Otázkou je, co na to Pavel

Zvyšování daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu, zmrazení důchodů, ale třeba i pokračující hon na živnostníky. Skoro to vypadá, jako by se v posledních týdnech roztrhl pytel se špatnými zprávami. Proč až teď? Proč vláda o těchto nepopulárních krocích nemluvila dříve, když už moc dobře věděla, že je bude chtít udělat? Proč to voličům zatajila? Proč? Protože „prezidentské volby“.

Což o to… Že předvolební sliby a povolební realita jsou dvě odlišné věci, na to jsme si už celkem zvykli. Tudíž asi není divu, že ti, kteří nám před volbami slibovali, že znají recept na vládnutí a že to mají v paži, jsou teď sami překvapeni stavem státní kasy. A zavádějí opatření, která se před volbami dušovali, že nikdy dělat nebudou. Třeba právě pokud jde o zvyšování daní nebo posouvání hranice pro odchod do důchodu.

To nejzvláštnější na celé věci není ani tak to, že se to vůbec děje. Nejzajímavější ze všeho je timing. Vláda samozřejmě věděla, že bude muset v červnu valorizovat důchody a že to bude stát přes 34 miliard. Vláda věděla, že vzhledem ke stavu veřejných financí bude muset zvedat daně – protože co si budeme povídat, pokud jde o zalátání díry v rozpočtu, je vždy nejjednodušší sáhnout do peněženek občanů. Vláda věděla i to, že bude muset přijít alespoň s parametrickými změnami důchodového systému… a tak dále, a tak podobně. Věděla to dlouho, tak proč se všechno dozvídáme teprve teď?

Ta příčina má jednoduchý název – prezidentská volba. Vláda se sérií nepopulárních kroků záměrně čekala na dobu, až bude po prezidentské volbě. Nechtěla, aby se z daní nebo z důchodů (což jsou témata, která se dotýkají prakticky každého voliče) stalo téma prezidentské kampaně. A nechtěla to ze dvou důvodů. Jednak proto, aby tím nenahrála Andreji Babišovi, který by takovou munici bezpochyby obratně a rád využil. A za druhé proto, aby tím nezhoršila situaci Petru Pavlovi. Protože ten, jak víme, není v ekonomických otázkách zrovna dvakrát silný v kramflecích. Navíc by ho tím dostávala do situace, kdy by tato nepopulární opatření musel buď bránit, čímž by se potenciálně připravoval o voliče a jasně by se ukázal jako (pro)vládní kandidát, nebo by Pavel musel kroky vlády kritizovat, takže by byl Fialův kabinet de facto ostřelován ze dvou stran, což samozřejmě Fiala a spol. ke štěstí nepotřebují.

Proto se striktně mlčelo o tom, že valorizace nebudou (a proto se teď narychlo vyhlašuje stav legislativní nouze). Proto se mlčelo, že se bude chodit později do důchodu nebo že nám stát hodlá pořádně proluftovat peněženky. Mlčelo se, aby voliči nebyli nahnáni k Babišovi, a naopak nebyli odehnáni od Petra Pavla.

V tomto světle je tedy půvabné zavzpomínat na to, jak se tu po sečtení hlasů jásalo, že pravda zvítězila nad lživým způsobem vedení kampaně. Jak je vidět, není to tak docela přesná interpretace, protože vláda občanům záměrně lhala, či jim přinejmenším neříkala celou pravdu, aby tím neuškodila „svému“ kandidátovi. Zároveň to hezky ukazuje, jak moc byl Petr Pavel ve skutečnosti (pro)vládním kandidátem, jak moc ho vláda považovala za svého — ačkoli on sám se proti tomu v kampani vymezoval.

Že nás vláda ve jménu prezidentské volby vodila celkem solidně za nos, je fakt, se kterým už mnoho nenaděláme. Ale měli bychom si ho pečlivě zapamatovat. A neméně pečlivě sledovat, jak se k těmto krokům vlády postaví člověk, v jehož zájmu nás vláda za ten nos vodila.

X X X

GENERÁL  PAVEL  POCHYBNOSTI  O  RŮSTU  DŮCHODŮ

O snížení plánovaného růstu důchodů mám pochybnosti, říká Pavel. Nastínil i své

Jako občan mám své pochybnosti, sdělil k návrhu na snížení červnové mimořádné valorizace penzí nově zvolený prezident Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že do úřadu nastoupí až v březnu, se vyvaroval jasného názoru a počká na další projednání předlohy. Pavel na pondělní tiskové konferenci také představil své nadcházející plány – v týdnu se sejde s rakouským prezidentem i maďarskou hlavou státu.

„Není nic zvláštního na tom, že i občan Petr Pavel má pochybnosti o některých aspektech navrhovaného opatření. Patří mezi ně retroaktivita i legislativní nouze. Je to věc, o které mají pochybnosti i ústavní právníci, proto je důležité vše projednat,“ sdělil Pavel. Detailněji se však chce k návrhu na snížení červnové mimořádné valorizace penzí vyjádřit až po inauguraci.

Budoucí prezident se proto sešel i se zástupci opozičního ANO, šéfkou klubu poslanců Alenou Schillerovou a místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem. „Vyslechl jsem si jejich pohled na věc, konzultoval jsem problematiku s experty,“ dodal.

 Finální rozhodnutí ale učiní až po legislativním procesu. Alibistické by však podle Pavla bylo novelu nevetovat, ale ani nepodepsat. „Férové bude k tomu zaujmout stanovisko – buďto podepsat, nebo vetovat,“ sdělil.

Ukrajina nebude ústřední téma

Pavel také uvedl, že ho tento týden nečeká žádná cesta do krajů ani do zahraničí. Setká se však s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem a maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou.

X X X

KOLIK  TISÍC  ODLOŽÍ  GENERÁL  PAVEL  ZE  SVÉHO  PLATU  PRO  BEZDOMOVCE,  JAKO  PREZIDENT  ZEMAN?

Konec jedné velké výsady. Pavel kývl na platbu pojištění i Zemanem a Klausem

Zvolený prezident Petr Pavel souhlasí s odvody sociálního a zdravotního pojištění ze mzdy prezidenta i bývalých prezidentů. Zatím to tak není. „Prezident je občan jako každý jiný,“ řekl Pavel. O tom, že by jak nový prezident, tak jeho předchůdci, kteří pobírají pravidelnou měsíční rentu, měli odvody platit, uvažuje vládní koalice.

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chystá úsporný balíček, který by měl pomoci srazit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun.

A právě eliminace některých daňových výjimek má být součástí úsporného balíčku, který chce vláda letos prosadit, aby mohla srazit schodek.

Zdravotní ani sociální odvody nemusí nyní platit ani hlava státu, ani jeho předchůdci, kteří mají nárok na měsíční rentu 50 tisíc korun. Při padesátitisícovém platu odvádí zaměstnanec na sociálním a zdravotním pojištění 5 500 Kč měsíčně. U prezidenta, jehož plat se počátkem roku zvýšil na přesně 341 200 Kč, by to bylo 37 532 Kč měsíčně.

x x x

NA  LETIŠTĚ  V  PRAZE  JEZDIT  UBER?  OPĚT PROTEKCE?

Provozovatelem taxislužby v prostorách pražského letiště měla být od prvního února společnost Uber. Zatím se tak nestalo. Podle informací Ekonomického deníku totiž Letiště Praha vybralo jako provozovatele taxislužby tuto společnost i přes to, že nesplnila hned několik podmínek stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek a zadávací dokumentací vydanou samotným Letiště Praha, a to tak muselo prodloužit smlouvu stávajícímu poskytovateli služby.

Obě společnosti shodně ve vyjádření pro Ekonomický deník uvedly, že řízení pokračuje a nadále se počítá tak s tím, že se provozovatelem stane Uber. Podrobněji se však vyjádřit nechtěly.

„Standardní proces koncesního řízení dle zákona o veřejných zakázkách dále probíhá. V jeho rámci je prostor i pro námitky, které Letiště Praha obdrželo od jednoho z účastníků soutěže a v souladu se zákonem je vypořádalo. Letiště Praha bude v soutěži pokračovat standardním způsobem,” uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Tiskové oddělení společnosti Uber pak uvedlo, že společnost plní veškeré požadavky, které byly v rámci výběrového řízení stanoveny. „Dle informací Letiště Václava Havla by neměly mít vznesené námitky žádný vliv na posouzení nabídek a výběr vítězného uchazeče. Ve většině případů totiž napadají pouze některé formální kroky řízení. Letiště nás zároveň ubezpečilo o tom, že v žádném případě neuvažuje o zrušení koncesního řízení,” sdělil za Uber Michal Marek z FYI Prague.

Letiště Praha Ekonomickému deníku ale na druhou stranu potvrdilo, že už opět uzavřelo krátkodobou nájemní smlouvu na prostor před terminály. „Nájemcem je jeden ze stávajících operátorů taxislužby,” řekla Divíšková. Opakuje se tak situace z roku 2021, ve kterém Letiště Praha z důvodu svého pochybení koncesní řízení zrušilo a prodloužilo smlouvy současným provozovatelům.

Kde se stala chyba?

Jak vyplývá ze zjištění redakce, Uber nesplňuje hned několik podmínek stanovených zákonem. V rámci své nabídky společnost Uber například neprokázala, že nemá nedoplatky na daních a zdravotním a sociálním pojištění anebo to, že disponuje dostatečným vozovým parkem a personálem. Letiště požadovalo mít k dispozici alespoň sto vozů určité kvality, přestože jiný účastník namítal, že ani to není dostatečné. Uber však nedoložil ani požadovaných 100 vozů. Letiště pak mělo také chybně vyhodnotit nabídku uchazečů, když nesprávně zaokrouhlilo hodnoty nabídek.

S ohledem na výše uvedené tak muselo Letiště Praha v plném rozsahu zrušit oznámení o výběru dodavatele pro rozpor se zadávací dokumentací a se zákonem. Letišti se tak ani podruhé nepodařilo dodržet zákonná pravidla a úspěšně vybrat dodavatele veřejné zakázky. Z důvodu tohoto pochybení je Letiště nyní opakovaně nuceno vyhodnotit přijaté nabídky. Plánovaný termín zahájení poskytování služeb od 1.2.2023 se nepodařilo stihnout a realizace zakázky je v tuto chvíli velmi nejistá.

K důvodům výběru nezpůsobilého uchazeče se Letiště Praha doposud nevyjádřilo. Zůstává tedy otázkou, proč se Letiště Praha opětovně pochybilo a neřídilo se pravidly veřejných zakázek. Zarážející je přitom už samotné nastavení zadávacích podmínek Letištěm Praha umožňujícím účast společnosti Uber. Je totiž známým faktem, že společnost Uber nedisponuje živnostenským oprávněním v oboru taxislužby, a pouze ji zprostředkovává. Zadávací dokumentace se nicméně se zprostředkovatelskou živností výslovně spokojila.

X X X

 BILD:  ZLENSKÝ  MUSÍ  JEDNAT  S  RUSKEM  O  KONCI  VÁLKY?

 Zelenskyj může dostat od Západu ultimátum, píše Bild

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj může dostat od západních zemí ultimátum. Pokud ukrajinská protiofenziva selže a do podzimu se nepodaří Ukrajině dobýt zpět okupovaná území, zvýší se tlak na Kyjev, aby začal s Ruskem jednat, píše deník Bild s odvoláním na své zdroje z německé a americké vlády.

Oficiální postoj Západu zní: Za Ukrajinou budeme stát tak dlouho, jak to bude nutné. V zákulisí se ale skloňuje ve všech pádech spojení „ultimátum pro Zelenského“.

S novými zbraněmi chce dát Západ Ukrajině šanci uspět do podzimu s protiofenzivou a získat zpět okupovaná území. Pokud protiofenziva selže, tlak na Kyjev, aby začal jednat s Ruskem, se zvýší, píše Bild.

O víkendu napsal deník Wall Street Journal, že německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron 8. února v Paříži vyzvali Zelenského, aby s Moskvou začal jednat. A uváděli mu jako příklad své země, které patřily k úhlavním nepřátelům a po druhé světové válce uzavřely mír.

Wall Street Journal v této souvislosti načrtl „mírový plán“. Podle něj by Ukrajina měla získat moderní zbraně a mít vazby na Severoatlantickou alianci, ale žádné členství. Na oplátku by Ukrajina měla zahájit jednání s Ruskem.

„Každý, kdo nyní tlačí na prezidenta Zelenského, aby vyjednával s Putinem, způsobí v Evropě trvalé neshody,“ tvrdí Norbert Röttgen, expert CDU pro zahraniční záležitosti.

Plány popsané v deníku Wall Street Journal jsou podle něj „nezodpovědné“.

Carlo Masala z vojenské univerzity v Mnichově varuje, že neexistují žádné náznaky, že by se Moskva zapojila do jednání“. Návrh proto podle jeho mínění „není příliš realistický“.

Zdůrazňuje, že: „Ukrajina se po této válce musí stát jakýmsi evropským Izraelem. Musí získat pevné bezpečnostní záruky, úzké vazby na NATO a prvotřídně vycvičenou a vybavenou armádu.“/agentury/

X X X

Rusko začalo pumpovat ropu z Kazachstánu přes Polsko do Německa

Rusko začalo dodávat ropu z Kazachstánu ropovodem Družba přes Polsko do Německa. V pondělí to podle ruských tiskových agentur oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky do Polska jsou zastavené, tok ropy na Slovensko a do České republiky jižní větví ropovodu pokračuje bez přerušení, informovala agentura Reuters.

Kazachstánský provozovatel ropovodů KazTransOil uvedl, že odeslal do Německa 20 000 tun ropy přes ruský ropovod Družba. Evropská unie od 5. prosince zakázala dovoz ropy z Ruska po moři, stále ji však odebírá potrubím – zejména proto, aby měly ropu i vnitrozemské státy EU.

Vnitrozemský Kazachstán je při vývozu energetických surovin silně závislý na sousedním Rusku a nepodléhá západním sankcím.

Tisková agentura TASS citovala firmu Transněfť, podle níž nebyly dokončeny formality pro dodávky ropy do Polska ve druhé polovině února. Polští zákazníci proto byli od dodávek ropy z Ruska odříznuti.

„(Ropa) měla být přečerpána do polských rafinerií ve druhé polovině února,“ uvedla mluvčí Transněfti. „Nebyly však provedeny směrovací příkazy s potvrzeným zdrojem a tranzitní platbou,“ dodala.

Rafinerie polské společnosti PKN Orlen v sobotu uvedla, že Rusko zastavilo dodávky a že výpadek zaplní z jiných zdrojů. Aktivisté i opozice polskou vládu kritizovali, že umožnila rafinerii pod kontrolou státu nadále kupovat ruskou ropu. Varšava je klíčovým spojencem Kyjeva a brzy po ruské invazi na Ukrajinu z konce loňského února se zavázala, že dodávky z Ruska budou zastaveny do konce roku 2022.

Ropovod Družba vede z Ruska do Běloruska, kde se dělí do dvou větví. Severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska. Ještě na ukrajinském území se ale jižní větev dál štěpí a ropa samostatně teče na Slovensko a do České republiky. Dodávky ropy jižní větví byly vyňaty ze sankcí, které EU zavedla na Rusko za napadení Ukrajiny.

Německo bylo v minulosti největším evropským odběratelem ruské ropy. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu začalo Německo závislost snižovat a dodávky z Ruska by měla částečně kompenzovat právě ropa z Kazachstánu.

X X X

Afrika už není dvorkem Francie. Macron chce snížit počet vojáků

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že sníží počet francouzských vojáků v Africe v rámci „nového bezpečnostního partnerství“ s dotčenými zeměmi. Chce také zavést ambicióznější hospodářskou politiku ve snaze podpořit oslabení vlivu Francie na kontinentu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl projev před svou návštěvou ve střední Africe v pondělí v Elysejském paláci v Paříži

 Macron to prohlásil během projevu v Elysejském paláci, který pronesl před svou středeční cestou do střední Afriky, uvedla agentura AP. Navštívit má Gabon, Angolu, Konžskou republiku a Kongo.

Macron v projevu vyzval k zahájení „nové éry“. Francie se podle něj musí vzdát zasahování v těch částech Afriky, kterým kdysi vládla jako koloniální velmoc. Prohlásil, že Afrika už není „dvorkem“ Francie.

„Existuje jiná cesta. Oslovit africké země jako partnery, se kterými sdílíme zájmy,“ dodal francouzský prezident. Svůj projev zveřejnil také na Twitteru.

Macron přitom slíbil, že se sníží počet francouzských vojáků na kontinentu, což ale podle něj neznamená, že by byly francouzské vojenské základny uzavřeny. Budou prý proměněny tak, aby to vyhovovalo potřebám afrických partnerů.

„Naším modelem už nesmí být vojenské základny jako ty, které máme nyní,“ řekl. Francouzská vojenská přítomnost má být vidět spíš ve školách či akademiích, které budou řízeny společně francouzskými a africkými zaměstnanci. „A říkám to velmi jasně: Role Francie není řešit všechny problémy v Africe,“ dodal.

Macronův projev přichází v době, kdy francouzský vliv na africkém kontinentu čelí největším výzvám za poslední desetiletí. Rostoucí protifrancouzské nálady vedly k pouličním protestům v několika západoafrických a severoafrických zemích. Jak poznamenala agentura Reuters, historické ekonomické vztahy Francie s regionem jsou navíc pod tlakem kvůli narůstající obchodní přítomnosti Ruska, Číny a Turecka.

X X X

Policisté, státní zástupci a soudci musí být připraveni na kritiku. Do živých kauz nezasahuji, říká Blažek

 Nezasahuji do živých kauz, ohradil se dnes ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten v poslední době opakovaně kritizoval orgány činné v trestním řízení a názorově se střetl i s nátlakovou skupinu uvnitř státního zastupitelství, tedy Unii státních zástupců. „Každý orgán veřejné moci, včetně státních zástupců, policistů a soudců, musí být ochoten a připraven se každodenně zodpovídat ze své činnosti. Jen tak lze jejich velmi mocnou působnost veřejně kontrolovat a předcházet zneužití moci,“ uvedl nyní ministr. O tom, zda je ve střetu zájmů podle něj rozhodují právní předpisy a příslušné orgány, nikoliv novináři či nátlakové skupiny.

Blažek už dříve kriticky reagoval na činnost orgánů činných v trestním řízení v souvislosti se zrušením trestního stíhání dvou žen v tzv. případu Stoka ze strany NSZ. Podle NSZ se v případu orgány činné v trestním řízení dopustily mj. závažných formálních pochybení a selektivního hodnocení výpovědí. Po tomto lednovém zrušení obvinění dvou žen státní zástupce NSZ navíc vyhověl stížnostem dalších dvou obviněných. V jejich případě vedle závažných formálních vad shledal i naprostý nedostatek důkazů pro jejich stíhání. 

Ministr nyní reagoval mimo jiné na článek serveru Seznam zprávy, podle kterého se pokoušel získat informace z vyšetřování, kde se policie zajímá primátorku Markétu Vaňkovou (rovněž ODS). Měl se s konkrétními dotazy obrátit na Nejvyšší státní zastupitelství a žádat například původní text sdělení obvinění nebo dokument, kterým žalobkyně soud požádala o uvalení vazby na obviněné ženy v kaze Stoka.

Blažek tvrzení o zásahu do živé kauzy odmítá. „Každý orgán veřejné moci má právo odmítnout odpověď na dotazy, pokud mu to přikazují nebo dovolují právní předpisy. Na každý můj dotaz jsem zatím vždy obdržel odpověď i od orgánů činných v trestním řízení. Jistě by mi odpověď odepřely, měly-li by za to, že odpovědět nemají, neboť například zneužívám své pravomoci, nebo jsem ve střetu zájmů. Silnější důkaz, že výše uvedená tvrzení o mé činnosti a osobě nejsou pravdivá, v právním státě není možné získat,“ uvedl.

Ptát se orgánů činných v trestním řízení je podle vyjádření ministra spravedlnosti jeho povinností. „Stejně tak nesmím ignorovat časté dotazy a stížnosti občanů, ostatních členů vlády, poslanců a senátorů v této oblasti. A především – ptát se není totéž, co zasahovat. A ptát se po zrušení nezákonného obvinění či vazby, jak se to mohlo stát, není „požadování informací z živé kauzy,“ uvedl Blažek v dnešním prohlášení.

Ministr: O střetu zájmů nerozhodují nátlakové skupiny

Policisté, soudci i žalobci musí být podle něj připraveni na každodenní kritiku své činnosti. „Osoby působící v těchto složkách státu, které toto základní pravidlo demokratického právního státu nechápou či nehodlají ctít, nesmějí mít ani zlomek veřejné moci a měly by odejít pracovat tam, kde se jich nikdo na nic ptát nebude,“ pokračuje ministr.

Důležitým aspektem povinností členů vlády je podle něj neustále sledovat a vyhodnocovat činnost orgánů činných v trestním řízení. Připomněl, že stát za nezákonná trestní stíhání vyplácí odškodnění z veřejných rozpočtů. „Nečinné přihlížení by se rovnalo trestuhodné nedbalosti. O tom, zda jsem či nejsem ve střetu zájmů, nerozhodují ani některá média, ani diskuse na sociálních sítích ba ani jakákoliv zájmová sdružení či nátlakové skupiny. Určují to právní předpisy a rozhodují o tom příslušné orgány. Žádný takový předpis svými dotazy, nejčastěji jen přeposílanými za jiné legitimní tazatele, neporušuji,“ uvedl Blažek s tím, že i politici musí počítat s kritikou jako se součástí své práce. Nynější kritiku své činnosti, ale považuje za iracionální.

„Žádný politik, který by se obával zajímat se o činnost či nečinnost např. státních zástupců, nesmí vykonávat funkci ministra spravedlnosti. Je to, samozřejmě v zákonných mezích, jeho základní povinnost a odpovědnost. Množství znepokojivých podnětů a otázek řady ústavních činitelů k informacím o dění v některých oblastech výkonu trestního práva potvrzuje správnost a aktuálnost tohoto stanoviska,“ uzavřel ministr. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

 Kriminalizace předběžných tržních konzultací? Rozhodnutí soudu v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek může ovlivnit podnikání v ČR

 Zproštění obžaloby žádají všichni obžalovaní v kauze údajného zmanipulování IT zakázek. Již během jednání na soud rozhodl, že část důkazů byla v průběhu přípravného řízení zajištěna nezákonně. To se týkalo např. postupu policie při získávání obsahu serveru společnosti Tesco SW. Obžaloba žádá kriminalizovat předběžné tržní konzultace, což by podle odborníků oslovených Českou justicí mohlo do budoucnosti významně ovlivnit zadávání veřejných zakázek. „Právě projednávaný případ je určitým testem, nakolik u nás existuje právní jistota a jednoznačný výklad zákonů a je dán jasný obsah práv a povinností fyzických a právnických osob při podnikání,“ uvedl obhájce Tomáš Gřivna.

Rozsudek v kauze 13 veřejných zakázek na informační systémy, ve které je obžalováno 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting, vyhlásí olomoucký krajský soud na konci dubna. Soud si na vyhlášení ponechal kvůli rozsáhlosti případu tříměsíční pauzu, závěrečné řeči byly uzavřeny v lednu. Zatímco žalobce pro všechny obžalované navrhuje mnohaleté tresty vězení, všichni jejich obhájci žádali zproštění obžaloby. Případem se soud zabýval od září 2021. Vyslechl v něm přes sto svědků. Týká se 13 veřejných zakázek na informační systémy z let 2009 až 2014.

Při projednávání se ukázalo, že policejní orgány postupovaly při provádění odposlechů a zajišťování elektronické komunikace nezákonně a proto bude rozhodnutí podle Tomáše Gřivny mimo jiné testem, jak jsou v ČR chráněna základní práva a svobody, včetně práva na podnikání a práva na obhajobu. „Do digitálních stop bylo v konkrétních případech zasahováno. Došlo i k tomu, že některé důkazní materiály obžaloby byly bez řádného zajištění odeslány do zahraničí,“ uvedl.

Obžalovaní podle státního zástupce Martina Brzobohatého po vzájemné dohodě tyto zakázky vyhlašované v operačním programu ministerstva vnitra a dotované ze strukturálních fondů EU vzájemně ovlivňovali s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Šlo například o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Všichni obžalovaní však svou vinu od počátku procesu odmítali.

Před soudem stanulo 24 obžalovaných, kterým navrhlo státní zastupitelství tresty v rozmezí od pěti let do 8,5 roku. Jsou mezi nimi především zástupci soutěžitelů z necelé desítky společností, ale i  zaměstnanci veřejné správy a samosprávy a jimi pověřených firem. Souzené společnosti Tesco SW navrhl žalobce peněžitý trest 15 milionů korun a trest zákazu účasti ve veřejné soutěži a přijímání dotací na dobu 15 let. Společnosti Eunice Consulting navrhl peněžitý trest deset milionů korun a stejný zákaz.

Z argumentace advokátů vyplynulo, že žádné důkazy o vině obžalovaných neexistují. Podle obhájce Tesco SW nebylo na jednání jeho zaměstnanců nic nezákonného ani konspiračního. Poukázal na to, že v případě takto složitých zakázek šlo o konzultace, které byly tehdy naprosto běžné a měly za cíl pomoci zadavateli. „Obžalobou je kriminalizována praxe předběžných tržních konzultací, jejichž forma nebyla nijak ve zkoumané době upravována zákonem. U mého klienta nebylo prokázáno trestné jednání, nikomu nevznikla škoda, ani nebyla zjednána výhoda v rámci veřejné soutěže či veřejné zakázky,“ uvedl obhájce Tomáš Gřivna.

Také ostatní obhájci od počátku procesu argumentovali tím, že tržní konzultace nejsou nezákonným jednáním, situace před deseti lety byla z hlediska veřejných zakázek podle nich jiná a postup žalobců označili za kriminalizaci obchodních jednání a předběžných tržních konzultací.

Úmysl zjednat si neoprávněnou výhodu či prospěch musí být podle advokáta Michala Mazla u trestných činů, které jsou v daném případě stíhány, obžalovanému vždy prokázán. Nelze jej spekulativně dovozovat pouze z okolností případu či dokonce jej presumovat s odkazem na to, že obžalovaný je podnikatel, a tudíž vše co dělá, je motivováno snahou o dosažení zisku. „Orgány činné v trestním řízení by taktéž neměly v průběhu trestního řízení zůstat netečné k vývoji právní úpravy vztahů a procesů (v daném případě zadávání veřejných zakázek), do kterých mělo být trestnou činností zasaženo, neboť opačný postup může vést k postihu jednání, které v mezidobí zákonodárce změnou právní úpravy zcela či zčásti legalizoval a vyloučil tak jeho společenskou nebezpečnost,“ uvedl pro Českou justici Mazel.

Prosadí se v judikatuře realistický přístup?

Odborníci také upozorňují na to, že pohled na to, jaké jednání naplňuje zákonné znaky trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jak takové jednání prokazovat, se vyvíjí jen pomalu. „V uvedené kauze je kriminalizováno jednání, k němuž mělo dojít ještě před zavedením institutu předběžných tržních konzultací do právní úpravy zadávání veřejných zakázek a vydáním metodiky Ministerstva pro místní rozvoj upravující podmínky pro to, aby nebyla narušena transparentnost postupu zadavatele a rovný přístup k dodavatelům. Předpokládám, že se postupem času i v důsledku rozhodovací praxe evropských soudů a zdejšího Ústavního soudu prosadí realistický přístup směřující ke kriminalizaci skutečně prokázaného úmyslného neférového jednání soutěžitelů, přesně naplňujícího veškeré znaky trestného činu, nikoli excesů vyvolaných realitou tržního prostředí, jak se v některých případech děje,“ dodává advokát Michal Mazel.

Znalec označil koncept škody za chybný

Celá kauza souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se tehdy na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Případ se řešil několik let, zasáhlo do něj několikrát i Nejvyšší státní zastupitelství, které zrušilo stíhání některých lidí.

Státní zástupce vyčíslil údajnou škodu na čtvrt miliardy korun. S tím ovšem nesouhlasí znalec, profesor Bohumil Král z Vysoké školy ekonomické. Ten v případu vypracoval znalecký posudek. „Při podrobném studiu obžaloby jsem nenalezl žádné důkazy o tom, že by v rámci stíhaných zakázek vznikla ČR, EU, některému zadavateli nebo soutěžiteli škoda v ekonomickém smyslu slova. Nebyl porušen princip hospodárnosti, efekty z dodaných zakázek přinášejí České republice prospěch do dnešních dnů?“ reagoval Král pro Českou justici.

Obžaloba podle něj pracuje s konceptem škody, která dle její konstrukce vznikne, pokud by soud shledal, že při veřejných zakázkách byl porušen zákon. Pak považuje za škodu evropskou dotaci v plné výši. „Přitom ale zdroje EU, které nelze využít pro realizaci konkrétních zakázek nejsou ČR „odebrány“, ale je možné je využít pro jiné projekty,“ vysvětluje Král. Žaloba podle něj také nebere v úvahu fakt, že zadavatelé veřejných zakázek nutně potřebují konzultovat požadavky na jejich obsah s řadou tržních subjektů, aby zajistili, že veřejné zakázky budou splňovat veškeré požadavky na hospodárnost, účinné a efektivní řešení projektů. „To je základní filozofický problémem vnímání celé věci ze strany žalobců. Navíc za řádný průběh veřejné zakázky zodpovídá zadavatel, který je příjemcem dotace. Naprostá většina zástupců zadavatelů ani není obžalována,“ uzavírá Král. Eva Paseková, čtk, ceskajustice.cz

X X X

VZP proplatila 31 dětem nejdražší lék v ČR, pro jedince stojí 50 milionů korun

Už 31 dětem zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) lék na spinální svalovou atrofii (SMA). Nejdražší lék v ČR, který stojí 50 milionů korun pro jednoho pacienta, zaplatily i menší pojišťovny, šlo ale jen o jednotky případů. Pacienti se stejnou nemocí mohou užívat i jiný lék, který stojí 5,7 milionu. Od začátku roku 2022 mohou nově novorozenci podstoupit vyšetření na tuto nemoc.

Lék zolgensma byl pro použití v Evropské unii registrovaný na jaře 2020, první pacienti v Česku ho dostali na výjimku v květnu toho roku. Do systému hrazené péče se dostal v prosinci 2020. „VZP jej v průběhu dvou let uhradila 31 dětským pacientům trpícím spinální svalovou atrofií. Nejmladší pacientce přitom bylo pouhých 22 dní,“ uvedl předseda správní rady VTP Tom Philipp.

Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, pacienti se ale většinou nedožívají vysokého věku. V ČR se ročně narodí přes 110 tisíc dětí, SMA onemocnění má zhruba jedno z 10 tisíc narozených.

Rodiče mohou od loňského roku své novorozené děti nechat vyšetřit, zda u nich rozvinutí nemoci nehrozí. Vyšetří se kapka krve 48 až 72 hodin po narození. „Záchyt onemocnění během několika dní po porodu samozřejmě dramaticky zvyšuje efektivitu případné léčby,“ uvedl náměstek ředitele VZP Jan Bodnár.

Možností léčby pacientů se SMA je více

V srpnu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že bude hrazený také lék spinraza. Podle zveřejněného stanoviska úřadu ročně léčba asi 140 pacientů vyjde na 800 milionů korun. Půjde asi o procento ročních nákladů na všechny léky na recept. Podává se injekcí do bederní páteře, v ČR ho aplikují čtyři nemocnice.

Lék zolgensma mohou dostat děti do tří let. Pacientská organizace Smáci na webu upozorňuje, že ani tento lék nemoc zcela nevyléčí. „Pacient stále bude vykazovat příznaky onemocnění a svalovou slabost. Úspěšnost léčby, tak jako u všech ostatních léků, záleží na včasnosti podání léčiva. Pacienti bez symptomů onemocnění mají největší naději se vyvíjet jako zdraví,“ uvedla.

Před tím, než lék začaly hradit zdravotní pojišťovny, se na něj lidé prvním pacientům skládali ve sbírkách. Kromě VZP byli dosud čtyři pacienti u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, dva u Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) a po jednom u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP).

X X X

Krize autoprůmyslu má první oběti, končí dodavatel plastů pro BMW i Teslu

Společnost Megatech ukončí činnost závodu v Hlinsku na Chrudimsku dříve, než původně plánovala. Loni oznámila, že továrnu uzavře na konci roku, nyní platí termín 30. září. Vlastní výroba a vše s ní spojené skončí tři měsíce předtím.

 „Minulý týden bylo rozhodnuto, že ukončení se posouvá do 31. května, protože se nestihne vyrobit předzásoba pro závody, které pro nás mají převzít výrobu, tedy Brno, Plzeň a Jablonec nad Nisou,“ uvedla Iva Zavřelová z personálního oddělení firmy.

Předchozí termín ukončení výroby byl 31. března. Firma proto nyní vezme zpět některé výpovědi, které rozdala v lednu 123 zaměstnancům. Ze zaměstnanců, kteří nyní ve firmě pracují, jich má k poslednímu březnu odejít 39, k 31. květnu 86 a zbylých 59 v září.

Podle kolektivní smlouvy dostanou zaměstnanci, kteří ve firmě pracovali 20 a více let, pětiměsíční odstupné. Všichni pracovníci mohou také získat další měsíční bonusy v celkové výši až 96 tisíc korun, musí ale splnit různé podmínky, například že nebudou nemocní více než určitý počet dnů v měsíci nebo nebudou uplatňovat ošetřování člena rodiny.

Firma v Hlinsku vlastní závod na výrobu plastových výlisků pro automobilový průmysl. Před několika lety byl podnik největším zaměstnavatelem ve městě s tisícovkou zaměstnanců.

Uzavření závodu souvisí s globální krizí v automobilovém průmyslu. Areál chce společnost po ukončení činnosti v Hlinsku prodat. Zájem o něj měly Poličské strojírny, z dohody však sešlo.

Podle Zavřelové se Megatech snaží najít zaměstnancům nové uplatnění. „Komunikuji s dodavateli z okolí, posílají mi nabídky, které profese by mohli přijmout, předávám to mistrům a lidem, dávám to na nástěnky. Měli jsme minulý týden i informační schůzku s úřadem práce pro zaměstnance, ale skoro nikdo nepřišel,“ uvedla Zavřelová.

Společnost Megatech Industries má sídlo v Lichtenštejnsku. V České republice vlastní čtyři výrobní závody, v Hlinsku, Jablonci nad Nisou, Brně, Plzni a technologické centrum pro vývoj nástrojů a forem.

Firma vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl a jejími největšími zákazníky jsou Volkswagen, skupina BMW, skupina PSA, ale také automobilka Tesla.

X X X

 Docenti prchají z univerzit na střední školy. Stát musí pomoci, říká děkanka

 Situace na humanitních univerzitních oborech je alarmující. Platové ohodnocení vysoce kvalifikovaných pracovníků je extrémně nízké a řada renomovaných pedagogů odchází z fakult do regionálního školství, kde jsou paradoxně platy mnohem příznivější. V Rozstřelu zhodnotila rozbouřenou situaci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy její děkanka Eva Lehečková.

 „Podporujeme, aby se zvýšily mzdy v regionálním školství (základní a střední školy), což se určitě stalo v posledních letech,“ říká Eva Lehečková. „Ale tím se rozevřely nůžky mezi regionálním a vysokým školstvím. A výrazné je to zejména u těch oborů, které jsou dlouhodobě na vysokých školách nejpodfinancovanější, což jsou humanitní a relevantní sociálně vědní obory.“

32 tisíc pro univerzitního docenta

„Ta situace byla plíživá a souvisí jednak s dlouhodobým podfinancováním vysokého školství a zároveň s oceněním regionálního školství, které potom dopadá i spolu s inflací, s dopady covidu a s válkou na Ukrajině na ty nejslabší,“ uvádí děkanka.

„Rozpočty vysokých škol má samozřejmě v rukou vláda, ministerstvo školství,“ upozorňuje Lehečková. „Ale poté je úroveň rozdělování prostředků na jednotlivých univerzitách. A ty nůžky jsou popravdě rozevřeny mezi humanitními, společenskovědními obory na jedné straně a přírodovědnými či jinými na straně druhé. A to na všech univerzitách.“

Řada docentů bere méně než pokladní. Reálně hrozí stávka, říká děkanka FF UK.

 Univerzity tedy lépe platí pedagogy přírodovědných oborů než oborů humanitních. Zatímco docent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pobíral loni na tarifu 32 400 hrubého měsíčně, docent 2. lékařské fakulty téže univerzity přes 70 tisíc. Přitom oba spadají do stejné kolonky v tarifní tabulce.

„Samozřejmě financování vysokých škol je složité v tom, že existují příspěvky na realizaci vzdělávací činnosti studijních programů a příspěvky na rozvoj vědy. To jsou institucionální prostředky. A pak jsou účelové prostředky typu grantů. Takže všichni naši kolegové na všech fakultách naší univerzity podávají typicky výzkumné projekty i další rozvojové projekty,“ objasňuje děkanka.

Nespravedlivé rozdělení peněz na univerzitách

„A to je třetí složka mzdy, kterou si mohou například docenti a profesoři na Filozofické fakultě dočasně na přechodnou dobu řešení grantu vypomoci. Ale je tam právě ten inherentní rozptyl daný vnitřním mzdovým předpisem univerzity, který umožňuje, aby se základní tarify tak lišily,“ dodává akademička.

Podle děkanky Filozofické fakulty UK to není spravedlivé. „Debatu jsme otevřeli poměrně konstruktivně. Je zjevné, že cena lidské práce roste a že v nějakých pozicích, třeba typicky v případě garantujících docentů a garantujících profesorů, je nutné ohodnotit jejich práci srovnatelným způsobem. Ten rozptyl je příliš veliký.“

Podle děkanky se situace narovnala například v Polsku, kde rozdíly v ohodnocení vyučujících humanitních a přírodovědných oborů nejsou tak výrazné. „Myslím, že na úrovni humanitních a filozofických fakult leží důkazní břemeno spočívající v tom, že naše obory jsou společensky relevantní. Já vždycky říkám, že všech našich 151 realizovaných studijních programů je společensky relevantních a že jsme schopni to těm, kteří jsou ochotni naslouchat, dokázat.“

A je schopno a ochotno ministerstvo školství a speciálně vedení Univerzity Karlovy o narovnání situace jednat? Zvlášť ve chvíli, kdy univerzitu vedou rektoři z přírodovědných oborů?

Plat jako v supermarketu

„Ta jednání určitě nebudou ani na národní úrovni, ani na univerzitní úrovni dokončena za týden, ale v tomto ohledu mám skutečně pocit, že sedíme u jednoho stolu, i když třeba v mediálním prostoru všechny strany volí silná slova,“ myslí si děkanka.

V minulých týdnech vystoupila veřejně, například na sociálních sítích, řada zaměstnanců humanitních fakult. A neupozorňovali pouze na platové ohodnocení, kdy světově uznávaní experti berou měsíční plat na úrovni pokladních v supermarketech.

Stěžují si i na pracovní prostředí. Nemají vlastní pracovny, dělí se o výpočetní techniku s externisty, často jsou nuceni na vědeckých projektech pracovat z domova na svých počítačích.

Vybavení učeben je zastaralé, často pochází ještě z předrevoluční éry. Zaostává doplňovaní odborných publikací v knihovnách a řada renomovaných pedagogů raději odchází učit na základní nebo střední školy, které jim navíc nabízejí mnohem příznivější platy než odborná pracoviště na univerzitách. Tato situace nepanuje pouze v Praze, ale po celé České republice.

Hrozí stávka na vysokých školách?

Někteří vyučující už otevřeně pohrozili stávkovou pohotovostí nebo dokonce stávkou. „Já si myslím, že je to jeden ze scénářů, který může v nějaké variantě nastat,“ míní děkanka.

„Předpokládám, že v momentě, kdy budou mít výbory odborových organizací či akademické senáty nějaký konkrétní plán, tak ho v předstihu zveřejní. Každá stávka v takhle citlivém prostředí vysokých škol nebo v jakémkoliv školském prostředí je avizovaná dopředu, má nějaké fáze typu stávkové pohotovosti či výstražných krátkodobých stávek. Může mít i nějaké symbolické akty, symbolické fáze,“ popisuje děkanka.

Podle ní potřebují české univerzity na vyřešení akutní fáze problému 10 miliard korun ve státním rozpočtu na příští rok a pak i následně v dalších letech. V opačném případě už mnozí kantoři oznámili, že z vysokého školství odejdou. Hrozí tak exodus vyučujících humanitních oborů, který by mohl mít pro české univerzity fatální následky.

„Reprezentace vysokých škol teď jednají s vládou o systémovém i krátkodobém řešení. Myslím si, že tohle je přesně směr, o který nám, děkanům filozofických fakult, šlo, když jsme začali bít na poplach. A můj odhad? Jsem sice realistka, ale s náznakem optimismu,“ uzavírá děkanka Filozofické fakulty Eva Lehečková.

X X X

Aktivisté vzdali obnovu vsi, mají zaplatit 110 tisíc eur za nezákonné obsazení

Projekt na obnovu 1 000 let staré vesnice Fraguas ve Španělsku skončil, aktivistům hrozí za nelegální obsazení opuštěných domů a černou výstavbu pokuta 110 tisíc eur.

 Vesnička Fraguas ve Španělsku zažívá svůj třetí a zřejmě definitivní zánik. První zmínky o sídlení zde přitom existují už z 11. století.

Poprvé obec v regionu Kastilie-La Mancha lidé opustili v 60. letech minulého století, kdy se stala obětí velkého zalesňování za režimu diktátora Franka. Po jeho konci měla vesnička zmizet z map podruhé, když ji armáda využívala jako cvičiště.

Poslední snahu o oživení zahájila před 10 lety skupina aktivistů, která místo obsadila s cílem najít v opuštěné vesnici udržitelný život, píše deník The Guardian. Částečně zrestaurovali zpustlé budovy, nainstalovali solární panely pro výrobu elektřiny, zasadili zeleninu a vyráběli pivo nebo džem.

Počínání komunity ale odsoudila regionální vláda, podle níž jde o nelegální obsazení místa, které leží v přírodní rezervaci a má tedy patřit všem, nikoli pár samozvaným uživatelům.

„Provádění změn urbanizace chráněného přírodního prostoru by povzbudilo lidi k porušování zákona a také by představovalo sociální nespravedlnost, protože bychom tento prostor nepropagovali pro využití a požitek všem, ale pouze pro využití menšinou,“ uvedla vláda v prohlášení.

„Squatterská“ vesnička našla ve Španělsku řadu příznivců a v Madridu se na její podporu konala za uplynulé roky řada demonstrací. V úřadech a zákonech ale podporu nenašla.

Po 10 letech sporů a třech soudních sporech nyní aktivistům hrozí pokuta 110 tisíc eur (2,6 milionu korun) na uhrazení nákladů demolice toho, co v kopcích Sierra Gorda asi 100 kilometrů severně od Madridu postavili.

„Je velmi smutné a frustrující, že po tolika letech našeho úsilí úřady nedokázaly přijít s řešením,“ řekla listu The Guardian členka komunity Isa Turina Rodríguezová. „V době, kdy je pro lidi tak těžké najít bydlení, mohly úřady využít této skupiny mladých lidí, kteří chtěli vesnici přestavět, ale místo toho se rozhodli nás kriminalizovat.“

Aktivisté se tak rozhodli projekt ukončit. „I když nebudeme pokračovat, věříme, že naše činnost byla úspěšná, protože zvýšila povědomí veřejnosti o vylidňování venkova,“ uvedla skupina v prohlášení. Zároveň spustila crowdfundingovou kampaň, která jim má pomoci zaplatit pokutu. Zatím se jim podařilo shromáždit od dárců necelé tři tisíce eur.

X X X

Italská levice získala překvapivou lídryni. Chce jít tvrdě proti Meloniové

Italská opoziční Demokratická strana si zvolila novou překvapivou lídryni. Stala se jí sedmatřicetiletá Elly Schleinová, která má italské i americké občanství a vyrůstala ve Švýcarsku. Úkolem nové předsedkyně má být obnova strany po volebním debaklu z minulého roku. Schleinová slíbila tvrdou opozici proti vládě premiérky Giorgii Meloniové.

 Navzdory průzkumům Schleinová v nedělním stranickém hlasování porazila veterána demokratů (PD) Stefana Bonacciniho. Zvítězila poměrem 54 ku 46 procentům hlasů poté, co slíbila radikálnější politiku v opozici vůči vládní konzervativní koalici.

Schleinová v parlamentu povede opozici vůči vládě premiérky Meloniové. Poprvé v dějinách Itálie tak stanou v čele dvou hlavních politických stran ženy.

„Staneme se problémem pro vládu Giorgii Meloniové,“ uvedla Schleinová, která v pondělí přebírá vedení strany od bývalého premiéra Enrica Letty. Nová opoziční vůdkyně odmítá škrty ve školství, zdravotnictví či v podpoře chudým.

Premiérka Schleinové k úspěchu ve stranických primárkách pogratulovala. „Doufám, že zvolení mladé ženy do čela PD pomůže levici dívat se dopředu, a ne dozadu,“ prohlásila Meloniová.

Kampaň pro Obamu a nečekaný vzestup

Schleinová a Meloniová mají různé postoje v celé řadě témat. Zatímco Meloniová se prezentuje jako obránkyně tradiční rodiny a reprezentuje postoje římskokatolické církve vůči pohlaví a potratům, Schleinová je ve vztahu s ženou a podporuje práva komunity sexuálních menšin LGBTQ+ a rovnost pohlaví.

Schleinová se podílela na kampani bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy v letech 2008 a 2012 a italská média ji kvůli jejímu nečekanému vzestupu a aktivistickému zápalu srovnávají s Alexandrií Ocasiovou-Cortezovou, političkou americké Demokratické strany z New Yorku.

V italské politice byla Schleinová v letech 2014 až 2019 europoslankyní, o rok později se stala místopředsedkyní krajské rady regionu Emilia Romagna. Od loňského roku je poslankyní. Schleinová prohlašovala, že chce sjednotit svou rozdělenou stranu a klást důraz na zelenější ekonomiku, reformu trhu práce a spravedlivější rozdělení bohatství.

X X X

ZAČNOU  HUBIT  HRABOŠE

 Ke snížení počtu přemnožených hrabošů pomůže MŽP 40 miliony. Zemědělci je budou moci hubit jen cíleně

V letošní zatím mírné zimě hraboši prosperují a po třech letech se opět přemnožili. Kritická je situace zejména v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Ministerstvo zemědělství (MZE) se domluvily na principu jejich hubení, který bude efektivní, ale zároveň neohrozí další živočichy. Zemědělci budou na udělenou výjimku hraboše hubit pouze cíleně pomocí vkládání přípravku do děr. Od MŽP dostanou dotaci, která jim nahradí zvýšené náklady na práci.

Bezpečnost zásahu proti přemnožení hraboše adresnou aplikací rodenticidů (přípravků na ochranu rostlin, kterými se hubí hraboši) se ověřila v letech 2019-2021. Ta umožnila lokálně snížit výskyt hrabošů, a tedy snížit škody na porostech. Zároveň potvrdila, že nedošlo k otravám jiných živočichů.

„Chceme chránit řadu druhů ptáků jako poštolek, káňat, sýčků, kalousů, ťuhýků, volavek, čápy, koroptve, bažanty, ale i zajíce, lišky, srnce nebo dokonce i domácí mazlíčky jako kočky a psy, proto je pro nás klíčová dohoda s resortem zemědělství, že na výjimky ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) bude povolována zvýšená a adresná aplikace do děr. Ať už se provádí ručně nebo strojem, jed jde cíleně pod povrch. Novým dotačním titulem budeme navíc kompenzovat zemědělcům jejich vícepráce s aplikací. Ze Státního fondu životního prostředí ČR proto poskytneme 40 milionů korun na pokrytí zhruba 80 tisíc hektarů zemědělské půdy. Parametry jsme nastavili na základě dat ÚKZÚZ za období hraboší kalamity před třemi lety. Přitom dotace na jeden hektar bude na základě expertních analýz ve výši 500 korun,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Nedopustíme, aby se opakovala kalamita s hraboši, jaká zemědělce postihla v roce 2019 a 2020. Chceme maximálně ochránit ostatní živočichy, proto neumožníme aplikaci přípravku rozhozem na povrch. Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem, a zároveň nepoškodíme životní prostředí. Situace se nesmí podcenit, je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,“ vyzývá zemědělce ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s tím, že jen za jaro 2020 vyplatil resort zemědělství na jednorázovou asanaci pozemků se zjištěným přemnožením hrabošů 35 milionů korun. Jde o zaplacení nákladů zemědělcům, kteří rodenticid aplikují.

Ministerstvo zemědělství proto umožnilo rozšíření možnosti adresné aplikace přípravků na ochranu rostlin proti hraboši (https://eagri.cz/public/web/ukzuz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2023_hrabos-vyjimka-nory-2023.html). Cílem je zabránit škodám na zemědělských plodinách. Minulý týden Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydal nařízení o povolení použití zvýšené dávky přípravků na ochranu rostlin do nor. Toto nařízení platí od 21. února do 21. června 2023. V maximální možné míře ochrání ostatní živočichy, protože nejde o povrchové použití, ale o aplikaci do nor pod povrch.

Při kalkulaci sazby se vychází striktně z prokázaných a ověřených nákladů, které zemědělci doložili ÚKZÚZ při prokazování nákladů v rámci mimořádných rostlinolékařských opatření, které byly spojeny v minulých letech s aplikací přípravků proti hraboši rozhozem.

Od kdy bude možné o kompenzace na práce v podobě dotací žádat, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR: „Žádosti začneme elektronicky přijímat od 6. března od 10 h přes Agendový informační systém (AIS SFŽP ČR). Administrace podpory bude rychlá a jednoduchá, klíčové pro nás bude udělení výjimky od ÚKZÚZ.“

Pravidla pro udělení výjimky

Uděluje ji ÚKZÚZ (https://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/). Aplikace musí být provedena v souladu s dalšími obecně závaznými právními předpisy, např.  zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, s ohledem na minimalizaci rizik pro necílové organismy a prováděna pouze osobou disponující tzv. odbornou způsobilostí podle zákona o rostlinolékařské péči, tedy řádně proškolená k nakládání s přípravky na ochranu rostlin.  Zemědělci musí aplikace přípravku nahlásit ÚKZÚZ nejpozději tři dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ bude provádět kontroly dodržování podmínek nařízení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.