Senátorka Marvanová za Spolu zmínila podezřelou schůzku s Nejedlým. Okolnosti bitcoinové kauzy jsou velice podezřelé, ministrovi v demisi Pavlu Blažkovi nevěřím. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekla senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová, která před 11 lety také půl roku zastávala post první náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti. Nestranička zvolená za Spolu kromě jiného naznačila, že by s kauzou mohlo souviset setkání Blažka s bývalým poradcem prezidenta Miloše Zemana a kontroverzním lobbistou Martinem Nejedlým z léta 2023. Poslanec Karel Haas (ODS) upozornil, že jeho spolustraník rozhodně nijak nevstupoval do živé kauzy týkající se sporu o vrácení elektroniky Tomáši Jiřikovskému.
„Mluvila jsem s některými kolegy z koalice Spolu. Jsou naštvaní, až šokovaní. Ani ještě nemají všechny informace. Nikdy jsem si nedovedla představit, že by na ministerstvu spravedlnosti, které jsem jinak měla za profesionálně fungující resort, bylo něco takového možné,“ řekla Marvanová ve vysílání CNN Prima NEWS.
Senátorka zvolená za Spolu kromě jiného upozornila na spekulace související s obdobím z léta 2023. Blažek měl totiž s Kárimem Titzem, právníkem odsouzeného Tomáše Jiřikovského, mluvit o bitcoinech již v srpnu zmíněného roku. Ve stejné době média upozornila na několikahodinové setkání Blažka s Nejedlým v pražské restauraci. Titz navíc s Nejedlým v minulosti podnikal.
„Všechno se začalo dít už v roce 2023, kdy se právník pana Jiřikovského obrátil na ministerstvo spravedlnosti. Vykládám si to tak, že u justice nebyli schopni dosáhnout vydání elektroniky (s bitcoinovou peněženkou). Věděli, že tam jsou prostředky velké hodnoty, a tak se naprosto nestandardně obrátili na ministra spravedlnosti, aby jim nějak pomohl. Nevím, jestli jim pomohl. Pak nicméně došlo k překvapivému rozhodnutí Nejvyššího soudu i postupu Nejvyššího státního zastupitelství,“ prohlásila Marvanová.
Haas: Ani zločinci nemůžete jen tak zabavit majetek
„Podle mě je to velice podezřelé a panu ministrovi v demisi Blažkovi nevěřím. Nevím, jestli to udělal on nebo třeba pan náměstek (Antonín) Stanislav – někdo mohl prostě pomáhat tomu, aby soudy a státní zastupitelství změnily názor. Je to hypotéza, ale velmi vážná. Mám hodně otázek a pan Blažek mě zklamal, že na ty otázky neodpověděl,“ dodala senátorka. Proti výrokům Marvanové se rázně ohradil Karel Haas.
Bitcoinová kauza: Blažek pozastavil členství v ODS. Skončil i ve vedení krajské buňky strany
„Pavel Blažek nemohl vstupovat do živé kauzy. Nejvyšší soud po písemném stanovisku Nejvyššího státního zastupitelství a se zohledněním judikatury Ústavního soudu z roku 2019 rozhodl o tom, že Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci zabavily paušálně veškerý majetek panu Jiřikovskému v rozporu s Ústavou a s Listinou základních práv a svobod. To je fakt, i když toho zločince nijak neobhajuji. V této zemi nikomu, ani pravomocně odsouzenému zločinci, nemůžete jen tak zabavit majetek. Vyvracím vaše slova o údajném vstupování do živé kauzy,“ sdělil člen ODS.
Blažek na část spekulací spojených s událostmi z léta 2023 reagoval již během týdne. „O tom, zda se znal či zná pan Nejedlý s panem Titzem, jsem se dozvěděl tento týden od novinářů. Spekulace o tom, že jsem měl darovací smlouvu rozebírat s panem Nejedlým v srpnu 2023, je nesmyslná a lživá. V té době darovací smlouva nebyla a nemohla být předmětem žádných jednání,“ uvedl končící ministr na síti X.
X X X
O MILIARDÁCH VĚDĚL I NÁMĚSTEK DVOŘÁK
POLICIE, NKÚ, NSZ BRADÁČOVÁ ŠETŘIT VŠECHNY POLITIKY KOLEM FIALY
Podle Schillerové a Decroix e-mail dokazuje, že náměstek věděl o bitcoinech. STAN se brání
E-mail z prosince 2024 má podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) a šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové dokazovat, že náměstek Karel Dvořák (STAN) věděl o záměru převést státu dar v podobě bitcoinů v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Písemnost měla být přidělena právě jemu a projednána na poradě vedení ministerstva. STAN hovoří o křivém nařčení a politickém útoku. „Už na začátku týdne jsem transparentně řekl, že se ke mně v prosinci 2024 dostal dopis od advokáta Titze a následně naprosto standardní odpověď pana ministra, ve které stojí, že o všem musí rozhodnout soud. A v případě darování musí vše proběhnout v souladu s právními předpisy. To byl můj jediný kontakt s celou kauzou,“ napsal Dvořák České justici.
„Z e-mailu vyplývá, že záležitost byla někdy v prosinci 2024 řešena na poradě vedení ministerstva a písemnost byla přidělena náměstku Dvořákovi,“ řekla Eva Decroix v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle ní je nyní třeba zjistit, „jaké informace měl k dispozici a zda byl schopen je posoudit, respektive zda selhal v jejich posouzení“. V kopii e-mailu je uveden i vrchní ředitel, sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce Michal Franěk.
Dvořákovu budoucnost ve funkci zatím nastupující šéfka resortu hodnotit nechce. Vše bude podle jejích slov předmětem dalšího jednání se STAN a samotným Dvořákem.
Schillerová: E-mail máme, potvrdil jeho informovanost
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ve stejném pořadu uvedla, že o existenci e-mailu věděla a že z něj jasně plyne, že Dvořák byl s darováním kryptoměny obeznámen. „Je tam komunikace v rámci ministerstva spravedlnosti, že o tom náměstek Dvořák věděl,“ uvedla. Na dotaz, zda dokument předá policii, odpověděla, že s ním „naloží tak, jak se má“.
Karel Dvořák, který má sám na pokyn ministryně prověřit okolnosti přijetí daru už dříve uvedl, že se žádného rozhodování neúčastnil. Tvrdí, že v prosinci 2024 viděl pouze dopis od advokáta a odpověď ministerstva. „To je pořád ten stejný dopis a jediná odpověď na něj,“ vysvětlil nyní pro Českou justici.
Zároveň se přihlásil k tomu, že bude spolupracovat na vnitřní prověrce, jak Decroix oznámila. Darce bitcoinů je muž pravomocně odsouzený za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Lochman: Jde o křivé obvinění, STAN se brání
Senátor STAN Ondřej Lochman v debatě uvedl, že Dvořák ho ujistil, že se záležitost na poradách neprobírala. O existenci e-mailu nevěděl a označil obvinění za vykonstruované. „Je to nařčení, které předpokládám, že je křivé,“ řekl. „V tomto STAN nejede, nepokoušejte se do toho STAN zatáhnout,“ dodal.
Lochman rovněž odmítl, že by Dvořák měl dar na starosti – pokud mu byl přidělen dopis, šlo podle něj o čistě administrativní úkon bez možnosti rozhodovat.
Hnutí STAN deklaruje, že podporuje důkladné prošetření celé věci, ale současně se distancuje od jakékoli účasti na rozhodování. Dvořák podle nich jednal profesionálně a v rámci svých pravomocí. Vztahování kauzy na STAN považuje vedení hnutí za pokus o politickou manipulaci.
ANO chce hlasování o nedůvěře vládě
Opoziční hnutí ANO a SPD oznámila, že budou iniciovat svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy (ODS). Podle Schillerové by k tomu mohlo dojít už koncem příštího týdne.
„Ve středu poprvé zasedá náš klub, my se do té doby neuvidíme, a pak se rozhodneme. Počítám, že bych to někdy koncem příštího týdne podávala,“ uvedla.
Podle zákona má předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolat takovou schůzi bez zbytečného odkladu. Poslanci by tak mohli jednat přespříští týden. K vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů ze 200. Opozice je v menšině, ale doufá v oslabení koaliční soudržnosti.
Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) prohlásila, že Blažkova demise nestačí. Podle ní by měl být ministrem spravedlnosti nestraník a měl by skončit i ministr financí Zbyněk Stanjura, který měl být o daru informován a nic nepodnikl. „Byl to kšeft s podsvětím, nikoli dar,“ uvedla Richterová.
Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
BOJ O SUROVINY I V MOŘI
Strategické sabotáže i boj o nerostné suroviny. Soupeření velmocí se přesouvá pod mořskou hladinu
S ohledem na probíhající konflikty a posuny v mezinárodní politice se čím dál častěji mluví o tom, že mezinárodní řád založený na pravidlech je v ohrožení. Jenže soupeření velmocí se už neodehrává jen na souši nebo ve vzduchu, ale stále častěji i na dně oceánů. Jak se prostor pod mořskou hladinou stává novým geopolitickým bojištěm, analyzují pro americký magazín Foreign Policy profesor veřejné politiky Morgan Bazilian a jeho kolega Alex Gilbert.
Klíčovou roli při zajištění bezpečnosti světových moří sehrávala po většinu uplynulého století americká námořní převaha. Spojené státy měly zájem na udržení stabilního prostředí, které umožňovalo fungování globální ekonomiky. Dnes se ale tento systém stále více drolí.
Soupeření velmocí se stále více přesouvá pod mořskou hladinu
Příkladem jsou útoky jemenských Húsíú, které narušují mezinárodní obchod v Rudém moři, nebo agresivní manévry a územní nároky Číny v Jihočínském moři. Tající mořský led také otevírá cestu do Arktidy – regionu, kde Rusko výrazně posiluje svou přítomnost prostřednictvím flotily ledoborců, včetně těch s jaderným pohonem.
Rozpadá se i jedno ze základních pravidel námořního práva, a to že každá loď musí být registrována pod vlajkou příslušného státu. Země čelící sankcím stále častěji využívají vlajky jiných států, aby se překážkám vyhnuly.
Nedávný exekutivní výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, který má podpořit rozvoj hlubokomořské těžby, je podle magazínu Foreign Policy mimo jiné reakcí na strategické kroky Číny v oblasti těžby na mořském dně. Washington tímto krokem signalizuje, že mořské dno není pasivní hranicí, ale sporným územím, kde se soupeří o zdroje, infrastrukturu a bezpečnost.
Válka pod mořskou hladinou
Technologický pokrok za poslední dvě dekády zásadně proměnil možnosti hlubokomořských operací. Dálkově řízená a autonomní podvodní plavidla mohou provádět přesné mise v jakékoli hloubce oceánu.
Válka pod mořskou hladinou se už podle Foreign Policy stává realitou, která ještě více eskaluje vztahy zemí na zemském povrchu. V Evropě i Tichomoří jsou hlavními průkopníky sabotáží podmořských potrubí a kabelů Rusko a Čína. Cílem této takzvané šedé války je zdokonalení taktiky pro možné konflikty pod mořskou hladinou v budoucnosti.
Mořské dno je také stále důležitější v otázkách boje o nerostné zdroje. Americký magazín poukazuje, že pod hladinou moře mezi Havají a Mexikem se nachází oblasti bohaté na nikl, kobalt, měď a mangan, tedy prvky, které jsou potřebné pro civilní i vojenské účely.
Podle Úmluvy OSN o mořském právu spravuje těžbu nerostů v oblastech mimo národní jurisdikci Mezinárodní úřad pro mořské dno. Ten povoluje státům sponzorovat soukromé společnosti pro průzkum ložisek. Nejvíce takových smluv drží Čína. Zatím ale tento úřad nestanovil pravidla pro samotnou těžbu, což znemožňuje komerční využití zdrojů z mořského dna.
Podmořská horečka
Některé státy se proto obracejí k těžbě v národních vodách, kde často nedodržují mezinárodní pravidla ohledně ochrany životního prostředí. Typickým příkladem jsou Cookovy ostrovy, které letos podepsaly strategickou dohodu s Čínou o společném rozvoji hlubokomořských zdrojů, což vyvolalo znepokojení ve Washingtonu.
Trumpův exekutivní příkaz má za cíl zmírnit náskok Číny. Spojené státy se zároveň snaží stát klíčovým hráčem v dodavatelských řetězcích energetických zdrojů a strategických kovů, které se využívají ve zbrojním průmyslu.
Příkaz zároveň implicitně umožňuje Spojeným státům uplatňovat jurisdikci pro povolování těžby v mezinárodních vodách na základě vnitrostátního práva. To by americkým společnostem umožnilo obejít zablokovaný Mezinárodní úřad pro mořské dno. Několik zemí už vyjádřilo nesouhlas s tímto jednostranným přístupem.
Vzhledem k absenci účinné globální kontroly a vymáhání mezinárodního práva se mořské dno stává vakuem, které velmoci zneužívají ve svůj prospěch. Proto je nezbytné, aby i tento prostor podléhal mezinárodnímu řádu a pravidlům, jež zajistí jeho bezpečnost, uzavírají svou analýzu pro americký magazín Foreign Policy profesor veřejné politiky Morgan Bazilian a Alex Gilbert z Colorado School of Mines.
X X X
UKRAJINA MÍSTO KAPITULACE VRAŽDÍ LIDI
Paul Craig Roberts: Lze ještě vůbec uznat realitu?
Útok Ukrajiny na ruské strategické síly, ať už s vědomím prezidenta Trumpa, či bez něj, a s pomocí Washingtonu a Britů, či bez nich, mohl být nejnebezpečnější událostí ve vztazích mezi Východem a Západem za mého života. Důvodem je, že nedávno revidovaná ruská válečná doktrína stanoví, že útok, a to i ze strany nejaderné země, na ruskou strategickou triádu vyžaduje strategickou reakci. Strategická obvykle znamená jadernou nebo alespoň paralyzující reakci.
Putin se odpovědnosti vyhnul (více později), ale nikdo nevěděl s jistotou, že se tak stane. Jinými slovy, kdokoli je zodpovědný za útok na ruské strategické bombardéry, vystavil Ukrajinu, Evropu a USA možnosti jaderného útoku, v závislosti na tom, koho Rusové považují za zodpovědného. Tato osoba nebo osoby jsou šílenci, maniaci, kterého je nutné identifikovat a odstranit ze své pozice. Zkuste si představit, jak je možné, aby například Zelenskyj zahájil útok, který by mohl vyústit v jadernou válku mezi USA a Ruskem. Jak může mít Zelenskyj kontrolu nad tím, zda USA čelí jaderné válce, či nikoli? Pokud je Zelenskyj zodpovědný, USA a NATO masivně selhaly ve velení a řízení. Pokud by Trump nebo někdo z Trumpovy administrativy dal zelenou, měl by být odvolán za spáchání potenciálně nejnebezpečnějšího činu za mého života.
Mimořádně bezohledný a extrémně nebezpečný útok na ruskou jadernou triádu je všemi zúčastněnými vnímán jako nicneříkající událost, pouhý teroristický čin, nikoli válečný akt. Skutečnost, že Washington, Evropa, Moskva ani média neuznávají závažnost útoku na ruské strategické síly, a proto nebyla přijata žádná opatření k zabránění takovým nebezpečným činům, znamená buď totální, nikoli zástupnou válku mezi Ruskem a Západem, nebo kapitulaci Ruska. Možná by se Putin rád vzdal, aby se vyhnul jaderné válce, ale kapitulace mu nebude dovolena.
Putin se ujal vedení v ututlávání závažnosti útoku na ruskou jadernou triádu. Tím, že útok označil za „teroristický čin“, se vyhýbá odpovědnosti za strategickou reakci, kterou mu ukládá ruská strategická doktrína.
„Nic závažného se nestalo,“ říká ruský prezident. „Amen,“ říká Washington a Evropa. Proto kdokoli je za útok zodpovědný, ví, že další útok může jít ještě dál. Ani on nebude uznán jako válečný akt.
Kolikrát se Putin může tvářit, že útoky na ruskou suverenitu, což jsou útoky na ruskou jadernou triádu, jsou pouhé teroristické akce, než se před ruským lidem zdiskredituje?
Účelem nedávné revize ruské strategické doktríny bylo odradit nebo zabránit útokům západních prostředníků, jako je Ukrajina, na ruské strategické síly. Selhala, protože Putin naučil Západ, aby ho nebral vážně. Je vždy připravený nastavit druhou tvář. Nyní Putin ukázal, že útoky na ruské strategické síly vnímá jako nic jiného než teroristickou událost, nikoli jako válečný akt. Putin tedy ruskou strategickou doktrínu negoval. Nic to neznamená. Nyní, když to Západ ví, může Rusko očekávat eskalaci provokací. Všechny Putinovy dobré úmysly skončily katastrofou a důsledkem bude velká válka.
Je možné, že Rusko je odsouzeno k zániku. Desetiletí úspěšné západní propagandy proměnila většinu ruských profesionálů a intelektuálů v atlantické integrační elity. Myslí si, že Rusko patří k Západu, a jsou ochotni učinit ústupky v oblasti suverenity, aby se stali součástí Západu. Tento názor je v Kremlu a na ruském ministerstvu zahraničí zjevně silný.
Američtí sionističtí neokonzervativci si jsou této ruské slabosti velmi dobře vědomi a dokáží ji zběhle využít. Nemusí dělat mnoho, protože Putin dělá jejich práci za ně.
Putin prohlásil, že Ukrajina vede terorismus, nikoli válku, proti Rusku. Putinovo prohlášení také zbavuje Washington a Evropu jakékoli odpovědnosti.
Zde jsou anglicko-ruské titulky o Putinově úkrytu před realitou, které se zjevně nedokáže postavit. Nebo možná ještě není připraven, protože pracuje na budování silné armády, které USA/NATO nemohou odolat.
„‚Nelegitimní kyjevský režim‘ se mění v teroristickou organizaci,“ – Putin
„Nejnovější teroristické činy, které Ukrajina provedla v Rusku, jsou výsledkem rozhodnutí ukrajinského politického vedení.“ Putin dodal, že „rozhodnutí o provedení takových zločinů byla samozřejmě učiněna na Ukrajině“ politickým vedením na Ukrajině. Jinými slovy, Washington a Evropa nenesou žádnou odpovědnost za válečný akt, který není válečným aktem, ale pouze terorismem. https://www.rt.com/russia/618651-kiev-regime-rejecting-peace/
Jinými slovy, Kreml prohlásil, že Washington a Evropa nemají s útokem na ruskou strategickou triádu nic společného a že Ukrajina pouze vytváří teroristické incidenty, nikoli válčí proti Rusku. https://www.washingtonpost.com/opinions/2025/01/31/russia-ukraine-rubio-trump/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=wp_opinions
Je pro mě těžké uvěřit, že je Putin tak hloupý. Vsadím se, že na to ještě není připravený. Udržuje menší ukrajinský konflikt v chodu, zatímco se připravuje na odstranění NATO z ruských hranic.
Trump může odstranit nadcházející konflikt tím, že Putinovi poskytne dohodu o vzájemné bezpečnosti, o kterou Rusko požaduje už léta. To by bylo bezproblémové řešení, ale Trump ve skutečnosti není u moci a moc a zisk amerického vojenského/bezpečnostního komplexu potřebují ruského nepřítele.
Jak se tedy lze vyhnout ničivé válce? Informace, jaké jsem právě prezentoval, jsou oficiálními narativy zakázány.
Paul Craig Roberts, (Vybrala a přeložila J. Putzlacher), server vasevec.cz
X X X
FINANCE ČR S RUSKEM NEVYŘEŠENY?
SOUDCE HORÁČEK BRZDÍ UKONČENÍ VĚCI?
Nový náboj ve sporu s Ruskem o 60 milionů. Soud odmítl tvrzení Moskvy, která neuznává českou justici
Spor o dlužné nájemné za využívání budov diplomatickou misí Ruské federace se může pohnout kupředu. Jak zjistil iROZHLAS.cz, Vrchní soud v Praze pravomocně zamítl námitku Moskvy. Podle ní nemá tuzemská justice autoritu k vyřízení kauzy. Verdikt znamená, že případ se vrátí k soudu první instance, jenž se nyní může věnovat podstatě věci. Ve hře je dlužný nájem za několik nemovitostí v Praze i jinde v Česku.
Spis ležel soudci Romanu Horáčkovi na stole více než devět měsíců. Podobný případ v rukou nikdy neměl. Ruská federace ho vyzvala, aby zrušil verdikt nižšího Městského soudu v Praze. Ten nevyšel vstříc žádosti Moskvy, aby spor z důvodu údajné nelegimity tuzemské justice zastavil. Rusko nechtělo uznat autoritu zdejších soudů.
Moskva přesto využila možnosti stejné justice, aby se proti závěru pražské městské instance bránila. Jenže marně. Soudce Horáček po důkladném studiu spisu rozhodl totožně jako soud prvního stupně. Stížnost Moskvy minulý týden ve čtvrtek zamítl, původní rozhodnutí tak obstálo.
„Vrchní soud v Praze rozhodoval o odvolání proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zamítl námitku na nedostatek pravomoci českých soudů k projednání věci,“ sdělila mluvčí instance Kateřina Dostálová.
Protože odůvodnění verdiktu se stále píše, nechtěla výsledek prozradit. Ten ale plyne z justiční databáze. „Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ stojí v ní.
‚Máte lepší informace než my‘
Čerstvé usnesení znamená jediné. Až soudce Horáček vyhotoví zdůvodnění verdiktu a postoupí ho kolegům z městské instance, spor může pokračovat. Respektive teprve řádně začne. Námitka Moskvy byla doteď tím jediným, čím se ve při justice zabývala. Nyní může přikročit k projednávání jádra sporu, tedy dlužného nájemného ze strany Moskvy.
„Rozhodnutí vítáme a čekáme na zdůvodnění,“ odepsala iROZHLAS.cz na žádost o stanovisko k čerstvému vývoji sporu Mariana Wernerová, mluvčí ministerstva zahraničí. Pod Černínský palác spadá organizace Diplomatický servis, jež budovy vlastní, spravuje a peníze od Kremlu soudní cestou vymáhá. Žalobu podala už předloni v červenci.
Ruskou federaci zastupuje advokát Michal Pacovský. Redakce ho s prosbou zastihla nepřipraveného, protože o důležitém posunu v případu netušil. „Máte lepší informace než my, takže se vám k tomu nemůžu vyjádřit. Jedině k tomu mohu říct, že je smutné, že to víte dříve než klient,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
9 komunistických usnesení
Spor se ve své podstatě rozhořel už 27. července 2020. Tehdy se vláda Andreje Babiše (ANO) usnesla, že přestává uznávat legitimitu budov využívaných Moskvou pro její diplomatickou misi. Od té doby česká strana začala počítat ušlé nájemné, žaloba Diplomatického servisu vzešla z dalšího kroku kabinetu Petra Fialy (ODS).
„Kapacity nemovitostí mnohonásobně převyšují počet zbylého personálu velvyslanectví Ruské federace v Praze a je jednoznačně vyloučeno, že by byly k diplomatickým účelům využívány. Některé nemovitosti jsou zjevně využívány ke komerčním účelům,“ stálo v materiálu, jejž Fialova vláda schválila 17. května 2023.
Kabinet tehdy zrušil devět usnesení komunistických vlád ze 70. a 80. let, podle nichž měla Moskva v Praze a dalších místech Česka čtyři desítky nemovitostí bezplatně k dispozici. Ministerstvo zahraničí vypočítalo ušlé nájemné na 54 milionů korun, Rusku nově předložilo nájemní smlouvu a chtělo se dohodnout.
„Vyzveme ruskou stranu, aby vydala bezdůvodné obohacení, kdy nemovitosti užívala k účelům, které nebyly spojeny s diplomatickou činností,“ avizoval předloni v květnu ministr zahraničí Jan Lipavský (tehdy Piráti, dnes nestraník). Moskva si vzala čas, ale pak odmítla. Následovala zmíněná žaloba.
Přes 60 milionů korun
Diplomatický servis už neusiluje o původních 54 milionů. Částka se zvyšuje každým měsícem, kdy spor pokračuje. „Její finále bude známé až ve chvíli, kdy padne rozsudek,“ podotkla mluvčí ministerstva zahraničí Wernerová. Aktuální vymáhanou cifru nechtěla prozradit, ale podle spolehlivých informací serveru iROZHLAS.cz už přesahuje 60 milionů korun.
Dále platí, že vedle dlužných peněz není Kreml ochotný platit ani nově stanovené nájemné. Jak sdělila mluvčí Wernerová, tak „ruská strana naše opakované návrhy ignoruje“.
Odpovídá to prudkému ochlazení diplomatických vztahů obou zemí v důsledku odhalení ruského angažmá v útoku na vrbětické muniční sklady a válečně agresi Moskvy na Ukrajině.
Ministerstvo zahraničí usiluje o výběr nájmu za několik nemovitostí se stovkami bytů v areálu nebo blízkosti velvyslanectví v Praze, rekreační objekt v Pyskočelích ve Středočeském kraji nebo obdobné zařízení v Jevanech. Naopak devět budov včetně samotného sídla ambasády a rezidenci velvyslance smí Rusko využívat dál bezplatně.
X X X
ODEŠEL SCHOPNÝ KAMERAMAN
Kameraman Smutný měl vášeň pro film, dokázal mu dát jedinečnou pečeť, shodují se Svěrák a Marhoul
Jako na umělce, který ovlivnil jejich tvůrčí život, i jako na člověka, který dokázal povzbudit při natáčení, vzpomínají na zesnulého kameramana Vladimíra Smutného jeho filmoví kolegové. Režisér Václav Marhoul vyzdvihl, že Smutný dokázal dát jeho filmům nezaměnitelnou pečeť. Podle režiséra Jana Svěráka se Smutný považoval za služebníka příběhu, pro kterého bylo filmování životní vášní. Smutný zemřel v noci na neděli, bylo mu 82 let.
Byl můj tvůrčí život, vůbec obrazové cítění filmu,“ řekl Marhoul.
„Dělal jsem s ním tři filmy – Mazaného Filipa, Tobruk a hlavně Nabarvené ptáče. Vladimírova práce a jeho přístup k filmu byl absolutně ojedinělý,“ dodal pro Radiožurnál. Režisér také ocenil, že kameraman Smutný dokázal dát všem jeho snímkům absolutně nezaměnitelnou pečeť.
„I když Vladimír odešel, v mém srdci neodejde nikdy. A nejenom v těch mých filmech, ale i ve filmech všech mých kolegů,“ uvedl pro Marhoul.
Posledním natáčením, při kterém se Smutným spolupracoval, byl klip pro skupinu Chinaski nazvaný Slyším tvoje kroky. „To je úplně poslední Vladimírova práce a já jsem opravdu rád, že jsme ji udělali spolu,“ uvedl Marhoul.
Jako na posledního mohykána staré barrandovské školy vzpomíná na Smutného režisér Jan Svěrák. Společně natočili šest snímků, mimo jiné Vratné lahve a Kolju. „Miloval filmování, to byla jeho jediná a hlavní vášeň. Proto to taky učil,“ řekl Svěrák.
Režiséři i herci měli podle něj Smutného rádi, protože při natáčení neexhiboval. „Považoval se za služebníka příběhu, šlo mu hlavně o to poctivě odvyprávět příběh. A dělal to tak elegantně, že to bavilo nejenom jeho spolupracovníky, ale bavilo to i diváky,“ uvedl režisér.
Smutný byl podle Svěráka výborný řemeslník a nekonfliktní člověk, se kterým si rozuměl a se kterým sdílel vášeň pro filmování. I když byl Smutný tichý člověk, uměl při natáčení povzbudit herce i režiséry. „Dokázal zvednout palec, když se mu to líbilo a mrknout jako ‚To se ti povedlo‘,“ vzpomíná Svěrák.
Oblíbeným kameramanem byl Smutný u hereček, kterým dokázal poradit, z jaké strany jim to víc sluší, podotkl Svěrák. „Dokázal je nasvítit tak, aby byly ještě krásnější. A ony to brzy pochopily, že pracuje v jejich prospěch, a milovaly ho,“ dodal.
Kameraman Vladimír Smutný byl držitelem osmi Českých lvů za nejlepší kameru, tutéž cenu má za mimořádný přínos české kinematografii, získal i prestižní mezinárodní ocenění. Loni mu prezident Petr Pavel udělil 28. října medaili Za zásluhy I. stupně. Stál za kamerou například u filmů Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím nebo Smrt krásných srnců.
X X X
Kandidát na kolumbijského prezidenta skončil po atentátu v nemocnici. Postřelili ho do hlavy
V Bogotě byl v sobotu postřelen pravicový senátor Miguel Uribe, který měl v plánu kandidovat příští rok v květnu na prezidenta Kolumbie. S odkazem na kolumbijskou vládu, která útok označila za atentát, o tom dnes napsala agentura AFP.
„Násilí nikdy není cestou kupředu. Silně odsuzuji útok na Miguela Uribeho. Upřímně doufám, že je v pořádku a mimo nebezpečí,“ napsala na X kolumbijská ministryně zahraničí Laura Sarabiaová.
Devětatřicetiletý politik podle jeho manželky nyní bojuje o život. Je členem opoziční konzervativní strany založené bývalým prezidentem Alvarem Uribem. Jedná se však o shodu jmen a politici nejsou příbuzní, poznamenala agentura Reuters.
Levicový prezident Gustavo Petro uvedl, že je v myšlenkách s politikovou rodinou. Očekává se, že později vystoupí s projevem. Útok na politika odsoudil také například americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kolumbijský ministr obrany Pedro Sánchez uvedl, že policie v souvislosti s útokem zadržela jednu osobu a vyšetřuje, zda byli do útoku zapojeni i další.
Vláda vypsala odměnu 730 000 dolarů za informace vedoucí k objasnění případu. Kolumbijská prezidentská kancelář vydala prohlášení, v němž vláda „důrazně a jednoznačně“ odsuzuje násilný útok a vyzývá k důkladnému vyšetření celé události.
Uribeho pravicová strana Centro Democratico uvedla, že se politik účastnil akce v rámci své kampaně, když byl postřelen do hlavy, napsal zpravodajský web stanice CBS News. Uribe, který zatím nebyl oficiálně označen za kandidáta své strany v prezidentských volbách, pochází z prominentní kolumbijské rodiny.
Jeho otec byl podnikatel a šéf odborů. Jeho matka byla novinářka Diana Turbayová, kterou v roce 1990 unesla ozbrojená skupina vedená narkobaronem Pablem Escobarem a která zahynula při záchranné operace v roce 1991.
X X X
BOJ O KRKONOŠE, TRPÍ TURISTÉ
Souboj o Krkonoše. Do sporu mezi Správou KRNAP a Luční boudou se vložilo i ministerstvo
KONEC SLAVNÉ HORSKÉ BOUDY?
Na vrcholcích Krkonoš se rozhořel ostrý souboj mezi Lučními boudami a Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Luční bouda, jedna z nejstarších a nejnavštěvovanějších horských chat v Krkonoších, uzavřela 1. června své služby pro veřejnost. Hotel a služby pro ubytované stále nabízí. Rozhodnutí majitelů přichází po vleklém sporu se Správou KRNAP, která podle nich neumožňuje dostatečný přístup vozidel k objektu. Veřejnost tak přijde nejen o možnost občerstvení či využití toalet při horských túrách, ale mimo provoz zůstane i soukromá záchranná služba Vrcholky hor, která dosud na chatě působila.
Majitelé Luční a Labské boudy Klára Sovová a Stanislav Beneš kritizují Správu KRNAP, jelikož jim omezuje přístup k vlastní nemovitosti v rozporu se zákonem. „Za každý oprávněný vjezd našich dodavatelů přichází pokuta nejméně 20 tisíc korun. Pokutováni byli i řemeslníci, kteří přijeli kvůli havárii na veřejných toaletách. Dokonce pokutovali i řidiče, který mne vezl k naší boudě,“ uvedla spolumajitelka Klára Sovová pro deník Echo24.
LUČNÍ BOUDA
Nejsou ovšem samotní. K podobným obtížím se připojila i provozovatelka nedaleké chaty Výrovka Michaela Šťastná, která kritizuje nepružnost systému kamerového dohledu. V praxi to podle ní znamená, že pokud místo nahlášeného vozidla dorazí jiné z téže firmy, systém automaticky vygeneruje pokutu. Během posledních dnů se začali ozývat i další provozovatelé horských chat z Krkonoš (Kolínská, Lyžařská, Dvořákova, Novopacká, Moravská bouda, Portášky, chata Špindler, apod.).
Správa KRNAP kritiku odmítá. Podle jejího mluvčího Radka Drahného je možné žádat o výjimku pro každé vozidlo prostřednictvím elektronického formuláře na webu, a to bezplatně. „Žádná z podaných žádostí ze strany Luční a Labské boudy ani jejich dodavatelů nebyla zamítnuta,“ uvedl. Podle něj platí pravidla pro všech 12 objektů v klidovém území parku a problém mají výhradně Luční a Labská bouda. „Trvání na dodržování pravidel, která platí pro všechny, ani jejich kontrolu nepovažujeme za šikanu, ale za práci, kterou od nás veřejnost očekává,“ doplnil.
Správa parku pro zefektivnění kontroly vozidel využívá na určitých místech kamery, které vjíždějící auta monitorují. „Podnikání v klidovém území národního parku, které je nejpřísněji chráněným územím v ČR, sebou přirozeně nese komplikace, které pramení ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Ale se všemi ostatními boudaři dosud nacházíme společnou řeč a řešíme problémy za pochodu,“ řekl Drahný. Doplnil, že vyřizování pokut bývá i zrušeno, pokud šlo o řemeslníky, zásobování a servis horských chat.
Zároveň namítl, že Správa KRNAP nezaznamenala problém na straně dlouholetých dodavatelů jako jsou například pivovary. „Jednání s jednotlivými boudaři probíhala, probíhají a probíhat budou. Jsou to naši vážení partneři. Musí si ale uvědomit, že podnikají v nejcennějším území v republice. Je to jako by provozovali stánek s párky v sakristii Chrámu svatého Víta. Logicky se s tím plní omezení. Není to jako podnikat u Máchova jezera,“ doplnil Drahný.
Na komunikaci s parkem si stěžuje například provozovatelka Novopacké nebo Moravské boudy Jana Dvořáková. „Místo abychom byli v souladu, tak se s námi nebaví vůbec nikdo. Nedochází k žádným diskuzím o opatřeních,“ řekla Jana Dvořáková. „V posledních dvou letech se nemůžeme z naší práce ze srdce radovat, protože řešíme problémy s parkováním a dojezdem k boudám, které se stávají existenčními. Horské boudy tady byly vždy pro turisty, ale dnes se zdá, že by byl někdo možná rád, kdyby tady byl prales a žádní lidé,“ uvedla pro SeznamZprávy.
Největším problémem je podle provozovatelů a majitelů horských chat vydávání vjezdových povolenek. „Já nedokážu říct předem, kdo s jakým autem a SPZ ze zásobování přijede. To samé můžu říct o akutních případech, když potřebuji vyřešit aktuální problém s řemeslníkem. Pro každého dodavatele, každé vozidlo a dokonce pro každý jednotlivý vjezd musím žádat o výjimku, jejíž vyřízení se projednává klidně i 30 dní. To fakticky neumožňuje zajistit kvalitu služeb a jejich rozsah, který momentálně Luční bouda poskytuje,“ řekla Sovová pro Echo24.
LUČNÍ BOUDA
Uzavřením boudy pro veřejnost chtějí majitelé zatlačit na KRNAP a státní správu, aby došlo ke zvolnění vjezdových podmínek. Luční bouda pouze za letní sezónu přijde téměř o 20 milionů korun z tržeb. Sovová uvedla, že hotel funguje zhruba 10 tisíc nocí ročně. „K tomu máme 100 000 vydaných unikátních účtenek, což jsou ti návštěvníci Krkonoš, kteří se u nás zastaví na pivo, nebo na oběd. To je asi 200 tisíc zákazníků. A na záchod, který máme na rozdíl od Slezské boudy na polské straně hory zdarma, přijde okolo milionu lidí,“ doplnila. „Snad se nám povede docílit toho, aby Správa KRNAP akceptovala, že máme právo k té Luční boudě přijet automobilem, že máme právo si říct, kterým pojedeme, a že máme právo použít naše dodavatele, aniž bychom platili pokuty,“ uvedla.
Problém mají i další boudaři. Co na to ministerstvo?
Napětí mezi majiteli a ochránci přírody trvá už delší dobu. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že je v kontaktu s majiteli Luční i Labské boudy a od března již proběhla tři kola jednání. „MŽP deklarovalo ochotu hledat řešení pro nepředvídatelné a neodkladné situace, které bezpodmínečně vyžadují vjezd vozidla bez individuální výjimky. Aktuálně jsou zvažovány možné varianty,“ uvedla mluvčí rezortu Veronika Krejčí pro deník Echo24.
Jedním z možných řešení je vyjmutí příjezdové cesty k Luční boudě z tzv. klidového území. To ale narazilo i u ministerstva. „Přístupová cesta využívaná pro zásobování a dopravu k Luční boudě je součástí jednoho z klidových území KRNAP. Vymezení všech klidových území bylo dohodnuto s Radou KRNAP a v současné době se nepředpokládá změna vymezení předmětného klidového území,“ doplnila mluvčí.
Beneš i Sovová osočili KRNAP ze šikany a nekalého jednání. „Přestože naše vjezdy jsou oprávněné, okamžitě posílají vysoké pokuty, přestože k tomu zatím nemají pravomoc. Staráme se o přírodu víc než samotný KRNAP. Nyní už jsme za hranou možného,“ uvedl Beneš. Oba zároveň tvrdí, že park instaloval automatické kamerové systémy bez náležitého právního rámce. KRNAP oponuje, že kamery slouží k efektivní kontrole a že všichni řidiči mají možnost opravného prostředku proti udělené pokutě.
Správa KRNAP obvinění ze šikany jednoznačně odmítá s tím, že za posledních 30 let se omezení dopravy na hřebenech Krkonoš nezměnilo. „Není však přípustné, aby vozidla vjížděla do nejcitlivějších částí národního parku bez platné výjimky ze zákona. Takový vjezd je nelegální – a byl jím po celou dobu platnosti zákona o ochraně přírody a krajiny, tedy od roku 1992,“ doplnil mluvčí Radek Drahný.
Zda se napětí mezi podnikateli a ochránci přírody podaří v nejbližší době zmírnit, není jasné. Ministerstvo životního prostředí nicméně slíbilo, že se bude i nadále snažit najít konstruktivní cestu bez negativního dopadu na chráněné území. Prozatím však ikonická Luční bouda své brány turistům zavřela.
Na dění kolem Luční boudy upozornila i poslankyně a starostka Mladých Buků Lucie Potůčková (STAN). Ta se domnívá, že kauza může souviset s novelou zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou právě řeší sněmovna. „Někteří lidé by si z národního parku rádi udělali národní parking. Na hřebenech Krkonošského národního parku mají své nemovitosti podpůrci a členové ODS. Například pan Břicháček (asistent Marka Bendy) má chatu Obzor v Peci p. Sněžkou, a Klára Sovová (členka ODS a někdejší kandidátka na senátorku) Luční Boudu v Peci p. Sněžkou,“ uvedla Potůčková na sociálních sítích. Potůčková připomněla, že většina pozměňovacích návrhů přichází právě z ODS. Tyto návrhy by měly umožnit hromadnou výstavbu, kácení lesů a „spoustu jiných kulišáren – prostě destrukci Krkonoš.“
To ale není úplně pravda. Na stranu Sovové a Beneše se přidala například již zmiňovaná provozovatelka Výrovky Michaela Šťastná nebo boudaři z Kolínské či Lyžařské boudy. Shodují se na tom, že hlavním problémem je právě kamerový systém. „Když má třeba přijet někdo z instalatérské firmy, tak nahlásím značku. Když ale z dané firmy nakonec dorazí jiné auto a kamerový systém sejme jinou registrační značku, už je to průšvih a firma dostane pokutu. Táhne se to už nějakou dobu, je to spící drak,“ poznamenala Šťastná pro ČTK.
X X X
Ronaldo na fotbalovém MS klubů hrát nebude, nabídky účastníků odmítl
Hvězdný fotbalista Cristiano Ronaldo se na mistrovství světa klubů, které v USA začne 14. června, nepředstaví. Kapitán portugalské reprezentace to řekl na tiskové konferenci před nedělním finále Ligy národů v Mnichově.
Ronaldovi na konci června vyprší smlouva se saúdským celkem an-Nasr, který se na turnaj nekvalifikoval. Protože ale FIFA kvůli šampionátu otevřela speciální přestupové okno, objevily se spekulace, že by čtyřicetiletý útočník mohl posílit některého z účastníků.
Nyní je pětinásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa ukončil. „Na mistrovství světa klubů hrát nebudu. Pár klubů se ozvalo a některé nabídky dávaly smysl, některé ne, ale člověk nemůže mít všechno,“ uvedl Ronaldo.
„Takže už nemá smysl to dál řešit. Pojďme se radši bavit o národním týmu,“ přidal mistr Evropy z roku 2016 a bývalý hráč Manchesteru United nebo Realu Madrid, který s Portugalskem v nedělním finále v Mnichově nastoupí proti Španělsku.