Fialu vyženou až masové protesty a generální stávka, jako za Havla. MOV na závody i sportovce Ruska 

Pokud se odboráři z průmyslu, zemědělství, školství, zdravotnictví a dalších oborů nesjednotí spolu se studenty, důchodci, dalšími lidmi a generální stávkou, Fialu od koryta nevyženou. Musí být, jako za Havla, už předem určený tým na vedení státu, který u generála Pavla bude trvat na demisi Fialy a spol. Vzor mají ve Francii, kde jsou velké demonstrace proti Macronovi.

Jen na dva tisíce demonstrantů odborů před prázdným Úřadem vlády ve středu v Praze je k ničemu, protože Fiala prchl na Ostravsko. Podle expertů zapojit do vedení MUDr. Pollerta a další schopné lidi, kteří vytrvají ve výměně a ustavení nové vlády odborníků. Čím dříve se to stane, tím lépe pro všechny lidi a firmy ČR

X X X

Odboráři protestovali u sídla vlády, s předáky vystoupili nevládní politici

Několik tisíc odborářů a odborářek? protestovalo před sídlem vlády proti zvyšování důchodového věku na 68 let a proti evropské emisní normě Euro 7 se zákazem prodeje benzinových a naftových aut po roce 2035. Ke Strakově akademii je svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO.

Žádá mimo jiné dřívější penze pro náročné profese či daňovou reformu. Kabinet si požadavky zatím nevyslechl, dnes zasedá v Jeseníku. Na odborářské akci vystoupili s kritikou vlády politici opozičních a mimosněmovních stran. Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vyzýval k protivládním protestům. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) zástupci stran, které nevyhrály ve volbách, dnešní odborářskou demonstraci do jisté míry zneužili pro své politické cíle.

Autobusy s odboráři dorazily dopoledne na Letnou. Odtud se účastníci protestu vypravili v průvodu ke Strakově akademii. Na akci dohlížela policie, část nábřeží kvůli pochodu uzavřela. Demonstrace u sídla vlády trvala asi 100 minut. Na místě byly podle pořadatelů více než 2000 lidí, podle policie pak několik tisíc. Kolegy ze svazu KOVO přišli podpořit zástupci odborů stavařů, školských či zdravotnických i z automobilky Škoda z Mladé Boleslavi. S sebou měli účastníci vlajky svých svazů, řehtačky, trumpety, píšťalky i bubny. Přinesli transparenty. Kousek od pódia stála skupina komunistů s rudými vlajkami. Vidět bylo i velké množství národních vlajek.

„Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach… Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ řekl na začátku protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo. Odboráři KOVO přišli se šesti požadavky. Podle nich by měla vláda se zástupci všech stran, odborů a zaměstnavatelů diskutovat o možné úpravě důchodového systému, předložit novelu se zavedením dřívější penze pro náročné profese, přestat „vypouštět balonky“ ke svým návrhům, přijmout „spravedlivou daňovou reformu“, hájit české zájmy v EU bez dopadu na domácí průmysl a vést sociální dialog. Pokud to nesplní, měla by odstoupit.

Na pódiu vedle předáků s kritikou vlády vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala, šéfka komunistů Kateřina Konečná, předseda ČSSD Michal Šmarda a lídr ANO Andrej Babiš. Ten vyzýval odboráře k protivládním protestům. „Prosím, zorganizujte to, my vás podpoříme… A to my chceme bojovat s vámi proti nim (proti vládě). Vy odboráři to máte v rukou. Pokud se zorganizujete všichni a každý ukecá někoho, aby přišel, tak potom ta Letná,“ uvedl Babiš.

Premiér před zasedáním vlády v Jeseníku novinářům řekl, že význam protestů nechce snižovat. Podle něj strany, které nevyhrály minulé volby, trochu odbory zneužily pro své politické cíle. Za paradoxní Fiala považuje i to, že se protest týkal důchodové reformy, která se ale teprve připravuje. U emisní normy Euro 7 vnímá odborářský nesouhlas spíš jako podporu vládních postojů, když kabinet usiluje o změnu předpisu.

Podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je protest demonstrací „za každou cenu“ a míří proti věcem, která vláda nechystala. Minulý týden řekl, že s návrhem na uzákonění důchodového věku na 68 let nepočítá. Ministři před příchodem na jednání odmítli, že by vláda do Olomouckého kraje před odborářskou akcí utekla. Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) byl výjezd v plánu dlouho. Bartoš připomněl, že Babiš před lety ještě jako člen vlády sám mluvil o nutnosti zvyšovat věk odchodu do důchodu.

Také některým odborářům ze svazů veřejného sektoru vystoupení politiků na odborářské demonstraci vadila. ČTK řekli, že tak odbory podle nich ztrácejí „poslední zbytky legitimity“.

X X X

FIALA  NESCHOPNÝ  ZBABĚLEC

Zbabělče, jste hrdý na platy politiků, slyšel Fiala v Jeseníku. Premiér obyvatelům odpověděl

Vláda ve středu zamířila na první výjezdní zasedání na Jesenicko. Tam chtěla řešit problémy regionu, který je často považován za odstrčený. Ne každý byl ale z návštěvy politiků nadšený. Někteří obyvatelé premiéra Petra Fialu (ODS) vypískali a zasypali ho ostrými vzkazy. Předseda vlády se s lidmi snažil diskutovat.

Premiér Fiala se před jednáním vlády setkal s vedením města Jeseník a prohlédl si i místní květinářství. Po jednání se starostkou přešel Fiala na zasedání vlády pěšky. Někteří obyvatelé ho ale vypískali.

 „Zbabělec,“ pokřikovali lidé na premiéra. „Vy nám nepřidáte,“ stěžovala si další. Fiala se snažil dav uklidnit. „Počkejte, odpovím vám, ale musíte mě nechat. Za naší vlády se zvýšily důchody nejvíc v historii,“ argumentoval. „Ale jak se zvýšily ceny? (…) Jste hrdý na to, že jste si přidali osm až deset tisíc? Vy máte takové platy a ještě si přidáte?“ argumentovala obyvatelka.

Právě platy politiků jsou aktuálně jedním z ožehavých témat. Finanční odměny totiž byly zmrazeny od roku 2020 a nyní opozici dráždí jejich skokové navýšení. Ekonomové ale upozorňují, že platy politiků mají zanedbatelný vliv na státní rozpočet a jakékoliv vášně okolo jejich platů jsou zbytečné. Zároveň se ale shodují, že by politici neměli o svých platech rozhodovat.

Vládní jednání trvalo dvě a půl hodiny. Politici se shodli, že chtějí v postižených regionech řešit rozvoj dopravy a cestovního ruchu. „Za mě je to silný signál, že vláda hodlá regiony, jako je Jesenicko, podporovat,“ sdělila starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Vláda si podle Fialy vybrala Jeseník jako místo dnešního jednání především kvůli špatné dopravní dostupnosti. Ta ho řadí mezi znevýhodněné regiony, na které chce vláda zaměřit pozornost. „Když mluvíme o znevýhodněných regionech, máme často na mysli Karlovský, Ústecký a Moravskoslezský kraj, které podle řady definic tyto parametry splňují. Nesmíme však zapomínat ani na části krajů, které jako celek problémy nemají, jako je Olomoucký, ale kde také existují lokality, které jsou z určitých hledisek znevýhodněny,“ řekl premiér.

„Nechceme vládnout jenom z Prahy, zajímá nás, jak můžeme pomoct lidem v konkrétních regionech,“ dodal Fiala. Podobné výjezdy vlády do regionů chce premiér Fiala opakovat třikrát až čtyřikrát do roka.

X X X

 S českou ekonomikou je to zlé. V Evropě už nejsme premianti, ale poslední, řekl Bartoň

Zatímco před covidem bylo Česko v růstu ekonomiky v rámci Evropy premiantem, teď jsme jednou ze dvou posledních zemí. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. O problémech země hovořil i jeho kolega z Patria Finance Jan Bureš.

„S českou ekonomikou je to zlé v dlouhodobějším pohledu. Před covidem jsme byli premiantem Evropy, měli jsme jedny z nejvyšších růstů. Když se podíváme na dobu od začátku covidu a srovnáme si, o kolik narostla ekonomika v ostatních evropských zemích, tak jsme teď jednou z posledních dvou zemí spolu se Španělskem, které se ještě ani nedostalo na původní úroveň ekonomického výkonu,“ popsal data od Eurostatu ekonom Bartoň.

 Španělsko však dle něj dělá větší pokroky a už brzy na tom může být lépe než Česko. „Roste, překročilo svůj stín a už je nad úrovní před covidem, zatímco my klesáme. Zůstaneme poslední,“ dodal.

 X X X

ZNIČENÁ   POŠTA  ČR

Výpověď od České pošty dostane 1600 lidí. Pobočky se budou rušit ve větších obcích

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1 600 zaměstnancům. Další z předpokládaných 2 269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po středečním jednání vedení pošty se zástupci odborů to řekl její mluvčí Matyáš Vitík.

Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. S odboráři se má vedení podniku setkávat i nadále, dodal. Pošta v současnosti zaměstnává asi 25 tisíc lidí.

„Mělo by dojít ke zrušení zhruba 1 600 pracovních míst. Projednávání těchto změn bude probíhat prvních 14 dnů v dubnu. Ve středu 12. dubna bude další společné jednání. Považujeme to však jen za další úsporné opatření v řadě, které beze změny systému financování veřejných poštovních služeb nic nevyřeší,“ řekla předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová.

Česká pošta se chystá na zrušení 300 z 3 200 poboček. Pošty mají být rušené ve větších obcích nad 2 500 obyvatel, kde je více poboček. Docházková vzdálenost na nejbližší poštu stoupne ze dvou na tři kilometry. Propouštěným zaměstnancům firma nabídne jinou pracovní pozici nebo rekvalifikaci.

Snížení počtu poboček musí ve formě nařízení schválit vláda. Pošta pak zveřejní seznam rušených provozoven a přesný počet propouštěných zaměstnanců. Pobočky se mají rušit k 1. červenci letošního roku.

Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu. Ta za loňský rok dosahuje 1,5 miliardy korun. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci. Součástí rušení pošt je i zrušení až 2 269 pracovních pozic. Z nich je ale část neobsazená, proto pošťáků odejde výrazně méně. Podnik bude také nabízet rekvalifikace nebo jiná místa.

Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na více než osm miliard korun.

 X X X

Bach lobbuje za návrat Rusů, ne všichni jsou mu vděční. Omluvte se, žádá „bezcitná“ trenérka

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach si poslední dobou vytváří velké množství nepřátel, ale i sympatizantů. Rád by viděl na hrách v Paříži i ruské sportovce a jeho snaha v současnosti graduje. Ne všichni Rusové jsou za to však německému funkcionáři vděční. Proslulá trenérka krasobruslení Eteri Tutberidzeová po něm požaduje dokonce omluvu.

MOV v úterý navzdory přetrvávající válce na Ukrajině vydal doporučení mezinárodním federacím, aby umožnily vybraným ruským a běloruským sportovcům návrat do soutěží pod neutrální vlajkou. Tento krok rozdmýchal vášně, tuzemsko nevyjímaje.

 Zlobí se Český olympijský výbor, Národní sportovní agentura i politici… Prezident Petr Pavel vzkázal: „Pan Thomas Bach je dlouhodobě znám svými proruskými názory a mě jeho doporučení vyloženě zklamalo. Ač je mi některých sportovců z Ruska a Bělorusku osobně líto, tak kvůli tomu, že slouží jako nástroj režimů, které prokazatelně páchají zlo, by měli být vystaveni izolaci.“

Do tábora Bachových kritiků patří i překvapivé jméno, byť má zcela jiný důvod než (ne)účast ruských sportovců na velkých akcích. Eteri Tutberidzeová je výjimečnou krasobruslařskou trenérkou. Tak výjimečnou, že i když Rusové nemohli být kvůli rozhodnutí Mezinárodní bruslařské unie minulý týden na mistrovství světa v Japonsku, ona si na šampionát našla cestu jako poradkyně zahraničních závodníků.

A na akci poskytla rozhovor francouzskému deníku L’Equipe. V něm mluví i o pošramoceném vztahu s Bachem. „Obvinění jsou nespravedlivá. Očekávám od Thomase Bacha omluvu,“ uvedla paradoxně ve chvíli, kdy šéf MOV tlačí Rusy zpět do soutěží, především pak na olympiádu v Paříži, a v různých koutech světa kvůli tomu čelí pohrdání.

Bach Tutberidzeovou naštval reakcí na to, co se stalo loni na zimních olympijských hrách v Pekingu. Pod pěti kruhy definitivně dostala nálepku trenérky, která je sice úspěšná, ale také krutá až tyranská. Její svěřenkyně Kamila Valijevová – už s vědomím, že je namočená do dopingové kauzy – ve volných jízdách coby největší favoritka na zlato selhala. Z neúspěchu se emočně sesypala a do toho jí trenérka Eteri Tutberidzeová pořádně „naložila“.

„Proč jsi to vypustila? Vysvětli mi, proč? Proč jsi přestala bojovat? Po axelu jsi to vypustila! Proč?“ tepala drsně koučka už tak dost zničenou mladou hvězdu opouštějící led. Žádná slova útěchy, naopak chlad, odstup a naštvání.

Nejsem bezcitná

Toto chování neuniklo ani Bachovi: „Musím říct, že mě to velmi, velmi znepokojilo. Musela být pod obrovským tlakem. Na ledě se Valijevová trápila, z každého pohybu bylo vidět, s jak velkým stresem bojuje. Myslím, že kdyby záleželo jen na ní, tak by nejradši z ledu odešla a na celý ten příběh zapomněla. Když jsem pak viděl, jak ji přijal trenérský tým… Běhal mi z toho mráz po zádech.“

Tutberidzeové tato slova i po více než roce přijdou nefér. „Kamila si tehdy držela mírný odstup. Nemůžete obejmout někoho, kdo nechce být obejmut. Není problém v tom, že selhala. Na druhou stranu nemáte právo se vzdávat. Jen jsem se jí ptala, proč přestala závodit po druhém prvku a odmítla bojovat až do konce. Olympiáda je svátek,“ řekla pro L’Equipe.

Nesouhlasí se svojí pověstí „ledové královny“. Ta nepramení z toho, že se její práce odehrává na ledě, ale z uváděné bezcitnosti. „Je to mýtus. Doprovázím svěřence, podílím se na jejich výchově, pláču s nimi a dělám si o ně starosti. Je nesmysl říct, že jsem bezcitná. Negestikuluji jako ostatní trenéři, ale uvnitř mám emoce,“ poznamenala.

Své dlouholeté kritiky ale nepřesvědčí. Někteří ruští trenéři se nechali slyšet, že Tutberidzeová vytváří komety, které jsou na „obloze“ k vidění jen krátkou chvíli. Jakési jednorázové sportovkyně, případně krasobruslařky, jejichž expirace je nesmírně blízko. Fanoušci rýpavě zavedli spojení „datum spotřeby Eteri“. Přetrénování vede často ke zraněním znamenajícím odchod do důchodu třeba i v 17 letech. Mluvilo se rovněž o drsných požadavcích na přijímání potravy. Takže nezletilé tanečnice z ledu už mnohdy nezvládaly taktovku koučky po psychické stránce.

X X X

Putin se chystá na „věčnou válku“. Rusové se semkli a jsou připraveni

 RUSKO  CHCE  BÝT  JAKO  ZA  STALINA,  UKRAJINU  NEPUSTÍ

TO  NEDĚLÁ  ANI  ANGLIE,  ŠPANĚLSKO  A  DALŠÍ  ZEMĚ

Vladimiru Putinovi se podařilo ruské veřejnosti vnutit ideu, že válka na Ukrajině je existenciální střet se zlým Západem, ve kterém jde o samotné přežití jejich země. Díky tomu může o vítězství usilovat ještě dlouhá léta, i když nejspíš ani on sám neví, jak by mělo vypadat, píše ve své analýze britský list The Guardian.

 V atmosféře předvánoční Moskvy na sklonku minulého roku se v bytě jednoho vysoce postaveného představitele režimu sešla skupina kamarádů. Byl mezi nimi i Dmitrij Peskov, který pronesl pozoruhodný, i když ne příliš optimistický přípitek.

„Nejspíš očekáváte, že něco řeknu. Bude to ještě o hodně těžší. Potrvá to dlouho. Velmi, velmi dlouho,“ prohlásil dlouholetý kremelský mluvčí k shromážděným hostům. Jak prozradil zdroj deníku The Guardian, nálada na večírku okamžitě padla na bod mrazu – mezi hosty bylo mnoho lidí, kteří v soukromí válku kritizovali.

„Bylo dost nepříjemné poslouchat, co říká. Bylo to jasné varování, že válka potrvá ještě dlouho. Musíme se připravit na to, že to bude běh na dlouhou trať,“ svěřil se zdroj britského listu, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.

Peskov svá slova zopakoval i ve středu, když se ho novináři ptali, zda „speciální vojenská operace“ skončí letos. „Pokud máte na mysli válku v širokém kontextu, konfrontaci s nepřátelskými státy a nikoliv přátelskými zeměmi, tato hybridní válka, rozpoutaná proti naší zemi, je nadlouho. Tady musíme projevit tvrdost, věrnost sami sobě, cílevědomost a jednotu okolo prezidenta,“ zdůraznil.

Podobná vyjádření z řad politické elity naznačují, že ruské vedení se po úvodních vojenských nezdarech rozhodlo vést válku na Ukrajině dlouhá léta. Sám Putin ji ve svých projevech vykresluje jako existenciální zápas s kolektivním Západem, který usiluje o zničení Ruska.

„Pro nás to není otázka geopolitiky. Je to otázka přežití ruské státnosti, vytvoření podmínek pro další rozvoj země a našich dětí,“ prohlásil nedávno při návštěvě leteckého závodu v Burjatsku. Taková prohlášení de facto vylučují mírové rozhovory a připravují společnost na „válku bez konce“, jak to v rozhovoru pro The Guardian označil nejmenovaný západní diplomat.

„Putin prakticky přestal zmiňovat jakékoliv konkrétní cíle války. Nenabízí žádnou ideu, jak by budoucí vítězství mohlo vypadat. Ocitli jsme se ve válce, která nemá jasný začátek a jejíž konec je v nedohlednu,“ komentuje politolog Maxim Trudoljubov projevy, v nichž šéf Kremlu často a rád upozorňuje na domnělé historické křivdy spáchané na Rusku.

Putinovo odhodlání nezlomilo fiasko ruského blitzkriegu z počátečních týdnů ani nesmírné lidské oběti, kterými ruská armáda dnes platí za minimální postup na více než 250 kilometrů dlouhé frontě na východě Ukrajiny. Putin vývoj na bojišti naposledy komentoval v polovině ledna, kdy ho označil za „pozitivní“.

„Pokud na bojišti nevykazujete žádný postup, je lepší mlčet. Stahování každopádně nepřichází v úvahu, to by bylo přiznáním porážky,“ okomentoval to pro The Guardian ruský politolog žijící v Helsinkách Vladimir Gelman.

Rusko ve válce přišlo o 200 000 mužů (počítáme mrtvé i zraněné) a podle expertů se žádný úspěšný průlom z jeho strany v nejbližší době nedá čekat – snad s výjimkou obsazení Bachmutu, který se snaží dobýt od srpna minulého roku. „Faktem je, že Rusko nemá kapacity pro velkou ofenzivu,“ uvádí bezpečnostní analytik Rob Lee, podle něhož je ofenzivních akcí schopno asi deset procent armády.

Ministerstvo obrany proto navyšuje její stavy, počet bojového personálu chce navýšit z 1,15 na 1,5 milionu mužů. „Ruská armáda se připravuje na dlouhou válku. Putin sází na to, že ruské zdroje převálcují ty ukrajinské a Západ pomoc Kyjevu časem unaví,“ myslí si Rob Lee.

Přestože agrese proti menšímu sousedovi zdaleka nejde podle plánu, režim se může opřít o to, že na domácí frontě panuje mrtvolný klid. Vůdci opozice jsou za mřížemi, protiválečné protesty byly potlačeny, nezávislý tisk byl umlčen, statisíce kriticky smýšlejících lidí utekly za hranice a starší generace věří televizní propagandě. Ruská hra na „řízenou demokracii“ se překlopila v diktaturu.

Mnozí Rusové sice došli k závěru, že invaze na Ukrajinu sice byla chyba, ale teď, když Rusko ve válce očividně nevítězí, tak nelze přestat. Neveřejný průzkum zadaný vládou z loňského listopadu ukázal, že podíl lidí podporujících pokračování války stoupl na 67 procent.

„Lidé byli zpočátku zdráhaví, ale propagandistická kampaň byla nakonec úspěšná,“ zhodnotil nálady veřejnosti pro The Guardian nejmenovaný zdroj napojený na mediální poradce v Kremlu. Poukázal tak na rychlé potlačení protiválečných protestů, během nichž bylo zatčeno na 15 000 lidí.

„Vládě se podařilo lidi semknout. Podařilo se nám ten konflikt zarámovat tak, aby ho lidé přijali,“ poukazuje na opakovaná tvrzení o možném rozpadu Ruska v případě, že ve své nevyprovokované agresi proti Ukrajině neuspěje.

X X X

Rusko opět předvádí jaderné zbraně, cvičí s balistickými raketami Jars

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že cvičení se účastní několik tisíc vojáků. Podle agentury Reuters tak chce Moskva předvést svou jadernou sílu.

 Celkem se cvičení účastní více než 3000 vojáků a asi 300 kusů techniky, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení na sociální síti telegram. Cvičení zahrnuje kontrolu raketových vojsk strategického určení v Omsku a manévry raketové formace vybavené systémy Jars v Novosibirsku.

Během cvičení budou mobilní systémy Jars manévrovat ve třech ruských regionech, uvedlo ministerstvo. Konkrétně je ale nejmenovalo.

Mezikontinentální balistická raketa je strategická raketa schopná dopravit s vysokou přesností na vzdálenost převyšující 5000 kilometrů bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží.

Existuje jen málo potvrzených charakteristik mobilních mezikontinentálních balistických raketových systémů Jars, poznamenává Reuters. Tyto rakety mají údajně dolet až 12 000 kilometrů.

Některé vojenské blogy uvádějí, že rakety Jars dokážou nést několik nezávislých jaderných hlavic a mohou být namontovány na nákladní nosiče nebo rozmístěny v silech.

X X X

VÁLKA   ZÁPADU  NA  UKRAJINĚ  O  NOVOU  EVROPU  A  SVĚT?

MUDr. Ivan David: Válka o nový světový řád?

Alexander S. Neu se v článku v NachDenkSeiten zamýšlí nad měnícím se světem, kterému se kolektivní Západ zoufale brání. Dovoluji si předložit shrnutí hlavních myšlenek:

Evropská rada pro zahraniční věci (ECFR), panevropský think-tank se sídlem v Berlíně, nedávno zveřejnil politickou zprávu, které si evropská veřejnost dosud nevšimla. Je to průzkumná studie s výmluvným názvem: „Spojený západ, ale oddělený od zbytku světa.“ Západ se podle této studie tváří v tvář válce sblížil, ale svět se mění v postzápadní, přesněji v multipolární svět, a roste sebevědomí „nezápadních“ zemí. A válka Ruska proti Ukrajině se ukazuje jako zlom ve světových dějinách.

Tato válka katalyzuje proces epochálního zlomu ve světové politice, který je pozorován již více než deset let. Čínský prezident Xi Jinping nedávno přicestoval na tři dny do Ruska. Tato inaugurační návštěva Xi Jinpinga ukázala světové veřejnosti zvláště dramatickým způsobem, jak se Čína staví vůči Rusku na jedné straně a vůči Západu a jeho myšlence světového řádu na druhé straně. Na konci cesty řekl Xi Jinping Vladimíru Putinovi za vědomé přítomnosti kamer, a tedy před světovou veřejností:

„Blíží se změna, která se nestala za posledních 100 let. A společně tuto změnu prosadíme.“

Na to V. Putin: „Souhlasím.“ Xi Jinping uzavírá rozhovor slovy: „Prosím, opatrujte se, drahý příteli.“ V. Putin odpovídá: „Přeji vám bezpečnou cestu!“

Tato návštěva a doprovodná čínsko-ruská rozhodnutí, prokázaná osobní blízkost Xi Jinpinga a Putina, stejně jako otevřené vyhlášení války Západu, pravděpodobně poskytnou ohromný impuls k posunu globální politické moci. Tímto způsobem se Rusko a Čína prohlásily za protizápadní blok, který bude aktivně prosazovat změnu éry. Nelze vyloučit, že toto setkání obou prezidentů vejde do dějin jako „čínský zlom“ v boji o budoucí světový řád, vzhledem k otevřenému vyhlášení války Západu.

Válka na Ukrajině podléhá dvojí realitě v prostorových a časových rozměrech: V západní realitě jde od 24. února 2022 o válku mezi Ruskem jako agresorem a Ukrajinou jako obětí a Západem jako nezištnou organizací pomáhající napadené Ukrajině. Západ se však nevnímá jako válečná strana. Válka je tedy regionální.

V realitě Ruska a části nezápadního tábora je to však válka mezi Ruskem a Západem na ukrajinské půdě, která určuje vztah mezi Západem a Ruskem. Z ruského pohledu slouží Ukrajinci jako potrava pro děla ve válce k reorganizaci a přerozdělení světa, který doutná již asi dvě desetiletí a nyní otevřeně propukl – což znamená, že válka nabývá globálně strategického charakteru. Ukrajina se v ruské interpretaci stala takříkajíc osudovým místem pro rozhodnutí o budoucím světovém řádu – unipolárním nebo multipolárním.

Vezmeme-li za základ ruskou perspektivu, Ukrajina je také zaměnitelná s odtrženou čínskou provincií Tchaj-wan, pokud jde o bojiště v globálním strategickém boji. Z tohoto pohledu je pravděpodobně jen náhoda, že bitva o globální strategické vyrovnání se svádí nejprve o Ukrajinu, a ne o Tchaj-wan.

Porovnáte-li obě skutečnosti, mohli byste nabýt dojmu, že platí obě skutečnosti: Rusko samozřejmě vojensky zaútočilo na Ukrajinu a okupovalo a anektovalo území. A samozřejmě všechna tři opatření jsou nepochybně masivním porušením mezinárodního práva. A téměř jistě existují válečné zločiny – a také na obou stranách. Tato smutná realita je nedílnou součástí války. To znamená, že válku mezi Ukrajinou a Ruskem nelze popřít jako otevřenou reálnou válku.

Západní popis reality – nebo v moderním jazyce: západní narativ – je však sám o sobě zpochybňován dvěma faktory vytvořenými na samotném Západě: Za prvé, masivní vojenská podpora Západu vůči Ukrajině v podobě dodávek zbraní – pravděpodobně nyní také munice s ochuzeným uranem, což znamená, že konflikt nabírá i „lehký“ jaderný rozměr – dále výcvik ukrajinských vojáků, předávání průzkumných dat, přítomnost západních žoldáků, údajné skryté vedení operací západními vojenskými silami, pravděpodobně i na ukrajinské půdě, to vše znamená rostoucí nebezpečí, že se válka mezi Ruskem a NATO ve skutečnosti vyvine ve 3. světovou válku. A nesčetné ekonomické sankce proti Rusku, včetně akceptace násilných bumerangových dopadů na evropskou prosperitu (bojkot dovozu energií), se mi nezdají dostatečně vysvětlitelné tím, že „Ukrajina brání i Západ (slovy von der Leyenové i „globální“) hodnoty.“

Z hlediska reálpolitiky je takový rázný závazek Západu „spravedlnosti“ prostě nesmysl. Musí v tom být něco víc. A také je. Političtí představitelé Západu občas připustí zástupnou válku mezi Západem a Ruskem: Například před několika měsíci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že „vítězství Ruska bylo pro NATO porážkou“. Předsedkyně komise EU Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie prohlásila: „Putin selže, zvítězí Evropa a Ukrajina“ (přesně v tomto pořadí).

Že jde o víc než o Ukrajinu a o víc než o „soft hodnoty“, je zcela jasné: Jak uvedla předsedkyně Evropské komise von der Leyenová v hlavním projevu na Princetonské univerzitě v New Jersey:

„Ukrajinci tedy bojují o své přežití, ale také bojují za globální hodnoty. Není to jen válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině. Je to válka proti našim hodnotám; je to válka proti mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech.“

A zde leží pravý důvod západního závazku: Ne tolik vychvalované hodnoty, ale „mezinárodní řád založený na pravidlech“. Skutečnost, že von der Leyenová říká „mezinárodní řád založený na pravidlech“ zjevně znamená, že nemluví o mezinárodním právu. Protože kdyby mluvila o mezinárodním právu, ocitl by se v místnosti velký slon (an elephant in the room), o kterém každý ví, že existuje: Západ v čele s USA má nejdelší seznam závažných porušení mezinárodního práva od konce druhé světové války.

Toto nové sousloví, tedy „mezinárodní řád založený na pravidlech“, se jasně odchyluje od pojmu mezinárodní právo. Protože „mezinárodní řád založený na pravidlech“ je západní myšlenkou – a tedy myšlenkou unipolárního světového řádu pod vedením USA. Není to tedy systém založený na Chartě OSN a dalších konsensuálních multilaterálních dohodách. A tuto západní myšlenku řádu, unipolární ideu světového řádu vedenou Západem, přesněji USA, skutečně ohrožuje Rusko – a nejen Rusko. V nezápadním světě se stále více šíří odpor vůči tomuto západnímu nároku na pořádek. Pokus o mezinárodní izolaci Ruska bude nejen pravděpodobně považován za neúspěch, ale dokonce stále více izoluje samotný Západ, jak ukazuje zmíněná studie ECFR.

Jaký je tedy charakter války mezi Ruskem a Ukrajinou? Byli bychom docela prostoduší, kdybychom vnímali rusko-ukrajinskou válku jako pouhou regionální válku mezi dvěma státy, nikoli jako globální zástupnou válku. Pozornému pozorovateli nemohou zůstat skryta prohlášení západních politických činitelů, navzdory všudypřítomné hodnotové rétorice a vždy zdůrazňovanému a samozřejmému právu Ukrajiny na sebeobranu. Z nich vyplývá, že existuje – stále pracně skrývaná – válka mezi kolektivním Západem a ne-Západem, jehož vrcholnými členy jsou Rusko a také stále častěji Čína.

Jde o rozhodnutí o budoucím světovém řádu. Buďto návrat k bezpodmínečnému Pax americana – tedy unipolaritě vedené Spojenými státy – nebo zavedení multipolárního světového řádu, v němž mohou Čína, Rusko a další země nezápadního světa prosadit své. Skutečnost, že nejen Rusko, ale i ostatní státy BRICS a další nezápadní státy požadují multipolární světový řád, je zřejmá v neposlední řadě jejich odmítnutím podřídit se západním požadavkům na sankce proti Rusku. Ano, ani země NATO Turecko se sankcí neúčastní. A sankční politice se v rámci svých možností brání i členská země NATO a EU Maďarsko. Je zřejmé, že tyto státy již neakceptují staletí starý západocentrický světonázor a světový řád v mezinárodních vztazích. Válka na Ukrajině není jejich válkou, jak požaduje Západ ve své vizi globální izolace Ruska.

Je to však bohužel i jejich válka, neboť jde o přetvoření mezinárodního řádu na globální strategické úrovni, na kterém se podílejí a chtějí podílet. A je to jejich válka i proto, že Západ, je nutí do války proti jejich vůli svou sankční politikou proti Rusku a s tím spojenými sekundárními sankcemi i hrozbou přímých sankcí proti státům, které by obešly západní sankce proti Rusku. Tato politika sankcí ze strany Západu omezuje suverénní politickou a ekonomickou svobodu jednání nezápadních států, což přímo vyvolává další odcizení těchto dvou skupin států.

Svět se nyní zjevně nachází ve fázi přechodu, globálního mezivládí: stará epocha se chýlí ke konci, novou epochu lze zatím rozeznat jen v obrysech. Realita a vnímání reality se stále více rozcházejí, jak ukazuje i studie Evropské rady pro zahraniční vztahy: zatímco na Západě je sebeobraz jako pupku světa neporušený, alespoň u místních elit, zbytek svět se k nám obrací zády.

Namísto přijetí této epochální změny a konstruktivního a kooperativního konání za účelem záchrany toho, co se ještě zachránit dá, než svět přejde do vyloženě protizápadního světového řádu, se zaměřujeme na konfrontaci s nejistým výsledkem – včetně nebezpečí nukleární války. Pravděpodobně se již nelze vyhnout změně v multipolární řád, bez ohledu na výsledek ukrajinské války. Moudrá strategická politika, alespoň v evropských hlavních městech, by viděla nutnost konstruktivní politiky omezující škody – moudrá politika. Ale ta, zdá se, nemá šanci.

Rozhodující bitva o budoucí řád mezitím zastiňuje všechny ostatní regionální i globální problémy. Samotná válka, masivní zbrojení na obou stranách fronty dokonce výrazně urychlí i globální změny klimatu, protože cenné zdroje, ať už lidské, finanční nebo přírodní, jsou využívány a obětovány v šílené válce o světovou hegemonii bez ohledu na následky. Na obou stranách konfliktu.“ MUDr.Ivan David, europoslanec, server vasevec.cz

X X X

MINISTR  BLAŽEK  NEODSTOUPÍ   ZA  KORUPCI  BYTŮ  V  BRNĚ

Střet zájmů odmítám, podivným spekulacím nepodlehnu, vzkazuje Blažek

„Tvrzení o střetu zájmů odmítám, neboť žádnou svou kauzu neovlivňuji, a ani nevím, že bych byl v nějaké prošetřován,” napsal ve středu v otevřeném dopise ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Reagoval na kritiku ze střetu zájmů, která je podle něj pouze nepodloženou spekulací.

Ministr Blažek v poslední době čelil kritice v souvislosti se žádostmi o informace v kauze kupčení s městskými byty v Brně. Spolek Milion chvilek pro demokracii žádá jeho rezignaci. Lidé ze Spolku namalovali v úterý ráno před budovou ministerstva spravedlnosti červenou čáru. Ministru Pavlu Blažkovi tak chtěli vymezit „demokratické hřiště“, které podle nich překračuje tím, že je ve střetu zájmů. Blažek podle nich ohrožuje důvěru občanů v politiky.

 Chceme, aby politici hráli podle jasně daných pravidel. Střet zájmů Pavla Blažka ovšem zbytečně podkopává důvěru v politiky. Takhle to nechceme nechat. Proto musíme jako občanská společnost trvat na tom, aby Pavel Blažek nebyl ministrem spravedlnosti | (1:06)

Chceme, aby politici hráli podle jasně daných pravidel. Střet zájmů Pavla Blažka ovšem zbytečně podkopává důvěru v politiky. Takhle to nechceme nechat. Proto musíme jako občanská společnost trvat na tom, aby Pavel Blažek nebyl ministrem spravedlnosti.

Ministr ve středu v otevřeném dopise výslovně odmítl, že by byl ve střetu zájmů. „Protože jsem (a vy to ani netvrdíte) neporušil žádný zákon této země a řádně plním své ústavní a zákonné povinnosti, ve střetu zájmů nejsem a nijak nezasahuji do žádných probíhajících trestních řízení, nemám v úmyslu z vámi uvedených důvodů rezignovat na funkci ministra spravedlnosti. Výkon této funkce není žádný med, ale tlaku zkreslených informací a podivných spekulací se podléhat nemá a nesmí,“ napsal mimo jiné Blažek.

„Mojí prvořadou ústavní odpovědností je dbát na dodržování zákonů. Zajímat se o každý případ, kdy k nezákonnému trestnímu stíhání došlo, aby se pokud možno neopakovalo a ochrana jednotlivců před protiprávními zásahy státu, je moje prvořadá povinnost. A právě jen tento veřejný a ústavní zájem vedl k oněm některým krokům, které zpochybňujete. Je škoda, že se právě vy nezajímáte o osudy nezákonně trestně stíhaných poškozených. Já ano. A hodlám v tom pokračovat, ať již budu působit kdekoli,“ dodal ministr spravedlnosti ve svém otevřeném dopise.

„Pokud ministerstvo zpracovává odpověď na interpelaci poslankyně či poslance, požaduje součinnost od soudů a státních zastupitelství. Jedná se o léta zavedenou praxi a vychází ze zcela jasného zákonného nastavení vztahů mezi těmito složkami,“ upozornil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Blažek už dříve uvedl, že k brněnskému případu obdržel několik interpelací z více politických stran.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) Blažek jednal v souladu s povinnostmi ministra, když o informace z případu požádal. Na počátku března řekl, že důvody pro odvolání Blažka nevidí. Podle Milionu chvilek reprezentanti vládní koalice Blažkův střet zájmů bagatelizují.

X X X

Advokát oznámil korupci státního zástupce, komora ho odsoudila. Štrasburk mu přiznal satisfakci

Bez důkazů podal advokát jménem klienta trestní oznámení na korupci státního zástupce. Advokátní komora ho za to po podnětu státního zástupce v kárném řízení odsoudila. Evropský soud pro lidská práva (ESLP) mu přiznal satisfakci, protože advokátní komora překročila prostor pro uvážení. Dva soudci z pěti však nesouhlasí: Soud odsoudil na státu nezávislý samosprávný orgán, svoboda projevu advokáta je ve skutečnosti svoboda klienta a vynález výjimečně výjimečných okolností vede ke kultuře nedemokracie.

Věc se týká kárného řízení proti advokátovi, kterému byla uložena pokuta za neetické chování kvůli oznámení spáchání trestného činu státním zástupcem bez řádného skutkového základu, bez umírněnosti, přiměřenosti a opatrnosti, shrnuje podstatu případu Rogalski v. Polsko Evropský soud pro lidská práva.

Stěžovatel před Evropským soudem pro lidská práva Rafał Rogalski se narodil v roce 1976, žije ve Varšavě a je advokát. Před ESLP si stěžoval na porušení Článku 10 – právo na svobodu projevu.

Případ začal v roce 2010, když v zastoupení společnosti klienta podal trestní oznámení na padělání smluv. Jenže vyšetřování bylo pro nedostatek důkazů zastaveno. Advokát však podle svých slov důkazy předložil. Tyto ale nebyly dostatečně zkoumány, nebyl k nim nařízen posudek a případ byl skončen předčasně. „Stěžovatel byl toho názoru, že jediným vysvětlením takového ,iracionálního rozhodnutí´ zastavit vyšetřování bylo, že MP, který byl státním zástupcem pověřeným daným vyšetřováním, byl podplacen,“ popisuje Evropský soud pro lidská práva vývoj událostí.

Advokát proto podal další trestní oznámení. Tentokrát na prokurátora pro úplatkářství. „Oznámení neobsahovalo žádné podrobnosti o osobách, které údajně úplatek státnímu zástupci nabídly,“ uvádí k tomu Soud.

Advokát oznámil prokurátora, prokurátor advokáta

Text trestního oznámení obsahoval závěr, že existuje důvodné podezření vyplývající z informací, že okresní prokurátor Varšava-Žoliborz spáchal trestný čin tím, že přijal od neznámých osob, které byly pravděpodobně zaměstnanci firmy XY, finanční prospěch. Takový závěr podle advokáta vyplynul ze zastavení vyšetřování a advokátovi nezbylo nic jiného než s ohledem na „oprávněné podezření z prodejnosti státního zástupce“ podat trestní oznámení.

V lednu roku 2011 konstatoval okresní prokurátor ve Varšavě, že oznámení neobsahuje žádné důkazy a že advokát neuvedl žádné skutkové okolnosti odůvodňující tvrzení o úplatku. V květnu roku 2011 poté podal varšavský krajský prokurátor Varšavské okresní radě advokátní komory na advokáta stížnost „za účelem zjištění, zda jako advokát porušil či neporušil pravidla profesní etiky“.

Vinen trestním oznámením bez ověřitelných důkazů

Rok poté obvinila advokátní komora nynějšího stěžovatele, že nejednal přiměřeně, když podal ve své profesní působnosti trestní oznámení, aniž by uvedl rozumné důvody podezření. Během jednání před disciplinární komisí advokát uvedl, že klient ho žádal takto podat, protože je přesvědčen, že státní zástupce byl podplacen. Neuvedl, za jakých okolností měl být úplatek přijat. Zmínil, že klienta doprovázel na schůzku s „blíže neurčenými úředníky Ústředního protikorupčního úřadu“, avšak data schůzek a obsah nesdělil.

Dne 13. listopadu 2013 Kárný soud Varšavské advokátní komory (Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej – „Kárný soud“) po vyslechnutí stěžovatele a jeho klienta a po rozboru situace, okolností a důkazů shledal stěžovatele vinným ze spáchání trestního oznámení v rámci své odborné způsobilosti bez „jakýchkoli důkazů nebo objektivně ověřitelných okolností, které by mohly odůvodnit podezření formulované stěžovatelem“. Toto jednání je v rozporu s paragrafem 80 zákona o advokacii ve spojení s paragrafy 14 a 17 etického kodexu advokáta, uvádí k událostem dále ESLP.

Kárný soud: Svoboda projevu advokáta je omezena

V odůvodnění pak kárný soud rozlišil mezi svobodou slova a projevu občana a právního profesionála – advokáta: „Svoboda projevu advokáta se liší od ústavního chápání tohoto práva v tom, že je omezena ochranou třetích osob před neodůvodněnými, nadměrnými a zbytečnými útoky na jejich vlastní práva,“ uvádí Evropský soud pro lidská práva.

„Stěžovatel byl nepochybně odpovědný za podání předmětné stížnosti, a proto měl profesní povinnost jednat s mírou (umiar), proporcionalitou (współmierność) a obezřetně (oględność) ve smyslu odst. 17 Kodexu profesní etiky advokáta. V souladu s ním se právníci musí vyvarovat podávání nepodložených stížností; musí uvést zdroje informací, na které se spoléhali a použít podmiňovací způsob při formulování svých obvinění. Soud měl za to, že jazyk, který stěžovatel použil ve své stížnosti, byl zjevně v rozporu s těmito zásadami a ponižoval důstojnost státního zástupce a státního zastupitelství jako celku,“ cituje ESLP polský kárný soud.

Soud uložil stěžovateli pokutu ve výši dvaceti příspěvků advokátní komoře. Předmětná pokuta odpovídá 2 400 polských zlotých, což činí přibližně 535 eur. Dále soud potrestal advokáta zákazem lektorské činnosti na jeden rok. Rozsudek potvrdil vrchní kárný soud, Nejvyšší soud odmítl kasační stížnost jako zjevně neopodstatněnou.

Vláda: Šlo o pomlouvačná nařčení

Vláda před Evropským soudem pro lidská práva tvrdila, že zásah do stěžovatelovy svobody projevu byl zákonný, oprávněný a přiměřený. Zatímco jako právník měl stěžovatel jednat opatrně, jeho napadená prohlášení byla nepodložená a pomlouvačná.

Advokát si naopak stěžoval, že jeho právo na svobodu projevu bylo nezákonně a neoprávněně omezeno tím, že ho vnitrostátní soudy shledaly vinným, že podal podle nich nepodložené trestní oznámení. Stěžovatel si s odvoláním na článek 6 Úmluvy rovněž stěžoval, že jeho právo na spravedlivý proces bylo porušeno tím, že dva ze soudců Vrchního disciplinárního soudu mohli být podjatí a jeho žádosti o důkazy byly nespravedlivě zamítnuty.

Právo na svobodu projevu v. oznámení korupce

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že stížnost je nutné přezkoumat z hlediska Článku 10 – práva na svobodu projevu.

Rovněž ale připomněl „zvláštní postavení advokátů, které jim dává zásadní postavení při výkonu spravedlnosti jako „prostředníkům mezi veřejností a soudy“. „Takové postavení vysvětluje obvyklá omezení chování členů advokátní komory,“ uvedl Soud s odkazem na legitimní očekávání, že advokáti „přispějí k řádnému výkonu spravedlnosti a tím zachovají důvěru veřejnosti“.

Avšak existuje ještě Trestněprávní úmluva Rady Evropy o korupci, která ve své Preambuli korupci popisuje jako „ohrožování právního státu, demokracie a lidských práv, narušující řádnou správu věcí veřejných, spravedlnost a sociální spravedlnost, narušují hospodářskou soutěž, bránící hospodářskému rozvoji a ohrožující stabilitu demokratických institucí a morálních základů společnosti“, upozornil Soud.

„Tato úmluva, která byla ratifikována Polskem, vyžaduje, aby smluvní strany poskytly účinnou a přiměřenou ochranu těm, kdo oznámí trestný čin korupce (článek 22 písm. a)). Stejně tak v souladu s Úmluvou OSN proti korupci (viz odstavec 25 výše) musí signatářské státy zajistit ochranu před jakýmkoli neoprávněným zacházením pro každou osobu, která v dobré víře a na základě přiměřených důvodů nahlásí příslušným orgánům jakékoli skutečnosti týkající se korupce (článek 33). Úmluva byla široce ratifikována, včetně Polska,“ uvedl k tomu Soud.

Omezená svoboda advokáta přispívá k výkonu spravedlnosti

Kárné potrestání advokáta v daném případě představovalo podle Soudu zásah do jeho práv podle Článku 10 Úmluvy (právo na svobodu slova a projevu). „Soud konstatuje, že v rozporu s tvrzením stěžovatele byl zásah předepsán zákonem v tom smyslu, že požadavek, aby právníci formulovali svá vyjádření s mírou, přiměřeností a opatrností obsahuje ustanovení zákona o advokacii upravující výkon svobody projevu a kárnou odpovědnost advokátů,“ uvedl doslova Evropský soud pro lidská práva,

„Zatímco svoboda projevu se vztahuje také na advokáty, obvyklá pravidla chování uložená členům advokátní komory – jako prostředníkům mezi veřejností a soudy – zejména pokud jde o ,důstojnost, čest nebo integritu´ nebo ,respekt k výkonu spravedlnosti´, přispívají k ochraně soudnictví před bezdůvodnými a neopodstatněnými útoky. S ohledem na to Soud konstatuje, že napadený zásah směřoval k přispění k řádnému výkonu spravedlnosti,“ uvedl k tomu soud ve Štrasburku.

Je třeba přezkoumat, zda takový zásah byl „nezbytný v demokratické společnosti“, uzavřel tuto kapitolu Soud.

Advokáti nenesou odpovědnost za informace klientů

Stěžovatel se nedopustil žádných osobních útoků proti MP, trestní oznámení neučinil veřejně a řídil se postupem pro oznámení trestného činu podle Trestněprávní úmluvy Rady, shrnul jednání advokáta Soud. Pouze za zcela výjimečných okolností je podle Soudu možné přistoupit k trestnímu nebo disciplinárnímu řízení proti osobě, která podala oznámení, s odůvodněním podle Článku 10. „Soudu však nebyly předloženy žádné důkazy, které by naznačovaly jakýkoli nekalý úmysl ze strany stěžovatele nebo jakýkoli jiný prvek, který by bylo možné považovat za výjimečné okolnosti odůvodňující zahájení disciplinárního řízení,“ uvedl dále Evropský soud pro lidská práva.

Jedním z principů právního státu je podle Soudu možnost občanů informovat státní úředníky o jednání státních zaměstnanců, které se jeví jako nezákonné, úředníci mají povinnost vyšetřovat z úřední povinnosti a občané mají povinnost informovat o spáchání trestného činu.

„Advokáti navíc nenesou odpovědnost za pravdivost skutečností, které jim předložili jejich klienti. Zdá se, že stěžovatel jednal na pokyn nebo alespoň s vědomím a souhlasem svého klienta, i když tento následně popřel, že by měl jakékoli znalosti, které by mu umožňovaly formulovat předmětné obvinění,“ stojí dále v rozsudku ESLP.

Vyšetřování i kárné řízení byly podivné

Poté však Soud přijal argumenty advokáta o složité situaci oznamovatele korupce: Oznamovatelé nemají přístup k důkazům o trestném činu, pokud se nepokusili nabídnout úplatek nebo nebyli svědky takové události. „Zatímco informace o schůzkách s CAB byly nepřesné a ukázalo se, že nejsou potvrzené, stěžovatel také označil zaměstnance určité společnosti jako pravděpodobné osoby, které nabídly úplatek. Pokud jde o původní trestní vyšetřování týkající se klienta stěžovatele, Soud konstatuje, že skutečně existovaly prima facie pochybnosti o tom, proč bylo uzavřeno z důvodu nedostatku důkazů odůvodňujících podezření ze spáchání trestného činu, pokud státní zástupce nezískal znalecký posudek,“ shrnul Soud svá stanoviska, že vyšetřování bylo podivné.

Také fakt, že prověřování trestního oznámení trvalo podle Soudu jen osm dní, než bylo odloženo, ponechává prostor pro pochybnosti.

Soud se rovněž pozastavil nad tím, že nezávislá advokátní komora jako profesní sdružení advokátů zahájila disciplinární řízení na základě oznámení vedoucího státního zástupce ve světle stěžovatelova trestního oznámení neveřejné povahy.

ESLP: Komora překročila prostor pro uvážení

Podle Evropského soudu pro lidská práva byla rovněž uložená pokuta nepřiměřená, v důsledku disciplinárního řízení utrpěla pověst advokáta, ztratil odhodlání pracovat jako advokát, jeho právní praxe byla finančně ovlivněna, protože peníze musel přesměrovat na disciplinární řízení, nemohl pracovat jako lektor.

„S ohledem na výše uvedené úvahy má Soud za to, že kárné orgány své rozhodnutí relevantně a dostatečné neodůvodnily a překročily svůj prostor pro uvážení, když shledaly pochybení stěžovatele a uložily mu pokutu za neetické jednání,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva. „Tento závěr sám o sobě umožňuje Soudu dospět k závěru, že došlo k porušení článku 10 Úmluvy,“ uzavřel Soud s tím, že Polsko 9750 eur za nemajetkovou újmu a 535 eur jako náhradu majetkové újmy.

Disent: Porušil Úmluvu nezávislý samosprávný orgán?

Společné disentní stanovisko publikovali k rozsudku slovenská soudkyně Alena Poláčková a polský soudce Krzysztof Wojtyczek. „V této souvislosti poznamenáváme, že „orgány“, na které se rozsudek odvolává a které považuje za odpovědné za porušení Úmluvy, jsou profesními orgány nezávislými na státu. Konkrétně se porušení Úmluvy údajně dopustily profesní orgány polské advokátní komory,“ upozornili oba soudci.

„Rovněž poznamenáváme, že orgány činné v trestním řízení reagovaly na obdrženou stížnost velmi předvídatelným způsobem vzhledem k tomu, že byla založena pouze na subjektivním přesvědčení klienta stěžovatele. Dokument zaslaný stěžovatelem navíc zvýšil pracovní zátěž orgánů činných v trestním řízení, přičemž lze jen stěží spatřovat skutečný přínos, který jeho odesláním pro svého klienta získal,“ poznamenali soudci.

Projev advokáta je přece projevem jeho klienta

Podle disentujících soudců se svoboda projevu ve vztahu k advokátům musí posuzovat jinak: „Stěžovatel si stěžoval u Soudu na porušení článku 10. V tomto ohledu je zvláště pozoruhodné, že sporná řeč byla řečí advokáta jednajícího za svého klienta. Ochrana, kterou článek 10 poskytuje advokátům jednajícím jménem svých klientů, existuje především proto, aby sloužila zájmům těchto klientů. Svoboda projevu advokátů je proto omezena tím, že jsou vázáni zájmy svých klientů a pokyny, které klienti dávají,“ zdůraznili oba soudci.

Disentující soudci se rovněž pozastavili nad nekonzistencí Soudu, který měl v roce 2021 v jiném polském případě  jiný názor. K tomuto dva roky starému rozsudku se přihlásili: Jakékoli trestní oznámení musí být založeno na minimálním množství důkazů, že oznámený trestný čin byl skutečně spáchán. Ve věci Wojczuk proti Polsku (č. 52969/13 , 9. prosince 2021) Soud vyjádřil následující názor, s nímž se plně hlásíme:

„97. Soud neztrácí ze zřetele skutečnost, že pohoršující udání před příslušnými orgány mohou vést k vyšetřovacím opatřením a mohou mít velmi vážné nepříznivé dopady na dotčené osoby a způsobit zbytečný stres a úzkost. Kromě toho hanebné výpovědi znamenají, že příslušné vyšetřovací nebo kontrolní orgány mohou použít omezenější zdroje pro účely vyšetřování nebo kontroly jiných nesrovnalostí ve fungování veřejných orgánů.“

Nový vynález rozvine kulturu nedemokratického režimu

Soudci poté napadli názor soudu, že disciplinární řízení se může ve vztahu k Článku 10 odehrát jen za velmi výjimečných okolností: „V tomto ohledu poznamenáváme, že výraz ,nejvýjimečnější okolnosti´ se neobjevuje v žádném z předchozích rozsudků, na které se odvolává většina. Abych to uvedl na pravou míru, stávající judikatura ani neuplatňuje, ani nezahrnuje test ,nejvýjimečnějších okolností´,“ stojí v disentu.

„Jedná se o nový standard vytvořený ad hoc a nepodložený stávající judikaturou. Přijatý přístup se odchyluje od stávající judikatury a výrazně snižuje práh dokazování, který musí splnit profesionální právní zástupce, který chce jménem svého klienta oznámit trestný čin. Takový přístup může přispět k rozvoji kultury podezíravosti a nedůvěry, typické pro nedemokratické režimy,“ uvedli doslova soudci nesouhlasící s rozsudkem.

Ke konstatování Soudu, že v Polsku musí být trestný čin vyšetřován z moci úřední a občanem nahlášen, pak upozornili, že jde o trestný čin, o kterém se ví, že se stal, nikoli takový, o kterém někdo tuší.  „Z výše uvedených důvodů jsme dospěli k závěru, že profesní právní subjekty v Polsku nepřekročily v daném případě prostor pro uvážení, který jim byl přiznán podle článku 10,“ uzavřeli soudci svůj disent. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

Matesová: Panika může ohrozit jakoukoliv banku. Většina zemí Česku závidí stabilní systém

Panika může ohrozit i tu nejživotaschopnější banku, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalá zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová. Česko má ale prý tak dobře kapitalizované bankovnictví, že mu to většina zemí závidí a klienti se nemusejí o své peníze bát.

„Když lidé vidí problém banky, začnou panikařit. To pak může ohrozit i tu nejživotaschopnější,“ uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalá zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová. Jako příklad uvedla zkrachovalou americkou Silicon Valley Bank (SVB). „To byla banka lidí, kteří dělají na špici technologického vývoje. V okamžiku, kdy začali chtít zpátky svou hotovost, převedli si na mobilním telefonu miliony dolarů jinam a během pěti minut ze SVB odtekly peníze. To by v minulosti trvalo třeba dva týdny a dalo by se něco dělat,“ popsala Matesová.

V Česku je ale ní bankovní sektor v dobrém stavu. „Máme tak dobře kapitalizované bankovnictví, že nám to většina zemí závidí. Likvidita je tak veliká, že se vkladatelé nemusí bát. U nás není důvod k panice,“ sdělila Matesová.

Vklady jsou v České republice pojištěné do výše 100 tisíc eur. „Pokud někde máte uloženo víc, založte si jiný účet u jiné banky. Pojištění se totiž týká jednotlivých účtů jednoho subjektu u jedné banky,“ popsala Matesová.

 X X X

 V Evropě vázne výroba munice. Elektřinu vyčerpává TikTok na videa koťátek

Evropské státy slíbily, že Ukrajině v rámci pomoci bránit se proti ruské invazi dodají munici za miliardu eur. Navýšení a zrychlení výroby ale není tak snadné, stěžuje si jedna z velkých továren s tím, že nemůže vyrábět tolik, kolik by chtěla. Elektřinu jí prý berou servery, které si nedaleko buduje čínská sociální síť TikTok, aby na nich mohla „skladovat videa koťátek“.

Ukrajinská armáda vypálí podle odhadů šest až sedm tisíc kusů dělostřeleckých nábojů denně. Munice už od začátku války nebylo nazbyt, po více než roce je jí však stále větší nedostatek. A poptávka zejména po dělostřeleckých nábojích z evropských zbrojovek je nyní ve srovnání s předchozími lety zhruba patnáctinásobná.

Státy Evropské unie proto před necelými dvěma týdny přislíbily, že Ukrajině dodají munici v hodnotě jedné miliardy eur. To bude vyžadovat celkovou investici dvou miliard eur do továren a rozšíření výroby napříč evropskými státy. Právě v tom ale už nyní začíná být problém.

Jeden z největších evropských výrobců munice, norsko-finská Nordic Ammunition Company, známá též pod zkratkou Nammo, tvrdí, že elektrickou energii nutnou pro navýšení výroby munice pro Ukrajinu v továrně v Raufossu severně od Osla spotřebovává nově budované datové centrum čínské sociální sítě TikTok v nedalekém Hamaru. To si prý monopolizuje dodávky elektřiny v regionu a snahy o uspokojení rostoucí poptávky po munici tím brzdí.

„Nemáme dostatek další energie. Jsme tím znepokojeni, protože vidíme, že náš budoucí růst je ohrožen ukládáním kočičích videí,“ říká Morten Brandtzaeg, generální ředitel Nammo, kterou spoluvlastní norská a finská vláda. To potvrzuje také místní dodavatel elektřiny Elvia: elektrická síť poté, co ji v souladu se zákonem začal pro své datové centrum využívat TikTok, již nemá žádnou volnou kapacitu. Její navýšení je sice možné, ale rozhodně nemůže být rychlé nebo okamžité.

Čínský TikTok „s lidskou tváří“

Výroba munice a plány společnosti Nammo zde narážejí na snahu TikToku vylepšit svou mezinárodní image. Vzhledem ke stále častější kritice a zákazům po celém světě se tato aktuálně nejrozšířenější sociální síť světa snaží uživatelská data skladovat i mimo Čínu na různých místech včetně Evropy.

Důvodem jsou obavy o bezpečnost dat a jejich možného zneužití ze strany Číny. Společnost TikTok loni sama uvedla, že někteří její zaměstnanci v Číně mohou mít přístup k údajům evropských uživatelů. Přiznala také, že její zaměstnanci používali tuto aplikaci ke sledování novinářů ve snaze vypátrat úniky informací.

Vzhledem k celosvětovému znepokojení následně TikTok uvedl, že od letošního roku data evropských uživatelů začne ukládat lokálně, omezí přenos dat mimo region a zpřísní také interní přístup svých zaměstnanců k uživatelským údajům. Nová datová centra se otevírají v Irsku a také právě u norského města Hamar.

Datová centra mají čím dál vyšší spotřebu

Mezinárodní technologické firmy a společnosti působící v oblasti sociálních médií kvůli provozu svých mamutích datových center čelí stále větší kontrole a kritice. Na serverech ukládají obrovská množství uživatelských dat, včetně nejrůznějších více či méně hloupých fotografií a videí svých uživatelů. K napájení a chlazení těchto datových serverů pak potřebují stále větší množství energie.

Evropská komise odhaduje, že v rámci EU budou budou do roku 2030 datová centra představovat 3,2 procenta poptávky po elektřině. To je téměř o pětinu více než v roce 2018.

X X X

 Američané budou dodávat jaderné palivo do Dukovan. Po 40 letech nahradí ruskou korporaci

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny.

Po vypuknutí války na Ukrajině se však provozovatel elektrárny, polostátní ČEZ, rozhodl dodavatele z bezpečnostních důvodů nahradit, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Finanční podmínky kontraktu neuvedl. Westinghouse bude společně s francouzskou firmou Framatome dodávat od příštího roku jaderné palivo i do elektrárny v Temelíně.

Dosud se hovořilo o tom, že neexistuje žádná alternativa, kdo by mohl ruské palivo pro dukovanský typ reaktorů nahradit. Podle ČEZ však Westinghouse v poslední době urychlil vývoj a je při vyloučení ruské společnosti TVEL jedinou firmou, která je nyní schopna palivové soubory pro Dukovany dodat.

 „Zajištění západního dodavatele palivových souborů pro Dukovany je významným krokem nejen pro českou energetiku, ale i celou Českou republiku. Dochází k dalšímu výraznému posílení energetické bezpečnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Westinghouse bude palivo pro Dukovany vyrábět ve svém závodě ve Švédsku. Používat přitom bude podobný typ paliva, jaké vyvinul pro jaderné elektrárny na Ukrajině. Lišit se ovšem bude v některých technických detailech.

„Vážíme si spolupráce se společností ČEZ a jsme i nadále plně odhodláni podporovat její politiku diverzifikace dodávek. Jsme hrdí na to, že jsme první západní společností, která má k dispozici ověřené palivové soubory pro tento typ bloků,“ uvedl prezident Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho. Dodávky by měly začít od začátku příštího roku.

Zásoby na tři roky

V současné době má dukovanská elektrárna podle ČEZ ve skladech zásobu paliva na přibližně tři roky provozu. Rezervu chce udržovat i po podpisu nového kontraktu. „Díky zvýšení počtu možných dodavatelů posilujeme naši nezávislost i jistotu dalšího provozu našich jaderných zdrojů,“ podotkl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Nového dodavatele paliva hledal ČEZ už loni i pro temelínskou jadernou elektrárnu. Vybrán byl rovněž Westinghouse společně s francouzskou Framatome. Stejně jako v případě Dukovan nahradí noví dodavatelé v Temelíně od příštího roku ruskou TVEL.

Westinghouse je rovněž jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ten by měl být dokončen v roce 2036. Dalšími zájemci o stavbu jsou francouzská společnost EDF a jihokorejská firma KHNP. ČEZ v současnosti vyhodnocuje jejich nabídky.

X X X

Po penězích a sexu přijde smrt. Třetí série Bílého lotosu pozve do Thajska

V Bangkoku, Čiang Mai nebo třeba Koh Samui. To jsou hotelové možnosti, kde si své kufry tentokrát vybalí hrdinové úspěšného satirického seriálu Bílý lotos. HBO už chystá třetí sérii Zlatými glóby ověnčeného díla, natáčet se bude v Thajsku a tématem tentokrát bude smrt a východní náboženství.

V první sérii satirického seriálu Bílý lotos zavedl scenárista a režisér Mike White své hrdiny do havajského resortu. V té druhé, kterou kritici i diváci ocenili ještě víc, je pak vyslal na Sicílii.

Americký web Variety nyní ze svých zdrojů informuje, že se chystaná třetí série bude odehrávat v Thajsku. HBO tyto zprávy nekomentuje.

Fiktivní hotelovou síť Bílý lotos, ve které White rozehrává svou trefnou kritiku snobismu a pokrytectví, ve skutečnosti suplují resorty Four Seasons. „Natáčet se tedy bude na jedné ze čtyř thajských poboček tohoto hotelového giganta,“ píše web. „Ty se nacházejí v Bangkoku, Čiang Mai, ostrově Koh Samui a oblasti takzvaného Zlatého trojúhelníku. Pokud si zde White vybere, dává mu to ohledně zasazení děje spoustu možností,“ spekuluje Variety.

Sám White v minulosti naznačil, že se třetí série bude odehrávat v Asii a zaměří se na smrt, východní náboženství a spiritualitu. „První série zdůrazňovala peníze, ta druhá byla o sexu,“ osvětlil tvůrce seriálu.

„Myslím, že se ta třetí satiricky a s nadhledem podívá na téma smrti a východní spiritualitu,“ uvedl White loni na podzim, když končilo premiérové uvedení druhého Bílého lotosu. V naznačených tématech prý vidí velký potenciál a doslova „bohatou tapisérii“.

Produkce třetí série už ostatně začala a White prý v Thajsku obhlíží vhodná místa. Podrobnosti ohledně castingu ještě oznámeny nebyly, ovšem vzhledem k tomu, že druhá série představila nové tváře (v čele se skvělými F. Murraym Abrahamem a Michaelem Imperiolim), dá se to samé čekat i od té třetí. Jediní herci, kteří se objevili v obou řadách, byli Jon Gries a Jennifer Coolidge.

A právě Coolidge je držitelkou jednoho ze dvou Zlatých glóbů, jež si letos úspěšný seriál odnesl. Obě dosavadní série Bílého lotosu byly na poli televizní zábavy událostí, Americký filmový institut je ostatně zařadil mezi deset nejlepších televizních počinů roku 2021 a 2022.

X X X

Basketbalisté Prahy přidali dvanáctou výhru v řadě, mají rekord aktuálního ročníku

Pražané si ve středu na palubovce Olomoucka připsali již dvanáctou výhru v řadě a v nadstavbové části skupiny A2 přemožitele stále marně hledají. Naposledy poznali hořkost porážky v Kooperativa NBL 21. ledna, když ve své domovské hale na Folimance podlehli mistrovskému Nymburku 85:87. To celé znamená pokoření rekordu letošního ročníku soutěže, který doteď držela Sluneta Ústí nad Labem, když se ji podařilo vyhrát jedenáctkrát v řadě.

Zároveň už dávno Sovy překonaly rekord v sérii výher v nadstavbové části soutěže. Pokud se stroj na výhry trenéra Tabelliniho nezasekne v posledních třech kolech nadstavby, může si nejmladší tým Kooperativa NBL připsat další milník, tedy odehrání nadstavbové části bez ztráty jediného bodu. Los jim přeje, protože poslední tři utkání budou hrát doma, a to tuto sobotu s Královskými sokoli, v dalším týdnu derby se Slavií a nakonec přivítají Olomoucko.

Radost z této šňůry má samozřejmě i kapitán USK Praha Patrick Samoura, který její začátek datuje utkáním v hale Spojů. „Tahle série vznikla v Kolíně, kde jsme vyhráli o bod potom co Marek Vyroubal dal v závěru neskutečný koš s faulem. To nás dostalo do této série výher. Většina spoluhráčů v šatně tenhle rekord nesleduje. Snažíme se soustředit na každý zápas stejně bez ohledu na soupeře. Spíš nám jde o celkové zlepšení našeho výkonu.“

Každá série ale jednou musí skončit. Kdy to bude? „Samozřejmě doufáme, že se tahle série výher nezastaví, ale nikdo neví, co se při dalších utkáních stane. Nezbývá než dělat maximum, aby skončila co nejpozději.“/mš/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.