Orbán: Brusel chce pokračování války. Brusel se rozhodl, že Ukrajina by měla v konfliktu pokračovat. Maďarsko naopak podporuje úsilí o jeho mírové řešení, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. „Situace je jasná: bohužel, navzdory úsilí prezidenta Trumpa, válku neopouštíme, ale vstupujeme do ní. Bruselští byrokraté nepodporují americké mírové plány. Rozhodli se, že Ukrajina by měla ve válce pokračovat. Maďarsko je proti. Maďarsko spíše podporuje americké úsilí o nastolení míru,“ uvedl Orbán ve videozprávě zveřejněné na sociálních sítích.
Podle něj se Budapešť musí připravit na to, že „bruselské vedení, které má zájem na pokračování války, udělá vše pro to, aby Maďarsko násilím vtáhlo do proválečné evropské koalice“.
Orbán také poznamenal, že Maďarsko by se mělo připravit na to, že zpravodajské operace proti Maďarsku a pomlouvačné kampaně financované ze zahraničí naberou na obrátkách.
Orbán dříve prohlásil, že Evropská unie musí uznat potřebu připojit se k americkému přístupu k řešení konfliktu na Ukrajině; nemá smysl jít každý svou cestou. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó vyzval evropské politiky, aby nebránili mírovému řešení konfliktu na Ukrajině, server vasevec.cz
X X X
ODS PO TOPOLÁNKOVI, NEČASOVI I FIALA ZRALÝ NA TRESTNÍ STÍHÁNÍ
Jsou to strejdové z Brna. Každá vláda s ODS končí skandály, řekli komentátoři o Blažkově kauze
Politici se to, co vědí o bitcoinech, naučili v taxíku cestou do televize, rýpnul si v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS expert na politický marketing Oto Klempíř. Vládní představitele vzápětí označil za „strejdy z Brna“. Podle komentátora Thomase Kulidakise se zase bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) „tahá s kriminálníkem“ a celá kauza mu připomíná aféry ODS z minulosti.
Bitcoinová aféra ministra spravedlnosti Blažka je podle Klempíře důkazem, jak současná vláda nedokáže správně řídit stát. „Viděl jsem, jak tihle ‚strejdové z Brna‘ hovořili o bitcoinech – evidentně se to naučili v taxíku, protože říkali správné věci, ale nedokázali si je vůbec propojit dohromady,“ kritizoval Klempíř. Narážel tak na původ premiéra Petra Fialy i Pavla Blažka (oba ODS), kteří pocházejí z jihomoravské metropole.
Komentátor Kulidakis uvedl, že za vládní „nešikovností“ týkající se bitcoinu nestojí generační rozdíly. „Já už jsem se třeba narodil v generaci počítačů, ale nikdy mě nenapadlo si koupit bitcoin. Tak prostě budu chudej,“ podotkl Kulidakis. Nechápe, jak je možné, že ministr Blažek dal trestanému muži na převod „razítko“.
Ani jeden z komentátorů kritikou směrem k současné vládě kvůli aféře nešetřili. „Je to soustavný proces – sarajevský atentát, neprůhledné dary ODS, problémy s kuponovou privatizací, Nečasova vláda… a teď tato kauza,“ jmenoval Kulidakis některá extempore, která občanští demokraté po sametové revoluci předvedli.
Pro koaliční strany by mělo smysl z vlády odejít, míní komentátoři
Premiér Fiala také zapomněl na jednu základní poučku, pokračoval komentátor. „Když se něco takového stane, vysypu celou pravdu – i to, co nevím, protože to stejně vyjde najevo.“ Pro koaliční strany by teď podle Kulidakise mělo smysl, aby odešly z vlády a „vysály“ voliče ODS.
S tím souhlasil i Klempíř. „Ukáže se, jestli je STAN státotvorný, nebo ‚STANotvorný,‘“ glosoval marketér. „Pokud je státotvorný, ve vládě zůstane. V opačném případě odejde, dá ruce pryč od vlády a začne nabírat voliče ODS,“ řekl Klempíř s tím, že v odchodu z vlády vidí pro STAN možnost, jak poskočit z „nižší střední kategorie“ do „deluxe“ mezi stranami v očích některých voličů.
X X X
Pozor na „démony z devadesátek“, varuje Kubáček Spolu. Mohou Starostové držet trumfy?
Politologové Jan Kubáček a Daniel Šárovec o Blažkově kauze
Koalici Spolu hrozí, že oživí démony devadesátých let, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Reagoval tak na kauzu ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kolem darovaných bitcoinů. Trumfy ohledně budoucího vývoje pak podle politologa Daniela Šárovce může držet hnutí STAN.
Premiér Fiala podle Kubáčka nepochopil podstatu celé situace. „Ta událost je nesmírně vážná a reputačně zoufalá. Může to podobu volební kampaně Spolu velmi zkomplikovat, protože pokud se to bude takto vysedávat, potáhne se to až do finále kampaně,“ řekl ve studiu CNN Prima NEWS.
Páteční rezignací ministra Blažka by pak podle něj celá kauza končit neměla. „Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) byl v této záležitosti hodně pasivní. To by mělo vést i k jeho odchodu,“ míní Kubáček.
„Koalici Spolu hrozí, že oživí démony devadesátých let. Opozice je s tím bude spojovat, s přikrýváním kontroverzních peněz, se zpochybňováním autority justice – což je na tom to pikantní, že šel ministr Blažek proti fungování justice jako celku,“ doplnil politolog s tím, že z celé situace nakonec může těžit hnutí STAN.
„Jestli může někdo slavit, je to Babiš a jsou to Starostové. To oni mají šanci získat nespokojené voliče koalice Spolu,“ dodal Kubáček. Podobně to viděl také politolog Daniel Šárovec.
Trumfy může držet STAN, připouští Šárovec
„Jsme uprostřed kampaně, všichni se přeli, jaká témata budou hrát prim, ale nejspíše nikdo nečekal, že se nám tady vyrojí tak závažná kauza, která má potenciál nabourat důvěru vlády. Budou toho využívat opoziční subjekty, ale sledovat bych i dění v koalici,“ upozornil.
Další postup Starostů pak podle něj záleží na tom, jak se kauza vyvine. „Ta mozaika stále není kompletní. Ale pokud by ministři Blažek či Stanjura, nebo premiér Fiala byli nějak zatlačeni do kouta a ukázalo se, že nejsou připraveni tu kauzu vysvětlit, tak si umím představit, že trumfy bude potom v rukou držet STAN,“ řekl Šárovec.
Dimun: Blažek má pravdu, o praní špinavých peněz nešlo. Rakušan o převodu dlouho věděl
Pokud se ukáže, že o bitcoinové kauze ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) věděli i další ministři občanských demokratů, mělo by hnutí STAN zvážit odchod z vlády. Uvedl to poslanec Starostů a jejich volební lídr v Jihomoravském kraji Josef Flek, napsal web Seznam Zprávy.
Špičky hnutí o dalším postupu jednaly v pondělí večer, po skončení mimořádné schůze předsednictva představily seznam požadavků, mezi které se řadí garance pozice pro stávajícího náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka, zjištění, kdo o přijetí daru rozhodoval, a také zmrazení přijatých prostředků, dokud nebude prošetřen jejich původ a okolnosti přijetí.
Blažek podal demisi, opozici to nestačí
Aféra kolem bitcoinového daru ve prospěch ministerstva spravedlnosti začala minulý týden. Podle zjištění Deníku N měl ministr Blažek přijmout dar ve výši jedné miliardy korun v bitcoinech od Tomáše Jiřikovského, který byl v roce 2017 odsouzen k devíti letům ve vězení za zpronevěru a prodej drog na online tržišti.
Kauza vyvrcholila Blažkovou demisí, kterou oznámil v pátek odpoledne. Důvodem bylo mimo jiné podezření, že darovaná miliarda pochází z trestné činnosti. „Nejsem si vědom žádného nezákonného jednání. Nechci ovšem poškozovat pověst vlády ani vládní koalice,“ zdůvodnil krok na sociální síti X.
Schmarcz: Blažek pro stát získal peníze. Fiala si jeho potopením zatloukl hřebík do rakve
Kauzou se bude ve čtvrtek zabývat Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi. Tu svolalo již minulý týden opoziční hnutí ANO, její konání podpořili právě i vládní Starostové.
X X X
NÁROD, OPOZICE, SPD, ANO VOLAJÍ PO DEMISI FIALY, VLÁDY,
ČR ŘÍDIT DO VOLEB ODBORNÍCI
NOVÁ VLÁDA PO VOLBÁCH BRZY NEBUDE
Padne vláda? Expert vysvětluje, jak by jí to mohlo paradoxně nakonec i prospět
Co by se muselo stát, aby padla vláda a jaký by byl další postup? Na otázky týkající se vládní bitcoinové krize odpovídal pro iDNES.cz politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity. Podle něho mají opozice i koalice omezené možnosti. Zároveň dodal, že celá krize by mohla ODS a koalici SPOLU před volbami paradoxně prospět.
Co by se muselo stát, aby vláda padla?
Vláda by musela podat vlastní demisi jako celek, nebo by jí Poslanecká sněmovna musela vyslovit nedůvěru. Podle politologa Michala Pinka jsou ale obě varianty nepravděpodobné. „Aby vláda podala demisi, tak by se muselo stát něco politicky naprosto neúnosného. V tomto případě mě napadá maximálně to, že by celou aféru začal vyšetřovat Europol (organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti – poznámka), ale to si nemyslím, že se stane,“ uvádí Pink.
Zároveň si ani nemyslí, že by se opozice měla pokoušet vládu sesadit, i když o tom takových snahách již veřejně mluvila. „Nedůvěra se vyslovuje, když chcete uspíšit termín voleb. To už teď nejde,“ říká rázně Pink. Jeho kolega Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy pak dodává, že opozici se v kampani spíše vyplatí mít nepřítele v podobě funkční vlády až do termínu voleb, než bojovat proti vládě v demisi.
Dají se vyhlásit předčasné volby?
Uspíšit termín voleb do Poslanecké sněmovny podle Pinka nejde z jednoho prostého důvodu: termín voleb již vyhlášen byl. Prezident Petr Pavel určil, že hlasovat se bude 3. a 4. října. „Prezident nemůže přijít a najednou říct, že volby budou o měsíc dřív. Už je rozjetá kampaň, už se hlídají výdaje, existuje i termín, dokdy mají být sestaveny kandidátky,“ vysvětluje politolog.
Co když vláda nakonec opravdu padne?
Pokud by vláda nakonec z jakýchkoli důvodů musela nakonec odstoupit, znamenalo by to podle Pinka její vládnutí v demisi. Jiná situace nepřipadá v úvahu právě proto, že předčasné volby už nyní nejsou možné. Proto podle Pinka nedává pro opozici smysl vyslovovat současné vládě nedůvěru, protože vláda by stejně svůj mandát dokončila, akorát v demisi.
„Z politického hlediska by současná koalice musela kompletně přeskládat kandidátní listiny, přijít s jinými tvářemi,“ uvažuje Pink. To by ale podle něj zároveň mohlo koalici SPOLU do voleb možná prospět. „Pokud Pavel Blažek položí i svůj poslanecký mandát a třeba i odejde ze strany, tak by to byl pro ODS ten úplně nejlepší výsledek,“ myslí si Pink. V nejisté politické pozici se nyní nachází hnutí STAN, které může být v důvěře vůči vládě rozhodující silou. „Starostové samozřejmě můžou být těmi, kteří shodí vládu. V Česku ale platí to, že ten, kdo vládu shodí na tom prodělá,“ myslí si politolog.
Co by znamenala vláda v demisi?
„V českých zemích není historicky velký rozdíl mezi vládou v demisi a vládou s důvěrou,“ přiznává Michal Pink možné další scénáře. „Ta vláda je zkrátka jmenovaná a není moc ošetřeno, jestli například nějakého velvyslance jmenuje vláda v demisi, nebo vláda s důvěrou. Není to ani tak, že by vláda spadla do rozpočtového provizoria. Rozpočet na rok 2025 je schválený a podle toho se vládne. Je to spíš otázka morálního kreditu. Existuje sice premisa, že by vláda v demisi neměla žádná strategická rozhodnutí, ale technicky tam velký rozdíl není,“ upřesňuje politolog.
Podle Ústavy České republiky funguje stávající vláda v demisi až do sestavení vlády nové. V tomto případě tak až po řádných volbách na začátku října. Spekulovalo se také o výměně na postu premiéra. Jak ale ujišťuje politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy demise premiéra znamená demisi celé vlády. „Jediná alternativa by byla nějaká úřednická vláda jmenovaná prezidentem. Ten už ale řekl, že současnou vládu podrží,“ dodává Mlejnek.
X X X
NOVÁ KNIHA SVOBODA MERKELOVÉ Z NĚMECKA, V PRAZE NA BESEDĚ
Politika není o sebeprosazení, řekla Merkelová v Praze. Mluvila i o migraci
Kdo chce do politiky, musí mít rád lidi, vzkázala bývalá německá kancléřka Angela Merkelová během debaty v Praze. Přijela představit své memoáry s názvem Svoboda, které vyšly v loňském roce. Mluvila také o migraci, Evropě, diplomacii i chybách, které udělala. Nechyběla ani výzva mladým. „Poradila bych mladým, aby neměli strach říct, co si myslí, a aby nechodili kolem horké kaše,“ vyzvala Merkelová.
Merkelová v úterý večer vystoupila v Praze na veřejné debatě u příležitosti vydání svých memoárů Svoboda „Od konce své funkce jsem tu poprvé a jsem velice ráda,“ pronesla s úsměvem a dodala, že cestování inkognito bohužel už není možné, lidé ji totiž stále poznávají.
Merkelová se v rozhovoru dotkla celé řady témat. Od motivace vstoupit do politiky přes klíčová rozhodnutí svého působení až po pohled na současnou situaci v Evropě.
„Studovala jsem fyziku. Kdybych žila ve svobodných podmínkách, možná bych se stala učitelkou nebo psycholožkou. Ale stát vám tehdy do všeho mluvil. Když přišla příležitost dělat něco komunikativnějšího, šla jsem do toho,“ vysvětlila bývalá kancléřka svou cestu do politiky. Zároveň podotkla, že jako žena z bývalé NDR reprezentovala v západoněmeckém prostředí hned tři menšiny. „Byla jsem mladá, byla jsem žena a byla jsem z NDR,“ pousmála se Merkelová v úterý večer v Praze.
Velká část debaty se podle očekávání točila kolem tématu migrace, zejména v souvislosti s rokem 2015. Merkelová přiznala, že právě tehdy začala přemýšlet o potřebě vydat knihu.
„Rozhodnutí o přijetí migrantů bylo tehdy nesmírně důležité proto, jak chápeme Evropu. Dodnes říkám, že musíme společně řešit problém nelegální migrace,“ řekla Merkelová, která taktéž kritizovala země, které tehdy odmítly přijmout byť jen malý počet uprchlíků.
„Pro Maďarsko jsem neměla žádné pochopení, že se nechtělo podílet na řešení migrace. Myslím, že nikdo se nevydá na cestu přes Středozemní moře, kdyby za ním nebyla nulová perspektiva. Proto nemám a neměla jsem pochopení, když některé země nechtěly nikoho přijmout. Každý měl přispět. To, že jich kvůli mému selfie přijelo víc, z čehož mě někteří vinili, byla pomatená víra,“ dodala neústupně bývalá kancléřka.
K mnohým výtkám, které se k jejímu rozhodnutí otevřít hranice vztahují, se postavila s pokorou. „Když se ohlédnu zpět, nedokážu si představit, že bych rozhodla, že uprchlíky pošleme zpět do Rakouska nebo Maďarska pomocí vodních děl,“ dodala Merkelová.
„V politice jsem byla často kritizována, že se nedokážu rychle rozhodnout. Chytit příležitosti za pačesy je přitom v politice velmi důležité. Takže i v politice jsem se nakonec rozhodla. Jen jsem si to potřebovala dobře rozmyslet, abych pak nelitovala svého rozhodnutí,“ obhajovala Merkelová i tuto stížnost, kterou si za dob svého působení několikrát vyslechla.
Nejmocnější žena světa? Abstraktní titul
V oblasti zahraniční politiky se Merkelová vrátila k období před válkou na Ukrajině a obhajovala snahu udržovat diplomatické vztahy s Ruskem. „Cílem tehdy bylo mimo jiné udržet i diplomatické vztahy. Soustředit se jen na odstrašení není správné, i když je to také důležité,“ začala Merkelová.
„Rusku se nedaří vyhrát válku čistě vojensky, i tak bude ale potřeba dojít k vyjednávání míru, o tom jsem přesvědčena. Německo se snažilo o diplomatické snahy a ostatní země byly jen rády, že za ně někdo mluví,“ pokračovala bývalá německá kancléřka, svého času označovaná za nejmocnější ženu světa.
„Tento titul byl abstraktní. Moc kancléřky je omezená, a proto občas vznikaly ideály, které byly mému ideálu vzdálené,“ přiznala skromně Merkelová.
V debatě zaznělo i varování před sílícím populismem. Podle Merkelové se nevyřeší současné problémy tak, že si společnost „nechá vnutit agendu populistů.“ Během debatního večera Merkelová motivovala taktéž mladou generaci k politické angažovanosti. „Musíte mít rádi lidi. Nesmíte prosazovat sami sebe. V demokracii musíte přesvědčit většinu, jinak je to diktatura,“ prohlásila.
Angela Merkelová byla první ženou ve funkci spolkové kancléřky Německa, úřad zastávala v letech 2005 až 2021. V roce 2024 vydala své memoáry Svoboda (Freiheit), které vznikaly při rozhovorech s její dlouholetou poradkyní Beate Baumannovou.
X X X
MERKELOVÁ PRO JEDNOTU EVROPY
Samotná země bude slabá. Evropská spolupráce přináší užitek všem, řekla Merkelová v Praze
Evropské země nesmí podlehnout silám, které usilují o oslabení Evropské unie. Jednotlivé státy by byly vůči světu ve slabší pozici, než když vystupují společně v unii, řekla v úterý v pražském paláci Lucerna na setkání s veřejností bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. Evropská spolupráce je podle ní založená na tom, že výsledné dohody přinášejí užitek všem.
Kritici EU podle Merkelové často argumentují tím, že unie rozhoduje těžkopádně a že se někdy státy musí podřídit většinovému rozhodnutí ostatních. „Kdyby ale každá země (unie) stála sama za sebe, bude slabá,“ varovala bývalá kancléřka. Podle ní je třeba silnou EU, pokud se chce ve světě prosadit vůči Rusku nebo Číně.
Merkelová vystoupila v Praze u příležitosti vydání svých memoárů s názvem Svoboda | Zdroj: Respekt
Unie by podle Merkelové měla jednotně vystupovat také při jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Jestli budou do Washingtonu jezdit jednotliví státníci, nedosáhneme ničeho,“ řekla.
EU podle ní musí přijmout jasnou společnou pozici a stát si za ní, ať už půjde o jednání o clech nebo jiné otázky.
Zároveň zdůraznila, že EU nesmí jednat ustrašeně, ale musí být sebevědomá. Podle ní je třeba dát Spojeným státům najevo, že když budou stát samy vůči zbytku světa, nebude to pro ně snadné. Podle Merkelové je v zájmu obou stran, aby transatlantické spojenectví pokračovalo.
Německá exkancléřka se dotkla také konfliktu na Ukrajině. Podle ní je třeba, aby Ukrajina měla sílu vojensky obstát proti ruské agresi, zároveň je ale nutné vést i diplomatická jednání o ukončení války.
Jednotlivé státy by byly vůči světu ve slabší pozici, než když vystupují společně v unii, řekla dnes v pražském paláci Lucerna na setkání s veřejností bývalá německá kancléřka Angela Merkelová.
Merkelová se také vrátila k dohodám z Minsku, které uzavřely Německo, Francie, Rusko a Ukrajina a které po ruské anexi ukrajinského Krymu a po vzniku separatistických regionů na Donbasu měly vést k urovnání konfliktu.
Podle ní dohody nebyly dokonalé, ale daly Ukrajině čas se připravit, než Rusko přistoupilo k plnohodnotné válce. Bez tohoto času by podle Merkelová Ukrajina první ruský útok nedokázala odrazit.
Vnitropolitická situace
Merkelová se také dotkla vnitropolitické situace v Německu, kde sílí krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). Varovala před protestními hlasy pro tuto stranu, která podle ní chce odstranit demokracii.
Na večerní debatu, kterou uspořádal týdeník Respekt, dorazily do Lucerny stovky lidí.
„V roce 1990 jsme si mysleli, že demokracie zvítězila, ale teď zjišťujeme, že za demokracii musíme znovu bojovat,“ řekla Merkelová. Apelovala zejména na mladé lidi, aby se politicky angažovali.
Bývalá kancléřka zdůraznila, že za zásadní prvek politiky považuje naslouchání ostatním a hledání kompromisu. Řekla, že se do budoucna chce zasazovat o takovou společnost, ve které si lidé budou chtít navzájem porozumět a nebudou vůči sobě vystupovat nenávistně.
Merkelová vystoupila v Praze u příležitosti vydání svých memoárů s názvem Svoboda. Na večerní debatu, kterou uspořádal týdeník Respekt, dorazily do Lucerny stovky lidí. Bývalá kancléřka sklidila na závěr hodinu a půl trvající akce potlesk, s publikem se rozloučila česky „Na shledanou“.
X X X
Na ministerstvu se spustila lavina. Končí i Blažkův náměstek Daňhel
Spolu s ministrem Pavlem Blažkem (ODS) odejde z ministerstva spravedlnosti i jeho ekonomický náměstek Radomír Daňhel.
Do funkce Daňhela jmenoval právě Blažek, se kterým se na odchodu z úřadu dohodl v pondělí. Úřad o tom dnes informoval na síti X. Daňhel byl ekonomickým a investičním náměstkem ministra Blažka i v letech 2012 a 2013.
Blažek v pátek oznámil rezignaci kvůli spornému daru bitcoinů ministerstvu. Jeho nástupkyní v čele úřadu se stane poslankyně Eva Decroix (ODS), oznámil dnes premiér Petr Fiala (ODS).
Také dnes Blažek uvedl na síti X, že nebude ani kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.
Daňhelova role v kauze bitcoinů
Blažek končí kvůli problematickému daru bitcoinů od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Na transakci za miliardu korun za kryptoměnu podle Blažka nebylo nic nelegálního a neprokázalo se, že dar pochází z trestné činnosti. Politickou odpovědnost podle Fialy přijal kvůli pochybnostem, které kolem případu vznikly.
S nabídkou darování 30 procent bitcoinů ze zabavené elektronické peněženky se na Blažka obrátil Jiřikovského advokát Kárim Titz. Peněženka byla následně otevřena za přítomnosti notáře a právě náměstka Daňhela, uvedl Deník N., ceskajustice.cz
X X X
FIALA O DARU VĚDĚL, ZODPOVÍDÁ ZA VLÁDU
´ŠPÍNAVÉ MiLIARDY, STÍHAT, TRESTAT, ODVOLAT Z FUNKCE PAVEL
Fiala o daru neoficiálně věděl
Předseda vlády také řekl, že o získání daru ho Blažek informoval před několika týdny, a to nikoliv oficiálně. „To bylo mezi řečí, že pro ministerstvo spravedlnosti získal dar ve výši zhruba miliardy korun a že to je dar, který je z bitcoinů, žádné detaily jsem o tom neslyšel,“ uvedl. Blažek o tom podle něj vykládal jako o překvapivé historce.
Kryptoměnu ministerstvu spravedlnosti daroval Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Státu darovaná kryptoměna vynesla miliardu korun, kterou Blažek navrhl rozdělit na různé účely v rozpočtu.
Opozice, ale i řada koaličních politiků přijetí bitcoinů z takového zdroje kritizují. ANO a SPD kvůli tomu budou při schůzi Sněmovny požadovat demisi vlády. O svém postoji dnes bude jednat předsednictvo vládního partnera koalice Spolu, hnutí STAN., cesjkajustice.cz
X X X
PENÍZE OD KELLNEROVÉ, TV NOVA
Dva velké dary, rozdílné přístupy. Peníze od PPF přijal stát s pompou, bitcoiny jsou průšvih
Zhruba před dvěma lety Nadace rodiny Kellnerových oznámila, že dá půl miliardy korun na vybudování a provoz výzkumného a diagnostického onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol. Byť kvůli nedávné kauze v nemocnici peníze nadace pozastavila, tak tehdy dar doprovázela velká sláva, včetně fotografie. Opačný přístup provází již od začátku kauzu ohledně darovaných bitcoinů.
V roce 2023 se na fotografii vedle sebe tiskli například premiér Petr Fiala, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek či zástupci motolské nemocnice. Přesně tak tehdy úřad vlády oznamoval půlmiliardový dar od Nadace rodiny Kellnerových.
Tehdy úřad vlády také zveřejnil darovací smlouvu. Současně se neváhal pochlubit tím, že jde o nejvyšší dar soukromého subjektu ve prospěch státu.
Výzkum měl vést k novým lékům
Za něj mělo být vybudováno a provozováno výzkumné a diagnostické onkologické centrum v motolské nemocnici. Tehdy resort zdravotnictví přislíbil, že přidá 240 milionů korun na nákup přístrojů a vnitřního vybavení. Součástí dohody byl tehdy i závazek, že výzkumné centrum bude ve svém názvu užívat jméno Petra Kellnera.
„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některým typům rakoviny, byla Petrova srdeční věc, které obětoval velmi mnoho,“ řekla tehdy Renáta Kellnerová, předsedkyně správní rady Nadace The Kellner Family Foundation a vdova po zakladateli PPF Petru Kellnerovi.
Zástupci nemocnice, vlády a nadace podepsali kontrakt o vybudování centra. (5. dubna 2023) | foto: Vláda České repubilky
„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ řekl v minulosti Válek.
Nakonec však nadace letos v březnu smlouvu o daru vypověděla. Důvodem byla kauza veřejných zakázek v motolské nemocnici, kvůli které skončil ve vazbě například bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
S bitcoiny fotografie chybí
Byť by mnozí očekávali, že stát bude rovněž oznamovat velkolepě i dar s bitcoiny, tak například společná fotografie končícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka a dárce stovek milionů korun Tomáše Jiřikovského zatím zveřejněna nebyla.
Jak je patrné, tak PPF na to šla z „filantropických“ důvodů. Naopak trestaný Jiřikovský se zřejmě snažil darem vykoupit část blokovaného jmění.
Na bitcoinové peněžence, ze které dostal stát bitcoiny za miliardu, nebyly tři miliardy jak tvrdil ministr spravedlnosti a jeho kamarád notář, ale dvanáct, uvedla MF DNES. Den před převodem bitcoinů z ní odešly bitcoiny za dvě miliardy na dva účty, část skončila ve směnárně v Číně, část na Seychelách. Komu účty patří, není jasné.
Pokud jde o ukázku darovací smlouvy či notářský zápis, tak tentokrát jej poskytlo ministerstvo spravedlnosti až na novinářskou žádost. Současně jsou oba dokumenty pečlivě anonymizované, tedy začerněné.
Darovací smlouva na bitcoiny.
Miliardový dar, který ministerstvo prodejem darovaných bitcoinů získalo, nakonec stál post ministra Blažka. Premiér Petr Fiala tentokrát místo fotografování s darovací smlouvou, v pondělí novinářům řekl, že se prý ministra Blažka ptal, zda je všechno ohledně darovaných bitcoinů v pořádku. Ten mu prý řekl, že ano.
„Je kolem toho celá řada nejasností,“ podotkl však vzápětí premiér. A dodal, že ho o získání daru Blažek informoval před několika týdny, a to nikoliv oficiálně. V úterý pak premiér oznámil, že kvůli bitcoinové kauze svolal Bezpečnostní radu státu.
X X X
PLYNOVOD NA ALJAŠCE USA
Trump chce v nedotčené rezervaci na Aljašce postavit ‚gigantický plynovod‘. Stát má kolem bilionu korun
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vysílá tento týden tři členy kabinetu na Aljašku, kde se budou zabývat těžbou ropy a stavbou „gigantického plynovodu“ v tamní zatím nedotčené přírodní rezervaci. Návštěva následuje Trumpův podpis výkonného příkazu zaměřeného na podporu těžby ropy, zemního plynu, nerostných surovin a dřeva právě na Aljašce, upozorňuje agentura AP.
Na pozadí cesty se odehrávají jednání o clech s asijskými zeměmi, která jsou považována za možný prostředek, jak chce administrativa zajistit investice do navrhovaného projektu zkapalněného zemního plynu na Aljašce.
Očekává se, že se části cesty zúčastní zástupci vlád a průmyslu právě z řady asijských zemí, včetně Japonska, což odráží tlak USA na investice do plynovodu. A to i přes skepticismus a odpor ze strany environmentálních skupin, píše agentura AP.
Debata o těžbě v rezervaci, která je domovem ledních medvědů, pižmoňů, ptáků a dalších divokých zvířat, je přitom již dlouho předmětem sporů. Domorodí vůdci kmene Gwich’in považují pobřežní pláně za posvátnou zemi a poukazují na jejich význam kvůli stádu sobů, na kterém jsou závislí.
Mnozí vůdci kmene Iñupiat ze severního svahu, kteří podporují těžbu v rezervaci, měli zase pocit, že během Bidenovy éry nebyly jejich hlasy vyslyšeny. Během návštěvy Trumpových úředníků tak doufají, že se jim podaří prosadit další rozvoj v Národní ropné rezervě na Aljašce, který Trump podporuje, a že budou zahrnuti do plánovacích rozhodnutí.
‚Krok správným směrem‘
Nagruk Harcharek, prezident zájmové skupiny Voice of the Arctic Iñupiat, jejíž členové jsou vůdci z regionu, označil návštěvu úředníků za „krok správným směrem“.
Nejnovější návrh týkající se plynu počítá s plynovodem o délce přibližně 1 300 kilometrů, který by přepravoval plyn ze severního svahu do přístavu, a také zařízením, které by zpracovávalo a exportovalo zkapalněný zemní plyn do asijských zemí.
V březnovém projevu před Kongresem Trump vyzdvihl svou pokračující podporu „gigantického plynovodu“. Řekl, že země jako Japonsko a Jižní Korea „chtějí být našimi partnery a investovat biliony dolarů“. Žádná z těchto zemí však zatím neučinila žádné závazné kroky.
Společnost, která projekt realizuje ve spolupráci se státní korporací, se v současné době nachází ve fázi upřesňování odhadů nákladů, které byly původně stanoveny na přibližně 44 miliard dolarů za plynovod a související infrastrukturu.
X X X
NA JABLONECKU VÁLKA S BAHNEM
Věčná válka Dalešic s bahnem a deštěm. Místní se připravují na čtvrtou vlnu
Třikrát během posledních tří dnů spláchl Dalešice na Jablonecku prudký přívalový déšť. Z pole nad vesnicí se opakovaně valilo ohromné množství zeminy, bahno zaplavovalo chodby i suterény rodinných domů. Ničilo terasy, zahrady a silnice. Obec je neustále v pozoru, ve středu večer má totiž opět intenzivně pršet.
Vesnice na problematické pole vyslalo velký traktor s pluhem, zeminu narychlo upraví, aby se pohroma napočtvrté obci vyhnula.
Hasiči spolu s obyvateli Dalešic už třetí den uklízejí naplavené bahno, roznášejí na 1 700 pytlů s pískem a rovnají je podél cest a před domy, které přívalový déšť poškodil nejvíce. Jestli se naplní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), přijdou ve středu do Česka silné až velmi silné bouřky, které mají večer postupovat od jihozápadu k severovýchodu republiky. Právě toho se místní obávají.
Ohromná masa bahna, která dosahovala až do výšky 60 centimetrů, se v uplynulých dnech zastavila o dům Vodseďálkových. Problematické pole se rozprostírá jen pár kroků nad jejich nemovitostí. Bahno si opakovaně našlo cestu i přes jejich terasu, valilo se po rozlehlé zahradě, kterou kompletně zničilo, načež se odvalilo níž do obce. I tam podle velitele místní jednotky sboru dobrovolných hasičů Bohumila Taranta odklízeli až půl metru bláta, krup a kamení.
„Udělal jsem si val, aby to neodneslo barák. Budu doufat, že jestli ve středu přijde ta bouřka, že to val vydrží a netrhne se,“ ukazuje citelně unavený Tadeáš Vodseďálek na zhruba patnáct metrů dlouhou a metr vysokou zábranu. Pytle s pískem jsou podle něj v jeho případě zbytečné.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje narychlo chystá provizorní opatření, která mají vodu z pole odvést tak, aby se příště vesnici i obydlím místních vyhnula. Na pomoc – v doprovodu policejních vozů – přijede velký pásový traktor s pluhem. Ten vytvoří v poli příčné svodnice, díky nimž voda steče na jiné pole a do lesů.
„Bohužel nemůžeme udělat metrovou rýhu či kanál a tudy vodu odvést, protože půdní profil je zhruba 20 až 25 centimetrů, potom už jsme na břidlici,“ vysvětlil ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec, proč nejde v poli udělat extrémně hluboké rýhy.
Opatření, na kterých hasiči nepřetržitě pracují od soboty, jsou podle něj provizorní a dělaná narychlo. A pravděpodobně nebudou stoprocentní. Podle Hadrbolce je to ale maximum, co jde v tuto chvíli udělat.
„Určitě bude potřeba, aby v následujících dnech, týdnech majitel pozemku s příslušnými orgány našel komplexní krajinnou úpravu, protože takhle, jak to je, to opravdu zůstat nemůže,“ zdůraznil.
S bahnem bojujeme stále, přiznává starostka
V Dalešicích zasahují profesionální hasiči s dobrovolnými jednotkami i Záchranným útvarem HZS ČR. V provozu je smykový nakladač, těžká technika s pětizubou lopatou, kontejnery i čerpadla. Nadto je od pondělí na místě třicet vězňů, kteří z pozemků a od domů odklízejí splavenou zeminu.
Podle starostky Hany Vélové to není poprvé, kdy obec s přibližně 220 obyvateli znečistilo bahno z pole, které leží nad ní. Kalamitu v takovém rozsahu ale nepamatuje. „V loňském roce proběhla jedna eroze, ale byla podstatně menší. Bylo to takové lehké bahno,“ podotkla.
Primátor Jablonce nad Nisou, pod nějž Dalešice spadají, ujistil, že se podařilo během úterý vyčistit všechny propustky, v tomto ohledu jsou na případnou bouřku připraveni.
Liberecký kraj podpoří zasaženou obec milionem korun, peníze budou směřovat zejména na obnovu cest, které déšť zničil. Finančně pomůže i hasičům, aby mohli pořídit potřebnou techniku.
Starostka zřídila také speciální transparentní účet, kam mohou zájemci přispívat. Jeho číslo je dostupné například na webu či facebookovém profilu Dalešic. „Děkujeme za velikou solidaritu. Za jediný den se nám na účtu sešlo zhruba 50 tisíc korun,“ konstatovala Vélová.
X X X
Bitva miliardářů. Soud znovu rozhodne o stovkách milionů odškodného za vydírání
Justice se musí důkladněji zabývat tím, zda lze v Česku uznat americký rozsudek o odškodném pro investora Zdeňka Bakalu. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání slovenského podnikatele Pavola Krúpy proti postupu Krajského soudu v Praze, který americký verdikt z větší části uznal.
Krajský soud teď rozhodne znovu. Soud v Jižní Karolíně v roce 2021 stanovil, že Krúpa musí zaplatit Bakalovi 32,4 milionu dolarů (707 milionů korun) za to, že jej očerňoval.
Podle amerického rozsudku vedl Krúpa proti Bakalovi mezinárodní kampaň v letech 2016 až 2018. Začala v Evropě, poté Krúpa Bakalu přes prostředníka vyzval k platbě přibližně 500 milionů korun, jinak kampaň přenese do USA. Když Bakala nezaplatil, Krúpa podle verdiktu najal ve Spojených státech firmu, která v kampani pokračovala. Například zorganizovala falešný protest před školou, kam chodily Bakalovy děti.
Krúpa vydírání popíral
Bakala podal žalobu na Krúpu i na americkou najatou firmu. Soud ve městě Beaufort mu přiznal odškodnění za újmu na dobré pověsti a citové strádání, náhradu nákladů právního zastoupení a takzvanou sankční náhradu škody. Krúpa vydírání popíral, rozhodování v USA se v době pandemie covidu-19 neúčastnil.
Následně Bakala v Česku usiloval o uznání rozsudku. Což praxi znamená, že cizozemské rozhodnutí je platné a vymahatelné i v ČR. Umožnilo by to exekuci. Okresní soud Praha-západ v roce 2023 rozsudek neuznal kvůli pochybnostem, zda americká justice vůbec měla pravomoc spor řešit. Krajský soud v Praze loni v květnu rozhodnutí změnil a rozsudek uznal v rozsahu přibližně 26 milionů dolarů (565 milionů korun). Akceptoval mezinárodní pravomoc amerického soudu.
Krúpa neměl bydliště v USA
Krúpa v dovolání k NS uvedl, že společně s ním byly účelově žalovány i americké subjekty, aby se vytvořil zdánlivý prostor pro zásah amerického soudu, což prý bylo procesně výhodné pro Bakalu. Soudy v USA totiž v některých případech přiznávají astronomické částky. NS dovolání vyhověl. Přetrvávají totiž pochybnosti o tom, zda měl americký soud rozhodovací pravomoc, a to zejména vzhledem k tomu, že Krúpa neměl bydliště v USA a část skutků se odehrávala mimo americkou jurisdikci, třeba ve Švýcarsku a Británii.
Krajský soud by měl nyní například zvážit, zda lze rozhodnutí v ČR uznat alespoň v některých částech, ve vztahu k některým skutkům. „Nebude-li možné rozlišit výši plnění přisouzeného ve vztahu ke skutkům, k nimž došlo v jurisdikci amerického soudu, nebude ani možné rozhodnutí (částečně) uznat,“ stojí v rozsudku NS.
Bakala je česko-americký podnikatel, v Česku investoval například do těžebního průmyslu, médií a nemovitostí. Dlouhodobě patří mezi nejbohatší Čechy. Krúpa je původem slovenský finančník, který žije v ČR, působil ve skupině Arca Capital.
X X X
Trumpova cla zasáhla Temu a Shein. Slevoví obři ztrácí uživatele, příjmy i důvěru investorů
„Překotné změny v amerických clech zkomplikovaly podnikání čínským platformám jako je Temu nebo Shein, jejichž počet uživatelů v USA se propadl až o polovinu. Investoři tak ztrácejí důvěru v obchodní model těchto levných e-commerce gigantů,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Když se ještě před pár měsíci mluvilo o platformě Temu, skloňovala se často jako nový fenomén levného nakupování. Dnes už ale obraz této slevové e-commerce hvězdy poněkud bledne. Podle dat Sensor Tower se počet denních uživatelů Temu v USA během května propadl o 58 %, a to v přímé reakci na změny americké obchodní politiky vůči Číně. Na vině je především zrušení tzv. „de minimis“ výjimky, která dlouhé roky umožňovala čínským firmám zasílat malé balíčky bez celních poplatků. Temu provozované společností PDD Holdings se tak ocitá v přímé palbě obchodní války mezi USA a Čínou. A zatímco konkurenční Shein zvládá na změny reagovat pružněji (zákazníci u něj navzdory dražším produktům utrácejí více), Temu ztrácí nejen uživatele, ale i tržby. Její mateřská firma PDD Holdings za první čtvrtletí oznámila tržby hluboko pod očekáváním ve výši 95,7 miliardy jüanů oproti predikovaným 101,6 miliard, a zisk se propadl o více než 40 %.
Zrušení „de minimis“ výjimky tedy zabraňuje tomu aby levné zboží šlo přímo z čínských továren ke konečnému zákazníkovi, bez zdržení a bez dodatečných nákladů. Aby se Temu nově vyhnulo těmto clům a zrychlilo doručování, rozhodlo se přejít na tzv. lokální fulfillment, edy budování skladů přímo na území USA, odkud pak zboží rozesílá zákazníkům. Tento model eliminuje problémy s cly a logistikou. Na druhé straně vytváří vyšší náklady na provoz skladů či evidenci zásob a vede ke ztrátě flexibility v procesu řízení cenotvorby a nabídky. Temu se také snaží hledat o to vyšší odbyt v Evropě a rozvojových trzích, kde se intenzivně investuje do reklamy a logistiky. Jenže expanze v Evropě se ukazuje být náročná: právní prostředí, nutnost registrací k DPH a roztříštěnost trhů odrazují řadu čínských obchodníků, kteří místo toho dál upínají naděje k americkému trhu, byť za cenu nižších marží a vyššího rizika. Evropa mezitím zpřísňuje pravidla: v současnosti běží formální vyšetřování Temu kvůli podezření z manipulativních praktik a prodeji nebezpečných výrobků. A plánuje i zavedení paušálních poplatků na malé balíčky ze třetích zemí, což by mohlo další růst čínských platforem na kontinentu omezit a pomoci domácím e-commerce společnostem.
Co z toho vyplývá?
Éra nekontrolovaného přílivu levného čínského zboží do USA a Evropy se tak možná blíží ke svému konci. Trumpova obchodní politika, ať už s ní souhlasíme či ne, mění globální e-commerce prostředí. Pro Temu to znamená nutnost přejít z extrémně levného a rychlého modelu na robustnější, ale nákladnější strategii s lokálními sklady a vyššími cenami. Pro evropské a americké spotřebitele to bude znamenat méně výhodné nákupy, ale možná také vyšší kvalitu. Pro evropské přeprodejce čínského zbož se lákavé slevy z Asie stanou dostupnější jen za cenu vyšší administrativy, daně a delších dodacích lhůt. Pro investory je pak klíčové sledovat, zda Temu (Pinduoduo) zvládne udržet globální expanzi bez ziskového amerického trhu. Pokud ne, její „slevový zázrak“ by se mohl ukázat jako krátkodobý jev, nikoliv jako trvalá revoluce v online nakupování.
Mgr. Barotov Timur, Capital Markets Analyst