Nech nečakajú, že Rusi opustia Krym a Donbas, tvrdí. Premiér označil Ukrajinu za štát pod „absolútnym vplyvom USA“ a naznačil tiež, že sa bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska. Premiér Robert Fico sa v stredu v Užhorode stretne s jeho ukrajinským kolegom Denysom Šmyhaľom.
Stretnutie, o ktorom informoval ešte vlani v decembri v parlamente, dnes predseda vlády Fico potvrdil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Fico tiež povedal, že spoločná tlačovka po stretnutí so Šmyhaľom nebude, pretože to vraj nechce ukrajinská strana.
Slovenský premiér chce na rokovaní so svojím ukrajinským kolegom predostrieť zoznam našej humanitárnej pomoci, no plánuje tiež potvrdiť, že Kyjev od našej armády a z našich skladov nedostane žiadne zbrane.
S komerčnými dodávkami zbraní na Ukrajinu premiér problém nemá. Šmyhaľovi tiež chce Fico podľa vlastných slov povedať, že bude proti členstvu Ukrajiny v NATO, bude ho vetovať a blokovať. „Pre mňa je táto cesta veľmi dôležitá,“ zdôraznil Fico.
Pár dní pred stretnutím s ukrajinským premiérom Fico volil pomerne nediplomatický slovník. Ukrajinu označil za štát pod „absolútnym vplyvom USA“ a naznačil tiež, že sa bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska.
Fico: Je to nereálne
„Musí prísť k nejakému kompromisu, ktorý bude veľmi bolestivý pre obidve strany. A čo čakajú? Že Rusi odídu z Krymu, Donbasu a Luhanska? Veď to je nereálne,“ dodal.
Fico krátko komentoval aj rozhodnutie Slovenska nepridať sa k takmer 50 štátom sveta, ktoré sa rozhodli odsúdiť dodávky balistických rakiet KĽDR Rusku.
O tom, že KĽDR poskytuje Rusom balistické strely a odpaľovacie zariadenia, opakovane informovali Američania, teda spojenci Slovenska z NATO. Slovenský rezort diplomacie pod vedením Juraja Blanára zo Smeru napriek tomu tvrdí, že nemá informácie, ktoré by potvrdzovali, že balistické strely Moskve skutočne dodal režim diktátora Kim Čong-una.
Fico dnes potvrdil, že Slovensko nedostalo žiadne dôkazy. Ak by to podľa neho bola pravda, je potrebné takéto dodávky zbraní odsúdiť, aktuality.sk
X X X
Fico chce uťať opozičné obštrukcie, o špeciálnej prokuratúre sa bude rokovať nonstop. V stredu vycestuje na Ukrajinu
Robert Fico odmieta ustúpiť od zámeru zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, nevylúčil drobné zmeny v návrhu zákona. Premiér a líder Smeru to uviedol v diskusii RTVS Sobotné dialógy. Zároveň potvrdil, že sa stretne s ukrajinským predsedom vlády, prinesie mu zoznam humanitárnej pomoci.
Predseda vlády avizoval, že o postupe v parlamente bude koalícia rokovať budúci týždeň. Chce navrhnúť, aby sa rokovalo nonstop. „Ak to bude, som pripravený každú noc na hodinu na dve tam prísť ako člen vlády,“ načrtol. Zopakoval, že vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente považuje za čisto opozičný prejav. V súvislosti s protivládnymi protestami skonštatoval, že rešpektuje ľudí a majú na to právo.
Fico sa stretne so Šmyhaľom
Predseda vlády tiež potvrdil, že sa v stredu v Užhorode stretne s premiérom Ukrajiny Denysom Šmyhalom. Avizoval, že mu nesie zoznam humanitárnej pomoci. Fico chce ukrajinskému premiérovi súčasne potvrdiť, že Ukrajina nebude dostávať od Slovenska žiadne zbrane.
„Poviem mu, že sú veci, na ktoré máme úplne iný názor, poviem mu, že pokiaľ ide o vstup do EÚ ich rešpektujeme, ale musia plniť podmienky a nie, že vstúpi do EÚ krajina, ktorá absolútne nespĺňa žiadne požiadavky,“ vyhlásil Fico. Dodal, že ukrajinskému premiérovi povie aj to, že je proti tomu, aby Ukrajina vstúpila do NATO. „Poviem mu, že to budem vetovať a blokovať, lebo to je tak akurát základ tretej svetovej vojny a nič iné,“ uviedol Fico.
Ako predseda vlády pokračoval, ukrajinská strana nechce po stretnutí ani tlačovú konferenciu. No slovenský premiér avizoval, že vyhlásenie poskytne. „Ja si dokonca myslím, že by bolo správne, že sa dohodneme, že každá strana dá nejaké vyhlásenie. Mali by sme si tie vyhlásenia vymeniť predtým, ako ich zverejníme. Ja viem, s čím idem. Ja idem s humanitárnou pomocou,“ dodal Fico. Ako ďalej v relácii RTVS uviedol, v prípade komerčných dodávok zbraní nevidí prekážku. „Nech si zarobí na zbraniach, kto chce, čo chce. Keď nezarobia slovenské firmy, zarobia americké,“ uzavrel Fico.
X X X
Šimečka: Fico sa o Ukrajine vyjadruje bezcitne a vulgárne
Premiér Robert Fico (Smer) sa vyjadruje o Ukrajine bezcitne a vulgárne. Uviedol to na svojej sociálnej sieti predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v reakcii na vyjadrenia Fica v relácii RTVS Sobotné dialógy.
„Ľudia presne ako my, hneď za našimi hranicami, už dva roky čelia neskutočnému utrpeniu. Vraždeniu, znásilňovaniu, vypaľovaniu celých miest. Všetko len preto, lebo ako suverénna krajina prejavili túžbu žiť v EÚ,“ napísal Šimečka s tým, že jediné, na čo sa Fico zmôže, sú cynické reči o tom, ako neverí vojenskému riešeniu konfliktu, a preto nebude posielať zbrane na Ukrajinu. „A ešte túto trpiacu krajinu zhadzujúco označí za skorumpovanú, nie suverénnu a v područí iných mocností,“ dodal predseda PS s tým, že sa hanbí za takéhoto premiéra. Podľa Šimečku Ficovi chýba základná ľudská empatia. „Na Ukrajine sa dnes bojuje aj za Slovensko, ale Fica už záujmy vlastnej krajiny zjavne vôbec nezaujímajú, ide mu iba o politické prežitie, beztrestnosť a pomstu,“ uzavrel Šimečka./agentury/
X X X
Družby, zahraničné cesty aj výmena citlivých informácií. Šimkovičová obnovila kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom
Otvorení spolupráci s Ruskom a Bieloruskom, hlása po novom ministerstvo kultúry. Od pondelka sa rozhodnutím ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) povolila zakázaná komunikácia a spolupráca s Ruskom a Bieloruskom.
Týždeň po začatí vojny na Ukrajine, teda v marci 2022, vydalo ministerstvo kultúry, ešte pod riadením bývalej ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO) príkaz, ktorým sa zatrhla akákoľvek komunikácia či spolupráca s Ruskom a Bieloruskom. Rezort podľa slov Milanovej ihneď po vypuknutí vojny na Ukrajine zaujal jasný postoj a odsúdil tak ruskú agresiu voči Ukrajine.
Pravda má však k dispozícii rozhodnutie novej šéfky kultúry Šimkovičovej. Materiál, z 12. januára má názov rozhodnutie ministra o zrušení príkazu, ktorým boli vydané opatrenia k situácii na Ukrajine.
„Nadobudnutím účinnosti tohto rozhodnutia zrušujem interný riadiac akt,“ rozhodla ministerka Šimkovičová, ktorej rozhodnutie nadobudlo platnosť 15. januára 2024.
Príkaz ministerky Šimkovičovej, sa odvoláva na rozhodnutie Milanovej, ktorý bývalá ministerka vydala 2. marca 2022. „Všetkým organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry a ich zamestnancom, ako aj organizačným útvarom a zamestnanom ministerstva sa prikazuje do odvolania prerušiť akúkoľvek akademickú kultúrnu alebo inú podobnú oficiálnu spoluprácu s Ruskou federáciou alebo Bieloruskou republikou,“ uvádza sa v Milanovej materiáli.
Od pondelka však žiaden z týchto zákazov neplatí. „Vo svete sú desiatky vojnových konfliktov a podľa nášho názoru by naň nemali doplácať umelci a kultúra,“ uviedla pre Pravdu Šimkovičová prostredníctvom svojho hovorcu Pavla Čorbu.
Žiadna spolupráca
Milanovej dokument zakazoval akýkoľvek styk s inštitúciou predmetných štátov, organizáciami so sídlom na ich území či s finančným napojením na verejné alebo súkromné zdroje z Ruska či Bieloruska. „Akákoľvek komunikácia nad rámec jednorazového informovania o prerušení spolupráce bude považovaná za hrubé porušenie pracovnej disciplíny,“ zdôrazňoval príkaz.
Povolená však zostala spolupráca s jednotlivcami, ktorí pôsobia na Slovensku a nemajú väzby, finančnú podporu a ani nepodporujú režim, ktorý stojí za ruskou agresiou na Ukrajine. Zrušené boli taktiež zahraničné cesty, okrem humanitárnych účelov.
V prípade podozrenia, že jednotlivec je prepojený, finančne alebo inak, sprostredkúva informácie alebo podporuje agresiu, bolo prikázané spoluprácu bezodkladne ukončiť alebo do spolupráce nevstúpiť.
„Všetkým organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva a ich zamestnancom sa prikazuje do odvolania zrušiť každú účasť na kultúrnom, vedeckom alebo inom tuzemskom alebo zahraničnom podujatí, ktoré organizuje, spoluorganizuje, podporuje, alebo na ktorom sa zúčastňuje subjekt z Ruska alebo Bieloruska,“ stálo v rozhodnutí. Dnes to však už neplatí.
Prikázané bolo aj bezodkladne stiahnuť z webových stránok, sociálnych sietí a podobných verejne dostupných zdrojov všetky informácie a materiály, alebo ich časti, ktoré obsahujú citlivé informácie, najmú informácie týkajúce sa kultúrneho dedičstva.
Určený bol aj okruh osôb, ktoré mohli nakladať s citlivými informáciami o kultúrnom dedičstve. Pri komunikácii bolo taktiež zakázané uvádzať ako zdroj informácií médiá ako Sputnik alebo Russia Today. Príkaz taktiež obmedzil akúkoľvek elektronickú komunikáciu.
Okrem zákazov dokument aj prikazoval pripraviť majetky ministerstva tak, aby mohli slúžiť na humanitárne účely. Či už na skladovanie zásob alebo na poskytnutie ubytovania.
Ideologické zákazy alebo solidarita?
Podľa predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Romana Michelka (SNS) konala Milanová pri zákaze ideologicky. „Ja som proti akejkoľvek cenzúre kultúry,“ zdôraznil. Umelci a tvorcovia podľa neho nemôžu za to, aký majú politický režim a kultúrna výmena by podľa neho mala aj naďalej fungovať. „Trestajú sa nevinní a to je choré, ideológia by nemala zasahovať do kultúry. Tvorcovia ruskej kultúry by nemali byť diskriminovaní, či ostrakizovaní za to aký je režim pri moci,“ zdôraznil. Dodal však, že pokiaľ by išlo o zjavných ideologických propagátorov a s nimi chcelo ministerstvo spoluprácu eliminovať, tak tomu chápe.
Michelko spomenul ako boli v minulosti práve umelci kritikmi režimu. Vyzdvihol napríklad Jaroslava Seiferta, českého básnika, signatára Charty 77 a laureáta Nobelovej ceny za literatúru. Spomenul aj Borisa Leonidoviča Pasternaka, ruského disidenta a jedného z najvýznamnejších ruských spisovateľov, ktorý taktiež v roku 1958 získal Nobelovu cenu za literatúru.
„Všetci normálni ľudia sú súdni a určite to neznamená, že sa vytvorí priestor pre propagandistov, ktorí sú v službe režimu. Ak ide o kvalitné, umelecké diela, ktoré nie sú v tejto dobe stranícky či politicky angažované, v tom problém nevidím,“ uzavrel.
Dá sa spolupracovať počas vojny?
Bývalá ministerka Milanová však v reakcii zdôraznila, že ministerstvo kultúry pod jej vedením zároveň nikdy nebránilo ani účinkovaniu individuálnych ruských umelcov a umelkýň alebo nezávislých telies, ktoré sa jednoznačne vyjadrili proti vojne na Ukrajine a odmietli ruskú agresiu.
Bývalý minister kultúry Marek Maďarič pre Pravdu priznal, že nie je zástanca absolútneho embarga ruskej kultúry. „Zároveň v tejto chvíli nepovažujem za vhodnú aktívnu kultúrnu spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou na štátnej alebo medzi vládnej úrovni. Viem si však aj v dnešnej situácii predstaviť spoluprácu s ruskými umelcami alebo neštátnymi kultúrnymi inštitúciami. Ako príklad by sa dala uviesť spolupráca Slovenskej filharmónie s konkrétnymi ruskými hudobníkmi v rámci BHS,“ ozrejmil Maďarič.
Podotkol, že v minulosti tiež opakovane na Slovensku hosťoval s veľkým úspechom v SND špičkový petrohradský balet Borisa Eifmana. „Myslím, že príkaz ministerky Milanovej tento typ spolupráce nezakazoval. Ak ho teda súčasná ministerka zrušila, dalo by sa predpokladať, že má v pláne nadviazať opäť oficiálnu, medzištátnu spoluprácu s Ruskou federáciou v oblasti kultúry. To v čase vojny, nepovažujem za najsprávnejšie,“ uzavrel Maďarič./agentury/
X X X Pellegrini má plnú podporu strany Smer, to nie je americký sluha ako Korčok, povedal Fico
Kandidát na post prezidenta Peter Pellegrini (Hlas) má plnú podporu strany Sme. rUviedol to predseda vlády Robert Fico (Smer) v relácii RTVS Sobotné dialógy. Podľa Smeru Pellegrini spĺňa všetky kritériá.
„To nie je americký sluha ako Ivan Korčok. Je to človek, ktorý má vlastný názor, je to človek, ktorý sa bude pokúšať spájať, kým pán Korčok chce rozdeľovať. Ohlasuje, že on je kandidátom opozície, a že by mal byť nejakou rovnováhou tejto vláde,“ uviedol Fico a dodal, že prednosťou Pellegriniho sú aj veľké medzinárodné skúsenosti, dobré kontakty, a je to človek so silným ľavicovým cítením.
Premiér avizoval aj oficiálne podujatie, kde Pellegriniho verejne podporia. „Myslím si, že je správne, aby tak veľká strana akou je Smer, dávala odporúčania svojim voličom a sympatizantom,“ dodal Fico, ktorý sa súčasne vyjadril aj ku kandidatúre podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS).
Ako predseda vlády vysvetlil, v koaličnej zmluve sa nepíše nič o prezidentských voľbách, a preto sa mohol každý suverénne rozhodnúť. „Tak, ako si musím vážiť Pellegriniho, ktorý síce možno na môj úkor postavil politickú stranu,tak si musím vážiť aj Danka, ktorý zabojoval. Andrej je samorast. Je veľmi málo politikov na Slovensku, ktorí dokážu robiť politiku tak, že nie sú pod žiadnym vplyvom nejakých silných ľudí v pozadí. Danko medzi nich patrí,“ uzavrel Fico./agentury/
X X X
RTVS možno nerozdelia, padlo v debate. Ministerka Šimkovičová vysvetľovala, prečo v nej chýbala
Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) čakajú zmeny, sľuby o rozdelení z úst koaličných politikov sa však nemusia naplniť.
Na spravodajskom kanáli :24 v utorok odvysielali debatu Ako ďalej RTVS? Generálny riaditeľ média Ľuboš Machaj v nej diskutoval s politikmi, no bez účasti ministerky kultúry Martina Šimkovičovej.
Debatovalo sa najmä a rozdelení telerozhlasu či jeho financovaní.
„Pani ministerka kultúry svoju neúčasť riadne ospravedlnila. Diskusiu na túto tému víta a určite sa jej nebráni. V súčasnosti ju však považuje za predčasnú vzhľadom na to, že definitívne rozhodnutie o budúcnosti RTVS zatiaľ nepadlo,“ zdôvodňoval neúčasť pre hovorca ministerstva Pavol Čorba.
Aj keď v koalícii donedávna hovorili o rozdelení RTVS ako o hotovej veci, všetko môže byť inak. Šimkovičovej rezort nateraz nepotvrdzuje, že sa rozhlas a televízia určite rozdelia.
„Do úvahy naďalej prichádza niekoľko možností, ktoré sú zadefinované v programovom vyhlásení vlády a boli už verejnosti odprezentované. Pani ministerka by skutočne nerada viedla diskusiu na takú dôležitú tému len v teoretickej rovine. Diváci si zaslúžia fakty a vecnú diskusiu,“ doplnil hovorca pre Aktuality.sk.
Chýbala aj koaličným poslancom
K tejto téme sa musí zásadne vyjadriť ministerstvo kultúry, zdôrazňoval počas debaty podpredseda kultúrno-mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer). Téma rozdelenia je podľa jeho slov naďalej otvorená a „stále sa o tom diskutuje“.
„Ja som za rozdelenie RTVS, ale predsa by bolo smiešne, aby som ja predkladal poslanecký návrh. To by asi nebolo celkom kóšer,“ myslí si.
Šéf výboru v parlamente Roman Michelko (SNS) uviedol, že na ministerstve kultúry sa veľmi dôkladne prehodnocuje riešenie. „Veľmi sa teraz rieši na lekárnických váhach, ako to urobiť tak, aby sme nešili veci horúcou ihlou,“ povedal k rozdeleniu média.
V rezorte kultúry si podľa poslanca uvedomujú, že ide o komplikovaný proces. „Nechcú to urobiť tak, aby to bol zásadnejší problém. Prijme sa vtedy, ak sa nájde riešenie, ktoré bude nepoškodzujúce inštitúciu, ale dosiahnu sa ciele, ktoré sú – a to je nový reset,“ pokračoval.
Exministri kultúry: Rozdelenie je chyba
Kritické hlasy z koalície hovoria, že Slovenská televízia a Slovenský rozhlas sa v roku 2011 zlúčili, aby vládna garnitúra odstránila z vedenia televízie Štefana Nižňanského.
Vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer tieto tvrdenia odmieta a pripomína, že v Európe fungujú modely samostatného i zlúčeného rozhlasu s televíziou.
„Keď som v roku 2010 nastúpil na ministerstvo, tak Slovenská televízia bola doslova v katastrofálnej situácii. Obsahovo aj finančne – 37 miliónov kumulovaná strata a exekútori boli pripravení exekuovať majetok Slovenskej televízie. Minister financií Ivan Mikloš mi jasne povedal, že mi nedá ani euro na prípadné oddlženie, pokiaľ neprídem s nejakou ucelenou reformou alebo systémovou zmenou. To som urobil a súčasťou zmeny bolo aj spojenie rozhlasu a televízie, doriešenie financovania a aj priestorové riešenie inštitúcie. Dôvod nebol zmena generálneho riaditeľa, lebo vtedajšia Rada STV mi jasne povedala, že sú pripravení odvolať pána Nižňanského,“ vyjadril sa bývalý politik.
RTVS je podľa Krajcera funkčný model a bola by škoda siahnuť na ňu spôsobom, ktorý by ju poškodil. Súčasní politici by vraj mali prísť s vysvetlením modelu rozdelenia.
„Ak je dôvodom zmena súčasného vedenia, tak odporúčam siahnuť aj po iných možnostiach. Najväčšou škodou by bolo rozdelenie RTVS. Sú predsa aj iné možnosti,“ podotkol.
Nie je podstatné, či sú verejnoprávne médiá spojené či rozdelené, pridal sa tiež bývalý šéf rezortu kultúry za Smer Marek Maďarič.
„Presa len si myslím, že za vyše desať rokov došlo k určitému zrastaniu Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu a k synergii. Rozdelenie by bolo veľmi komplikované,“ podčiarkol.
„Dnešný zámer znovu ich rozdeliť je zasa vedený účelom odstrániť súčasné vedenie RTVS. Oveľa väčší zmysel má debatovať o financovaní inštitúcie, o obsahu vysielania verejnoprávnych médií, a to v súvislosti s tým, do akej miery sú zabezpečené ich finančné potreby. A tiež o tom, akým spôsobom sú volené ich riadiace a kontrolné orgány,“ uzavrel expolitik.
Šéf výboru Michelko pripomenul, že súčasná Rada RTVS má oproti tej z čias STV oslabené kompetencie, a ak by sa posilnili, z nápadu o rozdelení by v koalícii mohli upustiť.
Rozdelenie RTVS sa v programovom vyhlásení vlády spomína len ako jedna z možností.
Zmena v RTVS môže nastať len v zmene kompetencií rady, čo je podľa Michelka jeho osobný názor. „Bolo by to možno jednoduchšie a veľmi veľa problémov by sa tým mohlo vyriešiť pri dosiahnutí určitého cieľa. Ale nie je to ešte takto jednoznačné,“ poznamenal.
„Technické riešenie televízie je v rezorte kultúry. A ľudia v rezorte pochopili, že je to komplikovaný proces. Vydobil som si to, že chodím na porady ministerstva, a viem, že sa to nešije horúcou ihlou,“ zopakoval.
Dušan Jarjabek považuje za „veselosť“ tvrdenia, že o verejnoprávnosti RTVS má diskutovať verejnosť a nie politici. Podľa jeho slov sú práve politici volení verejnosťou. Aj on však pripúšťa možnosť, že RTVS sa napokon rozdeľovať nebude, aktuality.sk
X X X
Poľský poslanec, ktorý vidí v Židoch satanistov, môže skončiť pred súdom
Vyčíňanie nenávistného politika zašlo tak ďaleko, že parlament mu nielen strhol výraznú časť príjmu, ale aj umožnil jeho trestné stíhanie. Poľský Sejm zbavil poslaneckej imunity Grzegorza Brauna, ktorý má odpor ku všetkému židovskému. V priestoroch parlamentu uchmatol hasiaci prístroj a uhasil s ním veľkú menoru, sedemramenný svietnik symbolizujúci judaizmus. Jeho besnenie zaznamenala kamera televíznej stanice TVN24.
Zapaľovanie sviečok na menore v poľskom Sejme. Antisemitský poslanec Grzegorz Braun ich potom uhasil hasiacim prístrojom.
Braun sa zahral na zúrivého hasiča vo vstupnej hale Sejmu. Sviečky na menore horeli počas chanuky (sviatok svetiel), čo je židovská spomienka na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu Makabejcami po jeho znesvätení. (Úspešné makabejské povstanie v druhom storočí pred naším letopočtom bolo v Judei namierené proti helénskej dynastii Seleukovcov, po ktorom víťazi založili kráľovstvo.)
Menoru zapálili na počesť židovských spoluobčanov, podujatie organizoval maršalek (predseda) Sejmu Szymon Holownia. Braun zadymil halu tak silno, že vyzerala, ako keby do nej prenikla hustá hmla, ľudia museli vybehnúť von, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu.
Poslanec, ktorý je člen krajne pravicovej strany Konfederácia, po besnení nič neoľutoval. Tvrdil, že chanuka je satanistická a iba sa snažil vrátiť dianie v Sejme do normálneho chodu. „Hanbiť by sa mali tí, čo sa zúčastnili tohto satanistického uctievania,“ citovala ho agentúra AP po odpovedi na otázku, či sa aspoň trochu nehanbí.
Sejm najprv potrestal Brauna zrážkou polovice platu na tri mesiace a úplným odňatím poslaneckých finančných náhrad na pol roka. Incident sa stal v decembri, teraz väčšina členov parlamentu súhlasila s jeho vydaním na trestné stíhanie. „Bude čeliť obžalobe z viacerých skutkov, vrátane ničenia cudzej veci a urážky vierovyznania,“ poznamenal podľa agentúry PAP prokurátor Mariusz Dubowski.
So zbavením poslaneckej imunity súhlasili nielen koaliční poslanci, ale aj zástupcovia najsilnejšej opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Nezastali sa ho ani všetci predstavitelia Konfederácie. „Odsudzujem jeho počínanie,“ zdôraznil podľa serveru Politico Braunov stranícky kolega Slawomir Mentzen. Zhrozenie vyslovila aj katolícka cirkev: „Ospravedlňujem sa celej židovskej komunite v Poľsku,“ napísal na sociálnej sieti X kardinál Grzegorz Rys, ktorý má v agende dialóg katolíkov so Židmi.
Pochopiteľne, že reagoval aj hlavný poľský rabín Michael Schuddrich: „Niekto uhasil chanukové sviečky a o chvíľu sme ich znovu zapálili… Tisíce rokov sa nác snažia naši nepriatelia zničiť, od makabejského obdobia až po Hamas. Musia sa však naučiť vedieť, že nás nezlikvidujú,“ povedal pre agentúru Reuters.
Braun je dlhé roky známy protižidovskými výrokmi. Šíri napríklad sprisahaneckú teóriu, že Židia túžia podmaniť si Poľsko a jeho obyvateľov poslať do kolónií (za pliagu považuje aj homosexuálov). V júni minulého roku vtrhol do budovy Nemeckého historického inštitútu vo Varšave, kde mal uznávaný poľsko-kanadský historik Jan Grabowski prednášku o holokauste (podiel na vyvražďovaní Židov v nacistami okupovanom Poľsku pripisuje aj domácim obyvateľom). Braun mu vytrhol z ruky mikrofón a znefunkčnil reproduktory. Privolaní policajti boli bezradní – výtržník sa oháňal poslaneckou imunitou.
Bohužiaľ, Braun má v Poľsku aj podporovateľov. Jeden výrobca oblečenia a kuchynských predmetov neváhal začať ponúkať v internetovom obchode tovar s motívmi poslancovej nenávisti. Do predaja ponúkol tričká s hasiacim prístrojom, ktorý strieka penu na sedemramenný židovský svietnik, a šálky na čaj s portrétom Brauna. Na Facebooku napísal, že ho záujem zákazníkov príjemne prekvapil.
X X X
Poliakov roky dusí smog, pomáha len úplný zákaz spaľovania uhlia aj dreva (rozhovor)
V hlavnom meste Malopoľského vojvodstva – v Krakove – ležiacom na juhu krajiny zaznamenali 6. decembra 2023 druhú najvyššiu úroveň znečistenia ovzdušia na svete.
KRAKOV: Druhé najväčšie mesto Poľska Krakov dlhé roky sužuje v zimnom období nebývalý smog. Administratívne centrum Malopoľského vojvodstva, ktoré susedí so Severným Spišom a Tatrami, sa tak pravidelne označuje ako jedno z najviac znečistených miest sveta.
Nízka kvalita ovzdušia prinútila tamojšiu samosprávu k netradičnému opatreniu – zavedeniu mestskej hromadnej dopravy vo vybrané dni, kedy častice prachu dosahujú extrémne hodnoty, zadarmo. Téme sme sa venovali v samostatnom článku TU.
O probléme so smogom v Krakove, Malopoľskom vojvodstve i celom juhu Poľska, ktoré susedí so Slovenskom, sme sa rozprávali s poľsko-slovenským publicistom Kubom Loginowom, ktorý sa tejto téme dlhodobo venuje. Je rodený Krakovčan, a tak problém so znečisteným vzduchom, ktorý dekády dusí obyvateľov, dokonale pozná.
X Od kedy sa venujete téme znečistenia ovzdušia nielen v Krakowe a Malopoľskom vojvodstve či juhu Poľska na hraniciach so Slovenskom ale aj na celoštátnej úrovni?
Situáciu týkajúcu sa kvality ovzdušia a ochrany životného prostredia v Poľsku sledujem z odborných a vzdelávacích dôvodov už viac ako 20 rokov od môjho štúdia ekologického produktového inžinierstva a mám dojem, že situácia v Poľsku sa nemení k lepšiemu. Na rozdiel od toho, čo sa niekedy hovorí, nie je to tak, že sme začali bojovať so smogom relatívne nedávno, teda okolo roku 2013, takže preto je vraj ešte príliš skoro na to, aby sme videli účinky a mali by sme ešte s hodnotením počkať.
X Do akého obdobia teda siahajú prvé protismogové opatrenia v Malopoľsku?
Pamätám si obrovský smog z detstva v 80. rokoch a z tohto obdobia si tiež pamätám, že už v posledných rokoch komunizmu v Poľsku si problém všimli úrady a urobili prvé protismogové opatrenia. Vtedy to bolo zatvorenie najproblematickejších priemyselných závodov – napríklad huty v Skawine, zavádzanie filtrov na komíny, rozvoj komunálnych vykurovacích sietí a vysádzanie lesov okolo priemyselných zón – najmä v Katoviciach, kde to malo veľký pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia.
Takže smog poľské úrady riešili už pred zhruba 40 rokmi?
Z detstva v 90. rokoch si pamätám, že smog bol už vtedy témou číslo jeden a v rámci protismogových aktivít boli staré autobusy maďarskej značky Ikarus nahradené modernými autobusmi. Ľudia už vtedy boli presviedčovaní, aby sa vzdali áut a používali bicykle a verejnú dopravu. Úrady vystavali cyklistické chodníky a varšavské metro, prišla modernizácia tepelného hospodárstva a likvidácia starých uhoľných pecí a kotolní. O týchto aktivitách sa v 90. rokoch hovorilo rovnako ako teraz a dôkazom je, že si to pamätám veľmi jasne, hoci som vtedy ešte chodil do základnej školy. Navyše nás na základnej škole vtedy veľa učili o smogu, skleníkovom efekte a udržateľnej doprave, takže si to pamätám dodnes, aj keď som na iné veci zo školy už dávno zabudol.
X Na čo si ešte z tej doby spomínate?
Pamätám si, že som si v školskej knižnici požičiaval ekologický časopis „Aura“ na prípravu referátov na túto tému. Preto, keď v roku 2024 počujem, že je nejaký „nový“ problém so smogom a robia sa nejaké opatrenia, ako napríklad výmena vykurovacích kotlov, mám dojem, že to isté som počul pred 30 rokmi v roku 1994, keď som bol dieťa a situácia s kvalitou ovzdušia sa od tej doby vôbec nezmenila k lepšiemu.
X Takže boj so smogom tak trochu pripomína boj s veternými mlynmi?
Je možné, že táto situácia pripomína sínusoidu – napríklad v 80. rokoch boli normy kvality ovzdušia prekročené o 1000 percent, v 90. rokoch o 800 percent, v roku 2005 „len“ o 400 percent a neskôr sa možno opäť zhoršili na 900 percent v roku 2013 a teraz sme smog opäť znížili na 500 percent oproti normálu. Samozrejme, tieto čísla uvádzam ako príklad, nerobím taký výskum, ale situáciu to vysvetľuje.
X Prečo sa podľa vás po roku 2000 na istý čas kvalita ovzdušia výrazne zlepšila?
Počnúc 90. rokmi sa kvalita ovzdušia skutočne na niekoľko rokov výrazne zlepšila. Opäť to píšem z vlastného pocitu, nie podľa štatistík, ktoré nie sú presné ani spoľahlivé. Súviselo to s krachom najjedovatejších komunistických fabrík, priemyselnou modernizáciou, modernejšími ekologickými normami súvisiacimi so vstupom Poľska do Európskej únie a nahradením starých, dymiacich áut a autobusov z obdobia komunizmu modernejšími vozidlami. Osobne mám dojem, že všetky tieto trendy priniesli maximálne zlepšenie okolo roku 2005-2010 a vtedy sa tento potenciál na ďalšie zlepšenie vďaka technológiám vyčerpal.
Z akých dôvodov sa to udialo?
Tie staré továrne z čias komunizmu, ktoré mali byť zatvorené, boli zatvorené, všetky staré autobusy Ikarus nahradili moderné autobusy, boli zavedené všetky možné normy v energetickom, automobilovom a priemyselnom sektore a odvtedy nie je možné znižovať emisie z týchto zdrojov naďalej bez nejakej zásadnej zmeny v spôsobe života, čo by napríklad prinieslo obmedzenie individuálnej automobilovej dopravy v prospech verejnej dopravy a bicyklov, prípadne iných prostriedkov individuálnej dopravy ako sú kolieskové korčule, kolobežky, skateboardy a podobne, či totálneho prechodu na obnoviteľné zdroje energie alebo vodíkové technológie.
X Ak porovnáte Poľsko a Slovensko, ktorá krajina je na tom lepšie a z akých dôvodov?
Slovensko je na tom oveľa lepšie, pretože má jadrové elektrárne a hydroelektrárne, v Poľsku je stále číslom jedna uhlie. Poľsko v tomto smere premrhalo 30 rokov a namiesto toho sa naštartovali negatívne procesy, ktoré boli a stále sú ignorované. Medzi ne patrí rýchly nárast obľuby osobných áut a s tým súvisiace rozširovanie cestnej infraštruktúry a parkovísk, čo nevyhnutne prebieha na úkor potláčania zelene a prírody, a práve tie patria k prirodzeným filtrom nečistôt v ovzduší. Tiež sa začal nekontrolovaný, až chaotický rozvoj priemyslu a spotreby, a s ním spojené spaľovanie uhlia a dreva na výrobu energie.
X Poľské úrady v posledných rokoch finančne podporovali výmenu vykurovacích kotlov v domácnostiach. Pomáha toto opatrenie?
Akékoľvek aktivity spojené s výmenou kotlov za nové nezlepšujú situáciu, pretože sa realizujú pomalšie ako rast negatívnych dopadov spojených s neustálym nárastom automobilovej dopravy a rastúcou výstavbou. Medzitým ani najmodernejšie zdroje energie a tepla v Poľsku, ako aj najmodernejšie automobily a priemysel, nie sú úplne ekologické, pretože poľská ekonomika, energetika a doprava sú stále založené na spaľovaní uhlia a ropy, a nie na obnoviteľných zdrojoch.
X Nájdime aj pozitívne príklady. Čo sa naopak podarilo?
V skutočnosti jediným príkladom, kde sa dosiahol jasný úspech, je Krakov. Viditeľné zlepšenie stavu ovzdušia sa podarilo dosiahnuť len vďaka radikálnemu riešeniu – úplný zákaz spaľovania nielen uhlia, ale aj dreva a akýchkoľvek iných tuhých palív v meste. V tejto situácii je akýkoľvek dym z komína jasným signálom pre políciu a mestskú stráž, že dochádza k porušovaniu zákona. Zaviedli sa ochranné programy a len preto to funguje, keďže zavedené štandardy v Krakove už nie sú prekračované o 800 percent, ale „len“ o 40 až 200 percent, čo je však stále katastrofálny výsledok. Podobné riešenia zahŕňajúce úplný zákaz spaľovania uhlia a dreva sa teraz zavádzajú v niekoľkých ďalších mestách – vrátane prímorských miest Gdaňsk a Sopot a v niektorých horských liečebných strediskách. Tie však ešte nenadobudli plnú platnosť.
X Mimo mesta Krakov sa nedarí znižovať zdroje smogu. Čo tomu bráni?
Všetky ostatné riešenia sú podľa mňa najmä na poľskom vidieku neúčinné. V Malopoľskom vojvodstve, okrem jeho administratívneho centra Krakova, a v mnohých ďalších regiónoch Poľska, je zavedený zákaz používania starých vykurovacích kotlov na uhlie a existuje tam aj systém dotácií na ich výmenu za modernejšie zdroje vykurovania. Napriek tomu je však povolené spaľovať uhlie v modernom kotly a drevo v krbe. Tým pádom to nikto nevie kontrolovať a drevo z krbu tiež spôsobuje smog. Ľudia spaľujú aj odpad z polí a záhrad v ohnisku a myslia si, že to nie je problém. Podobne je to aj s automobilovou dopravou – pri takom počte osobných áut a hustej cestnej sieti sa nedá udržať čistý vzduch, čo ukazujú aj skúsenosti veľkých aglomerácií v západných krajinách – v Nemecku, Francúzsku či v USA, kde však nikto v domácnostiach nespaľuje uhlie v kotloch, nie je tam ani žiaden problematický priemysel a smog pochádza výlučne z individuálnej automobilovej dopravy.
X Aké riešenia tohto vypuklého problému týkajúceho sa životného prostredia sa ponúkajú?
Výskum uskutočnený v Krakove ukázal, že veľmi dôležitým zdrojom smogu nie sú len spaľovacie motory, ale aj opotrebované brzdové doštičky, pneumatiky a cestný prach spôsobený jazdou autami. Rovnaký problém zostane aj pri prechode na elektromobily. Jediným riešením je vrátiť sa k masovému využívaniu verejnej dopravy, o čo sa napríklad snaží Nemecko, zaviesť zákazy áut v centrách miest a v národných parkoch, umývať ulice mesta vo veľkom – takýto experiment sa uskutočnil v Krakove a ukázal sa byť úspešný – a rozvíjať aktívnu mobilitu. To znamená chôdzu, jazdu na bicykli, kolieskových korčuliach, kolobežkách, skateboardoch ako prvky každodennej mobility. Auto musí prestať byť normou v životnom štýle, kultúre a spoločnosti uznávané ako symbol prestíže a spoločenského postavenia a naopak používanie verejnej dopravy a športového vybavenia sa musí stať „módnym štýlom“.
X Ako sa to podľa vás dosiahne?
Politici, podnikatelia, známi herci či hudobníci musia ísť príkladom. Taktiež je potrebné zaviesť zákaz reklamy na autá, tak ako je zakázaná reklama na cigarety a alkohol. V opačnom prípade železnice a autobusy vždy prehrajú, pretože auto sa v reklame prezentuje vždy ako symbol úspechu, atraktivity, až sexuálnej túžby, na rozdiel od autobusov a vlakov, ktoré nikto nepropaguje. Verím, že zmeny na sociologickej a kultúrnej úrovni či zákaz reklamy na autá sú ešte dôležitejšie ako iné opatrenia.
X Prečo?
Ako som spomínal, so smogom bojujeme nie päť posledných rokov, ale 40 rokov. A je to horšie ako bolo, nie lepšie napriek technologickému pokroku, napriek prísnejším normám v priemysle, energetike a automobilovom priemysle, napriek desaťročným programom výmeny vykurovacích kotlov a podobne. To by malo dať podnet na zamyslenie, pretože je jasné, že doterajšie kroky zlyhávajú. Ak sa nepodarilo urobiť pokrok za 40 rokov, stále veríme, že pri doterajších spôsoboch sa dočkáme čistého ovzdušia za päť až 10 rokov? Určite nie, aktuality.sk
X X X
Na splnenie tejto povinnosti ostáva už len niekoľko dní. Hrozí vám pokuta 16 000 eur, týka sa to tisícok Slovákov
Podnikatelia majú do konca januára povinnosť podať priznanie k dani z motorových vozidiel a daň aj zaplatiť. Vyplýva to zo zákona o dani z motorových vozidiel. Ide o povinnosť, ktorá platí pre každú fyzickú alebo právnickú osobu používajúcu auto na podnikanie u nás alebo v zahraničí alebo inú samostatne zárobkovú činnosť.
„Termínom na podanie daňového priznania je 31. január 2024, v tomto termíne je aj daň splatná,“ upozornil Pavol Strapáč, finančný riaditeľ spoločnosti Arval Slovakia – lídra na trhu operatívneho lízingu. Ako ďalej Pavol Strapáč doplnil, pri bankových prevodoch platenia dane je potrebné brať do úvahy aj čas uzávierky transakcií pri jednotlivých bankách. „Dôležitý tu je termín, kedy sú odpísane financie z účtu daňovníka.“
V súvislosti s daňou z motorových vozidiel hrozia najmä tieto sankcie: pokuta za nepodanie daňového priznania v ustanovenej lehote (od 30 eur do 16 000 eur), úrok z omeškania, ak nebude daň z motorových vozidiel zaplatená v ustanovenej lehote.
Ak si firma či podnikateľ zaobstarali auto formou finančného lízingu, zvyčajne ostáva daň z motorových vozidiel na ich pleciach. „V prípade finančného lízingu je povinnou osobou platiť daň podnikateľ, ktorý je v technickom preukaze vedený ako držiteľ vozidla. V prípade finančného prenájmu je to štandardne klient lízingovej spoločnosti, ktorý aj platí daň,“ doplnil Pavol Strapáč.
Sadzba dane z motorových vozidiel sa určuje v závislosti od kategórie auta. Teda, či ide o osobné autá alebo úžitkové vozidlá. Do úvahy sa tiež berie zdvihový objem valcov motora v prípade osobných vozidiel, alebo najväčšia technicky prípustná celková hmotnosť a počet náprav v prípade úžitkových vozidiel. „Zvýhodnenú sadzbu dane majú ťahače a návesy a ak sa jedná o čisto elektrické vozidlo, sadzba dane je aktuálne 0 eur,“ vysvetlil finančný riaditeľ Strapáč. Takto stanovená sadzba dane sa podľa jeho slov ešte upravuje podľa veku auta, druhu pohonu, prípadne pri použití vozidla v kombinovanej doprave.
„Dôležité je, že zákon znevýhodňuje staršie vozidlá, a teda čím staršie auto, tým vyššia daň,“ upozornil. Zároveň zákon zvýhodňuje autá s nižšími emisiami. Na hybridné, CNG, LNG a vodíkové vozidlá sa uplatňuje 50-% zľava zo zákonnej sadzby dane upravenej podľa veku vozidla a pri elektromobiloch platí už spomínaná nulová sadzba dane.
Príklad úpravy sadzby dane – jej zvýšenie alebo zníženie – možno vidieť aj v tabuľke nižšie. Pri autách, ktoré v roku 2022 dosiahli 145 mesiacov a viac, čiže sú 12 a viac ročné, sa už sadzba dane zvyšuje o 10 alebo 20 percent.
Podnikatelia či firmy sa môžu v prípade dane z motorových vozidiel dostať aj do situácie, keď podajú chybné daňové priznanie. Ak si tento omyl všimnú do 31. januára 2024, mali by podať opravné daňové priznanie a vyrovnať rozdiel dane. Ak však podnikateľ chybu zistí až po tomto termíne, musí pripraviť dodatočné daňové priznanie. Presnejšie, túto povinnosť má v prípade ak sa chybou daň znížila. Ak sa naopak, zvýšila, daňovník toto dodatočné daňové priznanie môže podať. „V prípade nepodania priznania správca dane vyrubí pokutu podľa daňového poriadku,“ uviedol Pavol Strapáč.
Predvyplnené priznanie
Finančná správa (FS) od 6. januára rozposlala 194 783 daňovým subjektom predvyplnené daňové priznania (DP) k dani z motorových vozidiel (DzMV) za zdaňovacie obdobie 2023. Predstavuje to nárast o 5 235 v porovnaní so zdaňovacím obdobím 2022. DP je potrebné podať a daň zaplatiť do 31. januára 2024.
FS už šiestykrát zaslala daňovníkom elektronicky vygenerované predvyplnené DP k DzMV. Od 6. januára sme ho rozposlali 194 783 daňovým subjektom, čo predstavuje nárast o 5 235 v porovnaní so zdaňovacím obdobím 2022. Vtedy sme rozposlali 189 548 predvyplnených DP. Týmto proklientskym opatrením chceme zjednodušiť plnenie si daňových povinností. Dostali ho subjekty, ktoré majú aktívnu elektronickú schránku na portáli FS (PFS) a podali DP za zdaňovacie obdobie roku 2022. Automaticky vygenerované dáta z informačného systému si nájdu v osobnej internetovej zóne na PFS. Na DP je vypočítaná aj aktuálna sadzba dane. Ak sa nič oproti minulému roku nezmenilo, daňovník údaje skontroluje a DP podá najneskôr do 31. januára 2024.
Auto na podnikanie
DP podávajú daňové subjekty, ktoré používajú vozidlo evidované v SR na podnikanie. Všetky daňové subjekty, ktoré sú povinné komunikovať s FS elektronicky (platitelia DPH, právnické osoby zapísané v obchodnom registri, fyzické osoby – podnikatelia), musia podať toto DP výhradne elektronicky. Ostatné subjekty môžu priznanie doručiť aj osobne, alebo poslať poštou na daňový úrad (napr. občianske združenia, ktoré majú oprávnenie na podnikanie a nie sú zapísané v obchodnom registri).
Predvyplnené DP k DzMV si subjekty nájdu v časti História komunikácie – Prijaté dokumenty v osobnej internetovej zóne na PFS. Dokument obsahuje všetky identifikačné údaje daňovníka, zdaňovacie obdobie, druh DP aj samotný výpočet dane. Aj takto vyplnené priznanie však musí daňovník skontrolovať a doplniť aktuálne údaje pre nové zdaňovacie obdobie 2023, ktoré neboli uvedené v DP za rok 2022, a preto nemohli byť v predvyplnenom DP zaznamenané. Pomôckou pre kontrolu a doplnenie údajov je návod uverejnený v obsahu správy, ktorý daňovník dostane spolu s vygenerovaným DP na linku v lokalite: Informácia k predvyplnenému DP k DzMV. Spolu s predvyplneným DP k DzMV nájdu daňovníci v osobnej internetovej zóne na portáli aj odkaz na Informáciu k vygenerovanému a predvyplnenému DP k DzMV. Obsahuje upozornenia k predvyplneným riadkom priznania určené daňovníkovi pre správne doplnenie a opravu údajov podľa skutočného stavu používania vozidiel./agentury/
X X X
Zo streľby v Prahe vinil poslanec Hlasu liberálnu demokraciu. Myslel som to inak, tvrdí Roman Malatinec
Od vicežupana chcú poslanci banskobystrického krajského zastupiteľstva žiadať vysvetlenie.
BANSKÁ BYSTRICA: „Myslel som to tak, že v zbraňovej politike je liberálnosť a voľnosť nesprávna, na to som to cielil. Nehľadajte za tým nič viac,“ vysvetľoval pre Aktuality svoj výrok z decembra poslanec parlamentu, krajský predseda Hlasu a zároveň banskobystrický vicežupan Roman Malatinec, ktorý v deň masovej vraždy v Prahe označil za jej vinníka liberálnu demokraciu.
„V dôsledku, môžem povedať takzvanej liberálnej demokracie, keďže dovolíme všetkým všetko, sa nám stávajú takéto udalosti, ktoré by sa nemali stávať vo vyspelej spoločnosti,“ vyhlásil 21. decembra Malatinec ako poslanec Národnej rady SR počas tlačovky k rozpočtu, keď sa snažil vyjadriť sústrasť pozostalým po obetiach tragickej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Pri udalosti zahynulo 14 ľudí, nemocnice ošetrili spolu 27 zranených.
Kritika od kolegov z kraja
Časť jeho poslaneckých kolegov zo zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja sa od jeho vyjadrenia, ktoré prevzali aj niektoré české médiá, dištancovala. Označili ho za „necitlivé a neúctivé“.
„O to viac, pretože pôda filozofickej fakulty je výkladným miestom slobody a demokracie. Vyzývame politikov a kolegov, aby sa neznižovali k podobným absurdným vyjadreniam, aby v takomto citlivom čase tendenčnými vyhláseniami svojvoľne neoznačovali vinníkov a nevytvárali ďalšie napätie v našej spoločnosti, ktorá je aj s prispením politikov polarizovaná,“ napísali v spoločnom decembrovom stanovisku Viera Dubačová, David Kapusta (obaja z klubu Nezávislí) a Milan Lichý (nezaradený), ku ktorým sa po výzve pridali ďalší ôsmi kolegovia zo 49-členného banskobystrického župného zastupiteľstva.
K téme sa krajskí poslanci vrátili aj na rokovaní v januári, Roman Malatinec prítomný nebol, keďže v tom čase bol v parlamente.
„Vyhlásením sme reagovali na situáciu, ktorá vznikla, znova sa o našom kraji rozprávalo aj v zahraničí a nie v pozitívnom zmysle,“ hovoril Milan Lichý narážajúc na obdobie, keď bol banskobystrickým županom Marian Kotleba z krajne pravicovej ĽS NS.
Pripomínal, že vďaka liberálnej demokracii a slobodným voľbám môžu aj župní poslanci sedieť v zastupiteľstve. „Či už sme konzervatívci, liberáli, sociálni demokrati, kresťanskí demokrati alebo zelení, máme možnosť presadzovať svoje práva v súlade s demokratickými princípmi.“
Od vicežupana za Hlas chcú preto so signatármi stanoviska žiadať vysvetlenie.
Výrok chce dovysvetliť
„Bola to emócia, učíme sa, poviem rovno, vystupovať pred novinármi v Národnej rade a nie je to vždy jednoduché,“ vysvetľoval nám svoj výrok Malatinec po predvolebnom evente predsedu Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý v piatok v Banskej Bystrici oficiálne ohlásil svoju prezidentskú kandidatúru.
Zástupca župana Ondreja Luntera pre oblasť kultúry a poslanec parlamentu z Podpoľania, ktorý sa zviditeľnil aj protestnými pochodmi proti medveďom, nám hovoril, že na jeho výrok mu prišlo z domova i zo susedného Česka množstvo negatívnych reakcií. No aj nejaké pozitívne – od tých, ktorí pochopili, že výrok sa vzťahoval na zbraňovú politiku, hoci ju vôbec nespomenul.
„Nemám potrebu sa ospravedlniť, stojím si za tým názorom, no ešte to dovysvetľujem.“
S liberálnou demokraciou ako takou vraj problém nemá. „Niektoré princípy mi vyhovujú, niektoré nie, u ľavičiara je to asi prirodzené. Môžeme o tom diskutovať, rôzne pohľady sú úplne legitímne. Skôr ma trápi, že keď má niekto troška iný názor, vzíde z toho takáto vlna nevôle.“
Svoj výrok chce „dovysvetliť“ aj kolegom zo župného zastupiteľstva, tým preňho „táto téma skončí“.
S banskobystrickým županom Ondrejom Lunterom, ktorý v roku 2022 kandidoval ako nezávislý, no s podporou viacerých strán, vrátane Hlasu, sa už rozprával.
„Bol to jednoducho veľmi zle načasovaný, zle formulovaný a osobitne v tomto kontexte nešťastný výrok. Dôležité pre mňa je, že som si s pánom Malatincom vysvetlil, čo sa stalo,“ , aktuality.sk
X X X
Premiér Fico: Pellegrini nie je americký sluha ako Korčok. Danka nechajte, neurobil nič strašné
„Nechajte Andreja Danka, neurobil nič strašné, narazil v noci, asi dostal šmyk, bodka,“ bráni šéfa SNS premiér.
Strana Smer oficiálne rozhodla o podpore šéfa Hlasu Petra Pellegriniho v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Predsedníctvo Smeru sa ešte v piatok jednomyseľne zhodlo, že sa za Pellegriniho postaví, pretože spĺňa všetky kritériá strany.
„To nie je americký sluha ako pán Korčok,“ oznámil premiér Robert Fico dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Pellegrini bude chcieť podľa Fica spájať a nie rozdeľovať, má veľké medzinárodné skúsenosti a predseda vlády ho navyše považuje za človeka so silným ľavicovým cítením.
Líder Hlasu svoju kandidatúru oficiálne potvrdil v piatok. Kandidovať sa však chystá aj Andrej Danko, šéf SNS, ďalšej koaličnej strany. Smer Danka nepodporí, no Fico jeho právo kandidovať obhajuje.
Druhé kolo je už jasné
„Ja nebudem dávať podporu desiatim kandidátom. Držím Andrejovi Dankovi palce, aby uhral v prvom kole to, čo chce. Ako rátam, tak rátam, zdá sa, že druhé kolo je už jasné,“ dodal.
Šéf SNS už naznačil, že ak by sa Pellegrini stal hlavou štátu, národniari by chceli otvoriť koaličnú zmluvu. Požadovali by post predsedu parlamentu alebo rezort hospodárstva, obidva tieto posty dnes patria Hlasu.
Pellegrini to už odmietol a Fico tvrdí, že bude len na Hlase, ako sa k veci postaví. „Môže sa stať, že dôjde k nejakým vzájomným výmenám, ale do tohto nevstupujem,“ konštatoval premiér.
Fico však tiež vyhlásil, že k nejakej dohode medzi SNS a Hlasom nakoniec bude musieť dôjsť. Koalícia má totiž len 79 poslancov a ak sa Pellegrini stane prezidentom, bude sa musieť voliť nový predseda parlamentu. Na to je potrebných 76 hlasov.
Neurobil nič strašné
„Nebude voľba predsedu Národnej rady, kým nebude dohoda,“ dodal s tým, že Danko s Pellegrinim nie sú malí chlapci.
Fico v relácii opakovane bránil predsedu SNS, ktorého chcela z postu podpredsedu parlamentu odvolávať opozícia po jeho dopravnej nehode. Danko z miesta nehody odišiel a navyše podľa polícia fúkal až po 15 hodinách. Šéf Smeru incident zľahčoval.
„Pane bože, Andrej Danko vrazil večer do semaforu. Na druhý deň sa dal ošetriť, komunikoval s políciou. Tak trafil semafor, nech zaplatí škodu,“ povedal. „Nechajte Andreja Danka, neurobil nič strašné, narazil v noci, asi dostal šmyk, bodka,“ zopakoval.
Na otázku, či by nemal vyvodiť politickú zodpovednosť, Fico odvetil, že „už takú politickú zodpovednosť, aká sa voči nemu vyvodzuje, nebola vyvodená voči nikomu na svete“. Koalícia pritom v parlamente ani len nedovolila otvoriť mimoriadnu schôdzu, na ktorej chcela opozícia Danka odvolávať.
Šikovný politik
„Robia z neho idiota, debila, ale je to šikovný politik, ktorý sa vyzná v politike na rozdiel od premúdrelcov z Progresívneho Slovenska,“ poznamenal tiež. Fico hovorí, že nedovolí, aby táto kauza prekryla prácu jeho vlády.
Viackrát zaútočil aj na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý sa podľa neho do funkcie dostal aj napriek tomu, že na prechode zrazil človeka.
Fico pripustil, že v novele Trestného zákona, kvôli ktorej desaťtisíce ľudí protestujú, možno k nejakým menším zmenám dôjde, no Úrad špeciálnej prokuratúry podľa neho musí byť zrušený. Iba odchod Lipšica z funkcie nepovažuje za riešenie. „On nakazil celý úrad,“ myslí si, aktuality.sk
X X X
Koniec legendy. Známa kaviarenská sieť Štúr potichu zatvorila poslednú prevádzk.
Kaviareň Rannô Ptáča vlani opustilo lukratívne priestory blízko hlavnej železničnej stanice v Bratislave. Nahradil ju iný podnik.
Bratislavská kaviareň Rannô Ptáča bola dlhé roky prvou voľbou pre rôzne skupiny zákazníkov: milovníci ľahkých jedál ocenili, že počas celého dňa mala v ponuke raňajkové menu, cestujúci a turisti ju mali len na skok od hlavnej železničnej stanice, študentom zase vyhovovali priaznivé ceny.
Kaviareň v neposlednom rade lákala aj fanúšikov slovenských dejín. Jej interiér totiž dýchal históriou a zákazníci si v nej mali možnosť vyskúšať, či rozumejú štúrovčine. Jedálny lístok totiž obsahoval položky ako chljeb vo vajci so sirom zapečení, sleď polskí či ljevance s piré gaštanovím a sirupom
Ak sme vás práve motivovali, aby ste originálnu kaviareň Rannô Ptáča navštívili, budete sklamaní. Po takmer desiatich rokoch podnikania totiž kaviareň potichu opustila lukratívne priestory v Starom Meste a spolu s ňou sa so slovenským kaviarenským trhom definitívne rozlúčila aj jej materská značka Štúr.
Nový nájomc Rannô Ptáča sa malo podľa našich informácií z priestorov odsťahovať už v auguste minulého roka. Zaujímavé je, že podnik o svojom konci zákazníkov vôbec neinformoval. Naopak, na svojej facebookovej stránke stále uvádza, že má otvorené.
S prevádzkou sme sa snažili niekoľkokrát spojiť telefonicky aj mailom. Telefónne čísla, ktoré uvádza ako kontaktné na sociálnej sieti či na webovej stránke, sú však mimo prevádzky a na maily nereaguje. Spoločnosť Štúr Café, pod ktorú Rannô Ptáča spadá, sme kontaktovali aj cez Messenger. Naša správa si im síce zobrazila, no neodpovedali na ňu.
O konci obľúbenej kaviarne sme sa tak definitívne presvedčili až po osobnej návšteve historickej budovy blízko železničnej stanice. V priestoroch historickej budovy sa už nachádza úplne iný podnik s názvom Pinch Bistro.
Zákazníci, ktorí novú kaviareň v uplynulých týždňoch navštívili, na sociálnych sieťach tvrdia, že v porovnaní s pôvodnou pobočkou sa toho veľa nezmenilo. Pinch Bistro podľa nich podobne ako Rannô Ptáča podáva ľahšie jedlá, dobrú kávu a chutné zákusky.
Od majiteľky novej prevádzky Rebecy Hrobárekovej sme sa snažili zistiť, prečo došlo k zmene prenajímateľa a či má jej kaviareň niečo spoločné s tou, ktorú prevádzkovala značka Štúr. Hrobáreková sa však vyjadrila, že o predošlom majiteľovi nemá žiadne informácie. „Popravde, vôbec neviem, kto bol majiteľ. Mal to tu v prenájme tak ako teraz my, no to je všetko, čo viem,“ povedala.
Spor o značku
Pre Bratislavčanov však bývalí majitelia nie sú neznámym pojmom. Značka Štúr totiž v hlavnom meste pôsobila takmer 14 rokov a bola jednou z prvých, ktorá na Slovensko priniesla koncept bistra.
Za projektom, ktorý spočiatku niesol názov Shtoor, stála eseročka Štúrovci, ktorú viedli Martin a Ľubomír Bajaníkovci (Ľubomír Bajaník je známym moderátorom správ RTVS), podnikateľ Ján Krekáň a jej spoločníkom bola reklamná agentúra Brandy.
Biznismeni otvorili prvú kaviareň Shtoor v roku 2010 na Štúrovej ulici. O rok neskôr pribudla kaviareň na Panskej a v spolupráci s kníhkupectvom Martinus aj na Obchodnej ulici. Koncom roka 2012 otvorili ďalšiu kaviareň v bratislavskom nákupnom centre Cubicon, opäť v spolupráci s Martinusom.
Rok 2013 bol pre značku Shtoor prelomový, keďže prešla rebrandingom, výsledkom čoho bol vznik poslovenčeného názvu Štúr. Podľa portálu Mediálne.sk za zmenou stálo rozhodnutie súdu, keďže pôvodnú značku si nárokoval Martin Bajaník, ktorý bol v tom čase zároveň spoločníkom reklamky Brandy.
„Keďže sa naše cesty so spoločníkmi začali profesne rozchádzať, navrhli sme zvyšku spoločnosti Štúrovci, prevádzkovateľovi kaviarní, odchod a vyrovnanie. Žiadna z našich viacerých ponúk však nebola akceptovaná, a preto sme sa rozhodli chrániť svoje majetkové práva k známke podaním žaloby na vydanie predbežného opatrenia na zákaz používania známky,“ uviedol v roku 2013 pre Mediálne.sk Martin Bajaník.
Z medializovaných informácií vyplýva, že Martin Bajaník sa napokon spojil s kníhkupectvom Martinus, výsledkom čoho bol vznik nového konceptu kaviarní Foxford. Tie majú zákazníci možnosť navštevovať vo vybraných pobočkách Martinusu, pričom jednou z nich je aj tá na bratislavskej Obchodnej ulici.
„Pochopiteľne, Martinus ako náš partner mal prehľad o našich tržbách a videl, že sa nám darí, preto nečudo, že zatúžil mať vlastné kaviarne. A keďže v tom čase práve vrcholili naše vnútorné spory, celkom prirodzene sa spojili s našimi dvoma spoločníkmi a vytvorili spolu novú značku. Z ich strany to bolo šikovné využitie situácie. Nemôžeme sa na nich hnevať, je to biznis,“ uviedol v roku 2015 v rozhovore pre portál Kávičkári.sk Ján Krekáň.
Zvláštny biznis
Krekáň to však s biznisom nevzdal a spolu s ďalšími spoločníkmi Bohumírom Várošom a Miroslavom Frindtom (tiež moderátor RTVS) pokračoval pod hlavičkou eseročky Štúr v rozvoji rovnomennej značky. V spomínanom rozhovore pre kávičkársky portál hovoril o dvoch nových prevádzkach, ktoré v tom čase prichádzali na trh.
Prvou bola kaviareň Ďjeľňa, ktorú otvoril na Obchodnej ulici, a druhou bolo práve Rannô Ptáča, v ktorom Krekáň videl veľký potenciál. „To, že to bol veľmi dobrý krok, sme videli takmer ihneď. Je to jedna z našich najúspešnejších prevádzok a ľudia si často majú problém sadnúť,“ tvrdil pred takmer desiatimi rokmi.
Keďže sa nám nepodarilo spojiť s nikým z vedenia spoločnosti Štúr, detaily o zániku konceptu sme sa snažili zistiť od moderátora RTVS Ľubomíra Bajaníka, ktorý v roku 2010 stál za rozbehom projektu. Bajaník sa však k veci nechcel vyjadrovať, keďže v novej Krekáňovej eseročke už nepôsobil a jeho biznis ďalej nesledoval.
Pozornosť púta fakt, že spoločnosť Štúr, s. r. o., bola v marci 2018 zrušená, no napriek tomu až do minulého roka prevádzkovala Rannô Ptáča. Z registra účtovných závierok vyplýva, že posledné účtovníctvo predložila v roku 2016. Povinnosť predkladať závierky pritom firmám ukladá zákon.
Ďalšou zaujímavosťou je, že Štúr stále prijíma objednávky na zákusky prostredníctvom svojho webu. Firma tvrdí, že produkty v priemernej hodnote 40 eur vám dovezie na zvolenú adresu v Bratislave alebo do kaviarne Rannô Ptáča na Štefanovičovej 6. Telefónne číslo, ktoré na webe uvádza ako kontaktné pre prípad objednávok, však podobne ako tie ďalšie neexistuje, aktuality.sk
X X X
Shiffrinová vyzvala Slovákov, aby dopriali Vlhovej rodine čas na vyrovnanie sa so zranením. Keď hovorila o slalome, bolo jej ťažko
„Skvelá atmosféra,“ nadchýnala sa po pretekoch v Jasnej najväčšia hviezda lyžiarskeho neba Mikaela Shiffrinová. V sobotňajšom obrovskom slalome síce skončila druhá, no aj tak bola spokojná. „Dala som do toho úplne všetko,“ vravela.
Darmo, jednoznačnou kráľovnou prvého dejstva v Nízkych Tatrách bola Sara Hectorová. Najrýchlejšia žena v 1. aj 2. kole. Nestáva sa často, aby Shiffrinová stratila na víťazku viac ako jeden a pol sekundy a aby štvrtá v poradí mala štvorsekundové manko.
Pravda, sobota bola – zo slovenského pohľadu – o Vlhovej a jej nešťastnom páde, ktorý jej ukončil sezónu. Natískali sa otázky, či bolo všetko v poriadku s traťou, o ktorej aj Andreas Žampa, Slovák z pelotónu Svetového pohára, povedal, že bola viac mužská ako ženská.
Napokon, aj samotná Shiffrinová už po prvom kole naznačila, že to bolo ako lyžovať sa na skle. Američanka však odjazdí na všetkom a svah v Jasnej si veľmi pochvaľovala.
Bolo to vraj iné ako bežne. Rýchlosť bola síce pomalšia, ale bránky si bolo treba nadchádzať v iných uhloch. „Mne sa to veľmi páčilo, verila som si. A Sara evidentne tiež.
Avšak akékoľvek menšie zaváhanie tu spôsobilo veľkú časovú stratu. Preto tie veľké rozdiely v konečných výsledkoch,“ vravela.
Vysvetlenie? V noci bola veľká zima a trať zľadovateľa. „Naposledy, keď sme pretekali v Kranjskej Gore, bol sneh mäkký, zmena to bola veľká,“ zamyslela sa Shiffrinová.
Jej najväčšej rivalky jej bolo veľmi ľúto. Naznačila, že pád Vlhovej mohol zapôsobiť aj na ostatné súperky.
„Ja som to nevidela, ale verím, že ak to vzhliadla nejaká iná pretekárka, musel to byť strašný pocit. Petra je veľmi silná. Predsa len, nikdy nechcete vidieť, ako druhá lyžiarka spadne a narazí.
Mohlo sa to niekomu nabúrať do hlavy. Prajem jej skoré uzdravenie, veľa ľudí jej tu fandilo – každý sem prišiel kvôli nej,“ poznamenala.
„Musíme počkať na informácie, ktoré dostaneme počas najbližších dní. Doprajme ľuďom z jej tímu a celej jej rodine čas na to, aby sa s tým vyrovnali. Namiesto neoverených správ jej radšej posielajme podporu. Dúfajme, že to nie je veľmi vážne,“ želala si.
Definitívna diagnóza Vlhovej žiaľ je, že má potrhané väzy v kolene.
Keď sa rakúsky novinár pýtal Shiffrinovej na zajtrajší slalom, akoby to na ňu doľahlo. Predsa len, s Vlhovou tejto disciplíne dominujú a odovzdávajú si víťazný štafetový kolík. Rodáčka z Colorada naposledy vyhrala vo Flachau, no pomyselnú štafetu – aj keby chcela – Vlhovej v nedeľu neodovzdá.
„Je to obrovská strata,“ precedila pomedzi zuby a v jej hrdle sa akoby zrazu zjavila veľká hrča. Ťažko zo seba súkala slová. „Bude mi na štarte chýbať. Hádam sem ľudia prídu,“ zamyslela sa.
Pravda je však taká, že už počas druhého kola obrovského slalomu ich bolo menej, ako v tom prvom./agentury/
X X X
Švajčiari o obráku v Jasnej: Úplne šialené preteky! Niektoré lyžiarky vyzerali ako začiatočníčky
Švajčiarsky denník Blick sa detailne obzrel za sobotným obrovským slalomom v Jasnej, ktorý ovládla Švédka Sara Hectorová a vážne sa počas 1. kola zranila Petra Vlhová
Hneď prvou pretekárkou, ktorá vypadla v obrovskom slalome v Jasnej, bola talianska hviezda Federica Brignoneová.
Preteky nedokončilo celkovo 14 zo 64 pretekárok. „Úplne šialené preteky v Jasnej!“ informoval Blick o obrovskom slalome v Nízkych Tatrách.
Experti štúdiu JOJ Šport sa zhodovali, že trať nevyzerala na prvý pohľad náročne. No okrem počtu vypadnutých do učí udierali aj obrovské rozostupy medzi jednotlivými pretekárkami.
Šiesta najrýchlejšia v cieli, Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, stratila v cieli na víťaznú Saru Hectorovú v súčte oboch kôl štyri a pol sekundy. A jej krajanka, deviata Camille Rastová, dokonca vyše päť sekúnd.
Blick našiel hneď štyri príčiny udalostí, ktoré sa diali v obrovskom slalome. Prvá: Hectorová zajazdila obe kolá ako lyžiarka z inej planéty. Druhá: Ťažký, ľadový a tvrdý povrch, ktorý spôsoboval aj skúseným pretekárkam problémy.
Tretia: Zlý výber použitých materiálov na skĺznice lyží. Štvrtá: obrovská nevyrovnanosť vo svetovej špičke. Okrem výrazných rozdielov v časoch elitnej desiatky sa denník venoval aj zraneniu Vlhovej.
„Frustrácia a strach medzi tisíckami slovenských fanúšikov. Podobne ako olympijská víťazka, aj oni si tento obrovský slalom predstavovali úplne inak,“ informoval Blick.
Mikaela Shiffrinová po pretekoch hovorila o ľadových a náročných podmienkach, ktoré lyžiarky v tejto sezóne ešte nezažili. K tomu sa navyše pridali tesne pri sebe rozmiestnené bránky od švajčiarskeho trénera Heiniho Pfitschera. A lyže mnohých nemali na povrchu potrebnú priľnavosť.
„Niektoré lyžiarky potom vyzerali ako začiatočníčky v porovnaní s Hectorovou. Veď do druhého kola postúpila Lena Dürrová z 30. miesta so stratou 5,11 sekundy,“ napísal Blick.
Preteky sa skončili katastrofálne pre rakúsku reprezentáciu, keďže táto lyžiarska veľmoc ostala v Jasnej bez bodov. V tejto disciplíne sa to stalo po prvýkrát od roku 1985. Ricarda Haaserová síce postúpila do 2. kola, ale to nedokončila.
„Boli to prekvapivo ťažké preteky. Terén je pomerne ľahký, včera pri tréningu to vyzeralo krásne. Dnes to bolo ťažšie. Povrch bol zmesou ľadu a agresívneho snehu – to mnohých prekvapilo,“ uviedla pre SRF Lara Gutová-Behramiová, ktorá sa dostalo v hodnotení disciplíny./agentury/
X X X
Armáda USA podnikla ďalšiu sériu útokov na ciele jemenských povstalcov
Spojené štáty tvrdia, že zneškodnili protilodnú strelu, ktorá bola pripravená na odpálenie do oblasti Adenského zálivu
Armáda Spojených štátov podnikla v sobotu ďalšiu sériu útokov na ciele jemenských povstalcov. Zneškodnila pritom protilodnú strelu, pripravenú na odpálenie do oblasti Adenského zálivu, informuje agentúra AFP.
USA a ich spojenci sa svojimi útokmi snažia obmedziť vojenské kapacity Iránom podporovaných povstalcov v Jemene, tzv. húsíov, ktorí od novembra útočia na obchodné lode v Červenom mori. Útoky na lode však ani po vyše týždni amerických leteckých úderov neustávajú.
Pri najnovšom americkom útoku, ku ktorému došlo v noci na sobotu, bola zlikvidovaná riadená protilodná strela pripravená na štart, ktorá mohla ohroziť obchodné lode aj plavidlá amerického námorníctva, uvádza sa vo vyhlásení centrálneho velenia armády USA, ktoré zodpovedá aj za operácie v oblasti Blízkeho východu.
Útokmi húsíov sú postihnuté desiatky krajín
Húsíovia tvrdia, že útočia len na lode, ktoré majú nejakú spojitosť s Izraelom, čím chcú údajne vyjadriť svoju solidaritu s Palestínčanmi v Pásme Gazy. Vzhľadom na globálnu prepojenosť medzinárodnej lodnej dopravy sú však ich útokmi postihnuté desiatky krajín sveta.
Americké a britské sily preto od 12. januára začali podnikať odvetné útoky na pozície povstalcov v Jemene. Spojené štáty varovali, že tieto údery budú pokračovať, pokým húsíovia neprestanú s útokmi na lode. Jemenskí vzbúrenci zase vyhlásili, že budú útočiť aj na lode, ktoré majú spojitosť s USA a Britániou.
Washington v stredu zaradil húsíov na svoj globálny zoznam teroristických skupín. So zaradením na zoznam sú spojené sankcie, ktoré majú extrémistické skupiny „odrezať“ od zdrojov financovania, aktuality.sk