Myslí si to premiér a šéf Smeru Robert Fico, ktorý ho v utorok kritizoval za to, že rozhodnutie o pozastavení účinnosti trestnej novely mali médiá k dispozícii skôr ako dotknuté strany. ÚS SR pre Pravdu reagoval, že Fiačan sa k uzneseniu pléna vyjadrí v stredu o 11:00 na tlačovom brífingu.
\Fico hneď na úvod utorkovej tlačovky povedal, že rozhodnutie súdu rešpektuje a inak je s ním „spokojný“. Vláda podľa neho dosiahla svoj hlavný politický cieľ – zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý mala zadeklarovaný vo programovom vyhlásení vlády. Premiér neskrýval nadšenie, rukou symbolicky zakýval so slovami: „Dovidenia, pán Lipšic.“ Rozhodnutie súdu považuje za dôležité aj preto, že sa nezaoberal skráteným legislatívnym konaní, ktoré kritizovala opozícia aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Od pochvál však prešiel predseda vlády ku kritike Ústavného súdu. Očakával, že súd vysvetlí, ako sa mohlo uznesenie k trestnej novele dostať do rúk skôr médiám ako dotknutým stranám. „Medzi doručením rozhodnutia o pozastavení účinnosti a samotným rozhodnutím bolo niekoľko hodín,“ skonštatoval premiér s tým, že preukázateľne tak niekto z ÚS poskytol informácie médiám „znepriateleným voči vláde“.
K podobnému scenáru podľa neho doteraz nikdy nedošlo a označil to za škandál. „Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám,“ vyhlásil. Za to, že rozhodnutie preniklo na verejnosť skôr, ako malo, by mal podľa neho predseda ÚS SR odstúpiť z postu predsedu. Fiačanom by sa mal podľa neho zaoberať aj novozvolený prezident.
Premiér v súvislosti s uznesením kritizoval tiež prelomenie zaužívanej rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodnutie o pozastavení účinnosti trestnej novely spôsobuje neistotu v právnej stabilitu do budúcnosti.
Zvažuje lehoty pre Ústavný súd
Súd zároveň vyzval, aby tak rýchlo ako rozhodol o pozastavení účinnosti novely rozhodol aj o merite veci. Výšky trestných sadzieb, ktoré by sa novelou menili, podľa neho nie sú otázkou ústavnosti. V novele bolo podľa neho aj veľa užitočných vecí vrátane riešenia detencie či trestu prepadnutia majetku. Myslí si, že pozastavená účinnosť mala byť len pri ustanoveniach, ktoré súd spochybňoval a užitočné veci mal nechať prejsť.
„Budeme vyzývať ÚS SR, aby konal, ak bol taký rýchly v tejto veci, pretože nesvedčí právnej istote a stabilite, aby v tak závažnej veci ako je trestná politika štátu, sme teraz čakali rok, dva, či ÚS bude alebo nebude súhlasiť s tými paragrafmi,“ uviedol. Nevylučil, že by sa v budúcnosti pri podobných prípadoch stanovila lehota na posúdenie o merite veci. O téme bude hovoriť s koaličnými partnermi.
Podľa Roberta Kaliňáka klesá dôveryhodnosť Ústavného súdu tým, že dlho rozhoduje o sťažnostiach občanov, pričom o novele Trestného zákona rozhodol po niekoľkých dňoch. „Ich žiadosti, ich sťažnosti na Ústavný súd, nechávate pán predseda Ústavného súdu, čakať mesiace a roky, žiadosti poslancov Národnej rady, vám vyrovnaného partnera v rámci delenia moci, nechávate čakať tri roky. Žiadosť pani prezidentky, jej poradcov, s ktorými dobre vychádzate, pochopiteľne, deväť dní,“ uviedol. Vyzval Ústavný súd, aby aj o celej novele rozhodol rádovo v dňoch. Podľa neho by súdu pri takom tempe, ako posúdil podanie prezidentky Čaputovej a opozície, malo stačiť tridsať dní, aby rozhodol aj o ústavnosti novely.
So zmenami Trestného zákona chcú prísť znova
Vláda podľa Fica zvažuje, že príde opäť s novelizáciou trestného zákona, ktorá sa bude sústrediť na detenciu alebo prepadnutie majetku. Pozrieť sa chce znovu aj na výšky trestov. Zmeny by mohla predložiť na aprílovú schôdzu parlamentu, tento raz už cez riadne legislatívne konanie. Premiér deklaroval, že rozhodnutie ÚS SR bude riadne zverejnené v Zbierke zákonov.
Rozhodnutie ÚS vníma poslanec parlamentu Tibor Gašpar (Smer) s obavami, či sa nevytvára precedens medzi trojdelením moci v štáte – medzi výkonnou, súdnou a zákonodarnou mocou. „Vnímam toto rozhodnutie ako niečo, čo môže narušiť túto rovnováhu, a tým aj princípy ústavnosti,“ podotkol. Poradca premiéra David Lindtner označil rozhodnutie ÚS za politicko-právne.
PS: Urobíme všetko preto, aby to Ficovi ani na druhýkrát nevyšlo
Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentu Michal Šimečka označil „útoky“ Fica na Fiačana tiež za „neprijateľné“.
„Fico nedostal, čo chcel a teraz okolo seba kope. Vyzýva na odstúpenie a vyhráža sa predsedovi Ústavného súdu, že by ho mal budúci prezident odvolať – zrejme tým myslel Petra Pellegriniho. Takéto niečo si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Je to len ďalší dôkaz toho, že nemôžu mať všetko,” reagoval Šimečka.
Z Ficových slov je podľa neho zrejmé, že sa vládna koalícia znova pokúsi o amnestiu pre svojich ľudí cez ďalšiu novelu Trestného zákona. „Urobíme všetko preto, aby to Robertovi Ficovi ani na druhýkrát nevyšlo,“ dodal predseda PS.
SaS hovorí o osobnej pomste, premiérove slová považuje za neprijateľné
Ficove slová o odvolaní Fiačana považuje strana SaS za neprijateľné a za osobnú pomstu. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling v reakcii uviedol, že jedenásť z dvanástich sudcov ÚS SR bolo zvolených práve za vlády Smeru.
„Fico pol roka po voľbách nerieši nič iné, iba deštrukciu právneho štátu a sám seba. Aj dnešné reči o tom, že by mal odstúpiť predseda ústavného súdu, sú toho dôkazom. Bol to totiž Ivan Fiačan, kto sa stal predsedom Ústavného súdu, keď po tom otvorene túžil sám Robert Fico,“ reagoval.
Grendel: Fico sa vyhráža predsedovi Ústavného súdu, lebo je nervózny z toho, že vyzerá ako babrák
Robert Fico sa vyhráža predsedovi Ústavného súdu SR odvolaním, čo je v demokratickej spoločnosti absolútne neprijateľné. Uviedol to dnes poslanec národnej rady za hnutie Slovensko Gábor Grendel v reakcii na tlačovú besedu predsedu vlády, na ktorej Fico povedal, že keby mal právomoc odvolať predsedu ústavného súdu, tak ho odvolá.
Robert Fico je podľa Grendela nervózny, lebo pred svojimi trestne stíhanými kamarátmi vyzerá ako úplný babrák, ktorý nevládne, pretože nie je schopný splniť sľub, ktorý im dal. „Doručiť beztrestnosť im plánoval už na nový rok ako „vianočný darček“. To sa mu nepodarilo, tak si predsavzal ako plán B, že im ju doručí do 15. marca a zase sa mu to nepodarilo,“ povedal Grendel.
Zdôraznil, že Fico ako predseda vlády nemá kompetenciu odvolať predsedu Ústavného súdu SR, tú má len hlava štátu. „Aj na tomto vidíme, prečo vládnej koalícii tak veľmi záleží na tom, aby sa Peter Pellegrini stal prezidentom a mohol vykonávať všetko, čo koalícia potrebuje,“ dodal poslanec.
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič podotkol, že Fico dnes viackrát povedal, že rešpektuje rozhodnutie ústavného súdu, avšak v skutočnosti ním hlboko pohŕda. „Ústavou a spravodlivosťou pohŕdajú len diktátori a takíto ľudia nemajú čo robiť v demokratickej spoločnosti. My sa obávame, že Fico sa definitívne rozhodol vydať Slovensko cestou novej totality a diktatúry,“ vyhlásil.
Karas z KDH: Ficovi neprináleží kádrovať Fiačana
Opozičná strana KDH s vyjadreniami premiéra nesúhlasí, Ficovi podľa neho neprináleží kádrovať Fiačana, ani ho odvolávať či vyzývať k demisii.
„Predpokladom fungovania štátu je to, aby každý verejný funkcionár poznal svoje miesto v systéme a konal v jeho stanovených limitoch. Ak chce premiér Fico prekryť vyhláseniami k ÚS zlyhanie svojej vlády pri reforme trestnej politiky štátu, tak by si mal vybrať inú tému a nie pokračovať v rozklade fungujúcich inštitúcií, medzi ktoré nepochybne patrí aj ÚS,“ reagoval exminister spravodlivosti Viliam Karas./agentury/
X X X
Rusko vyslalo stíhačku proti francúzskym lietadlám nad Čiernym morom
Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že vyslalo stíhačku, aby „zabránilo narušeniu štátnej hranice Ruska“ tromi francúzskymi lietadlami nad Čiernym morom.
„S cieľom zabrániť narušeniu ruskej štátnej hranice bolo do vzduchu vyslané stíhacie lietadlo Su-27,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Nad Čiernym morom identifikovala posádka „lietadlo E-3F s radarom dlhého dosahu a dve viacúčelové stíhačky Rafale francúzskych vzdušných síl“.
Rusko sleduje stíhačky, tanky, ponorky i lietadlá NATO. Vytrvalý obranca pokračuje
Pri približovaní sa ruskej stíhačky „zahraničné vojenské lietadlá vykonali obrat smerom od hraníc Ruskej federácie,“ dodalo ruské ministerstvo, ktoré uviedlo, že vzdušný priestor Ruska nebol narušený.
Ide o najnovší zo série podobných incidentov nad Čiernym morom. V marci 2023 sa americký dron Reaper zrútil po zrážke s ruskou stíhačkou do Čierneho mora.
Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu nedávno uviedol, že ruské jednotky v januári hrozili zostrelením francúzskych lietadiel hliadkujúcich v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom.
Od začiatku ruského vojenského útoku na Ukrajinu francúzski piloti pravidelne hliadkujú na východnom krídle NATO v rámci snahy o posilnenie obranných pozícií Aliancie. Vykonávajú aj diaľkové lety, pri ktorých využívajú prieskumné lietadlá včasnej výstrahy AWACS. Pomocou výkonného radarového systému dokážu odhaliť odpaly rakiet, nálety či inú vojenskú aktivitu v rámci ukrajinského konfliktu./agentury/
X X X
Rokovanie maďarského premiéra a Donalda Trumpa bude smerovať k obnoveniu vzťahov
Viktora Orbána má prijať Donald Trump vo svojej rezidencii Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride. Trump už dávnejšie ocenil Orbána za jeho postoj proti migrácii a právam LGBTQ. Orbán bol prvým európskym lídrom, ktorý podporil Trumpovu kampaň v roku 2016.
Dve najdôležitejšie témy piatkového stretnutia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom budú obnovenie mieru v Európe a vrátenie maďarsko-amerických bilaterálnych vzťahov na úroveň, na ktorej boli počas Trumpovho prezidentského obdobia. Pre komerčnú televíziu ATV to v utorok uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Na otázku televízie, či sa Orbán stretne aj so súčasným americkým prezidentom Joeom Bidenom, Szijjártó neodpovedal. Zdôraznil však, že sa ukázalo, že „synonymom vytvorenia mieru v Európe a zlepšenia maďarsko-amerických vzťahov je Donald Trump“. Dodal, že z maďarskej strany sú pripravení na spoločnú prácu, pokiaľ Trump sa opäť stane prezidentom USA.
Orbána má prijať Trump vo svojej rezidencii Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride. Títo politici sa naposledy stretli v lete 2022 v golfovom klube exprezidenta v New Jersey.
Trump už dávnejšie ocenil Orbána, ktorý je proti migrácii a právam LGBTQ a o svojom spôsobe vládnutia hovorí ako o „neliberálnej demokracii“. Donald Trump ho prijal ešte ako prezident v Bielom dome v roku 2019. Orbán bol zasa prvým európskym lídrom, ktorý podporil Trumpovu prezidentskú kampaň v roku 2016, aktuality.sk
X X X
Pozemkový fond sa za éry Jána Marosza pustil do spisovej zápchy, kontroly projekt spochybňujú
\Analýza tvrdí, že bol od začiatku nerealistický, nezvládnuteľný a fakticky nemožný, a navyše vzbudzuje dôvodnú obavu o existencii korupčného prostredia.
Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
BRATISLAVA: Ambiciózny projekt „Spisová zápcha“ rozbehli na Slovenskom pozemkovom fonde ešte v apríli 2022. Vtedy bol šéfom úradu nominant OĽaNO Ján Marosz. Za predchádzajúcich vlád Smeru sa totiž na pozemkovom úrade nakopilo ťažko uveriteľných 28 000 nevybavených spisov z minulosti. Akcia „Spisová zápcha“ ich mala odbúrať v priebehu najbližších 12 mesiacov.
Najvyšší kontrolný úrad pritom nedávno zverejnil správu, v ktorej realizáciu projektu kritizuje. Kontrolóri vo svojej správe poukazujú na manažérske zlyhania okolo „Spisovej zápchy“. Medzi nevybavené spisy sa podľa nich časom zahrnuli aj nové spisy, čím sa projekt odklonil od pôvodného zamerania – zrýchlenia vybavovania „starých“ nakopených spisov.
„Keďže takéto (nové) spisy nemali byť v rámci projektu vybavované, nedošlo k výraznému zníženiu počtu evidovaných spisov. Spisy vybavovali kmeňoví zamestnanci, novoprijatí zamestnanci aj tzv. dohodári na projekt „Spisová zápcha“. Ich priemerné hodinové odmeny boli rôzne. Kým dohodári dostávali v sledovanom období na hodinu 29,68 eur, zamestnanci len niečo cez 9 eur,“ tvrdí Najvyšší kontrolný úrad.
Potreby štátu
Dnes už bývalý šéf pozemkového fondu Ján Marosz na zistenia kontrolórov reagoval na sociálnej sieti a pridal aj niekoľko grafov.
„Je v poriadku, že NKÚ robí kontroly, ale vychádza zo skreslených a neúplných podkladov tých ľudí, ktorí sú na SPF ´nemenní a nedotknuteľní´ cez všetky vlády. Je mi ľúto, že NKÚ si protirečí v samotnej analýze, ktorá je zmätočná a aj nepravdivá. Tvrdí, že nové spisy sa nemali vybavovať. Podľa tejto vety by dodnes neboli vysporiadané pozemky pod Valalikmi či vojenské letisko v Prešove. Dbali sme na prioritizáciu potrieb štátu. A navyše celý projekt spisovej zápchy tvorili sami zamestnanci SPF,“ napísal Marosz.
Do pozornosti dáva aj porovnanie vynaložených nákladov pozemkového úradu na odmeňovanie za prácu na projekte a dosiahnutý zisk pozemkového fondu za rok 2022.
Pri Matovičovi rozbehol kariéru politika
V októbri 2021 menoval minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan Marosza za generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu. Na funkciu síce predtým prebehli dve kolá výberových konaní, ale vhodný kandidát z nich napokon nevzišiel. Vtedajší premiér Eduard Heger Maroszove menovanie zdôvodnil tým, že ide o „politickú nomináciu OĽaNO“.
Ako šéf pozemkového fondu sa Marosz venoval aj odhaľovaniu podozrivých a údajne korupčných aktivít z minulosti, v máji 2023 ho na poste vystriedal Henrich Haščák. Novým generálnym riaditeľom sa od 30. novembra 2023 stal Richard Šmída. Rozhodla o tom novozvolená vláda Róberta Fica, ktorá zároveň z tohto postu odvolala Henricha Haščáka.
Iba nedávno pritom bývalý poslanec a exriaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz opustil hnutie Slovensko (pozn. red. – predtým OĽaNO) Igora Matoviča. Marosz Matovičovi vyčíta štýl vedenia hnutia, keď líder o veciach rozhoduje sám na poslednú chvíľu. „Nechcem to už ďalej znášať a vystavovať sa nepríjemným prekvapeniam,“ povedal v podcaste denníka Pravda Ján Marosz.
Kritická analýza
Na manažérske prešľapy bývalého vedenia pozemkového fondu upozornila ešte pred výsledkami kontroly aj Analýza rizika a fungovania Slovenského pozemkového fondu, ktorú si na základe vlastnej iniciatívy spracovalo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Na vedomie ju vzala úradnícka vláda premiéra Ľudovíta Odóra vlani v septembri, v tom čase rezortu pôdohospodárstva šéfoval Jozef Bíreš. Za jeho šéfovania rezortu zároveň došlo k zrušeniu projektu „Spisovej zápchy“. V tom čase už pozemkový fond riadil z pozície generálneho riaditeľa Henrich Haščák.
Pôvodne sa počítalo s tým, že projekt „Spisovej zápchy“ bude prebiehať od apríla 2022 do júna 2023. V tomto termíne sa však staré spisy nevybavili a preto ho ešte v predstihu predĺžili až do konca decembra 2023. Napokon ho po nástupe úradníckej vlády a Maroszovom konci na stoličke šéfa pozemkového fondu nové vedenie predčasne zrušilo.
Spomínaná analýza sa okrem iných záležitostí venovala aj projektu „Spisovej zápchy“. Označuje ho za nereálny, pričom jednou z prekážok jeho realizácie bol nízky počet zamestnancov pozemkového fondu a spôsob ich odmeňovania obmedzený zákonmi. Na pozemkovom fonde preto v súvislosti s odmenami spravil kontrolu aj bratislavský Inšpektorát práce, ktorý našiel viaceré porušenia zákonov.
Projekt na odbúranie starých spisov
Projekt „Spisová zápcha“ bol založený na predpoklade, že ak budú zamestnanci finančne motivovaní, bude možné vybaviť 27 900 spisov za približne jeden rok. Táto hypotéza podľa analýzy rezortu pôdohospodárstva narazila na skutočnosť, že približne 180 zamestnancov, ktorí pracovali na oddeleniach zasiahnutých projektom, muselo okrem toho priebežne vybavovať aj nové žiadosti.
Podľa výročných správ SPF z rokov 2011 až 2022 bol priemerný počet právnych aktov predložených na schválenie Rade SPF 2 211 – najviac ich bolo 3 450 v roku 2015 a najmenej 1 148 v roku 2012.
Ak sa preto nepočíta agenda vydávania stanovísk a agenda vecných bremien, ktoré sa nepredkladajú Rade SPF a ktorá tvorila približne 5 800 spisov, reálne do projektu „Spisovej zápchy“ spadalo vyše 22 100 spisov.
Analýza rizika a fungovania SPF pritom pripomína, že k žiadnej zmene právnej úpravy, ktorá by umožňovala rýchlejšie vybavovanie žiadostí alebo k zmene v technickom a informačnom zabezpečení SPF nedošlo:
„Ak by mali byť tieto spisy vybavené v lehote jedného roka, buď by to znamenalo 1000-násobné zvýšenie počtu vybavených žiadostí, ktoré by končili právnym aktom, alebo by sa SPF žiadosťami nezaoberal a zamietal by ich bez relevantného dôvodu okrem žiadostí, ktoré vybaviť musí – reštitúcie. Zvýšenie pracovnej výkonnosti o 1000 percent pri nezmenenom počte zamestnancov a pri priebežnom narastaní počtu spisov je preto nerealistické.“
Nerealistický, nezvládnuteľný a nemožný
Pozemkový fond priemerne ročne zaeviduje 12 090 spisov a dokáže vybaviť priemerne 17 787 spisov ročne do štádia „ukončené“. Z toho má vyplývať, že úrad má dostatočné personálne kapacity na bežnú agendu a navyše disponuje 32-percentnou rezervou na vybavovanie „starých“ spisov.
Analýza preto vychádza z predpokladu, že ak sú údaje o spisovej zápche realistické a predstavujú 27 328 spisov a voľná ročná kapacita na odbúravanie spisov prostredníctvom interných kapacít pozemkového fondu predstavuje 5 697 spisov, vyplýva z toho, že SPF sa so starými spismi dokáže vysporiadať za 57,56 mesiaca, čo v preklade znamená takmer päť rokov.
Vo vládnom dokumente sa v záveroch k projektu „Spisovej zápchy“ preto píše:
„… je vysoko pravdepodobné, na hranici istoty, že celý projekt „spisová zápcha“ bol od začiatku nerealistický, nezvládnuteľný a fakticky nemožný. Navyše vzbudzuje dôvodnú obavu o existencii korupčného prostredia, nakoľko do dnešného dňa nikto nedokázal vysvetliť, akým spôsobom sa vyberali spisy na vybavenie, ako je možné, že sa vybavovali aj nové aj staré spisy pri použití bežného fondu pracovnej doby zamestnancov SPF. Je vysoko pravdepodobné, že sa spisy vybavovali účelovo, podľa určeného kľúča a v prospech, alebo neprospech žiadateľa. Navyše neexistuje preukázateľne žiadna spojitosť medzi SPF a napríklad PPA a nieje možné preukázať, že fond napr. konal v súlade so záujmami SR.“
Ján Marosz reaguje
Redakciou skrátená a upravená reakcia bývalého šéfa pozemkového fondu Jána Marosza k záverom analýzy a správe NKÚ o kontrole k projektu „Spisová zápcha“:
„Minister pôdohospodárstva a vláda SR ma zaviazal pracovať na odstránení nahromadenej kopy spisov, ktorá sa za predchádzajúcich vlád riešila selektívne a v zásade nikoho nezaujímala. Spolu so zamestnancami a ministerstvom financií sme spisy spočítali a rozbehli sme projekt „Spisová zápcha“. Ani vtedajší minister Samuel Vlčan, ani vtedajší člen rady pán Richard Šmída – súčasný generálny riaditeľ SPF – napriek tomu, že o projekte vedeli a na mesačnej báze mali podrobné informácie a štatistiky, nevzniesli nijaké výhrady. Od začiatku sme mali na zreteli hospodárne nakladanie s prostriedkami štátu – vláda, ministerstvo financií ako aj SPF vedeli, že bez prijatia približne 50 nových a kvalifikovaných zamestnancov nie je možné túto spisovú zápchu rozpustiť. Preto sme zvolili spôsob takzvanej projektovej „naviac práce“ súčasných zamestnancov.
Moja osobná kapacita sa sústredila primárne na prioritu, ktorú mi zverila vláda SR a to bol dôsledný boj s korupciou ako aj odstránenie spisovej zápchy. Trvám na grafoch, ktoré sú voľne dostupné na mojom profile sociálnej siete, že ak by úradnícka vláda projekt nezrušila, dnes mohol byť dosiahnutý cieľ, že SPF vybavuje agendu priebežne v presne stanovených lehotách. Pri dodržaní lehôt a predpísaného počtu spisov by boli exaktne vyplácané odmeny. Vyhodnocovať parameter „vstupnej kopy“ nie je korektné. Treba si všímať parameter celkovej rozpracovanosti spisov, ktorý odráža reálnu „naviac prácu“ a úsilie zamestnancov poradiť si s dedičstvom z minulosti.
Zabrániť žiadateľom, ktorí cítili, že SPF konečne odpisuje spisy, aby si dávali ďalšie žiadosti, nie je zo zákona možné. Pripomínam, že aj doplnenie súčasných spisov vytvára číslo na vstupe a nemusí ísť o nový spis. Vyčítať mi, že som sa odvážne a systematicky ako prvý riaditeľ SPF pustil do práce s touto anomáliou, ktorá ma legislatívne príčiny, je zvrátené. Množstvo kontrolných zistení sú maličkosti, ktoré pri obrovskej snahe zamestnancov – motivovaných odmenami za svoju „naviac prácu“ – sa javia ako nepodstatné. Kľúčové je, že o 80 percent viac farmárov dostalo svoje zmluvy, že reštituenti po rokoch čakania dostali naspäť svoj majetok a aj to, že sme stanovili jasné pravidlá pre predaje pôdy, kde minulé vedenia „obsluhovali“ politicky spriaznené osoby – na čo sme poukazovali na tlačových konferenciách. Ministerstvo pôdohospodárstva, keby chcelo, mohlo upraviť zákon tak, aby zamestnanci SPF mali zákonné lehoty na vybavenie spisu – podobne ako je tomu na okresných úradoch . Žiaľ, naše návrhy a snaha o intenzívnu komunikáciu nenachádzala odpovede, rovnako „hluchá“ bola naša enormná snaha prepojiť aj IT systémy a zdielať v jednom rozhraní všetky dáta medzi SPF a PPA.“, aktuality.sk
X X X
František Šebej: Fico zrádza našu západnú identitu. Stane sa tútorom našej bezpečnosti Putin?
„Je možné, že v jednom okamihu si nie Fico a jeho popletení priaznivci, povedia, že však my nemusíme byť v NATO, ale že niekto v NATO Slovensku povie, že keď teda nechcete byť súčasťou našej spoločnej obrany, našich spoločných zámerov a hodnôt, tak čo tu vlastne ešte robíte? To sa nám môže veľmi ľahko stať,“ varuje pred aktuálnou zahraničnou politikou Ficovej vlády bývalý poslanec NR SR František Šebej.
Vlastizrada, aj takto lakonicky hodnotí najnovšiu otočku v zahraničnej politike Ficovej vlády bývalý dlhoročný poslanec František Šebej. Ficovu interpretáciu vojny na Ukrajine, verbálne výpady voči západným spojencom ako i stretnutie nášho ministra zahraničia so Sergejom Lavrovom považuje za vážny problém ako i ohrozovanie našich bezpečnostných záujmov aj exminister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.
Ten upozorňuje, že spojenci môžu začať strácať k Slovensku i tú najnákladnejšiu vzájomnú dôveru. „Neviem, ako by mohla dostať väčšiu ranu ako tým, že sa minister Juraj Blanár stretol s ministrom zahraničných vecí Ruska Lavrovom. Už asi iba tak, že by sa premiér Fico stretol s prezidentom Putinom,“ hovorí bývalý minister Miroslav Wlachovský.
„Do normálu sa vrátime ihneď ako si stanovíme, čo je vlastne normálne.“ Tak znie slávny citát autora Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglasa Adamsa. No a celkom v duchu tohoto citátu o hľadaní akéhosi nového normálu je dnes aj Slovensko a jeho zahraničná politika.
Zásluhou štvrtej vlády Roberta Fica sme totiž dnes v procese predefinovania nového normálu našej zahraničnej politiky ako i celkového geopolitického ukotvenia Slovenska. Kým doteraz sme dlhodobo vystupovali ako stabilný, spoľahlivý a najmä predvídateľný spojenec našich euroatlantických partnerov, a to vrátane predchádzajúcich Ficových vlád, dnes ten istý Robert Fico vo svojom štvrtom pontifikáte začína naše geopolitické ukotvenie a z neho vyplývajúcu zahraničnú politiku, otáčať ku kurzu, ako tomu on sám hovorí, „všetkých štyroch svetových strán“.
Od Fica a ani od ľudí, ktorí sú okolo neho, nemožno čakať nejakú statočnosť. Oni sú voči potenciálnemu agresorovi apriórne v poddanskom postavení. Toto nie je politika na štyri svetové strany, lebo tie strany sú fakticky iba dve. Je tu demokratický Západ, ku ktorému patrí aj brániaca sa Ukrajina, no a potom je tu totalitný, fašistický východ, teda Rusko, hodnotí túto politiku František Šebej.
Aké sú teda dôvody zmeny nášho zahraničnopolitického kurzu a aké následky to pre Slovensko môže mať? Je v stávke naša bezpečnosť? Neohrozuje nová Ficova politika naše kľúčové bezpečnostné spojenectvá a ak áno, v mene čoho a koho vlastne? To sú témy dnešného podcastu s exministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským a bývalým predsedom parlamentného zahraničného výboru Františkom Šebejom, aktuality.sk
X X X
Nemec si nechal vpichnúť vyše 200 dávok vakcíny proti covidu-19. Jeho imunitný systém vedcov prekvapil.
Vedci z univerzity v nemeckom Erlangene skúmali vzorky krvi u muža, ktorý sa nechal viac ako 200-krát naočkovať proti chorobe covid-19. Zistili, že jeho imunitný systém funguje úplne normálne, píše agentúra DPA. Výskumníci však zdôraznili, že ide o ojedinelý prípad a že výslovne neodporúčajú takýto postup opakovať.
Nemenovaného muža (62) z mesta Magdeburg vedci kontaktovali na základe novinových článkov, ktoré o jeho enormnom záujme o očkovanie proti chorobe covid-19 informovali. Tím výskumníkov z univerzity Friedricha Alexandra v bavorskom Erlangene skúmal vzorky mužovej krvi v priebehu niekoľkých rokov. Zistil, že jeho imunitný systém nielenže fungoval úplne normálne, ale určité obranné bunky a protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 boli výrazne častejšie ako u ľudí, ktorí dostali štandardné tri očkovania.
Dovtedy nebolo jasné, ako sa podobné „hyperočkovanie“, ako to vedecká skupina nazvala, na ľudskom imunitnom systéme prejaví. Výsledky svojej štúdie tím vedcov publikoval v odbornom časopise Lancet Infectious Diseases.
Dôvod neprezradil
Muž sa podľa svojich slov nechal 217-krát naočkovať z osobných dôvodov, 134 očkovaní úrady oficiálne potvrdili. „Kontaktovali sme ho a pozvali ho, aby sa podrobil rôznym testom v Erlangene. O náš výskum prejavil veľký záujem,“ uviedol Kilian Schober z Inštitútu mikrobiológie na univerzite v Erlangene.
Podľa dostupných informácií však ide zrejme o muža, ktorý sa mnohonásobne očkoval proti covidu preto, aby mohol predávať sfalšované očkovacie preukazy s pravými číslami šarží vakcín ľuďom, ktorí sami odmietajú vakcináciu. Ako v apríli 2022 informovali agentúry AP a DPA, nemecké úrady muža vyšetrovali.
Výsledok štúdie ukázal, že testovaný muž mal veľké množstvo T-buniek proti chorobe covid-19. Ide o takzvané efektorové T-bunky, ktoré si „pamätajú“ prekonané infekcie, zabíjajú patogény, a tak bojujú proti vírusu. Ich počet bol vyšší ako v porovnávacej skupine osôb očkovaných trojkombináciou vakcín. Vedci nedokázali u týchto efektorových T-buniek zistiť žiadnu únavu, boli rovnako účinné ako u normálne očkovaných osôb.
„Celkovo sme nezistili žiadne známky slabšej imunitnej odpovede, skôr naopak,“ povedal Schober. Navyše aj 217. očkovanie, ktoré muž počas štúdie podstúpil, malo stále efekt. Počet protilátok proti chorobe covid-19 sa v dôsledku toho výrazne zvýšil.
„Náš testovaný subjekt bol očkovaný celkom ôsmimi rôznymi vakcínami, vrátane rôznych dostupných mRNA vakcín,“ uviedol Schober. „Zistenia, že aj napriek tejto mimoriadnej hypervakcinácii sa nevyskytli žiadne rozpoznateľné vedľajšie účinky, zodpovedajú dobrej všeobecnej znášanlivosti prípravkov,“ dodal. Výskumníci však zdôraznili, že ide o ojedinelý prípad. Z výsledkov nemožno vyvodiť ďalekosiahle závery alebo dokonca odporúčania pre celú populáciu.
Vakcinologická spoločnosť odporúča obnovovať očkovanie hlavne ľuďom nad 65 rokov a chronicky chorým, vhodné je to raz ročne podobne ako pri chrípke na jeseň./agentury/
X X X
Jedno z najdôležitejších víťazstiev rumunskej hriešnice. Halepová si na súde vybojovala návrat k tenisu
Rumunská tenistka Simona Halepová uspela so svojím odvolaním a Športový arbitrážny súd v Lausanne (CAS) jej v utorok skrátil štvorročný trest za doping na deväť mesiacov. Dvojnásobná grandslamová šampiónka sa tak môže ihneď vrátiť na kurty.
Tenisová kariéra Halepovej dlho visela na vlásku.
CAS uviedol, že jeho sudcovia čiastočne vyhoveli Halepovej odvolaniu a skrátili jej zákaz činnosti, ktorý sa uplatnil spätne a deväťmesačný trest tak vypršal už vlani v júli.
Trojčlenný súd rozhodol, že Halepová mala pozitívny test po tom, čo sa zakázaná látka „dostala do jej tela konzumáciou kontaminovaného doplnku.“
Bývalá svetová jednotka dostala trest v septembri 2023 na základe pozitívneho nálezu na US Open 2022 a následných nezrovnalostí v biologickom pase.
Halepová sa proti rozhodnutiu Medzinárodnej agentúry pre tenisovú integritu (ITIA) odvolala a tvrdila, že pozitívny test na roxadustat spôsobili kontaminované výživové doplnky.
Táto látka stimuluje telo k väčšej produkcii prirodzeného hormónu EPO, ktorý je už dlho dopingovým prostriedkom preferovaným u vytrvalostných športovcov.
Ak by zostala v platnosti pôvodná dĺžka trestu, vypršal by až v októbri 2026, keď by Halepová mala už 35 rokov. Informovala agentúra AP./agentury/
X X X
V Paríži sa začal súd s režisérom Romanom Polanskim
Režiséra zažalovala britská herečka Charlotte Lewisová. Polanski bol obvinený z ohovárania, potom čo označil herečkine obvinenia zo sexuálneho obťažovania za klamstvá.
V Paríži sa v utorok začal proces s francúzskym režisérom poľského pôvodu Romanom Polanskim, obvineným z ohovárania. Zažalovala ho britská herečka Charlotte Lewisová za to, že jej obvinenia zo sexuálneho zneužívania označil koncom roka 2019 v rozhovore pre magazín Paris Match za nechutnú lož. Informovala o tom agentúra DPA.
Na lavici obžalovaných sa tak okrem 90-ročného filmára ocitol aj redaktor magazínu Paris Match, ktorý s ním robil rozhovor. Samotný Polanski sa na začiatku pojednávania osobne nezúčastnil.
Lewisová obvinila Polanského zo sexuálneho zneužívania v roku 2010. Mal sa ho dopustiť v 80. rokoch. „Vedel, že mám 16 rokov, keď sa mi vnútil vo svojom parížskom byte,“ povedala herečka, ktorá dostala malú rolu v Polanského filme Piráti (1986).
Spochybňuje jej obvinenia
Polanski obvinenia v rozhovore pre Paris Match poprel. Odvolával sa v ňom aj na vyjadrenia herečky, ktoré podľa neho spochybňovali jej obvinenia. V inom rozhovore Lewisová totiž povedala, že nevedela, s koľkými mužmi mala ako 14-ročná sex za peniaze a že ju fascinoval Polanski a chcela byť jeho milenkou.
„Základnou vlastnosťou dobrého klamára je vynikajúca pamäť,“ povedal Polanski pre Paris Match. „Charlotte Lewisová bude vždy na zozname mojich žalobcov bez toho, aby na tieto rozpory poukázalo,“ dodal.
Lewisová na margo rozhovoru, ktorý citoval Polanski, povedala, že mnohé citácie, ktoré jej pripisovali, neboli presné. Tvrdí, že už v roku 2010 sa proti nej spustila ohováračská kampaň, ktorá sa podpísala na jej kariére a zdraví. Prípadné odsúdenie Polanského bude vnímať ako formu spravodlivosti. „Roman Polanski veľmi dobre vie, že som nikdy nebola prostitútkou ani klamárkou. Chcem len očistiť svoje meno pre svojho syna a jeho budúce deti,“ uviedla Lewisová.
Nie je prvou ženou, ktorá ho obvinila
Lewisová nie je jedinou ženou, ktorá vzniesla vážne obvinenia voči Polanskému. Najmä od vzniku hnutia #MeToo v roku 2017 ho niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho zneužívania, predovšetkým v 70. rokoch, čo on popiera. V roku 2018 bol však vylúčený z akadémie rozhodujúcej o udeľovaní Oscarov.
Polanski je v USA stále obvinený zo zneužitia 13-ročného dievčaťa vo vile hollywoodskej hviezdy Jacka Nicholsona v roku 1977. Režisér vtedy priznal vinu a strávil 42 dní na psychiatrii. Deň pred vyhlásením rozsudku však z obavy, že mu väzbu predĺžia, ušiel do Francúzska. Odvtedy žije prevažne vo Francúzsku a vyhýba sa návštevám krajín, ktoré majú so Spojenými štátmi dohodu o vydávaní osob, aktuality.sk
X X X
Ťažký rozhovor s Laurou Kellö Kalinskou o jej novej knihe
Knihy sa píšu inak ako články, tvrdí reportérka Aktuality.sk. Od koho čerpala informácie?
Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
Jakub Gulík sa v Ťažkom rozhovore Laury Kellö Kalinskej pýtal na knihu, ktorú napísala o vyšetrovaní vraždy Jána a Martiny.
Investigatívna reportérka porozprávala moderátorovi o vlastnom knižnom debute Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie. Najnovší knižný titul vychádzajúci pod hlavičkou Aktuality.sk podrobne mapuje prácu polície pri pátraní po páchateľoch ohavného zločinu. Napriek bohatej faktografii je nielen napínavým a zároveň smutným čítaním o náročnej práci polície pri vyšetrovaní spoločensky i politicky exponovaného prípadu, ale aj pohľadom do myslí páchateľov, aktualit.sk
X X X
Minister Susko blokuje rozhodnutie Ústavného súdu. Opozícia sa obáva, že tak bude robiť aj protizákonne
Rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti niektorých bodov spornej novely Trestného zákona je stále na stole ministerstva spravodlivosti. To má 15-dňovú lehotu na to, aby ho zverejnilo v Zbierke zákonov. Ak sa tak nestane, podľa odborníkov môže rezort páchať dokonca až sabotáž.
Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Borisa Suska stále nezverejnilo v Zbierke zákonov rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým zastavil účinnosť niektorých bodov Trestného zákona.
V rukách ho má pritom už minimálne päť dní a čas na zverejnenie sa mu pomaly kráti. Podľa zákona tak musí spraviť do 13. marca. „Ústavný súd SR doručil svoje rozhodnutie do elektronickej schránky Ministerstva spravodlivosti SR dňa 28. februára. Aktuálne prebiehajú všetky úkony spojené s vyhlásením predmetného uznesenia v Zbierke zákonov,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa rezortu Lucia Hurajtová.
Opozícia aj niektorí odborníci sa preto obávajú, že rovnako ako pri novele trestných kódexov bude rezort spravodlivosti a vláda naťahovať čas do poslednej chvíle. Varujú tiež pred možnosťou, že by ministerstvo rozhodnutie úplne ignorovalo a nikdy by ho v Zbierke zákonov nevydalo.
Podobná situácia sa totiž stala v Poľsku v roku 2016.
Ústavný súd vyslal odkaz Suskovi
Ústavný súd minulý týždeň v stredu bezprecedentne rozhodol o pozastavení účinnosti niektorých bodov novely Trestného zákona ešte pred zverejnením samotnej novely v Zbierke zákonov. Tú zdržiaval Robert Fico aj Peter Pellegrini, ktorí využívali maximálny čas zákonných lehôt, aby zdržiavali platnosť novely do poslednej chvíle. Následne putovala novela k ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi, ktorý ju dodnes v zbierke nezverejnil. Zdôvodňuje to potrebou korektúry zákona.
Podľa opozície tento fakt vytvára obavy, že by tak mohla koalícia konať aj v prípade rozhodnutia Ústavného súdu. „Ja očakávam, že toto uznesenie by malo byť čo najskôr zverejnené, pretože tam nemá dôjsť k akej oprave, keďže to uznesenie vydáva Ústavný súd. Nerozumiem teda tomu, prečo dodnes ešte zverejnené nie je,“ uviedla pre Aktuality.sk poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová.
S možnosťou, že by mohlo ministerstvo naťahovať zverejnenie rozhodnutia, pravdepodobne rátal aj samotný Ústavný súd. V uznesení nepriamo odkázal ministrovi Suskovi, že mu ako ústavnému činiteľovi, ktorý zodpovedá za činnosť ministerstva spravodlivosti, vyplýva z ústavy povinnosť zabezpečiť včasné zverejnenie tohto uznesenia v Zbierke zákonov, aktuality.sk
X X X
Bývalý riaditeľ SIS Aláč neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde
Sťažnosť sa týkala jeho minuloročného odvolania z funkcie šéfa Slovenskej informačnej služby. Návrh na odvolanie schválila vláda Ľudovíta Ódora. Prezidentka Aláča odvolala s účinnosťou od 24. augusta.
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR proti svojmu minuloročnému odvolaniu z funkcie. Jeho sťažnosť ÚS odmietol a návrhu na odklad vykonateľnosti nevyhovel. Senát ÚS tak rozhodol na neverejnom zasadnutí 29. februára.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová odvolala riaditeľa SIS s účinnosťou od 24. augusta 2023. Návrh na odvolanie predtým schválila vláda premiéra Ľudovíta Ódora.
Súviselo to s obvinením zo strany Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie. Obvinenie vtedajšieho šéfa SIS a ďalších osôb sa týkalo zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní, aktuality.sk
X X X
Novým riaditeľom Slovenského národného archívu Igor Adamec
Do funkcie nastúpil od marca, kedy vystriedal Ivana Tichého.
Novým riaditeľom Slovenského národného archívu je Igor Adamec. Do pozície nastúpil od marca. Vo funkcii vystriedal Ivana Tichého. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
„Rezort vnútra verí, že pod vedením nového riaditeľa Slovenského národného archívu prejdú uchovávanie, ochrana a propagácia dokumentov, ktoré sú súčasťou našej histórie a identity, modernizáciou a má plnú dôveru vedenia rezortu. Je naším spoločným záujmom ochrániť archívne dedičstvo pre ďalšie generácie,“ uviedol rezort. Adamec bol prijatý na dobu neurčitú,aktuality.sk
X X X
Kremeľ sa snaží zničiť vplyv Alexeja Navaľného aj po jeho smrti. Prezident Putin nevysloví jeho meno a štátna televízia smrť kritika ignoruje
Ruské úrady očierňovali opozičného lídra Alexeja Navaľného počas jeho života s bezohľadnosťou, ktorá naznačuje, že mal väčší vplyv, než si Moskva chce pripustiť. Ani po jeho smrti sa postoj Kremľa nezmenil.
Ruský prezident Vladimir Putin sa za dva týždne, odkedy zomrel jeho odporca vo veku 47 rokov v trestaneckej kolónii, verejne o ňom nezmienil ani slovom.
Ruská štátna televízia bola takmer rovnako ticho.
Spravodajstvo ohľadom smrti sa obmedzilo na krátke vyhlásenie väzenských orgánov v deň Navaľného úmrtia a niekoľko letmých televíznych komentárov štátnych propagandistov, ktorých cieľom bolo presunúť vinu a zaútočiť na Navaľného manželku Juliu Navaľnú, ktorá oznámila, že bude pokračovať v jeho práci.
V piatok 1. marca, keď sa v ruskom hlavnom meste zhromaždili tisíce ľudí na pohrebe Navaľného a oslavovali jeho meno, moskovskí úradníci sa správali, akoby táto spomienka nebola udalosťou.
Štátne spravodajstvo ju úplne ignorovalo.
Sam Greene, profesor ruskej politiky na King’s College v Londýne, o smrti hlavného ruského protivníka hovorí pre americký denník New York Times:
„Súčasťou prístupu Kremľa bolo nedať mu viac kyslíka, ako bolo absolútne nevyhnutné, alebo pokiaľ to bolo možné, nedať mu kyslík vôbec.”
Putin roky odmietal spomenúť meno – Navaľnyj. Štátna televízia sa o ňom takmer nikdy nezmieňuje.
Úrady zakázali kritikovi Putina kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018 a do veľkej miery mu zabránili zapojiť sa do demokratickej politiky západného štýlu, ktorú chcel v Rusku vidieť.
Greg Judin, ruský sociológ, ktorý v súčasnosti pôsobí na Princetonskej univerzite, označuje postoj Kremľa za strategické opomenutie.
Odstránením Navaľného z oficiálneho verejného života dal Kremeľ najavo, že nie je politikom, ktorý predstavuje legitímnu alternatívu, ale prirovnáva ho k extrémistom, teroristom alebo nepriateľom štátu, ktorí pôsobia mimo rámca politiky, povedal Judin.
„V Rusku sa vytvára predstava o politike tak, že všetko, čo chýba v oficiálnom diskurze, je nepodstatné, pretože to aj tak nemá šancu na realizáciu,” vysvetlil Judin.
„Ak sa o vás nehovorí v televízii, tak neexistujete,” zdôraznil.
Potlačovaná sláva
Ruský donucovací aparát zároveň čoraz krutejšie prenasledoval Navaľného, ktorého v roku 2020 otrávil novičokom, väznil ho v neľudských podmienkach a nakoniec ho poslal do odľahlého bývalého gulagu za polárnym kruhom.
Dokonca aj bez sily televízie sa Navaľnému podarilo stať sa v Rusku známym prostredníctvom internetu.
Navaľného prítomnosť na internete podkopala názory Kremľa o jeho bezvýznamnosti.
V roku 2021 zhromaždil viac ako 100 miliónov používateľov, ktorí si pozreli Navaľného materiál o drahom sídle postavenom pre Putina na pobreží Čierneho mora, čo Navaľnému zvýšilo silu opozičného lídra.
Navaľnyj si aj z väzenia udržiaval postavenie popredného oponenta a komunikoval prostredníctvom písomných odkazov, ktoré jeho právnici a tím zverejňujú na sociálnych sieťach, a prostredníctvom prejavov v súdnej sieni, ktoré jeho spojenci zverejňovali na sociálne siete.
Sociológ Judin tvrdí, že „ruská politika sa už dávno zredukovala na akýsi súboj medzi dvoma mužmi, medzi Putinom a Navaľným.”
„To bolo úplne jasné každému poctivému pozorovateľovi ruskej politiky,” dodáva.
Čo hovoria ruskí propagandisti
Viačeslav Nikonov, synovec ministra zahraničných vecí z čias stalinizmu je prokremeľský poslanec ruského parlamentu, ktorý prerušil politické vysielanie tým, že prečítal vyhlásenie väzenských orgánov a povedal, že podľa predbežných lekárskych informácií bola príčinou Navaľného smrti krvná zrazenina.
Rýchlo sa vrátil k chvále pokroku ruskej armády na Ukrajine, pričom citoval slávny vojnový pokrik svojho starého otca, a potom svoje vysielanie ukončil.
V nasledujúcich hodinách a dňoch venovali ruské štátne kanály Navaľného smrti pozornosť len v niekoľkých krátkych komentároch, pričom sa objavili bizarné konšpiračné teórie. Margarita Simonianová, šéfka štátnej televízie RT (Russia Today), v diskusnej relácii uviedla, že načasovanie smrti vyvoláva veľké otázky, pretože Navaľného manželka sa v tom čase zúčastnila na výročnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove.
Ona a ďalší propagandisti naznačili, že Západ zinscenoval Navaľného smrť, aby zatienil vplyv nedávneho rozhovoru prezidenta Putina s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom (bývalým moderátorom Fox News).
Doteraz však nevysvetlili, ako mohol Západ zorganizovať Navaľného smrť, keď bol v trestaneckej kolónii.
Tvrdili, že Navaľného smrť je to posledné, čo by si Kremeľ želal, pretože by Západu poskytla nový dôvod na vyvíjanie tlaku na Rusko.
„Čo môže lepšie vyvolať obviňujúci pátos ako náhla smrť hlavného kritika Kremľa, ako zosnulého nazvali v európskej tlači?” opýtal sa komentátor a kremeľský propagandista Dmitrij Kiseľov vo svojej relácii.
Po prvom spravodajskom cykle sa štátne televízne kanály odmlčali. Navaľného smrť a nezodpovedané otázky okolo nej divákom zväčša úplne zamlčali, aj keď sa tvár ruského opozičníka objavila na obálkach novín a časopisov po celom svete.
Trollovia a boj
Samostatne sa na internete objavili trollovia napojení na Kremeľ, ktorí zosilnili kritiku Júlie Navaľnej po tom, ako oznámila, že bude pokračovať v práci svojho manžela.
Výskum Antibot4Navalny je skupina anonymných dobrovoľníkov, ktorí monitorujú aktivity ruských trollov, opisujú koordinovanú kampaň s cieľom očierniť Navaľnú na internete vrátane propagácie sfalšovaných fotografií a falošných obvinení.
Tento prístup ruských orgánov pokračoval aj počas piatkového pohrebu Navaľného.
Štátna televízia túto udalosť takmer úplne ignorovala, zatiaľ čo Kremľu naklonené online kanály a účty na sociálnych sieťach sa zapojili do protiopatrení zameraných na rusky hovoriace publikum.
Provládny kanál Readovka sa na Telegrame snažil vyvolať pochybnosti o počte ľudí, ktorí prišli na pohreb Navaľného.
Kanál naznačil, že Navaľného využil Západ, pretože ľudia, ktorí mu prišli vzdať poslednú úctu, vtipkovali v anglickom jazyku.
Zatiaľ čo Putin odmieta spomenúť Navaľného meno, aby mu nepriznal status, trollovia to využívajú naplno, a preto si môžu pripisovať veľký úspech tým, že spomenú ruského oponenta v každom príspevku, aktuality.sk
X X X
Ruská polícia zadržala účastníkov pohrebu Alexeja Navaľného
Polícia vypátrala účastníkov za pomoci videozáznamov. V deň pohrebu bolo zadržaných viac ako 100 osôb.
Od minulotýždňového pohrebu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zadržala polícia niekoľko účastníkov pohrebu a spomienkových akcií, ktorých dodatočne vypátrala prostredníctvom videozáznamov. V utorok o tom informovali ruskí ľudskoprávni aktivisti z organizácie OVD-Info. TASR prevzala správu z agentúry DPA.
Noc v policajnej väzbe strávila napríklad žena z Moskvy. Tú vraj policajti vypátrali po tom, čo ju videokamera zachytila na spomienkovej akcii, kde kričala heslá ako „Sláva hrdinom“. Týmto skandovaním vraj vyjadrovala podporu Ukrajine, ktorá sa už vyše dva roky bráni ruskej invázii. Žena podľa organizácie dostala neskôr pokutu.
Bude ruská polícia ďalej zatvárať?
Hovorca OVD-Info pre ruský spravodajský portál Agentstvo uviedol, že je priskoro nazvať to vlnou zatýkania. Zdôraznil však, že jeho organizácia už predtým varovala pred sledovaním účastníkov pohrebu a pietnych spomienok políciou prostredníctvom videozáznamov a nových technológií na rozpoznávanie tvárí.
V deň pohrebu Navaľného bolo zadržaných vyše 100 ľudí, hoci len niekoľko z nich v Moskve. Väčšinu ľudí zadržali v Novosibirsku. Stovky ľudí zadržala polícia aj počas nasledujúcich dní, keď chceli položiť kvety k pamätníkom.
Navaľnyj, ktorý bol považovaný za hlavného kritika ruského prezidenta Vladimíra Putina, zomrel 16. februára v trestaneckej kolónii za okolností, ktoré ešte neboli objasnené. Na jeho pohrebe sa predošlý piatok zúčastnili tisíce ľudí, aktuality.sk
X X X
Slávny Jágr sleduje rast Slafkovského, no upozorňuje na problém. Mal by Slovák opustiť Montreal?
Zdá sa to neuveriteľné, no slovenský útočník Juraj Slafkovský cez víkend odohral už svoj 100. zápas v najlepšej hokejovej lige na svete.
Jágr naznačuje, že Slafkovský by potreboval okolo seba mať viac skúsených hráčov. Draftová jednotka z roku 2022 ma stále iba 19 rokov a jeho kariéra v NHL sa zatiaľ vyvíja veľmi sľubne.
Po slabšom začiatku aktuálnej sezóny sa rozbehol a patrí medzi najdôležitejších hráčoch Montrealu Canadiens.
V jeho drese počas prvej stovky profiligových zápasov zaznamenal 41 bodov, k 17 gólom pridal 24 asistencií.
Je to adekvátny počet bodov, alebo sa čakalo viac? V zámorí sa zhodujú, že vývoj slovenského pokračuje tak, ako má a to po všetkých dôležitých stránkach.
Montreal má mladý tím a ostrieľaných veteránov je v ňom pomenej. Slafkovský hráva v prvom útoku, kde mu robia spoločnosť 23-ročný Cole Caufield a o rok starší Nick Suzuki.
Kritici často spomínajú vek hráčov ako jeden z dôvodov, prečo sa kanadský klub už roky márne snaží dostať na úroveň z čias najväčšej slávy. Skúsenosti chýbajú.
To, že Slafkovský by potreboval v tíme staršie vzory, od ktorých by mohol čo-to pochytiť, si myslí aj Jaromír Jágr.
Česká legenda Pittsburghu Penguins, ktorej dres prednedávnom vyvesili pod strop domácej haly, hovoril o potrebe mať v tíme mladíkov, no aj hráčov, od ktorých sa mladé uchá môžu učiť.
Jágr opísal, ako mu to v začiatkoch pomohlo. Rodák z Kladna začínal v trocha inej pozícii ako slovenská draftová jednotka z Košíc.
„Draftovali ma z piateho miesta, ale začínal som vo štvrtej formácii. V tíme bolo veľa skvelých hokejistov, od ktorých som sa mohol učiť.
Nemyslím si, že V Montreale majú tento typ hráčov,“ vysvetlil hrajúci majiteľ českého klubu Rytíři Kladno v rozhovore pre Denník Šport.
Pittsburgh mal vtedy nabitú súpisku a Jágr sa hneď na úvod dočkal Stanleyho pohára. „Boli tam naozaj výborní hráči. Pre mladíka je dobré, keď hrá za klub, kde sa môže učiť od skvelých hokejistov, ktorých má okolo seba.“
Podľa Jágra je najhoršie, keď patrí mladý hráč už od začiatku medzi najlepších na súpiske. „Od koho sa potom máte učiť?
Je to podobné ako prísť do školy, kde nie je učiteľ. To vám tiež veľa nedá,“ dodal 52-ročný veterán, ktorý v hokeji dosiahol na všetky najcennejšie trofeje./agentury/