Fico odpovedá na kritiku z ČR. Klaus: Prístup SR k Ukrajine racionálnejší, ukončenie spolupráce krajín absurdné. Rusko výzvu pápeža na rokovania za pochopiteľnú. Rusko vyrobiť trikrát viac delostreleckých granátov ako EU, USA

 Na podporu si zavolal exprezidenta Václava Klausa. Václav Klaus kritizoval vládu Petra Fialu s tým, že žiadna politická reprezentácia nesmie ohroziť slovensko-české vzťahy. Vzťahy medzi slovenskou a českou vládou sa ocitli v situácii, v akej ešte neboli. Od minulého týždňa je známe, že v aktuálnej zostave sa slovenská a česká vláda viac na spoločných rokovaniach nestretnú.

Český premiér Petr Fiala ich prerušil, pretože sa mu nepáčia vyjadrenia Roberta Fica na adresu Ukrajiny a stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom.

Rozhodnutie vlády okomentoval Fico ešte v deň rozhodnutia českej vlády a dnes sa k téme vrátil po spoločnom stretnutí s bývalým českým prezidentom Václavom Klausom.

 Premiér Robert Fico sa stretol s niekdajším prezidentom ČR Václavom Klausom „Vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou sú pre mňa také vzácne a cenné, že nevidím žiadny dôvod ich zaťažovať rôznymi názormi na udalosti, ktoré sa často nedotýkajú ani spoločného slovensko-českého života,“ povedal dnes pred novinármi Fico, ktorého následne podporil aj samotný Klaus, ktorý je kritizovaný pre jeho postoje k Rusku.

„Áno, ja súhlasím s pánom premiérom, že česko-slovenské a slovensko-české vzťahy sú niečo, čo je základom vzťahov našich národov. Nesmú byť žiadnou konkrétnou politickou reprezentáciou poškodené,“ doplnil Klaus Fica v krátkom spoločnom vyhlásení, na ktorom novinári nedostali priestor na otázky.

Rozhodnutie zrušiť spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády oznámil český premiér Petr Fiala, podľa ktorého nebolo „možné zastierať výrazné rozdiely“ pri kľúčových témach zahraničnej politiky.

„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád,“ oznámil pred týždňom český premiér Petr Fiala.

Podľa Klausa nehrozí žiadne prerušenie česko-slovenských vzťahov a, naopak, budú pokračovať v „plnom rozsahu tak ako v minulosti“.

Dnešné stretnutie Fica s Klausom nebolo podľa exprezidenta reakciou na minulotýždňové rozhodnutie kabinetu Petra Fialu a organizované bolo už dlhšie. „Plánovali sme to už dlho a tá náhodnosť tej aktuality, ktorá sa vyhrotila minulý týždeň, nebola plánovaná,“ doplnil Klaus. Premiér aj bývalý český prezident sa však počas krátkeho vyhlásenia venovali najmä tomuto skomplikovaniu vzťahov medzi dvoma krajinami, aktuality.sk

X X X

Kremeľ považuje výzvu pápeža Františka na rokovania za pochopiteľnú

Vatikán sa od soboty večera snaží vysvetliť pápežov výrok o „odvahe zdvihnúť bielu vlajku a vyjednávať“, ktorý sa vzťahuje na vojnu na Ukrajine.

Ukrajina v nedeľu odmietla výzvu pápeža Františka rokovať o ukončení vojny s Ruskom, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že pápež sa zapája do „virtuálneho sprostredkovania“. Kremeľ považuje výzvu za pochopiteľnú.

Rusko je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova pripravené sadnúť si za rokovací stôl. Súčasne vyhlásil, že Kyjev takéto rozhovory vylúčil pre svoj mylný názor o porážke Ruska zo strany Západu. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

Peskov pripomenul, že aj ruský prezident Vladimir Putin opakovane hovoril o pripravenosti Ruska na takéto rokovania a „otvorenosti riešiť naše problémy rokovaním“. Takéto návrhy sa však podľa Peskova stretli s absolútnym odmietnutím „kyjevského režimu“, ktorý nepripúšťa možnosť viesť akékoľvek rokovania.

Kremeľský hovorca doplnil, že túto pozíciu Kyjeva podporujú vyhlásenia „mnohých európskych krajín, ktoré naďalej robia všetko pre to, aby odsúdili Rusko na – podľa nich nevyhnutnú – strategickú porážku“. Tieto očakávania však Peskov označil za hlboký omyl, o ktorom „najjasnejšie svedčia udalosti na bojisku“ na Ukrajine.

Nemyslel kapituláciu, koriguje vyjadrenie Vatikán

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni objasnil, že pápež si od pýtajúceho sa novinára švajčiarskeho telerozhlasu RSI „požičal“ slovné spojenie biela vlajka, aby vyzval na prímerie dosiahnuté vďaka odvahe vyjednávať. Vo svojej tlačovej správe Vatikán trvá na tom, že formulácia „biela vlajka“ v tomto kontexte znamená „zastavenie bojov, prímerie dosiahnuté s odvahou vyjednávať“, a nie kapituláciu.

Vojna na Ukrajine trvá od februára 2022, keď Putin vyslal na Ukrajinu desaťtisíce ruských vojakov, čím po ôsmich rokoch konfliktu obmedzujúceho sa na východ Ukrajiny rozpútal plnoformátovú vojnu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Františkova výzva na rozhovory bola žiadosťou smerom k západným spojencom Kyjeva, aby sa vzdali ambícií poraziť Rusko a uznali chybu Západu vo vojne na Ukrajine.

„Ako to vidím ja, pápež žiada Západ, aby odložil svoje ambície a priznal, že sa mýlil,“ citovala tlačová agentúra ANSA hovorkyňu ruského ministerstva zahraničných vecí Mariju Zacharovovú.

Zelenskyj, ktorý v roku 2022 podpísal výnos o vylúčení rokovaní s Putinom, minulý týždeň povedal, že Rusko nebude pozvané na prvý mierový summit, ktorý sa má konať vo Švajčiarsku, aktuality.sk

X X X

Rusko dokáže vyrobiť trikrát viac delostreleckých granátov ako Európska únia a USA

Ruská vojenská mašinéria teraz ide na plný výkon, uviedla televízia CNN.

Rusko každý mesiac vyprodukuje približne 250-tisíc delostreleckých granátov, odhadujú tajné služby členských krajín aliancie NATO. Kým Rusko je schopné ročne vyrobiť asi tri milióny delostreleckých granátov, kapacity Spojených štátov a Európskej únie umožňujú Ukrajine dodávať ročne najviac 1,2 milióna tohto typu munície. Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN.

„Teraz sme vstúpili do vojny výrobných zdrojov,“ povedal nemenovaný predstaviteľ NATO v rozhovore pre CNN. „Výsledok na Ukrajine závisí od toho, ako bude každá zo strán vybavená pre vedenie tejto vojny,“ doplnil.

Podľa medializovaných správ Rusko v súčasnosti vystreľuje asi 10.000 nábojov denne – v porovnaní s približne 2000, ktoré na fronte použije Ukrajina. Predstaviteľ nemenovanej európskej spravodajskej služby uviedol, že na niektorých miestach frontovej línie je situácia ešte horšia.

CNN pripomína, že Ukrajina síce dostala od západných spojencov moderné zbraňové systémy, ale podľa vojenských analytikov vojnu na Ukrajine môže pravdepodobne vyhrať skôr ten, kto použije viac delostreleckých granátov.

Rusko ide na plný výkon

Podľa predstaviteľa NATO, s ktorým CNN komunikovala, Rusko má svoje továrne na rakety v prevádzke 24 hodín denne sedem dní v týždni, pričom personál pracuje v 12-hodinových zmenách. Ruský obranný sektor v súčasnosti zamestnáva približne 3,5 milióna ľudí – v porovnaní s dvomi až 2,5 miliónmi pred začiatkom vojny. Okrem toho Rusko dostáva delostrelecké granáty z Iránu a Severnej Kórey, doplnila CNN.

Ruská vojenská mašinéria teraz ide na plný výkon, uviedla CNN. Americkí a západní predstavitelia však tvrdia, že ani to Rusku nestačí na uspokojenie jeho potrieb. Západné tajné služby preto neočakávajú, že Rusko v krátkodobom horizonte dosiahne na bojisku veľké úspechy. Upozorňujú tiež, že výrobná kapacita Ruska má svoje hranice: dosiahne ich niekedy v budúcom roku.

Podľa expertov, ktorí hovorili pre CNN, je Západ z dlhodobého hľadiska stále schopný dohnať Rusko vo výrobe nábojov – a zároveň vyrábať aj lepšie vybavenie.

„Západ práve začína zintenzívňovať vytváranie infraštruktúry na zabezpečenie požadovanej úrovne výroby munície,“ uviedol pre CNN zástupca náčelníka velenia americkej armády v Európe generálporučík Stephen Basham.

Moskva má výhodu

Podľa ďalších odhadov západných tajných služieb, na ktoré sa odvoláva CNN, celková bilancia zdrojov stále dáva Moskve výhodu – najmä ak americká vláda nedokáže odblokovať balík pomoci Ukrajine, proti čomu sa stavajú republikánski členovia Kongresu.

„Nejde to veľmi dobre, ale závisí to od toho, čo sa stane,“ povedal jeden zo zdrojov. „Ak sa pomoc obnoví – a rýchlo – nie je všetko stratené,“ konštatoval citovaný zdroj.

Rusko nedávno obsadilo východoukrajinské mesto Avdijivka, čo je vo všeobecnosti vnímané ako prielom na bojisku. Ukrajina pritom zápasí nielen s nedostatkom munície, ale aj s rastúcim nedostatkom personálu na frontoch, doplnila CNN, aktuality.sk

X X X

Duda: Krajiny NATO by mali dávať tri percentá HDP na obranu. Trump nechce dať Kyjevu ani cent

 Poľsko začalo pracovať na novej stratégii svojej národnej bezpečnosti, oznámil poľský prezident Andrzej Duda. „Dnes stojíme bok po boku s našimi spojencami v podpore Ukrajiny v jej boji proti ruskej agresii. No konáme zodpovedne aj sami,“ povedal. Vyjadril tiež presvedčenie, že všetky krajiny NATO by mali na obranu dávať aspoň tri percentá svojho HDP a povedal, že chce o tom hovoriť aj počas svojej utorkovej návštevy Bieleho domu, kde sa stretne s prezidentom USA Joeom Bidenom. Trump nedá Ukrajine peniaze, ak bude opäť zvolený za prezidenta, povedal Orbán po stretnutí s ním.

X X X

**22:00 Prezident USA Joe Biden rešpektuje, že pápež František použil počas rozhovoru vo švajčiarskej televízii obraz bielej vlajky na evokovanie odvahy vyjednávať o mieri na Ukrajine, no mier teraz záleží od Moskvy, vyhlásil v pondelok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby pre agentúru ANSA.

„Prezident Biden veľmi rešpektuje pápeža a pripája sa k nemu v modlitbách za mier na Ukrajine, ktorý by bolo možné dosiahnuť, ak sa Rusko rozhodne túto nespravodlivú a nevyprovokovanú vojnu ukončiť a stiahne svoje jednotky zo suverénneho územia Ukrajiny,“ vyhlásil Kirby.

„Žiaľ, naďalej nevidíme žiadne znamenie, že Moskva chce túto vojnu ukončiť, preto naďalej pevne stojíme za Kyjevom pri obrane proti ruskej agresii,“ zdôraznil Kirby.

X X X

 Ukrajina si v pondelok predvolala vyslanca Vatikánu v Kyjeve po slovách pápeža Františka, že Ukrajina by mala mať odvahu vyvesiť „bielu vlajku“ vo vojne s Ruskom. Tento výrok rozhneval Kyjev. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Ukrajina nahnevane odmietla názor pápeža Františka, že by dva roky po začatí invázie mala s Ruskom vyjednávať o mieri, a odhodlane vyhlásila, že sa Moskve „nikdy nevzdá“.

„Pre tieto výroky pápeža Františka bol na ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí predvolaný apoštolský nuncius,“ uviedlo ministerstvo na sociálnych sieťach a použilo termín pre diplomata Vatikánu.

Ministerstvo vyslancovi Visvaldasovi Kulbodasovi oznámilo, že Kyjev je „sklamaný slovami pápeža o bielej vlajke“. Rezort diplomacie vysvetlil, že slová katolíckeho lídra „posmeľujú Rusko, aby ďalej nerešpektovalo medzinárodné právo“.

„Hlava Svätej stolice by mala vysielať signály medzinárodnému spoločenstvu, že je nutné okamžite spojiť sily a zaistiť tým víťazstvo dobra nad zlom, ako aj apelovať na útočníka, a nie na obeť,“ dodal rezort ukrajinskej diplomacie.

Pápež (87) v rozhovore pre švajčiarsku televíziu zverejnenom cez víkend povedal: „Myslím si, že najsilnejší je ten, kto sa pozrie na situáciu, myslí na ľudí, má odvahu vyvesiť bielu vlajku a vyjednáva.“ Jeho výroky vyvolali v Kyjeve pobúrenie – a nie je to prvýkrát, čo Ukrajinu počas dvojročnej ruskej invázie nahnevali pápežove slová.

X X X

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl generálporučík Mykola Oleščuk sa v pondelok prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram poďakoval ukrajinským pilotom, ktorí vykonali presný zásah na ruské veliteľské stanovište. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Zo zverejneného videozáznamu vyplýva, že veliteľské stanovište sa nachádzalo na plavidle, ktoré uviazlo na brehu. „Vyjadrujem svoju vďačnosť pilotom za úspešný útok na veliteľské stanovište patriace nepriateľovi!“, napísal Oleščuk.

Podľa zdroja Ukrajinskej pravdy túto operáciu ukrajinská armáda uskutočnila v pondelok v Chersonskej oblasti.

X X X

 Ukrajina buduje opevnenia s celkovou dĺžkou dvetisíc kilometrov. Uviedol to v pondelok na komunikačnej platforme Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, keď absolvoval stretnutie s vojenskými veliteľmi a ministrami. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Zelenskyj dodal, že počas stretnutia dostal od premiéra Denysa Šmyhaľa správu o „tempe výstavby nových obranných línií“. Výstavba opevnení, ktoré majú tvoriť tri línie obrany, je podľa Zelenského „obrovskou úlohou, ale tempo je dobré“.

Premiér Šmyhaľ v januári informoval, že vláda vyčlenila približne 466 miliónov dolárov na výstavbu opevnení a označil to za „rekordnú sumu“.

X X X

 Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg nesúhlasí s vyjadrením pápeža Františka, že Ukrajina by mala mať odvahu vztýčiť bielu vlajku a rokovať s Moskvou o ukončení vojny. Stoltenberg to uviedol v pondelok v rozhovore pre agentúru Reuters, informuje TASR.

„Ak chceme vyrokované trvalé mierové riešenie, spôsob, ako ho dosiahnuť, je poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu,“ povedal šéf NATO v reakcii na Františkove slová, ktoré zazneli v úryvku z jeho rozhovoru pre švajčiarsky spravodajský kanál RSI.

Stoltenberg tvrdí, že „to, čo sa deje okolo rokovacieho stola, je neoddeliteľne spojené so silou na bojisku“. „Nie je čas hovoriť o kapitulácii Ukrajincov. To bude pre Ukrajincov tragédia. Bude to tiež nebezpečné pre nás všetkých,“ dodal.

 Vatikán sa od soboty večera snaží vysvetliť výrok pápeža o „odvahe zdvihnúť bielu vlajku a vyjednávať“, ktorý sa vzťahuje na vojnu na Ukrajine.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni objasnil, že pápež si od pýtajúceho sa novinára RSI „požičal“ slovné spojenie biela vlajka, aby vyzval na prímerie dosiahnuté vďaka odvahe vyjednávať. Vo svojej tlačovej správe Vatikán trvá na tom, že formulácia „biela vlajka“ v tomto kontexte znamená „zastavenie bojov, prímerie dosiahnuté s odvahou vyjednávať“, a nie kapituláciu.

„Jeho (pápežovým) prianím je diplomatické riešenie pre spravodlivý a trvalý mier,“ spresnil Bruni. Podotkol, že v inej časti rozhovoru pápež – keď hovoril o inej konfliktnej situácii, ale vztiahol ju na akýkoľvek vojnový konflikt – jasne deklaroval, že „vyjednávanie nikdy neznamená kapituláciu“.

X X X

Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzval Európu na posilnenie obranného priemyslu na doplnenie vyčerpaných zásob zbraní posielaných na Ukrajinu. Na svojej webstránke na to upozorňuje denník The Guardian.

„Potrebujeme posilniť našu obrannú priemyselnú a technologickú základňu. Pred ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine to nebolo nikomu jasné, ale teraz sa to stalo vecou zdravého rozumu,“ uviedol Borrell vo vyhlásení. Prízvukoval pritom, že je to nevyhnutný predpoklad pre silnejšiu obrannú kapacitu v napätom geopolitickom kontexte.

Borrell tiež povedal, že po dvoch rokoch vysoko intenzívnej vojny, keď Ukrajine poskytli zbrane od spojencov z EÚ, najmä z existujúcich zásob, sú tieto existujúce zásoby vyčerpané a „konflikt sa vyvinul z vojny zásob na vojnu výroby“. Výrobu munície je potrebné ďalej zvyšovať, čo je podľa neho obmedzené „nie tak nedostatkom výrobných kapacít, ako skôr nedostatkom objednávok a financií“. Ako pripomenul, lídri v tomto odvetví hovorili „zadajte objednávky a budeme vyrábať viac“.

X X X

Ministerstvo kultúry predložilo návrh zmien v telerozhlase

Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada.

Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska by sa nemala formálne rozdeliť. Generálneho riaditeľa by mala voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie.

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ načrtol rezort v materiáli.

Rada Slovenskej televízie a rozhlasu má dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie, využívanie verejných prostriedkov, voliť a odvolávať generálneho riaditeľa či schvaľovať návrh rozpočtu. Tvorená bude tromi nominantmi ministra kultúry – dvoch menuje bez návrhu a jedného na návrh ministra financií Slovenskej republiky. Malo by ísť o odborníkov v oblasti vysielania, ekonómie, práva alebo informačných technológií. Štyroch členov rady podľa návrhu volí Národná rada SR nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov.

Programová rada má posudzovať a kontrolovať program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania. Deväť z jej 11 členov má voliť parlament. Dvoch by si mali vyberať spomedzi seba zamestnanci telerozhlasu, jedného za televíziu, druhého za rozhlas.

Návrh zákona rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu. „Zavádza opätovne inštitút zmluvy so štátom, kde Slovenská republika zaviaže Slovenskú televíziu a rozhlas poskytnuté verejné financie použiť výhradne na programy vo verejnom záujme alebo na zlepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie,“ uviedol rezort.

Zákon by mal nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, aktuality.sk

X X X

Piatich zo šestice nezvestných skialpinistov našli mŕtvych, boli zrejme z jednej rodiny

Piatich zo skupiny šiestich skialpinistov, ktorí sa počas víkendu stratili vo švajčiarskych Alpách, našli mŕtvych. Oznámila to v pondelok polícia v švajčiarskom kantóne Valais. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

 Pátranie bolo skomplikované nepriaznivým počasím. Skupine záchranárov sa však podarilo dostať sa do oblasti, kde našli telá piatich osôb. Miestne médiá napísali, že pátranie po šiestom nezvestnom pokračuje. Do oblasti úrady v nedeľu okolo 19:30 aj napriek nepriaznivému počasiu vyslali troch záchranárov a jedného policajta. Po zhruba dvoch hodinách sa im podarilo objaviť päticu tiel.

Švajčiarska polícia pre stanicu BBC potvrdila, že všetci skialpinisti sú švajčiarski občania vo veku od 21 do 58 rokov. Vyštartovali v sobotu z mesta Zermatt na juhu Švajčiarska a mali namierené do dediny Arolla, informovala polícia. Dodala, že skupina sa stratila v okolí vrcholu Tte Blanche, ktorý je vysoký 3706 metrov.

 Čo bolo príčinou úmrtia ľudí zatiaľ zo správ švajčiarskych úradov nie je zrejmé. Agentúra Reuters napísala, že päť zo šiestich členov skupiny bolo z jednej rodiny z kantónu Valais, šiesta osoba pochádzala z kantónu Fribourg./agentury

X X X

Poberatelia tejto dávky si polepšia o približne 700 eur, dostať mesačne od štátu môžu až skoro 1 460 eur

Ak budete nezamestnaným od júla, budete mať maximálnu dávku mesačne vyššiu o 128 eur.

 Málokto z nás sa chce stať plánovane nezamestnaným. Ak takáto situácia nastane a máte možnosť sa so svojim zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi, výhodnejšie to bude od júla. „Ísť na úrad práce až v júli 2024 bude výhodnejšie, ako napríklad v júni. Maximálna dávka v nezamestnanosti je totiž od 1. júla tohto roka 1 457,50 eur za mesiac, ktorý má 31 dní,“ uvádza expert na dane a odvody Jozef Mihál. Maximálnu dávku v nezamestnanosti môže dostávať ten, čo v hrubom zarábal 2 860 eur a viac.

Pred týmto dátumom je maximálna suma, ktorú vám úrad práce vyplatí v mesiaci s 31 dňami vo výške 1 329,10 € mesačne. Znamená to teda, že dávka v nezamestnanosti bude vyššia o 128,4 eur. Ak teda budete po prvom júli tohto roka nezamestnaní, môžete za celú dobu čerpania dávky v nezamestnanosti dostať podľa prepočtov J. Mihála približne o 700 eur viac.

Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti? Je potrebné splniť dôležitú podmienku, v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie musí byť žiadateľ poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). „Ten sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie,“ vysvetľuje pravidlá Mihál.

Maximálny denný vymeriavací základ pri zaradení do evidencie od júla tohto roka je 94,0274 eur, čo zodpovedá vymeriavaciemu základu približne 2 860 eur./agentury/

X X X

Prístup Slovenska k Ukrajine je racionálnejší, myslí si Klaus. Ukončenie spolupráce krajín považuje za absurdné

 Česi ukončili medzivládne konzultácie a splnili sľuby spred slovenských parlamentných volieb. Prezident Peter Pavel už vtedy hovoril, že ak Fico vyhrá voľby, zhoršia sa česko-slovenské vzťahy. Čo na to hovorí jeho predchodca Václav Klaus? Viac nám povedal v ta3.

Ukončenie spolupráce krajín je absurdné, myslí si Václav Klaus. Hoci za tie roky intenzita českých a slovenských vzťahov bola vždy výnimočná, nemôže sa podľa neho stať predmetom politických bojov.

“A keďže to teraz páni u nás v Prahe narušili, tak ja to považujem za veľkú chybu,“ povedal Klaus. Uviedol, že má mobil plný sms správ, aby sa ospravedlnil, a že to považuje za nešťastie, že k takému rozkolu došlo.

Politický kalkul

Myslí si, že na bežných občanov rozhodnutie českej vlády o obmedzení medzivládnych konzultácií nebude mať žiadny dopad, a že “sa nedajú oklamať pár politickými výkrikmi“. Považuje to za politický kalkul. Takisto povedal, že vždy keď príde na Slovensko, príde do ta3. Aj preto nám poskytol exkluzívny rozhovor.

Prístup Slovenska k Ukrajine považuje za racionálnejší. Uviedol, že Česko je najviac proukrajinská krajina na svete, majú najviac utečencov per capita. Tvrdí, že prvou úlohou by malo byť zastavenie vraždenia a druhou úlohou by malo byť nájdenie východiska zo situácie na Ukrajine./agentury/

X X X

Fico: Médiá sa musia zamyslieť nad kvalitou politických relácií. Po Markíze má problémy ďalšia televízia

 Premiér Robert Fico pokračuje vo svojich kritických vyjadreniach voči novinárom. Najnovším dôvodom bolo vyjadrenie moderátorky Janky Krescanko Dibákovej, ktorá v statuse na sociálnej sieti Facebook povedala, že sa štvrtková relácia politickej diskusnej relácie Na hrane neuskutoční. Dôvodom bolo, že má čím ďalej tým väčší problém dostať do diskusnej relácie hostí.

„Portfólio koaličných zástupcov sa nám dramaticky zúžilo. A budem ešte otvorenejšia – istý politik istej strany mi včera otvorene povedal “nebudeme k Vám chodiť, lebo u Vás politicky nič nezarobíme”,“ napísala Dibáková. Tvrdí, že politici majú často veľký problém čeliť kritickým otázkam, keďže dezinfoscéna im dáva nekritický priestor, kde sa môžu vyjadrovať bez oponenta.

„Smerujeme do situácie, ktorá je dlhodobo neudržateľná, kedy inštitút prázdneho kresla použijeme, ale nebudeme ho môcť použiť 5 alebo 10krát. Áno, komerčná televízia nemusí mať diskusnú reláciu, ktorá má s hosťami problém v každom volebnom období. Nemusíme diskutovať vôbec, len sledovať videá politikov a spindoctorov na sociálnych sieťach, hltať reči len tých svojich a nevystavovať politikov konfrontáciám – a voličov stretom s pravdou o tých “ich“,“ píše Dibáková. Hosťami relácie mali byť minister životného prostredia Tomáš Taraba zo SNS a predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa z SaS

Na jej status reagoval aj premiér Robert Fico, ktorý tvrdí, že si za to Dibáková môže sama. „Moderátorka TV JOJ moderujúca politickú diskusnú reláciu Na hrane, ktorú mimochodom už nikto nepozerá, sa vysťažovala, že nevedela zohnať hostí do svojej relácie, a preto ju včera večer musela zrušiť. Samozrejme, že redaktorka si svoje zlyhanie vysvetlila po svojom. Všetci politici sú idioti, len ona je lietadlo,“ napísal Fico.

 Podľa Fica sa majú novinári zamyslieť nad tým, ako vyzerá štruktúra ich relácie. „Redaktori, ako je pani Dibáková, by sa mali zamyslieť predovšetkým nad tým, kam dostali slovenskú žurnalistiku,“ tvrdí Fico s tým, že podľa neho sú slovenskí novinári zaujatí a prejavujú svoj svetanázor. „Tzv. mainstreamové média, medzi ktoré sa TV JOJ zaraďuje, sa budú musieť touto situáciou, ktorú spôsobili ich novinárski politruci zaoberať, ak nechcú, aby sa im úplne rozpadla štruktúra politických diskusií,“ píše Fico.

Už niekoľko mesiacov politici otvorene odmietajú komunikovať s niektorými médiami, spomedzi televízií mali problém s Markízou a kritizovali aj RTVS. Teraz prišla na radu aj TV Joj, je otázne, ako budú politici k pozvaniam od Dibákovej pristupovať v budúcnosti./agentury/

X X X

 Kočner sa snaží zvrátiť prípad, pre ktorý je za mrežami. Podal dovolanie v kauze zmenky

 Zmenkový podvodník sa po troch rokoch od právoplatného verdiktu pokúša dokázať svoju nevinu.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Bol utorok 12. januára 2021, keď sa Marian Kočner poslednýkrát ukázal na verejnosti v obleku s košeľou a kravatou. Najvyšší súd v ho v ten deň právoplatne odsúdil z falšovania zmeniek voči televízii Markíza v deklarovanej hodnote takmer 70 miliónov eur. V tom čase už väzobne stíhaný Kočner, ako aj bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko dostali zhodne po 19 rokov väzenia.

Viac ako tri roky po rozsudku sa však opäť pokúšajú dokázať svoju nevinu. Kočner aj Rusko podali dovolanie na Špecializovaný trestný súd prostredníctvom advokátov 22. februára tohto roka.

Informáciu o podaní dovolania pre Aktuality.sk potvrdil okrem Špecializovaného trestného súdu aj Ruskov advokát Marek Para, no k jeho obsahu sa odmietol bližšie vyjadriť.

„Máme v pláne našu argumentáciu ešte (bez rozširovania dovolacích dôvodov) rozvíjať, nakoľko sme si k tomu vytvorili podmienky, avšak rozhodne nemáme záujem našu obhajobnú stratégiu zdieľať s médiami,“ reagoval pre Aktuality.sk.

Žalujúci prokurátor už podané dovolanie videl, aj sa k nemu v rámci konania vyjadril. Zatiaľ ho však nemôže podrobne komentovať.

„Podané dovolanie možno obsahovo vnímať ako opakovanie doposiaľ prezentovaných argumentov odsúdenými (detailnejšie sa k dovolaniu, ktoré zatiaľ nemá verejný charakter, nie je možné vyjadriť v rámci možnosti so zachovaním zásady mlčanlivosti),“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) ešte čaká na reakciu poškodenej strany, teda televízie Markíza. Na vyjadrenie má čas do začiatku apríla.

„Po tomto termíne súd zašle spis na dovolacie konanie na Najvyšší súd SR spolu s dovolaniami aj vyjadreniami,“ napísala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Tretí odsúdený v kauze Štefan Agh, ktorý si odpykáva 13-ročný trest, dovolanie nepodal.

Verdikt môžu zrušiť

Odsúdený môže podať dovolanie z viacerých dôvodov, napríklad ak o ňom rozhodol nepríslušný súd či nezákonný senát, alebo ak bolo zásadným spôsobom porušené právo na obhajobu, prípadne súd rozhodol na základe nezákonne vykonaných dôkazov. Dovolanie je možné aj vtedy, ak súd pri uložení trestu vychádzal z nesprávnej sadzby.

Ak by dovolací súd zistil závažné porušenia, môže rozhodnutie o vine alebo jeho časť zrušiť. V takom prípade musí zároveň zrušiť aj výrok o treste. Prípad by teda vrátil podľa závažnosti zistení príslušnému súdu na opätovné posúdenie a rozhodnutie.

Prípad falšovania televíznych zmeniek roky dozoroval prokurátor ÚŠP Ján Šanta. Hoci o pár dní špeciálna prokuratúra končí, generálny prokurátor Maroš Žilinka už avizoval, že rozpojednávané kauzy ostanú v prípade záujmu rovnakým prokurátorom. Rovnaký postup teda možno očakávať aj v tomto prípade.

Exemplárne tresty

Šanta ešte v roku 2021 po vyhlásení právoplatného rozsudku povedal, že išlo o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky. Pripustil, že tresty 19 rokov nepodmienečne sú exemplárne, no podľa neho zákonné a spravodlivé.

„Vyhrali sme nielen bitku, vyhrali sme jednu závažnú vojnu. Ukázali sme, že orgány činné v trestnom konaní sú schopné nielen odhaliť, obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyhlásiť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie. To je veľká nádej aj odkaz do budúcnosti v ďalších kauzách,“ povedal vtedy prokurátor.

„Nerovnosť strán sa prejavila,“ reagoval zasa jeden z obhajcov Marek Para. Ten už v januári 2021 avizoval, že podajú mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie, a obrátia sa aj na európske súdy.

Chcel 69 miliónov

Kauzu zmenky otvoril Kočner v roku 2016. Vtedy podal na civilné súdy štyri žaloby, ktorými si nárokoval uznať právo na preplatenie štyroch takzvaných televíznych zmeniek s deklarovanou sumou 69 miliónov eur. Tvrdil, že zmenky vznikli v roku 2000 ako súčasť urovnania medzi pôvodnými majiteľmi Markízy a ľuďmi z firmy Gamatex, ktorí si na televíziu robili nárok. Táto stará kauza sa začala tým, že Kočner ako predstaviteľ Gamatexu v auguste 1998 napochodoval do televízie v sprievode ochrankárov, medzi ktorými boli mafiáni od sýkorovcov. Gamatex sa totiž dostal k staršej spornej pohľadávke voči Markíze, ktorú Pavol Rusko síce neuznal, ale jeho obchodná partnerka áno.

Kočner sa teda zmocnil televízie a spor o vlastníctvo sa ťahal až do apríla 2000, keď prevádzkovateľ Markízy kúpil celý Gamatex aj s čudnou pohľadávkou. Po 16 rokoch začali Kočner s Ruskom tvrdiť, že okrem kúpnej ceny za Gamatex vystavila televízia aj zmenky v prospech bývalých majiteľov Gamatexu, teda Kočnera a Štefana Agha. Podľa ich verzie malo ísť o doplatok za hodnotu licencie televízie, ktorý vyčíslili na 500 miliónov korún (16,5 milióna eur).

Sumu rozdelili na dve polovice po 250 miliónov korún (takmer 8,3 milióna eur) a vznikli dve zmenky – jedna pre Kočnera, druhá pre Agha. Okrem toho disponovali dvoma záručnými bianko zmenkami, na ktoré sa sumy dopisovali dodatočne v čase splatnosti.

Súd: Arogancia a ziskuchtivosť

Celé roky bolo o zmenkách ticho, neboli zaevidované ani v účtovníctve televízie a nevedel o nich ani nový majiteľ či striedajúci sa riaditelia. Keď Kočner zažaloval Markízu, tá v reakcii na to podala trestné oznámenie pre podozrenie z falšovania. Polícia prípad začala intenzívne vyšetrovať a skôr, ako sa Kočner cez súkromné spory dostal k požadovaným miliónom, obvinila ho z falšovania zmeniek. V júni 2018 známy bratislavský podnikateľ skončil vo väzbe.

Pavol Rusko ostal na slobode, no mal na nohe monitorovací náramok pre obvinenie v inej kauze.

Na jeseň 2018 sa na polícii prihlásil Kočnerov vtedajší kamarát Peter Tóth. Prišiel svedčiť v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martny Kušnírovej. Odovzdal nielen množstvo dokumentov, ale aj dva mobily s prístupovými heslami. Komunikácia v šifrovanej aplikácii Threema ukázala, že Kočner o údajných zmenkách čulo komunikoval s vtedajšou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Nominantka Smeru mala kontakty na sudkyňu, ktorá rozhodovala o jednej zo sporných zmeniek. Neskôr na polícii priznala, že bola pod tlakom.

Svedok Tóth zasa tvrdil, že počul o falšovaní zmeniek, lebo Kočner s priateľmi zháňali starý papier a atrament. Napokon v Kočnerov neprospech hovoril aj jeden dôležitý písmoznalecký posudok. Znalkyňa porovnávala Ruskove podpisy, ktoré používal v priebehu rokov na rôznych oficiálnych dokumentoch. Napokon skonštatovala, že podpis exriaditeľa Markízy je najskôr z obdobia okolo roku 2013 a nie z roku 2000, ako to tvrdila dvojica mužov.

Špecializovaný trestný súd, ktorý Kočnera a Ruska odsúdil na prvom stupni, opísal zločin ako arogantný a ziskuchtivosť páchateľov ako bezhraničnú, aktuality.sk

X X X

Rodičovský bonus 2024: Koľko tento rok dostanete? Výšku dôchodku aj plánované zmeny dnes oznámil minister Erik Tomáš +príklady

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš dnes predstavil nové sumy rodičovského bonusu. Koľko po novom dostanete? A kedy peniaze dostanete? Bude sa niečo meniť aj tento rok?

„Ako je už známe, rodičovský dôchodok bude vyplatený jednorazovo v mesiaci jún,“ hovorí šéf rezortu práce Erik Tomáš. Dostane ich 908 053 dôchodcov. Priemerný rodičovský dôchodok bude približne 338,40 eura.

Jeden poberateľ na desať detí dostane 2 439 eur za rok, teda 203,30 eura mesačne. Taký je ale na Slovensku len jeden. Najnižší dôchodok bude 10 centov mesačne. Takýto dôchodok dostane 1597 poberateľov. Ročne to urobí sumu 1,20 eura. Tým chcel minister práce poukázať na rozdiely v rodičovskom bonuse a na diskrimináciu. Niektorí seniori nedostanú totiž žiadny rodičovský bonus. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, avšak priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur. Celková suma, ktorú Sociálna poisťovňa vyplatí na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

 Ministerstvo práce ponúka na odbornú diskusiu alternatívne riešenie, ktoré by nemalo diskriminovať poberateľov starobného dôchodku. Štát by sa totiž na materskú dovolenku pozeral tak, ako na riadne zárobkové obdobie. Tak by neboli tí, čo boli na materskej diskriminovaní. Zarátavala by sa tá mzda, ktorú ľudia zarábali predtým ako odišli na rodičovskú alebo materskú dovolenku, informuje minister Tomáš.v. „Do výpočtu dôchodkov takých seniorov, ktorí vychovávali deti, by sa za obdobie výchovy detí zarátavala plná mzda, ktorú zarábali predtým, ako išli na rodičovskú či materskú dovolenku. Štát by sa na nich pozeral tak, ako keby riadne pracovali. Všetky dôchodky by sme prepočítali aj spätne dozadu a teda neboli by diskriminovaní. Po prepočítaní by zároveň došlo k nárastu ich dôchodkov,“ vysvetlil šéf rezortu práce.

 Táto zmena by však znamenala zásah do ústavy, keďže rodičovský bonus je zadefinovaný v ústave.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš chcel v súvislosti s týmto príspevkom robiť výrazné zmeny. Navrhoval, aby sa rodičovský dôchodok nevyplácal z odvodov dieťaťa. Tomáš chcel, aby sa vyplácal ako 2 % z daní fyzických osôb. Ak by tento návrh prešiel, nedostávali by rodičia na dôchodku od pracujúcich detí 3% pre oboch, respektíve 1, 5 percenta z hrubej mzdy pre jedného rodiča. Rodičovský bonus ostal nakoniec nezmenený, zmenil sa len spôsob jeho vyplácania.

Pôvodne malo platiť , že od roku 2024 dostanú penzisti bonus k dôchodku každý mesiac. Nestalo sa tak, dôchodcovia sa teda nedočkajú jeho mesačného vyplácania, peniaze dostanú naraz. Dôchodcovia by mali dostať rodičovský príspevok pravdepodobne v júni.

Kým v roku 2023 bol maximálny rodičovský dôchodok 21,80 eur mesačne, budúci rok to bude 23,50 eura, teda 282 eur ročne na jedno dieťa. Vychádza to z výpočtu, ktorý je nastavený pre maximálny rodičovský bonus. V roku 2025 by mal dosiahnuť 25,80 eura mesačne a za rok 309,60 eura na jedno dieťa, ktoré musí dostávať k výplate z pred dvoch rokov 1 716 eur, minimálne.

Pozor, rodič môže dostať aj nižšiu sumu v roku 2024, ak jeho dieťa v roku 2022 zarábalo menej. Tak isto aj v roku 2025 môže dostať nižšiu sumu, ak jeho dieťa v roku 2023 zarábalo menej ako rok pred tým.

Manželia Lukáš a Anna majú dve deti, ktoré pracujú na Slovensku.

Jedno zarába 2 000 eur mesačne. Druhé zarába 1 500 eur mesačne.

Obe deti zarábajú sumy, z ktorej vychádza maximálny rodičovský bonus. Ten je pre rok 2024 stanovený na výške 23,50 eur mesačne. Teda 282×2 eur ročne, pre jedného. Čiže dokopy dostanú 1 128 eur.

V roku 2025 dostane, ak sa platy detí v roku 2023 nezmenia. Dostanú maximálny bonus vo výške 309,60 eura. Pre jedného rodiča to je ročne 619,20 eura a pre oboch dohromady to je 1 238,40.

Pán Alojz má jedno dieťa

Plat dieťaťa je 1 200 eur. Z jeho platu sa vypočíta 1,5 % mesačne, čo je 18,00 eur. Za celý rok ide o sumu 216 eur. Pán Alojz teda dostane v júni 2024 sumu 216 eur.

V roku 2025, ak dieťa pána Alojza zarába rovnako, tak sa suma jeho rodičovského bonusu nemení.

Najvyššiu sumu rodičovského dôchodku dostane osoba, ktorá ma 10 detí. Ide o sumu 2 439 eur. Každé jeho dieťa teda musí zarobiť 1 355 eur. To znamená, že jedno dieťa s týmto platom dá tak rodičovi mesačne 20,33 eura. Pri znásobení 10 deťmi vychádza suma 203,30 eura mesačne. Ročne teda dostane 2 439 eur. Príklad je len informatívny. Deti mohli v roku 2022 zarábať aj iné sumy. Len pri znásobení 1,5 % vyšla suma 2 439 eur.

Zaujímavé je rodičovský dôchodok až 1 597 ľudí, ktorí dostanú za celý rok len 1,20 eura, čo predstavuje 0,10 centov mesačne. V tomto prípade by osoba, ktorá poberá takúto výšku bonusu nemala mať vyšší príjem ako je 6,67 eura mesačne, teda menej ako 80 eur ročne. Odpoveď môže byť, že dieťa neodpracovalo celý rok 2022. Podmienka nie je odrobiť celý rok, podmienka je odviesť nejakú sumu do Sociálnej poisťovne..

Matka na rodičovskej dovolenke, počas ktorej si privyrába na dohodu 200 eur mesačne dá svojmu rodičovi za jeden mesiac 3 eura, ročne 36 eur.

A rodič zamestnanca na čiastočný úväzok alebo dohodu, ktorý mesačne dostáva napríklad 400 eur dá svojmu rodičovi 6 eur mesačne, teda 72 eur ročne. /agentury/

X X X

Facundo Arana v rozhovore pre Aktuality.sk: Som priateľom ľudí. Tango nás vystihuje viac než telenovely

 Na Slovensko prichádza veľmi rád, lebo vraj zažije príležitosti, na ktorých sa všetci okolo usmievajú.

Tentoraz star argentínskych telenoviel posvätila svojou účasťou štart šou Let’s Dance v úlohe porotcu.

„Je pravdou, že Argentína dnes prechádza ťažkým obdobím. Ale je tu niečo, čo jej umožňuje prežiť tieto temné časy,“ povedal tiež v rozhovore pre Aktulity.sk herec Facundo ARANA.

Mnohí Slováci by si pri otázke vymenovať štyroch Argentínčanov spomenuli na pápeža Františka, Leonela Messiho, Diega Maradonu a Facunda Aranu.

To vážne?

Mnohým by napadli tieto štyri mená.

Wau. Vymenovali ste troch ľudí, ktorí sú veľmi známi. Je až neuveriteľné, že práve z Argentíny máme pápeža, ale napríklad aj dvoch najlepších hráčov futbalovej histórie.

Dovoľte mi povedať jednu vec: zatiaľ nepoznáte moju mamu, otca, moju manželku a deti. Zistili by ste, že v Argentíne máme mnoho pozoruhodných ľudí. Teší ma, že som na Slovensku známy a že ste ma zaradili na takéto významné miesto. Ale nepatrím do tohto zoznamu.

Na Slovensku ste boli pred dvoma rokmi. Neodrádzala vás z Argentíny veľmi dlhá cesta?

Ani nie. Posadíte sa do lietadla a máte čas sledovať videá alebo rôzne filmy. Alebo si môžete pospať bez toho, aby ste používali telefón. Zistil som, že je to veľmi príjemné. Všetky tie sociálne siete, správy, odkazy, potreby či pracovné záležitosti – všetko máte v telefóne a ste s ním neustále spätý. Podvedome máte potrebu kontrolovať ho.

Ale zrazu vás posadia na palubu a povedia vám, že budete letieť 16 hodín a nemôžete používať telefóny, ale internet môžete mať k dispozícii. Povedal som im nie, nechajte ma vyskúšať si to bez toho. Zistil som, že je to úžasná vec a úplne som si vydýchol. Pozeral som si len fotografie mojich detí a rodiny. Bolo to vynikajúce.

 Boli ste tu prakticky len zopár dní. Stihlo vás niečo zaujať?

Teraz je to druhýkrát, čo som v Bratislave. Spomínam si, že som v roku 2022 nemal veľa času na oddych. Hoci som tu pricestoval, musel som za pochodu riešiť dôležité veci z Argentíny. Vtedy ma vaša skvelá herečka Janka Kovalčíková zobrala do národného divadla a mal som možnosť vidieť umelcov.

Druhá jej kolegyňa Dominika Kavaschová ma zasa zobrala na drink. Prišlo mi to super v tom, že len tak stretnete nejakého kolegu – herca, ktorého ste predtým nevideli a len tak sa s vami pustí do reči a bavíte sa o veciach. Domov som odišiel s radosťou v srdci a umelecky naplnený, akuality.sk

X X X

Presvedčil aj Škriniara. Calzona ratuje Neapol, šéf SSC ho motivuje miliónmi

 Na lavičke slovenskej reprezentácie prehral v úvodných 14 zápasoch v pozícii hlavného kouča len trikrát. Pri debute v septembri 2022 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave s Azerbajdžanom 1:2 a dvakrát v napokon úspešnej kvalifikácii majstrovstiev Európy 2024 s Portugalskom (0:1 na Tehelnom poli a 2:3 v Porte). Inak schádzali jeho zverenci vždy z trávnika minimálne s remízovým rezultátom.

Francesco Calzona ako tréner Neapola v zápase proti Barcelone.

Zdá sa, že slovenský recept si Francesco Calzona preniesol aj do Neapola. Hoci v piatich dueloch ešte neprehral a herný prejav sa zlepšuje, pod Vezuvom majú s dvoma výhrami a tromi remízami od spokojnosti ďaleko. Avšak…

„Neapol čaká kľúčový duel, ktorý mnohé ukáže,“ napísala La Gazzetta dello Sport na margo utorňajšej odvety osemfinále Ligy majstrov Barcelona – Neapol.

Ďalšie zakopnutie

Práve proti katalánskemu gigantovi Calzona debutoval v pozícii hlavného kouča SSC. Neapolčania na Štadióne Diega Maradonu nesklamali, ale ani neoslnili. Remíza 1:1 však znamená, že večer bude na Nou Campe všetko otvorené.

„Čaká nás náročný zápas. Rešpektujeme silu súpera, pred Barcelonou však nemáme strach. Aj my máme svoje kvality a urobíme všetko pre to, aby sme sa dokázali presadiť našimi zbraňami,“ uviedol Calzona po piatkovej ligovej remíze 1:1 s FC Turín.

 V priebežnej tabuľke najvyššej talianskej súťaže sú jeho zverenci na 7. priečke. Neapol v piatok viedol gólom Chviču Kvaraccheliju zo 61. minúty, no na opačnej strane o tri minúty neskôr vyrovnal „nožnicami“ striedajúci Antonio Sanabria.

Práve bývalá hviezda Dynama Batumi bola v posledných dňoch najskloňovanejším hráčom „Partenopei“.

„Kvara je majster. Na trávniku vždy ukáže to, čo predvádza na tréningu. Súpera sme drvili, ale nedočkali sme sa víťaznej odmeny. Nemám však chlapcom čo vyčítať.

Výkon bol dobrý, dva stratené body mrzia. Ak však budeme predvádzať takú intenzitu na trávniku, je len otázka času, kedy sa výsledky dostavia,“ doplnil Calzona.

Posadil hviezdy

Podobné slová používal aj po príchode na slovenskú lavičku. A nakoniec v kvalifikácii vyhral z desiatich zápasov sedem, raz remizoval a dostal národný tím na ME 2024. Hráči naznačili, že si vybudoval rešpekt.

„Má prirodzenú autoritu. Je férový, na tréningoch pracuje veľmi dlho. Myslím, že sa jeho práca prejaví,“ naznačil obranca Peter Pekarík.

„Zásadný rozdiel vidím v tom, že chce s nami hrať ofenzívnejší futbal, na ktorý sa lepšie pozerá. Veríme tomuto systému,“ pridal sa kapitán Milan Škriniar.

Núka sa ďalšia paralela s Neapolom. Po príchode do mužstva sa nebál posadiť najväčšie hviezdy – Kvaraccheliju a Victora Osimhena.

 Gruzínec a Nigérijčan po famóznej uplynulej sezóne išli s formou dole. Calzona to vycítil a tak ich v prvom súboji proti Barcelone či pri debute v lige proti Cagliari vystriedal.

„Victor nebol v najlepšej forme. Vrátil sa z Afrického pohára národov a pracuje na zlepšení formy. Kvara mal taktiež problémy. Keď išli dole z ihriska, nereptali, nerobili zlú krv v kabíne. Sklonili hlavy a začali drieť.

Nie som blázon. Bez takých futbalistov ako sú Kvaracchelija a Osimhen sa naše výsledky nezlepšia. Ak však vidím, že nestíhajú, musím tam poslať čerstvých hráčov,“ vysvetľoval kouč.

A keď prišiel jeho premiérový triumf v úlohe hlavného kormidelníka Neapola – 6:1 nad Sassuolom – talianske médiá Calzonu pochválili.

 „Ani nežmurkol, posadil dve hviezdy a Neapolu to pomohlo,“ napísal denník Corriere Dello Sport.

„Nebojí sa novej pozície. Nie je ľahká. Mužstvo, ktoré vlani získalo titul, sa v aktuálnej sezóne spoznáva len veľmi ťažko. Ak ho Calzona vráti do hry, zaslúži si pochvalu,“ pridal sa La Gazzetta dello Sport.

Pochvala vždy poteší a Taliani ňou nikdy nešetria. Všetko sa však môže veľmi rýchlo zmeniť. Stačí, ak Calzona s Neapolom vypadne v utorňajšom šlágri z Ligy majstrov. Ak však postúpi, okrem chvály ho so zverencami čaká aj štedrá odmena.

Prezident klubu Aurelio de Laurentiis totiž sľúbil, že v prípade postupu hráčom i členom realizačného tímu vyplatí desať miliónov eur./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.