Fico to v piatok povedal novinárom po návrate zo samitu lídrov krajín Európskej únie. Zelenskyj v Bruseli vo štvrtok zopakoval, že jeho krajina nepredĺži tranzit ruského plynu cez svoje územie. Platnosť dohody o preprave ruského plynu cez Ukrajinu sa skončí v závere tohto roka. Premiér už vo štvrtok po skončení samitu v Bruseli povedal, že Zelenskyj úplným odmietaním tranzitu plynu cez Ukrajinu poškodzuje záujmy Slovenska.
Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí len tranzit plynu z iných krajín ako z Ruska. V reakcii na sťažnosti Slovenska, že zastavením tranzitu príde o peniaze, ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina prichádza o oveľa viac. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej vojenske invazi.
Slovensko sa snaží o zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu, hoci by prepravovaná surovina nebola ruská. Fico to už skôr zdôvodnil tým, že dodávky plynu zo západu na Slovensko by boli drahšie, a to aj kvôli tranzitným poplatkom. Na tranzite plynu ďalej do západnej Európy hlavne v minulosti zarábala aj pološtátna slovenská firma Eustream, v ktorej má podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho.
Cena termínového kontraktu na plyn pre európsky trh s dodaním v januári sa v piatok popoludní vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku pohybovala okolo 43 eur za megawatthodinu (Mwh). Je tak zhruba päťkrát vyššia ako cena plynu v Spojených štátoch. Cena v TTF je pre európsky trh určujúca./agentury/
X X X
Ruskí analytici: Ficova cesta do Moskvy mala dva ciele. Kremeľ prezentuje návštevu ako svoj diplomatický úspech
Návštevy európskych politikov v Rusku sú v posledných rokoch zriedkavou záležitosťou. Od spustenia vojenskej invázie na Ukrajinu čelí Moskva diplomatickej izolácii. Za necelé tri roky vojny navštívili ruské hlavné mesto len dvaja vysokopostavení európski politici – srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán. Koncom uplynulého týždňa do Moskvy vycestoval aj slovenský predseda vlády Robert Fico (Smer), ktorý mal s ruským prezidentom rokovať o dodávkach plynu. Ako jeho návštevu vnímajú v Rusku? Podľa tamojších analytikov stretnutie Fica s Vladimirom Putinom Kremeľ interpretuje ako svoje víťazstvo.
Primárnym cieľom návštevy slovenského premiéra v Moskve boli rokovania o dodávkach ruského plynu na Slovensko, ktoré budú zastavené už o týždeň, teda od 1. januára 2025. Aj keď Slovensko má ešte niekoľko rokov trvajúci kontrakt s ruskou štátnou spoločnosťou Gazprom, podľa ktorého plyn by mal k nám tiecť naďalej, prekážkou pri jeho plnení je postoj Ukrajiny. Susedná krajina ešte začiatkom tohto roka vyhlásila, že zastaví tranzit ruských palív cez svoje územie. Príjmy z obchodovania s plynom a ropou Putinov režim používa na financovanie vojny, argumentuje Kyjev.
Spoločný tlak na Ukrajinu
Fico sa najprv o pokračovaní tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu snažil dohodnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Rokovania však neboli úspešné a podľa medializovaných informácií sa skončili slovnou prestrelkou Fica s ukrajinským prezidentom. O niekoľko dní slovenský premiér išiel do Moskvy.
Podľa vedúceho experta Fondu národnej energetickej bezpečnosti Igora Juškova hlavným cieľom Fica bolo verejne ukázať, že Rusko a Európa majú rovnaký postoj a obidve strany chcú zachovať obchod s plynom. „Ukrajina predtým tvrdila, že nechce obchodovať priamo s Ruskom ani podpisovať zmluvy s Gazpromom,“ pripomína expert. Súhlasila však s možnosťou, že cez jej územie môže tiecť plyn, ktorý aspoň na papieri nie je ruský, lebo ho nakúpili európske krajiny a prepravovaná komodita je v podstate majetkom niektorého zo západných štátov. „Takýto formát spolupráce Ukrajina sama požadovala. Napriek tomu Kyjev teraz zámerne sabotuje dodávky plynu do Európy,“ skonštatoval Juškov v relácii ruského rozhlasu BFM.
Fico svojou návštevou podľa odborníka na energetiku chcel dosiahnuť dva ciele. „Po prvé, zvýšiť tlak na Ukrajinu a ukázať, že všetci sa už dohodli, iba ona je tá, ktorá nesúhlasí. Po druhé, pripraviť základy pre prípadné sankcie proti Ukrajine, ak by skutočne zastavila tranzit od 1. januára. V takom prípade by Slovensko mohlo napríklad zastaviť Ukrajine dodávky elektriny a dokonca ju vydierať tým, že Slovensko a Maďarsko by mohli prestať podporovať predĺženie protiruských sankcií,“ predpokladá ruský analytik. Nevylučuje ani teoretickú možnosť, že Fico v Kremli mohol rokovať aj o zintenzívnení tlaku na Ukrajinu, napríklad tým, že Slovensko sa môže pokúsiť blokovať na európskej úrovni hlasovania o predĺžení protiruských sankcií.
Zelenskyj si uvedomuje, koľko Slovensko zarába na tranzite ruského plynu, pripomína ruský politológ Ivan Preobraženskyj. Preto v Bruseli Ficovi navrhol porovnateľnú sumu ako kompenzáciu za to, aby Slovensko neblokovalo pozvánku Ukrajiny do NATO. „Tento komplexný návrh ukazuje, že nejde len o ekonomiku, ale aj o politiku. Ak Zelenskyj ponúka kompenzáciu za potenciálne straty z tranzitu ruského plynu pod podmienkou, že Slovensko nebude blokovať vstup Ukrajiny do NATO, je jasné, že podobné alebo väčšie financie môže Fico očakávať od Ruska výmenou za dodávky plynu, pričom blokovanie vstupu Ukrajiny do NATO by bolo veľkým ‚bonusom‘,“ uviedol Preobraženskyj pre Pravdu.
Úspech Kremľa
Pre ruskú vládu a propagandistické médiá je návšteva Roberta Fica v Moskve veľkým úspechom, ktorý sa bude snažiť dôkladne zdôrazňovať, dopĺňa politológ. „Po návšteve Viktora Orbána je to ďalší dôkaz, že Moskve sa darí prelamovať diplomatickú izoláciu nielen na východe, ale aj na západe. Je zjavné, že Kremeľ sa snaží prezentovať túto návštevu tak, akoby slovenský premiér prišiel k Vladimirovi Putinovi skôr s prosbami než s návrhmi,“ uviedol odborník.
Body však získal aj Fico, ktorý touto cestou svojim voličom ukázal, že môže ignorovať stanoviská Bruselu aj najväčších spojencov Slovenska v NATO. „Tento signál je pravdepodobne určený tým, ktorí si myslia, že úplné zastavenie podpory Ukrajiny by údajne viedlo k ukončeniu vojnového konfliktu. Takýto magický spôsob, pri ktorom zatvoria oči a vojna prestane, je typický pre voličskú základňu, na ktorú sa Fico podľa môjho názoru spolieha,“ uviedol Preobraženskyj.
Odborník na energetiku Juškov však zdôrazňuje, že stretnutie Fica s Putinom, aj keď bolo venované dodávke plynu, samo o sebe situáciu nevyrieši. „Teraz nás čaká intenzívna energetická diplomacia. Fico sa pravdepodobne pokúsi telefonovať Zelenskému, prípadne priamo navštíviť Kyjev. Myslím si však, že Ukrajina tlaku nepodľahne,“ hovorí expert. Predpokladá, že Zelenskyj Ficove rokovania s ruským prezidentom bude využívať ako argument vo svoj prospech: „Partnerom v Európe bude hovoriť: „Vidíte? Fico je agent Kremľa, a preto tranzit predĺžiť nemôžeme.“ V podstate teda výsledok návštevy Fica v Moskve bude úplne opačný a k riešeniu neprispeje,“ myslí si Juškov.
Ako to bude s plynom?
Politológ Preobraženskyj predpokladá, že s dodávkami plynu existujú dve riešenia. „Prvá možnosť je, že tento plyn nebude označený ako ruský, pretože kontrakt by bol uzavretý s niektorou z iných postsovietskych krajín, napríklad Azerbajdžanom, Kazachstanom alebo Uzbekistanom,“ uviedol pre Pravdu. Rusko by tak dodávalo do tejto krajiny určitý objem plynu, ktorý by sa následne „zriedil“, napríklad v kazašskom plyne, a takto by mohol prúdiť aj cez územie Ukrajiny.
Druhá možnosť zahŕňa fiktívnu zmenu pôvodu plynu, pokračuje Preobraženskyj. „Ukrajina túto schému využívala po roku 2014, keď ruský plyn pokračoval cez jej územie na Slovensko, ktoré oficiálne bolo majiteľom dodanej komodity. Potom sa tento plyn ako „neruský“ vrátil v rámci reverzného toku späť na Ukrajinu,“ poukazuje politológ. Predpokladá, že ak by sa „pôvod“ ruského plynu menil ešte pred jeho prepravou na územie Ukrajiny, dodávky by mohli pokračovať. „Ak by sa tento scenár uplatnil, plyn by mohol byť na území Ukrajiny označený napríklad ako slovenský alebo maďarský, čím by sa vyriešila táto dilema,“ myslí si politológ.
Ukrajinský prezident však naznačil, že táto možnosť pre neho nie je vhodným riešením, pretože pri tejto schéme by Rusko naďalej dostávalo od európskych krajín peniaze, ktoré by smerovali na financovanie vojny. Neoficiálne ukrajinská vláda pripúšťa, že by mohla prepravovať takýto „neruský“ plyn za podmienky, že Moskva dostane úhradu zaň až po skončení vojny.
„Domnievam sa, že tento problém môže byť potenciálne vyriešený diplomatickými snahami Viktora Orbána a Roberta Fica, ktorí sa snažia dosiahnuť tlak od európskych spojencov a USA na Ukrajinu, aby Zelenskyj nemal inú možnosť než prijať jednu z týchto schém,“ podotkol Ivan Preobraženskyj.
Zostáva však možnosť, že strany sa do konca roka nedohodnú a tranzit ruského plynu bude zastavený. V tomto prípade by Slovensko muselo obmedziť priemyselnú výrobu, najmä energeticky náročných produktov, hovorí expert ruského Fondu národnej energetickej bezpečnosti Stanislav Mitrachovič. „Napriek tomu je nepravdepodobné, že by došlo k komunálnej kríze – v krajnom prípade je možné kúpiť plyn od susedov v obmedzených objemoch, aj keď za vyššie ceny,“ zdôraznil odborník. Upozornil, že iné dodávky ako z Ukrajiny budú pre Slovensko výrazne drahšie, a dôvodom je najmä geografická vzdialenosť od morských hraníc./agentury/
X X X
Zelenskyj tvrdí, že premiér Fico odmietol ponúkanú kompenzáciu za stratu tranzitu plynu
Tieňové dohody s Putinom podľa slov Zelenského znamenajú buď obchodovanie so štátnymi záujmami alebo snahu o vlastné obohatenie sa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi ponúkol kompenzáciu za stratu tranzitu ruského plynu, ktorú ten však odmietol. Zelenskyj to napísal v pondelok neskoro večer na platforme X a príspevok zverejnil v angličtine aj slovenčine, informuje TASR.
„Ponúkli sme mu na žiadosť Európskej komisie riešenia týkajúce sa možných kompenzácií pre Slovákov – špeciálne pre Slovákov – za straty z ruského tranzitu, ako aj alternatívy (tohto) tranzitu – akýkoľvek iný plyn, nie ruský. Boli sme pripravení to zrealizovať. Fico kompenzáciu pre Slovákov nechcel. A nechce spolupracovať s Európskou komisiou. Z nejakého dôvodu sa mu zdá Moskva výhodnejšia,“ napísal v anglickom príspevku Zelenskyj.
Kritika za cestu do Moskvy
Dodal, že každý v Európe rozumie tomu, prečo to tak je.
Ukrajinský prezident tiež uviedol, že kým Ukrajinci bojujú o svoje životy, „Fico bojuje o peniaze, a je nepravdepodobné, že by to boli peniaze pre Slovensko“. Tieňové dohody s Putinom podľa slov Zelenského znamenajú buď obchodovanie so štátnymi záujmami alebo snahu o vlastné obohatenie sa.
Zelenskyj cestu slovenského premiéra do Ruska kritizoval v pondelok aj v skoršom príspevku na X, zverejnenom taktiež aj v slovenčine. Uviedol, že Fico „chce pomôcť Rusku vytlačiť americký plyn a energetické zdroje iných partnerov z Európy, čo naznačuje, že chce pomôcť Putinovi zarobiť peniaze na financovanie vojny a oslabiť Európu“.
Schôdzka Fico-Putin
Fico sa v nedeľu pracovne stretol v Moskve s Putinom, s ktorým podľa vlastného vyjadrenia hovoril o vojenskej situácii na Ukrajine, možnostiach mierového riešenia konfliktu, ako aj bilaterálnych vzťahoch Slovenska a Ruska. Ako dodal, slovensko-ruské vzťahy chce štandardizovať.
Stretnutie s ruským prezidentom označil za reakciu na Zelenského a jeho postoj, že je proti tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu na slovenské územie. So Zelenským sa Fico stretol vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli, pripomína TASR.
Návšteva slovenského premiéra v Moskve nebola vopred verejne oznámená. Informácia do médií prenikla po tom, ako o tejto ceste Fica hovoril v sobotu srbský prezident Aleksandar Vučič v rozhovore pre srbskú televíziu Happy. Podľa jeho vtedajších informácií však k ceste malo dôjsť až v pondelok, aktuality.sk
X X X
Peter Weiss. Aká je skutočná cena tajnej dohody Roberta Fica s imperátorom Putinom
Premiér v Moskve zavŕšil svoju mníchovskú politiku voči Ukrajine a ukázal, že pohŕda prezidentom Pellegrinim, svojou vládou, parlamentom, občanmi Slovenska i našimi spojencami.
Autor je bývalý politik a bývalý veľvyslanec v Maďarsku a v Českej republike.
Vnútropolitický aj medzinárodnopolitický rozruch okolo stretnutia predsedu slovenskej vlády Roberta Fica v Kremli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom je úplne oprávnený. Táto návšteva má viacero veľmi znepokojujúcich dimenzií. Spomeňme aspoň niektoré z nich.
Legendu o hrdinskom zápase nášho hlavného reprezentanta suverénnej zahraničnej politiky na všetky štyri svetové strany za dodávky plynu na Slovensko cez Ukrajinu, ktorý zvádzal v Moskve, však ponecháme z priestorových dôvodov bokom.
Osud Ukrajiny Fica netrápi
Je totiž zrejmé, že otázku tranzitu plynu cez Ukrajinu mal a mohol náš predseda vlády riešiť už dávno, a to s ukrajinským prezidentom. Na to by si však s Volodymyrom Zelenským musel vybudovať normálne vzťahy, nie urážať ho a potom vyprovokovať konflikt s ním na ostatnom zasadnutí Európskej rady, pričom utrpel fiasko.
Predsedovia vlád členských štátov EÚ slovenského kolegu nepodržali, čo Robertovi Ficovi dalo zámienku letieť do Moskvy a tváriť sa, že ide napraviť škody, ktoré napáchal na slovenskom národe ukrajinský prezident.
Za zmienku stojí len to, že svojou rétorikou dal premiér najavo, ako úzko vníma náš národný záujem pri rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine. Redukuje ho na objemy plynu a ropy, ktoré sa cez Ukrajinu budú tranzitovať na naše územie a potom ďalej do Európy, a na poplatky, ktoré Slovenská republika dostane za tento tranzit.
To, či Ukrajina ostane suverénnym štátom, ako sa pozviecha zo škôd napáchaných Ruskom, či a ako sa bude schopná integrovať do EÚ, či mier bude trvalý a tak ďalej, to premiéra Fica evidentne netrápi.
V Putinovej spoločnosti sa cíti príjemne
To najdôležitejšie a najtragickejšie je, že Robert Fico svojím vycestovaním za ruským prezidentom, ktorý spáchal zločin proti mieru rozpútaním najväčšej vojne v Európe od roku 1945, legitimizoval Putinovu inváziu na Ukrajinu. Poprel tým aj celú politiku EÚ a NATO voči ruskej agresii i ruskému prezidentovi a jeho vláde. Odsabotoval ju.
Slovenský premiér sa tiež vysmial ukrajinským obetiam tejto strašnej vojny, desiatkam tisíc civilistov, vrátane detí, ženám, ktoré prišli o synov a manželov, deťom, ktoré prišli o rodičov. Dal najavo ľahostajnosť k systematickému ruskému ničeniu energetickej infraštruktúry s cieľom nechať Ukrajincov jednoducho vymrznúť.
Preukázal mimoriadny morálny úpadok, keď dobrovoľne, ako údajný plynový prosebník, prišiel podať do Kremľa ruku človeku, ktorý tú tragédiu svojimi rozkazmi spôsobil, a na ktorého Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu vydal zatýkací rozkaz kvôli podozreniu z vojnového zločinu nezákonnej deportácie detí z Ukrajiny do Ruska. A dal najavo, ako ho zločinný ruský prezident fascinuje a cíti sa v jeho spoločnosti príjemne.
Slovenský premiér tak zavŕšil svoju mníchovskú politiku voči susednej Ukrajine. Začala tým, že zavrhol definíciu slovenského národného záujmu, ktorú obsahovalo Vyhlásenie NR SR k vojenskej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine, za ktoré hlasoval 25. februára 2022. Rozhodol sa vyhrať voľby s heslom „ani náboj na Ukrajinu“.
Celé generácie Ukrajincov mu to nezabudnú
Jeho posolstvom bolo, že vojna sa skončí, keď Ukrajina nebude mať zbrane na svoju obranu. Teda keď sa vzdá ruskej armáde a prijme Putinove ponižujúce podmienky likvidujúce nezávislú ukrajinskú štátnosť. Politikov, ktorí presadzovali a prakticky realizovali zasielanie vojenského materiálnu na Ukrajinu, nazýval vojnovými štváčmi.
EÚ a NATO pokrytecky – lebo Slovenská republika je členom týchto zoskupení – robil zodpovednými za „zabíjanie Slovanov“. Urážal ukrajinského prezidenta a Ukrajincov a v duchu ruskej propagandy robil za vojnu zodpovednú Ukrajinu. Citáty týchto hanebných vyjadrení by zabrali veľa miesta.
Spomeňme aspoň hoax o „genocíde rusky hovoriaceho obyvateľstva na Donbase“, ktorý vyvracia aj oficiálna webová stránka nášho ministerstva zahraničných vecí. Nikdy nenavštívil Kyjev a nemal záujem vybudovať si normálny susedský vzťah s ukrajinským prezidentom Zelenským.
Keď bude v hre rekonštrukcia Ukrajiny, slovenské firmy môžu prísť o významné príležitosti kvôli tejto mníchovskej politike premiéra, na ktorú Ukrajinci bojujúci o holú existenciu nezabudnú celé generácie.
Mať takéhoto predsedu vlády je tragické
Svedectvom mníchovského prístupu k Ukrajine je tiež fakt, že stretnutím v Kremli slovenský premiér odobril imperialistický a revizionistický motív vojenskej agresie proti nezávislej a suverénnej Ukrajine.
Jeho hostiteľ Vladimir Putin – a po ňom to opakuje aj ruská propaganda – sa opakovane vyjadril, že Ukrajinci nie sú svojbytný národ, ale súčasť ruského národa, že Ukrajina je umelý štát a historicky patrí Rusku, že Rusko nemá hranice.
Teda že má právo expandovať, kam si zmyslí. Aj vrátiť mocenské pomery v Európe pred rok 1997. Svojím stretnutím s ruským prezidentom Robert Fico politicky akceptoval tak anexiu ukrajinských oblastí ruskou Štátnou dumou, ako aj faktickú anexiu ukrajinských území ruskými vojskami.
Urobil to slovenský politik, ktorý si musí pamätať, ako na nemecký a maďarský revizionizmus doplatila prvá Československá republika Mníchovskou dohodou a Viedenskou arbitrážou a ďalšími nešťastiami.
Vzhľadom na túto našu historickú skúsenosť ako aj fakt, že susedíme so štátom, ktorého politické elity sa ani po 104 rokoch nedokázali vysporiadať s trianonskou traumou, je tragické, že máme predsedu vlády, ktorému nevadí, že Rusko nerešpektuje Helsinský akt a mení vojenskou silou medzinárodne uznané hranice Ukrajiny z roku 1991.
Robert Fico sa tvári, že bezohľadný ruský útok na územnú celistvosť Ukrajiny nie je krajne nebezpečný precedens, ktorý môže povzbudiť ďalších revizionistov a Európu znovu uvrhnúť do vojenských konfliktov.
Ponížil prezidenta Pellegriniho
Priam škandalózny je spôsob, akým sa pripravovala, oznamovala a uskutočnila cesta predsedu slovenskej vlády do Moskvy. Nesie všetky znaky správania sa autokratického vládcu. Z vyjadrení prezidenta republiky a jeho poradcu pre zahraničnú politiku je zrejmé, že hlava štátu o tak dôležitom stretnutí nebola vopred informovaná.
Predseda vlády tak Petra Pellegriniho otvorene politicky ponížil. Nehovoriac už o zastupujúcom predsedovi NR SR Petrovi Žigovi. Robert Fico tak zásadným spôsobom znehodnotil spoločné vyhlásenie o jednotnom postupe najvyšších ústavných činiteľov v zahraničnej politike, ktoré podpísali prvého septembra.
Fakticky zrušil platnosť tohto dokumentu, lebo v jeho texte nie je nič o osobitných vzťahoch s Ruskou federáciou. Otázkou je, či slovenská vláda v zbore schvália cestu svojho predsedu k ruskému prezidentovi. A ak by aj predsa, s akým konkrétnym zadaním?
Svoju porciu poníženia si musela zažiť aj podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá sa pokúšala riešiť otázku dodávok ruského plynu na Slovensko počas dvoch návštev v Petrohrade, aby napokon s premiérom do Moskvy, kde sa malo opäť rokovať o plyne, nešla.
Úplne bokom ostali aj poslanci Národnej rady. Podobne ako občania Slovenska sa o tom, že sa cesta do Moskvy s tak prelomovými dôsledkami chystá – stačí si pozrieť platnú Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky – dozvedeli v sobotu večer od srbského prezidenta.
A o deň neskôr, už v čase rokovania, od hovorcu ruského prezidenta. Ukážková demokracia, transparentnosť a úcta k občanom a politickým partnerom! Stále pritom nevieme, ako sa do Moskvy predseda vlády dopravil a kam potom išiel.
Čo má za to Putinovi zaplatiť?
Najdôležitejšie však je, že dvojhodinový rozhovor s prezidentom štátu, ktorý vyhlásil všetky členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, za nepriateľské štáty, a predstavuje hlavnú bezpečnostnú hrozbou pre členské štáty EÚ a NATO, sa konal bez svedkov. Ako oznámil Putinov hovorca Dmitrij Peskov, išlo o rozhovor „odin v odin“, teda medzi štyrmi očami, bez záznamu.
Občania Slovenska, členovia parlamentu, koaliční partneri Smeru, členovia vlády, prezident, ale aj spojenci v EÚ a NATO môžu teraz uvažovať a dohadovať sa, na čom sa tí dvaja dohodli. Čo a ako má za tú dohodu slovenský premiér politicky a inak Putinovi zaplatiť a čo má dostať.
Keďže Robert Fico svojou suverénnou zahraničnou politikou deštruoval dôveryhodnosť svojej štvrtej vlády u spojencov ešte pred cestou do Moskvy, je otázne, kto z nich bude slovenskej vláde, jej ministrom a tajným službám veriť v čase najväčšej bezpečnostnej krízy v Európe od roku 1989.
Ficova mefistotelovská dohoda
Najmä keď spojenci registrujú mohutnejúcu proruskú piatu kolónu v slovenských vládnucich stranách (viď januárová cesta Andreja Danka a spol. do Štátnej dumy), ale aj v opozičnej Republike. Keď vidia laxný prístup slovenských bezpečnostných orgánov k ruským vplyvovým operáciám na našom území, ktoré majú za cieľ rozkladať dôveru občanov v EÚ a NATO.
Keď vedia, že až 47 percent voličov najsilnejšej vládnucej strany, ktorá sa zmenila na krajne pravicovú politickú formáciu, je za vystúpenie Slovenska z EÚ. Robert Fico silno uškodil medzinárodno-politickému postaveniu a vplyvu Slovenskej republiky, osobitne v prostredí, od ktorého je ekonomicky najviac závislá. Stačí si prečítať reakcie v nám donedávna najbližšej Českej republike.
Definitívne rozbil zahraničnopolitický a bezpečnostný konsenzus v slovenskej spoločnosti a dal mohutný impulz k jej ešte silnejšej polarizácii v životnej otázke, kam má Slovenská republika 35 rokov po Novembri geopoliticky patriť. To odoberie politickú energiu potrebnú na zastavenie úpadku a modernizáciu našej republiky a ohrozí jej schopnosť čeliť bezpečnostným hrozbám.
Či moskovskou politickou avantúrou pomohol volebným preferenciám svoje strany, sa dozvieme čoskoro. Postupne sa ukáže aj skutočná cena, ktorú budeme za jeho mefistotelovskú tajnú dohodu s imperátorom Putinom platiť my občania, ale aj on sám, aktuality.sk
X X X
Talianska polícia odhalila teroristickú bunku, ktorá šírila islamistickú propagandu
Na všetkých členov vydala polícia zatykače, pričom jednej osobe sa už z krajiny podarilo utiecť.
Talianska polícia v utorok informovala, že odhalila teroristickú bunku, ktorá na internete šírila džihádistickú a islamistickú propagandu. Skupina je zložená z piatich ľudí vrátane jej líderky, ktorou je žena z Pakistanu. TASR píše podľa agentúry AFP a ANSA.
Štyria z podozrivých sú obvinení zo „založenia teroristickej skupiny inšpirovanej salafisticko-džihádistickou ideológiou,“ uvádza polícia vo vyhlásení. Podozriví na internete propagovali najmä teroristické organizácie Al-Kaída a Islamský štát (IS). Jeden sa taktiež údajne pridal k džihádistickej organizácii pôsobiacej v Africkom rohu.
Piaty podozrivý podľa polície prechádzal procesom radikalizácie pod vedením svojej sestry, mladej Pakistanky, ktorá vyrastala v severotalianskom meste Bologna.
Polícia taktiež upozornila, že teroristické islamistické skupiny sa čoraz častejšie snažia verbovať mladých ľudí, a to najmä maloletých. Častokrát sú totiž ľahšie ovplyvniteľní islamistickou ideológiou a následne sa pre skupiny stávajú nástrojom na vykonávanie teroristických činov, aktuality.sk
X X X
V Sudáne sa hladomor rozšíril do nových oblastí
Celkovo hladomorom v Sudáne trpí 638-tisíc ľudí. Ďalších 8,1 milióna je však na jeho pokraji.
Hladomor sa rozšíril do piatich nových oblastí vo vojnou zmietanom Sudáne. Vypláva to z utorkovej správy iniciatívy Integrovaná klasifikácia fáz potravinovej bezpečnosti (IPC), na ktorú sa odvoláva agentúra AFP, píše TASR.
V auguste IPC vyhlásila hladomor v utečeneckom tábore Zamzam v sudánskom štáte Severný Dárfúr. Hladomor sa však odvtedy podľa IPC rozšíril aj do troch ďalších utečeneckých táborov v regióne. Vyskytol aj v pohorí Núba na juhu Sudánu.
Vyhlásenie hladomoru nastane, keď 20 percent populácie trpí akútnym nedostatok potravín, 30 percent detí je akútne podvyživených a od hladu denne zomrú dvaja ľudia z 10-tisíc. Hladomor podľa kritérií IPC predtým vyhlásili iba dvakrát. V Somálsku v roku 2011 a v Južnom Sudáne v roku 2017.
Sudán už viac ako rok a pol sužuje občianska vojna medzi armádou a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF). Od začiatku bojov zahynuli desaťtisíce ľudí a konflikt z domovov vyhnal 12 miliónov obyvateľov krajiny. Viac ako 9 miliónov je vnútorne vysídlených. Obe strany konfliktu zároveň blokujú dodávky humanitárnej pomoci pre utečencov a postihnutých obyvateľov.
Humanitárna organizácia Medzinárodný záchranný výbor (IRC) vo svojej správe z pred dvoch týždňov označila súčasnú situáciu v Sudáne za „najväčšiu humanitárnu krízu, aká bola kedy zaznamená“. V kritickej situácii je podľa IRC viac ako 30 miliónov ľudí, aktuality.sk
X X X
Magdeburg po útoku na vianočných trhoch zorganizuje spomienkový koncert
Úrady poskytnú 200 bezplatných lístkov príbuzným obetí a členom záchranných služieb. Koncert sa začne minútou ticha.
V nemeckom meste Magdeburg sa vo štvrtok uskutoční spomienkový koncert venovaný obetiam útoku, ku ktorému došlo minulý týždeň v piatok na tamojších vianočných trhoch. TASR o tom informuje podľa utorkovej správy tlačovej agentúry DPA.
Tradičný vianočný koncert organizovaný Magdeburským divadlom (TM) sa zmení tak, aby reflektoval túto tragickú udalosť.
Útok sa odohral na hlavnom magdeburskom námestí, keď sa osobné vozidlo vyhlo bezpečnostným zábranám a vrazilo do davu. Pri útoku zahynulo päť ľudí – štyri ženy a deväťročný chlapec – a 235 ďalších utrpelo zranenia.
Muža, ktorý sedel za volantom automobilu, polícia zadržala na mieste činu. Ide o 50-ročného psychiatra zo Saudskej Arábie. V Nemecku žije od roku 2006, v roku 2016 získal štatút politického utečenca.
Na sociálnych sieťach zdieľal extrémistické postoje a Saudská Arábia tvrdí, že nemecké úrady pred ním opakovane varovala, aktuality.sk
X X X
Predaj U. S. Steel Japoncom je v rukách Joea Bidena, o osude košickej pobočky sa nič nevie
Konsenzus o tom, či predaj za 13,5 miliardy eur predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť USA, výbor nedosiahol. Prezident Joe Biden má 15 dní na rozhodnutie.
KOŠICE: Rozhodnutie o predaji hutníckej fabriky U. S. Steel japonskou spoločnosťou Nippon Steel je v rukách prezidenta USA Joea Bidena, ktorý má 15 dní na rozhodnutie.
Americký Výbor pre zahraničné investície v USA (CFIUS) nedosiahol konsenzus o tom, či predaj predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť USA, informovala spravodajská televízia CNN.
Obchod za 14,9 miliardy dolárov (13,5 miliardy eur) ohlásili obidve hutnícke spoločnosti v závere minulého roka. Američania vlastnia aj oceliareň v Košiciach. Japonský investor ubezpečil, že všetky záväzky skupiny U. S. Steel voči zamestnancom, vrátane kolektívnych zmlúv, dodrží.
Výbor skúma dôsledky
Výbor pre zahraničné investície v USA, ktorý okrem iného skúma dôsledky zahraničných nákupov amerických podnikov na národnú bezpečnosť, mal pôvodne vydať správu ešte v septembri, no požiadal obe spoločnosti o doplnenie žiadosti.
„Dostali sme hodnotenie CFIUS a prezident ho preskúma,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Saloni Sharma pre agentúru Reuters.
Prezident Joe Biden má 15 dní na rozhodnutie. Očakáva sa, že akvizíciu zablokuje, dlhodobo sa vyjadruje, že U. S. Steel by mal zostať v americkom vlastníctve.
Proti je aj Trump
Proti obchodu je aj novozvolený prezident Donald Trump, ktorého inaugurácia bude 20.januára 2025. „Okamžite by som to zablokoval,“ uvediol už mesiac po oznámení obchodu Trump. Začiatkom decembra na sociálnej sieti svoj názor na akvizíciu opäť potvrdil:
„Absolútne odmietam, aby kedysi veľkú a silnú spoločnosť U. S. Steel odkúpila zahraničná korporácia.“ Predostrel aj možné riešenia, ako pomôcť americkej hutníckej spoločnosti. „Prostredníctvom série daňových stimulov a ciel spravíme z U. S. Steel opäť silnú a veľkú spoločnosť, a to rýchlo.“
S. Steel aj Nippon Steel tvrdia, že dohoda nepredstavuje žiadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Spoločnosť Nippon Steel sa zaviazala, že po akvizícii nezruší žiadne pracovné miesta, dodrží všetky dohody medzi odbormi a U. S. Steel, ako aj to, že presunie svoju centrálu v USA do Pittsburghu, kde sídli U. S. Steel.
Spoločnosť U. S. Steel varovala ešte začiatkom septembra, že ak sa plánovaný predaj neuskutoční, je možné zatvorenie niektorých závodov a ohrozenie tisícok pracovných miest v USA. Zároveň naznačila, že by svoju centrálu mohla presunúť z Pennsylvánie.
O osude košickej pobočky sa obe spoločnosti doteraz nezmienili. Po ohlásení akvizície sa s predstaviteľmi spoločnosti Nippon Steel stretol minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu so šéfkou rezortu hospodárstva Denisou Sakovou priamo v Japonsku. U. S. Steel je v metropole východu od roku 2000. Patrí k najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku, aktuality.sk
X X X
Rokovania o vyriešení konfliktu na Ukrajine sa určite začnú v roku 2025, budú veľmi ťažké a Rusko je pripravené na kompromisy, avšak s prísnym dodržiavaním už skôr uvedených základných podmienok, uviedla predsedníčka Rady federácie Valentina Matvijenková.
Sú stanovené v istanbulských dohodách, ktoré boli narušené, uviedla podľa agentúry TASS a dodala, že to je konštanta, pri ktorej Rusko nemieni ustúpiť.
X X X
Severokórejskí vojaci sa zrejme zúčastnia na tradičnej prehliadke ku Dňu víťazstva na moskovskom Červenom námestí. V pondelok to podľa ruskej štátnej agentúry TASS uviedol poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.
„Myslím, že áno,“ odpovedal Ušakov na otázku, či je KĽDR medzi krajinami, ktoré súhlasili s účasťou svojich vojakov na prehliadke k 80. výročiu víťazstva v druhej svetovej vojne.
Rusko oslavuje víťazstvo nad nacistickým Nemeckom 9. mája a k účasti na prehliadke sú tradične pozývané predovšetkým krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
Napriek bojkotu zo strany západných krajín v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sa v nadchádzajúcom roku chce na oslavách v Moskve zúčastniť slovenský premiér Robert Fico. Oficiálne súhlasil prísť tiež srbský prezident Aleksandar Vučić, pripomínajú ruské médiá.
Moskva v júni s Pchjongjangom podpísala zmluvu o „komplexnom strategickom partnerstve“. Súčasťou zmluvy je aj pakt o vzájomnej obrane, ktorý umožňuje vyslať okamžitú vojenskú pomoc v prípade ozbrojenej agresie.
Kyjev tvrdí, že tisíce severokórejských vojakov sa v októbri zapojili do snáh ruskej armády vytlačiť ukrajinské jednotky z ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť Ukrajina obsadila pri svojom prekvapivom vpáde tento rok v auguste. KĽDR tiež podľa Ukrajiny, Južnej Kórey a ďalších západných krajín dodala Rusku množstvo zbraní a munície pre vojnu proti Ukrajine.
X X X
Rusko za uplynulých 24 hodín zaútočilo na Ukrajinu 60 dronmi. Ukrajinská obrana podľa portálu denníka Ukrajinska pravda oznámila, že takmer všetky bezpilotné lietadlá zlikvidovala. Ukrajina tiež hlási, že za posledný deň prišlo Rusko o 1 630 vojakov, ktorí v bojoch padli, alebo utrpeli zranenia.
Rusko vyslalo na Ukrajinu drony Šáhid a bezpilotné lietadlá ďalších typov. Až 36 ich obrana zostrelila nad Poltavou, Sumami, Charkovom, Kyjevom či Záporožím. Ďalších 23 bezpilotných lietadiel zmizlo z radarov po tom, čo obrana pristúpila k ďalším protiopatreniam. Vo vzduchu tak zostal jediný stroj. Informácie o škodách však nie sú hlásené.
Ukrajinské ozbrojené sily ďalej uviedli, že počas 24 hodín Rusko stratilo 1 630 vojakov, 30 obrnených bojových vozidiel, desať delostreleckých systémov a deväť tankov. Celkovo potom Ukrajina za takmer tri roky ruskej invázie eviduje približne 778 000 zabitých a zranených ruských vojakov.
Ruská armáda postupne vytláča ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti a postupuje tiež na východe Ukrajiny. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) informoval, že ruská armáda zrejme dostala od ruského prezidenta Vladimira Putina rozkaz postupovať v otvorenej krajine namiesto dobýjania väčších miest.
X X X
Ruské sily postupne postupujú južne a juhozápadne od Pokrovska, ale nie je jasné, či dokážu využiť tieto zisky na obkľúčenie mesta alebo či majú v úmysle postúpiť k administratívnej hranici Doneckej oblasti, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
ISW predtým usúdilo, že ruské vojenské velenie má v úmysle obkľúčiť Pokrovsk pomocou obchvatu z juhu, ale ruský postup juhozápadne od Pokrovska by mohol byť zameraný na rozšírenie ruského výbežku v rámci prípravy na obkľúčenie Pokrovska z juhu alebo alternatívne na postup na západ k administratívnej hranici Donecko-Dnepropetrovskej oblasti ako súčasti politického a informačného cieľa Kremľa obsadiť celú Doneckú oblasť.
Zostáva nejasné, aké úsilie bude ruské vojenské velenie uprednostňovať, keďže ruský prezident Vladimir Putin mohol poveriť ruskú armádu skôr zabezpečením územných ziskov než zabratím významných osád. Putin počas svojej výročnej televíznej tlačovej konferencie 19. decembra uviedol, že ruské sily nepostupujú v „100, 200, 300 metroch“, ale v kilometroch štvorcových na celej frontovej línii, a zdá sa, že Putin stále viac upriamuje pozornosť na ruské pokroky v kilometroch, namiesto toho, aby vyzdvihoval obsadenie konkrétnych osád, ako to robil predtým, domnieva sa ISW.
Putin možno nariadil ruskému vojenskému veleniu, aby odložilo dobytie Pokrovska v prospech dosiahnutia ďalších územných ziskov územia a dobytia malých osád, najmä keď sa ruské sily približujú k administratívnej hranici Doneckej a Dnepropetrovskej oblasti, dodal inštitút.
Podľa ISW geolokalizované dôkazy sú dostatočné na hodnotenie, že ruské sily sú do 10 kilometrov od administratívnej hranice Doneckej oblasti a Dnepropetrovskej oblasti a Putin môže v tejto chvíli tlačiť na ruské vojenské velenie, aby postúpilo k hranici, a nie obkľúčilo Pokrovsk.
Obsadenie zvyšku Doneckej oblasti je jedným z Putinových dlhodobých cieľov na Ukrajine a Putin by pravdepodobne vyzdvihol ruské pokroky až k hraniciam, aby mohol zahraničnému aj domácemu publiku hovoriť o ruských úspechoch na Ukrajine. Útočná operácia proti dobre bráneným mestám by mohla spomaliť tempo ruského postupu v kritickom momente úsilia Kremľa ukázať svetu nevyhnutnosť ruského vojenského víťazstva./agentury/
X X X
Slovák sa zaradil medzi svetovú elitu. Ako sa rodí delikatesa kráľov aj chudákov?
Na Slovensku kačica kváka a vo Francúzsku robí can-can. Tri tancujúce kačky sú symbolom najinovatívnejšieho slovenského potravinárskeho výrobku – kačacej peny. Cenu za rok 2024 udelila Potravinárska komora Slovenska malej rodinnej firme zo Zvolena. Ján Šaling je vyštudovaný zootechnik, ktorý sa kvalitou aj dizajnom presadil medzi svetovými výrobcami známej delikatesy foie gras.
X Spolu s manželkou ste založili firmu Fairway club. Golfisti vedia, že je to najkratšia cesta loptičky k jamke. Aká bola vaša cesta k nezabudnuteľnému kulinárskemu zážitku?
Kľukatá. Keď som v roku 1994 získal titul inžiniera na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, poľnohospodárstvo sa v podstate rozpadlo. Deväťdesiat percent spolužiakov sa rozutekalo do iných odvetví, družstvá sa zachraňovali, ako vedeli, dopyt po mladých inžinieroch klesol na bod mrazu. Odišiel som pracovať do zahraničia. Vybral som sa do belgického mestečka Knokke Heist na pobreží Severného mora, 20 kilometrov od Brugg. Zamestnal som sa v hoteli ako pomocný kuchár. Nakoniec som tam zakotvil na štyri roky.
X Čo všetko ste sa tam naučili?
Bola to dobrá škola pre mladého človeka, ktorý predtým vo svete nebol a zrazu mohol objavovať inú kultúru, gastronómiu. Všetko okolo mňa bolo nové a veľkou výzvou. Našťastie som sa učil francúzštinu na strednej škole, aký-taký základ som teda mal, chuť do práce nechýbala, za pochodu som ohýbal jazyk a učil sa variť. V reštaurácii hotela, kde som pracoval, mi udrela do očí špecialita z výkrmovej kačacej pečene foie gras. Nemohol som si túto pochúťku nevšimnúť, veď sme ju tam podávali ako iné štandardné jedlá.
X Lahôdka ako bežné jedlo?
Spomínam si, že doma som sa ku kačacej či husacej pečienke alebo paštéte, ktorú vyrobila babička, dostal raz do roka, keď boli hody.
Vo Francúzsku, ale aj Belgicku, ktorého história, kultúra a gastronómia sa rozvíjali pod silným francúzskym vplyvom, hovoria, že foie gras je jedlo kráľov aj chudákov. Po stáročia sa podávalo na kráľovských dvoroch a zároveň bolo aj pochúťkou chudobných. Má tradíciu aj na Slovensku, ale spracovateľské postupy, čo sa týka aj legislatívy, majú najlepšie vo Francúzsku. Francúzi sú národom gurmánov, Belgičania za nimi nezaostávajú a foie gras si vedia vychutnať. Kto ju raz ochutná, už sa jej nevzdá.
X Pre koho ste pripravovali foie gras?
Pracoval som vo veľkom kongresovom hoteli La Reserve, kde sa stretali belgické aj zahraničné kultúrne, politické a podnikateľské špičky, a ponuka kuchyne zodpovedala nárokom tejto klientely. Hostili sme napríklad slávneho herca akčných filmov Jeana Clauda van Damma, ako aj luxemburského veľkovojvodu Heinricha I. Bola pre mňa česť pracovať v tíme ľudí pripravujúcich jedlá pre hostí, čo vedeli oceniť haute cuisine – vysokú kuchyňu. Tá kladie veľký dôraz na puntičkársku úpravu a starostlivú prezentáciu jedál.
X Pomohlo vám vysokoškolské vzdelanie zamerané na zootechniku, teda chov zvierat, v kuchyni, ktorá zhodnocovala dielo chovateľov v podobe labužníckeho produktu na tanieri?
Určite. Jeden z odborov, čo sa študujú na zootechnike, je aj hygiena a spracovanie potravín. Všetky procesy a detaily týkajúce sa zrenia a spracovania mäsa sú zahrnuté v zootechnike. Málokto vie, že tam sa študuje aj tento aspekt. Mne v mojej kariére zootechnika veľmi pomohla pochopiť aj súvislosti, ktoré dnes vyvolávajú veľkú spoločenskú diskusiu okolo chovu hydiny, špeciálne výkrmových husí a kačíc.
X Zrejme narážate na wellfare, teda správne životné podmienky chovu hydiny. Ako sa s tým vysporadúva súčasná gastronómia?
O chove kačíc a produkcii foie gras panuje viacero neprávd, klišé. Nevedomosť plodí rôzne mýty a averzie. Rozšírené je tvrdenie, že foie gras je cirhotická nezdravá pečeň. Málokto však vie, že proces stukovatenia pečene je u sťahovavých vtákov úplne prirodzený a reverzibilný (spätný). Čiže hus aj kačka vedia nabrať do pečienky tuk, ale rovnako ho aj stratiť. Je to v podstate fyziologicky a genealogicky dané, pretože sťahovavé vtáky pred tým, ako sa vydajú na cestu, sa automaticky vykrmujú, aby nabrali energiu v podobe tuku do pečene. Pečeň im slúži ako zásobáreň energie. Preto ak kačku tri-štyri dni nenakŕmite, pečeň úplne schudne na pôvodnú veľkosť. Teda zväčšovanie a zmenšovanie pečene je fyziologicky dané a vôbec to nie je chorá pečeň.
X Lenže aby kačica či hus mali väčšiu pečeň, štopú ich – dokrmujú kukuricou, čo sa dnes ochrancom zvierat nepáči. Je to kóšer s férovým chovom?
Je pravda, že štopanie je nútený výkrm, na druhej strane vodná hydina je na to fyziologicky vybavená. Všimli ste si, že divé husi a kačice sa pred dlhými preletmi do zimovísk samy naštopú? Majú hrvoľ a dlhý krk na to, aby tam vedeli zrno a zásoby potravy uchovávať. Francúzi to do posledného detailu preskúmali. Vysvetlili, že trubica u vtákov má inú fyziologickú štruktúru ako u cicavcov. Je pokrytá keratínovými doštičkami, ktoré chránia celú trubicu pred fyzickým poranením. Husi a kačky sú omnoho menej citlivé na tlak.
X Moja 92-ročná mama je vari poslednou generáciou Sloveniek, ktorá vedela kačky chovať aj štopať. Vieme sa vrátiť k takému spôsobu života, aký praktizovali naše babičky a prababičky?
Časy nezastavíte. Ak si takýto spôsob života nájde obdivovateľov, tak len ako nejaká alternatíva. Tu a tam vznikajú alternatívne komunity ako v Zaježovej neďaleko Zvolena, kde sa venujú pôvodnému spôsobu života.
X Máte zdroj slovenských kačíc?
Žiaľ, nie je tajomstvom, že chov vodnej hydiny na Slovensku je absolútne zdecimovaný. Upadá je slabé slovo, eufemizmus. My sme veterinárne uznaná prevádzka, máme okrúhlu pečiatku, s čím sú spojené určité povinnosti voči štátnym veterinárnym orgánom. Čiže máme pravidelné veterinárne kontroly a môžeme obchodovať len s takými dodávateľmi, ktorí disponujú týmto typom povolenia od veterinárnej správy. Žiaľ, situácia je taká, že na Slovensku nie je chovateľ, ktorý by mal okrúhlu pečiatku, ktorú my potrebujeme na obchodovanie s nimi. Čiže automaticky sme nútení obchodovať v Maďarmi a Bulharmi, ktorí také pečiatky uznávané Európskou úniou majú.
X Sú Maďari a Bulhari, ak nerátame Francúzov, posledné európske národy, ktoré sa venujú chovu kačíc a husí? Vďaka čomu tam tradičný chov vodnej hydiny prežíva?
Určite je to dané historicky, ako aj množstvom ľudí, ktorých tento druh poľnohospodárstva živí. Veľmi dôležitá je aj legislatívna ochrana. V niektorých európskych krajinách je totiž chov výkrmových kačíc zakázaný. Francúzi si ho ochránili tým spôsobom, že ho uznali za súčasť národného kultúrneho dedičstva. V rámci celého sveta sú za Francúzmi na druhom mieste Maďari a za nimi Bulhari.
X Američania radi a hrdo jedia morky, Francúzi foie gras. Nikto nepochybuje o tom, že ide o tradíciu, ktorá má svojich vyznávačov, ale dnes aj odporcov. Než ste sa dali na podnikanie, boli ste okrem Belgicka na skusoch aj vo Francúzsku. Našli ste tam odpoveď na dnes tak často prepierané etické otázky chovu vodnej hydiny?
Francúzsko je najväčší producent výkrmových pečení na svete, foie gras a chov výkrmových kačíc boli odsúhlasené francúzskym parlamentom ako neoddeliteľná súčasť francúzskeho národného dedičstva. Foie gras vnímajú ako integrálnu časť svojej histórie. Nebolo to len jedlo kráľov, ale aj pochúťka ostatných vrstiev obyvateľstva. Kačacia a husacia pečeň majú tradíciu aj na Slovensku, ale čo sa týka spracovateľských postupov, tepelného spracovania aj legislatívy, najviac rozpracované to majú Francúzi.
X My sa veľmi pýšime bryndzou, skúste porovnať, ako sa správame k tomuto kultúrno-gastronomickému dedičstvu?
Narábame s ním dosť macošsky. Až na zopár výnimiek ho nerozvíjame. Držíme ho konzervatívne na tej istej úrovni a venujeme mu málo pridanej hodnoty. Napríklad ovčie syry – stále u nás vedie klasická hrudka, čo je len nejaký polotovar, ale chýba mi nadstavba a kreatívny prístup k ovčiemu syru. Ide o to, aby sme postavili pôvodný výrobok na inú úroveň s vyššou pridanou hodnotou. Práve v tom sú iné národy tvorivejšie.
X Vás hľadanie miesta v živote priviedlo k foie gras. K založeniu firmy ste sa však odhodlali až ako zrelý muž. Čo predchádzalo tomuto rozhodnutiu?
Povzbudenie od rodiny, známych a priateľov, ktorí ochutnali rôzne variácie mojej foie gras. Stále horel vo mne plamienok vášne z Belgicka. Povedal som si, že keď mám robiť foie gras podľa francúzskych štandardov, tak sa musím ísť učiť do Francúzska. Prostredníctvom francúzskeho Potravinárskeho a technologický inštitútu som sa dostal pred šiestimi rokmi do mestečka Auch v Gaskonsku, ktoré je kolískou foie gras. Mimochodom, je to rodisko mušketiera D’Artagnana. Tam som bol na dvojtýždňovej veľmi intenzívnej stáži, kde sme sa osem až desať hodín denne venovali výrobe foie gras.
X Nemajú Francúzi problém odovzdať svoje know-how cudzincom?
Toho som sa obával, ale opak bol pravdou. Boli nám veľmi nápomocní a dokonca, keď sme mali už nakúpenú všetku technológiu, pomáhali nám zabehnúť výrobu.
X Na vašich výrobkoch čítame slovíčko cancanero. Čo znamená?
Cancanero je tanečník kankánu, can-can je francúzske citoslovce pomenúvajúce kvákanie kačíc. Slovákom kačica kváka a Francúzom robí can-can, od toho je odvodené cancanero.
X Akým tanečníkom je slovenské cancanero na poli foie gras?
Ako sa to vezme. Vlani sme poslali jeden z našich výrobkov do svetovej súťaže priemyselného dizajnu potravinárskych výrobkov v Londýne Pentawards 2023. V sekcii luxusných a labužníckych potravín vrátane kaviáru, slimákov, foie gras, paštét, hľuzoviek, mäsa a syrov sme sa dostali medzi osem ocenených produktov, čo je nesporne zásluha dizajnérov z trnavskej spoločnosti Pergamen. Naše tri kačky tancujúce kankán boli vo finále o pomyselného dizajnového Oscara potravinových obalov. Teší nás to, pretože do súťaže sa prihlasuje každoročne niekoľko desiatok tisíc výrobkov z celého sveta.
X Predo dvermi sú Vianoce, Silvester a Nový rok. Ak si niekto dopraje foie gras, s čím by mal túto špecialitu servírovať?
Etymologicky foie vo francúzštine znamená pečeň, ale je tam skrytá aj figa, pretože už starí Egypťania vykrmovali kačky a husi figami. Tie sú vysoko cukornaté a preto husi dosahovali aj najvyšší prírastok. Víno a foie gras k sebe patria. Do foie gras pridávame podľa jedného z francúzskych receptov koňak Armagnac, ale už to robíme aj s vynikajúcim prírodne sladkým cibébovým vínom Rizlingom rýnskym, ktoré dorába Miroslav Petrech zo Chateau Belá.
Aké víno by ste servírovali k foie gras?
V zásade sa odporúčajú sladké vína – vo Francúzsku zo Sauternes, na Slovensku tokajské vína. Ale dnes si ľudia doprajú aj dobré suché víno. Súčasní milovníci foie gras nie sú žiadni veľkí puristi./agentury/
X X X
V Stredozemnom mori sa potopila ruská nákladná loď. Volali ju aj ‚sýrsky expres‘ a je na sankčnom zozname
V Stredozemnom mori sa potopilo ruské nákladné plavidlo Ursa Major, dvaja ľudia z 16-člennej posádky sú nezvestní.
Oznámilo to v utorok podľa agentúry Reuters ruské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého záchranári dopravili námorníkov do Španielska. Loď Ursa Major spájaná s vojenskými transportmi do Sýrie bola na sankčnom zozname USA.
Loď sa dostala do problémov po výbuchu v strojovni a potopila sa v pondelok pred polnocou medzi Alžírskom a Španielskom, odkiaľ naposledy vyslala signál.
Reuters napísal, že podľa sledovacích dát plavidlo vyplávalo 11. decembra z Petrohradu s cieľom vo Vladivostoku na východe Ruska, a nie v sýrskom prístave Tartús. Spoločnosť Oboronlogistika pred pár dňami informovala, že jej vlajková loď Ursa Major preváža prístavné žeriavy do Vladivostoku. Kapitán podľa portálu Ukrajinska pravda uviedol, že na palube boli v čase nešťastia len prázdne kontajnery.
Ruský nezávislý server Mediazona s odvolaním sa na verejne dostupné údaje informoval o tom, že v Stredozemnom mori sú tri veľké vojenské lode a dve nákladné plavidlá vrátane Ursa Major. Obe nákladné lode sú označované za takzvaný sýrsky expres, čo je zásobovacia trasa pre ruské sily v Sýrii. Analytici sa preto domnievajú, že úlohou lodí bola evakuácia ruských vojakov zo Sýrie, kde sa nedávno zrútil režim autoritárskeho prezidenta Bašára Asada.
Portál Censor.net uviedol, že plavidlo podstúpilo v roku 2023 plánované opravy a tento rok v lete údržbu v prístave a v novembri ešte preventívnu kontrolu žeriavov. Kvôli sankciám ale musela Oboronlogistika využiť náhradné dielce z ruských tovární namiesto ich dovozu za zahraničie.
Server Censor.net v pondelok informoval o chybe rovnako sankcionovaného ruského nákladného plavidla Sparta neďaleko Portugalska. Loď mala na palube ruské vojenské vybavenie zo Sýrie. Sparta patrí spoločnosti Oboronlogistika rovnako ako plavidlo Ursa Major, ktoré sa predtým volalo Sparta III.
O záchrannej operácii napísal The Maritime Executive, že pomoc poskytli španielska vojenská loď Clara Campoamor a vyššie spomínaná Sparta. Po potopení plavidla Ursa Major pokračovala Sparta zníženou rýchlosťou na východ, za svoj cieľ udala egyptský prístav Port Saíd./agentury.