Fico v Bruseli: Prišlo na naše slová, migrácia potrebuje razantné, tvrdé. Skupina maskovaných osôb vtrhla do rektorátu Slobodnej univerzity v Berlíne. Európsky súd zamietol Haščákovu sťažnosť so zásahom v sídle Penty. Napojení na sektu? Poslankyňa hovorí, že AllatRa prenikla aj na úrad v Michalovciach

Migrácia v Európskej únii potrebuje razantné a tvrdé riešenia. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico na úvod októbrového summitu EÚ v Bruseli. Na premiérovo vyjadrenie na Facebooku upozornil bruselský spravodajca TASR.

 Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) odcestoval vo štvrtok ráno do Bruselu na zasadnutie lídrov Európskej únie. Summit Európskej rady je naplánovaný na štvrtok a piatok. Hlavnými témami sú vojna na Ukrajine, vývoj na Blízkom východe, migrácia, konkurencieschopnosť a klíma.

Český premiér Petr Fiala oznámil, že na zasadnutí Európskej rady sa Česko a viacero členských krajín Únie stretnú v snahe presvedčiť ostatné členské krajiny a tiež Európsku komisiu, aby EÚ k tejto otázke zaujala razantnejší postoj.

Podľa Ficovho statusu na Facebooku k tomuto neformálnemu stretnutiu došlo hneď na úvod summitu, a to aj za účasti predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a lídrov Cypru, Česka, Dánska, Grécka, Holandska, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

„Prišlo na naše slová, že migrácia potrebuje razantné a tvrdé riešenia. Ukázalo sa ako správne, keď sme kritizovali a hlasovali proti povinným migračným kvótam. Tvrdím to stále, treba jednoznačne chrániť vonkajšie hranice schengenu a zamerať sa na krajiny pôvodu migrácie,“ vyhlásil premiér.

Spresnil, že Slovensko je medzi tými členskými krajinami EÚ, ktoré prispievajú k hľadaniu riešenia, a vyjadril spokojnosť s tým, že Európska komisia konečne pochopila urgentnosť tejto situácie./agentury/

X X X

 Rýchly mier? Zelenskyj predstavil vojnou unavenej únii plán víťazstva

Je Západ na križovatke, na ktorej sa musí rozhodnúť, čo urobí s ruskou vojnou proti Ukrajine? Pribúdajú varovania, že Moskva môže byť už onedlho pripravená na vojenskú konfrontáciu s NATO. A je jasné, že Rusko by sa iba posilnilo, keby bolo úspešné na Ukrajine. No na druhej strane je tiež očividné, že na Západe znejú hlasy, že vojnu je potrebné čo najrýchlejšie nejakým spôsobom ukončiť.

Cesta Ukrajiny do NATO?

Šéf Kremľa Vladimir Putin začal veľkú inváziu na Ukrajinu 24. februára 2022. Dnes v Bruseli predstavil prezident Volodymyr Zelenskyj plán víťazstva, ktorý by mal prinútiť Rusko k mieru. V belgickom hlavnom meste sa koná summit Európskej únie, na ktorom Slovensko zastupoval premiér Robert Fico (Smer). Bolo to jeho vôbec prvé osobné stretnutie s ukrajinským prezidentom od začiatku veľkej vojny.

 Čo je súčasťou plánu víťazstva? Zelenskyj hovorí o pozvánke a budúcom členstve Kyjeva v NATO, posilnení dodávok zbraní a ich použitia bez obmedzenia, rozmiestnení konvenčných zbraňových systémov na Ukrajine, ktoré by odstrašili Rusko, podpore strategického ekonomického potenciálu Ukrajiny a o povojnovom príspevku Kyjeva k bezpečnosti Európy. Plán má tri tajné dodatky.

 No ukrajinský prezident dostal v Bruseli od novinárov aj otázku, prečo by s jeho predstavami mali západní lídri zrazu súhlasiť, keď tak doteraz neurobili. Minimálne do istej miery je to pravda. Ukrajina stále nemôže západnými zbraňami útočiť hlbšie na ruskom území. A na júlovom summite NATO vo Washingtone síce zástupcovia mnohých krajín tvrdili, že je to len otázka času, kedy Kyjev vstúpi do Severoatlantickej aliancie, faktom však je, že zatiaľ môže o formálnej pozvánke len snívať.

Niektoré krajiny otvorene hovoria nie. Premiér Fico opakovane hovorí, že Ukrajina v NATO by bola cesta k tretej svetovej vojne a že zasadnutie Európskej rady je ako stretnutie vojnového kabinetu.

Podobne sa vyjadruje maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je vraj víťazný plán ukrajinského prezidenta desivý. „Som jedným z tých, ktorí naliehajú na Európsku úniu, aby zmenila svoju súčasnú stratégiu. Únia vstúpila do tejto vojny so zle organizovanou, zle vykonanou a zle vypočítanou stratégiou, za ktorú je v prvom rade zodpovedná predsedníčka Európskej komisie. Túto vojnu prehrávame, takže stratégia nefunguje. Treba ju zmeniť,“ napísal Orbán podľa agentúry TASR na sociálnej sieti Facebook.

Ako pripomenul portál Euronews, Maďarsko, ktoré v tomto polroku predsedá Rade EÚ, stále blokuje vojenskú pomoc únie pre Ukrajinu vo výške 6,6 miliardy eur a kľúčovú legislatívu, na základe ktorej by Kyjev mohol dostať pôžičku vo výške 35 miliárd eur, čo by boli peniaze z výnosov zo zmrazených ruských aktív.

Zelenskyj však aj v Bruseli zdôraznil, že vstup do aliancie by bol pre Kyjev najlepšou bezpečnostnou poistkou. Ukrajina si už vyskúšala, aké to je, keď ju veľmoci hodia cez palubu. Roku 1994 podpísala Budapeštianske memorandum, ku ktorému sa pridali USA a Británia, a v ktorom sa Rusko zaviazalo, že proti Ukrajine nepoužije vojenskú silu. Je jasné, ako to dopadlo. Na základe memoranda sa Kyjev vzdal jadrových zbraní, ktoré zostali na Ukrajine rozmiestnené po rozpade Sovietskeho zväzu.

„Zbrane sú dôležité, ale najdôležitejší sú ľudia. NATO je pre nás bezpečnostný dáždnik, funguje, je spoľahlivý a v praxi je to pre nás jediná nádej. Pozvánka je preventívny krok, ktorý má ukázať, že to nie je Putin, kto mení svet, a že agresor nemôže vytvoriť nový medzinárodný poriadok,“ vysvetlil Zelenskyj s tým, že väčšina lídrov krajín EÚ jeho plánu vyjadrila podporu.

Domáce úlohy Západu

Ukrajina by však potrebovala ešte výraznejšiu jednotu Západu. Myslí si to litovský prezident Gitanas Nauseda, keď kritizoval najmä Orbána, a jednoznačne podporil Zelenského víťazný plán.

„Niektoré rozhodnutia závisia od Spojených štátov, mnohé z nich súvisia s tým, čo urobíme my ako Európska únia. Chcem však povedať, že tieto kľúčové prvky Zelenského plánu sú domácou úlohou, ktorú sme nespravili,“ uviedol Nauseda.

 „Myslím si, že neustále rastie počet tých, ktorí by radi videli rýchly mier. V podstate považujú prímerie za lepšiu alternatívu, ako keby mal konflikt pokračovať. Ich logika je, samozrejme, taká, že akýkoľvek mier je lepší ako vojna, aj keby tento mier nebol spravodlivý, trvalý, vynútiteľný a s najväčšou pravdepodobnosťou by viedol k väčšej agresii v budúcnosti. Jednou z ciest k spravodlivejšiemu mieru je zdvojnásobenie pomoci Kyjevu vrátane dodávok zbraní. Ukrajina by tak mala šancu zmeniť situáciu na bojisku, zastaviť ruský postup a vo všeobecnosti by mala silnejšiu vyjednávaciu pozíciu voči Rusku. Dokonca aj pre ľudí, ktorí neveria vo víťazstvo Kyjeva, by mohol byť scenár realizovateľný. Namiesto toho však vidíme politikov, ktorí nechcú tlačiť na Rusko, ale, naopak, vyvíjajú tlak na Ukrajinu, aby ustúpila požiadavkám Moskvy. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je spomaliť dodávky zbraní, čo by v podstate mohol byť spôsob, ako Kyjev prinútiť, aby súhlasil s takzvaným mierom,“ reagoval pre Pravdu Volodymyr Dubovyk, riaditeľ Centra pre medzinárodné štúdie na Odeskej národnej univerzite I. I. Mečnikova. <PE>/agentury/

X X X

 Napojení na sektu? Poslankyňa hovorí, že AllatRa prenikla aj na úrad v Michalovciach a na jarmoku mala stánok

Proruská sekta AllatRa a jej odnož Tvorivá spoločnosť na Slovensku silnie. Jej učeniu podľahli už tisícky ľudí v krajine nevynímajúc zamestnancov štátnej správy. Pred viac ako rokom pred ňou varovalo aj ministerstvo vnútra. Na ďalšie údajné prípady upozornila teraz opozičná poslankyňa Zuzana Števulová (PS).

Mestský úrad v Michalovciach

Hoci by sa to na prvé počutie mohlo tak zdať, Tvorivá spoločnosť nie je žiaden kurz kreatívnych aktivít, ale pseudonáboženské hnutie, ktoré šíri proruskú propagandu, jej lídri čelia na Ukrajine obvineniam z vlastizrady a ďalších závažných trestných činov.

Zásah ukrajinskej SBU proti sekte AllatRA (november 2023)

 Hnutie presviedča verejnosť, že len jej členovia dokážu pripraviť plán ideálneho sveta, ktorým dokážu zvrátiť koniec sveta. Apokalypsa má podľa neho nastať v roku 2036, a to tak, že sa po sopečnom výbuchu v Mariánskej priekope rozleje po Zemi magma. Klimatickú krízu, ktorú síce nespochybňuje, no spochybňuje, že ju spôsobila ľudská činnosť chce riešiť orgiami so samozvaným duchom svätým, za ktorého sa vydáva vodca hnutia Igor Danilov.

 Pozvánky na stretnutia

O AllatRe a Tvorivej spoločnosti sa v poslednom období začalo viac hovoriť, najmä v súvislosti s českou reportérkou Kristínou Cirokovou, ktorú vyšetruje Krajská prokuratúra v Žiline. Novinárku podozrievajú zo zločinu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúce k potlačeniu základných práv a slobôd.

Medzičasom sa však ukázalo, že žilinská prokurátorka Lucia Pavlaninová vypočúvala reportérku za články. Podľa medializovaných informácií mala pritom sama na dverách pracovne na prokuratúre plagát sekty s pozvánkou na online fórum z novembra 2022. Pavlaninová členstvo v sekte poprela. Jej kolegovia však tvrdia opak, a viacerí médiám potvrdili, že na organizáciu nahovárala aj iných.

Prokurátorka tiež tvrdí, že Cirokovej boli priznané plné obhajobné práva, ktoré jej garantujú príslušné zákonné ustanovenia vrátane odovzdania zápisnice o jej výsluchu. „Pripomínam, že pani Ciroková nevystupuje v danej trestnej veci v procesnom postavení obvineného, a teda trestné konanie nie je vedené proti jej osobe,“ reagovala Pavlaninová. Po informáciách, že ich kolegyňa je napojená na sektu, sa novinárov zastali desiati prokurátori žilinskej prokuratúry.

Prokurátorka Pavlaninová však bude napokon čeliť disciplinárnemu konaniu. Návrh naň podal krajský prokurátor Tomáš Balogh. Podnet na disciplinárne konanie Pavlaninovej prerokuje slovenský Najvyšší správny súd.

„Postupom prokurátorky, spočívajúcim v neoznámení skutočností, ktoré mohli mať vplyv na posudzovanie nezaujatosti prokurátora, mohlo dôjsť k naplneniu zákonných znakov skutkovej podstaty disciplinárneho previnenia,“ uviedol žilinský krajský prokurátor Balogh. Predtým tvrdil, že Pavlaninová prepojenie s AllatRa poprela.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok o prieniku sekty AllatRa a Tvorivá spoločnosť do štátnej správy

Logo v pracovnom maile

Pavlaninová však nemá byť jediná, kto ideám hnutia podľahol. Reportéri zo Slovenskej televízie odhalili, že k hnutiu inklinuje aj ďalšia žilinská prokurátorka Jana Vajzerová. Stúpenkyňu má mať Tvorivá spoločnosť aj medzi pracovníkmi ministerstva vnútra. Členom hnutia sa podľa Reportérov pochválila podpisom s logom spoločnosti v pracovnom maile.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v nedeľu reagoval, že logo sekty v podpisovej doložke štátneho zamestnanca nie je v poriadku. „Ak ste štátny zamestnanec, musíte postupovať podľa zákona o štátnej službe. Ako štátny zamestnanec musíte byť apolitický a vykonávať svoju profesiu ako profesionál. Ak také niečo je, budeme to riešiť,“ dodal. Prípad teraz rieši Úrad boja proti organizovanej kriminalite.

O údajne ďalších napojeniach AllatRy a Tvorivej spoločnosti na verejnú správu informovala vo štvrtok poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Zuzana Števulová. Napojenie organizácie so znakmi nebezpečnej sekty na orgány verejnej moci je podľa nej skutočným ohrozením riadneho chodu štátu a jeho procesov.

V Michalovciach podľa jej zistení podporuje hnutie člen mestskej kultúrnej komisie, ktorý neúspešne kandidoval za strany Smer a Sme rodina do mestského zastupiteľstva. Osoba s rovnakým menom podľa Števulovej pracuje aj na tamojšom úrade práce na témach ohrozených rodín.

Tvorivá spoločnosť mala podľa Števulovej aj stánok na Zemplínskom jarmoku v Michalovciach, kde mala lákať na detský program. Pravda sa s otázkami o prepojení hnutia na mesto obrátila priamo na primátora Miroslava Dufinca. Odpoveď sme zatiaľ nedostali, nepodarilo sa nám s ním skontaktovať ani telefonicky.

Števulová naznačila v príspevku aj údajné napojenie na poslanca koaličného Hlasu. „V Banskej Bystrici zas vychádzajú noviny (Bystricoviny.sk), ktoré vlastní Miroslav Čellár, poslanec NR SR a predseda Ústavnoprávneho výboru. Tieto noviny propagujú vládne strany Hlas a Smer, ale aj Tvorivú spoločnosť. Náhoda?“ uviedla poslankyňa na sociálnej sieti. Pravda požiadala stranu Hlas o reakciu.

Prienik hnutia do štátnej správy chce riešiť budúci týždeň opozičné Progresívne Slovensko (PS) na parlamentom výbore na kontrolu Národného bezpečnostného úradu. Poslanci sa chcú pýtať, či je činnosť členov Tvorivej spoločnosti monitorovaná, na základe akého oprávnenia sa vodca spoločnosti, ktorý je na Ukrajine trestne stíhaný, zdržiava na Slovensku, či sú ženy Slovensku dobrovoľne a či je známe odkiaľ má sekta peniaze.

Tím novinárov z Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) zistil, že na Slovensku pôsobí Tvorivé spoločenstvo ako občianske združenie. Vizitky hnutia sa podľa zistení ICJK objavili aj na nedávnom dni otvorených dverí breznianskej tanečnej školy. Hnutie má podľa investigatívnych novinárov po Slovensku bilbordy a reklamy v hromadnej doprave./agentury/

X X X

 Európsky súd pre ľudské práva zamietol Haščákovu sťažnosť v súvislosti so zásahom v sídle Penty

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol 24. septembra sťažnosť Jaroslava Haščáka z dôvodu jej neprijateľnosti, pretože nevyčerpal všetky vnútroštátne opravné prostriedky. TASR o tom informovala Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Haščák podal na ESĽP sťažnosť v súvislosti so zásahom v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.

 „ESĽP sa tak nedostal k meritórnemu posudzovaniu veci, teda či došlo k porušeniu práv sťažovateľa, pretože jeho sťažnosť zamietol z procesných dôvodov,“ uviedli z rezortu spravodlivosti. Podstatou sťažnosti bol údajný únik informácií do médií týkajúcich sa zatknutia Haščáka, obvinení voči nemu a prehliadky jeho spoločnosti, „čo má vplyv na jeho právo na rešpektovanie súkromného života“.

 ESĽP konštatuje, že sťažovateľ nesplnil podmienky prijateľnosti, pretože nevyčerpal vnútroštátne prostriedky nápravy, konkrétne žalobu z dôvodu nesprávneho úradného postupu polície, podľa zákona o zodpovednos­ti štátu.

Podľa ESĽP nie je dôvod pochybovať o tom, že Haščák mal teoretickú aj praktickú možnosť uplatniť si nárok na náhradu škody podľa zákona o zodpovednosti štátu. Zároveň súd podotkol, že „výsledok konania o jeho trestnom oznámení v súvislosti s únikom informácií mohol napadnúť na Ústavnom súde“.

Dôvodom pre pravidlo spočívajúce v povinnosti vyčerpať všetky vnútroštátne opravné prostriedky je podľa MS poskytnúť vnútroštátnym orgánom, predovšetkým súdom, možnosť zabrániť alebo napraviť údajné porušenia dohovoru. „Uvedené pravidlo vyčerpania vnútroštátnych prostriedkov nápravy je nevyhnutnou súčasťou fungovania systému ochrany podľa dohovoru a základnou zásadou. Ide o dôležitý aspekt subsidiárnej povahy mechanizmu dohovoru,“ uviedla štátna tajomníčka MS Katarína Roskoványi.

K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratis­lavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili. Haščákovi v septembri tohto roka zrušil prokurátor obvinenie v kauze Gorila./agentury/

 X X X

 Skupina maskovaných osôb vtrhla do rektorátu Slobodnej univerzity v Berlíne

Páchatelia na stenu nastriekali propalestínske nápisy. Štyroch z nich sa podarilo zadržať.

Skupina maskovaných osôb vo štvrtok popoludní nakrátko obsadila sídlo rektorátu Slobodnej univerzity (FU) v Berlíne. Približne 15 až 20 ľudí po preniknutí do budovy na steny nastriekalo nápisy s propalestínskym kontextom, uviedol policajný hovorca. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a denníka Bild.

Podľa hovorkyne FU aktivisti spôsobili materiálne škody, keď vylomili dvere na miestnostiach a zničili kancelársku techniku. Po príchode policajtov sa pokúsili o útek. Štyroch ľudí — muža a tri ženy — sa podarilo zadržať.

Výtržníci vyvesili z okna transparent v angličtine odkazujúci na prebiehajúci konflikt v Pásme Gazy. Berlínska senátorka pre vedu Ina Czyborrová tento čin odsúdila. Páchatelia podľa nej napadli aj zamestnancov rektorátu a poškodili, respektíve zničili časť majetku univerzity. Podľa rektora univerzity Güntera M. Zieglera útok „prekročil všetky hranice“.

„Vnímame to ako útok na Slobodnú univerzitu v Berlíne a na naše ponuky umožniť dialóg na túto ťažkú a dôležitú tému,“ uviedol Ziegler s poukázaním na izraelsko-palestínsky konflikt, aktuality.sk

X X X

 Zásah polície sa skončil tragicky: Podozrivý z lúpeže vyskočil z okna siedmeho poschodia

Na sídlisku Rúbanisko v Lučenci vo štvrtok ráno vyskočil z okna bytu 37-ročný muž podozrivý z lúpeže. Stať sa tak malo počas zásahu polície. Upozornil na to portál tvnoviny.sk. Pre TASR udalosť potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

„Dnes v ranných hodinách došlo k udalosti, pri ktorej z okna bytu vyskočil muž podozrivý zo spáchania zločinu lúpeže. Išlo o 37-ročného muža z Lučenca, ktorý zraneniam podľahol. Všetky okolnosti, za ktorých došlo k udalosti, sú predmetom zisťovania a vyšetrovania,“ priblížila Kováčiková.

Bratislavskí policajti zadržali hekera, ktorý páchal počítačovú trestnú činnosť v Nemecku

 K udalosti v Lučenci bola privolaná aj posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice. „Po pristátí vrtuľníka v areáli nemocnice si leteckí záchranári prevzali pacienta v umelom spánku, v kritickom stave do svojej starostlivosti. Vzhľadom na následné zlyhanie základných životných funkcií museli záchranári začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou,“ uviedla na sociálnej sieti Vrtuľníková záchranná zdravotná služba Air-Transport Europe s tým, že napriek maximálnemu úsiliu sa mužovi nepodarilo obnoviť obeh a svojim rozsiahlym zraneniam podľahol./agentury/

X X X

  Macron poúča Netanjahua o vzniku židovského štátu. Izraelský premiér mu odkazuje, že nepozná dejiny

Francúzskemu prezidentovi nevyšla hra na učiteľa histórie: podľa izraelského premiéra sa v dejinách nevyzná. „Pán Netanjahu nemôže zabúdať, že jeho štát bol vytvorený rozhodnutím OSN, preto by nemal ignorovať rozhodnutia OSN,“ povedal Emmanuel Macron podľa agentúry AFP. Nešlo o jeho priame slová pred mikrofónom. AFP spresnila, že o tomto výroku ju informoval nemenovaný účastník stretnutia v Elyzejskom paláci, kde prezident rokoval s ministrami.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a izraelský premiér Benjamin Netanjahu na kombinovanej snímke. Foto: SITA/AP (2)

Mohlo ísť o úmyselný informačný únik. Politici niekedy pri citlivých témach z rôznych dôvodov posunú svoj názor do médií bez toho, že by ho verejne vyjadrili. Majú potom veľký manévrovací priestor: mlčaním môžu fakticky potvrdiť, čo zaznelo, môžu však tvrdiť, že ich slová boli prekrútené alebo vytrhnuté z kontextu, prípadne všetko dementujú. Po zverejnení správy AFP Elyzejský palác zostal ticho a tak sa dá usudzovať, že asi išlo o zámer Macrona.

 Ako vyzerajú súvislosti? Macron v poslednom čase dáva najavo svoju nevôľu s rozširujúcou sa odvetou Izraela proti jeho nepriateľom v regióne. Už to nie je len vojenský úder v Pásme Gazy, ale aj rozmáhajúci sa útok v Libanone proti islamským radikálom z hnutia Hizballáh. „Rezolúcia číslo 1701 Bezpečnostnej rady OSN uvádza, že v južnom Libanone môže byť rozmiestnená iba libanonská armáda a mierové sily OSN. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyzval OSN, aby stiahla 10-tisíc príslušníkov mierotvorných síl vrátane 700 Francúzov, ktorí sa nachádzajú na juhu Libanonu. Netanjahu povedal, že Hizballáh ich využíva ako živé štíty,“ ozrejmila AFP.

V prípade Libanonu ide z pohľadu Francúzska ešte o niečo viac: sú to silné historické väzby medzi Parížom a Bejrútom. Po zániku Osmanskej ríše sa Libanon stal na základe rozhodnutia vtedajšej Spoločnosti národov po skončení prvej svetovej vojny mandátnym územím Francúzska. Tento mandát bol zrušený v roku 1943, Libanon sa potom mohol stať nezávislým štátom. Blízkosť medzi obidvomi krajinami zvýrazňuje napríklad to, že v Libanone sa veľmi používa francúzština.

 Netanjahu nenechal správu o výroku Macrona bez povšimnutia. „Bez ohľadu na to, či to Elyzejský palác spravil úmyselne, malo to účinok malej bomby,“ napísal denník Le Monde v spojitosti s reakciou z druhej strany. „Pripomínam prezidentovi Francúzska: Nebola to rezolúcia OSN, ktorá založila štát Izrael, ale skôr víťazstvo dosiahnuté vo vojne za nezávislosť s krvou hrdinských bojovníkov, z ktorých mnohí prežili holokaust,“ zdôraznil Netanjahu vo svojom vyhlásení pre izraelské médiá. Zároveň poukázal na to, že medzi bojovníkmi za izraelskú nezávislosť boli aj tí francúzski Židia, ktorí prežili deportácie z francúzskeho vychistického režimu do nacistických koncentračných táborov. (V období holokaustu ich odvliekli do týchto lágrov smrti 75-tisíc, pričom až 72,5-tisíc z nich hitlerovci zavraždili.)

Rezolúcia Spojených národov, ktorej význam Netanjahu zľahčil, sa spája s novembrom 1947, keď Valné zhromaždenie OSN súhlasilo s vytvorením dvoch samostatných štátnych celkov: Palestíny ako arabskej krajiny a židovského štátu, ale na podobe ich hraníc sa doteraz medzinárodné spoločenstvo nedokázalo zhodnúť.

 Yonathan Arfi, predseda celoštátneho združenia, ktoré zastupuje záujmy francúzskych Židov, sa pridal na stranu Netanjahua. Výrok Macrona označil za politickú aj historickú chybu. „Myslieť si, že vytvorenie štátu Izrael je výsledok politického rozhodnutia OSN je neznalosť dejín sionizmu, tisícročného úsilia Židov o návrat na Sion a obetovania sa tisícok z nich, aby vznikol izraelský štát,“ napísal na sociálnej sieti X.

Macrona sa nezastali ani dvaja známi francúzski politici, ktorí majúpritom odlišný politický svetonázor. „Macron urobil politické, historické, strategické a etické chyby,“ poznamenal niekdajší socialistický premiér Manuel Valls pre stanicu RMC. „Pohŕdanie prezidenta Macrona naším izraelským spojencom vo vojne proti islamistickému terorizmu je chybou. Izraelská demokracia je posledná hrádza pred barbarstvom. Ak Izrael padne, ďalšia v poradí je Európa,“ rozohnil sa vo svojom komentári na sieti X pravicový poslanec Éric Ciotti.

Mimochodom, fakt, že AFP zverejnila výroka šéfa Elyzejského paláca, môže súvisieť aj s jeho sklamaním, aký výsledok mal krátko predtým telefonát s izraelským premiérom. Nulový. Macron naliehal na Netanjahua, aby súhlasil s dohodou o prímerí v Libanone, ale nepochodil. Naopak, izraelský líder považuje stále za svoju prioritu vyčistiť časti libanonského územia od bojovníkov Hizballáhu.

Vzťahy medzi Macronom a Netanjahuom sa v ostatnom čase zhoršili. Pred niekoľkými dňami francúzsky prezident apeloval na uvalenie zbrojného embarga na Izrael, aby sa podľa jeho slov predišlo zabíjaniu civilistov v Pásme Gazy. Izraelský premiér mu odkázal, že sa môže hanbiť.

Na začiatku júla Macrona veľmi podráždili slová izraelského ministra pre diaspóru Avigdora Chikliho, ktorý verejne vyhlásil, že líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová by bola excelentná prezidentka. Povedal to v súvislosti s voľbami, ktoré sa uskutočnia v roku 2027, kedy Macronovi vyprší jeho druhé funkčné obdobie. Chikli sa takto vyjadril krátko pred druhým kolom parlamentných volieb vo Francúzsku. Server Times of Israel potom napísal, že Macron telefonoval s Netanjahuom a poukázal na neprípustné zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu. Izraelský premiér mu tvrdil, že všetkým členom vlády hovoril, aby verejne nekomentovali dianie v predvolebnom Francúzsku. Macrona mohli slová Chikliho mohli nahnevať o to viac, lebo dodal, že podľa neho si Le Penovú želá rovnako vidieť v Elyzejskom paláci aj Netanjahu./agentury/

X X X

 Rezort zdravotníctva chce, aby bolo očkovanie čo najdostupnejšie. Novú vakcínu poskytnú už aj ambulantní lekári

Ambulantní lekári pre dospelých i deti, ako aj špecializované ambulancie môžu od utorka (15. 10.) očkovať svojich pacientov proti ochoreniu COVID-19 najnovšou vakcínou Comirnaty JN.1. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Aktuálne je do procesu očkovania adaptovanou vakcínou zapojených 88 ambulancií.

 „Rezort zdravotníctva má záujem, aby bolo očkovanie čo najdostupnejšie. Zaočkovať sa tak bude možné nielen vo veľkých mestách, ale aj v zdravotníckych zariadeniach v menších obciach. Očkovanie v ambulanciách proti COVID-19 bude prebiehať rovnakým spôsobom ako v minulosti, pričom ambulancie budú môcť očkovať i nekapitovaných pacientov. Objednávanie vakcín a ich distribúcia je zabezpečená v spolupráci s lekárňami,“ ozrejmil rezort.

 Podotkol, že prihlasovanie ambulancií na zapojenie do očkovania je stále možné. Ambulancie sa môžu zapojiť poslaním emailu na adresu ockovanie.ambulant@health.gov.sk. „Všetky typy ambulancií však pre očkovanie vakcínou Comirnaty JN.1 potrebujú mať uzatvorený zmluvný vzťah (zmluva o spolupráci) na túto vakcínu s ministerstvom zdravotníctva,“ upozornil rezort. Dodal, že manažment objednávania pacientov bude plne v kompetencii jednotlivých ambulancií./agentury/

 X X X

 Keď prišiel do Ameriky, boli to samé úklony, ani „tuk“ po anglicky. V Bratislave bude hrať jeden z najbohatších tenistov v dejinách

Tradične na konci sezóny. S niekoľkými hráčmi z najlepšej stovky. Tentoraz aj s jednou veľkou hviezdou, ktorá však najprv musí prejsť sitom kvalifikácie.

Kei Nišikori.

Slovenský tenisový zväz (STZ) v stredu oznámil, že na bratislavský challengerový turnaj Slovak Open 2024 príde aj Japonec Kei Nišikori, bývalý štvrtý hráč sveta,  

Nasadenou jednotkou bude Rus Roman Safiullin (61. v rebríčku), ďalej sú to Márton Fucsovics z Maďarska (87.), Talian Luca Nardi (89.), Damir Džumhur z Bosny (96.), Chorvát Borna Čorič (97.), Jacob Fearnley z Británie (98.), Švajčiar Alexander Ritschard (99.), či Quentin Halys z Francúzska (100.).

„Máme tu päť hráčov, ktorí už vyhrali turnaj ATP, no atraktívne mená máme aj v kvalifikácii, kde sú prihlásení Kei Nišikori i ďalší skvelí hráči,“ povedal pred novinármi generálny manažér STZ, Igor Moška.

Tridsaťštyriročný Japonec patril svojho času medzi najlepších hráčov na svete, mal však dlhodobé problémy so zdravím, vypadol z renkingu, no momentálne je 143. tenistom na mužskom okruhu.

Zhltol aj Djokoviča

Meno Kei Nišikori je každému tenisovému fanúšikovi veľmi známe. Niekoľko rokov bol v najlepšej desiatke, akýsi druhý sled za triom Federer – Nadal – Djokovič. Herne sa im nikdy nevyrovnal, mal s nimi mimoriadne pasívnu bilanciu 7:38, keď však šlo o zárobky, pokojne ich vyzval na súboj.

Tak trebárs v sezóne 2018 sa takto predčil Nadala, hoci Malorčan v spomínanom roku vyhral Roland Garros, bol v semifinále Wimbledonu i US Open a na odmenách dostal viac ako dvakrát toľko. Keď sa však k slovu dostali peniaze od sponzorov, Japonci „zabrali“ a na Nišikoriho účet poslali 33 miliónov.

Skúsený Španiel vie, ako to v tenisovej branždi chodí. „Japonsko je obrovský trh. Pre náš šport je Keiov úspech veľmi dôležitý,“ vravel už v roku 2014, keď sa mladý Aziat premiérovo dostal do najlepšej desiatky.

Nišikoriho účet totiž ešte viac ako výkony na kurte podmieňovala krajina pôvodu – je to predsa tretia najvyspelejšia ekonomika na svete.

Bol ešte len čerstvým dvadsiatnikom, keď sa z neho stal najlepší tenisový Japonec v dejinách. Napokon, jeho prezývka v mladosti znela „Projekt 45“ a odkazovala na iného Japonca, Šuza Matsuoku. Ten to v kariére dotiahol na 46. miesto a všetci čakali, kedy ho nádejný talent prekoná.

Aj prekonal. Nakoniec o niekoľko „konských“ dĺžok, veď Nišikori bol svojho času štvrtý hráč ATP (od marca 2015) a stabilná súčasť tenisovej smotánky. Japonskí sponzori lepšiu „potravu“ nájsť nemohli. Hovorca spoločnosti UNIQLO, jedného z mnohých sponzorov, o Keiovi povedal: „Jeho popularita a obrovská príťažlivosť v Japonsku i v zahraničí sa nám náramne hodia.“

 Kei Nišikori.

Japonsko je ostrovný štát so zaujímavou demografiou, kde veľkú časť tvorí staršia populácia s disponibilným príjmom. A tá ideálne zapadá do cieľového publika tenisových sponzorov. Aj preto nebolo žiadnym prekvapením, že viac ako polovica Nišikoriho partnerstiev mala základňu v Tokiu a širokom okolí.

Jeho tím si dokonca mohol vyberať, čo potvrdzujú aj slová Oliviera van Lindonka, jeho agenta a viceprezidenta IMG Tennis:

„Niekoľkým dohodám sme povedali nie na základe skutočnosti, že sa nehodili do Keiovho životného štýlu a portfólia. Chceme, aby nové sponzorstvá boli v súlade s čistým a priateľským imidžom tenisovej hviezdy.“

Japonsko sa neriadilo tenisovými reáliami, spojenie sponzori – Nišikori bol nový svet. Japan Airlines dokonca svoje lietadlo nazval JET-KEI.

Počet sponzorov bol vzhľadom na to, že tento sympatický Japonec nikdy nevyhral grandslam a dokonca ani Masters, priam neslýchaný.

„Prvých päť, maximálne desať hráčov zinkasuje väčšinu sponzorských darov. Mimo desiatky sa už mnoho peňazí netočí,“ povedal kedysi pre Forbes Michael Russell, niekdajší americký tenista.

Nišikori však mohol byť kde len chce, jeho zoznam bol siahodlhý. Okrem zmluvy s Uniqlo mal na svojej strane aj Wilson, Adidas, či Tag Heuer. Dohody s Weider Supplements, Jaccs, Nissin, EA Game, Air Weave, Asahi, NTT, Lixil a Procter & Gamble a WOWOW.

Djokovič v sezóne 2018 síce vyhral dva grandslamy, no v sumáre sponzorských príjmov ho Nišikori „zhltol“. O dva roky neskôr bol Japonec už na 40. mieste ATP a nahlas rozprával o konci kariéry, no beztak na jeho účet tiekli peniaze, ako keby hral o špicu.

Ešte aj v sezóne 2022, keď postupne klesol na 732. miesto a následne sa z rebríčka úplne vytratil, zinkasoval trinásť sponzorských miliónov.

„No bolo to jednoznačne najťažšie obdobie v živote. Chcel som späť, no tesne predtým som si vyvrtol členok. Vrátilo ma to o päť mesiacov dozadu. Raz alebo dvakrát som skutočne uvažoval o konci kariéry. Bolo to psychicky zničujúce, bol som na dne,“ priznal držiteľ dvanástich triumfov na okruhu ATP.

Ale vrátil sa a stal sa z neho prvý hráč v histórii, ktorý ovládol challengerový turnaj (Palmas de Mar 2023) bez toho, aby sa nachádzal vo svetovom rebríčku.

 Slušný chlapec

Nišikori je klasický Japonec. Nenápadný a úslužný. Nezdobia ho žiadne veľké gestá, tobôž nie silné reči. Akoby sa ani nehodil do skupiny tenisových bohémov. Nick Bollettieri a spol. sa kedysi márne snažili, aby slušnému tínedžerovi vštepili viac konfrontačný výraz.

Keď André Agassi vo svojej autobiografii – Open: Otvorená spoveď – opisoval prostredie, v ktorom sa pohybujú mladí americkí tenisti, pomohol si rôznymi prirovnaniami.

„Neustály tlak, bezohľadná konkurencia, absolútny nedostatok dozoru od dospelých – to všetko nás pomaly mení na zvieratá. Platí tu zákon džungle, je to akýsi Karate Kid s raketami či Pán múch s forhendmi.“

Toto nebol Nišikoriho prirodzený svet, zviedlo ho doň jedine štedré štipendium od rodiny Akia Maritu – zakladateľa slávnej japonskej značky Sony. Rodák z 200-tisícovej Matsue mal štrnásť, keď zamieril do Bollettieriho akadémie. Po anglicky nevedel ani „ťuk“.

Priznal, že spočiatku sa medzi bezprostrednou a hlučnou americkou mládežou na Floride trápil.

„Vôbec som nevedel, ako mám dávať najavo svoje pocity,“ prezradil. „Mal som strach povedať, čo si myslím. Žiaľ, dovtedy som nemal žiadnu osobnú skúsenosť s americkou kultúrou,“ zamyslel sa.

Ale v tenise sa nepohnete dopredu, ak sa budete neustále klaňať, dohováral mu jeho agent. Nišikori sa musel trošku „amerikanizovať“. A šlo mu to.

Na Floride našiel zázemie i pokoj, lebo v Japonsku – obzvlášť po tom, ako na olympiáde v Riu získal bronz – mu ho už nedopriali. Pre Telegraph of London vtedy priznal, že pohybovať sa v Tokiu je preňho viac ako ťažké. „Musíte nosiť slnečné okuliare, klobúk, masku, všetko.“

Tamojšia sláva mu zostala a hoci dnes už nie je medzi tenisovou elitou, vraví, že si chce tenis len užívať a vrátiť sa do najlepšej stovky. Úspech na bratislavskom turnaji by mu mohol pomôcť. Najprv ho však čaká kvalifikácia./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.