Fico v SR suverénne vyhral voľby. Fica zakrúžkovalo viac ako pol milióna voličov. Šimečka zranený pudlík. Smer za voľby viac ako 23 miliónov

Šimečka, PS, sklamané. Bol ve Francii u Macrona. Pellegrini vie, že rozhodne o budúcej vláde. KDH oslavovalo, Kollár pohorel. Na tento deň čakalo Slovensko niekoľko mesiacov. Napriek tomu, že sa Progresívne Slovensko (PS) doťahovalo v posledných prieskumoch na Smer a exit polly mu predikovali víťazstvo, po veľmi pomalom sčítavaní prišlo obrovské prekvapenie – a to takmer na všetkých frontoch.

Kým líder Smeru Robert Fico prichádzal do centrály s nahnevaným výrazom tváre, krátko po štvrtej sa z okien na Súmračnej ozýval spev a radosť.

Smer suverénne voľby vyhral s náskokom viac ako šesť percent. Na druhej strane v centrále PS vládla ponurá atmosféra, Michal Šimečka veril, aj keď už je jasné, že zbytočne. Prekvapením je volebný výsledok Hlasu, ale aj KDH, ktoré vo veľkom oslavovalo. Najväčším fiaskom je výsledok hnutia Sme rodina.

Po viac ako 99 percentách sčítaných hlasov by sa do parlamentu dostalo sedem strán – Smer jasne vyhral nad PS, ktoré dokázalo zdolať Hlas. Štvrtou stranou je OĽaNO, SaS, KDH a poslednou SNS.

Z okien centrály Smeru znie spev víťazov a Duchoňova v Dolinách

„Urobíme všetko pre to, aby na Slovensku Robert Fico nevládol,“ povedal predseda PS Michal Šimečka. Existujú podľa neho dve možné koalície. Jedna je vedená Smerom a druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov a mala by viac mandátov, ako tá, ktorú by zostavoval Smer, povedal Šimečka. Podľa predbežného prepočtu by štvorkoalícia vedená Smerom mala viac ako 90 mandátov. Súčasťou by musel byť Hlas. „Rozhodujúce bude, ako k tomu pristúpi Hlas,“ dodal Šimečka s tým, že Hlas stojí pred civilizačnou voľbou. Šimečka ohlásil, že sa teraz bude stretávať s predsedami ostatných strán a neformálne debaty začnú už dnes.

Víťazný Smer a sklamané PS

Do volebnej centrály Smeru si šéf strany Fico cestu prerazil novinármi s pomerne vážnym výrazom v tvári. Pred novinármi sa žoviálne objavoval šéf volebného štábu Robert Kaliňák. Po sčítaní polovice hlasov informovali, že sa vyjadria v nedeľu ráno alebo okolo obeda. Krátko po štvrtej však bolo jasné, že Smeru jeho stratégia vyšla a strana voľby vyhrala.

 Okolo pol piatej ráno prebiehali v centrále bujaré oslavy, Fico so svojimi straníkmi spievali pomerne nahlas a zo Súmračnej sa ozývala pieseň „Na kráľovej holi“. „My sme vyhrali, takto sa to robí, do psej matere,“ ozývalo sa z balkóna. „Bol to súboj, či ľudia veria médiám, alebo realite. Som rád, že veria realite,“ povedal s tým, že až taký výsledok nečakal. Smer bude reagovať poobede. Po sčítaní viac ako 97 percent hlasov Smer atakoval hranicu 24 percent.

 Oproti tomu v centrále PS síce bolo spočiatku cítiť nadšenie, no skôr len z hostí a podporovateľov. Vedenie vrátane predsedu strany Michala Šimečku bolo od začiatku vo vyjadreniach veľmi opatrné. Po exit polloch nebolo badať veľké nadšenie. Líder PS bol celý večer značne nervózny a nervozita pretrvala aj po spočítaní väčšiny hlasov. Posledné vyjadrenie mali pred treťou ráno.

Šimečka konštatoval, že ešte nič nie je rozhodnuté, no s postupom časom bolo jasné, že voľby nevyhrajú, aj keď skončili na druhom mieste. Smer však nahral s veľkým náskokom. „Akýkoľvek výsledok prijmeme s pokorou a zodpovednosťou. Mrzí ma, ako dlho spočítavanie trvá,“ hovoril Šimečka. PS získalo necelých 17 percent. V tvárach vedenia bolo vidno veľké sklamanie.

 Rozhodne Hlas

Líder Hlasu Peter Pellegrini však mal dôvod na radosť. Po predbežnom zisku viac ako 15 percent s úsmevom na tvári skonštatoval, že je vďačný a uvedomuje si, že bude kľúčovým hráčom. Podľa jeho slov je historicky prvou stranou s takýmto ziskom vo svojich prvých voľbách. „Je to strana, bez ktorej sa nebude dať zložiť akákoľvek normálna koalícia,“ povedal.

 Proces tvorby novej koalície bude podľa predsedu Hlasu určite niekoľko dní a možno aj týždňov. Očakáva, že sa im predseda Smeru Robert Fico ozve prvý. Koalíciu so Smerom ani vládu s Ficom na čele nevylúčil.

„Som stále presvedčený, že dvaja bývalí premiéri by nemali sedieť v jednej vláde,“ vravel s tým, že nič to nemení na tom, že nemôže vzniknúť takáto koalícia. Ešte predtým vylúčil koalíciu s Republikou, ktorá sa však pravdepodobne veľmi tesne nedostane do parlamentu. Republika dosiahla niečo vyše 4,8 percenta.

SNS sa raduje

Do parlamentu mieri po trojročnej prestávke aj SNS. Líder strany Andrej Danko neskrýval nadšenie. „Snažili sme sa, bojovali sme,“ povedal Danko. „Verím, že vznikne silný blok, ktorý bude konkurovať liberalizmu,“ uviedol šéf SNS.

Som rád, že pán Šimečka má pohľad zraneného pudlíka, tešil sa Andrej Danko

„Som rád, že pán Šimečka má pohľad zraneného pudlíka, ako by som to povedal ráno o tretej a že sa ich očakávania nenaplnili,“ povedal. SNS získalo v predbežných výsledkoch po sčítaní viac ako 98 percent hlasov okolo 5,7 percenta.

Kto zostaví vládu? Smer má našliapnuté na pohodlnú väčšinu

Pellegrini nechcel komentovať, čo by Hlas musel dostať, aby sa priklonil k určitej koalícii. „Hlavne by to malo byť o hodnotách a prioritách,“ vyhlásil s tým, že „nič zlé sa so Slovenskom nestane“ a jeho strana na to dohliadne. Podľa predbežných dát by spojenie Smeru, Hlasu a SNS získalo okolo 80 mandátov s tým, že najsilnejší Smer bude mať v parlamente zhruba 42 poslancov.

Usmiaty podpredseda Smeru Róbert Kaliňák už vedel, že jeho strana voľby vyhrá. Medzi novinármi sa jeho stranícky šéf Róbert Fico neukázal.

Ak by sa Smeru podarilo zlomiť napríklad KDH, mohli by vládnuť s ústavnou väčšinou. Líder KDH Milan Majerský uviedol, že so Smerom do vlády nepôjde. Pellegrini nechcel vládu minulosti, no o tretej ráno nechcel riešiť to, že v minulosti už Slovensko bolo svedkom vlády Smeru a SNS a ani to, z akých chýb sa poučil.

Koalíciu by zložilo aj PS, ak by sa Hlas rozhodol, že do vlády so Smerom nepôjde, čo je zatiaľ veľmi málo pravdepodobné. Šimečka si mal vymeniť SMS aj s lídrom Hlasu Pellegrinim, no oficiálne to komentovať nechcel. Trojkoalícia PS, Hlas a SaS by nemala absolútnu väčšinu. Museli by sa dohodnúť s KDH a v tom prípade by mohli mať podľa predbežných okolo 92 mandátov.

Kollárov prepadák, Majerského úspech

Obrovský úspech zaznamenalo aj KDH, líder hnutia Milan Majerský sa so svojimi kolegovcami tešil v centrále. Oproti predpovediam dosiahli výsledok vyšší o takmer dve percentá. Po sčítaní väčšiny hlasov mali okolo siedmich percent.

Boris Kollár: Nie sme nadšení, na parlament to nevytlačíme

Podľa Majerského si KDH zo slušnosti sadne za stôl s kýmkoľvek, kto bude víťazom volieb. „Naše rozhodnutie si povieme z očí do očí,“ uviedol. KDH podľa neho možno bude „jazýčkom na váhach“, tým však bude takmer jednoznačne Hlas. Majerský nechcel komentovať, s kým si vie KDH predstaviť koaličnú spoluprácu.

Už predtým sa však vyjadril, že v programe PS vidí extrémistické prvky a s extrémistami spoluprácu vylúčil. „Aj napriek tomu, že KDH možno bude pomyselným jazýčkom na váhach, budeme čakať na definitívne výsledky najsilnejších subjektov,“ povedal predseda KDH.

Majerský však dodal, že platí rozhodnutie predsedníctva, že KDH nepôjde do vlády so Smerom. Jedenásťčlenné predsedníctvo bude rokovať už v nedeľu ráno. Majerský si nemyslí, že by sa teraz mohlo rozhodnúť opačne. V roku 2006 však predsedníctvo KDH rokovalo podobne a nakoniec sa rozhodlo, že so Smerom pôjde. Vtedy sa však Smer stihol dohodnúť s HZDS a SNS.

KDH: S kýmkoľvek, kto vyhrá voľby, si sadneme za stôl a rozhodnutie si povieme do očí

Finálne rozhodnutie však urobí Rada KDH, vyše 120-členný orgán, v ktorom sú zastúpené regióny. Tá je naplánovaná na 14. októbra. Dovtedy budú komunikovať so stranami o možnej spolupráci a predsedníctvo prinesie na rokovanie rady možnosti spolupráce.

Najväčšie fiasko zažil líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý bol evidentne „nesvoj“. Dosluhujúci predseda parlamentu zopakoval, že proti nim hrá vysoká účasť. „Druhá vec bola hnusná špinavá antikampaň, ktorú platili určití ľudia proti nám. Myslím, že sa im to týmto spôsobom podarilo,“ vyjadril sa.

Ako posledný predstúpil pred novinárov Milan Krajniak, ktorý želá Slovensku dobrú a stabilnú vládu, s ktorou budú ľudia spokojní. Za zlý výsledok môže podľa neho antikampaň voči Sme rodina, pre ktorú nemohli poriadne prezentovať, čo sa im podarilo urobiť pre krajinu. „Myslím si, že svoju úlohu môže zohrávať aj to, že sme rozhodli viesť pozitívnu kampaň, kde sme neútočili a nevyhraňovali sa voči politickým oponentom,“ skonštatoval.

V parlamente OĽaNO aj SaS

Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia a strana SaS. Obe získali výsledok pomerne podobný prieskumom. OĽaNO získalo okolo deviatich percent, SaS niečo vyše šiestich. Sulík kritizoval Demokratov, Matoviča nazval pakom. „Nečudujme sa, že tu máme takú džamáhíríju, keď pako ako Matovič dokáže zmotať deväť percent ľudí,“ povedal.

Richard Sulík sa pustil do Igora Matoviča – ako taký pako zmotá 9 percent voličov

„Okrem rozdávania peňazí tento človek nepriniesol do politiky nič,“ dodal na adresu Matoviča. „Momentálne hypnotizujem čísla, aby Republika a SNS zliezli pod päť percent,“ komentoval líder koalície OĽaNO a útočil aj na Sulíka, ktorého znova nazval rozbíjačom vlád.

Mali byť skokanmi a nemajú ani štátny príspevok

No a nakoniec sú tu Demokrati, ktorí nezískali ani tri percentá hlasov. „Nebudem klamať, čakali sme oveľa vyšší výsledok,“ uviedol podpredseda strany Jaroslav Naď. Z predsedu Demokratov Eduarda Hegera aj z volebnej líderky Andrey Letanovskej bolo cítiť sklamanie.

Pomerne dobrý výsledok však získala maďarská Aliancia, aj keď sa do parlamentu nedostala. Priebežné výsledky počas noci túto možnosť nevylučovali, nakoniec skončila tesne pod piatimi percentami. Posledné roky pritom záujem o slovenské voľby medzi voličmi z južných území klesal. Tentoraz sa Aliancii podarilo priaznivcov mobilizovať./agentury/

X X X

 Fica zakrúžkovalo viac ako pol milióna voličov. V poradí prednostných hlasov sú prekvapenia

Dvaja budúci poslanci, ktorí dostali mnoho prednostných hlasov, kandidovali zo 150. miesta svojej straníckej kandidátky.

Najviac prednostných hlasov, tzv. krúžkov, získal v parlamentných voľbách predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý kandidoval z prvého miesta straníckej kandidátky. Zakrúžkovalo ho viac ako pol milióna priaznivcov, získal 530 944 prednostných hlasov.

Hneď na druhom mieste za ním je líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorému odovzdalo prednostný hlas 337 705 ľudí.

Predseda strany Progresívne Slovensko, ktorá síce skončila vo voľbách druhá, získal tretí najvyšší počet prednostných hlasov. Dovedna ich má 302 972.

Na ďalších priečkach v počte získaných prednostných hlasov sú ďalší smeráci: Robert Kaliňák (262 726), Ľuboš Blaha (220 232) a Juraj Blanár (181 484).

Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý mal na koaličnej kandidátke piatich strán 150. miesto, získal 178 456 prednostných hlasov.

Ďalších predsedov strán, ktorých politické subjekty sa dostali do parlamentu, voliči krúžkovali menej. Predseda KDH Milan Majerský získal 98 800 prednostných hlasov, líder SaS Richard Sulík 81 972 krúžkov a predseda SNS Andrej Danko 68 698 prednostných hlasov, aktuality.sk

X X X

Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie podľa Čaputovej víťaz volieb. Hlasovanie z cudziny drvivo vyhrali progresívci

Strana Roberta Fica Smer sa stala neoficiálnym víťazom predčasných parlamentných volieb. Svoj hlas jej odovzdalo 22,94 percenta voličov. Na voľbách sa podľa Štatistického úradu zúčastnilo po spočítaní 100 percent okrskových zápisníc 68,4 percenta voličov.

 Usmiaty podpredseda Smeru Róbert Kaliňák už vedel, že jeho strana voľby vyhrá. Medzi novinármi sa jeho stranícky šéf Róbert Fico neukázal.

X X X

 Určite nechcem, aby vznikla koalícia Smer – Hlas – SNS, komentoval Gröhling (SaS) výsledky volieb a dodal, že by išlo o koalíciu, ktorú Slovensko už zažilo a je podľa neho symbolom rozkrádania a korupcie. V prípade SaS vníma volebné výsledky ako zdvihnutý prst zo strany voličov “aby sme sa vrátili k hodnotám, či už liberálnym alebo ekonomickým”.

X X X

  Prezidentka Čaputová rešpektuje výsledky volieb ako prejav vyslovenej dôvery voličov. Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie podľa nej víťaz volieb. Jej stanovisko poskytol hovorca Martin Strižinec.

„Ďakujem všetkým občanom, ktorí sa zúčastnili na voľbách. Výsledky volieb rešpektujem ako prejav vyslovenej dôvery voličov a víťaznej strane Smer blahoželám. Rovnako blahoželám aj všetkým ostatným politickým stranám, ktoré budú mať zastúpenie v parlamente,“ uviedla prezidentka.

Poukázala na to, že víťaz volieb nesie najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti. „Je teraz dôležité, aby ich napĺňal v prospech nás všetkých, v prospech Slovenska,“ doplnila.

X X X

  Všetko je inak. Očakávania z prieskumov ani z exit pollov sa nenaplnili. Agentúry si môžu spytovať svedomie a zamyslieť sa nad svojou odbornosťou. Efekt snehovej gule sa u Progresívneho Slovenska nenaplnil. Voľby vyhral jasne Smer. No o budúcej vláde zďaleka nie je rozhodnuté, komentuje Igor Daniš.

 Víťazom volieb v územnom obvode Bratislava sa stala strana Progresívne Slovensko, ktorej odovzdalo svoj hlas 33,95 percenta voličov. Druhý skončil Smer-SD (17,49 percenta), tretia bola strana Sloboda a Solidarita (13,77 percenta). Hlas-SD získal 9,36 percenta hlasov, koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí 5,36 percenta. Za hranicou piatich percent skončilo KDH (4,90 percenta), Demokrati (4,58 percenta), SNS (4,10 percenta), Republika (2,66 percenta) a hnutie Sme rodina v Bratislave utrpelo fiasko s výsledkom 1,49 percenta hlasov. Progresívne Slovensko volilo najviac voličov vo všetkých piatich obvodoch Bratislavy.

X X X

 Hlasy Slovákov zo zahraničia patrili najmä Progresívnemu Slovensku. Strana ich získala viac ako 61 percent, čo bolo viac ako 35-tisíc. SaS na druhom mieste nad 10 percent (viac ako 6-tisíc) a tretí Smer nad 6 percent (približne 3,5-tisíca hlasov). OĽaNO si pripísalo 3,81 percenta hlasov a SNS 3,79 percenta.

 Víťazom parlamentných volieb po sčítaní všetkých hlasov by mal byť Smer-SSD, ktorý získal 22,94 percenta hlasov. Za ním skončilo Progresívne Slovensko s 17,96 percentami a Hlas-SD s 14,70 percentami hlasov. Do parlamentu sa ešte dostala koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí so ziskom 8,89 percenta, KDH s 6,82 percenta, SaS s 6,32 percentami a SNS s 5,62 percentami. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR posčítaní všetkých okrskov na Slovensku. Volebná účasť dosiahla 68,4 percenta.

X X X

Z okien centrály Smeru znie spev víťazov a Duchoňova v Dolinách

Tesne pred bránami parlamentu ostala Republika so ziskom 4,75 percenta a Aliancia so 4,38 percenta. Pod tromi percentami hlasov sú Demokrati (2,93) a Sme rodina (2,21).

X X X

Behula: Všetci chcú stabilnú vládu SR, Myslia tým vládu so Smerom

¨KDH môže byť jazýčkom na váhach. Milanovi Majerskému sa paradoxne možno viac oplatí ísť s Progresívnym Slovenskom.

Politický osud má zmysel pre ironický humor. Nová strana Mikuláša Dzurindu Modrí, Most-Híd získala 0,26 percenta. Teda presne rovnako ako jeho stará strana SDKÚ v roku 2016, keď za ňu Dzurinda prvýkrát nekandidoval. Pritom výsledky týchto volieb inak museli bývalému premiérovi pripomenúť jeho hviezdnu chvíľu z roku 2002.

Ako z roku 2002

Na voľbách sa zúčastnilo zhruba 70 percent voličov, vyhral bývalý hegemón, s ktorým sa po minulých voľbách už nepočítalo, prozápadná a proeurópska strana pre mestského voliča skončila druhá s výsledkom pod 20 percent, tretia bola ľavicová strana s populárnym lídrom, ktorá si trúfala na omnoho lepší výsledok, do parlamentu sa dostala aj malá liberálna strana a ešte aj to KDH malo podobný výsledok ako vtedy.

Lenže tým sa paralely s rokom 2002 končia. Vtedy bolo prakticky hneď jasné, že vládnuť budú štyri stredopravé strany, no dnes ráno je všetko otvorené. A Progresívne Slovensko rozhodne nie je v pozícii SDKÚ. Víťazné HZDS v roku 2002 nemalo žiadnu šancu skladať vládu. Teraz má Smer veľkú nádej, že sa mu to podarí. A nemá len jednu možnosť.

Pred 21 rokmi dosiahlo druhé SDKÚ omnoho lepší výsledok, než sa čakalo, no Progresívne Slovensko je dnes sklamané nielen z výsledku, ale aj z toho, ako výrazne zaostalo za Smerom. Na jeseň 2002 sa tretí Smer veľmi pýtal do pravicovej vlády, no nebol oň záujem. Dnes má tretí Hlas prakticky istotu, že bez neho vláda nevznikne a Peter Pellegrini sa nemusí nikomu doprosovať, ale môže si klásť podmienky.

SNS bez SNS

Lenže čísla nehovoria celý príbeh. Hoci Smer je stabilnejší ako krok Roberta Fica pri odchode z volebnej centrály, stabilná vláda akosi nie je v ponuke. Na papieri to vyzerá, že koalícia Smer – Hlas – SNS je prakticky hotová. Pre Smer by však bolo výhodnejšie vymeniť národniarov za kresťanských demokratov. Do parlamentu sa totiž nedostala SNS, ale zlepenec kandidátov z rôznych iných strán na kandidátke SNS.

Jediným členom SNS v klube SNS bude Andrej Danko. Nemusí to byť on, kto bude rozhodovať, do akej vlády SNS pôjde. A mnohí „jeho“ budúci poslanci by sa svojím politickým profilom aj tak viac hodili do Republiky. Aby sa Danko jedného dňa nezobudil a nezistil, že klub mu uchmatol Tomáš Taraba.

Iste, predsedníctvo KDH i Milan Majerský povedali, že so Smerom nie, no republiková rada môže mať iný názor. So Smerom chcelo ísť už v roku 2006. KDH je veľké hnutie a musí uspokojovať potreby a ambície množstva členov. Po siedmich rokoch parlamentného pôstu bude určite prioritou vykompenzovať si to a dostať sa do vlády. A ak by do nej išiel Smer, nie nemusí znamenať nie.

Ficovo zadosťučinenie

KDH môže byť jazýčkom na váhach. Milanovi Majerskému sa paradoxne možno viac oplatí ísť s Progresívnym Slovenskom. Keby si vybralo Smer, bola by to „vláda zrady“, no v koalícii s progresívcami by si KDH mohlo robiť meno ako „hrádza proti liberalizmu“. František Mikloško predsa už pred voľbami hovoril, že KDH si získava rešpekt jasnými postojmi.

Hlas síce voľby nevyhral, no vďaka dobrému výsledku si môže koalíciu vyberať. Zdanlivo. Aj tu môžu mať hlavné slovo poslanci, nie predseda. Erik Tomáš naznačuje, že vláda so Smerom, SNS a KDH je lákavá. A aj Pellegrini hovorí, že koalícia musí byť stabilná, nie pozliepaná. Nepotrebujete prekladový slovník, aby ste rozumeli, že tým myslí Smer.

Ak by sa Peter Pellegrini Smeru veľmi vzpieral, nemusel by mu ostať celý klub. Môže dopadnúť ako Sieť v roku 2016, keď ju zlákal Smer. Ak by sa Hlas rozštiepil kvôli Smeru, bolo by to ďalšie malé víťazstvo Roberta Fica s veľkým zadosťučinením, aktuality.sk

X X X

Smer dostane za voľby viac ako 23 miliónov, Demokrati ani cent

Poslednou stranou, ktorá má nárok na štátne peniaze, je Aliancia. Za celé volebné obdobie získa vyše troch miliónov.

Úspešné voľby znamenajú pre strany nielen vstup do Národnej rady, ale aj milióny eur zo štátnej kasy. Najviac si prilepší víťaz volieb – Smer. Podľa našich prepočtov im za štvorročné volebné obdobie štát vyplatí viac ako 23 miliónov eur.

Progresívne Slovensko, ktoré skončilo druhé, si príde na viac ako 18 miliónov. Prvú trojicu uzatvára Hlas. Za štyri roky mu bude zo štátnej kasy vyplatených viac ako 15 miliónov eur.

Poslednou stranou, ktorá má nárok na štátne peniaze, je Aliancia. Za celé volebné obdobie získa vyše troch miliónov. Síce sa spolu s Republikou nedostali do parlamentu, no vzhľadom na to, že ich podporili viac ako tri percentá voličov, majú nárok na časť štátneho príspevku.

Celkovo dostanú strany za štyri roky zhruba 93 miliónov eur.

Zo štátnej kasy prvýkrát po takmer ôsmich rokoch nedostane nič hnutie Borisa Kollára Sme rodina. Keďže neprekročilo ani trojpercentnú hranicu, nemá nárok na žiadne peniaze od štátu. Vrátia mu len volebnú kauciu 17-tisíc eur. Hnutie má však rezervy z minulých volebných období.

Rovnaký finančný osud čaká stranu Demokrati. Ani tá neprekonala tri percentá. Zo štátneho teda nedostane ani cent. Na kampaň pritom minuli 1,2 milióna eur.

Keďže z minulosti nemali takmer žiadne financie od štátu (ešte ako strana Spolu získali po voľbách podiel na financiách pre koalíciu PS-Spolu), museli to poskladať z pôžičiek aj darov.

Ako štát finančne podporuje politické strany:

Každá strana, ktorá získa aspoň 3 percentá v parlamentných voľbách, má nárok na štátny príspevok, skladá sa z troch častí:

Príspevok za hlasy:za každý hlas dostane strana sumu vo výške jedného percenta priemernej mzdy v roku, ktorý predchádzal voľbám. Stranám sa tak vypočítava príspevok z priemernej mzdy v roku 2022 (1304 eur). Tento príspevok je vyplatený naraz a do 30 dní po odovzdaní záverečnej správy o výdavkoch na volebnú kampaň.

Príspevok na činnosť:má rovnakú výšku ako príspevok za hlasy. Je však rozdelený na 48 častí a strane sa vypláca priebežne počas celého volebného obdobia.

Príspevok na mandát:strana ho získa len v prípade, že má aj poslancov. Jeden mandát prinesie ročne 30-násobok priemernej mzdy za rok 2022. Takto sa zhodnocuje prvých 20 poslaneckých mandátov. Za 21. a ďalšie mandáty dostane strana ročne 20-násobok priemernej mzdy.

Prepočty vznikli v čase, keď bolo zrátaných 99,98 percenta hlasov. Znamená to, že konečná suma sa bude ešte upravovať mierne nahor. Pôjde však o zanedbateľnú zmenu v rádoch tisícov eur.

Sumu sme prepočítavali na celé volebné obdobie, teda na štyri roky. V prípade, že by opäť došlo k predčasným voľbám, strany dostanú menej v závislosti od toho, o koľko sa obdobie skráti, aktuality.sk

X X X

Štyri scenáre, ako môže vyzerať nová vláda. V každom je Pellegrini, Matovič v žiadnom

Dôležitú úlohu zohrá aj rozhodnutie KDH, ktoré už k sebe láka Michal Šimečka.

Niekoľko hodín po zatvorení volebných miestností a po zrátaní takmer všetkých okrskov je už viacmenej jasné, ako bude vyzerať nový parlament. Vieme teda odhadnúť, ako by mohla vyzerať budúca koalícia.

Vzhľadom na predchádzajúce vyhlásenia viacerých strán, ktoré zo spolupráce vylúčili niektoré subjekty, až tak veľa možností na stole nie je.

Zaujímavé je, že v každom scenári budú v novej vláde zrejme sedieť predstavitelia Hlasu. Naopak, OĽaNO, víťaz predchádzajúcich volieb, pravdepodobne zostane mimo hry.

 Koalícia Smer, Hlas a SNS

Voľby vyhral Smer a prezidentka Zuzana Čaputová už dávnejšie avizovala, že zostavením vlády poverí víťaza. Tejto úlohy by sa teda mal ujať Robert Fico. Ako prvého určite osloví Petra Pellegriniho, keďže Smer dlhodobo opakoval, že sa bude uchádzať o spojenectvo s Hlasom.

Spolu majú tieto dve strany 69 mandátov v Národnej rade, do väčšiny by im tak chýbalo už len sedem hlasov. Tie by mohla dodať SNS Andreja Danka, ktorá bude mať v parlamente 10 poslancov. Koalícia Smer, Hlas a SNS by tak mala krehkú väčšinu 79 zákonodarcov.

Hoci vznik takejto koalície pôsobí najlogickejšie, má to aj svoje úskalia. Pellegrini nemá dobré vzťahy ani s Robertom Ficom, ani s Andrejom Dankom a sám kedysi vyhlásil, že s Ficom v jednej vláde sedieť nebude. Aj po voľbách zopakoval, že by podľa neho nebolo vhodné, aby v jednom vládnom kabinete sedeli dvaja bývalí premiéri. Sám však priznáva, že to ešte neznamená, že koalícia Smeru a Hlasu nemôže vzniknúť.

Navyše, aj keby sám Pellegrini nechcel, do spolupráce so Smerom ho zrejme bude tlačiť podstatná časť jeho vlastnej strany. V neprospech takejto koalície hrá zloženie budúceho poslaneckého klubu SNS, ktorý bude poriadnym „zlepencom“.

V desaťčlennom klube „národniarov“ bude totiž jediným národniarom Danko. Zvyšok klubu budú tvoriť tzv. „pronárodné sily“ ako Kuffovci či Martina Šimkovičová, ktorých Danko pozbieral na svoju kandidátku. Je otázne, či takýto klub bude súdržný, lojálny novej vláde a či vydrží pokope až do ďalších volieb.

Keďže trojkoalícia by mala len 79 hlasov, išlo by o kľúčovú otázku. Je tu aj ďalší rozmer. Poslancami SNS sa stanú aj hoaxeri či vyslovene prokremeľsky orientovaní kandidáti, čo nemusí vyhovovať viacerým ľuďom predovšetkým v Hlase. Spomeňme len budúceho poslanca Hlasu a bývalého veľvyslanca v USA Petra Kmeca.

Koalícia Smer, Hlas a KDH

Predpokladajme, že Hlas by ako celok súhlasil so vstupom do koalície s Robertom Ficom, no Pellegrini a možno aj Smer by mali problém s SNS. Vládnuť by teoreticky mohli s KDH. No je tu jedno veľké ale. Kresťanskí demokrati opakovane a celkom jednoznačne vylúčili spoluprácu so Smerom.

Predseda KDH Milan Majerský však už počas volebnej noci povedal, že definitívne rozhodnutie urobí 120-členná Rada KDH, ktorá zasadne v polovici októbra. Nie je vylúčené, že štruktúry KDH budú po rokoch mimo parlamentu tlačiť na vstup hnutia do vlády. Signály už KDH vysielal aj Fico.

„Chápem, že nás musíte vylučovať, dobre viete, že realita v KDH je úplne iná, ako teraz naznačujete,“ tvrdil Fico Majerskému v RTVS týždeň pred voľbami. Koalícia Smeru, Hlasu a KDH by mala 81 poslancov a Majerský by zrejme narozdiel od Danka dokázala garantovať celistvosť svojho klubu.

Na druhej strane, otázne je, ako by účasť KDH v takejto koalícii hnutiu pomohla do budúcna a či by sa mu nestala osudnou tak ako kedysi Mostu-Híd.

Koalícia Smer, Hlas, SNS a KDH

Ide o zrejme veľmi málo pravdepodobný scenár, ak by sa však Robertovi Ficovi podarilo vyskladať koalíciu v takomto zložení, v parlamente by disponoval ústavnou väčšinou 91 hlasov. Dokázal by meniť ústavu a v rukáve by mal pomerne slušnú rezervu pre prípady náhlych odchodov z koalície.

Koalícia PS, Hlas, KDH a SaS

Vznik takejto koalície, jedinej možnej bez Smeru, je teoreticky možný, no stojí a padá na rozhodnutí jedinej strany – Hlasu. Ak by totiž Hlas odmietol všetky ponuky Smeru, ktorý by tak nemal ako zostaviť vládu, prezidentka by poverenie odovzdala Progresívnemu Slovensku.

PS ako druhý najsilnejší subjekt volieb by mohol do koalície s Hlasom pribrať aj KDH a SaS, ktorých lídri Pellegriniho nikdy vopred nevylúčili. V parlamente by takáto štvorkoalícia mala 82 poslancov. „Hlas stojí pred civilizačnou voľbou,“ vyhlásil dnes šéf PS Michal Šimečka, ktorý už o takejto koalícii hovoril aj verejne.

Ak chcú progresívci čo i len pomýšľať na vznik akejkoľvek vlády, ktorej súčasťou by boli, musia rátať aj s Hlasom. Ak by chceli Hlas nahradiť napríklad hnutím OĽaNO, v Národnej rade by mali len 71 zákonodarcov. Šimečka dnes síce hovoril, že ho zaujíma aj postoj Obyčajných ľudí, no predstava, že by Matovič išiel do koalície s Hlasom, je úplne nerealistická.

V neprospech takejto koalície hovoria aj minulé výroky Milana Majerského, ktorý tvrdil, že progresívci majú v programe „extrémistické prvky“. Jeho hnutie pred voľbami vylúčilo spoluprácu so Smerom a extrémistami, aktuality.sk

X X X

Voľby 2023: SNS tesne preliezla do parlamentu, bude tam mať jediného čistokrvného straníka. Andreja Danka

Straníkov SNS preskočili kandidáti, ktorí sa prekrúžkovali, niektorí z konca kandidátky.

Slovenská Národná strana veľmi tesne prekročila brány parlamentu zo ziskom 5,63 percenta voličských hlasov. V Národnej rade však bude za túto stranu sedieť jediný „čistokrvný straník“ – predseda národniarov Andrej Danko. Zvyšok desiatky zvolených kandidátov za SNS nemá stranícku legitimáciu. Vyplýva to z predbežných výsledkov.

Hneď na druhom mieste skončil Tomáš Taraba, ktorý v minulých parlamentných voľbách 2020 kandidoval na kandidátke strany Mariána Kotlebu – Ľudovú stranu Naše Slovensko. S jej klubom sa ale v Národnej rade rozišiel a založil stranu Život-NS. Podnikal s obvineným Petrom Koščom alias Pánom X, ktorý má dobré kontakty v bezpečnostných zložkách štátu.

Do parlamentu mieri zo 150. miesta kandidátky ďalší muž, ktorý je mimo kruhov SNS – predseda Národnej koalície a starosta Očovej Rudolf Huliak, ktorý v roku 2020 neúspešne kandidoval za Kotlebovcov.

Zavrieť reklamu

Šimkovičová aj prípad Michelko

Hneď za neho sa prekrúžkovala televízna moderátorka Martina Šimkovičová – v predchádzajúcich voľbách neúspešne kandidovala za Hlas ľudu. Ak pôjdeme ešte ďalej do histórie, tak v roku 2016 bola zvolená do parlamentu na kandidátke Sme rodina, ale odtiaľ ju vylúčili za hlasovanie v rozpore s väčšinou klubu. Aktuálne pôsobí v internetovom dezinformačnom médiu.

Voliči zvolili aj Romana Michelka, ktorý si na kandidátke uvádza, že je politológ, youtuber a vydavateľ. V predchádzajúcich voľbách kandidoval za stranu Vlasť, kde bol volebným lídrom Štefan Harabin. Pred ôsmimi rokmi ho najprv vláda nominovala do správnej rady Ústavu pamäti národa, napokon strana Smer tento návrh stiahla.

Paradoxom je, že Michelko v minulosti patril k tvrdým kritikom Andreja Danka. Kritizoval ho za to, že mu chýba sebareflexia a je smiešny. „Jeho nadmerné ego, nekomunikácia s kolegami zo strany, svojvoľnosť pri personálnych, zväčša zlých nomináciách, obchádzanie straníckych štruktúr a množstvo zlých, nepochopiteľných a škodlivých rozhodnutí nakoniec rezultovalo do historicky najhoršieho výsledku SNS,“ tvrdil ešte v roku 2020.

„Je sotva možné veriť, že Andrej Danko má sebareflexiu a že, ako mnohým sľúbil, ak s preferenciami strany do dvoch rokov nepohne, odíde,“ rozprával tiež. Šéf SNS ho napokon dotiahol do Národnej rady.

Aj moderátor z dezinformačnej TV

Policajný generál vo výslužbe Ivan Ševčík sa podobne ako Huliak aktivizuje v Národnej koalícii, je jej podpredsedom. V minulosti bol blízkym spolupracovníkom, dnes už nežijúceho niekdajšieho policajného prezidenta Milana Lučanského, s ktorým sa podieľal na vyšetrovaní trestnej činnosti Mikuláša Černáka. Šefčík bol aj šéfom policajnej inšpekcie.

Do parlamentu opäť zasadnú otec a syn Kuffovci, ktorý majú za sebou rovnakú cestu, ako Tomáš Taraba. V minulosti kandidovali za kotlebovcov, odišli do strany Život a kandidovali na listine Dankovej SNS. Aktuálne obaja čelia na súde obžalobe v kauze verbálneho aj fyzického útoku na zamestnanca agrofirmy v jednom farmárskom spore.

Z kandidačnej listiny národniarov mieri do poslaneckej lavice aj Peter Kotlár – spolumoderátor Šimkovičovej z proruskej dezinformačnej TV Slovan.

Desiatku zvolených poslancov za SNS uzatvára ďalší nestraník Pavel Ľupták – ďalší človek z prostredia Národnej koalície. Ľupták sa v minulosti aktivizoval práve v SNS, u ktorej teraz kandidoval, aktuality.sk

X X X

Podstatné je ako vláda vznikne, nie aká vznikne. To rozhodne o smerovaní Slovenska

Všetko je inak. Očakávania z prieskumov ani z exit pollov sa nenaplnili. Agentúry si môžu spytovať svedomie a zamyslieť sa nad svojou odbornosťou. Efekt snehovej gule sa u Progresívneho Slovenska nenaplnil. Voľby vyhral jasne Smer. No o budúcej vláde zďaleka nie je rozhodnuté.

A to napriek tomu, že predseda víťaznej strany Robert Fico dostane ako prvý poverenie od prezidentky na zostavenie vlády. Poslanecká matematika je jasná. Smer môže zostaviť vládu s Hlasom a SNS. Republika sa do parlamentu nedostala. Rovnako ako sa extrémisti, fašisti ešte pod spoločnou hlavičkou Kotlebovej ĽS NS dostali prekvapivo do Národnej rady v roku 2016, tak teraz z nej vypadli. Zdá sa tak, že všetko je upečené. Hlas nemá dôvod nevstúpiť do koalície so Smerom. No nemalo by byť. Pretože spôsob ako vznikne vláda, rozhodne o budúcom smerovaní Slovenska.

Bez Petra Pellegriniho Fico vládu nezostaví. Ich osobné vzťahy nie sú však najlepšie. Rozdiel v percentách jasne ukazuje, kto je tu pánom. Ani prípadná ponuka premiérskeho kresla Pellegrinimu nič nerieši. V koalícii bude dominovať Fico. Ak si chce predseda Hlasu zachovať česť, nemôže „lacno predať svoju kožu“.

Hlas má stále možnosť ísť do koalície s PS, KDH a SaS. Mal by preto paralelne rokovať aj o tejto možnosti. A to aj napriek tomu, že medzi liberálnym PS a konzervatívnym KDH, ako aj medzi ekonomicky ľavicovým a Hlasom a tvrdo pravicovou SaS, sa budú prieniky hľadať veľmi komplikovane.

„Zbúcha“ sa koalícia opäť počas jedného týždňa, lídri si rozdelia korytá, posty, rezorty – do ktorých im žiadny koaličný partner nebude „kafrať“ a oni si budú „slobodne“ bačovať na „svojom“ záhumienku, alebo sa najprv dohodnú na programových prenikoch, nájdu zhodu, kam posunú Slovensko?

Tu prichádza na rad KDH. Je ochotné nahradiť SNS v koalícii so Smerom a Hlasom? Dôvod? Andrej Danko je nevyspytateľný. Ak znovu získa post predsedu NR SR, nepôjde na prvú zahraničnú cestu za svojimi kamarátmi do Moskvy? Samozrejme pre KDH je Smer so svojou minulosťou neprijateľný, no je prijateľnejšia koalícia s liberálnym PS?

Medzi oboma stranami doslova zúri „kultúrna“ vojna (interrupcie, „ochrana života“, registrované partnerstvá, prístup k LGBTI+). V KDH si musia jasne povedať, kam chcú nasmerovať Slovenska. Ak by si vyboxovali v koalícii so Smerom a Hlasom kreslá ministra vnútra a spravodlivosti, takéto zoskupenie by mohlo byť akceptovateľné. Čo na to v Hlase?

Peter Pellegrini po rokoch trónenia na čele prieskumov síce zažíva trpké sklamanie, no vôbec neprehral. Nie preto, že sa nestane premiérom, aj keď mu tento post Fico i Šimečka môžu ponúknuť, aby si ho získali na svoju stranu, ale preto, že konečne môže vniesť sľubovaný nový štýl do politiky. Ak sa nechá zošrotovať Smerom, Hlas stratí zmysel svojej existencie. Ak napriek predsedovej vôli, sa členovia predsedníctva Hlasu jednoznačne postavia za koalíciu so Smerom a SNS, odmietnu rokovať o iných alternatívach odmietnu rokovať, predsedom Hlasu je de facto Fico. Pellegrini skončil.

Nie je dôležité, aká koalícia vznikne, ale ako sa zostaví. Či sa opäť „zbúcha“ počas jedného týždňa, lídri si rozdelia korytá, posty, rezorty – do ktorých im žiadny koaličný partner nebude „kafrať“ a oni si budú „slobodne“ bačovať na „svojom“ záhumienku, alebo sa najprv dohodnú na programových prenikoch, nájdu zhodu, kam posunú Slovensko? Nie na hrubo, a programové vyhlásenie potom spíšu štátni úradníci, ale vopred- tak sme mohli vidieť pri zostavovaní ľavo-pravej, semaforovej koalícii v Nemecku.

Kľúče od novej budúcnosti Slovenska má v rukách Peter Pellegrini a možno aj Milan Majerský. Obaja by si nemali pootvorené dvierka na obe strany, predbežne rokovať aj so Smerom, aj s PS. Ak nová vláda vznikne po starom, zmenu k lepšiemu nečakajme. Najbližšie dni ukážu, či má Slovensko na to.

X X X

Podľa Pellegriniho vo vláde nemajú byť dvaja expremiéri. Šéf Hlasu zagratuloval Smeru k víťazstvu, čaká na ponuku od Fica

Strana Hlas čaká na výsledok predčasných parlamentných volieb, ktoré sú pre ňu prvou vážnou skúškou dôvery voličov. Pred 30. septembrom bola strana Petra Pellegriniho treťou najpopulárnejšou a po voľbách má zohrať rozhodujúcu úlohu pri skladaní novej vládnej koalície. Sledujte s nami priebeh volebnej noci v štábe Hlasu.

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini počas príhovoru na 3. pracovnom sneme strany, ktorý sa konal presne tri roky od jeho oznamu o odchode zo Smeru.

X X X

Pellegrini: Neviem namodelovať kombináciu, ktorá by z tých volieb vzišla

Krátko pred štvrtou hodinou ráno sa členovia strany postavili na pódium vo veľmi dobrej nálade, Hlas vo voľbách vykázal lepší výsledok, než mu predpovedali prieskumy. Na víťazný Smer-SD Pellegriniho strane chýba okolo 8 percent.

“Rozloženie kresiel zatiaľ potvrdzuje, že strana Hlas je stranou, bez ktorej sa nedá zložiť akákoľvek normálna fungujúca koalícia,” vyhlásil Peter Pellegrini po tom, ako bolo spočítaných 92 percent hlasov. Zo scény zagratuloval víťaznej strane Smer-SD a jej predsedovi Robertovi Ficovi, ako aj všetkým ďalším stranám, ktoré dosiahli výsledok nad päť percent. Opakoval, že k možnému zloženiu budúcej koalície sa v tomto čase vyjadrovať nebude. Avšak očakáva, že predseda víťazného Smeru sa ozve najbližšej strane a ju pozve na rokovania.

Potvrdil aj svoje staršie vyjadrenia o tom, že dvaja bývalí premiéri by nemali sedieť v jednej vláde. “To nefungovalo ani pri pani Radičovej s Mikulašom Dzurindom, to nefungovalo ani pri Hegerovi s Matovičom. Ani nemyslím, že by to ľudsky mohlo fungovať. Každý premiér, hoci aj bývalý, má stále predstavy o svojom riadení vlády. Takže si myslím, že dvaja expremiéri v jednej vláde, to nie je optimálne,” povedal s tým, že vzniku koalície Hlasu a Smeru to nebráni. Po vyhlásení sa Pellegrini a členovia vedenia rozlúčili s novinármi a tým sa skončila volebná noc v štábe strany Hlas.

X X X

ROZHOVOR Tréner Petry Vlhovej Mauro Pini: Na konci sveta o tretinu efektívnejšie

Na prahu“ Antarktídy, v metropole Ohňovej zeme, urobila Petra Vlhová, naša zlatá olympijská medailistka z Pekingu 2022, so svojím tímom počas uplynulých týždňov maximum, aby bola pripravená na novú lyžiarsku sezónu.

Súťažný kolotoč sa roztočí úvodným obrovským slalomom v Söldene o mesiac, takže 28-ročná rodáčka z Liptovského Mikuláša má ešte k dispozícii dostatok času na vyrovnanie mysle aj sklzu. Dôležitý blok prípravy v najjužnejšom cípe Argentíny sa však nachýlil ku koncu a členovia Niké Ski Team Petra Vlhová naberú počas víkendu opäť kurz starý kontinent. O uplynulých dňoch sa v rozhovore pre Sport Management Company rozhovoril hlavný tréner našej lyžiarky Mauro Pini.

X Ste spokojný, že ste sa v dvoch turnusoch rozhodli pre tréningový kemp v Argentíne? Pôvodne bolo v hre aj Čile, napokon ste pristúpili k zmene…

„V auguste bol v Čile nedostatok snehu. Pre nás nebolo podstatné, kam napokon pôjdeme. Jediné, na čom záležalo, bol výber správneho miesta, ktoré nám poskytne všetko, čo potrebujeme, na dostatočnej kvalitatívnej úrovni. Preto sme sa rozhodli pre Ushuaiu. Špeciálne v septembri je práve táto lokalita najvyhľadávanejšia pre mnohé lyžiarske výpravy. Boli tu Švajčiari, Rakúšania, Taliani, Francúzi, Poliaci, Slovinci, Španieli a ďalší. V Čile sú zodpovedajúce strediská v okolí Santiaga. My sme tritisíc kilometrov južnejšie a hoci sme blízko Čile, na druhej strane hraníc už nie sú žiadne lyžiarske rezorty. Toto je jediné stredisko položené takto južne. Pod nami už nie je nič, len Antarktída.“

X Aké podmienky ste našli v Argentíne, či už čo sa týka počasia, ale aj snehových parametrov? Umožňovalo vám to byť každý deň na svahu?

„Ushuaia nám ponúkla viacero výhod. V prvom rade, zima tu trvá až do konca septembra, respektíve do polovice októbra, kým napríklad v Čile je to len do polovice septembra. Veľmi dôležité je tiež to, že sa môžeme pripravovať v nízkej nadmorskej výške. Lyžujeme v rozmedzí od sto do tisíc metrov nad morom, a to nám umožňuje oveľa rýchlejšie zotavenie sa po záťaži. Môžeme teda voliť náročnejšie a ťažšie tréningy. Vyjadrené číselne, aby si to naši fanúšikovia vedeli predstaviť, v Ushuaii môžeme pridať k bežnej záťaži až jednu tretinu navyše a vieme, že telo to zvládne a dokáže v potrebný čas zregenerovať. Keď to opäť porovnáme s Čile, tam by sme lyžovali vo výške nad dvetisíc metrov nad morom, čo je akoby sme boli na ľadovcoch v Európe. “

X Keď porovnávate oba tréningové kempy, augustový a septembrový, čo mali spoločné a v čom sa líšili?

„V auguste sme boli zameraní viac na základnú techniku. Bol to ešte len začiatok prípravy, preto sme kládli dôraz na iné detaily, než ktoré sme vytiahli do popredia teraz v septembri, keď sme už mohli ísť aj do vyšších záťaží, plus sme sa zamerali viac na konkrétne disciplíny. Ushuaia nám ponúkla veľa rôznych typov tratí, čo bolo skvelé. Myslím si, že v tomto ročnom období je to pre nás úplne najlepšie miesto, kde sme si mohli rozložiť tréningový kemp. Bolo síce poriadne rušno, keďže sa tu nachádzalo naozaj veľa ľudí, ale špeciálne pre Petru bolo cenné, že sme si mohli zatrénovať aj s inými lyžiarkami.“

X Ak to nie je tajomstvo, s kým konkrétne sa Petra pripravovala?

„So všetkými. My ako hlavní tréneri máme každý večer míting, na ktorom sa vždy dohaduje program na ďalší deň, podľa potrieb jednotlivých tímov. Platí pravidlo, že prednosť majú veľké výpravy, ako Francúzi či Taliani. Menšie tímy, ako sme aj my, sa potom k niekomu pridajú. Každý deň sme však dokázali na sto percent naplniť naše potreby a predstavy, takže v tomto smere nebol žiaden problém.“

X Špecializujete sa v tréningovom procese na slalom a obrovský slalom, alebo už pridávate aj rýchlostné disciplíny? 

„Počas septembrového kempu sme sa zamerali najviac na obrovský slalom, ktorým Petra už o mesiac odštartuje sezónu v Söldene. Samozrejme, nevynechali sme ani slalom a trochu sme sa venovali aj rýchlosti. Keď to rozmeníme na drobné, prvý týždeň to bol výlučne obrovský slalom, pričom sme v tréningoch pridávali na intenzite. Druhý týždeň sme ubrali z intenzity, ale pridali sme v rýchlosti a vyskúšali sme si aj zjazd. Tretí týždeň sme začali slalomom, ale posledné štyri dni bol už na programe zase obrovský slalom, aby sme postupne začali viac a viac myslieť na Sölden.“

X Pred mesiacom ste hovorili, že Petra je kondične najlepšie pripravená, ako kedy bola. Platí to stále? 

„Pokračujeme v nastavenom trende. Máme za sebou jeden a pol mesiaca naozaj tvrdej práce, pretože Petra nezaháľala ani počas krátkeho pobytu doma medzi dvoma argentínskymi pobytmi. Na lyžiach sa cíti skvelo, rovnako výborne vyzerá aj fyzicky. Môžem povedať, že som naozaj šťastný z toho, čo Petra počas celej prípravy odviedla.“

Petra Vlhová a Mauro Pini Zdroj: instagram.com/mauropini248Petra Vlhová a Mauro Pini

X Ak porovnávate jej pripravenosť – fyzickú, technickú i mentálnu – s obdobím spred roka, čo vám vyjde?

„Petra je podľa mňa momentálne na tom tak, ako bola pred dvomi rokmi, teda pred začiatkom olympijskej sezóny. Po nej prišiel útlm, ktorý však bol absolútne prirodzený po tom, čo všetko dokázala. V súčasnosti je však opäť skvelo nastavená a pripravená, čo ma veľmi teší.“

X Aké sú vaše plány na najbližšie obdobie?

„Jednoznačne teraz potrebujeme vypnúť. Po dlhom lete z Argentíny späť na Slovensko si Petra potrebuje oddýchnuť a venovať sa najmä regenerácii, ktorá je po náročnej príprave nevyhnutná. Potom sa presunieme do Saas-Fee, čo je momentálne jediný ľadovec v Európe s dobrými podmienkami. Zároveň sa po dlhom pobyte prakticky na úrovni mora potrebujeme presunúť vyššie, aby sme jej telo v nadmorskej výške okolo dvetisíc metrov čo najlepšie pripravili na Sölden.“, aktuality.sk

X X X

Český herec Vaculík hviezdi v jojkárskom seriáli: Prečo nechcem hovoriť po slovensky!

 Lukáš Vaculík, ktorý si v 80. a 90. rokoch minulého storočia zaistil svojím vzhľadom a hereckým talentom obrovskú popularitu, patrí dodnes k obľúbeným českým hercom.

Český herec Vaculík hviezdi v jojkárskom seriáli: Prečo nechcem hovoriť po slovensky!

Lukáš Vaculík, ktorý si v 80. a 90. rokoch minulého storočia zaistil svojím vzhľadom a hereckým talentom obrovskú popularitu, patrí dodnes k obľúbeným českým hercom.

Vzostup jeho kariéry odštartovala snímka Vítr v kapse a diváci si ho môžu pamätať aj z filmov Láska z pasáže a Kamarád do deště. Momentálne hviezdi v jojkárskom seriáli Prokurátorka, kde hrá spolu so Zuzanou Mauréry (55) jednu z hlavných úloh – šéfa policajných vyšetrovateľov mjr. Viktora Bartoša.

Hoci si väčšinou vyberá projekty podľa toho, s kým sa pri nich stretne, teraz urobil výnimku. „Pracoval som s ľuďmi, s ktorými som sa predtým ešte nikdy nestretol. Nepoznal som vôbec nikoho – pred kamerou ani za ňou. Táto práca pre mňa bola jedna veľká výzva a som rád, že som ju prijal. Spoznal som ľudí, s ktorými mi bolo dobre, boli milí a fajn sa s nimi pracovalo,“ povedal v rozhovore pre Nový Čas.

Hoci Slováci nemajú s češtinou problémy, v seriáli hovorí Vaculík svojím materinským jazykom. Ak by však musel hovoriť po slovensky, zo seriálu by vycúval. „Priznám sa, že by som odmietol. Každý producent, ktorý by ma totiž počul hovoriť po slovensky, by na slovenčine netrval. V rozprávke Kráľ Drozdia brada som bol dabovaný a bolo to dobré… Na Slovensko chodím rád a Slováci sa ku mne doteraz správali veľmi pekne. Nemienim si to u nich pokaziť tým, že začnem hovoriť a hrať po slovensky,“ zakončil obľúbený herec.

 Lukáš Vaculík sa narodil 8. júna 1962 v Prahe. Po štúdiách herectva na pražskom konzervatóriu pôsobil v rokoch 1983-1985 v Armádnom umeleckom súbore Víta Nejedlého, následne získal angažmán v Mestských divadlách pražských (1985-1991) a v 90. rokoch si zahral v Divadle Komedie (1991-1993), v Divadle Rokoko (1993-1995) i v Činohernom klube (1995-1997). Diváci môžu Vaculíkove spevácke schopnosti oceniť vďaka úspešnému muzikálu Děti Ráje, ktorý sprevádzajú hity Michala Davida.

Pred kamerou debutoval v televíznej inscenácii pre mládež s názvom Co je s tebou, Lenko? (1977) a v hlavnej úlohe citlivého dospievajúceho Kajdu sa predstavil vo filme Lásky mezi kapkami deště (1979) v réžii Karla Kachyňu. V snímke Jaroslava Soukupa Vítr v kapse (1982) si Vaculík zahral rebelujúceho Ondreja čeliaceho citovým problémom i strate svojho najlepšieho kamaráta, ktorého stvárnil Sagvan Tofi.

 Slovenský režisér Miloslav Luther v roku 1984 obsadil Vaculíka do úlohy mladého kráľa Michala v známej rozprávke Kráľ Drozdia brada. Jaroslav Soukup mu dal príležitosť vo filme Láska z pasáže (1985), v ktorej stelesnil problémového mladíka a takisto v divácky obľúbenej kriminálnej komédii Kamarád do deště (1988).

V poslednom spomenutom filme si Vaculík zahral taxikára Tomáša, ktorý sa v snahe pomôcť svojmu kamarátovi Michalovi (Sagvan Tofi) ocitne v ťažkostiach. Osudy týchto dvoch hrdinov sa rozvinuli v pokračovaní s názvom Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu (1992).

Utajovaná dcéra a rozvod

Ako megahviezda odišiel do Trnavy, aby si tam odkrútil vojnu. Idolu ženských sŕdc v tom čase padla do oka útla Slovenka menom Alexandra. „Bola to letná láska, zamiloval sa do nej,“ uviedol ešte v 2009 zdroj pre Plus 7 dní. Týždenníku sa však podarilo odhaliť aj oveľa šokujúcejšie tajomstvo herca. S brunetkou mal splodiť nemanželskú dcéru, ktorú mal celé roky tajiť. Krátko po narodenín Alex natáčal film Kamarád do deště. Dievča nedostalo ani jeho priezvisko a v rodnom liste svieti v kolónke otec „neznámy“.

„Áno, Alexandra je Lukášova dcéra,“ netajila sa jej matka, no viac povedať nechcela. „Keď som to dokázala 22 rokov, zostanem ako partizán aj naďalej,“ povedala v tom čase. „Je to pre mňa dosť chúlostivá vec a už som si kvôli tomu dosť vytrpela. S Lukášom som sa kedysi dohodla, že to nebudeme medializovať a chcela by som to dodržať.“ Herec odhalenie týždenníku komentovať odmietol. Alex má dnes už 34 rokov.

 Svoje súkromie si obľúbený herec veľmi dobre stráži. V roku 2006 sa oženil s Petrou Křížovou, s ktorou sa neskôr v roku 2014 rozviedol, pričom rozvod niekoľko rokov úspešne tutlal. Spoločne majú syna Lukáša.

Vo februári vyšla na povrch ďalšia novinka zo súkromia herca. Vaculík sa zamiloval do výrobnej riaditeľky televízie Prima Lucie Kršákovej. Informáciu priniesol týždenník Sedmička. Podľa ich zistení tvoria pár už dlhšie. Prvýkrát sa bok po boku objavili na pohrebe uznávaného režiséra Dušana Kleina.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.