Fico: Výdavky na obranu, summit prezidentky Čaputovej ‚ožobráčením‘ SR. Vláda SR zvyšovať dane. Nejasnosti budovy spájanej s Kollárom

Členstvo Ukrajiny v NATO by zvyšovalo medzinárodné napätie. Je to v rozpore s našimi národnými záujmami, ktoré majú slovenskí politici chrániť. Tvrdí to strana Smer. Jej šéf Robert Fico zároveň opätovne kritizoval odovzdanie systému protivzdušnej ochrany na Ukrajinu a tiež prípadné zvyšovanie výdavkov na obranu.

 „Je to v rozpore s našimi národnými záujmami, pretože nechceme žiť v regióne, ktorý môže byť zdrojom obrovského vojenského konfliktu. Preto veľmi dopredu a jasne oznamujeme, že v prípade účasti Smeru vo vláde budeme mať zásadný problém, ak bude na stole otázka súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Fico.

 Pripomenul tiež záver summit NATO v litovskom Vilniuse, ktorý hovorí o záväzku vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP. Podľa Fica to v praxi znamená ďalšie zvyšovanie výdavkov na obranu. V tejto súvislosti šéf Smeru opätovne kritizoval odovzdanie systému protivzdušnej ochrany S-300 na Ukrajinu, ako aj darovanie stíhačiek Mig-29. „Pokiaľ ide o plnohodnotnú protivzdušnú ochranu, SR je taká zraniteľná ako nikdy,“ povedal.

 Kritizoval, že v ochrane vzdušného priestoru sa spoliehame na Čechov, Poliakov či Maďarov. Nesúhlasí tiež s nákupom vrtuľníkov Viper, keďže rezort obrany už požiadal USA o konkrétnu cenovú ponuku na ne. Vláda odborníkov nemá podľa Fica právo prijímať žiadne vážne zahraničnopolitické rozhodnutia.

Šéf Smeru je toho názoru, že je potrebné taktiež preskúmať právnu zodpovednosť prezidentky Zuzany Čaputovej. Je to z dôvodu odovzdania bojových lietadiel Mig-29 či systému S-300 Ukrajine. Právnu zodpovednosť bude podľa predsedu Smeru potrebné preskúmať aj u zainteresovaných ľudí na ministerstve obrany. „Klamú vás všetci. Klamali v priamom prenose, keď tvrdili, že Slovensko nikdy nebolo také chránené, ako je teraz. Ja to poviem opačne. Slovensko nebolo nikdy také nechránené, ako je teraz, len vďaka hlúpej prezidentskej politike a politike ľudí ako Jaroslav Naď a Eduard Heger,“ uviedol Fico na dnešnej tlačovej besede.

Fico ďalej zdôraznil, že summit v litovskom Vilniuse je obrovskou prehrou pre Slovensko a taktiež jeho „ožobráčením“.

Fico kritizuje prípadné zvýšené výdavky na obranu. Poukázal tiež na návrhy Inštitútu finančnej politiky, ktorý medzi ilustratívne konsolidačné opatrenia zaradil aj zrušenie 13. dôchodku, skrátenie rodičovskej dávky na dva roky či zrušenie hypoték pre mladých. Takýto návrh konsolidácie verejných financií Smer odmieta.

 Minister obrany Martin Sklenár po návrate zo summit NATO vo Vilniuse povedal, že záväzok vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP je životným národným záujmom Slovenska. Zároveň prezidentka SR Zuzana Čaputová po návrate zo summit uviedla, že podporu zvýšenia výrobných kapacít obranného priemyslu považuje za dobrú správu. Za obzvlášť dôležitú označila dohodu na spôsobe rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici tak, aby rozmiestnenie zariadení v celom regióne bolo koordinované a aby zodpovedalo aktuálnej miere bezpečnostného rizika./agentury/

 X X X

 OĽaNO zapletené do problému. Pri prihlasovaní ikonických fiatiek mal padnúť úplatok

Na registráciu áut Fiat 500 využilo OĽaNO služby súkromných firiem. Zástupca jednej z nich sa mal pokúsiť podplatiť úradníka na okresnom úrade. Ten korupciu nahlásil. Prípad rieši NAKA.

Igor Matovič na promovideu OĽaNO prichádza na červenej fiatke. Ikonické autíčko Fiat 500 má „obyčajným ľuďom“ poslúžiť v kampani a nahradiť tak pôvodnú Matovičovu myšlienku s päťstoeurovkou za účasť vo voľbách. Áut nakúpili niekoľko desiatok. Hľadali ich aj priamo v Taliansku. Aby ich mohli využívať u nás, bolo potrebné ich prihlásiť do evidencie. A práve tu nabral netradičný pokus „obyčajných“ zaujať voličov prekvapivý vývoj.

Objavilo sa totiž podozrenie, že jeden z ľudí, ktorí mali na starosti registráciu štyroch automobilov na okresnom úrade v Senci, sa snažil celú situáciu urýchliť prostredníctvom úplatku. Úradníkovi ministerstva mal posunúť obálku s peniazmi. Namiesto urýchlenia zápisu sa však dostal do problémov. Spomínaný úradník sa totiž ešte v polovici júna obrátil na políciu a celú vec nahlásil.

NAKA vyšetruje

Prípadu sa venuje NAKA. Pre Aktuality.sk to potvrdila Zuzana Hrabovská z komunikačného odboru policajného prezídia. „Vami uvedená vec je vyšetrovaná na odbore Bratislava NAKA Prezídia Policajného zboru. Aktuálne nie je možné poskytnúť bližšie informácie z dôvodu neprítomnosti vyšetrovateľa, ktorý túto trestnú vec vyšetruje,“ napísala.

V OĽaNO o žiadnych korupčných podozreniach nevedia. V reakcii uviedli, že pri prihlasovaní áut využili firmy, ktoré majú s dovozom a prihlasovaním áut zo zahraničia skúsenosti.

„Z ušetreného štátneho príspevku sme sa v hnutí rozhodli nakúpiť cca 50-ročné automobily Fiat 500. Vzhľadom na to, že v hnutí interne nedisponujeme ľuďmi, ktorí sa v agende spojenej s dovozom starých áut zo zahraničia vyznajú, pre celú byrokraciu spojenú s ich dovozom a prihlásením sme si najali firmy, ktoré nám odporučili viacerí ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú dovozu starých áut zo zahraničia,“ vysvetlil hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky v stanovisku.

Protikorupčné hnutie o ničom nevie

Pokiaľ ide o údajný úplatok za urýchlenie registrácie štyroch fiatiek na úrade v Senci, nemajú matovičovci opodľa stanoviska žiadne informácie.

„Naše hnutie nedisponuje žiadnymi informáciami o akýchkoľvek podozreniach, ktoré spomínate. Ako protikorupčné hnutie striktne vyznávame zásadu padni, komu padni, a preto sme garantovali úplné rozviazanie rúk orgánom činným v trestnom konaní,“ ohradil sa hovorca OĽaNO.

V spomínanom prípade mala autá prihlasovať bratislavská eseročka, ktorú splnomocnili ľudia z OĽaNO. Jej majiteľ a konateľ v jednej osobe pre Aktuality.sk potvrdil, že riešením poveril istého muža, ktorého meno má redakcia k dispozícii. „Prihlasovali sme štyri autá, riešil to spomínaný pán, poveril som ho. Polícia ma nekontaktovala, o žiadnej korupcii nič neviem,“ vyjadril sa konateľ spoločnosti s tým, že je na dovolenke.

O tom, že hnutie OĽaNO bude v kampani oslovovať voličov starými modelmi Fiat 500, sa verejnosť dozvedela v stredu. Predseda hnutia Igor Matovič na nich plánuje jazdiť za voličmi. Ako vysvetlil, auto si vybrali z dvoch dôvodov: ide o vozidlo bežných ľudí a zároveň ide o auto z Talianska, teda z krajiny, ktorá roky vedie zápas s mafiou. Starý Fiat 500 má teda zosobňovať hnutie OĽaNO, aktuality.sk

 X X X

 Hru na dobrého policajta a dobrého politika rozsúdi až premiér Ódor

Rozviazané ruky polície nesmú znamenať svojvôľu, no zväzovať ich má iba právo, nie politika. Ani tá „dobrá“, ktorá si uvedomuje svoju zodpovednosť, ako hovorí Ivan Šimko.

Keď Ľudovít Ódor nastupoval na post premiéra, jednou z jeho ambícií bolo priniesť Slovensku pokoj. Pomôcť mu v tom chcel aj minister vnútra Ivan Šimko.

„Myslím, že ministerstvo vnútra k tomu môže prispieť predovšetkým tak, že bude vo všetkom uprednostňovať zákon pred politikou,“ vyhlásil minister a sľúbil, že sa bude usilovať zabezpečiť stabilitu bezpečnostných zložiek.

Strih o necelé dva mesiace neskôr: prakticky celé vedenie polície vrátane policajného prezidenta, šéfa NAKY a dočasného riaditeľa inšpekcie hrozí odchodom aj preto, lebo minister vnútra na Facebooku napísal, „nie priatelia, žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky“.

Odísť môže až desať vysokopostavených funkcionárov. To neznie veľmi ako stabilita, skôr ako rozvrat. Podľa premiéra Ódora sa však spor netýka len jedného statusu, ale toho, ako jedna i druhá strana vníma budúcnosť polície. Štefan Hamran je nepochybne sebavedomý a ambiciózny. Na policajného prezidenta možno až príliš. Nepôsobí ako štátny úradník, aktuality.sk

X X X

Minister Šimko si podkopávaním polície získava obľubu opozície a konšpirátorov

Konflikt medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom naberá na obrátkach. Vyriešenie konfliktu bude pravdepodobne záležať na prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá je pripravená celú situáciu riešiť.

 Nezhody medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom začali po brutálnej vražde v Dubnici nad Váhom. Podľa Hamrana polícia nezlyhala pri ochrane ženy, ktorú mačetou usmrtil psychiatrický pacient. Muž ešte pred týmto brutálnym činom skončil vo väzbe po obvinení z nebezpečného prenasledovania mladej ženy. Po vyšetrení znalcom mu však bolo obvinenie zrušené a skončil v psychiatrickej liečebni, odkiaľ ho vo februári prepustili. Na svoju obeť zaútočil mačetou 29. júna.

Konflikt ešte narástol po tvrdeniach minister vnútra, že policajná moc nemôže mať rozviazané ruky a patrí pod kontrolu politiky.

V podcaste si môžete vypočuť reakciu šéfky nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej, ktorá bližšie objasní konflikt medzi ministrom vnútra a policajným prezidentom. Podľa nej vyjadrenia ministra Šimka napomáhajú tým, ktorí spochybňujú výsledky vyšetrovaní korupčných prípadov, aktuality.sk

X X X

 Skončí minister Šimko vo funkcii? Ľudovít Ódor hľadá riešenie jeho konfliktu s políciou

Ivan Šimko a Štefan Hamran sa dostali do konfliktu pre status ministra vnútra, v ktorom napísal, že polícia si nemôže robiť, čo chce. Vedenie polície je pre spor pripravené odísť z funkcie.

Konflikt medzi policajným prezidentom Štefanom Hamranom a ministrom vnútra Ivanom Šimkom by mal byť vyriešený budúci týždeň a nie je vylúčené, že skončí odchodomjedného z nich.

Uviedol to dnes premiér Ľudovít Ódor v relácií Na rovinu s tým, že sa policajný prezident Štefan Hamran a Ivan Šimko majú rôzne predstavy o budúcnosti polície. „Je to stret o tom, ako jedna a druhá strana vidí budúcnosť polície,“ skonštatoval.

Podľa Ódora Šimko nešťastne formuloval status, v ktorom napísal, že nechápe reči o rozviazaných rukách polície, čo vedenie polície pochopilo ako jeho snahu politicky vplývať na vyšetrovanie káuz. Policajné vedenie zas nedostatočne vysvetlilo, ako ich chce podľa nich Šimko ovplyvňovať.

„Som presvedčený, že pán minister nič také na mysli nemal. Skôr sa to týkalo toho, že ani polícia nemôže mať úplne voľné pole pôsobnosti a ten postup musí byť zákonný, etický a morálny. To znamená, že aj polícia môže zlyhať a vtedy treba vyvodzovať zodpovednosť,“ interpretoval status Šimka Ódor a zdôraznil, že jeho vláda nemá absolútne žiaden záujem zasahovať do vyšetrovania polície.

Rovnako vylúčil aj to, že by tak chcel robiť Šimko. „Určite to tak nie je. To viem povedať, pretože do toho vidím viac a riešim tú situáciu neustále,“ odpovedal na otázku, či nechcel minister riadiť policajného prezidenta.

Aj keď premiér vysvetľuje konflikt ako nešťastnú komunikáciu, tak avizuje vyriešenie sporu už budúci týždeň. Ako presne to plánuje spraviť nechcel uviesť, no podľa Ódora bude výsledkom potvrdenie, že „politické ovplyvňovanie vyšetrovania nebude“. Nevylúčil pritom ani koniec policajného prezidenta alebo ministra vnútra, ktorému môže odobrať poverenie len prezidentka Zuzana Čaputová.

Konflikt medzi vedením polície a ministrom vnútra sa vyostril po zverejnení statusu, v ktorom Šimko skonštatoval, že si polícia nemôže robiť „čo sa jej zachce“. To vyvolalo reakciu na vrcholných miestach Policajného zboru a podľa našich informácií je pripravených odísť z funkcie okrem Štefana Hamrana aj ďalších deväť policajných predstaviteľov, akuality.sk

X X X

 Vláda SR zvyšovať dane. Viac zaplatia majitelia nehnuteľností aj fajčiari

 Naopak kabinet odborníkov chce daňovo viac zvýhodniť firmy, ktoré sa venujú výskumu a vývoju. Návrhy, ktoré ministerstvo pripravuje budú pripravené pre vládu, ktorá sa vyformuje po septembrových voľbách.

 Ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha postupne odkrýva karty a naznačuje, ako by si predstavovalo konsolidáciu verejných financií v daňovej oblasti. Priestor na dodatočné príjmy, teda vyššie dane, vidí rezort v oblasti majetkových daní.

Preto pripravuje zmenu výpočtu dane z nehnuteľnosti. Navyše, už teraz je jasné, že ministerstvo pripraví zmenu v spotrebných daniach tak, aby viac za svoj zlozvyk zaplatili štátu fajčiari. Okrem toho ministerstvo zatiaľ veľmi nekonkrétne avizuje zmeny v daňových exekúciách.

 Rezort hovorí o podpore ekonomickej aktivity. Systém daní by sa mohol zjednodušiť znižovaním daňového zaťaženia práce.

Zároveň by sa mohlo meniť zdanenie spotreby, majetku a škodlivých ľudských činností, napríklad spomínaného fajčenia. Ministerstvo upozorňuje, že tieto dane „prehodnotí“, dosiaľ známe náznaky zmien ukazujú, že práve tieto dane by podľa predstáv vlády odborníkov mali ísť hore.

Je pomerne nepresné hovoriť o tom, že sa skutočne chystá zvýšenie niektorej z daní. Aktuálny vládny kabinet je v neštandardnej situácii a do parlamentu žiadne reformné návrhy nepredloží, nemá na to priestor. Vláda navyše od začiatku deklaruje, že pripravuje opatrenia, z ktorých si bude môcť vyberať vláda, ktorá sa sformuje po predčasných parlamentných voľbách.

Inými slovami, pripravuje akési „menu“. A z toho si nová vláda vyberie, čo bude chcieť presadiť. „Pripravíme menu. Z toho si potom politici budú môcť vybrať. Tvorba rozpočtu je a musí byť demokratický proces. Občania prejavia svoju vôľu vo voľbách a politici, ktorí budú zvolení, si budú môcť rozpočet prispôsobiť,“ povedal pre Pravdu minister financií Michal Horváth v máji tohto roku.

Rezort detaily nechce komentovať. „Moderný daňový systém by mal viac odzrkadľovať aj ciele v environmentálnej oblasti. Ministerstvo financií vidí priestor na zjednodušenie daňového systému. S cieľom zefektívnenia plnenia daňových povinností rezort pripravuje opatrenia na zrušenie nesystémových výnimiek, čo by malo prispieť k ozdraveniu verejných financií,“ dopĺňa tlačový odbor ministerstva financií.

 Doposiaľ sú teda známe zmeny v štyroch oblastiach.

1. Viac za majetok

Oblasť, kde by budúca vláda mohla hľadať dodatočné peniaze, sú dane z majetku. Adeptom na zvýšenie je daň z nehnuteľnosti. Majetkové dane na Slovensku tvoria len jedno percento celkových daňových príjmov Slovenska, priemer vyspelých krajín v organizácii OECD je šesť percent. Zvýšenie dane z nehnuteľností je však pomerne citlivým politickým krokom, keďže vo vlastnej nehnuteľnosti býva 91 percent obyvateľov krajiny.

Rezort financií chce upraviť základ dane zo stavieb a výpočet dane zo stavieb na vhodnejšie technické jednotky. „V súčasnosti sa základ dane zo stavieb určuje na báze zastavanej plochy na úrovni najrozsiahlejšieho nadzemného podlažia a daň za každé ďalšie podlažie sa určuje prostredníctvom príplatku za každé ďalšie nadzemné a podzemné podlažie. Efektívnejším a spravodlivejším spôsobom zdanenia je zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane. Touto úpravou sa tiež zlepšia predpoklady zavedenia hodnotového zdaňovania nehnuteľností, pretože podlahová plocha stavby je jedným zo základných atribútov na určenie hodnoty stavby,“ hovorí rezort financií.

Aktuálne platí, že do úvahy sa berie najväčšia zastavaná plocha a za každé ďalšie podlažie je sadzba dane maximálne 0,33 eura na štvorcový meter. Zmena by znamenala, že zdaňovať sa bude celá obytná plocha nehnuteľnosti. „Zámer ministerstva financií prejsť na zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane je tiež potrebným medzikrokom k prípadnému zavedeniu hodnotového zdaňovania nehnuteľností,“ uvádza ministerstvo.

Rezort tak naznačuje, že daň z nehnuteľnosti by mohla byť progresívna a majitelia veľkých nehnuteľností by potenciálne mohli platiť viac, keďže väčšie nehnuteľnosti sú typicky drahšie.

2. Fajčiari zaplatia viac

Vláda vo svojom programovom vyhlásení hovorí o tom, že v rámci strednodobých priorít sa pozrie na výraznejšie zaťaženie takzvaných negatívnych externalít. Jednou z priorít vlády je teda získať viac z činností, ktoré so sebou nesú nejaké nepriaznivé dôsledky. Práve krok týmto smerom je zvýšenie spotrebnej dane z tabaku. Tá sa naposledy zvyšovala vo februári tohto roku.

Rezort financií chce pripraviť automat, ktorý by dane z tabaku zvyšoval v rámci vopred určeného harmonogramu automaticky. „Z dôvodu dosiahnutia adekvátneho daňového zaobchádzania s tabakovými výrobkami sa navrhuje pokračovať v nastavení mechanizmu zvyšovania sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov vo viacročnom horizonte a novelou zákona upraviť sadzby spotrebnej dane na tabakové výrobky,“ uvádza ministerstvo.

Bez ohľadu na vek na Slovensku fajčí zhruba každý piaty človek. Skupina občanov, ktorých sa vyššie dane z tabaku budú týkať, je tak pomerne veľká.

3. Lepšie podmienky pre výskum a vývoj

Ministerstvo pripravuje nástroje, ako zatraktívniť výskum a vývoj. To znamená, že firmy, ktoré sa tejto oblasti venujú, by si mohli v budúcnosti z daní odpísať viac. To by mohol byť krok k tomu, aby sa zo Slovenska stala ekonomika s vyššou pridanou hodnotou.

Zákon o dani z príjmov v súčasnosti v rámci odpočtu výdavkov na výskum a vývoj striktne vylučuje z možnosti uplatnenia nakupované služby výskumu a vývoja. Bez týchto služieb pritom často vôbec nie je možné výskum a vývoj uskutočniť.

„Administratívne náročný je aj proces posudzovania pomeru, v akom určité typy výdavkov súvisia s realizáciou projektu výskumu a vývoja a ostatnými činnosťami firmy. Pri malých a stredných podnikateľoch je efektívnosť uplatnenia odpočtu znižovaná nedostatočným vykázaním základu dane alebo dosahovaním daňovej straty v dlhšom období, a teda nemožnosťou uplatnenia tohto odpočtu,“ hodnotí ministerstvo financií aktuálny stav v predbežnej informácii, ktorú rezort zverejnil v júli. Väčšie odpočty by mohli na jednej strane znamenať mínus na strane príjmov, no mohol by to byť príspevok k vyššej konkurencieschop­nosti Slovenska.

4. Efektívnejšie daňové exekúcie

Ministerstvo financií nepriamo hovorí o tom, že neefektívnosť daňových exekúcií spôsobuje, že štátu utekajú peniaze. Chce teda procesy týkajúce sa daňových exekúcií zmodernizovať a meniť.

„Cieľom pripravovanej novely Daňového poriadku je zreformovať daňové exekučné konanie. Zaviesť nové efektívne formy daňovej exekúcie a existujúce upraviť tak, aby reflektovali aktuálnu prax, moderné trendy digitalizácie a elektronizácie výkonu štátnej správy a čerpali z osvedčených medzinárodných postupov. Rovnako je potrebné preskúmať aj zavedenie spoluzodpovednosti fyzických osôb čerpajúcich benefity z právnických osôb, za plnenie ich povinností,“ uvádza rezort.

Jednou zo zmien by teda mohlo byť, že za daňové nedoplatky konkrétnych firiem by mohli byť zodpovední jednotlivci, ktorí sú s takouto firmou spojení.

 Detaily prídu v septembri

Toto sú štyri základné piliere, ktoré ministerstvo financií doposiaľ predstavilo. Samotný rezort však upozorňuje na to, že zmeny v štruktúre daní, v takzvanom daňovom mixe, sú len jednou z oblastí opatrení, ktoré sa pripravujú. „Ide o postupné napĺňanie jednej zo strednodobých priorít programového vyhlásenia vlády, teda úpravu daňového mixu, ale zároveň ide aj súčasť potrebnej konsolidácie, ktorú pripravujeme v súvislosti s plánom ozdravenia verejných financií. Jednotlivé pripravované opatrenia sú na príjmovej aj výdavkovej strane, preto je potrebné vnímať ich ako celok. Celkovú konsolidáciu predstavíme v septembri,“ dodáva ministerstvo.

Jednotlivé opatrenia sú predstavené len rámcovo a ministerstvo zatiaľ nepredstavilo finančné dosahy na verejné financie.

Daňový kokteil môže vyzerať aj inak

Skladba daní na Slovensku však v skutočnosti má miesta, kde sú v porovnaní so zahraničím odlišnosti. Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje na štyri oblasti. Jedna je významná, tri menšie. „Tým veľkým rozdielom je mimoriadne nízke zdanenie majetku, zvlášť nehnuteľností. Štandardom vo vyspelom svete sú tri- až desaťkrát vyššie dane z nehnuteľností, než máme my,“ povedal. Menšie odlišnosti podľa neho súvisia s kultúrnymi špecifikami Slovenska a nedokonalosťami, ktoré štát vo svojom fungovaní má. „Máme nižšie dane zo zisku právnických osôb. To je dané aj tým, že nevieme dosť dobre kontrolovať oprávnenosť nákladov vo firmách, malým podnikom priznávame radšej veľmi štedré paušálne náklady,“ pokračuje.

Druhá odlišnosť sa podľa Šustra týka samostatne zárobkovo činných osôb. „Máme veľmi nízke zdanenie živnostníkov v porovnaní s ostatnými príjmami fyzických osôb. Vôbec nehovorím, že by mali byť živnostníci zdanení rovnako ako zamestnanci – len že rozdiely sú aktuálne extra veľké,“ upozorňuje.

Tretie špecifikum, na ktoré upozorňuje, sa týka opäť majetku. „Tretia odlišnosť je neexistencia daní z dedičstva a darovania. Vo svete je to štandard, aj na zníženie medzigeneračných rozdielov, u nás však daň z dedičstva získala veľmi zlú povesť ako „daň zo smrti“. Pritom však ide o pomerne malú daň. Ak by sa napríklad týkala len dedičstiev nad povedzme milión eur, tak by ju platilo len pár desiatok ľudí ročne a výnosy by boli v jednotkách či desiatkach miliónov,“ dodáva Martin Šuster.

Majetkové dane sú teda adeptom na zvyšovanie celkom jednoznačne. Problém je, samozrejme, v tom, že takýto krok so sebou ponesie značné politické náklady a nesúhlas mnohých voličov. Napriek tomu je to oblasť, kde sa dodatočné zdroje skutočne dajú nájsť.

„Na Slovensku výnos z majetkových daní dosahuje 0,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), kým napríklad v Maďarsku 0,954 a v Poľsku 1,275 percenta HDP. Priemer krajín EÚ bol 1,565 percenta HDP. Je zrejmé, že na Slovensku sú celkovo majetkové dane príliš nízke a existuje priestor na ich navýšenie. Vlády na Slovensku v poslednej dekáde v snahe zvyšovať daňové príjmy neustále zvyšovali daňové zaťaženie práce, ktoré znižuje konkurencieschop­nosť Slovenska pri súťaži o príchod investícií,“ hovorí Marián Búlik, analytik spoločnosti OVB./agentury/

X X X

V kosovskom parlamente vypukla potýčka počas premiérovho prejavu o napätí so Srbmi

V kosovskom parlamente vo štvrtok vypukla potýčka po tom, ako opozičný zákonodarca oblial vodou premiéra Albina Kurtiho. Ten v zákonodarnom zbore práve prednášal prejav o opatreniach na zmiernenie napätia so Srbmi na severe Kosova, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

 Kurti v stredu oznámil, že zníži počet príslušníkov špeciálnych policajných zložiek umiestnených pre úradnými budovami v oblastiach na severe Kosova, v ktorých majú prevahu Srbi. Takisto sľúbil, že sa v príslušných mestách uskutočnia nové voľby starostov.

Tento krok však rozhneval kosovskú opozíciu, ktorá tvrdí, že Kurti už celé mesiace robí politické experimenty a ohrozuje tak medzinárodné postavenie Kosova.

Poslanec Mergim Lushtaku z opozičnej Demokratickej strany Kosova (PDK) sa k premiérovi počas prejavu priblížil a oblial ho vodou, čo vyprovokovalo fyzické potýčky. Miestne médiá hlásili, že Kurti počas potýčky opustil miestnosť aj s ozbrojenou ochrankou.

Kosovské opozičné strany kritizujú Kurtiho postup na severe krajiny, v dôsledku ktorého sa vyostrili vzťahy Kosova s kľúčovými spojencami na Západe, píše AP. USA a Európska únia premiéra vyzývajú, aby pomohol upokojiť situáciu.

Prejavy násilia prepukli v máji, keď sa starostovia z radov etnických Albáncov ujali úradu po voľbách, ktoré srbská väčšina bojkotovala. Desiatky ľudí utrpeli zranenia v následných ozbrojených zrážkach medzi miestnymi Srbmi, kosovskou políciou a príslušníkmi mierovej misie NATO.

Srbi, ktorí tvoria na severe Kosova väčšinu, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska v roku 2008 a viac než dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú za svoje hlavné mesto Belehrad. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko./agentury/

X X X

Strana Hlas kritizuje premiéra za pasivitu pri kompenzáciách pre samosprávy

Premiér Ódor si nenašiel čas na prijatie starostov a primátorov, ktorí vďaka vysokým cenám energií majú dieru vo svojich rozpočtoch a požadujú od vlády 100-miliónovú pomoc, povedal Peter Pellegrini.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD kritizuje premiéra Ľudovíta Ódora za pasivitu v súvislosti s kompenzáciami vysokých cien energií pre mestá a obce. Vládu vyzýva na okamžité rokovania so samosprávami a nájdenie riešenia. Na brífingu v Rimavskej Sobote to vo štvrtok uviedol predseda strany Peter Pellegrini.

„Premiér Ódor si nenašiel čas na prijatie starostov a primátorov, ktorí vďaka vysokým cenám energií majú dieru vo svojich rozpočtoch a požadujú od vlády 100-miliónovú pomoc,“ skonštatoval Pellegrini. Ako dodal, vláda by mala v prípade potreby zmeny rozpočtu požiadať predsedu parlamentu o okamžité zvolanie mimoriadnej schôdze. „Potrebujeme, aby vláda na túto schôdzu predložila návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré uvoľnia potrebných 100 miliónov z rozpočtu, ak teda pán premiér tvrdí, že ich v rozpočte nevie nájsť,“ dodal predseda Hlasu.

„Zvyšuje napätie a neistotu“

Podľa člena predsedníctva a experta na samosprávy strany Hlas-SD Michala Kaliňáka odmietnutím stretnutia s predstaviteľmi miest a obcí premiér zvyšuje napätie a neistotu v samosprávach, ktoré majú existenčné problémy. „Časť starostov ide na PN-ku, aby šetrili peniaze. Časť starostov uhrádza výplaty zamestnancom, ale nemá na odvody, a máme tretiu skupinu starostov, ktorí berú pôžičky po 16 – 20 rokoch starostovania, aby zaplatili za zlé rozhodnutia Hegera s Matovičom, lebo ich samosprávy nemajú peniaze,“ uviedol Kaliňák.

Zástupcovia samospráv mali vo štvrtok o kompenzáciách vysokých cien energií rokovať s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom. Deň pred rokovaním však Ódor rokovanie zrušil. Premiér sa už vyjadril, že vláda nedisponuje takými finančnými zdrojmi, aby kompenzovala samosprávam ceny energií.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik vo štvrtok informoval, že mimoriadna schôdza ku kompenzáciám vysokých cien energií pre samosprávy vo výške 108 miliónov eur by mohla byť 1. septembra, schôdzu podľa neho podporujú aktéri naprieč politickým spektrom. Strana Smer-SD v rovnaký deň avizovala, že plánuje podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR v piatok (14. 7.) Chce na nej prijať uznesenie, ktorým by parlament zaviazal vládu poskytnúť kompenzáciu mestám, obciam a vyšším územným celkom vo výške 108 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

Ani v centre mesta nie sú v bezpečí. Pri obchodnom dome v Nitre útočili na školákov Rómovia

Na jednom z najrušnejších miest v Nitre, v okolí nákupného centra Mlyny, došlo v uplynulých rokoch k niekoľkým napadnutiam tínedžerov. Posledný prípad sa odohral v závere školského roka. Dvojica chlapcov vo veku 16 a 20 rokov žiadala pod hrozbou použitia zbrane peniaze od dvoch školákov. Lokalita je nielen pre tieto incidenty pod zvýšeným dohľadom polície.

 Obchodné centrum Mlyny patrí k najrušnejším miestam v Nitre a predsa tu došlo k viacerým útokom na tínedžerov.

„Dali sme im každý po päť eur. Boli to dvaja Rómovia, starší mohol mať okolo dvadsať. Za nimi stálo asi desať ľudí,“ opísal pre regionálny týždenník MY Nitra jeden z napadnutých chlapcov, ktorí majú 12 a 13 rokov. Dvojica sa im mala vyhrážať použitím zbrane.

 Keďže jeden z agresorov mal v tej chvíli jednu ruku schovanú za chrbtom, školáci sa obávali, že hrozba môže byť reálna. Dvojicu páchateľov už obvinili zo zločinu lúpeže. Mladší z útočníkov mal už predtým spolu s iným komplicom okradnúť školáka na Sládkovičovej u­lici.

Ďalší prípad sa odohral v roku 2018. Partia mladistvých agresorov si vyhliadla v nákupnom centre trojicu školákov. Obete prenasledovali, napokon ich napadli a okradli. Aj v tomto prípade pochádzali útočníci z miestnej rómskej komunity.

Zvýšený dohľad i rómske hliadky

Okolie nákupného centra je už niekoľko rokov pod zvýšeným dohľadom. Diane monitorujú aj mestské kamery. „O problémoch vieme už päť rokov, pretože v roku 2018 sa vedenie Mlynov obrátilo s prosbou o pomoc na políciu. Dôvodom boli prípady okrádania ľudí, krádeží v obchodoch, hlučného správania či verbálnych útokov na návštevníkov centra,“ spresňuje hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek.

Výsledkom stretnutia štátnej polície, mestskej polície a vedenia obchodného centra bolo posilnenie hliadok priamo v Mlynoch. Podľa Holúbeka to aj zabralo. „Neprispôsobivé osoby chodili do tejto lokality menej často, respektíve sa zdržiavali obťažujúceho správania či páchania priestupkov alebo trestných činov,“ vraví. S otázkami sme sa obrátili aj na prevádzkovateľa obchodného centra, odpovede nám však do uzávierky nezaslali.

Štatistiky útokov na školákov mestská polícia samostatne neeviduje. Podľa náčelníka mestskej polície Pavla Saba je to skôr otázka na štátnu políciu, keďže vo viacerých prípadoch išlo o podozrenia zo spáchania trestného činu.

Školákov napadli v Nitre pri obchodnom centre

Skutky s rovnakým modusom operandi evidujú na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Nitre od marca 2023. Dokopy ich zaznamenali šesť, no len jeden z nich sa odohral v okolí obchodného centra. „Štyri skutky evidujeme ako lúpežné prepadnutie a dva skutky ako krádeže. Vo všetkých je vznesené obvinenie konkrétnym osobám,“ spresnila nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Potvrdila, že od marca je dohľad v okolí obchodného centra ešte intenzívnejší. „Monitorovanie lokality sa zvyšuje už od jarných mesiacov, ako aj počas letných prázdnin, nakoľko sa v okolí i vo vnútri obchodného centra zvyšuje počet ľudí,“ doplnila. Páchatelia si podľa nej vyberajú rušné lokality práve preto, že sa im vo veľkom dave ľudí podarí skôr stratiť, zaradiť sa medzi nakupujúcich.

 Okolie Mlynov je podľa Saba jedným z viacerých miest, ktoré hliadky mestskej polície priebežne kontrolujú. V minulosti sa tu osvedčili aj rómske hliadky. „Prešli nákupným centrom, slúžili tam ako prevencia,“ dopĺňa Sabo.

Rómske hliadky dnes tvoria štyria pracovníci, ktorí vždy pracujú vo dvojici. „Ďalšie štyria miesta máme voľné, chceli by sme ich obsadiť. Doteraz boli financovaní z úradu splnomocnenca pre rómske komunity, od minulého roka sú financovaní z rozpočtu mesta,“ približuje hovorca nitrianskej radnice.

Rómske hliadky sú podľa neho lepšie prijímané komunitou ako mestská polícia, požívajú väčšiu dôveru a v komunite majú rešpekt. „Na dennej báze pomáhajú pri práci s komunitou a pôsobia preventívne pri potenciálnom vzniku nežiaducich javov. Taktiež pomáhajú pri udržiavaní verejného poriadku,“ dodáva Holúbek.

Syna inštruoval, ako sa správať

Marek (49) z Nitry je otcom dvoch synov. Starší z nich má 12 rokov, podobne ako napadnuté deti. Útoky na školákov neevidoval až do posledného prípadu. „Čítal som o tom, ale osobnú skúsenosť našťastie nemáme ani nikto z nášho okolia,“ vraví.

Počas školského roka chodí starší syn práve do Mlynov, keď ide so spolužiakmi cestou zo školy. Kráti si tu čas, kým čaká na autobus domov. Podľa Mareka to vychádza približne každý druhý deň v závislosti od spojov. Letné prázdniny v centre mesta jeho deti netrávia.

V súvislosti s týmto prípadom staršieho syna poučil, ako sa má v kritickej chvíli správať. „Hovoril som mu, aby bol vždy v skupine a ak by bol nejaký problém, aby odbehol medzi ľudí,“ približuje Marek. Podľa medializovaných informácií však do potýčok nikto z dospelých nezasiahol. Ide pritom o rušné miesto, ktoré má každý na očiach. Ak by útočníci syna obkolesili, nemá im odovzdať peniaze či hodnotné veci, ale má povedať, že zavolá políciu.

Nákupné centrá sú obľúbeným miestom, kde mládež trávi svoj voľný čas. Ukázal to aj prieskum, ktorý mesto realizovalo vlani na všetkých základných školách na svojom území v súvislosti so zavádzaním islandského programu primárnej drogovej prevencie s názvom Planet Youth.

Z dát vyplynulo, že až 28 percent deti trávi čas v nákupných centrách minimálne raz do týždňa. Simona (13) navštevuje nákupné centrá asi raz za mesiac. Útoky na školákov však nezaregistrovala. Sama však žiadne obavy nemá. „Rodičia majú o nás stále strach a hovoria nám, aby sme si dávali pozor,“ dodáva.

 V nákupnom centre sa zišla s kamarátkou aj Sára (12). „Stretávali sme sa tu asi raz do týždňa, ale v závere školského roka to bolo častejšie, keďže odchádzam na inú školu mimo Nitry,“ hovorí o tom, ako často trávi čas medzi obchodmi. Spoločné chvíle spájajú najmä s jedlom a nákupmi.

Na to, ako trávia mladí ľudia čas sa snaží mesto vplývať aj budovaním komunitných centier. Jedno z nich vzniká momentálne v mestskej časti Dražovce. Ide o priestory, ktoré sa nachádzajú areáli miestnej základnej školy. Rekonštrukčné práce začali v júni tohto roka.

„Cieľom komunitného centra je integrácia rómskej komunity, ktorá tu žije. Ide o dlhodobé úsilie vytvoriť nadstavbu terénnej práci, ktorú v tejto mestskej časti dlhodobo vykonávame,“ spresňuje Holúbek. Práce majú byť dokončené v októbri tohto roka./agentury/

 X X X

Výcvik slovenských pilotov na F-16 si v USA pochvaľujú. Zmeko navštívil americkú základňu

Náčelník Generálneho štábu OS SR so svojou delegáciou vykonal návštevu základne Morris Leteckej národnej gardy štátu Arizona v Tucsone, kde sa v súčasnosti cvičia piloti Vzdušných síl OS SR na novú leteckú techniku – lietadlá F-16, ktoré budú do SR dodané v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

 Počas dvojdňovej návštevy NGŠ OS SR rokoval s veliteľom základne a štábom 162. stíhacieho krídla a bol podrobne informovaný o súčasnom stave aj o plánovanom priebehu ďalšieho výcviku, ktorého cieľom je obnovenie vlastnej spôsobilosti ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky už v roku 2025. Predsta­vitelia výcvikovej letky vyjadrili spokojnosť s priebehom výcviku slovenských pilotov a ocenili vysokú úroveň ich pripravenosti na plnenie úloh ako aj ich motivácie k zvládnutiu tejto vysoko sofistikovanej leteckej techniky.

 Druhý deň návštevy sa NGŠ OS SR ako člen osádky jedného zo štyroch lietadiel F-16 zúčastnil výcvikového letu dvoch slovenských pilotov, ktorí v súčasnosti dosiahli najvyššiu úroveň pripravenosti na plnenie úloh ochrany vzdušného priestoru SR.

 Na záver tejto časti návštevy USA sa NGŠ OS SR stretol so všetkými pilotmi a ich rodinami. Na záver cesty sa stretne s predstaviteľmi partnerskej Národnej gardy štátu Indiana, kde si pripomenie 30 rokov spolupráce pri obrane mieru a demokracie vo svete./agentury/

X X X

Ukrajina už od USA dostala dodávku kazetovej munície, povedal stanici CNN ukrajinský armádny veliteľ Oleksandr Tarnavskyj. Zatiaľ túto novo dodanú muníciu ukrajinské ozbrojené sily podľa jeho slov nepoužili. Poskytnutie kazetovej munície Ukrajine v minulých dňoch vyvolalo debaty vzhľadom na to, že vyše 120 krajín sa v minulosti zaviazalo, že túto muníciu nebude používať. Ukrajina, Rusko ani USA k nim ale nepatria.

„Práve sme ju dostali, ešte sme ju nepoužili. Môže ale priniesť radikálnu zmenu,“ uviedol generál Tarnavskyj. Dodal, že ide o „veľmi silnú zbraň“ a že sa podľa neho invázne sily vzdajú časti územia, kde je možné ju použiť.

Vyššie velenie ukrajinskej armády podľa Tarnavského rozhodne, kde bude možné kazetovú muníciu použiť. „Rusi si myslia, že ju použijeme na celom fronte. Tak to vôbec nie je. Majú ale veľké obavy,“ povedal aj generál.

Poskytnutie kazetovej munície Washingtonom Ukrajine vyvolalo odmietavé reakcie niektorých európskych a ďalších predstaviteľov, kritizovala ho aj medzinárodná organizácia Human Rights Watch. Nesúhlas s dodávkou vyjadrila napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, proti dodávkam vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres. (čtk)

X X X

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila, že zadržala transrodového muža a aktivistu za práva LGBT komunity pre podozrenie z vlastizrady, lebo údajne darovával peniaze na podporu ukrajinskej armády.

FSB v oznámení neuviedla meno muža, ktorý bol podľa nej dobrovoľným spolupracovníkom ruskej ľudskoprávnej organizácie OVD-Info a riadil nespresnený „protiruský informačný zdroj“. Hovorca OVD-Info povedal, že organizácia má tisíce dobrovoľníkov a ešte nevie, ktorého z nich zatkli.

FSB upriamila pozornosť aj na rodovú identitu podozrivého a označila ho a „aktivistu hnutia LGBT, ktorý si v minulosti zmenil rod zo ženského na mužský“. Rusko zvýšilo v apríli maximálny možný trest za vlastizradu na doživotné väzenie. Predtým bol trest 20 rokov za mrežami.

Nič zatiaľ nenaznačuje, že zatknutého muža obvinia na základe ruského zákona proti „propagande LGBT“, ktorý zakazuje akékoľvek prejavy LGBT správania na verejnosti alebo takýto životný štýl. Ruský prezident Vladimir Putin opakovane vykresľoval priaznivé prijímanie homosexuálnych a transrodových ľudí v západných krajinách ako dôkaz morálneho rozkladu Západu. Zatknutie muža prišlo v čase, keď cez ruský parlament prechádza návrh zákona, ktorý zabráni ľuďom zmeniť si rod v dokladoch totožnosti alebo podstúpiť operáciu pohlavia. (tasr)

X X X

Ruská tajná služba dnes informovala o troch začatých trestných stíhaniach na základe podozrenia z vlastizrady kvôli spolupráci s Ukrajinou. Na svojom ruskojazyčnom webe to uviedla stanica BBC.

FSB začala stíhať dvoch obyvateľov ruskej Kurskej oblasti, ktorí podľa nej vykonávali v prospech Ukrajiny špionážnu činnosť. Títo dvaja ľudia podľa služby sledovali nakladanie armádnej techniky a jej prevoz a tieto informácie neskôr odovzdávali Ukrajine, aby mohla na techniku útočiť. Z vyhlásenia tajnej služby vyplýva, že dvojica bola súčasťou početnejšej siete agentov, čo sa stalo s ostatnými členmi siete, ale FSB nespresňuje.

Ruská tajná služba okrem toho dnes informovala o zadržaní transrodového muža, ktorý pôsobil zároveň ako aktivista za práva komunity LGBT+ Tento muž, zadržaný v Orlovskej oblasti, podľa tajnej služby previedol ukrajinskej armáde peniaze. FSB okrem toho začala stíhať tiež obyvateľov Vladimirskej oblasti, ktorý sa podľa nej chystal vstúpiť do proukrajinskej légie Sloboda Rusku. Obaja dvaja FSB tiež vinia z vlastizrady.

X X X

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu odobrili plány EÚ na zvýšenie výroby munície a rakiet s cieľom riešiť súčasný nedostatok tohto obranného materiálu a zároveň vojensky pomôcť Ukrajine.

Cieľom znenia zákona na podporu výroby munície (ASAP), na ktorého znení sa europarlament minulý týždeň dohodol s členskými štátmi (Rada EÚ), je urýchliť dodávky munície a rakiet na Ukrajinu a pomôcť členským štátom eurobloku obnoviť zásoby ich arzenálu.

Zavedením cielených opatrení vrátane financovania vo výške 500 miliónov eur má ASAP docieliť zvýšenie výrobnej kapacity EÚ s cieľom riešiť súčasný nedostatok výrobkov obranného priemyslu, najmä delostreleckej munície, rakiet a ich súčastí.

Poslanci počas rokovaní s Radou EÚ presadili, aby sa financovalo rozmanitejšie spektrum projektov a aby malé a stredné podniky boli oprávnené získať vyššiu mieru financovania. Zaistili tiež, že nové financovanie neuberie z existujúcich zdrojov EÚ na politiku súdržnosti. Zákonodarcovia tiež podporili, aby krajiny EÚ poskytli Ukrajine muníciu financovanú podľa týchto právnych predpisov bez toho, aby podliehala vývozným obmedzeniam.

Vedúci rokovacieho tímu EP, rumunský poslanec Cristian Bušoi pre médiá uviedol, že štvrtkové hlasovanie v pléne predstavuje ďalší krok vpred v oblasti bezpečnosti a obrany Európy a tiež v neochvejnej podpore Ukrajiny vzhľadom na prebiehajúcu ruskú agresiu.

Za právny predpis zahlasovalo 505 poslancov, 56 bolo proti a 21 sa hlasovania zdržalo. Európsky zákon na podporu výroby munície ešte musia formálne schváliť ministri členských krajín, aby mohol nadobudnúť účinnosť.

EP pripomenul, že ASAP prichádza v reakcii na žiadosť Ukrajiny adresovanú EÚ, aby jej dodala delostreleckú muníciu kalibru 155 mm. Členské štáty boli v marci tohto roka vyzvané, aby urýchlene dodali muníciu z vlastných zásob na Ukrajinu. Následne sa krajiny EÚ dohodli na spoločnom obstarávaní milióna kusov munície a nakoniec aj na zvýšení výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. (tasr)

X X X

Ozbrojené sily SR pozorne monitorujú pohyby civilných lietadiel a vrtuľníkov nad ukrajinskou hranicou. Na základe medzivládnej dohody dochádza k preletom ukrajinských civilných leteckých prostriedkov cez územie SR pri využívaní letiska v Užhorode, informoval hovorca armády Štefan Zemanovič.

„Každý takýto prelet je vykonávaný v súlade s nahláseným a letovým plánom a je pozorne monitorovaný prostriedkami prehľadu o vzdušnej situácii,“ priblížil. Občanov uistil, že nejde o narušenie vzdušného priestoru ani o zvýšené riziko pre obyvateľov priľahlých obcí.

„Táto aktivita, vzhľadom k blízkosti letiska k hranici so SR, bola v minulosti predmetom rokovaní zodpovedných rezortov a následnej medzivládnej dohody,“ dodal s tým, že pred začiatkom agresie na Ukrajine šlo o bežnú letovú činnosť, ktorá bola po vypuknutí vojny čiastočne obmedzená z bezpečnostných dôvodov.

„V súčasnosti je daný úsek vzdušného priestoru opäť využívaný pre zabezpečenie civilnej leteckej prevádzky,“ podotkol s tým, že ozbrojené sily už na začiatku agresie prijali organizačno-technické opatrenia zabezpečujúce prehľad o vzdušnej situácii na východnom smere. (tasr)

X X X

Maďarská vláda začala vo štvrtok v kláštore v Sopronbánfalve pri rakúskych hraniciach trojdňové výjazdové rokovanie. Oznámil to na Facebooku predseda vlády Viktor Orbán. Orbánov hovorca Bertalan Havasi v tejto súvislosti uviedol, že záujmom maďarskej vlády je mier a odmietnutie migrácie.

„Cieľom kabinetu je znížiť infláciu, chrániť pracovné miesta, rodiny, dôchodky a zachovať znižovanie režijných nákladov,“ dodal Havasi. Server podotkol, že výjazdové rokovanie sa koná po návrate Orbána zo summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse, na ktorom vyšlo najavo, že Turecko podporí vstup Švédska do NATO.

Nasledovať by mala ratifikácia tohto vstupu aj v maďarskom parlamente, čo však bude najskôr až na jeseň. Okrem NATO prerokuje kabinet aj vývoj situácie konfliktu na Ukrajine. (infostart.hu, tas­r)

X X X

Rusko v rámci invázie na Ukrajinu používa improvizované výbušné zariadenia umiestnené vo vozidlách, uviedli britské spravodajské služby. Britský rezort diplomacie vo svojej každodennej správe píše, že v júni tohto roka hlásili viacero prípadov, keď ruské sily použili zastarané obrnené vozidlá naložené niekoľkými tonami výbušnín a improvizované výbušné zariadenia ukryté vo vozidlách (VBIED).

„Posádka pravdepodobne vozidlo opustí po tom, ako ho navedie na správnu dráhu,“ píše ministerstvo. Najviac ruských VBIED hlásili v meste Marjinka v Doneckej oblasti a začali sa používať niekoľko dní po tom, ako túto oblasť posilnili čečenské jednotky. „Existuje vážna pravdepodobnosť, že priekopníkmi týchto útokov sú čečenské sily,“ dodal rezort.

Čečenskí bojovníci majú podľa analytikov v tejto oblasti skúsenosti ešte z obdobia vojen s Ruskom v 90. rokoch minulého storočia. „Takisto bolo hlásené, že Čečenci bojujúci za Ukrajinu vyrábali podobné vozidlá v januári 2023,“ uviedlo britské ministerstvo obrany.

Väčšina takýchto ruských vozidiel s výbušninami takmer s určitosťou vybuchla ešte predtým, než dosiahla svoj cieľ. Dôvodom je kombinácia protitankových striel a priamej paľby. To podľa britského rezortu obrany spochybňuje použiteľnosť týchto zariadení. VBIED však dokážu spôsobiť rozsiahle explózie, čo môže mať psychologický účinok na príslušníkov brániacich sa síl. (tasr, dpa)

X X X

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že by privítal väčšiu pomoc Ukrajine zo strany Izraela a niektorých ďalších demokratických krajín. „Áno dúfame, že Izrael prevezme väčší diel v ukrajinskom probléme,“ povedal Macron. Odpovedal tak na otázky novinárov, či by Izrael mal zvýšiť pomoc Kyjivu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky.

Podľa francúzskeho prezidenta sú tu „ďalšie členské štáty OSN, ktoré veria v demokratické hodnoty, ale neposkytli veľa techniky“. Macron vyjadril nádej, že tieto krajiny dokážu zmeniť svoj postoj a v nadchádzajúcich mesiacoch urobia viac.

Francúzsky prezident zároveň vyjadril presvedčenie, že štáty NATO by mali pre Kyjiv robiť viac, najmä počas ukrajinskej protiofenzívy. Dodal, že naďalej bude „blízko“ Ukrajine, hoci by išlo o opotrebovávaciu vojnu. (sita)

X X X

Počet nelegálnych migrantov podľa polície v tomto roku už prekonal celkový minuloročný

Polícia zdôraznila, že všetci nelegálni migranti sú preverovaní vo vnútroštátnych a európskych informačných systémoch, aj prostredníctvom ďalších mechanizmov pre spoľahlivé zistenie krajín ich pôvodu.

Počet cudzincov nelegálne prichádzajúcich na Slovensko od začiatku roka do konca júna prekonal ich celkový zaznamenaný počet za minulý rok. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti. Za toto obdobie eviduje 10.902 cudzincov, čo je o 30 viac ako za celý rok 2022. Pre nárast nelegálnej migrácie polícia posilnila kontroly a zaviedla viaceré opatrenia. Zdôraznila, že všetci nelegálni migranti sú preverovaní.

„V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ide o 916-percentný nárast, od januára do júna 2022 bolo totiž evidovaných 1073 cudzincov. Takmer 96 percent tvoria Sýrčania, ďalej ide o štátnych príslušníkov Turecka a Afganistanu,“ uviedla polícia.

Za jún tohto roka je podľa slov polície evidovaných 3714 cudzincov. Až 3660 z nich zo Sýrie. „Ide o najvyšší počet evidovaných cudzincov za jeden mesiac od začiatku vedenia evidencie,“ skonštatovala polícia.

Podotkla však, že o azyl na Slovensku cudzinci nežiadajú a pokračujú ďalej na západ. „Väčšina nelegálnych cudzincov prichádza v rámci sekundárnej tranzitnej migrácie na trase zo západného Balkánu a smeruje do cieľových štátov, najmä do Nemecka, Rakúska a Holandska. Ich cesta v rámci tzv. západobalkánskej trasy sa začína zväčša na území Srbska, v menšej miere v Rumunsku, pokračuje cez Maďarsko, Slovensko a ďalej na západ,“ priblížila polícia. Väčšinu zachytených migrantov predstavujú Sýrčania, ktorí sú v zmysle platnej európskej legislatívy z dôvodu vojnového konfliktu v ich domovine „nevyhostiteľní“.

Polícia zdôraznila, že všetci nelegálni migranti sú preverovaní vo vnútroštátnych a európskych informačných systémoch, aj prostredníctvom ďalších mechanizmov pre spoľahlivé zistenie krajín ich pôvodu. Dodala tiež, že sa posilnili kontroly v oblasti slovensko-maďarskej hranice na území oboch krajín, prijali sa kontrolné opatrenia na hraniciach s Rakúskom a zaviedli sa spoločné hliadky vo vlakoch a na diaľnici D2 s Českom.

Na posilnenie kontroly vonkajších hraníc boli slovenskí policajti vyslaní aj do Maďarska a sú zapojení aj do operácií agentúry Frontex. Medzi prijatými opatreniami polícia spomenula aj podporu vojakov a policajnú spoluprácu na úseku boja proti organizovanej nelegálnej migrácii a prevádzačstvu, aktuality.sk

X X X

Ďalšie nejasnosti v kauze budovy spájanej s Borisom Kollárom. Utajujú finančné porovnania

Z deviatich budov vybraných poradcami bolo šesť v štandarde A, jedna v štandarde A+ a dve v štandarde B. Vyhrala práve béčková budova.

Kauza okolo budovy, ktorá je spájaná s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a teraz si ju prenajímajú štátni cestári, pokračuje. Doposiaľ bolo známe, že Slovenská správa ciest sa presne v čase pádu Hegerovej vlády odhodlala uzavrieť zmluvu na 10-ročný prenájom v budove firmy Arker, ktorú v minulosti vlastnil Boris Kollár a dnes je jej vlastníkom Patrik Ondrovič – partner jednej z matiek detí Borisa Kollára.

Aktuality.sk sa rozhodli preskúmať doklady z údajnej súťaže, ktorou sa cestári aj Boris Kollár pri výbere budovy bránili a objavili sme nejasnosti a podozrenia.

Piatich vylúčili

Boris Kollár v júni na tlačovej besede upozorňoval, že cestári si nehľadali budovu na prenájom sami – poradil im to medzinárodný poradca, ktorého si vybrali v tendri.

„Ten potom vybral z nejakých 15 alebo 20 budov tú, ktorá by najlepšie vyhovovala finančne, priestorovo, objemom, postavením, garážami Slovenskej správe ciest,“ tvrdil Kollár.

Aktuality.sk majú k dispozícii materiál poradenskej spoločnosti Colliers, z ktorého vyplýva, že výber budovy bol zložitejší, ako prezentoval Kollár. Poradca najprv odporučil cestárom, aby si vybrali jednu z deviatich podľa neho vyhovujúcich budov. Správa ciest však následne päticu budov úplne vylúčila. Napokon teda porovnávali iba ponúkané ceny prenájmu v štyroch zvyšných budovách.

Dôvod vylúčenia ostatných nie je známy, Slovenská správa ciest ho nevysvetlila. Na naše otázky vôbec neodpovedala.

Tabuľku s cenami utajujú

V materiáli od spoločnosti Colliers, ktorý Aktuality.sk získali cez infozákon, sa píše, akým spôsobom sa uskutočnil výber budovy – okrem technických otázok by mal obsahovať aj informácie o cenových ponukách. „Finančné porovnanie tvorí samostatnú prílohu tejto správy,“ píše sa v materiáli.

Redakcia Aktuality.sk sa však k žiadnym finančným údajom nedostala, cestári nám túto informáciu neposkytli ani po dvoch týždňoch, ako sme ich o to požiadali.

Béčková budova

Z deviatich budov, ktoré agentúra Colliers cestárom odporúčala, mala budova Penty Digital park štandard A+, teda najvyšší možný štandard kancelárskych priestorov. Ďalších šesť budov malo štandard A, teda vysoký štandard, ktorý je často cieľom nájomcov hľadajúcich novú budovu. Ostatné dve vrátane budovy, kde cestári nakoniec zakotvili, sú v kancelárskom štandarde B.

„Najčastejšie sa nachádzajú v centrách miest na prémiových lokalitách. Z interiérového hľadiska sa v nich nachádza moderné zariadenie od nábytku až po techniku a služby v rámci budovy,“ uvádza o kancelárskom štandarde A portál cushwakeoffices.

Béčkové budovy sú často staršie zrekonštruované budovy: „Do tejto kategórie taktiež patria nedávno zrekonštruované budovy a domy. Náklady na prevádzku kancelárií typu B sú nižšie ako kancelárií typu A. Z tohto dôvodu predstavujú častejšiu voľbu záujemcov,“ uvádza sa na špecializovanej webstránke cushwakeoffices, ktorá slúži na hľadanie kancelárskych priestorov.

Napriek tomu, že väčšina budov vo výbere sú novostavby a budova AB Blumenau vo vlastníctve spoločnosti Arker je stará budova, ktorá prešla rekonštrukciou, poradcovia z Colliers nedávnu rekonštrukciu, naopak, prezentujú ako výhodu. „V neposlednom rade ide o kompletne rekonštruovaný objekt dokončený v roku 2021/2022, čo v porovnaní s objektmi starými 10 a viac rokov znamená modernejšie technológie a platné záruky – čo má dosah tak na kvalitu, ako aj nákladovosť budúcej prevádzky, ktorá je okrem samotných aktuálnych nákladov v dobe rastúcich cien energií takisto významná,“ uvádzajú Colliers.

Nie tender, ale prieskum trhu

Ani výber poradcu nebol tendrom v pravom slova zmysle, ako uvádzal Kollár na tlačovke.

V skutočnosti sa ako tender označuje otvorená súťaž – do takej sa môže prihlásiť každý, kto spĺňa podmienky.

Cestári však poradcu vybrali prieskumom trhu, v ktorom si sami vyberajú, koho oslovia. V tomto prípade oslovili tri firmy, z ktorých najnižšiu ponuku zaslala realitná poradenská spoločnosť Colliers, ktorá je v tejto oblasti renomovanou firmou. A treba dodať, že hoci prieskum trhu nie je tendrom, pri výbere poradcov za niekoľko tisíc eur sa táto metóda bežne používa, aktuality.sk

X X X

Španielsko chce počas predsedníctva dosiahnuť pokrok na ceste Ukrajiny do EÚ

Španielsko bude počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie podporovať Ukrajinu a chce sa zamerať na dosiahnutie pokroku na ceste k prijatiu Ukrajiny do EÚ.

Uviedla to vo štvrtok španielska veľvyslankyňa v Bratislave Lorea Arribalzagová Ceballosová, informuje TASR.

„Budeme podporovať Ukrajinu tak dlho, ako bude treba a bez ohľadu na cenu, ktorú za to zaplatíme,“ uviedla veľvyslankyňa na tlačovej konferencii v Bratislave, na ktorej sa zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík.

Držať spolu

„Musíme držať spolu, aby sme dokázali prekonať vojnu a všetky jej negatívne následky. Musíme podporovať Ukrajinu a dúfame, že bude slobodná a zvíťazí,“ uviedol Mišík.

Ceballosová okrem toho pripomenula, že španielske predsedníctvo v Rade EÚ sa okrem Ukrajiny sústredí na štyri priority – reindustrializáciu EÚ a jej strategickú autonómiu, pokrok v ekologickej transformácii, podporu väčšej sociálnej a ekonomickej spravodlivosti a posilnenie európskej jednoty.

V súvislosti s prvou prioritou upozornila, že Európska únia je závislá na veľmi malom počte partnerov, čo vyvoláva potrebu diverzifikácie dodávateľských sietí. „Pre Európsku úniu je kľúčové, aby bola otvorená,“ uviedla veľvyslankyňa s tým, že Španielsko sa chce zamerať predovšetkým na rozšírenie partnerstiev s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku.

Okrem konkurencieschopnosti európskej ekonomiky je podľa nej potrebné zlepšiť aj boj proti sociálnej nerovnosti. Tá je totiž podľa veľvyslankyne jednou z hlavným zbraní populizmu, čo v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre demokraciu.

Ohrozený Schengen

Mišík na tlačovej konferencii ocenil dobre vybrané priority španielskeho predsedníctva, ktoré podľa neho korešpondujú s prioritami Slovenska. Zdôraznil pritom, že pre Slovensko je dôležitá napríklad otázka migrácie.

„Myslím si, že nevyriešenie tohto problému by mohlo ohroziť Schengen,“ uviedol Mišík. Bratislava je preto podľa neho pripravená Madridu pomôcť prijímaní novej dohody o migrácii.

Španielsko prevzalo 1. júla rotujúce polročné predsedníctvo v Rade EÚ. Po Španielsku preberie od 1. januára do 30. júna 2024 predsednícku štafetu Belgicko, aktuality.sk

X X X

Senior z okna nemocnice nevyskočil, ale vypadol. Prípad vyšetruje polícia

Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove došlo v stredu predpoludním k nešťastiu. Z okna monobloku vypadol starší muž, ktorý na následky zranení zomrel.

 Úmrtím 78 – ročného Prešovčana sa zaoberá aj polícia. „Vo veci bolo začaté trestné stíhanie, vykonáva sa skrátené vyšetrovanie pre prečin usmrtenia podľa paragrafu 194 odsek jedna Trestného zákona. Bližšie okolnosti prípadu nie je možné poskytnúť,“ uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Dodala, že aktuálne sa podľa polície vykonávajú všetky potrebné procesné úkony. Príslušné ustanovenie Trestného zákona sa týka spôsobenia smrti inému z nedbanlivosti.

 Nemocnica sa nechce vyjadriť

Oslovili sme aj vedenie nemocnice, no vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa k prípadu nechce vyjadrovať. Svoje stanovisko nám poskytol aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ÚDZS). Na žiadosť ÚDZS ho prinášame v plnom znení:

Úrad konštatuje, že v zákone č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 581/2004 Z. z.“) je presne vymedzená pôsobnosť úradu pri vykonávaní dohľadu nad verejným zdravotným poistením, ako aj dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Úrad má teda kompetenciu na preverenie, či zdravotná starostlivosť bola v konkrétnom prípade poskytovateľom zdravotnej starostlivosti poskytnutá v súlade s ustanovením § 4 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

V zmysle vyššie uvedených právnych predpisov, úrad posudzuje poskytnutú zdravotnú starostlivosť a správnosť medicínskych postupov (t. j. diagnostický a liečebný postup) zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, avšak z dostupných informácií nie je zrejmé, na akom oddelení bol pacient hospitalizovaný, z akého dôvodu vypadol – toto prešetrujú orgány činné v trestnom konaní (samovražda, prípadné cudzie zavinenie, nešťastná náhoda,…).

Podľa ustanovenia § 43b zákona č. 581/2004 Z. z. dohľad nad zdravotnou starostlivosťou úrad vykoná: z vlastného podnetu úradu, na podnet podávateľa podnetu, na základe poznatkov získaných z kontrolnej, dohľadovej a hodnotiacej činnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, na základe poznatkov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ohľadne technického stavu budovy odporúčame obrátiť sa na riaditeľstvo príslušného poskytovateľa ZS, prípadne na vydávateľa povolenia.“/agentury/

X X X

Pri chorvátskom letovisku vypukol rozsiahly požiar, doprava je ochromená

Rozsiahly požiar, ktorý vo štvrtok predpoludním vypukol pri chorvátskej obci Grebaštice ležiacej neďaleko mesta Šibenik, zachvátil už aj budovy a v dôsledku mimoriadne silného vetra zasiahol aj jadranskú magistrálu.

 Doprava zostala paralyzovaná a na trase od Šibenika do Splitu sa tvorili rozsiahle kolóny, informuje TASR s odvolaním sa na správu servera Večernji.hr.

Chorvátska polícia v súvislosti s kolapsom dopravy okolo Šibenika vyzvala turistov i miestnych obyvateľov, aby sa presunuli na bezpečné miesto.

V dôsledku požiaru už utrpeli zranenia najmenej dvaja ľudia vrátane jedného hasiča. Plamene sa medzičasom rozšírili aj medzi domy a autá v Grebaštici, kde museli evakuovať obyvateľov.

Pri Primoštene sa vytvorila veľká kolóna áut, keďže mnohí sa pokúšali toto mesto opustiť. Na ťahu Grebaštice – Primošten zaznamenali aj výpadky elektriny, píše Večernji.hr.

Požiar podľa chorvátskych médií stále nie je pod kontrolou; na mieste zasahuje 155 hasičov a sedem hasiacich lietadiel.

Požiar vypukol približne o 11.00 h predpoludním a rýchlo sa šíril v dôsledku silného vetra. Chorvátske médiá už predtým informovali, že v dôsledku požiaru je úplne uzatvorená jadranská magistrála (štátna cesta D8) od obce Žaborič po Primošten./agentury/

X X X

Požiar v Chorvátsku: Zhorené autá, domy, pokazená dovolenka. Časť Grebaštice ľahla popolom

 V chorvátskej Grebaštici sa už požiar podarilo dostať pod kontrolu. Plemene však smerujú na Primošten, ktorý je tiež obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov.

Najmenej štyria ľudia utrpeli zranenia pri veľkom požiari v chorvátskej Grebaštici. Traja hasiči sa pridusili dymom a pomáhať im museli lekári. Zranil sa aj jeden civilista. Informujú o tom miestne médiá.

Zhorené sú autá, domy i člny. Hasiči s plameňmi, ktoré pokazili letnú dovolenku mnohým turistom vrátane Slovákov, naďalej bojujú.

Zatiaľ čo Grebaštici je požiar už pod kontrolou, vietor pomáha v šírení plameňov v smere na Primošten. Okrem množstva hasičov pomáhajú s likvidáciou plameňov miestni, ktorí si snažia zachrániť vlastné obydlia, aktuality.sk

X X X

 Wimbledon: Jabeurová chce vyhrať turnaj: Je čas na odplatu

Tuniská tenistka Ons Jabeurová bude v sobotu súperkou Češky Markéty Vondroušovej vo finále dvojhry na grandslamovom Wimbledone. V semifinále v pozícii turnajovej šestky zdolala druhú nasadenú Bielorusku Arinu Sobolenkovú 6:7 (5), 6:4, 6:3.

 „Bol to mimoriadne ťažký zápas. Bolo náročné returnovať Arinin servis, ďakujem divákom, že ma aj za nepriaznivého stavu podporovali. Pracujem s mojou mentálnou trénerkou na tom, aby som zvládla aj kritické momenty. 

Teší ma, že som sa udržala v zápase a našla silu. Dokázala som transformovať negatívnu energiu na pozitívnu. Dúfam, že vyhrám celý turnaj. S Markétou som tento rok už dvakrát prehrala, teraz je čas na odplatu,“ uviedla Jabeurová v pozápasovom interview, aktuality.sk

X X X

Od septembra s poukážkami na OZE po novom

THERMO|SOLAR je pripravený registrovať svoje zariadenia

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pripravila v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam nové podmienky pre podporované zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Už v júli plánuje zverejniť výzvu na registráciu zariadení, na ktoré budú môcť domácnosti získať poukážku. Na nový projekt Zelená domácnostiam je v Programe Slovensko vyčlenených z európskych zdrojov vyše 140 miliónov eur, ktoré bude možné využiť do roku 2029. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO/SOLAR Žiar, s.r.o. mieni využiť túto príležitosť a bez otáľania zaregistruje svoje zariadenia. Informoval o tom riaditeľ THERMO/SOLARU Alfréd Gottas.

,,Doteraz sme mali v predchádzajúcich projektoch zaregistrovaných viac ako 20 zariadení. Najpredávanejším slnečným kolektorom na Slovensku a nielen v rámci programu Zelená domácnostiam, ale aj všeobecne, je s veľkým náskokom plochý slnečný kolektor TS 300, ktorý bez prestávky vyrába viac ako 25 rokov. Len od roku 2004 sa ho predalo doma i vo svete viac ako 200 000 kusov a spolu s jeho predchodcami sa celkový odhad predaných kolektorov tohto typu odhaduje na viac  ako 300 000 kusov,“ konštatoval A.Gottas.

Dodal, že vítajú aj to že začína úplne nové obdobie s novými podmienkami, s novým zoznamom zariadení aj zoznamom oprávnených zhotoviteľov, kde budú finančné príspevky s minimom administratívy k dispozícii dlhodobo. Inštalovanie oprávnených zariadení podľa nových pravidiel by malo začať najneskôr v septembri.

Výber spoľahlivých dodávateľov

,,Domácnosti po novom budú mať dostatok času na výber spoľahlivých zhotoviteľov, medzi ktorých patrí aj THERMO/SOLAR Žiar, s.r.o., ako aj  vhodných zariadení, ktoré im pomôžu znížiť účty za energiu. Práve takéto základné rámce nových environmentálnych kritérií sa týkajú toho, či zariadenie patrí medzi najlepšie dostupné technológie a či má požadovanú životnosť. A tieto atribúty THERMO/SOLAR spĺňa.

Uvažovaná životnosť našich zariadení je viac ako 40 rokov a poskytujeme na nich záruku až 12 rokov, k tomu servis a poradenstvo. Ročný prínos na ušetrených nákladoch za prípravu teplej vody v rodinnom dome slnečnými kolektormi od THERMO/SOLARU Žiar, pri systéme pre 4-5 osôb, predstavuje už teraz až 250 eur. Návratnosť systému podporovaného poukážkami sa tak dostáva pod 9 rokov,“ konštatoval A. Gottas.

Zelená domácnostiam pokračuje, poukážky sa oplatia

Nárasty cien energií za posledné roky ďaleko predbehli rast cien slnečných kolektorov a súvisiacich zariadení. Tie sa každým rokom oplatia viac a viac. Poukážky stále môžu pokryť okolo 40 % oprávnených výdavkov na vybrané zariadenia OZE. Maximálne však môže rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory (3 400 eur na tepelné čerpadlo, 1 500 eur na kotly na biomasu a 1 500 eur pri fotovoltických systémoch).

Finančné prostriedky z programu Zelená domácnostiam sú inšpiratívne, ale slnečné kolektory sú návratné aj bez nich, a to vo veľmi krátkom čase.

,,Jednorazová investícia do slnečných kolektorov okolo 4 500 € (komplet aj s montážou) ušetrí približne 60 % z ceny energie na ohrev teplej úžitkovej vody každý rok, počas najbližších 40 rokov. Odporúčame sa na termíne montáže dohodnúť čo najskôr. Čím skôr si slnečné kolektory nainštalujete, tým skôr začnete vďaka slnku šetriť,“ odporúča A. Gottas.

Prečo je najväčší záujem práve o slnečné kolektory?

Je logické, že najväčší záujem domácností pri žiadostiach o poukážky je o slnečné kolektory. Pri tomto spôsobe využitia OZE ide o rýchlejšiu návratnosť dotovanej investície, než je tomu u ostatných podporovaných zariadení. Zároveň aj celková potrebná investícia je priemerne nižšia ako u iných zdrojov. Priemerná výška dotácie sa podľa odhadov pri slnečných kolektoroch pohybuje okolo 1 500 – 1 600 eur. Keďže dotácia tvorí 30 až 40 % z celkovej ceny kompletu s montážou, bežný zákazník už potrebuje investovať iba rovnakú alebo o niečo vyššiu sumu. Navyše aj inštalácia slnečných kolektorov a súvisiacich zariadení a trás je jednoduchšia, odpadajú starosti so servisom a prevádzkovými nákladmi.

Doteraz bol výber z 5000 zariadení

SIEA mieni spustiť registráciu zariadení v čo najkratšom možnom čase po schválení zámeru projektu a vydaní metodického usmernenia k environmentálnym kritériám. Počas leta pripraví projekt na schválenie, zverejní podmienky pomoci a zhotoviteľov vyzve, aby sa registrovali a podpísali nové zmluvy. V rámci dobiehajúceho programového obdobia bolo od roku 2015 z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53 000 inštalácií zariadení sumou viac ako 111 miliónov €. Doteraz si mohli domácnosti vyberať z vyše 5 000 zariadení. /ku/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.