Ministri podpísali 13 dohôd. Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom. Uviedol to v piatok slovenský premiér Robert Fico (Smer), ktorý je spolu s ministrami a podnikateľmi na oficiálnej návšteve Číny. Premiér Robert Fico a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky počas stretnutia v Pekingu 1. novembra 2024.
Mali by ste záujem o dvojtýždňovú cestu do Číny bez vízovej povinnosti?
Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. V hre je aj priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom, informoval v piatok 1. novembra 2024 premiér Robert Fico.
Ako povedal vo videu na sociálnej sieti po rokovaniach s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, dohodli sa na strategickom partnerstve, čo umožní prehĺbenie spolupráce nielen vlád, ale aj podnikateľských sektorov. Rokovania sa však podľa neho týkali najmä energetických a infraštruktúrnych projektov. Poukázal na dve veľké čínske investície, ktoré sa na Slovensku momentálne rozbiehajú alebo už sú rozbehnuté, a to na výstavbu automobilky Volvo na východe Slovenska a na prípravné práce na závod na výrobu batérií do elektromobilov v Nitrianskom kraji. Zároveň otvoril podnikateľské fórum s účasťou stoviek slovenských a čínskych podnikateľov.
Jednou z kľúčových tém bol podľa Fica aj konflikt na Ukrajine. Ako dodal, v ňom môže Čína zohrať rozhodujúcu úlohu.
Slovenského premiéra ešte čaká stretnutie s predsedom čínskeho parlamentu a s čínskym prezidentom. Dodal, že na týchto stretnutiach sa slovenská delegácia chce opätovne venovať najmä otázkam posilnenia ekonomických vzťahov medzi krajinami, ale aj ďalším otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým otázke vojny na Ukrajine. /agentury/
X X X
Kosová oponuje Kiskovi a Mazákovi: Neurážajte sudcov, nerozhodujú zo strachu
Sudcovia na Slovensku podľa predsedníčky Súdnej rady Marcely Kosovej nerozhodujú zo strachu, ako to vo štvrtok naznačil bývalý prezident Andrej Kiska. Kosová dodala, že zároveň nie sú neomylní, a preto existuje systém riadnych a mimoriadnych opravných prostriedkov. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Vasilková.
„Sudcovia sa pri rozhodovaní riadia ústavou, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a zákonmi. Rozhodujú podľa svojho najlepšieho presvedčenia, nezávisle a nestranne. Tak, ako to sľubujú do rúk prezidenta, ktorý ich menuje. Andrej Kiska by to mal vedieť. Aj do jeho rúk sudcovia skladali sľub,“ uviedla súdna rada v reakcii na Kiskove vyhlásenia.
Rada vo vyhlásení reagovala aj na slová bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka. Na svoje zastupovanie v súdnej rade si podľa nej nezvolili zlo. Obaja menovaní by mali byť podľa Kosovej pre ostatných príkladom rešpektovania sudcov. „Urážanie a dehonestovanie sudcov z úst bývalého prezidenta a bývalého poradcu prezidenta a predsedu súdnej rady je absolútne neakceptovateľné,“ uzavrela predsedníčka súdnej rady.
Krajský súd uložil vo štvrtok bývalému prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v kauze KTAG trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky. Verdikt je právoplatný. Kiska po vynesení štvrtkového rozsudku vyhlásil, že súčasná vláda sa nepohodlným sudcom vyhráža disciplinárnymi konaniami, a tak medzi nimi zavládol strach.
Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami, ktoré ako kandidát v marci 2014 vyhral. Týkalo sa to neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou KTAG v rokoch 2013 a 2014 v celkovej výške zhruba 155 000 eur. Kiska obvinenia odmietal a v reakcii na rozsudok avizoval podanie dovolania na Najvyšší súd./agentury/
X X X
Digitálna stopa ochrankárov doviedla investigatívnych novinárov až k Putinovi
Neodolateľné nutkanie bodyguardov Vladimira Putina pochváliť sa svojimi športovými výkonmi pomohlo odhaliť itinerár šéfa Kremľa.
Šéf Kremľa privítal v septembri 2023 severokórejského vodcu Kim Čong-una na kozmodróme Vostočnyj. Na základe digitálnych stôp ochrankárov ruského prezidenta, to francúzski novinári vopred predpokladali.
Denník Le Monde našiel účty bodyguardov Federálnej služby ochrany (FSO) na populárnej športovej aplikácii Strava, ktorej používatelia zaznamenávajú geolokáciu svojich behov. Tieto údaje sú dostupné každému a ako sa ukazuje, potenciálne umožňujú predpovedať návštevy svetových lídrov.
„V septembri 2023 sa mal ruský prezident stretnúť s vodcom Severnej Kórey. Podrobnosti tohto stretnutia boli do poslednej chvíle utajené. Mnohí experti predpokladali, že schôdzka sa uskutoční vo Vladivostoku. Ale 10. septembra Pavel, zamestnanec FSO, zaznamenal na Strave svoj beh v Blagoveščensku.“ napísal Le Monde.
V tejto metropole Amurskej oblasti sa ruský prezident stretol so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v apríli 2022 – predtým, ako spoločne navštívili neďaleký kozmodróm Vostočnyj. „To stačilo na to, aby sme mali predstavu o tom, kde sa stretnutie s Kim Čong-unom uskutoční. Bingo: O tri dni neskôr sa tam títo dvaja vodcovia skutočne stretli,“ pochválil sa francúzsky denník.
Beh Putinových bodyguardov sa stal ďalším potvrdením toho, kto vlastní palác v Gelendžiku. Kremeľ úporne popieral akékoľvek spojenie medzi prezidentom Putinom a rezidenciou na myse Idokopas, no ukázalo sa, že jeho telesní strážcovia prešliapali všetky cestičky v okolo prepychového komplexu budov.
Gelendžik leží v Predkaukazsku na pobreží Čierneho mora neďaleko Novorossijska. Asi 30 kilometrov juhovýchodne od mesta sa na myse Idokopas nachádza záhadné luxusné sídlo. Fond boja s korupciou, ktorý založil nebohý ruský opozičný politik Alexej Navalnyj, už pred časom odhalil, že rezidencia v skutočnosti patrí Putinovi.
„Zamestnanci FSO oceňujú najmä morský vzduch,“ ironizuje Le Monde. „Štyria z nich sa v rokoch 2019, 2021, 2023 a 2024 pohybovali v okruhu 15 kilometrov od obrieho čiernomorského paláca. Vždy v rovnakom ročnom období, od 19. augusta do 22. septembra,“ dodal denník.
Takzvané mapy aktivít sa na Strave objavili už v roku 2018 a okamžite ich niektorí zvedaví ľudia začali študovať, aby našli tajné vojenské základne v Sýrii a Afganistane. Prešli roky, no nič sa nezmenilo.
„Ide o bezpečnostnú chybu, ktorá sa týka hlavných svetových lídrov, ale ktorá je v prípade Putina obzvlášť vážna v kontexte vojny, ktorú Rusko vedie na Ukrajine. Tým skôr, jeho bezpečnostné tímy nemôžu ignorovať riziká spojené so Stravou. V júli 2023 dôstojníka ruskej armády (Stanislava Ržického) neznámy útočník zastrelil v Krasnodare v parku pri joggingu. Nad týmto činom visí tieň ukrajinských tajných služieb, ako aj športovej aplikácie,“ napísal Le Monde.
Pozorovatelia predpokladajú, že investigatívny článok Le Monde prinúti útvary na ochranu ústavných činiteľov vo viacerých krajinách, aby prehodnotili pravidlá správania sa svojich zamestnancov.
Vyšetrovanie Le Monde sa totiž týkalo nielen bodyguardov Putina. Novinári našli na aplikácii Strava účty dvadsiatich bezpečnostných dôstojníkov starajúcich sa o bezpečnosť francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a 26 agentov amerických tajných služieb, ktorí sa podieľajú na zaistení bezpečnosti Joea Bidena.
„Viete si predstaviť, aký rozruch sa môže začať kompletnou kontrolou všetkých telefónov, ich zabavením a zásahom po oficiálnej línii,“ poznamenal na svojom telegramovom účte politológ Georgij Bovt. „Medzitým je však načase, aby si aj tie najuzavretejšie a najutajovanejšie spravodajské služby zvykli na myšlienku, že takmer každý človek v modernom svete zanecháva digitálnu stopu, takže jeho vystopovanie a určenie jeho polohy v danom konkrétnom okamihu je technicky riešiteľný problém,“ dodal Bovt. /agentury/
X X X
Spoločnosť Boeing ponúkla štrajkujúcim zamestnancom zvýšenie platov
Približne 33.000 zamestnancov Boeingu štrajkuje už sedem týždňov, spoločnosť im teraz navrhla zvýšenie platov o 38%.
Americký výrobca lietadiel Boeing predložil desaťtisícom štrajkujúcich zamestnancov vylepšenú platovú ponuku. Tá počíta so zvýšením platov o 38 % počas štyroch rokov. Urobil tak týždeň po tom, ako zamestnanci odmietli pôvodne navýšenú ponuku. Informovala o tom agentúra DPA.
Približne 33.000 zamestnancov Boeingu štrajkuje už sedem týždňov. Koncom minulého týždňa hlasovali proti pôvodne vylepšenej ponuke, ktorá zahrnovala aj zvýšenie platov o 35 %. Proti bolo 94 % zamestnancov.
Táto ponuka bola pritom výrazne lepšia než prvá, ktorá počítala s rastom platov o 25 %. Tú odmietlo 95 % zamestnancov. Ako uviedli odborári z IAM (Medzinárodné združenie zamestnancov v strojárstve a letectve), o najnovšej ponuke sa bude hlasovať v pondelok 4. novembra.
Ak aj túto ponuku odmietnu, bude to pre Boeing znamenať ďalšie výrazné zhoršenie situácie. Štrajk, ktorý sa začal 13. septembra v hlavných závodoch firmy v oblasti Seattlu, paralyzoval výrobu kľúčového modelu lietadla 737 a lietadla na diaľkové lety 777, aktuality.sk
X X X
Pár mesiacov do šampionátu a vo vzduchu visí blamáž pre Slovensko. Pre nový štadión padli trestné oznámenia
Výstavba Futbal Tatran Arény (FTA) v Prešove môže byť pozastavená a ohrozená je aj organizovanie zápasov budúcoročného európskeho šampionátu vo futbale do 21 rokov (EURO U21).
Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil prešovský primátor František Oľha. Podľa neho sú dôvodom politicky motivované kontroly a podané trestné oznámenie zo strany mestského poslanca Martina Eštočáka. Ten tvrdí, že žiadne trestné oznámenie nepodal. Voči obvineniam sa chce brániť.
Eštočák podľa primátora sabotuje projekt tým, že podáva podnety na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) či prokuratúru.
„V čase, kedy máme posledné štyri mesiace na dokončenie stavby, tu máme niekoľko kontrol a zamestnanci musia chodiť k vyšetrovateľom,“ povedal Oľha s tým, že sú tak pod extrémnym tlakom.
„Je v poriadku podávať podnety, ale ak prichádzajú len z dôvodu, že si niekto rieši svoje politické ambície, tak ten človek riskuje peniaze z verejných zdrojov,“ povedal. Prípadné škody odhaduje na 10 až 15 miliónov eur.
V údajnom trestnom oznámení sa podľa primátora uvádzajú nepravdivé informácie o rozkrádaní peňazí zamestnancami mesta. Ako uviedol, aj keď k tomu nedochádza a kontroly neprinesú nič nové, ide o závažné obvinenia, ktoré je potrebné prešetriť.
„Budem musieť nejakým spôsobom pozastaviť stavbu a požiadať o preverenie všetkých skutočností. Požiadam o hĺbkovú kontrolu a do jej ukončenia odporúčam konateľovi FTA, aby nepodpísal žiaden ďalší zmenový list,“ doplnil primátor.
V tejto súvislosti avizoval zvolanie mimoriadneho rokovania mestského zastupiteľstva. Konateľ FTA Rastislav Mochnacký považuje podané podnety za ďalší útok na štadión.
Eštočák reagoval, že žiadne trestné oznámenie nepodal a primátor úmyselne klame. Zvažuje aj právne kroky, považuje to za ohováranie a poškodzovanie svojho mena.
Podľa vlastných slov podal len podnet na ÚVO s cieľom preveriť dodatky, v dôsledku ktorých stúpla cena za výstavbu.
„Odmietam tvrdenia, že by som mal byť zodpovedný za pozastavenie stavby alebo neorganizovanie EURO U21 v Prešove. Primátor Oľha ma pred celým Slovenskom krivo obvinil napriek tomu, že podanie bolo nepodpísané, to znamená právne kvalifikované ako anonymné.
Primátor vedel, že to je anonym a zvolal tlačovku, kde verejne klamal a hrubo ma osočil, hrubo porušili moje práva.
Toto jeho konanie považujem za amatérske a nehodné primátora tretieho najväčšieho mesta, s cieľom diskreditovať ma,“ uviedol pre TASR.
S výstavbou nového futbalového štadióna sa začalo v júli 2023. Pôvodne mal stáť približne 21 miliónov eur, v súčasnosti je to okolo 24 miliónov eur.
Na financovaní sa podieľajú Prešovský samosprávny kraj, mesto Prešov, Slovenský futbalový zväz a Fond na podporu športu.
Dokončenie stavby je naplánované na február 2025. V tom istom roku sa má uskutočniť v niekoľkých slovenských mestách aj EURO U21. /agentury/
X X X
Ruský minister zahraničných vecí: Turecko zásobuje Ukrajinu zbraňami, zatiaľ čo sa snaží vystupovať ako sprostredkovateľ
Lavrov povedal, že „ukrajinské ozbrojené sily využívajú turecké zbrane na zabíjanie ruského vojenského personálu a civilistov“.
Rusko je „prekvapené“, že Turecko pokračuje v zásobovaní Ukrajiny zbraňami, zatiaľ čo sa v konflikte medzi Moskvou a Kyjevom snaží vystupovať ako sprostredkovateľ, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok zverejnenom rozhovore pre turecký denník Hürriyet. TASR informuje podľa agentúry Reuters.
„Ukrajinské ozbrojené sily využívajú turecké zbrane na zabíjanie ruského vojenského personálu a civilistov,“ citoval denník Lavrova. „Táto situácia nemôže nespôsobiť prekvapenie vzhľadom na vyhlásenia tureckej vlády, že je pripravená zabezpečiť sprostredkovateľské služby,“ podotkol ďalej Lavrov.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zúčastnil aj na nedávnom summite rozvíjajúcich sa ekonomík – skupiny BRICS – v ruskej Kazani. Lavrov v rozhovore pre Hürriyet okrem iného povedal, že Rusko víta záujem Ankary o posilnenie vzťahov s BRICS.
Skupinu BRICS pôvodne tvorili iba Brazília, Rusko, India a Čína, neskôr sa pridala Juhoafrická republika a za posledný rok aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Práve rozšírenie skupiny si Moskva stanovila ako pilier svojej zahraničnej politiky, aktuality.sk
X X X
Povodne v Španielsku majú už 200 obetí, pre rabovanie zadržali desiatky ľudí
Počet obetí záplav v Španielsku, ktoré v utorok zasiahli najmä región Valencie na juhovýchode krajiny, vzrástol na 205, informovali miestne médiá. V niektorých oblastiach zasiahnutých povodňami aj dnes očakávajú silný dážď, druhý stupeň varovania na popoludnie vyhlásili napríklad na Baleárach. Vo Valencii je stále obmedzená premávka na desiatkach ciest, najmä druhej triedy, a nejazdia vysokorýchlostné vlaky medzi Valenciou a Madridom. Bez elektriny zostáva vo Valencii ďalej asi 23-tisíc domácností, v stredu ich bolo okolo 150-tisíc.
Na pomoc s pátraním po nezvestných a s odstraňovaním následkov najhorších záplav v krajine za niekoľko desaťročí dnes poslalo španielske ministerstvo obrany ďalších 500 vojakov. Celkom ich tak pomáha vo Valencii už 1700. Voda a bahno poškodili cesty, strhali mosty, zaplavili domy a v uliciach sú stále stovky zničených áut, ktoré prívalové dažde zmietli z komunikácií. Valencijská vláda sa dnes tiež poďakovala dobrovoľníkom za pomoc, ale vyzvala ich, aby nejazdili do postihnutých oblastí, pretože tým ďalej komplikujú prevádzku na zničených cestách a obmedzujú prejazd záchranných zložiek.
Minister dopravy Óscar Puente povedal, že dúfa v obnovenie prevádzky na vysokorýchlostnej železnici medzi Valenciou a Madridom do dvoch týždňov, hoci predtým hovoril až o troch týždňoch. Dnes uviedol, že niektoré úseky nie sú tak poškodené, ako sa pôvodne ministerstvo domnievalo. Skeptický bol ale pri prímestských vlakoch do Valencie. Tri z piatich liniek majú podľa neho dlhé úseky veľmi poškodené a potrvá „mesiace“, kým budú opravené. Na zvyšných dvoch by ale mohla byť prevádzka obnovená čoskoro.
Obete musia identifikovať vo výstavisku
V celom Španielsku pokračuje trojdňový štátny smútok, ktorý vláda vyhlásila od štvrtka do soboty. K najhoršie postihnutým valencijským mestám patrí obec Paiporta, kde kvôli záplavám zomrelo 62 ľudí a ďalší sú nezvestní.
Počet obetí v regióne Valencie je tak vysoký, že kapacity priestorov mestského súdu pre identifikáciu obetí už nestačí a mesto preto vyčlenilo na tento účel pavilón veľtržného paláca vo Valencii.
Aj dnes meteorológovia vyhlásili v niektorých oblastiach druhý a niekde aj prvý stupeň varovania pred silnými dažďami. Pršať má na západe Andalúzie, na severovýchode Valencie, v Katalánsku či na Baleárach. Druhý najvyšší stupeň varovania dnes vydala španielska meteorologická agentúra Aemet pre dva z Baleárskych ostrovov – Malorku a Menorku, kde sa dnes popoludní očakávajú búrky a intenzívne dažde. Tamojšie úrady už kvôli tomu oznámili od 14.00 h uzavretie parkov a cintorínov.
Miestne médiá tiež informovali, že polícia do utorka zadržala päť desiatok ľudí kvôli rabovaniu obchodov v oblastiach zasiahnutých záplavami vo Valencii. /agentury/
X X X
Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov
Ministri podpísali rôzne memorandá o porozumení a spolupráci v oblasti investícií, dopravy, cestovného ruchu, životného prostredia a kultúry.
Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov. Informoval o tom Úrad vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého je cieľom návštevy potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov medzi SR a Čínou a v rámci nej podpora investícií z obidvoch strán. Z 13 dokumentov sa najviac týka sektora hospodárstva.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) podpísala Memorandum o porozumení o zriadení pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, ďalej Spoločné vyhlásenie o posilnení ekonomickej spolupráce, Memorandum o porozumení o podpore investičnej spolupráce v oblasti zeleného rozvoja, Memorandum o spoločnej podpore priemyselnej a investičnej spolupráce a za Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Memorandum o porozumení a posilnení investičnej spolupráce v oblasti digitálnej ekonomiky.
Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podpísal Memorandum o porozumení a prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti cestovného ruchu.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podpísal Memorandum o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoja a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) okrem iného Memorandum o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia BSE (za Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR).
Okrem toho predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Pavol Pavlis podpísal Memorandum o porozumení medzi ÚNMS SR a Standardization Administration of the People’s Republic of China, ako aj Akčný plán spolupráce na roky 2024 – 2028.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podpísala Program spolupráce v oblasti kultúry medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry Čínskej ľudovej republiky na roky 2024 – 2028, aktuality.sk
X X X
Flexibilita je lepšia než 4-dňový pracovný týždeň. Ako zamestnancom vo VÚB banke pomáha AI? (podcast)
Príjemné a pohodové prostredie je v rámci práce dôležité, no ako vyplýva z prieskumov, zamestnanci chcú mať flexibilitu aj možnosť home office-u. Ak zamestnávateľ poskytuje benefity, hneď sme o niečo spokojnejší.
Dragana Smolović, riaditeľka Ľudských zdrojov a organizácie vo VÚB banke, nám v podcaste povedala viac o vedení jej oddelenia, o flexibilite, ktorú zamestnancom ponúkajú aj o tom, ako moderná banka „zamestnáva“ umelú inteligenciu.
Koľko zamestnancov by ste potrebovali? Aký typ by sa vám hodil?
Zamestnancov hľadáme stále. Aktuálne sa to pohybuje niekde medzi 50 a 100 otvorenými pozíciami, záleží na tom, aké je obdobie. Najviac hľadáme ľudí na pobočkách, s čím má problém asi každá každá banka. Medzi najväčšie výzvy patrí možnosť nájsť kvalitných a správnych ľudí do pobočkovej siete. Snažíme sa prilákať správnych ľudí a vybudovať také prostredie, kde sa im bude pohodlne pracovať. Paradoxne, príliš nehľadáme ľudí na IT. To je asi zaujímavá vec, že nemáme otvorené skoro žiadne miesta na IT.
Pokiaľ vás zaujala predstava kariéry vo VÚB banke, viac informácií o otvorených pozíciách či benefitoch nájdete TU.
A potom sú tu veľmi špecifické, analytické pozície. Napríklad aj nájsť dobrého obchodníka, pretože Slovensko je malý trh, je náročné. Hlavne sa to deje v Bratislave, kde najviac súperíme s ostatnými nielen bankami. Pracovný trh je veľmi dynamický, preto sa snažíme nejakým spôsobom sa presadiť.
Ako sa snažíte oslovovať a získať záujemcov?
Snažíme sa veľmi transparentne komunikovať a snažíme sa to, čo komunikujeme navonok, zamestnancom ukázať aj vnútri. Taktiež sa snažíme viesť veľmi transparentnú komunikáciu. Sú to aj rôzne ďalšie veci, napríklad ocenenie Top employer, ktoré je výsledkom externého a nezávislého auditu. Aj toto je vizitka, vďaka ktorej ľudia vidia, že sa seriózne staviame k tomu, aké pracovné prostredie v banke budujeme.
Čo by ste odporučili záujemcom o prácu u vás, aby na pohovore uspeli?
Byť samým sebou. Na káve s kolegom som sa presne o tomto rozprávala a hovoril, že dostal super nablýskané CV a potom prišiel kandidát, ktorý, keď začal rozprávať, neovládal tie technické veci, ktoré si tam napísal…
VÚB banka sa profiluje ako moderná a flexibilná banka. Ako konkrétne sa flexibilita prejavuje v každodennom fungovaní zamestnancov?
Máme jedno motto, že „one size does not fit all“ a to sa snažíme uplatňovať aj na flexibilitu. V júni sme rozšírili flexibilitu, ktorú sme už aj tak mali veľmi autentickú na trhu, o to, že všetci naši zamestnanci môžu v rámci dňa začať o 6:30 a končiť až o 21:00. A v rámci tohto môžu využiť ten čas úplne ako chcú. Viem, že to môže znieť tak, že pracujú od nevidím do nevidím, ale presne toto nie je o tom. Je to o tom, že chceme poskytnúť takú flexibilitu, aby si každý v rámci svojho oficiálneho pracovného času našiel svoj modus operandi. Každý tým to má nastavené tak, aby mu to vyhovovalo. Existujú tímové a manažérske dohody. To je pre nás veľmi dôležitá vec. To, o čo sa snažíme a to, čo funguje, je vyskladať prácu tak, aby ľudia chodili do práce vtedy, keď ich tam potrebujeme. Vidíme, kde to funguje a kde to nefunguje. Áno, prítomnosť a osobný vzťah je veľmi dôležitý, ale záleží na tom, akým spôsobom to celé zorganizujeme.
Schválili sme aj 4-denný pracovný týždeň na požiadanie, ale musím povedať, že sme si v banke robili prieskum a výsledkom je, že ľudia tak pracovať nechcú. Dostali sme feedback, že im nevyhovuje. Človek je fokusovaný a v strese, pretože musí odpracovať všetky svoje hodiny od pondelka do štvrtka, piatok je obvykle ten voľný deň. Viac im vyhovuje flexibilita, ktorú si môžu nastaviť podľa seba a svojho tímu, aktuality.sk
X X X
Tŕnisté cesty dobrého anjela. Andrej Kiska sa stále cíti nevinný
Morálne ťažko skúšaný útvar v strednej Európe s názvom Slovenská republika má v novodobých dejinách obrovské šťastie, že existuje „inštitút“ menom Robert Fico.
V ktoromkoľvek okamihu by vám zákony nešťastným vyčíňaním vesmíru klepli po prstoch, môžete sa na neho s dôverou obrátiť, aby sa vaše meno – aspoň v očiach časti obyvateľstva útvaru – pokúsil očistiť. Naposledy sa naňho obrátil Andrej Kiska, svojho času prezident Slovenskej republiky.
Krajský súd v Prešove uznal Andreja Kisku vinným za úmyselný zločin daňového podvodu a odsúdil ho na trest jedného roka s podmienečným dvojročným odkladom. Prokurátor navrhoval polročné odňatie slobody, súd tomu však nevyhovel. Kiskov trest za preukázanú ekonomickú daňovú kriminalitu je taký nízky aj na základe toho, že nedávno zmenená trestná novela tresty za podobné zločiny zmierňuje – čo sa stretlo aj s (pochopiteľnou) nevôľou odporcov Ficovej koalície. Pre Kisku, mimochodom, odsúdeného v prvostupňovom súde za dočasnej vlády Ľudovíta Ódora na dvojnásobne vyšší trest, by bolo za takýchto okolností pravdepodobne dôstojnejšie zaryť hlavu hlboko do pieskov tradičného slovenského zabúdania a nechať milosrdné vody Váhu a Dunaja zmývať i poslednú spomienku na to, že bol voľakedy slovenským prezidentom. Andrej Kiska však vie, že „odvolávací inštitút“ Fico je mu stále naporúdzi: okamžite vyhlásil, že je to len ďalší „špinavý politický proces, v ktorom neboli uznané jasné dôkazy o jeho nevine“ a to sa stalo len preto, že nepohodlným sudcom sa „Fico vyhráža“ a „zavládol medzi nimi strach“.
Dobrý anjel si svoju kandidatúru v roku 2014 vybudoval jednak na imidži prostého slovenského človeka, ktorý si príslovečnou podtatranskou pracovitosťou a podnikateľskou šikovnosťou nahonobil za osviežujúcou veľkou mlákou majetok hodný závisti nejedného iného slovenského „amerikána“; jednak na daňovom podvode, z ktorého si prezidentskú kampaň platil. To je už šikovnosť, akú vám ozaj nemôže zmariť hocijako mierny trest, na to už musíte mať tú smolu, že vám cesty na každej zákrute križuje „Fico“ (ako sa to zvykne mediálne pretláčať).
Andrej Kiska i ďalej bojuje za svoju čistotu. Ktovie, komu by sa mal poďakovať, že to nerobí spoza mreží./agentury/
X X X
Opití výrastkovia napadli sestričky trenčianskej nemocnice, Šaško sa obrátil na vnútro
Dvaja muži vo veku 16 a 20 rokov v noci na piatok napadli personál trenčianskej nemocnice a sprevádzajúcu osobu pacienta, ktorá sa zdravotníkom snažila pomôcť, informovala Martina Holecová z Fakultnej nemocnice Trenčín.
Útok odsúdil minister zdravotníctva Kamil Šaško. Priblížil, že je v kontakte s nemocnicou a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (obaja Hlas). Zraneným a poškodeným vyjadril podporu.
„Dnes po polnoci, na našom urgentnom príjme, došlo k útoku na náš personál. Výsledkom sú dve napadnuté sestry a dvaja ošetrovatelia, útočníci boli pod vplyvom alkoholu a omamných a psychotropných látok,“ uviedla Holecová. „Paradoxne, práve na adresu nášho personálu urgentného príjmu dostávame množstvo poďakovaní, čo je dôkazom ich profesionálneho nasadenia a empatického prístupu k pacientom,“ doplnila hovorkyňa.
Pripomenula, že zdravotníci sú pri výkone svojho povolania považovaní za chránené osoby. Akékoľvek útoky, verbálne či fyzické, sú podľa nej absolútne neprípustné.
Minister zdravotníctva Šaško vyjadril zraneným a poškodeným po útoku podporu a útok odsúdil. Je podľa neho zarážajúce, že páchateľmi boli aj mladistvé osoby.
„Bez ohľadu na to, každý, kto takto koná, musí niesť plnú zodpovednosť za svoje konanie, a preto spolu aj s ministrom vnútra budem intenzívne hľadať spôsoby, ako nielen účinne chrániť tých, ktorí sa starajú o pacientov a zachraňujú naše životy, ale aj riešiť problematiku sprísnenia trestov pre všetkých, čo sa dopustia takýchto skutkov,“ uviedol Šaško. Násilie i útoky sú podľa neho v spoločnosti neprípustné a neprospievajú k upokojeniu nálad.
Ako informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Ingrid Krajčíková, poverený príslušník Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne začal trestné stíhanie pre prečin výtržníctva. „Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nie je možné v súčasnej dobe poskytnúť viac informácií,“ doplnila hovorkyňa.
X X X
Gáborík po vlne kritiky zmiernil svoje slová o Slafkovskom: Vôbec sa nehnevám, ale mal to urobiť tak, ako iné hviezdy v minulosti
Po akcii príde reakcia. Presvedčil sa o tom aj Juraj Slafkovský, ktorého kritiku pomerov v slovenskom hokeji viaceré osobnosti neprijali. Napríklad Marián Gáborík, ktorého hráč Montrealu Canadiens spomenul v rozhovore pre The Athletic.
„Myslíte si, že Hossa chce pracovať pre zväz? Nie. Gáborík? Nie. Je to preto, že niektorí ľudia tam sú pre to, aby profitovali oni a nie slovenský hokej,“ aj toto vyjadrenie slovenského hokejistu Juraja Slafkovského zaznelo v azda najrozoberanejšom rozhovore ostatných rokov.
„Ešte si tam do huby zobral aj mňa a ‚Hossiča‘ (Marián Hossa, pozn.), čo mi tiež prišlo zbytočné. Čo on môže vedieť o tom, či práve my tieto veci neriešime za zatvorenými dverami.
To tiež považujem za nešťastné vyjadrenie. Samozrejme áno, možno teraz v sebe nemám chuť alebo ctižiadostivosť sa obuť do slovenského hokeja, ale bohvie čo bude v budúcnosti.
Nemusel si nás zobrať do huby,“ reagoval 42-ročný rodák z Trenčína v podcaste Boris a Brambor.
Niektorým fanúšikom sa mohla odpoveď víťaza Stanley Cupu z roku 2014 zdať trocha ostrejšia. Gáborík pre svoju reakciu čelil na sociálnych sieťach nemalej kritike slovenských fanúšikov.
K téme sa preto vrátil v najnovšom dieli podcastu, kde svoje pôvodné slová trocha zmiernil. „Vôbec nie som na Juraja nahnevaný, možno tak vyznelo.
Chcel som iba reagovať, keď spomenul mňa a Hossu, že by sme odmietli pracovať pre zväz – odkiaľ zobral také vyjadrenie?
Nemôže predsa vedieť, či s nimi nekomunikujeme za zatvorenými dverami. Hneď to takto odsúdil, že by sme to neurobili,“ vysvetľoval.
Dodal, že draftovej jednotke z roku 2022 naďalej fandí. „Stále si myslím, že je pre neho ‚sky is the limit‘. Je to naša superstar s veľkou budúcnosťou pred sebou, ale tieto veci by sa možno nemali riešiť verejne.
Verím, že sa to urovná a nebude to mať vplyv na reprezentáciu, keď Juraj pôjde reprezentovať a stretne sa s Miroslavom Šatanom.Dusná atmosféra nie je potrebná. Dúfam, že si to medzi sebou vyriešia.“
Podľa Gáboríka sa tieto veci mali riešiť tak, ako v minulosti. „Vyjadril som, že aj hviezdy kalibru Pálffy, Bondra, Chára alebo Šatan sa takto nevyjadrovali.
Nehovorím, že v minulosti sa problémy neriešili, ale prebiehalo to interne so zainteresovanými ľuďmi, nerobilo sa to verejne.“
Slafkovský sa vraj pri korupcii nemal báť označiť konkrétne osoby. „Nechcem haniť zväz, robí tam množstvo ľudí, bývalých hokejistov či iných, ktorí majú deti v hokeji.
Ak by uviedol mená, smerovala by kritika na konkrétne osoby. On to poňal tak všeobecne, takže teraz nevieme, koho myslel. Myslím, že to nemusel riešiť takto.
Miesto vyhlásení cez médiá sa mohol stretnúť s kompetentnými a zaoberať sa tým za za zatvorenými dverami,“ myslí si Gáborík.
Tak to podľa neho fungovalo v minulosti. „Problémy vo zväze sa riešili takto – keď bol nejaký problém, hviezdy a ďalší chalani išli priamo kancelárie,“ opísal bývalý útočník, ktorý naskočil do viac ako tisícky zápasov v profilige. /agentury/
X X X
Takmer polovica ľudí nad 75 rokov má toto chronické ochorenie. Ako ho rozpoznať? A čo pri ňom pomáha?
Zdravie sluchu je pre seniorov mimoriadne dôležité. Odhaduje sa, že v Spojených štátoch žije s niektorou formou straty sluchu až 48 miliónov ľudí. Tento problém postihuje takmer polovicu dospelých vo veku nad 75 rokov a jednu tretinu ľudí vo veku 64 až 74 rokov. Strata sluchu súvisiaca s vekom patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia, hneď po srdcových problémoch a cukrovke.
Strata sluchu sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku prirodzených zmien vo vnútornom uchu, ale môže byť spôsobená aj rôznymi ochoreniami alebo vedľajšími účinkami liekov. Zároveň sa zistilo, že často dochádza k súbehu vekovej straty sluchu a poškodenia spôsobeného dlhodobému vystaveniu hluku.
Prečo je dôležité riešiť problémy so sluchom?
Sluchové problémy môžu mať vážne následky na celkové zdravie a pohodu jednotlivca. Štatistiky ukazujú, že ľudia so stratou sluchu čelí vyššiemu riziku depresie, osamelosti a sociálneho stiahnutia. Výskum AARP ukazuje, že dospelí s dobrým sluchom majú podstatne vyššie priemerné skóre duševnej pohody. Okrem toho sa dokázalo, že používanie načúvacích pomôcok môže spomaliť kognitívny pokles a znížiť riziko úmrtnosti.
V nedávnej štúdii sa zistilo, že nielenže strata sluchu súvisí s demenciou a depresívnymi poruchami, ale taktiež vedie k vyšším nákladom na zdravotnú starostlivosť, ktoré v USA dosahujú až 133 miliárd dolárov ročne.
Ako rozpoznať problémy so sluchom?
Mnoho dospelých vo veku nad 40 rokov si neuvedomuje, že ich sluch sa zhoršuje. Podľa Národného centra pre zdravotnú štatistiku má 7 % mladších dospelých problémy so sluchom, čo sa zvyšuje na 15 % vo veku 45 až 65 rokov a až 31 % vo veku nad 65 rokov. Prekvapivo, až 69 % dospelých si myslí, že ich sluch je uspokojivý, ale väčšina z nich si neuvedomuje, že potrebujú liečbu.
Krok za krokom k lepšiemu zdraviu sluchu
Rozpoznať problém
Ak máte pocit, že vaša schopnosť počuť sa zhoršila, neváhajte a poraďte sa so svojim lekárom.
Nečakajte
Je dôležité začať riešiť sluchové problémy včas. Mnoho ľudí čaká roky, než vyhľadá odbornú pomoc.
Nechajte sa otestovať
Pravidelné vyšetrenia sluchu sú kľúčové. V súčasnosti sa odporúča, aby lekári skrínovali pacientov na stratu sluchu už od 50 rokov.
Chráňte svoj sluch
Vyhnite sa nadmernému hluku a používajte ochranné prostriedky, keď je to potrebné.
Zbavte sa stigmy
Dnešné načúvacie prístroje sú diskrétne a ich používanie nie je znak slabosti, ale naopak, zlepšuje kvalitu života.
Zdravie sluchu by malo byť prioritou pre každého, zvlášť pre seniorov. Nezabúdajte, že načúvacie prístroje a iné pomôcky sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Včasná diagnostika a liečba môžu nielen zlepšiť vašu schopnosť počuť, ale aj pozitívne ovplyvniť vašu duševnú pohodu a kvalitu života. Zas a znova, vaše zdravie je vo vašich rukách. Nepodceňujte signály a investujte do svojej budúcnosti./agentury/