Fico z Číny zaútočil na opozíciu aj mimovládky. Vojenskú pomoc Ukrajine vyšetruje ÚBOK.  Čo urobí Šefčovič s Čínou? Komisár to vysvetľoval europoslancom. SNS v parlamente presadzuje zákaz „neštandardnej sexuálnej orientácie“ na školách. Minister Taraba sa zastáva čínskych investorov

 Projekt baterkárne vychválil a avizoval, kedy sa začnú stavebné práce. Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

 „Investícia Gotion na Slovensku bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska,“ vyhlásil Fico s tým, že táto investícia má plnú podporu slovenskej vlády. S generálnym tajomníkom hovorili aj o strategickom partnerstve, ktoré medzi sebou uzavreli Čína a Slovensko. „Strategické partnerstvo nám dáva nové možnosti a nástroje na budovanie ľudských aj ekonomických vzťahov,“ doplnil premiér.

Podobná továreň bude stáť aj v Šuranoch. Ako vyzerá čínska baterkáreň zvnútra?

 Pripomenul, že investícia spoločnosti Gotion v objeme 1,4 miliardy eur môže byť jednou z najväčších v histórii Slovenska. Priniesť má 1 300 nových pracovných miest, vlastný vývoj aj spoluprácu s najvýznamnejšími automobilkami, najmä Volkswagenom, ktorý priamo vlastnícky vstúpil do Gotionu. „Ak sa nestane nič nepredvídané, stavebné práce sa začnú v marci budúceho roku,“ avizoval Fico. Investíciu označil za správnu pre Slovensko a užitočnú pre celú Európu.

Po prijatí u predstaviteľov provinčnej vlády navštívil slovenský premiér aj sídlo Gotion. Stretol sa s vedením spoločnosti a prezrel si ich centrum výskumu a vývoja. Toto centrum pred niekoľkými dňami navštívili aj Slováci z regiónu, v ktorom má stáť nová baterkáreň. Fico ocenil vysokú pridanú technologickú hodnotu tejto výroby. „Je dobrou správou, že tieto najmodernejšie technológie budú súčasťou závodu na Slovensku. Prispeje to k zachovaniu konkurencieschop­nosti nášho automobilového priemyslu,“ zdôraznil.

Program v provincii zakončil slovenský premiér návštevou miestnej univerzity, kde prednášal študentom o zahraničnopo­litických prioritách vlády SR a globálnej úlohe Číny. Následne sa Fico presunul do Šanghaja, kde sa v utorok (5. 11.) zúčastní na otvorení medzinárodného importného veľtrhu CIIE.

 Premiér následne na sociálnej sieti reagoval na kritiku, ktorá sprevádzala jeho zahraničnú cestu. Opozičných politikov nazval „štekajúcimi psíkmi“. „Samozrejme, že ani dnes sme sa nemohli vyhnúť štekajúcim psíkom na Slovensku, ale ja vás ubezpečujem, že návštevu Číny profesionálne ukončíme podľa plánu a dosiahneme všetky plánované ciele,“ vyhlásil.

„Mimovládnym organizáciám na Slovensku, ako je Inštitút pre ľudské práva, odkazujem, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali zaujímať predovšetkým na Slovensku,“ pokračoval v kritike premiér.

Ďalším výsledkom návštevy je zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských občanov na krátkodobé cesty do Číny. „Odporúčam vám, aby ste túto možnosť využili a Čínu navštívili, aby ste konečne pochopili, že Čínu ekonomicky nedobehneme ani vtedy, keď jej budeme utekať naproti,“ dodal Fico. /agentury/

X X X

 Chaos pri darovaní S-300 a nebezpečné manipulácie s muníciou. Vojenskú pomoc Ukrajine vyšetruje ÚBOK

Zostali naše vojenské sklady prázdne a mala Hegerova vláda mandát na darovanie migov Ukrajine? To zisťoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý preveroval celý proces darovania vojenskej techniky a munície susednému štátu. Audítori odhalili pochybenia nielen pri darovaní stíhačiek, ale aj možné porušenia zákona a tiež nebezpečné postupy pri obstarávaní munície. Podľa zistení Pravdy darovanie vojenského materiálu už vyšetruje Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Ministerstvo obrany označilo výsledok kontroly za šokujúci.

Národní kontrolóri preverovali celý proces nákupu a darovania vojenského majetku Ukrajine v rokoch 2022 a 2023, teda až do momentu, keď bola pomoc susednému štátu rozhodnutím vlády zastavená. Kontrolóri sa pozreli na kroky úradníkov ministerstva obrany, ale aj na postup celého vládneho kabinetu.

Slovensko od vypuknutia vojny darovalo Ukrajine vojenský majetok v hodnote takmer 700 miliónov eur. Vláda, ktorú viedol Eduard Heger (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati), prijala 12 uznesení, ktorými rozhodla o darovaní systému S-300, migov, odmínovacích systémov, bojových vozidiel a státisícov kusov delostreleckej munície. Ešte jedno podobné uznesenie prijala neskôr úradnícka vláda Ľudovíta Ódora.

Kontrolóri pritom nespochybňujú samotný zámer pomôcť krajine, ktorá bola vojensky napadnutá. „Slovensko ako priateľský susedný štát a aj samotní občania sa snažili od prvých dní vojny pomáhať Ukrajincom. Pri porovnaní finančného objemu darovanej vojenskej techniky k hrubému domácemu produktu patrí naša krajina do prvej desiatky aktívne pomáhajúcich európskych štátov,“ približuje závery auditu predseda kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.

 Zavádzal rezort obrany?

Andrassy však konštatuje, že proces darovania bol riadený dosť chaoticky. Poukazuje napríklad na darovanie systému protilietadlovej a protiraketovej obrany S-300, ktoré výrazne rezonovalo vo verejnosti. V dokumente predloženom na rokovanie vlády rezort obrany všeobecne uviedol, že slovenský vzdušný priestor bude po darovaní ruského zariadenia zabezpečený novým systémom dodaným zo zahraničia. Kontrolóri napriek viacerým vyžiadaniam nezískali od ministerstva obrany žiadnu vecnú dokumentáciu, ktorá by uvedené tvrdenie o rýchlej náhrade za systém S-300 preukázala.

Slovensko krátko po darovaní protivzdušného kompletu naozaj malo k dispozícii náhradné PVO. Štyri batérie amerického systému Patriot nám požičali spojenci z NATO. Neskôr boli všetky tieto systémy zo Slovenska stiahnuté a vzdušný priestor zostala strážiť batéria talianskeho PVO SAMP-T. Aj tento komplet však začiatkom apríla z nášho územia stiahli.

 Slovensko v súčasnosti nedisponuje žiadnym protivzdušným systémom – ani vlastným, ani vypožičaným. Súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer) od mája avizuje, že rezort zaobstará na ochranu neba izraelský protiraketový systém Barak, ktorý by mal byť zapojený do prevádzky až od roku 2026, dohoda o jeho nákupe však podľa dostupných informácií doteraz nebola podpísaná.

Ďalším kľúčovým vojenským darom Hegerovej vlády v hodnote okolo pol miliardy eur boli lietadlá MiG-29 a odpaľovacie systémy KUB, píšu kontrolóri. Za problematické označujú to, že o tomto rozhodoval kabinet v demisii. Na pripomenutie, Národná rada (NR) SR vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera v polovici decembra 2022. Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová ju odvolala a následne dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Právomoci takto poverenej vlády boli obmedzené. Mohla napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov, bezpečnostných otázkach a o medzinárodných zmluvách SR, ktorých dohodovanie preniesol na vládu prezident. Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí poverená vláda potrebovala predchádzajúci súhlas prezidenta.

Veľkou témou pre politické spory preto bolo, či poverená vláda má právomoc rozhodovať o darovaní celej flotily stíhačiek, alebo potrebuje na to súhlas parlamentu a hlavy štátu. Vtedajší šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (Demokrati) tvrdil, že ministerstvo vypracovalo právnu analýzu, ktorá mala potvrdiť, že vláda konala v súlade s ústavou. Po niekoľkých mesiacoch dokument aj zverejnil. Podľa súčasného vedenia rezortu však nejde o právnu analýzu, ale len o stanovisko k téme.

„Podľa vyjadrení zamestnancov rezortu aj predloženej dokumentácie ministerstvo obrany nedisponovalo žiadnou analýzou, ktorá by z hľadiska ústavného práva posudzovala kompetencie vlády uzatvárať medzištátne dohody v situácii, keď kabinet stratil dôveru parlamentu,“ upozornili kontrolóri. Tento kompetenčný spor by mal s ohľadom na budúcnosť podľa NKÚ riešiť Ústavný súd SR.

Nebezpečná munícia

Darovanie vojenského majetku sprevádzali aj významné administratívne nedostatky. Kontrola ukázala nezrovnalosti v údajoch vykazovaných ministerstvom obrany a generálnym štábom. Vláda totiž odsúhlasila darovanie techniky a munície v hodnote 666 miliónov eur. V skutočnosti bola hodnota pomoci podľa predložených dokumentov vyššia o viac ako 30 miliónov.

Kontrolóri však narazili aj na hrozivejšie skutočnosti než mnohomiliónový nesúlad v účtovníctve. NKÚ totiž v správe uvádza, že rezort obrany v rokoch 2022 a 2023 realizoval niektoré nákupy tak, aby naoko vyzerali ako nákupy pre potreby slovenskej armády. Reálnym dôvodom však bol záujem tento materiál obratom označiť za prebytočný a darovať ho Ukrajine.

„Išlo napríklad o nákup delostreleckých mín a nábojov v sume bezmála deväť miliónov eur, pričom kontrakt s akciovou spoločnosťou prebehol počas jedného víkendu,“ približuje jedno zo zistení predseda národných kontrolórov. V tomto prípade zamestnanci ministerstva konali podľa NKÚ v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a mohli porušiť povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Okrem toho NKÚ zistil, že rezort na tieto účely nakupoval muníciu desiatky rokov starú a nepoužiteľnú v podmienkach ozbrojených síl. „Munícia bola technicky neposúdená, bez deklarovania kvality a skutočného technického stavu, čo znamenalo nielen porušenie pravidiel nákupu pre OS SR, ale z bezpečnostného hľadiska aj možné ohrozenie osôb, ktoré by s takouto muníciou manipulovali,“ skonštatovali kontrolóri v správe. Tieto zistenia úrad avizoval odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní (OČTK).

 Vojenská pomoc skončila na polícii

NKÚ pre Pravdu uviedol, že o svojich zisteniach ihneď informoval OČTK. Policajný zbor nám potvrdil, že vecou sa zaoberá a zistené porušenia sa vyšetrujú ako trestný čin. „Úrad boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ vedie trestné konanie vo veci zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa Trestného zákona,“ uviedla polícia v stanovisku.

Na otázku, či je stíhanie vedené proti konkrétnym zamestnancom alebo funkcionárom rezortu obrany, polícia neodpovedala. Poznamenala len, že viac informácií uviesť nemôže, aby nedošlo k zmareniu alebo k sťaženiu vyšetrovania. Na otázku nereagovalo ani ministerstvo obrany.

„Zistenia NKÚ v súvislosti s nehospodárnym riadením ministerstva obrany bývalou vládou sú šokujúce, ale nie prekvapujúce. Často verejne skloňované pochybenia predošlej garnitúry sa v tejto správe jasne potvrdili,“ reagovalo tlačové oddelenie rezortu. Doplnilo, že ministerstvo bude analyzovať právne možnosti a rozhodne, aké kroky môže v tejto záležitosti podniknúť.

Jaroslav Naď, ktorý viedol ministerstvo obrany v preverovanom období, trvá na tom, že v pozícii šéfa rezortu postupoval vždy v súlade so zákonom. Postupy NKÚ však rešpektuje a v prípade potreby bude maximálne súčinný, povedal pre Pravdu. „Treba ale dodať, že už sa ukázalo, že rezort obrany pod súčasným vedením poskytoval pri tejto správe NKÚ zavádzajúce a nekomplexné informácie. Preto veríme, že kontrolný úrad uplatní postupy vyplývajúce zo zákona aj smerom k ministerstvu obrany,“ podotkol exminister.

 NKÚ v závere správy konštatuje, že napriek zisteným nedostatkom a pochybeniam pri darovaní vojenskej techniky Ukrajine sú aj pozitívne dôsledky. V prvom rade Slovensko nezištne poskytlo neodkladnú pomoc susediacej krajine, ktorá bola napadnutá vojnovým agresorom. „V druhom rade to bola možnosť zbavenia sa starej sovietskej vojenskej techniky a závislosti od Ruska, za súčasného získania finančných prostriedkov z Európskeho mierového nástroja, ktoré môžu byť využité na budovanie modernej armády 21. storočia,“ skonštatovali audítori./agentury/

 X X X

 Čo urobí Šefčovič s Čínou? Komisár to vysvetľoval europoslancom

Bude to preňho piata Európska komisia (EK). V tejto inštitúcii pôsobí už od roku 2009 a v Bruseli získal povesť krízového manažéra, ktorý vie veci vybaviť. Nezmenila to ani jeho neúspešná prezidentská kandidatúra z roku 2019, či to, že ho do EK opätovne nominovala vláda Roberta Fica, ktorá s eurokomisiou rieši otázky právneho štátu. Maroš Šefčovič je momentálne najdlhšie slúžiacim eurokomisárom a dnes absolvoval vypočutie v Európskom parlamente (EP).

 Takéto híringy sú určené pre všetkých členov novej EK. Bude to už druhá eurokomisia, ktorú povedie Ursula von der Leyenová. Šefčovič v nej má mať na starosti obchod a hospodársku bezpečnosť a medziinštituci­onálne vzťahy a transparentnosť. V EP preto vystúpil pred europoslancami z Výboru pre medzinárodný obchod (INTA) a Výboru pre ústavné veci (AFCO). Možnosť klásť otázky mali aj šéfovia Výboru pre zahraničné veci (AFET), Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO), Výboru pre petície (PETI), Výboru pre rozvoj (DEVE) a Výboru pre právne veci (JURI).

Zo slovenských europoslancov je členkou INTA Miriam Lexmann (KDH, frakcia ľudovcov) a náhradníčkou je Ľubica Karvašová (PS, frakcia Obnovme Európu). Tá tiež zasadá vo výbore AFCO, kde je ešte náhradníkom Branislav Ondruš (Hlas, nezaradený).

 Vzťahy s Pekingom

„Cesta slovenskej vlády do Číny a vystúpenie slovenského premiéra Roberta Fica v ruskej televízii, ktorá šíri negatívnu propagandu o nás a západných spojencoch, oslabuje schopnosť eurokomisára Šefčoviča vykonávať svoje portfólio,“ myslí si Lexmann.

„Nie je problém ísť do Číny, problém je, či niekto nepredáva Slovensko záujmom Pekingu,“ reagovala Karvašová.

Ondruš vraví, že Šefčovič má obrovskú dôveru von der Leyenovej a pripomenul, že Čínu často navštevujú vrcholní európski politici. „Nepochybujem o tom, že bude reprezentovať záujmy Európskej únie,“ uviedol europoslanec Hlasu. Podľa neho domáca politika nehrá pri výbere eurokomisára rolu, respektíve je očividné, že si vykonáva svoju prácu dobre. Ondruš však uznal, že Šefčovič bol pre súčasnú vládu jediná možnosť, aby získal v EK dobré portfólio a prešiel híringom.

 Otázky na vzťah Pekingu a EÚ najmä v rámci obchodných vzťahov a bezpečnosti kládli počas vypočutia Šefčovičovi viacerí europoslanci. Čína sa na úniu sťažuje v rámci Svetovej obchodnej organizácie, keď namieta proti clám až do výšky 45 percent na dovoz čínskych elektromobilov. Bratislava bola proti týmto opatreniam.

Vzťahy Slovenska a Číny boli minulý týždeň počas Ficovej návštevy v Pekingu povýšené na strategické partnerstvo. Stalo sa to napriek tomu, že ešte v júli slovenská vláda pred summitom Severoatlantickej aliancie schválila materiál, v ktorom sa píše, že znepokojenie vyvoláva posilňovanie čínskeho vplyvu v regiónoch susediacich s NATO, rastúca závislosť spojencov od niektorých surovín a tovarov z Číny a hybridné aktivity Pekingu.

„Čína je náš tretí najväčší a najnáročnejší obchodný partner – musíme tento vzťah vyvážiť tak, že bude transparentný, predvídateľný a recipročný. Znamená to byť asertívnejší v boji proti čínskej štrukturálnej nerovnováhe a nekalým praktikám,“ povedal Šefčovič v úvodnom prejave v rámci vypočutia.

Eurokomisár spojil svoje vypočutie aj vyjadrením solidarity s Kyjevom, ktorá už takmer tri roky čelí veľkej ruskej invázii. „Vnímam podporu Ukrajiny ako zásadnú nielen pre Európu a komisiu, ale aj pre mňa osobne. Na budúci týždeň oslávime tridsaťpäť rokov slobody na Slovensku po nežnej revolúcii. Často hovorím, že práve táto skúsenosť – vyrastanie za železnou oponou – urobila z mojej práce pre zjednotenú Európu moju vášeň, česť a záväzok. Hrdinský boj Ukrajiny za tú istú slobodu pridáva tomuto záväzku nový pocit naliehavosti,“ pripomenul Šefčovič.

Ostatné otázky ho príliš nezaskočili

Ondruš sa spýtal na úsilie o zabezpečenie dodávok kritických surovín, keďže Únia je pri niektorých naďalej závislá od niekoľkých rizikových krajín. Šefčovič odpovedal, že je to jedna z jasných priorít. „Ešte stále sme do značnej miery závislí od niekoľkých krajín,“ vyhlásil Šefčovič a vyjadril presvedčenie, že pri zabezpečení kritických surovín dosiahne EÚ rovnako úspešný výsledok ako pri nahrádzaní ruského plynu. Predtým pri inej otázke na margo plynu poznamenal: „Pri diverzifikácii nemôžeme byť závislí z viac ako 90 % od jedného dodávateľa. Potrebujeme lepšie zosúladiť priemyselné politiky.“

Šefčovič si pri otázkach od neslovenských europoslancov počínal pomerne suverénne a mierne sa zapotil akurát pri otázke o dohode s obchodným združením Mercosur a tiež pri otázke o situácii na Blízkom východe a predovšetkým o izraelských krokoch v Pásme Gazy. „Situácia v Pásme Gazy je otrasná. Je tam humanitárna kríza nevídaných rozmerov. Vynakladáme maximálne úsilie, aby sme zabezpečili prímerie. Chceme riešenie v podobe dvoch štátov,“ povedal Šefčovič. Pri otázke, či by mala byť zrušená asociačná dohoda s Izraelom, stroho odvetil, že tak môže učiniť jednomyseľným rozhodnutím Rada, na čo si vypočul, že takáto odpoveď bola nedostačujúca.

Šefčovič: Vypočúvanie bolo ťažké, ale férové

Ako skonštatoval večer Šefčovič po vyše trojhodinovom kladení otázok, vypočúvanie zo strany poslancov viacerých pracovných výborov v europarlamente bolo ťažké, ale férové. Šefčovič pripomenul, že príprava na „híring“ ho prinútila preštudovať viac než 1200 strán, konzultácie, ktoré ho pripravovali na vypočúvanie a výkon zvereného portfólia, zabrali vyše 100 hodín a pretože chcel „precítiť“ priority europarlamentu, tak za posledných niekoľko týždňov hovoril s vyše päťdesiatimi poslancami.

„Tri a pol hodiny odpovedať na detailné otázky poslancom, ktorí sa týmto témam neraz venujú viac než jedno volebné obdobie, je náročné, a preto príprava je potrebná. Chcem oceniť, že hoci otázky boli ťažké, boli férové a dobre odrazili, aké sú priority Európskeho parlamentu,“ opísal situáciu.

Vyjadril presvedčenie, že európski zákonodarcovia si na základe jeho odpovedí vedia predstaviť, čo môžu od neho očakávať pri výkone agendy, ktorou je obchodná politika, ekonomická bezpečnosť a tiež transparentnosť a medziinštituci­onálne vzťahy.

„Najúdernejšie“ otázky Šefčovič nedostal od slovenských europoslancov z opozičných politických strán, ale od členov populistických frakcií v EP. Po vypočúvaní skonštatoval, že nedokáže povedať, ktorá z otázok bola najťažšia, priznal však, že očakával veľa otázok a emócií s tým spätých okolo všetkého, čo sa týka dohôd EÚ o voľnom obchode a zložitej situácii európskych farmárov.

„To sa opakovalo v mnohých otázkach. Cítim, že bude potrebné investovať veľa do komunikácie a objasňovania, prečo veríme, že dohody, o ktorých sa rokuje, budú výhodné nielen pre priemysel, ale aj pre poľnohospodárov,“ vysvetlil.

Pripomenul, že EÚ je svetová veľmoc vo svetovom obchode a je potrebné, aby každým novým podpisom dohody o voľnom obchode poľnohospodári získavali exportný potenciál a aby sa zaistilo, že sa zisky z obchodných zmlúv premietnu aj do vreciek farmárov.

 Kto vypadne?

Celý proces híringov bude trvať do 12. novembra, EP by potom mohol eurokomisiu ako celok schváliť na zasadnutí, ktoré sa bude konať počas posledného novembrového týždňa, a kvalifikovanou väčšinou ju musí potvrdiť Európska rada.

Uvidí sa však, či vypočutia budú hladké pre všetkých 26 dezignovaných eurokomisárov. Je možné, že niektorí budú musieť písomne odpovedať na doplňujúce otázky, či dokonca si ich povolajú na druhé kolo vypočutia.

„Dá sa na to pozerať dvoma spôsobmi. Z jedného pohľadu sa zdá, že v europarlamente existuje pakt o neútočení medzi ľudovcami (EPP), socialistami a frakciou Obnovme Európu. V EPP by boli radi, keby bol proces vypočutí hladký, aby to aj pre von der Leyenovú bolo jednoduchšie. Ľudovci majú, samozrejme, veľa eurokomisárov a chcú, aby híringami prešli. No na druhej strane, a myslím si, že toho budeme svedkami, takpovediac z inštitucionálneho hľadiska musí europarlament odmietnuť aspoň jedného kandidáta. V podstate musia europoslanci vyslať signál, že majú páky na to, aby kontrolovali EK,“ povedal pre Pravdu Eric Maurice, analytik bruselského Centra pre európsku politiku./agentury/

X X X

Pokuty až 30-tisíc eur. SNS v parlamente presadzuje zákaz „neštandardnej sexuálnej orientácie“ na školách

 SNS tvrdí, že zákon má zabezpečiť ochranu integrity rodinných vzťahov. Zavádza pojem „netradičná sexuálna výchova“, do ktorej spadá čokoľvek, čo nie je zväzkom muža a ženy. Hovorí o „nebezpečnej indoktrinizácii mládeže“.

SNS opiera zákon o „neštandardnej sexuálnej orientácii“ o tradičný zväzok muža a ženy, ktorý je zakotvený v ústave. Tvrdí, že zákon je reakciou na obavy rodičov, ale aj verejnosti. Má deťom zabrániť stretávať sa so „škodlivým obsahom“.

SNS navrhuje zákaz šírenia či akejkoľvek propagácie LGBTI ideológie na školách. Žiaci by sa po novom nemali k takýmto témam dostať mimo osnov. Ak škola zákon poruší, zriaďovateľ školy, môže dostať pokutu 30-tisíc eur. Hlasu sa návrh nepáči. V prvom rade koaličnému partnerovi pripomínajú, že rezort je v ich pôsobnosti.

V tejto otázke plánuje zmeny aj ministerstvo školstva. Výchovný obsah mimo osnov by podľa nich musel podpísať rodič alebo schváliť školská rada. SNS sa návrh preto nezdá byť dostatočný. Tomáš Taraba hovorí o jednej z kľúčových straníckych hodnôt.

 Poslankyňa Kramplová sa spoza rečníckeho pultu opierala o výroky aj o tradičných hodnotách, na ktorých stojí spoločnosť. Pod návrhom zákona je podpísaná takmer celý (dnes už bývalý) klub SNS spolu s Andrejom Dankom a Rudolfom Huliakom, ale aj Adam Lučanský. Do rozpravy sa zapojili štyria poslanci.

Vašečka by zákon podporil

Richard Vašečka, ktorý je podpredsedom Kresťanskej únie, ale do parlamentu kandidoval za Slovensko Igora Matoviča, uviedol, že návrh zákona by v prvom čítaní podporil. V druhom čítaní by mu však svoj hlas nedal, pretože zákon podľa neho ide „s bubnom na zajace“.

Spokojný však Vašečka nie je ani s návrhom ministra školstva Tomáša Druckera, ktorý pracuje s informovaným súhlasom rodičov. „Je deravý,“ poznamenal Vašečka.

Pripomenul aj to, že v minulosti Andrej Danko nezahlasoval za jeho novelu zákona, ktorá by sa zaoberala informovaným súhlasom. Podporil to, že propagáciu „netradičnej sexuálnej výchove“ treba riešiť s tým, že podľa jeho názoru takáto propagácia mätie.

„To, čo by ste chceli presadiť, nedosiahnete,“ poznamenal Vašečka, podľa ktorého nie je potrebné propagovať žiadnu sexuálnu orientáciu. „To, čomu sa rozsahu najviac venuje, je pokuta až do výšky 30-tisíc eur a to aj opakovane,“ vyčítal novele Vašečka s tým, že školy by to mohlo zničiť.

Zvyšok konzervatívnej opozície zákon otvorene označuje za „amatérsky“ a to na čele s exministrom školstva Jánom Horeckým z KDH. Ten argumentoval, že hoci je aj KDH proti propagácie LGBTI ideológie na školách, neschvaľuje prístup SNS k tejto téme ani to, ako s ňou narába. Ďalší reprezentant KDH v parlamente snahu SNS otvore označil za PR a populizmus, aktuality.sk

X X X

 Minister Taraba sa zastáva čínskych investorov

 Podľa Tomáša Tarabu predošlé vlády na Slovensku nevenovali dostatočnú pozornosť čínskym investorom.

Slovensko má záujem o investície s vysokou pridanou hodnotou, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť krajiny a životnú úroveň Slovákov. Čína pritom disponuje veľkým počtom investorov, ktorí sú svetovými lídrami v jednotlivých oblastiach a je dôležité k nim pristupovať rovnocenne bez ideologických predsudkov. Vyhlásil to v pondelok podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) pri otvorení čínsko-slovenského podnikateľského fóra v Šanghaji.

„Bolo doposiaľ veľkou chybou, že predošlé vlády na Slovensku nevenovali dostatočnú pozornosť čínskym investorom, ktorí chceli realizovať veľké investície v Európe. Takto sme sa sami obrali o projekty, ktoré skončili v okolitých štátoch,“ zhodnotil Taraba.

Zobrali aj vyše 150 podnikateľov

Práve aktuálna oficiálna návšteva Číny slúži podľa neho na to, aby Slovensko vyslalo jasný signál, že má záujem o strategické partnerstvo aj v investičnej oblasti. „Za rovnako dôležité považujem prenikanie slovenských výrobkov na čínsky trh, ktorý sa vyznačuje nielen veľkosťou, ale aj kúpyschopnosťou,“ dodal šéf envirorezortu.

 Podnikateľské fórum zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) spoločne s Čínskou radou medzinárodného obchodu (China Council for the Promotion of International Trade, CCPIT). Na podujatí sa zúčastnilo vyše 150 podnikateľov.

Podnikateľská misia v Číne je historicky najväčšia, akú SARIO organizovala. Počas návštevy Čínskej ľudovej republiky vedenej premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), ktorá sa koná v dňoch 30. októbra až 5. novembra, je súčasťou delegácie 77 zástupcov slovenských podnikateľov, aktuality.sk

X X X

Vladimir Putin sa v Moskve stretol s ministerkou zahraničných vecí KĽDR

 K návšteve došlo v čase, keď Rusko podľa Západu plánuje nasadiť tisíce severokórejských vojakov do vojny s Kyjevom.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok v Kremli stretol so severokórejskou ministerkou zahraničných vecí Čche Son-hui. Kremeľ nezverejnil bližšie podrobnosti o ich rozhovore, no Čche počas svojej niekoľkodňovej návštevy Ruska prisľúbila, že Severná Kórea bude stáť na strane Moskvy až do jej víťazstva vo vojne na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Kremeľ vo vyhlásení uviedol, že Putin prijal Čche, a pred rozhovormi zverejnil video, na ktorom si dvojica podáva ruky. Ministerka ruskej hlave štátu poďakovala za stretnutie a odovzdala jej pozdravy od severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Čche minulý týždeň rokovala aj so svojím ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom a zdôraznila, že cieľom Pchjongjangu je stáť po boku Ruska v tom, čo nazvala „posvätným bojom“ na Ukrajine.

 Putin, ktorý v lete dpísal vojenskú dohodu s KĽDR, minulý mesiac rozmiestnenie severokórejských jednotiek nepoprel. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval zdržanlivú reakciu Západu na možné nasadenie severokórejských vojakov, aktuality.sk

 X X X

Pripravoval sa sto hodín a menu Robert Fico sa vyhol. Ako si Maroš Šefčovič poistil zvolenie do novej funkcie

 V Bruseli sa dnes žiadne liberálne peklo nekonalo. Maroš Šefčovič bezbolestne zvládol vypočúvanie v Európskom parlamente. Slovenský eurokomisár testom podľa všetkého prejde.

Podporte nezávislú žurnalistiku a pomôžte nám čeliť politickým útokom.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Ak niečo ukázalo rozdiel medzi Marošom Šefčovičom a Robertom Ficom, je to dnešné vypočúvanie pred europoslancami. Po vystúpení slovenského eurokomisára v europarlamente je ťažko uveriteľné, že ide o nominanta súčasnej vlády, ktorej šéf nedávno vystúpil v ruskej televízii. Dokonale to ilustruje viacero Šefčovičových výrokov.

Vety ako „Podporu Ukrajiny vnímam ako nevyhnutú nielen pre Európsku komisu, ale aj pre mňa osobne,“, „Budem spolupracovať so všetkými, ktorí budú podporovať európske politiky, ktorí chcú podporovať európsku jednotu a boj Ukrajiny za nezávislosť,“ či „Čo sa týka ciel (pozn.autora: na elektromobily), ktoré sme zaviedli, stoja na faktoch a podložených dôkazoch a sú vyvážené“ zneli ako od človeka, ktorý sa so slovenským premiérom nikdy nestretol.

Fico totiž vystupuje s príhovormi, kde preberá motívy ruskej propagandy a nedávno skritizoval zavedenie dodatočných ciel na čínske elektromobily.

Opak je však pravdou. Šefčoviča nominovala práve slovenská vláda a to za výdatnej podpory samotného Fica. Ukázalo sa to pred pár mesiacmi, keď sa proti Šefčovičovej nominácii chcela postaviť SNS. Premiér ju rýchlo spacifikoval.

 Renomovaný portál Politico Šefčovičov výkon opísal slovami: „Na otázky odpovedá stručne a s ľahkosťou preskakuje z jednej témy na druhú.“ A dodal tiež, že približne 40 minút pred koncom je pravdepodobné, že slovenský eurokomisár testom prejde – ak nedôjde k prekvapeniu na poslednú chvíľu.

Prekvepanie sa nekonalo. Predseda výboru pre obchod Bernd Lange na otázku slovenského novinára, či ho eurokomisár niečím na trojhodinovom vypočúvaní zaskočil, odpovedal stručne: „Úprimne, ani nie.“

Slovenský eurokomisár tak má dobré vyhliadky na to, aby v Komisii zotrval až do roku 2027. Tentoraz mu Ursula von der Leyen zverila portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť a a na starosti bude mať aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. Podľa nemenovaných zdrojov bruselského portálu Šefčoviča potvrdia vo funkcii.

Peklo sa nekonalo

Po vypočúvaní Maroš Šefčovič predstúpil pred novinárov. Priznal, že príprava na vypočúvanie bola náročná. Konzultácie s odborníkmi, ktorí ho pripravovali, mu zabrali vyše sto hodín a naštudovať si musel viac než 1200 strán. V rámci prípravy sa mu tiež posledných pár týždňov podarilo stretnúť s viac ako päťdesiatimi europoslancami. „Chcem oceniť, že hoci bola dnes atmosféra náročná a otázky boli ťažké, boli férové,“ uviedol po trojhodinovom grilovaní spokojný, no značne unavený Šefčovič.

Náš najdlhšie pôsobiaci eurokomisár bol v nezávideniahodnej situácii: ešte nikdy totiž za ním nestál predseda vlády, ktorý preberá ruské vyhlásenia o Ukrajine, ktorý nadväzuje priateľské vzťahy s najväčším ekonomickým konkurentom Európskej únie a ktorý mal niekoľkomesačný spor s Európskou komisiou pre novelu Trestného zákona.

Očakávalo sa, že Šefčovič preto bude čeliť kritickým otázkam. Dokonca na to nepriamo pripravoval samotný premiér Fico, keď nedávno obvinil Progresívne Slovensko zo snahy „urobiť peklo“. Nič podobné sa napokon nekonalo.

Predseda európskeho výboru pre ústavné veci Sven Simon na otázku, či postoje Ficovej vlády mali vplyv na vypočúvanie eurokomisára, odpovedal: „Je to o otázke osobnosti príslušného designovaného eurokomisára, jeho kompetentnosti, záväzkoch voči Európskej únii a jeho osobnej nezávislosti.“

 Na vypočúvaní ale predsalen padla jedna otázka, ktorá odkazovala na domácu politiku. Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) eurokomisára upozornila na to, že jeho priority sa dostávajú do rozporu s vládou Roberta Fica. Premiér dal podľa nej tento týždeň jasne najavo, že nechce znižovať závislosť na Pekingu, ale naopak, chce „prehlbovať partnerstvo s totalistickou Čínou“.

Šefčovičovi preto položila otázku: „Ako budete postupovať, ak sa priority vášho mandátu dostanú do rozporu s vládou?” Dodala, že premiérovo vystúpenie v ruskej propagandistickej televízii to ešte zhoršili.

Eurokomisár mal na odpoveď dve minúty. Odpovedal diplomaticky. Úvodných približne tridsať sekúnd hovoril o tom, že sa s europoslankyňou Lexmann poznajú veľmi dlho a začali spolupracovať po vstupe Slovenska do Európskej únie. Následné sekundy venoval téme Číny a hovoril o dostatočnej asertívnosti voči Pekingu.

Priamo na otázku europoslankyne reagoval až v samom závere odpovede. Meno Robert Fico v nej nezaznelo. A odpovedal len jednou vetou: „Môžem vás ubezpečiť, že pokiaľ ide o moju osobu, moja osobná história potvrdí, že som vždy pracoval pre európsky záujem. Tak budem pracovať aj v budúcnosti.“

To, že eurokomisár sa vyhol tomu, aby spomenul premiéra, si všimlo aj Politico. „V odpovedi v slovenčine Šefčovič obišiel muža, ktorý ho na tento post nominoval, a Fica ani raz nespomenul,“ napísal.

Bruselský portál poukazuje aj na to, že v čase, keď sa EÚ snaží vymaniť z vplyvu Pekingu, sa Slovensko chce pripojiť k skupine „Priateľov mieru“, ktorú vedie Čína v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Píše, že Slovensko by sa tak stalo prvou krajinou, ktorá by sa oficiálne pripojila k tejto skupine, pričom takýto krok zvažuje aj Maďarsko.

Zamerali sa na Čínu a USA

Vypočúvanie slovenského komisára bolo konštruktívne. Europoslanci sa zameriavali na Čínu, USA či medzinárodný obchod.

Maroš Šefčovič sa vyhol otázke europoslankyne Marie-Pierre Vedrenne z frakcie Renew Europe, kde pôsobí aj Progresívne Slovensko, ako presne plánuje Európska komisia reagovať na nadmernú kapacitu Číny vo viacerých odvetviach a či vytvorí ďalšie nástroje. Kolegyňu z europarlamentu následne podržal Raphaël Glucksmann z frakcie socialistov. „Mám pocit, že ste nereagovali na otázku, aké opatrenia chcete prijať,” povedal slovenskému kandidátovi na europoslanca.

Témou bola aj prípadná reforma Európskej únie, ktorá by mohla prísť s rozširovaním spolku o ďalšie krajiny. Práve na zmeny sa pýtala aj slovenská europoslankyňa Ľubica Karvašová z Progresívneho Slovenska. Šefčoviča sa pýtala, či sa prejaví ako líder a prispeje k reforme Únie. Zástupkyňa progresívcov v europarlamente bola jednou z europoslankýň, s ktorou sa Maroš Šefčovič stretol pred dnešným híringom.

Karvašová vtedy zverejnila fotografiu spolu s textom: „Verím, že väčšina chápe, že skutočné politické ‚peklo‘ vyzerá inak. Príprava s kandidátom na komisára Marošom Šefčovičom pred jeho nadchádzajúcim vypočúvaním v Európskom parlamente 4. novembra.“

 Bolo by prekvapením, ak by Maroš Šefčovič europoslancov dnešným výkonom nepresvedčil. Portál Euractiv informuje, že algoritmus dáva Šefčovičovi dobré šance na zvolenie. Ako približuje, podľa modelu eulytix má Maroš Šefčovič dobré predpoklady na získanie ďalšieho mandátu v Európskej komisii. Šefčovičovi dal najslabšie známky algoritmus v kategórii „európske hodnoty“ (6 z 10) a „kontroverzie“ (4 z 10).

Do 24 hodín od skončenia hodnotenia koordinátori (zástupcovia politických skupín vo výboroch) rozošlú dôverný odporúčací list o Marošovi Šefčovičovi, ktorý preskúma Konferencia predsedov výborov a tá ho následne postúpi Konferencii predsedov – tú v sučasnosti tvorí šéfka parlamentu Roberta Metsolová a predsedovia politických skupín./agentury/

X X X

Podnikal s Bašternákom, kamaráti sa s ministrom Kaliňákom. Teraz získal zaujímavý štátny biznis

 Marek Turčan je advokát, ktorý sa pohybuje vo firmách Roberta Kaliňáka a v spoločnostiach, ktoré sú mu blízke.

Meno advokáta Mareka Turčana sa v médiách skloňuje už roky. Kamaráti sa s ministrom obrany Robertom Kaliňákom a pôsobil vo firmách s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.

Teraz jeho advokátska kancelária Metis Legal získala prvú väčšiu štátnu zákazku. Bratislavské letisko s ňou v septembri uzavrelo zmluvu na právne služby, za ktoré môže Turčanova spoločnosť zinkasovať do 100-tisíc eur bez DPH.

„Nenastala zmena v našom uvažovaní a ani sme nezmenili stratégiu. Poskytujeme právne služby. Aj pre verejný, aj pre súkromný sektor. Tak to bolo doteraz a predpokladám, že tak to bude aj naďalej. Keď nás niekto osloví, vítame to a snažíme sa poskytnúť vždy kvalitný servis. Je to naša práca,“ uviedol advokát.

 Advokáti z Metis Legal budú mať podľa zmluvy hodinovú taxu 114 eur s DPH. Letisku budú radiť v tzv. nesporovej agende, ich úlohou teda bude napríklad príprava návrhov zmlúv a ďalšie právne služby pri uplatňovaní právnych nárokov či vytáraní interných predpisov letiska. Okrem toho majú poskytovať konzultácie v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, stavebného či trestného práva.

Zmluva bude platiť maximálne štyri roky a maximálna suma vyplatených odmien bude 120-tisíc eur s DPH.

Je to síce prvá väčšia advokátska zmluva Metis Legal so štátom, ale v minulosti už jednu menšiu štátnu zákazku dostalli. Úplne prvú advokátsku zmluvu uzavreli v roku 2016 so spoločnosťou Verejné prístavy, tá bola na sumu dvetisíc eur mesačne. Aktuality.sk dohľadali 17 faktúr z tohto kontraktu, ktorými Metis Legal zinkasovala 34-tisíc eur.

Zmluva s Verejnými prístavmi bola zverejnená podozrivým spôsobom: hoci bola uzavretá už v roku 2014 a v roku 2015 advokátom na základe tejto zmulvy vyplácali peniaze, zverejnili ju až v roku 2016.

Letisko reputačné riziko zrejme nevidí

Predstavitelia letiska vravia, že známu kanceláriu Metis Legal vybrali prieskumom trhu a rozhodovala cenová ponuka.

„S advokátskou kanceláriou Metis Legal bola uzatvorená zmluva na právne poradenstvo v septembri 2024. Výber prebehol v súlade s našimi internými procesmi, pričom hlavným kritériom bola efektívnosť nákladov. Po uskutočnení prieskumu trhu bola vybraná advokátska kancelária, ktorá za svoje služby ponúkla najnižšiu hodinovú sadzbu,“ uviedla hovorkyňa letiska Veronika Demovičová.

Letisko neuviedlo, koho ďalšieho v prieskume trhu oslovili, hoci sa na uchádzačov prieskumu trhu Aktuality.sk pýtali.

Na otázku, či na letisku nevnímajú Turčanovu históriu a jeho obchody s odsúdeným daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom ako reputačné riziko, sme nedostali priamu odpoveď.

Obchody s Bašternákom

Marek Turčan je dnes predsedom predstavenstva firmy B. A. Haus, v ktorej bol aj s odsúdeným daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom. Časť jeho obchodného podielu kúpil Robert Kaliňák.

Firma mala kedysi troch akcionárov – Ladislava Bašternáka, expolitika Jána Počiatka a spoločnosť Metis Consulting – to je ďalšia firma Mareka Turčana. Ladislav Bašternák však svoj podiel vo firme posunul ďalej – jednu polovicu predal Jánovi Počiatkovi a druhú Robertovi Kaliňákovi. Po tomto kroku patrila Počiatkovi dovedna už polovica firmy, Kaliňákovi šestina.

S firmou súvisela aj kauza úniku obchodných informácií, za ktorý odsúdili asistenta bývalého poslanca Jozefa Rajtára – Filip Rybanič bol za odhalením, že firma B. A. Haus, založená Bašternákom, posielala peniaze Kaliňákovi. Informácia spôsobila veľký rozruch, ktorý viedol k niekoľkoročnému rozoberaniu kauzy Bašternák v médiách. Bašternáka vyšetrovala polícia a súd ho odsúdil za daňové podvody pri predajoch bytov v komplexe Five Star Residence – tie sa však uskutočnili cez inú firmu BL202.

Turčan sa s Bašternákom stretol aj vo firme KLM Group, ktorá v roku 2019 predala lukratívny stavebný pozemok v Bratislave za necelé šytri milióny eur. Obaja v nej vlastnili tretinový podiel, neskôr firmu prepísali na Bašternákovho obhajcu, advokáta Petra Filipa.

Turčanova firma Metis Consulting tiež vlastní štyri byty v komplexe Bonaparte – jeden na najvyššom poschodí, na ktorom býval vo vedľajšom byte aj premiér Robert Fico, a dva byty o poschodie nižšie.

„Kaliňákova vila“

Turčan s Kaliňákom spoločne nefigurovali len vo firme B. A. Haus.

Obaja začínali v advokátskej kancelárii Majeríková-Kaliňák-Koštial-Turčan a spoločne tiež pôsobili v orgánoch firmy Krupp, ktorá bola kľúčová v Kaliňákovej najstaršej kauze Kovošrot.

Turčan je tiež oficiálnym vlastníkom vily na lukratívnej Ostravskej ulici v Bratislave, ktorej majetkové pozadie rozobral v roku 2016 Ján Kuciak. Za jej vlastníctvom sa totiž objavovali schránkové firmy spojené s oligarchom Jozefom Brhelom.

„Celá štvrť vie, že to stavia Kaliňák, len nikto na to nemá dôkazy,“ vyjadrila sa pre Plus 7 dní o vile jedna zo susediek, aktuality.sk

 X X X

Stovky miest na parkovanie, obchody aj kancelárie. V Banskej Bystrici z jamy vyrástla multifunkčná stavba

Zarastené a nevyužívané priestranstvo na Námestí slobody, ktoré patrí k najväčším prestupným uzlom hromadnej dopravy v Banskej Bystrici, je minulosťou. Jedného z tamojších strašiakov, takzvanú jamu, ktorý roky „mátal“ v blízkosti radnice, nahradil moderný parkovací dom. Svoje brány otvorí už v týchto dňoch.

 Na ploche 6 150 štvorcových metrov vzniklo v centre Banskej Bystrice 204 parkovacích miest, pričom ďalších 17 sa nachádza v exteriéri. Z nich dve sú vyhradené pre mestskú políciu, šesť pre nabíjanie elektromobilov a jedno je bezbariérové. Zvyšné vonkajšie parkovacie miesta budú prenajímané. Pre obyvateľov a návštevníkov sprístupnia túto novinku vo štvrtok 7. novembra od siedmej rána. V rovnakom termíne tam otvoria aj prevádzku potravín.

 Tamojšie obchodno-administratívne priestory budovy majú rozlohu 1 800 štvorcových metrov. V prvom kvartáli roku 2025 sa tam počíta s otvorením lekárne, kaviarne, barber shopu aj prevádzky poskytovateľa telekomunikačných služieb. V administratívnej časti vznikne zubná klinika. O „štarte“ jednotlivých prevádzok budú postupne informovať samotní nájomcovia. Polyfunkčná časť objektu bude pre verejnosť otvorená denne od pol siedmej rána do pol deviatej večer. Parkovať tam však šoféri môžu nonstop.

Najväčší v meste aj regióne

Niekdajšia jama pri mestskom úrade patrila k objektom, ktoré sa v minulosti ocitli v rukách súkromných vlastníkov a dosah samosprávy na ich stav bol obmedzený. Po rokoch komunikácie vedenia mesta s viacerými majiteľmi sa nakoniec našiel partner, ktorý poslal do zabudnutia ďalšieho mestského strašiaka. Investorom výstavby parkovacieho domu, ktorá sa začala v máji 2023, je spoločnosť VIG Offices patriaca do portfólia poisťovne Kooperatíva. Tá získala pozemok s platným stavebným povolením koncom roka 2021. Zhotoviteľom je bratislavská spoločnosť Hornex.

„Sme hrdí na to, že sa touto formou môžeme podieľať na rozširovaní modernej a udržateľnej výstavby v metropole stredného Slovenska. Toto je najväčší parkovací dom v Banskej Bystrici a trúfam si povedať, že aj v celom regióne. Verím, že poslúži všetkým, ktorí sa na túto budovu tešili,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva poisťovne Kooperatíva Vladimír Bakeš.

 „Pozitívne ohlasy od množstva obyvateľov na túto moderne vyzerajúcu, a verím, že aj využiteľnú, budovu, sme mali už pred októbrovou kolaudáciou,“ tvrdí riaditeľ. Pokračoval, že v centre mesta pod Urpínom sa im podarilo postaviť jeden zo strategických objektov. Koľko peňazí do neho investovali, však neprezradil.

„Sme radi, že aj vďaka nášmu vkladu dochádza v Banskej Bystrici k riešeniu dlhoročného problému s nedostatkom parkovacích miest v tejto lokalite mesta,“ uviedol Bakeš. Pripomenul, že v dlhodobo nevyužívanej a neatraktívnej zóne vyrástli nové obchodno-administratívne priestory, ktoré ľuďom uľahčujú a spríjemňujú každodenný život.

Hodina za dve eurá

Banskobystrický primátor Ján Nosko upozornil, že nejde o žiadne obchodné centrum. „Z dominantnej časti je to naozaj parkovací dom, v ktorom bude niekoľko prevádzok ponúkať produkty z kraja. Architektonicky tu tento priestor veľmi vhodne zaplnil a celkovo zapadol aj do našej štúdie revitalizácie Námestia slobody,“ povedal Nosko. Teší ho, že jama v blízkosti radnice je už minulosťou. Tiež fakt, že ju nahradil najväčší parkovací dom v meste.

 „Reflektuje na požiadavky súčasnej doby – čo sa týka energetiky, zelených striech, fotovoltiky. Vyrieši tiež problém s parkovaním návštevníkov okolitých inštitúcií,“ poznamenal primátor. „Zároveň sa stane do budúcna vyhľadávaným a využívaným priestorom aj pre parkovanie návštevníkov zrevitalizovaného Domu kultúry, do ktorého sa postupnými krokmi budeme snažiť opäť vdýchnuť život,“ doplnil.

Marián Bakay, vedúci oddelenia investícií do nehnuteľností poisťovne Kooperatíva zdôraznil, že moderná budova s piatimi nadzemnými podlažiami bola postavená v súlade so štandardami energetickej efektívnosti a s využitím zelených technológií.

 „V rámci obnoviteľných zdrojov energie a efektívneho vykurovania a chladenia sme tu nainštalovali vlastné fotovoltické panely či rekuperačné jednotky,“ objasnil Bakay. Dodal, že v rámci parkovania nastavili polhodinovú tarifu – za tridsať minút zaplatia vodiči jedno euro, celodenný poplatok je 20 eur.

V rámci investícii do nehnuteľností sa Kooperatíva zameriava aj na výstavbu nájomného bývania na Slovensku. Vo svojom portfóliu má napríklad 111 už prenajímaných bytov v Košiciach (Lomená Residence) a Trnave (Arboria Apartments). Ďalších 121 bytov vo výstavbe má v Žiline (Lesopark) a 273 plánuje v Nitre. V ponuke prenájmu má tiež 102 bytov v Bratislave (Ovocné sady), kde ďalších 172 (Nové Grunty) má v pláne. /agentury/

 X X X

Gašpar sa vzdal šéfovania výboru. Strieda ho poslanec, ktorý päsťou udrel Matoviča

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer) sa vzdal postu predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Potvrdil to pre TASR s tým, že dôvodom je jeho vyťaženosť pri vykonávaní funkcie podpredsedu parlamentu. Na vzdanie sa postu upozornil Denník N. Nahradiť ho má poslanec Smeru Richard Glück.

 „Dnes som sa vzdal funkcie predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť. Nahradí ma, pokiaľ bude zvolený, poslanec Glück,“ uviedol Gašpar pre TASR. „Myslím si, že momentálne som dosť vyťažený pri funkcii podpredsedu národnej rady,“ doplnil s tým, že chce zostať v brannobezpeč­nostnom výbore ako jeho člen.

 Okrem Gašpara je vo funkcii podpredsedu parlamentu šéf SNS Andrej Danko a Peter Žiga (Hlas), ktorý je poverený vedením NR SR. Podpredsedovia NR SR sú napríklad zodpovední za riadenie schôdzí. Vo vedení parlamentu sú neobsadené dve funkcie. Parlament už od apríla nemá zvoleného nového predsedu po víťazstve Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Po odvolaní lídra PS Michala Šimečku z postu podpredsedu NR SR chýba tiež jeden podpredseda z radov opozície./agentury/

X X X

 Michelko: SNS je ochotná akceptovať Šutaja Eštoka ako predsedu parlamentu. Máme záujem o rezort vnútra

Poslanec SNS Roman Michelko potvrdil, že národniari sú ochotní akceptovať predsedu strany Hlas Matúša Šutaja Eštoka na poste predsedu parlamentu.

 Voľbou koaličného Hlasu na post predsedu Národnej rady je stále minister investícií Richard Raši. V koalícii však prebieha diskusia, že by sa na tento post posunul šéf rezortu vnútra. Miesto šéfa parlamentu nie je obsadené, odkedy Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby. Ide pritom o druhú najvyššiu ústavnú funkciu. Dočasne povereným riadením NR SR je Peter Žiga (Hlas).

„SNS je ochotná prenechať post predsedu parlamentu, ale požaduje za to v tejto chvíli ministerstvo vnútra,“ povedal poslanec SNS Michelko. Dodal, že druhá strana to neakceptovala. Premiér Robert Fico (Smer) podľa Michelka jasne povedal, že v prípade, ak nebude dohoda, poslanecký klub Smeru sa nebude zúčastňovať „na nejakom divokom hlasovaní.“

 Podľa poslanca SNS je zatiaľ predčasné špekulovať, koho by na prípadne uvoľnený ministerský post dosadili. Ubezpečil však, že národniari majú na čelo šéfa vnútra vytipovaných ľudí. Michelko zároveň označil za špekulácie prípadný presun Denisy Sakovej (Hlas) z rezortu hospodárstva do čela rezortu vnútra./agentury/

X X X

 Buď to vyjde, alebo pôjdem do pr… Hlinka bol gambler a na Jágra stavil, až keď ho s otcom dali do laty

Slávu bratovi veľmi prial, ale nikdy mu ju nezávidel ani ju nezneužíval. Od tragickej nehody v roku 2004 vraj neuplynul deň, kedy by si na neho nespomenul.

 V lete uplynulo dvadsať rokov od tragickej smrti Ivana Hlinku. Niekdajší výborný hokejista a tréner zomrel pri autonehode vo veku 54 rokov.

Hlinka podľahol v nemocnici zraneniam čelnej zrážky s nákladným vozidlom, ktoré išlo v protismere.

„Než sa to v roku 2004 stalo, pomohol mi s domov. Niečo som mal, Ivan sa šiel naň pozriueť so mnou. Povedal: toľko ti môžem dať, toľko si zaplatíš a so zvyškom sa pobi.

Prispel mi asi milión korún. Nežiadal som ho o to, prišiel s tým sám. Bolo to od neho pekné. Hovoril mi, že ide na Zlatú hokejku a keď sa vrátim, preberieme to pri opečenom mäse.

Keby niekde po ceste prespal, nestalo by sa to, ale on sa chcel vrátiť do Litvínova. Keby si dal niekde cigaretu alebo kávu…

Keď sme boli potom na súde, bolo mi toho chlapa ľúto. Je to blbé, ale stalo sa,“ priznal pre idnes.cz Josef Hlinka.

Hlinka sa mal opätovne stať trénerom národného tímu pred sezónou 2004/05. Lenže leto 2004 bolo jedno z najsmutnejších v českom hokeji. Šéf, ako Hlinkovi hovorili, odišiel predčasne.

„Nie som precitlivený, ale bolo mi zle. Je to ťažké. Nie je deˇ, kedy by som si na neho nespomenul. Keby ešte žil, možno by som ten dom bývalej nenechal. On by ju z neho vyhodil, také bol eso,“ pokračoval Josef Hlinka.

Esom bol jeho o deväť rokov starší brat aj v hokejovom prostredí. Aj preto sa mu podarilo „upratať“ Jaromíra Jágra. Rodiaca sa hviezda NHL pred Naganom 1998 začala vyskakovať.

„Keď sa Ivana pýtali, načo berie Vladimíra Růžičku, odpovedal, že čo je ich do toho? Ja si za neho zodpovedám a ja ho aj vezmem. To isté aj s Petrom Svobodom. Kto ho vtedy poznal?

Lenže Jágra si potrebovali dať do laty. Zobrali ho k sebe domov, bol tam aj otec a dohodli sa. Ak budeš robiť toto, budeš platný pre tým a vezmem ťa. Inak nepôjdeš.

Jágr ho počúval, Ivan mal prirodzený rešpekt. Jarda na všetko hundral, kadečo sa mu nepáčilo. Lenže Ivan ho upratal, spravil z Růžičku kapitána a všetko si sadlo.

Ivan bol gambler. Vždy všetko stavil na jednu kartu. Buď to vyjde, alebo pôjde do prd..e,“ doplnil Josef Hlinka./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.