Ficova vláda SR ukázala rozpočet. Slovensko na gréckej ceste? Výboh, Haščák dosiahnu beztrestnosť. Zostavením vlády v Poľsku Tusk. Maďarsko naďalej dovážať ruskú ropu cez ropovod Družba. Matovič dodnes nemá milióny za voľby

V hre sú dane pre boháčov a oveľa bolestivejšie opatrenia, avizuje minister Kamenický. Slovensko je na gréckej ceste, priznáva na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický (Smer). Zo zlého stavu verejných financií obviňuje minulú vládu. „Na finančných trhoch si už dlhšie požičiavame za úroky Grécka a obrátiť rastúcu trajektóriu verejného dlhu bude extrémne náročné,“ informuje minister.

 Je to azda po prvý raz, čo predstaviteľ súčasnej vlády otvorene priznal, že Slovensko má problém. Aj preto si zrejme kabinet necháva v návrhu rozpočtu zadné vrátka v podobe ďalších nových daní.

Návrh rozpočtu, o ktorom v pondelok rokovali sociálni partneri, by mohla v utorok na výjazdovom rokovaní v Trenčíne schvaľovať vláda. Ministerstvo financií, ktoré má každý rok prípravu rozpočtu na starosti, počíta s deficitom v budúcom roku vo výške 5,97 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V tomto roku ho odhaduje vo výške 6,5 percenta HDP, čo bude zrejme najvyšší schodok spomedzi všetkých členských krajín únie. Konsolidácia verejných financií tak bude o niečo málo vyššia ako avizovaných 0,5 percenta HDP.

 Rezort financií už pripravil 18 konsolidačných opatrení, ktoré by mali priniesť do štátnej pokladnice takmer dve miliardy eur. Medzi nimi je napríklad banková daň, zvýšenie zdravotných odvodov, zníženie príspevku do druhého piliera, pokračovanie dane pre Slovnaft či zvýšenie spotrebných daní. Vláda však prišla aj s novými výdavkami v podobe 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku, pomocou s hypotékami či pokračovaním rodičovského dôchodku. Peniaze tak z vyšších daní pôjdu aj na tieto nové výdavky.

Len pre lepšiu predstavu: tento rok by mal verejný dlh v absolútnom vyjadrení stúpnuť o 5,8 miliardy eur na viac ako 69 miliárd eur. V praxi to znamená, že každý obyvateľ Slovenska vrátane novorodencov dlží sumu 12 704 eur.

Uťahovanie opaskov čaká ľudí aj ďalšie roky. Od roku 2025 si budú európske fiškálne pravidlá pravdepodobne vyžadovať ďalšie znižovanie nominálneho deficitu o jedno percento HDP ročne. Na rok 2025 je plánovaný deficit vo výške 5 percent a v roku 2026 vo výške 4 percentá.

V návrhu rozpočtu sa píše, že na dosiahnutie cieľov sú potrebné dodatočné opatrenia v objeme 2,3 miliardy eur do roku 2026. Vláda preto avizuje zámer prijať ďalšie opatrenia smerujúce k progresívnejšiemu daňovému systému, novú daň z cukru či ročné zúčtovanie sociálnych odvodov.

Aké sú hlavné čísla rozpočtu na rok 2024

Celkové príjmy štátneho rozpočtu: 22,7 miliardy euCelkové výdavky: 30,3 miliardy eur, Schodok: 7,6 miliardy, resp. 5,97 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Od roku 2025 si budú európske fiškálne pravidlá pravdepodobne vyžadovať ďalšie znižovanie nominálneho deficitu o 1 % HDP ročne. Rast HDP: 2,7 percenta. Inflácia: 3,2 percenta

HDP v miliardách eur: 131,4. Miera nezamestnanosti dosiahne nové historické minimum: 5,4 %. Reálna mzda očistená od rastu cien sa v roku 2024 po dvoch rokoch vráti k rastu: 3,7 % percenta

„Ďalšie opatrenia už budú bolestivejšie,“ vyhlásil po rokovaní tripartity minister Kamenický s tým, že nemohli prísť hneď so šokovou terapiou. Nevylúčil ani možnosť, že pôjdu aj cestou znižovania počtu zamestnancov štátu.

Vyššie dane pre bohatých

Vláda vyššími daňami udrie aj na najbohatších. Od roku 2025 sa zvažuje zavedenie ďalších nových sadzieb dane z príjmu fyzických osôb. Opatrenie by sa malo dotknúť 10-tisíc najlepšie zarábajúcich. Do pokladnice by to malo priniesť viac ako 78 miliónov eur, píše sa v návrhu rozpočtu. Cieľom je zvýšiť progresivitu zdanenia, aby štátu viac platili lepšie zarábajúci. Vláda bližšie podrobnosti k návrhu neuvádza.

Progresívna daň v praxi funguje tak, že daňová sadzba sa zvyšuje s rastúcimi príjmami. Uvaľuje sa nižšia sadzba dane na osoby s nižším príjmom a vyššia sadzba dane na osoby s vyšším príjmom. To sa zvyčajne dosahuje vytvorením daňových pásiem, ktoré zoskupujú daňovníkov podľa rozsahu príjmov.

Ako upozorňuje ekonóm Libor Melioris, názory na to, ktoré dane sú zlé a ktoré dobré, sa menia v čase. „Pred 20 rokmi boli dane z kapitálu a práce považované za najhoršie. Dnes už aj svetovo renomovaní ekonomickí komentátori ako napríklad Martin Wolf z Financial Times tvrdia, že dane z kapitálu a progresívne dane z práce ekonomickému rastu až tak neškodia,“ tvrdí pre Pravdu.

Upriamuje však pozornosť na to, že zvýšenie progresivity daní z príjmu zázračne neozdraví naše verejné financie a je to len kvapka v mori potrebnom na korekciu verejných financií. Na ilustráciu uvádza skutočnosť, že výnos navrhovanej dane pokryje približne desatinu zo sumy potrebnej na vyplatenie 13. dôchodku a tvorí približne jedno percento z objemu zdrojov potrebných na korekciu našich verejných financií. „Na ozdravenie verejných financií sú potrebné masívnejšie škrty na výdavkoch, napríklad zrušenie 13. dôchodkov a robustnejšie zvýšenie daní,“ dodáva.

Nástroj na znižovanie nerovností

Bývalá ministerka financií za SDĽ Brigita Schmögnerová upozorňuje, že návrh rozpočtu nenaznačuje, že by vládna moc chcela zaviesť progresívnu daň fyzických osôb spôsobom, aký je bežný v takzvaných starých štátoch Európskej únie a ktorý predpokladá viacero daňových pásiem a daňových sadzieb. „To, čo avizuje návrh štátneho rozpočtu, je pravdepodobne replikou milionárskej dane z roku 2007,“ tvrdí ekonómka pre Pravdu. Podľa nej sa tak stráca cieľ využiť daňovú politiku ako nástroj na zvýšenie spoločenského začlenenia.

Pripomína tiež to, že Ficova vláda už v minulosti zaviedla kvázi-progresívnu daň. Znamená to, že zrušili rovnú daň a v súčasnosti máme dve sadzby dane. Nižšia sadzba dane z príjmov je na úrovni 19 percent a horná sadzba dane je 25 percent. Zvýšenú sadzbu platia všetci zamestnanci s ročným príjmom nad 41 445 eur. Na porovnanie: v Rakúsku je horná sadzba dane 55 percent, vo Francúzsku 55,4 percenta a v Španielsku 54 percent.

Výhodou progresívnej dane je podľa Schmögnerovej to, že v porovnaní s rovnou daňou umožňuje vyššie príjmy do štátneho rozpočtu a efektívnejšie znižovať vysokú mieru príjmových nerovností. „Je jedným zo základných kameňov sociálno-demokratickej daňovej politiky,“ vysvetľuje. Schmögnerová je zástankyňou progresívnej dane. Je to jeden z návrhov, ktorý vo svojej štúdii s názvom Spravodlivé, inovatívne a trvalo udržateľné Slovensko navrhla skupina ekonómov ako jedno z riešení. V skupine ekonómov je napríklad bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová, odborová predáčka Monika Uhlerová či ekonóm Anton Marcinčin, ktorý bol poslancom za KDH.

„Daňové zaťaženie je v rámci porovnania s krajinami EÚ podpriemerné, no nadpriemerne zaťažuje nízkopríjmových,“ upozorňujú ekonómovia v štúdii. Preto navrhujú zavedenie progresívnej dane, kde by sa do daňového základu zahŕňali všetky príjmy fyzických osôb vrátane príjmov z prenájmu, dividend a iných kapitálových príjmov.

Progresivita už v systéme je

Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré sú proti zavádzaniu ďalšej vyššej daňovej sadzby. Štát zvyšovaním zdanenia fyzických osôb riskuje, že sa viac ľudí bude snažiť ešte drastickejšie optimalizovať svoje dane ako doteraz, upozorňuje odborníčka na dane Silvia Hallová z poradenskej spoločnosti Grant Thornton. „Mnohí ľudia, ktorí budú mať možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom, budú optimalizovať svoje príjmy cez jednoosobové eseročky,“ tvrdí pre Pravdu. Ako ďalej vysvetľuje, v konečnom dôsledku môže byť príjem z daní z príjmov nižší ako pred zmenou, ako sa to pri podobných krokoch stalo v histórii už viackrát.

Podľa nej hovoriť o najbohatších 10-tisíc obyvateľoch je však jednoznačne zavádzajúce. Hovorí, že skutočne bohatí ľudia majú prostriedky aj možnosti na to, aby optimalizovali svoje dane v zahraničí a mnohí tak dlhodobo robia. „Týchto ľudí zvyšovanie daňovej sadzby nijako nepostihne,“ dodáva. Zmena by sa podľa Hallovej dotkla najviac najkvalifikova­nejších a najviac odmeňovaných zamestnancov, ktorí nebudú mať možnosť prejsť na inú formu odmeňovania. „Táto „daň za úspech“ je v priamom protiklade so snahou dostať slovenské hospodárstvo od montážnej dielne k znalostnej ekonomike, vysvetľuje s tým, že tento krok môže motivovať časť ľudí, aby odišli pracovať do zahraničia a takisto môže zabrániť firmám, aby na Slovensko priniesli činnosti s vyššou pridanou hodnotou, ku ktorej potrebujú vysoko vzdelaných a dobre zaplatených zamestnancov.

V neposlednom rade je to príliš vysoká cena práce. Hallová tvrdí, že nestačí porovnávať iba sadzby dane, ale celkové zaťaženie ceny práce vrátane zdravotných a sociálnych odvodov. „V celkovom zaťažení ceny práce je Slovensko podľa dát OECD druhé v Európe po Francúzsku,“ vysvetľuje s tým, že to znamená, že už dnes platia firmy a zamestnanci viac na odvodoch a daniach ako všetky okolité štáty vrátane bohatého Rakúska.

Vláda podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS ignoruje skutočnosť, že zamestnanci s najvyššími príjmami dnes už solidárnu daň platia trikrát. „Najprv milionárskou daňou v podobe klesajúcej nezdaniteľnej časti základu dane. Potom v podobe 25-percentnej sadzby na daňový základ presahujúci 41-tisíc eur. A nakoniec v podobe skrytej dane v sociálnom poistení, kde všetky sociálne odvody, zaplatené zo mzdy vyššej ako trojnásobok priemernej mzdy, sú čistou daňou,“ hovorí pre Pravdu.

Vypočítal, že takto človek s päťnásobkom priemernej polohrubej mzdy zaplatí celkovo až 16-násobne viac daní. V súčasnom daňovom systéme tak už podľa neho máme mieru progresivity výrazne zahrnutú./agentury/

X X X

Susko reaguje na Lipšica: Znižovanie trestov nie je šité na mieru. Minister poukazuje na sadzby v EÚ

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vylúčil, že znižovanie trestných sadzieb je šité na konkrétne prípady. Reagoval tak na slová špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Jeho vyjadrenia označil Susko za zavádzajúce.

 Ministerstvo spravodlivosti sa v návrhu Trestného zákona zameralo na plošnú harmonizáciu sadzieb trestných činov v oblasti hospodárstva či násilia. „Nie je možné, aby rovnaké trestné sadzby boli za zabitie a za ekonomické trestné činy. Hodnotu života a zdravia si asi chceme ceniť ďaleko viac ako ekonomické alebo majetkové trestné činy,“ skonštatoval Susko.

Sadzby, ktoré v Trestnom zákone navrhujú, sú v súlade s tým, ako to majú ostatné krajiny Európskej únie. „Nejdeme nikde nad rámec ostatných krajín, že by sme dramaticky tieto sadzby znižovali oproti tomu, ako to majú ostatné krajiny,“ povedal šéf rezortu spravodlivosti. Je podľa neho v poriadku, že budú sadzby rovnaké vo všetkých krajinách Únie, lebo sa tak neoplatí páchať trestnú činnosť inde.

 Susko tvrdí, že zmena zákona sa nijakým spôsobom nedotkne páchateľov, ktorí majú už právoplatné rozhodnutia. „Dotkne sa to len prípadov, keď zanikne trestnosť činu, a to je v poriadku. Tak je nastavená trestná politika,“ skonštatoval.

Moderné trestné právo v rámci Európskej únie smeruje k ukladaniu alternatívnych trestov. Ide napríklad o finančné tresty či domáce väzenie. „Myslím si, že tieto majú ďaleko väčší účinok na prevýchovu páchateľa ako samotný trest odňatia slobody,“ poznamenal Susko s tým, že vláda chce zmeniť trestnú politiku štátu tak, aby šla od represívnej funkcie trestného práva k prevýchovnej a resocializačnej funkcii.

 Skrátené legislatívne konanie odôvodňuje minister viacerými rozhodnutiami Ústavného súdu SR, ktoré konštatujú porušovanie základných práv, taktiež práva na spravodlivý súdny proces či práva na zákonného sudcu.

Lipšic v pondelok upozornil, že viaceré významné trestné veci v dozore prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry budú v prípade schválenia novely Trestného zákona premlčané. Ako príklad uviedol kauzu Gorila či Mýtnik 3. Spolu s ďalšími prokurátormi špeciálnej prokuratúry namietal výrazné znižovanie trestných sadzieb a kratšie premlčacie doby. Chýba im poctivá odborná diskusia k návrhu./agentury

X X X

Daniel Lipšic: Miroslav Výboh a Jaroslav Haščák dosiahnu beztrestnosť. Môže to zastaviť Ústavný súd?

Prokurátori na čele s Danielom Lipšicom tvrdia, že ak prejdú návrhy Smeru na zmeny trestného práva a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, konkrétni ľudia sa vyhnú trestom a pôjdu na slobodu.

Kauzy ako Gorila či Mýtnik 3 budú premlčané. Odborníci vidia možnú záchranu na Ústavnom súde, na ktorý na môže obrátiť prezidentka aj opozícia. Súd môže pozastaviť účinnosť zmien. Či ich môže aj kompletne zvrátiť, je podstatne komplikovanejšia otázka.

Udalosťou dnešného dňa bola tlačová konferencia viacerých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Podľa nich sú Smerom navrhované zmeny účelovo šité pre potreby konkrétnych obvinených či dokonca už odsúdených osôb.

Ak by zákony prešli tak, ako sú navrhnuté, podľa prokurátorov by zníženie trestov a skrátenie premlčacích lehôt spôsobili, že sa nikdy neodstíha kauza Gorila a napríklad Jaroslav Haščák v tomto prípade dosiahne beztrestnosť. Podobne by sa v kauze Mýtnik 3 trestu mohol úplne vyhnúť Miroslav Výboh, ktorý je považovaný za človeka veľmi blízkeho priamo Robertovi Ficovi.

Zoznam prominentných alebo Smeru verných ľudí, ktorí sa nezlomili a nezačali svedčiť, a ktorým by navrhované zmeny pomohli, sa tým nekončí. Prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus, ktorý dozoruje napríklad prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, hovorí ešte o ďalšom zaujímavom mene.

Podľa neho by zo zmien v procesnom práve mohol benefitovať napríklad expolicajt Marián Kučerka, právoplatne odsúdený na 10 a pol roka, ktorý sa momentálne skrýva v Bosne a Hercegovine. Ako konkrétne, sa dozviete v dnešnom podcaste Aktuality Nahlas.

Oslovili sme aj signatárov listu Európskej komisii, ktorí vyzývajú jej predsedníčku Ursulu von der Leyenovú a eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reynoldsa, aby neuverili zavádzajúcej argumentácii Roberta Fica.

Medzi podpismi nechýba expremiérka Iveta Radičová, exministri Ivan Mikloš, Rudolf Chmel a Rastislav Káčer, bývalá ombudsmanka Mária Patakyová, niekoľko univerzitných profesorov, herci či občianski aktivisti. Niekdajšia politička, diplomatka a herečka Magda Vášaryová pre náš podcast tvrdí, že jediným plánom Smeru je, aby sa zlodeji nedostal ido väzenia. Pýtali sme sa jej, čo očakáva od Európskej komisie.

Podpísaná je aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Podľa nej je možné, aby zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry zastavil Ústavný súd SR. Na detaily a možnosti sme sa preto pýtali aj bývalého ústavného sudcu Ladislava Orosza, aktuality.sk

X X X

 Zelenskyj vo Washingtone: Odkladanie ďalšej pomoci Ukrajine prospieva Putinovi

S Bidenom by sa mal Zelenskyj stretnúť v utorok v Bielom dome. Na utorok má naplánované aj schôdzky s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera.

WASHINGTON: Ukrajina sa ohľadom vojenskej pomoci spolieha na Spojené štáty, vyhlásil v pondelok vo Washingtone ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prieťahy v schválení ďalšej takejto pomoci zo strany USA zároveň označil za „splnený sen“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Putin musí prehrať,“ povedal Zelenskyj vo svojom prejave na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, kde vystúpil krátko po pondelňajšom prílete do USA. „Na Ukrajinu sa môžete spoľahnúť a dúfame, že sa rovnako budeme môcť spoľahnúť aj my na vás,“ dodal prezident Ukrajiny.

V narážke na spory, ktoré aktuálne prebiehajú v americkom Kongrese v súvislosti so schvaľovaním nového balíka vojenskej pomoci pre Ukrajinu Zelenskyj povedal, že „ak niekomu prospievajú nevyriešené problémy na Kapitole, tak je to len Putin a jeho chorá klika“.

Na pozvanie amerického prezidenta

„Plnia sa im sny, keď vidia prieťahy alebo nejaké škandály a… keď podpora pre bojovníkov za slobodu (Ukrajiny) klesá,“ povedal ukrajinský prezident, ktorý do Washingtonu pricestoval na pozvanie šéfa Bieleho domu Joea Bidena.

S Bidenom by sa mal Zelenskyj stretnúť v utorok v Bielom dome. Na utorok má naplánované aj schôdzky s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera.

V americkom Kongrese aktuálne prebiehajú náročné rokovania o ďalšej pomoci Ukrajine. Ak kongresmani odídu na vianočné a novoročné sviatky bez dosiahnutia dohody – spájajúcej zmeny v imigračnej a hraničnej politike USA s balíkom pomoci pre Ukrajinu aj Izrael -, Biely dom bude musieť urobiť ťažké rozhodnutie o zásobovaní svojich bojujúcich spojencov – potenciálne aj na úkor vojenskej pripravenosti USA, skonštatovala ešte v nedeľu spravodajská stanica CNN., aktuality.sk

X X X

Poľský Sejm poveril zostavením vlády Donalda Tuska

Zvolením Tuska za premiéra sa v Poľsku končí osemročné vládnutie strany PiS.

VARŠAVA: Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, v pondelok večer poverila zostavením novej vlády niekdajšieho premiéra a expredsedu Európskej rady Donalda Tuska z liberálnej strany Občianska platforma. Za Tuskovu kandidatúru hlasovalo 248 poslancov, proti bolo 201, nikto sa nezdržal.

Po krátkom príhovore Tuska, v ktorom okrem iného vzdal hold niekdajšiemu prezidentovi Lechovi Walesovi, poslanci vstali a zaspievali poľskú hymnu.

Popoludní Sejm hlasoval o dôvere kabinetu doterajšieho premiéra Mateusza Morawieckého zo strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorého prezident Andrej Duda ako nominálneho víťaza volieb poveril zostavením novej vlády, aj keď bolo zrejmé, že v Sejme nezíska dostatočnú podporu.

Končí sa vláda Práva a spravodlivosti

Následne mohol premiéra vybrať Sejm a dva a pol hodiny po odmietnutí Morawieckého vlády si vybral Tuska, bývalého premiéra z rokov 2007 – 2014 a expredsedu Európskej rady z rokov 2014 – 2019.

V októbrových parlamentných voľbách kandidoval Tusk ako líder Občianskej koalície, v ktorej boli okrem jeho vlastnej strany aj Nowoczesna, Poľská iniciatíva a Zelení. Doterajšia opozícia po volebnom víťazstve v polovici októbra podpísala v novembri koaličnú dohodu. V koalícii je Občianska platforma, stredopravá aliancia Tretia cesta a strana Nová ľavica.

Očakáva sa, že Tusk sa so svojou vládou bude uchádzať o dôveru Sejmu už v utorok a na druhý deň by ho mal oficiálne vymenovať prezident Duda. Zvolením Tuska za premiéra sa v Poľsku končí osemročné vládnutie strany PiS, aktuality.sk

X X X

Nový spôsob získavania úveru. Získať z domu môžete desiatky tisíc eur. Šetrí čas, peniaze a energiu

Mnohí Slováci majú svoj vlastný biznis. Podnikajú naplno alebo popri zamestnaní. V rozvoji a v kreativite ich však často zastaví otázka financovania. Buď nemajú dosť nasporené alebo ani nemajú čas behať po bankách kvôli vybavovaniu úverov.

 Práve na takýchto klientov myslela Tatra banka a priniesla na trh digitálnu novinku. Ako to funguje? Vysvetlíme si na príklade pani Aleny.

Pani Alena je malá podnikateľka s vášňou pre ručne vyrábané šperky. Každý deň sa venuje svojmu remeslu. Šperky vyrába vo svojej malej dielničke na okraji mesta. Pracuje sama a je to jediný zdroj jej príjmu. Každý šperk nesie príbeh a starostlivosť, ktorú do neho vložila.

Keďže sa už dlhšie zaoberá nápadom na novú kolekciu, začala sa rozhliadať po možnostiach financovania. Dostatok voľných zdrojov na nákup kvalitných materiálov aktuálne nemá a hodili by sa jej aj novšie inovatívnejšie nástroje potrebné na výrobu šperkov. Nemala však chuť a ani čas chodiť do mesta a informovať sa v bankách o úveroch.

Našťastie sa pani Alena od svojej kamarátky dozvedela o novej digitálnej službe. Rozhodla sa vyskúšať to. Sadla k počítaču, na stránke Tatra banky zadala svoje IČO a zodpovedala niekoľko otázok týkajúcich sa podnikania. V okamihu sa na jej obrazovke objavili informácie o možnej výške úveru, ktorý by jej banka mohla poskytnúť. Bola prekvapená, ako rýchlo a jednoducho to išlo.

Informácia o výške úveru na klik

Digitálnu inováciu v oblasti podnikateľských úverov priniesla Tatra banka, ktorá je označovaná za najlepšiu digitálnu banku pre malé a stredné podniky v strednej a východnej Európe podľa hodnotenia Global Finance.

Stačí, aby podnikatelia navštívili webovú stránku banky, kde zadajú svoje identifikačné číslo organizácie (IČO), odpovedia na krátke otázky a okamžite získajú informáciu o možnej výške úveru od banky. Pre živnostníkov a jednoosobové spoločnosti je dokonca možné celý úverový proces absolvovať digitálne, bez nutnosti návštevy pobočky. Klienti Tatra banky majú tento výpočet k dispozícii aj vo svojej mobilnej bankovej aplikácii.

Kto má nárok na túto službu?

Online podnikateľský úver je určený pre malé a stredné spoločnosti a živnostníkov, vrátane tých, ktorí využívajú paušálne výdavky. Je ideálny aj pre rozvoj začínajúcich podnikateľov, keďže je dostupný už po mesiaci podnikateľskej činnosti.

Klienti nemusia poskytovať zabezpečenie majetkom a v čase poskytovania úveru nemusia dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Flexibilita je ďalšou výhodou, pretože klienti si môžu vybrať medzi splátkovým alebo kontokorentným úverom a prispôsobiť si výšku úveru a jeho splatnosť až do 50 000 eur./agentury/

X X X

Prišlo prvé zlé vysvedčenie Slovenska. Sme na gréckej ceste, priznal Kamenický a pochytil sa s Viskupičom

 Prvá z troch veľkých ratingových agentúr znížila vysvedčenie Slovenska v oblasti verejných financií. Agentúra Fitch znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom z predchádzajúceho hodnotenia A s negatívnym výhľadom. Ide o najslabšie vysvedčenie od roku 2004. Predtým dve agentúry Moody’s a Standard and Poor’s ponechali vysvedčenie Slovenska na rovnakej známke ako dosiaľ.

 Znamená to, že vláda ju nepresvedčila v pláne, ako chce znižovať deficit verejných financií a ako pristúpila ku konsolidácii. Zle vníma aj výrazný nárast dlhu. V praxi to môže znamenať, že Slovensko bude onedlho platiť oveľa viac za úroky na svojom dlhu.

„Svoje rozhodnutie zdôvodňuje Fitch zlým stavom verejných financií, narastajúcimi výdavkami v poslednom období – namiesto ušetrenia v dôsledku nižšej energopomoci – a nejasnou konsolidačnou stratégiou vlády,“ komentovala rozhodnutie agentúry Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Agentúru tak nepresvedčil ani dvojmiliardový konsolidačný balíček predstavený ministrom financií Ladislavom Kamenický. Podľa nej Slovensko nedokáže stabilizovať dlh, ktorý do roku 2027 prekoná hranicu 65 percent. V súčasnosti je pritom tesne pod hranicou 60 percent.

Na nový rating okamžite zareagovali aj politici. Poslanec SaS a člen finančného výboru Marián Viskupič vyhlásil, že „je to obraz nezodpovedného rozpočtového hospodárenia ministra Igora Matoviča v kombinácii s rovnako alebo možno ešte viac nezodpovedným začiatkom pôsobenia dua Fico – Kamenický“. Viskupič si žiadal ihneď po zverejnení ratingu reakciu ministra financií Kamenického. Na sociálnej siete napísal, že mlčí a radšej prezentuje svoje obrazy na Facebooku.

 O deň na to zareagoval naňho aj Kamenický. „Trafená hus zagágala,“ napísal na sociálnej sieti. Podľa ministra je hodnotenie agentúry výsledkom vlády Igora Matoviča. „Niekto sa asi musel úplne zblázniť, keď po 1 a pol mesiaci činnosti novej vlády chce tvrdiť, že nová vláda je zodpovedná za katastrofálny stav verejných financií,“ tvrdí Kamenický.

Pokračuje, že Slovensko je na gréckej ceste a na finančných trhoch si už dlhšie požičiavame za úroky Grécka s tým, že „obrátiť rastúcu trajektóriu verejného dlhu bude extrémne náročné“.

Na zhoršený rating zareagoval aj premiér Robert Fico. Tiež viní za zlý stav verejných financií bývalú vládu. „Matovič, Heger a Ódor rozbili verejné financie. Prvý krok sme urobili – konsolidácia v objeme 0,5 percenta HDP. Nemôžeme teraz znižovať sociálny štandard,“ vyhlásil Fico./agentury/

X X X

Lipšic kritizuje trestnú novelu: Prinesie premlčanie Haščákovej Gorily či vrátenie vily Bašternákovi. Susko: Len sa harmonizujeme s EÚ

Novela Trestného zákona bude znamenať výrazné skrátenie premlčacích lehôt aj zníženie trestných sadzieb, upozornil na to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho kolegovia z Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ten by mal zaniknúť. Novelu Trestného zákona schválila vláda Roberta Fica minulú stredu. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že ak v zrýchlenom konaní prejde parlamentom, uplatní právo veta.

 Premlčané by podľa Lipšica bolo trestné konanie Jaroslava Haščáka v kauze Gorila či Miroslava Výboha v kauze Mýtnik 3. Zároveň by sa viacerým ľuďom vrátil zabavený majetok, ktorý prepadol v prospech štátu. Vzťahuje sa to aj na majetok Ladislava Bašternáka a jeho vilu pri Slavíne.

  Záujme zákonom takto drasticky zasiahnuť do prebiehajúcich trestných konaní, ktoré budú musieť byť aj voči vplyvným oligarchom zastavené z dôvodu skracovania premlčacích dôb a znižovania trestných sadzieb,“ vyhlásil Lipšic.

 Ako komentoval, v princípe všetky korupčné trestné činy a všetky ekonomické trestné činy bez ohľadu na ich rozsah budú mať hornú hranicu trestnej sadzby maximálne desať rokov a v každom jednom prípade bude možné uloženie peňažného alebo podmienečného trestu odňatia slobody.

V súvislosti s trestom prepadnutia majetku upozornil, že aj už vyhlásené konkurzné konania, kde ešte majetok nie je speňažený, sa sa budú musieť prerušiť a súd bude opäť rozhodovať, či sú splnené podmienky, pričom v mnohých prípadoch to vzhľadom na nález Ústavného súdu SR nebude možné. Napríklad v prípade odsúdeného Ladislava Bašternáka by sa tak majetok mohol v prípade odobrenia novely vrátiť pôvodným majiteľom.

Susko: Len sa harmonizujeme s EÚ

„Pokiaľ ide o znižovanie jednotlivých trestných sadzieb a zvyšovanie škody, odkedy sa ešte bude skutok považovať za trestný čin, my jediné čo robíme, tak harmonizujeme našu právnu úpravu s právnou úpravou, ktorá je štandardná v okolitých krajinách Európskej únie,“ dodal minister s tým, že v žiadnom prípade tomu nie je tak, že sadzby u jednotlivých trestných činov sú šité na konkrétne prípady. „Išli sme plošne na všetky trestné činy, či už majetkovej, alebo hospodárskej povahy s výnimkou trestných činov proti životu a zdraviu, resp. násilných trestných činov, lebo nie je možné, aby rovnaké trestné sadzby boli dnes za zabitie, ako za ekonomické trestné činy,“ doplnil Susko.

Podľa slov ministra spravodlivosti, on jednotlivé prípady nepozná, ani tie, ktoré spomínal špeciálny prokurátor Lipšic. „Nerobili sme to pre konkrétnych ľudí, ale nedá sa vylúčiť, že sa to nejakých ľudí dotkne,“ doplnil Susko a poznamenal, že sa to okrem Lipšicom spomenutých káuz tiež môže dotknúť aj kauzy bývalého prezidenta Andreja Kisku.

 Špeciálny prokurátor si myslí, že materiál nepripravovali legislatívne útvary ministerstva spravodlivosti. Poukázal na nezrovnalosti napríklad pri argumentoch týkajúcich sa judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva.

Odmieta tiež vyjadrenia, že špeciálne prokuratúry sú len v niekoľkých krajinách, skôr na Balkáne. Špecializované zložky prokuratúry podľa neho existujú vo väčšine Európskej únie.

Lipšic tiež zdôraznil, že neexistuje žiadny nález Ústavného súdu SR, ktorý by vo veci príslušnosti špeciálnej prokuratúry konštatoval, že bolo trestné stíhanie vedené nedôvodne. Dementoval zároveň vyjadrenie, že sa vplyvom zmien v zákonoch nezastaví ani jedno trestné stíhanie.

 Prokurátor Ondrej Repa volá po odbornej diskusii so zapojením všetkých dotknutých subjektov. „Dojem z toho zákona je taký, že viacero ustanovení je tam šitých na konkrétne kauzy,“ dodal prokurátor Matúš Harkabus. Prokurátor Vladimír Kuruc doplnil, že na krajské prokuratúry by sa malo presunúť vyše 1000 trestných ve­cí.

Prokurátor Ladislav Masár upozornil, že nová legislatíva spôsobí, že prokurátori, ktorí sa roky špecializovali na korupčné trestné činy, svoju agendu stratia a dostanú ju tí, ktorí sa s ňou nikdy nestretli. Namieta tiež argument o preplnených väzniciach. Myslí si, že stav nespôsobujú páchatelia závažnej korupčnej trestnej činnosti alebo ekonomickej trestnej činnosti riešení v kompetencii ÚŠP. Za neobhájiteľné považuje Masár, aby sa korupcia verejných činiteľov postihovala nižšími trestami a platili aj kratšie premlčacie doby.

 Podľa prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Lucie Bizoňovej bude presun spisov zo špeciálnej prokuratúry na krajské prokuratúry extrémne náročný. „Čo sa týka tej diskusie (o zmenách fungovania prokuratúry, pozn. ), nebola žiadna,“ povedala prokurátorka. Doplnila, že presun všetkých spisov medzi jednotlivými prokuratúrami bude „veľká kovbojka“.

Prokurátori sa tiež zhodli, že sa nebránia precizovaniu ustanovení týkajúcich sa spolupracujúcich obvinených, tzv. kajúcnikov. Namietajú však napríklad lehoty na vyhotovenie záznamov.

 Zmeny v Trestnom zákone chce vláda presadiť v zrýchlenom režime tak, aby napríklad ÚŠP zanikol už v polovici januára budúceho roka. Nie je vylúčené, že existujúce prípady by dostali iní prokurátori. Žalobca z ÚŠP napríklad tento rok podal odvolanie voči rozhodnutiu súdu prvej inštancie, ktorý opätovne oslobodil niekdajšieho podnikateľa Mariana Kočnera obžalovaného, že si objednal vraždu novinára Jána Kuciaka. Spolu s Kuciakom bola v roku 2018 zastrelená aj jeho snúbenica.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stavia proti tomu, aby rozsiahle zmeny v trestnom práve Slovensko schválilo v zrýchlenom režime. Výhrady dali najavo aj Európska únia a Spojené štáty.

Opozícia žiada dôstojnú diskusiu

Opozičné strany odmietajú riešiť rušenie špeciálnej prokuratúry či zmeny v trestoch za korupciu a ochrane oznamovateľov v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny považujú za zásadné a komplexné s dramatickými dosahmi na živé kauzy a boj proti korupcii. Predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Hlas) žiadajú o dôstojnú diskusiu. Ten reagoval, že priestor na vyslovenie svojho názoru vytvára všetkým poslancom rokovanie parlamentu.

Koalícia chce podľa opozičných PS, KDH a SaS zmeny presadiť protiústavne, narýchlo a v tichosti. „Dôrazne vyzývame Pellegriniho, aby tento hanebný postup zastavil. Ako predseda NR SR má priamu zodpovednosť za to, aby dianie v parlamente rešpektovalo ústavu a bolo dôstojné,“ skonštatovali strany v stanovisku. V tejto súvislosti poukázali na to, že protestná vlna proti daným krokom rastie.

Šéf parlamentu reagoval, že rešpektuje právo opozície na kritické postoje aj právo občanov vyjadriť zákonnou formou názor na spoločenské dianie. V tejto súvislosti pripomenul, že koalícia dostala mandát priamo od občanov v demokratických voľbách. „Vládne strany v minulosti opakovane ostro kritizovali stav právneho štátu na Slovensku, pôsobenie niektorých inštitúcií trestného práva aj ich najvyšších predstaviteľov. Ministerstvo spravodlivosti predložilo návrhy zmien v trestnom práve po konzultáciách s odborníkmi,“ podotkol.

Rokovanie v NR SR podľa neho vytvára priestor všetkým poslancom na vyslovenie svojho názoru. „Zároveň je však nesporné, že napriek rôznym názorom bude niesť zodpovednosť za právny štát vládna koalícia a je jej právom a povinnosťou presadiť také zmeny, aké z pohľadu ochrany ľudských práv a približovania sa k právnym systémom vyspelých štátov považuje za potrebné,“ dodal./agentury/

X X X

Igor Matovič dodnes nemá milióny za voľby. Mešká s dôležitým papierom

Ministerstvo financií nám potvrdilo, že povinnosti si splnila každá strana, ktorá mala nárok na príspevok. Výnimkou je trojkoalícia vedená hnutím OĽaNO.

Hoci od parlamentných volieb ubehli už viac ako dva mesiace, koalícia OĽaNO (dnes Slovensko), Za ľudí a Kresťanská únia za výsledok zatiaľ nevidela ani cent. Pritom jej konkurenti majú na účtoch už prvé milióny. Trojkoalícii ich však nemôžu vyplatiť. Mešká s potrebnými dokladmi.

Každá strana musí po voľbách odovzdať tzv. záverečnú správu, kde ukáže, koľko, kde a ako minula na kampaň. Keď tak spraví, peniaze dostane do 30 dní. Ak subjekt kandidoval ako súčasť koalície, musí pridať aj potvrdenie, kde ukáže, v akom pomere si strany príspevok rozdelia.

Knižná novinkaPolitika po slovensky mapuje 13 fenoménov našej politickej histórie od únosu cez Gorilu po vraždu. Za zbierkou esejí stojí deväť mien vrátane autora tohto textu. Knihu kúpite tu.

Jedna výnimka

Ministerstvo financií nám potvrdilo, že povinnosti si splnila každá strana, ktorá mala nárok na príspevok. Výnimkou je trojkoalícia vedená hnutím OĽaNO. Ide tak o posledný subjekt, ktorý zo štátnej pokladnice nič nedostal. Všetky ostatné strany už prvé peniaze majú na účte.

„Ministerstvo financií môže potvrdiť, že všetky finančné prostriedky pre politické strany, ktoré mali byť vyplatené v roku 2023, už vyplatené boli, okrem jednej z politických koalícií, ktorá doteraz ministerstvu financií nezaslala potrebné dokumenty,“ reagoval na naše otázky rezort financií.

Nejde pritom o zanedbateľnú sumu: OĽaNO, Za ľudí a Kresťanská únia čakajú na takmer 3,9 milióna eur.

Trojkoalícia však stále neodovzdala vyhlásenie, na základe ktorého by bolo jasné, akú časť príspevku má ministerstvo financií poslať na účet hnutia Slovensko a koľko poputuje zvyšným subjektom. Bez toho nemôže rezort vyplatiť nič. Strany navyše okolo delenia príspevku robia tajnosti. Médiám odmietajú pomer prezradiť.

Detaily taja

Hnutie Slovensko na naše otázky opakovane odmieta odpovedať. Nekonkretizovala to ani predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Na otázku, ako sa v trojici dohodli, odpovedala: „Myslím, že celkom férovo.“ O detailoch však nehovorila. „Spýtajte sa ma, keď to pošleme,“ dodala s tým, že resty chcú dobehnúť v najbližších dňoch.

Finálny termín si určili do konca roka, no podľa Remišovej to chcú stihnúť v tomto týždni. Šéfka Za ľudí dodala, že to trvá dlhšie aj preto, lebo prepočty boli komplikovanejšie. Bližšie to však nekonkretizovala.

Trojkoalícia má celkovo 16 poslancov. Drvivá väčšina z toho pochádza z bývalého OĽaNO. Dvoch poslancov získala Kresťanská únia (Anna Záborská a Richard Vašečka) a strana Za ľudí dostala do parlamentu len jedného človeka – Remišovú.

Ako štát finančne podporuje politické strany:

každá strana, ktorá získa aspoň 3 percentá v parlamentných voľbách, má nárok na štátny príspevok; skladá sa z troch častí: Príspevok za hlasy:za každý hlas dostane strana sumu vo výške jedného percenta priemernej mzdy v roku, ktorý predchádzal voľbám. Stranám sa tak vypočítava príspevok z priemernej mzdy v roku 2022 (1304 eur). Tento príspevok je vyplatený naraz a do 30 dní po odovzdaní záverečnej správy o výdavkoch na volebnú kampaň.

Príklad: Ak strana získala 200-tisíc hlasov, tento počet sa vynásobí sumou 13,04 eura.

Príspevok na činnosť:má rovnakú výšku ako príspevok za hlasy. Je však rozdelený na 48 častí a strane sa vypláca priebežne počas celého volebného obdobia. Príspevok na mandát:strana ho získa len v prípade, že má aj poslancov. Jeden mandát prinesie ročne 30-násobok priemernej mzdy za rok 2022. Takto sa zhodnocuje prvých 20 poslaneckých mandátov. Za 21. a ďalšie mandáty dostane strana ročne 20-násobok priemernej mzdy.

Príklad: Ak má strana 15 poslancov, príspevok na mandáty za štyri roky sa vypočíta ako 15x30x1304x4 (15 je poslancov, 30 je násobok priemernej mzdy, 1304 je priemerná mzda za rok 2022 a 4 je počet rokov volebného obdobia). Ak má strana 23 poslancov, celkový príspevok vypočítame ako súčet (20x30x1304x4) a (3x20X1304x4).

V nedávnej minulosti si už strany takto peniaze delili. V roku 2020 kandidovali ako koalícia strany Progresívne Slovensko a Spolu. Hoci nezískali potrebných sedem percent na vstup do parlamentu, výsledok stačil na štátny príspevok. Koalícia vtedy otvorene hovorila, že financie si bude deliť v pomere 50 : 50.

„Pred voľbami sme sa s partnermi dohodli na delení štátneho príspevku a podpísali sme o tom dokument. Keďže to vyžaduje zákon, po voľbách sme odovzdali ministerstvu financií druhý dokument, na základe ktorého nám bol potom vyplatený štátny príspevok,“ približuje postup z minulosti bývalý predseda Spolu Miroslav Beblavý.

Milióny pre strany

Strany, ktoré po voľbách získali aspoň tri percentá hlasov, získali aj nárok na nemalý finančný príspevok zo štátnej kasy. Rezort financií nám potvrdil, že do konca tohto roka stranám vyplatí takmer 40 miliónov eur. Súčasťou tejto sumy je aj zatiaľ nevyplatený príspevok pre koalíciu OĽaNO, Za ľudí a KÚ.

 Najväčšiu časť tejto sumy tvorí príspevok za hlasy. Ide o najväčšiu sumu a strany ho spravidla dostanú po splnení formalít krátko po voľbách. Trojkoalícia má nárok celkovo na 3,9 milióna eur za tento rok. Príspevok za hlasy tvorí z tejto sumy zhruba 3,4 milióna. Zvyšok je príspevok na mandát a príspevok na činnosť.

Najviac ministerstvo financií zatiaľ poslalo víťazovi volieb, teda Smeru. Na účet mu putovalo takmer 10 miliónov eur. Druhá najvyššia suma putovala Progresívnemu Slovensku – 7,8 milióna a prvú trojku uzatvára Hlas so sumou necelých 6,4 milióna eur.

Strany však za štvorročné obdobie dostanú omnoho viac. Príspevok na mandát a príspevok na činnosť sa totiž vyplácajú v priebehu celého volebného obdobia. Smer by si tak mal do roku 2027 prilepšiť celkovo o zhruba 23 miliónov, progresívci o 18 a Hlas o 15 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

Špeciálna prokuratúra: hrozí zastavenie závažných káuz, ako sú Gorila a Mýtnik 3

Prezidentka Zuzana Čaputová ale uviedla, že by uplatnila právo veta v prípade, ak by parlament schválil zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

 Novela trestných kódexov, ktorú schválila vláda minulú stredu, obsahuje aj návrh na výrazné skrátenie premlčacích lehôt. Podľa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry to bude mať za následok zastavenie trestných stíhaní v závažných kauzách.

O návrhoch noviel trestných kódexov a ich vplyv na konkrétne kauzy vo vecnej príslušnosti ÚŠP dnes informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a prokurátori tejto zložky prokuratúry.

Podľa Daniela Lipšica bude premlčaná kauza Gorila, kde je stíhaný Jaroslav Hašćák aj Mýtnik 3, kde je stíhaný Miroslav Výboh. Vždy sa uplatňuje tá právna úprava, ktorá je pre obvineného výhodnejšia.

Spomenul, že ak by bola novela prijatá, tak sa vráti zabavený majetok viacerým ľuďom, ktorým prepadol majetok v prospech štátu. Vzťahuje sa to aj k majetku Ladislava Bašternáka, aj na známu vilu pri Slavíne.

ÚŠP: Chýba diskusia k novelám

Prokurátor ÚŠP Ondrej Repa povedal, že mu chýba diskusia k novelám trestných kódexom. „Je to o nás bez nás.“ Hovorí, že sa pripravila úprava, ktorá umožní praktické vykúpenie sa z niektorých trestných činov finančným trestom.

Podľa neho je otázne, ako sa bude vysporiadavať s miestnou príslušnosťou káuz, a to nielen na súdoch, ale aj na prokuratúrach. Aj v tomto sa totiž majú meniť pravidlá. Podľa jeho názoru to vyzerá, že niektoré zmeny sú akoby šité na mieru, lebo v praxi sa stretávali s výhradami obvinených, ktoré teraz nachádzajú v novelách.

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár upozorňuje, že sú tu prokurátori, ktorí sa špecializovali napríklad na korupčné trestné činy alebo extrémizmus. Ak zanikne ÚŠP, budú sa musieť na túto agendu špecializovať iní prokurátori nanovo.

Podľa Masára sú väznice preplnené ľuďmi, ktorí páchajú delikty takpovediac prežitia na jeden deň, drobné krádeže a podobne. Navrhovaná úprava podľa neho nevyrieši preplnenosť väzníc.

Na margo problematiky tzv. kajúcnikov Masár povedal, že sú nielen vystavení spoločenskému tlaku, ale ešte sa idú sprísňovať podmienky, za akých môžu svoje postavenie získať.

Podľa neho sa zavádza aj dvojkolajnosť, lebo policajní vyšetrovatelia budú mať iné pravidlá než napríklad inšpektori z policajnej inšpekcie.

Nálezy sa nie vždy vzťahujú k špeciálnemu súdu

Nálezy Ústavného súdu, ktoré konštatovali porušenie práv, sa nie vždy vzťahujú k špeciálnemu súdu, upozornila prokurátorka Bizoňová. Vládni predstavitelia tým často argumentujú, prečo podľa nich treba zrušiť ÚŠP.

Prokurátor Vladimír Kuruc prehovoril o právoplatne odsúdených členoch zločineckých skupín – podla jeho slov ich boli stovky. Mnoho ľudí bolo na ŠTS odsúdených aj za korupciu, boli medzi nimi aj verejní funkcionári. Teraz sa má zo špeciálnej prokuratúry presunúť asi 1000 spisov.

„Je neuveriteľné, že v tomto cvale sa do noviel dostávajú veci, ktoré tam nemajú čo robiť,“ povedal prokurátor Matúš Harkabus. Poukázal na prípad právoplatne odsúdeného expolicajta Mariana Kučerku, ktorý sa zdržiava v Bosne. Pri dnešnej úprave by po návrate putoval ihneď do výkonu trestu, i keď by mohol žiadať o obnovu konania.

Po novom by musel súd do 5 dní rozhodnúť o prerušení trestu, ak by žiadal o obnovu konania. Harkabus sa nevie ubrániť dojmu, že niektoré zmeny sú šité na mieru.

Kritika Lipšica

Lipšic si nevie predstaviť, ako naplniť niektoré návrhy – napríklad, ako by na začiatku roka do pár dní doložil súdu, aké benefity majú stíhané osoby z jeho prípadov na iných prokuratúrach. Tak by to musel urobiť podľa navrhovanej novely.

Na margo kauzy vraždy Jána Kuciaka prokurátor Harkabus povedal, že nepredpokladá, že by prokurátor, ktorý by vec prebral po prípadnom zániku ÚŠP, vzal späť obžalobu. V prípade už vypracovali rozsiahle odvolanie proti oslobodzujúcej časti rozsudku.

Reakcia rezortu spravodlivosti

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) reagoval na tlačovú besedu ÚŠP. Vyhlásil, že odmieta, že by novelu Trestného zákona pripravovali pre konkrétnych ľudí.

„Kvôli dvom kauzám máme byť zdržanliví pri zmene trestnej politiky na európsky štandard?“ argumentoval Susko. Plánované zmeny sa podľa ministra vždy niekoho dotknú. „Určite to nerobíme kvôli nim,“ zdôraznil.

Šéf rezortu spravodlivosti tiež odmieta, že zavedením novely končí v krajine spravodlivosť. Ohlásené kroky podľa jeho slov „harmonizujú“ právnu úpravu s okolitými krajinami.

Diskusia okolo nej podľa Suska stále bezí. „Diskusia tu prebieha od roku 2006, vyhlásil.

Zmenia postavenie kajúcnikov

Lipšic upozornil, že úspešnosť obžalôb je 93 až 94 percent. V prípade „Grófky“ Roškovej už neočakáva prokurátor Masár dlhé dokazovanie, novela zákona ho podľa neho zásadne neovplyvní.

Vláda už novelu posunula do parlamentu. Prezidentka Zuzana Čaputová ale uviedla, že by uplatnila právo veta v prípade, ak by parlament schválil zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Pripravovaná legislatíva je podľa nej v rozpore s princípmi právneho štátu.

Miernejšie tresty, náramky namiesto väzenia, zmeny pre kajúcnikov aj možnosť preskúmať dohody o vine a treste. To je len niekoľko noviniek, ktoré zavádza novela trestných kódexov smerujúca do parlamentu. Jej súčasťou je aj už medializované zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. „Po vzore iných krajín, ako je Rakúsko, Nemecko, sme pristúpili k zmierneniu trestných sadzieb pri ekonomických a drogových trestných činoch,“ vyhlásil na tlačovej besede po rokovaní vlády Robert Fico. Zdôraznil, že nikomu, kto už je právoplatne odsúdený, sa trest nebude rušiť, znižovať ani skracovať.

„To je možné len v prípade, ak by zanikla trestnosť skutku. Žiadna mediálne známa vec nebude dotknutá touto novelizáciou.“ Podobne sa nedávno vyjadril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v súvislosti s právoplatným trestom 19 rokov väzenia pre Mariana Kočnera v kauze zmenky televízie Markíza.

Päť rokov v domácom väzení

Vláda chce podľa premiéra prejsť od represívneho prístupu k výchovnému. „Páchateľovi najmä nesmie byť uložená sankcia spojená s ujmou na osobnej slobode páchateľa, ak možno účel sankcie dosiahnuť uložením sankcie nespojenej s ujmou na osobnej slobode páchateľa,“ píše sa v zákone.

Podľa toho by teda sudcovia mali uprednostniť alternatívne tresty, ako sú elektronické náramky alebo povinná práca. Uloženie trestu domáceho väzenia má podľa návrhu prednosť pred uložením nepodmienečného trestu odňatia slobody a súd ho môže uložiť až na päť rokov.

Zmena sa dotkne aj trestov za korupciu. „Nemôžeme posadiť niekoho na tri roky do väzenia za fľašu koňaku,“ povedal. Spomenul aj prípad funkcionára futbalového zväzu, ktorý šiel za mreže pre debničku jabĺk a pár stoviek. Tento prípad sa skutočne stal. V roku 2013 – teda za vlády Roberta Fica – policajti vďaka agentovi prichytili pri korupcii vtedajšieho generálneho sekretára SFZ Vladimíra Wänkeho. Policajným prezidentom bol v tom čase Ján Packa a šéfom Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.

Prehodnotia aj právoplatné dohody o vine a treste

Po novom bude možné prehodnotiť aj už právoplatné dohody o vine a treste. Tie v uplynulom období uzavreli napríklad bývalý námestník SIS Boris Beňa, exsudkyňa Miriam Repáková či známy konkurzný právnik Zoroslav Kollár. Túto novinku spomenul minister spravodlivosti Boris Susko.

„Zavádzame nové možnosti súdneho prieskumu uzatvorenia dohôd o vine a treste,“ avizoval. Nová právna úprava ráta s možnosťou „preskúmania nezákonne uzavretej dohody o vine a treste na základe dovolania vo verejnom záujme“.

„Minister spravodlivosti podá dovolanie aj vtedy, ak súd rozsudkom schválil dohodu o vine a treste, ktorá nie je so zreteľom na závažné porušenie hmotnoprávnych ustanovení primeraná alebo spravodlivá,“ píše sa v novele.

Benefity pre kajúcnikov majú byť na papieri

Táto otázka je priamo spojená s problematikou spolupracujúcich obvinených, a tu sa pravidlá menia razantne. Minister spravodlivosti hovorí o zlepšení a stransparentnení ustanovení o spolupracujúcich obvinených.

„Inštitút sa zneužíval a aj vysoké trestné sadzby, ktoré boli nadhodnocované, pôsobili ,vydieračsky‘ na obvinených, ktorým potom boli ukladané podmienečné tresty. Keď sa znížia trestné sadzby, takýto tlak už na spolupracujúcich obvinených nebude vyvíjaný. Budú môcť len z vlastného rozhodnutia vypovedať o trestnej činnosti iných,“ povedal.

Hneď ako sa vyšetrovateľ a kajúcnik dohodnú na spolupráci, musia spísať záznam, z ktorého bude jasné, aké benefity mu sľúbil, podmienky na ich priznanie, spôsob, akým pomôže objasniť trestné činy a ich stručný opis. Tento záznam poputuje k prokurátorovi a stane sa súčasťou spisu. Uvidia ho tak aj obvinení, ak nebude existovať zásadný dôvod toto ich právo obmedziť.

Obsah a rozsah sľúbených výhod je podľa novely „okolnosťou potrebnou na zistenie nezaujatosti a hodnovernosti svedka“. Benefity nie sú právne záväzné, obe strany by však k nim mali pristupovať v dobrej viere. Na zákonnosť a primeranosť poskytnutých alebo sľúbených benefitov bude dohliadať prokurátor.

Už v januári aj na súde

Tento záznam poputuje aj na súd, a to už od účinnosti novely Trestného zákona. Po novom by ich teda mali predkladať aj prokurátori krajskej prokuratúry v medializovaných kauzách na Špecializovanom trestnom súde.

Všetky záležitosti súvisiace so spolupracujúcimi obvinenými musia policajti, prokurátori či súdy v neskončených veciach vyriešiť v súlade s týmto návrhom už do konca roka – ak stihne nadobudnúť účinnosť ešte v decembri, ako plánuje vláda.

Známymi spolupracujúcimi obvinenými sú napríklad bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, niekdajší šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó či exprezident daniarov František Imrecze.

„Ak prokurátor navrhuje na hlavnom pojednávaní vypočuť svedka, ktorý je spolupracujúcou osobou v prejednávanej alebo v inej trestnej veci, musí súdu oznámiť všetky benefity, ktoré mu boli poskytnuté alebo sľúbené, a to najneskôr spolu s oznámením svedka súdu.“

V záujme spoločnosti

V prípade spolupracujúcich obvinených môže prokurátor za určitých okolností navrhnúť zastavenie alebo podmienečné zastavenie trestného stíhania. Rozhodovať však bude sudca.

Pri kajúcnikovi nebude stačiť, že sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny alebo zločinu spáchaného organizovanou skupinou alebo zločineckou skupinou, alebo trestných činov terorizmu.

Dôležité je po novom aj to, že „záujem spoločnosti na objasnení takého trestného činu jednoznačne a preukázateľne prevyšuje záujem spoločnosti a poškodeného na trestnom stíhaní tohto obvineného pre taký trestný čin alebo pre iný trestný čin“. V praxi by to zrejme malo znamenať, že kajúcnik nemôže získať výhody, ak usvedčuje páchateľov menej závažných skutkov, než sú jeho vlastné. Teda ak by napríklad sám prijal miliónový úplatok a vypovedal o kolegoch, ktorí zobrali pár stoviek.

Rozhodnutie súdu dostane prokurátor, obvinený, poškodený a oznamovateľ. Všetci môžu proti nemu podať sťažnosť. A čo je dôležité – sťažnosť bude mať odkladný účinok.

Dôkaz z donútenia

Prokurátor môže prerušiť trestné stíhanie, ak sa obvinený významnou mierou podieľa na objasnení závažnej trestnej činnosti.

„Uznesenie o prerušení trestného stíhania obsahuje dôvody tohto prerušenia, spočívajúce v dohodnutých podmienkach spolupráce s obvineným počas prerušenia trestného stíhania a v dohodnutom spôsobe vyhodnocovania plnenia týchto podmienok. Podmienky spolupráce podľa predchádzajúcej vety vyhodnocuje policajt najmenej raz za tri mesiace, o čom spíše záznam,“ navrhuje novela.

Novela zavádza aj ďalšiu zmenu: „V prípade dôkazu získaného nezákonným donútením alebo hrozbou takého donútenia alebo prostredníctvom poskytnutia alebo sľubu nezákonného benefitu spolupracujúcej osobe alebo benefitu, ktorý prokurátor v rozpore s týmto zákonom neoznámil súdu, sa nesmie použiť v konaní okrem prípadu, keď sa použije ako dôkaz proti osobe, ktorá také donútenie alebo hrozbu donútenia použila alebo takýto benefit spolupracujúcej osobe poskytla alebo sľúbila, alebo keď sa použije v prospech obvineného.“

Novela rieši aj otázku, čo s páchateľmi závažných trestných činov, ktorí boli zbavení obvinenia pre nepríčetnosť. Podľa Borisa Suska tak vláda chce predísť nešťastným udalostiam, ako bola vražda ženy v Dubnici nad Váhom, aktuality.sk

X X X

Slovensku hrozí od nového roka kolaps, varujú zamestnávatelia. Priveľa ľudí odchádza do predčasného dôchodku

Viacerí zamestnávatelia totiž upozornili na to, že odchody do predčasného dôchodku začali významne ovplyvňovať počty zamestnancov.

Ak vláda nevyrieši problém s predčasnými dôchodkami, tak Slovensku hrozí od nového roka kolaps. Upozornil na to viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. 0 seconds of 15 secondsVolume 0%

Viacerí zamestnávatelia totiž upozornili na to, že odchody do predčasného dôchodku začali významne ovplyvňovať počty zamestnancov. „Vnímame to ako zásadný problém, pokiaľ sa neprijme zásadné opatrenie, tak naozaj hrozí kolaps v mnohých oblastiach od prvého januára,“ uviedol s tým, že občania môžu problémy pocítiť najmä v službách či autobusovej a vlakovej doprave.

„My to cítime vo firmách naprieč všetkými sektormi, v každej jednej firme sú s tým veľké problémy a musíme sa s tým vysporiadať,“ doplnil. Podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas) príde kabinet s riešením problému na januárovej parlamentnej schôdzi a chce ho vyriešiť v skrátenom legislatívnom konaní. Konkrétnosti však prezradiť nechcel.

Machunka dnes upozornil na problém s predčasnými dôchodkami po rokovaní medzi vládou a tripartitou o budúcoročnom rozpočte. S návrhom rozpočtu, ktorý vláda predstavila, nesúhlasí viacero sociálnych partnerov vrátane asociácie zamestnávateľských zväzov. Kritizovali tiež fakt, že vláda najprv dokument pripravila a až potom zvolala diskusiu v rámci tripartity.

Smerovali sme do provizória

Minister financií Ladislav Kamenický dnes vysvetlil, že vláda pristúpila k tomuto kroku preto, aby stihla rozpočet pripraviť a schváliť do konca roka. V opačnom prípade by nastalo rozpočtové provizórium.

Erik Tomáš vysvetlil, že septembrové predčasné voľby znamenali problém v tvorbe rozpočtu. Ak by boli v prvej polovici roka, tak by mali podľa jeho slov viac času na kreovanie rozpočtu. „Spravili sme maximum preto, aby bol návrh štátneho rozpočtu prerokovaný na tripartite ešte pred rokovaním vlády,“ povedal minister Tomáš počas dnešnej tlačovej besedy.

Počiatočné odstavenie tripartity z tvorby rozpočtu nakoniec dnes akceptovali sociálni partneri. „Vyrušuje nás ten krátky čas na pripomienky, ale rozumieme tomu, že chceme predísť rozpočtovému provizóriu,“ skonštatoval Machunka.

Práve jeho asociácia je jedna z tých, ktorá vyslovila nesúhlas s navrhovaným rozpočtom. Vyčíta mu najmä nedostatočnú konsolidáciu verejných financií. „Pol percentuálneho bodu je nedostatočná konsolidácia. Hovoríme to nie len my, ale ja Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a ďalší odborníci,“ povedal a pripomenul, že pri navrhovanom rozpočte bude naďalej rásť slovenský dlh.

V budúcom roku plánuje vláda znížiť deficit verejných financií na 5,97 percenta hrubého domáceho produktu. Schodok sa tak má znížiť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu. Celkové príjmy verejnej správy by v budúcom roku mali dosiahnuť 53,48 miliardy eur a výdavky 61,32 miliardy eur.

 Kamenický: Môže za to legislatívna smršť

Ministerstvo financií včera informovalo, že medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom.

Podľa Machunku samotný šéf rezortu financií Kamenický na dnešnom rokovaní priznal, že má Slovensko najhorší rozpočet z hľadiska deficitu v rámci Európskej únie. Skritizoval tiež vládu, že konsolidácia sa deje predovšetkým na príjmovej časti rozpočtu, čo ako doplnil znamená, že to zaplatia najmä zamestnávatelia a zamestnanci.

Kamenický údajne aj na samotnom stretnutí priznal, že za stav budúcoročného rozpočtu môžu výdavky, ktoré schválila vláda a parlament ku koncu volebného obdobia. „Dať do poriadku ten bordel s verejnými financiami bude trvať viac ako jedno volebné obdobie, čiže naplňujú sa tie moje obavy, ktoré som mal,“ priblížil médiám Kamenický s tým, že „legislatívna smršť“ na konci volebného obdobia spôsobila deficit vo výške skoro 9,2 miliardy eur.

Asociácia zamestnávateľských zväzov preto upozornila, že by mala vláda riešiť stav verejných financií znížením výdavkov štátu. „Miesto toho, aby sa tento problém, ktorý jasne pomenoval riešil zákonom, kde sa toto všetko zruší, tak sa hľadajú príjmy na strane zamestnávateľov. To je pre nás neakceptovateľné,“ pokračoval Machunka.

Štát neznižuje výdavky

Zamestnávatelia navrhli napríklad zrušiť rodičovský dôchodok a z usporených prostriedkov dofinancovať rezort zdravotníctva. Vyzvali aj na zmenu daňového bonusu a kritizovali zdanenie dividend či zmenu financovania dôchodkového systému. Za kľúčové považujú nevytváranie nových štrukturálnych výdavkov štátu. V tejto súvislosti kritizoval napríklad avizovanú vládnu podporu hypoték.

S týmto argumentom súhlasila aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá rovnako návrh rozpočtu dnes nepodporila. „Nepodporili sme ho aj z toho dôvodu, že vidíme relatívne málo až skoro žiadne opatrenia, ktoré vedú k znižovaniu výdavkov na strane spotreby štátu,“ povedal Mário Lelovský z RÚZ. Myslí si, že práve tam je veľký priestor na rokovanie. Na druhej strane považuje za plus to, že vláda neuvažola o rozpočtovom provizóriu.

Zamestnávatelia si tiež myslia, že konkurencieschopnosť slovenských podnikov môže byť reálne ohrozená, ak štát bude riešiť len zvyšovanie príjmov cez dodatočné dane a odvody. V praxi to môže znamenať, že podniky budú musieť siahnuť na časť peňazí, ktorá by mala ísť na mzdy alebo na výdavky prevádzky.

Odbory súhlasia, ale majú pripomienky

S návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok vyslovili súhlas s pripomienkami Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR), Združenie miest a obcí Slovenska(ZMOS) a za zamestnávateľov Asociácia odborových zväzov a dopravy.

Monika Uhlerová z KOZ SR po rokovaní s Kamenickým a Tomášom ocenila, že Slovensko nesmeruje do rozpočtového provizória, a že vláda pristupuje ku konsolidácií postupne a aj na strane príjmov. „To znamená, že vláda siaha po zvyšovaní daní a takých, ktoré už dlhodobo odporúčame – čiže najmä zvyšovanie daní z negatívnych externalít či nadmerných ziskov,“ skonštatovala.

Konfederácii sa však nepáči neproporcionalita výdavkov v sociálnej oblasti. „Väčšinu výdavkov vnímame ako výdavky na podporu dôchodcov. To nikto nespochybňuje, že dôchodky na Slovensku sú malé a je to jedna zo skupín, kde je potrebné finančne vypomáhať. Na druhej strane však opomíname iné sociálne skupiny, ktoré sú často viac ohrozené ako sú napríklad rodiny v mnohými deťmi, jednorodičovské domácnosti a samo živitelia,“ vysvetlila výhrady Uhlerová s tým, že Slovensko má podpriemerné výdavky na sociálnu pomoc v porovnaní s inými štátmi EÚ.

Odbory tiež vyzývajú na zvýšenie platov zamestnancov v štátne a verejnej službe. Vláda s týmto krokom v budúcom roku zatiaľ nepočíta, aktuality.sk

X X X

Maďarsko bude aj naďalej dovážať ruskú ropu cez ropovod Družba

Maďarsko získalo výnimky z ustanovení nového balíka sankcií Európskej únie, podarilo sa mu tak odvrátiť hrozbu nedostatočných dodávok energie.

Výnimka zo sankcií, vďaka ktorej môže Maďarsko dovážať ruskú prostredníctvom ropovodu Družba, bude pokračovať. Bez ropovodu Družba by Maďarsko a Slovensko neboli dostatočne zásobované, keďže chorvátska tranzitná kapacita je príliš obmedzená, uviedol počas prestávky v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Rovnako boli podľa Szijjártóa zamietnuté všetky návrhy na sankcie týkajúce sa jadrového priemyslu. Presadenie takýchto návrhov by znemožnilo rozšírenie maďarskej jadrovej elektrárne Paks, ktorá je kľúčová pre energetickú bezpečnosť krajiny, uzavrel minister.

Podľa maďarského ministerstva energetiky prichádza 65 percent ropy do krajiny z Ruska a prepravuje sa cez ropovod Družba alebo prostredníctvom ropovodu Adria, aktuality.sk

X X X

Robert Kaliňák má nového spoločníka: firmu z Abú Zabí. Nepovie, koľko peňazí od nej dostal

V prípade ministra obrany ide o ďalšie oficiálne zaznamenané spojenie s biznisom v Spojených arabských emirátoch. Nový spoločník Roberta Kaliňáka však zostáva záhadou.

Minister obrany a exminister vnútra Robert Kaliňák už nie je jediným majiteľom svojej firmy, cez ktorú pred štyrmi rokmi rozbehol vlastný biznis s konzultačnými službami. Polovicu podielu v jeho konzultantskej firme Kallan Consulting, s. r. o.,prebrala firma zo Spojených arabských emirátov (SAE).

To neznamená len to, že aktuálne vládny politik Kaliňák má spoločný biznis s niekým z Abú Zabí. S vysokou pravdepodobnosťou mu niekto z emirátov za podiel vo firme vyplatil aj peniaze. Robert Kaliňák odmietol uviesť, akú sumu za to zinkasoval.

Pre úplnosť dodávame, že Robert Kaliňák je spoločníkom aj vo firme s veľmi podobným názvom Kallan Legal, s. r. o., ktorá poskytuje právne služby.

Knižná novinkaPolitika po slovensky mapuje 13 fenoménov našej politickej histórie od únosu cez Gorilu po vraždu. Za zbierkou esejí stojí deväť mien vrátane autora bestselleru Fico Petra Bárdyho. Knihu kúpite tu.

Nová firma

Kaliňákovým novým spoločníkom v Kallan Consulting nie je fyzická osoba, ale firma s názvom Al Saqr Management Consultancy Ltd. Sídli v kancelárskej budove v meste Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Na webe o nej nie je veľa zmienok. Redakcii Aktuality.sk sa v súvislosti s ňou podarilo nájsť len jeden pracovný inzerát na pozíciu pisára a jedného mladého arabského zamestnanca, ktorý si na sociálnej sieti Linkedin uvádza, že je v tejto spoločnosti zamestnaný na pozícii manažéra administratívy.

Kto je vlastník?

Informácia o tom, kto vlastní spoločnosť z SAE, podnikajúcu s Robertom Kaliňákom, nie je verejne dostupná. Slovenský politik identitu nového spoluvlastníka vo firme nepriblížil. Neodpovedal nám na správy a tlačové oddelenie ministerstva obrany vôbec neodpovedalo na zaslané otázky.

Keďže všetky slovenské firmy by mali deklarovať konečných užívateľov výhod, v registri právnických osôb by malo byť možné nájsť skutočných majiteľov. Spoločnosť Kallan Consulting zrejme ešte nemá majiteľov aktualizovaných, v registri sú totiž rovnaké údaje od roku 2019 – podľa zápisu je jediným konečným užívateľom Kaliňák. Existuje aj ďalšia možnosť – zápis by v takom prípade stále zodpovedal skutočnosti a Kaliňák by teda stál aj za firmou z SAE.

S puškami už Kaliňákovi pomohol bohatý Arab

V Kaliňákovom prípade nejde o prvé spojenie jeho biznisu s arabskými emirátmi. V roku 2021 Aktuality.sk publikovali informáciu o tom, že spoločníkom Roberta Kaliňáka pri vývoji poľovníckej pušky je Hamad Bin Jassim Al Darwish Fakhroo z bohatej rodiny zo Spojených arabských emirátov.

Kaliňák pätinový podiel v tejto firme vlastní práve cez Kallan Consulting. Za predpokladu, že nestojí za spomínanou firmou Al Saqr Management Consultancy, je jeho podiel vo vývoji pušiek už len desatinový.

Aktuality.sk v máji tohto roka zas priniesli článok o člne, ktorý si zaobstarala firma Kallan Consulting. Kaliňák vtedy ešte na otázky odpovedal a uviedol, že čln je spojený s plánom jeho bližšie neidentifikovaného klienta zo Spojených arabských emirátov postaviť výletnú loď na Dunaji, ktorú bude servisovať práve jeho Kallan Consulting, aktuality.sk

X X X

Na Domaši plánujú plávajúcu promenádu aj parkovisko pre člny

  Náklady predstavujú viac ako sedem miliónov eur.

PREŠOV/DOMAŠA: Poslanci Prešovského samosprávneho kraja schválili investičný zámer „Typizované prístaviská, domovské prístavisko a plávajúca promenáda pre vodnú nádrž Veľká Domaša“. Náklady predstavujú viac ako sedem miliónov eur, pričom 85 percent by malo byť hradených z eurofondov.

Projekt patrí medzi kľúčový v balíku Integrovanej územnej stratégia Prešovského samosprávneho kraja. Cieľom je zatraktívniť a prepojiť jednotlivé lokality cestovného ruchu, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodnej nádrže Veľká Domaša.

Parkovisko pre rekreačné plavidlá

Projekt sa skladá z troch častí. Vytvoriť sa má dvanásť prístavísk, zložených z hlavného móla pre pristávanie výletnej lode a z móla pre rekreačné plavidlá. Okrem iného by mali byť vybudované v rekreačných oblastiach Zelená Lagúna, Monika, Eva, Hotel Zátoka, Autokemp Krym, či Kostol sv. Štefana, oblasť Valkov, ako aj Kostol najsv. Srdca Ježišovho.

Vzniknúť má aj domovské prístavisko, ktoré bude slúžiť na pristávanie a vyväzovanie výletnej lode a na nástup a výstup pasažierov v rekreačnej lokalite Dobrá.

Samotná plávajúca promenáda bude zložená z troch častí, a to plávajúce premostenie zátoky Domaša Dobrá, ďalším má byť plávajúce prístavisko pre rekreačné plavidlá s približne 120 parkovacími miestami pre rekreačné plavidlá a samotnou plávajúcou promenádou.

„Na tento kľúčový projekt je napojených niekoľko doplňujúcich projektov zameraných na investície do kultúrneho a prírodného dedičstva, odpadového hospodárstva a prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v okolí Domaše,“ dozvedeli sa z predkladacej správy poslanci.

Na stole už tri roky

Projekt je už v príprave od roku 2020, keď starostovia obci v okolí Domaše podali žiadosť na vládu o investičné stimuly, ktoré by mali pomôcť rozvoju cestovného ruchu.

Chceli vtedy podporiť výstavbu plávajúcej promenády či cyklochodníka medzi strediskami Dobrá a Valkov. Žiadali päť miliónov eur. Po nástupe novej vlády sa veci spomalili.

Obec Kvakovce zriadila za týmto účelom neziskovú organizáciu Domaša invest, ktorá pripravovala projekt. Na dokumentáciu získali dotáciu z Úradu vlády prostredníctvom Akčného plánu okresu Vranov nad Topľou.

Po schválení poslancami Prešovského samosprávneho kraja sa uzatvorí zmluva o bezodplatnom prevode práv k projektovej dokumentácii medzi župou a organizáciou Domaša invest. Zároveň vznikne zmluva medzi Prešovským krajom a dotknutými obcami, teda Kvakovcami, Holčíkovcami, Novou Kelčou a Bžanmi.

Upravili manipulačný plán

Poslancov zaujímalo, či projekt bude životaschopný, keď v minulosti bol na Domaši problém s nedostatkom vody. Po dne Domaše mohli v niektorých miestach prejsť ľudia suchou nohou.

„Kto zabezpečí, že tam bude voda?“ – pýtal so poslanec štefan Bieľak, od apríla do augusta neboli žiadne zrážky.

Jaroslav Makatúra, ktorý je nielen poslancom, ale aj starostom obce Malá Domaša konštatoval, že momentálne sa vodnej nádrže nevypúšťa toľko vody, ako v minulosti. „Došlo k zmene manipulačného plánu.“

Cyklochodník stopli

Rozvoj cestovného ruchu chceli na Domaši riešiť aj vybudovaním 13-kilometrov dlhého cyklochodníka medzi rekreačnými oblasťami Dobrá a Tišava s obcou Kvakovce. Obec začiatkom roka získala nenávratný finančný príspevok z eurofondov. V apríli ho musela stopnúť a peniaze plánuje získať z iného zdroja.

Myšlienka vytvoriť cyklochodník v tejto vyhľadávanej rekreačnej oblasti mali Kvakovce už v roku 2019, o dva roky neskôr sa jej podarilo získať aj stavebné povolenie a požiadala o peniaze z eurofondov. Priklepli jej ich až začiatkom roka 2023, no ukončenie prác má byť do konca roka, čo by nestihli.

Vodná nádrž Veľká Domaša sa rozprestiera na území dvoch okresov, a to Vranov nad Topľou a Stropkov. Je treťou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku a najväčšou na území Prešovského kraja. Už viac ako 50 rokov je obľúbenou destináciou na rekreáciu a oddych, aktuality.sk

X X X

Pustíte Rusov na olympiádu? S našimi peniazmi sa rozlúčte! Najhoršie obavy sa naplnili, Česi prišli o dôležitého sponzora

 Spoločnosť CPI Property Group oficiálne ukončila spoluprácu s Českým olympijským výborom (ČOV). Ide o reakciu na minulotýždňové rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) povoliť ruským a bieloruským športovcom súťažiť na OH 2024 v Paríži.

 Realitná spoločnosť českého miliardára Radovana Vítka od začiatku konfliktu na Ukrajine odmietali akúkoľvek možnosť účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži.

„Piatkové rozhodnutie MOV naplnilo naše najhoršie obavy. Hry v Paríži poslúžia ako platforma pre ruskú propagandu,“ uvádza výkonný riaditeľ spoločnosti Zdeněk Havelka.

 Samotná ČOV nesúhlasí s rozhodnutím, ktoré umožní Rusom a Bielorusom súťažiť pod piatimi kruhmi.

„O našom názore sme informovali MOV. Sme presvedčení, že na športovo-diplomatickej úrovni sme spravili všetko, čo bolo v našich silách a možnostiach,“ reaguje vedenie českých olympionikov.

Rozhodnutie spoločnosti CPI Property Group bolo aj napriek tomu pre ČOV prekvapivé.

 „Akonáhle sa k nám dostane oficiálne oznámenie o ukončení spolupráce, budeme všetko riešiť na základne zmluvných podmienok.“

Podľa českého portálu iSport sa firma pri slávnostnom podpise zmluvy zaviazala, že do rozpočtu ČOV prispeje v štvorročnom cykle celkovo 25 až 30 miliónov korún./agentury/

X X X

Predčasné dôchodky spôsobili alarmujúci stav. Ministri hovoria, že to musia zmeniť

Počet žiadostí o predčasný dôchodok sa medziročne zvýšil o 32 percent, čo spôsobuje obrovské problémy zamestnávateľom. Vyhlásil to v pondelok po rokovaní tripartity minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).

 Riešením je podľa prezidentky Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Moniky Uhlerovej zatraktívnenie pracovného prostredia na Slovensku.

 „Stav začína byť až alarmujúci, preto sme aj tento bod zaradili na rokovanie tripartity a hľadali riešenia. Dohodli sme sa na tom, že rezort práce spolu so sociálnymi partnermi pripraví riešenie. Chceli by sme spomínanú legislatívu predložiť v skrátenom legislatívnom konaní už na januárovej schôdzi parlamentu, keďže by mal tento problém pretrvávať aj v budúcom roku,“ objasnil Tomáš.

Ako uviedla Uhlerová, ide o dôsledok dlhodobo neriešeného problému. „Nedivím sa zamestnancom a zamestnankyniam, že túto možnosť využívajú, pretože sú unavení, majú nízke mzdy, vysoký objem odpracovaných hodín, a majú možnosť odísť do dôchodku, ktorý je len o pár eur alebo desiatok eur nižší než ich aktuálna mzda,“ dodala.

 Preto je podľa nej dlhodobým riešením skvalitnenie a zatraktívnenie pracovného prostredia na Slovensku, ako aj zvyšovanie miest tak, aby boli atraktívnejšie ako predčasný dôchodok./agentury/

X X X

Fico: Úmrtie advokáta Krivočenka treba dôkladne vyšetriť

Predseda vlády Robert Fico bude iniciovať vyšetrovanie úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka na ochorenie COVID-19 vo väzenskej nemocnici v Trenčíne a nevylučuje v tejto kauze mimoriadne rokovanie Národnej rady SR. Premiér to povedal po pondelkovej návšteve Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne.

 Krivočenko podľa neho po tom, ako ho zobrali do väzby, opakovane žiadal o stretnutie s notárom, ktorý by mu overil podpis na splnomocnení, na základe ktorého by mohol informovať svoju manželku o svojom zdravotnom stave.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška to štyrikrát odmietol,“ pripomenul premiér s tým, že Krivočenko mohol žiť a nemal byť ani obvinený, ani zadržaný, ani vzatý do väzby. Ide podľa neho o typický príklad, ako fungoval Úrad špeciálnej prokuratúry.

 Ako dodal, nemôžu nechať len tak, že zomrie na covid človek vo výkone väzby. Krivočenko bol podľa neho pravdepodobne jeden jediný väzeň na Slovensku, ktorý zomrel na covid. „Prečo práve pán Krivočenko? Zavadzal niekomu? To sú veci, ktoré treba prešetriť,“ doplnil premiér.

„Pôjdeme do rázneho vyšetrenia toho, kto zodpovedá za smrť advokáta Krivočenka. Nemôžeme sa stotožniť s vyjadrením bývalej ministerky Márie Kolíkovej, ktorá povedala, že pre neho nemali pľúcnu ventiláciu, hoci všetko bolo inak. Nemôžeme nechať tak úmrtia. Musíme sa pozrieť spätne aj na smrť generála Lučanského, ktorá je stále spojená s obrovskými záhadami,“ zdôraznil premiér.

X X X

Norberta Bödöra a Tibora Gašpara obvinili, že zachraňovali premiéra pred kompromitujúcim videom

Podľa obvinenia mali na konci jednofarebnej vlády Smeru zachraňovať Fica pred možnou kompromitáciou cez údajnú nahrávku sexuálnych radovánok vtedajšieho premiéra Roberta Fica.

Vyšetrovateľ NAKA vzniesol 6. decembra obvinenie Norbertovi Bödörovi, Tiborovi Gašparovi a ďalším osobám.

V piatok 8. decembra o tom informovala TV Markíza s tým, že nitriansky oligarcha čelí stíhaniu pre prečin podplácania a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom.

Policajný exprezident je tiež obvinený z prečinu porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom. Televízii to potvrdil prokurátor Špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. Detaily obvinenia doposiaľ neboli známe.

Aktuálne denník Sme zverejnil informáciu, že podľa obvinenia mali na konci jednofarebnej vlády Smeru zachraňovať Fica pred možnou kompromitáciou.

„Pred voľbami v marci 2016 mali obavy, že sa na verejnosť dostane video, ktoré údajne zachytávalo Ficove sexuálne dobrodružstvá,“ napísal denník Sme.

Obávali sa kompra na premiéra Fica

Nahrávku mal podľa obvinenia podnikateľ Ivan Katrinec, ktorý sa angažoval napríklad aj v prípade Ivany Jánošovej, manželky niekdajšieho poslanca Smeru Vladimíra Jánoša. Tvrdila, že ju manžel týral, a hovorila, že doma balili peniaze do alobalu.

Údajnú nahrávku mal Katrinec mať z nitrianskeho Hotela Zlatý Kľúčik, kde sa mal Fico oddávať určitým sexuálnym praktikám a hrátkam so ženami. Vypovedal o tom bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorému to mal povedať Norbert Bödör na prelome jari a leta 2015.

Denník ďalej píše, že po rozhovore s Bödörom Makó za úplatok od neho zorganizoval opatrenia proti možnému zverejneniu kompromateriálu na vtedajšieho premiéra Fica. Zapojil do nich svojho námestníka Petra Slobodu či ďalšieho podriadeného Borisa Macalu z Kriminálneho úradu finančnej správy. Zapojení boli podľa neho aj viacerí príslušníci SIS čiNAKA.

Sledovali ho aj nahrávali

Katrinca začali sledovať a zorganizovali dve stretnutia – s Bödörom v Zlatom kľúčiku a neskôr v izbe bratislavského hotela River Park nastrčený policajný operatívec. Z oboch stretnutí vyhotovili nahrávky. Snahou bolo odkúpiť nahrávku a zamedziť, aby sa dostala na verejnosť.

Po druhom stretnutí vraj vysvitlo, že Katrinec žiadnou nahrávkou Fica nedisponuje a od ďalších akcií proti nemu upustili. Zapojený do akcií bol podľa Makóa aj ďalší zo spolupracujúcich obvinených – bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník.

V prípade sú okrem Gašpara, Bödöra a Makóa ešte obvinení aj Sloboda, Macala a tiež bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Marián Zetocha, aktuality.sk

X X X

Dlh nie je obed zadarmo. Vysoké úrokové sadzby nikam neodchádzajú (názor Kennetha Rogoffa)

Hoci sa svet môže prispôsobiť vyšším úrokovým sadzbám, pre európske ekonomiky to môže byť obzvlášť náročné. Veľmi nízke úrokové sadzby sú tmelom, ktorý drží eurozónu pohromade.

Kenneth Rogoff je bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu a profesor ekonómie na Harvardovej univerzite.

Aj po nedávnom čiastočnom ústupe dlhodobých reálnych a nominálnych úrokových sadzieb sú tieto sadzby naďalej výrazne nad veľmi nízkymi úrovňami, na ktoré si tvorcovia politík zvykli. Pravdepodobne zostanú na týchto úrovniach aj keď inflácia ustupuje. Teraz je najvyšší čas prehodnotiť všeobecne rozšírený vnímanie verejného dlhu ako „obeda zadarmo“.

Deficity nikoho netrápili

Predstava, že úrokové sadzby budú navždy nízke, podporovala názor, že akákoľvek obava z dlhu je schvaľovaním „úsporných opatrení“. Mnohí dospeli k názoru, že vlády by mali mať počas recesie veľké a v normálnych časoch len o niečo menšie deficity.

Nikoho netrápili možné riziká, najmä pokiaľ ide o infláciu a úrokové sadzby. Ľavica presadzovala myšlienku, že štátny dlh možno použiť na rozšírenie sociálnych programov nad rámec toho, čo by sa dalo dosiahnuť znížením vojenských výdavkov, zatiaľ čo pre tých napravo dane existovali len preto, aby sa znižovali.

V najpomýlenejšom prístupe sa centrálne banky využívali na nákup štátneho dlhu, čo sa pri nulových krátkodobých úrokových sadzbách javilo ako beznákladové. Táto myšlienka je základom modernej menovej teórie a „helikoptérových peňazí“.

V posledných rokoch sa dokonca významní makroekonómovia zaoberali myšlienkou, aby americký Federálny rezervný systém odpísal štátny dlh po tom, čo ho nasal prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania. To je zdanlivo jednoduché riešenie akéhokoľvek potenciálneho problému so štátnym dlhom.

 X X X

V Egypte pokračujú prezidentské voľby. Jasným favoritom je dvojnásobný prezident Sísí

Ak Abdal Fattáh Sísí tieto voľby vyhrá, získa v poradí tretie – a podľa ústavy aj posledné – funkčné obdobie.

KÁHIRA: V Egypte v pondelok už druhý deň pokračovalo hlasovanie v prezidentských voľbách, v ktorých sa očakáva jasné víťazstvo úradujúceho prezidenta Abdala Fattáha Sísího, a to aj napriek tomu, že jeho pôsobenie v úrade zatienili rôzne krízy.

Tento bývalý náčelník generálneho štábu egyptských ozbrojených síl kandiduje proti trom relatívne neznámym kandidátom: Farídovi Zahránovi, ktorý je vodcom ľavicovej Egyptskej sociálnodemokratickej strany; Abdalovi Sanadovi Jamámovi zo strany Wafd, ktorá má dlhú históriu, ale je skôr okrajová, a Házimovi Umarovi z Republikánskej ľudovej strany.

Voľby, ktoré sa skončia v utorok a ktorých výsledky budú vyhlásené 18. decembra, boli zatienené vojnou v susednom palestínskom Pásme Gazy a hlbokou hospodárskou krízou v Egypte.

Sísí je kontroverznou postavou politiky Egypta

Napriek tomu veľká časť voličov odovzdáva svoj hlas práve Sísímu. Tvrdia totiž, že len on môže chrániť záujmy Egypta pred následkami vojny v Gaze. Od Sísího, za ktorého vlády sa dlh krajiny viac ako strojnásobil, tiež očakávajú, že ich ochráni pred dôsledkami zdražovania.

Ako konštatovala agentúra AFP, Sísí je favoritom volieb aj napriek tomu, že Egypt zažil v uplynulom desaťročí prenasledovanie ľudí, ktorí nesúhlasili s politikou vedenia štátu.

Za Sísího vlády boli totiž uväznené tisíce politických väzňov, a hoci prezidentský výbor pre udeľovanie milostí prepustil za jeden rok približne 1000 väzňov, ľudskoprávne skupiny tvrdia, že za rovnaké obdobie ich bolo zatknutých trikrát až štyrikrát viac.

Ak Sísí tieto voľby vyhrá, získa v poradí tretie – a podľa ústavy aj posledné – funkčné obdobie. Právo voliť má v Egypte, najľudnatejšej krajine arabského sveta, približne 67 miliónov ľudí. Očakáva, že bez relevantného súpera pre Sísího bude kľúčovým ukazovateľom nálad verejnosti účasť voličov. Tá v roku 2018 klesla o šesť bodov od volieb v roku 2014, keď svoje právo využilo 41,5 percenta voličov, aktuality.sk

X X X

FOTOZ dovolenky snov sa vrátila na nemocničné lôžko. Súperka Petry Vlhovej teraz oslavuje každý krok

Aline Daniothová utrpela v marci tohto roku vážne zranenie, po ktorom ju čakala náročná rehabilitácia. Švajčiarska lyžiarka teraz prezradila, aké pokroky sa jej za posledné mesiace podarilo dosiahnuť.

Začiatkom tohto roka si Aline Daniothová už štvrtýkrát počas svojej kariéry natrhla krížový väz. „Celý týždeň som preplakala. Všetky emócie museli ísť von,“ povedala v lete pre portál CH Media. Napriek nepriazni osudu však nikdy nepomyslela na to, že sa vzdá a vždy bola odhodlaná pokračovať.

 „Stratila som už veľa rokov svojej kariéry, preto na seba nevyvíjam žiadny tlak,“ povedala 25-ročná športovkyňa, ktorá deväť mesiacov po ťažkom zranení priblížila, ako prebiehala jej rehabilitácia.

Na sociálnej sieti zverejnila fotografiu svojho zoznamu cieľov, ktoré sa jej za posledné mesiace podarilo dosiahnuť. „Oslavuj každý krok,“ znie motivačný nadpis.

Prvú operáciu podstúpila 17. marca a netrvalo ani mesiac, kým sa 11. apríla zbavila barlí. Potom s priateľom odletela do Spojených štátov, kde si okrem iného užívala aj lezenie, behanie a surfovanie.

Zoznam cieľov Aline Daniothovej. Zdroj: Instagram / alinedanioth

Hneď po návrate z dovolenky sa však musela znovu podrobiť operácii. „Z dovolenky snov na nemocničné lôžko,“ informoval denník Blick. Lekári jej 7. júna zrekonštruovali krížový väz pomocou kúska patelárnej šľachy. „Teraz to už vyzerá dobre,“ napísala lyžiarka, ktorá si už štyri dni na to vychutnávala výlet v prírode a za 12 dní mohla opäť chodiť bez barlí. Onedlho začala bicyklovať, liezť na stene a posilňovať.

„Dôveruj pokroku. Vedz, že si presne tam, kde máš byť, aj keď možno nie si tam, kde by si chcel byť,“ napísala Aline Daniothová na koniec zoznamu svojich splnených cieľov.

Ak by bola Švajčiarka ušetrená od zranení, túto zimu by už mala za sebou tri slalomy a možno aj nejaký obrovský slalom. Realita je však iná. „Dosiahla som už veľa krokov, teraz ma čakajú ďalšie testy a potom sa začne odpočítavanie do môjho vysnívaného cieľa, ktorým je lyžovanie,“ uviedla Aline Daniothová, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.