Fiktívne transakcie, veľké provízie. Čo o Haščákovom obvinení prezrádza Gorila. Vyhrážky Kyjevu

Ako si hlavní aktéri kauzy Gorila delili provízie pri privatizácii? Ktorých obchodov sa majú týkať skutky, z ktorých bol obvinený finančník Jaroslav Haščák? Podrobnosti z vyšetrovania údajnej zločineckej skupiny okolo Jaroslava Haščáka ani samotné skutky nie sú známe. Viac svetla do prípadu tak môže zatiaľ priniesť údajný spis Gorila zverejnený na internete ešte v roku 2011. Podľa Haščákovho advokáta si policajný vyšetrovateľ mýli hroziace fiasko so želanou vidinou úspechu.

Niekdajší spoluzakladateľ spoločnosti Penta Haščák bol v súvislosti s privatizáciou štátneho majetku po rokoch obvinený z viacerých trestných činov. Spis Gorila približuje, ako vtedajšia šéfka Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková získala za svoje služby pre Pentu 200 miliónov slovenských korún a ako ich spolu následne legalizovali.

Z aktuálneho obvinenia polície vyplývajú podozrenia o korupcii na Správe jadrovoenergetických zariadení. „Bude mať investičné plány rádovo v miliardách. Je tam priestor pre veľké provízie,“ píše sa v tejto súvislosti v spise Gorila.

„V stredu 23. novembra tohto roku vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Spolu s Haščákom majú byť zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny obvinení aj exminister hospodárstva Jirko Malchárek a bývalá predsedníčka Výkonného výboru FNM za SDKÚ Anna Bubeníková. Členmi tejto údajne zločineckej skupiny mali byť aj dvaja členovia Výkonného výboru FNM z rokov 2005 a 2006 Jozef Jurica a Peter Huňor.

Všetci títo okrem Haščáka, ktorý nebol zamestnancom štátu, sa mali dopustiť aj pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku na Správe jadrovoenergetických zariadení GovCo, a.s.

Tej v tom čase predsedal Stanislav Reguli a jeho podpredsedom bol Vladimír Rigász. A napokon, Haščák mal tiež spolu s Malchárkom, Bubeníkovou a Juricom podľa polície spáchať aj obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

 Spoločnosť Penta a Jaroslav Haščák aj naďalej všetky obvinenia odmietajú. „Uznesenie, ktoré malo ukázať, aké bude rozuzlenie kauzy začatej ešte dňa 9. januára 2012, v realite prinieslo dramaticky odlišný obrázok. Že ako nakoniec dopadne umelo predlžované konanie, v ktorom si orgány činné v trestnom konaní nechcú priznať fiasko doterajšieho postupu, keď sa jeho vedenia ujme osoba, ktorá si hroziace fiasko pomýli s vidinou úspechu,“ tvrdí Haščákov advokát Martin Škubla.

„Niekedy teda obvinenie inkriminuje toho, kto ho vznáša, a nie toho, voči komu smeruje. A niekedy obvinenie po 11 rokoch vyšetrovania nie je novým začiatkom kauzy, ale začiatkom jej konca, keďže konfrontácii s obhajobou a jej argumentami sa orgány činné v trestnom konaní jednoducho nemôžu vyhýbať donekonečna,“ dodáva Škubla.

Fiktívne transakcie

Hlavnou náplňou FNM bola privatizácia štátneho majetku. Medzi najväčšie privatizačné projekty v jeho réžii patril predaj Slovak Telekomu, Slovenského plynárenského priemyslu, Slovenských elektrární či Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Bubeníková mala podľa Gorily zarobiť na viacerých projektoch.

„Bolo zistené, že koncom roka 2006 zinkasovala Anna Bubeníková od predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka cca 200 mil. Sk za služby, ktoré v prospech tejto finančnej skupiny počas svojho pôsobenia na FNM v rokoch 2002 – 2006 vykonala, išlo o súhrnnú odmenu za jej služby pri privatizácii,“ uvádza spis Gorila.

 Podľa spisu išlo o spoločnosti ako Slovenské elektrárne (poradcom talianskeho nadobúdateľa Enel bola Penta), Paroplynový cyklus (získala ho Penta), Slovenská plavba a prístavy (spoluzískala ju Penta), za služby pri príprave privatizácie prevádzkovej činnosti Podtatranskej vodárenskej spoločnosti a Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktoré získala Penta v spolupráci s francúzskou Veoliou. Následne mal Haščák pomáhať Bubeníkovej aj pri legalizácii týchto úplatkov.

„Výplatu uvedenej sumy zrealizoval Haščák prostredníctvom platby za tri analýzy slovenského realitného trhu a za bližšie neustanovenú výrobnú halu v Medzilaborciach od bližšie nezistenej britskej spoločnosti pod vplyvom Penty v prospech Bubeníkovej,“ uvádza sa v spise.

 Fiktívnosť transakcie mala spočívať v tom, že tieto tri analýzy realitného trhu spracovali v skutočnosti pre interné potreby Penty piati pracovníci spoločnosti Penta, ktorí na nej robili zhruba jeden rok. Tiež výrobná hala v Medzilaborciach mala mať omnoho nižšiu reálnu hodnotu ako bolo v kúpno-predajnej zmluve deklarované (len cca 10 mil. Sk).

Transakcia bola uskutočnená prostredníctvom kúpy akcií spoločnosti Elementa pod vplyvom Bubeníkovej. Uvedená transakcia prebehla do januára 2007 a následne vstúpila spoločnosť Elementa do likvidácie.

Najlukratívnejšie GovCo – priestor pre veľké provízie

Ku trestným činom malo podľa polície prísť aj pri správe štánej akciovej spoločnosti GovCo. Založili ju Slovenské elektrárne ako svoju dcérsku firmu v júli 2005. V auguste 2006 bol zmenený jej obchodný názov na Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS).

Podľa spisu Gorila mal Haščák Malchárkovi 15. decembra 2005 vysvetľovať, že spoločnosť GovCo bude v budúcnosti po Slovenských elektrárňach najväčší biznis. Očakával totiž, že do budúcnosti zostanú v štátnom vlastníctve už iba tri zaujímavé čisto štátne podniky – osobná doprava ŽSR, SEPS a GovCo.

„Z nich bude GovCo jednoznačne najlukratívnejšie. GovCo bude mať investičné plány rádovo v miliardách, v niektorých rokoch to bude vychádzať aj na viac ako 10 mld. Sk. Je tam priestor pre veľké provízie,“ približuje spracovateľ analýzy Gorily. Haščák podľa spisu 5. mája 2006 dokonca hovoril, že v GovCo sa podľa odhadov „v najbližších 10 rokoch minie 70 –140 mld. Sk“.

Provízia na rozdelenie je 21,5 miliónov

Pre upevnenie svojej pozície chcel vraj Haščák rozšíriť predstavenstvo spoločnosti GovCo z troch na piatich členov. Predsedom predstavenstva sa mal stať podľa Haščákovho rozhodnutia Vladimír Rigász. „Haščák sa už dohodol s Rigászom a dúfa, že bude fungovať v prospech jeho záujmov,“ píše analytik SIS.

„Malchárek hovorí, že predsedom predstavenstva GovCo, a.s. má byť podľa dohody s Ivanom Miklošom „Reguli“. Haščák hovorí Malchárkovi, že to je jeho rezort a „Reguliho“ má odmietnuť. Malchárek hovorí, že s tým asi bude mať problém, pretože Miklošovi na tom veľmi záleží. Haščák teda navrhuje, že „Reguli“ bude predseda predstavenstva a Rigász bude generálny riaditeľ,“ približuje spis Gorila.

Tak sa napokon aj stalo, ale len čiastočne. Reguli sa stal predsedom predstavenstva len o niekoľko týždňov neskôr 24. januára 2006. Rigász sa ale generálnym riaditeľom nestal. Bol však zvolený za člena predstavenstva od 3. januára 2006 a od 22. februára 2006 bol ministerstvom hospodárstva určený do funkcie podpredsedu predstavenstva. Odtiaľ bol odvolaný 30. októbra 2006.

Podľa spisu Gorila ale v spoločnosti došlo aj k rozdeľovaniu provízií. Tie mali pochádzať z projektu na informačný systém za 170 mil. Sk. „Obchod riadil za Pentu Peter Benedikt. Provízia z obchodu na rozdelenie je 21,5 mil. Sk. Haščák to pôvodne plánoval rozdeliť na tretiny (Világi, Malchárek, Grošaft) ale nestihol to oznámiť Világimu a Grošaftovi. Haščák sa pýta Malchárka či má dať všetko Malchárkovi, alebo ako prejav dobrej vôle dajú niečo aj Világimu a Grošaftovi. Malchárek sa pýta, či to nie je lacné gesto. Haščák reaguje, že teda všetko pôjde Malchárkovi,“ uzatvára túto tému analytik SIS v spise Gorila.

Penta vo svojej analýze spisu tvrdí, že Haščák GovCo nemohol riadiť, lebo firmu riadilo ministerstvo hospodárstva. Nemohol vraj ani rozdeľovať provízie za informačný systém, lebo žiadny obstarávaný nebol.

„Citácie Spisu Gorila týkajúce sa obstarávania informačného systému preto nie sú pravdivé. Naviac, neexistuje záujem a motív ktorý by mal mať Jaroslav Haščák resp. Penta na obstaraní akéhokoľvek informačného systému v GovCo, keďže Penta nebola ani akcionárom a ani nebola akokoľvek majetkovo prepojená s GovCo,“ uviedla Penta v analýze spisu.

Najznámejší obvinení v kauze Gorila

 Jaroslav Haščák, spoluzakladateľ finančnej skupiny Penta a jeden z najbohatších Slovákov. Penta okrem obchodovania s cennými papiermi hrá významnú úlohu aj na realitnom trhu a najmä v zdravotníctve. Vlastní sieť nemocníc, zdravotnú poisťovňu a sieť lekární. Vlani v lete svoj podiel v Pente previedol do takzvaného zvereneckého fondu.

 Jirko Malchárek, bývalý automobilový pretekár sa v roku 1998 stal poslancom Národnej rady. Od roku 2005 podpredseda vlády Mikuláša Dzurindu a exminister hospodárstva. Keď bol v roku 2005 vylúčený zo strany ANO, založil novú neúspešnú stranu Nádej. Venuje sa predaju automobilov.

 Anna Bubeníková, počas oboch vlád Mikuláša Dzurindu bola predsedníčkou Výkonného výboru Fondu národného majetku, kde sa vrátila aj za vlády Ivety Radičovej. Funkciu opustila až po zverejnení spisu Gorila v roku 2012. Neskôr mala pôsobiť v Grécku ako poradkyňa pri privatizácii. Údajne vlastní menší podiel v úspešnej developerskej skupine Corwin./agentury/

 X X X

 Kremeľ odmietol Bidenov návrh na rokovania, vojenská operácia bude pokračovať ďalej

Rusko odmietlo v piatok návrh amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý navrhol, že je pripravený rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ak sa šéf Kremľa bude usilovať ukončiť vojnu na Ukrajine. Vyplýva to z vyjadrenia kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova, podľa ktorého bude ruská ofenzíva na Ukrajine pokračovať.

„Čo vlastne povedal prezident Biden? Povedal, že rokovania sú možné až po tom, keď Putin skončí (agresiu) na Ukrajine,“ uviedol Peskov. Dodal, že Kremeľ takéto podmienky neakceptuje. „Špeciálna vojenská operácia pokračuje,“ vyhlásil. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Americký prezident predložil Moskve predmetný návrh na štvrtkovej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Bielom dome. Ako však Biden pokračoval, bezprostredne nemá v pláne hovoriť s Putinom, keďže ten zatiaľ neurobil nič pre skončenie agresie. Naopak, ruská armáda podľa Bidena spôsobuje na Ukrajine „neuveriteľné jatky“, pričom bombarduje civilistov, materské školy, nemocnice či detské domovy. „To, čo robí (Putin), je choré,“ vyhlásil.

Peskov v piatok povedal, že ruský prezident je pripravený na rozhovory s cieľom zabezpečiť rešpektovanie záujmov Ruska, avšak dodal, že postoj Washingtonu komplikuje akékoľvek možné rokovania.

„Spojené štáty neuznávajú nové územia ako súčasť Ruskej federácie,“ uviedol hovorca s odkazom na štyri ukrajinské administratívne celky – oblasti Doneckú a Luhanskú a časti oblastí Chersonskej a Záporožskej –, ktoré Rusko nezákonne anektovalo.

Hovorca Kremľa dodal, že pred začiatkom ruskej vojenskej operácie z februára tohto roka Putin viackrát navrhol rozhovory so Severoatlantickou alianciou, s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) i so Spojenými štátmi, ale tieto pokusy sa ukázali ako neúspešné, aktuality.sk

X X X

Vyhrážky Kyjevu: Ukrajinské ambasády v Európe dostali balíčky s očami zvierat

 Veľvyslanectvo a konzuláty Ukrajiny v niekoľkých európskych krajinách, vrátane Česka, dostali zakrvavené balíčky obsahujúce zvieracie oči. Dnes o tom na facebooku informoval hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nykolenko.

 Podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu sa vláda v Kyjeve domnieva, že ide o naplánovanú kampaň teroru a zastrašovanie ukrajinských zastupiteľských úradov.

Nykolenko napísal, že po sérii listových bômb odhalených v uplynulých dňoch v Španielsku prišli krvavé balíčky obsahujúce zvieracie oči na ukrajinské veľvyslanectvo v Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a Rakúsku, na generálne konzuláty v Neapole a Krakove a na konzulát v Brne. Popísal, že balíčky boli nasiaknuté pravdepodobne krvou a zapáchali. „Skúmame význam tohto odkazu,“ dodal.

Nykolenko informoval aj o incidentoch v iných krajinách. Poničený bol podľa neho vchod do rezidencie ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne, na veľvyslanectve v Kazachstane ktosi nahlásil, že sa tam nachádza výbušnina, ale táto informácia nebola pravdivá. Ambasáda v USA dostala list s kópiou článku kritického voči Ukrajine. Nykolenko napísal, že rovnako ako väčšina ostatných zásielok aj tento list došiel z jednej európskej krajiny. O akú ide, ale nešpecifikoval.

„Nedokážu Ukrajinu zastaviť na diplomatickom fronte, a tak sa nás snažia zastrašiť,“ uviedol Kuleba v citácii zverejnenej na Nykolenkovom profile. Šéf ukrajinskej diplomacie nariadil zvýšiť bezpečnostné opatrenia na ukrajinských ambasádach a konzulátoch.

 Aj na ukrajinské veľvyslanectvo v Prahe bola v piatok doručená podozrivá zásielka podobná tej, ktorú pyrotechnici skúmali dopoludnia v Brne. Polícia v okolí čiastočne obmedzila dopravu, uviedla to na sociálnej sieti Twitter.

„Na veľvyslanectvo Ukrajiny v Prahe dorazila podobná zásielka. Aj tu pyrotechnici robia analýzu obsahu obálky, ktorá na prvý pohľad vyzerá podobne ako tá, ktorá bola doručená do Brna,“ napísala polícia. V bezprostrednom okolí čiastočne uzatvorili cestné komunikácie, osoby však neevakuovali.

Predpoludním pre podozrivú zásielku polícia evakuovala šesť zamestnancov ukrajinského konzulátu v Brne a tiež priľahlé okolie budovy vrátane materskej školy. Po preskúmaní vylúčila, že by v zásielke bol nástražný výbušný systém ako v podobných obálkach doručených na rôzne inštitúcie v Španielsku. Uviedla, že sa v nej našla živočíšna tkanina.

„Nemáme žiadne informácie o tom, že by pracovníkom konzulátu či najbližšiemu okoliu hrozilo nejaké nebezpečenstvo, avšak naďalej platí pôvodne vyslovené varovanie o kontrole prichádzajúcej pošty konzulátov a zbrojných spoločností,“ uviedla polícia na Twitteri.

Zásielka podľa skorších informácií polície typovo zodpovedala tzv. listovým bombám, ktoré v posledných dňoch zachytili v Španielsku. Polícia preto evakuovala budovu konzulátu a jej najbližšie okolie vrátane materskej školy. Deti presunula do pristaveného autobusu a uzatvorila aj najbližšiu ulicu.

Zásielky obsahujúce výbušninu zachytili na viacerých miestach v Španielsku. V stredu jedna vybuchla na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, vo štvrtok ďalšiu doručili na americké veľvyslanectvo. Okrem ambasád ich dopravili aj na španielske ministerstvo obrany, leteckú základňu Torrejón de Ardoz a do zbrojárskej firmy v Zaragoze vyrábajúcej granátomety expedované na Ukrajinu./agentury/

X X X

Rodinkárstvo v OĽANO: Mikulec prihral zákazku za 2,5 milióna Hegerovmu známemu

 Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) potvrdila skoršie rozhodnutie úradu, že Ministerstvo vnútra zmluvou s firmou Dustream production za 2,5 milióna eur za účelom manažmentu situácie na hranici SR s Ukrajinou po vypuknutí vojny porušilo zákon. Ako informuje na sociálne sieti Nadácia Zastavme korupciu, predmetná spoločnosť bola totiž v roku 2020 postihnutá za nelegálne zamestnávanie.

 „Rezort s ňou nemal obchodovať aspoň tri roky. Navyše firmu odporučil ministrovi premiérov kamarát,“ uviedla nadácia s tým, že „kamarátova“ firma GD identity sa zároveň stala subdodávateľom zákazky.

Ministerstvo vnútra SR v reakcii uviedlo, že sa nestotožňuje so závermi predmetného rozhodnutia ÚVO. „Považuje ho za rozporné so zákonom aj skutkovým stavom a využije všetky právne prostriedky na jeho nápravu,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová. Doplnila, že zmluva so spoločnosťou Dustream production, s.r.o., bola ukončená ku dňu 10. júna 2022 a činnosti na východnej hranici momentálne ministerstvo zabezpečuje vlastnými kapacitami.

 Nadácia zastavme korupciu ešte na jar tohto roku poukazovala na zmluvu rezortu vnútra so spoločnosťou Dustream production za 2,5 milióna eur s DPH na „Komplexný manažment procesu evidencie, transportu a starostlivosti o utečencov.” Firmu podľa mimovládky ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi totiž poradil známy predsedu vlády Eduarda Hegera Július Slovák. Jeho firma GD Identitity podľa nadácie v minulosti pracovala pre OĽaNO, konkrétne ozvučovala volebnú noc./agentury/

X X X

Putin nariadil zabiť Zelenského? Predchodcom Putina sa vražedný útok podaril

Britský bezpečnostný inštitút RUSI zverejnil informácie, ktoré podľa jeho zástupcov vychádzajú zo zaistených ruských dokumentov. Údajne z nich vyplýva, že Vladimir Putin pred spustením invázie na Ukrajinu zrejme podpísal plán likvidácie vedúcich predstaviteľov Ukrajiny. Na ich čele stojí prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zvyšok ukrajinských politických elít mal podľa prezentovaných očakávaní Moskvy ujsť, alebo padnúť do zajatia.

Bez ohľadu na to, či britský inštitút disponuje reálnymi plánmi Kremľa, útok ruských výsadkárov na letisko pri Kyjeve v mnohom pripomínal výsadok sovietskych elitných síl na pražskom letisku v roku 1968 a následný únos československej politickej reprezentácie. Po ňom nasledovala dvadsaťročná okupácia krajiny sovietskymi vojskami.

O desaťročie neskôr Kremeľ nariadil ešte vražednejšiu operáciu a sovietski zabijaci ju dotiahli až do tragického konca. Viac vo videu na začiatku článku.

Rusi rozpútali vojnu na Ukrajine do veľkej miery už v roku 2014. Čo sa dialo po odtrhnutí časti ukrajinského územia a aké to malo následky, sa dočítate v knihe Ešte sme nezomreli od reportérky Aktuality.sk Stanislavy Harkotovej. Knihu si môžete kúpiť TU, aktuality.sk

X X X

Scholz vyzval Putina, aby stiahol vojsko z ukrajinského územia a ukončil vojnu

Scholz počas hodinového telefonátu odsúdil najmä ruské útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v piatok naliehal na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine diplomatickým riešením a stiahol ruské vojská z ukrajinského územia. Uviedol to hovorca nemeckého kancelára Steffen Hebestreit po telefonáte oboch lídrov. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Kancelár vyzval ruského prezidenta, aby čo najskôr dospel k diplomatickému riešeniu vrátane stiahnutia ruských jednotiek,“ povedal Hebestreit.

Scholz počas hodinového telefonátu odsúdil najmä ruské útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zdôraznil odhodlanie Nemecka naďalej „podporovať Ukrajinu pri zabezpečovaní obranyschopnosti proti ruskej agresii“.

Obaja lídri diskutovali aj o svetovej potravinovej bezpečnosti, ktorú rusko-ukrajinský konflikt ohrozuje. Scholz a Putin sa zároveň dohodli, že „zostanú v kontakte“.

X X X

 Martin Behula: Hegerovej vláde zostali už iba Haščák s Kaliňákom

Tento týždeň sa niesol v znamení správ o stave republiky. Tej oficiálnej, ktorú v utorok predniesla Zuzana Čaputová, i tých ostatných, ktoré prinieslo dianie v štáte. Hlavné slovo si opäť vzala spravodlivosť.

Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov.

Zuzana Čaputová dala vláde Eduarda Hegera v utorok jasne najavo, že tým, ako vládne, sa sama oberá o legitimitu. „Mnohé z [kríz vláda] manažuje spôsobom, ktorý do posledných okamihov robí z krízy drámu. Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, koho viacej povzbudzujeme, či komu dôverujeme,“ dodala.

Súmrak Hegerovej vlády

Len deň predtým sa Hegerovi podarilo na poslednú chvíľu zažehnať výpovede tisícok lekárov. A minister financií Igor Matovič sa do poslednej chvíle snažil, aby to nevyšlo, lebo dohodu považoval za svoju prehru.

Aby nemala menšinová vláda dosť vlastných starostí, irónia politického osudu chcela, že pár hodín po prezidentkinom prejave Generálna prokuratúra oznámila, že zrušila všetky obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka v kauze Súmrak i takmer celé vyšetrovanie, ktoré im predchádzalo.

K obvineniam zo založenia zločineckej skupiny sa právnici od začiatku stavali pomerne skepticky, no prvý námestník Maroša Žilinku Jozef Kandera zrušil aj obvinenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a vyzradenia daňového tajomstva.

To posledné sa síce vyšetruje, no podľa prokuratúry môže byť skutok premlčaný. A hoci Žilinka tvrdí, že jeho úrad ako strážca zákonnosti nemohol konať inak, vyzeralo to skôr, že hľadal spôsoby, ako pomôcť obvineným, nie spravodlivosti.

Legitimita odvodená od Fica

Podľa viacerých komentátorov a asi aj mnohých voličov zrušením obvinenia Ficovi a Kaliňákovi „protikorupčná“ vláda stratila posledný zmysel svojej existencie. Richard Sulík to vzápätí použil ako jeden z argumentov, prečo podáva návrh na vyslovenie nedôvery Eduardovi Hegerovi.

Nuž, realista by povedal, že vláda, ktorej legitimita stojí na obvinení jedného opozičného politika, je na tom naozaj zle. A cynik by dodal, že je to v poriadku, pretože sa aspoň ukázalo, že orgány činné v trestnom konaní – v tomto prípade Generálna prokuratúra – majú naozaj rozviazané ruky. Hegerova vláda však nemusela dlho hľadať ďalší dôvod svojej existencie.

NAKA totiž obnovila vyšetrovanie kauzy únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha, ktorý mal podľa nemeckej prokuratúry do Vietnamu letieť z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom možno aj s vedomím ministra vnútra Kaliňáka. A včera vyšlo najavo, že obvinení sú aj hlavní aktéri kauzy Gorila Jaroslav Haščák, Jirko Malchárek a Anna Bubeníková.

Koaliční politici ako Andrej Stančík či Juraj Šeliga hneď začali šíriť tvrdenie, že obvinenia len zvýšia tlak na predčasné voľby a Igor Matovič si nenechal ujsť príležitosť kopnúť si do Richarda Sulíka, keď poznamenal, že Haščák je Sulíkov osobný priateľ.

Odvodzovať dôvod existencie vlády od práce polície a prokuratúry je však absurdné. Nemá totiž ako ovplyvniť jej výsledok. Aj keby Hegerov kabinet dovládol do riadnych volieb, nikto mu nezaručí, že únos Trinh Xuan Thanha alebo Gorila sa vtedy dostanú pred súd. A aj keď budú mať orgány činné v trestnom konaní rozviazané ruky, nemusí to stačiť na odsúdenie či obžalobu.

Taraba stále na stole

Ak je Hegerova vláda naozaj protikorupčná, mala by sa viac zaujímať o veci, ktoré sú v jej moci. Napríklad o to, že návrh „opozičného“ poslanca Tomáša Tarabu na výrazné zníženie trestov za ekonomické trestné činy je stále na stole.

Alebo o to, že koaličný „riadiaci partner“ Boris Kollár ho otvorene podporuje a štrnástim poslancom, ktorí nechcú zahlasovať za rozpočet, ak Tarabov návrh prejde, odkazuje, že vydierajú a nechcú pomoc pre ľudí.

Už to, že sa o tomto návrhu vôbec uvažuje, je pre Hegerovu vládu hanba. Namiesto toho, aby porozmýšľali, kde urobili protikorupční súdruhovia z OĽaNO chybu, sa však venujú nadávaniu Richardovi Sulíkovi za to, že chce s Hlasom vysloviť nedôveru vláde. Vraj uzavrel zmluvu s diablom. A predať protikorupčnú agendu za tichú podporu od tarabovcov je potom čo?

A keď im to dôjde, mohli by sa tiež zamyslieť nad tým, prečo je podľa prieskumu Ipsosu najprijateľnejším kandidátom na premiéra Peter Pellegrini a druhým je nepolitik Ivan Korčok. A spomenúť si, čo im to prezidentka hovorila o tom ničení posledných zvyškov dôvery.

Hrdina týždňa

Roman Mikulec, ktorý je podľa OĽaNO garantom rozviazaných rúk vyšetrovateľov, prežil rekordné siedme odvolávanie z postu ministra vnútra. Podporilo ho už len 47 poslancov, teda necelá tretina parlamentu.

To mu však nebránilo poďakovať Národnej rade, že mu vyjadrila dôveru a dodal, že sa nenechá zlomiť. Nuž, takáto nezlomnosť a absencia sebareflexie je vskutku hrdinská, aktuality.sk

X X X

Rakúska polícia zadržala dvoch Slovákov, na ktorých bol vydaný európsky zatykač

Krajinský kriminálny úrad vo Viedni vo štvrtok zadržal dvoch slovenských občanov, po ktorých bolo vyhlásené pátranie na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu. TASR správu prevzala v piatok z agentúry APA.

Prvého podozrivého, 43-ročného muža, zatkli v ranných hodinách na ulici vo viedenskom obvode Penzing. Druhú osobu (34) zadržali popoludní v obvode Hernals.

Prvý podozrivý bol na Slovensku odsúdený na dvojročný trest odňatia slobody za viaceré majetkové trestné činy, píše APA. Po druhej osobe viedenské úrady pátrali v súvislosti s prechovávaním drog, krádežou a zneužívaním údajov, aktuality.sk

X X X

Regionálny výber: Do vlakov! Kričí ministerstvo a škrtne ďalšie. O čom sú hry v samosprávach

Vitajte v našich regiónoch. Čo všetko ovplyvňuje život v obciach a mestách? Zmeny a rozhodnutia na centrálnej úrovni, ale aj spory v samosprávach. Často sú len o tom, kto z koho.

Tak ako každý piatok, aj tentoraz vám prinášame výber informácií a udalostí z našich regiónov, zaujímavé číslo a krátke správy. Dnes ich pre vás pripravila Jana Paulovská.

Nervy Kysučanov, celé desaťročia skúšané dopravou, dostali ďalší šok

KYSUCE: Už v budúcom týždni by mal začať platiť nový cestovný poriadok vlakov. Nový grafikon má podľa ministerstva skvalitniť a zefektívniť dopravu pre väčšinu cestujúcich, zvýšiť ponuku v regionálnej doprave, zrýchliť diaľkovú dopravu. Toľko logické, múdre a úradnícky čisté vyjadrenie.

ISTEŽE, DOSIAHNÚŤ SPOKOJNOSŤ VŠETKÝCH CESTUJÚCICH JE TAKMER NEMOŽNÉ: To by sme museli žiť niekde v Japonsku, ale dopravou skúšané nervy Kysučanov by si už zaslúžili aspoň štipku ohľadu. Situáciu opisuje Magda Paluchová v článku, aktuality.sk

X X X

Návrh na obvinenie, bitka v dome priateľky Dary Rolins. Na Nedvěda sa to sype

Turínska prokuratúra navrhla obviniť bývalého prezidenta talianskeho futbalového klubu Juventus Turín Andrea Agnelliho a desať členov jeho predstavenstva po vyšetrovaní v súvislosti s falšovaním účtovníctva.

 .Očakáva sa, že dátum predbežného vypočutia, v ktorom sa rozhodne o prípadnej obžalobe a pojednávaní, oznámia v priebehu budúceho týždňa.

Medzi podozrivými sú aj bývalý viceprezident klubu a český reprezentant Pavel Nedvěd, generálny riaditeľ Juventusu Maurizio Arrivabene či bývalý športový riaditeľ klubu Fabio Paratici.

„Juventus je naďalej presvedčený, že vždy konal správne a má v úmysle brániť svoje firemné, ekonomické a športové záujmy na všetkých fórach,“ citovala vyhlásenie talianskeho veľkoklubu agentúra AP.

 V pondelok náhle rezignovali na svoje funkcie všetci členovia klubového predstavenstva na čele s prezidentom Agnellim, ktorý viedol Juventus vyše 12 rokov.

Prokuratúra od minulého roka vyšetruje, či Juventus inkasoval nelegálne provízie z prestupov a hosťovaní hráčov.

Prípad sa tiež zaoberá tým, či boli investori oklamaní vystavením faktúr za neexistujúce transakcie, čo sa môže považovať za falšovanie účtovníctva. Ide o hráčske zmluvy, prestupy a rokovania s agentmi z rokov 2018 až 2020.

 Na začiatku pandémie Juventus uviedol, že 23 hráčov súhlasilo so znížením platu na štyri mesiace, aby pomohli klubu prekonať krízu. Prokurátori však tvrdia, že hráči sa vzdali iba jedného mesačného platu. Mali objaviť aj tajné platby bývalému hráčovi Cristianovi Ronaldovi, ktoré klub nenahlásil.

Juventus je kótovaný na milánskej burze, čo pripúšťa regulačnú kontrolu zo strany dozorného orgánu CONSOB. Talianske médiá tvrdia, že finančného riaditeľa Juventusu Stefana Cerrata zachytili telefónne odposluchy ako hovorí, že ak CONSOB spochybní jeho kroky, tak regulátora „oslní peknými rečami“.

 Bitka v dome slovenskej priateľky

Deň po návrhu obvinenia priniesli viaceré médiá správu o incidente v dome Nedvědovej priateľky Dary Rolins v obci Tuchoměrice neďaleko Prahy. Práve futbalová legenda sa podľa informácií denníka Blesk mala v utorok večer dostať do potýčky s iným mužom.

Policajná hovorkyňa Michaela Richterová pre spomínaný zdroj uviedla:

„Môžeme potvrdiť vzájomné napadnutie dvoch mužov v utorok pred 22. hodinou. Čo sa presne stalo, bude polícia preverovať.“

Konflikt sa mal odohrať medzi Nedvědom a o 20 rokov mladším mužom. Podľa medializovaných správ by za bitkou mohla byť neželaná návšteva muža, ktorý sa mal dostať na pozemok slovenskej speváčky.

Záchranná služba informovala, že prišla ošetriť muža s rokom narodenia 1992 s povrchovým poranením hlavy a pomliaždeným ramenom. Po ošetrení ho previezli do nemocnice./agentury/

X X X

Matovič ohlásil ďalšiu veľkú pomoc. Smerovať bude pre gastro sektor či vlekárov

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na prepravu lyžiarskymi vlekmi a lanovkami, na akvaparky, na vstupné do športovísk a reštauračné a stravovacie služby sa má v prvých troch mesiacoch budúceho roka znížiť zo súčasných 20 percent na 10 percent. Na piatkovom brífingu o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Upozornil na to, že v gastro sektore sa priznáva len 35 percent tržieb. Ak by podľa ministra financií začali prevádzkovatelia gastro služieb priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH by mohla platiť aj po 31. marci budúceho roka. Tento krok by mal parlament budúci týždeň schváliť ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH.

„Rátame s tým, že ceny zrejme zostanú rovnaké alebo nebudú stúpať a najviac to pomôže prevádzkovateľom gastra,“ povedal Matovič. Ak gastro sektor podľa neho nebude priznávať vyššie tržby, výpadok štátu na nižšej DPH bude za tri mesiace predstavovať do 30 miliónov eur. Zníženie DPH považuje za podanú ruku pre gastro sektor. „Chceme vidieť vyššie tržby,“ povedal.

 Bol by rád, ak by prevádzkovatelia gastra priznávali oproti súčasnosti dvojnásobné tržby. „Bol by som veľmi rád, keby sme v gastre čo najmenej podvádzali,“ dodal. Ak podľa neho gastro sektor nezačne priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH bude platiť len v prvých troch mesiacoch budúceho roka./agentury/

X X X

Starlink sme na Ukrajine prepojili s našimi mobilnými sieťami. Fungujú cez národný roaming

Náš východný sused musí nasadzovať netypické riešenia, aby zabezpečil komunikačné kanály nevyhnutné nielen pre bežné obyvateľstvo, ale taktiež armádu.

Infraštruktúra je v rámci vojenského konfliktu jedným z kľúčových cieľov. To platí aj o komunikačných sieťach, ktorých zničenie má pre útočiacu stranu strategický význam.

Koncom februára sa o tom presvedčili aj Ukrajinci, ktorým však okamžite pribehol na pomoc Elon Musk a do krajiny poslal hardvérové vybavenie pre pripojenie k jeho satelitnému internetu Starlink.

O význame tejto pomoci, ako aj o snahách vysporiadať sa s útokmi na pozemnú komunikačnú infraštruktúru, redakcii Živé.sk v rámci konferencie ITAPA 2022 porozprával riaditeľ Úradu elektronizácie štátnych služieb na Ministerstve pre digitálnu transformáciu Ukrajiny Mstyslav Banik.

Od verejnosti po armádu

Banik popisuje, že internetové pripojenie je poväčšinou k dispozícii.

„V prvom rade pokiaľ ide o vysokorýchlostný internet – máme na Ukrajine veľa Starlinkov. A to je veľmi nápomocné, lebo nie je len pre súkromné využitie a podobne, ale aj pre veľa objektov sociálnej infraštruktúry, počnúc nemocnicami až po školy,“ hovorí.

„Taktiež máme body, kde má verejnosť prístup k internetu a elektrine, čiže oni všetci využívajú Starlink,“ dodáva Banik.

Spoľahlivé komunikačné kanály zohrávajú zásadnú úlohu aj na bojisku. Preto satelitný internet využíva aj samotná armáda priamo pri útokoch. Známe je napríklad, že Starlinky pomáhali pri navádzaní útokov prostredníctvom dronov.

Starlink ako záloha pre mobilné siete

Najväčšia satelitná konštelácia na obežnej dráhe pomáha taktiež pri obnove telekomunikačnej infraštruktúry, ktorú sa tak darí urýchľovať. Zároveň pomáha s provizórnou prevádzkou mobilných sietí v lokalitách, kde boli fyzicky narušené.

„Niekedy ho dokonca používajú aj mobilní operátori, keď je ich vybavenie zničené. Našli spôsob, ako Starlinky pripojiť k ich vybaveniu a zdieľať tak jeho internetové pripojenie,“ popisuje Banik

„Okrem toho nám bolo, samozrejme, nateraz zničené alebo odpojené množstvo základňových staníc mobilných operátorov, ale zároveň u nás funguje národný roaming,“ hovorí ukrajinský odborník.

Národný roaming umožňuje, aby sa zákazník operátora dovolal druhej strane napriek tomu, že jeho poskytovateľ mobilných služieb v danej oblasti nemá pokrytie. Telefón v takom prípade komunikuje cez mobilnú sieť konkurenčnej spoločnosti.

Nepomáha len Musk

Hoci si Elon Musk ako šéf spoločnosti SpaceX, pod ktorú Starlink patrí, svojho času vyslúžil takmer všetku pozornosť, na ukrajinskom Starlinku má zásluhu aj viacero ďalších strán.

„V podstate, počet Starlinkov, ktoré sme dostali od Elona Muska, nie je príliš vysoký. Množstvo Starlink terminálov bolo zakúpených z prostriedkov Spojených štátov, Poľska a iných organizácií alebo vlád, ktoré nám pomohli,“ spresňuje Banik.

Dodáva, že ľudia si Starlink zároveň kupujú aj pre vlastnú potrebu ako súkromné osoby. Známe sú aj prípady, kedy ľudia terminály kupujú síce na vlastné náklady, ale následne ich ďalej posúvajú štátnym zložkám ako formu pomoci.

X Z čoho pozostáva hardvér Starlinku na strane koncového používateľa:

Po chvále si Elon Musk vyslúžil aj spŕšku kritiky, keď sa ukázalo, že SpaceX žiada od americkej vlády stámilióny dolárov na ďalšiu podporu fungovania Starlinku na Ukrajine. Musk kontroval tvrdením, že náklady SpaceX na pomoc Ukrajine do konca tohto roka prekročia hranicu 100 miliónov amerických dolárov (95,7 mil. eur) a firma si toto dotovanie viac nebude môcť dovoliť.

Krátko nato Musk oznámil, že SpaceX bude napokon predsa len Ukrajine pomáhať ďalej aj bez ohľadu na výsledky rokovaní s americkým ministerstvom obrany.

Situácia ohľadom Starlinku na Ukrajine však ostáva naďalej nepredvídateľná. Muskove rozhodnutia vedia byť nevyspytateľné a v teréne sa napríklad objavili problémy s funkčnosťou Starlinku na územiach oslobodených ukrajinskou armádou. Denník Financial Times navyše upozornil, že cena hardvéru pre bežných používateľov na Ukrajine aktuálne stúpla takmer na dvojnásobok a mierne sa zvýšil aj mesačný poplatok za samotnú službu.

(1 EUR = 1,0454 USD)

 X X X

Výrobky Mecomu budú aj naďalej dostupné pre všetkých, spoločnosť investuje do zníženia spotreby energií

Najväčší slovenský výrobca mäsových výrobkov spoločnosť Mecom Group plánuje v budúcom roku investovať až 7 miliónov Eur do nových moderných technológií. Tie prinesú výrazné úspory v spotrebe elektrickej energie a plynu a Mecom tak dokáže zachovať dostupné ceny výrobkov pre všetkých svojich zákazníkov.

„Aj v našom sektore veľmi výrazne cítime enormne drahé energie. Sme však zodpovedná firma a v prvom rade hľadáme vnútorné úspory, aby sme zachovali prijateľné ceny našich výrobkov.

Veľmi nahlas zároveň prízvukujem, že nijako nepoľavíme na kvalite našich výrobkov. Tá je pre nás nedotknuteľná. Preto hľadáme všetky spôsoby, ako znížiť spotrebu elektrickej energie a plynu. Chceme, aby si spomedzi našich výrobkov vedel vybrať každý,“ hovorí generálny riaditeľ Mecom Group Ladislav Čechovič.

Mecom pripravuje inštalácie nových chladiarenských kompresorov s plynulou reguláciou výkonu a vyššou efektivitou výroby chladu a takisto nové účinnejšie elektromotory s nižšou spotrebou. Vďaka tomu usporí ročne toľko elektrickej energie, ktorá by pokryla ročnú spotrebu až 400 domácností.

V oboch slovenských závodoch, teda v Humennom aj v Lučenci, Mecom nainštaluje nové výmenníky tepla, čím dokáže využiť odpadové teplo z výroby na prípravu teplej vody.

V závode v Humennom spoločnosť naviac uvedie do prevádzky novú modernú kogeneračnú jednotku, pomocou ktorej bude získavať ďalšie odpadové teplo opäť na ohrev teplej vody a nainštaluje na strechu aj fotovoltaické panely.

 „Takto dosiahneme nižšiu spotrebu elektriny a plynu a staneme sa menej závislí od cenových výkyvov energií. Vďaka tomu nás rastúce ceny energií zasiahnu v menšej miere a my budeme schopní naďalej dodávať všetkým zákazníkom kvalitné produkty za výhodné ceny,“ dodal L. Čechovič.

Do energetických úspor investuje Mecom Group aj v závodoch mimo Slovenskej republiky. V maďarskej Békes Csabe prešlo rekonštrukciou celé tepelné hospodárstvo a parné kotle boli nahradené teplovodnými, takisto bola nainštalovaná aj nová nárezová linka s nižšou spotrebou energie.

Mecom investuje aj do moderných technológií, ktoré racionalizujú výrobný proces a šetria náklady. Už v tomto roku bola v lučeneckej továrni nainštalovaná najmodernejšia, vysoko automatizovaná baliaca linka s etiketovacou váhou a citlivým detektorom kovov, ktorá je asi o 40% rýchlejšia ako bežné linky a kompletizovanie výrobkov je lacnejšie.

„Investície do pokročilých technologických zariadení zvyšujú procesnú a kvalitatívnu úroveň spoločnosti, vďaka čomu sa stávame technologickým lídrom. Nové zariadenia sú naviac energeticky menej náročné, čím znižujeme uhlíkovú stopu. Predovšetkým sme však oveľa efektívnejší, viac odolávame rastúcim cenám energií, čo nám pomáha mať väčšiu kontrolu nad cenami našich výrobkov. Usilujeme sa, aby naši spotrebitelia pociťovali dopady zdražovania čo najmenej, pretože si veľmi dobre uvedomujeme, že mnohí sú vystavení veľkým finančným tlakom,“ uzavrel L. Čechovič, aktuality.sk

X X X

V Česku potvrdili africký mor prasiat, rozšíril sa zrejme z Poľska

Na severe Česka v Libereckom kraji sa vyskytol africký mor prasiat. Potvrdila to štátna veterinárna správa ČR (SVS). Nákaza sa potvrdila po vyšetrení uhynutého mláďaťa diviaka v obci Jindřichovice pod Smrkem.

Ministerstvo pôdohospodárstva ČR a SVS ČR plánujú mimoriadne opatrenia, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „My sme to v podstate už nejaký čas očakávali. Tá nákaza sa vyskytovala približne desať až 12 kilometrov od našej hranice, a preto bolo vyhlásené pásmo s intenzívnym odlovom, aby sme čo najviac redukovali populáciu,“ povedal riaditeľ veterinárnej sekcie SVS Petr Šatrán. Toto pásmo bude v piatok podľa jeho slov zrušené

„Namiesto toho bude vyhlásené tzv. pásmo infekcie. Bude mať rozlohu približne 200 kilometrov,“ spresnil. V oblasti bude zakázaný lov, bude nariadený zber uhynutých diviakov a ich vyšetrovanie. Takisto bude na danom území obmedzený pohyb ľudí a rovnako bude aj zákaz kŕmenia v tejto oblasti.

Čo sa týka chovu domácich prasiat, bude nariadený súpis chovu, kontrola biologickej bezpečnosti a taktiež sa nariadi porážka domácich prasiat, ktoré boli chované na domácu porážku.

„Dôležité je povedať, že sa tento výskyt potvrdil v populácii diviakov,“ zdôraznil námestník ministra pôdohospodárstva Petr Jílek. Hlavnou prioritou je podľa neho minimalizovať šírenie infekcie v populácii diviakov a zabrániť jej rozšíreniu do populácie prasiat domácich. „Pri prijímaní opatrení vychádzame zo skúseností, ktoré už máme z prvého výskytu afrického moru prasiat v Zlínskom kraji,“ dodal. Ochorenie sa v Česku prvýkrát vyskytlo v roku 2017.

Africký mor prasiat je akútne ochorenie podobné klasickému moru prasiat. Podľa SVS je charakteristické vysokou, takmer 100-percentnou úmrtnosťou. Prejavuje sa vysokou teplotou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Zvieratá sú malátne, ťažko dýchajú, neprijímajú potravu a zvracajú. Vírus sa šíri najmä priamym kontaktom, ale tiež krmivom, vodou a cez rôzne predmety, aktuality.sk

X X X

Nemci na smiech? Šejkovia im na rozlúčku mávali s prekrytými ústami

Nemecká reprezentácia nielenže senzačne vypadla z majstrovstiev sveta už v skupinovej fáze, ale teraz je usporiadateľskej krajine na smiech.

Najprv gesto voči diskriminácii a potom žarty v katarskej televízii.

Dobehlo ju gesto, ktoré urobili pred vstupom do turnaja, v zápase proti Japonsku. Nemci si prekryli ústa na znak nesúhlasu s katarským postojom k ľudským právam a slobode prejavu.

Sociálne siete ho následne po prehre s Japonskom (1:2) upravili a z „nationalelf“ si robili žarty. Korunu tomu však nasadili samotní Katarčania, ktorí sa na vypadnutí Nemcov náramne zabávali.

Domáci si totiž toto gesto dobre zapamätali a po stretnutí Nemecka s Kostarikou ho ironicky použili. Keď bolo známe, že hráči Hansiho Flicka sú bez šance na osemfinále, všetci v štúdiu si zakrývali ústa a mávali do kamier – ironicky sa takto lúčili s Nemcami.

Nie je to prvýkrát, čo sa Katarčania počas turnaja vysmievali Nemcom. Ich prvú odozvu na prejav Nemcov bolo možné sledovať už počas zápasu proti Japonsku. Vo VIP lóži sedela nemecká ministerka vnútra – Nancy Faeserová a bola to práve ona, ktorá si obliekla dúhovú pásku, ktorú mal brankár Neuer zakázanú.

Katarskí šejkovia mali v tej chvíli pripravené pásky na rukávoch – upozorňovali na problémy Palestíny, ktorá už roky bojuje za nezávislosť od Izraela.4/agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.