Môže druhá najväčšia ekonomika EÚ odštartovať ďalšiu eurokrízu? Francúzsko má vysoký štátny dlh presahujúci 110 % hrubého domáceho produktu a rozpočtový deficit 5,5 %, ktorý výrazne prekračuje maastrichtské kritériá. Jeho ekonomika síce nie je v recesii, ale s rastom 0,2 % HDP sa viditeľne trápi. Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
Francúzsko prednedávnom zneistilo finančné trhy, keď spready (rozdiely, pozn. red.) medzi nemeckými a francúzskymi štátnymi dlhopismi začali narastať. V praxi to znamená, že investori prestávajú veriť krajine galského kohúta a sú mu ochotné požičať za vyššie úroky.
Podobný scenár sme mohli vidieť aj pred vyše desiatimi rokmi, keď finančné trhy potrestali krajiny ako Grécko, Portugalsko, Španielsko a Írsko a odštartovala tak kríza s eurom.
Redakcia Aktuality.sk sa na situáciu okolo Francúzska pozrela bližšie. Zisťovali sme, či nemôže tamojšia situácia odštartovať novú finančnú krízu. Odborníci odpovedali na nasledujúce otázky:
V akej kondícii sa momentálne nachádza Francúzsko a jeho ekonomika? Môžu sa problémy Francúzska zväčšiť a preniesť aj na niektoré iné ekonomiky eurozóny, ako sme zažili pred vyše desiatimi rokmi v prípade eurokrízy? Ktoré krajiny eurozóny sú momentálne v najhoršej ekonomickej kondícii a prečo?
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko
Francúzsko má vysoký štátny dlh presahujúci 110 % hrubého domáceho produktu (HDP) a rozpočtový deficit 5,5 %, ktorý výrazne prekračuje maastrichtské kritériá. Jeho ekonomika síce nie je v recesii, ale s rastom 0,2 % HDP sa viditeľne trápi. Pod prezidentom Macronom síce prebehli viaceré kroky, ktoré majú perspektívne pomôcť ekonomike, ako napríklad uvoľnenie trhu práce a zmeny v dôchodkovom poistení, ale popri zníženej nezamestnanosti priniesli aj zásadný odpor obyvateľstva.
Francúzsko dlhodobo zaťažuje výrazná miera štátneho vlastníctva, keďže na seba viaže mnoho investícií s výsledným rastom dlhu. Vo všeobecnosti je pre Francúzsko výzvou znižovať angažovanosť štátu v ekonomike a zároveň lákať nové investície do znalostnej ekonomiky.
Dnešná situácia sa nedá porovnať s krízou, ktorej dôsledkom bolo zachraňovanie niektorých ekonomík v Európe na čele v Gréckom. Francúzsko je síce vysoko zadlžené, avšak riziková prirážka francúzskych dlhopisov zostáva aj po náraste pomerne nízka a akceptovateľná.
Nie je žiadny dôvod domnievať sa, že by sa Francúzsko v blízkej budúcnosti mohlo dostať do vážnych problémov, aké sme videli v krajinách južnej Európy pred dekádou. Nedávna reakcia trhov bola vyslovene emocionálna a nie úplne zodpovedala reálnej situácii. V skutočnosti Francúzsko čelí podobným výzvam ako Taliansko a ďalšie štáty, ktoré sú však zvládnuteľné.
V ešte nepriaznivejšej situácii ako Francúzsko sa nachádza Taliansko s najvyšším dlhom voči HDP v eurozóne na úrovni 137 % popri Grécku s dlhom 162 %. Avšak zatiaľ čo grécky dlh sústavne klesá, ten taliansky sa drží vytrvalo na súčasnej úrovni a pokles v posledných rokoch je len kozmetický.
Taliansko platí najviac za splácanie štátnych dlhopisov, čo ekonomiku výrazne zaťažuje. Zároveň časť ekonomiky bojuje s neistým dopytom, napríklad v prípade produkcie vína či luxusného tovaru. Problémom je aj zastaraná štruktúra energetiky s vyše 80 % elektriny vyrábanej z fosílnych palív, čo si vyžiada ohromné investície v ďalších dekádach.
Problémy sa objavujú aj v Portugalsku pre nízku spotrebu obyvateľstva v dôsledku vysokých cien a vo Fínsku, ktoré je v recesii a nielenže nedokáže znižovať výdavky štátu, ale čelí rastúcemu dlhu. Slovensko však takisto patrí k problematickým štátom pre rekordný rozpočtový deficit a rastúci štátny dlh.
Tomáš Vranka, analytik spoločnosti XTB
Francúzsko je dlhodobo jednou z tých, asi by som to nazval stredne problémových ekonomík. Nie je to na úrovni juhu eurozóny, ale nepatrí ani medzi premiantov. Francúzsko má veľký štátny aparát a celkom štedrý sociálny systém. Historicky vieme, že akonáhle niekto prišiel s návrhom nejakých zmien k osekaniu nejakých dávok alebo s návrhom navýšenia odchodu veku do dôchodku, tak ľudia vyšli do ulíc a boli z toho veľké nepokoje.
Na jednej strane máme stále čoraz väčší sociálny štát, na strane druhej však starnúcu populáciu, čo vyústilo k skokovému rastu zadlženia počas covidu, keď dlh vzrástol z približne 100 na 115 % HDP. Dlh však Francúzsku kontinuálne narastal už aj predtým.
Na ich obhajobu však musím povedať, že podobný trend bol aj v iných krajinách a dôležité tu asi je, že sa dlh v pomere k HDP postupne mierne znižuje, stále je však vysoký. Z tohto pohľadu je v eurozóne pred Francúzskom možno iba Grécko či Taliansko. V oblasti nezamestnanosti je Francúzsko tiež v horšej časti krajín s hodnotou okolo 7,5 %.
O stave ekonomiky, respektíve o dôvere v jej ďalší vývoj nám môžu niečo napovedať aj výnosy z dlhopisov krajín eurozóny. Veľmi zjednodušene povedané, čím vyššie sú výnosy, tým väčšiu rizikovú prirážku investori požadujú od danej krajiny za to, aby jej peniaze požičali. Vyššie výnosy rovná sa horšie vyhliadky a opačne.
Ak sa pozrieme na desaťročné výnosy, tak si Francúzsko požičiava za 3,2-percentný ročný úrok. Je to niekde v strede rozpätia, najlacnejšie si požičiava Nemecko za 2,4 % a najdrahšie Taliansko za 3,9 %. Len pre zaujímavosť, my sme štvrtá najhoršia krajina s výnosom na dlhopisoch vo výške 3,6 %.
Dalo by sa tiež pozerať napríklad na štruktúru francúzskej ekonomiky, ktorá je postavená na službách, ale zaostáva podobne ako prakticky celý zvyšok Európy, napríklad v oblasti technológií, ktoré boli a podľa mňa aj budú veľkým ťahúňom produktivity a rastu vo svete.
To je však dlhodobý štrukturálny problém celej EÚ, nielen Francúzska. Ak by som mal teda stav francúzskej ekonomiky nejako zhrnúť, nepatrí medzi premiantov EÚ, ale celkovo nepatrí ani medzi tie najhoršie krajiny.
Ak by k nejakým väčším problémom prišlo, tak určite áno. Francúzsko je druhá najväčšia ekonomika eurozóny, na ktorú je naviazaných mnoho iných krajín a firiem, nehovoriac o ich silnom bankovom sektore. Stačí si spomenúť na Grécko a to, akú paniku to spôsobilo a to bola oveľa menšia ekonomika, v porovnaní s Francúzskom ani nie desatinová.
Úprimne si však nemyslím, že by k nejakým veľkým problémom malo dôjsť. Dlh je síce vysoký, nie je to však nič nezvládnuteľné, obzvlášť pri očakávaní ďalšieho znižovania sadzieb.
Uvidíme, ako dopadnú najbližšie voľby, avšak aj z iných krajín vieme, že lídri aj tých populistickejších strán niečo tvrdia v rámci predvolebného boja, ale realita následne býva zvyčajne miernejšia. Nejakých veľkých problémov by som sa neobával, z posledných kríz, ktoré sme tu mali, sa Európa a Európska centrálna banka poučili a zaviedli rôzne ochranné mechanizmy. Ja mám skôr taký pocit, že tie inštitúcie zasahujú už radšej skôr s predstihom, ako sme videli aj v prípade iných krajín, napríklad Talianska.
To závisí od toho, na čo sa presne pozeráme. Z hľadiska ratingu zo strany agentúr má Francúzsko napríklad od S&P AA-, čo je horšie ako severské krajiny či Nemecko, ale zase lepšie ako napríklad južné krajiny. V oblasti nezamestnanosti zase majú najhoršie čísla Španielsko, Grécko či Taliansko.
Výnosy z dlhopisov zase majú najvyššie Taliansko, Lotyšsko, Slovensko či Španielsko, z hľadiska výšky dlhu je na tom najhoršie tiež juh, aj keď napríklad také Grécko v niektorých veciach zabralo a ich ekonomika je na tom lepšie ako pred dekádou. Opäť, ak by som to mal zjednodušiť, tak najhoršie je na tom juh Európy.
Tomáš Boháček, analytik 365.bank
Francúzsko je dnes pomaly rastúca a zadlžená ekonomika, ktorá sa len ťažko presadzuje v európskom a globálnom ekonomickom prostredí. Väčšina reportov naznačuje, že krajina bude rásť od 0,5 do 1 %. Francúzska centrálna banka znížila prognózu rastu na 0,8 % na rok 2024 a na 1,5 % na rok 2025.
Očakáva, že inflácia v roku 2024 dosiahne v priemere 2,5 % a ku koncu roka sa priblíži k 2-percentnému cieľu ECB. Medzinárodný menový fond predpovedá rast francúzskej ekonomiky o 1 % v roku 2024 a o 1,3 % v roku 2025. Francúzska vláda znížila prognózu rastu na 1 % na rok 2024. Na konci roka 2023 dosiahol verejný dlh Francúzska 3,01 bilióna eur, čo predstavuje 110,6 % HDP. Vláda oznámila tiež škrty v rozpočte v hodnote 10 mld. eur.
Francúzsko má v porovnaní napríklad s Gréckom, ktoré bolo v centre eurokrízy, oveľa silnejšiu ekonomiku. Má nižšiu mieru nezamestnanosti, nižší pomer dlhu k HDP a väčší a diverzifikovanejší hospodársky sektor. Vďaka tomu je Francúzsko menej náchylné na vážne hospodárske otrasy. Francúzsko je stále druhá najväčšia ekonomika eurozóny a jeho problémy by mohli mať významný vplyv na hodnotu eura.
Ak by investori stratili dôveru vo francúzsku ekonomiku, mohlo by to viesť k oslabeniu eura, čo by zhoršilo problémy krajín s vyššími úrokovými sadzbami a verejným dlhom, ako je napríklad Taliansko, ale aj Slovensko. Ak by sa francúzske problémy vnímali ako príznak širších problémov v eurozóne, mohlo by to viesť k nákaze sentimentu, ktorá by zhoršila vyhliadky pre ostatné krajiny. Investori by sa mohli stať opatrnejšími a stiahnuť investície z eurozóny, čo by mohlo viesť k poklesu hospodárskeho rastu a nárastu úrokových sadzieb.
Je ťažké s istotou povedať, či sa problémy Francúzska prenesú aj na iné ekonomiky eurozóny. Existuje viacero faktorov, ktoré by to mohli ovplyvniť, a výsledok bude závisieť od toho, ako sa bude situácia vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch. Je však dôležité poznamenať, že eurozóna je dnes v oveľa lepšej pozícii ako v čase eurokrízy a má k dispozícii nástroje na riešenie hospodárskych otrasov presne takého typu, ako dnes zažíva Francúzsko.
Zlá kombinácia slabej ekonomiky a vysokého dlhu, ktorý obmedzuje manévrovací priestor vlád, je prítomná vo viacerých ekonomikách, pričom asi vážnejšie problémy ako vo Francúzsku sú napríklad v Taliansku.
Spoločným menovateľom je tu vyčerpaný rozpočet po kompenzáciách po pandémii a energetickej kríze, ktoré sa stále nepodarilo vykryť ekonomickým rastom napriek európskym pomocných schémam, ako plán obnovy. Treba totiž povedať, že tieto krajiny majú veľký dlh, ktorý ich obmedzuje a tlmí tak udržateľný rast, aktuality.sk
X X X
Ako inšpekcia vyšetrila úniky nahrávok čurillovcov? Roberta Fica nevypočuli, kauzu prerušili
Tlačová beseda strany Smer, na ktorej politici púšťajú úryvky nahrávok z odpočúvaných kancelárií polície.Zdroj: Youtube/SMER – Sociálna Demokracia
Vyšetrovateľ inšpekcie si predsedu Smeru ani iných členov nepredvolal na výsluch, vystačil si s písomným stanoviskom Smeru. Kto politikom posunul nahrávky z policajných kancelárií, inšpekcia ani za rok nevypátrala a kauzu prerušili.
Púšťanie nahrávok z tajného odpočúvania policajtov v kanceláriách sa stalo pre stranu Smer v uplynulých rokoch celkom bežné. Predseda strany Robert Fico vtedy ešte ako opozičný poslanec obklopený ďalšími spolustraníkmi či advokátmi verejne prezentoval úryvky z odposluchov, ktoré urobila policajná inšpekcia na jar 2021.
Smer prezentoval nahrávky ako dôkaz o tom, že policajti okolo Jána Čurillu z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sú podľa neho zločinci. Obvinení policajti od začiatku nerozumeli, odkiaľ majú Fico a jeho kolegovia nahrávky, ktoré v tom čase nemali ani oni ako obvinení, a kto stojí za únikmi.
V marci 2023, keď boli tlačovky s nahrávkami v plnom prúde, Úrad inšpekčnej služby začal ich úniky vyšetrovať. Ide o úrad spadajúci pod ministerstvo vnútra, ktorý vyšetruje najmä trestnú činnosť policajtov, aktuality.sk
X X X
Otrasy v polícii? Sľuby nám už nestačia, chceme skutky, apelujú odbory na ministrov. Krúpa chce mimoriadny výbor
Odborový zväz Zboru väzenskej a justičnej stráže sa plne stotožňujeme a podporuje postoj Odborového zväzu polície SR, v rámci ktorého kritizuje prístup ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka vo veci materiálneho zabezpečenie policajtov. Ako odboroví predáci justičnej stráže uviedli vo vyhlásení, s nedostatočným finančným ohodnotením a s tým súvisiacim vyšším počtom odchádzajúcich ako novoprijatých príslušníkov sa stretávajú aj v ZVJS. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) navrhuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru k situácii v polícii.
Justičná stráž je podľa nich pritom až na poslednom mieste medzi záujemcami o prácu v ozbrojených zboroch z dôvodu náročnosti práce s klientelou, ako aj výkonom štátnej služby v špecifických väzenských podmienkach.
Odbory ZVJS vyzývajú ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby spolu s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom presvedčili ministra financií Ladislava Kamenického a vládu, že investovať do vnútornej bezpečnosti štátu je práve v tomto období nevyhnutné a pre personálnu stabilizáciu zborov rozhodujúce.
„Tiež veríme, že súčasná vláda príjme také rozhodnutie v podobe navýšenia platov a iných benefitov, ktorým nielen zastabilizuje súčasných príslušníkov v službách zborov, ale vytvorí také prvky, ktoré v ďalšom období dlhodobo zabezpečia zvýšený záujem o vykonávanie štátnej služby príslušníka ozbrojeného zboru SR,“ uvádza sa vo vyhlásení. Zároveň sa odbory ZVJS pripájajú k výzve pre policajtov a vyzývajú aj príslušníkov ZVJS aby sa v období od 24. do 28. júna označili čiernou stužkou.
Policajti Čurilla a Ďurka žiadajú odškodné za väzbu
Odborový zväz polície (OZP) SR kritizuje ministerstvo vnútra za nezáujem a nedostatok konkrétnych opatrení na zlepšenie podmienok príslušníkov Policajného zboru (PZ). Podľa rady predsedov základných organizácií OZP v SR sa súčasná situácia v PZ dostala na najnižší počet členov od jeho založenia.
Spišiak v Ide o pravdu: Vždy treba rešpektovať súdy. Prípad ‚čurillovcov‘ môže spôsobiť, že policajti nepôjdu na hranu zákona
V otvorenom liste adresovanom ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi rada predsedov tvrdí, že napriek opakovaným prísľubom a uisteniam stále nevidí žiadne hmatateľné kroky na zlepšenie platových a pracovných podmienok.
„Aj napriek Vášmu prísľubu, slovu „chlapa“, ktorý ste nám dali v decembri minulého roku, OZP SR neregistruje žiadny konkrétny materiál, ktorý by nám umožnil snívať o novej platovej koncepcii,“ napísali v liste.
Odborári poukázali na to, že príslušníci polície pracujú v nedôstojných podmienkach, v starých a plesnivých budovách, s nespoľahlivou technikou a nízkymi mzdami. „Príslušníci Policajného zboru slúžia v nezávideniahodných podmienkach, ale slúžia, lebo chcú, lebo si zvolili toto životné poslanie,“ uviedla rada predsedov základných organizácií OZP v SR.
Policajní odborári v tejto súvislosti odkázali všetkým policajtom, ale aj sympatizantom, ktorí podporujú ich výzvu, aby označili seba či motorové vozidlá v období od 12:00 v pondelok 24. do 28. júna čiernou stužkou.
Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Let špeciálom na futbal bol reprezentáciou štátu. Pri vyšetrovaní atentátu prebehli už dve stovky úkonov
Poslanec Juraj Krúpa (SaS) navrhuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru k situácii v Policajnom zbore. Prizvať chce ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, policajného prezidenta Ľubomíra Soláka a predstaviteľov policajných odborov.
Aby sme o tejto situácii mohli diskutovať konečne otvorene. Tak, aby aj poslanci, ktorí sú členmi brannobezpečnostného výboru, mali dostatočné informácie, čo všetko sa tam v pozadí deje, kto zlyháva, prečo zlyháva,“ načrtol Krúpa na pondelňajšej tlačovej konferencii.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok namiesto riešenia problémov v polícii venuje čas rozvratu policajných štruktúr, prenasledovaniu vyšetrovateľov a ich rodín či rušeniu útvarov na prezídiu. Exminister vnútra a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) to uviedol v súvislosti s iniciatívou Odborového zväzu polície v SR, ktorý upozorňuje na zlé podmienky v zbore.
„Vedenie ministerstva vnútra a aj Policajného zboru je vo funkciách už dosť dlho na to, aby sa prestali vyhovárať na druhých a aby konečne začali riešiť problémy policajtov, hasičov, horských záchranárov, okresných úradov a všetkých ďalších zložiek ministerstva vnútra,“ uviedol Mikulec. Polícia je podľa neho v kritickom stave napriek tomu, že ministerstvo vnútra nemusí čeliť pandémii či energetickej kríze.
Počas bývalej vlády boli podľa Mikulca pripravené opatrenia na stabilizáciu Policajného zboru, nový systém odmeňovania a vzdelávania policajtov. Tvrdí, že s nimi súhlasili aj odbory. „Keby súčasné vedenie rezortu implementovalo nové tarifné nastavenie odmeňovania policajtov, ktoré bolo nachystané, mohli kritickému stavu predísť,“ podotkol. /agentury/
X X X
Zelenskyj nariadil novému šéfovi Správy štátnej bezpečnosti Ukrajiny, aby „vyčistil“ jej rady od ľudí, ktorí ju diskreditujú.
Stalo sa tak po tom, ako boli dvaja jej dôstojníci obvinení zo sprisahania s cieľom zavraždiť vysokých ukrajinských predstaviteľov. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.
Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v máji uviedla, že v rámci vyšetrovania zadržala dvoch plukovníkov ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti (UDO). Sú obvinení zo spolupráce s Ruskom pri plánovaní vraždy Zelenského a ďalšieho najvyššieho politického a vojenského vedenia štátu vrátane šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova. UDO zaisťuje bezpečnosť rôznych štátnych činiteľov.
Zelenskyj, ktorý v pondelok predstavil plukovníka Olexija Morozova zamestnancom, povedal, že jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby do tohto úradu nastupovali len tí, ktorí vidia svoju budúcnosť spojenú s Ukrajinou. Išlo o jeho prvé vyjadrenie od zatknutia dvojice obvinených agentov.
„A, samozrejme, UDO musí byť očistená od každého, kto si pre seba nevybral Ukrajinu, alebo kto diskredituje Správu štátnej bezpečnosti,“ uviedol Zelenskyj na platforme Telegram./agentury/
X X X
Polícia zadržala známeho českého konšpirátora Zítka. Žiadal Rusov o pomoc pri ‚obnove Československa
Slovenská polícia zadržala českého občana, na ktorého súd vo vlasti vydal európsky zatýkací rozkaz. ČTK o tom informovalo slovenské policajné prezídium, ktoré uviedlo iba iniciály zadržaného, a to P.Z.
Podľa serveru Zoznam Zprávy je dotyčným Pavel Zítko, ktorý čelí v Česku obžalobe z trestného činu šírenia poplašnej správy a česká polícia po ňom v apríli vyhlásila pátranie.
Sila dezinformácie a emócie
Na emócie sa sústreďuje značná časť politického spektra a práve preto je v manipulácii a vzavádzaní ľudí úspešná, hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Okresný súd v Chomutove naposledy odvolal pojednávanie so Zítkom, ktoré sa malo konať minulý týždeň. Podobne súd postupoval už v máji. V prípade sa uskutočnilo len jedno pojednávanie, a to 19. apríla. Zítko vtedy na súd nedorazil. Sudkyňa uviedla, že odmietol prevziať predvolanie na súd. Budovu chomutovského súdu kvôli Zítkovi a jeho priaznivcom strážili policajti.
„Od slovenských kolegov sme dostali informáciu o zadržaní päťdesiatosemročného hľadaného muža, po ktorom bolo vyhlásené pátranie na základe podkladov Okresného súdu v Chomutove,“ uviedla na sieti X Polícia ČR. Dodala, že viac informácií v tejto chvíli neposkytne a pátranie po hľadanom odvolá, keď bude definitívne potvrdená jeho totožnosť a bude odovzdaný „do rúk českých úradov“.
Zítko podľa obžaloby, ktorej časť má ČTK k dispozícii, v roku 2021 v čase pandémie koronavírusu na sociálnej sieti zverejnil videá, v ktorých napríklad hovoril o podľa neho negatívnych zdravotných dôsledkoch očkovania proti covidu-19.
Priebeh konania o vydaní zadržanej osoby zo Slovenska do inej členskej krajiny EÚ na základe európskeho zatýkacieho rozkazu závisí od toho, či hľadaný s takýmto krokom súhlasí a či sú splnené náležitosti ohľadom zatykača. Ak zadržaný dá súhlas na svoje vydanie, príslušnú administratívnu procedúru zavŕši žalobca, inak o vydaní rozhodne súd. Zadržaného možno tiež umiestniť do väzby.
Česká polícia Zítka zadržala už vlani v októbri, a to kvôli podozreniu zo sprenevery. Krátko po zadržaní bol prepustený. Polícia ho ešte v ten istý mesiac spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi obvinila z výtržníctva kvôli incidentu na pražskom mestskom súde z konca mája 2023, kde podporovatelia bývalej novinárky Jany Peterkovej súdenej kvôli šíreniu poplašnej správy vysadili dvere do rokovacej sály.
Zítko na seba v minulosti upozornil napríklad na Obvodnom súde pre Prahu 8, keď hlasnými prejavmi a skandovaním spolu s ďalšími ľuďmi vyjadroval podporu Patrikovi Tušlovi obžalovanému z prenasledovania šéfa Českej lekárskej komory Milana Kubka a Tomášovi Čermákovi so Zdeňkom Masárom, ktorí čelia stíhaniu kvôli výtržníctvu pred domom Evolučného biológa Jaroslava Flegra. Zítko tiež chcel vlani kandidovať na prezidenta, nepredložil však dostatočný počet občianskych podpisov, preto ho ministerstvo vnútra do volieb nepustilo. Podľa médií tento rok zverejnil list, ktorý údajne odovzdal ruskému veľvyslanectvu v Prahe. Žiadal v ňom Rusov o pomoc „pri právnej obnove Československa“.
V zahraničí zadržali policajti vlani tiež Tomáša Čermáka, ktorému Zítko vyjadroval podporu. Čermák bol hľadaný políciou, pretože nenastúpil do väzenia k 5,5-ročnému trestu väzenia za podporu a propagáciu terorizmu. Polícia po ňom pátrala od konca vlaňajšieho augusta. V novembri ho zadržali poľskí policajti a začiatkom decembra odovzdali do Česka. Čermák okrem iného vyzýval na aktívny odpor proti prijatiu pandemickej novely, na prevzatie moci, na vypálenie Senátu aj na vymanenie Českej republiky zo štruktúr EÚ a NATO. V rámci antisystémového hnutia bol prezentovaný ako hrdina a mučeník a bola naň organizovaná finančná zbierka, uviedlo ministerstvo vnútra. V decembri Čermákovo dovolanie odmietol Najvyšší súd, Čermák potom podal ústavnú sťažnosť./agentury/
X X X
Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu
Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer) v piatok avizoval, že podáva tri trestné oznámenia na bývalú vládu Eduarda Hegera a jedno na exministra obrany Jaroslava Naďa (obaja Demokrati). Súvisieť majú s vlaňajším rozhodnutím vlády o darovaní vojnou zasiahnutej Ukrajine flotily stíhačiek MiG-29 a časti systémov protivzdušnej obrany Kub. Strana Smer a súčasný minister obrany Robert Kaliňák už dávnejšie tvrdili, že Hegerova vláda nemala právomoc rozhodovať o tomto kroku, lebo v tom čase mala obmedzený mandát. Vládna strana vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla. Jednotný názor na vec nemajú ani ústavní právnici. Kaliňákov tajomník Melicher je však presvedčený, že darovanie migov je trestným činom.
Spor súčasného a bývalého vedenia ministerstva obrany o darovaní 13 stíhačiek MiG-29 pokračuje. V polovici júna tohto roku totiž súčasný minister Robert Kaliňák (Smer) uviedol, že tento krok bol protiústavný. Argumentuje tým, že vláde Eduarda Hegera bola ešte v decembri 2022 vyhlásená nedôvera, a teda v marci 2023 nemala plné kompetencie. V čase darovania stíhačiek sa debatovalo o tom, či môže o verdikte rozhodnúť iba vláda, alebo musí darovanie odobriť aj parlament. Naď argumentoval právnou analýzou, z ktorej podľa neho vyplynulo, že išlo o zmluvu vojenskej povahy a v tom prípade stačil súhlas vlády.
Pred niekoľkými týždňami sa však rozbehla debata o tom, či podobná právna analýza vôbec existuje. Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský informoval, že sa snažil získať informácie o spomínanej analýze, no rezort obrany nevedel jeho žiadosti vyhovieť. Ministerstvo argumentovalo tým, že jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.
Bývalé vedenie rezortu však tvrdí, že tento dokument existuje a disponujú ním aj na ďalších rezortoch, napríklad na ministerstve spravodlivosti, kde úradoval dočasne poverený minister Viliam Karas. Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením dočasne povereného ministra Rastislava Káčera následne túto analýzu odobrilo a podľa Naďa právne oddelenia Úradu vlády a kancelárie prezidentky s týmto znením súhlasili.
Štyri trestné oznámenia
Spor nakoniec má právnu dohru, štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer) v piatok uviedol, že ešte do konca dňa chystá podanie niekoľkých trestných oznámení. Týkať sa majú podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ako priblížil počas tlačovej konferencie, tri oznámenia sa týkajú postupov vlády ako kolektívneho orgánu a jedno trestné oznámenie má byť podané osobne na bývalého ministra Naďa. Prezídium Policajného zboru v čase uzávierky nevedelo potvrdiť prijatie aspoň jedného trestného oznámenia v súvislosti s darovaním migov.
Kaliňákov tajomník totiž tvrdí, že kroky Hegerovho kabinetu boli protiústavné a v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky. Opakovane spochybnil aj existenciu právnej analýzy, o ktorú sa vtedajšia vláda mala opierať pri darovaní stíhačiek. Melicher totiž spochybnil dokument, ktorý Jaroslav Naď označuje za právnu analýzu a ktorý vlani zverejnil na sociálnej sieti. Materiály prezentované exministrom Naďom nespĺňali podľa neho atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva. „Keď potrebujete prijať taký dokument, tak musíte mať kontrasignáciu na každom odbore, na ktorý to prichádza. Ani jeden podpis tam nie je,” hovorí Melicher.
Za ďalší dokaz považuje to, že neexistenciu právnej analýzy priznal aj Naďov nástupca na čele rezortu Martin Sklenár. Úradnícky minister obrany totiž mal k stíhačkám vlani v auguste vypovedať na polícii. Kaliňákov tajomník Melicher ukázal podklad, ktorý „našiel na ministerstve”. Podľa neho mal Sklenár pred vyšetrovateľkou povedať, že „oficiálna právna analýza” vypracovaná na rezorte za čias Naďovho vedenia neexistuje. „Dokument sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, respektíve v registratúre Ministerstva obrany SR, a preto jeho predloženie vzhľadom na deklarovanú neexistenciu nie je možne,” cituje Melicher odpoveď Sklenára.
Treba však zdôrazniť, že ide o interpretáciu obsahu dokumentu. Melicher totiž neodcitoval predošlú odpoveď úradníckeho ministra obrany, v ktorej Sklenár vysvetľuje, že na ministerstve majú k dispozícii právnu analýzu spracovanú vedeckými zamestnancami Právnickej fakulty Univerzity Komenského V Bratislave. Tá síce nemá status oficiálnej, ale vláda sa opierala o jej závery. O tejto analýze vie aj Melicher, ktorý jej obsah citoval na tlačovej konferencii./agentury/
X X X
Kremeľ nadšený nebude. EÚ našla spôsob, ako obísť Orbána pri vyzbrojení Ukrajiny zo zmrazených ruských aktív
Európska únia našla cestu, ako obísť maďarské veto na nákup zbraní pre Ukrajinu z výnosov zo mrazených ruských aktív, píše server denníka Financial Times (FT). Mohlo by to podľa neho tiež uvoľniť cestu pre pôžičku Kyjevu vo výške 50 miliárd dolárov zo strany skupiny G7.
Šéf diplomacie dvadsaťsedmičky Josep Borrell denníku povedal, že Maďarsko sa zdržalo skoršieho hlasovania o vyčlenení výnosov zo mrazených ruských aktív, a tak „by nemalo byť súčasťou rozhodovania o použití týchto peňazí“. Poznamenal, že ide o sofistikovanú právnu cestu, ako maďarské veto obísť, ale je v poriadku.
Obchádzka Budapešti, ktorá má v rámci EÚ napriek vojne najústretovejšie vzťahy s Moskvou, by podľa FT tiež mohla pomôcť odstrániť prekážku, ktorá mohla komplikovať snahy skupiny G7 získať do decembra 50 miliárd dolárov na pôžičku pre Kyjev. Na jej splácanie majú byť použité práve zisky zo mrazených ruských aktív.
Obavy Spojených štátov a ďalších krajín v G7 z toho, že Maďarsko zablokuje rozhodnutie EÚ nechať ruské aktíva zmrazené na dobu neurčitú, rokovania o rozsiahlej pôžičke výrazne spomalili. Právna kľučka Bruselu by ale podľa činiteľov oboznámených so situáciou mala stačiť ako záruka, že pôžička bude splácaná.
Aj do budúcnosti však Maďarsko môže pomoc Ukrajine blokovať. Napríklad tým, že bude proti sankciám voči Rusku, ktoré sa každého pol roka predlžujú, k čomu je potrebné jednomyseľné rozhodnutie.
EÚ podľa Borrella navrhla Maďarsku dohodu, ktorá by vychádzala z toho, že nebude musieť akokoľvek podporovať Ukrajinu výmenou za to, že nebude blokovať pomoc ostatných krajín. Budapešť to ale odmietla. „Ani keď majú ponuku, že nebudú súčasťou tímu, a ich peniaze nebudú použité pre Ukrajinu… to nestačí,“ podotkol s tým, že to „súvisí so silnými väzbami, ktoré majú na Rusko“. /agentury/
X X X
Rušenie jedného volebného obvodu je účelová zmena, myslia si v SaS
Zmena by podľa predsedu strany vyhovovala jedine vládnemu Smeru-SD, pretože by získal oveľa viac mandátov.
Strana SaS nesúhlasí s rušením jedného volebného obvodu. Argumentuje prepadom veľkého počtu hlasov a ich nerovnosťou. Za snahou o zmenu vidí účelovosť. Apeluje aj na opozičné KDH, aby na takúto zmenu poslanci hnutia nepristúpili.
„Argument o kvalitnejšom zastúpení v parlamente a väčšej demokracii však neobstojí. Ak majú zákony schválené parlamentom platiť na celom území, občania majú mať možnosť si voliť svojich zástupcov z celého Slovenska. Tvrdenia, že zvolený poslanec z daného kraja spraví pre to územie viac ako ktokoľvek iný, popierajú aj dlhoroční politici Smeru z východu Slovenska, ktorí pre tento región nespravili absolútne nič,“ tvrdí predseda SaS Branislav Gröhling.
SaS považuje zmenu volebného systému za účelovú. Tvrdí, že by vyhovovala jedine vládnemu Smeru-SD, pretože by získal oveľa viac mandátov, než by dostal v súčasnom systéme. Liberáli preto vyzvali KDH, ktoré o zmene takisto hovorilo, aby neverilo úmyslom vládnej koalície. „Táto zmena totiž nijako nepomôže zastupiteľskej demokracii na Slovensku,“ uzavrel Gröhling.
O možnej zmene volebného systému hovorili vo víkendových politických diskusiách minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok s opozičným poslancom a lídrom KDH Milanom Majerským. Zhodli sa, že Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov. Minister avizoval, že Hlas-SD príde s touto myšlienkou pred koalíciu a chce o tom diskutovať. KDH je za osem volebných obvodov určených hranicami samosprávnych krajov. Majerský si vie predstaviť, že by v tomto prípade hnutie dodalo koalícii hlasy na schválenie návrhu, aktuality.sk
X X X
Dubaj ako investičný raj: výhody a stratégie pre slovenských investorov
Rýchly rast cien nehnuteľností, geopolitická stabilita a výhodné daňové prostredie. To je len zopár výhod stále populárnejšieho investovania do nehnuteľností v Dubaji. Dôležité je ale zvoliť si správnu stratégiu. Akú, to nám poradí Natália Švarbová, realitná expertka na investíciu do nehnuteľností v Dubaji.
Prečo je Dubaj považovaný za atraktívnu destináciu pre medzinárodných investičných nováčikov?
Dubaj ponúka strategickú polohu, priaznivé podnikateľské prostredie a rýchlo rastúce hospodárstvo, čo z neho robí ideálne miesto pre investície. Medzi jeho hlavné lákadlá patrí vysoká likvidita, nízke náklady na financovanie a neustále investície do infraštruktúry, ktoré posilňujú hodnotu investícií v dlhodobom horizonte.
Investovanie do nehnuteľností v Dubaji môže byť atraktívnou a lukratívnou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú diverzifikáciu svojho investičného portfólia a využitie rastových príležitostí na dynamickom trhu.
Lákadlom je pravdepodobne aj daňové prostredie.
Určite je ďalším lákadlom pre investície v Dubaji aj daňové prostredie. S nulovou príjmovou daňou a minimálnymi korporátnymi daňami poskytuje Dubaj investorom významné daňové výhody. Tento fakt spolu s jednoduchým a transparentným regulačným rámcom robí z Dubaja preferovanú destináciu pre medzinárodné investície.
Aké sú hlavné výhody investovania v Dubaji?
Okrem už spomínaného minimálneho daňového zaťaženia je nespornou výhodou rýchly rast cien nehnuteľností, strategická poloha medzi Európou, Áziou a Afrikou, zákony na ochranu investícií, ktoré umožňujú cudzincom vlastniť nehnuteľnosti vo „freehold“ zónach. V neposlednom rade je to, samozrejme, aj vysoká ročná návratnosť – 8–10 %.
Ako sa zmenili ceny nehnuteľností za posledné roky?
Trh s nehnuteľnosťami v Dubaji zažil v posledných rokoch výrazný rast. Celkový objem transakcií v mesiaci máj 2024 dosiahol výšku 25,2 biliónov AED (1 emirátsky dirham je cca 0,25 eur) , čo predstavuje nárast o 56,8 % oproti rovnakému obdobiu z minulého roka.
K stúpajúcim cenám nehnuteľností prispievajú moderné infraštruktúrne projekty, svetové udalosti ako Expo 2020 a zvyšujúci sa počet turistov. V roku 2023 navštívilo Dubaj 17,15 milióna turistov, čo predstavuje nárast o 19,4 % oproti roku 2022. Tento rekordný počet turistov potvrdzuje, že Dubaj je jedna z najvyhľadávanejších destinácií na svete. Priemerná obsadenosť nehnuteľností v Dubaji tak dosiahla 77,4 %.
Akú stratégiu zvoliť, aby sme sa pri investovaní nepopálili?
Pre úspešné investovanie do nehnuteľností v Dubaji je dôležité ujasniť si stratégiu, čo chcete dosiahnuť s vašou investíciou. Dôležité je takisto vybrať si spoľahlivého makléra, ktorý kladie dôraz na kvalitu a bude s vami spolupracovať dlhodobo. Odporúčam zaujímať sa o históriu developera a jeho reputáciu a investovať do „off plan“ projektov na začiatku výstavby, keď je cena nehnuteľnosti najnižšia.
Môžem si nehnuteľnosť kúpiť aj online?
Áno, kúpa samotnej nehnuteľnosti zväčša prebieha online, klient nemusí byť fyzicky prítomný v Dubaji. Slovenský a dubajský realitný trh sú diametrálne odlišné. Dubajský je veľmi rýchly a likvidný, čo znamená, že rozhodnutia sa musia robiť rýchlo.
Na akých sumách sa začínajú ceny apartmánov?
Ceny apartmánov začínajú na sume 150 000 eur. Priemerná rozloha 1-izbového apartmánu sa pohybuje okolo 86 m2, pričom niektoré dokonca disponujú aj súkromným bazénom na terase. Zaujímavosťou je, že cena za meter štvorcový vzrástla oproti roku 2014 o 43,9 %.
Súčasťou každého projektu sú atraktívne doplnkové služby, ako napríklad bazény, fitness centrum, kino, jogové a pilates štúdio a mnohé iné, ktoré máte nonstop k dispozícii. V Dubaji tieto služby nájdete označené ako amenities a sú dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti, pretože jej pridávajú značnú hodnotu a atraktivitu. V Dubaji, kde je kladený dôraz na luxus a pohodlie, sú amenities veľmi bohaté a rozmanité.
Aké sú rôzne možnosti investovania do nehnuteľností v Dubaji?
Existuje niekoľko možností investovania. Kúpite si nehnuteľnosť v začiatku výstavby, keď je najnižšia cena, a po zaplatení 35–40 % ceny ju môžete ešte počas výstavby predať s výnosom. Druhou možnosťou je investícia s možnosťou predaja po dokončení projektu. Opäť kúpite projekt v začiatku výstavby, po zaplatení 64–84 % ceny počas výstavby môžete svoju nehnuteľnosť predať v momente, keď je projekt dokončený.
Môžem nehnuteľnosť financovať aj postupne v splátkach?
Mnoho developerov v Dubaji ponúka flexibilné platobné plány, čo vám umožňuje rozdeliť si náklady na kúpu nehnuteľnosti na dlhšie obdobie bez potreby okamžitého veľkého kapitálu. Najbežnejší splátkový kalendár je v pomere 60:40, čo znamená, že 60 % z celkovej ceny nehnuteľnosti zaplatíte počas jej výstavby a 40 % pri jej odovzdaní.
Niektorí developeri ponúkajú aj tzv. „posthandover payment plan“, keď si svoju nehnuteľnosť môžete splácať z jej prenájmu. Dôležité je pripomenúť, že počas celého procesu platby sú vaše financie chránené na tzv. escrow account.
Oplatí sa mi nehnuteľnosť v Dubaji prenajímať?
Rozhodne. Je to ďalšia veľmi atraktívna možnosť investovania, lebo ceny prenájmov narastajú. Projekt kúpite na začiatku výstavby, keď je cena najnižšia, a po zaplatení 100 % ceny nehnuteľnosti ju môžete prenajímať cez platformu AirBnB.
Takisto môžete nehnuteľnosť využívať pre vlastné potreby a prenajímať ju len v čase, keď ju nevyužívate. S celým servisom okolo prenájmu vám vieme pomôcť.
Kto je Natália Švarbová
Po štúdiu psychológie som pracovala niekoľko rokov pre známe medzinárodné spoločnosti, kde bola komunikácia, budovanie dôvery a dôraz na kvalitu pre mňa prvoradé. Som rada, že práve tieto aspekty teraz prenášam do efektívnych obchodných vzťahov a individuálneho prístupu ku klientom.
Prvýkrát som navštívila Dubaj pred 11 rokmi a odvtedy som ho navštevovala každý rok. Vždy ma fascinovala jeho dynamika, vízie a nikdy sa nekončiace odhodlanie byť svetovou jednotkou. Dubaj bol vždy pre mňa symbolom pokroku a nesmierneho úspechu.
Spolupracujem v tíme Veroniky Plichtovej, ktorá po niekoľkoročných skúsenostiach s nehnuteľnosťami v Dubaji založila vlastnú firmu a zaškolila svoj vlastný tím, aby mohol všetkým klientom ponúknuť ten najkvalitnejší servis na česko-slovenskom trhu./agentury/
X X X
Andrej Kiska: Za myšlienkou byť prezidentom bola neúspešná detská nemocnica
Pomáhanie je morálnou povinnosťou úspešných ľudí, hovorí podnikateľ, prezident a filantrop Andrej Kiska. Po úspechu v biznise sa venoval charite a pokračoval v tom aj počas úradovania v prezidentskom paláci. Aj za jeho novou módnou značkou je viac ako len originálne oblečenie. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Pred 18 rokmi Andrej Kiska s priateľom zakladali systém finančnej pomoci Dobrý anjel, ktorý sa stal najúspešnejšou charitou na Slovensku. Doteraz prerozdelil vyše 75 miliónov eur, a pomohol tak tisíckam rodín, ktoré choroba dostala do finančnej núdze. Andrej Kiska venoval na štart Dobrého anjela milión eur. Tento príbeh exportoval aj do Česka, kde sa projektu darí ešte lepšie ako u nás.
Dôvodom pre vstup úspešného podnikateľa do politiky bola práve snaha pomáhať. Andrej Kiska hovorí, že za všetkým boli problémy v zdravotníctve, ktoré videl pri svojich návštevách na oddeleniach detskej onkológie. Preto sa rozhodol veci meniť zhora. „V minulosti som tvrdil, že nikdy nebudem politikom. To, čo som videl a zažil, ma prinútilo zmeniť názor,“ vysvetľuje.
Keď sa dnes stretáva s mladými podnikateľmi, ktorí majú chuť pomáhať, prízvukuje im jednu dôležitú vec – aby najskôr vybudovali silný kapitál. „Čím silnejšie budú začínajúci podnikatelia stáť na vlastných nohách, tým budú môcť lepšie vedieť pomáhať,“ hovorí Andrej Kiska.
Filantropia je nákazlivá, o čom svedčí aj príbeh jeho syna Andreja Kisku mladšieho a manželky Irmy. Obaja boli v minulosti hosťami podcastu Impact Talks. Syn mu ukazuje nové trendy vo filantropii. „Popisuje to tak, že jeho generácia, ktorá sa teraz dostala k určitému objemu peňazí, už nepotrebuje vytvárať nové charity, pretože za tie roky tu vzniklo množstvo kvalitných, dobrých organizácií. Pre neho je dôležitejšie vybrať si jednu a tej účelne pomáhať,“ objasňuje synov pohľad.
Namiesto peňazí radšej dať prácu
Andrej Kiska po odchode z prezidentského úradu rozbehol v Košiciach ďalší filantropický projekt. Módna značka Romade vznikla s cieľom dať stabilný príjem ženám z marginalizovaných rómskych komunít. „Len v okolí Košíc je dvetisíc vyučených rómskych šičiek, ale skoro žiadna nepracuje. A to je obrovská škoda. Projekt Romade vznikol práve kvôli takým ľuďom, ktorí chcú pracovať. Ak im dáme šikovného mentora, ktorý im pomáha preklenúť prvé mesiace, tak to zvládnu,“opisuje spôsob pomoci za novou módnou značkou. Predaj výrobkov má zabezpečiť financovanie a udržateľnosť tohto filantropického projektu.
Kto je Andrej Kiska
Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU v Bratislave. Je zakladateľom splátkových firiem Triangel a Quatro. V roku 2005 predal svoj podiel v oboch spoločnostiach, o rok neskôr s priateľom Igorom Brossmannom založil neziskovú organizáciu Dobrý Anjel. V roku 2011 dostal Krištáľové krídlo za filantropiu. Medzi rokmi 2014 až 2019 bol prezidentom SR. Otec piatich detí sa po politickej kariére vrátil k filantropii.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis,, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval, aktuality.sk
X X X
Je to ťažko pochopiteľné, vraví otec o povahe veľkého slovenského talentu. Proti Ukrajine mi nesplnil sen
Jeden z najpútavejších slovenských príbehov na majstrovstvách Európy vo futbale píše najmladší člen výpravy Leo Sauer. Záverečný turnaj ME pred ôsmimi rokmi sledovali na tribúne spoločne s rodičmi. Futbalová rodinka počas turnaja precestovala v karavane celé Francúzsko, organizátorskú krajinu vtedajšieho Eura. Lenže časy sa zmenili.
V piatok zápas Slovensko – Ukrajina (1:2) v Düsseldorfe už z tribúny sledovali len rodičia útočníka Feyenoordu Rotterdam.
Ich 18-ročný syn sa už nachádzal priamo na lavičke slovenského tímu a neskôr aj na ihrisku. Keď otec Július Sauer kupoval vstupenky na podujatie v Nemecku, netušil, že tam uvidí aj vlastného syna.
„Niekedy sa tomu ťažko verí. Ja som si ako verný fanúšik, netušiac, že Leo obdrží reprezentačnú pozvánku, kúpil vstupenky na všetky slovenské zápasy už v decembri. A vlastne som si ich kúpil aj na syna,“ povedal Július Sauer podľa webu TVnoviny.sk.
Aký sen sa mu nesplnil?
Jeho syn sa proti Ukrajine dostal na trávnik v 86. minúte, keď vystriedal strelca gólu Ivana Schranza.
„Tajne som dúfal, že dostane nejakú minútku. Vzrušujúce čakanie, manželka mi vravela, že jej pulz vyskočil tak na 200. Ja som bol, priznám sa, o niečo pokojnejší.
Keď napokon nastúpil, bol to nádherný pocit. Sme šťastní, že mu tréner dôveroval a doprial mu premiéru v takom náročnom zápase. Mal som sen, že príde na ihrisko a gólom rozhodne. To nesplnil, takže musí ešte trochu popracovať,“ doplnil s dávkou zveličenia J. Sauer.
Po debute v Lige majstrov šiel Leo Sauer spať o druhej ráno a o siedmej už vstával na skúšku z angličtiny. Na nomináciu trénera Francesca Calzonu reagoval slovami „fajn, pekné“.
Podľa otca sa mladší z jeho futbalových synov (Mário je o dva roky starší) vie ovládať a držať sa pri zemi aj bez rodičovskej kontroly.
„Má takú povahu. Nerieši sociálne siete, dokáže kontrolovať emócie a vo veľkom futbale mu to obrovsky pomáha. Mnohí skauti, či agenti-kolegovia, s ktorými sa stretávam, obdivujú a vyzdvihujú ako kľúčové práve jeho sústredenosť a pokoj,“ vyzdvihol otec na svojom synovi.
Nie sme normálna rodina
Práve Leova schopnosť úplne sa odosobniť je podľa jeho otca jednou z jeho charakteristických rysov.
„Pre rodiča je to niekedy ťažko pochopiteľné, no pre neho ako futbalistu fantastické. Dokáže totálne vytesniť tlak, nemá žiaden stres. Obdivuhodné, obzvlášť v tak mladom veku,“ vraví.
Na otázku, aké to je vychovávať možno najväčší talent slovenského futbalu, Sauer starší pre TVnoviny.sk doplnil, že nie sú úplne normálna rodina.
„Leo s Máriom odišli v jedenástich respektíve v trinástich z domu, vídali sme ich raz alebo dvakrát za týždeň, aj to len po zápasoch. Nikdy som si to neuvedomoval, lebo som plnil ako ich, tak aj moje sny, ale teraz, neskôr, som začal premýšľať, že nám vlastne veľa vecí, napríklad spoločne strávené výlety, aké zažívajú bežné rodiny, uniklo.
Naša výchova už prebieha skôr po telefóne, ako sa chlapci majú, či sú zdraví, či všetko funguje. Iba sa snažíme, ak je taká možnosť, tráviť s nimi čo najviac času, lebo ho veľa nemáme. No možno práve momenty, ktoré zažívame dnes, sú pre nás pekná odmena.“/agentury/
X X X
Poslanci na návrh nitrianskeho župana Becíka odvolali podpredsedníčku kraja Holečkovú
Nitrianski krajskí poslanci na svojom pondelkovom rokovaní odvolali z funkcie podpredsedníčku Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Martinu Holečkovú (KDH), ktorú na post nominoval Demokratický poslanecký klub. Návrh na jej odvolanie dal predseda NSK Branislav Becík (Hlas).
Ten v zdôvodnení svojho návrhu skonštatoval, že sa Holečková funkcii podpredsedu nevenovala tak, ako si to predstavoval. „Potreboval som človeka, ktorý ma dokáže zastúpiť a bude pracovať pre náš kraj. Viackrát som inicioval stretnutie, ale pre vyťaženosť pani Holečkovej k nemu nedošlo. Preto som sa rozhodol konať,“ uviedol Becík.
Viacerí členovia Demokratického poslaneckého klubu v diskusii skonštatovali, že Holečkovej odvolanie má byť revanšom za májové zasadnutie krajského zastupiteľstva, keď pri rozhodovaní o dotáciách na sociálne služby prišli na rokovanie aj rodičia so zdravotne postihnutými deťmi.
Tým hrozilo, že po znížení dotácií prídu o služby, ktoré sú pre nich dôležité. Poslanci napokon financovanie odsúhlasili, predchádzali tomu však emotívne vyjadrenia nahnevaných rodičov, ktorých v ich požiadavkách Holečková i časť poslancov podporili.
„Odvolanie podpredsedníčky NSK je pomsta za záchranu, okrem iného, aj detských stacionárov pre autistické deti, ktorým úrad uprostred roka svojvoľne odňal 51 percent dotácií, čo by znamenalo ich takmer okamžité zatvorenie,“ skonštatovala poslankyňa Monika Kolejáková.
Podľa poslanca Henricha Vargu je odvolanie podpredsedníčky Holečkovej súčasťou reťaze udalostí zameraných proti Demokratickému poslaneckému klubu. „Je to demonštrácia sily a akt pomsty. Začalo sa to odvolaním predsedu Krajskej organizácie cestovného ruchu, keď bola politicky, tvrdo a radikálne zoťatá hlava, nasledovali znásilnené procesy pri výberových konaniach, kde v komisiách náš 16-členný klub nemá žiadnych zástupcov, a vyvrcholilo to odvolaním podpredsedníčky NSK,“ zdôraznil Varga.
Becík v diskusii zopakoval svoje výhrady k pôsobeniu Holečkovej na poste podpredsedníčky NSK. Podľa jeho slov bola vyťažená inde a nevenovala sa svojim povinnostiam. „Neťahám do komunálnej politiky tú vrcholovú, ale nedalo mi a spýtal som sa klubu pani Holečkovej v Národnej rade SR, čo by na takúto zmenu povedali. A oni neapelovali na to, aby bola súčasťou vedenia NSK,“ povedal Becík.
Samotná odvolaná podpredsedníčka NSK nepovažuje Becíkove argumenty za pravdivé. „Ja som si povinnosti plnila, i keď predseda NSK svojim podpredsedom veľké kompetencie nedal. Bolo nám povedané, že sa nemáme motať po kraji a máme sedieť v kancelárii. Ja však nie som administratívna pracovníčka. Zastala som sa detí a rodín, ktoré to potrebovali. Ak mám byť odvolaná za to, že som hájila zdravotne znevýhodnených, nevadí mi to. Ja sa ich zastanem vždy,“ uviedla na záver diskusie Holečková./agentury/
X X X
V Martine sa začína festival Dotyky a spojenia
Každoročný divadelný sviatok prinesie do metropoly Turca 33 inscenácií z 28 divadiel.
MARTIN: V Martine sa od pondelka začína 19. ročník festivalu Dotyky a spojenia, ktorý symbolicky uzatvára divadelnú sezónu 2023/2024. Do soboty (29. 6.) ponúkne 33 inscenácií z 28 divadiel zo siedmich slovenských miest. Za organizátorov o tom informovala Zuzana Palenčíková.
Dodala, že hrať sa bude v oboch divadelných sálach Slovenského komorného divadla, v obchodnom centre, školských triedach, na námestí, aj v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea.
Slávnostné otvorenie festivalu sa bude konať v utorok (25. 6.) o 19.00 h v Národnom dome v Slovenskom komornom divadle Martin. Podujatie otvorí súbor Spišského divadla inscenáciou Šeptuchy v réžii Mariany Luteránovej. O 18.15 h v dvorane Národného domu sprístupnia výstavu Divadelného ústavu s názvom Majstrovské lekcie, ktorá je venovaná režisérovi Ľubomírovi Vajdičkovi.
Riaditeľ festivalu Tibor Kubička načrtol, že aktuálny ročník prinesie kvalitné inscenácie v hlavnom aj sprievodnom programe. Ponúkne tiež pracovný program – workshopy a diskusie.
„Ostali sme verní rozšírenej programovej sekcii Junior, v rámci ktorej uvedieme za šesť dní sedem inscenácií. Nezabúdame na našich najmladších divákov a diváčky v ranných a popoludňajších predstaveniach. Divadelné námestie ožije každý večer hudbou či tancom, s divadelnými produkciami sa dostaneme dokonca do netradičných, obyčajne verejnosti skrytých priestorov,“ priblížil.
Tento rok poskytnú priestor aj na diskusie o menšinách v divadle. Počas troch dní budú hovoriť o divadle sociálne a zdravotne znevýhodnených skupín, divadle národnostných menšín aj o queer divadle.
„Sme presvedčení, že rozmanitosť v kultúre a umení je dôležitá. Práve umenie v nás prebúdza citlivosť a empatiu. Túto schopnosť umenia chceme sprostredkovať aj počas 19. ročníka nášho festivalu,“ dodala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, aktuality.sk
X X X
V továrni na výrobu batérii v Južnej Kórei vypukol požiar. Vyžiadal si najmenej 22 obetí
V továrni pracovalo v čase tragédie vyše 100 ľudí. Zamestnanci počuli sériu výbuchov na druhom poschodí budovy, kde sú batérie kontrolované a balené.
Najmenej 22 ľudí zahynulo a osem ďalších utrpelo zranenia v pondelok pri požiari v továrni na výrobu lítiových batérií v Južnej Kórei. Uviedol to v pondelok miestny hasičský zbor, píše TASR s odvolaním na správy agentúr AFP a AP.
„Medzi obeťami je celkovo 20 cudzincov vrátane 18 Číňanov, občana Laosu a jednej osoby neznámej národnosti,“ povedal predstaviteľ hasičov. „Väčšina tiel je značne popálená, takže identifikácia bude chvíľu trvať,“ dodal.
Plamene zachvátili továreň firmy Aricell v meste Hwasong južne od juhokórejskej metropoly Soul. V čase nešťastia pracovalo v továrni viac ako 100 ľudí, informoval miestny hasičský zbor. Zamestnanci počuli sériu výbuchov na druhom poschodí budovy, kde sú batérie kontrolované a balené.
Stále pátrajú po nezvestnej osobe
Hasiči naďalej pátrajú po jednej nezvestnej osobe. Požiar sa im podarilo z veľkej časti dostať pod kontrolu a snažia sa zabrániť jeho rozšíreniu na neďaleké továrne.
Južná Kórea je významným výrobcom batérií vrátane tých pre elektromobily. Tamojší výrobcovia ich dodávajú automobilkám po celom svete vrátane spoločnosti Tesla.
Požiar lítiových batérií je náročné uhasiť bežnými hasiacimi metódami. Hasiči sa preto plamene snažia uhasiť pieskom, priblížil predstaviteľ miestneho hasičského zboru, aktuality.sk
X X X
Prídu majstri z Nemecka či Rakúska. Bratislava bude organizovať turnaj so silným obsadením
Organizátori najväčšieho florbalového turnaja na Slovensku zverejnili kompletný zoznam účastníkov 7. ročníka. Slovak Floorball Cup 2024 bude mať silne obsadenú najmä mužskú kategóriu „Pro“, ktorej účastníkom budú nemecký, rakúsky aj slovenský šampión, doplní ich aj jeden z najúspešnejších klubov v Česku a ašpirant na postup do najvyššej švajčiarskej súťaže.
Tradičnými účastníkmi augustového turnaja sú Snipers Bratislava a ŠK Lido Prírodovedec. Druhý spomenutý tím sa v sezóne 2023/24 stal premiérovo majstrom domácej extraligy. Medzinárodný rozmer najprestížnejšej turnajovej kategórie doplní majster Nemecka z uplynulých dvoch ročníkov UHC Sparkasse Weissenfels, Wiener Floorball Verein, ktorý ovládol uplynulé tri sezóny rakúskej ligy, a 1. SC Tempish Vítkovice, sedemnásobný český šampión s bronzom z nedávno skončenej ligovej sezóny.
Ostravčania budú súťažiť s tímom do 20 rokov, pričom juniori sú aktuálni vicemajstri Česka. Silnú šesticu dopĺňa ďalší tím z krajín veľkej florbalovej štvorky – švajčiarsky Ad Astra Obwalden. Ten momentálne pôsobí v druhej najvyššej súťaži.
Okrem elitnej kategórie má Slovak Floorball Cup aj turnaj žien a otvorenú mužskú súťaž. Medzi dvanástimi ženskými družstvami má okrem Slovenska zastúpenie aj Česko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko.
Nechýba vicemajster Slovenska FBK Harvard Partizánske, VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava a pod hlavičkou Tempish Old Stars sa predvedú viaceré bývalé či súčasné reprezentantky a slovenské ikony tohto športu.
Pozrite si aj ďalšie videá zo sveta športu:
Otvorený mužský turnaj má 24 účastníkov zo Slovenska, Česka, Francúzska, Slovinska a Švajčiarska, vrátane francúzskeho tímu Tigers, ktorý sa tešil zo zisku trofeje minulý rok.
Tento rok bude mať Slovak Floorball Cup prepojenie aj s Olympijským festivalom mládeže pri jazere Kuchajda, kde bude mať pripravený vlastný priestor aj so súťažami zručností. Zápasy prebiehajú v bratislavskej Športovej hale SZH na Junáckej od 8. do 11. augusta, aktuality.sk