Zemědělci z celé ČR tento týden bojují s EU, ČR, Fialou o miliardy na úspěšné hospodaření, jaké bylo za dr. Husáka. Fialou jsou stále odstrkováni a nemají na výrobu, jako jiné země EU. Exprezident Zeman k protestu farmářů řekl, že Brusel má nesmyslné požadavky. Agrárníci mě překvapili.
Brusel klade na české farmáře nesmyslné požadavky, sdělil k pondělní stávce bývalý prezident Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vlastníci zemědělských firem by prý měli sami rozhodovat, jak budou se svou půdou hospodařit. Exprezidenta mimo jiné zaskočil postoj Agrární komory.
Podle bývalé hlavy státu dopadají na tuzemské zemědělce zbytečné regulace z evropských úřadů. „Pokud jim byrokraté z Bruselu přikazují, aby nechali část své půdy ležet ladem, jedná se o zcela nesmyslný požadavek. Vlastník zemědělské firmy by se měl rozhodovat sám, jak s touto půdou hodlá hospodařit,“ sdělil v exkluzivním rozhovoru.
„Stejně tak je nesmyslné farmářům diktovat zákaz některých chemických přípravků,“ dodal. Zeman rovněž hovořil i o postoji Agrární komory ke stávkujícím zemědělcům. „Byl jsem překvapen, že se její vedení postavilo k celé věci přinejmenším váhavě. Její prezident Jan Doležal na mě přitom působil velmi sympaticky,“ pronesl s tím, že váhavost „je v politice téměř trestný čin“.
V pořadu Partie Terezie Tománkové na toto téma diskutovali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Lidovecký šéf resortu si od poslance vyslechl tvrdou kritiku za nálepkování účastníků pondělní demonstrace.
„Obávám se, že zemědělci už dnes protestují hlavně proto, aby vůbec přežili. Vy musíte vědět, pane ministře, kde to opravdu jde do kopru,“ vyčetl Havlíček ministrovi ve vysílání CNN Prima NEWS. „Vy houby víte, o kom a s kým já jednám. Já trpělivě jednám se všemi zemědělci, od těch malých až po ty velké,“ reagoval Výborný.
„Zítřejší protest je zneužitím zemědělců ze strany některých skupin, které říkají, že je potřeba demontovat demokratické řízení, že chtějí svrhnout vládu,“ prohlásil rovněž šéf resortu v pořadu Partie. Již dříve ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že akci organizují lidé, kteří se zemědělstvím nemají nic společného.
X X X
ODBORNÍK NA ZEMĚDĚLSTVÍ JANDEJSEK , TRHOVÝ ŠTĚPÁNOV
CHCE SOBĚSTAČNOST POTRAVIN ČR, JAKO DOC ČUBA ZE SLUŠOVIC
FIALA NIČEMU NEROZUMÍ A S LIDOVCI – JUREČKOU, VÝBORNÝM POMLOUVAJÍ PROTEST ZEMĚDĚLCŮ ČR, MÍSTO MILIARD PRO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR S EU, LEYENOVOU
ODBORNÍCI ZE ZEMĚDĚLSTVÍ ŘÍDÍ PROTESTY
SPOLUPRACOVALI I S DOC ČUBOU VE SLUŠOVICÍCH, JEHOŽ ZA ÚSPĚCHY OBDIVOVAL I ZÁPAD
V čele protestu bývalý šéf Agrární komory
Jedním z organizátorů protestu zemědělců, kteří přijeli do Prahy protestovat mimo jiné proti Green Dealu Evropské unie, je majitel velké zemědělské skupiny RABBIT Zdeněk Jandejsek. Muž, který byl v čele Agrární komory a radil exministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi, v minulosti sponzoroval ANO i Trikoloru a má i vlastní politické ambice. Je místopředsedou hnutí JaSaN.
„Pokud někdo nezruší ten Green Deal, budeme dovážet z jižní Ameriky. Je to všechno postavené na hlavu, ČR má dostatek půdy, aby mohla produkovat dostatek potravin. Zelená dohoda je paskvil pana Timmermanse (bývalý eurokomisař pro klima, pozn. red.). Na vládě nebudeme chtít deset nebo dvacet věcí, ale jednu. Odstoupení od Green Dealu, protože je to zvěrstvo proti lidem, proti kvalitě potravin,“ uvedl při představení pondělních protestů Jandejsek.
Muž, který byl prezidentem Agrární komory v letech 2017 až 2020, ve svém životopise uvádí, že byl od poloviny 70. let minulého století konzultantem Františka Čuby, tvůrce „slušovického zázraku“ za bývalého komunistického režimu.
Od roku 1997 budoval holding RABBIT CZ, a. s. a je jeho generálním ředitelem. Postupně kupoval podniky zemědělské prvovýroby se zaměřením na rostlinnou i živočišnou výrobu (chov králíků, jatečních brojlerů, nosnic, prasat, dojnic i masného skotu). Právě chov králíků dal zemědělské skupině i jméno. A jméno stáje RABBIT Trhový Štěpánov znají dobře i fandové dostihových koní. Patří mezi úspěšnější dostihové stáje.
Ve všech podnicích holdingu RABBIT CZ, a. s., pracuje cca 2 200 zaměstnanců a v posledních letech dosahují obrat přibližně 12 miliard korun.
Sponzoroval ANO, figuruje v hnutí JaSaN
V roce 2021, kdy byly volby do Sněmovny, Jandejskova firma RABBIT Trhový Štěpánov sponzorovala hnutí ANO částkou 50 tisíc korun. Čtyři roky předtím, v roce 2017, firma Mydlářka patřící také do Jandejskovy skupiny, poslala ANO Andreje Babiše 100 tisíc korun. V roce 2019 ještě Jandejsek přímo Trikoloře věnoval 5 tisíc korun, jak uvádí Hlídač státu.
Nyní je Jandejsek místopředsedou hnutí Jasný signál nezávislých (JaSaN), v jehož programu je třeba zachování české koruny, včetně zachování hotovostních plateb, nebo obnovení potravinové soběstačnosti a potravinové bezpečnosti České republiky.
„Soběstačnost jde do kytek. Dnes je kolem 50 procent. Pokud někdo nezruší ten Green Deal, budeme dovážet z Jižní Ameriky,“ tvrdí.
Jandejsek vystoupil i na loňském protivládním protestu Česko proti bídě, který na Václavském náměstí organizoval lídr strany PRO Jindřich Rajchl, stejně jako další tvář protestů, šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Do Jandejska se ostře v neděli v debatě CNN Prima NEWS pustil místopředseda ODS a lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb Alexandr Vondra. „Zdeněk Jandejsek je známá firma – agrobaron a figura Andreje Babiše, která pro něj dělá špinavou práci,“ řekl Vondra, přičemž ve studiu ukázal text v ruštině, který měl údajně podepsat právě Jandejsek. „Jde o dopis zaslaný ruské ambasádě týden po invazi.“ tvrdil Vondra.
„Tento pán je skutečně proruský kolaborant. Oklamal některé zemědělce, kteří s ním v pondělí přijedou do Prahy a budou dělat bordel. Ta rozumná část s vládou jedná, ať už jde o Agrární komoru nebo Asociaci soukromého zemědělství,“ tvrdil bez jakýchkoli důkazů Vondra.
„Nikam jsem nic neposílal. Musí to být podvrh. Jako zapřisáhlému antikomunistovi mi dávat do úst taková slova je skutečně hanba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Zdeněk Jandejsek.
I další tváře protestu se točily kolem Rajchla. „Vidlák“ má teď nabídku od komunistů
Kolem Rajchla se točili i další dva z organizátorů protestu zemědělců, starosta Kozojídek na Hodonínsku Otakar Březina a bloger Vidlák, vlastním jménem Daniel Sterzik z Miroslavi na Znojemsku.
S Rajchlem se ale rozešli a „Vidlák“ má nyní nabídku do komunistů, aby kandidoval za koalici Stačilo!, kterou sestavují. Zatím s komunistickou europoslankyní objíždí její akce před volbami do Evropského parlamentu.
„Dva roky se zemědělská politika vzdaluje od zdravého a selského rozumu,“ řekl Sterzik. „Peníze si můžete vytisknout hned, ale computer nepodojíte. Buďto my ukončíme Green Deal, nebo Green Deal ukončí nás,“ prohlásil.
„My chceme, aby začal fungovat konečně selský rozum,“ řekl iDNES.cz Březina, kterému také vadí, že podle něj neinformuje objektivně Česká televize. V eurovolbách se kandidovat nechystá. Ve své obci Kozojídky na Hodonínsku je starostou již sedmnáct let.
X X X
Zemědělci si přivezli i polní kuchyni s gulášem a pivo. Plánují v Praze nocovat
Do Prahy v pondělí ráno dorazily stovky traktorů, zemědělci zde protestují proti situaci ve svém oboru. Na posilněnou si s sebou přivezli také občerstvení, před budovou ministerstva zemědělství rozdávají například guláš s chlebem či nápoje. Protestující počítají i s tím, že budou na místě nocovat.
Zemědělci do hlavního města dorazili s dodávkou plnou nápojů, nabízí například plechovky s pivem či lahve s vodou. Mají i polní kuchyni. Protestujícím i kolemjdoucím rozdávají zhruba 600 porcí guláše s chlebem. Lidé okolo stánku se shodují, že jídlo je výborné a v chladném počasí zahřeje.
„My se o své lidi dokážeme postarat. Jsme zemědělci, držíme pohromadě. Vláda se o nás nepostará, tak jsme si aspoň navařili guláš, abychom tady měli něco teplého,“ říká pan Martin ze Slaného, který občerstvení do Prahy přivezl. Stánek obsluhuje spolu s manželkou a synem.
Počítá i s možností, že bude před budovou ministerstva zemědělství nocovat. „Máme tu polní vojenskou kuchyni a můžeme na ní vařit. Klidně tu budeme do zítřka stanovat. Vláda nás musí vyslyšet,“ říká.
„Přijel jsem ze dvou důvodů, primárně jsem přijel protestovat a sekundárně jsem přivedl celou tu kolonu po D8 sem. Vyjížděli jsme ve dvě hodiny, cesta byla naprosto skvělá, perfektní, bez jakýchkoliv komplikací, takže jsme moc spokojeni,“ říká Miloš Malý, který zastupuje zemědělskou farmu Mrsklesy na Litoměřicku.
Malý vládě vytýká nečinnost v evropské legislativě. „Těch příkladů je hodně, ale konkrétně se nám jedná o Green Deal. Nejvíc nás ničí, že musíme nechávat 7 až 10 procent zemědělské půdy ladem, do úhoru. Je to jako byste podnikal v jakémkoliv jiném oboru a desetinu své kapacity musel vynechat,“ vysvětluje.
Proti Green Dealu je také pan Kamil, který na protest dorazil z jižní Moravy.
„Znamená to špatné podmínky. Dotace klidně žádné nemusí být, ale nemůže být ani Green Deal. O dotace nebojujeme,“ říká s tím, že mu vadí nerovné podmínky pro zemědělce napříč Evropou.
X X X
Také v Indii táhli farmáři na hlavní město. Narazili na betonové zátarasy
Na severu Indie stávkují desetitisíce farmářů. Táhli na Dillí, ale policie proti nim už 200 kilometrů před hlavním městem postavila betonové zátarasy. Farmáři tak aspoň zablokovali stanice pro výběr mýtného a zastavili tak provoz. Jejich hlavním požadavkem jsou garantované výkupní ceny pro veškeré pěstované komodity.
Vláda premiéra Narendry Módího požadavky farmářů odmítá. V reakce na ně v oblastech postižených protesty omezila internetové připojení, zablokovala účty vůdců protestu na sociálních sítích a na kritických místech nechává na protestující shazovat z dronů slzný plyn.
Minulé farmářské protesty v Indii před dvěma lety skončily úspěchem farmářů. Byly namířené proti klíčovému zemědělskému zákonu, který vláda pod tlakem protestů opravdu stáhla.
Těmi současnými protesty se farmáři domáhají rozšíření zákona přijatého v šedesátých letech minulého století, který v reakci na tehdejší drastický propad cen uzákonil garantované výkupní ceny pro vybrané komodity. Farmáři teď chtějí, aby totéž platilo pro veškerou jejich produkci.
Současné protesty vypukly ve státech, kde mají podle agentury AP farmáři oproti zbytku Indie relativně lepší podmínky. Pěstují totiž hlavně pšenici a rýži, které patří mezi komodity s garantovanými cenami. Došlo však k výrazné nadprodukci, takže o tyto komodity není na trhu zájem. Navíc farmářům dochází voda pro pěstování rýže a musí začít pěstovat jiné – negarantované – komodity.
Ministr zemědělství sice požadavky farmářů odmítá, ale AP připomíná, že protesty přicházejí v citlivém čase blížích se všeobecných voleb – a že farmáři jsou klíčovou voličskou skupinou.
X X X
EXPREZIDENT KLAUS: DEBATA O EURU OD LIDÍ BEZ ZNALOSTI EKONOMIKY, JAKO JE FIALA, PEKAROVÁ A SPOL
SVĚTE DRŽ SE: FIALU CHCE DOSTÁLOVÁ JEŠTĚ NAVRHNOUT NA EURO KOMISAŘE
CO DĚLÁ ŠÉF ANO BABIŠ? ŽÁDNÉ VEDENÍ HNUTÍ?
BABIŠE V EU ZKLAMAL I TELIČKA, DNES ŠTVE TELIČKA PROTI BABIŠOVI
TELIČKA NEJDŘÍVE PRACOVAL V EU PRO BAKALU, DĚLAL VLASTNÍ POLITIKU, BABIŠ MU TO NEDOVOLIL, DNES TELIČKU NIKDO NECHCE
STEJNÝ POSKOK JE I NERUDOVÁ, KTERÁ ČR ZKLAME, NEVOLIT DO EU
Debata o euru pochází z neekonomického světa, kritizoval exprezident Klaus
Podle bývalého prezidenta České republiky Václava Klause pochází debata o zavedení eura od neekonomicky vzdělaných představitelů země. Zmínil to v diskusním pořadu Za pět minut dvanáct, kde mimo jiné kritizoval vládu Petra Fialy a směřování ODS.
„Evropská unie mám nepřináší nic pozitivního. Nám přináší výhody společný integrační evropský proces, kritizoval EU bývalý prezident Václav Klaus. „Zvrat od integrace k unifikaci, byl chybný krok, na který velmi doplácíme,“ dodal.
Podle exprezidenta není ani zavedení eura aktuálním tématem. „Česká koruna nám dává jistou flexibilitu, tím že se může hýbat náš měnový kurz. Je důležitým prvkem české státnosti,“ řekl Klaus.
Debata o zavedení eura zesílila hlavně po novoročním projevu prezidenta Petra Pavla, podle kterého je společná evropská měna logickou budoucností. Vyzval k tomu, aby Česko začalo dělat konkrétní kroky. Například podle ministra financí Zbyňka Stanjury ale nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit.
„Debata o euru byla vytažena prezidentem a ministrem pro evropské záležitosti z neekonomického světa,“ zmínil Klaus. Ekonomové podle něho v České republice nevolají pro přijetí eura.
„Je úplně zamlčeno, že ministerstvo financí a Česká národní banka vypracovala pár dní před projevem prezidenta Pavla materiál, kde nedoporučují vládě přijetí eura,“ připomněl bývalý prezident.
Klaus také zmínil, že ministr pro evropské záležitosti Dvořák nemá žádné předpoklady k tomu, aby se k euru vyjadřoval, jelikož nemá ekonomické vzdělání.
ODS sleduje hlavně evropské zájmy
„Máme nejhorší vládu od roku 1989. Myslím si, že německá vláda a česká vláda jsou si podobné, hlavně prázdnotou a naprosto nesourodou koalicí. Kritizoval také, že obě vlády mají neviditelného a nefunkčního premiéra,
„ODS ustoupila od svých původních myšlenek a z pravicové strany se stala nedefinovanou středovou stranou. Nyní sleduje hlavně evropské zájmy,“ popsal Klaus. „Není to strana, se kterou bych se nějakým způsobem identifikoval,“ doplnil.
Aby skončila válka na Ukrajině, musí se začít vyjednávat
„Jediné východisko ukončení konfliktu na Ukrajině je, že se musí přestat střílet a začít vyjednávat,“ zdůraznil exprezident. Podle Klause začne Rusko s Ukrajinou vyjednávat v ten moment, co jim to řeknou světoví hráči, ale hlavně USA.
„Musí to být přerušení války a zahájení vyjednávání bez návratu k bodu nula,“ dodal bývalý prezident.
X X X
MINISTR BEK DOSUD NEZAJISTIL MILIONY PRO ŠKOLY, BOJÍ SE FIALY
ODBORÁŘI MLČI, NEBOUŘÍ, JAKO DŘÍVE VÁCLA HAVEL
Hádka v koalici. Vlivní členové ODS a STAN vyhrotili debatu o školství
Ve vládní koalici to opět skřípe. Pomyslným jablkem sváru se tentokrát stalo financování školství. Vyhrocenou debatu odstartoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT zkritizoval ministra školství Mikuláše Beka (STAN). Ten jeho slova označil za „nefér“. Následně se do debaty na sociálních sítích přidali i další, včetně exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).
Bývalý člen Nečasovy vlády a nynější předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba ostře zaútočil na ministra Beka. „To už musíte být velký politický neumětel, že ve vašem oboru zažijete dva protesty. Mluvím o ministru Bekovi. Politika je o komunikaci. Dal školám ořezané rozpočty,“ nebral si servítky Kuba.
Reakce ministra Beka na sebe nenechala dlouho čekat. Na sociální síti X napsal, že kritiku na svou adresu považuje za nespravedlivou a pokryteckou. „Kvituji nicméně vyjádření, že školství je jedna z nejdůležitějších věcí, které máme, a vláda pro něj proto musí zajistit adekvátní rozpočet. V tom se naprosto shodneme,“ hodnotil Bek výroky hejtmana. Zároveň dodal, že věří, že stejně bez obalu problém přednese i svým spolustraníkům.
„Že obce a kraje mají nedostatek peněz ‚nějak vyřešit ze svého‘, totiž nezaznívá ode mě, já jsem naopak zastáncem toho, že chybějící peníze musí najít vláda. A věřím také, že deklarovanou prioritu vzdělání si vezme za své celá vláda a promítne to odpovídajícím způsobem do rozpočtu. Od května požaduji ve všech jednáních o rozpočtu ještě o 3 miliardy více, než je tam dnes,“ vysvětloval Bek.
Do hádky se vložili Farský i Kalousek
Toho se zastal rovněž jeho stranický kolega Jan Farský. „Ministr financí za ODS nedá dostatek financí na školství a hejtman za ODS následně zkritizuje ministra Beka, že ve školství není dost peněz… To nevymyslíš,“ přidal svůj pohled na věc.
Víkendové slovní přestřelce předcházelo úterní jednání školských odborů se zástupci vlády, na kterém se s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou nedohodly na penězích pro nepedagogy. Na zaplacení 2 000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Nechtěl komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.
Podle Beka vláda k revizi rozpočtu pro regionální školství podle dohody přistoupí po 1. červenci, kdy budou jasné výsledky hospodaření státu v prvním půlroce. Vláda by měla podle Beka rozvolnit limity, které omezují úvazky nepedagogů ve školách. Uvolněním regulace by se podle Beka mohla věnovat na jednání ve středu nebo příští týden.
X X X
VOJÁK PAVEL ZKLAMAL LIDI ČR, VĚNUJE SE UKRAJINĚ, JAK DŘÍVE PŘEDPOVÍDAL ING BABIŠ
PAVEL NEPOMÁHÁ ŘEŠIT PROBLÉMY LIDÍ A FIREM, VYMĚNIT FIALU
OTEC VOJÁK VEDL SYNA JEN K VOJNĚ, OD MALIČKA SE MĚL DOBŘE
EYPERTI: PAVEL NEZAŽIL ŽÁDNOU BÍDU, PODLE TOHO SE DNES CHOVÁ
Mírová a válečná karta v české politice
Když před rokem Andrej Babiš v prezidentské kampani otevřel téma války a míru, nevyplatilo se mu to. Na jeho billboardu stálo: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Po vlně zasloužené kritiky heslo upravil a slovo voják nahradil generálem.
Jak to vypadá s danou problematikou dnes? Prezident Pavel se profiluje jako obezřetný politik, který je sice jednoznačně na straně napadené Ukrajiny, avšak střízlivě poukazuje na možné zvraty a negativní varianty.
\Nikdo by ho ani ve zlé vůli nemohl zařadit mezi válečné štváče. Pavel chytře přenesl informační tíhu na představitele armády. Náčelník generálního štábu Karel Řehka se stal nositelem špatných zpráv, které ovšem vycházejí z reality současných dnů.
Varuje před možností ruského jaderného úderu, upozorňuje, že vojáci se musejí připravovat na válku velkého rozsahu. „Kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a Aliancí, naší země se to dotkne okamžitě, armáda bude aktivním účastníkem od první minuty,“ řekl na velitelském shromáždění loni 22. listopadu.
Také hlas profesionálních vojáků postrčil politiky k uzákonění závazku vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na vyzbrojování. Tuto povinnost podpořili i poslanci hnutí ANO. To neznamená, že by dál umně nepracovali s emocemi voličů.
Když ministryně obrany Jana Černochová z ODS podepsala smlouvu na dodávku čtyřiadvaceti amerických letounů F-35, Andrej Babiš se toho okamžitě chopil a začal okopávat mírovou zahrádku. Neřekl, že stíhačky vůbec nepotřebujeme, ale že se mělo vyjednávat se Švédy o gripenech, což by bylo daleko levnější.
Proklamace Donalda Trumpa, že spojencům, kteří nebudou platit, Spojené státy v případě napadení Ruskem nepomohou, a naopak ho povzbudí, ať si dělá, co chce, je podle odborníka na mezinárodní otázky Vlastislava Břízy skandální jen na první pohled.
Když se odmyslí kulisa kampaně, jejím reálným základem je výzva Evropě, aby konečně přestala spoléhat na americký obranný deštník a začala se o svou bezpečnost starat sama.
Polsko s tragickou zkušeností s ruskou imperiální náturou to vzalo velmi vážně. Za pár let bude mít největší armádu v Evropě a bude kupříkladu vlastnit 500 raketometů Himars, což je větší arzenál než mají USA.
X X X
VE VATIKÁNU EXPERT NA UMĚLOU INTELIGENCI
Bůh a umělá inteligence. Vatikánu radí s technologiemi františkánský mnich
Rychlý rozvoj umělé inteligence dorazil do Vatikánu. Moderní technologie zde krotí františkánský mnich Paolo Benanti, kterého do svých služeb povolala i italská premiérka Giorgia Meloniová. Ve světa jedniček a nul se snaží hledat i spirituální myšlenky a dopady na obyčejné lidi, AI totiž podle něj může svést lidstvo na scestí.
Umělá inteligence se během pár let od prudkého nástupu dostala do všech odvětví lidské činnosti. Na sklonku loňského roku byla dokonce hlavním tématem v promluvě papeže Františka. „Globální rozměr umělé inteligence jasně ukazuje, že vedle odpovědnosti svrchovaných států za vnitřní regulaci mohou při jejím využívání hrát rozhodující roli mezinárodní organizace. Vyzývám světové společenství národů, aby spolupracovalo na přijetí závazné mezinárodní smlouvy, která by regulovala vývoj a využívání umělé inteligence v jejích mnoha podobách,“ prohlásil František.
Na složité počítačové algoritmy má k ruce člověka, do kterého by to na první pohled řekl jen málokdo. Padesátiletý františkánský mnich Paolo Benanti začíná den tak, jak bychom od muže víry čekali. Vyšplhá na nejvyšší věž svého domovského kláštera a s tichou modlitbou shlíží na Forum Romanum. „Byla to krásná meditace o tom, co se děje uvnitř mě. A rovněž o tom, co mě čeká tam venku,“ prozradil tichým hlasem reportérovi listu The New York Times.
Kromě času na modlitby má kalendář plný úkolů. Ve svém prostém františkánském rouchu nedávno vyrazil i na akci, kde bychom mnicha nehledali. V malé tašce si nesl moderní telefon, zápěstí mu zdobil poslední model chytrých hodinek od Applu. Benanti jako vatikánský poradce pro etiku umělé inteligence musí jít s dobou. Na lednové uzavřené debatě o umělé inteligenci se potkal s technologickými legendami, potřásl si rukou s Billem Gatesem a naslouchala mu i italská premiérka Giorgia Meloniová.
„Potřebujeme mezinárodní dohled, jinak riskujeme sociální kolaps. Někteří lidé vzhlížejí k umělé inteligenci jako k vědmě či věštkyni, považují ji za určitou formu poloboha. Hrozí nám, že lidé přenechají kritické myšlení a rozhodování strojům,“ uvedl pro Politico. O umělé inteligenci napsal řadu knih, na papežské Gregoriánské univerzitě vede seminář s názvem „Pád Babylonu: Výzvy digitálních a sociálních sítí a umělé inteligence“.
Nebezpečí i příležitost k pokroku
K překotnému vývoji moderních technologií by podle Benantiho měli lidé přistupovat vždy s opatrností. Umělá inteligence není výjimkou, může prohloubit nerovnost ve společnosti i zažehnout konflikty. Záplava deepfake videí a dezinformací v posledních měsících je toho důkazem. Varuje, že v následujících letech mohou o práci kvůli AI přijít miliony lidí, kteří budou muset přejít do podružných oborů, nebo zůstanou bez práce. „Lidé přijdou o důstojnost a propadnou se do zoufalství,“ předvídá.
S technologickým pokrokem však nespojuje jen hrozby, jako samozvaný geek v něm vidí i spoustu příležitostí. „Někdo například může umělou inteligenci využít tak, že vytvoří rozhraní, které poskytne veškeré náboženské vědění všem kulturám a společenským vrstvám po celém světě. Texty i obrazové materiály církve jsou mnohdy zanesené pod vrstvou složitých symbolů. AI je dokáže jednoduše interpretovat,“ vysvětluje.
Dalším příkladem je podle něj řešení nejen italského, ale i celoevropského problému stárnutí populace. Kvalifikovaných zaměstnanců pro určitá odvětví bude ubývat, umělá inteligence a robotizace je může v budoucnu nahradit. Benanti se ve svých úvahách pochopitelně pouští i do duchovní roviny. V knihách i odborných studijních textech se zamýšlí nad tím, co vlastně znamená být člověkem a zda stroje nemohou být v některých případech lidštější než skuteční lidé.
Moderní technologie nemusí dávat vždy smysl
Základem pro ideální využití umělé inteligence v běžném životě je podle něj zdravý rozum. Ilustruje to ve chvíli, kdy z poklidu kláštera vstoupí na jednu z nejrušnějších římských ulic Via dei Fori Imperiali. Ohlušující směs zvuků, kterým vévodí bzukot automobilů a skútrů, ho nutí k zamyšlení. „Naše město je tím nejhorším na světě pro provoz samořiditelných vozů. Doprava tady je moc komplikovaná,“ popisuje a dává tak příklad, že ne všude dává nasazení nejmodernější techniky smysl.
V jeho univerzitní kanceláři je na první pohled patrné, že se ve skromném mnichovi střetávají dva světy. Prostota františkánského řádu a vášeň pro technologie. Na zdi visí jeho zarámované fotografie, které pořídil v ulicích Říma. Lidé, kteří si vychutnávají odpolední cigaretu. Pár zhypnotizovaný obrazovkou mobilního telefonu, jenž se nevěnuje svému dítěti. A snímek, na kterém si Benanti třese rukou s papežem Františkem.
Jak sám vzpomíná, jeho spirituální volání přišlo dlouhé roky po tom, co se zamiloval do technologií. Římský rodák měl k vědě blízko od dětství. Jeho otec se živil jako strojní inženýr, matka vyučovala na střední škole přírodovědné předměty. Hltal příběhy ze světa Pána prstenů, byl hrdým skautem. Ve dvanácti letech se při jedné z charitativních akcích potkal s budoucím kardinálem Vincenzem Pagliou, který se o mnoho let později stal jeho mentorem a kolegou ve Vatikánu. I Paglia se zajímá o technologie a jejich vliv na svět.
Od vědy k víře
Zlom přišel v době, kdy Benanti dostal od svého strýčka první počítač. Pochopitelně mu měl sloužit ke studiu, šikovný mladík však chtěl na drahém stroji hrát i videohry. Pokusy o přestavění počítače však nikam nevedly. „Nikdy to nezafungovalo,“ směje se Benanti při vzpomínkách na první setkání se světem počítačů. Na střední škole mu technologie nestačily a začal se zajímat i o filozofii. Na římské univerzitě Sapienza získal inženýrský titul, cítil však, že mu to nestačí.
„Měl jsem pocit, jako by mi něco stále chybělo,“ vzpomíná. Počítačům a technologiím začal rozumět tak dobře, že z nich vyprchalo tajemno a určitá magie. V roce 1999 mu jeho přítelkyně poradila, že ve svém životě potřebuje více Boha. Společně se vydali do františkánského kláštera v Umbrii. Plán přítelkyně zafungoval, ale radost z toho mít nemohla.
Benanti se rozhodl vstoupit do františkánského řádu, k překvapení svých rodičů. S přítelkyní se rozešel a odjel do města Assisi, domova svatého Františka. Následujících deset let zde strávil studiem, složil poslední řeholní sliby, byl vysvěcen na kněze a obhájil disertační práci na téma technologického vylepšování lidí. Později získal práci na Gregoriánské univerzitě.
V roce 2017 ho kardinál Gianfranco Ravasi pozval na konferenci, kde Benanti mluvil o etice použití umělé inteligence. Jeho slova hltali i vysoce postavení lidé z Microsoftu a po přednášce ho požádali, zda by mohli zůstat v kontaktu. Po pár měsících ho oslovila italská vláda, jestli by nechtěl být u zrodu legislativy zaměřené na AI, po roce už byl členem komise, která dohlíží na celonárodní strategii v oblasti umělé inteligence.
Papež v péřovém kabátu
K setkání s papežem už pak chybělo jen málo. V roce 2018 se mu ozvali zástupci Microsoftu, zda by nemohl dopomoci k setkání Františka s prezidentem technologického giganta Bradem Smithem. Benanti využil svého blízkého přítele a vlivného kardinála Pagliu. Setkání proběhlo podle plánů a Benanti na něm pomáhal s překladem odborných technologických termínů.
Papež zprvu nevěděl, v čem tkví důležitost umělé inteligence, zajímat se o ni naplno začal až ve chvíli, kdy sociální sítě i deníky plnily jeho vygenerované snímky ve slušivém péřovém kabátu. „Papež má rád, když se nebavíme tolik o technologiích, ale spíše o tom, jak můžeme ochránit zranitelnou část populace,“ vysvětluje Benanti.
V lednu letošního roku se stal předsedou komise, která má ochránit před dopady umělé inteligence italské spisovatele a novináře. Benanti si myslí, že firmy by měly mít odpovědnost za dodržování autorských práv při použití textů, na kterých trénují své algoritmy. Sám však přiznává, že je to nadlidský úkol kvůli netransparentnosti největších technologických hráčů.
I když před nástrahami umělé inteligence varuje, je jí za jednu věc vděčný. Do světa technologií pro něj přinesla zpět tajemno, které v ní během studií ztratil. Otázkou podle něj je, jestli ji lidstvo využije dobře, nebo se nechá svést na scestí.
X X X
Scholz zablokoval nominaci Leyenové na generální tajemnici NATO, píše Welt
KDO NAHRADÍ STOLTENBERGA?
Německý kancléř Olfa Scholz (SPD) zablokoval nominaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové (CDU-CSU) na post generální tajemnice NATO. Podle informací listu Welt am Sonntag se německým sociálním demokratům zřejmě nelíbí její vyostřený postoj k Rusku. Kancléř se podle německého deníku domnívá, že by to mohlo být v dlouhodobém horizontu po skončení války na Ukrajině nevýhodou. Příštím generálním tajemníkem NATO by se podle zdrojů Weltu mohl stát šéf nizozemské vlády Mark Rutte, který se těší podpoře více než 20 členů aliance.
Von der Leyenovou jako kandidátku amerického prezidenta Joea Bidena navrhl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Biden se pak obrátil na kancléře Scholze, zda by s tím souhlasil. Scholz to ale odmítl. Uvedlo to několik vysoce postavených úředníků z Bruselu a někteří špičkoví evropští diplomaté pro Welt am Sonntag.
„Scholz byl kategoricky proti tomu, aby se von der Leyenová stala hlavou NATO,“ citoval deník lidi obeznámené s touto záležitostí.
Proč německý kancléř nechce, aby současná šéfka EU nahradila v říjnu odcházejícího generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga? Post prý byl pro kancléře z SPD Scholze příliš důležitý na to, aby jej přenechal křesťanskému demokratovi, píše list. Oslovení diplomaté dále Weltu am Sonntag řekli, že z Scholzova pohledu byla von der Leyenová vůči Moskvě příliš kritická, což by se tedy po případném příměří v ukrajinské válce mohlo z dlouhodobého hlediska ukázat jako nevýhoda.
Expert na obranu z CDU Roderich Kiesewetter řekl, že Scholz zabránil von der Leyenové stát se šéfkou NATO, protože si na rozdíl od kancléře opravdu přála vstup Ukrajiny do NATO. Scholz dělá „všechno, aby se zalíbil Putinovi,“ prohlásil Kiesewetter.
Je však otázkou, zda by Ursula von der Leyenová vůbec chtěla tuto práci dělat, poznamenává německý deník Bild. Lidé z jejího okolí v minulosti opakovaně říkali, že o pozici generální tajemnice NATO neusiluje.
Stanout v čele NATO má podle Welt am Sonntag velkou šanci předseda nizozemské vlády Mark Rutte. Podle diplomatů NATO „dosud podporuje Rutteho kandidaturu 21 z 31 zemí NATO“.
X X X
Orbán: Trump by přispěl k míru
„Nemůžeme rozhodnout o osudu voleb v jiných zemích, ale opravdu bychom rádi viděli, aby se Donald Trump vrátil,“ řekl Orbán podle maďarské agentury MTI. Dodal k tomu, že by přispěl k míru ve východní Evropě.
Orbán ve svém výročním projevu k národu uvedl, že rok 2024 by mohl být „zlomovým bodem“ kvůli volbám v EU, USA, Indii a tuctu dalších zemí. Podle jeho soudu bude globální politická scéna koncem tohoto roku vypadat velmi odlišně, a očekává, že manévrovací prostor Maďarska se zvýší do takové míry, jak to prý „už dlouho nebylo vidět,“ poznamenává v komentáři srbský list Politika.
Orbán vyhodnotil, že současná administrativa EU nevyvede Evropu z krize a že nové evropské pravicové křídlo, jehož součástí je současné maďarské vedení, by mohlo přinést to, co řekl, že je „skutečná změna“, server vasevec.cz
X X X
Západ na vás dělá pokusy. Kreml spustil v Africe novou dezinformační kampaň
Kreml odstartoval v Africe rozsáhlou dezinformační kampaň, na kterou dohlíží ruská tajná služba FSB. Ta napříč kontinentem šíří například konspirační teorii, podle níž Západ provádí na Afričanech biologické experimenty pod záminkou očkovacích programů. FSB používá síť propagandistů, které „zdědila“ po zesnulém šéfovi Wagnerova uskupení Jevgeniji Prigožinovi.
Kampaň má na povel agent FSB Arťom Kurejev, který dva měsíce poté, co Prigožin v červnu zahynul při leteckém neštěstí, založil tiskovou agenturu „Africká iniciativa“. Následoval vznik informačního portálu Rusafromedia, jenž nabízí obsah v překladech do všech hlavních jazyků používaných v Africe.
Média pod taktovkou FSB obratem zahájila náborové akce zaměřené na africké novináře, tamní blogerskou komunitu či Afričany studující v Rusku. „V současnosti studuje v Rusku přes třicet tisíc afrických studentů, kteří jsou připraveni stát se novináři ve svých zemích a přinášet lidem objektivní informace,“ řekl Kurejev ruskému listu Venkovský život.
Africká iniciativa už otevřela dvě kanceláře – v Mali a Burkině Faso. Podle Kurejeva chce otevřít další, ale chybí jí zkušení novináři. „Plánujeme se ve své práci opřít zejména o absolventy sovětských a ruských univerzit,“ uvedl. Kurejev za účelem náboru studentů v posledních měsících svolal setkání s jejich kluby na několika univerzitách v Moskvě.
Podle magazínu The Insider se ukázalo, že Prigožinova smrt, kterou Západ přičítá Kremlu, nebude mít na ruské aspirace na kontinentu žádný vliv. Moskva rozšířila síť politických agentů, žoldáků a propagandistů, kterou tu po sobě šéf wagnerovců zanechal, a začala budovat svou vlastní. Prigožin působil v Africe od roku 2017 a držel u moci autoritářské spojence Ruska.
Média pod taktovkou FSB se zaměřují na témata důležitá pro kremelskou agendu. Informují o tom, jak se USA „pokoušejí dobýt Afriku pomocí Facebooku, dolarů a hnutí LGBT“. Na podzim se opakovaně věnovala protizápadním shromážděním ve Středoafrické republice.
Kurejevova média rovněž šíří konspirační teorie, podle nichž západní farmaceutické společnosti využívají Afriku k pokusům s biologickými zbraněmi nebo k nelegálním zkouškám léků. The Insider podotýká, že tato kampaň navazuje na předchozí konspiraci připisovanou FSB, která hovořila o existenci amerických biologických laboratoří na Ukrajině.
„Africká kampaň přidává do směsi pojmy kolonialismus, démonizace Billa Gatese a hororové historky o nebezpečí očkování,“ píše magazín. FSB po Prigožinovi převzalo také síť telegramových kanálů.
Zaměřit se na zdraví je nebezpečné, zuří USA
Podle amerického ministerstva zahraničí je cílem Africké iniciativy posílit obraz Ruska a očernit obraz USA a evropských zemí.
„Moskva informační manipulaci využívá k prohlubování sociálních rozdílů a narušení schopnosti lidí činit informovaná rozhodnutí. Podporou této dezinformační sítě ruská vláda aktivně škodí zemím, na které se zaměřuje, i celému africkému kontinentu,“ uvedlo v pondělí s tím, že ruská kampaň může podkopat projekty veřejného zdraví financované USA v celé Africe.
Americká diplomacie připomněla, že nedávno odhalila pokusy Kremlu podkopat celosvětovou podporu Ukrajině šířením dezinformací v Latinské Americe, rovněž prostřednictvím místních novinářů a blogerů. „Ruská vláda zkouší stejnou taktiku v Africe s novými aktéry,“ dodala.
Podle The Insideru je těžké předpovídat, jak bude kampaň FSB úspěšná. „Na jedné straně nízká úroveň mediální gramotnosti předurčuje obyvatelstvo ke snadnému přijímání konspiračních teorií. Na straně druhé neexistují důkazy, že by úsilí propagandistů přinášelo významnou odezvu,“ míní.
X X X
V AFRICE VERBUJÍ DĚTI DO VÁLKY
To, co jsme dělali, nelze popsat. Ve Středoafrické republice stále verbují děti
Více než deset let od vypuknutí občanské války ve Středoafrické republice v řadách tamních ozbrojených skupin stále bojuje zhruba 10 tisíc dětí. S odvoláním na vyjádření středoafrické vlády o tom informovala agentura AP.
Ministryně pro rodinu a rovnoprávnost Marthe Kirimaová ve zprávě uvedla, že děti jsou stále verbovány jako bojovníci, špehové, poslíčci, kuchaři a také jako sexuální otroci. Od povstaleckých sil už podle ní uprchlo asi 15 tisíc dětí. Mnoho z nich je traumatizováno a jen obtížně se navracejí do normálního života.
Konflikt v zemi bohaté na nerostné suroviny trvá už od roku 2013, kdy se moci chopila převážně muslimská povstalecká koalice Séléka, která sesadila tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Proti muslimským rebelům poté povstaly křesťanské milice. Terčem útoků se často stávali i civilisté.
Podle OSN, která do země vyslala mírové jednotky, si střety vyžádaly tisíce životů a více než milion lidí vyhnaly z domovů. V roce 2019 byla uzavřena zatím poslední mírová dohoda mezi vládou a čtrnácti ozbrojenými skupinami, navzdory ní však boje pokračují.
Někteří bývalí dětští vojáci agentuře AP řekli, že jejich otřesné zážitky je přiměly stát se mírovými vyslanci. „Chopil jsem se zbraně, protože Séléka zabila mou matku i otce,“ řekl Arsene, který kvůli citlivosti tohoto tématu nechtěl uvést své příjmení. Křesťanská povstalecká skupina ho naverbovala, když mu bylo čtrnáct.
Po třech letech bojů nyní radí mladým lidem, aby se k povstalcům nepřidávali. Ousmane, další bývalý dětský voják, AP řekl, že vstup do povstalecké armády zničil život jemu i jeho okolí. „To, co jsme dělali, se nedá popsat,“ řekl.
X X X
ČNB opět chybuje. Vysokými úroky dusí ekonomiku, inflace mohla v Česku klesat už loni, míní ekonom
Inflace v lednu proti loňskému prosinci zpomalila z bezmála sedmi na 2,3 %. Meziměsíčně ceny v lednu vzrostly o 1,5 %. Zpomalení meziroční inflace podle Českého statistického úřadu ovlivnily především ceny elektřiny, plynu a vody a také vyšší srovnávací základna v loňském roce. Podle poradce prezidenta Petra Pavla a hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka je nyní inflace přijatelná, řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.
X Dá se říct, proč byl pokles inflace dokonce výraznější, než čekali analytici i Česká národní banka?
Tím hlavním důvodem je to, že se neopakoval loňský šok v cenách energií, tedy elektřiny a zemního plynu. I přes změnu regulované složky cen elektřiny to zdražení nakonec bylo podstatně mírnější než v loňském roce a to pomohlo k tomu, že v meziročním srovnání je tempo růstu cen znatelně pomalejší.
Dalším důvodem jsou změny DPH, které se promítly zejména v cenách potravin, které v lednu víceméně stagnovaly oproti loňskému poměrně vysokému nárůstu.
Tyto dva hlavní faktory vedly k tomu, že se inflace vrátila do normálních hodnot, byť je mírně nad inflačním cílem centrální banky, už je ale na přijatelné hodnotě.
x Inflační cíl České národní banky je dvě procenta. Dá se předpokládat, že se na ně dostaneme třeba ještě v tomto kvartálu?
V tomto kvartálu nevím, ale je tam docela velká pravděpodobnost, že v průběhu letošního roku by inflace mohla opravdu dosáhnout 2,0 procenta, což je ten inflační cíl centrální banky.
Ale nepředjímejme, protože celá řada šoků, nyní například problémy v námořní dopravě kvůli Rudému moři, mohou vést k tomu, že k zdražování opět dojde.
Na druhou stranu je ekonomika nadále velmi slabá, poptávka je utlumena a to by mělo pomoci udržet inflaci nízkou.
Guvernér ČNB Aleš Michl už zveřejnil, že chce držet úrokové sazby výš, než bylo zvykem v posledních letech, a to kvůli deficitu a oslabování koruny. Opravdu je tu stále riziko, že by se inflace mohla zhoupnout a začít zase stoupat?
Především ten pokles inflace je zásluhou Jiřího Rusnoka a jeho bankovní rady, protože ze současné bankovní rady se na zpřísňování měnové politiky podílel jeden jediný člen, a to Tomáš Holub.
Centrální banka mohla přispět k rychlejšímu snižování inflace v průběhu loňského roku. Neučinila tak. Nyní dělá opačnou chybu a drží úrokové sazby zbytečně vysoko, a tím dusí ekonomiku, která se není schopná zotavit z recese způsobené předchozími šoky.
Držet úrokové sazby výše delší dobu není správná strategie. Teď by ekonomika potřebovala nižší úrokové sazby a Česká národní banka opět dělá chybu.
Když jste mluvil o té strategii ČNB, současný guvernér Aleš Michl nastoupil v červnu 2022. Tam se přestala zpřísňovat měnová politika. To znamená, že už v tuto chvíli se podle vás dá říct, že kdyby docházelo k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, tak by vysoká inflace netrvala tak dlouho?
Dá se odhadnout, že by skončila s nižším vrcholem, to znamená, že by nedosáhla tak vysokých hodnot, jakých bohužel dosáhla, tedy téměř 20 procent.
Také se dá odhadnout, že by pokles inflace byl pravděpodobně rychlejší už v průběhu loňského roku. Ve druhé polovině loňského roku jsme měli průměrnou inflaci zhruba 8 procent.
Mohlo to být o jeden, o dva procentní body nižší, kdyby pokračovala před rokem a půl centrální banka ve zpřísňování měnové politiky.
ČNB, respektive její guvernér, říká že chce držet i úrokové sazby výš, protože je slabá koruna. Pravda je, že koruna oslabuje, dá se to její oslabování řešit i jinak než držením úrokových sazeb?
Dalo by se, ale otázka je, jestli je to žádoucí, protože nyní je slabá koruna jedním z faktorů, který pomáhá české ekonomice, pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost českých exportů.
V situaci, kdy zahraniční poptávka je relativně utlumená, je tento prvek konkurenceschopnosti zásadní. Slabší koruna je nyní, řekl bych, spíše žádoucí než nežádoucí.
x Podle slov premiéra Petra Fialy (ODS) se nižší inflace projeví ve zlevnění úvěrů pro firmy. Bude to tak ale, pokud bude ČNB držet úrokové sazby výš?
Myslím si, že Česká národní banka bude snižovat úrokové sazby. Otázka je, jak rychle. Teď by bylo žádoucí, aby ten pokles byl poměrně rychlý a razantní.
V takovém okamžiku má pan premiér pravdu, že se dá očekávat i snižování úrokových sazeb pro firemní úvěry.
x Když říkáte rychlý a razantní pokles, co si pod tím představit?
Teď na nejbližších zasedáních by bylo žádoucí, aby Česká národní banka snižovala o 50 bazických bodů, tedy polovinu procentního bodu, abychom se na konci roku dostali ke čtyřem, možná pod čtyři procenta u hlavní úrokové sazby České národní banky.
X X X
Nezletilý migrant žil v Řecku jako bezdomovec, stát mu musí zaplatit odškodné
Osm tisíc euro vyplatí Řecko nezletilému migrantovi bez doprovodu, kterému nezjistilo ubytování, péči a stálé opatrovnictví. Patnáctiletý syn narkomana z Afghánistánu, který nutil chlapce pracovat, byl ponechán napospas svému osudu, spal venku, žil v Aténách na náměstí bez přístupu k toaletám a vzdělání. Ani s vědomím přílivu nezletilých vstupujících do Řecka nelze stát osvobodit od povinnosti postarat se o migranty v jeho jurisdikci, uvedl Evropský soud pro lidská práva (ESLP).
Stěžovatel před Evropským soudem pro lidská práva označený jako OR se narodil v roce 2003 a do Řecka přicestoval v listopadu roku 2018, kdy mu bylo patnáct let. Není jasné, jak se do Řecka dostal a on sám to neprozradil.
Po příjezdu kontaktoval úřady s tím, že chce požádal o azyl. „Ve formuláři předloženém úřadům stěžovatel vysvětlil, že si nepřeje vrátit se do své země, protože ho tam jeho otec narkoman, nutí pracovat. Dále vysvětlil, že se rozhodl přijet do Řecka požádat o sloučení rodiny se svou matkou, která bydlela v Německu,“ uvádí Soud fakta případu.
Sociální pracovnice nevládní organizace „Arsis“ potvrdila v únoru 2019, že stěžovatel nevyrůstal ve zdravém prostředí a byl „vystaven traumatickým zážitkům se svým otcem a rodinou svého otce, jako je fyzické násilí, zákaz chodit do školy a povinnost pracovat“. Během svého pobytu v Aténách přespal v kostele, než ho na pár dní hostili krajané, pak byl opět bez domova.
V Íránu – kam byl podle stěžovatele převezen ve věku deseti let – jej jeho otec, který byl narkoman a násilník, donutil pracovat, aby získal peníze potřebné na zásobování drogami. Stěžovatel je vysoce rizikovou nezletilou osobou, nemá vhodné ubytování a dvakrát byl sexuálně obtěžován dospělými, sepsala o chlapci sociální pracovnice.
Stížnost proti Řecku podal Afghánec OR dne 8. května 2019.
Stížnost: Nemá stálého opatrovníka a žádné opatření
Ve své stížnosti před Evropským soudem pro lidská práva si proto chlapec stěžuje, že od listopadu 2018 do května 2019 neměl přístup k bydlení, strávil několik nocí na náměstí v Aténách, v přeplněných domech ve společnosti dospělých mužů a bez povolení v uprchlických táborech Skaramagas a Malaksa na zemi nebo pod širým nebem. V zimě zůstal bez domova a v chladu, bez přístupu k vodě, bez jídla, bez přístupu k toaletám a ke vzdělání pro mladistvé. Dvakrát byl sexuálně obtěžován.
Navzdory příslušnosti migranta k menšině zástupce státu pro mladistvé ve své funkci dočasného opatrovníka nikdy neustanovil stálého opatrovníka a že v jeho nejlepším zájmu nebylo přijato žádné opatrovnické opatření. On proto pociťoval strach, nejistotu, zoufalství a osamělost způsobenou podle něj lhostejností úřadů a domnívá se, že v tomto období neměl přístup k důstojnému životu.
Konečně tvrdí, že vzhledem ke svému mládí a že byl ilegálním cizincem v zemi, kterou neznal, bez doprovodu, ponechaný svému osudu, spadal do „kategorie nejzranitelnějších členů společnosti “, a že proto zacházení ze strany úřadů, zejména skutečnost, že žil bez domova a bez opatrovnictví déle než pět měsíců, jej vystavilo velkému riziku a bylo ponižující, shrnuje stížnost mladíka Evropský soud pro lidská práva.
Vláda: Není to oběť a jeho potřeby už jsou uspokojeny
Vláda naopak navrhla vyškrtnout případ ze seznamu stížností s tím, že stěžovatel měl ke všem službám přístup i v době, kdy neoprávněně pobýval v uprchlickém táboře. Do veřejných zdravotnických zařízení měl přístup ještě před registrací jako každý podle národního práva.
„Vláda se domnívá, že stěžovatel nemá status oběti. Kritizuje ho zejména za to, že včas neinformoval úřady, zejména když vstoupil do země, o svém postavení nezletilého bez doprovodu, a že neuvedl přesné datum a okolnosti svého příjezdu do Atén,“ cituje Soud stanovisko řecké vlády.
Dále vláda před Soudem uvedla, že poté, co se stěžovatel obrátil na úřady, tak mu okamžitě byla poskytnuta pomoc přiměřená jeho věku s tím, že byl umístěn do ubytovacího zařízení pro nezletilé ve velmi krátké době od registrace jeho žádosti o mezinárodní ochranu. „Vláda dále vyzývá Soud, aby případ vyškrtl ze seznamu, přičemž bez dalších podrobností potvrzuje, že předmětný spor byl již vyřešen a že jeho další prověřování není opodstatněné,“ shrnuje Soud.
Stížnost je podle vlády nepřípustná pro nevyčerpání prostředků vnitrostátní nápravy. Podle řecké vlády byly nakonec všechny potřeby stěžovatele uspokojeny a může podat žalobu o náhradu škody podle řeckého občanského zákoníku.
V odpovědi na to zopakoval stěžovatel obsah svojí stížnosti.
Úřady o něm nevedly žádné individuální informace
Podle Soudu je návrh vlády irelevantní: „Pokud jde o tvrzení vlády, že se stěžovatel nepřihlásil správním orgánům ihned po svém vstupu do země, Soud se domnívá, že je irelevantní, pokud jde o vyčerpání možností vnitřních opravných prostředků,“ uvedl ESLP.
„Soud poznamenává, že od 24. listopadu 2018 stěžovatel prostřednictvím svého zástupce několikrát kontaktoval příslušné správní orgány, aby je informoval o své přítomnosti v Aténách, o své osobní situaci, zejména o postavení jako nezletilé osoby bez doprovodu, o potřebě ochrany i úmyslu požádat o mezinárodní ochranu,“ opakuje Soud.
Podle Soudu od 24. listopadu 2018 do 30. dubna 2019 zástupce stěžovatele několikrát upozornil správní orgány na životní podmínky stěžovatele, zejména na jeho ubytování.
„S odkazem na skutkový stav, který předložil Soudu, stěžovatel odsuzuje nečinnost úřadů při poskytování pomoci při čekání na výsledek jeho žádosti o ubytování, zatímco o něm věděly, že je bezdomovec nebo že pobýval bez povolení v táborech Malakasa a Skaramagas,“ shrnuje dále situaci ESLP.
Podle stěžovatele úřady nevedly žádné individuální informace o jeho pobytu v dotčených táborech, ačkoli podle něj bylo jejich povinností identifikovat a sledovat neregistrované nezletilé, kteří tam žili.
Ten rok přijely tisíce nezletilých migrantů
Vláda přesto před Soudem trvala na tom, že vzhledem k extrémním potížím způsobeným rostoucím počtem nezletilých osob bez doprovodu, které v rozhodné době nelegálně vstupovaly do země, úřady zajistily stěžovateli vhodné životní podmínky.
Stěžovatel podle vlády vydává vágní a nepodložená tvrzení. „Podle informací sdělených stěžovatelskými organizacemi dvě ze tří dětí bez doprovodu na kontinentu nemají péči a ubytování odpovídající jejich věku. Mnozí z nich jsou bez domova nebo jsou ubytováni v žalostných podmínkách v hotelech nebo otevřených přijímacích centrech. Podle údajů EKKA bylo k 30. září 2018 na čekací listině na získání místa v domově 2 363 dětí bez doprovodu; z toho 272 mělo neformální ubytování a 451 bylo hlášeno jako bezdomovci,“ uvádí rozsudek rovněž přehled o počtech nezletilých migrantů bez doprovodu.
Ani příliv migrantů neosvobozuje stát od povinností
Soud ve svém rozhodnutí nejprve upozornil, že podle Úmluvy mají státy povinnost „zaručit osobám v jejich jurisdikci práva a svobody zakotvené v Úmluvě“. Což vyžaduje opatření, která zabrání tomu, aby tyto osoby nebyly vystaveny mučení. nebo k nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestu. „Článek 3 ve spojení s článkem 1 tak musí umožňovat účinnou ochranu, zejména dětí a dalších zranitelných osob, a zahrnovat přiměřená opatření k zamezení špatného zacházení, o kterém si úřady byly nebo měly být vědomy,“ uvádí Soud.
V případech týkajících se přijímání nezletilých cizinců, s doprovodem nebo bez doprovodu, je třeba mít na paměti, že situace extrémní zranitelnosti dítěte je rozhodující a má přednost před postavením cizince pobývajícího nelegálně,“ uvedl dále Soud.
Soud upozornil, že stěžovatel byl umístěn do přijímacího střediska pro nezletilé osoby až v květnu 2019, a to i přesto, že na svoji situaci písemně upozorňoval a úřady o něm věděly.
„Soud si je vědom složitosti úkolu, který je svěřen vnitrostátním orgánům, zejména s ohledem na počet nezletilých osob bez doprovodu, které v rozhodné době vstupovaly do země. Vzhledem k absolutní povaze článku 3 to však nemůže osvobodit stát od jeho povinností s ohledem na toto ustanovení,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva s odkazem na případ NH a spol. v Francie.
Stát ho neumístil a nejmenoval trvalého opatrovníka
Situace chlapce byla velmi vážná, upozornil Soud. Řecké úřady ho celou zimu nechaly napospas osudu. Migrant žil jako bezdomovec bez zajištění nejzákladnějších potřeb, nacházel se v hmotné nouzi, čelil pokusům o sexuální obtěžování.
Při podání své žádosti o mezinárodní ochranu navíc upozornil úřady na svoji traumatickou rodinnou minulost. Úřady tedy od prosince 2018 věděly, že žadatel je zvláště zranitelný.
„Ze spisu však nevyplývá, že by orgány, a zejména zástupce státu pro mladistvé ve funkci dočasného opatrovníka, podnikly následné kroky ke splnění povinností vyplývajících zejména z čl. 19 dekretu prezidenta republiky č. 220 /2007, jmenováním opatrovníka a urychlením jeho umístění do vhodné struktury,“ uvádí Evropský soud pro lidská práva.
Soud: Pouhé zjištění porušení práv nestačí
Soud má za to, že od 24. listopadu 2018 do 16. května 2019 byl stěžovatel řeckými orgány ponechán svému vlastnímu osudu v prostředí zcela nevhodném pro životní podmínky, ať už z hlediska bezpečnosti, bydlení, hygieny či přístupu k jídlu a péči a obecněji výkonu péče, tak i v nepřijatelné nejistotě s ohledem na jeho postavení žadatele o azyl a nezletilého bez doprovodu.
„Z toho vyplývá, že stěžovatel se jednáním úřadů ocitl v nelidské a ponižující situaci, která je v rozporu s článkem 3 Úmluvy. Soud proto zamítá předběžnou námitku vlády založenou na neexistenci postavení oběti stěžovatele a dochází k závěru, že v tomto případě došlo k porušení článku 3 Úmluvy,“ uzavřel Evropský soud pro lidská práva.
Podle Evropského soudu pro lidská práva utrpěl chlapec morální újmu, zejména „v důsledku nelidské a ponižující situace, která vyplynula z porušení jeho práv zaručených článkem 3 Úmluvy.“ Tato morální újma není podle ESLP dostatečně kompenzována pouhým zjištěním porušení, ke kterému Soud dospěl.
„Soud se na spravedlivém základě domnívá, že by stěžovateli měla být přiznána celá požadovaná částka, konkrétně 8 000 EUR, za nemajetkovou újmu, plus jakákoli částka, která může být v tomto ohledu splatná jako daň,“ uvedl Soud, který takto jednomyslně rozhodl. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Štrasburk umožní vyloučení soudce z jednání. Samosoudcem pro ČR byl jmenován Ukrajinec
Od 22. ledna 2024 platí nový jednací řád Evropského soudu pro lidská práva. Novela se týká podjatosti soudců. Umožní stěžovatelům i vládám žádat o vyloučení kteréhokoli soudce z jednání při jakýchkoli pochybách o nestrannosti a nezávislost včetně veřejného vyjadřování. V prováděcích pravidlech pak Soud odkazuje k případu X. v. Česká republika, který byl revidován kvůli podjatosti české soudkyně. Samosoudcem pro ČR byl jmenován Ukrajinec.
Kromě toho je podle Soudu cílem změny jednacího řádu „zajistit maximální možnou transparentnost a dostupnost soudního řízení, které u Soudu probíhá“. Proto je úplný seznam soudců různých soudních formací působících v každé z pěti sekcí, včetně seznamu jmenovaných samosoudců k dispozici na webových stránkách Soudu. „To usnadní identifikaci soudců v soudních formacích Soudu stranami,“ uvádí Soud.
Podle seznamu samosoudců byl k 1. lednu 2014 samosoudcem pro Českou republiku a pro Slovensko jmenován Ukrajinec Mykola Gnatkovskyy.
Pokud stěžovatel nebo vláda podají žádost o vyloučení soudce z jednání, bude o písemné a odůvodněné žádosti podané v angličtině nebo ve francouzštině rozhodovat příslušný senát v případě, že se soudce nevyloučí usnesením. Požádat o vyloučení soudce je možné i z jednání Velkého senátu Soudu.
Aktualizované pravidlo 28 je doprovázeno prováděcími pokyny předsedkyně soudu. „Cílem praktického pokynu je více objasnit postupy podle článku 28, který zajišťuje, že strany mohou prakticky a účinně vznést jakékoli obavy o nestrannost soudce a postup, který je v takových případech třeba dodržet,“ uvádí se v rozsáhlém dokumentu k pokynům k tzv. externí žádosti o vyloučení.
Pravidlo 28 má zajistit důslednou aplikaci zásady nestrannosti soudců, která je zásadní pro dodržování principů právního státu, ochranu lidských práv a zajištění řádné správy justice. „Aktualizované pravidlo znovu opakuje důvody, pro které soudce nemůže v konkrétní věci zasedat a posiluje základní procesní rámec pro odmítnutí soudců výslovnou kodifikací dosavadní praxe, podle níž mohou účastníci řízení požádat o odvolání soudce,“ uvádí Soud.
Jak žádat o vyloučení soudce ESLP
Jak mají stěžovatelé a žalované vlády požádat o vyloučení soudce, zohledňuje kapitola III. Prováděcích pokynů předsedy Soudu Pod názvem Externí žádost o vyloučení.
Pod bodem deset uvádí, že „obvyklou praxí Soudu bylo umožnit účastníkům řízení – tj stěžovatelům a žalovaným vládám – zpochybnit nestrannost soudce přiděleného k zasedání v jejich případě“. „V souladu s touto praxí je nyní jasně stanoveno pravidlo 28 odst. 4 jednacího řádu soudu, podle kterého mohou účastníci řízení – tedy stěžovatelé a žalované vlády požádat o vyloučení kteréhokoli soudce Soudu pověřeného jednat v jejich věci (externí žádost).“
„Žádost o odmítnutí soudce jinou osobou, státem nebo subjektem, který není účastníkem řízení, není povolena. To neznamená, že informace, které se dostanou do pozornosti Soudu nebudou zohledněny,“ uvádí dále praktický pokyn předsedy Soudu.
Následují dvě možnosti děje: Buď soudce uzná argumenty žádosti a odstoupí vlastním usnesením, nebo o žádosti budou rozhodovat výbory, sekce a senáty podle stanovených pravidel. O rozhodování musí být zpraveny strany a každé rozhodnutí musí být zaznamenáno v rozsudku, stojí v prováděcích pravidlech ke článku 28.
Jakou musí mít žádost formu a lhůtu?
„Jakákoli externí žádost o odvolání soudce musí být řádně odůvodněna a předložena Soudu písemně v jednom z úředních jazyků, jak stanoví pravidlo 34 jednacího řádu Soudu. Taková žádost by měla být podána, jakmile se dotčená strana dozví o existenci jednoho z uvedených důvodů v pravidle 28 odst. 2 jednacího řádu soudu, které vedou k neschopnosti konkrétního soudce zasedat v konkrétním případě,“ vysvětluje se v prováděcích pravidlech.
Pro podání takových externích žádostí není stanovena žádná lhůta, dodává k tomu Soud.
„Soud objasnil, že odpovědnost za implementaci článku 28, a zvláště za princip objektivní nestrannosti, nemůže být ponechána pouze na iniciativě stran,“ uvádí prováděcí pravidlo předsedkyně Soudu s odkazem na český případ X. v. Česká republika, kde se soudkyně zvolená za ČR Kateřina Šimáčková nevyloučila z jednání, přestože o případu dříve rozhodovala jako soudkyně českého Ústavního soudu.
Soud zajistí, aby tohoto pravidla nebylo zneužíváno, uvádí dále prováděcí bod č. 19. Podle bodu 20 to znamená, že stěžovatel by jakoukoli žádost měl podat co nejdříve. „Vláda by v ideálním případě měla upozorňovat na jakékoli obavy z podjatosti v době podání svého stanoviska, později jen ve výjimečném případě,“ uvádí prováděcí pravidlo.
Revidovaný Článek 28 jednacího řádu soudu:
- Soudce má povinnost zasedat ve všech věcech, které mu byly přiděleny, dokud se z důvodů uvedených v čl. odst. 2, nemůže projednávání věci účastnit.
- Soudce se nesmí zúčastnit projednávání žádného případu, pokud
- a) má na věci osobní zájem, včetně manžela/partnera, rodiče nebo jiného člena blízké rodiny, osobní nebo profesní vztah nebo podřízený vztah s kteroukoli ze stran;
- b) již dříve ve věci jednal, ať už jako zmocněnec, advokát nebo poradce strany nebo osoby, která má na případu zájem, nebo jako člen jiného vnitrostátního nebo mezinárodního soudu nebo vyšetřovací komise nebo v jakékoli jiné funkci;
- c) jako soudce ad hoc nebo bývalý zvolený soudce nadále zasedá na základě pravidla 26 § 3, vykonává jakoukoli politickou nebo administrativní činnost nebo jakoukoli odbornou činnost, která je neslučitelná s jeho nezávislostí nebo nestranností;
- d) vyjádřil své názory veřejně, prostřednictvím komunikačních médií, písemně, prostřednictvím jeho nebo její veřejné akce, nebo jakéhokoli jednání, které je objektivně způsobilé nepříznivě ovlivnit jeho nebo její nestrannost;
- e) z jakéhokoli jiného důvodu může být nezávislost nebo nestrannost soudce oprávněně zpochybněna.
- Každý soudce, který se domnívá, že nemůže jednat ve věci, ve které byl přidělen, z jednoho z důvodů uvedených v odstavci 2, to musí v případech přidělených výboru nebo sekci oznámit předsedovi sekce, který rozhodne, zda by měl být dotčený soudce vyloučen.
V případě jakýchkoli pochybností na straně dotčeného soudce nebo předsedy, pokud jde o existenci jednoho z důvodů uvedených v odst. 2 tohoto jednacího řádu, o této otázce rozhoduje senát. Po vyslechnutí názorů na dotčeného soudce, senát jedná a hlasuje v nepřítomnosti dotčeného soudce. Pro účely jednání a hlasování senátu o této otázce jej nahradí první náhradní soudce v senátu. Totéž platí, pokud soudce zasedá za smluvní stranu v souladu s pravidly 29 a 30.
- Pouze účastníci řízení mohou požádat o odvolání soudce přiděleného k zasedání v jejich věci z důvodů uvedených v odstavci 2 tohoto pravidla. Každá taková žádost musí být řádně odůvodněna a podána co nejdříve, pokud možno poté, co se dotčená strana o existenci takových důvodů dozví.
Bude rozhodnuto postupem popsaným v odstavci 3 tohoto článku. Strany budou informovány, zda byla jejich žádost přijata či nikoli.
Výše uvedená ustanovení se použijí přiměřeně ve věcech projednávaných Velkým senátem, v pravomoci předsedy soudu a soudců jednajících jako samosoudce.
Změny v pravidle 28 navazují zejména na rozsáhlé konzultace se smluvními stranami, organizacemi se zkušenostmi se zastupováním stěžovatelů a některými advokátními komorami, které předložily své písemné připomínky, uvádí k novele jednacího řádu Evropský soud pro lidská práva. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Pocta Jágrovi: Pittsburgh vyvěsil jeho dres s číslem 68. Největší dík patřil rodičům
Jaromír Jágr se stal čtvrtým českým hokejistou (po Dominiku Haškovi, Milanu Hejdukovi a Patriku Eliášovi), kterého v NHL ocenil klub vyřazením jeho čísla z užívání a vyvěšením dresu pod strop haly. Čerstvě dvaapadesátiletou a stále hrající českou legendu poctili v neděli během slavnostního ceremoniálu v Pittsburghu, kde Jágr číslo 68 proslavil během nejúspěšnějšího období své zámořské kariéry.
Slavnostního aktu se zúčastnili Jágrovi bývalí spoluhráči včetně Maria Lemieuxe, Roberta Langa a Jiřího Šlégra, ale i jeho maminka Anna či přítelkyně Dominika.
„Dnes je to pro mě velký den. Jsem poctěn, že se Pittsburgh rozhodl vyřadit dres s mým číslem 68. Je to tu můj druhý domov,“ uvedl Jágr mimo jiné během svého proslovu. Ještě před ceremoniálem na tiskové konferenci tvrdil, že se nechce nechat strhnout emocemi. Při více než třičtvrtěhodinovém programu ale bylo znát, že i za každé situace vtipkujícího hokejistu dojetí zasáhlo.
V proslovu nechybělo ani Jágrovo poděkování spoluhráčům a fanouškům. To největší díky ale patřilo rodičům. Jaromír objal maminku Annu a následně vzpomněl i svého otce, který zemřel v listopadu 2022. „Vím, že se dívá. Díky, tati,“ řekl Jágr, čímž dojal všechny přítomné a maminku rozplakal.
Jaromír Jágr odpovídal na otázky během tiskové konference:
Oslavy v americké metropoli zcela náležely české hokejové legendě. V sobotu zamířil Jágr na led, kde si zatrénoval se současnými hráči celku.
Hlavní hvězdou byl však během večera před utkáním Penguins proti týmu Los Angeles Kings. Po vyvěšení dresu potěšil Jágr přítomné v hale. Oblékl výstroj a za bouřlivého potlesku vjel na led a zúčastnil se rozbruslení před zápasem.
Na jeho počest navíc většina hráčů domácích nasadila na hlavu dlouhé háro, které bylo pro Jágra dříve typické.
Pittsburgh českého křídelníka draftoval v roce 1990 jako pátého hráče v pořadí a Jágr se téměř okamžitě stal jednou z nejvýraznějších tváří klubu. Společně s Mariem Lemieuxem vytvořil nejúdernější dvojici NHL a v letech 1991 a 1992 pomohl pensylvánskému klubu k jeho prvním dvěma Stanley Cupům.
V kádru Penguins vydržel jedenáct sezon, během kterých nasbíral 1 079 bodů. Mezi roky 1990 a 2001 byl nejproduktivnějším hráčem ligy, když nasbíral o 65 bodů víc než druhý nejúspěšnější hráč v tomto období Joe Sakic (1014). V posledních třech sezonách v černožlutém dresu dokonce nosil kapitánské céčko.
Fanoušci Pittsburghu i přes všechny úspěchy v jednu chvíli nemohli Jágrovi přijít na jméno. V roce 2011 se totiž český útočník po třech sezonách v ruském Omsku vrátil do NHL, místo do Pittsburghu však zamířil do kádru úhlavního rivala Philadelphie.
„Možná to byla chyba, že jsem se nevrátil sem. Možná by teď ta oslava byla větší. V tu chvíli jsem ale myslel víc na sebe a na to, kde budu mít větší prostor,“ řekl útočník, jenž v NHL nastupoval také za Washington, New York Rangers, Dallas, Boston, New Jersey, Floridu a Calgary.
„Ať jsem působil kdekoliv, vždy jsem bral Pittsburgh jako město, do kterého patřím,“ uvedl Jágr na tiskové konferenci. „Jedenáct let, která jsem tady strávil, bylo pravděpodobně to nejlepší, co jsem zažil. Děkuji vám, že můžu Pittsburgh nazývat svým druhým domovem,“ pronesl před zaplněnou arénou.
Sidney Crosby: V jeho podání hokej stále vypadá snadně
Kariéru v NHL Jágr ukončil s výjimečnými statistikami. V 1 733 zápasech základní části nasázel 766 gólů, zaznamenal 1 155 asistencí a s 1 921 body je po Waynu Gretzkym druhým nejproduktivnějším hráčem v historii soutěže.
Na jeho čísla se z uctivé vzdálenosti dívá i nejvýraznější osobnost současných Penguins Sidney Crosby, jenž si s Jágrem v sobotu zatrénoval. „V jeho podání hokej stále vypadá snadně. Ruce má pořád vynikající,“ vysekl stále hrajícímu majiteli kladenských Rytířů poklonu trojnásobný vítěz Stanley Cupu, jenž v NHL zatím nasbíral o 365 bodů méně.