Gen. Pavel ČR: Situácia na Ukrajine hrá v prospech Ruska. Zelenskyj prvého vyzývateľa. Drahé hypotéky riešiť daňovou úľavou. V Chorvátsku otráva sýtenými nápojmi

Predpokladám mierové rozhovory. Súčasná situácia na bojisku na Ukrajine podľa českého prezidenta Petra Pavla nenasvedčuje tomu, že by Kyjev mohol získať vojenskú prevahu, a čas teraz hrá v prospech Ruska. Pavel to povedal na štvrtkovej konferencii Diplomacia a bezpečnosť s tým, že v budúcom roku by sa mohli začať rokovania. Upozornil však, že Západ musí v podpore napadnutej Ukrajiny vytrvať.

 „V budúcom roku je možný nejaký začiatok rokovaní, pretože vývoj nenasvedčuje tomu, že by ukrajinská strana mohla získať vojenskú prevahu. Čas teraz hrá v prospech Ruska, ktoré má silnejšiu mobilizačnú základňu pre ľudské zdroje. Tým, že získa čas, bude schopné doplniť aj materiál, ktorý im dlhodobo chýbal. Vidíme masívne dodávky zo Severnej Kórey, vidíme snahy o obchádzanie sankcií,“ zhodnotil vývoj vojnového konfliktu na Ukrajine český prezident, ktorý v minulosti bol náčelníkom generálneho štábu Armády ČR a predsedom vojenského výboru NATO.

 „Z našej strany nemáme inú možnosť ako vytrvať v podpore,“ dodal Pavel s tým, že Západ to bude musieť robiť dovtedy, kým sa Ukrajinci sami nerozhodnú pre ďalší krok./agentury/

X X X

Vláda chce drahé hypotéky riešiť daňovou úľavou. Je to zlý a nebezpečný nápad, varuje odborník.

Kabinet Roberta Fica mal včera predstaviť konkrétne opatrenia na boj s rastúcimi hypotekárnymi úrokmi. Nakoniec len prezradil, že Slovákom by mala pomôcť daňová úľava.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.

Ľudom by mali s drahými splátkami hypoték pomôcť daňové úľavy: Slováci včera s napätím očakávali, ako dopadne rokovanie kabinetu Roberta Fica. Vláda mala prerokovať a následne oznámiť, ako bude bojovať proti neustále rastúcim úrokom hypoték. „Musím povedať, že celková situácia s hypotékami sa stáva kritickou. Úroky v bankách pre ľudí, ktorí si berú hypotéky, sa pohybujú niekde na úrovni už okolo a vyše piatich percent,“ vyjadril sa pred pár dňami minister financií Ladislav Kamenický.

Hneď nato uviedol, že vláda pripraví rôzne varianty, ako situáciu riešiť, a pozrie sa aj na to, aký by bol vplyv týchto krokov na rozpočet. „Dohodli sme sa aj s premiérom, že si k tomu sadneme v utorok pred vládou, aby sme už na vládu predložili nejaké konkrétne opatrenia,“ nechal sa počuť financmajster Kamenický, aktuality.sk

X X X

Ďalšie incidenty na nemeckých školách: Žiak zabil žiaka, tínedžeri ohrozovali učiteľku

Svojho spolužiaka dnes postrelil a smrteľne zranil chlapec na škole v Offenburgu na juhozápade Nemecka. Polícia v podvečer podľa agentúry DPA informovala, že obeť svojim ťažkým zraneniam podľahla. DPA predtým informovala, že postrelený žiak bol prevezený do nemocnice, podrobnosti k povahe zranení neuviedla.

 Podľa polície strelec vošiel do triedy na strednej škole pre deti so špeciálnymi potrebami a na spolužiaka vystrelil najmenej jeden výstrel z automatickej zbrane. Podozrivého maloletého, podľa DPA Nemca, vyšetrujú kriminalisti. Motív útoku by podľa vyšetrovateľov mohol súvisieť s osobnými vzťahmi. Žiaci príslušnej školy sú v starostlivosti psychológov.

Podozrivý z útoku bol zadržaný po rozsiahlom policajnom zásahu. Podľa policajtov bol páchateľ jeden, rovnako obeť. Ďalšie nebezpečenstvo už podľa polície zjavne nehrozí.

Škola bola pôvodne uzavretá a študentov požiadali, aby zostali v triedach pre svoju bezpečnosť. Neskôr bolo asi 180 študentov vyvedených zo školy na iné miesto, kde im psychologickú pomoc poskytol špeciálny personál. Potom sa mohli vrátiť k rodičom.

Ďalšie podrobnosti o podozrivom, obeti alebo zbrani neboli bezprostredne známe. Streľby na školách sú však v Nemecku nezvyčajné.

V stredu sa odohral iný incident v škole severonemeckom Hamburgu, kde dvaja tínedžeri údajne strelnou zbraňou ohrozovali učiteľku, potom ušli a zadržali ich až neskôr. Pri tomto incidente nikto neutrpel zranenia./agentury/

X X X

Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov: Je škoda, že nás ministerstvo v prípade chránených policajtov obišlo

Chránených oznamovateľov urobil z policajtov prokurátor špeciálnej prokuratúry. Jána Čurillu a ďalších postavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimo aktívnej služby.

 „Je veľkou škodou, že ministerstvo vnútra sa neobrátilo na náš úrad pred tým, ako postavilo mimo služby chránených oznamovateľov z radov polície, a vlastne ho prakticky obišlo,“ vyhlásila dnes na tlačovej besede šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová.

Približne dve desiatky policajtov dnes majú nad sebou záštitu Úradu na ochranu oznamovateľov. Medzi nimi sú aj policajti okolo Jána Čurillu, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo aktívnej služby s odôvodnením, že sú trestne stíhaní. Oni kritizujú jeho rozhodnutie ako nezákonné. Proti rozhodnutiu ministra podali rozklad. Brániť sa chcú aj na súde.

Podľa Dlugošovej sa ministerstvo malo na úrad obrátiť, aby sa mohlo vylúčiť, že takýto krok nie je výsledkom odvety a nie je motivovaný uvedeným oznámením. „Zákon preventívne ukladá zamestnávateľovi, aby preukázal – a ide len o vylúčenie pochybnosti –, že takýto úkon nie je motivovaný ničím iným ako zákonnými dôvodmi,“ povedala.

Obavy o zabetónovanie ľudí vo funkciách podľa nej nie sú na mieste. „Status chráneného oznamovateľa neznamená, že je neodvolateľný. Je len na to, aby sa vylúčila možnosť odvety.“ V minulosti už úrad súhlas zamestnávateľovi na pracovnoprávne kroky udelil. Od vzniku úradu v septembri 2021 evidujú 58 chránených oznamovateľov, ktorým bol status pridelený príslušnou prokuratúrou alebo správnym orgánom. Zamestnávatelia sa na úrad obrátili 13-krát. V šiestich prípadoch mu vyhoveli a v šiestich nie. Úspešnosť je teda 50 na 50.

V prípade, že zamestnávateľ úrad obíde, ten má právomoc udeliť zamestnávateľovi pokutu vo výške 100-tisíc eur. „O sankcii rozhoduje v správnom konaní úrad. Vyžiadali sme si stanovisko, podklady, dokumentáciu od ministerstva aj od právneho zástupcu chránených oznamovateľov, potom vyhodnotíme situáciu a prípadne začneme správne konanie,“ povedala šéfka úradu.

Prípadnou pokutou podľa Dlugošovej vec nekončí. „Keďže zákon stanovuje, že úkon je bez súhlasu úradu neplatný, plynú z toho nejaké dôsledky. Dnes sa ministerstvo vnútra nachádza v konkrétnom spore s oznamovateľmi. Tieto otázky budú mať dohru na súdoch,“ povedala.

To už však musia policajti riešiť cez svojich právnikov. „My neslúžime ako právny zástupcovia oznamovateľov. Nemáme právomoc zastupovať ich v konkrétnych konaniach.“

Na tlačovú besedu reagoval rezort vnútra: „Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok bude vždy konať a postupovať iba v zmysle zákona a preto aj postavenie obvinených policajtov mimo službu bolo zákonné, dôvodné a spĺňalo všetky formálne náležitosti.“

Dlugošová zatiaľ podľa svojich slov neeviduje konkrétne návrhy o zrušení úradu od ľudí, ktorí ho majú reálne na starosti. „Nezachytila som ani konkrétne argumenty v prospech zrušenia úradu. Takéto zbrklé rušenie by nedávalo žiadnu logiku.“

Dlugošová pripomenula, že zákon, na základe ktorého bol úrad vytvorený, bol pripravený za vlády Roberta Fica, respektíve Petra Pellgriniho, a bol schválený viac ako ústavnou väčšinou.

„Debata o formách ochrany pri silových zložkách môže byť legitímna, ale nemalo by sa stať, že zmenou pravidiel ohľadne príslušníkov polície by sa zrušili akékoľvek princípy garancie ochrany. Aj v polícii môže dochádzať k trestnej činnosti, ktorú nie je vôľa vyšetrovať, a policajti môžu byť cennými whistleblowermi.“

O ochrane policajtov rozhodol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Ochrana oznamovateľa by mala v praxi znamenať, že takýto človek nesmie byť prepustený či preradený zo svojho pracovného miesta, ak to vníma ako ujmu.

Personálne kroky voči oznamovateľovi by mal zamestnávateľ konzultovať s úradom. Práve v prípade obvinených policajtov, ktorí sú zároveň chránenými oznamovateľmi, však vzniklo množstvo nezrovnalostí, aktuality.sk

X X X

Nový minister za SNS Keketi bude zatiaľ bez kresla, no s posilou. Na rezort mieri Romana Tabák: Som späť

Bývalá poslankyňa Romana Tabák sa v predčasných voľbách rozhodla, že sa nebude uchádzať o priazeň voličov. Namierené totiž mala do Európskeho parlamentu (EP). Na sociálnej sieti však prekvapila správou, že od januára bude pôsobiť na novom ministerstve cestovného ruchu a športu, ktoré patrí SNS. So stranou Andreja Danka spolupracovala aj pred voľbami a objavila sa aj na predvolebných bilbordoch.

 Tabák pôsobila v minulom volebnom období ako nezaradená poslankyňa po tom, čo ju hnutie OĽaNO vylúčilo z klubu. Pár mesiacov bola členkov klubu Sme rodina, no začiatkom roka z neho odišla.

 Na sociálnej sieti zverejnila stručný oznam. „Som späť,“ napísala na Facebooku. „Od januára 2024 budem pôsobiť na novom ministerstve cestovného ruchu a športu,“ dodala. Podrobnosti zatiaľ nezverejnil. Pravda bývalú poslankyňu požiadala o reakciu.

 Tabák tak reagovala na informácie, že by mala pôsobiť na rezorte životného prostredia. S informáciou prišiel europoslanec za Progresívne Slovensko Michal Wiezik počas kritiky rezortu Tomáša Tarabu. „Dokonca sa v kuloároch skloňuje meno Romany Tabák, ktorá by sa mala rovnako uchytiť na ministerstve životného prostredia. To je už fraška,“ povedal.

Tabák považuje tieto špekulácie za nezmysel. „O všetkom vás budem informovať, teším sa na výsledky a úspešné projekty pre slovenských občanov,“ dodala a pripojila aj svoj krátky životopis. „Je mi cťou pre vás hlasovať a pracovať,“ dodala.

Na čele nového rezortu by mal byť Keketi

Na post ministra pre cestovný ruch a šport by mal byť vymenovaný na budúci týždeň šéf bratislavského letiska Dušan Keketi. Informoval o tom líder SNS Andrej Danko počas konferencie HORECA. Zatiaľ bude ministrom bez kresla.

 Dušan Keketi.

Vyhlásil to na utorkovej konferencii HORECA predseda strany SNS Andrej Danko s tým, že bude zatiaľ ministrom bez kresla. „Nejdeme budovať nejaké ministerstvo pre niekoho, ale ideme zosumarizovať zamestnancov štátnej správy. Minister bude kontaktnou osobou vo vláde aj na systematizáciu a čerpanie eurofondov, ako aj systematizáciu pomoci pre podnikateľov,“ dodal Danko s tým, že ako príklad uviedol zrýchlené odpisy pri rekonštrukcii hotelov.

Taktiež uviedol, že rezort bude mať dvoch štátnych tajomníkov, pričom jeden bude mať na starosti šport a druhý cestovný ruch. Jedným z nich, ktorý vedie oblasť športu, je podpredseda SNS Ján Krišanda. Nie je jasné, či druhou štátnou tajomníčkou bude práve Tabák, ktorá má bližšie k športu než k cestovnému ruchu. Ministerstvo bude financované z dane z príjmov prevádzkovateľských stávkových kancelárií a hazardných hier a zo zisku štátnej akciovej spoločnosti Tipos.

Záujem má aj o europarlament

Tabák sa v politike angažuje od roku 2019, kedy ju na kandidátku zláka líder hnutia Slovensko (vtedy OĽaNO, pozn. red.) Igor Matovič. Po voľbách v roku 2020 sa prekrúžkovala do parlamentu a až do roku 2022 bola v klube OĽaNO. Matovičovci ju zo svojich radov vylúčili spolu s Katarínou Hatrákovou. Ich hlasy prispeli k tomu, že parlament nevydal na trestné stíhanie vtedajšieho poslanca Smeru Roberta Fica.

 Tabák je známa svojou aktivitou na sociálnych sieťach, kontroverzným kúpaním sa v Studenom potoku v chránenej oblasti či bitkou s poslankyňou Sasky Janou Bittó Cigánikovou. Po krátkom čase vstúpila na jeseň 2022 do klubu Sme rodina, z ktorého však v marci 2023 odišla a až do volieb bola nezaradenou poslankyňou.

Pred voľbami a hovorilo o tom, že by mohla kandidovať za SNS. Líder národniarov si ju síce váži, no na kandidátke s ňou nepočítal. „Som zodpovedný za kandidátku, spájam národné a kresťanské sily, ktoré sú dlhodobo národné a kresťanské. Ale pani Tabák pracovala s Kollárom, aj Matovičom a SNS nie je Noemova archa, kde príde každý, keď sa rozhodne,“ vyhlásil pred voľbami.

Tabák predsa len dostala ponuku. Za SNS by mala kandidovať vo voľbách do europarlamentu, čo aj sama oznámila. Či bude kandidovať aj napriek tomu, že bude pôsobiť na ministerstve, zatiaľ nie je známe. Zapojila sa aj do kampane SNS podporovala svojimi početnými „pronárodnými, prosociálnymi a prošportovými“ príspevkami na sociálnych sieťach. Matoviča dnes považuje za manipulátora./agentury/

X X X

Na voľby nie je čas? Zelenskyj má prvého vyzývateľa

Kandidáti na prezidenta sa vyplavia. No vedia, že pokiaľ do toho pôjdu, tak sa budú biť s človekom, ktorý neklesá na popularite a dôvere, hovorí v podcaste Stanislava Harkotová.

Volodymyra Zelenského v prezidentských voľbách vyzval Olexij Arestovyč, ktorý v minulosti pôsobil práve v jeho tíme. Preto posledné dni vznikla aj debata o možnosti usporiadať prezidentské voľby v roku 2024. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však na to nie je pravý čas. V čom je komplikované usporiadať voľby počas vojnového stavu? Kto je Olexij Arestovyč a má ukrajinský prezident šancu na znovuzvolenie? V podcaste Nahlas z Ukraїny odpovedá reportérka Stanislava Harkotová, ktorá pôsobí na Ukrajine.

Reportérka v podcaste približuje prieskumy verejnej mienky. Tie ukazujú, že väčšinový názor Ukrajincov je, že voľby prezidenta by sa mali uskutočniť v stave, keď bude krajina v oblasti bezpečnosti v poriadku. Samotná ústava Ukrajiny zakazuje počas vojny organizovať voľby.

„Vláda bude sondovať, čo si Ukrajinci myslia o voľbách. Majú totiž aplikáciu, v ktorej majú svoje doklady a mohli by tam zahlasovať, či sú za voľby alebo nie,“ hovorí Stanislava Harkotová. Vynárajú sa aj otázky, ako by napríklad mohli voliť vojaci, aktuality.sk

X X X

Súd rieši mafiánsku vraždu spred 25 rokov: Milan Reichel svedčil v prospech Černákovho štartéra

 Slavomír Surový si za vraždu odsedel 12 rokov, účasť na nej odmieta. Na súde odznelo aj meno Branislava Zuriana.

PREŠOV: Černákov šofér žiada o obnovu konania a odmieta vraždu, za ktorú bol odsúdený. Na prešovský okresný súd prišiel vypovedať aj kontroverzný popradský podnikateľ Milan Reichel, v minulosti spájaný s aktivitami podsvetia.

Surový žiada obnovu konania v prípade vraždy z 2.októbra 1997, keď v Košiciach na Kustrovej ulici zastrelili v rámci boja konkurenčných skupín v podsvetí Petra Klešča. Rozstrieľali ho, keď ležal na gauči. Cieľom mal byť Jozef „Ďusi“ Holub, brat šéfa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba.

V roku 2011 za túto vraždu odsúdili aj Surového. Vo väzení si odsedel 12 rokov a ďalších šesť je v skúšobnej dobe, doteraz však odmieta, žeby Klešča zavraždil. Z väzenia sa dostali iba vlani.

Oslovil operatívca

Milan Reichel na súde vypovedal, že o vražde sa dozvedel v roku 2004 alebo 2005, keď bol vo väzbe v košickej väznici. Počas vychádzky sa podľa neho dalo rozprávať s ďalšími väzňami alebo zadržanými.

„Nebohý Dušan Borženský vtedy spomenul aj vraždu Petra Klešča a kto bol pri nej prítomný. Meno Slavomír Surový tam nefigurovalo,“ povedal senátu Reichel.

V roku 2013 sa mal Reichel stretnúť na káve s Jozefom Holubom. Ten mu mal povedať, že Klešča mal zastreliť Alojz Kromka.

 „Opýtal som sa ho, či mu nevadí, že za vraždu sedí chlap, ktorý tam nebol, teda Slavomír Surový. Na to reagoval, že aj on sedel za niečo, čo neurobil.“

Reichel pred súdom povedal, že si túto informáciu nechcel nechať pre seba a kontaktoval v Poprade operatívca, ktorý pracoval na vraždách. „Povedal som mu, že Slavomír Surový sedí za vraždu, ktorú nespáchal. Bol to Branislav Zurian,“ povedal Reichel. Zurian sa nedávno stal šéfom policajnej inšpekcie.

Reichel spoznal Surového v roku 1995, stretával ho v hoteli aj posilňovni v Poprade, kde bol stále aj s Mikulášom Černákom.

Bol v Brezne

Na súde už vypovedali bývalý mafiánsky bos Mikuláš Černák, jeho vtedajšia pravá ruka Miloš Kaštan, člen gangu Adamčovcov Zsolt Ballóg a tiež exšéf mafiánov zo Žiliny Igor Laurenčík.

„Slavomír Surový nemá s touto vraždou nič spoločné, lebo bez môjho vedomia by si nikdy nedovolil zúčastniť sa žiadneho skutku. O vražde som mu povedal ja,“ podporil Surového Černák. Podobne sa vyjadrili aj ďalší svedkovia

„Od začiatku som upozorňoval, že viacero svedkov vie, ako sa skutok stal a kto čo spravil. A nikde som ja nefiguroval, odsúdili ma iba na základe výpovede jedného svedka,“ povedal v minulosti Surový, ktorý o obnovu požiadal už po druhýkrát. Prvýkrát to bolo v roku 2014, súd žiadosť zamietol.

Surový trvá na tom, že v tú noc, keď sa stala vražda, bol v Brezne, čo potvrdil aj Černák. Verejné zasadnutie bolo odročené na január 2024. Surový ešte žiada vypočuť aj Adamčovca Nikola Pajdiča, aktuality.sk

X X X

Narkobaróni našli trik, ako dostať kokaín na náš trh za pár drobných

Čo robila ministerka Šimkovičová v kauze známeho odsúdeného muža? Kto bol spolupáchateľ vraždy Daniela Tupého? Kto je zaujatý vo vojne policajtov? Aj o týchto otázkach je aktuálny výber investigatívy.

Sledovali ste seriál Narcos o histórii drogových kartelov v Kolumbii a Mexiku? Akú flotilu vlastných lietadiel, lodí a skorumpovaných úradníkov museli mať, aby dokázali dostať tony drog napríklad o USA?

Tak tomu je dnes koniec. Do Európy už vedia dopraviť drogy úplne inak – s minimálnymi nákladmi na podplácanie armády spolupracujúcich osôb. Narkomafia sa digitalizovala, najíma si hackerov. Ako to funguje, zisťovali novinári z OCCRP a českej Investigace.cz.

Opísali životný príbeh Holanďana Davyho de Valka z Rotterdamu. Tento otec dvoch detí na podpore sa pôvodne bavil celonočným hraním počítačových hier. Potom sa naučil trošku programovať, teda presnejšie prenikať do programov v PC, ak nepoznal heslo. „A tak si ho začali najímať ľudia z organizovaného zločinu, aby im zistil, kde sa práve nachádza kontajner, do ktorého na druhej strane oceánu uložili drogy. Davy de Valk začal zarábať milióny,“ píše novinárka Pavla Holcová, aktuality.sk

X X X

Izrael súhlasí. Zavedie krátke humanitárne prestávky na severe Pásma Gazy

Americký prezident požiadal izraelského premiéra, aby zaviedlí každý deň humanitárne prestávky.

Izrael súhlasil so zavedením denných štvorhodinových „humanitárnych prestávok“ v bojoch na severe pásma Gazy. Oznámil to vo štvrtok Biely dom, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Americký prezident Joe Biden v pondelkovom telefonáte požiadal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o zavedenie každodenných humanitárnych prestávok.

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že prvá humanitárna prestávka má byť oznámená vo štvrtok. Izraelčania sa podľa jeho slov zaviazali oznámiť každú štvorhodinovú prestávku v bojoch aspoň tri hodiny vopred.

Druhý koridor na evakuáciu

Izrael otvára aj druhý koridor na evakuáciu civilistov z oblastí, kde v súčasnosti prebiehajú vojenské operácie izraelskej armády proti Hamasu, priblížil Kirby.

„Myslíme si, že sú to prvé významné kroky a samozrejme chceme, aby sa v nich pokračovalo tak dlho, ako to bude potrebné,“ citovala jeho slová agentúra Reuters.

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť dodal, že prestávky v bojoch môžu byť užitočné pri snahách o prepustenie „všetkých 239 rukojemníkov vrátane menej ako desiatich Američanov“.

Biden novinárom povedal, že žiadal Izraelčanov o „prestávku dlhšiu ako tri dni“ na umožnenie rokovaní o prepustení niektorých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom. Vylúčil však možnosť všeobecného prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

Šéf Bieleho domu tiež uznal, že zavedenie humanitárnych prestávok zo strany Izraela „trvalo trochu dlhšie, ako dúfal“, aktuality.sk

X X X

Vyšetrovanie príčiny smrti Milana Lučanského sa skončilo, cudzie zavinenie nezistili. Otvorená je iná časť prípadu

Policajná inšpekcia vyšetrovala aj to, či dozorcovia urobili všetko pre záchranu bývalého šéfa polície. Ani tu nenašla trestný čin. Splnomocnenec poškodených podal sťažnosť, táto časť kauzy je ešte otvorená.

Vyšetrovanie smrti niekdajšieho šéfa polície Milana Lučanského v ústave na výkon väzby z decembra 2020 je definitívne uzavreté. Žiadne cudzie zavinenie vyšetrovateľ policajnej inšpekcie nezistil a na záveroch z minulého roka sa doteraz nič nezmenilo. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca prešovskej krajskej prokuratúry Marián Spišák.

„Generálna prokuratúra v súlade s prokurátorom Krajskej prokuratúry Prešov konštatovala vo veci poškodeného gen. Mgr. M. L. zákonnosť uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) z 08. 06. 2022 o zastavení trestného stíhania, pokiaľ ide o zranenia zo dňa 09. 12. 2020 a zo dňa 29. 12. 2020 s následkom smrti dňa 30. 12. 2020, nezistiac cudzie zavinenie inej osoby na vzniku týchto zranení,“ informoval hovorca.

Skúmali, či nezlyhali dozorcovia

Pripomenul však, že generálna prokuratúra, ktorá vykonávala dohľad nad prípadom, v marci tohto roka vstúpila do vyšetrovania s ďalším pokynom. A to „opätovne začať trestné stíhanie a doplniť dokazovanie len vo vzťahu k tomu, či príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) dostatočným spôsobom reagovali na stav gen. Mgr. M. L. za účelom zabráneniu, resp. predídeniu samovražedného konania“.

Aj v tomto prípade je vyšetrovanie už uzavreté s tým, že ani dozorcovia vo väzbe sa v súvislosti s úmrtím policajného generála nedopustili trestného činu. Zástupca poškodených Miroslav Radačovský však podal proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania sťažnosť, o ktorej teraz rozhoduje prokurátor.

„Vyšetrovateľ ÚIS po doplnení vyšetrovania trestné stíhanie 13. 09. 2023 opätovne zastavil, s konštatovaním, že zo strany príslušníkov ZVJS nedošlo k spáchaniu trestného činu. Proti tomuto rozhodnutiu podal splnomocnenec poškodených Miroslav Radačovský sťažnosť, ktorá bola spolu s rozhodnutím a so spisovým materiálom predložená na rozhodnutie dozorujúcemu prokurátorovi. O sťažnosti zatiaľ rozhodnuté nebolo,“ povedal hovorca prokuratúry.

Radačovský podal sťažnosť

Zrejme o tejto sťažnosti hovoril minulý týždeň na rokovaní brannobezpečnostného výboru Radačovský. Spomínal totiž mimoriadny opravný prostriedok, ktorým napadol už ukončené vyšetrovanie. Obrátil sa aj na Ústavný súd, kam podal ústavnú sťažnosť.

„O tej sa nebude konať, kým nebude právoplatne ukončené vyšetrovanie. Môže sa stať, že tu definitívne skončí vyšetrovanie v neprospech poškodených, v tom prípade bude konať Ústavný súd. Ale môže to skončiť aj v prospech strany poškodenej, a potom je zbytočné, aby konal Ústavný súd,“ vysvetlil europoslanec a bývalý sudca.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadila pred dvoma rokmi špeciálnu komisiu, ktorá sa venovala okolnostiam úmrtia Milana Lučanského. Tá cudzie zavinenie rovnako ako vyšetrovateľ nezistila. „Faktom je, že je skončené trestné konanie s potvrdením zo strany prokuratúry, že k tomu tragickému úmrtiu bohužiaľ došlo samovraždou. Takto to potvrdil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka vo svojom vyjadrení. Nijakým spôsobom nespochybnil postup prokuratúry,“ zdôraznila.

Právny zástupca poškodených podľa nej v tejto chvíli využíva všetko, čo ponúka náš právny poriadok a postupuje veľmi originálne.

Zurian: Milan Lučanský bol napadnutý

Smrť Milana Lučanského sa stala pred týždňom jednou z tém vypočutia nového šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana, ktorý bol blízkym človekom bývalého šéfa polície. Keď ten nahradil na poste šéfa polície Tibora Gašpara, Zurian sa stal riaditeľom NAKA, ktorej šéfoval dva roky.

Šéf inšpekcie je doteraz presvedčený, že Lučanský bol napadnutý.

„Povedal som, že podľa mňa bol zabitý a že som za stieračom našiel odkaz, že Milan sa už na mňa teší,“ dodal. „Vzhľadom na utŕžené zranenia na temene hlavy som presvedčený, že tam k fyzickému útoku došlo. Ak vyšetrovanie ukáže, že sa sám udieral zozadu do hlavy, budem to rešpektovať,“ povedal na výbore, aktuality.sk

X X X

Nejde o jeden prípad. V Chorvátsku hlásia viacero možných otráv sýtenými nápojmi

Zdravotnú pomoc vyhľadalo viac ako 30 ľudí v rôznych častiach Chorvátka. Väčšina mala len mierne príznaky, u niekoľkých však potvrdili poškodenie tkanív. Najvážnejší stav mal muž v Rijeke.

V Chorvátsku sa vyskytlo viacero prípadov otravy po vypití sýtených nealkoholických nápojov. Väčšina mala len mierne príznaky, u niekoľkých však potvrdili poškodenie tkanív. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúr APA a Hina.

Zdravotnú pomoc vyhľadalo 34 osôb v rôznych častiach krajiny. Najvážnejší stav mal muž v Rijeke, ktorý mal po vypití minerálky popáleniny pažeráku. V kaviarni si objednal minerálnu vodu s príchuťou od rakúskej spoločnosti Römerquelle. Ďalšia osoba pila Coca-Colu z nápojového automatu v škole v Záhrebe. Ľudí s miernymi ťažkosťami ošetrili aj v ďalších desiatich nemocniciach v krajine.

Agentúra HINA vo štvrtok s odvolaním sa na ministerstvo vnútra napísala, že stredisko pre forenzné vedy v Záhrebe potvrdila, že nápoj v Rijeke mal vysokú zásaditosť. Mohlo ísť o čistiaci alebo odmasťovací prostriedok. Dvadsať fliaš rovnakého nápoja z toho istého balenia však bolo vyhodnotených ako vhodné na konzumáciu.

Ani analýza vzoriek Coca-Coly v Záhrebe nepotvrdila možné škodlivé účinky na zdravie, píše rakúska APA.

Chorvátsky premiér: Nie je dôvod na paniku

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vo štvrtok rokoval v spojitosti s otravami s ministrami vnútra, zdravotníctva a predstaviteľmi zdravotných úradov. Zdravotné problémy vo väčšine prípadov podľa jeho vyjadrení nie sú spojené s konzumáciou nápojov, preto nie je dôvod na paniku. Úrady budú podľa Plenkoviča pokračovať v analýze vzoriek i vyšetrovaní okolností prípadu v Rijeke, aktuality.sk

X X X

Súd rozhodol, Šutaj Eštok využije všetky opravné prostriedky

„Žalovaný je povinný umožniť žalobcovi pokračovať vo výkone štátnej služby v mieste výkonu na Prezídiu Policajného zboru vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru,“ uvádza sa vo vydanom neodkladnom opatrení. Proti uzneseniu súdu možno podať do 15 dní odvolanie.

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že po doručení predmetného uznesenia využije všetky zákonné opravné prostriedky proti tomuto uzneseniu. „Predmetné uznesenie považujeme za vydané predčasne a bez toho, aby bolo rezortu vnútra umožnené vyjadriť sa k návrhu na jeho vydanie,“ informovalo tlačové oddelenie rezortu.

 Šutaj Eštok zrušil Kiššovi pracovné miesto 26. októbra, teda deň potom, čo prezidentka Zuzana Čapuptová vymenovala vládu. Organizačné opatrenie bolo účinné od 1. novembra, pričom 27. októbra bol vydaný personálny rozkaz ministra vnútra a s účinnosťou od 31. októbra bol Kišš odvolaný z funkcie 1. viceprezidenta a od 1. novembra bol preložený na výkon služby na Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici. O miesto prišiel aj druhý viceprezident Damián Imre.

Kišš by mal byť znova viceprezidentom, šéf vnútra má dve možnosti

Súd považuje oba rozkazy sa neplatné, keďže minister predtým nepožiadal o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov. Kišš bol totiž od polovice októbra chráneným oznamovateľom a za krokom ministra vnútra vidí odvetu voči jeho osobe, ktorá ho mala v konečnom dôsledku „motivovať“ podať výpoveď.

 „Keďže v prípade sporných pracovnoprávnych úkonov nešlo o úkon, ktorým by žalobcovi priznával nárok, a nešlo ani o pracovnoprávny úkon súvisiaci so skončením pracovnoprávneho vzťahu, ktorý je dôsledkom právnej skutočnosti, ktorá nezávisí od posúdenia zamestnávateľa, nakoľko v danom prípade rozhodnutie o prijatí sporných pracovnoprávnych úkonov nepochybne záviselo od posúdenia žalovaného a nebolo dôsledkom právnej skutočnosti nezávislej od posúdenia žalovaného, vyžadoval sa na predmetné pracovnoprávne úkony zo strany žalovaného (s ktorými žalobca nesúhlasil) súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov,“ konštatuje sudca Michal Kubiš v uznesení.

Keďže tento súhlas udelený nebol, úkony sú neplatné. Z uznesenia vyplýva, že Kišš by sa mal vrátiť do funkcie 1. viceprezidenta. Šutaj Eštok môže buď podať žalobu, aby sa rozhodnutie vrátilo do pôvodného stavu, alebo požiadať úrad o vydanie súhlasu a znova vydať nové rozkazy a opatrenia, aby Kišša z pozície dostal. Sudca ho o možnostiach poučil s tým, že v prípade žaloby by sa mohlo konanie natiahnuť./agentury/

X X X

„V sieni je zlo.“ Slovák je vinný z vraždy mladej írskej učiteľky, hrozí mu doživotie

Írsky súd uznal Slováka Jozefa Pušku vinným z vlaňajšej vraždy mladej učiteľky základnej školy. Hrozí mu doživotné väzenie, sudca rozsudok vynesie až po vypočutí vyjadrení rodiny obete 17. novembra. TASR o tom informuje podľa stanice Sky News.

 Učiteľka základnej školy a hudobníčka Ashling Murphyová bola zavraždená vlani v januári, keď si bola zabehať pozdĺž kanála neďaleko mesta Tullamore v strednom Írsku. Z vraždy obvinili v súčasnosti 33-ročného slovenského občana Jozefa Pušku, ktorý žije v Tullamore.

Puška na začiatku procesu vraždu poprel a vyhlásil sa za nevinného. O jeho vine však vo štvrtok jednohlasne rozhodla 12-členná porota zložená z deviatich mužov a troch žien. Sudca Tony Hunt po verdikte uviedol, že prísť o dieťa nie je prirodzené a dodal s odkazom na Pušku, že „v tejto miestnosti máme zlo“, uviedol RTE News.

Žiaci, ktorých učila 23-ročná učiteľka Ashling Murphyová, držia jej fotografiu počas pohrebu v obci Mountbolus v strednom Írsku v utorok 18. januára 2022. Učiteľku základnej školy a talentovanú hudobníčku zavraždili pri rieke neďaleko írskeho mesta Tullamore v stredu popoludní 12. januára. Mladú ženu, ktorá si bola zabehať, našli podľa polície zbitú a udusenú.

Súdny proces sa začal pred troma týždňami. Prítomní si vypočuli, že vrah učiteľke uštedril 11 bodných rán do oblasti krku, ktoré spôsobili akútnu stratu krvi a zástavu srdca. Vražda sa odohrala za bieleho dňa.

Prípad rezonoval aj v susednej Británii, kde v rovnakom čase došlo k sérii vrážd, ktoré upriamili pozornosť na násilie páchané na ženách./agentury/

X X X

Kuleba: Viedli sme 200 kôl rokovaní s Moskvou. Žiadny rozhovor nezabránil Putinovi rozpútať brutalitu?

 Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba dnes cez sieť X odkázal politikom s ‚krátkou pamäťou‘, ktorí sa zasadzujú o mierové rozhovory s Ruskom, že Kyjev od anexie Krymu a rozpútania povstania proruských separatistov v Donbase na východe Ukrajiny na jar 2014 viedol na 200 kôl rokovaní s Moskvou.

 Veliteľ jednotky z 3. útočnej brigády prechádza okolo tela mŕtveho ruského vojaka na frontovej línii v Andriiivke v Doneckej oblasti. Žiadne rokovania nezabránili ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi začať vlani brutálnu inváziu na Ukrajinu.

„Tí, ktorí tvrdia, že Ukrajina by teraz mala rokovať s Ruskom, sú buď ignoranti, alebo boli uvedení do omylu, alebo stoja na strane Ruska a chcú, aby Putin urobil prestávku pred ešte väčšou agresiou,“ napísal minister na sociálnej sieti X. „Nesmieme a nepadneme do tejto pasce,“ zdôraznil Kuleba./agentury/

X X X

Do vojny policajtov vstupuje Žilinka. Prokuratúra preskúma rozhodnutia o námietkach zaujatosti v prípade čurillovcov

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil svojmu prvému námestníkovi, aby v trestnej veci proti obvineným príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dôsledne preskúmal zákonnosť konania a rozhodnutí o námietkach zaujatosti konajúceho vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby, podaných od vznesenia obvinenia.

 „Podmienkou zákonného a spravodlivého rozhodnutia v každej trestnej veci môže byť len konanie pred orgánom, o nestrannosti ktorého nie sú žiadne pochybnosti,“ zdôraznil Žilinka.

 Z prípadu obvinených policajtov okolo Jána Čurillu bol z dôvodu zaujatosti vylúčený vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Michal Kulich. Obhajca obvinených Peter Kubina v tejto súvislosti navrhol, aby boli zrušené všetky Kulichove rozhodnutia v tejto veci vrátane vznesených obvinení. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil po nástupe do funkcie tzv. čurillovcov mimo služby.

 Postavenie policajtov so statusom chráneného oznamovateľa mimo službu bolo zákonné. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v reakcii na stanovisko Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO). TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

„Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok bude vždy konať a postupovať iba v zmysle zákona a preto aj postavenie obvinených policajtov mimo službu bolo zákonné, dôvodné a spĺňalo všetky formálne náležitosti,“ uviedli z rezortu.

Podľa bratislavskej krajskej prokuratúry je však nepochybné, že uznesenie bezprostredne nadriadeného, ktorým vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby vylúčil z vykonávania úkonov trestného konania, vydal subjekt, ktorý z dôvodu zaujatosti nebol oprávnený konať, pretože v prebiehajúcom trestnom stíhaní má procesné postavenie svedka a ako svedok aj vypovedal.

 Advokát Peter Kubina upozornil, že zákonnosť konania má preskúmať 1. námestník generálneho prokurátora. Práve on vydal nezákonné rozhodnutie, bez ktorého by nebolo možné vzniesť obvinenie vyšetrovateľom NAKA. Potvrdil to aj Ústavný súd SR. „Prvý námestník generálneho prokurátora SR má teraz dozerať na zákonnosť a objektívnosť vedenia trestného konania, ktorého príčinou bolo jeho vlastné nezákonné rozhodnutie,“ uviedol Kubina.

  Medzitým minister Šutaj Eštok zopakoval, že mimo služby budú postavení všetci príslušníci Policajného zboru, ktorí sú stíhaní za úmyselné trestné činy. „Požiadal som nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby o zaslanie zoznamu obvinených policajtov, pričom ide o desiatky policajtov. Pre policajtov, ktorí sú trestne stíhaní za úmyselné trestné činy, budú pripravené personálne rozkazy a z mojej strany bude uplatnené dočasné opatrenie,“ vyhlásil minister. Dočasné opatrenie v tomto prípade zahŕňa dočasné pozbavenie výkonu štátnej služby tak, ako to podľa Šutaja Eštoka prikazuje zákon o štátnej službe.

 Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na ministra vnútra. Podozrieva ho zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s postavením vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby. Šutaj Eštok vníma trestné oznámenie SaS ako „zúfalý pokus zúfalých politikov v snahe získať mediálnu pozornosť“.

 „Rešpektujem, že SaS rovnako ako skupina čurillovcov sa rozhodli na mňa podať trestné oznámenie. Odkazujem každému, že ja sa zastrašiť nenechám a budem vždy konať v zmysle zákona a postupovať iba v zmysle zákona,“ skonštatoval minister. Trvá na tom, že postavením obvinených vyšetrovateľov mimo služby si splnil zákonnú povinnosť./agentury/

X X X

Taraba odvolal riaditeľa TANAP-u aj Národného parku Veľká Fatra

 Minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal riaditeľa TANAP-u Pavla Majka aj riaditeľa Národného parku Veľká Fatra Eduarda Apfela.

 Riaditeľ TANAP-u Majko končí vo funkcii po 16 rokoch. Odvolanie z postu mu oznámil štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa. Na odvolanie upozornil portál tvnoviny.sk.

 „Od zajtra (10. 11.) už nie som riaditeľom, dôvody štátny tajomník neuviedol. Je škoda to vôbec komentovať, súdny človek si názor urobí sám,“ skonštatoval Majko, ktorý predpokladal, že ho nové vedenie rezortu odvolá. V piatok ráno by sa mala Správa TANAP-u dozvedieť meno človeka, ktorý po Majkovi prevezme agendu. Na poste riaditeľa pôsobil od marca 2006.

Kiča: Taraba sa chce zbaviť šéfa inšpekcie životného prostredia Jenča, na jeho miesto vraj mieri Matečná/agentury/

X X X

Výbuch v Turecku: Veľká hanba basketbalistiek, prehrali o priepastných 35 bodov

Slovenská ženská basketbalová reprezentácia odštartovala kvalifikačné boje o postup na majstrovstvá Európy 2025 prehrou, v prvom zápase F-skupiny neuspela proti Turecku, ktorému podľahla na jeho palubovke 40:75.

  Slovenské basketbalistky nemali na tureckej palubovke nárok na priaznivejší výsledok.V rámci novembrového asociačného termínu sa Slovenky predstavia ešte raz, v nedeľu 12. novembra o 17.00 h nastúpia proti Rumunsku. kvalifikácia ME 2025, ženy – F-skupina: Turecko – Slovensko 75:40 (43:20).

X X X

Len vďaka Slovensku si mala výsledky, už sa nevracaj. Dievča z ľadového koryta preskočilo k Čechom a teraz o sebe číta kadečo

Volá sa Patrícia Tajcnárová a za riekou Moravou sa z nej pomaly stáva veľký hit. Škoda, mohli sme sa z nej tešiť na Slovensku. To by tu však musel šport fungovať tak, ako má.

 Patrícia Tajcnárová: Narodila sa v Štokholme, keďže jej otec odtiaľ pochádza, do troch rokov v Škandinávii aj žila. Po rozvode rodičov sa s mamičkou presunula na Slovensko, kde sa venovala deväť rokov tancu.

Potom ju zaujal futbal a ako brankárka to dotiahla až do reprezentácie.

„Ako štvorročná som začala tancovať v tanečnej skupine Assos, neskôr u Laciho Strikea. Medzitým som od troch rokov začala s mamou lyžovať, neskôr snowboardovať a s otcom hrať squash. V piatich rokoch som dostala svoje prvé golfové palice.

Zlom nastal, keď som začala hrať futbal za FC Petržalka, kde sme v rámci ženského futbalu začali od nuly. So ženským tímom sa nám po troch rokoch pôsobenia podarilo dostať do prvej ženskej ligy. Ja som si obľúbila post brankárky, no rada si zahrám aj v poli,“ opisuje svoje začiatky na webe olympic.sk.

Nastal však problém…

„Len som bola vraj príliš sebavedomá, robila som kľučky aj v šestnástke a aj keď som z nich nikdy nedostala gól, trénerovi sa to nepáčilo a prestal ma do reprezentácie pozývať,“ povedala v rozhovore pre portál sport.sk

Stratila motiváciu a zatúžila po niečom novom. Slovensko práve zháňalo brzdárku…

„Moje prvé stretnutie s bobami mohlo byť už oveľa skôr – v čase, keď som mala pätnásť. Vtedy ma k tomuto športu chcel priviesť môj skvelý brankársky tréner. V tom čase však moja mama povedala, že tento šport budem robiť len cez „jej mŕtvolu“.

No prešlo pár rokov, ja som medzitým dospelá a keďže ponuka prišla znova, už som neodolala a pustila sa do tréningov. Začala som ako brzdárka v dvojbobe. Som lev v znamení a asi aj v duši. Som bojovník, ktorý si ide za svojim cieľom. Urobím všetko pre to, aby sa mi tvrdou a zodpovednou prípravou podarilo dosiahnuť svoje vysnívané ciele,“ vysvetľuje.

Čo na tom, že s 50 kilogramami bobistku ani nepripomínala.

„Po prvej jazde som sa rozplakala, na čo som sa to dala, že toto nechcem robiť. Nebola som zvyknutá na rýchlosť, veľké preťaženie a omlátila som si hlavu, ako som ani nevedela, ako sa držať,“ vysvetľovala pre český web.

 Lenže boby sú drahý šport a na Slovensku podmienky pre jeho rozvoj sú chabé. „Vydanie pilotnej licencie podmienil zväz kúpou vlastných bobov a keď som si ich kúpila, musela som podpísať papier, že sa vzdávam všetkej podpory od zväzu,“ prezradila s tým, že boby ju stáli 39-tisíc eur.

„Navyše mi na každom výjazde pomáhali chlapci z českého tímu, cítila som tam väčšiu podporu ako od slovenského zväzu,“ priznala.

A tak nebolo o čom, odteraz je reprezentantkou Česka. U nás však nie všetci brali jej krok s pochopením. „Pekné výsledky si mala vďaka Slovensku, už sa nevracaj, nechceme ťa tu,“ prečítala si na sociálnych sieťach.

Česko teraz nemá miesto vo Svetovom pohári, a tak začne v Európskom pohári s vrcholom sezóny na majstrovstvách sveta juniorov. Ako v monobobe, tak v dvojbobe…

Starším hokejovým fanúšikom sa pri jej priezvisku ihneď vybaví legendárny obranca bratislavského Slovana, majster sveta z roku 1972 či bronzový olympijský medailista z toho istého roku Rudolf Tajcnár, ktorý je jej vzdialený prastrýko.

 „Je možné, že som po ňom zdedila kvapku ľadovej krvi,“ dodala na jar pre Šport.sk pôvabná bobistka, ktorá sníva o účasti na najbližšej zimnej olympiáde v Miláne 2026. Vtedy však ešte netušila, v koho farbách do Talianska možno pocestuje.

A ešte jedna zaujímavosť o Patrícii Tajcnárovej, na sociálnej sieti ju sledujú desiatky tisíc fanúšikov. Pri pohľade na jej fotografiu je zrejmé, prečo…

„Začala som so sieťami, aby som získala sponzorov. Pomohlo mi už len to, keď som dostala zadarmo tyčinky, plechovky Red Bullu alebo nejaké oblečenie.

Na strednej som navyše študovala športový manažment a tiež baví, keď môžem ľuďom opisovať náš šport, kde a ako sa trénuje,“ dodala pre sport.cz./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.