Generál Pavel se s manželkou podíval do Polska, SR, Německa, na Karlovarsko, teď na Ostravsko, kde horníci přišli o více než 50 podniků, rekreačních objektů atd. v hodnotě přes 50 miliard, přes 50 tisíc bytů a další hodnoty, které jim sebral Bakala a s miliardami prchl do Švýcarska. Piráti a spol. vytvořili parlamentní komisi, která všechno šetřila a slibovali nápravu, že policisté a žalobci budou Bakalu stíhat, soudit a horníci, OKD, dostanou od Bakaly miliardy zpět.
Přes s urgence prezidenta Zemana NSZ Zeman Bakalu nestíhal, a spokojili se s tím i Piráti. Co udělá dnes generál Pavel? Bude urgovat Fialu a spol., aby se znovu ještě případ odcizených miliard OKD, horníků, Bakalou otevřel?
X X X
MINISTR VNITRA RAKUŠAN VÍC NEŽ FIALA? LIKVIDUJE POŠTY A MASY VENKOVA A MĚST K TOMU MLČÍ
ODBORÁŘI, STUDENTI A SPOL ZNOVU NEZAPLNILI VÁCLAVÁK PO NĚKOLIK DNŮ, JAKO ZA VÁCLAVA HAVLA A NESCHOPNÉ POLITIKY NEODSTRANÍ?, JAKO TO DĚLÁ NÁROD FRANCIE?
Nebaví se s námi, na rušení poboček Pošty se nic nemění, řekla Vildumetzová
Stínové ministryni vnitra hnutí ANO Janě Mračkové Vildumetzové vadí, že s opozicí o rušení poboček České pošty nikdo nejednal. Nikdo nám plán na transformaci České pošty neukázal, řekla pro MF DNES. Ministra údajně požádala o schůzku, on ji však odmítl. „Slušně odepsal, že se potkat teď nechce, že se nyní zavře 300 poboček České pošty a nic už se na tom nezmění,“ tvrdí poslankyně.
X Co říkáte na transformační plán České pošty?
Transformační plán jsem neviděla, nikdo nám ho nepředstavil, dokument je tajný. Podle všeho ale ministr vnitra Rakušan jen oprášil záměr, který v roce 2021 schválila dozorčí rada České pošty.
X Je na místě rušení poboček a propouštění zaměstnanců?
Pokud se má k takovému kroku přistoupit, měli by to všichni vědět, jak starostové měst a obcí, tak zaměstnanci. Přijít na konci března se zrušením poboček a s nikým to nekomunikovat, je neskutečné a nehorázné. Nechápu, že tohle dělá ministr vnitra za Starosty.
X Jak by měla transformace podle vás vypadat, probíhat?
My v tuto chvíli víme pouze to, že by měla podle ministra vnitra stát 8 miliard. Včera jsem ministra vnitra požádala o setkání před zítřejším jednáním vlády, chtěla jsem to s ním všechno probrat. Slušně odepsal, že se potkat teď nechce, že se nyní zavře 300 poboček České pošty a nic už se na tom nezmění. O samotné transformaci napsal, že bude jednat s opozicí od dubna do června.
X Představila vláda transformační plán opozici?
Vláda žádný plán nepředstavila. Ministr vnitra s největší pravděpodobností zítra přinese a nechá schválit na vládě zrušení 300 poboček a následně to Česká pošta oznámí starostům. Zítra také budou jednat všechny odborové organizace na pozvání ředitelství České pošty.
X Má vládní plán šanci, bude za dva roky Česká pošta moderní, neztrátová organizace?
Nevěřím tomu, mám pocit, že pan ministr Rakušan svou šanci už promeškal. Ten čas letí hrozně rychle. Když šel ministr vnitra do funkce, tak tvrdil, jak dá všechno do pořádku. Výsledky jeho práce po 17 měsících jsou ale tristní. Za rok 2021 byla ztráta 500 milionů, rok 2022 pod jeho vedením 1,5 mld. a rok 2023 hrozí insolvence. A to se pan Rakušan chlubil, jak je na vládnutí připraven a jak přivede do dozorčí rady odborníky. Nebyl ale schopen ani vybrat za 5 měsíců generálního ředitele.
X Neměla s transformací začít už předchozí vláda? Podle Rakušana o problémech pošty věděl premiér Babiš i ministr vnitra Hamáček.
Za předchozí vlády se v roce 2021 schválil transformační plán, ze kterého pan ministr nejspíše čerpá, bohužel až teď. Už to měl udělat dávno a ne se probudit po roce a půl. Každopádně to jeho věčné stěžování si na předchozí vládu je už v těchto dnech směšné.
X Ministr Rakušan v rozhovoru pro MFD zmiňuje i zpomalení růstu platů politiků, případně i jejich oddělení od justice. Podpoříte takový návrh, už vám představil nějaký návrh?
Ministr vnitra Rakušan něco jiného říká a něco jiného dělá, zmrazení platů politiků mohlo platit už od roku 2022, vláda Andreje Babiše předložila svůj návrh na konci roku 2021 a sněmovna ho schválila. Senátoři za STAN ho ale následně shodili v Senátu, a protože bylo před volbami, tak už se k tomu sněmovna znovu nedostala. Andrej Babiš návrh předložil po volbách znovu nové vládě Petra Fialy. Vláda ale zákon odmítla, seniorům vzala valorizaci a sobě si schválila navýšení platů o 13 procent.
X X X
CO ZAŘÍDÍ GENERÁL PAVEL NA OSTRAVSKU?
PRO HORNÍKY A DALŠÍ OBČANY? PŘI VÝLETĚ NA NĚ NEMĚL ČAS
Pavel přijel na návštěvu Moravskoslezského kraje, dostal motorkářské hodinky
Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Zmínil to při návštěvě kraje, kam přijel na dva dny. V Ostravě jej krátce před polednem přivítal hejtman Ivo Vondrák, od kterého dostal darem mimo jiné motorkářské hodinky. Prezident se dnes také sešel se studenty, na programu má besedu s občany i setkání s ostravským primátorem Tomášem Macurou.
Moravskoslezský kraj je prvním regionem, kam se Petr Pavel vydal po své inauguraci. Cestu na severní Moravu a do Slezska zahájil na moravskoslezském krajském úřadě, kde jej i jeho manželku Evu Pavlovou přivítal hejtman Ivo Vondrák.
Při příjezdu na prezidenta starší muž před krajským úřadem několikrát volal: „Hanba mu!“ Okamžitě ho však obestoupili členové prezidentovy ochranky a skandování mu znemožnili. Na hejtmanství hlavu státu přivítali zaměstnanci potleskem.
Hejtman si pro prezidenta připravil několik dárků vyrobených v Moravskoslezském kraji. Petr Pavel od něj dostal motorkářské dřevěné hodinky a karafu ze sklárny ve Vrbně pod Pradědem, on i jeho manželka Eva pak trička s potiskem s moravskoslezským nářečím a první dáma také oba díly románu Šikmý kostel. Pavlovi se podepsali do pamětní knihy kraje.
Oběd, na kterém se podávala kulajda, telecí ragú a tvarohový dezert s jahodami, strávil prezidentský pár s vedením kraje, s předsedy klubů krajského zastupitelstva a s primátory Ostravy, Havířova, Karviné, Frýdku-Místku, Opavy a Třince.
„Prezidentovi chceme ukázat kraj nejen z pohledu, jaký tady máme v současnosti, ale i to, jaký region chceme mít. Transformace ekonomiky kraje a přechod k inovativním technologiím jsou klíčové pro rozvoj regionů označovaných jako strukturálně postižené,“ nastínil hejtman Vondrák.
Prezident vývoj v kraji ocenil. „Z hlediska transformace od těžkého průmyslu si Moravskoslezský kraj vede nadmíru dobře. V řadě případů může být inspirativní i pro kraje, které strukturálně postiženými nenazýváme,“ uvedl Petr Pavel. Ocenil nadšení a pozitivní přístup, aktivní hledání inovativních řešení a prosazování projektů i přes případné těžkosti.
Neopomněl ale ani přetrvávající odliv především mladých lidí. „Který vlastně nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí ostatní parametry kvality života tady v regionu. A naznačuje, že může jít ve větší míře o setrvačnost nebo nějaké představy, že jinde je to výrazně lepší, přitom zrovna Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění,“ poznamenal.
Na občany se nedostalo
Krátce po druhé hodině odpoledne Pavel přijel na besedu se studenty Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Ti prezidentský pár přivítali potleskem. „Pane prezidente, podpis,“ žádali novou hlavu státu lidé čekající desítky minut v chladném počasí před školou. Pavel jim jen pokynul a odešel do třídy za studenty.
„Chtěl jsem mu potřást rukou, v létě jsem s ním byl na Lysé hoře. A doufal jsem, že mu budu moct popřát ke zvolení. Tak třeba jindy,“ povzdychl si senior v klobouku, který ke škole dorazil o berlích.
Později odpoledne Pavel diskutoval o zahraničních ekonomických aktivitách České republiky. Ačkoliv po svém zvolení telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu, nyní oznámil, že návštěvu Tchaj-wanu neplánuje. A to z toho důvodu, že je podle něj zbytečné ohrozit obchodní vztahy s Čínou a zájmy českých firem.
V rámci své návštěvy Pavel zamířil do továrny Hyundai v Nošovicích, zavítal také na prohlídku nově otevřeného kampusu Ostravské univerzity na Černé louce v Ostravě, kde dostal darem sportovní soupravu Ostravské univerzity a Eva Pavlová šaty. Studentka Klára Vincorová darovala prezidentovi obraz, sopranistka Veronika Rovná mu pak zapěla árii.
„Jeden z hlavních problémů tohoto kraje je vzdělávání. Je to důležitý faktor, jak udržet mladé lidi v regionu. Jsem rád, že jsem se mohl podívat do tohoto nového kampusu, prohlédnout si nové fakulty sportu a umění,“ řekl Pavel, který na Ostravskou univerzitu zavítal jako vůbec první český prezident. „Vítám krok ministra školství, který rozhodl o dodatečných financích na kompenzaci problému,“ zhodnotil Pavel změnu ohledně platů vysokoškolských pedagogů.
Jak uvedl, nevybírá si elitní gymnázia nebo školy, kde má podporovatele. „Na gymnázium ve Frýdku-Místku jsem jel na doporučení hejtmana,“ řekl prezident na dotaz, proč pro svou návštěvu nezvolil například střední odborné učiliště.
„Prostor pro besedu s občany tady je. A zároveň neplatí, že by na ně chodili jen moji příznivci. Myslím si, že právě tady se může objevit spousta lidí s odlišnými názory. Nebráním se jim,“ reagoval Pavel na to, proč si v rámci svého programu nevyčleňuje více prostoru na setkání s občany z regionu.
Pavel se setká s primátorem
První den cesty zakončí prezident debatou s občany v Multifunkční aule GONG v areálu někdejších železárenských Dolních Vítkovic. Jeho manželka navštívila Domov pro seniory Kamenec v Ostravě.
Večer se na ostravském magistrátu Pavel setká také s ostravským primátorem Macurou. Právě on spolu s hejtmanem Vondrákem Pavla podpořili v prezidentské volbě proti jejich stranickému šéfovi Andreji Babišovi (ANO), za což si vysloužili kritiku od tehdejších spolustraníků. Hnutí ANO nakonec opustili a oba čelí tlaku, aby odešli i z čela kraje, respektive města.
Ve středu Pavel sfárá na Karvinsku do dolu Darkov, setká se také se zaměstnanci dolu. Později bude jednat s primátorem Karviné Janem Wolfem (ČSSD).
X X X
PROTESTY AKADEMIKŮ V PRAZE
Akademici protestovali proti nízkým mzdám, vyzvali Fialu k řešení situace
Zhruba tisícovka lidí se v úterý odpoledne v centru Prahy zúčastnila protestního pochodu proti nízkým platům vyučujících humanitních a sociálněvědních oborů na vysokých školách. K řešení situace vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS). Od Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) učitelé vyrazili na pochod k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Pražském hradě.
Cestou se zastavili před úřadem vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra. Apelovali na Fialovu akademickou minulost. Protestní akce Hodina pravdy se konala i v dalších univerzitních městech v Česku a její účastníci žádali pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění mzdových tarifů mezi obory na vysokých školách.
Tisícovka protestujících se sešla před FF. Kolem 15:30 pak vyrazili na pochod k Masarykově soše na Hradě. V čele průvodu valili balvan, který měl podle nich odkazovat na mytologického Sisyfa. Nesli také transparenty s nápisy jako „Bez sociálních věd si nebudeme rozumět“ nebo „Excelentní vědu za ostudné mzdy?“. Na trase pochodu byla podle zpravodajky ČTK omezena doprava.
Na úvod pochodu organizátoři přítomným zopakovali požadavky na vládu ohledně výdělků na vysokých školách. Pak se z náměstí Jana Palacha vydal průvod směrem k právnické fakultě, kde se k němu přidali další účastníci. Poté směřoval před úřad vlády, kde účastníci pochodu předčítali z otevřeného dopisu pro premiéra, v němž ho vyzvali, aby se situací kolem platů vyučujících zabýval.
Mimo jiné v dopise apelovali také na minulost Fialy, který se stal profesorem politologie a před vstupem do politiky působil několik let jako rektor Masarykovy univerzity v Brně a také vedl Českou konferenci rektorů. Také zopakovali, že pokud nebudou jejich požadavky přijaty, budou v protestech pokračovat.
Od sídla vlády zamířil pochod na Hradčanské náměstí u sídla prezidenta. Jako cíl si protestující toto místo vybrali kvůli soše Masaryka, který byl také filozof a věnoval se sociálním vědám, řekla za organizátory Petra Johana Poncarová. K soše se protestující obrátili s dotazem, jak to udělal, že jeho akademickou dráhu nikdo nezpochybňoval. Kritiky sociálněvědních oborů vyzvali, aby své výtky adresovali i Masarykovi. Několikrát účastníci pochodu také provolávali „Máme smysl“, s odkazem na smysluplnost svých oborů.
Kvůli protestu vysokoškolských pedagogů bylo dnes na některých fakultách Univerzity Karlovy děkanské volno, informoval předseda Akademického senátu FF UK Ondřej Švec. Studenti i veřejnost se mohli v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách účastnit přednášek a diskusí o důležitosti humanitních a sociálněvědních oborů a o jejich nynějším podfinancování. Program se konal mimo jiné na filozofické fakultě a fakultě humanitních studií. Přednášky na FF navštívily stovky lidí, řekla Poncarová. Do protestu se v Praze na UK podle informací na webu zapojily také fakulty evangelická, právnická a pedagogická.
Vysokoškolský odborový svaz vyhlásil podle předsedy Petra Baierla na dnešek symbolickou stávkovou pohotovost. Výstražná stávka byla podle akademika Františka Kratochvíla v plánu na FF Univerzity Palackého v Olomouci, které se účastnili i akademici z Ostravy a Brna. Protesty za vyšší mzdy zejména na filozofických fakultách se dnes podle organizátorů konaly v devíti městech. V pondělí organizátoři odhadovali, že se zapojí stovky vyučujících a studujících.
Cílem protestu je, podpořit požadavky rektorů sdružených v České konferenci rektorů a Asociace děkanů FF. Rektoři požadují navýšení peněz pro vysoké školy na úroveň průměru Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní. Podle asociace by měly podfinancované fakulty letos dostat 1,4 miliardy korun, aby se situace stabilizovala.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) označil financování VŠ za dlouhodobě zanedbané. V pondělí avizoval, že se dnes neformálně setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli navýšení rozpočtu VŠ na odměňování pedagogů. Podle dokumentu by se mohl rozpočet univerzit na odměňování pedagogů letos mimořádně navýšit zhruba o 901 milionů Kč.
Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle MŠMT určeno 30,9 miliardy Kč, meziročně o 2,3 miliardy více. Další peníze podle mluvčí úřadu Anety Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.
X X X
FIALA ODERE OBČANY O POSLEDNÍ ŽEBRAČENKU ZA DOMKY?
ZAKROČÍ GENERÁL PAVEL, JAK PŘI VOLBÁCH SLIBOVAL?
Většina rodin pod hranicí chudoby vlastní nemovitost. Zvýšení daně by pocítili, varuje expert
Zvýšení daně z nemovitostí by mělo dopad na chudší domácnosti.Zdroj: Profimedia.cz
Více než polovina rodin žijících pod hranicí chudoby vlastní rodinný dům nebo byt, vyplývá z dat Českého statistického úřadu za loňský rok. To je výrazně víc než v řadě západních zemí. Podle některých politiků by proto plánované zvýšení daně z nemovitosti mělo zásadní dopad právě na domácnosti s nízkými příjmy. Podle ekonoma Štěpána Křečka je ale třeba daňovými úpravami rozpočet navyšovat.
Ještě v roce 2021 označoval současný ministr financí Zbyněk Stanjura daň z nemovitostí za trest za úspěch. Nyní sám uvažuje, že by ji výrazně zvýšil. Největší dopad by to přitom mělo na občany s nejnižšími příjmy. „Máme byt v osobním vlastnictví. Platíme 2 600 korun. Bylo by to pro nás pět tisíc a to by docela zasáhlo do rozpočtu. Nejsem pro zvýšení daně z nemovitosti,“ popsala důchodkyně Jarka.
Z dat statistického úřadu vyplývá, že 57 procent domácností žijících pod hranicí chudoby vlastní dům či byt. Jen 35 procent těch nejchudších žije v nájmu. Osm procent pak u příbuzných či známých. „Je to dáno tím, že především na vesnicích a v menších městech si byt nepronajmete, pronajímání bytů je fenomén větších měst,“ pronesla komentátorka týdeníku Echo Lenka Zlámalová.
Česko patří k zemím s vůbec nejvyšším podílem vlastnického bydlení. V zemích, které nám jsou často dávány jako ekonomický vzor, je to o poznání jinak. Zatímco u nás vlastní nemovitost skoro 80 procent populace, například v Německu to je necelých 50 procent a ve Švýcarsku jen 42.
Vyšší daň z nemovitosti by tak zasáhla značnou část populace. „Případné politické rozhodnutí zvýšit základní koeficient daně z nemovitých věcí například na dvojnásobek, jak v minulosti předestřel coby možnou variantu ministr Stanjura, bude pro většinu vlastníků znamenat zvýšení odvodu řádově ve stovkách korun ročně,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová. „Vyšší daně z nemovistosti určitě povedou k tomu, že někteří lidé budou uvažovat, že nemovitost prodají, protože na daň nebudou mít,“ podotkl ekonom Vladimír Pikora.
Jenže zadlužení roste a na provoz státu chybí stovky miliard korun. Vláda tvrdí, že musí peníze hledat uplně všude. „Některé škrty budou bolestivé, některé navyšování příjmů také nebude populární, ale je to naprosto nezbytné, abychom naši zemi vyvedli z dluhových problémů,“ uvedl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.
„Vláda by měla více šetřit na sobě a na výdajích státu, jak slibovala, a nikoli odírat občany,“ měl jasno poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zda vůbec a případně o kolik se bude daň z nemovitostí zvyšovat, se má rozhodnout během několika týdnů.
X X X
Mám problém zaplatit nájem, po 10 letech končím. Akademici demonstrovali kvůli nízkým mzdám
I po deseti letech praxe mzda jako pokladní v supermarketu. To je plat odborných asistentů vyučujících filosofii, právo nebo některé cizí jazyky. A to byl taky důvod úterního masivního protestu vysokoškolských učitelů a studentů nazvaný Hodina pravdy. Nelíbí se jim podfinancování jejich oborů. Plat jim nepokrývá bydlení ani rodinné výdaje. Proto někteří oznámili i odchod z vysokého školství.
Praha, Brno, Plzeň anebo třeba Olomouc – ulice univerzitních měst v úterý ožily protesty za vyšší platy pro učitele na humanitních oborech. Nízké platy vedou doktorandy, docenty ale i odborné asistenty k tomu hledat si přivýdělek místo toho, aby se věnovali své práci naplno. A třeba Jana Jedličková v úterý dokonce oznámila, že odchází.
„Na univerzitě Palackého pracuji 10 let a dnes jsem řekla, že končím. Jsme velmi špatně placení, ve městě, jako je Olomouc, je problém zaplatit nájem. Můj aktuální tarif v hrubém je 35 tisíc hrubého,“ řekla CNN Prima NEWS Jedličková.
O nic lepší situaci nezažívá ani doktorand pražské filozofické fakulty Kajetán Holeček. „Stipendium na naší fakultě činí 10 a půl tisíce. Mám dvě štěstí, protože mám ještě jeden projekt na Akademii věd a zároveň nemusím platit nájem. Obojí je velmi neobvyklé. V současné chvíli mi na účet chodí 25 tisíc,“ uvedl Holeček.
Z platu doktoranda na židovských studiích musí uživit rodinu se třemi malými dětmi. Má prý štěstí, že bydlí v domě manželčiných rodičů. „Všechny ty tři děti jsou malé, takže to jsou strašně velké částky. Pokud bychom museli k tomu platit nájem, tak to není možné vyžít,“ myslí si doktorand.
Protestující apelovali na Fialu
V centru Prahy se na akci sešla zhruba tisícovka lidí před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, odkud pak vyrazili na pochod k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u Hradu. Vysokoškolští učitelé v čele průvodu valili balvan, který má podle nich odkazovat na mytologického Sisyfa.
Při zastávce u sídla vlády účastníci pochodu předčítali z otevřeného dopisu pro premiéra Petra Fialu (ODS), v němž ho vyzývají, aby se situací kolem platů vyučujících zabýval. Mimo jiné v dopise apelovali také na akademickou minulost Fialy, který se stal profesorem politologie a před vstupem do politiky působil několik let jako rektor Masarykovy univerzity v Brně a také vedl Českou konferenci rektorů.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v úterý řekl, že chápe rozčarování vysokoškolských pedagogů protestujících proti nízkým platům. Problém ale podle něj nelze řešit pouhým dosypáním peněz z rozpočtu, racionalizovat svůj provoz musí univerzity. Informace, jaké systémové a strategické kroky školy učiní, má Balaš od škol dostat zhruba do konce dubna.
X X X
PLÁNY MINISTRA BLAŽKA NA VÝBĚR ÚSTAVNÍCH SOUDCŮ
Kandidáti budou poníženi. Ministr Blažek vysvětlil, proč je výběr ústavních soudců nešťastný
Výběr ústavních soudců prostřednictvím 23 institucí, které prezident Petr Pavel požádal o návrhy kandidátů, není šťastné řešení. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle něj budou neúspěšní kandidáti uraženi a poníženi.
Prezident Petr Pavel uvedl, že chce do výběru ústavních soudců vnést větší transparentnost. Obrátil se proto na 23 institucí, které mají nominovat své kandidáty a sestavil panel expertů, kteří je zhodnotí. Podle Pavla Blažka ale nejde o šťastné řešení. „Oslovil 23 institucí. Představte si, že každá z nich navrhne třeba dva kandidáty. Bude 46 kandidátů na sedm míst. Automaticky tak 39 kandidátů urazíte, protože jim sdělíte, že byli horší než těch dalších sedm,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Pode něj si tím Petr Pavel zadělává na problém. „Kandidáti budou z justice, z akademického prostředí a budou odmítnuti. Nejsou to lidé, na nichž je cokoliv špatného nebo nekalého, ale budou mít dál určitý vliv a budou zbytečně uraženi a poníženi. To by nemělo být,“ sdělil Blažek. Dodal, že to prezidenta poškodí. „Oslovit co možná nejvíc institucí není šťastná cesta. Vypadá to moderně, transparentně, ale to není všechno,“ zdůraznil ministr.
Někdo z Hradu podle něj musí jednoznačně říct, proč vybral daného kandidáta, a ne jiného. „Existuje penzum velmi kvalitních zájemců a je vyšší než číslo sedm. Někoho z velmi kvalitních kandidátů bude prezident muset odmítnout,“ zdůraznil Blažek s tím, že Petr Pavel si tím přidělává otázky, pokud je nezodpoví, nebude proces transparentní.
Ústavní právník Jan Kudrna ale podotkl, že ne každý kandidát musí odmítnutí vnímat negativně. „Ten, kdo se pohybuje jako profesionál v oblasti práva, dobře ví, že je pocta být vybrán do užšího výběru,“ řekl Kudrna. Podle něj záleží také na tom, jak moc se prezident bude cítit být vázaný výběrem komise.
X X X
NOVÝM PREZIDENTEM SR WEISS?
Příští slovenský prezident? Objevuje se jméno Petera Weisse
Zuzana Čaputová by měla během několika týdnů oznámit, zda s v roce 2024 bude ucházet o opětovné zvolení hlavou slovenského státu. Podle průzkumu by ji za prezidentku chtělo 18,3 procenta respondentů. Je třeba podotknout, že tázaní měli spontánně říci jméno svého kandidáta a tak je průzkum v současné etapě velmi orientační. Pro televizi Markíza ho provedla agentura Focus.
V podstatě zatím jediným jistým kandidátem je bývalý předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin, který již oznámil, že hodlá do volby vstoupit jako občanský kandidát a již začal sbírat podpisy pod zákonem požadovanou petici podpory. V minulých volbách Harabin skončil na třetím místě, když ho podpořilo více než 300 tisíc voličů.
Otázkou je, kdo se o vstup do Prezidentského paláce bude ucházet jako kandidát levicových stran. Podle komentářů se předseda Směru Robert Fico i šéf Hlasu Peter Pellegrini nyní budou soustředit na podzimní předčasné volby do Národní rady Slovenské republiky a teprve po nich se soustředí na ty prezidentské. Přesto se v odpovědích jejich jména, přibližně se stejnou mírou podpory, objevila.
Přesto se již nyní objevily zprávy, že Hlas by mohl podpořit bývalého reformního komunistu, předsedu Strany demokratické levice a později také slovenského velvyslance v Praze Petera Weisse.
En prohlásil, že takové úvahy bere jako ocenění, ale vše je zatím ve stadiu spekulací a žádnou nabídku prý nedostal. Novinářům nicméně odpověděl, že si dovede představit mnohé.
Kandidáti minulých voleb jako např. bývalá premiérka Iveta Radičová nebo politolog a mírový aktivista Eduard Chmelár kandidaturu vyloučili, server vasevec.cz
X X X
FRANCIE SE DÁL BOUŘÍ PROTI MACRONOVI
CNN: Násilí, dýmovnice a demonstranti na kolejích. Francie se dál bouří proti reformě
Ve Francii nadále pokračují masivní protesty občanů proti zvyšování věku odchodu do důchodu. Demonstrace se konají po celé zemi. V Paříži protestující vnikli na železniční koleje, v Biarritzu házeli dýmovnice před letištní vchod. V Německu mezitím stávky utichají, v Izraeli je naopak situace stále napjatá.
Země galského kohouta se nadále zmítá v masivních protestech proti penzijní reformě, která má posunout důchodový věk o dva roky z 62 na 64 let. Intenzita demonstrací přitom nepolevuje. V zemi se v úterý protestovalo už desátý den v kuse.
Protestující během dne vnikli na koleje u pařížského vlakového nádraží Gare de Lyon, v Lorientu umístili na koleje barikády a v letovisku Biarritz zase demonstranti hodili dýmovnici před vchod na letiště.
Celkem 240 různých demonstrací se mělo zúčastnit až 900 tisíc lidí. Jen v Paříži bylo protestujících asi sto tisíc. Informovala o tom americká CNN.
Do demonstrací se zapojují odborové organizace z celé Francie, které naléhají na prezidenta Emmanuela Macrona, aby kontroverzní penzijní reformu stáhl. Protesty se neobešly bez násilí, za poslední dva týdny úřady evidují dva tisíce případů žhářství. Vandalských útoků jsou stovky.
Proti demonstrantům vyrazilo do ulic Francie v úterý 13 tisíc policistů, hlavní město strážilo 5 500 mužů a žen zákona. Protesty komplikují v zemi silniční, leteckou i vlakovou dopravu. Web France24 upozornil, že některé lidskoprávní organizace poukazují na údajnou brutalitu některých policistů, kteří proti demonstrantům zasahují. Úřady se pro změnu obávají násilností extremistů, kteří se protestů účastní.
evatenáctiletá studentka Yasmine Mounibová ze severní Francie pro agenturu AFP uvedla, že souhlasí s požadavky stávkujících, kteří požadují zrušení reformy. „Ale mohli by nechat ranní vlaky pro středoškoláky a vysokoškoláky: stojí mě to vzdělání,“ uvedla.
Bouře v Německu a Izraeli
To Německo má prozatím bouření občanů za sebou. Zemi zasáhly v pondělí rozsáhlé generální stávky, které ochromily celou dopravu. Trvaly ale „jen“ 24 hodin. V úterý byla tak doprava v zemi naprosto ochromená. V sousední zemi lidé neprotestují kvůli penzijní reformě, ale bojují za růsty platů.
Horko je v posledních dnech také v Izraeli, kde se podstatná část země pro změnu bouří proti kontroverzní reformě vlády Benjamina Netanjahua, která by kabinetu umožnila dosazovat členy nejvyššího soudu. Tato instituce je přitom v zemi podle opozice jedinou pojistkou demokracie.
Demonstranti dosáhli v pondělí marginálního úspěchu, když Netanjahu slíbil, že reformu odloží. Další protesty se v Izraeli očekávají ve středu. Premiér s prezidentem Jicchakem Herzogem a zástupci opozice mezitím hledají způsob, jak najít v kontextu kontroverzní reformy kompromis snesitelný pro všechny strany.
X X X
ÚS: Zničit technické konopí zajištěné při domovních prohlídkách byla chyba
Tvrzení, že šlo o zdravotní hrozbu, bylo nepodložené. O zničení rozhodla státní zástupkyně v Příbrami, její postup potvrdil příbramský okresní soud. Ústavní soudci vyzvali ke zdrženlivosti a uvážlivosti při rozhodování o ničení věcí zajištěných v trestním řízení. Jde o nejzazší řešení, plyne z dnešního nálezu.
Ústavní soud zrušil rozhodnutí státního zastupitelství i okresního soudu. Bezprostřední dopad to však mít nebude. „Ústavní soud si je vědom, že opětovné rozhodování orgánů činných v trestním řízení je již nadbytečné, a to vzhledem k tomu, že předmětné věci byly nenávratně zničeny,“ stojí v nálezu.
Policie zajistila konopí jako stopu při domovních prohlídkách. Vyšetřování skončilo odložením případu, protože rostliny měly nízký obsah účinné látky THC. Od 1. ledna se totiž zákonná hranice pro obsah účinné látky zvýšila z 0,3 procenta na jedno procento. V době rozhodování o zničení rostlinného materiálu tak z hlediska práva šlo o technické konopí, s nímž lze zacházet bez povolení a které majitelé podle svého tvrzení mohli využít například pro získání konopného vlákna.
„Odůvodnění státní zástupkyně, že zajištěné konopí je psychotropní a omamnou látkou včetně obalů, proto je dán důvod k jeho zničení, tedy zjevně neobstojí a je projevem libovůle,“ uvedl soud v tiskové zprávě.
Státní zástupkyně, jejíž rozhodnutí potvrdil okresní soud, zároveň uváděla, že konopí představuje značné zdravotní riziko i s ohledem na možnou kontaminaci plísněmi. Může prý vyvolat alergické reakce nebo dokonce rakovinné onemocnění. Podle ústavních soudců šlo o nepodložené tvrzení.
Ústavní soud zdůraznil, že příslušné ustanovení trestního řádu by nemělo sloužit jako opora pro „preventivní“ ničení věcí, které jsou potenciálně nebezpečné nebo které by mohly být nějak zneužity. Téměř každá věc může být hypoteticky při určitém způsobu využití nebezpečná, konstatoval soud.
X X X
Sobecký Západ používá dvojí metr, odsoudila Amnesty přístup k lidským právům
Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) odsoudila dvojí metr západních zemí, které podle ní rázně reagují na ruskou invazi na Ukrajinu, ale v otázkách porušování lidských práv na Blízkém východě zůstávají „vlažné“. Organizace ve výroční zprávě, kterou zveřejnila v úterý, označila podporu západních zemí za selektivní a sobeckou.
„Otevřené dveře EU pro ukrajinské uprchlíky prchající před ruskou agresí zůstaly pro uprchlíky prchající před válkou a represemi v Afghánistánu a Sýrii zavřené,“ vytýká státům AI ve své výroční zprávě, která analyzuje případy porušování a zneužívání lidských práv po celém světě.
Organizace kritizuje také Spojené státy. „Od září 2021 do května 2022 USA vyhostily více než 25 tisíc Haiťanů. Mnoho z nich zadržely a vystavily mučení a jinému špatnému zacházení,“ uvádí zpráva, podle které tyto případy potvrzují, že podpora lidských práv Západu je selektivní a sobecká.
Dvojí přístup Západu, který se prohloubil během pandemie koronaviru a války na Ukrajině, se podle organizace projevuje také mlčením při porušování lidských práv v Saúdské Arábii a Egyptě a nedůslednou reakcí na jiné útoky na lidská práva.
Aya Majzoubová, zástupkyně ředitele AI pro Střední východ a severní Afriku, na úterní tiskové konferenci v Bejrútu ocenila, že mezinárodní společenství odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Takto silná reakce podle ní však chyběla během dvanácti let trvající občanské války v Sýrii.
„Udržovalo to kulturu beztrestnosti a posilovalo Putina v páchání zločinů, kterých se dopouštěl na Ukrajině,“ řekla pro agenturu AP.
X X X
Odhalený dekolt Evy Burešové měl zlou dohru. Herečka vtipně odpálkovala hejtry
Minulý týden proběhla v hudebním divadle Karlín premiéra muzikálu The Bodyguard, ve kterém si Eva Burešová (29) střihla hlavní roli. Na slavnostní událost herečka oblékla nádherné šaty, které daly vyniknout jejím křivkám a dekoltu. Eva vypadala opravdu fantasticky. Podle některých hejtrů ovšem ukázala až moc a nebáli se dát najevo lidskou malost a frustraci. Herečka ale na zlé komentáře reagovala vtipně a s noblesou.
Eva Burešová patří mezi nejoblíbenější herečky v České republice. Pomalu ale jistě už se po porodu opět vrací do plného pracovního zápřahu a kromě natáčení seriálu ZOO vzala také hlavní roli v muzikálu The Bodyguard, kde září jako Rachel Marron v alternaci s Terezou Maškovou. Na premiéře vypadala fantasticky a dostalo se jí mnoho chvály. Bohužel se ale objevili i lidé, kteří měli potřebu kritizovat za každou cenu.
Na nehezké komentáře na konto šatů Burešové upozornil portál Super.cz. „Nechápu, proč tyhle lascivní nanynky mají pocit, že čím toho mají na sobě míň, tím vypadají více sexy, bohužel, je to naopak, vypadají vulgárně. A speciálně paní Burešová,“ zaznělo například pod snímky herečky.
Někteří lidé ve svých komentářích zašli ještě dál a šaty ponížili na úroveň kusu látky. „Krom Burešové v podprdě, řetízku a závěsu z okna místo šatů, to slušelo všem,“ napsal další hejtr. Tyto neslušně vyjádřené názory na svůj oděv nakonec neváhala komentovat i samotná herečka.
Nejsem zahalená jeptiška
Ani komentáře, které byly mnohdy vulgární, nepřinutily Evu Burešovou uvažovat nad tím, zda si na premiéru zvolila vhodné šaty. Slavnostní událost si v nich užila. Navíc si dobře uvědomuje, že právě ve svém věku si ještě může odvážnějších oděvů užívat po libosti, zatímco jednou přijde věk, kdy začne odhalenou kůži řešit daleko více.
„Já jsem si své šaty na premiéru užila na 100 %. Cítila jsem se nádherně a taky mi to slušelo. Nikdo po mně nemůže chtít, abych ve svých 29 letech chodila zahalená jako nějaká jeptiška. Na to budu mít spoustu času, až budu hodně stará. Zatím si budu užívat výstřihy a odhalené nohy. Protože můžu,“ odpálkovala herečka hejtry prostřednictvím svého Instagramu.
Nejsem rychlokvaška, ozvala se Burešová
Někteří lidé se pustili nejen do šatů oblíbené herečky a zpěvačky, ale také do její kariéry. Označovali ji za člověka, který v showbyznysu dlouho nevydrží, a naznačovali, že její hvězda zhasne tak rychle, jak vzplála. I těm dokázala zatnout tipec, a to aniž by sama kohokoliv urazila.
„Hlavní role není žádná novinka. Mám jich za sebou přes 12, takže žádnou šanci jsem nedostala. Jen dělám svou práci a dělám ji s láskou a pokorou. Jestli jsem pro někoho novinka, která dostala šanci, a rychlokvaška, která to má díky seriálům, tak by měl vylézt z nory a začít kulturně žít, protože tahle slova slýchávám už 14 let a to moc s významem rychlokvaška nejde,“ dodala sebevědomě.
X X X
MOV doporučil návrat neutrálních sportovců z Ruska do soutěží. Ve hře je i olympiáda
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po úterním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d’Ampezzo.
Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek. Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.
MOV tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině. Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.
MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.
Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, MOV rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí Bach neupřesnil.
Před úterním doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit. Na druhou stranu hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí. Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly MS.
Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů. Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.
Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. „Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe,“ řekl.
MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.
Bach rovněž vyjádřil solidaritu MOV s okupovanou Ukrajinou a připomněl podporu, kterou Mezinárodní olympijský výbor sportovcům z této země poskytuje. Částku ve fondu solidarity, z něhož za uplynulých 12 měsíců čerpalo podporu minimálně 3 000 ukrajinských sportovců a dalších členů olympijské komunity na Ukrajiny, MOV ztrojnásobil na 7,5 milionu amerických dolarů (asi 165 milionů korun).