Gen. Pavel nestrkat hlavu do písku, jednat s Fialou o demisi. Klaus, Ševčík vytvořit vládu odborníků. Turecko se s EU rozejde, půjde vlastní cestou? Podpora EU vývozu obilí z Ukrajiny ukázka idiotství, neschopnosti

Statisíce, miliony lidí ČR nespokojeni s ničením ČR, protože chtějí žít v klidu a slušně, jako Švýcaři, lidé Austrálie, Maďarska, Německa, Rakouska a dalších zemí. Fiala nastolil v zemi živoření, bídu, dluhy a svrab, čemuž se musí rychle zabránit vyhozením Fialy, protože je naprosto s celou koalicí neschopný.

Jsou to pouze vyžírkové bez umění vládnout, neboť dosud sami nic nedokázali. Nedokázali v čele s Pirátem Michálkem a spol. stíhat s NSZ Bakalu za 60 miliard OKD, které sebral spolu s 50 tisíci byty horníků. Parlamentní komisi pouze vytvořili, ale o víc se nestarali.

X X X

V PRAZE  NA  VÁCLAVSKÉM  NÁMĚSTÍ  MASY  OBČANŮ  JASNĚ  OZNÁMILY  FIALOVI,  ŽE  MUSÍ  ODEJÍT

TOHO  BY  SE  MĚL  DRŽET  I  GEN.  PAVEL,  JAKO  VOJÁK,  DNES  PREZIDENT

‚Nechceme vládu EU ani Ukrajiny.‘ Protivládní demonstranti došli od Václavského náměstí na Letnou

 Jindřich Rajchl svolal na sobotní odpoledne protivládní demonstraci do centra Prahy. Lidé nespokojení s vládou premiéra Petra Fialy (ODS) se sešli na Václavském náměstí. Po 16.30 se dav vydal pochodem na Letnou k ministerstvu vnitra, kam dorazil kolem 18.00, kde o něco později akce skončila. Premiér vzkázal, že v demokracii má každý právo na názor.

Proti vládě, Evropské unii, USA nebo Ukrajině se ve svém proslovu na Václavském náměstí vymezil hned v úvodu demonstrace šéf strany PRO Rajchl. Jeho podporovatelé pískali a mávali vlajkami.

„Vidím, že mezi námi jsou význační hosté včetně poslanců hnutí ANO. Pevně doufám, že příště budou tady s námi, abychom spojili síly, aby vláda Petra Fialy (ODS) konečně podala demisi,“ prohlásil Rajchl.

„Nechceme vládu EU, nechceme vládu americkou ani vládu ukrajinskou, nechceme vládu ruskou ani čínskou, chceme vládu České republiky, českých občanů,“ řekl. Kritizoval, že Češi mají vysoké ceny energie nebo to, že Česko je podle něj jediný stát v Evropě, který se ekonomicky nevrátil na úroveň před pandemii nemoci covid-19. Z toho všeho Rajchl obvinil Fialovu vládu, lidé skandovali „Demisi!“.

S proslovem následně vystoupil také Jaroslav Foldyna (SPD). Zdůraznil, že vláda dělá z lidí žebráky a jejím hlavním slovem je lež. Slovo také dostala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Protestujícím vadily mimo jiné vysoká inflace nebo chystané daňové změny. Policie odhadla, že se protestu zúčastnily vyšší jednotky tisíců lidí. Václavské náměstí bylo hustě zaplněné těsně pod Opletalovu ulici.

Mezi účastníky byl mimo jiné děkan Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, který pro iROZHLAS.cz řekl, že si na demonstraci přišel pouze vyzvednout příbuzné.

Na Václavském náměstí se prodávala třeba trička s nápisem Fialová žebrota. Přestože primárně byla akce svolaná jako protest proti současné české vládě, v davu byly i transparenty s nápisy Pryč s poskoky USA a na místě stál stánek iniciativy Ne základnám s transparentem Pryč z NATO. Další lidé na místě sbírali podpisy proti zákazu aut na benzín a naftu. Na náměstí měli také svůj stánek komunisté.

Organizátoři sobotního protestu pořádali demonstrace již na jaře letošního roku, kdy nesly název Demonstrace proti bídě. Současné pojmenování shromáždění se změnilo na Demonstrace proti vládě.

Kousek nad pořádaným shromážděním na Václavském náměstí stál petiční stánek, kde se odpoledne sešli podporovatelé Ukrajiny. Měli ukrajinské vlajky a občas se dostávali do slovních konfliktů s procházejícími demonstranty.

Nespokojenost demonstrantů uklidňoval antikonfliktní tým. Na vše dohlížela policie, zadržela nejméně jednoho muže.
„Policisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie na Václavském náměstí zadrželi muže podezřelého z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Na triku měl symbol podpory ruské agrese,“ uvedli policisté na sociální síti X (dříve Twitter).

Neparlamentní politické uskupení volá po zvýšení tlaku na současnou vládu, toho chce dosáhnout zapojením odborů. Pořadatelé sobotní demontrace nabízeli mimo jiné odvoz autobusy na demonstraci z Ostravy a zpět a tlumočení projevů do znakové řeči.

Policisté si přichystali standardní bezpečnostní opatření jako při podobných akcích, řekl jejich mluvčí Jan Daněk. Podle něj měla policie dohlížet na veřejný pořádek, dopravní situaci a případná krátkodobá dopravní omezení při plánovaném pochodu.

Dřívější analýza serveru iROZHLAS.cz ukázala, že se Rajchlovi zatím nedaří proměnit podporu v ulicích do volebních preferencí. V létě navíc čtyři z pěti členů vedení strany svá místa opustili.

Rajchl popřel, že by se mu měla strana drolit pod rukama a celou situaci zlehčoval tím, že aktuálně odešli jen tři členové a končící 1. místopředseda Tomáš Nielsen své rozhodnutí oznámil už před měsícem.

„Strana PRO tady bude dál a bude čím dál tím silnější. I kdybyste se přetrhli,“ vzkázal tehdy tehdy kritikům.

K demonstraci se vyjádřil i předseda vlády Petr Fiala (ODS). „Každý má právo v demokracii veřejně zastávat názory, jaké má,“ řekl pro Český rozhlas premiér.

Strategickou komunikaci ale k lidem, kteří se současnou vládní politikou nesouhlasí, měnit nebudou. Podle vlády ta současná funguje. Zakládá se na „konkrétních krocích a výsledcích“, jak podotkl premiér. Mezi ně řadí například nezávislost na ruských ropných produktech, zajištění energetické bezpečnosti a především investice do armády.

Okamura může být v klidu. Rajchlova podpora se zadrhla a jeho PRO opustila polovina vedení

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vzkázal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování nenávisti a strachu.

Podle Rakušana policie po celou dobu dohlížela na zajištění veřejného pořádku. „Pokud vím, nedošlo k žádné mimořádné události, byla zadržena jedna osoba podezřelá ze schvalování genocidy,“ uvedl.

Demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí, která je podle něj vzhledem k obtížné situaci v Česku i Evropě, například inflaci a cenám energií, do jisté míry pochopitelná.

„Co pochopitelné a přijatelné není, je využívat tuto nespokojenost k podněcování nenávisti a strachu. Pokud jde o počet účastníků, špatná zpráva pro organizátory zřejmě je, že rétorikou jim konkuruje Andrej Babiš (předseda opozičního hnutí ANO, pozn. red.), jak je patrné z jeho posledních vystoupení v Parlamentu i v médiích. A to je špatná zpráva i pro Českou republiku, protože zpochybňování institucí demokratického státu není program pro nikoho, kdo to s naší zemí myslí dobře,“ dodal vicepremiér.

X X X

DĚKAN  VŠE  ŠEVČÍK  NA  DEMONSTRACI

Přišel jsem si sem vyzvednout rodinné příslušníky.‘ Ševčík se opět objevil na protivládní demonstraci

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) se objevil na Václavském náměstí v Praze v čase protivládní demonstrace, která se tam v sobotu konala. „Přišel jsem si sem vyzvednout rodinné příslušníky. Vyzvednul jsem sestru, tetičku a další rodinné příslušníky, abych je mohl odvézt,“ obhajoval se v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Proč jste na demonstraci přišel?
Přišel jsem si sem vyzvednout rodinné příslušníky. Jedu z konference Zákony bohatství. Přišel jsem v 15.22, prodírám se davem a jdu domů. Vyzvednul jsem sestru, tetičku a další rodinné příslušníky, abych je mohl odvézt.

„Vyčítal jsem děkanovi Ševčíkovi, že používá označení, která jsou silně nevhodná a nepatří do úst vrcholného představitele veřejné vysoké školy. Očekával jsem při jeho jmenování, že funkci bude vykonávat tak, aby nezavdával příčinu k nějakým negativním reakcím vůči škole,“ vyjádřil se v červnovém rozhovoru pro Český rozhlas o odvolání Ševčíka z pozice děkana rektor VŠE Petr Dvořák (viz box Ševčíkovy kontroverze).

X Dříve už jste odmítal pozvání na na vystupování na těchto demonstracích. Bylo to tak i dnes, odmítnul jste pozvání sem?

Já se k tomu nebudu vyjadřovat, protože každé moje vyjádření, ať už chci nebo nechci vystoupit, tak pan rektor a komsomolci ze senátu školy zneužijí proti mně.

X Jak to vypadá aktuálně na vysoké škole?

Akademický senát Národohospodářské fakulty stojí zatím za mnou. Rektor mě chce mermomocí vyhodit z funkce děkana Národohospodářské fakulty jenom z politických důvodů na základě toho, že jsem kritizoval vládu za to, co dělá.

Je to historicky jedna z nejhorších věcí, notabene že já na té škole 80 semestrů učím, 88 semestrů tam jsem celkově, protože jsem tam studoval, a je 70. výročí založení Vysoké školy ekonomické.

Myslím si, že to je ostuda, že mě z politických důvodů chce vyhodit z funkce děkana, do které jsem byl svým akademickým senátem svobodně zvolen.

X X X

Po demonstraci v Praze zadržela policie 18 lidí. Chtěli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Tisíce lidí i v nepříznivém počasí dorazily v sobotu na pražské Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Náměstí bylo hustě zaplněno k Opletalově ulici. Demonstrace trvala tři hodiny. Pořadatel uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace, jež přejde v blokádu vládních budov.

 Několik stovek demonstrantů se po oficiálním skončení akce přesunulo před Národní muzeum v horní části Václavského náměstí, na jejíž fasádě je vyvěšena ukrajinská vlajka.

Závěr protivládní demonstrace v Praze přinesl potyčky i zásah těžkooděnců. Politici násilnosti kritizují

 Demonstranti vyzývali ke stržení této vlajky, z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem „sundejte ten hadr“. Později přistoupili k provolávání hesla „Čechy Čechům“, které po několika minutách změnili na „českou vlajku“.

Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily. Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty „hanba“ a „mlátí naše lidi“. Dva policisté byli při zákroku zranění, uvedla mluvčí na twitteru.

Situace se po ukončení shromáždění vyhrotila před Národním muzeem,kde jsme opakovaně vyzývali demonstranty,aby upustili od svého záměru násilně vytrhnout do muzea. Na místě jsme omezili 18 osob pro neuposlechnutí výzvy.Dva kolegové byli při zákroku zraněni. #policiepha

Do muzea se podle mluvčí policie Violety Siřišťové pokusilo dostat několik desítek lidí. „Policisté osoby vyzývali jak ústně, tak za použití speciálního vozidla,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí. Po opakovaných výzvách, aby zanechali protiprávního jednání, policie 18 z nich zajistila pro neuposlechnutí výzvy.

„Demonstrace už před hodinou skončila, ale má ještě dohru. Policisté zajistili několik lidí, kteří se snažili strhnout ukrajinskou vlajku, která na budově visí, a nahradit ji českou vlajkou. Zasahují těžkooděnci, policie několikrát vyzvala lidi, aby opustili prostor, jednotky postupují po schodech a demonstranty vytlačují,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu Marie Veselá.

Národní muzeum policistům na twitteru poděkovalo za zajištění bezpečnosti návštěvníků. Díky za profesionální zvládnutí vyhrocené situace před muzeem vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví,“ napsal na sociální síti.

 ‚Stop válce‘

Mnoho účastníků drželo české vlajky, někteří měli transparenty žádající demisi kabinetu. Po Opletalovu ulici lidé stáli po celé šířce náměstí, pod ní už byl dav řidší. Desítky lidí protest sledovaly z prostoru před vchodem do Národního muzea.

Na transparentech měli lidé také nápisy jako „Pryč s Fialovým šaškostrojem“, „Odírají stát, sobě přidávají“ nebo „Stop válce, stop NATO“. Pískali na píšťalky, skandovali „Hanba!“, „Demisi!“ nebo „Šmejdi“. Policie nechtěla odhadovat počet účastníků, zhruba v 15.30 uvedla, že nezaznamenala žádné konflikty.

„Přijeli jsme z Kroměříže. Volili jsme tuto garnituru, která je u moci. Nelíbí se nám způsob jakým dělají to, co dělají “řekl Radiožurnálu jeden z účastníků.

Policie na místě také zadržela jednoho z demonstrantů, na batohu měl válečný symbol Ruska, písmeno Z. Pořadatelé se v úvodu akce od Ruska distancovali.

„Dnes (v sobotu . pozn.red.) jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky,“ řekl právník Rajchl.

Na závěr akce uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky jeho strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace na Václavském náměstí, jež přejde v blokádu vládních budov.

Brusel, ani Moskva

Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany.

Celá opozice se v důsledku boje o voliče mezi ANO a SPD posune k extrému, naznačují odborníci

„Nikdo nemá právo nám brát náš stát, nikdo nemá právo zneužívat politické funkce,“ řekl Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Parlament se podle něj není schopen vzpamatovat.

„Proto budeme muset sáhnout i k nátlakovým akcím a hledat určitou alternativu,“ uvedl. Vyzval také k zablokování skladů supermarketů, pokud nezmění svoji cenovou politiku.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé) uvedla, že u některých kolegů v horní komoře Parlamentu začíná získávat ohlas. Hovořila také o tom, že i pro politiky a nejvyšší ústavní činitele platí pravidla a právní řád.

„Naším hlavním městem není ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavní město je Praha a naše země se jmenuje Česká republika,“ poznamenala.

Dopis vládě

Dále vystoupili například právník Tomáš Nielsen, choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, přes video poslali vzkaz epidemiolog Jiří Beran nebo lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert.

Vrabel a další odpůrci vlády opět demonstrovali v Praze. S kritikou vystoupili i Paroubek a Konečná

Pořadatelé museli několikrát vyzvat demonstranty, aby uvolnili postranní prostor na náměstí, neboť někdo zkolaboval a nemohla se k němu dostat sanitka. Jeden z účastníků s megafonem v davu vyzýval k tomu, aby lidé po demonstraci odstranili z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Strana PRO, která vznikla loni, adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace.

Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.

X X X

Fiala žene lidi do ulic i diverzní akce pro Ukrajinu. Podívejte se na rozhovory z demonstrace

Demonstrace se přesunula na Letnou

Redaktoři CNN Prima NEWS hovořili na protivládní demonstraci, kterou svolal Jindřich Rajchl (PRO), nejen s účastníky akce, ale také s těmi, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s tím, co zaznívalo na podiu. Protestující volali po lepší zahraniční politice. Jelikož si organizátoři pronajali celé Václavské náměstí, museli podporovatelé Ukrajiny provést diverzní akci, aby mohli na místě rozložit petiční stánek. Akce se účastnili i Rusové žijící v Praze, kteří se neztotožňují s kroky prezidenta Vladimira Putina a varují před jeho vlivem. Mezi nimi a protestujícími došlo k potyčce, kterou řešila policie.

Podle dobrovolníka u petičního stánku strany PRO žádají podepisující po vládě především snížení cen energií či zlepšení zahraniční politiky. „Ohledně konfliktu na Ukrajině mají vzniknout mírová jednání. Zlepšit by se měla také politika migrace. Jsme rovněž proti omezování svobody projevu, a to hlavně na sociálních sítích,“ uvedl účastník. Dodal rovněž, že podobné akce mají smysl, jelikož pomohou oslovit větší množství lidí. „Podle toho, jak se chová současná vláda, jsem přesvědčen, že tím vyžene lidi do ulic,“ uzavřel.

Protestu se účastnili Rusové, kteří chtěli účastníky upozornit na nebezpečí, které představuje prezident Vladimir Putin a podle nichž demonstranti v převážné většině sympatizují s ruským státem. „Chceme upozornit na to, že Putin není spojenec Česka, nýbrž někdo, kdo ve své zemi vytvořil teroristický režim. Něco takového přece lidé tady nechtějí,“ sdělil Rus redakci CNN Prima NEWS.

 Připomněl také perzekuci opozice. V rodné zemi bylo proti jeho osobě v souvislosti s jeho názory podáno trestní oznámení, čímž byl donucen k emigraci. Podle něj je pochopitelné, že je Česko v tísnivé ekonomické situaci, ovšem spolupráce s tamním režimem není vhodným řešením.

Z dalších ruských občanů žijících v Česku dorazila žena s transparentem „Oběť se musí bránit“. „Jelikož známe tamní podmínky, máme lepší informace. Někteří ten nápis četli, že je Rusko tou obětí, což jsem samozřejmě odmítla. Když někdo zaútočí, je nutné se bránit,“ zdůraznila. Názor některých protestujících, že byl Rusům žijícím u nás „vymyt mozek fašistickou vládou“, žena zcela odmítá.

Na místě se vyskytovali i podporovatelé Ukrajiny. Ti nejdříve avizovali, že se budou nacházet na Staroměstském náměstí, ovšem nakonec jejich petiční stánek vyrostl v těsné blízkosti hlavního podia. „Staroměstské náměstí byla trochu diverzní akce, která byla plánovaná dopředu. Naším oponentům jsme dali drobnou indicii, aby se mohli soustředit na své věci, a my jsme si mezitím připravili toto místo,“ vysvětlil jeden z podporovatelů Martin Holub. Organizátoři demonstrace si prý pronajali celý prostor náměstí, a proto byli ukrajinští podporovatelé donuceni najít alternativní prostor.

Názorové střety se neobešly bez konfliktů. Na Rusy s transparenty zaútočili i někteří demonstranti s tím, že se jedná o ukrajinské občany, kteří přišli pouze provokovat. Rozmíšku na místě řešili policisté.

Protest proti kabinetu Petra Fialy (ODS) uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Na demonstraci na Václavském náměstí vystoupili kromě předsedy PRO Jindřicha Rajchla i odborový předák Bohumír Dufek či senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Podle policie se akce účastnily větší jednotky tisíců lidí. Většina z protestujících přešla v pochodu přes pražskou magistrálu na Letnou, kde akce pokračovala. Demonstranti jsou nespokojeni s aktuální politikou a volají po změně a po levnějších energiích či po obratu v zahraniční politice.

X X X

Rakušan znesvětil ministerstvo, volal Rajchl na Letné.

Praha se v sobotu znovu stala dějištěm demonstrací. Na Václavském náměstí se opět sešli odpůrci vlády, které svolala neparlamentní strana PRO v čele s Jindřichem Rajchlem. Ten se ve své řeči pustil do Fialovy vlády, její podpory Ukrajině i válečných uprchlíků. Po skončení programu pod Národním muzeem se část demonstrantů kolem 18. hodiny přesunula na Letnou, kde Rajchl krátce promluvil. Mnoho z protestujících se vybavilo protivládními či protiukrajinskými hesly. Na Staroměstském náměstí se měli setkat podporovatelé Ukrajiny, přesunuli se však před Národní muzeum. Policisté během akce zadrželi muže, který měl na sobě triko se symbolem ruské agrese. Na akci zareagoval i sám premiér Fiala.

Hlavní část demonstrace se uskutečnila na Václavském náměstí. S příchodem Jindřicha Rajchla na pódium dav nadšeně křičel „už jsme tady“, uvedl z místa reportér CNN Prima NEWS Vojtěch Šeliga. Předseda hnutí PRO pozdravil přítomné poslance hnutí ANO. Věří, že společně dokážou shodit vládu Petra Fialy.

 Rajchl se ve své řeči pustil do vlády i její podpory Ukrajině. „Pane Fialo, tenhle národ vám dal jasný signál, že už vás má dost. Chceme vládu, která bude zemi řídit a ne jenom poslouchat povely z Bruselu. Nechceme premiéra, který je jen loutkou mocipánů z Washingtonu a Kyjeva,“ řekl Rajchl. Publikum dále skandovalo „Fialový hnus“. Předtím přitom Rajchl pronesl, že sobotní demonstrace nebude o nenávisti.

Zpochybnil i motivy lidí, kteří do Česka utekli kvůli Ruskem rozpoutané válce. „Ukrajinci nejsou uprchlíci, ale jsou ekonomickými imigranty. Uprchlíci totiž nejezdí domů na dovolenou. Na Ukrajině se neválčí za české zájmy. Promrhali jsme desítky milionů kvůli chiméře o nějaké protiofenzivě, která k ničemu nebude,“ tvrdil. Prý k nikomu nepociťuje nenávist, pouze se nechce ve vlastní zemi cítit jako cizinec.

Na Václavské náměstí opět dorazily desítky tisíc lidí, hlásí reportéři z místa

V minulosti docházelo v horní části Václavského náměstí k potyčkám s „kontrademonstrací“ na podporu Ukrajiny, která se tradičně konala u Národního muzea. Tentokrát si však nechala strana PRO udělat zábor také na toto území a podporovatelé Ukrajiny se tak měli původně sejít na Staroměstském náměstí.

Pořadatelé proukrajinské demonstrace však vysvětlili, že jimi nahlášená akce byla jenom trik. „Staroměstské náměstí byla lehce diverzní akce plánovaná dlouho dopředu. Naše oponenty trápilo, že nic neděláme a byli značně nervózní. Tak jsme jim dali takovou indicii, aby se mohli soustředit ‚na svoje‘, a my jsme si mezitím před Národním muzeem roztáhli náš petiční stánek,“ vysvětlil redakci CNN Prima NEWS jeden z organizátorů Martin Holub.

Reagovali tím prý na Rajchlův zábor oblasti v horní části Václavského náměstí i plácku těsně před Národním muzeem. „Hledali jsme alternativní způsob, jak se sem dostat. Petiční právo nám to umožňuje. Inspirovali jsme se u Ondřeje Thora, který přes sto dní kempuje před Úřadem vlády,“ popsal Holub s odkazem na jednu z kontroverzních postav české protivládní a proruské scény.

Petiční stánek se nelíbí Rajchlovým fanouškům. „Že se nestydíte, Češi. Sundejte ten žlutej hadr,“ rozlítila se jedna z kolemjdoucích. Podle Holuba zatím dochází pouze ke slovním konfliktům. „Diskuze se občas rozjede vášnivě, ale většinou se to dá vyřešit mírovou cestou,“ popsal. Pro svoji iniciativu prý za sobotu získali stovky podpisů.

Během protestu došlo i na zatýkání

Policisté během demonstrace zadrželi na místě muže, který měl na sobě zakázané symboly. Podle fotografie, kterou umístila policie na síť X, měl mít zadržený na triku znak žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Neupřesnila však, zda byl zadržený účastníkem demonstrace proti vládě.

„Policisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie na Václavském náměstí zadrželi muže podezřelého z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Na triku měl symbol podpory ruské agrese,“ uvedla policie na síti X.

Na demonstraci reagoval i premiér Petr Fiala (ODS). „Shromáždění jsem zaznamenal jen okrajově. Den jsem strávil na Dnech NATO v Mošnově, které navštívilo zhruba 100 tisíc lidí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda vlády. Vedle toho ministr Vít Rakušan konstatoval, že protivládní protest vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí. Za nepřijatelné má využívání nespokojenosti k podněcování nenávisti.

Mezitím Rajchl pokračoval ve svých projevech na Letné, kde mimo jiné upozorňoval, že „nastal čas bránit svoji zemi“ nebo prohlašoval, že „ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) znesvětil svůj resort“. Česku podle svých slov nabízí cestu a směr Viktora Orbána (maďarský premiér, pozn. red.). Česko by se nemělo spojovat ani se Západem, ani s Východem,“ řekl.

X X X

Turecko se s Unií může rozejít a jít svou vlastní cestou, pohrozil Erdogan

Turecko by se mohlo vydat jinou cestou než Evropská unie, která se snaží o oslabení svých vztahů s Ankarou, prohlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle agentury AP tím naznačil, že jeho země by mohla přestat usilovat o vstup do EU. Turecko požádalo o členství v unii v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta.

 Erdoganovo vyjádření přichází nedlouho poté, co turecký ministr zahraničí Hakan Fidan tento měsíc uvedl, že Turecko stále o členství stojí, a vyzval unijní blok k výraznějším krokům, které by tomu napomohly.

„EU se snaží oslabit své vztahy s Tureckem. Budeme situaci vyhodnocovat a když to bude nutné, tak se naše cesty s EU rozejdou,“ řekl Erdogan novinářům, než se vydal na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Reagoval přitom na dotaz ohledně nedávného prohlášení přijatého Evropským parlamentem, které konstatuje, že „přijímací proces nemůže být za současných okolností obnoven“.

Turecko požádalo o členství v unii v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Přístupová jednání pak začala až v roce 2005. V roce 2019 byly ale přístupové rozhovory pozastaveny.

Zahraniční výbor Evropského parlamentu přitom poukazoval na nerespektování lidských práv v Turecku, občanských svobod, ovlivňování soudnictví a územní spory s Kyprem a dalšími sousedními zeměmi.

X X X

Unijní podpora vývozu obilí z Ukrajiny – krásná ukázka idiotství a neschopnosti

Jak známo, Evropská unie vyhlásila bezvýhradnou podporu Ukrajiny a maximální sankce Rusku. Stále omílaná argumentace je, že Rusko provedlo nezákonnou a nevyprovokovanou agresi proti suverénnímu státu Ukrajině, která stojí na stráži demokracie a pokroku. Nechme pro tentokrát stranou pravdivost argumentace a všimněme si pomoci při vývozu zemědělských komodit, zejména obilí. Oficiální linií je též podpora přijetí Ukrajiny do NATO a EU.

Na Ukrajině skoupily nadnárodní korporace značnou část orné půdy s tím, že zde nebude nutno dodržovat unijní normy pro zemědělskou výrobu ani sociální a pracovní podmínky pro zaměstnance. Mimo jiné to umožňuje užívání chemických prostředků, které jsou v EU zakázány. Takto výhodně získaná produkce byla pak vyvážena do některých zemí EU i mimo ni.

Brzy po zahájení ruské „speciální operace“ byla vyhlášena podpora vývozu zemědělských komodit z Ukrajiny s argumentací, že Ukrajina potřebuje peníze na nákup zbraní a potřebuje zásobovat země Afriky a Blízkého východu, aby se předešlo hladomorům. Zemědělský výbor dokonce zorganizoval cestu některých členů k překladištím ukrajinského obilí. Deklarovaná jednota tohoto postupu byla nerozborná a vyztužená láskou k ukrajinskému režimu a nenávistí k Rusku.

Protože černomořské přístavy byly zablokovány ukrajinskými minami a ruským námořnictvem, vývoz se prováděl po železnici a nákladními automobily, následně po dohodě s Ruskem i lodní dopravou. Ukázalo se, že není dostatečná přepravní kapacita, zejména dostatek vagónů. Doprava ukrajinského obilí nákladními automobily má přednost před ostatní dopravou, takže k velké radosti sousedních zemí blokuje ostatní dopravu.

Za pár měsíců se dostavily výsledky, neboť 97 % obilí bylo vyvezeno do EU. I v předchozích letech se část ukrajinského obilí dovážela do některých zemí EU, které nemají dostatečnou vlastní produkci (Španělsko, Itálie, Nizozemí…), a to zejména k výkrmu prasat a v jiné živočišné výrobě. Prakticky nic se nevyváželo do východní části EU, která je, pokud jde o obilí, soběstačná. Od loňska se situace dramaticky změnila, ukrajinské obilí je vyváženo hlavně do Polska, Rumunska a Bulharska, takže před sklizní byly dvojnásobně přeplněny zásoby obilí, klesly ceny a zemědělské podniky se zde ocitly v ekonomickém ohrožení a začaly krachovat. Najednou se stanoviska hlavně rumunských a polských europoslanců proměnila. Pět zemí východní části EU si vymohlo dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí.

Ukrajina ovšem zpět z EU dováží vojenský materiál, zbraně a munici. To se Rusku příliš nehodí do plánu, takže vypovědělo smlouvu o vývozu obilí přes Černé moře a zničilo přístavní infrastrukturu.

Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí skončil 15. září a nikdo neví, co bude dál. Komisař pro zemědělství Wojciechowski zatím nepřesvědčil vedení Evropské komise o pokračování zákazu dovozu. Vzácný host Zemědělského výboru EP, náměstek ukrajinského ministra zemědělství, mi na přímou otázku dokonce odpověděl, že „dovážejí tam, kde je poptávka“ a do Afriky nedovážejí, protože by se cena dopravou prodražila. Rumunský europoslanec Buda sténal, že africké trhy obsazuje Rusko, které někdy dokonce dováží obilí zdarma.

Už se přiznává, že ukrajinské obilí má nízkou kvalitu, nehodí se pro lidskou spotřebu, někdy ani pro výkrm, a končí v bioplynových stanicích. Co teď? Komisař Wojciechovski přišel již dříve s návrhem, že zemědělci, poškození dovozem ukrajinského obilí, musí být odškodněni. Český ministr ovšem o odškodnění českých zemědělců nepožádal.

Obilí je třeba vyvézt z Evropy, jak navrhuje komisař, a to tak, že EU zaplatí dopravu do evropských přístavů a dopravu dál mimo EU, protože jinak se ukrajinského obilí nelze zbavit. Neví ovšem, jestli s návrhem bude souhlasit komisař pro obchod a vedení Evropské komise. Poslanec Flanegan z frakce Levice přiznal, že podporoval přijetí Ukrajiny do EU, ale kdyby k tomu došlo, zmizely by překážky pro dovoz jakéhokoli množství obilí kamkoli do EU…

EU ovšem žádné vlastní peníze nemá. Členské země tedy ponesou náklady za vymístění ukrajinského obilí z východní části EU. Problémů je samozřejmě více, například dovoz kuřat do Německa (ale zřejmě i do ČR).

Pro dobrotu na žebrotu, dere se na jazyk, ale soudím, že je spíš na místě poznamenat cosi o lidské blbosti některých politiků, zejména o neschopnosti předvídat snadno předvídatelné. Politika EU je naprosto idiotská. Místo aby využila ruských zdrojů a příležitostí vyvážet, podporuje tažení USA proti Rusku s cílem poškodit Rusko jako spojence konkurenta USA, Číny. Vedlejším produktem je poškození EU jako konkurenta USA. Odhad byl špatný, záměr hospodářsky zničit Rusko příliš nevychází. EU sice podporuje ukrajinský režim, ale obětí jsou hlavně Ukrajinci…

Přikládám záznam svého dvouminutového vystoupení (ZDE) a pro srovnání v komentářích odkazy na videa s vystoupeními dalších českých členů Zemědělského výboru Ing. Vrecionové (ODS – ZDE) a Ing. Hlaváčka (ANO – ZDE), který je zemědělským odborníkem. MUDr. Ivan David,  europoslanec, server vasevec.cz

X X X

  Trump: Spojeným státům vládnou fašističtí tyrani

Bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojeným státům vládnou fašističtí tyrani, před nimiž musí být Amerika zachráněna. Jak řekl, zemi nyní řídí administrativa „zkorumpovaného Joe Bidena“. „Nikdy jsem nic takového neviděl,“ prohlásil.

„Za rok budete volit v nejdůležitějších volbách svého života. Tyto volby určí, zda Ameriku ovládnou marxističtí, fašističtí a komunističtí tyrani.“ Trump to prohlásil na akci Women’s Leaders of America.

Před týdnem Trump řekl, že politika Bidenovy administrativy povede zemi k Velké hospodářské krizi v letech 1929-1939. V srpnu označil Bidena za nejneschopnějšího prezidenta USA. Poté téměř jistý republikánský kandidát v prezidentských volbách 2024 vyčítal svému politickému rivalovi jeho neschopnost nejprve se vyhnout a nyní vyřešit ukrajinskou krizi.

Trump v červenci označil Bidena za nejzkorumpovanějšího prezidenta v historii USA. Den předtím předseda výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů James Comer řekl, že Biden lhal Američanům, aby zakryl korupci své rodiny, když byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem, ceskajustice.cz

X X X

Švédské školství se chce vrátit k tužce a papíru. Politika, tvrdí odpůrci

Švédsko tvrdí, že digitální školství lze plnohodnotně nahradit pouze návratem metod používaných ve školách dříve. Tamní ministryně školství Lotta Edholmová nyní tlačí na to, aby žáci dali vale nastupujícím digitálním platformám a vrátili se ke knihám a psaní rukou. V zemi se okamžitě vzedmula bouřlivá diskuse o výhodách a nevýhodách tohoto směru.

 Po nedávném návratu dětí do škol v celém Švédsku klade mnoho tamních učitelů zvýšený důraz na tištěné knihy. Zatímco děti více času věnují čtení a nácviku psaní, tablety, samostatné vyhledávání informací na internetu nebo dovednosti psaní na klávesnici se někteří učitelé nově snaží upozaďovat.

Návrat k tradičním způsobům výuky je reakcí na otázky politiků a odborníků, zda hyperdigitalizovaný přístup Švédska ke vzdělávání, včetně zavedení tabletů do mateřských škol, nevede k poklesu základních dovedností dětí. Zprávu přinesl britský The Guardian.

Švédská ministryně školství Edholmová nastoupila do funkce před jedenácti měsíci coby členka středopravicové koaliční vlády. Byla to právě ona, kdo plošné zavádění nejnovějších technologií do škol ostře kritizoval. „Švédští studenti potřebují více učebnic,“ uvedla Edholmová v březnu. Jsou podle ní pro učení studentů důležité. V srpnu oznámila, že její vláda chce zvrátit rozhodnutí národní agentury pro vzdělávání o zavedení povinných digitálních zařízení v mateřských školách. Nyní plánuje jít ještě dál a digitální výuku pro děti mladší šesti let zcela ukončit, uvedlo ministerstvo pro agenturu podle agentury AP.

Co říká PIRLS

Přestože švédští žáci dosahují v oblasti čtenářských dovedností v Evropě dlouhodobě nadprůměrných výsledků, mezinárodní hodnocení úrovně čtenářské gramotnosti mezi čtvrtými třídami (PIRLS) hovoří jinak. Mezi lety 2016 a 2021 totiž poukázalo na značný pokles dovedností malých Švédů. V roce 2021 dosáhli čtvrťáci v průměru 544 bodů, to představuje pokles proti průměru 555 bodů v roce 2016. Jejich výkon však zemi stále řadí na sedmé místo v celkovém skóre testu společně s Tchaj-wanem. Pro srovnání, Singapur, který se v žebříčku umístil jako vítěz, zlepšil ve stejném období své skóre PIRLS ve čtení z 576 na 587 bodů.

Některé nedostatky v učení mohly být důsledkem pandemie koronaviru anebo odrážejí rostoucí počet žáků z řad těch, pro něž není švédština mateřským jazykem. Nadměrné používání displejů během školní výuky může podle odborníků způsobovat zaostávání mladých lidí v základních předmětech. „Existují jasné vědecké důkazy, že digitální nástroje výuku spíše zhoršují,“ uvedl v srpnu švédský Karolinska Institute, vysoce uznávaná instituce zaměřená na výzkum.

„Domníváme se, že by se pozornost měla vrátit k získávání znalostí prostřednictvím tištěných učebnic a odborných znalostí učitelů, a nikoliv k získávání znalostí především z volně dostupných digitálních zdrojů, jejichž správnost nebyla ověřena,“ dodala instituce.

Rychlé zavádění digitálních vzdělávacích nástrojů vzbudilo obavy i u agentury OSN pro vzdělávání a kulturu. Ve zprávě zveřejněné v srpnu UNESCO vydalo naléhavou výzvu k vhodnému využívání technologií ve vzdělávání. Zpráva vyzývá země, aby sice urychlily připojení škol k internetu, ale zároveň upozorňuje, že technologie ve vzdělávání se mají zavádět tak, aby nikdy nenahrazovaly osobní výuku vedenou učitelem a podporovaly společný cíl kvalitního vzdělávání pro všechny.

„Ve škole se mi líbí víc psát, třeba na papír, protože je to prostě lepší,“ řekl agentuře AP devítiletý Liveon Palmer, žák třetí třídy základní školy Djurgardsskolan ve švédském hlavním městě Stockholmu. Přál by si, aby více času trávil při výuce mimo internet. Jeho učitelka Catarina Braneliusová je v otázce, jestli během výuky používat tablety, zdrženlivá. „Používám tablety v matematice a používáme nějaké aplikace, ale nikdy pro psaní,“ uvedla učitelka. Žáci mladší deseti let podle ní potřebují čas k procvičování rukopisu, než je seznámíte s psaním na tabletu.

Online výuka je nyní v Evropě a dalších částech západní Evropy velmi diskutovaným tématem. Například Polsko právě spustilo program, v jehož rámci dostane každý žák od čtvrté třídy výše státem financovaný notebook. Cílem je, aby se země stala technologicky konkurenceschopnější.

Také v USA pandemie koronaviru přiměla státní školy, aby poskytly žákům základních a středních škol miliony notebooků zakoupených z federálních peněz na pomoc při pandemii. Stále však v tomto ohledu existují propastné rozdíly. „To je jeden z důvodů, proč americké školy mají tendenci používat jak tištěné, tak digitální učebnice,“ říká Sean Ryan, prezident americké školní divize vydavatelství učebnic McGraw Hill.

Pokud jsou podle něj mezi dětmi takové, které nemají k dispozici připojení, pedagogové neradi přiklánějí k digitálnímu zpracování učiva, protože na tyto studenty myslí a ujišťují se, že mají stejný přístup ke vzdělání jako všichni ostatní.

I Německo, které je jednou z nejbohatších zemí Evropy, je známé spíše laxním přesunem vládních programů i informací všeho druhu na internet, a to včetně vzdělávání. Stav digitalizace ve školách se zde také liší i v jednotlivých šestnácti spolkových zemích, které si samy určují své vzdělávací programy.

Miliony do výuky

Švédská vláda nyní oznámila, že v letošním roce investuje do nákupu knih pro školy 685 milionů švédských korun (1,4 miliardy Kč), aby zabránila poklesu čtenářské gramotnosti ve čtvrtých třídách. Dalších 500 milionů korun (jedna miliarda Kč) ročně vynaloží v letech 2024 a 2025 na urychlení návratu učebnic.

Ne všichni odborníci jsou ale přesvědčeni, že se švédská snaha o návrat ke kořenům školní výuky odehrává ve znamení toho, co je pro žáky nejlepší. „Kritika vlivu technologií je obvykle oblíbeným krokem konzervativních politiků,“ říká Neil Selwyn, profesor na univerzitě v australském Melbourne. Oddanost tradičním hodnotám je podle něj elegantní způsob, jak něco říci nebo signalizovat

„Švédská vláda má sice pravdu, když říká, že neexistují žádné důkazy o tom, že by technologie zlepšovaly výuku, ale myslím, že je to proto, že neexistují ani žádné přímé důkazy o tom, co s technologiemi funguje,“ dodal Selwyn. „Technologie jsou jen jednou ze součástí skutečně složité sítě faktorů ve vzdělávání,“ uzavřel profesor.

X X X

Češi v Davis Cupu zaskočili i Srby. Na Djokoviče vyzráli v deblu, zazářil Menšík

Už s jistotou postupu do vyřazovací fáze nastoupili čeští tenisté k poslednímu utkání daviscupové skupiny ve Valencii. A proti Srbsku přidali třetí vítězství, znovu poměrem 3:0. Singlovou premiéru v týmové soutěži skvěle zvládl osmnáctiletý Jakub Menšík, který smetl Dušana Lajoviče 6:3 a 6:2, následně Jiří Lehečka v souboji jedniček přemohl Lasla Djereho 7:6 a 7:5. V závěrečné čtyřhře Tomáš Macháč a Adam Pavlásek zdolali hvězdného Novaka Djokoviče a Nikolu Čačiče.

Djokovič přicestoval do Valencie krátce po triumfu na US Open, v pátek se úspěchem ve dvouhře podílel na vítězství Srbů nad Španělskem, proti Česku ale zasáhl jen do čtyřhry. Po boku Čačiče podlehl Macháčovi a Pavláskovi 5:7, 7:6 a 3:10 v super tiebreaku třetí sady.

Singl vynchal, protože obě družstva už měla jistý postup do listopadového čtvrtfinále v Málaze a jejich vzájemný střet rozhodl jen o tom, kdo skupinu C vyhraje a kdo v ní obsadí druhé místo.

A překvapivý triumf nakonec slaví Češi, kteří si po Španělsku a Koreji vyšlápli i na Srby. Všechna tři utkání navíc ovládli 3:0. Do čtvrtfinále Davis Cupu prošli po sedmi letech, poprvé v novém formátu soutěže.

Soupeře se dozví v úterý, všechny čtyři skupiny se dohrají v neděli. Češti by měli narazit buď na Finsko, které skončí druhé ve skupině ve Splitu, nebo na druhý nejlepší celek skupiny B v Manchesteru (Velká Británie, Austrálie, nebo Francie).

Skutečnost, že týmy Česka i Srbska mohly s Málagou počítat už před startem vzájemné partie, se projevila i na sestavě Navrátilovy družiny.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.