GP trestné stíhanie manažmentu pandémie SR. Politikom ľudia pri korupcii neveria. Západ zakazuje čínsky TikTok

Šiesteho marca si Slovensko pripomína Deň obetí pandémie a prokurátor generálnej prokuratúry začal trestné stíhanie vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky na základe dopytov viacerých médií v súvislosti s dnešným pamätným dňom – Dňom obetí pandémie COVID-19 potvrdzuje, že prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 20. januára 2023 začal trestné stíhanie vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia,“ informoval v pondelok popoludní Maroš Žilinka na sociálnej sieti.

Doplnil, že dôvodom je „podozrenie, že pri manažmente pandémie COVID-19 v období rokov 2020 až 2022 došlo k nesprávnym postupom, rozhodnutiam a prijímaniu či opomenutiu prijatia opatrení zo strany verejných činiteľov, v rámci výkonu ich právomocí, ktoré mali mať za následok neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť, ktorej u najmenej 21 000 osôb bolo možné zabrániť, v trestnej veci k dnešnému dňu nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe a sú vykonávané procesné úkony“.

„Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nie je možné poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenia veci,“ dodal Žilinka.

Manažment pandémie mal dlhé mesiace na starosti exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorého neskôr vystriedal exminister Vladimír Lengvarský. Do boja s pandémiou zasahoval aj expremiér a exminister financií Igor Matovič, keď spolu s ďalšími zorganizoval masové testovanie obyvateľstva či vybavoval nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V.

Záujem o stíhanie politikov zo strany Žilinku nie je nový. Už vlani v novembri pohrozil stíhaním ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi za manažovanie migračnej politiky.

X X X

Covid sme nezvládli. Do akej miery zlyhal Lengvarský?

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj po odchode vyvoláva emócie. A to najmä poslednými rozhodnutiami, ako aj zvládnutím pandémie. Práve 6. marca si pri príležitosti prvého nakazeného v roku 2020 pripomíname Deň obetí pandémie COVID-19.

Až čas ukáže, čo sa Lengvarskému pod vplyvom rôznych tlakov podarilo. Jeho posledné rozhodnutie, podľa ktorého môžu transrodoví ľudia podstúpiť tranzíciu a zmeniť pohlavie bez chirurgického zákroku, vyvolalo opäť neprimerané vášne, pritom je to okrajová, zástupná téma. Zdravotníctvo čelí oveľa závažnejším problémom. Pritom ide o usmernenie štandardné v EÚ, ktoré trčalo v zásuvke už od apríla minulého roka. Ministrovi akurát chýbala odvaha.

Niektorým koaličným (najmä okolo Matoviča) i opozičným konzervatívcom sa ihneď začervenalo pred očami a z komára urobili somára.

Iné ministrovo rozhodnutie v poslednej chvíli – prerozdelenie miliónov z plánu obnovy na rekonštrukciu nemocníc, z ktorého ťažia najmä súkromné subjekty – je už závažnejšie. Zvlášť po tom, čo sa zdá, že Lengvarský nezvládol prípravu výstavby najmodernejšej nemocnice na Rázsochách. Slovensku hrozí, že milióny na to určené prepadnú. Hoci minister nešetril samochválou, od koordinátorky plánu obnovy i povereného premiéra sa mu dostalo kritiky.

Oveľa závažnejšie bude prehodnotenie, ako Slovensko obstálo v covidovej pandémii. Tejto zákernej chorobe podľahlo 21 000 ľudí. Na milión obyvateľov sme sa zaradili medzi najhoršie krajiny vo svete. Hoci o niektorých krokoch generálneho prokurátora si môžeme myslieť čokoľvek, iniciatívu na prešetrenie zvládnutia (postupov) pandémie v rokoch 2020¤-¤2022, by sme mali privítať. Nech sa ukáže, kto konkrétne zlyhal.

Zlyhal Lengvarský, či v totálnej vojne koalície a opozície, ktorým viac ako o zdravie ľudí išlo o seba, bol iba piate koleso na voze?

Ťažko sa nájde jednoznačná odpoveď. Vládna nejednotnosť, slabosť ministra zdravotníctva Marka Krajčího, presadzovanie vôle Igora Matoviča (celoplošné testovanie, nákup Sputnika, vakcinačná lotéria), zlý vakcinačný marketing, „sabotáže“ zo strany SaS, zneužitie tragédie opozíciou na presadzovanie čisto sebeckých záujmov, atď… Lengvarský to mal ťažké, minister financií ho obchádzal a robil si, čo chcel.

To ho však nezbavuje zodpovednosti: ak nesúhlasil, mal buchnúť dverami. Za slabú zaočkovanosť na jeseň 2021 nesie už svoj podiel viny. Najmä preto nás delta zasiahla oveľa silnejšie a zmarila zbytočne veľa životov, zvlášť v porovnaní s inými krajinami EÚ.

Ale nalejme si čistého vína. Hoci omikron je menej nebezpečný, aj dnes na covid umierajú ľudia. Žiadny spoľahlivý liek neexistuje. Sme opäť v bode nula. Vnútrobunková imunita po troch dávkach príliš nepomáha, rovnako ako „zázračné“ antivirotiká pre ohrozené skupiny či štvrtá dávka, ktorej účinnosť je príliš krátka. Pre seniorov by aj mala význam, lenže opäť sa nezvládlo očkovanie. Chýbali očkovacie centrá počas víkendov, kam by mohli deti priviesť starých rodičov, aj kampaň pre seniorov. Aj prezidentka Zuzana Čaputová zostala až príliš pasívna.

Oproti chaotickému Krajčímu bol Lengvarský v apríli 2021 dar z nebies. No jeho činnosť dnes vyvoláva značné pochybnosti, je zahalená v hmle. Zlyhal, či v totálnej vojne koalície i opozície, ktorým viac ako o zdravie ľudí išlo o seba, bol iba piate koleso na voze?ury/

 X X X

Zachránia klímu malé jadrové reaktory? Putinova vojna ohrozila podnikateľský sen Billa Gatesa

Zástancovia jadrovej energie hovoria, že je to jediný bezuhlíkový zdroj energie, ktorý spoľahlivo produkuje elektrinu vo dne aj v noci, v každom ročnom období, takmer kdekoľvek na svete a je overené, že funguje aj vo veľkom. Podľa nich je ťažké si predstaviť budúcnosť, v ktorej dostupným spôsobom eliminujeme emisie bez väčšieho zapojenia jadrovej energie.

 Sú to práve malé jadrové reaktory, ktoré by mohli doplniť obnoviteľné zdroje energie v podmienkach, keď napríklad nesvieti slnko, nefúka vietor či je sucho.

Aj preto sa mnohé firmy, organizácie či štáty rozhodli do tejto oblasti investovať masívne finančné zdroje. Hľadajú sa nové technológie či spôsoby, vďaka ktorým by bola jadrová energia dostupnejšia. V súčasnosti preto rýchlo rastie záujem o malé modulárne jadrové reaktory (z anglického small modular nuclear reactor, SMR).

 O ich výstavbe uvažujú viaceré európske krajiny. Napríklad Fínsko a Švédsko, ktoré sa snažia zvýšiť produkciu elektriny, keďže dopyt po nej stúpa aj pre masívny nábeh elektromobility. Záujem je vidieť aj v okolitých krajinách. Český energetický kolos ČEZ napríklad minulý týždeň oznámil, že plánuje nahradiť uhoľné elektrárne malými modulárnymi jadrovými reaktormi. Prvý z nich má o deväť rokov vyrásť v areáli jadrovej elektrárne Temelín a do roku 2050 budú nasledovať ďalšie.

Výhody malých reaktorov

Malé modulárne reaktory majú byť lacnejšou alternatívou konvenčných jadrových elektrární. Sú totiž jednoduché na výstavbu, pretože ich systémy a komponenty môžu byť zmontované v továrni a prepravené ako celok na miesto inštalácie. Koncový zákazník si ich objedná, v určenej továrni ich vyrobia a konečný produkt mu doručia. Odpadá tiež nákladná a náročná časť výstavby na mieste, ktorá je nevyhnutná pri stavbe konvenčných reaktorov.

Pre túto vlastnosť by sa malé reaktory mohli stať atraktívne a dostupné aj pre menšie štáty, ktoré nie sú schopné financovať veľké reaktory. „Ich menšia veľkosť tiež znamená, že vyžadujú menej miesta na ich stavbu a tiež menej vody na chladenie,“ hovorí pre Financial Times Vince Zabielski z právnickej firmy Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, ktorá sa zameriava na energetiku.

Ekonomicky zaujímavé je rozloženie investície. Je totiž možné postaviť niekoľko menších jednotiek podľa dopytu v priebehu niekoľkých rokov namiesto jednorazovej, masívnej a dlhodobej investície do veľkého reaktora. Je s nimi tiež spojené nižšie riziko vážnej havárie, pretože sa minimalizuje ľudský faktor.

SMR sú navrhnuté tak, aby vyrábali do 300 megawatthodín elektriny a majú rôznorodé technológie. Od sodíkom chladeného reaktora až po využívanie tekutej soli. Ich využitie sa neplánuje iba na výrobu elektrickej energie, ale aj napríklad na odsoľovanie morskej vody, výrobu vodíka alebo tepla na vykurovanie. Na celom svete je vo vývoji asi 70 až 80 druhov unikátnych návrhov minireaktorov.

Najpokročilejšie sú vo vývoji spoločností v USA, Rusku, Číne, vo Francúzku, v Argentíne a Južnej Kórei.

Závislosť od ruského paliva

Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates sa takisto pustil do boja o to, komu sa prvému podarí spustiť masovú výrobu malých nukleárnych reaktorov. V roku 2008 založil spoločnosť s názvom TerraPower, ktorá podľa jeho slov spojila najlepšie mozgy z oblastí atómovej fyziky a počítačového modelovania, aby vyvinuli atómový reaktor novej generácie.

„Tento reaktor by produkoval oveľa menej odpadu než existujúce elektrárne, bol by plne automatizovaný, čím by sa odstránila možnosť zlyhania ľudského faktora, a dal by sa vybudovať v podzemí, vďaka čomu by bol chránený pred útokom,“ napísal vo svojej knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe. Dodal, že vďaka dômyselným úpravám by boli havárie doslova v rozpore s prírodnými zákonmi.

 Ani po 15 rokoch od založenia spoločnosti sa mu reaktor nepodarilo rozbehnúť. Sklz má dva roky a už teraz je zrejmé, že štart sa nepodarí skôr ako v roku 2030. Dôvod meškania je ruská agresia na Ukrajine. Palivo, ktoré je pre takýto typ reaktora potrebné, musí mať vyššie obohatenie, než potrebujú klasické reaktory. Ide o využitie špeciálneho paliva s názvom Haleu. Takéto palivo však USA neprodukujú a počítalo sa s tým, že ho budú kupovať v prvých rokoch od ruského Rosatomu. To sa však zmenilo po ruskej agresii. Čaká sa na to, kým bude západné palivo tohto typu k dispozícii.

Americká vláda pred rokmi uznala, že ruský monopol na palivo Haleu by mohol brzdiť vývoj pokročilých reaktorov, o ktorých dúfa, že budú poskytovať nízkouhlíkovú energiu doma, a tiež sa budú vyvážať na trhy v Európe a v Ázii. To sa súčasnou vojnou na Ukrajine len potvrdilo.

Agentúra Reuters upozorňuje, že palivo Haleu je obohatené na úroveň až 20 percent, a nie okolo päť percent, ako to je v prípade uránu, ktorý poháňa väčšinu konvenčných jadrových elektrární. Komerčne však palivo Haleu v súčasnosti predáva iba spoločnosť Tenex, ktorá je súčasťou ruskej štátnej jadrovej energetickej spoločnosti Rosatom.

Kritika jadra

Atómové elektrárne majú aj svoje nedostatky. Ich budovanie je v dnešných podmienkach veľmi nákladné. Spomeňme napríklad dostavbu tretieho bloku Mochoviec, ktorá sa predražila o stámilióny eur. Nová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by napríklad mohla stáť vyše šesť miliárd eur.

Nedostatkom je tiež zlyhanie ľudského faktora, ktorý môže spôsobiť nehody. Tie závažné sa stali napríklad v americkej elektrárni Three Miles Island, v ukrajinskom Černobyli či japonskej Fukušime. Práve tieto nedostatky konvenčnej jadrovej elektrárne sa snažia budúce malé nukleárne reaktory eliminovať.

 Ďalším nedostatkom jadrovej energie je závislosť od jadrového paliva. Posledným je skutočnosť, že rádioaktívny odpad je nebezpečný a ťažko sa skladuje. Toto sú nedostatky, na ktoré ešte nenašli jasnú odpoveď ani vývojári malých reaktorov.

Kritici malých reaktorov upozorňujú, že stále ide len o experiment. Aj preto ich nazvali powerpoint reaktory, čo je názov softvéru na prezentáciu. Narážali tým na to, že sú len na papieri či v prezentácii a od reálneho využitia a dodávok elektriny majú ešte ďaleko.

Jedným z kritikov je aj profesor Michael E. Mann z Pennsylvánskej univerzity. Podľa neho Bill Gates bagatelizuje úlohu osvedčených a bezpečných technológií založených na obnoviteľných zdrojoch energie. „Namiesto toho dáva prednosť riskantnejším technológiám, ako je geoinžinierstvo a jadrová energia,“ povedal pre portál DW.

Kritici tiež argumentujú tým, že sa neoverenými malými reaktormi len odvracia pozornosť a investície do energetiky postavenej na obnoviteľných zdrojoch. Upozorňujú tiež na štúdiu, podľa ktorej sú celkovo malé modulárne konštrukcie horšie ako konvenčné reaktory, pokiaľ ide o tvorbu rádioaktívneho odpadu./agentury/

X X X

Postrelená študentka policajnej akadémie je stabilizovaná

Študentka, ktorú minulý týždeň postrelili na Akadémii Policajného zboru (PZ) v Bratislave, je stabilizovaná. Naďalej zostáva hospitalizovaná. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

TV JOJ večer informovala, že postrelenú Michaelu už prebrali z umelého spánku.

„Pacientka je stabilizovaná, naďalej zostáva hospitalizovaná a pod stálym dohľadom našich zdravotníkov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa.

Študentku prvého ročníka postrelil inštruktor počas výcviku. K udalosti došlo v stredu (1. 3.) krátko po 16.00 h v priestoroch streleckého polygónu Akadémie PZ v Bratislave. So zraneniami ju previezli do nemocnice. Polícia začala vo veci trestné stíhanie za prečin ublíženia na zdraví, aktuality.sk

X X X

Politikom ľudia už pri korupcii neveria. Trestné stíhanie pre COVID19

 Klasické média, konkrétni novinári a mimovládky, s odstupom sociálne siete a rodina – informačné zdroje, na ktoré sa spoliehame pri téme korupcie. Neveríme naopak politikom.

To je záver, ktorý prináša čerstvý prieskum agentúry Focus pre Transparency International Slovensko. Slováci naviac nemajú pri téme korupcie dobrý odhad. Čo to znamená? Na závery prieskumu sa pozrieme s Michalom Piškom, ktorý stojí na čele slovenskej pobočky Transparency.

COVID19 po troch rokoch

Slovensko si prvýkrát pripomína Deň obetí pandémie COVID19. Presne pred tromi rokmi sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom. O mesiac neskôr boli potvrdené prvé dve úmrtia. Odvtedy pripravil COVID-19 na Slovensku o život viac ako 21 tisíc ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu.

„Je dôležité, aby sa o tom hovorilo, aby sme na obete koronavírusu nezabudli, aby sa ich smrť nestala neviditeľnou“, hovorí v podcaste Lenka Straková z občianskeho združenia Skutočné obete.

Trestné stíhanie

Práve na pamätný deň obetí pandémie generálna prokuratúra potvrdila, že od 20. januára vedie pre pandémiu aj trestné stíhanie. Generálny prokurátor spresnil, že vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia, pre podozrenie, že pri manažmente pandémie COVID – 19 v období rokov 2020 až 2022 došlo k nesprávnym postupom, rozhodnutiam a prijímaniu či opomenutiu prijatia opatrení zo strany verejných činiteľov, v rámci výkonu ich právomocí, ktoré mali mať za následok neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť, ktorej u najmenej 21 000 osôb bolo možné zabrániť.

V trestnej veci zatiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe a sú vykonávané procesné úkony, aktuality.sk

X X X

Debatu Káčera a Naďa narušili Putinovi sympatizanti. Minister: Stádo paviánov

 Verejnú debatu ministrov zahraničia a obrany Rastislava Káčera a Jaroslava Naďa v Michalovciach dnes narušila skupina ľudí, ktorí piskotom a pokrikovaním opakovane dávali najavo svoj nesúhlas s výrokmi oboch ministrov, že vojnou postihnutej Ukrajine treba pomáhať. Rovnako tak robili v čase, keď ministri označovali Rusko za agresora v konflikte na Ukrajine. Časť publika naopak ministrom tlieskala.

 Ministri Rastislav Káčer a Jaroslav Naď prichádzajú na rokovanie s predstaviteľmi samosprávy a neziskového sektora v Michalovciach o ruskej vojne proti Ukrajine v pondelok 6. marca 2023.

Slovensko sa pod vedením vlády premiéra Eduarda Hegera zaradilo ku krajinám, ktoré Kyjevu po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu z konca minulého februára pomáhajú vojensky aj humanitárne. Naopak opozičný Smer expremiéra Roberta Fica vystupuje proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Podľa niektorých prieskumov je Smer najpopulárnejšou stranou na Slovensku.

„Ukrajina má právo sa brániť a je v našom národnom záujme, aby sme Ukrajine pomáhali. Mať Rusov na našej hranici je zásadný problém pre našu bezpečnosť,“ povedal v diskusii Naď.

Podľa Naďa v sále kultúrneho domu bolo asi 200 ľudí, z toho približne polovica diskusiu narúšala. „Toto je príklad demokracie. Ak by to robili v Rusku, tak idú do basy,“ hovoril o časti publika, ktorá debatu narúšala.

Káčer: Stádo paviánov

Šéf slovenskej diplomacie povedal, že Slovensko je už roky terčom ruskej propagandy a dezinformačnej vojny. „Vidíme tú vzorku, ktorá je agresívna, vulgárna, zakomplexovaná, chce sa biť,“ uviedol Káčer a pokrikujúcu časť publika označil stádo paviánov. Odkázal im tiež, že účastníci protifašistického povstania na Slovensku počas druhej svetovej vojny by sa z nich povracali.

 Kačer povedal, že cesta k mieru na Ukrajine je jednoduchá a že vojna skončí v momente, keď sa z tejto krajiny Rusko stiahne.

Na Slovensku sa v uplynulom období konali zhromaždenia za mier na Ukrajine, ktorých sa podľa slovenských médií zúčastnili hlavne ľudia sympatizujúci s Ruskom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom./agentury/

X X X

Podvodníci zopakovali svoj trik: Babička vyložila pred dom 14 a pol tisíca eur

 Ďalšia dôchodkyňa prišla v Topoľčanoch o svoje úspory. Po telefonáte od údajnej vyšetrovateľky Policajného zboru 79-ročná žena vyložila na chodník pred domom bielu kabelku, do ktorej vložila 14 500 eur, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Údajná policajtka dôchodkyni tvrdila, že polícia vyšetruje prípady vlámaní do domov. Počas vyšetrovania vraj policajti zistili, že zlodeji majú vytipovaný aj dom dôchodkyne. Preto ju telefonicky požiadala, aby dala všetky peniaze a cennosti do tašky a položila ju pred dom.

„Naša hliadka je už na ceste. My vám peniaze ochránime a po akcii vrátime,“ tvrdila falošná policajtka seniorke. Tá v strachu o svoj majetok poslúchla a pred dom vyložila kabelku s peniazmi.

 Keď sa seniorka vrátila k telefónu, žena na druhom konci linky pokračovala v rozhovore a vymýšľala si rôzne témy, aby ju udržala v pozornosti. Na konci hovoru jej oznámila, že si môže ísť pred dom po svoje peniaze, akcia skončila. Na chodníku však už poškodená žiadnu tašku nenašla./agentury/

X X X

Hviezdy hitu Iveta Germáni a Ferencová na Českých levoch boli za absolútne divy! Najlepšie oblečená? Táto česká herečka…

Veľký filmový večer má už za sebou túto sezónu filmových ocenení aj česká (a vlastne aj slovenská) kinematografia. Počas víkendu rozdali ceny Český lev.

  Neprázdno neobišlo ani Slovensko, keď sa z jednej zo sošiek tešil Jonatán Pastirčák, manžel herečky Táni Pauhofovej. Českého leva získal spoločne s Ondřejom Mikulom (Aid Kid) za najlepšiu hudbu k filmu Arvéd. Samozrejme, slávnostné vyhlásenie, ktoré sa konalo v sobotu, sa nieslo aj v znamení večernej módy, veľkolepých módnych kreácií či pôvabu prítomných dám.

 Spomedzi záplavy príťažlivých herečiek jednoznačne na módnom poli vyčnievala blondínka Jana Plodková. Jej štýl je už v susednom Česku povestný a tejto dobrej povesti nezostala nič dlžná, keď si obliekla šaty z bielej čipky s ramenami odhalenými pod nepravidelne vlnovkovým lemom. Model bol nežný, spracovanie už podľa fotografií delikátne a výsledok ohurujúci. Plodková bola jednoznačne najlepšie oblečenou ženou akcie.

 Spomenúť však, samozrejme, treba aj ďalšie dámy. Napríklad herečka Martha Issová vyzerala očarujúco v šatách jemnej pudrovej farby s abstraktným kvetinovým vzorom v štruktúre látky. Model na tenších ramienkach s rozširujúcou sa sukňou mal patrične romantický nádych, nepresahovalo to však nechcenú hranicu gýčovitosti a výsledok bol opäť veľmi pôvabný pre oko.

Zahanbiť sa nedali ani slovenské zástupkyne počas večera. Režisérka Tereza Nvotová stavila na model čiernej flitrovanej róby na jedno rameno od značky Leeda so závesovým rozparkom. Doplnila ju vysokými koženými rukavicami. Styling bol dramatický, veľmi ženský a Nvotová celkovo pôsobila dospelejšie a zrelšie, no zároveň s nádychom femme fatale.

Herečka Martha Issová žiarila v jemných ružových šatách.

Pozornosť na seba strhla aj herečka Natália Germáni, ktorú sprevádzala aj kamarátka a kolegyňa Alžbeta Ferencová alias This is Zea. Duo, slovenskému divákovi veľmi dobre známe z populárneho seriálu Iveta, sa absolútne vymykalo tomu, čo sa dalo vidieť na červenom koberci a najmä Germániovej voľba šiat s nadýchanou širokou sukňou niesla v sebe punc originality, sviežosti a zároveň akejsi krajčírskej couture atmosféry. Alžbeta Ferencová (nájdete ju v odkaze z Instagramu dolu, preklikajte si zábery od Benedikta Renča šípkou) potom stavila na kombináciu bielo-čiernu, v ktorej dostal priestor aj rozparok a nohy zahalené do tmavých pančúch s krištáľovým vzorom. Obe herečky boli skvelo nalíčené a upravené v rámci hair-stylingu, šaty boli z dielne Pinko.

Móda z cien Český lev bola pestrá a vy si ju môžete pozrieť aj v našej galérii vyššie. Nájdete v nej aj Tatianu Dykovú, Evu Decastelo či pôvabnú tehotnú českú herečku.

VIDEO: S herečkou a speváčkou Alžbetou Ferencovou sme sa zhovárali o seriáli Iveta, skúsenostiach v šoubiznise, reakciách okolia, ale tiež o jej rómskom pôvode, o tom, ako vníma, keď ju ľudia chvália či o tom, aké plány má do budúcnosti a na čo by sa chcela najviac sústrediť v kariére./agentury/

X X X

 Kaliňák sa zastáva extrémistu s tromi zatykačmi, jeho synovec s ním debatoval v relácii

Bombic tvrdil, že na Slovensku nebol niekoľko rokov. Video, ktoré zverejnil, pritom svedčí o opaku.

Strana Smer sa po odchode ľudí okolo Petra Pellegriniho rozhodla získavať podporu všemožným spôsobom. Neštíti sa pritom načrieť ani do tých častí spoločnosti, ktoré predtým obhospodarovali najmä extrémisti. Najnovším príkladom sú dotyky smerákov s konšpirátorom Danielom Bombicom, známym pod pseudonymom Danny Kollar.

Na tlačovkách sa ho zastával exminister vnútra Robert Kaliňák a jeho synovec, aktuálne podpredseda strany Erik Kaliňák sa dokonca zjavil aj v Bombicovom živom vysielaní.

Bombic dlhodobo žije v Spojenom kráľovstve. Je aktívny najmä na sociálnych sieťach, kde ho sleduje niekoľko desiatok tisíc fanúšikov. Distribuuje im najmä konšpiračný, extrémistický a antisemitský obsah. Bol v kontakte s predstaviteľmi extrémistickej ĽSNS a objavuje sa aj v relácii poslaneckých asistentov Milana Mazureka (Republika), aktuality.sk

X X X

Na Slovensko príde čoskoro český prezident Pavel, palác oznámil termín návštevy

Petr Pavel dodrží tradíciu v tom, že prvá cesta vrcholných politikov Česka a Slovenska vedie do druhého štátu bývalého Československa. Na budúci pondelok pricestuje na dvojdňovú návštevu na Slovensko český prezident Petr Pavel. Stane sa tak len niekoľko dní po jeho inaugurácii.

Termín návštevy oznámila prezidentská kancelária. Pavel sa prezidentskej funkcie ujme vo štvrtok a už skôr povedal, že na prvú zahraničnú cestu vo funkcii hlavy štátu pôjde práve na Slovensko.

Hlavy štátov na debate v SND

Návšteva sa uskutoční na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá Pavlovi už v januári po skončení rozhodujúceho kola priamej voľby osobne gratulovala v jeho volebnom štábe v Prahe.

„Dvojdňová oficiálna návšteva sa začne privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca. Po spoločných rokovaniach si hlavy štátov uctia pamiatku zakladateľov prvej Československej republiky T. G. Masaryka a M. R. Štefánika pri ich pamätníkoch na nábreží Dunaja v Bratislave a večer sa stretnú na spoločnej diskusii v Slovenskom národnom divadle,“ napísala prezidentská kancelária Zuzany Čaputovej.

Nový český prezident vyrazí na cestu autom, uviedla podľa ČT24 jeho hovorkyňa Markéta Řeháková. Pavel sa stretne aj s premiérom Eduardom Hegerom.

Súčasný prezident Miloš Zeman, ktorému mandát končí v stredu, navštívil Slovensko naposledy vo februári. Vo Vysokých Tatrách sa zišiel s hlavou štátu i bývalými prezidentmi, aktuality.sk

X X X

Západ zakazuje čínsky TikTok. Pridala sa aj Únia, obáva sa špionáže

Zákaz používať čínsku sociálnu sieť pre zamestnancov verejných inštitúcií zaviedli Brusel, USA, Kanada, ale aj India.

Európsky parlament po vzore hlavných európskych inštitúcií zakázal aplikáciu TikTok v telefónoch svojich zamestnancov. Dôvodom má byť obava z potenciálnej špionáže zo strany Číny.

Zákaz má platiť od 20. marca na všetky pracovné telefóny, ako aj tablety, ktoré sú pod správou parlamentu. Taktiež predstavitelia dôrazne odporúčajú, aby aplikáciu TikTok odinštalovali aj zo svojich súkromných zariadení.

Opatrenia neprijíma len Európske spoločenstvo, ale aj krajiny ako Kanada, Spojené štáty či India, ktorá zakázala aplikáciu v celej krajine už pred troma rokmi.

Ochrana pred čínskou „klamlivo nevinnou“ aplikáciou

Európska komisia zaviedla zákaz minulý týždeň. Slovami Sonye Gospodinovej prijala rozhodnutie z bezpečnostných dôvodov. Cieľom má byť ochrana pred kybernetickými útokmi na vnútorné prostredie Komisie.

V prípade Komisie ide o vyše 32-tisíc zamestnancov, ktorí majú povinnosť aplikáciu odstrániť do 15. marca. Zákaz sa vzťahuje aj na súkromné zariadenia, ak v nich majú oficiálne aplikácie. „Nefungujeme inak než ostatné sociálne médiá,“ reaguje na kritiku Komisie TikTok. Zároveň však čínska strana priznala, že minulý rok mala prístup k údajom európskych používateľov.

„TikTok využíva 150 miliónov občanov EÚ a zbavenie prístupu je sebazničujúcim krokom v spoločnom boji proti dezinformáciám,“ hovorí spoločnosť a dodáva, že „kroky sa prijímajú na základe obáv a nie faktov“. Vysoký predstaviteľ v Rade Európskej únie v rozhovore pre CNN konštatuje, že Rada „je v procese implementácie opatrení podobných tým, ktoré prijala Komisia“.

Americký senát nedávno schválil zákon o zákaze aplikácie na vládnych zariadeniach federálnym zamestnancom. Biely dom nariadil aby si do 30 dní odstránili aplikáciu zo všetkých pracovných zariadení. Obavy z úniku dát vnímajú aj naprieč európskymi štátmi. Holandská vláda minulý mesiac odporučila verejným predstaviteľom, aby zvážili odstránenie tejto aplikácie.

V Británii podobne vyzvala občanov na zváženie odstránenia aplikácie predsedníčka výboru pre zahraničné veci a poslankyňa Alicia Kearns v rozhovore pre Sky News. Francúzsky prezident Emmanuel Macron aplikáciu označuje za klamlivo nevinnú.

Kanada hovorí o neprijateľnom bezpečnostnom riziku

Kanada minulý pondelok taktiež prijala opatrenia pre všetky vládne mobilné zariadenia z dôvodu „neprijateľnej“ úrovne rizika pre súkromie a bezpečnosť.

To, akým spôsobom aplikácia zbiera údaje, je mimoriadne nebezpečné, keďže údajne poskytuje prístup k obsahu telefónu. „V tomto bode však nemáme žiadne dôkazy,“ dodáva kanadská prezidentka rady financií Mona Fortierová. Napätie medzi Kanadou a Čínou v poslednom čase narastá. Dôvodom sú aj obvinenia zo strany Kanady z pokusu o manipuláciu volieb, čo Peking ostro odmieta.

Čínu vylúčili aj z telekomunikácií pre riziká pre národnú bezpečnosť už minulý rok, a to zakázaním zariadení 5G od spoločnosti Huawei.

V januári prebehlo aj priame stretnutie európskych predstaviteľov a výkonného riaditeľa Shoua C’čchea v Bruseli. Predstavitelia EÚ na ňom komunikovali, že k opätovnému získaniu dôvery povedie dlhá cesta.

Nástroj politickej moci

Zákaz aplikácie pre politikov okrem bezpečnosti ovplyvňuje aj ich preferencie. Kanadskí lídri strán oslovovali veľkú časť potenciálnych voličov práve prostredníctvom TikToku. Stratégiu tak musia zmeniť po tom, čo kanadská vláda premiéra Justina Trudeaua oznámila spomínaný zákaz. Jagmeet Singh, líder Novej demokratickej strany, ktorý mal na svojom profile viac než 800-tisíc sledovateľov, už svoj účet deaktivoval. Trudeau v aplikácii verejný účet vytvorený nemal.

Americká Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý umožňuje súčasnému prezidentovi Joeovi Bidenovi zakázať aplikáciu úplne, čo taktiež môže výrazne ovplyvniť politický marketing USA v budúcnosti.

V regióne Európy sú politici taktiež aktívni aj na tejto platforme, Emmanuel Macron má ešte stále aktívny účet so štyrmi miliónmi sledovateľov.

Aplikácia TikTok je čínska sociálna sieť vo vlastníctve spoločnosti ByteDance. Ako prvá dosiahla tri miliardy stiahnutí mimo spoločnosti Meta. Na porovnanie, zatiaľ čo Instagramu a Facebooku trvalo dosiahnuť miliardu používateľov osem rokov, TikTok dosiahol miliardu užívateľov za štyri roky.

Jeho materská spoločnosť mala prostredníctvom aplikácie sledovať troch novinárov Forbesu. Kauzu malo ukončiť prepustenie zamestnancov zodpovedných za sledovanie, avšak bezpečnosť platformy naďalej vyvoláva pochybnosti. V súčasnosti má platforma už vyše miliardu užívateľov zvyčajne vo veku 13 až 60 rokov, aktuality.sk

X X X

Hviezdy hitu Iveta Germáni a Ferencová na Českých levoch boli za absolútne divy! Najlepšie oblečená? Táto česká herečka…

Veľký filmový večer má už za sebou túto sezónu filmových ocenení aj česká (a vlastne aj slovenská) kinematografia. Počas víkendu rozdali ceny Český lev.

 Neprázdno neobišlo ani Slovensko, keď sa z jednej zo sošiek tešil Jonatán Pastirčák, manžel herečky Táni Pauhofovej. Českého leva získal spoločne s Ondřejom Mikulom (Aid Kid) za najlepšiu hudbu k filmu Arvéd. Samozrejme, slávnostné vyhlásenie, ktoré sa konalo v sobotu, sa nieslo aj v znamení večernej módy, veľkolepých módnych kreácií či pôvabu prítomných dám.

 Spomedzi záplavy príťažlivých herečiek jednoznačne na módnom poli vyčnievala blondínka Jana Plodková. Jej štýl je už v susednom Česku povestný a tejto dobrej povesti nezostala nič dlžná, keď si obliekla šaty z bielej čipky s ramenami odhalenými pod nepravidelne vlnovkovým lemom. Model bol nežný, spracovanie už podľa fotografií delikátne a výsledok ohurujúci. Plodková bola jednoznačne najlepšie oblečenou ženou akcie.

 Spomenúť však, samozrejme, treba aj ďalšie dámy. Napríklad herečka Martha Issová vyzerala očarujúco v šatách jemnej pudrovej farby s abstraktným kvetinovým vzorom v štruktúre látky. Model na tenších ramienkach s rozširujúcou sa sukňou mal patrične romantický nádych, nepresahovalo to však nechcenú hranicu gýčovitosti a výsledok bol opäť veľmi pôvabný pre oko.

Zahanbiť sa nedali ani slovenské zástupkyne počas večera. Režisérka Tereza Nvotová stavila na model čiernej flitrovanej róby na jedno rameno od značky Leeda so závesovým rozparkom. Doplnila ju vysokými koženými rukavicami. Styling bol dramatický, veľmi ženský a Nvotová celkovo pôsobila dospelejšie a zrelšie, no zároveň s nádychom femme fatale.

Pozornosť na seba strhla aj herečka Natália Germáni, ktorú sprevádzala aj kamarátka a kolegyňa Alžbeta Ferencová alias This is Zea. Duo, slovenskému divákovi veľmi dobre známe z populárneho seriálu Iveta, sa absolútne vymykalo tomu, čo sa dalo vidieť na červenom koberci a najmä Germániovej voľba šiat s nadýchanou širokou sukňou niesla v sebe punc originality, sviežosti a zároveň akejsi krajčírskej couture atmosféry. Alžbeta Ferencová (nájdete ju v odkaze z Instagramu dolu, preklikajte si zábery od Benedikta Renča šípkou) potom stavila na kombináciu bielo-čiernu, v ktorej dostal priestor aj rozparok a nohy zahalené do tmavých pančúch s krištáľovým vzorom. Obe herečky boli skvelo nalíčené a upravené v rámci hair-stylingu, šaty boli z dielne Pinko.

Móda z cien Český lev bola pestrá a vy si ju môžete pozrieť aj v našej galérii vyššie. Nájdete v nej aj Tatianu Dykovú, Evu Decastelo či pôvabnú tehotnú českú herečku.

VIDEO: S herečkou a speváčkou Alžbetou Ferencovou sme sa zhovárali o seriáli Iveta, skúsenostiach v šoubiznise, reakciách okolia, ale tiež o jej rómskom pôvode, o tom, ako vníma, keď ju ľudia chvália či o tom, aké plány má do budúcnosti a na čo by sa chcela najviac sústrediť v kariére./agentury/

X X X

Tlaky v zdražovaní pretrvávajú. Vysoká inflácia nie je na ústupe (panel expertov)

Zvyšovanie cien zatiaľ pokračuje vo vysokom tempe. Predpovede o spomalení inflácie sa zatiaľ odkladajú na neskôr. Najnovšie čísla Eurostatu z minulého týždňa ukázali, že vysoká inflácia naďalej pretrváva.

Podľa rýchleho štatistického odhadu sa ceny vo februári v rámci eurozóny zvýšili medziročne o 8,3 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu lepšie ako v januári. Bohužiaľ, jadrová inflácia, ktorá meria ceny potravín a energií, dosiahla 5,6 percenta. To predstavuje rast oproti januáru o 0,3 percentuálneho bodu.

V prípade Slovenska je situácia oproti priemeru eurozóny ešte oveľa horšia, pretože rast cien vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu sa zrýchlil o 0,4 percentuáleho bodu a dosiahol 15,5 percenta, aktuality.sk

 X X X

 Kauza Dobytkár: Bývalý úradník štátnej agentúry opísal, ako mu šéf kázal vychádzať v ústrety „vybavovačovi“

Bývalý šéf PPA Kožuch poprel, že by podriadenému naznačoval, aby šiel po ruke jeho kamarátovi Kodadovi.

Juraj Kožuch, v tom čase generálny riaditeľ PPA, si ho zavolal a naznačil mu, že keď bude chcieť „vybavovač“ a aktuálne kľúčový svedok v kauze Dobytkár Marek Kodada nejaké informácie, „má mu vychádzať v ústrety“. Aj to v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vypovedal ďalší z bývalých zamestnancov agentúry Jaroslav Hlava.

Za Kožucha pôsobil na právnom oddelení sekcie projektových podpôr. Kodadovi, ktorého poznal ešte z ministerstva pôdohospodárstva, kde neskorší vplyvný lobista v minulosti šéfoval sekcii rozvoja vidieka, nosil v rokoch 2017 až 2020 rôzne informácie.

Také, ktoré sa dali nájsť na internete, no i tie, ktoré sa dali vyčítať len „medzi riadkami“. Raz alebo dvakrát Kodadovi posunul aj internú informáciu o dožiadaní polície, ktorá sa v súvislosti s PPA zaujímala o viaceré žiadosti, projekty a konkrétnych ľudí v súvislosti s možnou trestnou činnosťou.

„Bolo to nejaké dožiadanie v súvislosti s pánom Kropilom a vedel som, že Kropil a Kodada sa poznajú, myslel som si, že to bude preňho zaujímavé,“ povedal v súvislosti s obžalovaným Ľubomírom Kropilom, ďalším aktérom kauzy, Hlava.

Únik dokumentu z PPA

Kropil mal za úplatky cez svoje kontakty na PPA vybavovať úspešnosť žiadostí. Hlava ho poznal ešte z prostredia ministerstva, kam bývalý regionálny politik HZDS chodieval za „hodnotiteľmi, metodikmi, ale aj vyššie postavenými osobami“, a to už v čase, keď agrorezortu „vládlo Hnutie“, teda Mečiarove HZDS.

Kópiu časti dokumentu z PPA, ktorý sa dotýkal konkrétnej žiadosti policajtov, našla NAKA v roku 2020 pri domovej prehliadke u Kropila v Ladomerskej Vieske, rodisku Mečiara.

Kožuch aj dnes poprel, že by svojich podriadených nejako inštruoval, aby sa stretávali s Kodadom. Kodada spolupracuje s políciou a vypovedal, ako v čase, keď agrorezort aj PPA riadili nominanti SNS, nosil úplatky finančníkovi Martinovi Kvietikovi, aj svojmu blízkemu priateľovi Kožuchovi.

Kožuch akúkoľvek účasť na korupcii popiera, podriadených vraj nijako neovplyvňoval.

„Určite nedošlo z mojej strany k nejakému naznačeniu, aby išiel svedok po ruke Kodadovi,“ povedal v súvislosti s dnešným tvrdením Hlavu pred súdom.

Pripustil, že raz medzi viacerými kolegami svojho vtedy blízkeho kamaráta Kodadu spomenul. „Pamätám si jednu situáciu, kde sme boli viacerí, kde sa kolegovia s posmeškom vyjadrili a ja som sa k posmešku pridal, že sa ministerstvo pýta na človeka, ktorý na PPA nikdy nepracoval, teda na pána Kodadu. Myslím, že som mal poznámku, či by to Marek nemal vedieť,“ reagoval bývalý šéf PPA.

Hlava však senátu zopakoval, že na svojej verzii trvá.

O tom, že sa s Kodadom stretával na káve či obedoch vypovedal vo februári aj iný bývalý zamestnanec PPA, Tomáš Monosza. Súdu porozprával, ako mu Kodada na lístočkoch nosil názvy firiem, aby „sa pozrel, či je to správne urobené“.

Prečo mu informácie vôbec dával, vysvetlil tým, že vedel, že je rodinným kamarátom generálneho riaditeľa PPA Juraja Kožucha, a to mu na stačilo. „Žiadne oprávnenie od žiadateľov som si nepýtal, od pána Kodadu som vedel, že sa pozná s pánom Kožuchom. Bral som to ako prirodzenú vec,“ vysvetľoval, prečo vlastne Kodadovi posúval informácie.

Kontrola vyčítala PPA chýbajúce pravidlá

Na stoličku svedka sa posadil aj Tomáš Honza, ktorý spolu s ďalšími kolegami z Najvyššieho kontrolného úradu v roku 2016 preverovali v PPA realizáciu výziev vtedy aktuálneho programovacieho obdobia. Kontrolóri zistili 28 nedostatkov.

K najzávažnejším výčitkám patrilo, že PPA nemala v tom čase vypracovaný žiadny manuál pre odborné hodnotenie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Hodnotitelia sa tiež nezúčastňovali žiadnych odborných školení, kde by ich viedli k jednotnému postupu.

Hodnotiace kritériá boli podľa správy NKÚ nastavené „v značnej miere subjektívne a slovný popis hodnotenia bol zúžený na rozpätie ako „dobré, veľmi dobré a vynikajúce“.

Obhajcovia obžalovaných sa snažili namietať, že žiadny záväzný predpis takýto manuál či príručku pre jednotný postup hodnotiteľov v tom čase nevyžadoval.

Honza to pred súdom potvrdil, no pre vysvetlenie dodal: „Aby odborné hodnotenie bolo objektívne a transparentné, je nevyhnutné mať vypracovaný materiál, ktorý stanovuje kritériá a má jasne definované merateľné ukazovatele a škály, na základe ktorých sa dá k hodnoteniu dospieť.“ Argumentoval pritom príkladmi dobrej praxe z iných riadiacich orgánov, kde šlo o eurofondy.

Sudcu Jána Hrubalu zaujímalo, či Honza považuje za štandardné, keď pracovníci PPA, aj samotní hodnotitelia, komunikovali s poradcami či žiadateľmi o dotácie ústne, cez telefón či na osobných stretnutiach.

Bývalý kontrolór NKÚ reagoval, že to nebolo súčasťou kontroly. „Neviem povedať, či takúto ústnu komunikáciu možno považovať za štandardnú. Neriešili sme to,“ povedal.

O osobných stretnutiach nehovoril pred súdom len Monosza, ale napríklad aj hodnotiteľ projektov z regionálneho pracoviska PPA vo Zvolene Pavol Kyman. Ten sa s Kropilom stretával napríklad na káve. Bavili sa o všeobecných témach, no aj o konkrétnych projektoch Kropilových klientov.

Obžalobe v korupčnej kauze Dobytkár z prostredia PPA čelia nitriansky oligarcha Norbert Bödör blízky Smeru, finančník Martin Kvietik spájaný s SNS, niekdajší šéfovia PPA Ľubomír Partika a Juraj Kožuch, vybavovači Kropil a Viktor Miklas a tiež podnikateľ Peter Kuba, ktorý mal peniaze z úplatkov prepierať. Časť z nich obžaloba viní z korupcie, iných z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, teda zinkasovaných úplatkov, a niektorých z oboch, aktuality.sk

X X X

Reálne zachraňujeme životy, v korporáte som to nezažila, tvrdí Alexandra Mruk z charity (podcast)

 „Bola som vyše päťnásť rokov v korporáte, pár týždňov po vypuknutí Putinovej agresie som si sadla k počítaču a na profesii začala cielene hľadať organizácie, kde by som mohla pomôcť,“ približuje Alexandra Mruk Papaianopol.

Rumunka s gréckymi koreňmi, absolventka politických vied a diplomacie na starobylej univerzite v talianskej Bologni. Už dve desaťročia ju so Slovenskom spája manžel, s ktorým sa spoznali práve na univerzite v Taliansku, s ktorým vychovávajú štyri deti.

Vojna na Ukrajine ju zasiahla natoľko, že opustila istoty a výhody veľkej globálnej firmy a svoje „hľadanie, ako byť nápomocná postihnutým vojnou“ premenila v reálnu pomoc v Slovenskej katolíckej charite.

Stala sa súčasťou vznikajúcej sekcie pre humanitárnu pomoc a integráciu. „Mala som vyhliadnuté štyri organizácie, no po pohovore na Charite som už na ďalšie ani nešla,“ spomína.

 Nielen z chleba žije človek

„Pre utekajúcich z Ukrajiny sme vybavili milióny eur, spravujeme 24 asistenčných centier a už rok sme sa nezastavili,“ hovorí. Keď hovorí o svojej práci, hovorí o nej ako o misii – poslaní. A vidí ju v tom, že „mnohým sme reálne zmenili život, môžem povedať, že životy aj zachraňujeme“.

Len pred týždňom sme si pripomenuli smutné prvé výročie Putinovej agresie proti Ukrajine. Okrem desiatok tisíc obetí a zranených – či už vojakov alebo civilov tento nezmyselný konflikt počíta na milióny tých, čo preň museli opustiť svoje domovy. Len hranice Slovenska prekročilo do konca tohto januára vyše milión 130-tisíc ukrajinských utečencov. A to nehovoríme o Poľsku a ďalších susedných krajinách. Všade tam utečenci pred vojnou nachádzajú pomoc, prijatie – dočasný domov. Na Slovensku im významných podielom pomáha práve Slovenská katolícka charita.

Pomáhame riešiť traumy

„Aj po roku prichádzajú ukrajinskí odídenci do našich centier pre humanitárnu pomoc, pre potraviny, hygienické potreby,“ vysvetľuje Mruk Papaianopol. Dodáva však, že veľká časť týchto ľudí potrebuje pomoc psychológov. Charita im ju ponúka, no je konfrontovaná s tým, že má málo ľudí, ktorí by odídencom ponúkli psychologickú asistenciu. „Potrebovali by sme raz toľko odborníkov,“ tvrdí.

„Riešia zvyčajne veľmi, veľmi ťažké traumy,“ konštatuje. Dramatickosť situácie ilustruje faktom, že túto pomoc nepotrebujú len dospelí, ale mnoho detí a mladých ľudí, aktuality.sk

X X X

 Spájanie nebude. Dzurinda začne zbierať podpisy pre novú stranu

Ľudia okolo Mikuláša Dzurindu plánujú založiť novú politickú stranu Modrí – Európske Slovensko. Zber podpisov pre vznik novej strany plánujú v najbližších dňoch ohlásiť na Ministerstve vnútra SR. Na tlačovej besede to uviedol Ľuboš Schwarzbacher. Dodal, že nový subjekt bude chcieť pozdvihnúť Slovensko na európsku úroveň.

 Kampaň na zber podpisov plánujú podľa Schwarzbachera financovať z vlastných zdrojov. „Ľudovo povedané, poskladáme sa,“ povedal. Sumu vidí v jednotkách tisíc eur. Ako uviedol Mikuláš Dzurinda, vznik novej strany sleduje dva ciele, jeden krátkodobý a jeden dlhodobejší. V prvom prípade ide o pozitívne ovplyvnenie blížiacich sa parlamentných volieb. Dlhodobejším cieľom je založenie stredopravej politickej strany, konzervatívno-liberálneho typu, ktorá by dokázala dlhodobo pozitívne ovplyvňovať vývoj na Slovensku, a tiež v Európe.

 K pokusu o spoluprácu s Miroslavom Kollárom Dzurinda uviedol, že sa o takúto skratku pokúšali pod tlakom, pretože hrozilo, že by predčasné voľby mohli byť vyhlásené už v prvých mesiacoch roka, čím by sa znemožnilo hoc i len premenovanie politickej strany. „Mali sme len dve možnosti – rezignovať alebo zabojovať,“ povedal Dzurinda. K zlyhaniu spolupráce s Kollárom sa viac nechcel venovať, zdôraznil však, že nemá s nikým spor. O tom, či vznik ďalšieho politického subjektu má zmysel, podľa bývalého niekoľkonásobného premiéra rozhodnú voliči. Na Slovensku je podľa neho mnoho ľudí, ktorí si neprajú recidívu, nechcú vládu „našich ľudí“, rovnako si však neželajú ani pokračovanie chaosu, ktorého svedkami sme v posledných rokoch. „Všetci to cítime, že Slovensko potrebuje novú energiu, novú politiku, novú víziu, novú inšpiráciu,“ povedal. Dodal, že sa budú usilovať o získanie dôvery občanov, a to prostredníctvom ponúkania riešení.

 Strana chce byť stranou európskou. Podľa Dzurindu to znamená, že budú klásť dôraz na princíp subsidiarity, teda na to, aby nám nadnárodné inštitúcie nezasahovali do oblastí, ktoré si, ako národný štát, dokážeme vyriešiť sami. Malo by ísť napríklad o oblasti kultúrnej identity, otázky, ktoré sú citlivé pre každú rodinu či človeka, kde podľa bývalého premiéra nepotrebujeme nadnárodné inštitúcie či usmernenia. Dodal však, že plánujú aj presadzovanie užšej európskej spolupráce v oblastiach, v ktorých si národné štáty nevedia samé dobre poradiť. Ako príklad oblasti, v ktorej sú potrebné európske riešenia, uviedol obranu.

 Dzurinda sa k otázke, či bude predsedom vznikajúceho politického subjektu vyjadril, že nepremýšľal o svojom budúcom ukotvení v slovenskej politike, ale že mu ide o vec a trápi ho vývoj na Slovensku. „V tejto chvíli máme prípravný výbor, ktorý bol zriadený na zabezpečenie tejto akcie, máme splnomocnenú osobu,“ povedal. On sám je jedným z členov prípravného výboru a uviedol, že sa v tejto polohe cíti dobre. Všetko ostatné je podľa neho vo hviezdach.

Michal Hort z prípravného výboru strany uviedol, že plánujú vyzbierať 10-tisíc podpisov na registráciu politickej strany. Fyzický zber podpisov plánujú realizovať najmä v krajských a okresných mestách. Presné informácie zverejnia na sociálnych sieťach aj svojej webstránke. Dodal, že podpisy plánujú zbierať aj prostredníctvom online nástrojov. Ako vysvetlil jeho kolega Vladimír Volf, sociálne siete a webstránka strany sú už prístupné./agentury/

X X X

Prerušená obnova Spišského hradu môže pokračovať, prihlásili sa dvaja stavebníci

 Slovenské národné múzeum dalo predošlému zhotoviteľovi pre meškanie výpoveď.

SPIŠSKÝ HRAD: Obnovenie rekonštrukcie Spišského hradu po nútenom prerušení je o krok bližšie. Záujemcovia o pokračovanie obnovy mali možnosť prihlásiť sa do súťaže, pričom lehota na predkladanie ponúk uplynula v piatok 3.marca.

Rekonštrukcia Spišského hradu, Románsky palác a Západné paláce II. etapa odštartovala podpisom zmluvy o dielo, ktoré podpísalo Slovenské národné múzeum v júni 2021 so spoločnosťou Bing Stav, ktorá uspela vo výberovom konaní.

Stavebná spoločnosť vyhrala štátnu zákazku za takmer päť miliónov eur. Zhotoviteľ však dostal v máji 2022 od Slovenského národného múzea výpoveď. Dôvodom bolo nedodržiavanie termínov a nevyplácanie subdodávateľov.

Kultúrna inštitúcia nové verejné obstarávanie vyhlásila 6. februára s ukončením v marci.

Dostali dve ponuky

Slovenské národné múzeum ako verejný obstarávateľ lehotu na predkladanie ponúk v súťaži na rekonštrukciu Spišského hradu nepredlžoval. Do súťaže dostalo dve ponuky.

V piatok 3.marca bola určená nielen lehota na predkladanie ponúk, ale aj na otváranie obálok s ponukami. Celková odhadovaná hodnota zákazky je viac ako 6,8 milióna eur. Hodnotiacim kritériom v súťaži je cena.

(článok pokračuje pod fotografiou)

 „Momentálne prebieha proces ich vyhodnocovania.“

Múzeum bližšie neinformovalo, kedy by mali byť známe výsledky, podpíše zmluvu s víťazom obstarávania a opäť sa začne s rekonštrukciou.

Práce už vlani v júni mali sklz približne štyri mesiace a ten sa ešte zvýšil, keďže obstarávanie vyhlásili až tento rok. Pôvodné ukončenie prác bolo stanovené na september 2024.

„Dĺžku trvania stavebných prác určí až súťaž. Aktuálne predpokladáme ich predĺženie o približne 12 mesiacov oproti pôvodným plánom,“ reagovala v januári kultúrna inštitúcia.

Rozpočet sa už navýšil

Ceny materiálov aj energií sa neustále zvyšujú, pôvodne na tento projekt bolo určených 4,7 milióna eur. „O finančnom pokrytí obnovy budeme rokovať s ministerstvom kultúry,“ reagovalo ministerstvo.

Napriek tomu, že práce sa od polovice minulého roka pozastavili, úplne sa však nezastavili. Obnova hradu pokračovala, Slovenské národné múzeum aj v tomto období urobilo na Spišskom hrade „viacero menších odborných prác“.

V rámci druhej etapy projektu rekonštrukcie Spišského hradu už bol vysťahovaný priestor hradnej kaplnky aby reštaurátorský prieskum a práce mohli z jej exteriéru postúpiť do interiéru. Prebiehali aj práce na novej streche kaplnky.

Na románskom paláci od náletovej zelene očistili bralo a prebehla aj sanácia narušených miest v styku brala a muriva románskeho paláca. Na severnej strane románskeho paláca postavili lešenie, okenné a dverové otvory paláca vystužili dočasnou drevenou konštrukciou, podobne aj suterénne priestory paláca, aktuality.sk

X X X

Zamieta sa. Djokovič výnimku od Bidenovej administratívy nedostal. Americkí tenisti sa smejú, republikáni zúria

 Srbský tenista Novak Djokovič pred pár týždňami požiadal americké úrady o špeciálnu výnimku z pravidiel očkovania proti koronavírusu, aby sa v nasledujúcom období mohol objaviť na turnajoch v Indian Wells (Kalifornia) a Miami (Florida). Napokon ju však nedostal a na populárne turnaji ísť nemôže.

 Toto rozhodnutie vyvolalo aj negatívne ohlasy. Priamo v Spojených štátoch. Ozvali sa napríklad americkí tenisti.

„Nebojte sa, 11. mája bude považovaný za dostatočne bezpečného na vstup do USA. Dovtedy je príliš nebezpečný. Nespochybňujte vedu, naša vláda mala od začiatku pandémie koronavírusu vo všetkom pravdu,“ napísal ironicky na sociálnej sieti americký veterán s delovým podaním, John Isner.

A pridal sa aj niekdajší skvelý tenista Mardy Fish. A Mardi Fish prehovoril: „To je smiešne. Prepáč, Novak.“

V tejto súvislosti sa ozvali aj americkí senátori Rick Scott a Marco Rubio (republikáno), napísali list a poslali ho do Bieleho domu. Prinášame vám ho v plnom znení.

Vážený prezident Biden,

dozvedeli sme sa, že naša administratíva zamietla žiadosť o upustenie od momentálne povinného očkovania zahraničných turistov pre vstup do USA, ktorú podal najlepší tenista planéty Novak Djokovič. Píšeme vám so zámerom udeliť mu výnimku, ktorá je potrebná na to, aby pán Djokovič mohol súťažiť na Miami Masters, ktoré sa bude konať na Floride 19. marca 2023.

V septembri 2022 ste do 60 minút oznámili celej krajine, že pandémia koronavírusov sa skončila, a začiatkom tohto roka Dr. Anthony Fauci publikoval vedecký článok, ktorý ukazuje, že vakcíny vykazujú obmedzenú účinnosť pri ochrane pred respiračnými patogénmi, ako je tento nový vírus. Vo svetle týchto zmenených okolností, ktoré ste vy aj vaša administratíva uznali, sa súčasné obmedzenia pre zahraničných cestujúcich vstupujúcich do USA zdajú zastarané a zrelé na zrušenie.

Pán Djokovič je športovec svetovej úrovne, je v najlepšej fyzickej kondícii a nemá vysoké riziko vážnych komplikácií z virózy. Zdá sa to nelogické a v rozpore s názorom vašej administratívy, že by mu nemalo byť umožnené vstúpiť do USA a zúčastniť sa na profesionálnom turnaji. Nepredstavuje riziko pre verejné zdravie spolu s jednoznačnými výhodami jeho účasti na turnaji by bola veľkou hnacou silou pre našu miestnu ekonomiku a malo by sa prijať rozhodnutie, ktoré bude precedensom pre ostatných v tejto pozícii.

Dúfame, že dôjde k úplnému zrušeniu povinného očkovania pre zahraničných turistov, ktorí chcú legálne vstúpiť do našej veľkej krajiny.

Vyzývame vás, aby ste okamžite udelili pánovi Djokovičovi výnimku z povinného očkovania pre zahraničných cestujúcich, aby mohol súťažiť na Masters v Miami.

Rick Scott a Marco Rubio

Pre Novaka Djokoviča to znamená, že na konci týždňa môže prísť o post svetovej jednotky. Stačí, aby populárny kalifornský turnaj ovládol Carlos Alcaraz./agentury/

X X X

Hrával za Real Madrid a aj tak je na dne. Hráč, o ktorom 20 rokov nikto nič netušil, zarába 400 eur a prosí o pomoc

 Ťažkými rokmi si prešiel známy srbský futbalista Predrag Spasič. V minulosti hrával aj za Real Madrid, posledných dvadsať rokov však o ňom nebolo nič počuť. Až teraz, keď jeho problémy sú už neúnosné.

 Bývalý juhoslovanský reprezentant sa posťažoval španielskemu médiu Relevo a ihneď prišla odpoveď. Po jeho prosbách sa ozvalo Združenie veteránov Realu Madrid.

Spasič, ktorý vo svojej kariére hrával za Radnički Kragujevac, Partizan Belehrad, Real Madrid, Osasunu, Atlético Marbella i Radnički Belehrad, je momentálne vo veľmi zložitej situácii.

Koncom roka 2022 v rozhovore pre španielske „Relevo“ hovoril o ťažkej finančnej situácii. „Potrebujem pomoc v ekonomickom zmysle. Žijem zo dňa na deň, som v ťažkej situácii. Musíte byť silní, aby ste všetko prekonali,“ povedal Spasič.

V Reale Madrid strávil jednu sezónu, počas ktorej odohral 22 zápasov, určite si aj slušne zarobil, ale na futbalovom dôchodku o všetko prišiel. Peniaze investoval do projektu, ktorý sa nevydaril.

„Keď som ukončil kariéru, v roku 1996, vrátil som sa do Srbska a vtedy začali moje problémy. Firma, do ktorej som investoval, skrachovala a potom som bol v ťažkej situácii. Musel som si hľadať inú prácu, aby som mohol normálne žiť. Prácu, ktorú som si ani nevedel predstaviť, že ju budem robiť – ako skladník. Žijem z práce, za ktorú som platený 400 eur mesačne,“ prezradil bývalý internacionál.

Priznal, že okrem finančných mal aj iné problémy. Psychické. „Boli aj depresie, ale po návrate do Srbska som mal priateľov, ktorí mi pomohli z toho von,“ pokračoval.

Krátko po rozhovore ho kontaktovalo Združenie veteránov, ktoré mu ponúklo pomoc.

„Teším sa z toho. Som hrdý, možno je to moja chyba. Všetko, čo sa mi stalo, ma veľmi zasiahlo a s nikým som sa vôbec nerozprával. Žil som v tichu a uzavrel sa do seba,“ povedal Spasič, ktorý predtým, ako dal rozhovor pre „Revolo“, sa neobjavil na verejnosti asi 20 rokov.

Spasič sa narodil v Kragujevaci, hral ako stredný obranca a 31-krát hral za národný tím Juhoslávie.

Novinári španielskeho portálu upozorňujú, že s bývalým reprezentantom nebolo jednoduché dohodnúť si stretnutie a trval vraj na tom, aby hovoril po srbsky, pričom rozhovor sa nakrúcal na štadióne v Kragujevaci.

Počas svojho štvorročného pôsobenia v špenielskej La Lige nazbieral celkovo 110 štartov a tri góly, pričom na konci sezóny 1993/94 zostúpil s Osasunou do nižšej ligy. 19. januára 1991, keď bol v službách Realu Madrid, si strelil vlastný gól pri prehre 1:2 proti FC Barcelona. Následne ho fanúšikovia vyhlásili za jednu z najhorších posíl tohto veľkoklubu.

A naozaj – Predraga Spasiča život akosi nerozmaznával ani v hráčskych časoch. Ako sa mu darilo, tak sa mu aj nedarilo, viac sa spomínajú jeho vlastné góly, ​​ako nekompromisné a bezpečné zákroky na pozícii stopéra.

Dnes má 57 rokov. V jednom zo svojich predchádzajúcich rozhovorov priznal, že vlastenec v „El Clasicu“ mu zničil kariéru a skončil aj jeho život.

„Za všetko mohol jeden zlý zápas. Môj život sa zmenil po stretnutí s Barcelonou na Nou Campe. Nechcel som si dať vlastný gól, prisahám! Potom to bolo strašné…

Pamätám si každú chvíľu. Lopta ma zasiahla, vošla do siete, chcel som zomrieť. Nou Camp ma pochoval ako hráča. Nikdy nezabudnem na skandovanie na štadióne: Spasič, Spasič. Žiaľ, prišlo to od fanúšikov Barcelony,“ vraví dnes./agentury/

X X X

 Princ William podvádza svoju manželku s touto ženou, tvrdí bulvár. To, ako na situáciu zareagovala sama Kate, je dôkazom toho, že si aj v ťažkých situáciach drží nadhľad

Správa o tom, že si princ William našiel milenku, opäť zarezonovala vo viacerých médiách.

Poznajú sa viac ako 20 rokov. Sú nielen rodičmi a partnermi, ale v prvom rade svojimi najlepšími priateľmi. Napriek tomu nemožno pochybovať o tom, že sa aj vo vzťahu princa Williama a vojvodkyne Kate objavili ťažšie momenty a krízy. Jedna z nich podľa viacerých bulvárnych médií prebieha aj teraz. Najstarší syn kráľa Charlesa má mať popri manželke aj milenku.

Princ George, princezná Charlotte a princ Louis v sprievode svojich rodičov princa Williama a Catherine, vojvodkyne z Cambridge, prichádzajú do školy Lambrook na privítanie nových žiakov a ich rodín, Berkshire, Británia, 7. septembra 2022, Jonathan BradyZdroj: reuters

Klebety sa začali ešte skôr

Prvé informácie o tom, že má princ William podvádzať Kate, sa objavili ešte v roku 2019. Stalo sa tak po tom, čo na jednom z večierkov londýnskej smotánky trávil čas s Rose Hanbury. Tá patrí, mimochodom, do blízkeho okruhu kamarátok vojvodkyne. 38-ročná bývalá modelka je pritom vydatá za jedného z vážených členov britskej spoločnosti, Davida Rocksavaga. Manželia spolu podobne, ako William a Kate, vychovávajú tri krásne deti.

S informáciou prišli v danom roku viaceré médiá, medzi nimi aj bulvárny magazín InTouch, ktorý podľa prieskumov často publikuje nepravdivé a neoverené informácie. Vo vytváraní napätia pokračoval aj britský denník The Sun, ktorý sa snažil medzi Rose a Kate vytvoriť rivalitu. Médium vyzdvihovalo fakt, že William môže aféru ľahko maskovať, nakoľko jeho údajná milenka býva v blízkosti domova kráľovskej dvojice.

Ako to už býva zvykom, kráľovský dvor odmietol nepodložené klebety komentovať. Denníku DailyMail sa napriek všetkému podarilo získať vyjadrenie z blízkeho zdroja páru: „Obidvaja zvažovali, že podniknú právne kroky. Nakoľko však žiaden z novinárov neposkytol žiadne informácie ani len dôkazy či náznaky, len domnienky, rozhodli sa, že to budú ignorovať. Tieto zraňujúce klebety sú jednoducho len výmyslom.“

.Reakcia Kate potvrdila, že je skutočná dáma

Informácie o údajnej nevere na istý čas utíchli, no v roku 2022 sa objavili opäť, po tom, čo sa k téme vyjadril účet na Twitteri Deuxmoi, ktorý anonymne zverejňuje klebety zo sveta celebrít: „Toto je príliš chlípne – a to až tak, že som rozmýšľal, či to budem zdieľať. Aféra kráľovského páru je verejným tajomstvom v Londýne. Na poslednej mediálnej párty som sa dozvedel, že skutočným dôvodom nevery je príliš staromódne pripútanie ženy v kráľovskej rodine. V skutočnosti manželke nevadí, že si jej muž ukája potreby inde, aždo momentu, kým veci neprejdú do emociálnej roviny. To bol príklad poslednej aféry.“

Teraz, pár mesiacov po virálnej klebete, ktorá opäť nepriniesla žiadne dôkazy, sa objavili ďalšie správy. Tentokrát s nimi prišiel britský magazín Marca, ktorý tvrdí, že William zobral svoju milenku na Valentína do jednej z luxusných reštaurácií. Ako darček jej mal podarovať perlový náhrdelník. Žiadne fotografie, či priame výpovede, však médium neprinieslo. Odvoláva sa na personál nemenovanej talianskej reštaurácie, ktorý mal túto informáciu potvrdiť.

Posledné mesiace sú pre kráľovskú rodinu mimoriadne náročné. Krátko po smrti kráľovnej Alžbety musel britský palác čeliť škandálu v podobe dokumentu Harryho a Meghan – a následne Harryho knihy. Aj keď by sa zdalo, že práve tieto veci mohli vojvodkyňu Kate zlomiť, opak je pravdou. V celej situácii, do ktorej sa neustále pridávajú nepodložené klebety, totiž vidí aj pozitívum.

William a Kate, 5 dní po tom, čo mal princ kúpiť milenke perlový náhrdelník. Na fotografiách pôsobia zamilovane a šťastne. Málokto verí, že sú klebety pravdivé…Zdroj: Profimedia

„Klebety o afére sa koniec koncov ukázali ako dobrá vec. Pre Kate sú samozrejme tieto výmysly zraňujúce a neznáša pomyslenie na to, že si ich jedného dňa budú môcť prečítať jej deti online. Prinútilo to však ju a Williama sadnúť si k tomu, rozobrať si svoj vzťah a pritom si uvedomili, že takéto veci by mali robiť častejšie,“ uviedol zdroj z blízkeho okolia páru pre magazín UsWeekly a dodal: „Stále im to klape. Bez ohľadu na ťažšie a lepšie chvíle, stále sa veľmi milujú a ich deti sú pre nich tou najpodstatnejšou prioritou v ich životoch.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.