GP Žilinka sa vyhol Ficovi, žiada o súhlas s väzbou. Kaliňák na súde v SR v putách

 Dozorovanie vyšetrovania Roberta Fica a exministera vnútra Roberta Kaliňáka, ktorí sú obvinení zo zosnovania zločineckej skupiny a porušenia daňového tajomstva, zostáva na Úrade špeciálnej prokuratúry. Prokurátor už požiadal NR SR o vydanie Fica na väzobné stíhanie. Súd rozhoduje o väzbe pre Kaliňáka, na súd ho priviezli na Slovensku v putách.

„Úrad špeciálnej prokuratúry podal dňa 22. apríla 2022 Národnej rade SR žiadosť o vyslovenie súhlasu so vzatím do väzby poslanca Národnej rady SR JUDr. R. F.,“ oznámil hovorca prokuratúry Dalibor Skladan rozhodnutie Ladislava Masára.

Hovorkyňa Národnej rady Michaela Jurcová pre Pravdu potvrdila, že žiadosť do parlamentu prišla. Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) žiada listom o zvolanie mandátovo-imunitného výboru. Na jeho zasadnutí sa môže zúčastniť a vysvetľovať situáciu aj Rober Fico (Smer). Výbor prijme uznesenie, ktoré buď bude alebo nebude súhlasiť s jeho väzobným stíhaním. O uznesení bude nakoniec rokovať a hlasovať plénum.

   Generálny prokurátor Maroš Žilinka v piatok rozhodol, že z rozhodovania v trestnej veci proti poslancovi Národnej rady Robertovi Ficovi je vylúčený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Žilinka to zdôvodňuje pochybnosťami o jeho nezaujatosti.

 Lipšic je totiž podľa uznesenia o obvinení bývalého viacnásobného premiéra a lídra strany Smer Roberta Fica, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, poškodeným. Aj o ňom mali policajní funkcionári či vedenie Finančnej správy získavať rôzne informácie.

  Žilinka ďalej rozhodol, že neodníme vec Úradu špeciálnej prokuratúry. O to žiadal obhajca Fica s Kaliňákom David Lindtner, ktorý sa snažil spochybniť práve špeciálnu prokuratúru a žiadal, aby vyšetrovanie dozorovala priamo Generálna prokuratúra. Lindtner argumentoval, že Lipšic je podľa uznesenia poškodeným v tejto kauze. No nielen on. Poškodeným je aj prokurátor tohto úradu Vasiľ Špirko, ktorého sa mala táto organizovaná skupina spolu s advokátom Marekom Parom snažiť profesionálne zničiť.

 O väzbe pre Roberta Kaliňáka a Mareka Paru špecializovaný trestný súd rozhoduje už v piatok od 15.00 h.

Už vo štvrtok dostal Žilinka na stôl návrh na inicovanie žiadosti o vydanie poslanca Fica na väzobné trestné stíhanie. „Generálny prokurátor poveril prokurátora povereného výkonom funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v mene generálneho prokurátora Slovenskej republiky pri výkone jeho pôsobnosti žiadať Národnú radu Slovenskej republiky o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady do väzby,“ píše sa v tlačovom vyhlásení.

Tak ako sa predpokladalo, Masár, ktorý je povereným zástupcom špeciálneho prokurátora, požiadal zákonodarný zbor o vyslovenie súhlasu so stíhaním poslanca Fica.

 Žilinka na záver „dôrazne apeluje“ na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu „zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny“./agentury/

X X X

Fico: Budú mľaskať ako prasce, keď ma pošlú do väzby

 Parlament bude rozhodovať, či vydá Roberta Fica na väzobné stíhanie. Jediný hriech, ktorý pácham je to, že idem vláde dôsledne po krku, hovorí Fico.

Poverený zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár v piatok oficiálne požiadal Národnú radu o súhlas s väzobným stíhaním lídra najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany. Bývalý viacnásobný premiér Robert Fico je spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom obvinený zo založenia zločineckej skupine, ktorá sa snažila pri moci udržať Smer, a porušenia daňového tajomstva. Ide o daňové delikty lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Kiska je z daňového podvodu už aj obžalovaný.

VIDEO: Fico: Toto je koniec demokracie.

„Beriem na vedomie rozhodnutie generálneho prokurátora, keď dnes požiadal parlament, aby rozhodol, či mám byť stíhaný väzobne. Vládnu väčšinu vôbec nezaujíma, čo je napísané v obvinení. Vymyslené obvinenie je len cestou, ako dosiahnuť vytúžený cieľ: Zatvoriť Smeru a Robertovi Ficovi opozičné ústa. A najjednoduchšie je zatvoriť predsedu najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany najmenej na rok, najlepšie do volieb, aby som im vôbec nezavadzal. A aby ich nemal kto vo voľbách poraziť na hlavu,“ vyhlásil Fico vo videu na sociálnej sieti.

V piatok generálny prokurátor Maroš Žilinka poveril zástupcu špeciálneho prokurátora, aby „konal v jeho mene pri výkone pôsobnosti generálneho prokurátora žiadať Národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslance Národnej rady do väzby“.

Fico pripomína, že vo väzbe je vylúčená akákoľvek komunikácia s verejnosťou. „Teda to, čo je základnou náplňou práce poslanca Národnej rady a osobitne opozičného lídra,“ pokračoval.

„Nikto z nás nepochybuje, že poslanci vládnej koalície budú mľaskať ako prasce, keď budú stláčať tlačidlo za moje vydanie na väzobné stíhanie. V poriadku, čo nás nezabije, to nás posilní,“

Fico je presvedčený, že koaliční poslanci budú jednotní a budú súhlasiť s jeho vydaním na väzobné stíhanie. „Ale toto je koniec demokracie, keď sa väčšina rozhodne zlikvidovať doslova fyzicky menšinu,“ dodal.

Predseda Smeru tvrdí, že aktuálna politická garnitúra vedie „Slovensko do chudoby a urobila pri príležitosti 30. výročia schválenia Ústavy SR z našej krajiny americkú guberniu a z Ruska smrteľného nepriateľa“.

„Vládna koalícia vie, že prehráva na celej čiare. Ako riešenie ponúka zatváranie opozičného lídra, ktorý sa ničoho nedopustil. Jediný hriech, ktorý pácham je to, že idem tejto vláde dôsledne po krku – ako som sľúbil všetkým ľavicovým voličom. A že mám iný názor na zdražovanie, niektoré aspekty vojny na Ukrajine, na suverenitu Slovensko. Jednoducho názor, ktorý podľa väčšiny nesmie na Slovensku zaznievať,“ vyčíta koalícii.

Na margo uznesenia o svojom obvinení Fico povedal, že „nevie, proti čomu sa má brániť“. „Nie som obvinený z korupcie, ani z majetkovej kriminality, ani z násilného alebo sexuálneho trestného činu. Netuším, z čoho som obvinený. Mám sa brániť, že som bol predseda vlády? Jediné, čo v tom uznesení čítam, je trestná daňová činnosť Kisku a Matoviča, o ktorej sme pravdivo informovali verejnosť. To je celý môj hriech aj s Robertom Kaliňákom,“ ozrejmil Fico.

Povedal, že očakával „nejaký výmysel“. „Ale že siahnu po takejto blbosti by som v živote nepovedal. Chlapcom a dievčatám vo vládnej koalícii už chýba aj fantázia. Jednoducho urobili to na hulváta. A to mi pani Čaputová, pán Heger a pán Matovič, dodáva obrovskú energiu. Lebo aj vy dobre viete, že bojujete neférovo, nedemokraticky s nevinným opozičným lídrom,“ podčiarkol obvinený Fico.

Budúci týždeň bude plný udalostí. „V utorok odvolávame Mikulca, hneď potom ma vládna mašinéria pošle na Špecializovaný trestný súd, aby ma zatvoril z kolúznych dôvodov. Nechápem, koho mám ovplyvňovať? Kisku? Makóa, ktorého štát korumpuje? Či políciou chráneného zločina Slobodníka? Samozrejme, my sa chceme najmä pobiť za riadnu kompenzáciu ľudí pri zdražovaní, ktorému táto vláda nechala úplne, ale že úplne voľný priebeh,“ zhrnul Fico program na budúci týždeň.

V utorok sa má totiž konať mimoriadna schôdza, ktorú zvolala opozícia a jediným bodom je vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). Tentoraz je dôvodom jeho zasahovanie do vyšetrovania ešte z čias, keď bol policajným prezidentom Milan Lučanský. Podľa uniknutej komunikácie sa Mikulec zaujímal o vyšetrovanie káuz, v ktorých figuroval bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó a bývalý príslušník SIS František Böhm.

Makó pritom vypovedá proti Ficovi s Kaliňákom. Böhm zasa vypovedal proti Lučanskému, dnes sú však už obaja nebohí./agentury/

X X X

Úrad špeciálnej prokuratúry žiada parlament o súhlas na väzbu Roberta Fica

Prípad ďalej zostáva na Úrade špeciálnej prokuratúry. Tá teraz požiadala parlament o súhlas k Ficovmu zadržaniu.

 Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dnes požiadal Národnú radu (NR) SR o súhlas na vzatie poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby. Informáciu poskytol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

„Úrad špeciálnej prokuratúry podal dňa 22. apríla 2022 Národnej rade SR žiadosť o vyslovenie súhlasu so vzatím do väzby poslanca Národnej rady SR R. F.,“ uviedol Ladislav Masár, poverený zástupca špeciálneho prokurátora.

Žiadosťou špeciálnej prokuratúry k Ficovmu vydaniu na väzboné stíhanie by sa mal parlament zaoberať v druhej polovici budúceho týžňa, napísal Denník N. Je možné, že parlament Ficovo väzobné stíhanie schváli. Návrh chcú podporiť poslanci OĽaNO, SaS, Za ľudí aj viacero nezaradených poslancov.

Žilinka prípad neodňal

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes vylúčil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica z prípadu, v ktorom predseda Smeru Robert Fico čelí obvineniu zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Dôvodom sú pochybnosti o nezaujatosti Lipšica. Vyjadrenie napísal na svojom Facebookovom profile.

Žilinka však prípad Úradu špeciálnej prokuratúry neodňal. Poveril zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v jeho mene a zároveň apeluje na politikov a médiá, aby „boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny.“

Lipšic sa už skôr sám vylúčil z rozhodovania

Špeciálna prokuratura v reakcii na stanovisko Žilinku napísala, že Daniel Lipšic sa už skôr sám vylúčil z rozhodovania, keďže je v kauze Fica a spol. medzi poškodenými.

„Úrad špeciálnej prokuratúry doručil dňa 21. apríla 2022 generálnemu prokurátorovi SR podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady SR JUDr. R. F. do väzby. Súčasťou tohto materiálu bolo oznámenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o jeho zaujatosti v danej veci, keďže má v nej procesné postavenie poškodeného. Už na základe tohto oznámenia špeciálneho prokurátora, ktoré bolo generálnemu prokurátorovi doručené, bol špeciálny prokurátor z konania a rozhodnutia v danej veci podľa zákona o prokuratúre vylúčený. Toto stanovisko uvádzame z dôvodu, aby bol zrejmý procesný postup v danej veci.“

Na základe Žilinkovho piatkového rozhodnutia môže zástupca špeciálneho prokurátora konať v jeho mene a pri výkone pôsobnosti tak požiadať Národnú radu SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Fica do väzby.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Fico považuje vznesené obvinenie za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

„Vládnu väčšinu vôbec nezaujíma, čo je napísané v obvinení. Vymyslené obvinenie je len cestou, ako dosiahnuť vytúžený cieľ – zatvoriť SMERu – sociálna demokracia a Robertovi Ficovi opozičné ústa,“ reagoval Fico, aktuality.sk

X X X

Kaliňák, Para a siskár sa dozvedia v sobotu, či pôjdu do väzby

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa konali výsluchy. Robert Kaliňák ukázal novinárom ruky v putách.

Sudca Špecializovaného trestného súdu vyhlási rozhodnutie o návrhu na väzobné stíhanie pre Roberta Kaliňáka v sobotu o 16:00. Médiám to po Kaliňákovom neverejnom výsluchu pred sudcom povedal jeho obhajca David Lindtner.

„Akýkoľvek argument, ktorý by sme teraz uviedli, by mohol súd vnímať ako ovplyvňovanie,“ nechcel obhajca konkretizovať priebeh výsluchu obvineného pred súdom.

Robert Kaliňák počas eskortovania pred sudcu Špecializovaného trestného súdu zdvihol ruky, ukázal novinárom putá a na otázku, čo hovorí na zadržanie odpovedal: „Iba že je Matovič hrozný zbabelec.“

Pred novinárov sa postavil obhajca Roberta Kaliňáka David Lindtner a uviedol, že v prípade nevidia dôvody na kolúznu väzbu.

Michal Mandzák, obhajcu Mareka Paru, tiež považuje väzobný návrh za neodôvodnený. „Môj klient sa nedopustil žiadnych kolúznych aktivít,“ uviedol obhajca. Rovnako ako v prípade Roborta Kaliňáka dostala obhajoba Mareka Paru hodinu na naštudovanie spisu.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je už dva dni v rukách polície potom, ako ho spoločne so straníckym šéfom Robertom Ficom vyšetrovateľ obvinil, že sedeli na najvyššom poschodí mafie v ozbrojených zložkách.

Ich aktuálne stíhanie priamo nadväzuje na známu kauzu policajnej chobotnice Očistec. Vyšetrovateľ priradil dvojicu politikov na vrchol pyramídy k Norbertovi Bödörovi a bývalému šéfovi políciie Tiborovi Gašparovi. Sudca pre prípravné konanie zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes rozhodne, či exminister pôjde do väzby, aby nemohol ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie.

Fica ako aktívneho poslanca zadržať nemohli, ale už aj na neho smeruje z prokuratúry návrh na súhlas so zobratím do väzby, o ktorom bude hlasovať parlament.

Vyšetrovateľ pripisuje Kaliňákovi podiel na snahe diskreditovať bývalého prezidenta Andreja Kisku cez daňovú kauzu jeho firmy KTAG. Už dlhšie sa vedelo o neštandardných stretnutiach na polícii a na úrade vlády, kde mali vtedajší vládni politici a šéfovia úradov riešiť Kiskovu kauzu. Dokumenty zabezpečil vtedajší riaditeľ finančnej správy František Imrecze, analýzu prípadu poskytol zasa šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

Na jeseň 2017 prišiel do médií, ale aj úradov e-mail zo zvláštnej adresy – yegor223@yandex.ua, kde boli podrobnosti o Kiskovom prípade aj kópie dokumentov z daňového úradu. Poslal ich muž spájaný so skupinou piťovci Tomáš Rajecký. Teraz priznal, že mu ich priniesol v obálke Norbert Bödör. Ako odmenu za službičku mu nitriansky oligarcha sľúbil, že polícia tieto aktivity nebude riešiť a všetko je na vyšších poschodiach vybavené. Rajecký sa rozpomenul na to, ako raz Bödör pred ním zavolal Kaliňákovi – mali sa baviť práve o situácii okolo zverejňovania komprodokumentov.

 Akcia Kaifáš: Na advokáta Paru majú svedkov, threemu a knihu návštev policajného prezídia

Advokáta Paru stíhajú za to, že bol činný pre zločineckú skupinu okolo oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Vyšetrovatelia zmapovali Parove časté návštevy policajného prezídia, kam mal chodiť koordinovať svoje kroky s členmi bödörovskej policajnej skupiny, aby začali stíhať elitného prokurátora Vasiľa Špirka.

Sudca dnes rozhodne aj o návrhu na väzbu siskára, ktorého zadržali v rovnaký deň ako Kaliňáka a Paru, ale pri inej akcii. Je obvinený z korupcie – mal prijať úplatky od dnes už spoluobvineného podnikateľa za to, aby bol chránený pred prípadnými problémami, ktoré by mu mohla spôsobiť polícia, aktuality.sk

X X X

Nielen Matovič. Za svojou diskreditáciou videli Erika Tomáša aj šéfovia Sme rodina a SNS

Predseda SNS Andrej Danko mal s Erikom Tomášom také zlé vzťahy, že ho chcel údajne vyhodiť z vlastnej kancelárie.

Poslanec Hlasu Erik Tomáš aktuálne prežíva krušné chvíle. Musí totiž vysvetľovať obvinenia bývalého šéfa daniarov za vlád Smeru Františka Imreczeho. Bývalý vysokopostavený funkcionár totiž policajtom opísal, ako od neho zákonodarca údajne žiadal dôverné materiály na kompromitáciu predsedu OĽaNO Igora Matoviča.

Tomáš sa bráni, že ide o výmysly, pretože výpoveď má medzery. Nie je to však prvýkrát, čo sa bývalá pravá ruka predsedu Smeru Roberta Fica spomína v súvislosti s diskreditáciou politických oponentov. Jeho meno sa vynorilo už pri predsedovi Sme rodina Borisovi Kollárovi aj pri pri bývalom koaličnom partnerovi a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi.

Mediálny poradca

Erik Tomáš pôvodne pracoval ako reportér televízie Markíza. V roku 2006, teda za prvej vlády Smeru sa presunul k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, kde pôsobil ako hovorca.

Postupne sa dostal aj do priazne predsedu Smeru a vlády Roberta Fica, ktorému robil na úrade vlády mediálneho poradcu. Od roku 2016 bol aj poslancom Národnej rady za Smer a krátko pôsobil ako štátny tajomník ministerstva práce.

V roku 2020 sa Tomáš so Smerom rozišiel a presunul sa k Petrovi Pellegrinimu do Hlasu.

Zo zverejnených dokumentov, ale aj z vyjadrení niektorých politikov vyplýva, že jeho úloha mala byť dôležitejšia než len radiť v oblasti médií. Z podstaty funkcie vyplýva, že poradca by sa mal venovať najmä vzťahom s médiami. Podľa viacerých svedectiev však Erik Tomáš robil aj čosi navyše.

Ilustruje to viacero škandálov, ktoré sa spájajú s jeho menom. Tým najnovším je kauza Súmrak, pri ktorej polícia obvinila Fica a Kaliňáka, ktorého aj zadržala. Pre oboch politikov žiadajú policajti väzbu.

Vraj pýtal analýzu pre Fica

Prípad sa týka diskreditovania politických oponentov vďaka nelegálne získaným informáciám od daniarov. Práve v tejto súvislosti sa opäť spomína Tomáš.

O jeho pôsobení sa rozrozprával bývalý šéf finančnej správy František Imrecze, ktorý je dnes kľúčovým svedkom vo viacerých korupčných kauzách. Imrecze hovorí, že počas toho, ako viedol daniarov, boli na neho vyvíjané politické tlaky. „Prvýkrát tieto politické tlaky zažil v súvislosti s daňovým deliktom Igora Matoviča v období lídra hnutia OĽaNO. Tieto politické tlaky na neho vyvíjal Erik Tomáš,“ píše sa v uznesení o obvinení.

Mediálny poradca ho údajne požiadal o vypracovanie analýzy Matovičových daňových deliktov, ktoré by sa dali použiť na jeho diskreditáciu. Analýzu dal Imrecze vypracovať svojmu podriadenému, viceprezidentovi Danielovi Čechovi. Imrecze ďalej tvrdil, že tieto informácie chce Fico využiť pred parlamentnými voľbami 2016.

Analýza sa podľa výpovede týkala zneužívania služobného auta Matovičovej spoločnosti RegionPress na nadmerné uplatnenie nákladov a nákupu alebo prenájmu tlačiarenských strojov. Túto analýzu mal predložiť Imrecze Tomášovi a neskôr byť svedkom toho, ako poslanec hovorí Ficovi, že „má plné politické právo komunikovať túto tému“, čo sa podľa Imreczeho následne aj stalo.

Fico a 13. komnata

Fico pred voľbami naozaj prišiel s informáciami, ku ktorým sa ako politik nemal ako dostať. Netýkali sa však konkrétne auta, ale preverovania Matovičovho účtovníctva a predaja jeho firmy RegionPress Pavlovi Vandákovi. Fico, ktorý vtedy zastával funkciu predsedu vlády, prezentoval informácie 5. februára 2016 na tlačovej besede s názvom 13. komnata Igora Matoviča. Bolo presne mesiac pred voľbami.

„Teraz vám predložím dôkazy, ktoré ma oprávňujú konštatovať, že pán Matovič je daňový podvodník, ktorý používa na zakrytie svojej nelegálnej činnosti biele kone,“ povedal expremiér na tlačovke a začal zverejňovať detailné kroky, aké urobil Matovič pri predaji firmy, aj sumy, za ktoré sa to malo diať.

Na tom, že prichádza s hodnovernými dokladmi, si dal záležať a počas tlačovej besedy to viackrát rôznymi spôsobmi vyzdvihol. „Garantujem pravosť dokumentov, ktoré dostanete k dispozícii. (…) Sú tam konkrétne mená, konkrétne sumy, konkrétne prevody, konkrétne výpovede, je tam jednoducho všetko. (…) Stojím si za dokladmi, ktoré predkladám,“ hovoril predseda Smeru.

Zdroj týchto informácií vtedajší premiér napriek viacerým otázkam odmietol prezradiť. „Venujte sa, prosím, dnes obsahu a na záver tohto príbehu o niekoľko dní poviem, čo je zdrojom týchto informácií,“ odbíjal Fico novinárov.

Informáciu mala aj Zmajkovičová

Hoci pôvod dokladov nevyzradil, trval na tom, že ide o verejný záujem, pretože Matovič obviňuje všetkých naokolo. Už vtedy pritom na základe detailného opisu existovalo podozrenie, že údaje pochádzajú z daňového úradu. Z otvorených zdrojov sa totiž získať nedajú.

Polícia začala po zverejnení trestné stíhanie. Matovič sa bránil, že nikoho neokradol a štátu všetko odviedol. Do volieb však išiel predseda OĽaNO s nálepkou daňového podvodníka, ktorú na neho Fico nalepil.

Vyšetrovateľ napokon prípad v decembri 2016 zastavil – bol totiž dávno premlčaný. Bolo to trištvrte roka po parlamentných voľbách, po ktorých Smer zostavil vládu s SNS, Mostom-Híd a Sieťou.

Ani pred voľbami pritom nešlo o úplne nové informácie. Ešte v roku 2010 o nich hovorila exposlankyňa Smeru Renáta Zmajkovičová v Národnej rade. V pléne rozpovedala príbeh o podnikateľovi, ktorý mal pred daňovou kontrolou predať firmu svojmu zamestnancovi. Mená nespomínala, z kontextu však vyplývalo, že naráža na Matoviča.

Rovnaký príbeh rozpovedal o šesť rokov neskôr aj Fico. Prekvapujúca však bola miera detailov, ktorými disponoval.

Zmajkovičová pochádza rovnako ako Matovič z Trnavy. V meste zastávala aj funkciu krajskej predsedníčky Smeru. Jej zdroj teda nemusel byť nevyhnutne z najvyšších poschodí daniarov.

Obrátili sme sa na ňu preto s otázkou, odkiaľ informácie mala. Tak ako vtedy, ani dnes ho nekonkretizovala. „Pýtate sa ma na udalosť, ktorá sa mala udiať pred 12 rokmi. Som mimo aktívnej politiky,“ reagovala Zmajkovičová prostredníctvom SMS správy na našu otázku.

Tomáš poukazuje na nezrovnalosti

Erik Tomáš sa proti najnovším podozreniam bráni. Podľa neho si Imrecze vymýšľa. Dokazuje to podľa neho časť výpovede, kde sa hovorí, že analýza sa mala týkať zneužívania služobného auta. Túto informáciu Fico naozaj pred voľbami nepoužil, čo podľa Tomáša dokazuje, že Imrecze nehovorí pravdu.

„Je to jedna stará obyčajná lož. Mohlo by to byť tvrdenie moje voči tvrdeniu pána Imreczeho. To, čo hovorí Imrecze smerom k mojej osobe, nie je pravda. (…) Pán Imrecze tvrdí, že som ho žiadal o nejakú analýzu v súvislosti s používaním spomínanej fábie. Povedzte to presne. A je overiteľné, že v roku 2016 sa to nepoužívalo v kampani, že tá téma ešte nebola,“ bránil sa Tomáš vo štvrtkovej relácii TV JOJ Na hrane (približne 8. minúta a 40. sekunda).

Poslanec sa však nevyrovnal s ďalšími Imreczeho tvrdeniami z uznesenia, že „úlohou bolo nájsť čo najviac daňových deliktov tejto spoločnosti (RegionPress, pozn. red.) s doplnením, že Matovič nie je daňovým podvodníkom, pretože jeho daňové delikty boli nejakým spôsobom zahladené pani Radičovou“.

Kaliňákova tlačovka

Spomínanú informáciu o zneužívaní služobnej fábie naozaj nezverejnil Smer. Pôvodne ju 20. apríla 2017, teda viac ako rok po voľbách uverejnila Martina Ruttkayová z bulvárneho denníka Plus jeden deň pod názvom Neuveriteľné, na čo sa Matovič zmohol. Z matky si urobil bieleho koňa? Podľa článku získala informácie cez infožiadosť. Objektívnosť jej práce však nabúrali informácie z Kočnerovej Threemy, podľa ktorej s ním v niektorých prípadoch spolupracovala aj v prospech Smeru.

Deň po zverejnení článku si spravil veľkú tlačovú besedu minister vnútra Robert Kaliňák, na ktorej bol prítomný aj policajný prezident Tibor Gašpar. Ten je dnes obvinený v kauze Očistec, ktorá sa týka policajnej mafie.

Podľa Kaliňáka si za stíhanie mohol Matovič sám. Vyšetrovanie vraj odštartovala nahrávka rozhovoru s Procházkom, ktorá sa týkala financovania kampane. Na základe toho podľa Kaliňáka začala polícia preverovať účtovníctvo Matovičovho RegionPressu.

„Tak začalo to trestné konanie, ktoré začalo preberať jednotlivé informácie, a potom si jednoducho vyžiadalo aj účtovníctvo firmy k tomu, aby sa mohlo pozrieť, akým spôsobom boli jednotlivé inzeráty preverované, čo vlastne niekoľkokrát ten konateľ odmietol, až nakoniec došiel príkaz prokurátora. Potom začali hovoriť ľudia z jeho firmy a začali sa veci skúmať ďalej. To celé odštartoval on sám. Nikto, ani ja, ani nikto iný sa mu nechcel ani pomstiť, ani nič iné,“ vyhlásil Kaliňák 21. apríla 2017.

Aj Tomáš sa vo štvrtok odvolával na to, že informácie, ktoré novinárka zverejnila, získala cez infožiadosť. „A tým pádom v 2017, že to vytiahla pani novinárka Ruttkayová, to bolo v roku 2017 na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ vysvetľoval poslanec. Na základe toho tvrdí, že nemá s diskreditáciou Matoviča nič spoločné.

Kollárova debata s neplnoletou

Nie je to však jediný prípad, keď sa spomína Tomášovo meno v takomto kontexte. Hneď dva sa udiali začiatkom minulého volebného obdobia, teda v rokoch 2016 a 2017.

Ten prvý sa týka Borisa Kollára. V marci 2017 obvinila riaditeľka resocializačného centra Čistý deň Zuzana Tománková vtedy nemenovaného opozičného politika, že si písal s 15-ročnou drogovo závislou chovankyňou, ktorá bola na úteku. Podľa nej ju poslanec spoznal podľa pátrania, skontaktoval sa s ňou, no polícii to nenahlásil.

Riaditeľka centra vyzvala tohto politika, aby zverejnil komunikáciu alebo aby odišiel z politiky. Podľa jej slov to urobila preto, aby poukázala – podobne ako Fico – na dvojtvárnosť opozície.

Pod tlakom týchto informácií sa ku komunikácii priznal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Známou z nej sa stala veta „vyšukáme sa“, ktorú adresoval 15-ročnému dievčaťu. Kollár sa obhajoval, že netušil, že ide o neplnoleté dievča a že ona bola tá, ktorá ho vždy ako prvá kontaktovala.

Podľa neho stál za celou akciou Erik Tomáš. „Toto je presne hra Roberta Fica, Erika Tomáša, Maroša Kočnera a Petra Tótha cez pani Tománkovú,“ vyhlásil Kollár.

Po štyroch rokoch sme sa s ním ku kauze chceli vrátiť. Najskôr ju komentovať nechcel. Zaujímalo nás, odkiaľ mal indície, že by za tým mal stáť Tomáš.

Napokon si však predsa len na to obdobie zaspomínal. „Asi nebolo bežné, že Tománkovci mali bojové porady na úrade vlády a potom s Kočnerom na hoteli a opäť na úrade vlády. Potom Threema, kde si Kočner píše s Bödörom, že sa nesmiem dostať k ďalším voľbám a musím byť zlikvidovaný. Áno, v tomto kontexte to zvonku vyzerá ako cielená kompromitácia,“ povedal Kollár.

Predseda Sme rodina narážal na to, že v septembri 2016 sa manželia Tománkovci, ktorí vtedy čelili podozreniam z krytia sexuálneho obťažovania chovankýň Čistého dňa, stretli na úrade vlády s Erikom Tomášom.

Zároveň sa odvoláva na komunikáciu Kočnera, ktorý napísal Bödörovi, že „vlekár nemôže ísť do ďalších volieb“.

Poslanec Tomáš svoje stretnutie s prevádzkovateľmi resocializačného centra vtedy vysvetľoval tým, že sa s nimi stretol ako člen sociálneho výboru Národnej rady a chcel im poradiť aj mediálne. „Stalo sa to raz v Bratislave, a keďže vedia, že som zodpovedný aj za komunikáciu, tak sa ma opýtali niekoľko rád k tlačovej besede, ktorá nasledovala za stretnutím,“ tvrdil Tomáš.

Súboj s Dankom

Ďalším politikom, ktorý podozrieval Tomáša zo svojej diskreditácie, je predseda SNS Andrej Danko. V októbri 2016 zverejnil týždenník Plus 7 dní informáciu, že Danko s Tomášom, vtedy ešte mediálnym poradcom Fica, majú zlé vzťahy. Zájsť to malo podľa ich informácií tak ďaleko, že ho Danko ako predseda Národnej rady chcel vyhodiť zo svojej kancelárie. Napokon však údajne došlo k zmiereniu.

Danko podozrieval Ficovu pravú ruku, že bulváru posiela kompromitujúce materiály.

Predseda SNS však bol odvtedy presvedčený, že mu Tomáš ide po krku. V tomto duchu sa o ňom vyjadril aj v rozhovore pre portál Topky.sk zverejnenom vo februári 2017. „On len ukazuje svoju opodstatnenosť a je schopný akýchkoľvek mediálnych ťahov len preto, aby urobil svoju prácu. Tá drzosť, čo si on dovoľuje, aj teraz v sobotu v jednom denníku, keď mi povie, že by nebozkával výložky. Ja by som zase nepil vodu z Dunaja. Erik Tomáš je zapletený do rôznych mediálnych atakov vyvinutých k mojej osobe.“

Erik Tomáš považoval Dankove vyjadrenia len za nedorozumenie a nechcel ich komentovať v záujme stability koalície.

„Nevidím dôvod, prečo by sme mali viesť negatívnu kampaň voči koaličnému partnerovi. Bolo by to krátkozraké a v konečnom dôsledku by to ublížilo celej koalícii,“ povedal v roku 2017 vtedajší poslanec Smeru Tomáš pre Denník N.

Spor napokon k rozpadu koalície neviedol a trojlístok Smer, SNS a Most-Híd dovládol až do konca.

Vzhľadom na nové tvrdenia, ktoré sa objavili o poslancovi na verejnosti, sme sa obrátili aj na predsedu SNS Danka. Chceli sme vedieť, aký bol jeho vzťah s Tomášom a či si myslí, že bol poslanec človekom, ktorý zháňal kompromitačné materiály na politických oponentov pre Fica.

Danko sa ku kauze vracať nechcel a odkázal nás na svoje staršie vyjadrenia, aktuality,sk

X X X

Rusi chcú obsadiť Donbas a juh Ukrajiny

Ruská armáda v piatok oznámila, že jej cieľom je zmocniť sa Donbasu i juhu Ukrajiny a zlepšiť svoj prístup do odštiepeneckej republiky Podnestersko. Uviedli to ruské agentúry Interfax a TASS.

  „Po spustení druhej fázy špeciálnej operácie, ktorá sa začala doslova pred dvoma dňami, je jednou z úloh ruskej armády nastoliť plnú kontrolu nad Donbasom a južnou Ukrajinou,“ uviedol zástupca veliteľa Centrálneho vojenského okruhu generálmajor Rustam Minnekajev.

„Kontrola nad juhom Ukrajiny poskytne Rusku ďalšie spojenie so (separatistickou proruskou republikou) Podnestersko, odkiaľ takisto prichádzajú správy o prenasledovaní rusky hovoriacich obyvateľov,“ dodal Minnekajev bez toho, aby poskytol akýkoľvek dôkaz o údajnom útlaku. Generálmajor zároveň spresnil, že Moskva plánuje vybudovať pozemný koridor aj s Krymom, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Kyjev sa podľa Reuters obáva toho, že ak by mala Moskva priamy prístup do Podnesterska, tento moldavský odštiepenecký región by mohli ruské jednotky využiť na podnikanie nových útokov voči Ukrajine.

Podľa agentúry DPA panujú aj obavy, že po prípadnom víťazstve ruských inváznych síl na Ukrajine by mohol Kremeľ poslať svoju armádu útočiť aj do Moldavska. Kišiňov začiatkom tohto týždňa zakázal používanie symbolov „Z“ a „V“ na vyjadrenie podpory ruským vojakom útočiacim na Ukrajine. Ruský senátor Alexej Puškov pohrozil moldavskej prezidentke Maii Sanduovej, že jej krajina môže skončiť „na smetisku dejín“./agentury/

X X X

 O stretnutie s Putinom v Moskve požiadal samotný generálny tajomník OSN

Rovnako ako o schôdzku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Urobil tak formou listov, ktoré obom prezidentom zaslal v utorok, uviedol v stredu Guterresov hovorca Stéphane Dujarric. Táto iniciatíva by podľa neho mala naštartovať dialóg v záujme ukončenia vojny na Ukrajine.

„V utorok 26. apríla pricestuje na rozhovory s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Prijme ho aj ruský prezident Vladimir Putin,“ povedal v piatok bez ďalších podrobností hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zatiaľ nie je známe, či sa zrealizuje aj Guterresovo stretnutie so Zelenským v Kyjeve.

Generálny tajomník OSN vyzýval obe strany na uzavretie štvordňového prímeria počas tohtotýždňových pravoslávnych veľkonočných sviatkov. Ukrajina vyjadrila ochotu boje od štvrtka do nedele prerušiť, avšak Rusko podľa nej s Guterresovým návrhom nesúhlasilo.

OSN doposiaľ zohráva v snahách o ukončenie konfliktu na Ukrajine prevažne len marginálnu úlohu. K tomuto stavu čiastočne prispelo rozdelenie Bezpečnostnej rady OSN. Medzi jej stálymi členmi disponujúcimi právom veta je totiž okrem Ruska aj Čína, ktorá odmieta snahy o odsúdenie ruskej invázie.

Od začiatku ruskej agresie telefonoval Guterres so Zelenským zrejme len raz. Putin nie je so šéfom OSN v žiadnom kontakte, keďže ten označil ruskú inváziu na Ukrajinu za porušenie Charty OSN, základného dokumentu svetovej organizácie. (afp, tasr)

X X X

Ruské jednotky v piatok spustili paľbu na evakuačný autobus smerujúci z východoukrajinského mesta Popasna, v ktorom sa nachádzalo 25 ľudí vrátane matky s dieťaťom. Informoval o tom šéf Luhanskej oblastnej vojenskej správy Serhij Hajdaj v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

Hajdaj uviedol, že pri samotnom útoku sa nezranil nikto z cestujúcich a všetci sú nateraz v bezpečí. V autobuse sa viezla aj invalidná žena, jeden zranený chlapec a dojča. Z Luhanskej oblasti podľa Hajdaja evakuovali v priebehu piatka celkovo 70 ľudí. (tasr, cnn.com)

X X X

Pred ruským pavilónom na Benátskom bienále, ktorého 59. ročník sa v sobotu otvorí pre verejnosť, sa už v piatok zišli umelci, majitelia galérií a kurátori protestujúci proti ruskej vojne na Ukrajine. V rámci protestnej akcie sa konalo viacero krátkych intervencií, ako napríklad niekoľkominútová performancia ukrajinského herca Alexeja Judnikova, ktorého však následne odviedla polícia.

O niekoľko minút sa však vrátil v tmavom kabáte s maskou pripomínajúcou ruského prezidenta Vladimira Putina. V stredu zase protestoval s plagátom odsudzujúcim vojnu na Ukrajine a „kultúrne väzby na ruskú vládu“ ruský umelec Vadim Zacharov žijúci v Nemecku.

Ruský pavilón zostane tento rok zatvorený, keďže umelecký tím ho opustil v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu. Je však pod neustálym policajným dohľadom, aby sa minimalizovali príležitosti na usporiadanie demonštrácií.

Zatvorený ruský pavilón rámci 59. ročníka Medzinárodnej umeleckej výstavy Biennale v Benátkach

Na medzinárodnej prehliadke súčasného výtvarného umenia v Benátkach je možné vidieť najmenej päť ukrajinských projektov. Jedným z nich je inštalácia s názvom „Piazza Ucraina“ kyjevskej architektky Dany Kosminovej, ktorú tvorí veža z vriec naplnených pieskom obklopená dielami ukrajinských tvorcov, ktorí sa pre vojnu na bienále nemôžu zúčastniť.

Sochár Pavlo Makov vystavuje dielo s názvom Fontána vyčerpania. Ide o konštrukciu zloženú z lievikov v tvare pyramídy, ktorou preteká voda a vytvára nikdy nekončiaci pohyb. Samotný umelec svoje dielo považuje za „spojenie s demokratickými spoločnosťami v dnešnej dobe, pretože nie sú pripravené chrániť samé seba“.

V časti s názvom „Toto je Ukrajina: Bránime našu slobodu“ sú predstavené diela ukrajinských i medzinárodne známych umelcov vrátane Mariny Abramovičovej, Damiena Hirsta či Takašiho Murakamiho. Fotografka a literátka Jevhenija Bjelorusecová vystavuje okrem fotografií aj svoje vojnové denníky z Kyjeva. Nikita Kadan zhotovil portréty ukrajinských mužov, ktorí boli od 24. februára povolaní do armády, aby bránili svoju vlasť. Kadan okrem toho pripravil aj veľkú inštaláciu s objektmi zozbieranými vo vojne vrátane časti plechu, ktorú našiel po bombardovaní na ulici v Kyjeve neďaleko svojho bydliska.

Benátske bienále, ktoré potrvá do 27. novembra, sa koná s ročným oneskorením, ktoré zapríčinila pandémia koronavírusu. Na návštevníkov čaká 1500 diel od 213 umelcov z 58 krajín sveta, ako aj 80 národných pavilónov. (tasr, dpa, apa)

X X X

Rokovania medzi Moskvou a Kyjevom zamerané na ukončenie takmer dva mesiace trvajúcej vojenskej ofenzívy Ruska na Ukrajine sa zastavili. Povedal to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rozhovoroch so svojím kazašským rezortným kolegom Muchtarom Tileuberdim.

Ako vysvetlil Lavrov, Moskva stále nedostala od Kyjeva odpovede na najnovší návrh týkajúci sa snahy o zastavenie bojov, ktorý Rusko odoslalo pred piatimi dňami. Lavrov má podľa vlastných slov dojem, že Ukrajina možno nechce v rokovaniach pokračovať.

„Je pre mňa veľmi zvláštne každý deň počúvať vyhlásenia rôznych ukrajinských predstaviteľov vrátane prezidenta (Volodymyra Zelenského) a jeho poradcov, z ktorých je možné nadobudnúť pocit, že tieto rokovania vôbec nepotrebujú, že sa odovzdali svojmu osudu,“ konštatoval Lavrov.

Vedúci ruskej delegácie na rusko-ukrajinských rokovaniach Vladimir Medinskij však tvrdí, že v piatok sa rozprával so svojím ukrajinským náprotivkom. Kyjev minulý týždeň ohlásil, že rokovania s Ruskom sú „mimoriadne náročné“.

Šéf Kremľa Vladimir Putin v piatkovom v rozhovore s predsedom Európskej rady Charlom Michelom obvinil Kyjev z nekonzistentnosti požiadaviek. Ukrajina podľa Putina nie je pripravená „hľadať vzájomne prijateľné riešenia“. (afp, tasr)

X X X

Macron a Le Penová sa v posledný deň kampane zamerali na nerozhodnutých voličov

Finalisti prezidentských volieb vo Francúzsku – prezident Emmanuel Macron a líderka krajnej pravice Marine Le Penová – sa v piatok v posledný deň predvolebnej kampane snažili osloviť najmä nerozhodnutých voličov.

Macron si za miesto stretnutia s voličmi vybral mesto Figeac v juhofrancúzskom departemente Lot, kde sa v prejave vyslovil za „zmierenie“ medzi mestami a vidiekom. Prisľúbil radikálne zlepšenie verejných služieb vrátane zdravotnej starostlivosti a dopravy v malých a stredne veľkých vidieckych mestách. Uviedol, že mimo veľkých miest chýbajú investície – najmä do zdravotníctva.

Svoju súperku Marine Le Penovú obvinil z vyvolávania nenávisti a rozdeľovania spoločnosti. „Nezjednotíme krajinu tým, že budeme sľubovať všetko a financovať nič. Nevyhráme žiadnu bitku na základe nedorozumení a lží a nedosiahneme žiadny sociálny pokrok, ak zároveň nevysvetlíme, ako sa financuje,“ zdôraznil Macron.

Francúzi volia v nedeľu

Nadchádzajúce voľby Macron označil za „referendum“ o tom, či sú občania za sekulárnu a jednotnú republiku alebo proti nej. Prezentoval sa ako strážca demokratických hodnôt a právneho štátu a naznačil, že Le Penová predstavuje hrozbu pre slobodu slova.

Le Penová sa s voličmi stretla v bašte svojich prívržencov – v severofrancúzskom departemente Pas-de-Calais, kde v prvom kole zvíťazila so ziskom 38,68 percenta hlasov.

Stretnutia s voličmi začala v meste Étaples neďaleko známeho letoviska Le Touquet, čo je volebný obvod, kde zvykne voliť Macron. Le Penová svoju kampaň ukončí v meste Abbeville v departemente Somme.

V piatok tam v jednom zo svojich vystúpení slovne zaútočila na Macrona, keď povedala, že v nedeľu si volič pri volebných urnách bude môcť vybrať: buď „Macron alebo Francúzsko“.

Kritizovala aj Macronovu plánovanú dôchodkovú reformu, ktorú označila za snahu prinútiť Francúzov pracovať večne. „Francúzi s Emmanuelom Macronom budú pracovať doživotne,“ povedala Le Penová. Macronovu reformu označila za „hlbokú sociálnu nespravodlivosť“.

Bude to tesné

Macron v snahe prilákať na svoju stranu voličov z robotníckej triedy, ktorí v prvom kole odovzdali približne 7,7 milióna hlasov ľavicovému kandidátovi Jeanovi-Lucovi Mélenchonovi, zmiernil svoj plán postupne zvýšiť vek odchodu do dôchodku vo Francúzsku na 65 rokov. Macron – bývalý bankár, ktorého kritici vykresľujú ako priateľa bohatých a utláčateľa chudobných – totiž najnovšie tvrdí, že pred rozhodnutím o novej hranici pre odchod do dôchodku sa poradí s odbormi, uvádza agentúra AP.

Od polnoci nebude môcť ani jeden z kandidátov poskytovať rozhovory, distribuovať letáky ani organizovať akcie v rámci predvolebnej kampane.

Volebné miestnosti sa otvoria v nedeľu o 08.00 h SELČ a zatvoria sa o 19.00 h SELČ vo väčšine obcí a miest Francúzska, ale vo veľkých mestách bude možnosť voliť do 20.00 h SELČ. Vo francúzskych zámorských územiach sa hlasovanie začne už v sobotu SELČ.

Prieskumy zverejnené vo štvrtok a piatok – po stredajšej televíznej diskusii – svedčia o tom, že Macron by mohol získať 55,5 až 57,5 percenta hlasov, zatiaľ čo Le Penovej podpora sa pohybuje medzi 42,5 a 44,5 percentami.

Televízia BFM poznamenala, že ide o tesnejší rozdiel ako v roku 2017, keď sa Macron a Le Penová tiež stretli v druhom kole prezidentských volieb, aktuality.sk

X X X

Škoda, ktorá vznikla úhynom rýb na rieke Kysuca, môže dosahovať desaťtisíce eur

Podľa hydrobiológa bolo okrem usmrtenia dospelých jedincov rýb zmarené aj ich rozmnožovanie.

TURZOVKA/KYSUCE: Ekologickú ujmu pondelkového úhynu rýb v rieke Kysuca odhaduje Štátna ochrana prírody na desaťtisíce eur. Neznámy páchateľ tu jazdou autom v koryte rieky usmrtil viac ako tristo rýb.

Išlo o dospelé jedince podustvy severnej, väčších ako tridsať centimetrov, ktoré sa v tom období v rieke zhromažďovali z dôvodu rozmnožovania: „Spoločenská hodnota tohto druhu je stanovená na sto eur za jedinca, preto sa v prípade niekoľkých stoviek usmrtených jedincov spôsobená ekologická ujma môže pohybovať v desiatkach tisíc eur,“ vysvetľuje Juraj Hajdú, hydrobiológ štátnych ochranárov.

Zmarené rozmnožovanie

Okrem usmrtenia jedincov generačných rýb došlo s veľkou pravdepodobnosťou aj k zmareniu rozmnožovania rýb, čím možno podľa ochranárov predpokladať ďalšie škody.

Počas veľkonočného víkendu Enviropolícia vyšetrovala v okrese Čadca nepovolenú jazdu motorovým vozidlom v koryte rieky Kysuca, ktorej následkom bol enormný úhyn rýb.

Ján Korňan, riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce dodáva, že jazda motorovým vozidlom v koryte rieky je pre dané skupiny živočíchov a rastlín mimoriadne škodlivá a môže mať na ich populáciu a stav v území nepriaznivý vplyv.

„Na rieke Kysuca evidujeme výskyt chránených druhov rýb a iných živočíchov, vrátane biotopov národného a európskeho významu. Rieka Kysuca zároveň tvorí regionálny vodný biokoridor v zmysle územného systému ekologickej stability okresu Čadca,“ vysvetľuje Korňan.

Okrem podustvy severnej v rieke Kysuca tamojší ochranári evidujú výskyt viacerých chránených druhov živočíchov, napríklad druhy európskeho významu ako je kunka žltobruchá či vydra riečna. Z rýb sú to hlavátka podunajská, hlaváč bieloplutvý či pĺž vrchovský. Z biotopov sa tu nachádzajú vysokobylinné lemové spoločenstvá na poriečnych nivách, na ktoré môže mať jazda motorovým vozidlom rovnako devastačné účinky.

Ohrozený ekosystém

„Jazda v koryte rieky nepoškodzuje teda len jednotlivé druhy, ale celý riečny ekosystém, v ktorom sú jednotlivé zložky navzájom previazané. Napríklad podustva je významnou potravou hlavátky či vydry riečnej – preto poškodenie generačného stáda tejto ryby bude negatívne vplývať i na ďalšie chránené druhy živočíchov,“ upresnil Juraj Hajdú.

Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci ohrozenia a poškodenie životného prostredia. Nevylučuje ani rozšírenie trestného stíhania aj o ďalšie trestné činy.

Enviropolícia naďalej žiada občanov, ktorí by mohli mať informácie k tomuto prípadu, pravdepodobne z víkendu 16. alebo 17. apríla, aby sa obrátili na políciu a poskytli jej ich na bezplatnom čísle 158, aktuality.sk

X X X

Slavomíra Weissa, šéfa drogového gangu zo Serede, odsúdil ŠTS na 24 rokov

Proces v kauze zločineckého drogového gangu Slavomíra Weissa zo Serede sa v piatok skončil vyhlásením rozsudku.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, odsúdil bosa gangu na 24 rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný.

Po rozsiahlom dokazovaní hlavné pojednávanie pokračovalo vo februári záverečnými rečami a v nej Slavomír Weiss pokračoval ešte niekoľko hodín aj v piatok.

Skupina okolo Slavomíra Weissa sa zaoberala distribúciou drog, pričom ide o rozsiahlu trestnú činnosť. Polícia členov zadržala v závere roka 2018 počas akcie Venal.

Proces sa začal v roku 2020, ale nový koronavírus a s tým súvisiace dodržiavanie protiepidemických opatrení sa podpísali pod zmenu termínov jeho konania. Pojednávalo sa v Banskej Bystrici aj v Pezinku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal pôvodne obžalobu na desiatich členov skupiny. Traja z nich boli na úteku a súd voči nim konal ako voči ušlým. Viní ich zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a súvisiacej trestnej činnosti zameranej na výrobu a distribúciu pervitínu, ako aj kokaínu.

Obhajoba od začiatku obžalobu spochybňovala. V piatok z ich strany v súdnej sieni zazneli námietky zaujatosti voči senátu, ktorý rozhodoval o dohode o vine a treste v súvislosti s niektorými členmi skupiny a trvali tiež na prítomnosti Romana K. na procese, ktorého ako ušlého pred pár dňami zadržali v Rumunsku. Senát to zamietol.

Polícia počas prvej akcie Venal pôvodne obvinila 19 osôb. Od roku 2015 mali členovia skupiny zabezpečiť väčšie množstvo prekurzorov v hodnote približne 4,8 milióna eur na výrobu asi 480 kilogramov metamfetamínu v hodnote 16,8 milióna eur, aktuality.sk

X X X

Krajom hrozí, že budú vracať časť peňazí za očkovacie centrá. Je to nespravodlivé, odkazujú

Ministerstvo zdravotníctva žiada od samosprávnych krajov zúčtovanie, ktoré sa má týkať aj paušálov. Tým sa nepáči, že sa podmienky menia za pochodu, rezort zase hovorí o transparentnom nakladaní. Bratislavský kraj varuje, že je ohrozené veľkokapacitné očkovanie v prípadnej ďalšej vlne pandémie na jeseň.

Keď na Slovensko dorazili vakcíny proti covidu a záujem ľudí bol enormný, samosprávne kraje pomohli štátu s očkovaním. Zriadili veľkokapacitné očkovacie centrá a spustili aj výjazdové očkovacie tímy.

Zmluvami sa ministerstvo zdravotníctva zaviazalo, že župám uhradí výdavky na ich vybavenie a prevádzku. A tak sa aj priebežne dialo.

Zavrieť reklamu

Teraz ale samosprávne kraje budú musieť pravdepodobne časť peňazí vrátiť. Jeden kraj to považuje za nespravodlivé, iný za neseriózne a ďalší hovorí, že ak by peniaze museli vracať, tak to pre nich bude veľkým poučením do budúcna.

Financovanie

Veľkokapacitné očkovacie centrá začali vznikať od polovice februára minulého roka. Postupne ich kraje vybudovali 35. V podstate ich zriaďovali na zelenej lúke. Neskôr župy rozbehli aj výjazdové očkovacie tímy, ktorých úlohou bolo dostať vakcínu čo najbližšie k ľuďom v regiónoch.

„Sľúbil som a mienim to aj vykonať, aby boli zaplatené oprávnené náklady, ktoré s tým župy majú,“ vyhlásil začiatkom mája minulého roka minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Koncom toho istého mesiaca rezort uzavrel so župami zmluvy. V nich sa zaviazal, že kraje dostanú na vybavenie centier a ich prevádzku peniaze (zo štátneho rozpočtu). Platby boli dohodnuté sčasti na základe reálnych výdavkov a sčasti ako paušál. Zmluva obsahovala aj konkrétne položky, ktoré bude štát akceptovať.

Napríklad reálne náklady si kraje vykazovali na personál či prenájom priestorov. Na nákup počítačov, ale aj na nákup bežných denných potrieb, ako sú tonery, kancelársky papier či respirátory, im zase ministerstvo dalo presne stanovený paušál.

Nedávno dostali župy od ministerstva list, v ktorom ich žiada, aby do konca apríla zúčtovali peniaze, ktoré im poslalo za minulý rok.

„Pri tomto zúčtovaní Ministerstvo zdravotníctva SR uvažuje o zmene preukazovania paušálnych výdavkov. Pritom paušalizácia výdavkov bola výsledkom mnohohodinových rokovaní medzi VÚC a MZ,“ uviedla hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová.

Ide o to, že župy by po novom mali zúčtovať aj paušál a prípadný rozdiel vrátiť do štátneho rozpočtu.

Vrátenie

O čo v praxi ide, vysvetľuje Košický samosprávny kraj napríklad na nákupe toneru. Na toner dostali určitý paušál, ale keď si rozrátali, koľko toneru reálne použili, tak im vyšlo, že paušál bol vyšší ako to, čo spotrebovali. A tento rozdiel by mali po novom ministerstvu vrátiť naspäť. „Vracať ho nie je potrebné po položkách, ale za daný mesiac ako celok,“ uviedol kraj.

Prešovský samosprávny kraj ponúka aj iný príklad. „Napríklad v prípade, že Prešovský samosprávny kraj zakúpil lacnejšie osobné ochranné pracovné prostriedky, kancelárske potreby, čistiace prostriedky a podobne, ako bolo uvedené v paušále, musí po prácnom prepočítaní všetkých výdavkov alikvotnú časť vrátiť,“ uviedol.

Ďalší prípad spomína zase vedúci oddelenia zdravotníctva Banskobystrického samosprávneho kraja Martin Caudt.

„My sme mnohé z vecí mali prenajaté alebo outsorcované v rámci dodávateľskej služby. Keďže sme ich nekupovali, ale prenajímali, nemáme k nim obstarávací doklad. To, čo nevieme zdokladovať, že sme nakúpili, o to si máme teraz krátiť paušály,“ uviedol Caudt.

Kraj hovorí, že sa im zdalo neefektívne niektoré položky ako laminárny box či defibrilátor nakupovať, keďže by ich po skončení očkovania nevyužili – preto si ich prenajali.

Podľa Caudta stále tiež nevedia, ako to bude s nákladmi na mzdy, pretože Banskobystrický kraj mal vysúťaženú firmu, ktorá dodávala zamestnancov. „Máme faktúry, ale nevieme, či nám ich uznajú,“ hovorí vedúci oddelenia zdravotníctva s tým, že ide o dosť podstatnú položku.

Neuznané

Košický, ale aj Banskobystrický kraj na druhej strane poukazujú na inú vec. A to, že im pri očkovaní vznikli výdavky, na ktoré ale zmluva nemyslela, a teda ostali na pleciach VÚC.

Košický kraj hovorí napríklad o tom, že si na začiatku očkovania nakúpili injekčné striekačky, aby mohli spustiť prevádzku centra, prenajali si autobus, s ktorým chodili na výjazdové očkovanie, alebo zabezpečili letáky na podporu očkovania. Prenájom autobusu, injekčné striekačky ani letáky nie sú zahrnuté v zmluve, a preto im ich neuhradili.

„Nezdá sa nám spravodlivé, že jedno musíme vrátiť a iné položky, ktoré boli vynaložené na očkovanie a jeho podporu, nám uznať nechcú,“ hovoria kompetentní z Košického kraja.

Caudt zase hovorí o veľkých klimatizačných jednotkách, ktoré pri 30-stupňových teplotách potrebovali v jedálňach či telocvičniach, kde mali zriadené očkovacie centrá. Ani s touto položkou zmluva nepočítala.

Transparentné nakladanie

Zmluva medzi ministerstvom a krajmi počíta aj s možnosťou, že k zúčtovaniu príde, a to v prípade, ak sa nepodarí náklady refundovať z peňazí Európskej únie, a teda zostanú na „triko“ štátneho rozpočtu. To sa aj stalo.

Ministerstvo malo župám povedať, že z Únie peniaze nebudú, a tak majú všetko rozpočítať na reálne náklady, pretože náš zákon paušál nepozná.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) hovorí, že povinnosť zúčtovania týchto peňazí vyplýva z pokynu rezortu financií na zúčtovanie finančných vzťahov so štátnym rozpočtom za rok 2021.

Dôvodom je podľa hovorkyňe rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej transparentné nakladanie s peniazmi, a teda aby sa to, čo sa neminulo, vrátilo naspäť do štátneho rozpočtu.

„Cieľom ministerstva je, aby samosprávne kraje mali zaplatené náklady, ktoré mali vynaložené na dané oblasti v súlade s uzatvorenými zmluvami. S cieľom transparentného narábania s verejnými financiami sa aktualizovalo rozhodnutie a požiadali sme samosprávne kraje o zdokladovanie vynaložených nákladov, nakoľko sú financované zo štátneho rozpočtu,“ uviedla Eliášová.

Do budúcna

Nitriansky kraj hovorí, že neplánuje vracať žiadne peniaze. „Vyúčtovania boli priebežne mesačne zasielané, kontrolované, upravované a konzultované s ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla Prekopová.

Podľa Prešovského samosprávneho kraja je to nespravodlivé, pričom hovorí, že samotná zmluva sa kreovala neprimerane dlho a ministerstvo neakceptovalo pripomienky zo strany samosprávnych krajov, tlačilo však na rýchle spustenie očkovania.

“Považujeme to za neseriózne, nakoľko sa pravidlá zmenili za pochodu a vopred dohodnuté preplácanie už dnes podľa ministerstva neplatí,” uviedla zase hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

Kraje podľa jej slov vynaložili na zabezpečenie vakcinačných centier a celkovo priebehu očkovania oveľa viac prostriedkov, ako im bolo preplácané zo strany ministerstva a teraz aj tieto prostriedky plánujú krátiť.

Aj Bratislavský kraj hovorí, že si mysleli, že model financovania je jasne definovaný a nemenný. „V súčasnosti sa však javí, že sa bude modifikovať, a to spôsobom, s ktorým nebudú samosprávne kraje spokojné. Pokiaľ nepríde k dohode a naplneniu pôvodných očakávaní, hrozí, že samosprávne kraje budú na prevádzke očkovacích centier stratové. Zároveň je ohrozené aj veľkokapacitné očkovanie v prípadnej ďalšej vlne pandémie na jeseň,“ uviedol hovorca Bratislavského samosprávneho kraja Michal Feik.

To, že štát by v takomto prípade mohol v budúcnosti naraziť, naznačuje aj trenčianska župa.

„Ak by mal Trenčiansky samosprávny kraj za vakcináciu vracať finančné prostriedky, bude to pre nás veľké poučenie a varovanie do budúcna pri rozhodovaní o realizácii úloh nad rámec zákonom stanovených kompetencií samosprávnych krajov,“ uviedla hovorkyňa úradu Lenka Kukučková.

Kraje zatiaľ nemajú vypočítané, koľko peňazí by mohli vracať. Minimálne Banskobystrický kraj hovorí, že to môže byť viac ako 100-tisíc eur. Zúčtovanie ešte stále prebieha, termín je do konca apríla. Rovnako tak bežia ešte aj rokovania s ministerstvom zdravotníctva.

Vyššie územné celky očakávajú od rezortu nové metodické usmernenie k vyúčtovaniu, aktuality.sk

X X X

Wimbledon si robí, čo chce, kritizuje Zverev. Rubľov ponúkol protinávrh

  Nemecký tenista Alexander Zverev kritizoval vylúčenie ruských a bieloruských tenistov z grandslamového Wimbledonu.

 Organizátori podujatia potvrdili zákaz v stredu v reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine.

„Toto rozhodnutie ukázalo, že tenisový svet nedrží pohromade. Malo platiť len to, že ruskí tenisti nebudú môcť hrať pod svojou vlajkou. Wimbledon si robí čo chce,“ uviedol zlatý olympijský medailista z Tokia pre DPA.

„Ak nemôžete ako špičkový hráč štartovať na grandslame, nedávajú zmysel ani svetové rebríčky,“ dodal 25-ročný Zverev, ktorého rodičia pochádzajú z Ruska.

All England Lawn Tennis Club (AELTC) svojím rozhodnutím zabránil v štarte hráčom svetového kalibru ako napríklad Daniil Medvedev či Andrej Rubľov.

Okrem toho sa dostal pod paľbu kritiky zo strany ATP a WTA, Novaka Djokoviča i legendárnej americkej tenistky Billie Jean Kingovej.

Rubľov, ôsmy hráč svetového rebríčka, označil vylúčenie svojich krajanov a Bielorusov za „úplnú diskrimináciu“.

„Dôvody, ktoré nám uviedli, nedávajú zmysel. Sú nelogické,“ nechal sa počuť z turnaja ATP v Belehrade.

Hovoril o virtuálnom stretnutí medzi organizátormi Wimbledonu a dotknutými hráčmi. Rubľov im vraj podal protinávrh.

Vedel by si predstaviť, že by všetci ruskí a bieloruskí hráči podpísali spoločné vyhlásenie o tom, že peňažné odmeny, ktoré zarobia na londýnskom grandslame, budú venované na humanitárnu pomoc „pre rodiny a deti, ktoré trpia“.

Zdôraznil, že ruskí a bieloruskí tenisti chcú súťažiť.

„Nie sme tu na to, aby sme sa rozprávali o politike. Pretože o tomto nič neviem. Som Rus, narodil som sa v Rusku a celý život som prežil v tejto krajine. Jednoducho len chcem ukázať, že sme dobrí ľudia.

V mojom prípade sa len snažím byť pokorný a snažím sa vzdelávať správnym spôsobom. Dúfam teda, že je všetko jasné,“ dodal 24-ročný moskovský rodák./agentury/

X X X

 Bývalý šéf Petra Sagana sa pustil do Putina a Ruska: Všetko v celej krajine je na ho…

 Slovenský cyklistika Peter Sagan strávil v tíme Tinkoff dve sezóny. Za ten čas získal svoje prvé dva majstrovské tituly a dva zelené dresy na Tour de France, triumfoval na Tour of Flanders i Gent-Wevelgem. Keď Oleg Tiňkov opúšťal svet dvoch rýchlych kolies, tak vyhlásil, že je hrdý na Petra Sagana.

Oleg Tiňkov je jeden z najznámejších ruských podnikateľov. V roku 2006 založil Tinkoff Bank. A hoci tento ruský veľkopodnikateľ s miliardovým portfóliom patrí medzi kritikov súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina, ani on sa po invázii na Ukrajinu nevyhol sankciám Západu.

„Nevidím nikoho, kto by ťažil z tejto šialenej vojny! Umierajú nevinní ľudia a vojaci,” napísal na úvod 54-ročný Oleg Tiňkov v ruštine na Instagrame a pridal plačúci emotikon.

„Keď generáli vytriezvejú z opice, uvedomia si, že majú po*ratú armádu. Ako môže byť armáda dobrá, keď všetko ostatné v krajine je na ho*no a utopené v rodinkárstve, lokajstve a servilite?” poznamenal Oleg Tiňkov, ktorého majetok pred ruskou inváziou na Ukrajinu odhadovali na viac ako 4,4 miliardy dolárov. Odvtedy však podľa magazínu Forbes stratil status miliardára, keďže akcie jeho banky klesli.

„Predstavitelia Kremľa sú šokovaní, že nielen oni, ale ani ich deti nepôjdu toto leto k Stredozemnému moru. Podnikatelia sa snažia zachrániť aspoň to, čo im ešte ostalo z ich majetku. Samozrejme, že sú v Rusku blbci, ktorí ťažia zo ‚Z’, ale blbcov je v každej krajine 10 %. A 90 % Rusov je proti tejto vojne,” pričom veľkými písmenami zdôraznil slovo proti.

„Drahý ‚kolektívny Západ’, prosím, pomôžte zastaviť Putina, aby si zachránil tvár a ukončil tento masaker. Prosím, buďte racionálnejší a ľudskejší,” dodal na záver.

Tinkoff Bank vo vyhlásení uviedla, že nebude komentovať „súkromný názor” svojho zakladateľa s tým, že o značke už nerozhoduje, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.