Guterres: Ľudstvo jedno nedorozumenie od jadrovej vojny. V kauze Súmrak podľa Žilinku k prieťahom

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok upozornil, že ľudstvo je „iba jedno nedorozumenie od jadrového zničenia“. Svet podľa neho v súčasnosti čelí najväčšej hrozbe od vrcholu studenej vojny. TASR správu prevzala od agentúry AFP. „Doposiaľ sme mali mimoriadne šťastie. Avšak šťastie nie je stratégia. Nie je ani štítom pred geopolitickým napätím, ktoré prerastá do jadrového konfliktu,“ povedal Guterres na začiatku desiatej konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

Ľudstvo je dnes podľa šéfa OSN „iba jedno nedorozumenie, jeden chybný výpočet od jadrového zničenia“. Preto vyzval národy, aby „uviedli ľudstvo na novú cestu k svetu bez jadrových zbraní“.

Odstránenie ako jediná záruka

Zmluva o nešírení jadrových zbraní vstúpila do platnosti v roku 1970. Konferencia signatárskych štátov na pôde OSN bolo od roku 2020 niekoľkokrát odložené pre pandémiu ochorenia COVID-19. Súčasná schôdzka potrvá do 26. augusta.

Guterres povedal, že konferencia je „príležitosťou na posilnenie“ a prispôsobenie zmluvy voči znepokojivej situácii vo svete. Poukázal tiež na rusko-ukrajinský konflikt i na napätie na Kórejskom polostrove a na Blízkom východe.

 „Odstránenie jadrových zbraní je jedinou zárukou, že nebudú nikdy použité,“ uviedol generálny tajomník OSN. Dodal, že plánuje navštíviť japonskú Hirošimu na výročie zhodenia atómovej bomby 6. augusta 1945.

„Takmer 13 000 jadrových zbraní sa v súčasnosti nachádza v arzenáli krajín po celom svete. To všetko v čase, keď riziká šírenia (týchto zbraní) narastajú a nástroje, ktoré majú zabrániť eskalácii, slabnú,“ pripomenul Guterres.

Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Spojené štáty, Čína, Rusko, Británia a Francúzsko – sa v januári zaviazalo k zabráneniu ďalšieho šírenia jadrových zbraní, píše AFP. Na poslednej konferencii NPT v roku 2015 neboli krajiny pri podstatných otázkach schopné dosiahnuť dohodu, pripomína AFP./agentury/

X X X

Jadrová vojna by nemala víťaza, tvrdí Putin. Blinken: Strašíte svet

 Jadrová vojna by nemala víťaza a nikdy by nemala byť rozpútaná, uviedol v pondelok ruský prezident Vladimir Putin v liste adresovanom účastníkom konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), informuje agentúra Reuters.

 „Vychádzame z toho, že jadrová vojna nemôže mať víťaza a nikdy nemôže byť rozpútaná a vystupujeme za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť pre všetkých členov medzinárodného spoločenstva,“ uviedol Putin v liste.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na konferencii NPT Rusko obvinil zo zastrašovania a vyhrážania sa jadrovými zbraňami. Blinken povedal, že „v našom svete nie je miesto pre zastrašovanie alebo vydieranie jadrovými zbraňami“.

Obavy medzinárodného spoločenstva v súvislosti s jadrovou konfrontáciou vzrástli po tom, čo Rusko 24. februára vpadlo na Ukrajinu. Putin v tom čase totiž poukázal na ruský jadrový arzenál a varoval akúkoľvek mocnosť, aby nezasahovala do situácie.

Putin hrozí nevídanými následkami

„Ktokoľvek, kto sa nám postaví, by mal vedieť, že odpoveď Ruska bude okamžitá… Bude to mať také následky, s akými ste sa vo svojich dejinách ešte nestretli,“ vyhlásil vo februári Putin a o niekoľko dní neskôr nariadil uviesť jadrové zbrane do stavu pohotovosti.

 Vojna na Ukrajina spôsobila najväčší nárast geopolitického napätia od kubánskej krízy v roku 1962. Ruskí aj americkí politici začali verejne hovoriť aj o riziku vzniku tretej svetovej vojny, píše Reuters.

Ruská vojenská doktrína umožňuje použitie jadrových zbraní v prípade udalosti, ktoré by pre ruský štát predstavovali existenčnú hrozbu.

Len za extrémnych okolností

Blinken dnes tiež zdôraznil význam Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) a poukázal aj na hrozby zo Severnej Kórey a Iránu. „Stretávame sa v kritickej chvíli. KĽDR pokračuje v rozširovaní svojho nezákonného jadrového programu a pokračuje v provokáciách voči regiónu,“ povedal šéf americkej diplomacie, ktorého citovala agentúra Jonhap.

Na ceste jadrovej eskalácie podľa jeho slov naďalej zostáva aj Irán. Blinken pri tejto príležitosti povedal, že obnovenie iránskej jadrovej dohody z roku 2015 by bolo najlepším výsledkom pre USA, Irán i celý svet, uviedla agentúra Reuters.

 Americký minister zahraničných vecí zdôraznil, že USA by zvažovali použitie jadrových zbraní len za extrémnych okolností, ak by boli ohrozené životne dôležité záujmy USA alebo ich spojencov.

Washington i Soul viackrát upozornili, že KĽDR sa pripravuje na v poradí siedmy jadrový test. Zatiaľ posledný uskutočnila v roku 2017. Spojené štáty už túto izolovanú krajinu varovali, že ak takýto test uskutoční, nasledovať bude „rýchla a rázna“ reakcia.

Severná Kórea odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní ešte v roku 2003, píše Jonhap./agentury/

 X X X

Sulík s dohodou mešká. Domácnostiam hrozí nárast účtov za energie o skoro 1800 eur, varuje regulátor

 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozornil, že regulované ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov na budúci rok vychádzajú z indexu trhových cien elektriny za obdobie od 1. augusta do 30. septembra.

 Stále však chýbajú pravidlá na implementáciu memoranda o porozumení so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE). Bez prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1782 eur, zdôraznil v pondelok ÚRSO.

„Keďže v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob, ako bude elektrina z memoranda (alebo finančný výnos z nej) sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich právne záväzných pravidiel,“ upozornil úrad.

Pokiaľ dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená povinnosť odoberať elektrinu aj na základe memoranda, môže vzniknúť riziko nedodania zlacnenej elektriny z memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov. Druhá možnosť je, že si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

„Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Aby sa znížili riziká, odporúča ÚRSO zvážiť implementáciu memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcimi predpismi./agentury/

X X X

Generál Macko: Do vojny na Ukrajine sa Rusom raketa Zirkón veľmi nehodí

 Rusko pokračuje v tom, že sa chváli zbraňami, ktoré síce vyzerajú hrozivo, ale ich reálne nasadenie do vojny na Ukrajine je otázne.

 Šéf Kremľa Vladimir Putin oznámil, že ruské námorníctvo dostane počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov nové nadzvukové rakety Zirkón. Prezident cez víkend v prejave na oslavách Dňa námorníctva v Petrohrade vyhlásil, že oblasť ich nasadenia bude závisieť od ruských záujmov.

V príhovore Putin ani raz priamo nespomenul Ukrajinu. Slovenský generál vo výslužbe Pavel Macko pochybuje o nasadení rakiet Zirkón do vojny. „Zirkón by bol hrozbou pre USA na mori. Použiť ho s konvenčnou hlavicou na ukrajinské pozemné ciele by bolo dobré iba na testovanie. Zirkón je ofenzívna raketa, ktorá môže zničiť protivníka, ale neochráni ruské lode v Čiernom mori,“ pripomenul na sociálnej sieti Twitter Macko.

Macko pripomína, že ruské námorníctvo je v Čiernom mori zraniteľné po potopení krížnika Moskva a po tom, čo Kyjev získal drony a britské protilodné strely Harpoon. „Zirkóny, (ak sú reálne), zvýšia ofenzívnu silu ruského námorníctva, ale nedovolia mu beztrestne priblížiť sa k ukrajinským brehom,” zhodnotil Macko.

O účinnosti hypersonických rakiet, ktoré má mať Moskva k dispozícii, sa vedie veľa debát. „Nové ruské zbrane, ktoré by mali zasiahnuť západnú Európu, sú možno trochu rýchlejšie. Ale nemenia strategickú rovnováhu. Moskva sa nimi chváli, aby Európe nahnala strach, čo by malo viesť k tomu, že nebude podporovať Ukrajincov,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Pravdu Alexander Bollfrass z zürišského Centra pre bezpečnostné štúdie, ktorý pôsobil aj na Harvardovej či Princetonskej univerzite.

  Admirál Gorškov bude prvou, ktorá pôjde do bojovej služby s týmito skvelými zbraňami na palube,“ povedal Putin. „Kľúčovou otázkou je, aby ruské námorníctvo bolo bleskurýchlo schopné reagovať na všetkých, ktorí sa rozhodnú obmedziť jeho suverenitu a slobodu,“ vyhlásil ruský prezident.

Zirkón je podľa minulých vyhlásení ruskej armády schopný dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a pri dolete do tisíc kilometrov môže zasiahnuť námorné aj pozemné ciele. Raketu v priebehu posledných 12 mesiacov vrámci testov odpaľovali z lodí či z ponoriek.

Šéf politickej poradenskej firmy Rasmussen Global Fabrice Pothier nepredpokladá, že Moskva bude schopné nasadiť Zirkóny vo väčšom množstve. Rusko od začiatku invázie proti Ukrajine čelí západným sankciám, ktoré zasiahli aj jeho vojenský priemysel.

„Myslím si, že je jasné, že v prípade akýchkoľvek zbraňových systémov budú mať Rusi reálne ťažkosti pri výrobe väčšieho počtu vzhľadom na to, že čelia reálnej technologickej blokáde a nebudú mať prístup k tým druhom technológií a mikročipov, ktoré sú potrebné na produkciu tohto druhu zbraní,“ povedal Pothier pre televíziu Sky News./agentury/

X X X

 Rusko zrejme presunie časť jednotiek zo severu Donbasu na juh Ukrajiny

 Britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej zvodke o vývoji vojny na Ukrajine uviedlo, že Rusko pravdepodobne presunie značnú časť svojich jednotiek zo severného sektora Donbasu na južnú Ukrajinu. Na svojom webe o tom v pondelok informoval britský denník The Guardian.

Podľa Londýna Rusko upravuje plán svojej ofenzívy na Donbase po tom, čo sa jeho jednotkám nepodarilo dosiahnuť rozhodujúci operačný prielom v súlade s plánom, ktorý sa snažili plniť od apríla.

Británia predpokladá, že Rusko považuje za zraniteľný aj front v Záporožskej oblasti a bude sa ho snažiť posilniť.

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) si ruské jednotky vytvárajú podmienky na útok na Charkov a Charkovskú oblasť, čo sa prejavuje obnovením lokalizovaných pozemných útokov v oblasti ležiacej severozápadne a juhozápadne od mesta Izium.

Podľa názoru amerických expertov je však nepravdepodobné, že by sa ruským silám podarilo dobyť Charkovskú oblasť alebo Charkov – druhé najľudnatejšie mesto na Ukrajine –, a to vzhľadom na tempo postupu ruských jednotiek v Donbase a pretrvávajúce problémy so živou silou a logistikou.

 Ukrajinský vojenský analytik Oleh Ždanov podľa agentúry AP poznamenal, že zintenzívnením útokov na juhu Ukrajiny Kyjev donútil Rusko, aby rozložilo svoje sily.

„Ruské vojenské velenie bolo postavené pred dilemu: pokúsiť sa presadiť ofenzívu v Doneckej oblasti alebo vybudovať obranu na juhu,“ vysvetlil Ždanov. Dodal, že pre ruské jednotky bude „ťažké plniť obe úlohy súčasne dlhý čas.“

Poznamenal, že namiesto toho, aby sa Ukrajinci pokúsili o masívnu, totálnu protiofenzívu, snažia sa podkopať ruskú armádu na juhu sériou úderov na jej muničné a palivové sklady a iné významné objekty.

Páľ, páľ, páľ. Británia posiela Ukrajine ďalšie húfnice

Mykola Sunhurovskyj z kyjevského Razumkovovho centra pre hospodársky a politický výskum (UCEPD) poznamenal, že kapacity ukrajinskej armády boli posilnené západnými zbraňami, ktoré umožňujú dosiahnuť ciele ďaleko za frontovou líniou a s vysokou mierou presnosti.

Ukrajina dostala približne desiatku amerických ľahkých raketometov HIMARS a použila ich na údery na ruské muničné sklady, ktoré sú nevyhnutné na udržanie palebnej prevahy Moskvy.

Systémy HIMARS majú dosah 80 kilometrov, čo Ukrajincom umožňuje zasiahnuť ruské jednotky z miesta mimo dosahu väčšiny systémov ruského delostrelectva.

„Je to veľká výhoda,“ povedal Sunhurovskyj. „Ukrajinci začali zasadzovať presné údery na ruské sklady, veliteľské stanovištia, železničné stanice a mosty, čím ničia logistické reťazce a podkopávajú ruské vojenské kapacity,“ vysvetlil.

Ukrajinské údery na muničné sklady zaskočili ruskú armádu a prinútili ju presunúť materiál na viaceré miesta a ďalej od bojových oblastí, čím sa predĺžili zásobovacie trasy, znížila sa ruská palebná prevaha a pomohlo sa spomaliť ruská ofenzíva na východe, dodal ukrajinský analytik.

 Bývalý veliteľ britských tankových jednotiek Justin Crump, ktorý vedie strategickú poradenskú spoločnosť Sibylline, si podľa AP myslí, že ruská armáda podcenila hrozbu, ktorú predstavujú raketomety HIMARS, a nechala svoje muničné sklady na známych miestach odkryté.

„Mysleli si, že ruská protivzdušná obrana tieto rakety zostrelí. A to sa nestalo,“ konštatoval Crump.

Dodal, že v sérii útokov, ktoré pomohli zvýšiť morálku ukrajinskej armády, Ukrajina opakovane použila systémy HIMARS aj na zasiahnutie dôležitého mosta cez rieku Dneper v Chersonskej oblasti, čím prerušila premávku po ňom a vyvolala potenciálne problémy so zásobovaním ruských jednotiek v tejto oblasti.

Ukrajinský vojenský analytik Ždanov označil tento most za základný článok pre zásobovanie ruských jednotiek na pravom brehu rieky Dneper.

 AP podotkla, že Rusko môže na prepravu zásob a posíl pre svoje jednotky v Chersone využívať ešte druhý most cez Dneper, ktorý leží severne od Krymského polostrova anektovaného Ruskom v roku 2014. Údery Ukrajiny však ukázali zraniteľnosť Ruska a oslabili jeho pozíciu v regióne.

Súčasná situácia vytvára pre Ukrajinu príležitosť, aby zasadila Rusom „zdrvujúci úder a zatlačila ich,“ povedal Crump s tým, že šance, že sa o to Ukrajina pokúsi, je väčšia než kedykoľvek doteraz.

Crump poznamenal, že samotná perspektíva veľkej ukrajinskej protiofenzívy na juhu krajiny Kyjevu pomohla, keďže prinútila ruské velenie, aby odklonilo časť svojich jednotiek z hlavného bojiska na východe Ukrajiny./agentury/

X X X

V kauze Súmrak došlo podľa Žilinku k prieťahom. Lipšic to odmieta

Generálny prokurátor Maroš Žilinka už preskúmal prípad Súmrak expremiéra Roberta Fica a jeho spoluobvinených. Predseda Smeru sa totiž sťažoval, že Úrad špeciálnej prokuratúry úmyselne odmieta rozhodnúť o jeho sťažnosti a snaží sa podať na súd obžalobu bez toho, aby sa prípad mohol dostať na Žilinkov stôl. Ten napokon prieťahy vo vyšetrovaní objavil a špeciálnej prokuratúre Daniela Lipšica len uložil povinnosť rozhodnúť o sťažnosti Fica a jeho spoluobvinených.

 Žilinka si trestný spis Fica obvineného zo založenia zločineckej skupiny vyžiadal len minulý týždeň. Urobil tak po tom, čo predseda Smeru zverejnil video z dovolenky a sťažoval sa na postup Úradu špeciálnej prokuratúry. Prekážalo mu najmä to, že prokuratúra od 22. apríla nerozhodla o jeho sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Zverejnil dokonca otvorený list adresovaný dozorovému prokurátorovi Matúšovi Harkabusovi, kde mu napísal, že „vaša nečinnosť, na ktorú vás upozorňujem, je prejavom, že dozorujete politický vykonštruovaný a zinscenovaný proces“, napísal v otvorenom liste jeden z Ficových advokátov Ľubomír Hlbočan.

Rýchlo preskúmať

Generálny prokurátor zareagoval pohotovo a spis si rovno vyžiadal na kontrolu. „Na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní zástupcu špeciálneho prokurátora o sťažnosti obvineného R. F. proti uzneseniu o vznesení obvinenia si generálny prokurátor Slovenskej republiky vyžiadal spisový materiál, ktorý bol z Úradu špeciálnej prokuratúry predložený dnes v popoludňajších hodinách,“ vysvetlila 26. júla Žilinkov krok hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

 Žilinka napokon Ficovi sčasti vyhovel. „Preskúmaním veci generálny prokurátor Slovenskej republiky dospel k záveru, že konanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia nebolo plynulé a došlo k neodôvodneným prieťahom v celkovej dĺžke 55 kalendárnych dní, z ktorých bolo 38 pracovných,“ informovala Generálna prokuratúra.

Policajný vyšetrovateľ podľa Žilinku napriek splneniu zákonných podmienok nepredložil prokurátorovi špeciálnej prokuratúry vyšetrovací spis spolu so sťažnosťami obvinených, ktoré boli riadne odôvodnené, k 16. máju 2022 bezodkladne, ale až prípisom zo dňa 15. júna 2022, doručeným Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 21. júna 2022. „Tento postup vyšetrovateľa Policajného zboru predstavoval prieťah v konaní v dĺžke 29 kalendárnych dní, z ktorých bolo 21 pracovných,“ spočítal Žilinka.

Bezodkladne rozhodnúť

Okrem policajta však svoju prácu príliš poctivo neurobil ani dozorový prokurátor Harkabus. Ten totiž nemohol o sťažnostiach Fica a jeho spoluobvinených rozhodnúť sám, ale musel ich predložiť svojmu nadriadenému. Aj keď sťažnosti dostal ešte 21. júna, zástupcovi špeciálneho prokurátora ich poslal až takmer o mesiac neskôr.

„Hoci mu v tom nič nebránilo, urobil tak až dňa 18. júla 2022 po tom, čo mu boli dňa 13. júla 2022 doručené žiadosti obvinených o preskúmanie postupu pri rozhodovaní o sťažnostiach. Konanie dozorového, resp. jeho zastupujúceho prokurátora, v dôsledku ktorého nemal orgán príslušný na rozhodnutie sťažnosti so spisom k dispozícii, tak nebolo plynulé a spôsobilo prieťah v dĺžke 26 kalendárnych dní, z toho 17 pracovných dní,“ dodáva Žilinka.

 „Na základe zistení generálny prokurátor Slovenskej republiky uložil povinnosť orgánu príslušnému na rozhodnutie o sťažnostiach bezodkladne rozhodnúť (ak sa tak už medzičasom nestalo) a špeciálnemu prokurátorovi prijať účinné opatrenia, aby v budúcnosti k obdobným porušeniam zákona nedochádzalo,“ rozhodol Žilinka, ktorý ešte na záver upozornil, že predmetom preskúmania veci nebola zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia.

Fico a Kaliňák od 19. apríla čelia obvineniu zo zločinu založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom aj pre opakovaný zločin ohrozenia daňového tajomstva. Všetci štyria vinu odmietajú a tvrdia, že ide o politicky motivovaný proces, ktorý riadi predseda OĽaNO Igor Matovič a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Ohrozenia daňového tajomstva sa mala táto štvorica dopustiť v súvislosti s údajnými daňovými podvodmi súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a exprezidenta Kisku. Fico totiž v čase, keď týchto podnikateľov riešila polícia, verejne prezentoval aj informácie, ktoré neboli verejné a nemohol ich legálne získať ani ako predseda vlády.

ÚŠP: Vyšetrovateľ NAKA a dozorový prokurátor konajú bez prieťahov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) konajú v kauze Súmrak bez prieťahov. Vyplýva to zo stanoviska ÚŠP zverejneného na sociálnej sieti.

Špeciálna prokuratúra priblížila, že sťažnosti obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia boli podané v tretej dekáde mesiaca apríl a vyšetrovateľ NAKA ich predložil na ÚŠP 21. júna. „Dôvodom pre tento postup bola skutočnosť, že obhajca JUDr. Michal Mandzák (obvinených N. B. a T. G.) v podanej sťažnosti uviedol, že túto chce odôvodniť, a keďže tak po dlhšiu dobu neučinil, vyšetrovateľ predložil dňa 21. júna 2022 sťažnosti na rozhodnutie,“ argumentuje ÚŠP. Ďalej uviedol, že spisový materiál je podľa obvyklého postupu orgánov činných v trestnom konaní predložený dozorovému prokurátorovi až po odôvodnení sťažností obvinených.

„Zároveň je potrebné brať do úvahy, že vyšetrovateľ má povinnosť podané sťažnosti vyhodnotiť a v prípade, ak ich považuje za dôvodné, im vyhovieť. Tento proces si vyžaduje adekvátny čas, ktorý zodpovedá rozsiahlosti spisového materiálu a podaných sťažností,“ zdôraznila špeciálna prokuratúra. Ako ďalej podotkla, z dôvodu rozsiahlosti spisového materiálu dozorový prokurátor ÚŠP vyšetrovací spis preskúmal a s navrhovanou právnou argumentáciou predložil 16. júla poverenému zástupcovi špeciálneho prokurátora na rozhodnutie o podaných sťažnostiach obvinených.

„Zdôrazňujeme, že doposiaľ neuplynula lehota stanovená opatrením špeciálneho prokurátora na rozhodovanie o sťažnosti, preto ani v konaní dozorového prokurátora nemožno hovoriť o žiadnych prieťahoch,“ vyhlásil ÚŠP. V tejto súvislosti tiež uviedol, že vyšetrovanie v tejto veci prebieha bez prieťahov a bolo skončené do štyroch mesiacov od vznesenia obvinenia.

„Rovnako poukazujeme na skutočnosť, že v zmysle príkazu generálneho prokurátora je príslušný na preskúmavanie prieťahov prokurátora výlučne bezprostredne nadriadený prokurátor – v danom prípade vedúci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu ÚŠP,“ zdôraznila prokuratúra s tým, že preskúmavať postup vyšetrovateľa vrátane prieťahov v konaní je príslušný výlučne prokurátor vykonávajúci dozor v prípravnom konaní. „V danej veci teda nie je oprávnený konať ani špeciálny prokurátor, ale ani generálny prokurátor,“ upozornil ÚŠP./agentury/

X X X

Prvý rok Najvyššieho správneho súdu. Rozbehli sme sa veľmi úspešne, hodnotí jeho predseda Pavol Naď

Venuje sa sporom občanov so štátom a tak chráni ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov. Najvyšší správny súd síce vyplynul z jednej z najdôležitejších kapitol vládneho programu, jeho vznik však kvôli nedostatku sudcov nebol vyslovene hladký. „V živote som neprežil také náročné obdobie ako od svojho menovania,“ zhodnotil predseda súdu Pavol Naď. Po prvom roku svojej existencie sa však vynaložené úsilie ukazuje ako dobrá voľba. Súdu sa totiž darí rozhodovať všetko a včas.

 Najvyšší správny súd SR. Dočasne sídli na Mliekarenskej ulici v Bratislave od januára 2022. Súd vznikol 1. augusta 2021, jeho vznik je súčasťou reformy justície. Rieši správnu agendu, zákonnosť volieb, ale aj disciplinárne prehrešky sudcov, prokurátorov a ďalších právnických povolaní, okrem advokátov.

Najvyšší správny súd (NSS) preskúmava napríklad dôležité rozhodnutia úradov a inštitúcií, ktoré sa týkajú dôchodkov, sociálnych dávok, daní, azylového, stavebného a katastrálneho práva. Zaoberá sa aj spormi z oblasti životného prostredia. Prevzal tiež niektoré kompetencie Ústavného súdu, vďaka ktorým bude rozhodovať aj o zákonnosti volieb do obecných, mestských a župných zastupiteľstiev.

Od Najvyššieho súdu zas získal kompetenciu rozhodnúť o rozpustení politickej strany. Slúži aj ako disciplinárny súd pre sudcov, prokurátorov, notárov či exekútorov. „Tieto jeho právomoci nie sú obyčajné. Naopak, sú zásadné, aby mohla byť vrátená dôvera v inštitúcie a právny štát,“ vyhlásil ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vlani pri príležitosti jeho vzniku.

 „V rámci prvého roka pôsobenia sme, trúfam si povedať, veľmi úspešne rozbehli správne súdnictvo v kasačnej agende so začiatkom rozhodovania od 1. augusta 2021 a tiež disciplinárne konania, v ktorých máme právomoc od 1. decembra 2021,“ zhodnotil pre Pravdu predseda Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď. Zároveň sa všetkým sudcom, asistentom a ďalším zamestnancom poďakoval za veľmi obetavú prácu v priebehu celého prvého roka.

Napriek Naďovej spokojnosti však súd doteraz nie je plne obsadený. Podľa zákona by mal mať 29 sudcov, je ich však stále len 21. Ďalších dvoch sudcov chce doplniť už v najbližšom čase a do konca roka by chcel obsadiť ešte päť miest. Naď hovorí, že aj napriek tomu sa Najvyššiemu správnemu súdu darí vybavovať celú agendu.

„Najvyšší správny súd od samotného začiatku rozhodovania stíha vybavovať svoju agendu v počte, ktorý nie je nižší ako počet nových vecí prichádzajúcich na súd,“ zdôraznil Naď. Pritom v klasickej správnej súdnej agende sa celkový výkon súdu hýbal v rozpätí od 150 do 180 vecí mesačne./agentury/

X X X

Hasiči po týždni zdolali živel. Požiar v Českom Švajčiarsku je pod kontrolou

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko sa hasičom poradilo po týždni dostať pod kontrolu. Oznámil to v pondelok večer veliteľ hasičského zboru Vladimír Vlček.

 Oheň, ktorý zasiahol plochu 1060 hektárov, sa podľa neho už nešíri do ďalších miest, informoval web Novinky.cz.

Starosta Hřenska: Mali sme šťastie

Osada Mezná mala veľké šťastie, že v nej nezhoreli aj ďalšie domy. Uviedol to v pondelok starosta Hřenska Zdeněk Pánek, pod ktorú osada patrí. Hasiči podľa neho zabránili, aby bola Mezná vymazaná zo sveta. TASR informáciu prevzala zo serveru iRozhlas.cz.

Za významný pokrok považuje starosta to, že sa hasičom podarilo preniknúť do tiesňav. „To znamená, že doteraz hasili zhora smerom nadol, ale zásah nebol tak aktívny, ako keď môžu hasiť zdola nahor do previsov,“ vysvetľuje Pánek.

 V nedeľu sa mohli do svojich domovov vrátiť obyvatelia Vysokej Lípy. Pre obce Hřensko, Mezná a Mezní Louka však naďalej platí evakuácia. Na malej ploche sa pohybuje nespočetné množstvo techniky a hasičov, obyvatelia by tam podľa starostu momentálne iba prekážali.

Keď to bude možné, starosta obce Hřensko si chce sám prejsť osadu Mezná, aby zmapoval rozsah škôd. Zatiaľ ho nedokáže odhadnúť. „Pochopiteľne musia prísť najprv odborníci a znalci a až potom budeme môcť určiť, aká škoda skutočne vznikla,“ uviedol Pánek. Tiesňavy chce opraviť hneď, ako to bude možné, aby ešte zachránili tohtoročnú turistickú sezónu.

 Pánek tiež apeluje, aby ľudia na miesto nejazdili. „Ponúka sa nám mnoho ľudí, ktorí by nám chceli pomôcť. Ale vyzývam ich, aby nejazdili, pretože by nám tu teraz prekážali. A naviac polícia by ich do toho uzavretého priestoru nepustila,“ povedal starosta Hřenska. Dodal, že keď im hasiči umožnia začať opravovať tiesňavy, potom budú za pomoc vďační./agentury/

X X X

Hasiči po týždni zdolali živel. Požiar v Českom Švajčiarsku je pod kontrolou

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko sa hasičom poradilo po týždni dostať pod kontrolu. Oznámil to v pondelok večer veliteľ hasičského zboru Vladimír Vlček.

 Oheň, ktorý zasiahol plochu 1060 hektárov, sa podľa neho už nešíri do ďalších miest, informoval web Novinky.cz.

Starosta Hřenska: Mali sme šťastie

Osada Mezná mala veľké šťastie, že v nej nezhoreli aj ďalšie domy. Uviedol to v pondelok starosta Hřenska Zdeněk Pánek, pod ktorú osada patrí. Hasiči podľa neho zabránili, aby bola Mezná vymazaná zo sveta. TASR informáciu prevzala zo serveru iRozhlas.cz.

Za významný pokrok považuje starosta to, že sa hasičom podarilo preniknúť do tiesňav. „To znamená, že doteraz hasili zhora smerom nadol, ale zásah nebol tak aktívny, ako keď môžu hasiť zdola nahor do previsov,“ vysvetľuje Pánek.

 V nedeľu sa mohli do svojich domovov vrátiť obyvatelia Vysokej Lípy. Pre obce Hřensko, Mezná a Mezní Louka však naďalej platí evakuácia. Na malej ploche sa pohybuje nespočetné množstvo techniky a hasičov, obyvatelia by tam podľa starostu momentálne iba prekážali.

Keď to bude možné, starosta obce Hřensko si chce sám prejsť osadu Mezná, aby zmapoval rozsah škôd. Zatiaľ ho nedokáže odhadnúť. „Pochopiteľne musia prísť najprv odborníci a znalci a až potom budeme môcť určiť, aká škoda skutočne vznikla,“ uviedol Pánek. Tiesňavy chce opraviť hneď, ako to bude možné, aby ešte zachránili tohtoročnú turistickú sezónu.

 Pánek tiež apeluje, aby ľudia na miesto nejazdili. „Ponúka sa nám mnoho ľudí, ktorí by nám chceli pomôcť. Ale vyzývam ich, aby nejazdili, pretože by nám tu teraz prekážali. A naviac polícia by ich do toho uzavretého priestoru nepustila,“ povedal starosta Hřenska. Dodal, že keď im hasiči umožnia začať opravovať tiesňavy, potom budú za pomoc vďační, aktuality.sk

X X X

 Koncertovanie v Las Vegas: Kedysi pohrebisko kariér hudobníkov, dnes obľúbený zdroj ich zárobku

 Adele, Katy Perry, Usher, John Legend či Silk Sonic. Aj týchto umelcov si budete môcť pozrieť naživo, ak sa tento rok vyberiete do pomyselného hlavného mesta zábavy.

Veľkí súčasní interpeti sa dnes tzv. rezidenčnému koncertovaniu v nevadskom Las Vegas zväčša upísať neváhajú, no takýto spôsob zárobku nemal vždy medzi umelcami dobrú povesť.

O rezidenčnom vystupovaní môžeme hovoriť, ak hudobník podpíše zmluvu na pravidelné vystúpenia na jednom mieste počas určitého časového obdobia. Ide zvyčajne o dohodu medzi umelcom a jedným z veľkých hotelových rezortov, kasín či klubov v Las Vegas, pričom hudobník v nich musí vystúpiť aspoň niekoľkokrát týždenne počas niekoľkých týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov.

Zábavné strediská síce míňajú na najímanie vystupujúcich obrovské sumy, no zároveň si tým zvyšujú prestíž a dosahujú veľké zisky, keďže umelci priťahujú viac ľudí aj do kasín, reštaurácií a iných atrakcií.

Stovky až tisíce dolárov za jeden lístok

„Sin City“ je v súčasnosti pre veľké hviezdy vyhľadávanou možnosťou zárobku, o čom svedčí nielen dlhý zoznam rezidencií naplánovaných pre rok 2022, ale aj skutočnosť, že si toto mesto vybrala aj britská superstar Adele pre svoju prvú koncertnú šnúru po tom, čo v novembri minulého roka vydala po dlhých piatich rokoch svoj nový album 30.

Koncerty v slávnom hoteli Caesars Palace síce v januári tohto roka zrušila len 24 hodín pred plánovaným prvým vystúpením (ako dôvod udala, že kvôli covidu so svojím tímom nestihli pripraviť šou dokonalo), no 25. júla oznámila fanúšikom nové dátumy. Rezidenčné koncerty s názvom Víkendy s Adele sa začnú 18. novembra 2022 a potrvajú do 25. marca 2023, spolu tu odohrá speváčka 32 predstavení.

Takáto dlhá koncertná šnúra na jednom mieste sa môže mnohým zdať ako ubíjajúca či nudná, no pre hviezdy je pohodlná a predovšetkým nesmierne finačne zaujímavá. Po tom, čo Adele oznámila nové termíny rezidenčných koncertov, záujemcov prekvapila ich vysoká cena, ktorá sa pohybuje od 600 až do 40 000 dolárov za jeden lístok.

Rezidenčné koncertovanie v meste hriechu si vyskúšal v roku 2019 aj spevák Drake, ktorý si zarobil za jeden koncert v klube XS patriacom hotelu Wynn až jeden milión dolárov.

Koncerty sú dnes, v dobe streamovania hudby, pre umelcov hlavným zdrojom príjmov. Podľa magazínu Billboard tvoria pre najväčšie hudobné hviezdy 75 % až 80 % z ich zárobkov. Obnovenie koncertovania po uvoľnení covidových opatrení sa však nevyhlo viacerým problémom. Práve rezidencie v Las Vegas sa preto stali pre mnohých umelcov v dobe pandémie ideálnou príležitosťou, ako hrať živé koncerty a zarábať bez zdravotných či logistických rizík medzinárodného turné.

Spojenie koncertovania a pobytu na jednom mieste skrátka mnohým umelcom vyhovuje a dáva im zmysel nielen biznisovo. Napríklad Adele sa netají tým, že vyhľadáva intímnejšie koncertné sály namiesto štadiónov. Pre Katy Perry je zasa takto jednoduchšie venovať sa materským povinnostiam vďaka tomu, že sa nemusí hekticky zo dňa na deň presúvať z jedného štátu do druhého. Rezidenčné koncertovanie tak pre mnohé hviezdy prináša všetky výhody turné, avšak s menšou dávkou stresu a neistoty.

Od Liberaceho cez Elvisa po cintorín talentov

Las Vegas bolo založené ako mesto 15. mája 1905. Po tom, čo mu v roku 1931 štát Nevada vydal hernú licenciu, sa začalo rýchlo transformovať na mekku hazardu v púšti. Záujemcov o hazardné hry pribúdalo a rýchlym tempom tu začali vznikať väčšie rezortné hotely a kasína, aby pritiahli do Las Vegas ešte bohatších hráčov.

To chceli docieliť aj atraktívnym programom. Šéfovia hotelov boli ochotní zaplatiť bezprecedentné sumy, aby priviedli do Las Vegas veľké hviezdy. Začali s rôznymi komikmi, no koncept rezidenčného koncertovania odštartoval v roku 1944 vtedy 25-ročný klavirista, spevák a zabávač Liberace svojou šou v Riviera Hotel & Casino v Las Vegas.

Nasledovali ho Frank Sinatra, Ella Fitzgerald či Nat “King” Cole. Za jednu z najznámejších rezidenčných šnúr sa z dnešného pohľadu považuje koncertovanie Elvisa Presleyho, ktorý v rokoch 1969 až 1976 v hoteli International (dnešnom Westgate) odohral 636 vypredaných vystúpení, často aj dve za jednu noc.

K takémuto úmornému koncertovaniu ho zaviazal jeho manažér Colonel Parker, čím sa zaoberá aj nový biografický film s názvom Elvis. Koncertovanie vo Vegas si však vyžiadalo svoju daň na spevákovom fyzickom i mentálnom zdraví. V priebehu niekoľkých rokov stratil inšpiráciu a kreativitu, bral veľa rôznych liekov, priberal a postupne sa stal v očiach verejnosti paródiou seba samého.

 Aj keď dnes mnohé veľké hviezdy nemajú s rezidenčným hraním vo Vegas žiaden problém, v minulosti, najmä na konci 70-tych a 80-tych rokov, nieslo stigmu niečoho podradného. V hudobnom svete bolo mesto známe ako „labutia pieseň“ umelcov.

Las Vegas bolo zosmiešňované ako domov dôchodcov pre hudobnú kariéru, miesto, kam sa „odpratali“ starí speváci a noc čo noc spievali mix svojich starých hitov pre niekoľko stoviek znudených alebo opitých turistov a gemblerov oddychujúcich medzi návštevami hracích automatov. Aj speváčka Cher, ktorá tam sama koncertovala, nazvala podľa novinára Jima Farbera Las Vegas „sloním cintorínom, kde umiera talent“.

Céline Dion a znovuzrodenie hrania vo Vegas

Nelichotivá povesť sa niesla s rezidenčným koncertovaním v Las Vegas až do začiatku nového milénia. Zlom prišiel v roku 2003, keď kanadská speváčka Céline Dion podpísala zmluvu na koncertovanie s rezortom Caesars Palace.

Mnohí si mysleli, že pôjde o jej posledný pokus pred odchodom do speváckeho dôchodku, no mýlili sa. V rámci jej šou A New Day predstavila viacero inovácií, jej vystúpenia spájali spev, divadlo, performance a moderné technológie, vďaka čomu sa považuje za akúsi priekopníčku novodobej rezidencie vo Vegas.

V počte koncertov vo Vegas sa stala rekordmankou – za 16 rokov v ňom odohrala 1 141 predstavení pred 4,5 milióna divákov a zarobila stovky miliónov dolárov. Úspech jej vystúpení napokon viedol k nárastu popularity koncertovania vo Vegas a inšpiroval aj ostatných interpretov.

„Pred rokmi by umelci ohŕňali nos, keby som spomenul myšlienku rezidencie vo Vegas. Céline to všetko zmenila jedným ťahom a teraz to chce každý,“ uviedol producent Ken Ehrlich, ktorý so speváčkou na jej vystúpeniach spolupracoval.

 Kým v 90-tych rokoch zabávali miestnych hostí skôr stand-up komici, kúzelníci ako David Copperfield či divadelníci ako Cirque du Soleil, po úspechu Céline Dion na takéto hranie podpísali zmluvy aj ďalši známi interpreti ako Britney Spears, ktorá vo Vegas pôsobila v rokoch 2013- 2017 a zarobila takmer 140 miliónov dolárov, či Jennifer Lopez, ktorá v rokoch 2016 až 2018 zarobila vo Vegas zhruba 100 miliónov dolárov.

Britney nasledovali ďalšie hviezdy, promotéri získavali čoraz mladších a aktuálnejších umelcov rôznych žánrov, ktorí odrážali meniacu sa demografiu Las Vegas, ako napr. Calvin Harris, Bruno Mars či Cardi B. Okrem aktuálnych hviezd však neváhajú koncertovať vo Vegas ani legendárni hudobníci s veľkou fanúšikovskou základňou a obrovskými svetovými hitmi, ako napr. Sting, Aerosmith, Elton John či Santana.

Spopularizovať hranie vo Vegas pomohla aj Lady Gaga svojimi šou Enigma a Jazz And Piano, ktoré odštartovala v roku 2018 v Park MGM. Speváčka, ktorá bola v tom čase na výslní vďaka filmu Zrodila sa hviezda, mala podpísať dvojročnú zmluvu na 100 miliónov dolárov. „Bolo mojím celoživotným snom byť dievčaťom z Las Vegas. Som taká šťastná,“ napísala pri oznámení novinky na sociálnych sieťach, čím potvrdila, že postoj veľkých hviezd k rezidencii v meste hriechu sa zmenil.

Všeobecne sa však dnes umelci nechcú viazať k takému dlhému koncertnému programu. Viacročné kontrakty sú skôr zriedkavé, zväčša dnes trvajú niekoľko týždňov, maximálne mesiacov. Je to spôsobené nielen nevôľou umelcov a mnohými inými príležitosťami, ktoré chcú využívať, ale aj samotným trhom.

„Turisti chcú vidieť stále iných umelcov, nie tých, ktorých už videli… Je toľko iných interpretov, ktorí túžia po koncertovaní v Las Vegas, a toľko turistov, ktorí chcú vidieť rôznych umelcov zakaždým, keď prídu do mesta,“ uviedol publicista John Katsilometes z Las Vegas Review-Journal.

Las Vegas je tak dnes jedným z mála svetových miest, kde sa dá vidieť aj niekoľko najväčších mien hudobného priemyslu naraz a je zrejmé, že tak skoro o svoj imidž hlavného mesta zábavy nepríde, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.