Hasiči v Hřensku u ohně, Fiala u moře v Chorvatsku. Prezident Číny varoval Bidena.Řešení soudce Knaifla

 Premiér Fiala přijel na štáb a hned odjel, se mnou o ohni nemluvil, říká ústecký hejtman Schiller. Pokud by byl premiérem Babiš, postupoval by jinak, říká v rozhovoru Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, ve kterém se nachází Národní park České Švýcarsko sužovaný požárem. Podle Schillera ho současný premiér nekontaktoval a cesta Petra Fialy do Hřenska nebyla nápomocná. Hejtman v rozhovoru s iDNES.cz také navrhl řešení pro budoucí požáry.

Než skončila bezpečnostní rada, tak se premiér Fiala a ministr vnitra Rakušan rozjeli do Hřenska a než jsem tam dojel já, tak už zase byl premiér Fiala pryč. Nicméně nebyl to nějaký záměr. Každopádně od té doby mě nekontaktoval.

X X X

 Svědectví hasiče z ohnivého pekla: V Mezné nám šlo o život, popsal boj s plameny dobrovolný hasič

Největšími hrdiny jsou v těchto dnech bez přehánění hasiči. A to nejen ti profesionální, ale také dobrovolní. Někteří z nich se od neděle domů chodí prakticky jen na pár hodin vyspat. Často přitom riskují své životy. Jako například dobrovolní hasiči, kteří do poslední chvíle bránili před plameny obec Mezná. Štábu CNN Prima NEWS se podařilo s jedním z nich spojit – v rozhovoru popsal, jak to v ohnivém pekle vypadalo.

Od úterý po sociálních sítích koluje video, které natočil jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů. Je na něm vidět „ohnivé peklo“, které se rozpoutalo v Českém Švýcarsku. Autor videa se svou jednotkou do poslední chvíle bránil domy v obci Mezná. „Začalo to zhruba kolem půl jedné v noci, kdy vlna přišla, zvedl se vítr a de facto začalo peklo,“ popsal dobrovolný hasič Miloš Matuška s tím, že plameny byly vysoké až 25 metrů.

I přesto se ze všech sil pokoušeli plameny udržet pod kontrolou. „Snažili jsme se ještě pár střech namočit, aby se to ochránilo, ale snaha byla marná. Několik domů stejnak padlo,“ popsal dál. Zhruba hodinu a půl odolávali, pak už ale začaly plameny ohrožovat i je samotné. „Byli jsme ohroženi na životě, museli jsme se okamžitě stahovat. Naskákat do aut, veškeré vybavení nechat na místě a de facto, jednoduše řečeno, zdrhnout odtamtud,“ doplnil.

Zásah v Mezné byl prý nejnáročnějším, který za své působení u dobrovolných hasičů zažil. Chvílemi se prý dokonce bál o život. „Měli jsme strach, že nás to zatarasí, odřízne a nebudeme se moct odtamtud dostat. To byla ta nejhorší noc, co jsme zažili,“ řekl. Z ohnivého pekla nakonec všichni vyvázli jako zázrakem bez zranění. Když místo kolem druhé hodiny ráno opouštěli, mysleli si, že z obce nezbude skoro nic.

Druhý den pak prý byli překvapení. „Opouštěli jsme to a čekali jsme, že padne víc těch domů, naštěstí toho nebylo tolik,“ vyprávěl hasič. Dobrovolní hasiči jsou na místě už od neděle. Domů se někteří z nich chodí jen vyspat. Doufají proto, že se všem podaří brzy oheň přemoct a oni se budou moct vrátit zase zpátky ke svým životům.

X X X

 Letouny Canadair se z Hřenska vrací do Itálie. Hasiči hledají náhradu

Dvojice italských letadel, která pomáhají s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko, se v pátek vrátí do Itálie. Důvodem jsou požáry na Apeninském poloostrově, do jejichž hašení se musí zapojit. Informaci potvrdil ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Letouny Canadair CL-415 se do boje proti požáru v okolí Hřenska naplno zapojily ve čtvrtek.

Rozhodnutí o návratu letadel do Itálie bylo podle Vlčka neočekávané. Hasiči podle něj nyní hledají alternativy k italským hasičským strojům. O zapůjčení letadel jednají se Španělskem a Švédskem, řekl Vlček České televizi.

 Dvě letadla Canadair přiletěla z Itálie do Česka ve středu. Do hašení požárů v okolí Hřenska se naplno zapojila ve čtvrtek. Vodu nabíranou z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem shazovala v oblasti Hlubokého dolu mezi Hřenskem a Jetřichovicemi. Canadairy se podle Vlčka mezi Miladou a parkem otočily za hodinu asi čtyřikrát, cesta jim trvala přibližně 17 minut.

Vodu nabírají při letu

Letadla Canadair jsou schopná pojmout až šest tisíc litrů vody, kterou nabírají přímo za letu. Podle středečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mělo jejich nasazení představovat průlom v boji s požárem, který v Českém Švýcarsku od neděle do čtvrtka zasáhl plochu kolem 1 200 hektarů.

Kromě italských leteckých speciálů pomáhají hasičům se zvládáním požáru v těžko přístupném terénu vrtulníky s vaky na vodu. Armáda ve čtvrtek nasadila k hašení také třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do boje proti požáru v národním parku zapojilo i dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko.

 X X X

 Čínský prezident varoval Bidena ohledně Tchaj-wanu. USA by si neměly zahrávat s ohněm, řekl

Reuters: Čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že Spojené státy by si neměly „zahrávat s ohněm“, pokud jde o přístup ke Tchaj-wanu. Upozornil na to amerického prezidenta Joea Bidena během jejich čtvrtečního telefonátu. Podle agentur Reuters a AFP to uvádí čínská státní média.

 Přístup ke Tchaj-wanu je v těchto dnech znovu v centru napjatých americko-čínských vztahů kvůli spekulacím o nadcházející návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Podle amerických médií by se mohla uskutečnit příští měsíc, přičemž Pelosiová by se stala nejvýše postaveným americkým politikem, který takovou návštěvu podnikne od začátku století.

Covid Číně pomohl mít lidi pod dohledem. Přesně na tom Peking pracuje celá léta, říká zpravodaj Jakš

 „Kdo si zahrává s ohněm, může se jedině spálit,“ řekl podle čínských médií Si Bidenovi. Vyzval Spojené státy americké, aby ctily princip „jedné Číny“, podle kterého Tchaj-wan patří do sféry vlivu Pekingu, uvádí Reuters.

Ostrov ležící jihovýchodně od pevninské Číny však dlouhé roky funguje nezávisle v čele s demokraticky volenou vládou, přičemž Spojené státy mu vyjadřují podporu. Prezident Biden na jaře uvedl, že Washington je připraven vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan.

Peking opakovaně dává najevo nespokojenost s americkými postoji a nedávno pohrozil nespecifikovanými „silnými opatřeními“, pokud se návštěva Pelosiové uskuteční.

Jde přitom o jedno z řady ožehavých témat, která aktuálně formují vztahy mezi Spojenými státy americkými a Čínou. Washington dával najevo, že Biden chtěl při čtvrtečním telefonátu hovořit také o ruském útoku na Ukrajinu, který Peking nikdy neodsoudil, nebo o ochraně klimatu a ekonomické soutěži.

Prohlášení Bílého domu

Večerní prohlášení Bílého domu k více než dvouhodinovému hovoru zmiňuje i boj proti klimatické změně a „zdravotnickou bezpečnost“, ovšem bez jakýchkoli podrobností. Senát podporuje spolupráci Česka a Tchaj-wanu. Označil ho za ‚subjekt mezinárodního práva‘

 Dále uvádí, že oba lídři mluvili o různých „otázkách důležitých pro bilaterální vztahy a o dalších regionálních a globálních otázkách“. Čínská státní média rozhovor označila za „upřímný a hluboký“.

Biden a Si se ve čtvrtek spojili popáté za dobu, kdy jsou oba v čele svých zemí. Podle webu Politico bylo pro americkou stranu hlavním cílem zajistit, že výhrady Pekingu k potenciální cestě Pelosiové na Tchaj-wan „nevykolejí diskuse o dlouho očekávaném osobním setkání“ mezi dvěma prezidenty.

„Pokud jde o Tchaj-wan, prezident Biden zdůraznil, že politika Spojených států se nezměnila a že Spojené státy silně nesouhlasí s jednostrannými snahami měnit status quo nebo podkopat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ píše se v komuniké Bílého domu.

X X X

 Požár v přírodě znamená restart. Doufám, že stejný les už v parku neuvidíme, říká expert

Požáry podobné tomu, jaký nyní zuří v Českém Švýcarsku, známe i z české historie, řekl přírodovědec Přemysl Bobek ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj řádění přírodního živlu představuje pro přírodu restart, po kterém bude pestřejší a odolnější. „Doufám, že stejný les, který nyní hoří v národním parku, na těchto místech již neuvidíme,“ dodal a vysvětlil proč.

„Víme, že se v Českém Švýcarsku požáry v minulosti vyskytovaly běžně. Les tento faktor zná, stejně jako antropogenní požáry, které nejsou od blesku, ale byly lidmi využívány k záměrnému vypalování. Pro lesy to znamená restart. Následně jsou silnější a pokud je přenecháme přirozené obnově, budou druhově pestřejší, s větším podílem listnatých stromů a odolnější proti požárům,“ sdělil Bobek.

Na místech, kde v současné době hoří, by se mohl mladý les objevit v horizontu desítek let. „Zcela vzrostlý by mohl být zhruba za sto let. Doufám však, že na těchto místech už stejný les jako dosud neuvidíme. Jedná se o z velké části kulturní smrčiny, které vysadili lidé. Takový les opravdu v národním parku nechceme,“ pokračoval odborník.

 V následujících pěti letech můžeme navíc čekat „boom druhové diverzity rostlin“. „Budou kolonizovat nově vzniklá stanoviště. Postupem času se v mladém lese objeví druhy, které z této oblasti známe,“ podotkl Bobek, podle něhož by člověk do obnovy přírody neměl zasahovat.

„Obnova proběhne a není tomu třeba nijak pomáhat. Bavíme se o lesích v národním parku, to samé však neplatí pro hospodářské lesy okolo, pro které bychom si z této události měli vzít ponaučení. Je nutné je systematicky sázet tak, aby byly odolnější vůči požárům. To znamená více listnatých stromů, které tato rizika snižují,“ zdůraznil odborník.

Záběry z Českého Švýcarska v plamenech vzbuzují hrůzu. „Z historického kontextu však víme, že v těchto místech požáry řádily,“ pokračoval Bobek. I když ten současný je rozsáhlý i z evropského pohledu, stále nejde o „mega fire“. „Tato nejvyšší kategorie požárů se vymyká možnosti uhasit je lidskými silami. Zastaví je až změna počasí nebo překážky typu řek a jezer. Proti takovému nežádoucímu jevu je nutné se bránit, a to přizpůsobením ekosystému lesa,“ uzavřel.

X X X

Konec ruského plynu? Prostě se uskromníme, říká Kovačovská. Vytápěné bazény jsou zbytný luxus

Německo se v některých oblastech rozhodlo ve veřejných budovách například snížit teplotu či omezit dodávky teplé vody. Expertka na energetiku a bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že podobná opatření lze očekávat i u nás. Závislost na ruském plynu podle ní potrvá ještě minimálně pět let.

Rady typu „méně vařte, méně topte a noste silné svetry“ jsou podle Kovačovské na místě. „Jednak kvůli energetické bezpečnosti – čím víc uspoříme, tím méně plynu nám bude chybět – a za druhé kvůli ceně. Řadě domácností doběhnou fixní kontrakty a zálohy budou vyšší,“ popsala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Německo se například v Hannoveru rozhodlo v tělocvičnách, sportovních halách a městském bazénu omezit dodávky teplé vody. Veřejné budovy navíc zůstanou bez venkovního osvětlení a teplota na jejich chodbách klesne na 10 až 15 stupňů Celsia. Podle Kovačovské lze podobná omezení očekávat i v tuzemsku. „Nedovedu si představit scénář, že budou zcela zastaveny dodávky ruského plynu a Česká republika by si žila v plném komfortu, zatímco okolní státy by drakonicky spořily. Je to zbytný luxus a zbytný komfort, musíme se uskromnit,“ sdělila expertka s tím, že čím ekonomičtěji se budeme chovat, tím méně zaplatíme.

Podle Kovačovské se ale cena plynu bude postupně snižovat. „Bude postupně klesat tím, jak se Evropa bude schopna odpoutávat od ruských dodávek a přiláká dodavatele zkapalněného plynu,“ popsala expertka. Zbavit se zcela závislosti na ruském plynu ale podle ní ještě chvíli potrvá. „Abychom si mohli oddechnout, bude to minimálně pět let trvat,“ řekla.

Vedle toho Maďarsko začalo k nelibosti Evropské unie jednat s Ruskem o zvýšení dodávek plynu. Podle Kovačovské by ale Česká republika stejné kroky volit neměla. „Pokud jste na něčím seznamu nepřátel a pokud vás někdo několik měsíců vydírá, není racionální žádat o užší spolupráci. Je to spíš sado-maso praktika,“ podotkla Kovačovská. Dodala, že Maďarsko je ale v jiné pozici.

X X X

 Evropské vlády zasahují do cen energií. Jak je můžeme podle zákona regulovat v ČR?

  Británie zavede mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, získané peníze vláda poskytne nejchudším domácnostem. Ve Francii mají zaměstnanci dostat nezdaněnou prémii na podporu kupní síly až 600 eur. K regulacím kvůli energetické krizi přistupuje většina evropských zemí. ČR zatím schválila zákon o úsporném tarifu. Česká justice zjišťovala, jak tuzemské zákony vůbec umožňují regulovat ceny elektřiny a plynu.

V první řadě je potřeba vzít v potaz, zda opatření přijímá vláda či regulátor, v ČR tedy Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten je z principu nezávislý a rozhoduje tedy bez posvěcení vlády. Například ve Francii zásahy jde o zásah vlády mimo rámec standardní regulace. Regulátor nemá pro takový zásah kompetence ani finanční prostředky.

Evropské směrnice jednoznačně upřednostňují opatření sociálního charakteru před zásahy v podobě přímé cenové regulace. Ne všechny země ale podmínku nezasahování do volného trhu splňovaly již před vypuknutím energetické krize. Některé státy například udržovaly cenové stropy, které měly být na jednotném evropském trhu již odstraněny.

Energetika se dělí na regulovanou a neregulovanou část, která se řídí trhem – byť je pro ni třeba držení licence ERÚ. Do regulované části obecně spadají činnosti související s přepravou či přenosem energie a správou soustav, které operují v podmínkách tzv. přirozeného monopolu – důvodem je jednak regulace monopolních cen, ale také bezpečnost soustavy. Oproti tomu hovoříme-li o plynu a elektřině, ty se řídí čistě nabídkovým a poptávkovým principem, podle tuzemského zákona i evropských směrnic. Pokud by měly být tyto ceny regulovány (např. zastropovány), předpokládalo by to nejprve změnu zákona. Současný zákon zatím podobnou situaci neupravuje. „Podle českého právního řádu je standardně regulovaná část ceny energie související především s její přepravou, respektive obecně jde o činnosti, kde neexistuje konkurenční prostředí. Konkrétně jde zejména o přenosovou soustavu (elektřina), přepravní soustavu (plyn) a distribuční soustavy (plyn i elektřina). Detaily upravuje § 17 odst. 11 a 12 energetického zákona, ev. § 19a. Zde však stále hovoříme o regulované složce ceny energie („regulovaných poplatcích“), která byla regulovanou vždy a nejde o mimořádně uplatňovanou regulaci,“ vysvětluje mluvčí ERÚ Michal Kebort.

V rámci neregulované složky ceny energií je oproti tomu podle českého i evropského právního řádu cenotvorba založena výlučně na tržním principu. Evropské předpisy sice dávají možnost regulace cen elekřiny a plynu, avšak jen ve vymezených případech. Typicky například v případě energetické chudoby či ochrany zranitelných zákazníků. Směrnice zde umožňují státům zasáhnout. Ani tyto směrnice ale dosud nejsou do českého práva implementované, a nelze je proto v tuzemské regulatorní praxi použít.

„ERÚ související problémy řešil už před koncem roku, kdy hrozilo, že dodavatelé poslední instance odpojí neplatící zákazníky. V rámci evropských směrnic přitom narazíme na možnost, podle které mohou členské státy zamezit odpojení zranitelných zákazníků v kritickém období, tj. především v zimě (nejde tedy jen o cenovou regulaci). Kvůli tomu, že podobný předpis v tuzemském právním řádu není implementovaný, musela být situace řešena ad hoc a do značné míry jsme se museli spoléhat i na rozumný přístup dotčených dodavatelů,“ přibližuje praxi mluvčí ERÚ.

Zajímavou otázkou také je, zda stát musí distributorům za novou regulaci zaplatit nějaké kompenzace. „Hovoříme-li o mimořádné regulaci ceny komodity pro zákazníky (ve vztahu k obchodníkům), evropské předpisy cílí na řešení problémů spojených s potenciální nefunkčností hospodářské soutěže. Podle tuzemské legislativy, konkrétně § 18a energetického zákona, má tyto okolnosti ERÚ sice monitorovat, případný regulatorní zásah samotný již ale v našem právním řádu nemá oporu – opět z důvodu chybějící implementace předmětné směrnice. Směrnice hovoří o tom, že v případě nastavení nižších než nákladových cen je odpovídající kompenzace povinností. Nicméně při pohledu do energetického zákona narážíme na paradox, protože tento obecně stanoví, že regulované ceny nemohou být stanoveny na podnákladové úrovni – a protože zákon s takovýmto zásahem nepočítá, nestanoví ani kompenzace. Výjimkou jsou v tomto ohledu ceny dodavatelů poslední instance,“ dodává Michal Kebort.

Toho se týká novela, kterou ve středu posvětil Senát. Nově půjde o dotaci státu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci posléze sníží zákazníkům účet nebo zálohy. Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování. Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou lidé automaticky. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

Příklady ze zahraničí? Miliardy eur do zastropování cen i podpory nemajetných

V Británii zhruba osm milionů domácností s nejnižšími příjmy dostane příspěvek 650 liber (18.800 Kč). Domácnosti dosud mohly žádat o půjčku až 200 liber (5800 Kč) na úhradu faktur za energie. Půjčky se rozhodnutím vlády změní na granty, které nebude potřeba splácet. Jejich výše stoupne na 400 liber (11.600 Kč). Na podzim dostane osm milionů domácností seniorů příspěvek 300 liber (8700 Kč) na pohonné hmoty. Lidé s postižením budou inkasovat 150 liber (4300 Kč) jako další příspěvek na bydlení. Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií letos vláda podle ministra financí vydá celkem 37 miliard liber (1,1 bilionu Kč).

Zhruba 20 miliard eur už dala francouzská vláda dala do zastropování cen elektřiny a plynu. Další investice mají plynout do zdravotnictví a školství. Řádný minimální důchod má v budoucnu činit 1100 eur, zvýšena má být i podpora rodičů samoživitelů.

Zastropování cen v ČR odmítl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela. Poukázal na státy, například na Španělsko, které zastropovaly ceny, a tamní spotřeba energií naopak vzrostla. Uvedl, že tento postup jde proti úsporám a vybraly si ho nejzadluženější země EU.

Schválenou novelu energetického zákona nyní dostane k podpisu prezident Foto: Pixabay

V Chorvatsku vláda připravila balík opatření v hodnotě 4,8 miliardy kun (15,5 miliardy Kč), který má kompenzovat negativní dopady rostoucích cen energie na domácnosti i podniky. Vládní opatření zahrnují mimo jiné trvalé snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u plynu a tepelné energie na 13 z 25 procent. U plynu navíc sazba dočasně klesla až na pět procent, a to v období od začátku letošního dubna do konce března příštího roku. Vláda se rozhodla rovněž snížit sazbu DPH u základních potravin, jako jsou čerstvé maso, ryby, vejce, ovoce a zelenina, a to ze 13 na pět procent. U části hygienického zboží pak DPH klesla na 13 z 25 procent.

Maďarská vláda s ohledem na rostoucí inflaci minulý měsíc prodloužila do 1. října platnost stropu na některé základní ceny potravin. Cena elektřiny a zemního plynu, kterou platí spotřebitelé, je v Maďarsku pevná a stanovená legislativou. Obyvatelé Maďarska jsou tedy ochráněni před růstem cen na trzích. Tento měsíc pak Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu.

Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) schválila pomoc pro potřebné, rodiny, nízkopříjmové občany a dojíždějící za více než 30 miliard eur (736 miliard Kč). Vláda snížila i cenu měsíčních jízdenek, lidé rovněž dostanou jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7360 Kč), rodiny s dětmi pak jednorázový bonus 100 eur (2470 Kč) a příjemci sociálních dávek jednorázovou částku 200 eur (4940 Kč).

Vláda v Polsku plánuje odložit liberalizaci cen plynu pro domácnosti do konce roku 2027. Polsko také snížilo sazbu DPH u základních potravin na nulu ze standardních pěti procent a domácnostem, které k vytápění používají uhlí, vyplatí jednorázový příspěvek 3000 zlotých (asi 15.440 korun).

Již v lednu Rakousko představilo soubor opatření, která mají pomoci domácnostem čelit rostoucím nákladům na energie. Celková hodnota těchto opatření činí zhruba 1,7 miliardy eur (41,6 miliardy Kč). Téměř všechny domácnosti v Rakousku v rámci těchto plánů obdrží jednorázový příspěvek 150 eur (téměř 3700 Kč).

Slovenská vláda nejprve schválila první sadu příspěvků zhruba za 22 milionů eur (548 milionů Kč) pro některé skupiny obyvatel jako částečnou kompenzaci vysoké inflace. V květnu slovenský parlament schválil zvýšení přídavků na děti i odpočitatelné položky z daní pro rodiče a nový příspěvek na kroužky dětí; opatření přijdou na více než miliardu eur (24,6 miliardy korun) ročně. Ekonomové ale i vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) zmíněná opatření kritizovala, protože podle nich předpokládají plošné rozdávání peněz rodinám bez ohledu na jejich finanční situaci. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Rozpočtové plány vlády? Hrůza. Náš apel je poslední zvonění, říkají Topolánek s Kalouskem

Náš apel je posledním zvoněním pro vládu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli bývalý premiér Mirek Topolánek (dříve ODS) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Oba někdejší politici považují střednědobé vládní výhledy z června pro budoucí rozpočty za alarmující. Kalousek je dokonce označil za „hrůzu“.

Kalousek s Topolánkem sepsali pro Fialovu vládu „desatero“ k uzdravení veřejných rozpočtů. Soustředí se mimo jiné na důchody, mzdy státních zaměstnanců či na dotace.

 „Říkáme, co je třeba v těch jednotlivých oblastech zhruba udělat. Nejhorší je ale nedělat nic,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS Topolánek. I když oba političtí veteráni vládu často kvůli rozpočtové politice kritizují, netají se, že ji stále podporují.

„Nejsem z vlády zklamaný, spíš velmi nervózní. Dala silný slib, že zastaví hrozivé zadlužování. Evidentně si uvědomuje, že to, jak stát hospodařil v minulosti, je neudržitelné. Je potřeba to zastavit,“ zmínil Kalousek. Ostře pak kritizoval vládní střednědobý výhled, který vláda schválila 3. června. Ten mimo jiné počítá s 300miliardovými deficity až do roku 2025.

„Vytřeštěně jsem na to zíral. Něco takového je naprosto neudržitelné. Jde o dluhovou spirálu. Předpokládal jsem, že tato vláda už bude schopná v červnu dát jednoznačně na stůl, jak v letech 2024 a 2025 povede jasnou trajektorii snižování schodků. Jestli na podzim předloží do Sněmovny stejnou hrůzu, pak už budu velmi zklamaný volič,“ prohlásil exministr financí.

Topolánek: Vláda musí být tvrdá

Ani Topolánek nebyl z červnových vládních střednědobých rozpočtových výhledů nadšený. „Nevidím v nich snahu s problémem něco dělat, času je málo a voda stoupá. Jsem volič koalice Spolu. Volil jsem ji mimo jiné proto, že představovala změnu. Ta se pro mě týkala především veřejných rozpočtů. Nedá se říct, že bych byl zklamaný. Situace je složitá, ale ten apel, který jsme si dovolili, je něco jako poslední zvonění,“ sdělil.

Oba bývalí politici zároveň rázně odmítli, že by se vláda mohla vymlouvat na silný tlak, který na ni vyvíjejí odbory nebo veřejnost. „Když jsem byl premiér, hrozily mi tři stávky. Ani jedna nakonec nebyla. Vláda musí být tvrdá. V této chvíli nemůže zaměstnancům pokrýt inflaci. Ví to i Josef Středula,“ reagoval Topolánek na odbory, které již na začátku června přešly do stávkové pohotovosti.

Kalousek prý často slýchá argument, že i když jsou jeho a Topolánkovy návrhy rozumné, pětikoalici by jejich zavedení údajně znemožnilo vyhrát příští volby. „Dovolím si parafrázovat Winstona Churchilla: Volili jsme mezi neúnosným zadlužováním a prohranými volbami. Zvolili jsme zadlužování a prohrajeme volby,“ poznamenal k tomu Kalousek.

Pozdější britský premiér Churchill v roce 1938 komentoval mnichovskou dohodu: „Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu a budou mít válku.“

X X X

Ruské pasy k dostání v Chersonu, Ukrajince lákají na peníze a líbivá hesla

Zatímco místností zní melodie ruské a někdejší sovětské hymny, malá skupina Ukrajinců v Chersonu, který před téměř pěti měsíci dobyli ruští vojáci, přísahá věrnost Moskvě. Následně obdrží čerstvě vydané ruské pasy.

„Miluji Rusko. Slávu Rusku,“ říká po přísaze, že bude bránit Ruskou federaci, 58letý Ihor Čajka, jeden ze tří přítomných. Další ze skupinky, 92letá Oleksandra Safronovová, si utírá slzy z očí. „Jsem šťastná. Děkuji,“ říká ozbrojenému muži ve zdravotnické roušce, který jí podal ruský pas.

Tato ceremonie v Chersonu, která se odehrála pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina a ruským státním znakem s dvouhlavým zlatým orlem, je v jihoukrajinské Chersonské oblasti jenom jednou z mnoha za poslední týdny.

Ruskem dosazené úřady v oblasti uvádí, že vydaly přes 2 300 ruských pasů a přijaly přes 11 000 žádostí o ně. Kyjev a Bílý dům tvrdí, že jde o nelegální snahu Moskvy anektovat okupované území v rámci toho, čemu říkají ruské imperialistické rozpínání. Moskva tvrdí, že na Ukrajině provádí „speciální vojenskou operaci“ za účelem ochrany svého území a ruskojazyčného obyvatelstva, které je podle ní pronásledováno ukrajinskými úřady. To Kyjev odmítá.

Kontrola nad Chersonskou oblastí Rusku poskytuje pozemní koridor s ukrajinským Krymským poloostrovem, který Moskva anektovala v roce 2014. Část lidí, kterých zde před začátkem války žilo milion, uprchla.

úřady v Chersonské oblasti uvádí, že nejspíš na září plánují referendum o připojení k Rusku. Podle Ukrajiny by takové hlasování, pokud k němu dojde, bylo protiprávní. Svou oblast si chce vzít zpátky silou.

Pro tuto chvíli ale nad hlavní správní budovou v Chersonu vlaje ruská vlajka. Nedaleko domu na bezpečnost dohlíží ruské obrněné vozidlo.

Ruská okupační administrativa

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko uvedl, že Rusko před referendem rozdává pasy, „aby ospravedlnilo okupaci“ a navodilo dojem, že se Cherson k Ruské federaci připojit dobrovolně. To je podle něj daleko od pravdy.

„Vidíme, že se Ruská federace snaží území pohltit. Snaží se zavést okupační administrativu,“ řekl Nikolenko, podle kterého je poptávka po ruských pasech velmi nízká a „mezi místní populací nepříliš populární“. Někteří starší lidé podle něj mají pocit, že si musí pasy pořídit, aby měli přístup k humanitární pomoci.

Není pravděpodobné, že by Kyjev potrestal ty, o kterých se domnívá, že byli k přijetí ruského pasu donuceni, říká Nikolenko. Nový zákon ale může trestat ty Ukrajince, kteří si dokument pořídili, aby mohli pracovat pro Ruskem dosazenou administrativu.

Úřady v Chersonské oblasti uvádí, že v 11 odděleních pro výdej pasů v oblasti je denně odbaveno 300 budoucích ruských občanů. Řadí se ve frontách s dokumenty, které často zahrnují sovětské rodné listy. Žadatelé si mohou ponechat ukrajinské občanství.

„Rusko je zde navždy!“

Novináře při návštěvě v jedné z úřadoven přivítal ozbrojený ruský voják, od hlavy až k patě oděný v maskáči, ze kterého mu byly vidět jen oči. Všechny příchozí do kanceláře v přízemí dvoupatrové komerční budovy směroval přes detektor kovů. Venku před budovou se lidé, převážně ženy, řadili ve frontě. Na plakátech u recepce k návštěvníkům promlouvala hesla „Rusko je zde navždy“ a „Vstříc budoucnosti společně s Ruskem“.

Oproti kanceláři seděl na lavičce muž, který se představil jen jako Pedro a který o sobě řekl, že si zažádal o ruský pas. Oblast podle něj prochází obtížným přechodným obdobím, které může trvat půl roku, ale že se těší na vyhlídku na ruský důchod.

Průměrná ruská penze je vyšší než ta ukrajinská, ukazují oficiální data z obou zemí. „Možná se dožijeme hezkých chvil v životě, kdy se lidé budou usmívat a zpívat si písně,“ řekl Pedro.

Některým jde o peníze

Před vládní budovou v Chersonu se na začátku tohoto týdne shromáždily desítky lidí ve frontě na jednorázovou dávku od Ruskem dosazených úřadů.

„Těch 10 000 rublů (zhruba 4 000 korun) neuškodí,“ řekla ve frontě stojící 83letá důchodkyně Svitlana Stepanovová. Úředníci podle ní sestavili seznamy lidí, kteří mají na dávku nárok, novinářům se ale nepodařilo zjistit, jaká kritéria byla pro tento seznam nastavena. Průměrný měsíční důchod na Ukrajině podle oficiálních údajů činí okolo 4 400 hřiven (zhruba 2 900 korun).

Ne všichni místní se ale cítí, že se o ně noví vládci města dobře starají. Na sloupu veřejného osvětlení v centru Chersonu je podomácku vyrobená prosba o pomoc.

„Můj otec je nezvěstný. Mezi osmou a devátou hodinou ráno 7. července vtrhli do jeho bytu a odvedli ho s pytlem přes hlavu. Prosím všechny o pomoc,“ stálo na letáku, který vylepila žena, která se představila jako Anna.

X X X

Kauza Vidkun. Na čem stojí Šlachtův největší případ a podmíněné tresty tří aktérů kauzy

 Známá kauza Vidkun, která byla veřejnosti zpočátku prezentována jako závažné ovlivňování trestního řízení, respektive ohýbání vyšetřování, byla nakonec odsouzena za zcela jiné právní argumentace. Vyplývá to z analýzy rozsudku, kterou provedl Ekonomický deník.

Hlavní podezřelý, exnáměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec, měl dle soudu zneužívat informace, které získal v průběhu své služby. Z rozsudku vyplývá, že měl Kadlec z posunování těchto informací dalším osobám získat nezákonný prospěch. Jak z rozsudku v kauze Vidkun dále vyplynulo, nalézací soud v podstatě rezignoval na posouzení účelu Kadlecem opatřovaných informací, ale i možnosti Kadlece, či jiných osob, mít z údajně neoprávněně získaných informací nějaký reálný prospěch.

Soudní líčení, v němž čelili obžalobě z dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trvalo půldruhého roku.

Jak se ukázalo, nakonec nejde o závažný kriminální případ s korupcí v pozadí, jak jej prezentoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Róberta Šlachty.

Radek Petrůj byl zproštěn v plné míře a znovu nastoupil k policii. Karel Kadlec a Ivan Kyselý byli zproštěni z pěti bodů obžaloby.

Kyselý byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců s tříletou zkušební dobou a pokutě 2 100 000 korun.

Karel Kadlec odešel s dvouletou podmínkou a čtyřletým odkladem, pokutou 144 000 korun a zákazem zaměstnání v bezpečnostních sborech po dobu 4 let.

Exhejtman Jiří Rozbořil byl odsouzen k dvouletému trestu s podmíněným odkladem na 3 roky a pokutě 180 000 korun.

Připomeňme, že Kadlec, Kyselý a Rozbořil strávili tři měsíce ve vazbě a vyšetřování bylo prezentováno tak, že jde o velmi závažné zločiny – především ohýbání trestního řízení. Tuto argumentaci policie a žalobců soud nepřijal.

Hlavní podezřelý, exnáměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec měl dle soudu zneužívat informace, které získal v průběhu své služby. Dle dikce zákona měl z posunování těchto informací dalším osobám získat nezákonný prospěch. Tedy měl „jako úřední osoba v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu“ a měl se dopustit přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Činil tak proto, aby se odvděčil za domnělé zásluhy o to, že nebyl odvolán ze své funkce, a domníval se, že takto podpoří svou kariéru v policejním sboru, případně zajistí své setrvání ve funkci náměstka ředitele KROK (Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje – pozn. red.) díky vlivu jiných osob, přičemž Karel Kadlec věděl či byl srozuměn s tím, že uvedené informace Ivan Kyselý či Jiří Rozbořil sdělí či mohou sdělit dalším nepovolaným osobám a že sdělení uvedených informací může vést k ohrožení či maření dosažení základního cíle trestního řízení, kterým je řádné a nestranné odhalování a objasňování trestné činnosti,“ popsal trestnou činnost Karla Kadlece soudce Martin Lýsek.

Pikantní na dikci rozsudku je, že jak hejtman Rozbořil, ani podnikatel Kyselý, nemohli setrvání Karla Kadlece ve funkci ovlivnit, nezákonný prospěch tedy zcela absentuje.

Redakce Ekonomického deníku rozsudek Krajského soudu v Ostravě, pobočky v Olomouci, v trestní věci Vidkun ve které figurují jako nepravomocně odsouzení k podmíněným trestům odnětí svobody vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil a bývalý náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, analyzovala.

Protože státní zástupce i obžalovaní podali proti rozsudku Krajského soudu v Olomouci odvolání, tak se tato trestní věc nachází u Vrchního soudu v Olomouci, kde byla přidělena senátu Martiny Kouřilové, která bude společně se soudci Jiřím Zouharem a Alešem Rýznarem ve věci rozhodovat.

Mediálně známou kauzu spustil v roce 2015 Róbert Šlachta s tehdejším ÚOOZ jako výkladní skříň své práce a samotné kauze a s ní související reorganizace policie bylo věnováno mediálně spousty hodin. Redakce Ekonomického deníku se případu podrobně věnuje a nyní zveřejňuje některé zjištění nalézacího soudu.

Šéf hnutí Přísaha a někdejší náčelník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róbert Šlachta. Foto: Přísaha

Rozsudek Krajského soudu v Ostravě, pobočka v Olomouci předsedy senátu
Martina Líska a tedy vina či nevina všech obžalovaných je založen na
„vnitřním přesvědčení Karla Kadlece“, které má soud za prokázané s konglomerátu rozhovorů, jak píše v rozsudku.

Zjednodušeně řečeno, soud odsoudil všechny obžalované pouze proto, protože je přesvědčen, že plukovník Kadlec neprováděl při rozhovorech se spoluobžalovanými operativně pátrací činnost, jak celou dobu trestního řízení tvrdil.

Soud Kadlece a a podnikatele Ivana Kyselého odsoudil za čtyři z devíti skutků, které jim byli původně kladeny za vinu. Přičemž u pěti skutků soud nevyloučil, že Kadlec informace získával, tedy prováděl operativně pátrací činnost.

K ovlivnění vyšetřování nedošlo

Důležité v rozsudku je, za co byli obžalovaní odsouzeni. Připomeňme, že Krajský soud odsoudil obžalované za skutky Králík, Kaštilová, Aquapark a Jezdecký areál Lazce, ve kterých se obžalovaní Kadlec, Kyselý a Rozbořil baví o před tím notně medializovaných kauzách.

Kauza Králík

Co tvrdil ÚOOZ? Trestní řízení proti Jaroslavu Králíkovi pro poškozování zájmů EU Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému sdělovat podrobnosti o vyšetřování. Trestní stíhání nakonec nemělo být zahájeno. Jenomže vzápětí dává Karel Kadlec Radku Petrůjovi pokyny, aby „zajistil za každou cenu rozhodnutí o zahájení trestního stíhání v konkrétním termínu“. Policista pověřený vyšetřováním případu přitom původně chtěl věc odložit.

Kauza Hany Kaštilové-Tesařové

Šlo o případ, ve kterém se bývalá radní za ČSSD Hana Kaštilová- Tesařová měla dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele v době, kdy působila na olomouckém magistrátu.

Co tvrdil ÚOOZ? Karel Kadlec řekl Ivanu Kyselému podrobnosti o vyšetřování. Podnikatel měl kriminalistovi dát pokyn, aby ženě nabídli vyšetřovatelé institut spolupracující obviněné „s cílem získat další informace o trestní činnosti na Magistrátu města Olomouce“.

Kauza Aquapark

Šlo o trestní řízení kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Co tvrdil ÚOOZ? Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému uvolnit informace o vyšetřování, údajně na pokyn Ivana Kyselého tak, aby se to „negativně nedotklo“ hejtmana Jiřího Rozbořila. V tomto kontextu se podle ÚOOZ nejspíš Ivan Kyselý dozvěděl i kroky, které následovaly v řešení kauzy.

Kauza závodiště Lazce – jezdecký areál

Šlo o trestní řízení týkající se okolností poskytnutí dotace na výstavbu areálu olomouckého aquaparku.

Co tvrdil ÚOOZ? Hejtman Jiří Rozbořil údajně chtěl ovlivnit vyšetřování kolem jezdeckého areálu Lazce v Olomouci, kvůli čemuž inicioval schůzku s podnikatelem Ivanem Kyselým. Ten jej měl dle usnesení odkázat na Karla Kadlece. Jemu pak, tvrdí ÚOOZ, nabídl politik úplatek, který měla uhradit osoba přímo spjatá s trestním řízením. Verze o úplatku se přitom vůbec nepotvrdila.

V těchto a ještě dalších trestních řízeních měl podle obžaloby bývalý policejní náměstek Karel Kadlec vynášet informace svému příteli podnikateli Ivanu Kyselému a podle jeho instrukcí ovlivňovat jednotlivá vyšetřování.

„Soustavně, pravidelně a dlouhodobě vyžadoval a neoprávněně si nechával sdělovat konkrétní informace z trestních řízení. V důsledku čehož v rámci Olomouckého kraje prostřednictvím Karla Kadlece a Radka Petrůje záměrně ohrožoval a mařil dosažení základního cíle trestního řízení,“ tvrdí ve své žalobě státní zástupce VSZ v Olomouci Miroslav Stoklásek.

Karel Kadlec tvrdí, a leckde je to snadno prokazatelné, že se s Kyselým bavil o mediálně známých kauzách, teda už o veřejnosti známých detailech.

V kauze Králík stejně jako v jiných kauzách soud konstatuje, že ze strany obžalovaných nedošlo k žádnému negativnímu ovlivnění kauzy, přičemž vinu Kadlece a Kyselého soud opírá o zjištění zachycené na nahrávkách, ve kterých Kadlec má sdělovat informace, které byly neveřejné a je nerozhodné, zda podnikatel Kyselý věděl nebo nevěděl nebo zda byly medializovány.

Ekonomický deník připomíná, že Karel Kadlec byl souzen kvůli údajnému zneužití pravomoci.

V této souvislosti Ekonomický deník prostudoval několik judikátů Nejvyššího
soudu na podobné téma, konkrétně následující: 3Tdo 665/20087Tdo 1059/20127 Tdo 516/2015 a 3 Tdo 546/2016.

Z nich vyplývá, že „přečinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku se dopustí úřední osoba, která v úmyslu
způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo
jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu.

Podle právní věty odsuzujícího rozsudku v kauze Vidkun představovala pohnutka obviněného Kadlece úmysl opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch.

Soud prvního stupně sice svou argumentaci příhodně uvedl citací z usnesení Nejvyššího soudu ze dne 20. května 2015 7 Tdo 516/2015, podle kterého pokud byl účel informací opatřených neoprávněnou lustrací takové povahy, že z něho nemohl mít pachatel ani jiné osoby žádný prospěch, nelze uvažovat o naplnění zákonných znaků trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 tr. zákoníku; prospěch pachatele a jiných osob by totiž musel vyplývat ze způsobu použití předmětných informací, nikoli ze způsobu jejich získání, byť šlo o způsob protiprávní.

Následně pak ale soud v podstatě rezignoval na posouzení účelu opatřených informací a možnosti obviněného či jiných osob mít z neoprávněně získaných informací nějaký reálný prospěch.

Připomeňme si, že Kadlecova obhajoba podpořená odposlechy říká, že se
v kauze Králík s Kyselým bavil proto, že mu Šlachtovi detektivové z ÚOOZ,
kteří kauzu šetřili společně s bývalým šéfem ČSSD v Olomouckém kraji Jiřím
Zemánkem, vyhrožovali a chtěli kauzu Králík odložit a Kadlec se bavil s Kyselým proto, aby zjistil, kdo má kauze zájem a jaké je pozadí. Což vyplývá i z některých svědeckých výpovědí před soudem.

Podobně tomu je i v dalších skutcích, za něž jsou odsuzování, tedy skutek Kaštilové a Aquapark.

Posledním skutkem, za který byl Kadlec a spol. odsouzeni je Jezdecký areál Lazce, ve kterém Kadlec na odposleších mluví s tehdejším hejtmanem a předsedou ROP Jiřím Rozbořilem ve kterém je Kadlec odsuzován za vynášení informací.

Argumentace Kadlece založená na tom, že se Kadlec baví s Rozbořilem jako zástupcem poškozeného a že Rozbořil měl veškeré informace z trestního oznámení doručeného z Finančně analytického útvaru a že mu tedy ani při dobré vůli nemohl říct nic jiného, u Krajského soudu v Olomouci neuspěla.

Z už citovaného judikátu Nejvyššího soudu z 20. května 2015 plyne že „pokud jde o jednání uvedené pod písmenem b) výroku, nalézací soud sice v odůvodnění zmínil, že M. N. již předtím podal na D. H. trestní oznámení, tuto skutečnost však do svých úvah nijak nepromítl. Nelze přitom přehlédnout, že pokud byl M. N. skutečně poškozeným ve věci vedené policejním orgánem, mohl patrně veškeré obviněným předané údaje získat i nahlédnutím do předmětného spisu, a pak by se jednání obviněného vztahovalo pouze ke snazšímu způsobu získání informace, rozhodně ne k prospěchu plynoucímu z povahy informace a jejího použití.“

Rozhodnutí nalézacího soudu tedy nereflektuje už delší dobu známé judikáty Nejvyššího soudu.

Nabízí se proto otázka: Nebyla tedy kauza Vidkun pouze mstou exšéfa bývalého ÚOOZ Róberta Šlachty, šéfa jeho ostravské expozitury Jiřího Komárka, a dalších, založená na prokázaných vymyšlených úředních záznamech a neoprávněném šmírování a špiclování?

A další: Nechodí tedy pachatelé, kteří chtěli skutečně ovlivňovat kauzy, na svobodě? Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X  

 Velvyslankyně Gruzie se setkala s hejtmanem Karlovarského kraje

Velvyslankyně Gruzie v ČR Mariam Rakviashvili navštívila Karlovarský kraj. Na krajském úřadě ji přivítal hejtman Petr Kulhánek. Společně diskutovali o přetrvávající oblibě lázní našeho regionu ze strany gruzínských obyvatel i o možnosti spolupráce v oblasti cestovního ruchu.

„V Gruzii jsou Karlovy Vary a další lázeňská města našeho kraje stále populární, starší generace si dobře pamatuje na dobu, kdy tady trávila lázeňské pobyty a dnešní gruzínská střední třída výrazně podporuje své rodiče, kteří k nám dodnes jezdí. S paní velvyslankyní jsme se shodli, že v tom vidíme potenciál růstu počtu návštěvníků z Gruzie, kteří se sem vracejí, ale i příležitost přilákat mladou generaci mimo jiné na pobyty sportovního charakteru,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Velvyslankyně informovala hejtmana také o zásadních českých investicích například do energetiky a cestovního ruchu v Adžarské autonomní republice, která se nachází na břehu Černého moře. „Zejména v přístavním městě Batumi, které je druhým největším městem v Gruzii, čeští investoři staví přímořské resorty a realizují další projekty. S paní velvyslankyní jsme se domluvili, že nás propojí s vedením Adžárie, neboť její představitelé by měli zájem jednat o konkrétních oblastech spolupráce,“ dodal hejtman.  Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Případ soudce viněného z pokusu o sexuální nátlak jde k soudu ve Frýdku–Místku

 Případ pokusu o sexuální nátlak ze strany soudce brněnského soudu Karla Knaifla na nezletilou míří k projednání k Okresnímu soudu ve Frýdku–Místku. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci. Podle vrchního soudu není vhodné, aby se věcí zabývaly brněnské soudy. Uvedl to dnes mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik. Soudce vinu popírá. V dubnu jej navrhli obžalovat policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Soudce působil na brněnském městském soudu, později na krajském. Obžalobu podal státní zástupce v polovině května u Městského soudu v Brně, zároveň podal návrh na odnětí a přikázání věci k jinému soudu. Návrh putoval nejdříve na krajský soud, který o něm však nerozhodoval, a dál na olomoucký vrchní soud. Ten věc nasměroval k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku, kdy podle rozhodnutí není vhodné, aby brněnský městský soud, kterému věc jinak místně přísluší, o ní rozhodoval.

„Neuplynula taková doba, aby rozhodování této věci soudci Městského soudu v Brně nebylo vnímáno jako nevhodné. V této souvislosti je třeba uvést také to, že v rámci případného hlavního líčení není vyloučen výslech svědků z řad soudců Městského soudu v Brně, kdy spisový materiál obsahuje řadu listin vztahujících se k trestním věcem vedeným u Městského soudu v Brně,“ uvedl Cik. Doplnil, že kromě vazeb na ostatní soudce mohou samozřejmě přetrvávat i vazby obviněného na administrativní aparát tohoto soudu, který by se rovněž v rámci jemu vymezených činností podílel na projednávání věci. „V projednávaném případě tedy podle názoru vrchního soudu byly splněny podmínky pro odnětí věci Městskému soudu v Brně,“ uvedl Cik.

Ze stejných důvodů podle rozhodnutí vrchního soudu není vhodné, aby ve věci rozhodoval krajský soud. „Kromě již uvedeného je třeba zdůraznit, že k nyní projednávané trestné činnosti mělo podle obžaloby zčásti docházet přímo na půdě Krajského soudu v Brně. Pokud by věc byla přikázána některému z okresních soudů v obvodu působnosti Krajského soudu v Brně, mohlo by následně docházet k situacím, kdy by právě Krajský soud v Brně měl rozhodovat o opravných prostředcích proti rozhodnutím soudu prvního stupně. Návrh na přikázání věci některému z okresních soudů v obvodu působnosti Krajského soudu v Ostravě je tedy opodstatněný,“ uvedl Cik.

Soudce loni policie obvinila z trestných činů sexuálního nátlaku ve stadiu pokusu, ohrožování výchovy dítěte, zneužití pravomoci úřední osoby a výroby a jiného nakládání s dětskou pornografií. V případě seznání viny mu hrozí až pět let vězení.

Soudce se podle vyšetřovatelů předloni v létě dostal k nezletilé dívce prostřednictvím svého povolání. Následně si s ní začal dopisovat přes sociální sítě a dívku také opakovaně navštěvoval, a to i přes upozornění lidí z jejího okolí, že to není vhodné. Muž se posléze údajně pokusil dívku donutit k sexu, což se ale nestalo. Soudce loni Deníku N potvrdil, že obviněný je, odmítl ale, že trestné činy spáchal.

„Sám nevím, co za tím je. Nic takového jsem neudělal, připadám si jako postava z románu Franze Kafky. Nevím, co si o tom myslet, připadám si jako ve zlém snu. Na nikoho jsem nikdy sexuální nátlak nedělal. Co nashromáždila policie, se nezakládá na pravdě. Víc k tomu říkat nechci, pro mě je to dlouhodobá noční můra,“ řekl soudce.

X X X

Nad Židy v Rusku se stahují mračna, varoval rabín před nárůstem antisemitismu

V Rusku se nad Židy stahují temná mračna a hrozí zde nárůst antisemitismu. Ve čtvrtek to prohlásil někdejší hlavní moskevský rabín, který opustil Rusko na protest proti invazi na Ukrajinu. Ruská židovská komunita podle něj válku nepodporuje, kvůli čemuž na ní ruští úředníci vyvíjejí nátlak a vyhrožují zrušením některých organizací.

„Na obzoru je mnoho temných mraků, což je doloženo velkým exodem mnoha členů židovské komunity,“ řekl Pinchas Goldschmidt, který z Ruska odjel v březnu a nyní žije v Izraeli.

V on-line chatu s novináři ve čtvrtek zdůraznil, že mnoho Židů opustilo Rusko ze strachu, že by jim v tom v budoucnu zabránila nová železná opona, a vyjádřil obavy, že v Rusku stoupá antisemitismus.

„Na židovskou obec v Rusku byl vyvíjen nátlak aby otevřeně podporovala válku. Naše komunita válku nepodporovala,“ řekl.

„V tuto chvíli je pro mě nemožné vrátit se do Ruska, a kdybych zůstal vrchním moskevským rabínem, nemohl bych mluvit otevřeně, aniž bych ohrozil svou komunitu,“ řekl Goldschmidt. „Rozhodl jsem se zůstat v exilu, dokud se politická situace nezmění,“ dodal.

Rusko chce uzavřít Židovskou agenturu

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo podle Židovské agentury do Izraele 16 tisíc ruských Židů. Podle Goldschmidta opustilo Rusko od 24. února více než 30 tisíc dalších lidí s dvojím – ruským a izraelským – občanstvím.

Vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou nyní napjaté. Ruské ministerstvo spravedlnosti usiluje o uzavření ruské pobočky neziskové Židovské agentury, která pomáhá Židům s přesídlením do Izraele.

Židovský stát tento krok ostře odsoudil. Podle některých médií ruské úřady tímto represivním opatřením reagují na postoj nové izraelské vlády k invazi na Ukrajinu. Ruské úřady tvrdí, že agentura porušila zákony o ochraně osobních údajů. Soudní slyšení je naplánováno na 19. srpna.

Izrael po ruské invazi na Ukrajinu zaujal opatrný postoj, tehdejší izraelský premiér Naftali Bennett přitom poukazoval na izraelské vztahy s oběma zeměmi. Jeho nástupce Jair Lapid od svého příchodu do funkce na začátku července invazi kritizuje, ale také zůstává opatrný, aby si zachoval vztahy s Moskvou, píše AFP.

Izrael chce udržet otevřené komunikační kanály s ruskou armádou v Sýrii, kde podniká nálety proti objektům využívaným Íránci. Moskva je spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. V Izraeli žije odhadem více než milion lidí z bývalého Sovětského svazu.

X X X

Ve francouzských Alpách pátrali po dvojici turistů ze Žďáru, našli je mrtvé

Francouzská policie našla těla dvojice českých turistů ze Žďáru nad Sázavou, po kterých pátrala. Pětačtyřicetiletý muž a jeho o dva roky starší partnerka byli nalezeni ve francouzských Alpách pod čtyřtisícovým vrcholem Barre de Écrins, který měli v plánu zdolat. Domů z dovolené se oba horolezci měli vrátit už minulý pátek. V úterý napomohl francouzské policii v pátrání nález jejich auta.

„Můžeme potvrdit, že ve Francii zemřeli dva čeští občané a s ohledem na rodinu se k tomu nebudeme dále vyjadřovat,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Ve středu večer našli záchranáři horolezecké vybavení poblíž trhliny. Bezvládná těla pak podle francouzských médií ve čtvrtek v poledne.

„Pár byl nalezen na dně asi třicetimetrové trhliny na severní stěně hory Barre des Écrins v nadmořské výšce přibližně 3 900 metrů,“ uvádí francouzský web BFM s odvoláním na státního zástupce města Gap Florenta Crouhyho. V době nehody byla dvojice navázaná na horolezecké lano.

Do pátrání se na dálku kromě příbuzných zapojili také přátelé či kolegové ztracených turistů a také například studenti střední zdravotnické školy, kde zemřelý muž učil angličtinu. Jeho žena pracovala v nemocnici. Pár vychovával dvě děti, které do hor s rodiči necestovaly.

Tragédie českého páru nejbližší přátele zdrtila, i když věděli, že s přibývajícím časem šance na záchranu nezvěstných horolezců klesá. „Kolegové a kamarádi vytvořili tým, který se snažil pomoci s pátráním, také studenti se snažili šířit informace. Rodinu chceme i nadále podporovat a pomáhat jí,“ řekl iDNES.cz jeden z blízkých přátel horolezců.

Od pátku se nikomu neozvali

Žďárská dvojice vyrazila v půlce července na dovolenou do Itálie a Francie. Nejdřív společně vystoupili na známou čtyřtisícovku Gran Paradiso, v horách na druhé straně hranic si pak nenechali ujít ani cyklistickou Tour de France.

O svoje zážitky z cest se oba milovníci hor dělili s přáteli na sociálních sítích. Poslední snímky vložili na Facebook v úterý 19. července.

Barre des Écrins je nejvyšší hora Dauphinéských Alp, masivu ležícím okolo 170 kilometrů severně od jihofrancouzské Marseille, u hranic s Itálií.

Pak se podle potvrzených informací z okruhu rodiny a přátel měli vydat na vícedenní výstup v národním parku Écrins, jehož nejvyšším vrcholem je Barre des Écrins (4102 m n. m.).

V pátek se měli z Francie vracet, ale už se nikomu neozvali. Příbuzní se jim nemohli dovolat, k výsledku nevedly ani následné telefonáty na horské chaty, kde by mohli přenocovat.

Policie pohřešovala pětačtyřicetiletého muže a jeho o dva roky starší partnerku oficiálně od pondělí, v úterý našla tamní horská služba jejich auto na parkovišti, odkud vedou výstupové cesty. Výzvu pro svědky zveřejnila také francouzská média.

„Vše nasvědčuje tomu, že směřovali přes ledovec Blanc, aby se dostali na Barré de Écrins,“ uvedla podle webu Le Dauphiné Libéré francouzská policie.

Zahynuvší horolezci byli známými sportovními nadšenci, stali se vícenásobnými šampiony místní soutěže sportovní všestrannosti Žďárské ligy mistrů, do hor jezdili pravidelně.

X X X

 Továrna Betonpresu je ekologická. Třetina spotřebované elektřiny bude ze slunce

Podnik rodinné společnosti Betonpres v jihočeském Kočíně právě prochází radikálním vylepšením. Na střechách výrobních a skladovacích hal vyrostla solární elektrárna, která se stane velmi důležitým zdrojem elektrické energie nutné k výrobě betonových střešních tašek a dalšího střešního příslušenství. Fotovoltaické panely pokrývají až 30 % spotřebované energie. Společnost tím navazuje na své předchozí kroky k úspornějšímu provozu, kam patří i kaskáda tepelných čerpadel využívající převážně energii zemského jádra.

Novou solární elektrárnu bude tvořit 443 kusů fotovoltaických panelů, každý z nich s maximálním výkonem až 450 Wp*. Celkový výkon elektrárny tak může za ideálních podmínek dosáhnout až 0,2 MWp. Panely jsou na střechách výrobních a skladovacích hal zapojeny v celkem 15 skupinách. Společnost Betonpres počítá s tím, že nejvyššího výkonu může nová elektrárna dosáhnout v jarních a podzimních měsících. Vysoké letní teploty totiž výkon solárního zařízení snižují.

„Už řadu let přemýšlíme o naší výrobě a výrobcích jinak. Chceme, aby vznikaly rozumně, s ohledem na prostředí, ve kterém žijeme. Citlivě nakládáme se surovinami, které při výrobě používáme. Maximálně obezřetní jsme při využívání obalových materiálů. Spuštění solární elektrárny je dalším krokem k tomu, aby výroba byla maximálně šetrná k životnímu prostředí,“ říká Michal Ponec, manažer marketingu společnosti Betonpres.

Nejedná se však o první energeticky šetrné řešení, které se rodinná firma rozhodla ve svém provozu zavést. Vytápění firemních objektů zajišťuje kaskáda tepelných čerpadel využívající převážně energii zemského jádra již zhruba desetiletí. Zároveň platí, že výrobní haly společnosti Betonpres jsou koncipované v nízkoenergetickém standardu. Samozřejmostí je i používání ekologických pásek na svázání výrobků a dlouhodobé úsilí o co nejlepší recyklaci. S tím souvisí i oprava vratných palet, na kterou rodinná firma nedávno najela.

Rodinná společnost Betonpres zaměstnává 70 lidí. Hlavním produktem Betonpresu je betonová střešní krytina – základní tašky, tvarovky, hřebenáče. Betonpres však nabízí i kompletně řešený střešní systém s vysokou kvalitou a 30letou zárukou na krytinu. ROMAN HELCL

 X X X

 Biskup Baxant: Modlím se všechny zasažené požárem v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko, které se nachází na území Diecéze litoměřické, sužuje od neděle požár nebývalých rozměrů. „Myslím v těchto dnech na všechny, kdo přišli o své domovy, museli se evakuovat či byli jakkoliv ohněm postiženi. Děkuji všem hasičům a dobrovolníkům, kteří pomáhají požár uhasit a i na ně pamatuji ve svých modlitbách,“ říká litoměřický biskup Mons. Jan Baxant k této tragédii. Diecézní charita Litoměřice dnes také vyhlásí sbírku na pomoc občanům, kteří byli požárem zasaženi.

Mons. Jan Baxant, litoměřický biskup, je osobně v kontaktu se starosty zasažených obcí a k situaci ve své diecézi uvádí: „České Švýcarsko je jedním z nejkrásnějších míst litoměřické diecéze a mám zde mnoho přátel. Soucítím se všemi, kteří jsou tímto požárem zasaženi. Jsme připraveni občanům pomoci jak materiálně, prostřednictvím naší diecézní Charity, ale i poskytnout duchovní podporu ze strany kněží. Myslím v těchto dnech na všechny, kdo přišli o své domovy, museli se evakuovat či byli jakkoliv ohněm postiženi. Děkuji všem hasičům a dobrovolníkům, kteří pomáhají požár uhasit a i na ně pamatuji ve svých modlitbách.“

Podle ředitelky Diecézní Charity Litoměřice Karolíny Wankovské Charita Česká Kamenice, která je v první linii, již aktivovala pomoc občanům, kteří byli požárem zasaženi, a je součástí krizového štábu města Děčín. „Charita Česká Kamenice poskytla volná lůžka k ubytování, materiální a humanitární pomoc a krizovou intervenci,“ uvádí ředitelka. Charita spolupracuje se starosty obcí, celou situaci monitoruje a je připravena pomoci s evakuací obyvatel do bezpečí a zajištění materiální pomoci.

Dnes také Diecézní charita Litoměřice plánuje vyhlásit humanitární sbírku, jejíž výtěžek by měl pomoci občanům, kteří byli požárem zasaženi. CSILIc. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska

X X X

Oblíbený učitel a zdravotní sestřička. Kdo byli Češi, kteří tragicky zemřeli v Alpách?

Francouzská policie ve čtvrtek po identifikaci potvrdila totožnost dvou nalezených těl blízko vrcholu Barre des Écrins. Jde o pětačtyřicetiletého Marka P. a jeho o tři roky starší přítelkyni Pavlu M..

Těla pohřešovaných osob byla nalezena ve čtvrtek ve francouzském národním parku Écrins v nadmořeské výšce 3 900 metrů. Páru se stal nejspíše osudným výstup na zmíněný vrchol nejvyšší hory Dauphineských Alp Barre des Écrins, který leží 4 102 metrů nad mořem.

Obavy o osud českého páru měli jejich blízcí už od začátku týdne, když v pondělí tamní horská služba nalezla jejich auto. Ve snaze o pomoc začali šířit studenti pětačtyřicetiletého učitele na sociálních sítích výzvy o pomoc v pátrání.

„Náš milovaný učitel se měl minulý pátek vrátit se svojí ženou z francouzských Alp. Do Čech se nevrátili, telefony mají nedostupné a nikdo o nich nic neví. Rodina i my, studenti, o ně máme veliký strach, doma na ně čekají jejich dvě krásné dcery,“ stojí ve výzvě, kterou sdílely desítky tisíc lidí.

Marek byl učitelem angličtiny na Střední zdravotnické škole ve Žďáru nad Sázavou, jeho partnerka pracovala v tamní nemocnici jako zdravotní sestra. „Byl to strašně hodný učitel. Sportovec. Dělal cyklistické a lyžařské kurzy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS jeden ze studentů.

„Oba jsou velcí sportovci. Věnují se sportu od cyklistiky až po plavání. Ve Francii se byli podívat i na Tour de France. Pokud vím, s dětmi byli naposledy v kontaktu minulý čtvrtek. Je to hrozné a špatně se mi o tom mluví,“ řekla pro Deník ředitelka žďárecké školy Marie Vystrčilová ještě předtím, než byla potvrzena totožnost zemřelých.

X X X

Party v plném proudu. Vémola překvapil Lelu svatebním darem, promluvili o miminku

Svatební obřad začal v 16:00, Své ano si snoubenci řekli na mole Občanské plovárny v Praze. Dorazily stovky hostů, mezi nimi řada českých celebrit.

Ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne si řekli své ano Karlos Vémola a Lela Ceterová. Pro obřad si nastávající novomanželé zvolili Občanskou plovárnu v Praze. Velkolepé veselky se zúčastnily stovky hostů, mezi nimi i řada českých celebrit. Novomanželé poté během hostiny poskytli deníku Blesk i svůj první společný rozhovor. Promluvili o svých pocitech i plánech na další miminko.

Přípravy na svatbu byly od rána v plném proudu. Zatímco ženich začal už ve středu, nevěsta si musela pro líčení a svatební účes vyhradit čtvrteční dopoledne. Jak se ale na sociálních sítích zdálo, snoubenci byli v dobré náladě a na odpoledne se moc těšili. „Už se tu pomalu schází kamarádky, rodina a přátelé. Já jsem ještě v pyžamu,“ přiznala Ceterová před několika hodinami na svém Instagramu.

 „Od dvanácti mám mít líčení, od tří odsud pojedeme. Kdybych řekla, že nejsem nervózní, lhala bych,“ doplnila slovenská playmate. Karlos vyrazil k holiči už ve středu, s sebou vzal svého syna Karlose juniora.

S oslavami nejprve začal Vémola. Toho totiž ve dvě odpoledne čekalo loučení se svobodou. „Začínáme ve dvě hodiny na lodi, pojedeme s kluky na lodi a přesuneme se na Občanskou plovárnu. Ve čtyři bude obřad, žádné dlouhé zdržování, pak nějaké rychlé focení a v pět budeme sedět u svatebního stolu,“ shrnul v pořadu Showtime svůj svatební den Vémola.

 Dlouho očekávaná veselka byla podle Vémoly plánovaná v „komornějším stylu“. „Je to komornější svatba a zúčastní se jí asi 300 hostů. Na její zorganizování jsem měl zhruba tři dny. Což bylo opravdu velké sousto,“ přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS slavný sportovec.

Lela se stihla se svobodou rozloučit už před několika dny. Podle fotografií, které sdílela na svém Instagramu, zřejmě spojila velkou party s oslavou svých 33. narozenin. Vše proběhlo ve velkém stylu. Společně s kamarádkami Ceterová nejprve vyrazila limuzínou do víru velkoměsta a nakonec i navštívila jeden z pražských klubů na Václavském náměstí. Navštívit svou nastávající na party přišel také Vémola. „Můj muž si přišel pro pusu od své nastávající manželky,“ svěřila se před několika dny Ceterová.

Samotný obřad odstartoval ve čtyři hodiny odpoledne. Nevěsta zvolila pro svůj den D pohádkové šaty a nechyběla ani korunka na hlavě. Novomanžele oddával herec Jiří Krampol. Nechyběli i další hvězdní hosté. „Veselky se zúčastnilo přes 300 lidí. Kromě Krampola dorazil také muzikálový zpěvák Bohuš Matuš, herec Sagvan Tofi, zpěvačka Natálie Grossová nebo přítel Lucie Bílé Radek Filipi,“ řekla reportérka CNN Prima NEWS Kristýna Vacenovská. Přišla také moderátorka Hana Mašlíková. Za svědka šel Vémolovi lobbista Ivo Rittig.

X X X

Syn Harryho a Meghan se zrzavým afrem? Camilla pobouřila veřejnost údajným žertem

Nová kniha o britské královské rodině zavařila Camille, vévodkyni z Cornwallu. Ta měla údajně pronést, že by bylo vtipné, kdyby se syn prince Harryho a Meghan narodil se „zrzavým afrem na hlavě“. Měla tím odkazovat na smíšený původ vévodkyně ze Sussexu. Nevinný žert způsobil v britské společnosti poprask, Buckinghamský palác nicméně označil tuto pasáž v biografii za nesmysl.

Meghan, Harry a válka mezi Windsory. Tak se jmenuje kniha, která znervóznila královský palác ještě před samotnou publikací. Neautorizovaná biografie britského spisovatele a novináře Toma Bowera se totiž věnuje napjatým vztahům a palčivým momentům uvnitř Buckinghamského paláce. Jak již název napovídá, velkou pozornost věnuje právě vévodovi a vévodkyni ze Sussexu.

Podle odborné kritiky Bower vykresluje Meghan Markleovou jako ženu, která využila výsostného postavení svého manžela Harryho pro svůj osobní prospěch. Rovněž ji označil sebestřednou, manipulativní a náročnou ženu. Nešetřil ovšem ani prince Harryho – podle autora knihy je rozmazlený, nevzdělaný a prostoduchý. Z nepříliš populárního páru se tak stali „agenti zkázy“.

V biografii se objevila také pasáž o roztržce kvůli Archiemu, synovi vévody a vévodkyně ze Sussexu. Harryho nevlastní matka Camilla – vévodkyně z Cornwallu – totiž měla pronést, že by bylo „vtipné, kdyby se Archie narodil se zrzavým afrem“. Narážela tím na princovy zrzavé vlasy a smíšený původ jeho americké manželky.

Bower si za svou knihou stojí. „Informace zevnitř královské rodiny jsem získával od lidí, kteří samozřejmě nemají Meghan v lásce. Vše jsem ale poctivě kontroloval a proséval sítem. Nejsou věci, které by nebyly pravdivé a které nelze zkontrolovat,“ bránil obsah své publikace.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.