Hirman: Budú Slováci mrznúť? Drahé teplo dostane ľudí do neriešiteľných situácií. Kšeft desaťročia

Naplnia sa sľuby politikov a dokážu udržať ceny energií na uzde? Podľa analytika podstatný bude účet za komoditu, ktorou ľudia kúria. Karel Hirman sa takto vyjadril. O opatreniach, ktoré vláda sľubuje, nie sú zatiaľ známe podrobnosti. Informovanie o nich sa stále odkladá, do toho prišla vládna kríza. Čo môžu očakávať slovenské domácnosti v čase, keď sa trhové ceny energií šplhajú do rekordných výšok?

 „Čo sa týka zregulovaného zvýšenia cien plynu na úroveň, ktorá je nejakým spôsobom únosná pre domácnosti, v tomto prípade na rozdiel od elektriny je situácia špecifická v tom, že najväčším obchodníkom s plynom s najväčším podielom na trhu s domácnosťami má Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je stopercentne vlastnený štátom. A SPP má priame kontrakty s domácnosťami a komoditu má, ako tvrdí – aj nakúpenú, aj v zásobníkoch a nakupuje kontinuálne ďalej. V prípade elektriny je to oveľa zložitejšie, lebo Slovenské elektrárne nemajú priamy kontrakt, prakticky nepredávajú priamo domácnostiam. Tam je otázna aj komodita, lebo schéma bola postavená na tom, že to bude elektrina, ktorá je ešte nepredaná z nového tretieho bloku Mochoviec,“ uviedol Hirman.

 X Pri tom zabezpečení nízkych cien elektriny pre väčšinu domácností sa počíta so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, aby elektriny bolo dostatok.

Spustenie nového jadrového reaktoru je zložitá technologická operácia, ktoré netrvá pár dní, ale pár dlhých týždňov a mesiacov a je vysoké riziko už dnes, že k 1. januáru 2023 nebude tretí blok v prevádzke už s takým výkonom, ktorý bude generovať dostatok elektriny na objem pre domácnosti. Takže tá elektrina bude chýbať.

Nehovoriac o tom, že je tam limit na dodávku v objeme 4,5 MWh ročne, ale najväčší problém budú mať domácnosti s vykurovaním. Vieme, že mnohé domácnosti na Slovensku kúria elektrinou. A ich spotreba nie je 4,5 MWh, to je bežná spotreba domácnosti v bytovke alebo rodinnom dome, ktorá používa elektrinu na svietenie a bežné spotrebiče. Keď vykurujete elektrinou, spotreba je niekoľkonásobne vyššia. Tým sa v prvom rade má pomôcť. Keď vykuruje elektrinou na juhu Slovenska a má novopostavený zateplený dom, má spotrebu približne okolo 10 MWh elektriny. Ale domácnosti podhorské, na strednom Slovensku, ktoré najviac kúria elektrinou, kde je mráz v zime a ešte majú aj sneh, tam sa spotreby bežne pohybujú na úrovni 15 až 20 MWh ročne. A to nie sú vily s vykurovaným bazénom, to sú bežné domčeky bežných občanov s bežným príjmom, ale momentálne sa o nich vôbec nehovorí. Ten rozdiel medzi 15 – 20 MWh a 4,5 MWh, to ako si vykryjú? Kto im pomôže? Tieto domácnosti si môžu, ľudovo povedané, ‚hodiť mašľu‘.

X Narážame na ten istý problém, ako keď sú sociálne opatrenia mierené plošne a nepomáhajú tým zraniteľným?

Momentálne narážame na to, že tak ako sú opatrenia prezentované, ak sú správne prezentované, lebo nepoznáme žiadne detaily, tá komunikácia je v štýle ‚prísne tajné‘, zatiaľ sú tie publikované opatrenia v kategórii odberateľov, ktorí v danom rozsahu tú pomoc až tak nepotrebujú.

U väčšiny slovenských domácností je účet za elektrinu podstatne nižší, ak elektrinou nekúria ako za plyn, ktorým kúria. Podsatatný je účet za komoditu, ktorou kúrite. Podľa toho sa má pomoc odvíjať, to je podľa mňa elementárna logika. Momentálne na základe vyhlásení, nič som o tom nepočul – a nielen ja. To sa nedeje. Plus celá obrovská masa domácností, ktoré sú na centrálnom vykurovaní.

X Myslíte si, že v budúcom roku sa podarí udržať ceny pre bežných ľudí na prijateľných úrovniach ako to deklarujú politici.

Čo je to prijateľná úroveň? Pre niektorú domácnosť je nárast výdavkov o niekoľko sto eur ročne úplne v pohode zvládnuteľný, ale pre niektorú domácnosť – osamelý dôchodca alebo osamelá žena s deťmi, ktorá zarába na úrovni minimálnej mzdy – ten nárast cien je neriešiteľný.

Ceny na trhu sú stále extrémne vysoké. Pri týchto cenách plynu a elektriny – to je neznesiteľné pre hociktorého odberateľa v Európe, pre hociktorú domácnosť či podnikateľský subjekt. A to je jedno, v ktorej krajine. Tie ceny sú neúnosné, takže sa dá očakávať, že bude nasledovať protitlak a budú nutné možno aj celoeurópske zásahy, ktoré by snáď situácii mohli pomôcť.

Máme mnoho premenných, nevieme, ako sa bude správať Putin, je tu vojna, čo sme od druhej svetovej vojny nemali. Tu máme vojnu, ktorú nám vedie hneď za hranicami jeden z najväčších dodávateľov energetických surovín na svetové trhy a do Európy zvlášť voči krajine, ktorá veľkú časť tých surovín stále tranzituje k nám. Vidíme, čo sa deje s počasím, hydroelektrárne nám prudko znížili výkon, lebo nie je voda v riekach – vrátane Gabčíkova. Aby toho nebolo málo, vidíme obrovské technické problémy vo Francúzsku s jadrovými elektrárňami, polovica ich jadrových zdrojov stojí, nevyrába. Francúzsko, ktoré bolo historicky vždy exportérom elektrickej energie, ju teraz musí dovážať. Ešte stále tu máme pandémiu. Čo sa kazí, tak sa ešte viac pokazí.

Je tu situácia, ktorá tu nebola od druhej svetovej vojny – nielen v Európe. Pozrime sa aj do Číny. My tu stále ten elektrický prúd máme. Číňania vypínajú dodávky prúdu pre celé fabriky. Zase sa narúšajú dodávateľské reťazce. Celé aglomerácie majú regulované dodávky prúdu, niekoľko hodín denne sú bez elektriny, lebo tiež majú obrovské problémy, majú prázdne rieky, hydroelektrárne im išli prudko dole s výkonom, nestačia uhoľné elektrárne. Takisto ceny komodít sú aj pre Číňana neúnosné – a to je komunisticky riadená centrálna ekonomika. A ten Číňan tú elektrinu nemá, a my ju ešte stále máme. Máme ju extrémne drahú, ale stále ju máme.

Čo môžeme robiť, čo máme vo vlastných rukách? Šetriť a pripraviť sa na to, že nasledujúce mesiace budú reálne veľmi ťažké. Také to churchillovské, môžeme si sľúbiť len slzy, pot a krv. Ale dá sa to zvládnuť, nerobiť paniku, nerobiť unáhlené rozhodnutia, premyslieť si čo urobím. Za veľmi málo peňazí aj vďaka technológiám, ktoré sú na trhu, regulačné výrobky, ktoré sa dajú okamžite namontovať a budú preukázateľne prinášať úspory. A svojím správaním, samozrejme, aby som energie šetril a to teplo nevypúšťal do vzduchu napríklad cez otvorené okná a podobne./agentury/

X X X

 Ľubomír Jaško: Čas na politický kšeft desaťročia

V zákopoch kultúrnej vojny sa aktuálne háda o životných partnerstvách a nedeliach bez nakupovania. Nie je to ideálna možnosť na politický kšeft desaťročia?

 Hlúposti?

Každý z dielov kultúrnej vojny ide podľa jednotnej šablóny. Niekto príde s háklivým návrhom a jeho odporcovia začnú kričať, že teraz nie je čas na také témy. Najnovšie SaS s návrhom na životné partnerstvá.

Potom tí, ktorým sa nepáčia “hlúposti” v čase energetickej krízy a vojny, prídu s vlastnou. Nech je zábava dokonalá… Argument, že teraz niet čas na luxusné hodnotové témy je deštruktívny. Ideálny čas nebol nikdy.

Raz sme vyháňali Mečiara, potom prišla ekonomická kríza, únos štátu a dorazila pandémia. Popri tom bolo a je potrebné dostíhať všetkých možných obvinených a súčasne sa pripraviť na zimu nepríjemnú vo všetkých ohľadoch.

V bežne fungujúcom štáte takéto argumenty zaznievať nemôžu. Vždy je potrebné látať cesty aj stavať diaľnice. Zachraňovať nemocnice pred zatvorením a bojovať o to, aby ľudia mali dôstojné platy.

Voľné nedele za životné partnerstvá

To všetko je v poriadku. Súbežne s tým – iným spôsobom a iní ľudia – riešia kultúru, spoločenské vzťahy a iné jemnejšie témy. Lebo nie sme v rovníkovej Afrike, ale v civilizovanej európskej spoločnosti schopnej sa venovať viacerým vylepšeniam života súčasne.

Z kultúrnych tém sa však stala tisíckrát obhryzená kosť, ktorú politici predhodia ľudu vtedy, keď ho chcú pripraviť o pozornosť alebo si na téme získať falošné body.

Predkladatelia novely Zákonníka práce, ktorá zatvorí v nedeľu obchody, teraz zvolili prívetivé argumenty o ľuďoch v obchodoch pracujúcich. Zmena má pomôcť hlavne ženám byť doma pri rodine. Ide o pomoc manželstvám, rodinám a deťom.

Skvelé! Z tohto pohľadu je zákon o životných partnerstvách pokusom o to isté – bez zbytočných náboženských vojen pomôcť bežným ľuďom, ktorí majú doma iného partnera ako je bežné. A chcú s ním zdieľať život a vlastne aj smrť. Ide o pomoc záväzným formám spolužitia, v ktorých chcú byť ľudia zodpovední. Prívetivý štát umožňuje ľuďom bez rozdielu orientácie spokojnejší život.

Krásny súlad. Nastal čas na dokonalý politický kšeft. Voľné nedele bez obchodov za životné partnerstvá.

Nikomu to podstatne neublíži a dosť bude tých, ktorí budú spokojnejší ako dnes, aktuality.sk

X X X

 Johnson: Obyvatelia Británie v zime zaplačú. Putin to vie a páči sa mu to

 Britský premiér Boris Johnson priznal v nedeľníku The Mail on Sunday, že obyvatelia Británie túto zimu „zaplačú“ nad účtami za energie. Obvinil tiež ruského prezidenta Vladimira Putina zo zhoršovania energetickej krízy, informovala televízia Sky News.

 Odchádzajúci britský premiér vo svojom komentári uviedol, že ruskému prezidentovi sa „páči“, že ceny energií stúpajú. „Bola to Putinova invázia, ktorá vystrašila energetický trh. Je to ruská vojna, ktorá vychádza britských spotrebiteľov draho. To je dôvod, pre ktorý sa účty za energie zdvojnásobili. Obávam sa, že Putin to vie a páči sa mu to. Chce, aby sme ohli chrbty,“ uviedol Johnson.

Šéf Kremľa podľa britského premiéra verí, že „mäkkí“ európski politici uvoľnia sankcie a keď príde zima, „budú prosíkať o ruskú ropu a plyn“./agentury/

X X X

Žiadny mier. Moskva žiada bezpodmienečnú kapituláciu, Kyjev totálnu porážku Ruska

 Pozície znepriatelených strán vo vojne Ruska proti Ukrajine zostávajú diametrálne vzdialené.

 Zatiaľ čo šéf zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu) Leonid Sluckij v sobotu chcel od Ukrajiny „bezpodmienečnú kapituláciu“ ako podmienku na rokovanie o mieri, poradca Mychajlo Podoljak z ukrajinskej prezidentskej kancelárie – naopak – volal po mieri bez kompromisov, teda v podobe porážky Ruska a jeho súdenia za vojnové zločiny.

„Je len jeden spôsob, ako ukončiť vojnu, a to vojenskou porážkou Ruska, vrátením (zatiaľ okupovaných) území Ukrajine, súdom so zločincami a začatím transformácie Ruska,“ napísal Podoljak na twitteri. „Vôľa zvíťaziť je rovnako potrebná ako zbrane. Kompromisy by mali pre ľudstvo zhubné dôsledky,“ zdôraznil.

„Sme pripravení zvážiť rokovania, ak ukrajinská strana bude pripravená na bezpodmienečnú kapituláciu, pokiaľ bude pripravená kvalitatívne obmedziť svoje ozbrojené sily a pokiaľ bude pripravená na úplnú a bezpodmienečnú denacifikáciu,“ povedal podľa agentúry TASS Sluckij, ktorý na čele ruských nacionalistov vystriedal zosnulého.

Ruské vojská vpadli na Ukrajinu na rozkaz prezidenta Vladimíra Putina 24. februára, čím rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Boje si podľa odhadov už vyžiadali desiatky tisíc mŕtvych a milióny utečencov.

X X X

Krvavý Tripolis. Pri potýčkach zahynuli desiatky ľudí

 Zrážky medzi líbyjskými súperiacimi milíciami, ktoré vypukli v piatok neskoro večer v hlavnom meste Tripolis, si podľa najnovšej bilancie vyžiadali už najmenej 32 obetí na životoch a ďalších 159 zranených. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

 Vrak osobného auta zostal na ulici po zrážkach medzi súperiacimi milíciami v líbyjskom hlavnom meste Tripolis v nedeľu 28. augusta 2022.

V Tripolise bolo v sobotu zničených šesť nemocníc a podpálených niekoľko budov. V sobotu večer nastal relatívny pokoj, uviedol spravodajca agentúry AFP, podľa ktorej ide o najhoršie boje v líbyjskej metropole od prímeria v roku 2020.

AFP konštatuje, že sa objavili obavy, že po dvoch relatívne pokojných rokoch môže politická kríza v tejto severoafrickej krajine prerásť do nového veľkého ozbrojeného konfliktu. V Líbyi vypukol chaos v roku 2011, keď bol počas povstania podporovaného NATO zvrhnutý a neskôr zabitý dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí.

Po rokoch ozbrojených konfliktov a sporov medzi východom a západom krajiny vznikla vlani v marci pod záštitou OSN v Tripolise vláda národnej jednoty vedená Abdalom Hamídom Dubajbom. Na východe krajiny je pri moci zase bývalý minister vnútra Fathí Bašagha, ktorého podporuje líbyjský parlament.

Obe strany sa v sobotu navzájom obviňovali z násilností, zatiaľ čo svetové veľmoci apelovali na pokoj.

Podporná misia OSN v Líbyi (UNSMIL) vyzvala na „okamžité zastavenie nepriateľských akcií“, pričom poukázala na prebiehajúce ozbrojené zrážky vrátane ostreľovania štvrtí obývaných civilistami./agentury/

X X X

Marián Viskupič (SaS) vyčíta Igorovi Matovičovi (OĽANO) autoritárstvo a nápady z večera do rána, ktoré sa na druhý deň stávajú štátnou úlohou. Hovorí, že nie je schopný žiadnych kompromisov.

 Premiér Eduard Heger podľa neho prichádza o veľa, keďže si necháva z vlády odísť štyroch schopných ministrov. Viac povedal Viskupič pre ta3 po relácii V politike.

X Váš stranícky predseda Richard Sulík v piatok po rokovaní na x Bôriku napísal na sociálnej sieti, že OĽANO tým krokom uprednostnilo rozvrat verejných financií. Aký je váš názor na to z pozície šéfa parlamentného výboru pre financie a rozpočet?

Môj názor na túto vec je absolútne jasný. Eduard Heger ako premiér, ale skôr ešte inak povedané, Igor Matovič ako skutočný premiér, dali prednosť problémom s financiami, dali prednosť jednému problémovému ministrovi, ktorý spôsobuje väčšinu problémov celej koalície, ktorý rozoštváva krajinu a ktorý neriadi dobre verejné financie a s úplnou ľahkosťou sa vzdávajú štyroch kvalitných výkonných ministrov.

Zoberte si, máme v susednom štáte vojnu, a vlastne odíde minister zahraničných vecí, ktorý jednoznačne mal správny kompas a viedol Slovensko v tejto ťažkej situácii úplne, úplne dobre. Takisto minister hospodárstva, kopu sa urobilo, ale vidíme to všetci, že všetky tieto energetické veci z kulminujúcej energetickej krízy treba doťahovať, treba proste pracovať. Premiér príde o ministra hospodárstva, ktorý má tie veci rozbehnuté a nie je ľahké, aby ich niekto prevzal a pokračoval v tom.

Takisto ministerka spravodlivosti. Veď základnou úlohou vlády je zachovanie, respektíve obnova právneho štátu, a s absolútnou ľahkosťou premiér prichádza o ministerku spravodlivosti. Rovnako v školstve je kopa výziev a takisto príde o ministra školstva. Proste, takto to byť nemôže a toto nemôže krajine pomôcť.

X Čo vy osobne najviac vyčítate Igorovi Matovičovi zo svojej funkcie?

Vyčítam mu práve to autoritárstvo, práve tie nápady z večera do rána, ktoré sa na druhý deň stávajú štátnou úlohou a okamžite nejakou jadrovou zbraňou. Vyčítam mu to, že rozoštváva národ, a hlavne to, že nie je schopný žiadnych kompromisov. Politika je vždy o umení možného, je o kompromisoch, je o hľadaní riešení, ktoré pomôžu krajine, pomôžu ľuďom a sú priechodné. Toto sú tie výčitky, ktoré mám.

A ďalšia vec je ešte tá, okej, odovzdal riadenie štátu pred rokom teda do rúk premiéra Eduarda Hegera, ale neodovzdal mu právomoci. Aj keď sa premiér veľmi snaží, bohužiaľ, nemá v ruke tú moc, aby mohol buchnúť po stole a aby on z pozície premiéra mohol tú krízu vyriešiť.

X Uvažovalo sa na rokovaniach aj o prípadnom dočasnom odchode obidvoch politikov, to znamená Igora Matoviča aj Richarda Sulíka, dajme tomu na rok?

Náš predseda prišiel s touto s myšlienkou, že áno, ak teda odíde minister financií do parlamentu, tak odíde aj minister hospodárstva do parlamentu bez debaty o časovom rozlíšení. Jednoducho povedal, že áno, podá demisiu a odíde do parlamentu, ako teda návrh ako túto krízu vyriešiť. To znamená, my sme jednoznačne povedali, čo nám vadí, čo je našou podmienkou a dokonca sme ešte dali aj návrh ako to vyriešiť, aby teda, povedzme že si, aj minister financií, povedzme že, zachoval svoju tvár. Že teda by odišli obidvaja do parlamentu.

Bohužiaľ, minister Matovič je tak prilepený na stoličke, by som povedal že ešte viac, ako tí, ktorým to rozprával vo svojom opozičnom pôsobení, teda keď rozprával predchádzajúcim ministrom, že nechcú odstúpiť napriek všetkému. Dnes je presne v rovnakej situácii. To asi nebolo ešte v histórii Slovenska, aby na jednom človeku, ktorý nie je v pozícii premiéra, vlastne stála celá vláda, celé smerovanie Slovenska na jeho rozhodnutí.

Aj takto by som chcel ešte apelovať na Igora Matoviča, aby sa teda rozhodol, aby odišiel do parlamentu, a dal šancu ešte, aby Slovensko sa vedelo vyvíjať správnym smerom. Aby koalícia aj takto dostala šancu na určitý reštart dôvery občanov a aby pokračovala v ťažkých úlohách, ktoré nás všetkých čakajú.

X Skupina poslancov OĽANO a Sme rodina chce predložiť návrh, aby boli obchody, až na štyri nedele do roka, zatvorené. Aký je váš názor?

Toto je, bohužiaľ, zasa ďalšia ukážka spôsobu vládnutia à la OĽANO. Prikazovať, zakazovať, diktovať a myslieť si, že sú vlastníkmi pravdy. Jednoducho, toto treba nechať na obchodníkov. Veď keď sa im oplatí mať v nedeľu otvorené, nech majú. Ak sa im to neoplatí, nech nemajú. Veď aj dnes nájdeme reťazce, ktoré majú v nedeľu zatvorené. Toto nie je niečo, čo treba diktovať. A navyše, v danej situácii, veď ľudia majú za nedeľu príplatky, ľudia sú radi, že môžu v nedeľu pracovať.

A ak by sa teraz zakázal nedeľný predaj, až na tie štyri nedele, veľa ľudí príde o prácu, alebo, povedzme, keď aj neprídu o prácu, tak prídu o nejaký dodatočný príjem. To je to najhoršie, čo sa vám môže v situácii, keď je tu takáto inflácia, stať – že vlastne bude váš príjem ešte nižší. Čiže, samotný nápad je zbytočný, veľmi zlý a jeho časová realizácia teraz je že úplne tragicky zlá./agentury/

X X X

Šéf izraelského Mosadu bude v USA rokovať o jadrovej dohode s Iránom

Izrael odrádza západné krajiny od zmienenej dohody s Iránom.

Šéf izraelskej tajnej služby Mosad David Barnea navštívi začiatkom septembra Spojené štáty, kde bude rokovať o možnom obnovení iránskej jadrovej dohody z roku 2015. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného izraelského predstaviteľa.

Izrael odrádza západné krajiny od zmienenej dohody s Iránom. Židovský štát tvrdí, že dohoda by uľahčila financovanie militantov podporovaných Iránom a zároveň by nezabránila Teheránu vo vývoji jadrovej zbrane, čo Irán vždy popieral.

Bornea „o týždeň navštívi Washington, kde sa v Kongrese zúčastní na stretnutiach za zatvorenými dverami o dohode s Iránom,“ povedal pre AFP vysoký izraelský predstaviteľ pod podmienkou anonymity, no ďalšie podrobnosti neposkytol.

Národná bezpečnosť

Izraelský premiér Jair Lapid predtým v nedeľu uviedol, že „diplomatický boj“ Izraela proti dohode zahrňuje izraelského poradcu pre národnú bezpečnosť a ministra obrany, ktorí nedávno absolvovali stretnutia v Spojených štátoch.

„Vyvíjame spoločné úsilie s cieľom zabezpečiť, že Američania a Európania pochopia nebezpečenstvá spojené s touto dohodou,“ povedal Lapid. Zároveň zdôraznil, že to, čo bolo podpísané v roku 2015, „nebola dobrá dohoda“, a že dohoda, ktorá sa v súčasnosti zostavuje, obsahuje „väčšie nebezpečenstvá“.

Británia, Čína, Francúzsko, Irán, Nemecko, Rusko a sprostredkovane aj Spojené štáty začiatkom augusta nadviazali na prerušené rokovania o oživení dohody. Po štyroch dňoch rokovaní pod patronátom EÚ sa zrodil „finálny“ kompromisný návrh. Brusel vyhlásil, že očakáva naň promptnú odpoveď od Teheránu aj Washingtonu.

Irán podpísal pôvodnú dohodu so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou v roku 2015. V rámci nej sa zaviazal obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť k tomuto procesu dohľad inšpektorov OSN výmenou za zrušenie hospodárskych sankcií. V roku 2018 však USA rozhodnutím vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa – a s podporou Izraela – jednostranne odstúpili od dohody s tým, že by ju mala nahradiť prísnejšia zmluva. Tú sa však nepodarilo vyjednať a Irán po čase začal porušovať svoje záväzky vyplývajúce z pôvodnej dohody, aktuality.sk

X X X

Sýrčanom chýba všetko, ale najmä voda. Ako im Slováci pomáhali dostať sa k nej 

 Priemerný plat je tu 57 dolárov mesačne, životné náklady sú deväťkrát vyššie. Rodiny sú dnes nútené vyberať si medzi nákupom potravín, pohonných hmôt a liekov.

Ešte pred pár mesiacmi sme si vedeli Sýriu predstaviť len z fotografií či videí. Suchá, vyprahnutá krajina, trpiaca následkami viac ako desaťročnej vojny. Islamský štát je tu stále postrachom a o politike sa radšej nahlas nehovorí. Aj s priateľmi je lepšie na túto tému len šepkať, hoci na prvý pohľad sa nezdá, že by tu vládol strach.

Do Sýrie sme sa vybrali pozrieť sa, ako sa nám (Nadácii Integra) podarilo spolu s naším zahraničným partnerom zrekonštruovať tri vojnou zničené vodné zdroje na vidieku neďaleko Damasku.

Na tomto mieste sa intenzívne bojovalo takmer sedem rokov a výsledkom je, podobne ako v iných oblastiach, zničená infraštruktúra, chudoba, nedostatok potravín, elektriny, zdravotnej starostlivosti a nedostatok pitnej vody. Kým sme vodné zdroje neopravili, ľudia tu mali k dispozícii 10 litrov nezávadnej vody na osobu denne. Teraz je to trojnásobok.

Do Sýrie taxíkom

Do Damasku sme sa dostali z Libanonu taxíkom. Bolo to najjednoduchšie a v čase našej návštevy aj najbezpečnejšie. Cez sýrsku hranicu sa dalo prejsť len autom so sýrskou ŠPZ-kou, a tak sme z libanonského taxíka presadli práve do sýrskeho. Zabezpečil nám to náš humanitárny partner v Sýrii.

Aj tak však bolo zjavné, že prišli Európania. Svetlé vlasy a modré oči nie sú v Sýrii bežné. Na hranici sa nás niekoľkokrát pýtali, či sme tam z vlastnej vôle. Či nás niekto neuniesol. „Nie, chceli sme sem prísť. Nikto nás nenútil“, opakovali sme. Po množstve otázok nám napokon povolili vstup do krajiny.

Všetko išlo hladko. Tesne za hranicou nás privítal samotný prezident Assad. Teda, jeho maketa v životnej veľkosti. Až sme sa zľakli, čo tam robí. Potom sme podobných Assadov videli desiatky, ak nie stovky. Jeho obraz je všade, na billboardoch, stenách, domoch, oblečený v uniforme, civile, s okuliarmi aj bez. Dokonca aj s Putinom, ako si podávajú ruky.

Bežní ľudia podporujú prezidenta. Keby si mali vybrať medzi Islamským štátom alebo prezidentom, je to jasné. „Rozhodol by som sa pre Assada“, rozhodne, ale potichu hovorí 43-ročný Mohamed. Takýto názor bol pomerne častý. Viacerí ľudia sa však báli odpovedať. Skôr nás požiadali, aby sme sa vyjadrovali potichu. Na túto tému sú veľmi citliví a nechcú mať problémy. A aby sme ich nemali ani my.

 Moderný a historický Damask

Hneď prvý deň sme počuli vzdialený raketový útok v Damasku, ktorý bol ale zneškodnený protivzdušným obranným systémom. Znelo to ako ohňostroj na nový rok, len trošku hlučnejšie. Báli sme sa? Ani nie…

Pri vstupe do Damasku sme si vôbec neuvedomovali, že sme v krajine poznačenej vojnou. Je to pomerne moderné mesto, ak si odmyslíme schátrané domy na okraji. Centrum má priateľskú atmosféru s množstvom kaviarničiek a obchodov. Pravdupovediac, nečakali sme to. V našich predstavách bola dovtedy Sýria len obrazom biedy, beznádeje a smútku.

Tri štvrtiny okoloidúcich žien mali oblečené burky, stretávali sme však aj ženy a mladé dievčatá oblečené európsky. To nás prekvapilo, mysleli sme, že všetci tam sú veľmi konzervatívni. Ďalej od centra však boli už všetky ženy zahalené.

Na každom kroku boli sochy vojakov a štátne vlajky. Stáli sme v malom parku a pri otočení sa o 360 stupňov sme ich napočítali päť.

 Voda pre 22-tisíc ľudí

Dvakrát sme vycestovali do zbombardovaných miest neďaleko Damasku, do oblasti Hjera, kde v rokoch 2012 až 2018 prebiehali ťažké boje. Celá oblasť je zničená. Aj keď podľa miestnych, toto neboli najhoršie zničené miesta.

Mali sme pocit, že jazdíme cez ruiny. Ale v tých ruinách už dnes bývajú ľudia, ktorí sa pomaly vracajú do svojich príbytkov. Práve tu, v tejto silne zničenej oblasti, sme pomohli zabezpečiť ľuďom vodu. Za vyše 130-tisíc eur sme kompletne zrekonštruovali tri zničené vodovodné systémy vrátane obnovy vrtov ako zdrojov vody, vďaka čomu sa ľudia ľahšie dostanú k vode. Donedávna tu mohli využiť len desať litrov na osobu za deň. A teraz, po dokončení rekonštrukcie, sa pre 22-tisíc ľudí tento objem strojnásobil.

Pre mnohých je to zázrak, keď doma otvoria vodovodný kohútik a tečie z neho blahodárna tekutina, ktorá uhasí smäd. Už začiatkom júna tu bolo vyše 30 stupňov, počas letných mesiacov sa teploty šplhajú k štyridsiatke.

Vodu nosia ženy a dievčatá

Obstaranie vody majú na starosti ženy a dievčatá. „Zháňať vodu a ísť po ňu niekoľkokilometrové vzdialenosti nie je jednoduché, lebo ich to vystavuje nebezpečenstvám. Jeden kanister vody váži aj 20 kilogramov, čo je dosť ťažké bremeno. Navyše, osamotená žena je lákadlom pre mužov, ktorým sa nedokáže sama ubrániť, “ vysvetľuje nám Haidi, miestna sociálna pracovníčka.

Opravené vodné zdroje uľahčia ženám život, budú sa cítiť bezpečnejšie a budú mať viac času pre svoje rodiny, keď im odpadne povinnosť dlhé hodiny zháňať vodu. „Možno pôjdu niektoré za svojimi snami, začnú si zakladať malé podniky. A dievčatá budú môcť chodiť do školy, čo je kvôli vode často problém“, usmeje sa.

Prikývli sme a znova sme si uvedomili dôležitosť vzdelávania. Nielen detí, ale aj dospelých. Hlavne pre nich sme pripravili sériu školení o prevencii a kontrole zdravia. Aby sme zlepšili ich povedomie o vode, hygiene a prenosných ochoreniach, ktoré často končia smrťou. Aj to by malo znížiť šírenie chorôb, ktoré postihujú tých najzraniteľnejších – hlavne deti, tehotné ženy a starých ľudí.

Prežiť bez vody sa nedá. Kto ju nemá doma, musí si ju draho kúpiť. No v ekonomickej kríze, v ktorej sa Sýria nachádza, je to pre mnohých nemožné. Podobne ako Libanon, aj Sýria zažíva silnú devalváciu meny a obrovskú ekonomickú krízu. Ľudia sú chudobní ako „kostolné myši“.

Nedostatok vody nie je jediným problémom. Chýba tu aj elektrina, čo sme zažili na vlastnej koži. Poobede medzi druhou a treťou nešla elektrina vôbec. V odľahlejších oblastiach je to po väčšinu dňa.

Situácia sa nemení ani v zime. Preto sme v rámci projektu k zrekonštruovaným systémom dokúpili výkonné generátory, ktoré v prípade výpadku zabezpečia elektrinu na osem hodín. Vodné systémy tak môžu pracovať dlhší čas a ľuďom z kohútikov potečie voda takmer pol dňa.

Ľahší život počas vojny?

Niekoľko ľudí nám nezávisle od seba povedalo, že počas vojny sa žilo ľahšie ako dnes. Nebezpečnejšie, ale ľahšie. Vtedy mali dostatok potravín, benzínu, elektrina bola dostupnejšia. Dnes sa na palivo čaká v kilometrových radoch, elektrina funguje len pár hodín denne, či v lete či v zime, jedla je nedostatok.

Sýrska libra stratila v priebehu posledných dvoch rokov 80 percent svojej hodnoty. Ceny potravín vzrástli celkovo o závratných 800 percent, vojna na Ukrajine situáciu ešte zhoršila. Priemerný plat je tu 57 dolárov mesačne, životné náklady sú deväťkrát vyššie. Rodiny sú dnes nútené vyberať si medzi nákupom potravín, pohonných hmôt a liekov. „Ak prežijem dnes, neviem, ako prežijem zajtra”, hovorí tridsiatnik Hasan a dodáva: „To, čo som zarobil dnes, je len zlomkom toho, čo som zarobil kedysi. Len liter mlieka stojí dnes 1,30 dolára.”

Mnohí ľudia už neposielajú svoje deti do školy, lebo je to pre nich drahé. „Vyrastá ďalšia generácia stratených detí?“, premýšľame, keď v diaľke sledujeme miestnych obyvateľov. Deti, ktoré sa naháňajú na bicykloch, ich mamy nesúce mladšieho súrodenca. Mužov, ktorí v skupinkách živo diskutujú.

Chudobná, ale krásna

Sýria je očarujúca. Málo zelene a suchú zem oživujú krásne rozkvitnuté ružové kríky. Damask dýcha históriou. Centrum starého mesta vás prenesie o niekoľko stoviek či tisícov rokov späť. Kresťanské a moslimské stavby, nádherné staré domy prerobené na kaviarne, plné ulice ľudí, plné parky o desiatej večer.

Áno, Sýria je aj nebezpečná a nemilosrdná. Vojna vyhnala z domovov milióny ľudí. Niektorí sa vracajú späť a nachádzajú zničené príbytky. Alebo nenájdu nič a začínajú odznova. Udivuje nás, ako dokážu prežiť tak z mála. Nemôžu však prežiť bez vody. Práve preto nás hreje pocit, že sme im v tom aspoň trochu pomohli.

Nadácia Integra, projekt obnovy vodných systémov finančne podporil SlovakAid, aktuality.sk

X X X

Na jeho dezertoch si pochutnávalo až 5 amerických prezidentov! Zomrel slávny šéfcukrár z Bieleho domu

 Vo veku 78 rokov zomrel v piatok v USA dlhoročný šéfcukrár v Bielom dome Roland Mesnier, ktorý pripravoval dezerty pre piatich amerických prezidentov.

 Historická asociácia Bieleho domu na svojej webovej stránke v nedeľu uviedla, že tento kulinársky majster zomrel po krátkej chorobe.

 Mesnier sa pripojil k personálu sídla amerického prezidenta v roku 1979 za vlády Jimmyho Cartera a pracoval tam až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2004 počas úradovania Georgea W. Busha.

„Mám veľmi pekné spomienky na šéfcukrára Mesniera. Miloval ľuďom vyvolávať úsmevy svojimi krásnymi výtvormi vrátane slávnych perníkových chalúpok na Vianoce,“ uviedla bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová v príspevku na Twitteri.

Prezidentská nadácia a inštitút Ronalda Reagana taktiež vyjadrila sústrasť nad Mesnierovým úmrtím a poznamenala, že Mesnier bol šéfcukrárom v Bielom dome 25 rokov.

Mesnier, ktorý sa narodil v dedinke Bonnay na východe Francúzska, zomrel v americkom štáte Virgínia na komplikácie súvisiace s rakovinou, píše denník The Washington Post, ktorý citoval jeho syna Georgea. Pochádzal zo skromných pomerov a narodil sa do rodiny s deviatimi deťmi. Predtým, ako ho v roku 1979 najala prvá dáma USA Rosalynn Carterová, pracoval vo veľkých hoteloch v Nemecku, Británii a na Bermudách./agentury/

X X X

Koalícia aj opozícia: Trh s elektrinou sa zrútil, musí zasiahnuť štát

 Koaličný poslanec Peter Kremský (OĽaNO) sa pýtal iného koaličného poslanca Mariána Viskupiča (SaS), prečo ministerstvu hospodárstva dlho trvá riešenie cien energií. Viskupič tvrdí, že sa situácia rieši a že bude pripravený aj plán B. Nechcel však o ňom hovoriť. Vyplynulo to z debaty v relácii V politike v televízii ta3.

 Aj opoziční poslanci Ladislav Kamenický (Smer) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v diskusii súhlasili s tým, že je nutné zastaviť rast cien, ale príčinu vidia v nečinnosti vlády, ktorá doteraz nepomohla ani ľuďom, ani dôležitým podnikom ako je napríklad Slovalco.

  Podľa Kremského by mal štát zaviesť „všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny, a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice, ale takisto firmy“. Chce, aby sa to aplikovalo na celý trh s elektrinou, lebo „ten trh sa úplne zrútil, to nefunguje“.

„Tá elektrina, ktorá sa tu vyrobí za 50 eur za MWh, dodá sa do vedľajšej dediny, medzitým virtuálne odíde do Lipska na burzu a tam zdražie na 900. A dodá sa za 900,“ uviedol Kremský. Žiada o riešenie ministerstvo hospodárstva, ktoré podľa neho mešká a šéf rezortu Richard Sulík podľa jeho slov tvrdí, že to vyrieši trh.

 Viskupič tvrdí, že ministerstvo na riešeniach pracuje a aj Sulík podľa neho hovorí o tom, že treba urobiť strop cien pre firmy, pretože „ten trh sa skutočne zrútil a situácia je brutálna“. Nechcel však konkretizovať opatrenia, ale povedal že existuje plán B, keby Európska únia neumožnila Slovensku, aby časť energie, ktoré vyrobí nový jadrový blok v Mochovciach, mohol ísť domácnostiam za nižšiu cenu.

Šutaj Eštok uviedol, že je síce konečne podpísané memorandum s elektrárňami, ktoré nižšie ceny zabezpečí, ale nie je ešte notifikované Európskou komisiou. Jej rozhodnutie podľa jeho informácií môže prísť až v decembri, aj keď koalícia hovorí o novembrovom termíne. Pripomenul, že „dnes je už jasné, že sa to nedotkne 760-tisíc domácností, ktoré majú centrálne vykurovanie – tým urobíte čo“.

Kamenický uviedol, že dôchodcovská inflácia je 14,7 percenta. Pri priemernom dôchodku 505 eur, čo je 6060 eur ročne, by na kompenzáciu inflácie by bolo potrebný príspevok 850 eur, nie 150 eur, o ktorých počúvame, povedal Kamenický. Ako jeden z dôvodov rastu cien vidí aj protiruské sankcie, ktoré sa zaviedli, aby Rusko dostali do problémov a aby sa stiahlo z Ukrajiny. „Viete, aký je výsledok? Sankcie fungujú, ale nie na Rusko, ale na nás,“ dodal.

„Keď vám stúpajú energie, stúpa vám cena absolútne všetkého. Stúpa vám transport a to má dopad na to, že naše fabriky, ktoré vyrábajú draho, sa stávajú nekonkurencieschopné a potom budú prepúšťať ľudí,“ dodal./agentury/

X X X

Veľkolepý ohňostroj v Budapešti. Orbánovi ho nepokazili ani meteorológovia, ani počasie

 Státisíce Maďarov i turistov sledovalo v sobotu večer ohňostroj na oboch brehoch Dunaja v Budapešti pri príležitosti štátneho sviatku založenia štátu a jeho zakladateľa – kráľa sv. Štefana.

 Státisíce Maďarov i turistov sledovalo 27. 8. 2022 ohňostroj na oboch brehoch Dunaja v Budapešti v Maďarsku pri príležitosti štátneho sviatku založenia štátu a jeho zakladateľa – kráľa sv. Štefana.

Ohňostroj, najväčší v Európe, sa mal konať v deň štátneho sviatku 20. augusta, avšak pre predpoveď zlého počasia ho preložili, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na server Origo.hu.

 Počas veľkolepej šou, ktorá trvala 32 minút, použili 40 000 pyrotechnických prostriedkov odpálených celkom zo 74 miest – z dvoch dunajských mostov i z plavidiel na rieke.

Program pozostával z rámcového moderovaného príbehu o najdôležitejších momentoch dejín Uhorska a Maďarska, z hudby, šou s použitím dronov, projekcií a z ohňostroja. Podujatie zabezpečovalo 300 záchranárov rozmiestnených na 43 miestach.

 Vláda v pondelok bez zdôvodnenia s okamžitou platnosťou odvolala dvoch vedúcich celoštátnej meteorologickej služby OMSZ. Podľa médií aj meteorológov to súviselo s tým, že ohňostroj na oslavu maďarského štátneho sviatku 20. augusta bol odložený pre obavy z predpovedaných búrok, ktoré sa ale napokon nenaplnili.

V roku 2006 sa počas ohňostroja strhla prudká búrka. V poldruha miliónovom dave na brehu Dunaja vznikla panika, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov a vyše 300 zranených.

Tradičný ohňostroj na oslavu vzniku štátu opozícia označila za „vyhadzovanie peňazí“ v čase ekonomickej krízy a navrhla jeho zrušenie./agentury/

X X X

Hlavnú časť osláv SNP uvidí verejnosť len z diaľky. Obávajú sa rušiteľov

Kvôli pandémii v ostatných dvoch rokoch na oficiálnu časť osláv výročia Povstania verejnosť nepúšťali. Napriek uvoľneniu opatrení to tak zostane aj naďalej. Do areálu sa dostanú len pozvaní hostia a novinári.

  Celoštátne oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania odštartujú v pondelok 29. augusta o jedenástej hodine preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Následne dôjde k aktu kladenia vencov a príhovorom ústavných činiteľov.

„Táto oficiálna časť je pre pozvaných hostí a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov,“ potvrdil riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin. Samozrejme, najväčšia pozornosť bude venovaná veteránom. Tí sú už doslova vzácnosťou. „Účasť troch je istá, štvrtý je ešte otázny,“ podotkol.

Každoročne prichádzajú na oslavy do Banskej Bystrice desiatky zahraničných delegácií a inak to nebude ani teraz. „Nahlásilo sa 35 veľvyslanectiev, medzi nimi napríklad z Česka, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a všetkých krajín, ktorých obyvatelia sa zúčastnili Povstania,“ vraví Uhrin. Chýbať však budú zástupcovia Ruskej federácie. „Na územie Slovenska sa teraz predstavitelia Ruska nepozývajú na žiadne podujatia,“ podotkol.

A prečo sa napriek uvoľneniu opatrení opäť rozhodli pre komornejšiu atmosféru? „Priestor, kde môžeme rozmiestniť stoličky, nie je taký veľký. Dosť tam zaberie pódium a technika televízií na priamy prenos. Je to deda trošku obmedzenejšie,“ poukázal šéf múzea na jeden z dôvodov. Ďalším je podľa neho zabezpečenie dôstojného pietneho priebehu.

„V ostatných rokoch to bolo narušené rôznymi radikálnejšími skupinkami. Nechceme do toho ťahať politiku, ale v pokoji si zaspomínať na povstalcov, ktorí padli a už nie sú medzi nami. Zároveň si chceme uctiť tých pár veteránov, ktorí ešte žijú a zúčastnia sa aj osláv,“ povedal. Zároveň pripomenul, že od tohto roka patria pod rezort obrany, preto vnútorné zabezpečenie osláv bude mať „pod palcom“ vojenská polícia.

Dopoludňajšiu časť môžu ľudia sledovať prostredníctvom priameho prenosu vo verejnoprávnej televízii. Krátke kultúrne vystúpenia ukončí zoskok vojenských výsadkárov. Pre širokú verejnosť otvoria areál o pol druhej poobede. Vlani sa po oficiálnej časti mohlo na sprievodných podujatiach zúčastniť len tisíc ľudí, no teraz bude kapacita bez obmedzení. Koncerty sa odohrajú na hlavnom pódiu, aj v záhrade Chavivy Reikovej. V programe vystúpia Katarína Knechtová, formácia Banda, SĽUK a Geišbergovci.

Nebudú chýbať aktivity v skanzene ťažkej bojovej techniky priamo pri múzeu. Už tradične tam ľudia nájdu kluby vojenskej histórie, prezentáciu slovenskej armády a občerstvenie. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk im priblíži históriu partizánskych bunkrov a zároveň ponúkne vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym. Vstup na všetky aktivity, aj do výstavných priestorov a stálej expozície múzea, je bezplatný.

„Celé to vyvrcholí na hlavnej tribúne koncertom Štátnej opery v Banskej Bystrici,“ hovorí Uhrin. Poznamenal, že predtým sa toto podujatie zvyklo robiť už v predvečer osláv, no tentoraz sa rozhodli pre jednodňový program, ktorý uzavrie práve Štátna opera.

Organizátori upozorňujú, že v nedeľu 28. a v pondelok 29. augusta budú uzavreté okolité ulice. Konkrétne Kapitulská, Cikkerova, Švantnerova a Kuzmányho. Žiadajú o rešpektovanie pokynov mestskej, štátnej a vojenskej polície./agentury/

X X X

Vaša podpora mi nesmierne pomáha, ďakuje Margita. Fanúšikovia Zagorovej sa s ňou môžu rozlúčiť v stredu

Verejná rozlúčka so zosnulou českou speváčkou Hanou Zagorovou bude v stredu 31. augusta v pražskom Divadle Kalich.

 Počas uplynulých hodín sa manželovi zosnulej Hany Zagorovej, Štefanovi Margitovi, dostalo množstva prejavov podpory aj sústrasti. Nielen kolegovia z brandže, ale aj tisíce fanúšikov sa ozývali cez sociálne siete. Tým všetkým popredný tenorista slovenského pôvodu oficiálne poďakoval a zároveň zverejnil miesto a čas, kde sa fanúšikovia budú môcť rozlúčiť s ich milovanou speváčkou.

 „Chcel by som touto cestou poďakovať všetkým, ktorí vyjadrili a vyjadrujú úprimnú sústrasť s odchodom mojej najmilovanejšej manželky a vašej milovanej Hanky. Neviem ani slovami vyjadriť, ako veľmi mi vaša podpora pomáha v týchto ťažkých časoch,“ napísal na svojej facebookovej stránke. Následne pozval fanúšikov Zagorovej, ktorí jej chcú dať posledné zbohom, do Divadla Kalich.

„Pre tých, ktorí mali a majú Hanku radi a chcú sa s ňou prísť rozlúčiť osobne, budú mať príležitosť v stredu 31. 8. 2022 v Divadle Kalich od 11:00 do 17:00 hodín. Hanka sa rada do Kalicha vracala a bude tu onedlho uvedený muzikál z jej piesní Biograf láska,“ napísal manžel českej hviezdy.

 Česká speváčka zomrela v piatok 26. augusta, zdravotné problémy trápili Zagorovú už dlhší čas. V septembri 2020 prekonala ťažký covid, keď s obojstranným zápalom pľúc a vysokou horúčkou skončila v nemocnici. Trpela postcovidovým syndrómom, ktorý zhoršil i jej krvné ochorenie./agentury/

X X X

Unikátny Ford Escort princeznej Diany už má nového majiteľa! Na kúpu potreboval státisíce libier

Čierny automobil Ford Escort RS Turbo, v ktorom v 80. rokoch jazdila princezná Diana, sa predal za 650-tisíc libier. Vozidlo v aukcii na závodnom okruhu Silverstone získal britský záujemca.

 Bývalá manželka následníka britského trónu princa Charlesa jazdila vozidlom od 23. augusta 1985 do 1. mája 1988. Diana sa za volant rada posadila sama a jej bodyguard jazdil na mieste spolujazdca. Vozidlo má najazdených iba 40 000 kilometrov a je považované za unikátne. Údajne je to jediný čierny model RS Turbo Series 1. Na žiadosť ochranky výrobca okrem iného inštaloval na vozidle prídavné spätné zrkadlo pre bodyguarda.

V júni 2021 bol v aukcii predaný iný Ford Escort, ktorý Diana dostala ako zásnubný dar od princa Charlesa. Tento automobil za 52 000 libier kúpilo múzeum v Čile. Princezná Diana zomrela po autonehode v Paríži 31. augusta 1997./agentury/

X X X

Slavia poľahky vyhrala v Brne, Schranz sa nepresadil, no asistoval

 Futbalisti Slavie Praha zvíťazili v nedeľnom zápase 5. kola najvyššej českej súťaže na ihrisku Brna 4:0. Za hostí hral od 62. minúty slovenský reprezentant Ivan Schranz, ktorý bol pri záverečnom góle.

Futbalisti Slovana Liberec zvíťazili v nedeľnom zápase 5. kola najvyššej českej súťaže na ihrisku Slovácka 2:1. V stretnutí sa predstavil aj Slovák Patrik Šimko, ktorý odohral za Slovácko celý duel a dostal žltú kartu.

V ďalšom zápase sa tešili z triumfu domáci – FC Hradec Králové si poradil so Sigmou Olomouc 1:0. Za hostí nastúpil v základe ďalší slovenský futbalista Juraj Chvátal. Oba víťazné tímy odohrali zhruba polovicu duelu v početnej prevahe o jedného hráča.

Česká liga – 5. kolo:

FC HRADEC KRÁLOVÉ – SIGMA OLOMOUC 1:0 (0:0)

Gól: 53. Kodeš, ČK: 42. Vraštil (Olomouc)
/E. Prekop hral od 75. minúty, P. Bajza bol na lavičke náhradníkov – J. Chvátal odohral celý zápas, L. Greššák nastúpil v 69. minúte/

1. FC SLOVÁCKO – SLOVAN LIBEREC 1:2 (0:1)

Góly: 64. Mihálik (z 11 m) – 45. Gebre Selassie, 50. Van Buren, ČK: 45.+1. Daníček (Slovácko)
/P. Šimko odohral celý zápas a dostal ŽK, M. Tomič hral do 80. minúty – K. Mészáros nastúpil v 59. minúte/

ZBROJOVKA BRNO – SLAVIA PRAHA 0:4 (0:3)

Góly: 19. Tecl, 28. Douděra, 36. Texl (vl.), 75. Tiehi, ČK: 58. Ousou (Slavia)
/R. Matejov bol na lavičke náhradníkov – I. Schranz (Slavia) hral od 62. minúty a prihral na gól, J. Hromada hral do 78. minúty/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.