Hokejista Liba: Bez Rusov nie sú MS, politika nepatrí do športu. Západ hrozbou pre Rusko

 Majú byť majstrovstvá sveta v hokeji s alebo bez hráčov z KHL? Názory sa rôznia, mnohé sú v ostrom kontraste. Podľa ankety, ktorú sme nedávno robili medzi bývalými hokejistami a hokejovými osobnosťami, prevláda názor, že politika do športu nepatrí.

  Jedným z oslovených bol Igor Liba, slávny hokejista, ktorý za Československo odohral viac ako dvesto reprezentačných zápasov.

„Táto téma naozaj ešte niekoho baví? Na čo je toto dobré? Je to cirkus a nič iné. Neuznávam svetový šampionát bez Rusov. To nie sú žiadne majstrovstvá sveta. Sú? Nie sú!

Teraz boli MS v krasokorčuľovaní v Japonsku, ale môžeme my vôbec hovoriť o nejakom športovom vrchole? Ak tam chýbajú najlepší, potom asi nie. Taká je politika, politici rozhodujú o všetkom, škoda si drať jazyk,“ hnevala sa hokejová legenda HC Košice s tým, že Slováci z KHL by určite mali reprezentovať na tohtoročnom šampionáte v Rige.

Súhlasíte s tým, že Slováci z KHL nepôjdu na MS do Rigy?

Áno

Nie

Názor, že politika a šport by mali zostať v tomto prípade oddelené, zdieľali ešte Ľubomír Pokovič, Vladimír Vujtek či Zdeno Cíger. To, že SZĽH sa rozhodol správne, si myslí Dominik Graňák. Čo, kto povedal, nájdete v tomto článku.

Do debaty – aj keď len skrz vlastný profil na sociálnej sieti Twitter – sa o deň neskôr zapojil aj Dominik Hašek, slávny brankár, ktorý s Libom hrával aj v tíme Československa. Vo svojom tweete najprv odcitoval slová 62-ročného rodáka z Prešova a potom pridal aj svoj pohľad.

„Treba povedať, že pre nás, pre ktorých je ľudský život viac ako hra, nie sú MS s Ruskom a Bieloruskom nad životy Ukrajincov a ruských vojakov. V budúcnosti budem rád, keď ruskí hokejisti budú chcieť reprezentovať utečenecký tím. Mali by dostať tú možnosť,“ uviedol olympijský víťaz z Nagana 1998.

Hašek sa dlhodobo vyjadruje k ruskej agresii na Ukrajine. Keď sa na začiatku sezóny hrali v Prahe dva zápasy NHL, urgoval, aby tímy prišli jedine bez hráčov z Ruska. Jeho odpor bol napokon márny, lebo spomínaným hráčom udelili víza v iných krajinách. Bývalý český gólman napísal aj list vedeniu NHL, neskôr požadoval jeho rezignáciu.

Pre Hašeka je Ukrajina témou č. 1

Bývalý český brankár sa k udalostiam, ktoré spájajú hokej a momentálne dianie na Ukrajine, vyjadruje prakticky denne. Jeho pozornosti neunikol ani Alexander Ovečkin z Washingtonu Capitals, ktorý má na Instagrame spoločnú fotografiu s Vladimírom Putinom.

 „Oprel“ sa však už aj do Miroslava Šatana, šéfa slovenského hokeja. Vyčítal mu vlažný postoj pri téme (ne)účasti hráčov z KHL na svetovom šampionáte. SZĽH až tento týždeň prišiel s verdiktom, ktorý spravil po porade so samotnými hokejistami. Dohodli sa, že do Rigy nepocestujú.

„V Česku hráči z KHL do reprezentácie povolávaní nie sú, na Slovensku k nijakému zákazu neprišlo. Miroslav Šatan má zaujímavý, trošku iný pohľad na niektoré veci. Má trochu zo všetkého obavy a prikláňa sa k tomu, že všetko môže byť inak. Miro sa nestavia ku kritike KHL a k tomu, že by sa Rusi mohli vrátiť. Nepáči sa mi jeho postoj,“ vravel 58-ročný Čech z Pardubíc ešte vo februári.

Liba naopak už vlani na jeseň tvrdošijne zastával názor, že na svetový šampionát majú prísť všetci, vrátane hráčov z KHL. Pre Športweb vtedy povedal toto:

„A prečo by nemali reprezentovať? V histórii sme boli svedkami mnohých vojen a športovalo sa bez obmedzení. Politika naozaj nepatrí do športu. Naši hokejisti za vzniknutú situáciu nemôžu. Ozaj, všimli ste si, že na tenisovom US Open hrá momentálne veľa ruských tenistov? To je naozaj zaujímavé. Politické rozhodnutia môžu narobiť jedine galibu, svetový šampionát bez Rusov je úplne o ničom.“/agentury/

 X X X

 Lavrov: Západ sa stal existenčnou hrozbou pre Rusko

Nová koncepcia ruskej zahraničnej politiky označuje Západ za existenčnú hrozbu pre Rusko. Oznámil to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, informuje agentúra AFP.

 V koncepcii je „uznaná existenčná podstata hrozby pre bezpečnosť a rozvoj Ruska, ktorú poháňa konanie nepriateľských krajín,“ uviedol Lavrov počas stretnutia ruskej Bezpečnostnej rady. Dodal, že ako hlavného iniciátora protiruských nálad koncepcia priamo menuje Spojené štáty.

„Západná politika, ktorá sa snaží oslabiť Rusko v každom možnom smere, je charakterizovaná ako hybridná vojna nového typu,“ uviedol šéf ruskej diplomacie.

K aktualizácii koncepcie ruskej zahraničnej politiky prišlo v čase, keď sa vzťahy Moskvy a západných krajín výrazne zhoršili po vlaňajšej invázii Ruska na Ukrajinu.

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina bolo nevyhnutné koncepciu pozmeniť v dôsledku radikálnych zmien vo svete. Zároveň oznámil, že nový 42-stranový dokument už formálne prijal.

VIDEO: Rusi naďalej testujú nadzvukové zbrane. Toto je Moskit.

Dokument, ktorý je de facto príručkou pre ruských diplomatov, podľa agentúry Reuters opisuje zmeny v ruskom pohľade na svet a najmä čoraz viac konfrontačné vzťahy so Západom. Zároveň sa v ňom uvádza, že Moskva sa usiluje o „mierové spolužitie“ a „rovnováhu záujmov“ s Washingtonom. Vyzýva tiež na udržanie „strategickej stability“ s USA, čo je odkaz na jadrový potenciál oboch krajín.

Moskva vo februári pozastavila účasť na poslednej zvyšnej dohode o kontrole jadrových zbraní – zmluve Nový ŠTART. Šéf Kremľa krok zdôvodnil tým, že Rusko nemôže dovoliť USA inšpekcie na svojich jadrových zariadeniach v čase, keď Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarujú ako svoj cieľ ruskú porážku na Ukrajine. Moskva dodala, že od zmluvy neodstupuje úplne a bude sa aj naďalej riadiť stanoveným obmedzením počtu jadrových zbraní.

Rusko vlani 24. februára vojensky napadlo susednú Ukrajinu, na čo Washington a jeho spojenci reagovali uvalením viacerých hospodárskych sankcií voči agresorskej krajine a napadnutú Ukrajinu podporujú okrem iného dodávkami zbraní. Moskva – čoraz viac izolovaná na Západe – sa usiluje o prehĺbenie vzťahov najmä s Čínou a Indiou.

V aktualizovanej doktríne sa podľa Bloombergu tiež hovorí o vojenskej pomoci štátom Latinskej Ameriky, ktoré vraj čelia „americkému tlaku“. V čase narastajúceho súperenia medzi Ruskom, USA a Čínou o vplyv v Afrike sa potom Kremeľ tiež zaviazal zintenzívniť potravinovú a energetickú spoluprácu a vojenské partnerstvo s africkými štátmi, podotkla agentúra./agentury/

X X X

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Ak by Čína toto katastrofálne rozhodnutie (poskytnúť Rusku vojenskú pomoc) prijala, malo by to značný strategický vplyv na konflikt,“ povedal novinárom pred nadchádzajúcou Macronovou návštevou Číny jeho poradca, ktorý si neželal byť menovaný.

„Chceme sa vyhnúť najhoršiemu, a preto s nimi (čínskymi predstaviteľmi) musíme rokovať a predstaviť našu pozíciu,“ povedal poradca. Francúzsko chce podľa neho určiť „strednodobú cestu na ukončenie konfliktu“ na Ukrajine.

Tento dialóg je podľa Macronovho poradcu dôležitý, keďže „Čína je jedinou krajinou na svete schopnou mať okamžitý a radikálny vplyv na tento konflikt“.

Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pricestujú na oficiálnu návštevu Číny v stredu. Si Ťin-pching minulý týždeň absolvoval návštevu Moskvy, počas ktorej rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

X X X

Dvaja ukrajinskí elektrikári zahynuli a jeden utrpel zranenia pri výbuchu ruskej míny v Chersonskej oblasti v dedine Posad-Pokrovske. Uviedla to v piatok oblastná administratíva. V čase výbuchu míny elektrikári opravovali sieťovú infraštruktúru. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Dedina Posad-Pokrovske sa nachádza na západnom brehu rieky Dnipro na juhu Ukrajiny. Toto územie Chersonskej oblasti, ktoré ukrajinské sily oslobodili vlani v novembri, bolo miestom ťažkých bojov a je veľmi zamínované, keďže Rusko pôvodne dúfalo, že túto oblasť opevní a udrží pod svojou kontrolou.

Podľa ukrajinskej Štátnej záchrannej služby bude po skončení vojny Ukrajina potrebovať najmenej desať rokov na odmínovanie svojho územia.

X X X

 Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak odmietol výzvy samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na okamžité prímerie. Poznamenal, že návrh nepripadá do úvahy, kým ruské sily budú naďalej okupovať ukrajinské územie. Informuje o tom spravodajský web CNN.

„Je nevyhnutné zastaviť nepriateľské akcie a vyhlásiť prímerie, ktoré obom stranám zakáže presúvanie skupín vojska a transfery zbraní, munície, mužstva a vybavenia,“ skonštatoval Lukašenko v piatkovom príhovore národu s tým, že musia byť „všetky zastavené, zmrazené“.

Podoľak tvrdí, že „každé prímerie bude znamenať právo (Ruskej federácie) zostať na okupovaných územiach a to je absolútne neprípustné“. „Ukrajina má právo presúvať jednotky a vybavenie na svojom území tak, ako to považuje za potrebné,“ zdôraznil Podoľak. Pozastavenie „nepriateľských akcií“ na Ukrajine odmietol aj Kremeľ prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova.

X X X

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Ruská diplomacia si v spojitosti so záležitosťou už predtým predvolala estónskeho chargé d’affaires v Moskve a oznámila mu, že z krajiny bude musieť odísť estónsky diplomat. Zároveň varovala, že Moskva bude reagovať aj ďalšími odvetnými opatreniami na „pretrvávajúcu provokatívnu protiruskú činnosť estónskych úradov“.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí obvinenie Moskvy označilo za „nezmyselné“. Spresnilo, že estónsky diplomat musí Rusko opustiť do 5. apríla a dodalo, že estónske veľvyslanectvo v Moskve „bude pokračovať vo svojej činnosti a jeho pracovníci vo svojej práci“.

Tallin 24. marca oznámil, že ruský diplomat svojimi aktivitami porušoval medzinárodné právo. Na opustenie Estónska dostal päť dní. Podľa estónskej diplomacie sa „podieľal na podkopávaní bezpečnosti a ústavného poriadku Estónska, šírení propagandy ospravedlňujúcej ruskú vojenskú akciu a na rozdelení spoločnosti“.

X X X

Nová koncepcia ruskej zahraničnej politiky označuje Západ za existenčnú hrozbu pre Rusko. Oznámil to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

 X X X

Americký prezident Joe Biden by mal v reakcii na ruské zatknutie amerického novinára denníka The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha vyhostiť ruského veľvyslanca v USA. WSJ to uviedol v redakčnom komentári. Svojho novinára sa zastal a ruské obvinenia voči nemu označil za čistý kalkul. Na otázku novinárov, čo by odkázal Rusku, Biden pri odchode z Bieleho domu odpovedal stručným „Pustite ho“. Zadržanie Gershkovicha jeho administratíva odsúdila už vo štvrtok. Kremeľ dnes uviedol, že všetci akreditovaní zahraniční novinári môžu v Rusku naďalej pracovať.

 X X X

Fínsko, a po prípadnom vstupe do Severoatlantickej aliancie aj Švédsko, by sa potenciálne mohli pridať k východnému krídlu NATO, myslí si český minister zahraničia Jan Lipavský. Novinárom to povedal po rokovaní takzvanej bukurešťskej deviatky (B9) v poľskom meste Lodž. Lipavský dodal, že by rozšírenie východného krídla podporil. So svojimi kolegami z východného krídla aliancie však v Poľsku predovšetkým ladil postoje týchto krajín pred nadchádzajúcim stretnutím ministrov zahraničia v Bruseli na budúci týždeň aj júlovým summitom NATO vo Vilniuse.

„Keby sa (ruský prezident Vladimir) Putin nezbláznil, tak Fínsko zostalo neutrálne. Takto Putin pomohol rozšíriť Severoatlantickú alianciu, žiaľ, za cenu krvavej vojny na Ukrajine,“ poznamenal Lipavský./agentury/

X X X

Matovičov odkaz Čaputovej: Úradnícka vláda? Nahrávate mafii, máme už len dva rezorty, ostatné anektoval Heger

 Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič odkázal prezidentke Zuzane Čaputovej, že si má nájsť normálny dôvod, ak chce vymenovať úradnícku vládu, a nie to, že minister vnútra Roman Mikulec neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami.

 „Ak chcete silou mocou vymenovať úradnícku vládu, lebo sa možno chcete zapáčiť voličom Hlasu-SD, Smeru-SD, je to vaše plné právo. Ale prosím vás, nájdite si k tomu normálnu výhovorku, normálny dôvod, lebo toto by bola dosť bohapustá kravina a iba by ste nahrávali mafii v boji proti človeku, ktorý jej ide po krku,“ adresoval Čaputovej vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

 Máme už len dvoch ministrov

Zdôraznil, že OĽaNO má už vo vláde len dvoch ministrov – Mikulca a ministerku kultúry Natáliu Milanovú. Po tom, čo si Eduard Heger (Demokrati) podľa jeho slov „anektoval ostatné ministerstvá“, by vymenovanie úradníckej vlády ani nemusel príliš cítiť ako krivdu, napriek tomu by to bol podľa jeho slov zo strany Čaputovej „veľký hriech“.

 Matovič sa zároveň prezidentky na videu pýta, či by v prípade, ak by jej zamestnanec priniesol nejaké utajované skutočnosti, začala najprv študovať zákony, či má na to oprávnenie. Je presvedčený, že by jednoducho dôverovala zamestnancovi. Dodal, že ho mrzí, ak ju do vymenovania úradníckej vlády tlačí Progresívne Slovensko, ktoré „chce spolupracovať s mafiou po budúcich voľbách, lebo hovoria, že nevylučujú Hlas-SD“.

Nie je to čisté

O porušeniach zákona zo strany ministra vnútra Romana Mikulca informoval predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Martin Beluský (ĽSNS), ktorý sa odvolával na zistenia úradu prezentované na stredajšom výbore. Z výsledkov minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vyplýva, že Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Zákon mal porušiť 29-krát. „Tvrdí to NBÚ, môžeme si o tom myslieť čokoľvek, ale ja si osobne myslím, že to nie je čisté,“ komentoval Matovič.

Minister vnútra Roman Mikulec obvinenia odmieta a považuje ich za útoky na jeho osobu. Prezidentka Zuzana Čaputova dnes prvýkrát pripustila aj možnosť úradníckej vlády. „Ak sa ukáže, že zákon bol porušený, je to jedna z možností, že pristúpim aj k vymenovaniu úradníckej vlády. Nechcem však predbiehať, najprv sa musím oboznámiť s protokolom a počkať si na výsledky správneho konania,“ povedala počas výjazdu v Trebišove.

Prezidentka si vypýtala protokol z kontroly NBÚ. Jej kroky budú závisieť od výsledných zistení. Vymenovanie úradníckej vlády by podľa prezidentky nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu. „Napriek tomu, ak táto vláda zásadným spôsobom zlyhá, pristúpim k tomu kroku,“ povedala. Konštatovala tiež, že musí byť pripravená na výkon všetkých svojich právomocí vrátane tejto./agentury/

X X X

Minister vnitra Mikulec má problém. Čaputová prvýkrát pripustila úradnícku vládu, manipulovanie rieši aj prokuratúra

Nie je to prvýkrát, čo čelí minister vnútra Roman Mikulec problémom spojeným s jeho rezortom či priamo s jeho osobou. Opozícia mu toto volebné obdobie nič nedarovala. Odvolávaniu čelil celkovo osemkrát, všetky ustál, no podpora koaličných poslancov postupne klesala. Najnovšie prišiel so zisteniami Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Mikulec mal neoprávnene bez previerky manipulovať s utajovanými skutočnosťami. Prezidentka Zuzana Čaputová prvýkrát pripustila úradnícku vládu.

  Podľa zistení NBÚ, ktoré na stredajšom výbore prezentoval riaditeľ úradu Roman Konečný, malo dochádzať k opakovanému porušovaniu zákona. „NBÚ identifikoval pri kontrole ochrany utajovaných skutočností v podmienkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky závažné a opakované porušenie zákona č. 215/2004, jeho vykonávacích predpisov a medzinárodných zmlúv,“ konštatoval úrad.

 Závažné porušenie zákona

Šéf rezortu Roman Mikulec mal porušiť zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami NATO a Euróspkej únie (EÚ). Spolu bolo zistených 29 porušení zákona. O záveroch informoval aj predseda osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský z ĽSNS.

Mikulec: Polícia má voľné ruky, toto je ďalší dôkaz

Podľa NBÚ je neoprávnená manipulácia s takýmito dokumentami nielen porušením zákona, ale predstavuje aj výrazné reputačné riziko pre Slovenskú republiku. „Poškodenie dobrého mena medzi partnermi z NATO a EÚ je umocnené skutočnosťou, že k neoprávnenej manipulácií došlo zo strany vysokého ústavného činiteľa (ministra),“ skonštatoval úrad.

Zistenia NBÚ

V roku 2022 vykonali príslušníci NBÚ na ministerstve vnútra kontrolu s deviatimi kontrolnými zisteniami (uvedené sú iba závažné porušenia)

utajované registratúrne záznamy neboli evidované v protokole, čo vedie k nezabezpečeniu sledovateľnosti a umožňuje nekontrolovateľné manipulovanie s utajovanými skutočnosťami

vytváranie utajovanej skutočnosti mimo certifikovaného technického prostriedku, čo je závažnou neoprávnenou manipuláciou

neoprávnená manipulácia s utajovanými skutočnosťami NATO a EÚ. Minister vnútra Slovenskej republiky sa neoprávnene oboznamoval s utajovanými skutočnosťami:

NATO stupňa utajenia: TAJNÉ – 19×, DÔVERNÉ – 3×, VYHRADENÉ – 1×

EÚ stupňa utajenia: TAJNÉ – 2×, DÔVERNÉ – 3×. VYHRADENÉ – 1×

Pokiaľ ide o utajované informácie zo Slovenska, poslanci ani členovia vlády previerku mať nemusia. Na zahraničné skutočnosti však potrebujú špeciálny certifikát, pri ktorom treba požiadať o bezpečnostnú previerku. Mikulec takýto certifikát nemá, no obvinenia odmieta. Rezort v reakcii uviedol, že ide o vec právneho výkladu.

 Minister vnútra Roman Mikulec prežil aj ôsmy pokus na jeho odvolanie.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v stanovisku uviedla, že minister vnútra má zo zákona možnosť sa o veciach v režime prísne tajné oboznamovať. Podľa ministerstva ide „o rovinu právneho výkladu a uchopenia uhlu pohľadu, či je do toho zahrnuté aj nahliadanie do dokumentov zo zahraničia“. Rezort trvá na tom, že Mikulec zákon neporušil a výhrady pripomienkovali aj NBÚ. „V prípade, že bude NBÚ trvať na tom, aby minister prešiel previerkami, šéf rezortu vnútra s tým nemá žiadny problém,“ skonštatovala hovorkyňa.

Mikulec to považuje za útoky

Dnešná reakcia bola o niečo rozsiahlejšia. Rezort sa dôrazne ohradil voči údajnej manipulácii. „Toto tvrdenie je nepravdivé a hrubo zavádzajúce. Ministerstvo vnútra ho zároveň považuje za pokračujúce politické ataky na ministra vnútra,“ uviedol rezort.

 „Podľa Odboru bezpečnosti SITB MV SR je minister vnútra ako člen vlády SR podľa § 34 zákona č. 215/2004 Z. z. oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho je oprávnený sa oboznamovať s utajovanými skutočnosťami a to v rozsahu svojej funkcie. Minister vnútra sa osobou oprávnenou na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami stal vymenovaním do funkcie,“ vysvetľuje ďalej ministerstvo vnútra s tým že podľa zákona patrí do okruhu oprávnených osôb aj minister vnútra a previerka nie je potrebná.

Odbor bezpečnosti dodal, že rovnaký prístup k predmetnému bol aj za predchádzajúcich ministrov vnútra. „Nejde teda o nový prístup súčasného ministra. Rovnako postupovali aj jeho predchodcovia vrátane napríklad priamej predchodkyne vo funkcii exministerky Denisy Sakovej, ktorá rovnako nemala predmetný certifikát,“ uviedol rezort.

Rezort apeloval aj na zdržanlivosť vo výrokoch a výkladoch ustanovení na problematiku ochrany utajovaných skutočností. „Rezort vnútra tak rovnako apeluje na zdržanlivosť NBÚ pri svojvoľných výkladoch ustanovení zákona,“ uviedol rezort s tým, že NBÚ nedisponuje právomocou na výklad právnych ustanovení. „Jeho kontrolné zistenie považujeme za neodôvodnené a odmietame v plnom rozsahu, že by zo strany ministra dochádzalo k porušovaniu zákona,“ dodáva rezort.

Čaputová prvýkrát pripustila úradnícku vládu

Dočasne poverený premiér Eduard Heger sa Mikulca v krátkosti počas výjazdu v Strážskom zastal. „Nerozumiem, prečo sa teraz z toho robí taká veda,“ reagoval premiér. „Ak tam bude nejaké porušenie, nech znáša následky,“ reagoval líder OĽaNO Igor Matovič . Dodal, že keď jemu ešte ako ministrovi prišli dokumenty, ktoré boli v nejakom stupni utajenia, nebral si ich sám do miestnosti.

Utajované dokumenty podľa neho vždy prinesie človek, ktorý ich má na starosti. „Ten človek mi ich odovzdal a povedal „toto je pre vás, pán minister, toto mi prosím podpíšte“, čiže predpokladám, že rovnako to funguje aj na ministerstvo vnútra,“ povedal Matovič.

Situáciu komentovali aj opoziční politici. „Mikulec nemá čo robiť na pozícii ministra vnútra,“ uviedol Beluský na sociálnej sieti. „Medzi desiatky dôvodov, prečo by Roman Mikulec nemal byť ministrom vnútra, dnes pribudol ďalší a mimoriadne závažný,“ uviedol nezaradený poslanec za Hlas Matúš Šutaj Eštok.

Čaputová: Budem mať veľmi prísne oko pri zmenách zákonov

„K sérii domácich zlyhaní tak minister vnútra pridal ďalšiu medzinárodnú hanbu,“ dodal. Zároveň prezidentku Zuzanu Čaputovú vyzvali, aby Mikulcovi zrušila poverenie. K veci sa vyjadrila až dnes a prvýkrát pripustila aj možnosť úradníckej vlády.

„Ak sa ukáže, že zákon bol porušený, je to jedna z možností, že pristúpim aj k vymenovaniu úradníckej vlády. Nechcem však predbiehať, najprv sa musím oboznámiť s protokolom a počkať si na výsledky správneho konania,“ povedala počas výjazdu v Trebišove.

 Prezidentka si vypýtala protokol z kontroly NBÚ. Jej kroky budú závisieť od výsledných zistení. Vymenovanie úradníckej vlády by podľa prezidentky nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu. „Napriek tomu, ak táto vláda zásadným spôsobom zlyhá, pristúpim k tomu kroku,“ povedala. Konštatovala tiež, že musí byť pripravená na výkon všetkých svojich právomocí vrátane tejto.

Zasadne mimoriadny výbor, vec rieši aj prokuratúra

V utorok 4. apríla bude kvôli tomu mimoriadne zasadať aj Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Rokovanie má byť neverejné. Prizvaný je okrem Mikulca aj policajný prezident Štefan Hamran a riaditeľ NBÚ Roman Konečný.

Foto: TASR, Jakub Kotian

Na snímke 142. rokovanie Vlády SR 22. marca 2023 v Bratislave.

O zasadnutí výboru informoval jeho predseda a poslanec klubu SaS Juraj Krúpa. „Kauza neoprávneného oboznamovania sa s utajovanými skutočnosťami ministrom Mikulcom nie je z tých, ktoré môžu jej aktéri odkopnúť pod koberec,“ skonštatoval Krúpa na sociálnej sieti s tým, že ide o hanbu presahujúcu hranice Slovenska.

„Jeho snaha o „vysvetlenie“ problému slovami o „uhloch pohľadu“ je až smiešna,“ napísal na poslanec klubu SaS. „Takto by sme tu mohli mať onedlho návrat systému rovných a rovnejších, z ktorých by sa časom stali najrovnejší,“ dodal Krúpa.

NBÚ podalo ešte v polovici marca vo veci úradné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR. „Trestné oznámenie Národného bezpečnostného úradu bolo na Generálnu prokuratúru SR doručené dňa 15. 3. 2023, pričom sa týka podozrenia zo spáchania trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová.

V utorok vec odstúpili na vybavenie Krajskej prokuratúre v Bratislave (KP SR). „V danej veci bola Krajským prokurátorom v Bratislave určená výberová príslušnosť a vykonávaním dozoru pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní bol poverený prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava,“ povedal pre Pravdu prokurátor a hovorca KP SR Juraj Chylo.

Trestné stíhanie zatiaľ vo veci začaté nebolo. „Prokurátor vykoná postup pred začatím trestného stíhania v zmysle § 196 ods. 2 Tr. por. a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ dodal Chylo./agentury/

X X X

Stíhačky MiG-29 a právny štát

Všetko, čo sa týka rusko-ukrajinskej vojny, vyvoláva protichodné reakcie. Aj v otázkach pomoci, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Osobitne tej vojenskej. Jedna strana vojenskú pomoc chápe nielen ako pomoc spravodlivej vojne Ukrajincov proti ruskej agresii, ale aj ako symbol prináležitosti Slovenska k „Západu“. Druhá strana zasa akúkoľvek vojenskú pomoc odmieta ako akt nepriateľstva voči Rusku a vťahovanie Slovenska do vojnového virvaru.

 To sú všetko rôzne súvislosti a aspekty, cez ktoré sa dá vojnová situácia interpretovať. Z hľadiska medzinárodného práva však treba povedať, že Slovensko zatiaľ pevne a aj dôstojne stojí na princípoch Charty OSN, ktorá narušenie suverenity ktorejkoľvek krajiny bez schválenia Bezpečnostnou radou OSN nepripúšťa.

A tie neustále dokola omieľané argumenty, že USA v roku 2003 zaútočili na Irak, sú bezpredmetné. Iba mimochodom, v tom čase som jednoznačne odsúdil Američanmi vedenú intervenciu v Iraku. A to vôbec nie preto, že by som obhajoval krvavého diktátora Saddáma Husajna, ale preto, že USA (a nimi vytvorená „koalícia ochotných“) nezískali podporu BR OSN; a aby som bol presný, aj preto, že som za oveľa naliehavejší problém a ohrozenie pokladal iránsku teokraciu…

Jednoducho, ak je niekto antiimperialista, musí byť takým na všetky strany, a nie ospravedlňovať imperiálnu politiku Putina tým, však aj Bush rozpútal vojnu. Navyše obe vojny mali rozdielnu povahu. Tá Bushova bola pokusom vnútiť iný režim tisíce kilometrov vzdialenému štátu ovládanému diktátorom, ktorý už pár vojen v regióne vyvolal; tá Putinova je výsledkom oživeného ruského nacionalizmu, v mene ktorého sa rozhodol podriadiť si susedný štát, ktorý sa napriek problémom vyvíjal k demokracii.

Od ústavnosti k morálke

Tak som privítal aj rozhodnutie Hegerovej vlády dodať Ukrajine protiraketový systém S-300, a bolo to jediné rozhodnutie tejto vlády, ktoré som podporil, lebo všetko ostatné, čo robila, pripomínalo živelnú pohromu, apokalypsu a deštrukciu krajiny. (Budúca vláda to nebude mať ľahké, ale ja som optimista, lebo v rámci a s pomocou EÚ sa dajú robiť rýchle nápravné operácie a viem si predstaviť pri dobrej konštelácií aj raketový štart. Nech si Česi nemyslia, že nám zasa ujdú niekam dopredu…).

Teraz sa Hegerova polo-vláda (lebo však vidíme, že rozhoduje viac zmätok v parlamente ako vládna moc…) rozhodla poslať na Ukrajinu naše migy. Toto rozhodnutie vyvolalo polemiku nielen o tom, či Ukrajine vojensky pomáhať, alebo nie. Má vláda na tento krok vlastne zákonné, resp. ústavné oprávnenie, keď je v demisii? Nejdem sa púšťať do ústavnoprávnych sporov, chvalabohu, naši ústavní právnici verejne vyjadrili svoje – ako vždy – protichodné názory. Iba taký malý dôkaz, že aj veda, v tomto prípade právna, predpokladá rôzne interpretácie…

Pripustiť, že mravnosť je nad zákonom, znamená otvoriť priestor občianskej vojne alebo diktatúre. Lebo kto bude rozhodovať, čia mravnosť je tá pravá a má vládnuť? Mravnosť nad zákonom je deštrukcia právneho štátu.

Nie, zaujal ma iný problém. Keďže aj tí, čo podporujú dodávky zbraní na Ukrajinu, cítili, že to ústavne prinajmenšom nie je v poriadku, posunuli vec do morálnej polohy. A tak v našich médiách, aj v tých sociálnych, sa objavili argumentácie, že morálka je nad právom. Inými slovami, keďže je morálne podporovať Ukrajinu, ktorá je jasnou obeťou agresie, tak aj rozhodnutie vlády je morálne, a tak stojí nad ústavnosťou. Takéto názory sa objavili aj u renomovaných komentátorov, politikov, ovplyvňovačov na sociálnych sieťach; a občas vyvolali aj kvalifikovanú protiargumentáciu.

Morálka nad zákonom?

Tézy, že morálka je nad zákonom, som sa veru – aj ako zasvätený filozof, aj ako skúsený politik – zľakol. A mňa zas tak hocičo nevystraší. Ale ak vám prísažný demokrat začne tvrdiť, že morálka je nad zákonom, mení sa okamžite na fundamentalistu, a to nebezpečného. Všetci vieme, ako sa naše predstavy o tom, čo je morálne, líšia; ako každý inak vyhodnocujeme situácie, správanie iných ľudí, inštitúcií, priateľov a nepriateľov. A každý je presvedčený, že jeho postoj je ten najmorálnejší! A nielen to – každý predsa chce, aby vládla tá jeho morálka. Rád sa pričiní o to, aby sa podľa nej museli riadiť aj tí ostatní.

Cítite jasne, kam to smeruje! Pripustiť, že mravnosť je nad zákonom, znamená otvoriť priestor občianskej vojne alebo diktatúre. Lebo kto bude rozhodovať, čia mravnosť je tá pravá a má vládnuť? Mravnosť nad zákonom je deštrukcia právneho štátu. Ešte aj tie najvyššie mravné normy, stelesnené v ľudských právach, sa musia realizovať v podobe zákonov. Áno, to, o čo sa treba usilovať, je, aby samotné zákony zodpovedali aj vysokým mravným normám a aby zákony boli prijímané demokraticky.

Ale to už by som zašiel do inej témy. Miloš Zeman to raz ešte ako premiér vyjadril veľmi pregnantne: ľahšie to majú tí, nad ktorými je boh, ale nado mnou je len zákon. Iste, človek môže vzdorovať aj zákonu, môže poukazovať na jeho nemravnosť, môže sa usilovať o jeho zmenu, ba môže ho aj porušiť; a za to musí vedieť zniesť aj následky. Ako hovoril Hegel: trest je právom zločinca. Vláda môže konať len to, čo jej dovoľuje zákon. Všetko iné je zneužitím právomoci…/agentury/

X X X

Turecko má štyroch kandidátov na prezidenta v nadchádzajúcich voľbách

Voľby sú vnímané ako test pre Erdogana, ktorý je pri moci 20 rokov a v súčasnosti zápasí s vážnymi domácimi ekonomickými problémami.

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad, TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Na zozname kandidátov zverejnenom v piatok v Úradnom vestníku je okrem Recepa Tayyipa Erdogana líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu, líder strany Vlasť Muharrem Ince (výslovnosť: Indže) a zástupca ultranacionalistického bloku Sinan Ogan. Ince už v roku 2018 neúspešne kandidoval proti Erdoganovi.

Erdogana podporuje aliancia združujúca jeho vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP), Stranu národnej akcie (MHP) a dve menšie strany.

Kiličdaroglu je kandidátom šesťčlenného opozičného bloku – zriedkavej kombinácie sekulárnych, islamistických a nacionalistických strán.

Prieskumy verejnej mienky predpovedajú tesný súboj medzi Erdoganom a Kiličdaroglom, ktorý nedávno požiadal o podporu druhú najsilnejšiu opozičnú stranu v tureckom parlamente, prokurdskú Ľudovodemokratickú stranu (HDP).

Voľby sú vnímané ako test pre Erdogana, ktorý je pri moci 20 rokov a v súčasnosti zápasí s vážnymi domácimi ekonomickými problémami.

Aby bol kandidát zvolený už v prvom kole prezidentských volieb, musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V opačnom prípade sa rozhodne medzi dvoma kandidátmi s najväčším počtom hlasov 28. mája v druhom kole volieb, aktuality.sk

X X X

Krajniak predstavil novú pomoc pre ľudí. Chce rozdávať 100 eurovky, pozrite sa, kto bude mať nárok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v piatok poobede predstavil novú pomoc v súčasnej situácii, kedy rastú ceny takmer všetkého. Pripravovaná pomoc má byť adresná a pre tých, ktorí prepadli sitom doterajšej inflačnej pomoci a pomoc pre najodkázanejšie rodiny.

 Tí obyvatelia Slovenska, ktorí mali mesačný príjem za posledný pol rok najviac 1,81 násobku životného minima, čo predstavuje sumu okolo 400 eur a nebola im do dnes poskytnutá žiadna podpora alebo v minulom roku nedostali žiadnu formu inflačnej pomoci, tak budú mať nárok na jednorazový príspevok vo výške 100 eur.

Kto bude mať nárok na 100 eur

Nárok bude mať asi 50-tisíc ľudí, Mesačný príjem za posledných 6 mesiacov je najviac vo výške 1,81 násobku životného minima, Nebola mu poskytnutá dotácia na podporu humanitárnej pomoci, v roku 2022 nedostal žiadnu z doterajších foriem inflačnej pomoci

Nárok na príspevok má podľa Krajniaka približne 50-tisíc ľudí a má sa vyplácať už v máji. Systém, akým si ľudia o príspevok budú môcť žiadať, ešte podľa Krajniaka dopracúvajú. Pravdepodobne by sa ale mali hlásiť na úradoch. „Kontrola bude spočívať v tom, že či už žiadateľ dostal niektorú z tých pomocí, ktoré sme vyplácali. Ak nie, tak bude mať nárok na tento príspevok,“ uviedol Krajniak s tým, že podrobnosti zverejnia neskôr.

 Vyšší príspevok na bývanie

Druhou formou pomoci má byť príspevok na bývanie. Ten by sa mal zvýšiť od júla tohto roka. Návrh na jeho zvýšenie by mal prísť podľa jeho slov už o jeden či dva mesiace. Pre jednu osobu by sa mohol zvýšiť o takmer 20 eur. Dnes je suma na úrovni 63,9 eura na jednu osobu, od júla by mohla byť 83 eur. Pre dve až viac osôb momentálne platí príspevok vo výške 101,9 eura. Ak by prešli zmeny, tak príspevok by sa zvýšil pre dve osoby na 140,9 eur, pre tri osoby 178,8 eur, pre štri osoby 216,7 eur a pre päť a viac osôb 254,5 eur.

Tretím návrhom, ktorý oznámil, je skôr vyplatená valorizácia rôznych dávok. Ak by sa nič nezmenilo, zvýšená valorizácia by mala prísť 1. januára 2024. Minister práce ju však chce vyplatiť už od októbra tohto roku. Ide o dávky v hmotnej núdzi, ochranný príspevok, aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa či príspevok na bývanie.

Napríklad zvýšila by sa dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca bez detí z 74 na 83,4 eura. Osoba, ktorá má jedno až štyri deti, by dostala 158,6 eura, čo je o 18 eur viac ako v súčasnosti.

Kto to zaplatí nie je jasné

Koľko by stála celá pomoc štátu a kto by ju zaplatil, Krajniak nespresnil. Časť peňazí by mala ísť z rozpočtu. Krajniak povedal, že o zdrojoch financovania debatuje s ministerstvom financií. „Rádovo sú to desiatky miliónov eur. Časť týchto peňazí máme v rozpočte a o zvyšnej časti už dlhšie debatujeme s Ministerstvom financií, robíme si priebežne prepočty. Myslím si, že sú to všetko zrealizovateľné výdavky,“ uviedol minister práce.

Ekonómovia volajú už dlho po adresnej pomoci. Teda pomáhaniu chudobnejším domácnostiam, ktoré to naozaj potrebujú. Kritizujú plošné opatrenia a míňanie peňazí aj pre bohatšie rodiny. Forma pomoci pre najslabších v časoch vysokej inflácie spolu riešia vládni predstavitelia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou už týždne.

Strana hlas by podporila akúkoľvek protiinflačnú pomoc ľuďom avšak jednorazový príspevok vo výške 100 eur považujú za kozmetický a okruh osôb, ktorý ho má dostať, zas príliš úzky. „Ak sumu rozdelíme na 12 mesiacov, tak títo ľudia dostanú len niečo vyše 8 eur mesačne, pričom zdražovanie vyrovnalo 22 ročné historické maximá. Navyše mnohí sa k tejto pomoci ani nemusia dostať, keďže sa nedoručuje automaticky, ale je potrebné si o ňu žiadať,“ uviedol pre Pravdu podpredseda strany Hlas Erik Tomáš. Doplnil, že ich strana už pripravuje vlastný návrh zákona, ktorý by mal pomôcť ľuďom žijúcim pod hranicou chudoby./agentury/

X X X

Zomrel Stanislav Párnický, bard slovenského televízneho filmu a bývalý manžel Zdeny Studenkovej

V piatok 31. marca ráno zomrel filmový a divadelný režisér, pedagóg a spoluzakladateľ Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Stanislav Párnický. O pár dní, 11. apríla by sa bol dožil 78 rokov.

 Televízny a filmový režisér Stanislav Párnický na archívnej snímke z roku 2017 pri udeľovaní Ceny ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti audiovízie.

Párnický študoval divadelnú vedu, neskôr prestúpil na divadelnú réžiu na bratislavskej VŠMU. Od 70. rokov sa venoval prevažne réžii televíznych diel, mnohí si pamätajú jeho dnes už kultový seriál Straty a nálezy.

K tvorbe pre kiná sa dostal v polovici 80. rokov, stopáž televíznych filmov totiž čím ďalej, tým viac rozširoval. Ponáral sa do vnútra ambivalených hrdinov a často poeticky prekračoval hmatateľnú realitu. Medzi jeho najvýznamnejšie filmy patria psychologická dráma zasadená do obdobia druhej svetovej vojny Kára plná bolesti (1985), Južná pošta (1987) či Kone na betóne (1995), ktoré sú pokračovaním Uhrovho filmu Pásla kone na betóne.

Prechod od divadla k televízii predstavovali pre Párnického Straty a nálezy, dokončil ich už ako režisér televízie. Párnický tu bol jedným z mála, ktorí nakrúcali na film a tradičných techník sa držal, kým to šlo. „Straty a nálezy priniesli zopár hercov, ktorí sa stali neskôr veľmi populárni,” povedal režisér pre projekt Oral history študentom VŠMU. „Vrátane Magdy Vášáryovej, ktorá sa stala veľmi populárna. Vždy špekulovala, že je väčšmi intelektuálka a politička. Milka Vášáryová nešpekulovala. Je to veľká herečka a keď bola príležitosť, veľmi som stál o spoluprácu s ňou. Perfektná v každej vekovej kategórii, pamätám si ju v Až príde kocúr (1963), kde sedela ako mladá kráska s kocúrom v náručí. Zakaždým vyčnieva z filmového príbehu,” povedal režisér.

Párnický uplatnil v mnohých dielach prvky nadrealizmu, v Káre plnej bolesti, sa mu ho podľa jeho slov podarilo “obsiahnuť naplno”. „Nepoznám nikoho, kto sa na Slovensku pokúšal o magický realizmus, či surrealizmus vo filme,” povzdychol si. Slovenský film sa podľa neho vydáva cestou metafor a poetizovania zriedkakedy. Zato pre jeho filmy bola poetickosť príznačná, často spolupracoval s literátmi. Aj Južná pošta je adaptáciou knihy Ladislava Balleka, kde zachytili momenty chlapčenstva na povojnovom Slovensku.

 Zora Kolínska a Sylvia Turbová v seriáli Straty a nálezy.

Stanislav Párnický učil aj mňa ako študentku scenáristiky. Spomínam si na jeho rozkošatenú myseľ a radosť z asociatívneho blúdenia v bohatých zásobách informácií, podnetov a spomienok. Často prerušil výklad komickou odbočkou zo svojho súkromného života, s láskavým humorom spomínal aj na bývalú manželku Zdenu Studenkovú.

 Srdečný rojko obratne vyťahoval zo zásobníka pamäti zdanlivo nesúrodé informácie a skladal ich do nových kontextov, aby popohnal špekulatívne a imaginatívne myslenie aj u tých, čo ho počúvajú. Párnický bol prvý, čo mi ukázal filmy Aramisku, filmára aký sa rodí raz za storočie. Jeho tajomnú identitu skrytú pod ženským pseudonymom nechal pred premietaním zahalenú, aby nám nepokazil kúzlo z prvého dotyku. Pustil nám čiernobiely krátky film Nora sa mi páči a v duchu sa určite tešil, že nám tento talent mohol ukázať práve on.

 Výnimočný učiteľ je taký, ktorého si zapamätáte pre jeho láskavosť a radosť z premýšľania. Mal taký zvláštny zvyk, na začiatku vyučovania si odhryznúť z jablka. Možno to bol tajný rituál, lebo k ďalšiemu kúsku sa – v záplave myšlienok – nikdy nedostal. Asi aj preto, že keď niečo robil, vložil sa do toho úplne celý. V pamäti určite všetkým zostane s úsmevom a povestným červeným šálom omotaným okolo krku./agentury/

X X X

Stanislav Štepka: Z Radošiny je dobré víno aj divadlo

Radošinské naivné divadlo má šesťdesiat rokov. Na ten vek je neuveriteľne mladé. Presvedčili sme sa o tom aj na predstavení Madona s dieťaťom, kde je veľa sviežeho humoru, a sám zakladateľ divadla Stanislav Štepka žiari na javisku ako hviezda, s ktorou sa radi smejeme.

V repertoári vášho divadla je ešte stále novinkou Madona s dieťaťom. Ako ste prišli na nápad stvárniť rodinu Hrdličkovcov, ktorá má problémy s úradmi aj medzi sebou? Z ktorého konca ste začali hru písať? Od svojej postavy deda Hrdličku?

Pred časom sa ma dlhoročný priateľ Viktor uprostred reči o všeličom inom nečakane spýtal, či mám napísaný závet. Reku, nemám a ani som o tom nerozmýšľal. No tak zajtra zájdi k notárovi a napíš si závet. Potom mi porozprával súkromný smutný príbeh o tom, ako jeho dve dcéry poriadne rozhádal obraz v byte, pretože ani jedna nechcela nič iné po otcovi zdediť, iba rodinný obraz v obývačke. A tak som cez Galandovu Madonu, ktorá sa mi, mimochodom, veľmi páči, začal malý dramatický výskum o tom, ako to vyzerá a čo je v súčasnej rodine dôležité. Začal som od rodičov.

x Na vašom javiskovom dedovi Hrdličkovi sa publikum ohromne baví – najmä v situáciách, keď predvádzate priam pantomímu. Je to vtipný dialóg medzi vami a župným úradníkom, ktorý prebieha v celotelovej znakovej reči. To všetko už bolo v scenári? Ako k vám prichádzajú nápady?

Kedysi mi rozprával priateľ príbeh o tom, ako celú rodinu dobehol ich dedo, ktorého odjakživa mali za nepočujúceho, no napokon zistili, že to nebola pravda, dedo dobre počul, hluchotu iba predstieral, aby sa vlastne mohol čo najlepšie dostať rodine pod kožu. A tak sa na javisku v Madone ako dedo Karol robím hluchým, aby som mohol detailne pozorovať a usvedčiť z tárania tých, čo veľa rozprávajú, v našom príbehu to platí o bodrom úradníkovi zo župy.

 x Máte aj teraz niečo rozpísané?

V druhej polovici apríla začneme skúšať moju novú hru, vlastne čosi ako javiskový film o Slovensku a našom divadle od roku 1950 po rok 2000 pod názvom Deti doby. Taký skoro až autentický dvojitý životný príbeh vidieckeho autora a jeho divadla a paralelne príbeh dvojice sirôt z okresného mesta. Ich osudy sa nakoniec stretnú i pospájajú, ako sa to dosť často stáva nielen v divadle, ale hlavne v živote. Trpko-smiešnu komédiu režíruje Ondrej Spišák a v hre zaznejú pekné piesne Jána Melkoviča, Juraja Haška a ďalších skladateľov. Po sérii predpremiér premiéru plánujeme na polovicu septembra. Takisto už usilovne pracujeme na jubilejnom kabaretnom večere či javiskovej šou Sláva nášmu výletu k 60. výročiu RND, na programe spolupracujeme s RTVS.

Ľudia dnes nadávajú na dobu (ako napokon vždy). Čo ste rokmi zistili? Z čoho najmä pramenia naše problémy? Akí sme? Meníme sa?

Aby občania nenadávali na dobu, respektíve na tých, čo počas takej či onakej doby rozhodujú o našich životoch, na to sú asi najlepšie voľby. Teda treba dať hlas radšej takým, čo nepopulárne sľubujú drinu a pot, ako takým, čo si nás chcú kúpiť eurami na ruku. Ja viem, u nás sa do politiky nehrnú osobnosti, ale iba podozrivé osoby, ktoré priveľmi túžia po tom, aby sa konečne zviditeľnili, keď sa tak doteraz ani náhodou nestalo. Cieľ je funkcia – a iste nie tvorivá práca. Na tú nemajú. Vlastne nemajú skoro na nič. A preto zakladajú strany a odkazujú krajanom, že sú pripravení, živí a zdraví. A naširoko usmiati nás na obrazovkách a bilbordoch prosíkajú o naše hlasy.

ČÍTAJTE VIACMladneme s našimi divákmi, hovorí oslávenec Stanislav Štepka

Vaše divadlo tu máme už 60 rokov – ktoré chvíle boli pre vás najťažšie? Kedy sa najviac darí?

Najťažšie boli tzv. normalizačné sedemdesiate roky, keď priazeň divákov síce bola na našej strane, ale to bolo k normálnemu či profesionálnemu fungovaniu divadla málo – naše tituly neschvaľovali tí, čo vtedy všetko schvaľovali. Ale preniesli sme sa cez to. Prežili sme. Tí, čo nás schvaľovali a neschvaľovali, neprežili, a zrazu akoby ich ani nikdy nebolo. Chvalabohu, na predstavenia RND diváci odjakživa chodia. Žijeme náš divadelný príbeh už šieste desaťročie spoločne s našimi divákmi, starneme a zároveň mladneme s nimi. Poviem pravdu, na našich divákov vždy bolo spoľahnutie, a my sme sa ich vždy pokúšali nesklamať, a preto sme aj na nich hrdí.

Spomínate si na celkom prvé predstavenia? Ja musím pripomenúť veľké nadšenie nás divákov, pocit spolupatričnosti hľadiska, javiska počas vášho predstavenia Jááánošííík v PKO. Všetko bolo nabité energiou, nádejou, svetlom. Všetko žiarilo, aj vy herci. Musím však povedať, že aj na predstavení Madony s dieťaťom som nedávno mala podobné pocity.

Jááánošíííkom sme sa na začiatku tých nešťastných 70. rokov pokúšali predstaviť a vlastne aj s divadlom nejako prežiť – s humorom a s našimi divákmi. Verte, som rád, že ste medzi nimi boli aj vy. Mám dobrý pocit, že vysokoškolské internáty a kluby sa pre naše divadlo stali v tamtých rokoch záchytnými tábormi pred okolitým temnom, čo sa čiastočne podarilo OPUS-u zachytiť v internáte v Mlynskej doline a na Mladej garde na platniach Jááánošííík a Človečina. Skoro každá veta v spomínaných hrách sa vtedy stala dôvodom na smiech a možno až výsmech z toho, čo sa dialo a žilo naokolo. Dnes stále hráme Jááánošíííka (nedávno bola 1 100. repríza) – ale to už je celkom iný príbeh – príbeh o fungovaní legendy.

Vaši diváci sú stále spriaznené duše, vaše divadlo je akýsi ostrov spolupatričnosti. Ako to je v iných mestách, kde hosťujete? Aké je Slovensko očami „naivných“?

Mám v divadlách dobrý pocit z toho, že všade, kde účinkujeme – a hráme skoro vo všetkých slovenských mestách – sedia v hľadisku okrem tých, čo kedysi nám tlieskali v internátoch, už aj ich deti, ba aj vnuci. Vlastne nie možno, ale isto! A my sa usilujeme im aj dnes hovoriť ako kedysi o tom, čo spolu žijeme, teda „čo nenávidíme a milujeme“. Viem aj to, že mnohí by nás chceli vidieť takých zakonzervovaných v Jááánošíííkovi z internátov zo sedemdesiatych rokov, čo, samozrejme, nejde ani nasilu. Je tu celkom iná doba a s úplne inými dôvodmi na smiech.

Čo všetko k šesťdesiatke divadla chystáte? Bude aj torta?

Už som naznačil, chystáme hru Deti doby, „intímne správy zo zázemia Slovenska a RND“, skoro až autobiografickú javiskovú či filmovú správu o tom, ako, kde a s kým dospieval autor a jeho divadlo. Takisto sme v našej agentúre vydali knižku mojich textov piesní pod názvom Počuje ma niekto (1963 – 2023), katalóg fotografií nášho fotografa Ctibora Bachratého, zároveň pripravujeme spolu s RTVS film Dospievanie a na vydanie chystáme spolu s rozhlasom cédečko s piesňami RND. Koncom roka, ako som už spomenul, pripravujeme netradičný jubilejný program k našej šesťdesiatke. A to už koncom tohto roka budeme spolu so SĽUK-om vo veľkom pracovať na spoločnom muzikáli pre rok 2024 Ako som vstúpil do seba…

x V hre Madona s dieťaťom ide o obraz Mikuláša Galandu. Obraz síce hrá svojskú úlohu v príbehu, ale predsa – je to váš výtvarný vkus? Máte rád slovenské výtvarné umenie?

Mám – a veľmi. Veď sa nemáme za čo hanbiť, práve naopak. Mali sme naozaj svetových výtvarníkov: Fulla, Benka, Sokol, Galanda. Práve Galandova Madona s dieťaťom (pôvodný názov Matka, Ružová madona, sediaca, 1933) ma veľmi inšpirovala pri písaní hry, ktorej som napokon dal názov podľa Galandovho slávneho obrazu. V hre príde reč aj na takých, čo v súčasnosti, žiaľ, na klasikoch výtvarného umenia podvodnícky parazitujú. Ale to už je takisto iná téma.

x Radošinské naivné divadlo má už, žiaľ, aj svoju pietnu sieň – je v nej výtvarník Svetozár Mydlo, Janko Melkovič alebo herečka Katka Kolníková. Chýbajú vám? Čo pre vás znamenali?

Často, skoro dennodenne, v takej či onakej súvislosti spomíname na nášho skvelého, priam neprekonateľného výtvarníka Sveťa Mydla, autora divadelného loga, ale aj všetkých výtvarných nápadov, stále hráme a s pasiou spievame nevšedne melodické piesne Janka Melkoviča a pani Kolníková je v spomienkach u nás prítomná dennodenne. Boli to silné osobnosti, ktoré výrazne poznačili poetiku nášho divadla, a ja verím a dúfam, že mnohí z tých, čo dnes tvoria RND, sa svojou tvorivou prácou už k nim približujú. Napríklad Maruška Nedomová.

x Vaše divadlo je aj liahňou talentov a hviezd. Na koho ste pyšný? Vracajú sa k vám?

Skoro dvesto zaujímavých a známych, možno niektorých aj menej známych mien sa vystriedalo počas šesťdesiatich divadelných sezón na javisku v našom divadle. Píšem o nich v knižkách Kronika komika 1 – 6, ktoré vydal Ikar, ale aj v našich divadelných ročenkách RND REVUE. Tvorili spolu so mnou a s ďalšími spolutvorcami poetiku nášho divadla. Som im za roky peknej spolupráce, ale aj priateľského spolužitia vďačný. Verím, že je to aj naopak. Veď mnohí spomedzi účinkujúcich sa do divadla radi vracajú nielen zase účinkovať v najnovších tituloch, ale niektorí aj ako vďační diváci.

x Podľa vašich skvelých výkonov na scéne sa zdá, že nestarnete. Priam naberáte na šarme. (A ten elegantný kostým!) Máte tajný recept na večnú mladosť?

Roky neoklamete, hoci na javisku sa tie roky tuším na dve hodiny trochu oklamať dajú. Na javisku herec na chvíľu od seba oddiali roky a choroby, nádchy a bolesti. Ale po poslednej klaňačke je všetko inak: do šatní sa vracajú ustatí, ale tuším aj trochu šťastní javiskoví pacienti…

x A čo nového v Radošine? Je stále divadelná? Je v nej stále dobré víno?

Radošinské víno je skvelé a stále u nás najlepšie. Ale aj miestny divadelný súbor Hlavina robí obci viac než dobré meno. Do Radošiny sa rád v lete vraciam, pokračujem v mojej práci. Radošina je môj pravidelný letný kúpeľný pobyt.

Stanislav Štepka:  Narodil sa 26. júla 1944 v Radošine. Vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a novinárstvo na FFUK. Spočiatku sa venoval pedagogickej činnosti, v roku 1970 sa stal redaktorom Učiteľských novín, kde pôsobil do roku 1975, potom, až do roku 1983, bol redaktorom zábavných programov v Čs. rozhlase v Bratislave. Od roku 1983 sa venuje profesionálne spisovateľskej a divadelnej práci. Napísal desiatky hier, vydáva knihy (napr. Nemé tváre, alebo Zver sa píše s veľkým Z, Stvorenie sveta, Desatoro, Nevesta predaná Kubovi, Človečina, Jááánošííík! Kronika komika…) Je zakladateľom, pôvodcom poetiky, výlučným dramatikom, ale aj režisérom, textárom, hereckým protagonistom, riaditeľom a umeleckým šéfom Radošinského naivného divadla, ktoré výhradne uvádza iba jeho dramatické texty od svojho vzniku (25. decembra 1963 v Radošine)./agentury/

X X X

Na severe Španielska zaznamenali vyše stovku požiarov

Úrady pre požiare evakuovali z oblasti stovky ľudí a niekoľko ciest uzatvorili.

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

V regiónoch pri Biskajskom zálive – Astúria a Kantábria – v piatok popoludní horelo celkovo 119 požiarov, z toho 91 v Astúrii.

V najhoršom momente zaznamenali 160 požiarov v dvoch horských oblastiach, ktoré sú náchylné na lesné požiare. Podľa úradov ich založili zločinci. „Čelíme skutočným teroristom, ktorí ohrozili životy, dediny a mestá,“ uviedol šéf regiónu Astúria Adrián Barbón.

Úrady pre požiare evakuovali z oblasti stovky ľudí a niekoľko ciest uzatvorili.

Rozsiahly lesný požiar v provincii Castellón na východe Španielska, ktorý vypukol 23. marca, sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

Bol to prvý tohtoročný rozsiahly lesný požiar v Španielsku. Zničil už celkovo 4700 hektárov lesa a 1300 miestnych obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, aktuality.sk

X X X

Rusko vyhostí estónskeho diplomata v reakcii na rovnaký krok Tallinnu

Ruská diplomacia varovala, že Moskva bude reagovať aj ďalšími odvetnými opatreniami na „pretrvávajúcu provokatívnu protiruskú činnosť estónskych úradov“.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Ruská diplomacia si v spojitosti so záležitosťou už predtým predvolala estónskeho chargé d’affaires v Moskve a oznámila mu, že z krajiny bude musieť odísť estónsky diplomat.

Zároveň varovala, že Moskva bude reagovať aj ďalšími odvetnými opatreniami na „pretrvávajúcu provokatívnu protiruskú činnosť estónskych úradov“.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí obvinenie Moskvy označilo za „nezmyselné“. Spresnilo, že estónsky diplomat musí Rusko opustiť do 5. apríla a dodalo, že estónske veľvyslanectvo v Moskve „bude pokračovať vo svojej činnosti a jeho pracovníci vo svojej práci“.

Tallin 24. marca oznámil, že ruský diplomat svojimi aktivitami porušoval medzinárodné právo. Na opustenie Estónska dostal päť dní. Podľa estónskej diplomacie sa „podieľal na podkopávaní bezpečnosti a ústavného poriadku Estónska, šírení propagandy ospravedlňujúcej ruskú vojenskú akciu a na rozdelení spoločnosti“.

Estónsko v januári vyhostilo ruského veľvyslanca v reakcii na rovnaký krok Moskvy. Predtým estónske ministerstvo zahraničných vecí nariadilo Rusku, aby znížilo počet zamestnancov svojho veľvyslanectva v Tallinne o viac ako polovicu. Cieľom bolo, aby sa počet diplomatických pracovníkov v oboch krajinách dostal na rovnakú úroveň, aktualit.sk

X X X

Žiak by mal byť pripravený na novú digitálnu dobu. Rodičia dostanú príspevok na kúpu počítača či tabletu

 Pre rodičov sme pripravili zmluvy, aby zariadenia, na ktoré dostanú príspevok, nepredali, vysvetľuje Mário Lelovský z Digitálnej koalície.

Mnoho žiakov sa s počítačom stretne len párkrát týždenne, a to na hodinách informatiky. Vzdelanie a aj samotná spoločnosť sa pritom čoraz viac digitalizujú.

Vzniká výrazná priepasť medzi deťmi, ktoré si samostatne dokážu vyhľadávať informácie na internete, a tými, ktoré sa k počítaču dostanú len zriedkavo. Chýba im digitálna zručnosť a schopnosť orientovať sa v online priestore.

„Spoločnosť očakáva, že absolventi si nájdu prácu, budú zarábať a platiť dane. Faktom je, že dnes si už 90 percent povolaní vyžaduje určitú úroveň digitálnych zručností. Ak ich nebudú mať, tak si len ťažko nájdu uplatnenie,“ hovorí predseda Digitálnej koalície Mário LELOVSKÝ, ktorá združuje organizácie verejného a súkromného IT sektora.

Myšlienkou pilotného projektu Digitálny žiak je to, aby bol každý jeden študent pripravený na novú, digitálnu dobu a aby sa vyrovnal rozdiel medzi žiakmi, ktorí techniku majú, a tými, ktorí nie.

Národný projekt v tomto roku umožní viac ako 152-tisíc žiakom základných a stredných škôl získať stovky eur na nákup nového počítača či tabletu. Doposiaľ oň požiadalo už viac ako 30-tisíc študentov. Aktuálne ministerstvo investícií v spolupráci s Digitálnou koalíciou rozširuje okruh cieľových skupín a na príspevok bude mať nárok aj takmer 3-tisíc žiakov piateho ročníka 8-ročných vzdelávacích programov.

 X Digitálny príspevok pre žiakov je vo výške 350 eur. Stačí to podľa vás na nákup kvalitného počítača, ktorý vydrží roky a nepokazí sa?

Priemerná životnosť počítača na Slovensku je 8,5 roka. Príspevok slúži na kúpu úplne nového zariadenia vyrobeného po roku 2022, ktoré bude mať nové operačné systémy a programy. Zároveň naň platí aj štandardná dvojročná záruka.

Čo sa týka výšky príspevku, je primeraná na to, aby sa dal kúpiť plne funkčný notebook či tablet s klávesnicou. Na trhu je dnes za cenu približne 300 až 350 eur minimálne osem typov notebookov a nespočetné množstvo tabletov. Od predajcov máme taktiež informáciu, že by čoskoro mohli pribudnúť aj ďalšie modely.

X O príspevok môžu požiadať všetci prváci na stredných školách, žiaci piateho ročníka 8-ročných vzdelávacích programov, či domácnosti, ktoré neprekračujú 60 percent mediánu príjmu. Rovnako tak môžu požiadať o príspevok na nákup digitálneho zariadenia aj žiaci z domácnosti v hmotnej núdzi. Tie zrejme riešia skôr prežitie ako príspevok.

Primárne ide o domácnosti, ktorých príjmy sú nižšie. Samozrejme, určitá časť z nich je aj tých, ktoré sú doslova v katastrofálnom stave – nemať vodu či dostatok jedla je v 21. storočí takmer nepredstaviteľné. Všetky tieto problémy však sám osebe jeden digitalizačný projekt skrátka nevyrieši. V tomto smere ide o dlhodobý problém Slovenska.

Je v prvom rade úlohou štátu a jednotlivých ministerstiev, aby prijímal systémové opatrenia a efektívne hospodárili s eurofondmi tak, aby týmto skupinám domácností koncepčne pomohli. Primárnym cieľom projektu Digitálny žiak je v prvom rade vyrovnať rozdiely v štartovacích čiarach medzi žiakmi bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádzajú. Zariadenie, na ktoré žiaci dostanú príspevok, bude pochádzať zo zdrojov Európskej únie, čo znamená, že nebude predmetom prípadnej exekúcie, ak by náhodou domácnosť nejakú mala.

X Takže deťom v hmotnej núdzi dáte nástroj, ktorý si možno nebudú mať kde nabiť?

Hovorí sa tu o „čiernych miestach“ bez elektrickej energie, no pravdou však je, že aj keď sa pozrieme do tých najchudobnejších regiónov Slovenska, zvyčajne tam nejakým spôsobom je. Sú oblasti, kde je pripojenie problematické, ale práve v takýchto lokalitách veľmi dobre fungujú komunitné centrá. Na Slovensku ich je 160.

X Komunitné centrá predstavujú takú spojku medzi vami a rodinami z prostredia marginalizovaných komunít. Sú ochotné pomôcť aj v tomto smere?

Tie diskusie sú veľmi poučné. Keď vám povie komunitné centrum, že má problém so zatekaním vody, s oknami, dverami, stoličkami, a napriek tomu všetkému je ochotné do toho ísť. Ide totiž o niečo, čo je uchopiteľné a pre deti zmysluplné. V tomto smere je však nutné zdôrazniť, že väčšina žiakov, ktorí majú na príspevok nárok, nepochádza z takýchto drastických pomerov. Ide primárne o domácnosti, kde je rodič samoživiteľ, alebo o domácnosti, kde príjmy rodičov nepresahujú sumy životného minima. Úzko preto spolupracujeme aj so zriaďovateľmi škôl aj samotnými školami, ktoré sú veľmi nápomocné.

X Počas pandémie deti museli používať počítače, keďže školy fungovali cez online dištančné vzdelávanie. Tam sme zrejme po prvý raz videli, aký veľký problém to bol nielen pre žiakov, ale aj pre celú domácnosť.

Hlavne, žiak musel byť schopný nielen pasívne sedieť pred počítačom, ale musel ho vedieť aj používať, vyhľadať a vyhodnotiť si rôzne informácie. Viac ako 18 percent žiakov na Slovensku sa pritom počas pandémie vôbec nezúčastňovalo dištančného vzdelávania, čo je alarmujúce. Znamená to, že približne každé piate dieťa vyučovanie počas niekoľkých mesiacov úplne vynechalo. Zameškanie je zásadné a v mnohých prípadoch žiaci učivo ani nedobehli. Štúdia Inštitútu vzdelávania počas pandémie potvrdila, že hlavná príčina bola v tom, že žiaci jednoducho nemali k dispozícii potrebné technické prostriedky na pripojenie.

X Dnes má väčšina žiakov či študentov mobil, aj keď sú z nízkopríjmových rodín. Takže technické zariadenie v podstate majú. Na mobile síce viete sledovať teoretickú výučbu, no nedokážete na ňom plnohodnotne študovať. Je to malá plocha, nemáte klávesnicu a neviete tak poriadne reagovať. Domnievať sa, že ak máte mobil a zúčastňujete sa vzdelávania, tak nemáte problém, je mylné.

Na európske pomery má Slovensko veľmi kvalitné digitálne učivo, ktoré je k dispozícii.Na portáli ministerstva školstva je obrovské množstvo vzdelávacieho materiálu v digitálnej podobe, ktorý nemôžu deti využívať, ak nemajú techniku.

X Žiaci majú prístup na počítač v škole, napríklad počas hodín informatiky. Prečo to nestačí?

Ak sa žiak stretne s počítačom len v škole, a to len na pár hodinách, tak to pre dieťa nie je štandardný pracovný nástroj, akým je napríklad zošit alebo kniha. Každý raz sa tak nanovo oboznamuje s tým, čo to je počítač a ako s ním vlastne pracovať. Potom nemá reálny čas na prácu s dátami. Ako môže potom stíhať so žiakmi, ktorí doma počítač majú a je pre nich bežné, že ho používajú aj doma, mimo vyučovacej hodiny?

X Povedzme teda, že by si žiak zo školy počítač požičal, aj to by bola možnosť.

Kedysi bola taká idea, ale školy reagovali, že by to bola veľmi veľká administratívna záťaž. Je veľký rozdiel, ak si žiak požičia počítač a ak má svoj vlastný. To, čo je predsa moje, je len moje. Preto bude mať aj na zariadení, ktoré získa vďaka príspevku, napísané svoje vlastné meno, aby bolo jasné, že je to jeho majetok.

X Ak rodina vo finančnej núdzi má tablet alebo počítač a splní podmienky, dostane aj tak príspevok?

To, že v domácnosti je jeden počítač, neznamená, že skutočne slúži dieťaťu na štúdium. V projekte máme všeobecnú hranicu chudoby, a to je spomínaná hranica 60 percent mediánu príjmu domácnosti. Ide o také domácnosti, ktoré – ak neklamú v daňových priznaniach – majú nárok na príspevok, lebo jednoducho majú veľmi nízky príjem. Štatistiky hovoria, že mizivé percento týchto detí má vlastný počítač.

X Nákup môže spraviť plnoletý študent, ale aj zákonný zástupca. Ako zabránite tomu, aby rodičia nenakúpili zariadenia na deti a následne ich nepredali?

Asi tak, ako keď dáte príspevok rodičovi na dieťa a on to dieťaťu nedoručí. Potom sa rozprávajme o tom, či je ten rodič oprávnený zákonný zástupca. Pre zákonných zástupcov sme pripravili zmluvy, ktoré podpíšu pri nákupe zariadenia a ktoré ich zaväzujú k viacerým povinnostiam. Jednou z nich je to, že zástupca doručí dieťaťu zariadenie a že zariadenie nesmie predať. Sledovať budeme aj výrobné čísla zariadení, ktoré budú v centrálnej databáze priradené k dieťaťu a zákonnému zástupcovi. Zároveň bude na zariadení aj nálepka, ktorá sa len veľmi ťažko dá dať dole.

X Za jej nalepenie bude zodpovedný kto?

Priamo predajca. Na to, aby bol predajcovi preplatený 350-eurový poukaz na nákup, musí nám dodať celú sadu podkladov, kde je aj fotokópia daňového dokladu. Zároveň musí zabezpečiť umiestnenie nálepky aj s fotodokumentáciou. To všetko uloží na uložisko, kde bude mať každý predaj priradené číslo. Nemyslíme si, že by predajcovia mali dôvod s nálepkami manipulovať, je to aj v ich záujme. S predajňami máme veľmi prísnu zmluvu a ak by došlo k nesplneniu podmienok, poukážku im nepreplatíme.

 X Tento pilotný projekt je financovaný z eurofondov. Prečo idú peniaze na projekt a nedáte ich priamo školám?

Na digitálnu transformáciu vzdelávacieho systému a škôl je aktuálne pripravených viacero separátnych aktivít, na ktoré sú vyčlenené finančné zdroje. Ministerstvo školstva realizuje a aj pripravuje viaceré projekty financované či už zo štátneho rozpočtu, alebo z eurofondov. Len v pláne obnovy je skoro 200 miliónov určených priamo na digitálne vybavenie škôl. Cieľom projektu Digitálny žiak je doručiť zariadenia žiakom domov – do jednotlivých domácností.

X Takže Digitálny žiak je niečo ako doplnkový projekt?

Samozrejme, pretože aj keby bola škola stopercentne vybavená digitálnou technikou, ale žiak k nej nemá prístup aj doma, tak nemôžeme predpokladať, že sa bude digitálne pripravovať na štúdium.

X Ak dáte do rúk deťom počítač, digitálne zručnosti nezlepšíte.

To máte pravdu. Práve z tohto dôvodu musí byť k dispozícii vzdelávací obsah aj pre úplných začiatočníkov, pretože v mnohých rodinách to bude ich úplne prvý počítač. Keď zariadenie zapnete, na ploche bude ikona Digitálny žiak, kde žiaci nájdu aj prístup k relevantnému vzdelávaciemu obsahu. To všetko nainštalujú už priamo školení predajcovia pri odovzdaní zariadenia žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi.

X Nebolo by na mieste, aby prišlo k reforme informatiky na školách, aby bol predmet aktuálny, a teda sa prispôsobil novej digitálnej dobe?

Aktuálne prebieha kurikulárna reforma, v rámci ktorej sa pracuje na zlepšení predmetu informatika, aj s dôrazom na digitálnu gramotnosť. Pre základné školy sme v komisii presadili, aby sa učili nielen dejepis informatiky, teda kedy bol poslaný prvý email, ale aj základy programovania, informatického myslenia a digitálnej gramotnosti. Očakávali sme síce, že v kurikule toho bude viac, ale je to dobré aj takto.

x Väčšina peňazí z pilotného projektu pôjde pre 152-tisíc študentov, čo bude s tým zvyškom?

Zvyšok tvoria personálne výdavky, ktoré sú smerované v tom najväčšom objeme do škôl – učiteľom, triednym učiteľom a školským digitálnym koordinátorom. Časť zdrojov pôjde do práce a činnosti ľudí v komunitných centrách, ktorí nám budú pomáhať s prácou so skupinami, ktoré považujeme za najviac ohrozené. Tieto skupiny sa z rôznych dôvodov nemusia dostať k informáciám, že takáto pomoc existuje. Pracovníci im celý proces vysvetlia a budú ich ním sprevádzať tak, aby príspevok a zariadenie dieťa získalo.

X Spomínali ste, že časť peňazí pôjde školským digitálnym koordinátorom. Čo je ich úlohou?

Ide o pomerne novú funkciu na školách. Je to človek z pedagogického zboru, ktorý okrem toho, že vyučuje svoj predmet, tak bude aj digitálnym ambasádorom a bude mať na starosti prípravu digitálnej transformácie danej školy. Posudzuje spolu s riaditeľom, aké vybavenie potrebuje škola. Je to proces a časť škôl už digitálneho koordinátora má a časť nie.

X Môžu o príspevok žiadať aj rodičia detí z Ukrajiny?

Ak dieťa rodičov z Ukrajiny alebo inej krajiny študuje na Slovensku a spĺňa všetky parametre, tak naň má nárok. V prípade, že majú štatút odídenca a teraz prišli do školy, je pre nich pripravovaný obdobný projekt ako Digitálny žiak. Musia však navštevovať slovenskú základnú alebo strednú školu.

X Ide o pilotný projekt. Čo budete považovať za úspech?  Úspech je už len to, že sa aj politici a štát rozhodli pomôcť týmto spôsobom skupinám obyvateľstva, ktoré by sa inak k digitálnym technológiám nedostali. Deti sú budúcnosť našej krajiny a Digitálny žiak je začiatok cesty k digitálnejšiemu Slovensku. Ide o adresnú formu podpory rozvoja zručností ohrozených skupín obyvateľstva. Máme merateľné ukazovatele, ktoré chceme naplniť. V prípade prvákov na stredných školách predpokladáme, že úspešnosť bude vysoká. Už teraz evidujeme najviac registrácií práve spomedzi tejto skupiny žiakov.

X Blížia sa predčasné voľby. Neobávate sa, že niektoré z rozbehnutých projektov dostanú stopku?

Každý projekt si svojich odporcov a kritikov nájde. Nemyslím si, že ktokoľvek, kto má záujem, aby digitálna transformácia vzdelávacieho systému na Slovensku pokračovala, nájde v tomto projekte problém. Avšak diskusia o tom, kam tie peniaze mohli ísť, môže byť naveky. Osobne si myslím, že každý projekt, ktorý adresne pomôže znevýhodneným skupinám, pomáha v konečnom dôsledku aj celej spoločnosti a je prínosom, aktuality.sk

X X XFascinujúci príbeh Marie Curie-Sklodowskej nás môže mnoho naučiť ešte aj dnes.

Jej život nakoniec ukončilo to, čo najviac milovala.

Jej život nakoniec ukončilo to, čo najviac milovala: Fascinujúci príbeh Marie Curie-Sklodowskej nás môže mnoho naučiť ešte aj dnes

Zmenila svet vedy aj vnímanie žien v spoločnosti. Významná francúzsko-poľská vedkyňa, chemička a fyzička získala medzinárodné uznanie. Čo o nej povedal Albert Einstein? Prinášame vám príbehy žien, na ktoré by sa nemalo zabudnúť a malo by sa o nich vedieť.

Marie Curie-Skłodowská sa narodila 7. novembra 1867 v Poľsku a zomrela 4. júla 1934 vo Francúzsku. Bola významná francúzsko-poľská vedkyňa, chemička a fyzička. Narodila sa v Poľsku, väčšinu života však prežila vo Francúzsku. Bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu. Za život ich získala dve. Dodnes je jedinou ženou, ktorá túto cenu získala v dvoch rôznych oblastiach. V roku 1903 získala prvú Nobelovu cenu za fyziku, v roku 1911 druhú za chémiu. Práve ona patrí k ženám, na ktoré by sa nemalo zabúdať.

Výnimočná Marie, ktorá zmenila svet žien

Žien vo vede (a v akademickej oblasti celkovo) je aj v súčasnosti pomerne málo. Nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Podľa správy UNESCO z roku 2021 sú ženy v oveľa menšej miere zastúpené vo vedúcich pozíciách a v technologickom priemysle. V porovnaní s mužmi dostávajú na výskum menej finančných prostriedkov. Keď si uvedomíme, že sa Marie narodila v 19. storočí, dokázala naozaj niečo prelomové.

Práve o ženách ako ona by sa malo častejšie hovoriť a písať. Patrí jej aj ďalšie prvenstvo. V roku 1891 Curieová-Skłodowská urobila ako prvá žena v histórii prijímacie skúšky parížskej Sorbonny na fakultu fyziky a chémie, neskôr bola prvou ženou, ktorá tam aj učila. Už popri štúdiu si privyrábala doučovaním. V roku 1893 získala licenciát a začala vedecky pracovať vo fyzikálnom laboratóriu, ktoré viedol Gabriel Lippmann. Súčasne ďalej študovala na Sorbonne a druhý licenciát, z matematiky, získala v roku 1894. Na jar toho roku sa zoznámila s Pierrom Curie, jej manželom. Spoločne dosiahli v oblasti vedy výsledky celosvetového významu. Mali spolu dve deti, dievčatá.

K jej najväčším úspechom patrí teória rádioaktivity, technika delenia rádioaktívnych izotopov a objav dvoch nových chemických prvkov rádia a polónia. Polónium ho nazvala Marie na počesť svojej rodnej krajiny. Pod jej vedením boli uskutočnené vôbec prvé výskumy liečby rakoviny pomocou rádioaktivity. Ako v súčasnosti vieme, rádioterapia (ožarovanie) je súčasťou liečbyviacerých typov rakoviny.

Úspech v podobe dvoch Nobelových cien

Zatiaľ čo Pierre Curie sa venoval najmä fyzikálnemu štúdiu nových žiarení, Marie Curie sa snažila získať čisté rádium v kovovom stave – dosiahla to s pomocou chemika André-Louisa Debierna, jedného zo žiakov Pierra Curieho. Na základe výsledkov tohto výskumu získala Marie Curie v júni 1903 doktorát vied a spolu s Pierrom jej bola udelená Davyho medaila Kráľovskej spoločnosti. V roku 1903 sa spolu s Becquerelom podelili aj o Nobelovu cenu za fyziku za objav rádioaktivity. Po smrti svojho manžela sa naďalej venovala vede. Manžel jej zomrel 19. apríla 1906. Päť rokov po manželovej smrti, v roku 1911 jej bola udelená Nobelova cena za chémiu za izoláciu čistého rádia, píše Britannica.

Marie a Pierre (uprostred) Curie (1867-1934 a 1859-1906) v laboratóriu, kde objavili prvky rádium a polónium. Toto laboratórium sa nachádzalo na Rue l’Homond v Paríži vo Francúzsku .Zdroj: Profimedia

Počas prvej svetovej vojny sa Marie Curie s pomocou svojej dcéry Irène venovala rozvoju používania röntgenovej rádiografie. Irène išla v šlapajách svojej matky a taktiež sa venovala vede. Dokonca tiež získala Nobelovu cenu. Marie Curie v sprievode svojich dvoch dcér absolvovala v roku 1921 cestu do Spojených štátov amerických. Neskôr Marie prednášala v Belgicku, Brazílii, Španielsku ale aj na našom území – v Československu. Marie Curie zomrela v sanatóriu na následky ochorenia, ktoré bolo pravdepodobne spôsobené žiarením. V roku 1995 bol popol Marie Curie uložený v Paríži v Pantheone. Bola prvou ženou, ktorej sa dostalo tejto pocty za jej vlastné úspechy. Niekoľko jej kníh a dokumentov je stále tak rádioaktívnych, že sú uložené v olovených škatuliach.

Jej odkaz je stále živý

Bola nesmierne vzdelanou ženou, ktorá dosiahla značné úspechy. Zaujímavosťou je, že ovládala až päť svetových jazykov. Ovládala poľský, ruský, francúzsky, nemecký aj anglický jazyk. No napriek sláve zostala skromnou. „Paní Curieová je zo všetkých slávnych osobností jediná, ktorú neskazila sláva,” povedal o nej Albert Einstein. Marie je veľkou osobnosťou svetovej vedy a bola inšpiráciou pre viacero publikácií aj filmov. Svojim bystrým umom a skromnosťou si získala sympatie ľudí po celom svete. Pre ženu bolo veľmi náročné sa v tej dobe presadiť a napriek tomu, že nepochádzala z bohatej rodiny sa to Marie podarilo.

Maria Salomea Skodowska, známejšia ako Marie Curie (Varsavia, 7. novembra 1867 Passy, 4. júl 1934) Na fotke vo svojom laboratóriu.Zdroj: Profimedia

Akcie Marie Skłodowskej-Curie (MSCA)

Marie by mala určite radosť, že je po nej pomenovaný hlavný program Európskej únie na financovanie doktorandského vzdelávania a postdoktorandskej odbornej prípravy výskumných pracovníkov. Práve ona to počas svojho štúdia na univerzite nemala vôbec jednoduché aj po finančnej stránke. Ako sa píše na oficiálnej stránke ,,akcie MSCA, ktoré sú súčasťou programu ,,Horizont Európa“, sú hlavným programom Európskej únie na financovanie doktorandského vzdelávania a postdoktorandskej odbornej prípravy výskumných pracovníkov. Akcie MSCA pomáhajú budovať európske kapacity v oblasti výskumu a inovácií investovaním do dlhodobej kariéry špičkových výskumných pracovníkov.“ Verím, že jej odkaz inšpiruje množstvo úspešných žien vo vedeckej kariére. Práve ženy ako výnimočná Marie by mali byť vzorom pre mladé ženy a dievčatá, aktuality.sk

X X X

Bezplatný pôrod v ultramodernej Nemocnici Bory. Máte naň nárok aj vy?

Najmodernejšie medicínske poznatky, jednolôžkový štandard a špecializované neonatologické oddelenie. To je len časť zázemia, ktoré budú mať budúce matky bezplatne k dispozícii v novej Nemocnici Bory.

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku bude otvorená 30. marca 2023, prvé bábätká sa tu narodia už v júni. Hoci sa pôrodnica nachádza v Bratislave, bude slúžiť budúcim mamičkám poisteným v Dôvere po celom Slovensku.

Špičková pôrodnica novej generácie s ôsmimi modernými pôrodnými izbami sa postará tak o zdravých, ako aj o rizikových novorodencov. Budúcim mamičkám stačí na bezplatný pôrod v Nemocnici Bory len preukaz poistenca Dôvera.

 Najmodernejšia pôrodnica v Bratislave kladie dôraz na zdravie, pohodlie i súkromie

Od príchodu do pôrodnice až do pôrodu sa každej rodičke bude venovať „vlastná“ pôrodná asistentka. Empatický personál bude vždy prihliadať na pôrodný plán, v ktorom budúca mamička naplánuje ideálny priebeh svojho pôrodu. Samozrejmosťou bude súkromie, vysoký hygienický štandard a maximálne možné pohodlie.

Pôrodné izbu sú pripravené na to, že mamička v nich strávi svoje najintímnejšie chvíle v súkromí, od príchodu do nemocnice až po samotný pôrod. Po celú dobu hospitalizácie ju môže sprevádzať partner či iná blízka osoba. Jednolôžkový štandard s vlastnou toaletou bude v Nemocnici Bory bez príplatku pre každú pacientku.

Sprievod otecka a epidurálna anestézia budú mamičkám taktiež umožnené bez doplatku. V porovnaní s inými pôrodnicami tak môžu ušetriť niekoľko desiatok eur, až nad hranicu 100 eur.

Nová bratislavská nemocnica bude disponovať šestnástimi modernými operačnými sálami. Jednou z nich bude aj sekčná operačná sála, ktorá bude k dispozícii hneď vedľa gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. V prípade akútnej potreby cisárskeho rezu bude táto sála vždy pripravená.

Nemocnica bude uplatňovať moderné metódy ako bonding, priloženie dieťatka na hruď mamičky hneď po pôrode a priloženie dieťaťa k prsníku už v pôrodnej izbe, či rooming in, bábätko je na izbe spoločne s mamičkou, aby mal novorodenec blízky fyzický kontakt s matkou od prvých chvíľ po narodení.

Nadštandardná starostlivosť aj pre rizikové bábätká

V Nemocnici Bory v Bratislave budú v tých najlepších rukách aj novorodenci, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Predčasne narodené deti, novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo pôrodnými komplikáciami v prípade potreby budú hospitalizovaní na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Aj v tomto prípade bude matka môcť zotrvať s novorodencom na izbe, kde bude umiestnený inkubátor.

 Bezplatný pôrod s kartičkou poistenca Dôvera

Iba preukaz poistenca Dôvery bude stačiť nastávajúcim mamičkám na to, aby priviedli svoje dieťatko na svet v komforte najmodernejšej nemocnice na Slovensku. Nemocnica Bory začne objednávať tehotné pacientky do poradne už v druhej polovici mája.

Dôvera má pre svojich najmenších poistencov a ich mamy aj ďalšie benefity. Všetky bábätká poistené v Dôvere dostávajú po narodení tašku plnú kozmetiky a iných potrebných drobností. Babybox bude od 1. apríla rozšírený o niekoľko darčekov pre deti do 2 rokov a jeho hodnota sa zvýši na 70 eur, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.