Hviezda Let’s Dance očarila Karola III. na bankete v Nemecku. Minister Mikulec manipuloval s utajovanými informáciami

Nečudo, veď britský panovník s manželkou milujú. Karol III. (74) sa počas svojej návštevy Nemecka spolu s manželkou Camillou zúčastnili na slávnostnom bankete, ktorý hostil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Na banket do paláca Bellevue v Berlíne dostalo pozvánku 130 hostí, ktorí sa pozdravili s kráľovským párom. Medzi nimi žiarila aj Motsi Mabuse (41), ktorá sedí v Nemecku v porote tanečnej šou Let’s Dance.

Motsi Mabuse, porotkyňa nemeckej verzie Let’s Dance s manželom Evgenijom Voznyukom na bankete v paláci Bellevue. Stretnutie s britským panovníkom Karolom III. a jeho manželkou.

Na bankete sa objavila v sprievode svojho manžela Evgenija Voznyuka. Objektív fotografa zachytil nemeckú hviezdu v momente, ako si potriasa ruku s panovníkom. Tanečnica Mabuse pre RTL prezradila, že kráľovský pár je nadšenými fanúšikmi obdobnej šou vysielanej v Británii pod názvom Strictly Come Dancing.

Motsi Mabuse, porotkyňa nemeckej verzie Let’s Dance s manželom Evgenijom Voznyukom na bankete v paláci Bellevue.

„Je mi veľkou cťou a potešením, že nás Jeho Veličenstvo pozvalo s manželom na štátny banket, ktorý usporiadal spolkový prezident a vyjadrilo želanie spoznať mňa a môjho manžela,“ prezradila populárna porotkyňa Let’s Dance pre RTL a dodala: „Možno si vymeníme pár slov o tanci. Strictly Come Dancing v Buckinghamskom paláci by bol sen,“ dodala.

 Na štátnom bankete, ktorý hostil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, Karol III. poukázal na záväzok Británie a Nemecka „chrániť a podporovať spoločné demokratické hodnoty“. „Toto je dnes jasne stelesnené, keď spolu stojíme na strane Ukrajiny pri obrane slobody a suverenity tvárou v tvár nevyprovokovanej agresii,“ uviedol britský panovník.

 „Vzťahy Nemecka a Spojeného kráľovstva znamenajú pre mňa veľa… som teraz viac, než kedykoľvek predtým, presvedčený o ich trvalej hodnote pre nás všetkých,“ uviedol Karol s tým, že kým bude kráľ, spraví všetko pre ich posilnenie. Karol navštívil Nemecko pred tým, ako sa stal kráľom, približne 40-krát a svoju reč predniesol z časti po anglicky a z časti po nemecky.

V Nemecku sa aktuálne na RTL vysiela už 16. séria Let’s Dance. V porote okrem Motsi Mabuse sedí aj Slovákom dobre známy Jorge González, ktorý výkony súťažiacich v šou na Markíze hodnotil v siedmej sérii. Moderátormi nemeckej šou sú populárni Daniel Hartwich a Victoria Swarovski a medzi súťažiacimi sú mená ako Anna Ermakova – 22-ročná dcéra Borisa Beckera, herečka Julia Beautx, šéfkuchár Ali Güngörmüş či hádzanár Michael „Mimi“ Kraus./agentury/

X X X

Sporné nariadenie o miestnom referende v Sliači poslanci po proteste prokurátorky zrušili

Poslanci prijali aj stanovisko k referendu o americkej základni, ktorého sa zúčastnilo približne 37 percent oprávnených voličov a podľa zákona tak nebolo platné.

Všeobecne záväzné nariadenie o miestnom referende, na základe ktorého vyhlásili kontroverzné októbrové referendum o americkej základni, poslanci mesta Sliač vo štvrtok zrušili.

Vyhoveli tak protestu prokurátorky, ktorá skonštatovala jeho rozpor so zákonom o obecnom zriadení. Ten totiž nepozná pojem miestne referendum so záväzným odporúčaním, pri ktorom výsledky platia bez ohľadu na počet zúčastnených hlasujúcich, ako si to zadefinovali v Sliači.

Zákon jasne hovorí, že výsledky miestneho referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov.

Postupovali nad rámec zákona

Pri schvaľovaní nariadenia z roku 2020 išli mestskí poslanci podľa prokurátorky Okresnej prokuratúry vo Zvolene nad ich právomoci a nad platný zákon, ktorý presne špecifikuje, kedy je referendum platné.

Autorka protestu sa priamo na rokovaní zastupiteľstva vyjadrila, že poslanci sa odchýlili od právnej úpravy a „uleteli v ich samosprávnej pôsobnosti“. Na obci alebo meste sú pri tvorbe VZN len technikálie miestneho referenda a nie určovanie podmienok jeho platnosti.

Hovorila o pomerne bežnej praxi „odpisovania nariadení od iných samospráv“ a apelovala na mesto, že keď už odpisuje, tak od tých najlepších, čo sa riadia platnými zákonmi.

Časti verejnosti to stále nie je jasné

Sliačski poslanci zároveň schválili stanovisko, kde deklarovali, že výsledky októbrového referenda boli neplatné, lebo sa ho nezúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov.

Diskutovali aj o tom, že prijímať takéto stanovisko nie je potrebné, keďže neplatnosť automaticky vyplynula z nízkej účasti na referende. Podľa poslanca Jozefa Bakšu, ktorý na sporné nariadenie upozornil ako prvý, však vo verejnosti stále pretrvávajú nejasnosti. O uznesení preto napokon predsa len hlasovali.

Ako už pred časom povedal Aktualitám: „nešlo mu o konkrétne referendum s otázkou, ktorá bola nezmyselná, ale o to, aby si vedenia obcí a miest a poslanci zastupiteľstiev v súvislosti s prijímaním VZN uvedomili, že ide o dôležitý proces“.

Referenda o americkej základni sa v Sliači zúčastnilo 1513 z 4082 oprávnených voličov, čo je viac ako 37-percentná účasť. Na otázku: „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ viac ako 74 percent z hlasujúcich odpovedalo áno. Väčšina voličov však referendum odignorovala.

Minister obrany Jaroslav Naď otázku v referende dopredu kritizoval ako nezmyselnú a komentoval, že obyvatelia mesta, kde sídli vojenské letisko, sa mohli rovno pýtať na základňu ufónov. Deň po referende zopakoval, že nič neznamená, keďže americká základňa v Sliači nebude. Pre vládu navyše výsledky miestneho referenda právne záväzné nie sú. „Žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ napísal vtedy na sociálnej sieti.

Vedeniu samosprávy Naď adresoval výčitku, že robí „zásadnú nadprácu s cieľom politických ziskov pred komunálnymi voľbami a straší ľudí nezmyslami.“ Podobne kritizoval aj kotlebovcov, ktorí obyvateľov Sliača a ďalších obcí v okolí tamojšieho vojenského letiska strašili vo februári minulého roka jadrovou vojnou.

Sliač ako miesto, kde sídli letecká základňa, si často pre svoje aktivity vyberajú antisystém a extrémisti. Exkotlebovec Miroslav Suja z Republiky si tam nedávno nakrúcal videá o migoch pre Ukrajinu a minulý víkend tam za neutrálne Slovensko pochodovali prívrženci Slovenského hnutia obrody a proti NATO rečnil Marian Kotleba (Kotlebovci – ĽSNS).

Inšpirovali sa u mimovládky

Primátorka Sliača Ľubica Balgová vo štvrtok na slová prokurátorky reagovala, že mesto vytvorilo a poslanci prijali pôvodné VZN v dobrej viere a s dobrým úmyslom. Trvá na tom, že referendum vyhlásila zákonne, a to na základe petície, ktorú podpísalo vyše 1300 ľudí, čo je viac ako tridsať percent oprávnených voličov.

Petíciu iniciovala skupina miestnych, ktorí sa obávajú dosahov obrannej dohody Slovenska s USA prijatej začiatkom minulého roka. Nechcú, aby s americkými stíhačkami F-16, ktoré majú nahradiť migy, prileteli aj americkí vojaci.

Na zastupiteľstvo prišli niekoľkí zástupcovia verejnosti. Dôchodca Ján Jančík, jeden z iniciátorov petície, sa sťažoval, že zo Sliača sa pre referendum stal terč posmechu a zopakoval, že im šlo len o to, aby na letisku pôsobili výhradne slovenskí vojaci.

Na leteckej základni sú aktuálne v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu aj vojaci spojencov z NATO, ktorí pomáhajú chrániť Slovensko.

Jančík sa snažil brániť napadnuté nariadenie. Tvrdil, čo potvrdila aj primátorka, že mesto sa pri tvorbe pôvodného nariadenia inšpirovalo modelovým VZN, ktoré ešte pred rokmi sformuloval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Aj dnes sa dá dohľadať spolu so sprievodným článkom Ondreja Dostála (OKS), nejde však o žiadny oficiálny vzor, ale o komentár k téme zverejnený na webe mimovládnej organizácie.

Poslanec Bakša v tejto súvislosti zopakoval, že pri tvorbe všeobecne záväzných nariadení sa mesto musí riadiť zákonmi a nie názormi.

Prokurátorka síce konkrétne referendum o americkej základni neposudzovala, no na zastupiteľstve pripomenula v súvislosti s nezákonným nariadením zásadu, že „z nepráva nemôže vzniknúť právo“.

Keďže nariadenie s totožnými chybami a prešľapmi prijali prijali v minulosti aj iné mestá a obce, Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici už ohlásila, že bude pozorne sledovať výsledok konania o proteste v Sliači a následne zvolí ďalší postup.

„Okresné prokuratúry v našom územnom obvode majú v pláne úloh aj bod zameraný na vykonanie previerok zákonnosti prijatých VZN miest a obcí, v rámci ktorých budú venovať pozornosť aj vzniknutému problému úpravy miestnych referend,“ naznačil hovorca krajskej prokuratúry Ivan Vozár.

O tom, že nejde len o problém Sliača, hovorila aj primátorka Balgová. Samospráve sa už podľa jej slov ozvali z iných miest, aby sa s nimi mesto podelilo o riešenie situácie, aktuality.sk

X X X

Nahlas z Ukraїny: Kedysi nás nedelila hranica. Slovensko a Ukrajina, tak blízki a predsa tak vzdialení?

Hranica. Názov novej knihy od reportérky Stanislavy Harkotovej, v ktorej začala zaznamenávať obraz slovensko-ukrajinského pohraničia a osudy jeho obyvateľov krátko pred ruskou inváziou. Jej putovanie prerušila vojna, no do regiónu sa vrátila aj neskôr na jeseň 2022, aby zaznamenala novú realitu pohraničia. To je téma najnovšej časti podcastu Nahlas z Ukraїny.

Páči sa Vám tento podcast?

Reportážna kniha Hranica je druhým titulom Stanislavy Harkotovej, ktorej vlani vyšla zbierka reportáží z vojnovej Ukrajiny Ešte sme nezomreli.

Kniha Hranica zasadí región východného Slovenska do histórie aj súčasnosti. Opisuje, ako to vyzeralo napríklad predtým, ako vznikla hranica a čo sa dialo počas toho, ako vznikala. „Ešte pred sto rokmi tam žiadna nebola. Bolo to územie, o ktoré sme sa delili s predkami ľudí, ktorí žijú na dnešnom Zakarpatí. A nerozprávame len o Slovákoch, ale aj o Rusínoch, Ukrajincoch, Maďaroch. Kedysi tam žili Nemci a vo veľkých počtoch aj Židia,“ opisuje v podcaste novinárka Harkotová.

Téma je Stanislave Harkotovej blízka aj v tom, že ona sama pochádza zo Sniny a nepoznala niektoré regióny. „Pochádzam síce z východu a sama som sa niečo nové dozvedela o svojich vlastných koreňoch.“

Na cestách po miestach blízko slovenskej, ale aj ukrajinskej hranice sa ľudí pýtala na to, čo cítia, že žijú na okraji hranice – či už tej slovenskej alebo ukrajinskej. „Je to len pomyselný okraj, lebo za tou hranicou je ďalší svet. Kedysi to bol spoločný priestor, stále máme k sebe blízko a zaujímalo ma, či to tak vnímajú aj ľudia.“

Autorka sa v knihe – ako to aj opisuje v podcaste – snažila ukázať aj samotný život ľudí v mestách a obciach.

Najviac ju zaujal príbeh ukrajinských presídlencov, ktorí sa usadili v Užhorode a založili si vlastné amaterské divadlo Užik. Podľa novinárky je to nový fenomén hranice. „Bolo fajn vidieť, že aj vo vojne, v časoch, keď vidíme hrozné veci, zbúrané domy, zmarené životy sú aj ľudia, ktorí tvoria a snažia sa do marazmu prinášať niečo pozitívne.“, aktuality.sk

X X X

Mikulec bez previerky narábal s utajovanými informáciami. Zákon porušil 29-krát a teraz ešte aj zavádza

Roman Mikulec hovorí, že je len vecou uhla pohľadu, či naozaj porušil zákon. Bývalý šéf NBÚ mu odkazuje, že takýto výklad je neprípustný.

V podstate nenápadne prebehlo v stredu mimoriadne rokovanie parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), na ktorom vystúpil jeho šéf Roman Konečný.

Z informácií, ktoré Konečný poslancom poskytol, pritom vyplýva, že na ministerstve vnútra dochádzalo k opakovanému porušeniu zákona, a to priamo zo strany povereného šéfa rezortu Romana Mikulca.

NBÚ na ministerstve minulý rok vykonal kontrolu a zistil, že sám minister neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Mikulec sa bráni a tvrdí, že nič zlé neurobil, no argumenty, ktoré používa, sú minimálne zavádzajúce.

Mikulec: Je to uhol pohľadu

Poslanci aj členovia vlády majú podľa zákona právo oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami aj bez toho, aby mali bezpečnostnú previerku. Avšak len v prípade informácií, ktoré sa týkajú Slovenska.

Ak chcú narábať s utajovanými informáciami, ktoré sa týkajú NATO či EÚ, od NBÚ najskôr musia získať špeciálny certifikát. Aby dostali certifikát, musia požiadať o previerku. Od tejto povinnosti sú oslobodení len prezident, predseda parlamentu a vlády.

Mikulec, ktorý nie je jedným z troch najvyšších ústavných činiteľov, nemal ani certifikát, ani previerku. Podľa NBÚ zákon porušil 29-krát. Úrad by mal teraz začať správne konanie, ktorého výsledkom môže byť vysoká pokuta pre Mikulcov rezort.

O rokovaní výboru Národnej rady včera stručne informoval jeho predseda Martin Beluský (kandidoval za ĽSNS). Ministerstvo vnútra vzápätí reagovalo, že tvrdenia o neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami zo strany Mikulca odmieta.

Podľa TASR Mikulec v stanovisku uviedol, že zo zákona má možnosť sa o veciach v režime prísne tajné oboznamovať a že ide „o rovinu právneho výkladu a uchopenia uhlu pohľadu, či je do toho zahrnuté aj nahliadanie do dokumentov zo zahraničia“.

Bývalý šéf NBÚ: Neakceptovateľné

S takouto argumentáciou však vôbec nesúhlasí bývalý šéf NBÚ Ján Mojžiš. „V žiadnom prípade nemôžu hovoriť o uhle pohľadu, takýto výklad je absolútne neprípustný a neakceptovateľný,“ povedal pre Aktuality.sk.

Minister podľa Mojžiša jednoducho certifikát musel mať, pretože to vyžadujú naše zákonné záväzky, ktoré máme so zahraničnými partnermi.

„Oni nám postupujú utajované skutočnosti na základe istých pravidiel. Jedným z nich je, že osoba, ktorá sa oboznamuje s utajovanou skutočnosťou NATO alebo EÚ, má previerku podľa štandardov NATO a EÚ,“ vysvetlil Mojžiš.

Beluský po rokovaní výboru vyhlásil, že Mikulec svojím správaním poškodil dobré meno Slovenska. Faktom je, že NBÚ musel dotknuté inštitúcie NATO aj EÚ o ministrovom porušení zákona informovať.

„Či bolo poškodené naše dobré meno, to je už politická interpretácia. V každom prípade to nesvedčí o úcte k našim dohodám, ktoré sme uzatvorili pri vstupe do NATO a EÚ. Jednoducho tieto štandardy sa musia dodržiavať,“ myslí si Mojžiš.

Hlas chce jeho hlavu

Na Mikulcov prešľap už zareagovala aj strana Hlas, ktorá vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby mu zobrala poverenie riadiť rezort.

„Medzi desiatky dôvodov, prečo by Roman Mikulec nemal byť ministrom vnútra, pribudol ďalší a mimoriadne závažný. Z rokovania parlamentného výboru na kontrolu NBÚ dnes vyplynulo, že Mikulcov rezort 29-krát porušil zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. K sérii domácich zlyhaní tak minister vnútra pridal ďalšiu medzinárodnú hanbu,“ komentoval to poslanec Matúš Šutaj Eštok.

Minister Mikulec je historicky najviac odvolávaným členom vlády v parlamente. Prežil osem pokusov o svoje odvolanie. Keďže vláda padla, dnes mu už poslanci vysloviť nedôveru nemôžu.

Zasiahnuť by mohla jedine prezidentka, ktorá má právo Mikulcovi odobrať poverenie šéfovať rezortu, aktuality.sk

X X X

Peter Petrov alias Tiger priznáva, že uplácal policajta Kaľavského. Ten vidí veci inak

Policajtovi zaplatil plastové okná na chalupe, prispel na nové auto, priniesol nový mobil alebo požičal nemalé peniaze, no nikdy ich už nedostal späť. Peter Petrov alias Tiger sa priznáva k trestnej činnosti, obvinený policajt sa bráni.

Bývalý šéf bratislavských operatívcov Ján Kaľavský je obvinený z prijatia úplatkov a vynášania informácií. Súdne pojednávanie sleduje z diaľky, ušiel totiž do Bosny a Hercegoviny, kde žiada o azyl.

Začiatkom marca sa cez videohovor pripojil do súdnej siene v Pezinku a vypovedal pred sudcom Špecializovaného trestného súdu. Na jednej strane trestnú činnosť popieral. Na strane druhej však poodhalil svoj súkromný život, opísal svoju zlú finančnú situáciu a prakticky priznal rôzne dary či pôžičky, ktoré však niekedy nevrátil. Za úplatky ich však nepovažuje.

„Vedel som, že okná budú lacnejšie, keď to bude bez DPH,“ povedal s tým, že plastové okná na chalupu si nechal kúpiť cez informátora Petra Petrova, s ktorým sa skamarátil. Vraj chcel faktúru preplatiť a peniaze vrátiť, no muž s prezývkou Tiger ich už nechcel. „Janko, nechaj tak, to je dar odo mňa,“ povedal mu vraj Petrov, ktorý už zhruba dva roky spolupracuje s políciou a opisuje najmä ekonomickú trestnú činnosť, no poukazuje aj na skorumpovaných ľudí z bezpečnostných zložiek štátu.

Tiger ako svedok

Vo štvrtok Petrov vypovedal ako svedok, teda pod prísahou. Za službičky pre vtedajšieho policajta Kaľavského je obvinený, no jeho prípad je vylúčený na samostatné konanie. „Bol som v tejto veci vypočutý, vec nebola doposiaľ ukončená, nebola na mňa podaná obžaloba,” povedal niekdajší informátor policajtov.

S policajtom Jánom Kaľavským sa svedok Petrov zoznámil v roku 2015, neskôr sa s ním stretol až okolo roku 2017 až 2018, keď už bol obvinený funkcionárom na NAKA – šéfoval bratislavským operatívcom.

Petrov spomína, že v novembri 2019 dostal požiadavku od Rastislava Jakubeka, aby kúpil pre Kaľavského nový mobilný telefón.

Neskôr sa všetci traja stretli. „Ja som mu ten telefón odovzdal, potešil sa,” opisuje odovzdanie prvého daru svedok Petrov. Neskôr si už svedok s obvineným Kaľavským vymenili telefónne čísla, aby mohli komunikovať priamo a nie cez sprostredkovateľa Jakubeka.

Intenzita kontaktu neskôr prerástla až tak, že komunikovali niekoľkokrát denne, navštevovali sa u seba doma, stretávali sa. Raz Kaľavský upozornil svojho informátora, že sa pripravuje policajná akcia Tiger. Práve takúto prezývku mal Peter Petrov, preto sa muži zľakli. „Pán Kaľavský mi sľúbil, že zistí viac. Potom disponoval fotkami osôb, ktoré majú byť zadržané. Povedal, že mám byť v kľude,” povedal svedok. Akcia Tiger sa napokon vôbec netýkala Petrova, ale iných ľudí z okolia Martina.

Dvojica sa ešte viac zblížila, Kaľavský vraj vedel o tom, že Petrov sa kamaráti s funkcionárom NAKA Bernardom Slobodníkom a ďalšími ľuďmi z bezpečnostných zložiek. „Pán Kaľavský ma požiadal, aby som cez moju spoločnosť kúpil plastové okná,” opisuje ďalšiu službičku pre šéfa operatívcov. Kaľavskému sa zdali okná na chalupu pridrahé, preto chcel využiť nákup cez firmu svojho informátora, aby zaplatili iba cenu bez DPH. Petrov požiadavku splnil, okná vybavil a zaplatil.

Petrov vedel, že je informátorom Kaľavského, že si ho oficiálne zapísal do policajných dokumentov. „Ďalším jeho informátorom bol Peter Košč, zapísal si ho do obálky pod prezývkou Seržant.” Sudcu zaujíma, prečo sa mu Kaľavský zdôveroval. „Mal tendenciu zvyšovať si takto kredit,” povedal Petrov s tým, že Kaľavský toho narozprával veľa.

Príspevky na autá

Ďalšou službičkou pre Kaľavského bol príspevok na ojazdené auto Range Rover, servis, prepisy a poistenie, výmena pneumatík. Auto však nefungovalo dobre, Kaľavský vraj požadoval iný servis, napokon auto vrátili predajcovi. Všetky služby zaplatil Petrov, rádovo v stovkách až tisíckach eur.

Z kúpy auta však úplne nezišlo. Kaľavský prišiel s novým nápadom, mal ponuku na kúpu iného auta – Toyota Rav4. „Opäť ma požiadal, či mu môžem pomôcť s náhradnými dielmi. Zaplatil som to, odovzdal som mu tieto diely a on si zabezpečil servis.“

Petrov hovorí, že napriek covidu a lockdown-u chodieval s Kaľavským do reštaurácie. V polovici marca 2021 mu policajt prezradil, že NAKA chystá zadržanie Tomáša Rajeckého, muža známeho z kauzy diskreditácie prezidenta Kisku. Petrov hovorí, že túto informáciu následne posunul televízii JOJ.

V marci 2021 Petrova zadržala NAKA-východ.

Veci už potom mali rýchly spád, Kaľavský sa snažil vylákať na stretnutia Petrova, ten už ale nechcel. Mal o ňom rôzne podozrenia.

V máji 2021 Kaľavského prvýkrát zadržala a obvinila inšpekcia. Do väzby však nešiel, Petrov tvrdí, že aj v tom čase sa ho snažil Kaľavský skontaktovať, no už na to nechcel reagovať.

O Koščovi aj Žilinkovi

Stretnutí bolo vraj veľa, Petrov sa od Kaľavského dozvedal o mnohých akciách, vedel o pokračovaní kauzy Apač, v lete 2020 mu povedal aj o zadržaní Ľudovíta Makóa. „Pýtal sa, že či viem zabezpečiť médiá,” tvrdil svedok na súde.

Kaľavský chcel, aby Petrov podal trestné oznámenie na Makóa, keďže od Košča vedel, že existujú nahrávky o odovzdávaní peňazí pre Makóa. „Ja som s týmto nesúhlasil, povedal som mu, že radšej sa s pánom Makóom pobijem, ale nebudem nikoho udávať,” vysvetlil svedok Petrov.

Na Makóa sa vraj sťažoval aj exšéf Tiposu Marek Kaňka, ktorý písal Kaľavskému.

Svedok Petrov pod prísahou opäť spomenul telefonát medzi Kaľavským a Petrom Koščom, mužom s väzbami na SIS. Bolo to po zadržaní Makóa, keď sa už všetci obávali, čo v rámci spolupráce vypovedá exšéf daňových kriminalistov.

Kaľavský u Košča zisťoval, či sa dá kamarátovi Tigrovi pomôcť. Košč mal vraj situáciu preverovať s Marošom Žilinkom, ktorý bol vtedy ešte prokurátor špeciálnej prokuratúry a mal preveriť detaly okolo trestnej veci Makóa. „Pán Košč potom povedal, že sa mi nedá pomôcť, lebo Makó na mňa neskutočne naložil,“ povedal Petrov na súde.

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky nevidí žiadny dôvod vyjadrovať sa ku komunikácii tretích osôb, ktorej nebol účastníkom, zvlášť, ak obsahuje vecné nezmysly. Generálny prokurátor sa už v minulosti v súvislosti s uvedeným jasne vyjadril, že s absolútnou istotou vylučuje, že by bol v akomkoľvek kontakte s ktoroukoľvek obvinenou osobou, a rovnako, že by s kýmkoľvek nepovolaným komunikoval o úradných záležitostiach,“ reagovala GP.

Tá ale neodpovedala na konkrétne otázky ku vzťahu Maroša Žilinku s Petrom Koščom, vyjadrila sa len všeobecne k stíhaným ľuďom. V čase údajného telefonátu na jeseň 2020, kde sa mal spomínať Žilinka, Košč stíhaný nebol. Obvinili ho až na jar 2021.

Petrov spomína, že vedel aj o zadržiavacej akcii Očistec, keď polícia zadržala policajného exprezidenta Tibora Gašpara a celé bývalé vedenie NAKA Petra Hraška, Roberta Krajmera a radových policajtov.

Na súde zaznel aj ďalší príbeh. Po akcii Očistec na jeseň 2020 sa vraj vystrašil policajný funkcionár Marián Kučerka. Petrov sa s ním poznal, raz sa stretli spoločne v trojici aj s Kaľavským. Tam vraj Kučerka oznámil, že ide na Úrad špeciálnej prokuratúry a ide sa priznať.

Kučerka na špeciálnej prokuratúre naozaj bol, z tohto stretnutia vznikla aj nahrávka, malé úryvky z nej púšťal už aj predseda Smeru Robert Fico. Stretnutie má však dve vysvetlenia: kým Fico a Kučerka tvrdia, že prokurátori ho tam nútili k priznaniam, prokurátori tvrdia, že Kučerka sám popriznával mnohé veci, o ktorých dovtedy ani netušili a spísali o tom úradný záznam. Generálna prokuratúra vyšetruje podozrenia z vydierania.

Pod ochranou

Prokurátor Ladislav Masár sa pýtal Petrova, prečo sa vlastne s Kaľavským kamarátil. „Keby nebol policajt, neboli by sme kamaráti,” odpovedal na otázku Petrov sa vďaka Kaľavskému cítil pod ochranou, sám páchal trestnú činnosť a kontakty s policajtmi mu vyhovovali. „Povedal, že ak by mi hrozilo zadržanie, bude so mnou sedieť doma, aby tomu zabránil alebo to eliminoval.“

Operatívci bežne mávajú svojich informátorov, aj z kriminálneho prostredia. Funguje to tak, že informátori potajomky dávajú informácie operatíve a tá už následne vie, ktorým smerom sa ubrať. Tieto správy potom posúva vyšetrovateľom. Niektorí informátori za pomoc polícii dostávajú aj peniaze, muž s prezývkou Tiger ich nemal.

Vzťah Kaľavského s Petrovom bol iný. Petrov síce púšťal nejaké informácie, no zároveň mu policajt Kaľavský prezrádzal iné dôležité veci.

Prokurátor sa v otázkach vrátil k rôznym službičkám pre Kaľavského. Napríklad k novým oknám na chalupe, ktoré si Kaľavský nechal kúpiť cez Petrovovu firmu a faktúru nikdy nepreplatil. Kaľavský vo svojom výsluchu spred pár týždňov povedal, že peniaze chcel svojmu informátorovi vrátiť, no ten to odmietal. Petrov to vidí inak – od začiatku vraj bolo jasné, že okná nezaplatí.

Obžalovaného Kaľavského zastupuje advokátka Eva Mišíková. Tú zaujímalo, prečo Petrov už v máji 2021, keď vypovedal na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS), nepovedal o údajnej korupčnej činnosti Kaľavského. Petrov vysvetlil, že nemal dôveru v inšpekciu, lebo už na jeseň 2020 odovzdal informácie o podozreniach z korupcie vysokopostavených ľudí z inšpekcie a na oplátku ho začali vyšetrovať. V lete 2021 Petrova zadržala a obvinila inšpekcia pri akcii tímu Oblúk. Stíhanie potom prerušila.

Na otázku sudcu Miroslava Mazúcha, odkiaľ mal svoje informácie, sa Petrov opäť rozrozprával. Poznal vraj nielen policajtov, ale aj siskárov. „Tých nemenujte, aby sme neodkryli totožnosť,“ poznamenal sudca. „Ja by som ich rád rozkryl, nech sa ukáže pravda,“ dodal Petrov.

Benefity vraj Petrov poskytoval policajtom Tomášovi Emmelovi, Mariánovi Kučerkovi, Bernardovi Slobodníkovi a následne Kaľavskému, ktorého prípad je teraz na súde. Prvým dvom menovaným, Emmelovi a Kučerkovi, generálna prokuratúra nedávno zrušila obvinenie z prijímania úplatkov na základe paragrafu 363.

Mišíková sa pýta aj na služby pre iných policajtov z protizločineckej jednotky NAKA. Naráža na Jána Čurillu, ale sudca nepripustil otázku takto konkrétne.

„Príslušníkov tej jednotky som poznal len z rozprávania Slobodníka, Kaľavského, od osôb z kriminálneho prostredia. Stretával som sa s nimi len v postavení predvedenej alebo predvolanej osoby, s výnimkou operatívnych pracovníkov, ktorí na pokyn Kaľavského pre potreby trestného konania viedli vyťažovanie mojej osoby. Týmto osobám som neposkytoval žiadne benefity ani služby, i keď pripúšťam, že z povahy konania svojej osoby som mal snahu získať si ich priazeň po poskytnutí nejakých služieb, ktoré však boli razantne odmietnuté a neboli pripustené,“ reagoval Petrov.

Mišíková: mal Slobodníka, nepotreboval Kaľavského

Obhajkyňa Eva Mišíková považuje výpoveď Petrova za nedôveryhodnú. „Začal vypovedať, až keď sa dostal do ťažkostí. Považujem túto výpoveď v rozhodujúcej časti za nedôveryhodnú, najmä v časti o úplatkárstve.“

Advokátka Mišíková ani neverí, že Petrov a Kaľavský mali až taký priateľský vzťah. „Slobodník bol predsa vo vysokej funkcii, mal kontakty, bol v jednej budove s protizločineckou jednotkou, je jasné, že Slobodník evidoval podozrenia z rozsiahlej trestnej činnosti tohto svedka. nevidím jediný dôvod, prečo by sa spoliehal na osobu Kaľavského, že mu pomôže napríklad vo veci, kde je obžalovaný v Nitre. Ten kontakt nie je možné prirovnať k dĺžke času, ktorý poznal Slobodníka.“

Prokurátor Masár tvrdí, že nevie vyhodnotiť, či Petrov skutočne potreboval Kaľavského, ak ten nemal až takú vysokú funkciu ako napríklad Bernard Slobodník. „Vo všeobecnosti, pre tento typ osôb je najpriaznivejšie mať čo najširšiu sieť osôb, ktoré im dokážu pomôcť.“ Výpoveď svedka Petrova považuje prokurátor za dôveryhodnú, svedčia o tom aj iné dôkazy.

Vypovedá na mnohých

Nejde o prvý prípad, keď si Petrova predvolali na výsluch. Svedčil napríklad v prípade bývalého funkcionára SIS Petra Gašparoviča, ktorý je dnes už právoplatne odsúdený za korupciu.

Pred pár dňami Petrov vypovedal v kauze obvineného Štefana Žigu, ktorý je príbuzný exministra Petra Žigu (Hlas-SD). Tam opísal, ako obvinený podnikateľ podplácal policajtov, aby sa vyhol trestnému stíhaniu.

Svedok Petrov je sám stíhaný, a to aj v ekonomickej kauze známej pod názvom Vata. V nej polícia vyšetruje zmanipulované tendre, predovšetkým na ministerstve vnútra a na ústredí práce. Ešte za minulej vlády, keď rezort vnútra riadila strana Smer, mali podnikatelia s požehnaním úradníkov vyťahovať cez nafúknuté zákazky milióny eur, aktuality.sk

X X X

Michal Kaščák vracia cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Cenu získal v roku 2012 v kategórii Hudba za dramaturgiu festivalu Pohoda. Michal Kaščák vracia cenu ako prejav nesúhlasu s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku.

„Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a.s. – rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny.

Festival Pohoda aktívne podporuje naše ukrajinské susedky a susedov v ich zápase za slobodu, proti agresívnej vojne vedenej Ruskou federáciou. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, pri kom mám v tejto nezmyselnej a nevyprovokovanej agresii ruskej armády stáť.

Dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti, a to na Slovensku i vo svete, a preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom.

Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi, vrátane tvorby festivalového programu.

Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom.“

Cenu – bronzovú sošku Múzy – poslal Michal Kaščák 30.3. 2023, na adresu Nadácie Tatra banky. S cenou bola spojená aj finančná odmena, ktorej sumu chce v plnej výške vrátiť. Pokiaľ banka sumu neprijme, je rozhodnutý tieto peniaze venovať iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine., aktuality.sk

X X X

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu vo štvrtok rozhodol, že Washington nezákonne povolil svojim súdom zmraziť aktíva niektorých iránskych spoločností. Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné, jeho výška bude určená neskôr. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

MSD však zároveň uviedol, že nemôže nariadiť uvoľnenie zmrazených aktív iránskej centrálnej banky v hodnote 1,75 miliardy dolárov (1,61 miliardy eur).

Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že verdikt súdu v Haagu „opäť poukázal na legitímnosť“ pozícií Iránu „a nezákonné správanie Spojených štátov“.

Irán podal na najvyšší súd OSN sťažnosť v roku 2016. Podľa neho Washington porušil podmienky vzájomnej zmluvy o priateľstve z roku 1955, pretože umožnil americkým súdom zmraziť aktíva iránskych spoločností. Takto zablokované finančné prostriedky mali byť vyplatené ako odškodné obetiam teroristických útokov.

Washington od zmluvy odstúpil v roku 2018. Napriek tomu MSD rozhodol, že v čase zmrazenia aktív iránskych obchodných spoločností a subjektov bola dohoda platná, aktuality.sk

X X X

Matovič predstavil „kontroverzný“ plán B. Budeme drahá nevesta, bude to stáť presne 500 eur

 Hnutie OĽaNO vstúpi po septembrových parlamentných voľbách len do takej vládnej koalície, ktorá sa zaviaže vyplatiť odmenu 500 eur každému, kto sa zúčastnil na týchto voľbách. Vo štvrtok to oznámil líder hnutia Igor Matovič ako avizovaný plán B. Tento záväzok má potvrdiť snem hnutia, ktorý bude podľa jeho slov v najbližších týždňoch.

Igor Matovič chcel predstaviť plán B potom, ako poslanci neposunuli do druhého čítania jeho návrh na odmenu pre voličov v najbližších parlamentných voľbách.

Matovič v úvode uviedol, že politici ukázali, že pohŕdajú ľuďmi. „Nielen vlastnými voličmi, ale pohŕdajú najmä dvoma miliónmi ľudí, ktorí sa chystajú volieb nezúčastniť,“ povedal. Plán B je verejným prísľubom, plán C predstaví až v prípade, ak by bol sľub v rozpore s ústavou alebo zákonom.

Verejný prísľub OĽaNO

Matovič oznámil tento krok po tom, ako v stredu parlament odmietol novelu, ktorá navrhovala odmenu za účasť vo voľbách. Návrh odôvodňuje tým, že po voľbách hrozí návrat „mafie a extrémistov“. Obáva sa vlády Hlasu, Smeru a Republiky s ústavnou väčšinou. Tieto strany OĽANO vylúčilo z povolebnej spolupráce. Odmietlo aj spoluprácu s ĽSNS.

 Zároveň povedal, že je prirodzené, že strany, ktoré vylúčil zo spolupráce, to považujú za korupciu a odmietajú odmenu 500 eur. „Ale to, že to vyhovuje demokratickým stranám, je záhadou. Ja mám na to odpoveď. Chystajú sa vládnuť s mafiou,“ povedal. „My tieto hry hrať nebudeme,“ uviedol.

 Zopakoval, že voľby môžu byť podľa neho „posledné demokratické“, preto treba urobiť všetko pre to, aby prišli hlasovať aj státisíce nevoličov. „Dávame verejný prísľub. Do budúcej vládnej koalície vstúpime len s podmienkou vyplatenia odmeny 500 eur každému, kto sa 30. septembra 2023 zúčastnil volieb,“ povedal Matovič. Tento prísľub má byť ešte schválený na sneme. Ten sa má konať v najbližších týždňoch.

Budeme drahá nevesta

„Áno, budeme drahá nevesta. Bude to stáť presne 500 eur pre každého voliča,“ zdôraznil Matovič, pričom reagoval na slová lídra Sme rodina Borisa Kollára. OĽaNO aktuálne nemá veľký koaličný potenciál, je v podobnej situácii ako pred voľbami v roku 2020 s tým rozdielom, že ľudia už vedia, ako vládnu. Niektoré zo strán už hnutie vylúčili zo spolupráce a Matovičovi neprekáža ani to, ak ich pre túto podmienku budú iné strany vylučovať ešte viac.

 Čo teda spraví Matovič, ak s nimi nikto nebude chcieť vytvoriť koalíciu? „Tak budeme musieť vytvoriť koalíciu sami so sebou,“ odpovedal. Načrtol aj to, ako bude vyzerať plán C. K tomu však vôbec nemusí dôjsť. „Plán C rieši situáciu, ak sa ukáže, že by verejný prísľub bol v rozpore s ústavou alebo so zákonom. Keď sme to raz sľúbili, tak to splníme,“ uviedol Matoviča.

Zároveň ozrejmil, že opätovne predloženú novelu o 500 eurách nestiahne. Líder OĽaNO to nepovažuje za volebnú korupciu, pretože by ňou bol každý predvolebný prísľub strán, ktorý prináša majetkový prospech, ak ich ľudia zvolia. Ak by sa tento prísľub nedalo naplniť a prišlo by rozhodnutie, že ide o protiústavný návrh, Matovič avizuje plán C. „My tú 500-ku presadíme za každú cenu,“ uzavrel.

X X X

Chcel sprostredkovať severokórejské zbrane Rusku

 Americké ministerstvo financií oznámilo, že uvalilo sankcie na slovenského občana, ktorý sa podľa neho pokúsil sprostredkovať predaj severokórejských zbraní Rusku. Ako upozornil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby, Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

 Ašot Mrktyčev (v anglickom prepise ministerstva financií USA ako Ashot Mkrtychev) údajne koncom roka 2022 a začiatkom tohto roku spolupracoval so zástupcami KĽDR, od ktorých sa mal pokúsiť získať okolo 20 druhov zbraní a munície a tie neskôr predať Rusku výmenou za „komerčné lietadlá, suroviny a ďalší tovar“ pre KĽDR.

Rusko bolo podľa informácií amerického ministerstva pripravené dohodu uzavrieť a prijatými zbraňami a muníciou nahradiť vybavenie, ktoré stratilo v bojoch na Ukrajine. „Máme nové informácie, že Rusko sa aktívne snaží získať ďalšiu muníciu zo Severnej Kórey,“ povedal Kirby. Dodal, že Rusko ponúka Severnej Kórei za zbrane a muníciu potraviny.

Sankcie amerického ministerstva financií znamenajú pre Mrktyčeva zmrazenie jeho všetkého majetku v Spojených štátoch. Postih potom podľa ministerstva môže čakať aj inštitúcie či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť, alebo s ním uzavrú „určité transakcie“.

O možných dodávkach zbraní z KĽDR do Ruska informoval Biely dom už vlani v novembri. USA vtedy uviedli, že majú informácie o tajných dodávkach značného množstva delostreleckých granátov z KĽDR do Ruska a americká rozviedka o tom informovala už vlani v septembri. Severokórejská tlačová agentúra KCNA to vtedy s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany KĽDR poprela a uviedla, že Severná Kórea nepredala Rusku zbrane a nemá to v pláne ani v budúcnosti.

 Muž rovnakého mena, bývalý obchodník so zbraňami azerbajdžanského pôvodu, Ašot Mrktyčev pritom figuruje vo viacerých slovenských kauzách z uplynulých 15 rokov. Portál Pluska.sk v roku 2021 pripomenul, že Mrktyčev bol obžalovaný z objednávky vraždy v roku 2002, ktorú mal údajne odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a vojenským materiálom. Do väzenia však Mrktyčeva poslal súd v Prešove len za marenie spravodlivosti, údajný podiel na vražde mu prokuratúra nepreukázala, vyplýva z textu portálu Nový čas z roku 2010, keď už bol tento muž opäť na slobode.

Americká ministerka financií Janet Yellen vo vyhlásení rezortu uviedla, že Rusko prišlo od začiatku vojny o viac ako 9 000 kusov ťažkej vojenskej techniky a aj vďaka „multilaterálnym sankciám a kontrolám exportu ich (ruský prezident Vladimir) Putin chce čoraz zúfalejšie nahradiť“. Takéto plány ako je obchod so zbraňami zmieneného muža podľa ministerky ukazujú, že Putin sa obracia na dodávateľov poslednej inštancie, ako sú Irán a KĽDR./agentury/

X X X

USA uvalili sankcie na slovenského občana. Chcel sprostredkovať severokórejské zbrane Rusku

 Americké ministerstvo financií oznámilo, že uvalilo sankcie na slovenského občana, ktorý sa podľa neho pokúsil sprostredkovať predaj severokórejských zbraní Rusku. Ako upozornil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby, Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

 Ašot Mrktyčev (v anglickom prepise ministerstva financií USA ako Ashot Mkrtychev) údajne koncom roka 2022 a začiatkom tohto roku spolupracoval so zástupcami KĽDR, od ktorých sa mal pokúsiť získať okolo 20 druhov zbraní a munície a tie neskôr predať Rusku výmenou za „komerčné lietadlá, suroviny a ďalší tovar“ pre KĽDR.

Rusko bolo podľa informácií amerického ministerstva pripravené dohodu uzavrieť a prijatými zbraňami a muníciou nahradiť vybavenie, ktoré stratilo v bojoch na Ukrajine. „Máme nové informácie, že Rusko sa aktívne snaží získať ďalšiu muníciu zo Severnej Kórey,“ povedal Kirby. Dodal, že Rusko ponúka Severnej Kórei za zbrane a muníciu potraviny.

Sankcie amerického ministerstva financií znamenajú pre Mrktyčeva zmrazenie jeho všetkého majetku v Spojených štátoch. Postih potom podľa ministerstva môže čakať aj inštitúcie či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť, alebo s ním uzavrú „určité transakcie“.

O možných dodávkach zbraní z KĽDR do Ruska informoval Biely dom už vlani v novembri. USA vtedy uviedli, že majú informácie o tajných dodávkach značného množstva delostreleckých granátov z KĽDR do Ruska a americká rozviedka o tom informovala už vlani v septembri. Severokórejská tlačová agentúra KCNA to vtedy s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany KĽDR poprela a uviedla, že Severná Kórea nepredala Rusku zbrane a nemá to v pláne ani v budúcnosti.

 Muž rovnakého mena, bývalý obchodník so zbraňami azerbajdžanského pôvodu, Ašot Mrktyčev pritom figuruje vo viacerých slovenských kauzách z uplynulých 15 rokov. Portál Pluska.sk v roku 2021 pripomenul, že Mrktyčev bol obžalovaný z objednávky vraždy v roku 2002, ktorú mal údajne odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a vojenským materiálom. Do väzenia však Mrktyčeva poslal súd v Prešove len za marenie spravodlivosti, údajný podiel na vražde mu prokuratúra nepreukázala, vyplýva z textu portálu Nový čas z roku 2010, keď už bol tento muž opäť na slobode.

Americká ministerka financií Janet Yellen vo vyhlásení rezortu uviedla, že Rusko prišlo od začiatku vojny o viac ako 9 000 kusov ťažkej vojenskej techniky a aj vďaka „multilaterálnym sankciám a kontrolám exportu ich (ruský prezident Vladimir) Putin chce čoraz zúfalejšie nahradiť“. Takéto plány ako je obchod so zbraňami zmieneného muža podľa ministerky ukazujú, že Putin sa obracia na dodávateľov poslednej inštancie, ako sú Irán a KĽDR./agentury/

X X X

Všetko pre blaho ľudu! Alebo Matoviča?

 Keď ťa vyhodia dverami, vráť sa oknom. Týmto heslom sa zjavne riadi aj Igor Matovič, ktorý sa len tak nevzdá, napriek tomu, že jeho nápady patria do kategórie veľmi zlé. Po tom, čo jeho návrh v parlamente podporilo iba 32 verných z OĽaNO, prichádza s plánom B a všetkým odkazuje: „My tú päťstovku presadíme za každú cenu!“

 tovič sa tvári, že robí všetko pre blaho ľudí. V skutočnosti však robí všetko pre to, aby zachránil sám seba. Aj opakovaný návrh, aby každému, kto sa zúčastní na predčasných septembrových voľbách, bolo vyplatených 500 eur, je iba zúfalou snahou prilákať späť voličov, ktorých sa mu „úspešne“ podarilo v uplynulých troch rokoch naštvať…

Preferencie OĽaNO sú momentálne veľmi nízke, Matovičovo hnutie by zostalo pred bránami parlamentu, a tak majster politických trikov siahol po ďalšej atomóvke. Nie je to nič prekvapujúce, silné gestá patria do jeho výbavy.

Matovič sa tvári, že robí všetko pre blaho ľudí. V skutočnosti však robí všetko pre to, aby zachránil sám seba. Aj opakovaný návrh, aby každému, kto sa zúčastní na predčasných septembrových voľbách bolo vyplatených 500 eur, je iba zúfalou snahou prilákať späť voličov, ktorých sa mu „úspešne“ podarilo v uplynulých troch rokoch naštvať…

Argument, že chce zvýšiť volebnú účasť vo voľbách, lebo inak hrozí „návrat mafie“ je určený uchu voliča, na ktorého ešte zaberá strašenie Smerom a Hlasom. V skutočnosti však ide o to, že nižšia volebná účasť nahráva stranám, ktoré majú pevné voličské jadro. A takými sú práve Smer a Hlas – im môže byť jedno, či k volebným urnám príde 25, 50 alebo 70 percent ľudí – ich voliči sú disciplinovaní, na ich volebný zisk to až taký vplyv nemá.

Naopak, OĽaNO, vzhľadom na to, že má skôr „prelietavých“ voličov, ich potrebuje niečím prilákať. Pred tromi rokmi zabralo video spred Počiatkovej vily, teraz Matovič dúfa, že podobný účinok môže mať nemalá odmena.

Z čisto formálneho hľadiska vyzerá všetko právne čisté: nechce dať predsa peniaze iba tým, ktorí budú voliť OĽaNO, ale všetkým, čo sa zúčastnia na voľbách. Je však zrejmé, že ľudom zostane v pamäti zafixované, komu vďačia za päťstovku. A vzhľadom na skúsenosti z rómskych osád, kde je tradične veľmi nízka volebná účasť, no zároveň z minulosti vieme, že práve tu dochádzalo ku kupovaniu hlasov a stačili na to aj oveľa nižšie sumy, je veľmi pravdepodobné, že by toto mohlo zabrať. Ak takýto nekalý spôsob naháňania ovečiek do svojho košiara nie je volebná korupcia ako vyšitá, tak čo potom?

Ešte absurdnejšie je to, že Matovič si kladie podmienky. Do budúcej vládnej koalície vraj vstúpi iba s tým, kto podporí vyplatenie odmeny 500 eur ľuďom. Vzhľadom na to, že koaličný potenciál OĽaNO je takmer nulový, lebo žiadny príčetný politik s ním už nechce mať nič spoločné, pôsobí takáto požiadavka nesmierne vtipne.

Tak ako Matovič vedel už pred stredajším hlasovaním, že jeho návrh neprejde, a podal identický návrh na nasledujúcu schôdzu, vie i to, že takýto nezodpovedný návrh nik nepodporí. To mu však nebude brániť v obviňovaní ostatných politikov. Bude môcť tvrdiť, že on chcel ľuďom dobre, no tí druhí mu hádzali polená pod nohy.

A pritom v skutočnosti mu ide iba o to, aby si zachránil vlastnú kožu./agentury/

X X X

Slovenský občan je zapletený do nákupu zbraní medzi KĽDR a Ruskom

Americké ministerstvo financií oznámilo, že uvalilo sankcie na občana SR za pokus o sprostredkovanie predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska.

 Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine. Vo štvrtok na to upozornil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. USA v tejto súvislosti uvalili sankcie na občana SR. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Máme nové informácie, že Rusko sa aktívne snaží získať ďalšiu muníciu zo Severnej Kórey,“ povedal Kirby. Dodal, že Rusko ponúka Severnej Kórei za zbrane a muníciu potraviny.

Americké ministerstvo financií ešte predtým vo štvrtok oznámilo, že uvalilo sankcie na občana SR Ašota Mkrtyčeva za pokus o sprostredkovanie predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska.

Mkrtyčev podľa amerického rezortu financií koncom roku 2022 a začiatkom roku 2023 spolupracoval s predstaviteľmi KĽDR a získal viac ako dve desiatky druhov zbraní a munície. Tie mal dodať Rusku výmenou za „komerčné lietadlá, suroviny a ďalší tovar“.

Kirby neuviedol, či sa už nejaký obchod medzi Severnou Kóreou a Ruskom neuskutočnil a nešpecifikoval ani typ zbraní. Dodal však, že „akýkoľvek obchod so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom by priamo porušil sériu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN“.

Povedal tiež, že obchody, na ktorých sa Mkrtyčev podieľal, nesúviseli s nedávnym predajom severokórejských rakiet a delostreleckej munície pre žoldniersku Vagnerovu skupinu.

Umiestnením na americký sankčný zoznam bol Mkrtyčev (56) z Bratislavy odstrihnutý od finančného systému Spojených štátov, spresnil Kirby. „Teraz, keď boli jeho aktivity odhalené, bude čeliť veľkým výzvam pri pokuse o prístup k medzinárodnému finančnému systému,“ dodal.

Zaradenie na americký sankčný zoznam tiež ohrozuje každého, kto Mkrtyčevovi pomáha, upozornil Kirby.

„Dnešný krok je jasným posolstvom, že Spojené štáty neustúpia pri cielení na tých, ktorí podporujú ruskú agresiu a brutálnu vojnu proti Ukrajine. Budeme pokračovať v identifikácii, odhaľovaní a boji proti pokusom Ruska získať vojenské vybavenie zo (Severnej Kórey) alebo akéhokoľvek iného štátu, ktorý je pripravený podporiť ruskú vojnu na Ukrajine,“ uzavrel, aktuality.sk

X X X

Penta otvára súkromnú nemocnicu Bory. Zdarma ošetria aj poistencov VšZP, Rázsochy sú stále v nedohľadne

 Prvé pracoviská sa majú do prevádzky spustiť v pondelok 3. apríla. Nemocnica má mať 405 lôžok. Jej súčasťou bude okrem iného 16 operačných sál či urgentný príjem s heliportom. Poskytovať má zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. Celkovo plánuje nemocnica zamestnať viac ako 1,5-tisíc ľudí.

 Šesťpodlažný objekt má jedno podzemné podlažie, štyri nadzemné podlažia, piate technologické podlažie a na streche sa nachádza heliport. Súkromná investícia do zdravotníctva sa má pohybovať na úrovni 240 miliónov eur.

Deň pred slávnostným otvorením sa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) podarilo dohodnúť s finančnou skupinou Penta na zazmluvnení zmluvu novej bratislavskej Nemocnice Bory.

Potvrdili to obe strany. Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union podpísali zmluvy na prvý balík ambulantnej starostlivosti ešte začiatkom marca.

 „V záujme poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov zástupcovia VšZP a poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v stredu podpísali zmluvu pre tie typy zdravotnej starostlivosti, ktoré je nemocnica aktuálne schopná plnohodnotne zabezpečiť,“ uviedla manažérka oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka spresnil, že podpísaná zmluva s VšZP sa týka ambulantnej starostlivosti a diagnostiky. „V ďalšom kroku by sme chceli podpisovať zmluvu na jednodňovú zdravotnú starostlivosť a stacionár,“ povedal.

 Nemocnica má ambíciu poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia, pre všetkých pacientov. Ako prvé plánujú otvoriť ambulancie, rádiodiagnostické pracovisko, radiačnú onkológiu a pracovisko nukleárnej medicíny. Potom pribudnú operačné sály a lôžková časť. Na jeseň ako posledný otvoria urgentný príjem či pracovisko dialýzy. V čase otvorenia plánuje mať nemocnica 400 zamestnancov, no nábor personálu potrvá až do roku 2024. Bory plánujú, že nemocnica bude mať 1 500 zamestnancov. Z toho 329 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administra­tívnych a prevádzkových zamestnancov.

 Medzi prvými budú v apríli fungovať napríklad ambulancie anestéziológie a intenzívnej medicíny, vnútorného lekárstva, neurochirurgie, hematológie či gynekológie a pôrodníctva. V prevádzke bude tiež napríklad chirurgická, oftalmologická, ortopedická, urologická či reumatologická ambulancia.

Primárne budú určené pre pacientov liečených v Nemocnici Bory. Využívať ich budú môcť aj tí, ktorí prídu za svojím lekárom, alebo ich nasmeroval externý lekár špecialista. „Určite bude pre niektoré ambulancie istá kapacita, ktorú budeme môcť poskytnúť aj úplne novým ambulantným pacientom. (…) Aká veľká kapacita to bude, nateraz ťažko povedať,“ uviedol medicínsky riaditeľ Róbert Hill.

Do Nemocnice Bory začiatkom marca nastúpilo 100 zamestnancov, ďalší nastúpia v polovici mesiaca. Je medzi nimi 25 lekárov, 35 sestier a pôrodných asistentiek a viac ako 25 ostatných zdravotných pracovníkov, ako sú praktické sestry, farmaceutickí laboranti, sanitári a ďalší.

 „Všetci noví kolegovia sa začínajú školiť na svoje pozície na pracoviskách, ktoré v Nemocnici Bory otvoríme o mesiac. Budú tak mať dostatočne dlhý čas na to, aby sa zoznámili s pracoviskom, spoznali nových kolegov a adaptovali sa,“ uviedla HR riaditeľka Nemocnice Bory Jana Palenčárová.

 Hlavnou konkurenciou súkromných Borov mala byť nemocnica Rázsochy. Projekt štátnej nemocnice by mal byť podľa vlády hotový do roku 2029 no Národná implementačná a koordinačná autorita upozornila, že na projekt „pôsobia rušivé vplyvy osôb“. O koho presne ide, známe nie je./agentury/

X X X

Letiská hlásia zaujímavé novinky: Z Bratislavy poletíte do 33 destinácií, z Košíc do 6 a z Piešťan aj do Tel Avivu

 So zmenou času tradične prichádzajú aj zmeny na letiskách. Od 26. marca vstúpil do platnosti letný letový poriadok, ktorý priniesol na slovenské letiská hneď niekoľko noviniek.

 Letný letový poriadok začal na slovenských letiskách platiť od 26. marca.

Lietať sa toto leto nebude len z hlavného mesta, viacero zaujímavých spojení nájdu cestovatelia aj na Medzinárodnom košickom letisku či na letiskách Poprad-Tatry a Piešťany.

Letný letový poriadok tradične prináša na letiská bohatú ponuku prímorských destinácií. Najväčší výber ponúka zo slovenských letísk tradične najväčšie z nich – z Bratislavy budú toto leto smerovať linky do 33 destinácií v 17-tich krajinách.

Z košického letiska smerujú v tomto roku linky do šiestich destinácií a novinku ohlásilo aj letisko Piešťany.

Dominantnými sú najmä írske nízkonákladové aerolinky Ryanair. Letný letový poriadok bude na letiskách tradične platný do zmeny zimného času, teda do 28. októbra 2023.

 Bratislavské letisko má v letnom letovom poriadku pre cestovateľov hneď štyri novinky – litovské mesto Kaunas, egyptské letovisko Marsa Alam a čiernohorskú Podgoricu. Medzi novinkami je tiež linka do gréckych Atén, ktorej plánovaný štart sa však z 5. júna presúva až na september.

Medzi pravidelnými linkami zostávajú dve spojenia do Londýna – na letisko Luton a Stansted, linka do írskeho Dublinu, škótskeho Edinburghu a anglického Manchestra. Linky budú smerovať aj smerom na Balkán, sú medzi nimi okrem Podgorice aj macedónske Skopje, bulharský Burgas, do ktorého smerujú až dve spojenia, či hlavné mesto Sofia.

Medzi tzv. citybreakovými destináciami sú linky do gréckeho Solúnu, holandského Eindhovenu, chorvátskeho Záhrebu, talianskeho Bergama – z ktorého to majú dovolenkári na skok do Milána, do belgického mesta Brusel a tiež najobľúbenejšieho citybreaku Slovákov – do Ríma.

Najväčšie zastúpenie majú práve prímorské destinácie – lietať sa bude na grécke ostrovy Zakynthos, Rodos, Heraklion a Korfu, na taliansku Sardíniu aj Sicíliu, na Maltu aj španielsku Malorku, či do cyperských destinácií Pafos a Larnaka a tiež do tureckého Dalamánu. Medzi exotikou zostáva naďalej Dubaj, egyptská Hurghada a tiež kanársky ostrov Lanzarote.

Záujem o odlety z Bratislavy je vyšší ako v predpandemickom roku 2019, ukazujú dáta Pelikána.sk. Napriek tomu letisku stále chýba zhruba polovica pasažierov.

 Z Bratislavy bude smerovať linka do egyptského letoviska Marsa Alam.

Z Košíc do sveta

Z metropoly východu budú dopravcovia smerovať do Londýna aj anglického Liverpoolu. Do Veľkej Británie bude smerovať aj linka do írskeho Dublinu, a to vo frekvencii dvoch letov týždenne.

košického letiska tiež budú nízkonákladové aerolinky Eurowings lietať do nemeckého Düsseldorfu, a to každý pondelok a piatok. Obľúbenou linkou je smerujúca do Prahy – Ryanair na tejto trase lieta päťkrát týždenne.

Jednou z najdôležitejších liniek je však tá smerujúca do Varšavy s poľskými aerolinkami LOT – priame spojenie na trase Košice – Varšava lieta šesťkrát týždenne. Dovolenkári sa z nej následne vedia dostať do vyše 80 destinácií na 4 kontinentoch.

Týždenne do Izraela

Letecké linky neobišli ani ďalšie dve slovenské letiská – z letiska Poprad-Tatry bude smerovať linka s aerolinkami Wizz Air na londýnske letisko Luton, a to dvakrát týždenne každú stredu a nedeľu.

Novinkou na piešťanskom letisku je linka do izraelského Tel Avivu – Trnavský kraj chce týmto spôsobom prilákať dovolenkárov z Izraela na kúpeľné pobyty, linka je však venovaná aj slovenským turistom smerujúcim do Izraela./agentury/

X X X

Mochovce sa rozbehli, pocítia to aj domácnosti. Hirman dohodol zľavnenú elektrinu na päť rokov

Slovenská vláda predlžuje memorandum so Slovenskými elektrárňami. Výsledkom je, že domácnosti budú mať lacnú elektrinu až do roku 2027. Oznámil to generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček spolu s povereným ministrom hospodárstva Karelom Hirmanom (Demokrati).

Tomáš Bakoš 30.03.2023 11:18, aktualizované: 16:54 karel-hirman-branislav-strycek-marta-ziakova-mo…Foto: Slovenské elektrárne

Na snímke zľava dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman, predsedníčka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Marta Žiaková a generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček.

Pôvodne bola elektrina zastropovaná len do konca roka 2024. Výhodné ceny elektriny budú nielen pre slovenské domácnosti, ale následne aj ostatné kategórie zákazníkov.

„Elektrárne budú dodávať pre domácnosti za bezkonkurenčne nízke ceny,“ povedal Strýček pred novinármi. Podľa neho dohoda zabezpečuje domácnostiam elektrickú energiu na dlhé obdobie za predvídateľných a mimoriadne výhodných podmienok. Vláda sa zároveň zaviazala, že nebude Slovenským elektrárňam do roku 2027 zvyšovať žiadne dane a poplatky. Detaily zmluvy však neukázali, o novinkách iba informovali.

Tento aj budúci rok majú slovenské domácnosti silovú zložku elektriny zastropovanú na 61 eur za megawatthodinu. Silová zložka tvorí menej ako polovicu z koncovej ceny elektriny na faktúrach.

Umožňuje to memorandu, ktoré bolo podpísane ešte vo februári 2022. Ďalšie roky nastane mierny cenový nárast. V roku 2025 bude cena silovej zložky zastropovaná na úrovni 66,7 eura. V roku 2026 bude za 72,7 eura. O rok neskôr, teda v roku 2027 bude na úrovni 79,3 eura. Pre porovnanie, aktuálna cena elektriny na pražskej burze PXE je 137 eur za megawatthodinu. Nemci si to spočítali, k jadrovej energii sa už nevrátia. Majú pred ňou rešpekt, tvrdí odborník

V súčasnosti je tak cena na trhoch dvakrát drahšia, ako zastropovaná cena. Napríklad na rok 2024 sa v súčasnosti dá kúpiť elektrina od 140 po 190 eur, čo je približne dvoja pol až trojnásobok tohtoročnej zastropovanej ceny. Je otázne, ako sa bude vyvíjať cena elektriny na trhoch, no analytici neočakávajú, že by klesla nižšie, ako je strop garantovaný elektrárňami.

Ak by aj cena na trhoch klesla pod stropovanú cenu, bude platiť tá a nie tá zastropovaná. „Ak by cena výrazne klesla na trhu, tak je možné, že cena bude nižšia aj pre domácnosti,“ ubezpečil Hirman. Zmluva má byť v najbližších dňoch zaslaná na schválenie do Bruselu.

O tom, aké budú finálne faktúry za elektrinu pre domácnosti je ešte predčasné hovoriť. Rozhodujúca totiž bude výška aj iných poplatkov, ktoré taktiež tvoria finálnu cenu elektriny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncovú cenu elektriny pre domácnosti zverejňuje vždy na konci roka.

Nová dohoda určuje na nasledujúce roky len cenu silovej zložky elektriny. Do celkovej ceny elektriny sa počítajú aj poplatky za prenos či distribúciu. Silová zložka elektriny tvorí skoro polovicu celkovej ceny. Iné poplatky budú známe neskôr.

Treba to vnímať tak, že ostatné tarify môžu rásť prudšie. Celková cena elektriny tak môže byť aj v budúcich rokoch vyššia. Záležať bude práve od distribučných či prenosových poplatkoch, tvrdí pre Pravdu odborník na energie Ján Pišta zo spoločnosti JPX. Po zásahu vlády zdražela cena elektriny pre slovenské domácnosti na rok 2023 iba o pár percent.

Tento rok aj budúci rok dodajú pre domácnosti Slovenské elektrárne šesť terawatthodín (TWh) elektriny. Od roku 2025 do roku 2027 to bude menej, konkrétne 5,5 TWh, aby motivovali k ľudí úsporám. Domácnosti tak od tohto roku budä musieť niečo ušetriť. Mimo domácnosti je dohodnutých ďalších približne 5 TWh. To je tiež novinka. Zľavnenú elektrinu dostanú firmy a samosprávy. Spolu to bude 10 TWh vyrobenej elektriny zo Slovenských elektrární.

Zachránia klímu malé jadrové reaktory? Putinova vojna ohrozila podnikateľský sen Billa Gatesa

Poverený minister hospodárstva Karel Hirman povedal, že súčasná dohoda je dodatkom k memorandu z februára 2022. Vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vtedy bok po boku spolu s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) predstavili detaily memoranda verejnosti.

Nový dodatok k memorandu má podľa Hirmana stabilizovať situáciu. „Došlo k vzájomnej dohode tak, aby sme stabilizovali situáciu v Slovenských elektrárňach,“ povedal. Podľa neho je našou zodpovednosťou, aby sme kondíciu v Slovenských elektrárňach stabilizovali.

Nový reaktor dodáva elektrinu stovkám tisícom domácností

Dobrou správou je aj postupné zvyšovanie výkonu tretieho bloku Mochoviec. „Od nedele sme na 55 percentách výkonu reaktora,“ povedal Strýček. Pre ilustráciu nový blok na aktuálnom výkone vyrába toľko elektriny, že stačí na pokrytie spotreby takmer trištvrte milióna slovenských domácností. Elektrina z nového reaktoru začala do elektrickej sústavy prúdiť začiatkom roka, na plný výkon pôjde ešte pred letom.

Plán je taký, že pred letom by mal tretí reaktor ísť na sto percent. V časovom harmonograme je mierny časový sklz. Šéf elektrární však ubezpečil, že v meškaní netreba hľadať žiadnu senzáciu, reaktor aj napriek tomu spoľahlivo vyrába elektrinu. Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na stopercentnom, teda 471-megawattovom výkone, avizujú elektrárne. Tento výkon pokryje zhruba 13 percent z celkovej spotreby elektriny Slovenska.

Slovenské elektrárne sa snažia diverzifikovať dodávateľov jadrového paliva. Momentálne bežia naše jadrové elektrárne na ruské jadrové palivo. Zabezpečené je ešte na tento a budúci rok. Slovenské elektrárne majú fixný kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom. To, kto bude dodávať jadrové palivo, sa rozhoduje na základe verejného obstarávania.

Naposledy prebehlo v roku 2019 pre obe slovenské elektrárne. Okrem ruskej spoločnosti sa prihlásil aj americký Westinghouse. Zmluva s Rusmi platí do roku 2026, pričom je možné predĺžiť ju až do roku 2030. Po ruskej invázii na Ukrajinu Slovenské elektrárne začali aktívne hľadať iného, než ruského dodávateľa. Ešte vlani spustili medzinárodný tender na obstarávanie jadrového paliva. Interne ho vyhodnotili a dohadujú sa o zmluve s víťazom. Ten ešte nebol verejne oznámený.

S najväčšou pravdepodobnosťou ním bude americká spoločnosť Westinghouse. Strýček zároveň prezradil, že rokujú aj s francúzskou spoločnosťou Framatome, s ktorou chce uzavrieť zmluvu o vývoji nového alternatívneho paliva. „Chceme mať viac alternatív do budúcnosti, pracujeme na diverzifikácii dodávok paliva,“ dodal na záver. /agentury/

X X X

Na východe zatkli obchodníkov, predávali fejky cez sociálne siete

Na východnom Slovensku zadržali obchodníkov s textilom, ktorí predávali cez internet napodobeniny známych módnych značiek. V rámci akcie s krycím názvom Barón príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zadržali štyri osoby, ktoré skladovali v rodinnom dome tovar v hodnote viac ako 133-tisíc eur. Jednotlivé modely predvádzali na sociálnej sieti a kupujúcim ich zasielali kuriérskou službou.

Textilný tovar v hodnote viac ako 133.000 eur, ktorý zadržali príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚ FS) na východnom Slovensku 30. 3. 2023.

Kriminalisti v rámci akcie urobili domovú prehliadku a ďalšie prehliadky nebytových priestorov. Zaistili veľké množstvo oblečenia, obuvi a módnych doplnkov svetoznámych značiek, ako je Louis Vuitton, Chanel, Versace, Dolce & Gabbana, Dior, Phillip Plein, LIU JO a ďalších, ktoré vykazujú známky porušovania duševného vlastníctva.

Štyria zadržaní sú už trestne stíhaní za porušovanie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu, spáchaného formou spolupáchateľstva. V prípade dokázania viny im hrozí jeden až päť rokov väzenia.

Finančná správa zaistenie tovaru oznámila aj zástupcom majiteľov ochranných známok, ktorí rozhodnú o ďalšom postupe. „Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru, alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky,“ informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. /agentury/

X X X

Soltész: Nenaučili sme sa, že štát sme my. Stále ho chceme obabrať a podviesť

 Matovič je perfídny, ale nie je hlúpy a toto je jeho autentický zámer, ako čo najviac poškodiť krajinu, ktorá si dovolila odmietnuť jeho génia, komentuje najnovšiu Matovičovu “atómovku” mobilizovať voličov 500 eurovým motivačným príspevkom, Arpád Soltész. Tú síce parlament svorne odmietol no šéf OĽaNO sa vzdať nemieni.

 Čas volebného rátania sa nezadržateľne blíži no a tak, ako sa približuje deň, v ktorom budú politici prinútení vydať voličom svoj odpočet, zjavne v nich narastajú i obavy z volebného výsledku. Parlament sa tak čoraz viac stáva doslova semenišťom všakovakých priam bizarných nápadov a insitných politologických úvah. Plán Igora Matoviča mobilizovať voličov piatimi stovkami eur síce lídrovi OĽaNO nevyšiel, no on sa ho vzdať nemieni.

Opozičná Republika zasa svorne so Smerom strašia ničím nepodloženými obavami z manipulácie volieb. V pléne sa kopia nápady ako kdekoho zdaniť, zregulovať či naopak komu zasa niečo zo spoločného rozdať alebo pridať. No a medzitým sa nám tu tento štát doslova rozsýpa pod rukami.

Ako by mohol byť tento štát funkčný, keď ho ľudia nepovažujú za svoj. A keď štát nepovažuje nik za svoj, tak potom ktokoľvek, kto je v nejakej ústavnej funkcii, má pocit, že štát je on. Štát vnímame ako cudziu, zväčša nepriateľskú entitu. Nenaučili sme sa, že tento štát, to sme dnes už my sami. Takto glosuje aktuálne politické dianie, ako i objednávku od voličov, v tejto dnešnej predvolebnej dobe publicista Arpád Soltész.

Počúvate Aktuality Nahlas, dnes o aktuálnom dianí v parlamente ako i politickej glose tohoto diania s publicistom Arpádom Soltészom. Vypočujete si aj názory poslancov Čikovského, Rašiho, Tarabu a Krajčího. Pekný deň a pokoj v duši prajú Adam Oleš a Braňo Dobšinský, aktuality.sk

X X X

Amazon je príkladom podpory komunít a rodovej rovnosti

Beatrice Barnabas a Martina Cagan presne odzrkadľujú fungovanie v bratislavskom Amazone. Úspešné ženy, ktoré nie sú ľahostajné k dianiu za dverami spoločnosti v ktorej pracujú a zároveň si dokážu udržať work-life balance. Zhodujú sa v tom, že vďaka firme rastú kariérne i osobnostne a sú súčasťou zaujímavých komunít.

Ženy v Amazone tvoria 40 percent všetkých zamestnancov. Martina Cagan je vo firme už piaty rok, predtým pracovala v consultingu, čo jej ale až tak nesadlo. Pracovná ponuka v Amazone ju zaujala hlavne tým, že šlo o úplne nový, vznikajúci tím, čo sľubovalo dynamické prostredie a priestor na realizáciu nových nápadov. „Úlohy a zodpovednosti, ktoré som postupne proaktívne prevzala, smerovali viac ku koordinácii tímu a práci s ľuďmi. Takto som sa časom – vďaka podpore a coachingu od mojej manažérky – dostala na pozíciu Team Lead, kde som prvýkrát bola zodpovedná za výkon ostatných ľudí. V tomto smere som sa rozvíjala ďalej a naberala väčšie projekty za neustáleho učenia sa,“ opisuje.

 Beatrice mala skúsenosti so spoločnosťami z rebríčka Fortune 100 viacero. Pred tromi rokmi sa ale rozhodla využiť prácu v Amazone aj ona. „Amazon je naozaj jedinečný, odlišný od akejkoľvek inej organizácie, v ktorej som predtým pracovala. Je tu veľké množstvo špecialistov na vzdelávanie a rozvoj, čo je nevídané,“ hovorí s nadšením.

 Obe majú značnú zodpovednosť, ale čo ich motivuje sú ľudia a možnosti vlastného rastu. „Amazon má obrovský dosah. Toľko talentovaných ľudí z celého sveta! Rôzne príležitosti. Raz mesačne sa napríklad stretávame s kolegami a kolegyňami z Južnej Afriky alebo Brazílie na takzvanom Coffee Shuffles, v inej spoločnosti som takúto možnosť nikdy nemala. Jedinečnosť Amazonu spočíva v tom, že neustále vyvíjame nové nápady a nové produkty a máme možnosť vidieť, ako sa to deje a učíme sa z toho,“ vysvetľuje Beatrice. „Čo oceňujem na práci v Amazone sú najmä príležitosti,“ dopĺňa ju Martina. „Či už na kariérny alebo osobnostný rast. Tým, že Amazon je globálna spoločnosť s neskutočným množstvom ľudí, človek denne stretne veľa talentov z rozličných prostredí. Každý z týchto ľudí má iné skúsenosti, vedomosti a informácie a vďaka interakcii s nimi rastiete aj vy,“ hovorí.

To, že vplyv zamestnávateľa na pracovné prostredie je výrazný a skutočne zmysluplný, potvrdzuje aj Ľubica Rozborová, expertka na rodovú rovnosť. „Vyrovnávanie príležitostí prostredníctvom špecifických programov vo firmách je jeden z najúčinnejších nástrojov pre dosiahnutie rodovej rovnosti na pracovisku. Predtým je však vždy nevyhnutné zmapovať prekážky, ktorým ľudia skutočne čelia, či už v kariérnom postupe alebo v tom, aby sa na pracovisku cítili rešpektovaní. Tieto prekážky sú zvyčajne pre ženy iné ako pre mužov. Špecifické programy sú účinné práve preto, že tieto rôzne problémy pomenúvajú a adresujú. Rovnosť totiž neznamená rovnakosť. Kým rozhodnutie o tom programy realizovať môže byť založené na emócii, resp. túžbe po zmene, ich obsah by mal počúvať dáta. Iba vtedy môžeme docieliť ich efektivitu,“ vysvetľuje.

Sme súčasťou viacerých iniciatív a skupín

Jedným zo špecifík práce v Amazone je aj možnosť byť súčasťou zmysluplných komunít. Podporovaná je ako výmena informácií vo svojej pracovnej špecializácii, tak aj na základe iných záujmov.

„Sú tu neuveriteľne inteligentní, talentovaní ľudia s ich jedinečným zázemím – je to bohatá mozaika, vďaka ktorej má táto práca šírku aj hĺbku. Skvelé je, že vďaka tomu tu skutočne existuje možnosť zmeny zdola nahor,“ vysvetľuje Beatrice.

Zároveň vyzdvihuje hlavne možnosť byť súčasťou angažovaných komunít, ktoré prepájajú ženy naprieč pozíciami. „Amazon poskytuje naozaj veľa príležitostí na zmenu ale zároveň mi pripomína, aby som sa nadýchla a smerovala k vnútornej rovnováhe,“ opisuje. Poukazuje však aj na dôležitý faktor, ktorý si nie každý uvedomuje. „Mnohé ženy chcú napredovať, ale častokrát je pre ne náročné nájsť si priestor v miestnosti plnej vysokých, dominantných, či výrečných mužov. Niektoré zo žien sú introvertnejšie a vyjadrovať sa v takomto prostredí im nemusí byť príjemné. Amazon je v tomto iný, naozaj vás povzbudzuje, aby ste sa ozvali bez ohľadu na vašu pracovnú pozíciu, či hocičo iné. To je pre Amazon jedinečné – pomáha vám nájsť spôsoby, aby ste nemuseli byť takí asertívni alebo agresívni ako niektorí iní ľudia,“ podčiarkuje.

Martina tiež oceňuje rovnosť pohlaví na všetkých pozíciách v Amazone. „V mojom okolí, ale aj naprieč Amazonom je veľmi veľa žien – líderiek. Celkovo je tu neskutočne veľká koncentrácia silných a inšpiratívnych ženských osobností, z ktorých mnohé participujú aj na mentoringovom proragme dostupnom každému. Aj to dotvára obraz o tom, že Amazon je úplne otvorený poskytovať tieto príležitosti a rozvíjať svojich zamestnancov a zamestnankyne jednoducho bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu či lokáciu. Na čom záleží najviac je Váš osobný talent a chuť napredovať“ hovorí.

Ľubica Rozborová zdôrazňuje, že rodovú rovnosť je potrebné vnímať v prvom rade ako etickú hodnotu. „Rešpektujúce a inkluzívne pracovné prostredie láka kvalifikovaných a talentovaných ľudí a robí ich spokojnejšími v práci, čím sa znižuje fluktuácia (teda aj náklady). Takéto prostredie výrazne zvyšuje inovačný potenciál firiem a predstavuje výbornú komunikačnú príležitosť. Rodovo vyvážené spoločnosti majú takisto o 21 % vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť nadpriemerný zisk,“ dodáva.

Beatrice Barnabas

Pochádza z Kanady a v strednej Európe žije už dvanásť rokov. Pracovala pre viacero spoločností z rebríčka Fortune 100 a v Amazone je v posledných troch rokoch zamestnaná ako Manažérka pre Vendor Selling Partner Education a taktiež v Amazone pôsobí ako Sustainability Ambassador. Je členkou Femme Pallette – online komunity žien pracujúcich v oblasti technológií. Vo voľnom čase trénuje a učí Shotokan karate.

Martin Cagan

V Amazone pracuje od mája 2018, začínala ako Tax Analyst. Postupne sa pretransformovala na People management rolu, momentálne vedie 100 členný PCS Operations tím, ktorý okrem Bratislavy sídli v Barcelone a v Kostarike. Vo voľnom čase sa z pohybových aktivít venuje pilatesu, power joge či plávaniu. S manželom rada varí a pečie, a keď si nájde čas, rada ho trávi medzi knihami.

Ľubica Rozborová

Je expertka v oblasti ľudských práv, rodovej rovnosti, DEI, ESG a Social Performance. Je ILO certifikovanou facilitátorkou rodových auditov na pracovisku. Na Slovensku založila neziskovú organizáciu Riso.to. Momentálne pôsobí ako hlavná odborná konzultantka v Paríži. So spoločnosťou Amazon v súčasnosti nespolupracuje. Vyjadrenia poskytla výlučne vo svojom voľnom čase pre účely článku a bez nároku na honorár, aktuality.sk

X X X

Dokáže zahasiť plamene v Trenčíne? Český novinár Špryňar o Strakovi: Je tu len jediná otázka

Nečakaný krok trenčianskeho AS, ktorý sa rozhodol v závere sezóny vsadiť na českého trénera Františka Straku dáva vraj zmysel, avšak už nie z dlhodobého hľadiska. Myslí si to český novinár Radek Špryňar.

 Počas svojej bohatej trénerskej kariéry si prešiel toľkými klubmi, na spočítanie ktorých by ste potrebovali prsty na všetkých končatinách. Od roku 2004, keď opúšťal svoj prvý trénerský angažmán v FK Teplice, prešiel až 19 adresami, vrátane kratučkej zastávky na lavičke českej futbalovej reprezentácie, až sa dostal pod hrad Matúša Čáka.

Vedenie AS Trenčín sa rozhodlo pre rázny krok, keď ukončilo pracovný pomer s trénerom Mariánom Zimenom a bleskovým spôsobom dohodlo spoluprácu s Čechom Františkom Strakom.

„Prišlo to ako blesk z jasného neba,” potvrdil 64-ročný skúsený tréner pre ŠPORT.sk, keď bol akurát v aute na ceste do Trenčína.

 Posledným tímom, ktorému šéfoval, bol český druholigista z Třineca, ktorý opustil v auguste 2021. Odvtedy už svoj kultový „tataráček” žiadnemu futbalovému klubu nepripravoval a venoval sa novej úlohe televízneho experta, kde sa vraj „našiel”.

Tréner František Straka má aj kvôli viacerým netradičným výrokom, pôsobeniu v seriáli „Áno, trénere!” alebo pitiu olivového oleja zo štamprlíkov povesť akéhosi „futbalového exota”, no o rodákovi z Českých Budějovíc je tiež známe, že je špecialista na záchranu tímov v lige.

Podarilo sa mu to v kariére už neraz a aj preto sa ho rozhodol AS Trenčín povolať do svojich služieb. Podčiarkuje to skutočnosť, že má zmluvu len do konca aktuálneho ročníka. Cieľ je jasný.

 Dokáže však „Franz” Straka, bývalý kormidelník MFK Ružomberok a ŠK Slovan Bratislava, ešte niečo dať futbalu a v prvom rade vytiahnuť Trenčanov zo zostupových plameňov do bezpečia? Na to sme sa opýtali českého futbalového redaktora Radka Špryňara z iSport.cz.

„Trenčín je podľa môjho názoru pre Františka Straku ideálna adresa. Dá do toho absolútne maximum a ‚hranu’, aby mužstvo dostal zo zostupového bahna,” povedal pre ŠPORT.sk.

 František Straka má obrovské skúsenosti, či už z hráčskej alebo trénerskej kariéry. Môže byť prospešný pre AS Trenčín?

„Je to pre neho ideálna adresa. Má výrazné skúsenosti so záchranárskymi prácami v rôznych kluboch. Už niekedy v roku 2005 zachránil nemecký Ahlen, podarilo sa mu zachrániť Viktoriu Plzeň, hoci za trošku zvláštnych okolností, keď prekvapujúco remizoval na ihrisku pražskej Sparty. Plzni tento bod stačil k záchrane.

To isté zvládol aj u vás, v Ružomberku, kde dokonca prevzal mužstvo na spodku tabuľky a nakoniec ho priviedol do vrchných poschodí. Má za sebou aj ďalšie skúsenosti, keď naposledy zachraňoval Karvinu na jar 2019 a určite je potrebné spomenúť aj Přibram. Tam takisto odviedol veľmi slušnú robotu.

Zmluva je len na 2 mesiace a zo strany Trenčína ide o dobrý krok, že mu neponúkol dlhodobý kontrakt. Z histórie vieme, že František Straka nikde nevydržal dlho a nie je to typ trénera, ktorý by v jednom klube pôsobil dlhšie. Napríklad 3 – 4 roky.

Na to nemá kvalitu, ale ani, povedal by som, trénerskú mentalitu. Plusom je, že vďaka svojej živelnosti a veľkým emóciám dokáže počas krátkej chvíle zodvihnúť náladu v mužstve a celom klube. Takže to celé dáva zmysel.”

 Naposledy trénoval v Třinci, čo bolo pred takmer dvomi rokmi. Odvtedy pôsobil ako futbalový expert v TV. Nemôže to hrať v jeho neprospech?

„Povedal by som, že v Česku nemá ako tréner až taký veľký rešpekt. Za krátky čas dokáže nabudiť mužstvo, ale na dlhodobé pôsobenie nemá, aj preto nedostával v posledných rokoch angažmán v českých kluboch.

Kluby sa snažia kráčať cestou ‚neopozeraných’ trénerov a v lige sa ich objavuje celkom dosť. Táto nová vlna Strakovi veľmi ‚nepomáha’, aby dostal nejaké dobré miesto a v televíznom štúdiu sa veľmi dobre etabloval v úlohe experta. Z tohto hľadiska má veľmi dobré hodnotenia.”

 Má 64 rokov a povesť akéhosi „futbalového exota” s množstvom pamätných hlášok. Keď si odmyslíme jeho tradičný „tataráček”, o ktorom všetci hovoria, tak má tréner Straka stále čo dať futbalu?

„Možno ste to trafili, že je taký ‚futbalový exot’, aj keď je to trošku expresívnejší pojem a neviem, či by mal František Straka radosť z takého označenia. Možno aj áno, ale asi to k nemu aj celkom sedí (smiech). Samozrejme, ‚tataráček’ k nemu patrí.

Pamätám si, keď končil v egyptskom klube Ismaily a robil som s ním rozhovor. Keď ho vyhodili z klubu, tak vravel, že sa fanúšikovia veľmi hnevali a dokonca povedal, že v Egypte kvôli tomu padol internet, resp. kvôli nemu. Bola to ďalšia z jeho legendárnych hlášok. Futbalové prostredie dokáže takýmito bonmotmi oživiť a patrí to k nemu. Myslím si, že na Slovensku je populárnejší ako u nás.

Či má futbalu ešte čo dať, tak z krátkodobého hľadiska určite áno. V horizonte jedného roka alebo polovice dokáže zmeniť mužstvo z pohľadu mentality, nastavenia a prístupu k zápasom, aby nič nevypustilo. To je presne charakteristika tímov Františka Straku.

Najmä živelnosť, ale už menej sofistikovanej taktiky či hernej stratégie. Nie je však tréner s koncepciou a dlhoročnou víziou, ktorá by fungovala. Za celých 20 rokov jeho trénerskej kariéry sa to nepodarilo nikde. Možno na začiatku v Tepliciach, kde vydržal asi najdlhšie, ale inak to bolo všetko veľmi krátke.”

 Generálny manažér Trenčína Róbert Rybníček povedal, že AS vyberal trénera, ktorý má „motivačno-skúsenostný” charakter. Môže byť František Straka tým pravým mužom?

„Podľa môjho názoru je AS pre Straku ideálna adresa. Je na 11. mieste a stráca bod na záchranu. Pre Trenčín je tiež super, že František Straka dlho nikde netrénoval. Sú to už takmer 2 roky, čo pôsobil v Třinci. Bude mať ohromnú chuť do práce. Som presvedčený, že do toho nedá 100, ale 200 percent.

Naozaj sa pokúsi Trenčín úplne ‚zblbnúť’ a hráčov maximálne nabudiť. Dá tomu totálne maximum a ‚hranu’, aby mužstvo dostal zo zostupového bahna. Z tohto hľadiska je to veľmi dobrý ťah a teraz je otázka, či sa mu to aj podarí.

Aj vzhľadom na jeho veku to môže byť pre neho možno posledný trénerský angažmán alebo posledná šanca, aby si vypýtal nejakú ďalšiu prácu. A preto si myslím, že k tomu pristúpi na viac ako 100 percent.”, aktuality.sk

X X X

Kedysi terorizoval ČSSR gólmi, potom našiel šťastie v USA. Slávna ruská duša vyzýva na odchod zo svetovej scény

 Kedysi robil všetko preto, aby mohol odísť zo Sovietskeho zväzu a plniť si sny za morom. Legendárny Igor Larionov teraz žiada, aby Rusko opustilo Medzinárodnú hokejovú federáciu. Rodák z Voskresenska tvrdí, že svetový hokej sa Rusku obrátil chrbtom a je na jeho krajine, aby spravila rázne rozhodnutie.

Slávny útočník, ktorého prezývajú „Profesor“, takto reaguje na krok IIHF. Medzinárodný hokej nedávno ruským a bieloruským hráčom i národným celkom predĺžil zákaz štartov na MS aj pre ročník 2023/24. To všetko kvôli pretrvávajúcej invázii Ruska na Ukrajine.

„Je to môj osobný názor. Na čo vôbec ešte IIHF potrebujeme?“ pýta sa Larionov v rozhovore pre portál Allhockey.ru. „Musíme si byť istí, že nás budú rešpektovať,“ tvrdí.

„Takže musíme urobiť správne rozhodnutie a začať pevný proces odchodu z IIHF, ak sme na to pripravení,“ dodáva.

Východisko zo súčasnej situácie, v ktorej sa ruský hokej momentálne nachádza, hľadá v zámorí.

„Bavíme sa tu často o zahraničných hokejistoch, ktorí sú v KHL, pritom tu už čoskoro nebudú. Po prvé má od budúcej sezóny platiť limit troch cudzincov na klub. Po druhé si málokto z nich kvôli reštrikciám bude môcť zahrať za reprezentáciu.“

Do budúcnosti síce nezavrhuje pokračujúcu obmedzenú spoluprácu tamojšej federácie s IIHF, ale žiada rokovania s NHL, ktorá by ruskému hokeju priniesla chýbajúce peniaze.

 „Môžeme s nimi vyjednávať o prestupoch hráčov. Za posledných desať rokov sme prišli možno o 23 miliónov dolárov. To sú peniaze za chlapcov, ktorí do Severnej Ameriky odišli z KHL zadarmo. Pritom by sa veľmi hodili Nižnému Novgorodu, Novokuznecku a všetkým ďalším mestám, ktoré vychovávajú mladých hokejistov.“

NHL vlani v marci pozastavila tzv. Memorandum o porozumení. Dohodu, ktorá uľahčovala interakciu pri možných presunoch medzi zámorskou súťažou a KHL. Profiliga navyše klubom nariadila, aby prestali komunikovať s ruskými celkami. Skomplikovalo to ďalšie prípadné prestupy z Ruska za oceán.

„Máme množstvo otázok, o ktorých treba diskutovať. Neviem, ako veľmi do toho budú zasahovať právnici. Ja sa na vec pozerám z pohľadu hokejistov,“ dopĺňa Larionov.

Slobodný človek v neslobodnom prostredí

Legendárny center sa narodil 3. decembra 1960 vo Voskresensku, kde tiež rozbehol svoju výnimočnú hokejovú kariéru. Na MS do 20 rokov získal dve zlaté medaily a v 21 rokoch si ho tréner Viktor Tichonov vzal do CSKA Moskva.

Tam okolo neho vystaval fantastickú sovietsku päťku – Vjačeslav Fetisov a Alexej Kasatonov vzadu, krídla Sergej Makarov a Vladimir Krutov, uprostred bol Larionov.

Súhlasíte s tým, že Slováci z KHL nepôjdu na MS do Rigy?

Áno

Červená sovietska mašina v 80. rokoch s týmito borcami valcovala hokejový svet. Vyhrala majstrovstvá sveta v rokoch 1982, 1983, 1986 a 1989. Podmanila si olympijské hry 1984 a 1988, pričom ohromný rešpekt si v zámorí získala triumfom na Kanadskom pohári 1981, kde mladý Larionov debutoval.

Tituly síce v 80. rokoch naskakovali, ale Larionovovi sa nepáčila nielen Tichonovova krutovláda, ale aj to, že sa hráčom pred MS pichajú podozrivé podporné látky, ktoré sám odmietal, trpel na tréningovej báze armádneho CSKA. Bez rodiny a osobného života, v nekonečnej drine.

Bol slobodný človek v neslobodnom prostredí. Po vyradení v semifinále Kanadského pohára 1984 popíjal do rána s Gretzkým, Messierom, Robinsonom a ďalšími kanadskými hráčmi. Pozorné oko z KGB to nepostrehlo, ale napísala o tom miestna tlač. Larionov mal problém, zakázali mu cestovať.

Na šampionát 1985 odišiel, pretože sa hralo v spriatelenom Československu. Medzitým ho draftoval Vancouver. Pozvali si ho na koberček a vyčítali mu, že poskytol rozhovor zámorským médiám a obvinili ho zo stykov s emigrantmi.

Bez vysvetlenia neodletel na sériu zápasov proti celkom NHL, ani na ďalšie turnaje v cudzine. Len na šampionáte v Moskve 1986 pas nepotreboval.

 Ruskú dušu spoznáš podľa Larionova

Larionov bol nielen skvelým hokejistom, ale aj človekom, ktorý sa nebál povedať, čo si myslí. Hoci mu za to hrozili aj sankcie.

V minulosti odkryl surové zákulisie tréningov CSKA Moskva i zbornej pod vedením prísneho trénera – plukovníka Tichonova. Ten si vraj rozkazmi a vojenskou drezúrou vynucoval poslušnosť svojich zverencov a lámal tak ich charaktery.

„Ak je potrebné pochopiť ruskú dušu, niet lepšieho príkladu než Larionov, je to neohrozený hľadač pravdy. Proti Tichonovovi vystupoval nepoddajne, do očí mu povedal, čo by si nedovolil nik iný. Ničoho sa nebál.

Pritom Tichonov požíval veľkú úctu na najvyšších miestach – i politických. Umožňovali mu to mimoriadne úspechy. Stačilo slovo – a protivníkovi mohol veľmi poškodiť. Larionov neuveriteľne riskoval,“ napísal o ňom redaktor Anatolij Golovkov.

 „Neraz som Igorovi hovoril: Vieš, čo robíš, rozumieš tomu? Rozumiem, odvetil. Toľko som toho prežil, že nemôžem cúvnuť. Nemám iné východisko. Keď ma nepustia do NHL, vrátim sa do Chimika Voskresensk – hrať, trénovať. A možno nás pustia, no takto ďalej pokračovať nemôžem.

Keď sa všetko na dobré obrátilo a mohli odísť, mal som sviatok v duši. Igor túžil žiť civilizovane, chcel, aby sa takto pristupovalo k hokejistom,“ dodal Golovkov pre denník Sport-Express.

 Larionov už v roku 1985 chcel odísť do Vancouvru, ktorý ho draftoval, ale Sovieti mu to zakázali. V ďalších rokoch spolu s Fetisovom revoltovali proti úradom, eskalovalo napätie medzi nimi a trénerom Tichonovom.

Keď deti vyrástli, ihneď šiel domov

Až v 28 rokoch mu bolo umožnené prejsť do zámoria, od sezóny 1989/1990 sa etabloval v NHL. Presadil sa napriek mimoriadne tvrdej hre Kanaďanov a Američanov voči prichádzajúcim Európanom, prehrával ich múdrosťou.

Kvôli rodine sa usadil v zámorí. Keď však deti vyrástli, vrátil sa do Ruska. Robil agenta, začal trénovať. Jazdil na stáže do klubov futbalovej Premier League, ktorou je unesený.

Priznal, že viac nápadov čerpá z anglického futbalu ako zo severoamerického hokeja. Pred niekoľkými rokmi mu ponúkli miesto v San Jose Sharks. Zakotvil ale v ruskom hokeji.

„Stále viac počujeme slová ako systém, štruktúra. Vôbec to nechápem. Systémy a štruktúry zabíjajú prvok krásy, ktorý môžu hre vtlačiť mladí hráči, pokiaľ jej porozumejú a majú slobodu a možnosť sa rozvíjať,“ uviedol.

Dnes trénuje Nižný Novgorod v KHL a akoby nechápal, prečo je ruský hokej na nechcenom zozname. Mnohonásobný majster sveta, ktorý terorizoval gólmi a nevšednými nahrávkami, volá po jeho odchode zo svetovej scény./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.