Jaké záměry Bidena se Zelenským? Co zjistí agentury? Putin se těší dobrému zdraví. Do ČR týdně 2500 Ukrajinců

Světové agentury mohou snadno zjistit, jaké záměry mají USA, Biden, se Zelenským, tvrdí odborníci. Protože válku Západu s Ruskem má především na starosti Amerika. Bez USA by žádná válka nebyla, a nebyly by ani statisíce mrtvých, a zničené území Ukrajiny. Bidenovi se k tomu propůjčil Zelenský, který bez Bidena sám nic nepodnikne, nerozhodne a neukončí. Rozhodne tedy jen Biden s Čínou, nebo Ruskem? Německo je dnes už páté kolo u vozu, jak tvrdí světoví odborníci. Je to především Scholzem, který nemá takové postavení, jako dřívější kancléři po Hitlerovi.

ČASY  BLAHOBYTU  V  EVROPĚ  SKONČILY?

Evropanům se však trpět nechce, šanci vidí u radikálů.

Nezávisle na sobě loni vládci Francie a Německa varovali občany před těžkostmi na obzoru. Zdá se však, že snaha připravit tyto národy na budoucí oběti nepadla na úrodnou půdu. Lidé nechtějí šetřit a všímají si, že krize dopadá více na chudší vrstvy. Jednou z možností, kterou ve své situaci vidí, je příklon k radikálnějším politickým stranám.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že „časy hojnosti“ skončily, německý kancléř Olaf Scholz zase upozornil, že tři dekády neomezeného obchodu, který s sebou přinesl silný ekonomický růst a nízkou inflaci, se nezadržitelně chýlí ke konci.

Na některé části publika to však nezabralo. Jak v Německu ukázaly největší stávky za celé dekády a ve Francii zase nekončící protesty proti pozdějšímu odchodu do důchodu, spíš než se uskromnit a přizpůsobit se lidé rozhodli bojovat.

Pokud se pomyslný koláč národní ekonomiky rozpadá, chtějí zabránit tomu, aby se zmenšila i jejich už tak malá porce. „Jestliže je tu někdo, kdo musí zaplatit danou cenu, lidé se rvou za to, aby to nebyli oni,“ upozorňuje Gregory Claeys z bruselského think-tanku Bruegel, který se zaměřuje na ekonomiku států a veřejnou politiku.

Evropa přitom čelí podobným problémům jako zbytek industrializovaného světa. Čím dál víc peněz musí lít do péče o stárnoucí obyvatelstvo, před branami stojí klimatická krize a navíc na celý světadíl tvrdě dopadají důsledky válek – nejen té fyzické, ale i souvisejících obchodních.

Evropané si však na rozdíl od národů jinde na planetě zvykli na více či méně štědrý sociální systém, píše ve své analýze agentura Reuters s tím, že teď proto čelí ještě větším výzvám než jiní.

Starý kontinent se také rád chlubí, že je v současnosti vůbec největším obchodním blokem. Ten však až s válkou na Ukrajině zjistil, jak moc je jeho energetika závislá na Rusku.

Američané vidí příležitost, Evropané riziko

Už rok trvající agrese, vysoká inflace i ceny a ještě před tím vším dva roky covidu všechno postavily na hlavu. A zatímco Američanům dává postpandemický nedostatek pracovníků páku k tomu, aby si vyjednali vyšší platy, evropští zaměstnanci dávají přednost jistotě, že nějakou práci vůbec budou mít, než aby zariskovali a řekli si o víc peněz.

Náročnou situaci mnoha domácností částečně vyrovnávají vlády Německa, Francie i dalších zemí díky schématům finanční pomoci a dalších opatření, díky nimž mají lidé lépe zvládnout vysokou inflaci či rostoucí ceny paliv.

Až později si autoři různých rozhodnutí v Evropské centrální bance uvědomili, že mnohé firmy si zdražováním jen zvedaly marži, a to způsobem, který spirálu inflace dál poháněl. Nevyhnutelné schodky rozpočtů pak vlády odrazovaly od zvyšování mezd státním zaměstnancům. A právě ti teď ve Velké Británii či Německu protestují.

„Myslím si, že roste povědomí o tom, že lidé s nízkými příjmy dopadli ještě hůř (než jiní) a že se platové nůžky v Německu stále otevírají,“ míní hlavní ekonom v bance ING Germany Carsten Brzeski a dodává, že „pozoruje napětí“ mezi nízkopříjmovými a vysokopříjmovými pracovníky napříč Evropou. Plošná opatření mezitím prospěla některým víc a jiným méně a i díky ziskům různých velkých korporátů lidé začali silněji pociťovat nerovnost ve společnosti.

„Mantra, že jsme v tom všichni společně, je do očí bijící nepravda a dělníci se s takovouto rétorikou nesmíří,“ varuje zástupce ředitele v Mezinárodní odborové konfederaci Owen Tudor, podle nějž Evropa generuje dostatek prostředků k tomu, aby mohla i nadále zachovávat stávající penzijní systémy a zvyšovat platy státních zaměstnanců tak, aby nezaostávaly za inflací.

Musí prý jen vytvořené bohatství správně přerozdělit a například zvýšit daně. K tomu se však málokterá politická reprezentace odhodlá. Jak Scholz, tak Macron proto nyní hledají cesty, jak pocit křivdy v lidech alespoň zmírnit, přičemž především francouzský prezident už ani před všemi vyjmenovanými krizemi nebyl právě populární. A právě v takové situaci svou příležitost zazářit vidí radikální politické strany.

Zase obzvlášť ve Francii, kde Macronovo centristické hnutí vylezlo na vrchol po zádech zavedených partají. „Macron spolkl levý i pravý střed. Jedinou alternativou, kterou ještě lidé mohou vidět, je extrémní pravice,“ dodává Claeys.

X X X

PREZIDENTKA  POTRAVINÁŘŮ  VEČEŘOVÁ:  NESMÍME  MLČET  PŘED  FIALOU

Snižme daně u základních potravin, diskriminují nás. Inspirujme se u sousedů, říká Večeřová

Vysoké ceny potravin jsou zapříčiněny také vysokými daněmi, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Snížení DPH u základních potravin by pomohlo zejména spotřebitelům včetně nízkopříjmových skupin obyvatel. O nadsazování cen nebo dominantě trhu neexistuje žádný konkrétní důkaz, podíl malých a středních podniků je v ČR v oblasti potravin stejný jako v EU, zmínila Večeřová.

Česká republika se s 27,02% meziročním růstem cen u potravin řadí na 6. místo v EU, přičemž v celé unii se růst pohybuje kolem 16 %, příčinu vidí Večeřová ve výši DPH. „Velkým problémem je samozřejmě DPH. Vím, že se o tom nechce moc mluvit, protože jakékoliv snížení DPH je zásah do státního rozpočtu, ale to DPH nás hodně diskriminuje, protože ze stokoruny je to 15 Kč. A jestliže, tedy v Polsku mají 0  %, ve Španělsku uvažují, že u některých základních potravin bude daň také 0  %, v Německu je stabilně 7 a na Slovensku nebo v Rakousku 10 %, tak nás to opravdu diskvalifikuje,“ vyčíslila Večeřová.

 Opatření by podle Večeřové pomohlo spíše spotřebitelům, u potravinářů by byla pomoc nepřímá v důsledku zmenšení nákupní turistiky, kdy lidé jezdí nakupovat do Polska nebo Německa. Nákupem lokálních výrobků by se tak zvedl objem i odbyt. „Kdyby se DPH snížilo o 15 % u základních potravin, jako jsou mléko, mléčné výrobky nebo pečivo, tak by to právě pomohlo těm nízkopříjmovým skupinám, protože pokud něco zlevním o 15  %, tak to samozřejmě bude na nákupním koši vidět,“ vysvětlila prezidentka Potravinářské komory.

Stát už několikrát avizoval, že si chce „došlápnout“ na obchodníky a kontrolovat marže. S podezřeními na nadsazování cen však prezidentka Potravinářské komory nesouhlasí. „Slyšela jsem, že je tady dominanta na trhu a že se tady zneužívá významná tržní síla nebo kartelové dohody. Chtěla bych ale říct, že zatím nebylo nic prokázáno a jedná se o obvinění bez konkrétních důkazů. Potravináři jsou navíc v tom řetězci uprostřed a nemají tak moc manévrovacího prostoru,“ domnívá se.

Problémem nejsou dominantní hráči

„Vím, že je populární bavit se o tom, že tady máme dominantní hráče, ale ve studiu jsem byla i s panem předsedou antimonopolního úřadu, který jasně říkal, že ta dominance nebo její zneužití tady nikdy nebylo prokázáno,“ uvedla Večeřová v reakci na názor Jany Matesové o nedostatečné konkurenci.

Jediná dominance podle prezidentky Potravinářské komory zůstává u výrobků, které vyžadují náročné technologie, jako jsou například margaríny, což je v EU zcela běžný jev. „V České republice máme úplně stejný podíl malých a středních podniků v oblasti potravin a nápojů jako v Evropské unii, a dokonce, co se týče třeba přidané hodnoty nebo obratu, jsme na tom ještě lépe než EU. Tak nevím, kde se berou názory o rozdělení trhu,“ uzavřela.

X X X

PUTIN  SE  TĚŠÍ  DOBRÉMU  ZDRAVÍ,  POMLUVY  ROZNÁŠÍ  JEN  ZELENSKÝ

Putin se podle bývalého člena své ochranky těší dobrému zdraví. Po roce války je jasné, že nevypadá jako po dovolené, říká Andor Šándor.

Ruský prezident Vladimir Putin údajně stále nepoužívá internet a obává se, že se nakazí covidem-19. Nevládní organizaci The Dossier Center to sdělil Gleb Karakulov, bývalý kapitán ruské Federální ochranné služby, který z Ruska utekl. Ve zveřejněném rozhovoru popsal také další detaily ze života ruského prezidenta, mimo jiné to, že se Putin těší dobrému zdraví. Média přitom již delší dobu poukazují na jeho zhoršující se kondici a spekulují o vážném onemocnění. „Že poté, co rok vede válku na Ukrajině, nevypadá jako po návratu z měsíční dovolené v Karibiku, je pochopitelné,“ sdělil pro ŽivotvČesku.cz známý politický komentátor Andor Šándor (65).

Organizaci Dossier Center, které Karakulov rozhovor včera poskytl, založil bývalý nejbohatší ruský oligarcha a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Někdejší člen Putinovy ochranky v rozhovoru popsal i další detaily z života ruského prezidenta.

„Posledních pár let žije v informační izolaci. Patologicky se bojí o život. Všemožnými bariérami se odřízl od světa – karanténou, informačním vzduchoprázdnem. Realitu vnímá pokřiveně,“ uvedl. To se podle agentury AP, která pro Dossier Center získala hodiny videozáznamů a přepisy rozhovorů s Karakulovem, shoduje s tím, co popsali další lidé blízcí Putinovi.

„Za celou dobu, co sloužím, jsem ho nikdy neviděl s telefonem. Všechny informace má jen od blízkého okruhu lidí,“ řekl Karakulov s tím, že v poslední době se ruský prezident stává více a více paranoidním, což se nejspíš ještě prohloubilo po jeho rozhodnutí loni v únoru vtrhnout na Ukrajinu. Ruský prezident se nyní podle Karakulova vyhýbá letadlům a cestuje speciálním obrněným vlakem.

Karakulov nicméně odmítl ostře sledované zvěsti, že Putin trpí blíže neurčenou vážnou nemocí. O tom od loňského vpádu ruské armády na Ukrajinu spekulují média. Prezident se prý naopak na svůj věk těší dobrému zdraví, pouze se stále obává, že se nakazí covidem-19. Všichni zaměstnanci se prý z toho důvodu musí před setkáním na dva týdny izolovat.

Pokud jsou tyto informace skutečně pravdivé, což já ze své pozice nemám jak potvrdit ani vyvrátit, tak jsou velice zajímavé a cenné. Ve většině věcí se totiž shodují s tím, co tvrdí západní informační služby, až na jeden detail – Putinův zdravotní stav. Já už o jeho vážné nemoci slýchám tak třináct let, ale jemu se stále na onen svět nechce. Samozřejmě, že není v nejlepší kondici, ale to může být také tím, že je v posledním roce agrese na Ukrajině pod obrovským tlakem, je jasné, že nebude vypadat jako po měsíční dovolené v Karibiku,“ vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

Karakulov pracoval pro terénní jednotku FSO zajišťující šifrovanou prezidentskou komunikaci, která Putinovi zajišťovala bezpečné spojení na cestách. Ruského prezidenta v posledních 13 letech doprovázel na více než 180 cestách, a tak měl možnost ho pozorovat z neobvyklé blízkosti. AP jeho totožnost ověřila u tří anonymních zdrojů v USA a Evropě a nezávisle potvrdila i jeho osobní údaje a fakt, že je v registru ruského ministerstva vnitra vedený jako hledaná osoba. S rodinou se mu podařilo utéct do Turecka poté, co loni v říjnu Putina doprovázel na summit v Kazachstánu. V Rusku by byl souzen jako zběh.

„Toho muže považuji za válečného zločince,“ řekl DC v rozhovoru Karakulov, který rozhovor poskytl koncem loňského roku. Organizace ho zveřejnila ve chvíli, kdy se ujistila, že už v Turecku nepobývá a i s rodinou se ukrývá na bezpečném místě.

X X X

FIALA  VŠE  DĚLÁ  V  ROZPORU  S  TÍM,  CO  SLIBOVAL

LIDÉ  NESMÍ  MLČET,  ŘÍKÁ  GENERÁL  ŠÁNDOR

JEDNA  DEMONSTRACE  ALE  NESTAČÍ,  ZA  HAVLA  JICH  BYLO  VÍC

Demonstrace proti reformě penzí: Vláda se rozhodla činit v rozporu s tím, co slibovala, a tím, jak se žije obyčejným lidem, říká Šándor

Odboráři z celé republiky se sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení.

Vláda ale odjela na výjezdní zasedání v Jeseníku. K protivládním protestům na demonstraci odboráře vyzval lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš (68). Na odborářské akci vystoupili i další politici z opozice či mimo sněmovních stran. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor (65).

Pokud vím, tak je svolán další termín na další demonstraci. A aniž bych se tomu nějak více věnoval, tak to potenciál nárůstu má. A to snad ani ne proto, že to, co tam demonstranti říkají, by bylo přitažlivé. Ale zdá se, že vláda ve svých pokusech udělat něco s rozpočty financí státu, které nerozvrátili lidé, ale politici, a popřením se z pohledu předvolebního boje i popřením se z pohledu programového prohlášení, tak to vše lidé berou jako podvod na voličích. Potenciál, aby demonstrace narůstaly, tu je, a to především z pohledu toho, že vláda se rozhodla činit v rozporu s tím, co slibovala, a v rozporu s tím, jak se žije obyčejným lidem,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ řekl na začátku protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo. Podle něj kabinet »kašle na sociální dialog«, ministři na jednání tripartity vždy nechodí a vypouštějí testovací balonky k reformním návrhům. „Počínaje dneškem se začínáme hlasitě ozývat a říkáme takovému dialogu ne. Chceme, aby vláda plnila své sliby, které slíbila před volbami,“ řekl šéf svazu. Vládu označil za asociální.

Odboráři vyzvali kabinet, aby začal s politiky všech stran, s odbory a zaměstnavateli diskutovat o »možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace«. Předáci požadují dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to asi 400.000 lidí. Odbory žádají, aby se kabinet »zdržel strašení a přestal vypouštět balonky«. Vláda podle nich musí přijmout »spravedlivou daňovou reformu« bez dopadu na seniory, rodiny či chudé. Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog. „Je to šest požadavků, které požadujeme splnit, jinak vyzýváme vládu k odstoupení,“ řekl místopředseda svazu KOVO Ivo Kužel.

Ministr práce Marian Jurečka (43) minulý týden řekl, že návrh zákona s dřívějšími důchody pro náročné profese předloží ve druhém pololetí a s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. Odbory se obávají i rušení pracovních míst kvůli emisní normě Euro 7, podle níž by od roku 2035 neměl být možný prodej nových benzinových a naftových aut. Spalovací motory by se dál mohly využívat, ale se syntetickými palivy.

Před sídlem vlády byly podle pořadatelů více než 2000 lidí. Další přicházeli. Podle policistů dorazilo několik tisíc účastníků. Odboráři měli s sebou kromě vlajek svých svazů také trumpety, řehtačky, píšťalky či bubny. Vybavili se cedulemi proti normě Euro 7 či transparenty s odmítnutím důchodu v 68 letech. Kousek od pódia stála skupina komunistů s rudými vlajkami. Vidět bylo i velké množství národních vlajek. Vedle odborářů na pódiu vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala, předseda ČSSD Michal Šmarda či šéfka komunistů Kateřina Konečná. Mluvili o minimální penzi, inflaci či cenách potravin. Kritizovali vládu. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš vyzýval k dalším protivládním protestům. „Prosím, zorganizujte to, my vás podpoříme… A to my chceme bojovat s vámi proti nim (proti vládě). Vy odboráři to máte v rukou. Pokud se zorganizujete všichni a každý ukecá někoho, aby přišel, tak potom ta Letná,“ uvedl Babiš. Na místě byli podle pořadatelů i zástupci Přísahy, strany Levice či hnutí Budoucnosti. V davu se podle zpravodaje ČTK objevil i šéf PRO Jindřich Rajchl.

Své kolegy z KOVO přijeli podpořit odboráři z automobilky Škoda z Mladé Boleslavi. Před sídlem vlády byli také zástupci svazů veřejné sféry. „Přišli jsme vyjádřit podporu. Týká se to i nás, hlavně našich dětí,“ řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková. Rozčarování naopak neskrývali někteří odboráři z veřejného sektoru.

Někteří účastníci se nevyvarovali vulgarismů. Na velké plachtě nedaleko pódia stálo: „Česká vládo, pokud s námi nechceš jednat, táhni do p*dele„. Na podomácky vyrobeném transparentu zas bylo: „Nejsme ve válce, jsme v p*deli„.

X X X

FAKULTNÍ  SENÁT  ODMÍTL  ODVOLAT  DĚKANA  ŠEVČÍKA  Z  VŠE  V  PRAZE

Fakultní senát odmítl odvolat Ševčíka. Hraje jeho advokáta, kritizuje rektor

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík stanul ve středu před fakultním akademickým senátem. Ten znovu projednával jeho odvolání kvůli nevhodnému chování na veřejnosti, včetně účasti na březnové protivládní demonstraci. Pro odvolání se však vyslovili pouze dva senátoři, a Ševčík tak ve funkci zůstane. Odvolání požaduje rektor VŠE Petr Dvořák i někteří studenti.

 „Teď budu postupovat tak, jak jsem dříve vyhlásil. Když mi Akademický senát VŠE odvolání odsouhlasí, Ševčíka odvolám,“ řekl rektor Dvořák po jednání fakultního senátu, který se Ševčíka zastal. Pro odvolání Ševčíka byly dva senátoři, proti šest. Jeden se pak hlasování zdržel.

Dvořák doplnil, že odvolat Ševčíka činí s podporou ostatních fakult i školy. „Toho rozhodnutí činím podle nejlepšího vědomí a svědomí a považuji ho za správné,“ doplnil také.

Znovu opakoval, že se nejedná o omezování svobod nebo akademický názorů. „Nechci bránit ani pedagogickému působení pana děkana na půdě VŠE. Z mého pohledu je tam problém hlavně manažerský,“ vysvětlil. Dochází podle něj také k politizaci situace, která je pouze vnitřní záležitostí školy.

Na úvod předcházejícího jednání fakultního senátu rektor Dvořák také zopakoval, že dospěl k závěru, že děkan Ševčík poškozuje dobré jméno školy, a proto ho vyzval, aby ze své funkce odstoupil.

 Neodstoupím, zopakoval Ševčík

To však Ševčík neakceptoval. Na zasedání zopakoval, že odstoupit nehodlá. „Stejně jako jsem neviděl důvod k odstoupení, ke kterému jsem byl vyzýván, tak nevidím důvod pro to, abyste mě odvolali v souvislosti s tím, jak to prezentoval pan rektor,“ hájil se s tím, že první návrh na odvolání přišel po demonstraci na Václavském náměstí. Trval na tom, že se ničeho, co uvedla média, nedopustil.

Zdůraznil, že odstoupil z pozice ekonomického poradce Trikolory a vyhověl i dalším požadavkům, které na něj po jmenování do pozice rektor Dvořák měl. „Přestal jsem vystupovat na demonstracích. Vystoupil jsem dvakrát na dvou zcela legálních demonstracích, a to ve svém volnu. V rámci odborných, zdůrazňuji, odborných bloků,“ popsal. Toto působení však na žádost rektora měl ukončit a také se několikrát omluvit za své výroky, které popsal jako příliš expresivní nebo ironické.

Doplnil, že rektorovi poskytl nahrávky, které dokazují, že se na demonstraci ničeho nedopustil. „Nikam jsem se nedobýval, žádnou vlajku jsem nestrhával. Jsem proti jakémukoli násilí, a tohle bych nikdy neudělal,“ zdůraznil ve své řeči. Rektorovi vytýkal, že nevzal v úvahu důkazy, které předložil o své nevině.

Ševčíka se zastal člen senátu a vedoucí Katedry práva VŠE Jan Vondráček. „Vedení se vydalo cestou perzekuce,“ kritizoval. Je také přesvědčen, že Ševčík na demonstraci pomáhal zraněnému člověku. Pro Ševčíkovo odvolání podle něj nejsou dostatečné důvody. Zároveň míní, že není možné odvolat děkana, aniž by současně nedošlo k bránění svobody slova, svobody shromažďování a diskriminaci. „A to není jen obhajoba pana Ševčíka,“ vysvětlil.

Jednání akademického senátu k odvolání děkana Miroslava Ševčíka. Zleva Marek Koten, Ján Pavlík, Jan Vondráček, Petr Dvořák a Zdenka Vostrovská (5.dubna 2023)

Demonstrace na Václavském náměstí byla poslední kapka

Rektor Dvořák jakoukoli snahu o perzekuci odmítl. Na úvod své řeči vysvětlil, že výzva kterou předložil, není pouze reakcí na veřejná vystoupení děkana Ševčíka. Demonstrace 11. března na Václavském náměstí podle něj byla pouhým vyvrcholením dlouhodobé nespokojenosti s děkanem. „Nejde o žádné omezování akademických svobod. Sám jsem se pana děkana zastával, byť jsem s ním v řadě případů nesouhlasil,“ řekl.

S kritickým názorem na Ševčíka podle svých slov také není sám. „Stojí za mnou i škola. Toto rozhodnutí dělám s podporou ostatních fakult. Věřím tomu, že stejný pohled na věc mají zaměstnanci, ale také studenti,“ zdůraznil s tím, že podobné názory vnímá také mimo školu i jinde.

Totéž potvrdila studentská senátorka Petra Hrabová. „Spoustu studentů situace trápí. Bojí a stydí se říci, že jsou studenti naší fakulty. To mi přijde absurdní. Jako studentská senátorka se studenty mluvím, a toto tam zaznívá nejvíc,“ uvedla.

Rektor Dvořák také doplnil, že Ševčík polarizuje společnost, čímž narážel na spektrum jeho podporovatelů z určitých politických směrů, a to označil jako jednu z věcí, co škole škodí.

Fakultní senát se podle něj vžil do role Ševčíkova obhájce. „Mám ten dojem, protože se mi z opakovaných návštěv zdá, že obhajujete něco, co byste sami nedokázali říci, nebo udělat. Chcete hájit děkana za každou cenu, ale jste zástupci fakulty a primárně musíte hájit její zájmy,“ apeloval na ně.

Být na demonstraci je Ševčíkovo právo

Vondráček řekl, že je přesvědčený o tom, že ve výkonné funkci, která je komplikovaná, patří také to, že bude vykonávaná v souladu s akademickými hodnotami i právem. „Akademická půda není vytržená z práv a povinností. Pan rektor se mýlí. Abych byl upřímný, myslím si, že se mýlí i vedení VŠE,“ zastal se Ševčíka.

Všechny události poslední doby podle něj jsou pouze o demonstraci na Václavském náměstí. „Předtím jsme tu žádný návrh na odvolání pana děkana neměli. A nestalo se vůbec nic, proč by měl být pan Ševčík odvolán. Byl na, podotýkám, povolené demonstraci. Ať na to má kdokoli jakýkoli názor, jako děkan na to má právo.“ Vondráček dodal, že Ševčík na demonstraci nevystupoval. Zdůraznil, že mimo jiné i proto, že se to nelíbilo rektorovi Dvořákovi.

Podle studentského senátora Marka Kotena je správně, že je škola názorově pestrá. „Spoustu studentů nesouhlasí, spoustu to nezajímá, spoustu se zase bojí říct, že je s panem děkanem,“ nastínil.

Ševčík na své nevině trvá

Rektor už dříve avizoval, že pokud by akademický senát národohospodářské fakulty děkana neodvolal, chce využít své pravomoci navrhnout Ševčíkovo odvolání. Podle vysokoškolského zákona může rektor děkana odvolat pouze se souhlasem akademického senátu celé VŠE.

Ševčík opakovaně tvrdí, že u protestu před Národním muzeem v Praze, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, jen pomáhal zraněnému. Dále odmítá, že poškozuje dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor.

Dvořák vyzval Ševčíka kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci v pondělí 13. března. Děkan tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod. Rektor následně oznámil, že pokud Ševčík nerezignuje, tak považuje za nejvhodnější řešení, aby děkana odvolal akademický senát národohospodářské fakulty.

V případě, že tak neučiní, využije rektor své pravomoci iniciovat jeho odvolání. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy. Podle mluvčí VŠE Věry Koukalové bude zasedání celouniverzitního akademického senátu svoláno až v závislosti na výsledku dnešního jednání akademického senátu fakulty.

Server Seznam Zprávy minulý týden zveřejnil usnesení akademického senátu fakulty z minulého týdne, pro které per rollam, tedy na dálku, hlasovalo šest členů akademického senátu fakulty, dva byli proti a jeden se zdržel. Senátoři v usnesení konstatovali, že mediální interpretace událostí, které se staly po skončení protivládní demonstrace 11. března na Václavském náměstí, nepřispívají k udržení dobrého jména VŠE.

Děkanovo chování ale označili za lidsky správné a pochopitelné. Důvody uvedené rektorem pro odvolání děkana nepovažují za dostatečné, a s koncem Ševčíka ve vedení fakulty proto nesouhlasí.

 Kritika provázela i Ševčíkovo zvolení děkanem

Ekonoma a politika Miroslava Ševčíka, který byl expertem hnutí Trikolora, zvolil akademický senát znovu děkanem národohospodářské fakulty jednomyslně vloni v dubnu, navzdory dlouhodobé kritice jeho vystupování. Rektor Dvořák jmenoval Ševčíka v polovině června, funkce se ujal na začátku července. Média při jeho zvolení poukázala na některé jeho kontroverzní výroky.

Například o cestě premiéra Petra Fialy za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vloni v březnu po začátku ruské invaze na Ukrajinu do Rusy obléhaného Kyjeva Ševčík v CNN Prima News prohlásil, že šlo o PR akci.

Ševčíka v roli děkana kritizoval například senátor Václav Láska. Ten jej nazval „velkou ostudou celé VŠE“. Vyčetl mu například vydírání studentů VŠE a zlehčování současného chování Ruska na Ukrajině. Ševčík kritiku kolem svého znovuzvolení označil jako „lživou kampaň“. Proti znovuzvolení Ševčíka vznikla i petice.

X X X

Skandál ve Skotsku graduje, manžela expremiérky zatkli kvůli penězům na kampaň

Peter Murrell, manžel bývalé skotské premiérky Nicoly Sturgeonové, byl zatčen a momentálně je v policejní vazbě. Skotská policie ho vyšetřuje v souvislosti s financováním Skotské národní strany (SNP). Policie zasahovala i v domě manželského páru v Glasgowě a v sídle SNP v Edinburghu.

   

Skotská policie sice uvedla pouze to, že v souvislosti s vyšetřováním SNP byl zatčen 58letý muž, podle BBC nebo britské agentury PA jde však o manžela Sturgeonové Petera Murrella.

Ve středu ráno byl vzat do policejní vazby, píše server BBC. Podle něj policisté v rámci vyšetřování prohledali „množství adres“. Policie zasahovala i v domě manželského páru v Glasgowě a v sídle SNP v Edinburghu.

 Policie vyšetřuje, kam se podělo více než 600 000 liber (přes 14 milionů korun), které v roce 2017 vybrala kampaň za skotskou nezávislost. Peníze měly být použity výhradně k tomuto účelu, ale ve stranických výkazech chybí.

Skotský premiér Yousaf později dodal, že zprávy o zatčení manžela Sturgeonové jsou pro stranu náročné, ale odmítl policejní vyšetřování komentovat. „Zprávy z dnešního (středečního) rána jsou výzvou a jsou obtížné,“ připustil Yousaf. „SNP plně spolupracovala s vyšetřovateli a bude tak činit i nadále,“ dodal.

Místopředsedkyně skotské organizace Labouristické strany Jackie Baillieová řekla, že dnešní zatčení je „opravdu znepokojivé“ a vyzvala Sturgeonovou a Yousafa, aby urychleně sdělili, „co vědí a odkdy“.

Murrell minulý měsíc rezignoval na funkci výkonného ředitele SNP, kterou zastával od roku 1999. V roce 2010 se oženil se Sturgeonovou, která byla lídryní SNP a skotskou premiérkou od roku 2014 až do konce minulého měsíce, kdy ji ve funkcích vystřídal Humza Yousaf. Svou rezignaci Sturgeonová ohlásila už v polovině února, kdy řekla, že je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

X X X

GENERÁL  PAVEL  SE  SETKAL  S  CIZÍMI  DIPLOMATY

VELVYSLANCE  RUSKA  SE  BÁL  POZVAT,  I  KDYŽ  DŘÍVE  S  RUSKEM  SPOLUPRACOVAL,  ZROVNA  JAKO  JEHO  OTEC

Pavel se setkal se zahraničními diplomaty, ruského velvyslance nepozval

Role diplomacie je v současných obtížných podmínkách nenahraditelná, řekl ve středu prezident Petr Pavel členům diplomatického sboru. Na ceremoniál nebyl pozván ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij.

Na akci dorazil krátce po začátku ze zahraniční cesty v Bruselu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Jsem rád, že nový prezident navázal na osvědčenou tradici spolupráce s ministerstvem zahraničí. Pro českou diplomacii je rozhodně přínosnější zvát na Hrad na setkání velvyslanců ministra zahraničí než zástupce zemí, které podporují ruskou agresi proti Ukrajině a porušují Chartu OSN,“ uvedl.

Pavel v projevu před velvyslanci uvedl, že diplomacie je jednou z nejstarších profesí na světě, jejíž role je v obtížných podmínkách nenahraditelná. Se slovy o nutnosti komunikace a naslouchání druhým se Pavel odkázal na Madeleine Albrightovou, první ženu v čele americké diplomacie a pražskou rodačku, jež loni zemřela.

Prezident připomněl své zkušenosti z vojenské diplomacie a poznamenal, že byl vždy velmi hrdý na možnost reprezentovat svoji zemi v zahraničí. Po Pavlovi promluvil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který závěrem své řeči předal kytici Pavlově manželce Evě.

Pavel se s každým z velvyslanců krátce pozdravil. Diplomaté k prezidentovi přistupovali na základě délky své služby v Česku. Až ke konci se tak například Pavel pozdravil s novými velvyslanci Spojených států a Británie Bijanem Sabetem a Matthewem Fieldem, kteří své pověřovací listiny předali bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi v polovině února.

Diplomatů a diplomatek dostalo na Pražský hrad pozvání kolem 130, z toho někteří přišli i s manželkami a manžely, shromážděný diplomatický sbor tak zabral značnou část Rothmayerova sálu. Po projevech Pavla a apoštolského nuncia a asi půlhodinovém ceremoniálu se všichni shromáždění už bez přítomnosti novinářů mohli setkat u občerstvení.

Podobné setkání s velvyslanci se zpravidla koná u příležitosti oslav výročí vzniku Československa 28. října. Pavel se nyní rozhodl diplomaty na Hrad pozvat nedlouho po své inauguraci. Stejně se před deseti lety zachoval i jeho předchůdce ve funkci Zeman.

X X X

Berlusconi je na jednotce intenzivní péče, má problémy se srdcem a dýcháním

Bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho ve středu hospitalizovali na jednotce intenzivní péče v milánské nemocnici San Raffaele. Uvádí to tamní média, podle nichž je expremiérův stav stabilizovaný. V téže nemocnici strávil Berlusconi několik dní už minulý týden.

 Podle zpráv médií byl Berlusconi přijat do intenzivní péče ve středu dopoledne kvůli dušnosti a srdečním problémům. Nyní je ve stabilizovaném stavu v nemocnici v San Raffaele v Miláně, kde se specializují na plicní a kardiovaskulární problémy.

Berlusconi strávil v téže nemocnici několik dní už minulý týden, podle agentury ANSA tam podstoupil v nemocnici blíže neupřesněná vyšetření. Po propuštění z nemocnice napsal svým příznivcům na sociální síti pozdrav.

„Děkuji všem, kteří mi v těchto dnech chtěli věnovat myšlenku blízkosti a náklonnosti. Již jsem se vrátil k práci na hlavních tématech těchto dnů, připraven a rozhodnut oddat se, jako vždy, zemi, kterou miluji,“ uvedl Berlusconi.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani potvrdil, že Berlusconi se nachází na jednotce intenzivní péče, „protože se nevyřešil problém s předchozí infekcí“. S bývalým premiérem mluvil po telefonu z Bruselu. Další podrobnosti o Berlusconiho zdravotním stavu neuvedl.

Deník Corriere della Sera či veřejnoprávní televize RAI na základě svých zdrojů mluví o zápalu plic. Nepředpokládá se, že by lékaři ještě dnes (ve středu) vydali oficiální zprávu o Berlusconiho zdravotním stavu.

V nemocnici San Raffaele v Miláně byl Berlusconi hospitalizován i loni v lednu, kdy dostal antibiotika kvůli zánětu močových cest. V roce 2020 se nakazil koronavirem SARS-CoV-2 a skončil v nemocnici s oboustranným zápalem plic. Kvůli následkům covidu-19 byl ale v roce 2021 opakovaně v nemocnici.

V roce 2019 byl operován kvůli neprůchodnosti střeva a v roce 2016 podstoupil vážnou operaci srdce. Už předtím měl několik let kardiostimulátor. Na konci 90. let byl Berlusconi operován kvůli rakovině prostaty.

Berlusconi je lídrem středopravé strany Vzhůru, Itálie, která je od loňského října stranou vládní koalice. On sám ve vládě křeslo nemá, od října je senátorem. Drží také rekord jako nejdéle sloužící poválečný italský premiér, jímž byl devět let (květen 1994-leden 1995, červen 2001-květen 2006, květen 2008-listopad 2011).

Přes zdravotní problémy i pokročilý věk je Berlusconi stále aktivní v politice. Má také o více než půlstoletí mladší partnerku Martu Fascinaovou (33), která je poslankyní za Berlusconiho stranu Vzhůru, Itálie.

Italský soud v polovině února zprostil Berlusconiho obvinění, že podplácel svědky v případu sexuálních večírků. Ty se proslavily pod názvem bunga bunga. Berlusconimu hrozilo až šest let vězení:

X X X

Nejbohatší Češka dá půl miliardy na Kellnerovo onkologické centrum v Motole

Nadace rodiny Kellnerovy (The Kellner Family Foundation) dá 500 milionů korun na vybudování a provoz výzkumného a diagnostického onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol. Ministerstvo zdravotnictví přidá 240 milionů korun na nákup přístrojů a vnitřního vybavení. Součástí dohody je i závazek, že výzkumné centrum bude ve svém názvu užívat jméno Petra Kellnera.

Bude součástí projektu Motolského onkologického centra, které se má vybudovat za 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy financovaného EU. Hotovo má být v březnu 2026.

„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některým typům rakoviny, byla Petrova srdeční věc, které obětoval velmi mnoho,“ řekla Renáta Kellnerová, předsedkyně správní rady Nadace The Kellner Family Foundation a vdova po zakladateli PPF Petru Kellnerovi.

„Do společnosti SOTIO, která se vývoji léčiv proti zhoubným nádorům věnuje už přes 10 let, PPF investovala desítky miliard. Vznik moderního onkologického centra v Praze, v jehož rámci by fungovalo i špičkové vědecké pracoviště, bylo něco, co si Petr velmi přál. Jsem ráda, že můžeme tomuto projektu pomoci, aby se stal realitou,“dodala.

„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví České republiky. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Nadace se podle něj zavazuje, že bude po čtyři roky provoz dotovat 50 miliony korun ročně. „Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty,“ uvedl. Na samotné vybudování centra půjde od nadace 300 milionů. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.

„Rakovina je druhou nejčastější příčinou smrti českých občanů. Každý rok v jejím důsledku zemřou v České republice desítky tisíc lidí. Všichni bohužel máme ve svém okolí někoho, kdo se s touto zákeřnou nemocí setkal. Jsem proto moc rád, že se podařilo dohodnout spolupráci mezi The Kellner Family Foundation, Fakultní nemocnicí v Motole a Ministerstvem zdravotnictví, která přinese 500 milionů korun ze soukromých zdrojů na vybudování a provoz Vědeckého a diagnostického onkologického centra. Je to doposud největší dar soukromého subjektu ve prospěch České republiky. Velmi si ho vážíme. Věřím, že napomůže s léčbou rakoviny a bude i dobrým příkladem pro další spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ uvedl předseda vlády ČR Petr Fiala.

„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některých typům rakoviny byla Petrova srdeční věc,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová. Do společnosti Sotio, která se výzkumu věnuje přes deset let, podle Kellnerové investovala společnost PPF desítky miliard korun.

V Česku je pro léčbu rakoviny síť komplexních onkologických center (KOC) a dvě národní onkologická centra tvořená pracovišti v Praze a Brně. KOC dosud chybí v Karlovarském kraji. Podle Válka se s jeho vznikem počítá a spadat bude pod centrum v Plzni. Nové centrum v Motole bude podle Ludvíka v běžných diagnózách primárně určeno pro Prahu a Středočeský kraj, v těch vzácnějších diagnózách pro celé Česko.

Podle Válka je třeba se soustředit stále více na prevenci vzniku nádorů, které jsou stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, nebo jejich odhalení v době, kdy jsou dobře vyléčitelné. Rozšiřovat chce proto takzvané screeningy, tedy pravidelná preventivní vyšetření osob v rizikovém věku nebo skupině. V současné době jsou zaměřeny na rakovinu prsu, děložního hrdla a tlustého střeva, u současných a bývalých kuřáků navíc na rakovinu plic. Od příštího roku by se měl pilotně spustit i záchyt rakoviny prostaty.

Nadaci The Kellner Family Foundation založili Renáta a Petr Kellnerovi s cílem podporovat především dlouhodobé vzdělávací projekty určené žákům základních škol a jejich učitelům, středoškolákům a vysokoškolákům. Nadace vyhledává a podporuje motivované děti a mladé lidi vyrůstající v podmínkách, které jim ztěžují nebo neumožňují přístup ke kvalitnímu vzdělání. Od roku 2002 do současnosti přispěla rodina Kellnerova prostřednictvím svých nadací společensky prospěšným projektům už 1,8 miliardy korun.

SOTIO Biotech je mezinárodní biotechnologická společnost, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti výzkumu a vývoje nových protinádorových léčiv. Produktové portfolio společnosti zahrnuje také přípravky pro novou generaci nádorových onemocnění.

X X X

Lidé pracující na dohodu mají mít nárok na dovolenou, změny i u home office

Dohodáři, tedy lidé pracující na dohodu o provedení práce, by nově za určitých podmínek měli mít nárok na dovolenou. Počítá s tím změna zákoníku práce, kterou schválila vláda a posoudí ji nyní parlament. Změna zákoníku práce počítá také s úpravou pravidel pro „home office“, tedy práci z domova.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky budou na dovolenou nárok mít lidé pracující na dohodu pro jednoho zaměstnavatele po dobu 28 dnů po sobě, případně budou mít nárok na finanční náhradu místo dovolené.

Lidé, kteří pracují na „home office“, tedy z domova, by od zaměstnavatele mohli dostávat náhradu nákladů. „Definujeme základní parametry práce z domova, aby byly zajištěny i otázky případné úhrady nákladů, které zaměstnanec má,“ uvedl Jurečka.

Paušál za každou hodinu odpracovanou z domova bude dobrovolný, závislý na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Firmy mohou případně setrvat u současné praxe, tedy poskytování prokázaných výdajů. „Záměrem je kompenzovat těm, kdo pracují z domova, náklady za energie, teplo a vodu. Půjde o daňově uznatelnou částku,“ uvedl ministr.

„Je tam i třetí varianta. Může být práce z domova bez úhrady. Jsou tu všechny tři varianty,“ řekl Jurečka. Dohoda o home office bude muset být sjednána písemně .

Rodiče s dětmi do devíti let by pak měli mít nárok na kratší úvazky či práci na dálku. Záměrem totiž je, aby zákoník práce zohlednil individuální potřeby osob pečujících o děti do 9 let, o své blízké anebo těhotných žen.

Pokud požádají o práci z domova nebo na zkrácený úvazek, zaměstnavatel je nově povinen případné nevyhovění takové žádosti písemně odůvodnit.

„Našli jsme dohodu se zaměstnavateli i odbory,“ řekl po jednání vlády ministr Marian Jurečka.

X X X

Lidé pracující na dohodu mají mít nárok na dovolenou, změny i u home office

Dohodáři, tedy lidé pracující na dohodu o provedení práce, by nově za určitých podmínek měli mít nárok na dovolenou. Počítá s tím změna zákoníku práce, kterou schválila vláda a posoudí ji nyní parlament. Změna zákoníku práce počítá také s úpravou pravidel pro „home office“, tedy práci z domova.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky budou na dovolenou nárok mít lidé pracující na dohodu pro jednoho zaměstnavatele po dobu 28 dnů po sobě, případně budou mít nárok na finanční náhradu místo dovolené.

Lidé, kteří pracují na „home office“, tedy z domova, by od zaměstnavatele mohli dostávat náhradu nákladů. „Definujeme základní parametry práce z domova, aby byly zajištěny i otázky případné úhrady nákladů, které zaměstnanec má,“ uvedl Jurečka.

Paušál za každou hodinu odpracovanou z domova bude dobrovolný, závislý na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Firmy mohou případně setrvat u současné praxe, tedy poskytování prokázaných výdajů. „Záměrem je kompenzovat těm, kdo pracují z domova, náklady za energie, teplo a vodu. Půjde o daňově uznatelnou částku,“ uvedl ministr.

„Je tam i třetí varianta. Může být práce z domova bez úhrady. Jsou tu všechny tři varianty,“ řekl Jurečka. Dohoda o home office bude muset být sjednána písemně .

Rodiče s dětmi do devíti let by pak měli mít nárok na kratší úvazky či práci na dálku. Záměrem totiž je, aby zákoník práce zohlednil individuální potřeby osob pečujících o děti do 9 let, o své blízké anebo těhotných žen.

Pokud požádají o práci z domova nebo na zkrácený úvazek, zaměstnavatel je nově povinen případné nevyhovění takové žádosti písemně odůvodnit.

„Našli jsme dohodu se zaměstnavateli i odbory,“ řekl po jednání vlády ministr Marian Jurečka.

X X X

NĚMEC  V  HOSPODĚ  V  ČR:  HITLERA  NA  VÁS,  PRASATA

Hitlera na vás, prasata, hajloval Němec v české hospodě. Zaplatí 30 tisíc

Peněžitý trest ve výši třicet tisíc korun musí zaplatit německý občan, který na konci března v jedné z varnsdorfských restaurací hajloval a urážel přítomné lidi a Čechy obecně. Soud ho zároveň na 24 měsíců vyhostil z České republiky.

„Před obsluhou a nejméně deseti současně přítomnými zákazníky opakovaně vykřikoval nacistický pozdrav Sieg Heil, který doplnil takzvaným hajlováním,“ popsal soudce děčínského okresního soudu Miloš Řízek.

Devětatřicetiletý muž, který byl značně opilý, zároveň v němčině označil Čechy za „česká prasata“. „K tomu přidal pokřik: ‚Hitlera na vás‘,“ uvedl dále Řízek.

Cizinec se podle něj dopustil hned tří trestných činů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob; výtržnictví a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

O trestu soudce rozhodl jen několik desítek hodin po činu díky takzvanému zkrácenému přípravnému řízení. Rozsudek je pravomocný.

X X X

Příliv z Ukrajiny neustává. Do Česka dorazí 2,5 tisíce lidí týdně

V České republice bylo k 1. dubnu 325 742 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Čísla zahrnují jak lidi, kteří si dočasnou ochranu prodloužili, tak ty, co o ni požádali letos. Dvě třetiny běženců tvoří ženy, téměř 30 procent jsou děti.

 Údaje novinářům představila ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. Od počátku ruské invaze vydalo vnitro více než půl milionu dočasných ochran, zanikla asi třetina z nich.

V Praze se nachází téměř 80 tisíc uprchlíků, ve Středočeském kraji je jich skoro 45 tisíc a v Jihomoravském kraji přes 30 tisíc. Nejméně, necelých 10 tisíc, je běženců ve Zlínském kraji. Při přepočtu na obyvatele jsou pak nejvytíženější opět Praha, a dále Plzeňský a Karlovarský kraj. U okresů má nejvíce registrovaných uprchlíků na obyvatele Tachov s 8,2 procenta, Plzeň-město se 7,2 procenta a Cheb s 6,7 procenta.

O prodloužení dočasné ochrany požádalo zhruba 297 tisíc lidí, zbytek z registrovaných běženců přišel do ČR po začátku roku. V průměru nyní podle Novotné přichází do Česka kolem 2,5 tisíce lidí týdně. Novotná upozornila, že i po revizi čísel bude Česká republika patřit mezi státy, které jsou uprchlickou vlnou na počet obyvatel zatížené nejvíce.

Lidé, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí a získali v Česku dočasnou ochranu, si ji mohou prodloužit do konce března příštího roku. Nejprve se museli elektronicky registrovat, což jim zajistilo prodloužení dočasné ochrany do konce září. Díky registraci také lidé získali termín k osobní návštěvě pracoviště ministerstva, kde si dočasnou ochranu prodlouží do konce března. Vízový štítek, který na návštěvě získají, má podle Novotné už zhruba 111 tisíc cizinců, další návštěvy by se mohly uskutečnit asi do dvou měsíců.

Data získaná díky registraci pro prodloužení ochrany bude nyní ministerstvo vnitra dále analyzovat, a to spolu s ministerstvy práce a školství. Při evidenci k prodloužení ochrany se vnitro mimo jiné více zabývalo vztahy mezi uprchlíky. Z dat například vyplývá, že naprostá většina ukrajinských dětí je v ČR se svými zákonnými zástupci, asi v 97 procentech případů jde o rodiče, prarodiče či plnoleté starší sourozence.

Jen minimum dětí má buď nařízeného opatrovníka, nebo se o něj starají jiné osoby – například sourozenci či kamarádi rodičů. Při registraci vnitro od těchto lidí požadovalo prohlášení o tom, že o péči o dítě informovali orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Pokud se uprchlíci nezaregistrovali do minulého pátku, dočasná ochrana jim zanikla. Mohou o ni znovu požádat, musí ale projít stejným procesem jako při první registraci. Stejně jim ochrana zanikne ve chvíli, kdy nepřijdou na pracoviště vnitra pro vyznačení nového vízového štítku.

Dočasnou ochranu je podle nynějších pravidel možné získat nejdéle na tři roky. Podle Novotné se bude další postup řešit na evropské úrovni, první jednání by mohla začít už v červnu.

Většina z lidí, kterým dočasná ochrana skončila, se podle Novotné vrátila na Ukrajinu. Asi pět procent dočasných ochran bylo ukončeno na vlastní žádost, asi 1,5 procenta zaniklo kvůli odchodu člověka do jiného státu EU.

X X X

Padají žaloby, lidé ztratili statisíce. Solární firma se dle expertů přecenila

Solární firmu Malina Group žalují desítky nespokojených zákazníků. Tvrdí, že od nich společnost vybrala zálohy za instalace fotovoltaiky, ale kvůli nedostatku montážních pracovníků nestíhá. A kromě toho i nekomunikuje. Lidé se tak obávají, že přijdou o své statisícové úspory. Česká obchodní inspekce vyzývá, ať se obrátí na soudy. Firma slibuje, že dělá vše pro dodání objednávek. 

„Obrátily se na mě ve věci desítky lidí. V některých případech už padly první žaloby. Vzorec problému je v zásadě jednotný. Společnost vybrala zálohy, dohodla termín plnění díla a přestala komunikovat,“ popsala ve středu redakci iDNES.cz advokátka Kateřina Gabrhelíková. Ta zastupuje část zákazníků, kteří se cítí být poškozeni jednáním firmy Malina Group.

Jedním z těch, kteří si na firmu stěžují, je Lukáš K. Ten svou stížnost v úterý nahlásil na webu sdružení dTest . „Stále nebyla vrácena záloha ve výši 258 203 Kč. Prosím Vás, máme tři děti. Toto je pro nás pomalu existenční částka… Na infolinku se nedá dovolat, na emaily nikdo nereaguje a regionální ředitel pan Kaňok má vypnutý mobil,“ napsal muž. Společnost Malina se k tomuto případu na webu sdružení nevyjádřila.

Že jde až o existenční problémy, do kterých lidi firma dovedla, potvrzuje i advokátka Gabrhelíková. „Klienti ve velké části případů investovali téměř životní úspory do fotovoltaik, aby uspořili na elektřině. Aktuálně nemají ani úspory, ani fotovoltaiky. Škody se pohybují v řádu statisíců,“ shrnula právnička.

Obraťte se na soudy, vyzývá inspekce

Česká obchodní inspekce proto vyzývá, aby se lidé v těchto případech obraceli přímo na soudy. „Mohu spotřebitelům vřele doporučit teď na nic nečekat a spíše se rovnou, a co nejdříve, obrátit prostřednictvím advokáta na soudy, protože se domníváme, že u těchto částek zde není čas na zbyt a další čekaní zde může hrát v neprospěch spotřebitele,“ konstatoval Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí inspekce s tím, že počet stížností, které evidují, nemůže sdělovat.

Podobných stížností kvůli nedodanému zboží, nevrácení zálohy, nedodržení smlouvy a podobně se na recenzních webech objevují desítky. Negativní zkušenosti sdílejí lidé i na sociálních sítích. Některé ze stížností se týkají i rok starých objednávek, které firma stále nedodala.

Samotná společnost však tvrdí, že pracuje na nápravě. „V Malině všechny své síly věnujeme jediné prioritě, a to je dokončit všechny práce a zakázky, které u nás zákazníci mají. Žádné nové objednávky proto nyní nanabíráme,“ uvedl pro iDNES.cz poslední a jediný člen představenstva Maliny Jan Urban. Podle něj firma za poslední tři měsíce dokončila stovky elektráren a práce probíhají každý den.

Advokátka Gabrhelíková dodává, že případy stížností na Malina Group jsou aktuálně v různých fázích. „V některých případech teprve došlo k odstoupení od smluv, někde byly odeslány upomínky či podány první žalobní návrhy. Je otázka, v jaké rychlosti se s k tomu postaví soudy a jestli se společnost bude bránit, či nikoli. Předpokládala bych, že případy se budou řešit v řádu měsíců,“ přibližuje.

Sháníme montážníky, inzeruje Malina

Solární firma Malina Group se potýká s problémy již delší dobu. Zdroj ze solárního byznysu, který si přál zůstat v anonymitě, redakci iDNES.cz sdělil, že firma měla nedostatek pracovníků už vloni na podzim. Některé montážní skupiny přestala firma údajně tehdy platit, a pracovníci proto začali postupně odcházet.

„Už před rokem se objevovaly od konkurenčních firem názory, že je to ‚letadlo‘ a nic nepostaví. To však není pravda, v prvních měsících stavěli opravdu hodně. Nebyl to zlý záměr. Z toho, co říkají pracovníci, byl problém v neschopném managementu, “ popsal redakci anonymní zdroj.

Podle vyjádření Urbana firma nyní prochází strukturálními změnami. „V současné době pracujeme na zásadních změnách v rámci manažerskému týmu, systému vedení a řízení firmy i jednotlivých procesů. Zásadně jsme omezili všechny aktivity, které neslouží k dokončování instalací. Zaměstnance a naše síly jsme přesunuli do regionů a do realizačního centra v Malešicích,“ uvedl Urban.

Poslední inzeráty na montážníky pro firmu se na internetu objevily na konci minulého týdne. Minulý rok v prosinci dokonce společnost hledala vedoucího montážních skupin. Tehdy holding oficiálně tvrdil, že za rok působení dokončil 1 600 instalací a dalších pět tisíc zpracovává. Tolik objednávek však nebylo možné včas zajistit právě kvůli chybějícím pracovníkům.

„Když máte takto velké ambice a byznysplán funguje tak, že kupíte víc a víc nových klientů, tak pokud máte závažnější problémy, už se z nich nedostanete. Jsem velmi skeptický k tomu, že by firmu mohl někdo převzít,“ konstatoval anonymní zdroj. Podle posledního člena představenstva Malina Group Jana Urbana firma nyní shání investory.

„Jednáme současně s několika investory o vstupu do firmy. Chceme tím zrychlit dodávky a instalace směrem k zákazníkům,“ napsal Urban. V blízké době chce dle jeho slov firma představit další kroky.

Přehřátý trh s fotovoltaikou

Problém s firmou zaznamenala i Solární asociace, do níž Malina Group loni vstoupila. „Podle našich informací problémy vychází z vysokého počtu instalací a zákazníků. Nespokojení zákazníci se obracejí i na nás. Z komunikace v minulých týdnech jsme dospěli k závěru, že se vedení firmy situaci snaží nějakým způsobem řešit. Nyní už ale nekomunikují vůbec,“ sdělil redakci iDNES.cz Jan Krčmář, výkonný ředitel asociace, která sdružuje zhruba 600 subjektů.

Krčmář má obavy, že kauza může poškodit pověst fotovoltaik. „Je důležité připomenout, že kdybychom v posledních letech v Česku fotovoltaiky více stavěli, tak by již stovky tisíc lidí na domech panely měly a přehřátému trhu vlivem zvýšeného zájmu při energetické krizi se mohlo předejít. Nemusely by tak ani raketově růst a padat firmy podobného typu,“ shrnul ředitel.

Zájem o obnovitelné zdroje byl loni skutečně rekordní. Minulý rok energetici připojili více než 240 megawattů nových fotovoltaik. Meziročně jde o téměř čtyřnásobný růst. „Je to sice velká, ale pouze jedna z firem. Neznamená to, že samotná technologie je špatná a investice nemá návratnost,“ uzavírá ředitel asociace Krčmář.

X X X

Lyžařská centra v Itálii stojí na rozcestí. Aby přežila, musí se adaptovat

Rostoucí teploty ohrožují lyžařský sektor po celém světě. Zvláště pak trápí italská centra, mnohá z nich jsou totiž v Alpách a Apeninách poměrně nízko položená. Třeba provozovatelé oblíbeného střediska Monte Cimone letos přišli až o 40 procent původně plánovaných příjmů. Až do poloviny ledna se tam totiž vůbec nelyžovalo.

Oblíbené italské lyžařské centrum Monte Cimone doplatilo na důsledky globálního oteplování. Letos se tam vleky nerozjely o vánočních svátcích poprvé za více než čtyřicet let. Nic na tom nezměnil ani fakt, že provozovatelé před sezonou investovali 5 milionů eur (asi 120 milionů korun) do umělého zasněžování. Informovala o tom agentura Reuters.

Nově pořízená děla se tak zatím do velké míry ukázala jako zbytečná. Ještě na počátku ledna tam totiž teploty téměř neklesly do minusových hodnot a právě mrazivé počasí je podmínka pro to, aby se sněžná děla dostala vůbec do provozu.

„Lyžařské vleky byly zavřené, lyžařští instruktoři a další sezonní pracovníci neměli co dělat a přišli jsme celkem o 40 procent příjmů za celou sezonu. Bylo to poprvé za více než čtyřicet let, kdy jsme měli na vánoční svátky zavřeno,“ řekl Luciano Magnani, který je šéfem místního konsorcia provozovatelů lyžařské turistiky.

Podle odhadů je v Itálii asi 90 procent sjezdovek závislých na uměle vytvořených sněhových podmínkách. V Rakousku to je pro porovnání asi 70 procent, ve Švýcarsku pak 50 procent a třeba ve Francii jen 39.

Ekologové umělé zasněžování kritizují

Ekologové ale proti trendu umělému zasněžování v Itálii dlouhodobě bojují. Rostoucí tepoty v Evropě vedou stále častěji k velkým suchům a třeba Itálie si tak nemůže dovolit ztrátu milionů krychlových metrů vody právě kvůli výrobě sněhu. Například ekologická organizace Legambiente odhaduje, že spotřeba ze strany všech italských alpských středisek se bude brzy blížit spotřebě vody příznačné pro milionová města.

Provozovatelé mnohých středisek každopádně stojí před důležitým rozhodnutím. Buď budou v dalších letech s následky globálního oteplování stále bojovat v naději, že jejich počínání změní technologický pokrok, anebo pozmění svůj obchodní model a budou hledat alternativní zdroje příjmů. Většina klimatologů, a dokonce i některé italské banky doporučují, aby se provozovatelé center vydali druhou cestou. Samotná praxe ale zatím vypadá trošku jinak.

„Bez lyžování by horské komunity ztratily svůj ekonomický základ a došlo by k odlivu zdejších obyvatel do ostatních částí zemí,“ uvedla pro agenturu Reuters Valeria Ghezziová, která je šéfkou italského sdružení provozovatelů vleků ANEF.

Lyžování je pro italskou ekonomiku důležité

Italský lyžařský sektor dlouhodobě zaměstnává asi 400 tisíc lidí a stojí za obratem ve výši 11 miliard eur (asi 244 miliard korun). Momentálně je v Itálii v provozu zhruba 200 středisek s alespoň pěti vleky či lanovkami, což ji z celosvětového pohledu řadí na třetí místo hned za USA a Francii. Ročně tamější střediska navštíví třetí největší počet zahraničních turistů. Je tedy v rámci Evropy hned v závěsu za Rakouskem a Francií.

Technologie výroby sněžných děl se neustále vyvíjí. Podle posledních informací dokáže třeba stroj od společnosti TechnoAlpon vyrobit sníh i při deseti stupních Celsia. I tak ale někteří klimatologové i ekonomové říkají, že snaha udržet nízko položená lyžařská střediska v provozu je předurčena k neúspěchu a jen oddaluje nevyhnutelné.

„I když umělý sníh může snížit finanční ztráty v dobách nedostatku toho přírodního, nemůže provozovatele ochránit před dlouhodobými trendy. V této souvislosti je klíčová adaptační strategie postavená na diverzifikaci aktivit i příjmů,“ uvádějí odborníci z Bank of Italy ve své zprávě z prosince loňského roku.

X X X

Favorité české justice na Ústavní soud: Roman Fiala a Robert Fremr

 Nejvíce nominací na ústavního soudce má od krajských soudů někdejší místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Roman Fiala. Dalším v pořadí je místopředseda Vrchního soudu (VS) v Praze Robert Fremr. Vyplývá to z informací, které České justici poskytli předsedkyně a předsedové krajských soudů.

Pokud by měla ústavní soudce vybírat česká justice, pak by na Ústavní soud (ÚS) vyslala Romana Fialu a Roberta Fremra. Právě tito dva soudci získali nejvíce nominací z krajských soudů.

Romana Fialu na ÚS vyslaly jak jeho „domovské“ soudy, tedy Nejvyšší soud (NS) a Krajský soud (KS) v Brně, tak Vrchní soud v Olomouci, KS v Ostravě, KS v Hradci Králové, KS v Praze, KS v Plzni a KS v Českých Budějovicích. Fialu měla podle informací České justice doporučit prezidentovi republiky i Notářská komora.

Roberta Fremra chtějí za ústavního soudce vedle NS, také oba vrchní soudy, KS v Ostravě, Brně, Hradci Králové, Plzni a Českých Budějovicích.

Jediný krajských soud, který nenominoval ani jednoho z těchto dvou soudců, je KS v Ústí nad Labem, který prezidentovi doporučil pouze místopředsedkyni tohoto soudu, bývalou soudkyni Nejvyššího správního soudu (NSS) a čestnou prezidentku Soudcovské unie (SU) Danielu Zemanovou. Tu potom vedle SU nominoval už jen KS v Ostravě, když nominaci odmítla původně preferovaná kandidátka.

Zemanová ovšem patří spolu s bývalým předsedou NSS Josefem Baxou mezi „VIP“ kandidáty, kteří nemuseli čekat na oficiální nominace. Oba již byli na audienci u prezidenta republiky poté, co v březnu měli absolvovat pohovor před konzultačním panelem.

Po dvou nominacích z krajských soudů získali bývalý soudce NS a předseda KS v Praze Ljubomír Drápal (KS v Brně a Hradci Králové) a předseda trestního kolegia NS František Púry (KS v Hradci Králové a Českých Budějovicích), přičemž tyto dva soudce již doporučil prezidentovi republiky také NS. KS v Českých Budějovicích pak podpořil kandidátku z Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou.

Soudce Lubomíra Ptáčka pak nominoval, vedle domovského NS, také KS v Praze. KS v Brně doporučil prezidentovi republiky ještě stávajícího soudce ÚS, čestného prezidenta SU Tomáše Lichovníka a Zdeňka Kapitána, ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

„Byť funkční období ústavního soudce Tomáše Lichovníka skončí až 19.6. 2024, považuji za prospěšné doporučit již nyní tuto velmi výraznou osobnost nejen jihomoravské, ale celé české justice k opětovnému jmenování do této funkce pro případ, že on sám se rozhodne na ni znovu aspirovat,“ napsal k nominaci Lichovníka České justici předseda KS v Brně Milan Čečotka. „Jeho hlas coby ústavního soudce je slyšet a je podepsán pod řadou významných rozhodnutí Ústavního soudu, kde bude nepochybně schopen úspěšně působit i v následujícím funkčním období,“ připojil Čečotka zdůvodnění pro renominaci Lichovníka.

Své doporučení pro výběr ústavních soudců poslala prezidentovi republiky také Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (PF UK). „Fakulta po projednání věci kolegiem děkana a akademickým senátem navrhla nominovat na posty ústavních soudů prof. Hofmannovou, prof. Kühna, prof. Scheue a prof. Wintra,“ napsal České justici děkan PF Radim Boháč. Naopak z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni na Pražský hrad žádná nominace neodešla, neboť se na fakultě podle informací České justice rozhodli na zvoleném nominačním procesu nepodílet.

Svůj výběr v úterý oznámila Česká advokátní komora (ČAK). Ta doporučila prezidentovi republiky advokátky Irenu Schejbalovou, Moniku Novotnou a advokáta Petra Břízu. Představenstvo ČAK pak vyjádřilo politování nad tím, že v konzultačním panelu nejsou zastoupeni adekvátně „odborníci z právní praxe“.

„V této souvislosti je pro nás překvapivé, že několik dnů před termínem k podávání doporučení od oslovených institucí, již byla zveřejněna jména některých favoritů, ale chápeme, že pan prezident zatím žádného kandidáta oficiálně nenominoval. Pevně věříme, že celý proces vedoucí k rozhodnutí prezidenta o jmenování ústavních soudců bude transparentní a nabídne rovné podmínky všem doporučovaným osobnostem,“ uvedl k tomu člen vedení ČAK Lukáš Trojan.

Pochybnosti nad transparentností výběru vyjádřil pro Hospodářské noviny také místopředseda NS Petr Šuk. „„Pokud na začátku deklaruje, že celý proces bude probíhat transparentně a podle jasných pravidel, pak očekávám, že tomu tak bude. Tedy že nejprve budou shromážděny návrhy, o něž Kancelář prezidenta republiky požádala, a z těchto návrhů bude proveden srozumitelný výběr dle předem stanovených kritérií,“ uvedl Petr Šuk. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Derby ve finále poháru. Slavia zvládla prodloužení, Sparta zdolala Budějovice

Ve finále českého fotbalového poháru po jedenadvaceti letech znovu dojde na derby. Slavia sice měla v domácím semifinále namále, na 2:2 srovnala z poslední akce a o postupu rozhodla až v prodloužení, ve kterém skóroval střídající Jurečka. Sparta doma uspěla po brankách Minčeva a Sadílka a snaživé České Budějovice porazila 2:0. Finálový duel se uskuteční ve středu 3. května právě na stadionu na Letné.

 Dramatické vršovické derby v Edenu rozhodl na začátku druhé části prodloužení střídající Jurečka, který se v pokutovém území nejlépe zorientoval po prudkém centru zprava.

V 109. minutě Slavia doma nad Bohemians poprvé v zápase vedla.
Hosté už se viděli ve finále, když necelých deset minut před koncem základní hrací doby Hála z úhlu přehodil brankáře Koláře a na ukazateli skóre se rozsvítil stav 1:2.

Domácí nevěřili vlastním očím.

Vždyť si zejména ve druhém poločase vytvořili obří tlak. Hosté byli rádi za každé přerušení, při kterém mohli aspoň trochu vydechnout. Gólman Jedlička natahoval každou rozehrávku, čímž vytáčel nejen slávistické fanoušky, ale i domácí hráče.

Hráči Slavie se radují z vyrovnání proti Bohemians.

Ti do obrany soupeře bušili, ale dlouho ji nedokázali otevřít. Aktivní byl Zafeiris či Ševčík, nebezpečný třeba Douděra, autor prvního slávistického gólu, jehož další ránu za stavu 1:1 z brankové čáry vykopl obránce Kadlec. Předtím se předvedl Jedlička proti ráně Jurečky a nadvakrát zlikvidoval i šanci Oscara.

Z posledního rohu základní hrací doby, při kterém v pokutovém území útočil už i slávistický brankář Kolář, ale inkasoval od Lingra.

Hrála se sedmá nastavená minuta a vyčerpaní hosté popadali na trávník. Domácí byli v euforii.

Před rozjetým soupeřem je dopředu varoval trenér Trpišovský. Zmínil, že se soupeř doslova vyžívá ve venkovních zápasech, což v Edenu v úvodních minutách i potvrzoval.

Václav Jurečka se raduje z rozhodujícího gólu proti Bohemians.

Průvan v obraně Slavie dělal zejména útočník Prekop, který se během první čtvrthodiny dostal do zakončení hned třikrát – poprvé ho zastavil ofsajdový praporek, podruhé pohotový zákrok Koláře, potřetí už nic.

Přesným obstřelem poslal slovenský fotbalista Bohemians do vedení, zatímco slávisté se strachovali o zraněného obránce Ogbua. Ten se těsně před inkasovaným gólem srazil právě s Prekopem, při nešťastném střetu hlavami dostal ránu do zubů, padl na trávník a při bránění chyběl.

Vyrovnání během deseti minut obstaral Douděra, který se stal slávistickým mužem zápasu. Asistoval totiž u gólu Lingra a po jeho centru padl i vítězný gól v prodloužení.

„Reklama na fotbal se vším všudy, muselo se to líbit i nestrannému divákovi. Oceňuju hru Bohemky, která jen nezalezla a snažila se nám dělat problémy. Ve druhé půli jsme měli místy drtivou převahu, spoustu šancí jsme ale nedali, což nás málem mrzelo. Nakonec nás vysvobodil Lindži, v prodloužení jsme pokračovali v dominanci. Pochvala pro náš tým i soupeře,“ uvedl slávistický asistent Jaroslav Köstl.

„Byli jsme pár sekund od finále, je to pro nás hořké. V prodloužení bylo naší jedinou šancí dotlačit zápas do penalt, ždímali jsme hráče jako hadr. Slavia ukázala, že je velké mužstvo, vyhrála zaslouženě, přesto jsem na nás pyšný,“ pravil kouč poražených Jaroslav Veselý.

X X X

TRIO BENEŠ, TRNKA A JANÍK KRALOVALO V BRNĚ

Úvodní podnik LIQUI MOLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu se konal o víkendu na Masarykově okruhu v Brně. Téměř dvě stovky účastníků naplnily startovní listiny našeho domácího šampionátu, seriálu LIQUI MOLY Maverick Hill Climb Czech a ÖBM Mistrovství Rakouska. V obou závodech se na nejvyšší příčce absolutního pořadí LIQUI MOLY MČR umístil Miloš Beneš, startující za GMS CZECH RACING TEAM.

Tři šampionáty a vysoký počet startujících, to byl hlavní důvod nového, tentokrát dvoudenního formátu prvního „vrchařského“ podniku letošní sezóny. I přes nepříznivé počasí se na přírodním svahu nad „Stadionem“ sešlo hodně diváků, kteří měli možnost sledovat pestrou plejádu uzavřených i otevřených speciálů.

Absolutní pořadí domácího mistrovství bylo stejné v obou závodních dnech. Trio Beneš, Trnka a Janík před sebe nikoho nepustilo. V Kategorii uzavřených vozů byly výsledky obou závodů rovněž shodné. První místo obsadil Marek Rybníček, před Jiřím Mičánkem a Richardem Meixnerem.

Miloš Beneš – GMS CZECH RACING TEAM – Osella FA30. „Během zimní přestávky jsme předělali podlahu a tlumiče, což se projevilo na chování auta. Pochopitelně jsem za dvě první místa rád, ale za extra výkon to nepovažuji. Už před devíti lety jsem tady se slabším motorem zajížděl čas 58 nízkých a později jsem se dokázal dostat i pod 57 vteřin. Petr musel přidat váhu, takže je oproti loňské sezóně o třicet kilo těžší, má ale přibližně o třicet koní větší výkon, a navíc je mu o třicet let méně,“ říká s úsměvem Miloš Beneš a pokračuje: „Uvidíme, jak to bude dál, okruh je skvělý na rozjetí po zimě, ale rozhodovat budou jiné závody.“

Petr Trnka – ACCR CZECH TRNKA RACING – Norma M20 FC. „Pro nás je opět prioritní evropský šampionát a vzhledem k novým předpisům FIA jsme museli auto upravit. Dovažovali jsme a máme také vyšší světlou výšku. Během víkendu jsme se trochu hledali v nastavení tlumičů, které prošly kompletní repasí. Z Brna si odvážíme hodně dat, která využijeme pro přípravu na první evropský podnik ve Francii.“

Marek Rybníček – ACCR LIQUI MOLY CZ – KTM X-Bow. „Víkend nám vyšel nejlépe jak to šlo. Máme dvě vítězství v domácím šampionátu v kategorii uzavřených vozů a k tomu se mi podařilo v obou dnech překonat i několik otevřených vozů a dojet sedmý absolutně. Auto fungovalo, organizace fungovala, počasí neovlivníme, takže za mě to byl vydařený úvod sezóny.“

Dalším podnikem LIQUI MOLY Mistrovství ČR v závodech do vrchu je Zámecký vrch v Náměšti nad Oslavou, který se uskuteční první květnový víkend. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.