Johnson obvinil Berlín, Paríž i Rím. Slovnaft sa ruskej ropy úplne nezriekne

Pred vojnou na Ukrajine všetci váhali. Francúzi neverili, že na Ukrajine bude vojna a Nemci si mysleli, že Kyjev by sa radšej mal čo najskôr vzdať. Trištvrte roka po začatí ruskej invázie to tvrdí britský expremiér Boris Johnson.

Jeden z najhorlivejších zahraničných stúpencov Kyjeva v rozhovore pre CNN pripustil, že súčasný postoj západných krajín, ktoré sa zomkli okolo Ukrajiny, je výrazne odlišný od toho, aký mali pred 24. februárom.

Váhaví spojenci

V predvečer invázie nemeckí predstavitelia pod vedením kancelára Olafa Scholza verili, že ak sa vojna začne, „bude to katastrofa“ a bolo by lepšie, „keby sa všetko rýchlo skončilo a Ukrajina sa zložila“, spomína Johnson, podľa ktorého sa nemeckí kolegovia odvolávali na „všelijaké pádne ekonomické dôvody“. „Považoval som to za katastrofálny prístup, ale chápem, prečo rozmýšľali tak, ako rozmýšľali,“ dodal.

 Paríž podľa Johnsona možnosť invázie vôbec nepripúšťal. „Nepochybujte o tom, že Francúzi to do poslednej chvíle popierali,“ opísal Johnson postoj Elyzejského paláca, ktorého šéf Emmanuel Macron sa pár dní pred vojnou dal v dlhom telefonickom rozhovore s prezidentom Vladimirom Putinom uchlácholiť, že Rusko inváziu nechystá. Macron si vzápätí chybu nepriamo priznal, keď v marci odvolal šéfa francúzskej vojenskej rozviedky, zjavne za to, že ruskú inváziu nepredvídal.

Johnson kritizoval aj reakciu Ríma. Talianska vláda, ktorú vtedy viedol Mario Draghi, podľa bývalého britského premiéra „v určitej fáze jednoducho vyhlásila, že nemôže podporiť pozíciu, ktorú zaujímame, pre obrovskú závislosť od ruských uhľovodíkov“.

 Podľa denníka Washington Post sa americká rozviedka dozvedela o plánoch Putina napadnúť Ukrajinu už minulú jeseň. Biely dom sa mesiace snažil odradiť ruského prezidenta od invázie a zároveň presviedčal európskych lídrov, že hrozba vojny je reálna. Európske krajiny boli vtedy rozdelené do troch táborov. „V západnej Európe bol pohyb ruských vojsk považovaný za prvok diplomacie, v južnej a východnej Európe sa predpokladalo, že Putin sa môže rozhodnúť len pre obmedzenú vojenskú operáciu. Len Británia a pobaltské krajiny brali varovanie USA skutočne vážne,“ napísal nedávno Washington Post.

Johnson pre CNN ocenil, že potom, čo Rusko vo februári spustilo inváziu, sa postoje v celej Európe rýchlo zmenili. „Všetci – Nemci, Francúzi, Taliani, všetci, i Joe Biden – videli, že jednoducho neexistuje žiadna možnosť. Pretože s týmto chlapíkom (Putinom) sa nedalo vyjednávať. To je kľúčový bod,“ povedal expremiér a dodal, že „EÚ si odvtedy počína vo vzťahu voči Rusku bravúrne“. „Po všetkých mojich obavách… vzdávam hold spôsobu, akým EÚ konala. Zjednotili sa. Sankcie boli naozaj tvrdé,“ pokračoval Johnson.

Paríž, Berlín ani Rím na Johnsonovo interview pre CNN nechceli reagovať.

Jediný Churchill?

V exile žijúci ruský politológ Stanislav Belkovskij vidí za vyjadreniami excentrického politika, ktorý po sérii škandálov prišiel v septembri o premiérsky post, jeho príslovečné chválenkárstvo i nové ambície.

Hlavným posolstvom podľa Belkovského bolo: „V Európe bol vo februári 2022 iba jeden Churchill. A to som bol ja – Johnson. Ostatní európski lídri boli pripravení v tej či inej miere kapitulovať pred Ruskom a vzdať sa Ukrajiny,“ napísal na Telegrame politológ.

Vyzdvihovanie vlastných zásluh Johnsona dal Belkovskij do súvislosti s jeho záujmom o post šéfa budúceho fondu na obnovu Ukrajiny, ktorý sa Západ chystá zriadiť podľa vzoru niekdajšieho Marshallovho plánu.

X X X

Čo to spraví s cenami benzínu a nafty?

Ťažiari z Blízkeho východu zo zeme získajú ropu. Prepravné spoločnosti ju za pomoci tankerov transportujú do chorvátskeho prístavu Omišalj na severozápade ostrova Krk a cez ropovod Adria sa dostane až do bratislavskej rafinérie Slovnaft. Tam sa spracuje na pohonné hmoty pre motoristov. Takto by mohla vyzerať budúcnosť bez dominancie ruskej ropy na Slovensku.

Už 5. decembra totiž začne platiť zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie (EÚ). O dva mesiace neskôr sa k tomu pripojí aj zákaz dovozu ropných produktov. Európski lídri sa na embargu dohodli v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine.

Práve zdroje z predaja ropy a plynu Kremeľ využíva na financovanie svojej vojnovej mašinérie. Slovensko pritom patrí k nemalým importérom ruských energetických komodít. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári sme za ruskú ropu zaplatili vyše 700 miliónov eur a za ruský plyn vyše 2,5 miliardy eur, upozorňuje výskumná organizácia s názvom CREA.

 Dôležitou správou pre Slovensko je to, že z embarga bola dočasne vylúčená preprava ropy cez Družbu. Vďaka tomuto ropovodu prúdi surovina z Ruska až do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Pre spomínanú výnimku bude môcť bratislavská rafinéria zásobovať pohonnými hmotami domáci trh a zo začiatku aj susedný český trh. Zachová si tak určitý podiel ruskej ropy vo svojom spracovateľskom mixe. Keďže sa embargo blíži, bude benzín či nafta atakovať na pumpách dve eurá?

Situáciu môže zhoršiť fakt, že Rusko je veľký importér nafty do Európy. Donedávna dodávalo až 50 či 60 percent dovezenej nafty, dnes už iba niečo nad 40 percent. EÚ si bude musieť zabezpečiť státisíce barelov nafty denne, aby nahradila ruské dodávky. Náhradu bude predstavovať nafta zo Spojených štátov, ako aj z krajín východne od Suezu, najmä z Blízkeho východu a Indie. Keďže je embargo za dverami, európski obchodníci sa usilujú čo najviac urýchliť plnenie zásobníkov ruskou naftou.

 Ropovod Adria spája Slovensko s Maďarskom a následne Chorvátskom. Do Chorvátskeho prístavu Omišalj sa tankermi môže dostať napríklad aj ropa z Blízkeho Východu.

Vyskočia ceny na čerpačkách?

Vodiči boli na Slovensku dlho zvyknutí, že nafta bola na čerpacích staniciach lacnejšia než benzín. Z akého dôvodu došlo k otočke, prečo je teraz nafta drahšia? Podpísala sa pod to zmena na ponukovej, ako aj dopytovej stránke. V dôsledku ruskej agresie na Ukrajine začala Európa dovážať menej ropy a nafty z Ruska. Práve ruská ropa má vlastnosti, vďaka ktorým sa z nej ľahšie vyrába nafta. „Ruská ropa sa v Európe začala nahrádzať inými, ľahšími druhmi ropy, z ktorých sa vyrobí menej nafty a, naopak, viac benzínu. To viedlo k poklesu zásob nafty v Európe, ktoré prudko klesli,“ opisuje situáciu na trhu analytik XTB Lukáš Lipovský.

Na strane dopytu došlo zase k tomu, že v časoch energetickej krízy, keď cena elektriny prudko vyskočila, sa nafta začala používať na výrobu elektrickej energie prostredníctvom dieselových agregátov. Takisto sa kvôli vysokým cenám plynu začali využívať vo väčšej miere vykurovacie oleje, ktoré sa vyrábajú z rovnakých zložiek ako nafta. Platí tak pravidlo, že čím sa vyrobí viac vykurovacie olejov, tým menej sa vyrobí nafty.

„Kombinácia nižšieho dovozu nafty z Ruska, nižšej produkcie nafty v Európe a vyššej spotrebe ropných produktov kvôli energetickej kríze, spôsobila to, že ceny nafty sa takmer v celom svete oproti cenám benzínu zvýšili,“ tvrdí pre Pravdu Lukáš Lipovský. Embargo na dovoz ruskej ropy do Európy môže podľa neho spôsobiť nárast cien ropy na svetových burzách, čo môže viesť k nárastu cien pohonných hmôt na našich čerpačkách.

Embargo by mohlo podľa analytika Stanislava Pánisa z J&T banky prispieť k tlakom na rast cien nafty. V momente vstupu embarga do platnosti sa to však podľa neho nemusí okamžite prejaviť. „Ceny ropy totiž za ostatný mesiac klesli rádovo o 15 percent, súčasne prišlo k určitému poklesu rafinančných marží aj v dôsledku teplejšieho počasia, pričom mínusom pre ropu bola veľká vlna koronavírusu v Číne,“ vysvetľuje.

Podľa analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu je pravdepodobné, že zákaz dovozu ruskej ropy do EÚ je už započítaný v jej aktuálnej cene. Pripomína, že zákaz sa týka hlavne prepravy ropy po mori, a teraz sa skôr čaká na zastropovanie cien ruskej ropy. V stredu sa objavili správy, že skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 chce stanoviť cenový strop na ruskú ropu v pásme 65 až 70 amerických dolárov (63,30 až 68,10 eura) za barel (159 litrov). „Pokiaľ Rusi splnia svoju vyhrážku a krajinám, ktoré pristúpia k tomuto kroku, stopnú dodávky potrubiami, môžeme očakávať rast ceny nafty,“ tvrdí pre Pravdu Burda.

Víťazom v tomto spore môže byť podľa neho Čína, ktorá sa snaží využiť situáciu na trhu a nákupy ruskej ropy čiastočne pozastavuje. „Čaká, ako sa vyvinie situácia, pretože pokiaľ bude strop ceny nižší ako je aktuálna cena, ušetrí obrovské peniaze,“ dodáva.

Cena ruskej ropnej zmesi je v súčasnosti ešte stále o skoro 25 dolárov za barel nižšia v porovnaní s cenou severomorskej ropnej zmesi Brent. Aj vďaka tomu slovenskí vodiči mohli tankovať lacnejšie pohonné hmoty. Ak by sa tento cenový rozdiel zachoval aj naďalej, nie je vylúčené, že motoristi budú aj ďalej tankovať lacnejšie v porovnaní so západnými krajinami. Aktuálne vodiči platia na Slovensku približne 1,776 eura za liter a za benzín 1,645 eura za liter.

Slovnaft sa ruskej ropy úplne nezriekne

Slovnaft je exportne zameraná firma, až 62 percent zo svojej produkcie nafty smeruje za hranice. Na český trh ide 27 percent produkcie a na rakúsky trh dodáva 20 percent. Skoro 40 percent produkcie ostáva na domácom, teda slovenskom trhu. Slovnaft vyváža tiež do zahraničia väčšinu benzínu, síry, polymérov a leteckých palív.

Slovnaft spracováva 124-tisíc barelov denne a vyváža svoje produkty do celej strednej Európy. Ak si zachová podiel na slovenskom a českom trhu, v budúcom roku môže spracovávať 60 percent ročného objemu s ruskou ropu. Slovnaft preto v súčasnosti urýchľuje úpravy v rafinérii, aby vedel spracovávať aj iné ropné zmesi.

Petrochemická spoločnosť MOL, pod ktorú Slovnaft patrí, preto pripravuje investície v objeme 200 miliónov eur. „Investície sa sústredia na technologické úpravy v rafinérii i posilnenie prepravných a skladovacích kapacít časti dodávateľského reťazca za účelom možnosti spracovávať viaceré typy rôp a ich zmesí,“ priblížil pre Pravdu hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Ich cieľom je si zachovať obdobný produktový mix a efektivitu, ako majú v súčasnosti. „V Slovnafte sme práve v tomto období otestovali počas niekoľkých dní 100 percent spracovania alternatívnej ropy za účelom potvrdenia našich výpočtov,“ dodáva Molnár.

Inými slovami bratislavská rafinéria sa pripravuje na to, že po roku 2023 bude mať všetku ropu na exporty do zahraničia z iných zdrojov. Ruskú ropu bude aj naďalej nakupovať, ale len do objemu výroby, ktorú predáva na domácom trhu.

Pre ďalší vývoj cien nafty bude podľa Slovnaftu kľúčové, či Európa vie dostatočne nahradiť dovozy tohto produktu z Ruska. Keďže je v produkcii nesebestačná, musí ho dovážať zo zahraničia a vo svete patrí medzi najväčších spotrebiteľov nafty. „Preto bude dôležité, ako sa bude vyvíjať dopyt v období, keď väčšina krajín, ako i firiem sa postupne pripravuje na obdobie recesie, počas ktorej prirodzene klesá dopyt po nafte,“ dodáva Molnár.

Následky embarga

Ak sa na situáciu pozrieme zo širšieho uhľa pohľadu, zákazy pripravené zo strany EÚ budú znamenať, že región bude musieť nahradiť jeden milión barelov ropy a 1,1 milióna barelov ropných produktov denne. Tieto objemy budú chýbať, pretože únia odmietne ruskú ropu a ropné produkty. Odzrkadlí sa to hlavne pri nafte, ktorá je už teraz drahšia ako benzín.

Európa sa čoraz viac obracia na neruských dodávateľov nafty, pretože chce Rusko pripraviť o príjmy z predaja energetických surovín. Deficit ruského štátneho rozpočtu a správy o tom, že mobilizovaní ruskí vojaci si musia kupovať vlastné vojenské vybavenie, jasne ukazujú, že odstrihnutie Ruska od európskych peňazí obmedzujú schopnosť Kremľa pokračovať a eskalovať inváziu. To Moskvu núti hľadať odbytiská inde ako na Západe. Zvyšuje preto vývoz do krajín, ako je napríklad Čína alebo India.

V tejto súvislosti sa objavujú dva problémy. Prvým je, že hľadanie nových kupcov pre Rusko znamenalo, že svoju ropu im ponúka s výraznými zľavami, teda až 30 percent v porovnaní s cenami na medzinárodnom trhu.

Druhým problémom je lodná doprava, čo je skutočnou Achillovou pätou ruských exportérov ropy. Preprava ropy na dlhšie vzdialenosti do Indie alebo Malajzie si vyžaduje väčšiu kapacitu lodí a Rusko nedosiahlo žiadny pokrok vo využívaní mimoeurópskych kapacít. Až polovica ruskej ropy, bez ohľadu na prístav a miesto určenia, sa naďalej prepravuje na lodiach európskeho vlastníctva a 70 percent na lodiach poistených v Európe. Pre Rusko tak bude náročné zbaviť sa závislosti od lodí vlastnených a poistených Európanmi./agentury/

X X X

Najvyšší súd nerozhodne o policajtovi z akcie Judáš. Skončil náhle v nemocnici

Mariánovi Kučerkovi Špecializovaný trestný súd vymeral 11 rokov väzenia. Najvyšší súd mal zajtra rozhodnúť o jeho odvolaní, pre jeho náhlu hospitalizáciu termín pojednávania zrušili.

Poprel, priznal sa, odvolal priznanie. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka od svojho zadržania predviedol všetky postoje, ktoré k obvineniu z prijímania úplatkov mohol zaujať.

Hoci pred súdom to vyzeralo ako viac príbehov tej istej kauzy, Špecializovaný trestný súd napokon rozhodol, že Kučerka je vinný, vymeral mu 11 rokov v miernom väzení a prepadnutie majetku. Najvyšší súd mal zajtra povedať, či s tým súhlasí alebo vidí kauzu inak. Pojednávanie sa však odkladá. Informovala o tom hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

„Predseda senátu Juraj Kliment zrušil termín verejného zasadnutia nariadený na 24. novembra 2022 z dôvodu náhlej hospitalizácie Ing. Mariána K.,“ napísala.

Obžaloba Kučerkovi pripisuje, že za peniaze pomohol príbuznému politika a obchodníkom s palivami. Takýto príbeh pred súdom opísali vypovedajúci svedkovia. Bol o tom, ako expolicajt prijal dva úplatky vo výške desiatok tisíc eur. Raz ich mal zinkasovať za to, že nedôjde k obvineniu príbuzného vtedajšieho ministra Petra Žigu z daňového deliktu. Potom zas za garanciu, že skupina mužov obvinených z daňových podvodov neskončí vo väzbe.

Druhý príbeh stál na tvrdení, že všetky tieto obvinenia „našili“ na Kučerku policajti a prokurátori.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala musel rozhodnúť, ktorý príbeh je podľa neho pravdivý. „Tak ako každý román, aj každý vymyslený príbeh zo strany iných ľudí než spisovateľov musí mať svojho autora,“ vysvetľuje v písomnom rozsudku.

Kučerku zadržali pri akcii Judáš v decembri 2020 spolu námestníkom SIS Borisom Beňom, bývalou dvojkou finančnej správy Danielom Čechom či exprezidentom polície Milanom Lučanským.

Expolicajt Kučerka tvrdí, že už mesiac predtým cítil nátlak zo strany prokurátorov špeciálnej prokuratúry, aby sa k veciam priznal. Prokurátori mali pred ním viesť reči o tom, akým útrapám by čelil vo väzbe, či o vrtuľníku, ktorý pristane na pozemku. No a napokon si mal vypočuť aj varovanie pred hanbou, ktorú ponesie jeho manželka – prokurátorka.

Fico a gestapácke kabáty

„Žiadali odo mňa, aby som vypovedal na vyššie postavené osoby, na mojich nadriadených, a boli veľmi nespokojní, keď som s nimi odmietol spolupracovať,“ tvrdil Kučerka. O údajnom nátlaku spísal dve notárske zápisnice.

V politickom boji potom tieto dokumenty využil šéf Smeru Robert Fico, keď na tlačovej besede prokurátorom Ondrejovi Repovi a Michalovi Šúrekovi chcel posielať gestapácke kabáty.

Istý čas tu bol dokonca aj tretí príbeh, v ktorom sa Marián Kučerka čiastočne priznával a listom ospravedlňoval prokurátorom, ktorých predtým obvinil z nátlaku.

Dokonca prehovoril aj o údajnom úplatku, ktorý mal dostať od vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, čo viedlo nakrátko k jeho obvineniu. Tento príbeh sa však skončil najneskôr vo chvíli, keď Kučerka pred súdom vyhlásil, že je nevinný.

Chvíľu chcel podmienečný trest

Kučerka napokon svoje svedectvo z mája 2021 označil za výsledok zmäteného stavu mysle, „v rámci ktorého sa rozhodol postupovať tak, ako mu neustále naznačovali dozorujúci prokurátor, vyšetrovateľ aj operatívci – teda že sa ku skutkom prizná, hoci ich nespáchal“.

Súdu tvrdil, že v zúfalej situácii to považoval za jediné možné východisko, ako sa čím skôr dostať k svojim deťom.

„Priznal sa len preto, že do poslednej chvíle veril, že s ním prokurátor uzavrie dohodu o vine a treste a uloží mu podmienečný trest odňatia slobody,“ parafrázuje Kučerkove slová v rozsudku Hrubala. Verziu o nátlaku spomínal na súde aj svedok Ján Hazucha, ktorý s Kučerkom na NAKA pracoval. Na postup prokurátorov sa mu mal osobne sťažovať.

Sudca: Príbeh o nátlaku nesedí

Práve posúdenie troch verzií príbehu o úplatkoch si samosudca určil ako základnú výzvu.

Podľa neho sa môže stať, že sa niekto v priebehu trestného stíhania prizná k tomu, čo nespáchal. Buď preto, že „chce mať pokoj“, je v zlej psychickej kondícii, alebo podľahne nátlaku vyšetrujúcich orgánov, ktoré „chcú vykázať úspešný príbeh vyšetrovania postihujúci tie najvyššie miesta“.

Nepravdivé alebo vynútené priznania sú síce výnimočné, nemožno ich však podľa sudcu úplne vylúčiť. Práve preto neustále skúmal, či dôkazy sedia a „či naozaj príbeh, ako ho prezentoval obžalovaný v máji roku 2021, nie je príbehom úplne vymysleným alebo ,vynúteným‘ od úplne nevinného človeka“. Záver je však podľa Hrubalu jednoznačný.

„Tento príbeh z hľadiska podstaty skúmaného takéto znaky ani v náznakoch nevykazuje a podstatné udalosti súvisiace s presunom peňazí prebehli tak, ako ich uvádzajú jednotliví svedkovia,“ konštatuje samosudca, ktorý Kučerku poslal do väzenia na 11 rokov.

Rozsudok ešte nie je právoplatný, Kučerka sa odvolal. Rozhodovať bude Najvyšší súd.

Stojí im to za to?

Sudca Hrubala svoje rozhodnutie podrobne zdôvodnil. Pripomenul, že v tomto prípade viacerí svedkovia opisujú príbehy, kde chýbajú hmatateľné stopy a ak by nezačali sami rozprávať, na ich poklesky by sa zrejme nikdy neprišlo.

Na otázku, prečo by to robili, obhajoba odpovedá jednoznačne – lebo chcú mať výhody.

„V tomto prípade je však nad mieru jasné, že keby nič nepovedali, nič zlé by sa ani o nich nikto nedozvedel. Je teda namieste otázka – stojí im to za to?“ pýta sa sudca. Odpovedá si, že možnosť je aj áno, ak by sa chceli napríklad pomstiť alebo nepravdami zobchodovať zníženie trestu, ktorý im hrozí.

Hrubala riešil v rozsudku aj možnosť, že svedkov na klamstvá niekto nahovoril, či už z pomstychtivosti, alebo z túžby po sláve. Buď by tu teda úradovali „pomstychtivé osoby z úzadia“, ktorých existencia však z ničoho nevyplýva, „alebo premotivovaní policajti, prípadne prokurátori, ktorí vo ,svätom boji proti korupcii‘ – výraz, ktorý použil obžalovaný vo svojom prečítanom vyjadrení – sa neštítia klamstiev a doslova podlých spôsobov usvedčovania nevinných,“ vysvetľuje svoju úvahu sudca.

Absurdná predstava

Podľa sudcu Hrubalu by to v praxi znamenalo, že si tieto „premotivované osoby“ vymysleli príbeh, rozhodli sa ho našiť konkrétnym páchateľom, presvedčili svedkov, aby zhodne vypovedali a usvedčovali pritom aj samých seba. K svojim hriechom by pridali ďalšie, o ktorých sa doteraz nevedelo. No a keďže neexistujú hmatateľné stopy, ani by sa na ne nikdy neprišlo.

Obe spomínané verzie sudca Hrubala zhodil zo stola. „Súd nemusí obzvlášť obsiahlo zdôrazňovať, že teoreticky síce ide o prípustnú, ale v tomto prípade priam o absurdnú predstavu.“

Svoje rozhodnutie opiera o niekoľko bodov. Ak má platiť Kučerkova verzia, že prokurátori tlačili na usvedčovanie čo najvyššie postavených osôb, podľa sudcu to akosi nevychádza. V tomto prípade sa totiž vina zniesla na „obyčajného vyšetrovateľa“. Hoci sa v príbehu spomína aj „politicky výrazne exponovaná osoba“ niekdajšieho ministra Petra Žigu, ten v tomto prípade má len rolu akéhosi vysvetľujúceho lobistu a so samotným úplatkom nemá nič spoločné.

O obchode so spravodlivosťou

Ak by malo dochádzať k obchodu so spravodlivosťou tak, ako to naznačuje obhajoba, výpoveďou napríklad proti Žigovi si svedkovia mohli podľa súdu pomôcť viac, ako keď svedčia v neprospech obyčajného policajta.

Samotnou kapitolou v rozsudku je vývoj Mariána Kučerku. „Nie bez povšimnutia môže ostať fakt, že z prípravného konania existuje výpoveď, v ktorej sa v podstate doznáva – i keď spôsobom, ktorý doslova natíska mnohé otázky, napríklad ako sa dá veriť tomu, že niekto dostane peniaze nie v malých sumách a nevie za čo.“

Ak pripustíme možnosť, že na Kučerku tlačili, prečo sa nepodarilo vložiť mu do úst rovnakú verziu, akú opisujú ostatní aktéri? Pýta sa Hrubala.

Lekárske správy ako dôkaz

„Pokiaľ ide o nátlak či presviedčanie, paradoxne ho vylučuje sám obžalovaný,“ konštatuje Hrubala. Kučerka totiž predložil súdu lekárske správy z väzenskej nemocnice, kde sa liečil počas väzby. Sú z obdobia, keď ešte vinu absolútne odmietal. V diagnózach sa spomínajú aj subjektívne obtiaže tak, ako ich v tom čase lekárom opísal.

Podľa sudcu v nich nič o nátlaku a z neho vyplývajúcich klamstiev nie je. Naopak, v lekárskych správach sa uvádza „… mám sa dlhodobo zle, ťažko sa mi znáša väzba… viete, hlúposť som spravil, teraz budú moje deti a rodina za to trpieť, snažím sa teraz spolupracovať, aby som to teraz čo najlepšie vyriešil“. Hrubala cituja aj ďalšie pasáže, kde si Kučerka vyčíta, čo spôsobil.

„Že manželke, ktorá je svätica, ublížil, je postavená mimo služby. Nevie, prečo takto konal, takto klamal.“ Tu sudca ďalej pripomína aj snahu obhajoby uzavrieť dohodu o vine a treste len desať dní pred začatím hlavného pojednávania.

„Súd – síce si uvedomujúc diskomfort vo väzbe dokonca možno v tomto prípade nad rámec požadovaných obmedzení – neuveril verzii o neprimeranom nátlaku na obvineného.“

Slabé miesto Slobodník

Pokiaľ ide o svedkov, Hrubala sa musel vyrovnať s tým, že v ich výpovediach sú isté rozpory. Konštatoval, že nezrovnalosti sa podarilo logicky zdôvodniť a svedkovia ich vysvetľovanie ustáli.

„Práve vždy rovnaké a vo všetkých detailoch absolútne súladné ,verklíkovanie‘ prežitých udalostí všetkými rovnako je dôvodom na zamyslenie sa, či nejde o výpovede ,naučené‘ a dopredu pripravené.“

Naopak – práve na adresu Kučerku – sudca konštatuje, že vo svojej obhajobe bol priam učebnicovým príkladom účelovosti.

Za slabé miesto považovala obhajoba napríklad výpoveď bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, ktorý sa na Kučerkovu rolu v korupčných prípadoch „rozpamätal“ až časom. Najprv chcel totiž zrejme svojho niekdajšieho podriadeného z celej veci vynechať.

„Až neskôr sa potom rozhodol povedať celú pravdu, nakoľko ,sa zorientoval‘ a rozhodol sa, že jediná možnosť preňho je postupovať čisto len tým, že bude vypovedať pravdivo vo všetkých veciach,“ píše sa v rozsudku o vývoji postoja Bernarda Slobodníka.

V prvom prípade mal Kučerku a jeho šéfa podplácať Norbert Bödör, ktorý čelí obvineniu ako hlava mafie v polícii. Práve on mal zaplatiť za to, že „mladého Žigu“ nebudú stíhať. Aj v tomto prípade čelí Bödör trestnému stíhaniu. Dozorujúci prokurátor očakáva, že prípad bude uzavretý o niekoľko mesiacov, aktuality.sk

X X X

Exprezident finančnej správy Imrecze si našiel pod autom neznámy predmet. Požiadal o policajnú ochranu 

Bývalý šéf finančnej správy spolupracuje s políciou, svedčí proti najvyššie postaveným politikom Smeru aj oligarchom. Pravdepodobne mu niekto pripevnil monitorovacie zariadenie.

 Polícia zasahovala v bratislavskej Petržalke. Spolupracujúci obvinený František Imrecze si našiel pod autom neznámy predmet. Privolaní experti okamžite začali preverovať, či ide o nástražný systém alebo lokalizačné zariadenie.

Podľa našich informácií mal bývalý nominant Smeru magnetom pripevnený predmet pod autom na pomerne viditeľnom mieste. Pôsobí to dojmom, akoby dotyční chceli, aby zariadenie našiel.

Prvé závery hovoria o GPS na monitorovanie polohy. Zariadenie odviezli v špeciálnom kontajneri na pyrotechnickú kontrolu. Predmet čiernej farby bol podľa našich zistení oblepený modrou lepiacou páskou a umiestnený pod rámom auta na strane vodiča. Nasadenie pôsobilo neprofesionálne a amatérsky.

Miesto pri zimnom štadióne v Petržalke je zabezpečené páskou, na mieste je zásahové vozidlo, pyrotechnik, vycvičené psy a množstvo policajtov.

Krátko pred 15. hodinou popoludní jeden z technikov zariadenie spod auta odstránil. Na expertíze by mali zisťovať či išlo o atrapu alebo skutočné zariadenie a na čo všetko slúžilo.

„Uvedená situácia je pre klienta extrémne stresujúca a v tomto štádiu by sme sa neradi akýmkoľvek spôsobom vyjadrovali,“ reagoval advokát Miroslav Ivanovič. Imrecze na odporúčanie obhajcu už požiadal o policajnú ochranu.

„Prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra, viac informácií poskytneme, až keď to situácia dovolí,“ napísala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Exprezident finančnej správy je kľúčovým svedkom v takzvanej kauze Mýtnik. Budúci týždeň má vypovedať na súde v Banskej Bystrici, svedčí o korupcii, o postavení oligarchu Jozefa Brhela v štátnom biznise aj o zneužívaní moci politikmi Smeru, aktuality.sk

X X X

 Rusko vystrelilo 70 rakiet, bez elektriny zostala väčšina odberateľov

Prerušenie dodávok elektriny hlásili v častiach Kyjeva, aj v celej okolitej Kyjevskej oblasti.

Rusko v stredu vypálilo na Ukrajinu približne 70 riadených striel, oznámila ukrajinská armáda. Väčšinu z rakiet zostrelila protivzdušná obrana, najnovší ruský úder na ukrajinskú energetickú infraštruktúru však spôsobil po celej krajine výpadky dodávok elektriny a vody. Dôsledky hlásili aj v susednom Moldavsku. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a AP.

„Odpálených bolo celkovo okolo 70 striel s plochou dráhou letu,“ uviedla ukrajinská armáda s tým, že zostrelila 51 rakiet a päť výbušných dronov.

Ukrajinské ministerstvo energetiky neskôr oznámilo, že „prevažná väčšina odberateľov elektriny bola odpojená“.

Predstavitelia v Kyjeve uviedli, že pri zásahu dvojpodlažnej budovy v metropole prišli o život traja ľudia a deväť ďalších utrpelo zranenia. Podľa starostu Vitalija Klička vypadli dodávky vody v celom meste.

Prerušenie dodávok elektriny hlásili v častiach Kyjeva, v celej okolitej Kyjevskej oblasti, v Charkove na východe, v meste Ľvov na západe i v Černihivskej, Kirovohradskej, Odeskej a Chmeľnyckej oblasti.

Bez elektriny ostala aj väčšina Moldavska

Štátny podnik Enerhoatom oznámil, že po útokoch v rámci núdzových opatrení odpojili od energetickej siete všetky tri jadrové elektrárne na Ukrajine, ktoré sú pod kontrolou Kyjeva. Ministerstvo energetiky informovalo o dočasnom výpadku väčšiny tepelných a vodných elektrární. Energetici pracovali na obnovení dodávok, no vzhľadom na rozsah škôd budú potrebovať čas, zdôraznil rezort.

Bez elektriny zostala aj viac ako polovica Moldavska, ktoré si predvolalo ruského veľvyslanca. V oboch krajinách zaznamenali tiež výpadky internetu.

Rusko podniká rozsiahle raketové a dronové útoky na Ukrajinu od októbra. Cieľom je pred prichádzajúcou zimou najmä energetická infraštruktúra. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred stredajšími údermi uviedol, že ruské útoky už poškodili asi polovicu z nej.

Prvé vlny útokov sa odohrávali skoro ráno a dodávky elektriny sa na mnohých miestach podarilo do večera obnoviť. Stredajší útok, rovnako ako dosiaľ zrejme najväčší úder z minulého týždňa, prišiel popoludní počas krátkych zimných dní, opravy tak musia prebiehať v ťažších podmienkach po zotmení, všíma si AP, aktuality.sk

X X X

Výpovede lekárov: Snaha o dohodu nateraz stroskotala. Vláda ponúka peniaze priamo zdravotníkom

Vláda ponúka lekárom, ale aj ostatným zdravotníkom, ktorí zostanú pracovať v nemocniciach, tisíce eur.

Snaha uzavrieť memorandum s Lekárskym odborovým združením (LOZ) nateraz stroskotala, pretože odborári prišli s ďalšími požiadavkami. Znamenali by dodatočné desiatky miliónov eur. Oznámil to dnes premiér Eduard Heger. A keďže sa LOZ dodnes nevyjadrilo ani k ponuke platov, ktorú im dala vláda, minister financií Igor Matovič hovorí, že táto padá.

Odborári sa mali vyjadriť k platom dnes do 12-tej hodiny, vláda potrebovala vedieť, na čom je, keďže sa blíži kritický deň – deň odchodu stoviek lekárov.

„Aby sme ukázali, že to so zdravotníctvom myslíme dobre a nechceme, aby na to, že odborári neprijali ponuku, doplatili samotní zdravotníci, celý balík peňazí chceme lekárom vyplatiť priamo,“ povedal Matovič.

Vláda lekárom, ale aj všetkým ostatným zdravotníkom, ktorí zostanú pracovať v nemocniciach, ponúka stabilizačný príspevok.

Lekári by ako stabilizačný príspevok dostali 10-tisíc eur, s tým, že atestovaní lekári by navyše za každý rok praxe mali ďalších tisíc eur. Ostatní zdravotníci by dostali 5-tisíc eur.

Matovič hovorí, že urobia všetko preto, aby zmluvy o stabilizačnom príspevku boli od pondelka pripravené, zdravotníci sa o nich môžu informovať na riaditeľstvách nemocníc. Ponuka je obmedzená, zmluvu môžu podpísať do konca novembra.

Príspevok by im bol vyplatený naraz a na tri roky dopredu. Ak by odišli z nemocnice skôr ako o tri roky, alikvotnu čiastku vrátia.

Núdzový stav

V priebehu dnešného dňa sa vláda a odborári nestretli. Rokovania majú pokračovať vo štvrtok. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval, že s nimi budú hovoriť aj o novej ponuke. Zároveň vyhlásil, že aj keby sa memorandum nepodpísalo, rezort bude požiadavky plniť tak či tak.

Ak sa však memorandum s odborármi nepodpíše, resp. nová ponuka vlády nepresvedčí lekárov, aby výpovede stiahli, od decembra nastane v nemocniciach krízová situácia.

Tieto dni preto zasadajú krízové štáby v regiónoch a dnes sa opäť zišiel aj Ústredný krízový štáb. Výsledkom je, že ak sa veci nevyriešia do konca novembra, tak na budúcotýždňovú vládu predloží Lengvarský návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý začne platiť od prvého decembra.

Núdzový stav vláde umožní mobilizovať niektoré subjekty v zdravotníctve a podľa Lengvarského bude chrániť aj zdravotníkov, ktorí ostanú v nemocniciach.

Ďalšie požiadavky LOZ

O čom sú dodatočné požiadavky LOZ?

Odborári predložili v utorok večer na rokovaniach s predstaviteľmi vlády svoj návrh memoranda. Jeho súčasťou sú aj dodatky k pracovným zmluvám – dohoda o zmene pracovnej zmluvy – ktoré by mali podpísať štátne nemocnice s lekármi, ktorí by sa vrátili naspäť, teda stiahli výpovede.

“To čo sa stalo včera večer mi vybilo poistky,” povedal Matovič. Hovorí, že v rámci dodatkov k pracovným zmluvám predložili odborári dalších 10 požiadaviek, medzi nimi skrátenie pracovného času či dodatočný týždeň dovolenky. Celkovo by to podľa Matoviča stálo navyše 70 mil. eur a výpadok práce lekárov počas štyroch pracovných týždňov.

„Ja už dobrý úmysel nevidím,“ povedal Matovič na margo LOZ.

Aktuality.sk majú návrh odborárov k dispozícií. S otázkami sme oslovili predsedu LOZ Petra Visolajského, zatiaľ neodpovedal.

Dodatkami by Lekárske odborové združenie dosiahlo výhody len pre lekárov, ktorí sú vo výpovediach. Od vlády chceli, aby títo lekári mali v pracovných zmluvách zakotvený pracovný čas 37 a pol hodín týždenne, vymedzujú si prácu od pondelku do piatku, navyše 5 dní dovolenky, či vyššie príplatky za pohotovosť a nadčasy.

Napríklad za hodinu neaktívnej pracovnej pohotovosti mimo pracoviska chceli minimálne 60 percent minimálnej hodinovej mzdy a počas víkendu či sviatkov 100 %. V prípade nadčasov žiadali mzdu a mzdové zvýhodnenie minimálne vo výške 35 percent priemernej hodinovej mzdy, a počas víkendov a sviatkov 60 percent. Je to viac ako stanovuje zákonník práce.

Samozrejme, už aj dnes môžu mať lekári takéto percentá a to na základe kolektívnych zmlúv, ak zmluvy majú uzavreté. Percentami uvedenými priamo v pracovných zmluvách, by sa poistili pre prípad, že kolektívne zmluvy nemajú alebo by tie v budúcnosti stratili platnosť.

Návrh memoranda sa celkovo delí na 13 častí. V rámci nich opisujú odborári svoje už doteraz známe požiadavky na adekvátne financovanie nemocníc, na navýšenie počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, či na zabezpečenie lekárskych fakúlt, aby mohli produkovať viac lekárov.

Odborári v memorande žiadajú aj prijatie všetkých lekárov, ktorí dali výpovede. V časti, ktorá sa týka platov LOZ stále trvalo na tom, že za roky praxe chce vyšší koeficient, ako im ponúkala vláda, aktuality.sk

X X X

Ukrajina očakáva „veľmi tvrdú reakciu“ sveta na dnešné nálety, doplnil ukrajinský prezident. Ako k tomu však poznamenala agentúra Reuters, je veľmi nepravdepodobné, že by Bezpečnostná rada v reakcii na výzvu nejaké kroky podnikla. Jej členom je totiž Rusko, ktoré má právo veta.

X X X

 Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit poprel tvrdenie bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, že Berlín najprv chcel, aby sa Ukrajina po spustení invázie vo februári rýchlo vzdala Rusku. Tento postoj malo Nemecko podľa Johnsona z čisto ekonomických dôvodov. Informácie priniesli tlačová agentúra AP a portál britského denníka The Guardian.

Hebestreit povedal novinárom: „Mám chuť prejsť na angličtinu – vravím vám, že to, čo Boris Johnson povedal, je ‚utter nonsense‘, vyložený nezmysel.“

„Dobre vieme, že tento veľmi zábavný expremiér mal vždy svojský vzťah k pravde,“ dodal hovorca. Na obhajobu Nemecka pripomenul aj prejav kancelára Olafa Scholza v nemeckom parlamente 27. februára, teda tri dni po začatí vojny, v ktorom sa ten dôrazne postavil na stranu Ukrajiny.

„Preto si myslím, že fakty hovoria proti podozreniam, ktoré som počul v interview (s Johnsonom),“ vyhlásil Hebestreit.

Televízia CNN Portugal citovala v pondelok 21. novembra Johnsonove slová, že „nemecký postoj bol v jednej fáze (invázie) taký, že môže nastať katastrofa, a preto bude v celej situácii lepšie, ak sa všetko rýchlo skončí a Ukrajina sa prestane brániť“. Podľa televízie Johnson tvrdil, že Nemecko má pre tento postoj „čisto ekonomické dôvody“.

Johnsona v minulosti opakovane obvinili, že počas svojej kariéry novinára, poslanca a neskôr aj premiéra klamal.

X X X

 Rusko verí v „úspech“ svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, ako svoju agresiu Moskva nazýva, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas návštevy Arménska. „O budúcnosti a úspechu špeciálnej operácie niet pochýb,“ povedal Peskov. V arménskej metropole Jerevan prevádza ruského prezidenta Vladimira Putina na stretnutí lídrov Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB).

Peskov sa nevyjadril k uzneseniu Európskeho parlamentu (EP), v ktorom europoslanci označili Rusko v súvislosti s agresiou na Ukrajine za štát podporujúci terorizmus.

Na uznesenie EP však reagovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. „Navrhujem označiť Európsky parlament za sponzora idiotstva,“ napísala v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

X X X

Rusko počas masívnej vlny raketových útokov na ukrajinské obytné budovy a energetickú infraštruktúru len na hlavné mesto Kyjev vypálilo 30 riadených striel, z toho 20 zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana. Oznámil to hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Generál Zalužnyj na sociálnej sieti Telegram napísal, že ukrajinské sily zostrelili 51 zo 67 ruských riadených striel.

Šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko oznámil, že pri ruských útokoch na Ukrajinu v stredu zahynulo sedem ľudí a asi 36 osôb utrpelo zranenia, napísal britský denník The Guardian. Podľa gubernátora Kyjevskej oblasti Olexija Kulebu si tam útoky vyžiadali štyri obete. V samotnom Kyjeve boli zabití najmenej traja ľudia, informoval starosta mesta Vitalij Kličko.

X X X

 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov sa v stredu večer zíde na mimoriadnom zasadaní po tom, ako Rusko podniklo raketové údery proti mestám po celej Ukrajine. Zasadanie sa uskutoční na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Hovorca americkej misie pri OSN uviedol, že USA, Albánsko a Ukrajina požiadali, aby sa na mimoriadnom zasadaní diskutovalo o „dnešných ruských rozsiahlych raketových úderoch, ktoré poškodili kritickú civilnú infraštruktúru po celej Ukrajine“. Informuje o tom web The Guardian./agentury/

X X X

Nemci po proteste podľahli Japoncom. Sedemgólový koncert Španielov

 Futbalisti Nemecka prekvapujúco prehrali v stredajšom prvom zápase E-skupiny na MS v Katare s Japonskom 1:2. V Al Rajáne favoritovi nevyšla záverečná polhodina, keď ich súper uzemnil hernou modernou i dôraznejším zakončením.

 Radosť japonských futbalistov z vyrovnávajúceho gólu proti Nemcom. Ázijský tím skóroval ešte raz.

V druhom stretnutí E-skupiny rozstrieľali Španieli Kostariku 7:0.

Duely druhého kola v tejto vetve sa hrajú v nedeľu, o 11.00 Japonsko s Kostarikou, o 20.00 sa v šlágri dňa stretnú Španieli s Nemcami.

E-skupina – 1. kolo: Nemecko – Japonsko 1:2 (1:0)

 

Nemci pred výkopom reagovali na rozhodnutie FIFA o zákaze kapitánskych pások v dúhových farbách kritikou pri tímovej fotografii. Hráči základnej jedenástky si prekryli ústa pravou rukou.

Ich prevaha bola očakávaná a jasná a keď sa v 8. minúte Japonci len pre ofsajd neujali vedenia, v štatistike mali 5 presných prihrávok k 53 súperovým.

Aj v nasledujúcom priebehu síce Nemci hrozili svojimi plastickými kombináciami, pričom v rozohrávke chybovali a z nízkeho, ale z rýchleho pressingu Japoncov sa udialo niekoľko nebezpečných kontier.

V 20. minúte vyslal spoza šestnástky takmer gólovú bombu Kimmich a nemecký dispečer bol aj strojcom situácie, ktorá viedla k otvoreniu skóre. Presnou polodiagonálou uvoľnil naľavo vo vápne Rauma, po faule brankára nasledovala penalta, ktorú Gündogan presvedčivo premenil.

 V nadstavenom čase Nemci pridali druhý gól, ktorý neplatil pre ofsajd a tak stav 1:0 nezodpovedal ich 81-percentnej prevahe, ozrutnému počtu 444 presných prihrávok a strelám 13:1 (4:0 na bránu).

Chvíľu trvalo, kým to favorit rozpumpoval aj v druhej časti. Kým Japonci zintenzívnili pokusy o protiútoky, Musiala predviedol parádnu individuálnu akciu s tesným zakončením a blízku ku gólu bola aj strela Gündogana.

Keď to začalo v moderne kmitajúcom nemeckom stroji škrípať a súper sa dostal do hry, zrazu sa udiala drsná minútka pred japonským brankárom. Gonda najprv eliminoval zblízka Gnabryho i gólom kričiacu dorážku Hoffmana a v dohrávaní akcie predviedol ďalší rozprávkový zákrok, opäť po Gnabryho strele.

Zápas sa dostal do skvelých otáčok, Neuer fantasticky vyrazil strelu Asana, dorážka Sakaia šla vedľa a potom Japonci v podstate nemeckým spôsobom vyrovnali.

Iskrivú akciu zo stredu na krídlo a odtiaľ na päťku zakončil striedajúci Doan najprv do Neuera, no vzápätí zavesil do siete. Stav 1:1 Nemcov nezobudil a druhým gólom ich po rýchlej akcii a dravom krídelnom prieniku potrestal ďalší striedajúci hráč Asano.

Nemci síce v závere takmer vyrovnali po strele Goretzku, ale predtým mal ďalšie šance víťazný tím, ktorý predviedol skvelý druhý polčas.

Hansi Flick, tréner Nemecka: „Je to brutálne rozčarovanie. Úplne zaslúžene sme viedli 1:0 a potom sme zahodili viacero šancí. Japonsko nás totálne deklasovalo v efektivite. Individuálne chyby, ktoré k tomu viedli, sa nesmú stávať. Musíme však teraz hráčov nastaviť na ďalšie zápasy, lebo keď klesnú na duchu, čaká nás skorý a nepekný návrat do vlasti.

Manuel Neuer, kapitán Nemecka: „Je to obrovské sklamanie, úplne frustrujúce. Ešte ani kátko po zápase som nevedel pochopiť, že sme naozaj prehrali. Že sme si to takto ľahko nechali vziať z rúk.“

Hajime Morijasu, tréner Japonska: „Vedeli sme, že nemôžeme hať len na obranu. Prestavili sme systém a hráči ho hneď pochopili. Oslavujeme tento veľký úspech, ale nie dlho, musíme sa koncentrovať na ďalšie zápasy.“ (zdroj: APA)

Gólostroj Španielov

Futbalisti Španielska triumfovali vo svojom prvom zápase na 22. MS. V Dauhe potvrdili úlohu favoritov a po dominantnom výkone rozstrieľali Kostariku 7:0. Dva góly strelil Ferran Torres, po jednom pridali Dani Olmo, Marco Asensio, Gavi, Carlos Soler a Alvaro Morata.

Gavi sa vo veku 18 rokov a 110 dní stal najmladším strelcom Španielov v histórii MS. Futbalisti „La Roja“ na predchádzajúcom šampionáte v Rusku vypadli v osemfinále po jedenástkovom rozstrele s domácim tímom. Majstri sveta z roku 2010 však začali v Katare vysokým triumfom a sú na čele tabuľky o skóre pred Japonskom.

E-skupina, 1. kolo:

Španielsko – Kostarika 7:0 (3:0)

Španieli začali aktívnejšie, ale šance Daniho Olma a Marca Asensia ostali nevyužité. V 11. minúte si Olmo vymenil loptu s Gavim, spracoval si ju a nedal šancu brankárovi Keylorovi Navasovi. Rovnako aj Asensio prvú šancu nepremenil, no pri druhej už nezaváhal.

Jordi Alba nacentroval zľava a útočník Realu Madrid zvýšil na 2:0. To však nebolo všetko zo strany Španielov v prvom polčase, keďže Alba vybojoval pokutový kop a Ferran Torres ho bez problémov premenil. Futbalisti Kostariky sa potom dostali pred brankára Unaia Simona, no ani z priameho kopu ho neohrozili.

Druhá časť sa začala rovnako ako prvá, keď Španieli dominovali v držaní lopty a nepúšťali súpera k ničomu. V 54. minúte Gavi našiel v šestnástke Torresa, ktorý z otočky prekonal po druhý raz Navasa a zvýšil už na 4:0. Luis Enrique ho však krátko na to vystriedal za Alvara Moratu.

 Útočník Atletica Madrid sa dostal po šiestich minútach od príchodu na ihrisko do šance, no netrafil bránu. V 74. minúte sa však dostal za obranu Kostariky, prihrali do šestnástky a Gavi z voleja upravil na 5:0.

Španieli excelovali a vypracovali si aj ďalšie šance. V 90. minúte Carlos Soler zvýšil na 6:0 a v nadstavenom čase zavŕšil Morata drvivý triumf Španielov.

Gavi, najmladší strelec Španielska na MS: „Nikdy som si to nevedel predstaviť. Viem, že som najmladší hráč v tíme, ale každého rešpektujem. Na ihrisku to je však iné a vydávam zo seba to najlepšie, čo vo mne je.“

Sergio Busquets, kapitán Španielska: „Prišiel som sem s cieľom užiť si to bez ohľadu na to, ako sa to skončí. Očividne som bližšie k tomu, aby to boli moje posledné MS.“

Luis Fernando Suárez, tréner Kostariky: „Neudržali sme sa na lopte tak, ako sme to mali v pláne. Mali sme problém zaznamenať tri alebo štyri úspešné prihrávky za sebou.“ (zdroj: AP, AFP)/agentury/

X X X

Matovič kapituloval pri platoch lekárov. Orbán sníva o Veľkom Maďarsku 

Lekári sa stále s vládou nedohodli na platových požiadavkách. Sú požiadavky primerané? „To nie je otázka primeranosti alebo neprimeranosti, je to otázka ceny práce,“ hovorí v podcaste analytik INESS Martin Vlachynský a dodáva, že „poskytovatelia nemocníc by mali mať dostatočnú finančnú silu na to, aby vedeli reagovať na zmeny na trhu práce, nie aby sa to riešilo na úrovni centrálnej vlády.“

V podcaste budete počuť aj riaditeľku Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníkovú, ktorá priblíži fungovanie nemocnice počas prvých piatich decembrových dní.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyvolal po nedeľnom futbalovom zápase medzinárodny rozruch. Môže za to šál okolo jeho krku, na ktorom bola mapa Veľkého Uhorska, ktorého územie zahŕňa aj Slovensko. Prejav Orbána odsúdili okrem Slovenska aj ďalšie krajiny. K incidentu sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci, ktorých výzvu k Orbánovi inicioval europoslanec Ivan Štefanec. Podľa neho sa snaží Viktor Orbán odviesť pozornosť od svojich problémov, ktoré zažíva Maďarsko v oblasti energetiky, aktuality.sk

X X X

Plán B v Banskej Bystrici: Urgent bude čeliť náporu, pre deti nebude dosť chirurgov

Riaditelia dvoch koncových nemocníc v Banskej Bystrici sa pripravujú na podobný krízový scenár ako počas najsilnejšej pandémie. Plán B pre výpovede lekárov majú zatiaľ na päť dní.

V Banskej Bystrici sa na krízovom štábe zišli zástupcovia nemocníc z kraja, aby pripravili plán B pre prípad, ak sa lekári s vládou nedohodnú a ohlásené výpovede nestiahnu. Najkritickejšia situácia je podľa Martiny Mészáros Bariakovej, prednostky Okresného úradu v Banskej Bystrici, kde k stretnutiu došlo, v troch nemocniciach.

„Najdramatickejšia je v Rooseveltovej nemocnici a v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici a v nemocnici vo Zvolene,“ povedala.

V prvej dalo výpovede 128 lekárov, čo je zhruba tretina, v druhej 48, teda viac ako polovica, a v tretej takmer tridsiatka, čo je menej ako štvrtina. V Brezne chce skončiť jediný lekár, v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Revúcej, Lučenci a Veľkom Krtíši žiadny.

 Plán služieb na prvých päť dní

Plán B pripravili nemocnice v kraji zatiaľ iba na prvých päť decembrových dní. Počíta s obmedzením zdravotnej starostlivosti na akútnu, všetky plánované operácie by sa odložili ako v režime počas pandémie koronavírusu.

„Situácia je dlhodobo neudržateľná. Zdravotný stav ľudí sa totiž prirodzene komplikuje, tlak a emócie budú veľmi silné a my ich budeme musieť spoločne zvládať,“ obrátila sa na vládu aj zástupcov lekárskych odborov ako na rokujúce strany riaditeľka Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta Miriam Lapuníková.

O výnimočnom obmedzení poskytovania zdravotnej starostlivosti iba na neodkladné výkony musí najskôr rozhodnúť krízový štáb rezortu zdravotníctva. Ak by sa strany sporu nedohodli, v Rooseveltovej nemocnici už majú pripravenú komunikáciu s pacientmi o odložení ich operácií. Podľa Lapuníkovej by sa takýto postup dotkol aj transplantácií.

„Samozrejme, pokiaľ nepôjde o akútnu transplantáciu, ako napríklad pri otrave muchotrávkou zelenou,“ priblížila Lapuníková.

Ak by lekári vo výpovediach skutočne prestali slúžiť, radikálna zmena by čakala aj urgent banskobystrickej nemocnice.

„Takýto stav znamená aj posilnenie funkčnosti urgentu, kde bude personál robiť silnú triáž. Nechcem to zľahčovať, ale všetkých pacientov, ktorí prídu napríklad s pretrvávajúcimi bolesťami hrdla alebo problémami pri močení, budeme odkláňať inam,“ naznačila Lapuníková, že podľa očakávaní bude práve urgent čeliť náporu akútnych prípadov a emócie budú vypäté.

Je preto možné, že pacienta z Detvy z kapacitných dôvodov pošlú z Banskej Bystrice do Zvolena a podobne.

Do služieb zrejme nastúpia aj lekári, ktorí už dlhšie neslúžili, presuny a výpožičky personálu, napríklad anestéziológov, medzi nemocnicami zatiaľ krížový štáb neriešil.

Detská nemocnica má problém s chirurgami

Zásadným problémom môže byť starostlivosť o detského pacienta. Z 93 lekárov dalo v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici výpoveď 48. Aj tu by v prípade plánu B vedeli poskytovať iba akútnu zdravotnú starostlivosť, aj to v obmedzenej miere.

„Vieme zabezpečiť fungovanie akútnej zdravotnej starostlivosti zo strany kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny alebo pediatrického urgentu, problémom sú chirurgické disciplíny,“ potvrdil riaditeľ detskej nemocnice Juraj Gallo.

Na Slovensku sú pritom len štyri koncové zariadenia tohto typu, okrem Banskej Bystrice v Bratislave, Košiciach a Martine. „Budeme zrejme potrebovať aj ich pomoc,“ naznačil Gallo.

Postup ich vzájomnej výpomoci musí určiť ministerstvo zdravotníctva, keďže aj v iných nemocniciach čelia výpovediam lekárskeho personálu.

S nemocnicami v Banskobystrickom kraji, ktoré sú nižšie v reťazci, budú úzko spolupracovať a komunikovať s nimi. „Ak budú mať takého detského pacienta, ktorého zvládnuť nevedia, budeme komunikovať, o akého pacienta ide a kam ho najlepšie smerovať,“ naznačil.

Ak sa lekári s vládou nedohodnú, ďalšie stretnutie krízového štábu sa v Banskej Bystrici uskutoční budúci utorok, aktuality.sk

X X X

Ďalšia nepríjemná správa pre Cristiana Ronalda. Ak sa vráti do Anglicka, tak ho neminie trest

 Ak si nájde nový klub a bude v Anglicku, tak si po konci MS vo futbale 2022 v Katare nezahrá dve stretnutia. Musí však zaplatiť nemalú pokutu. Cristiano Ronaldo sa dozvedel o treste, ktorý dostal od Anglickej futbalovej federácie (The FA) za svoj emocionálny „výbuch” po prehre z apríla.

 Okolo portugalskej futbalovej superhviezdy je toho v posledných dňoch poriadne veľa. Po kontroverznom 90-minútovom rozhovore pre britského novinára Piersa Morgana, ktorý ho napokon stál angažmán v Manchestri United, sa Cristiano Ronaldo dozvedel o ďalšej nepríjemnej, ale očakávanej správe z Anglicka.

The FA mu totiž udelila trest za previnenie, ktorého sa dopustil ešte v apríli tohto roku, keď s Manchestrom United prehral na pôde Evertonu tesne 0:1. Keď Cristiano Ronaldo po konečnom hvizde schádzal z ihriska a mieril do hráčskeho tunela, tak od nervov šľahol malému chlapcovi po mobilnom telefóne, ktorý sa po náraze o zem rozbil.

Hviezdny 37-ročný Portugalčan sa za svoj skutok ospravedlnil a rodina malého chlapca ospravedlnenie prijala. Cristiano Ronaldo napriek tomu trestu neušiel a podľa oficiálneho stanoviska Anglickej futbalovej federácie musí zaplatiť pokutu vo výške 50-tisíc libier a v lige ho čaká stopka na dve stretnutia.

Je však otázne, či kapitán portugalskej reprezentácie bude mať vôbec nejaký dištanc, keďže jeho kontrakt s Manchestrom United je po vzájomnej dohode už minulosťou.

V prípade, že by sa päťnásobný držiteľ Ballon d’Or objavil po MS 2022 v Katare v drese londýnskej Chelsea FC alebo Newcastlu United, teda kluboch, s ktorými je najnovšie spájaný, musel by si udelený trest odpykať. Kde však povedú jeho ďalšie kroky, je nateraz otázne, aktuality.sk

X X X

 Princezná z Walesu zažila toto oficiálne po prvýkrát! Kate zažiarila v dokonalých šatách, vzdala hold aj princeznej Diane

Princ a princezná z Walesu spolu s kráľom Charlesom III. a Camillou, kráľovnou manželkou, hostili v Londýne prezidenta Cyrila Ramaphosu z Južnej Afriky. Išlo vôbec o prvú štátnu návštevu od septembrovej smrti kráľovnej Alžbety II.

Prvá oficiálna návšteva

Juhoafrického prezidenta a jeho manželku oficiálne privítal princ William s manželkou Kate v hoteli v centre Londýna, čím zahájili jeho dvojdňovú návštevu. Spoločne ho následne odprevadili na priestranstve Horse Guards Parade pri Downing Street, kde ich privítal kráľ Charles III. a jeho manželka Camilla. Všetko sa koná v tradičnom formáte zavedenom ešte za vlády zosnulej kráľovnej Alžbety II. a ide vôbec o prvú návštevu, ktorú Charles prijal v roli britského kráľa. Večer príchod prezidenta z Južnej Afriky patrične oslávili štátnym banketom.

Kate vsadila na kráľovskú farbu

Na slávnostné privítanie pred Buckinghamským palácom si Kate Middleton obliekla burgundové kabátové šaty od Emile Wickstead, ktoré doplnila klobúčikom Jane Taylor v rovnakom odtieni a kabelku Mulberry. Okrem toho si vzala perlové náušnice, ktoré kedysi patrili zosnulej princeznej Diane a brošňu, ktorá je v kráľovskej rodine už desaťročia. Kráľovná matka tento špeciálny kúsok darovala Diane pri zásnubách s Charlesom.

Princ William a Catherine, princezná z Walesu čakajú na prezidenta Juhoafrickej republiky Cyrila Ramaphosu na uvítacom ceremoniáli v Horse Guards 22. novembra 2022 v Londýne v Anglicku. Leon NealZdroj: reuters

O tejto farbe nám dvorný návrhár našej prezidentky Boris Hanečka prezradil, že ido o farbu šľachty:

Kate vyzerala ako princezná

Večer sa mladý pár pripojil k ostatným členom britskej kráľovskej rodiny, aby návštevu prezidenta z Južnej Afriky patrične oslávili štátnym banketom. Bolo to prvé veľké oficiálne podujatie, na ktorom sa Kate zhostila svojej role už ako princezná z Walesu.

Medzi prítomných predstúpila v priam kráľovsky pôsobiacich bielych šatách od Jenny Packham so zvýraznenými ramenami a rozstrihnutými rukávmi siahajúcimi až po zem. Šaty boli zdobené trblietavými korálkami a Kate ich doplnila clutch kabelkou do ruky od Alexandra McQueena a lodičkami Gianvito Rossi. Vo vyčesaných vlasoch a decentom makeupe pôsobila naozaj elegantne.

Ikonická Tiara opäť v centre pozornosti

Hlavu jej zdobil diadém preslávený ako Lover’s Knot Tiara, ktorý predtým nesmierne rada nosila aj princezná Diana. Korunka bola pôvodne objednaná v roku 1913 pre kráľovnú Mary a bola vyrobená z diamantov a 19 visiacich perál vsadených do striebra a zlata. Tá ju neskôr posunula svojej dcére, kráľovnej Alžbete II., ktorá ju pravidelne požičiavala Diane.

Fotografia z roku 1989, keď ju mala na hlave v kombinácii s perlami posiatymi šatami, je dodnes jeden z jej najikonickejších módnych momentov. Keď sa Kate Middleton v roku 2011, už po Dianinej smrti, vydala za princa Williama, kráľovná Alžbeta II. ju posunula jej.

Pocta zosnulej kráľovnej Alžbete II.

Okrem diadému mala princezná z Walesu na zápästí perlový náramok patriaci zosnulej kráľovnej. Na šatách mala pripnutý odznak Kráľovského viktoriánskeho rádu, ktorý jej bol udelený ešte ako vojvodkyni z Cambridge v roku 2019 „za zásluhy panovníčke“ a tiež žltý kráľovský rodový rád Alžbety II., ktorý sa udeľuje členkám britskej monarchie.

Slávnostného banketu sa zúčastnili aj kráľ Charles III. a jeho manželka Camilla, gróf a grófka z Wessexu a tí najvyšší politickí a štátni činitelia z oboch krajín. Ide o prvú štátnu návštevu svetového lídra v Spojenom kráľovstve od roku 2019, keď krajinu navštívil bývalý americký prezident Donald Trump so svojou manželkou Melániou. Pozrite si viac záberov kráľovskej rodiny v našej fotogalérii, Kate vyzeralo skutočne dokonale:

X X X

 MS vo futbale 2022: Favorit sa potrápil. Belgicko tesne zdolalo vzdorujúcu Kanadu

 Belgickí futbalisti zvládli svoj prvý zápas na 22. majstrovstvách sveta. V stredajšom stretnutí F-skupiny v Al Rajáne zdolali Kanadu 1:0. Alphonso Davies z Bayernu Mníchov mohol zámorský tím v 10. min poslať z jedenástky do vedenia, no nepresadil sa. V 44. minúte tak rozhodol Michy Batshuayi.

 Kanaďania postúpili na MS iba druhýkrát v histórii a premiérovo od roku 1986. V Mexiku pri svojej prvej účasti prehrali všetky tri zápasy, postupne proti Francúzsku, Maďarsku a Sovietskemu zväzu. Zámorský tím nestrelil ani jeden gól a túto štatistku zatiaľ nezmenil ani na tohtoročnom šampionáte. Belgičania naopak obhajujú v Katare tretie miesto z Ruska a úspešne vstúpili do turnaja aj pri Perzskom zálive, keď tesne zdolali Kanadu a patrí im prvé miesto v skupine.

Stretnutia druhého kola v tejto skupine sa hrajú v nedeľu, Belgičania sa stretnú s Marokom (14.00 h) a Chorváti nastúpia proti Kanade (17.00 h).

F-skupina:

BELGICKO – KANADA 1:0 (1:0)

Gól: 44. Batshuayi. ŽK: Carrasco, Meunier, Onana – Davies, Johnston. Rozhodovali: Sikazwe (Zamb.) – Dos Santos (Angola), Marrengula (Moz.), 40.432 divákov.

Kanaďania boli v úvode zápasu aktívnejší a dostali sa do niekoľkých šancí, najväčšiu mali v 10. minúte. Junior Hoilett rozohral rohový kop, lopta sa dostala k Tajonovi Buchananovi, no jeho strelu zblokoval rukou Yannick Carrasco. Hra síce potom pokračovala, ale rozhodca ju po chvíli prerušil, keďže dostal informáciu od VARu a išiel sa pozrieť na videozáznam. Po jeho preskúmaní rozhodol o pokutovom kope pre Kanadu, no Alphonso Davies z Bayernu Mníchov nedokázal prekonať Thibauta Courtoisa. V 23. minúte zahrozili aj Belgičania. Eden Hazard prenikol do šestnástky, prihral Yourimu Tielemansovi, ktorý našiel ešte Michy Batshuayiho, ale ten trafil len brániaceho Kamala Millera. Kanaďania pokračovali v aktívnej hre, ale v prvom polčase sa nakoniec tešili z gólu Belgičania. Toby Alderweireld predviedol dlhý odkop za obranu súpera a Batshuayi nedal šancu brankárovi Milanovi Borjanovi.

Reprezentanti Kanady sa aj v druhej časti tlačili pred belgickú bránu, no napriek tomu sa im nedarilo skórovať. V 80. minúte po centri Alistaira Johnstona hlavičkoval Cyle Larin, ale Courtois opäť podržal svoj tím. Belgičania pozornou obranu už nedovolili súperovi viac šancí a udržali tesný jednogólový náskok. Kanaďania vyhrali na strely vyhrali 21:9, ale v ofenzíve boli jaloví.

Hlasy aktérov (zdroj: FIFA):

Thibaut Courtois, brankár Belgicka: „Máme tri body, ale úprimne to je jediné, čo sa dá o tomto zápase povedať. Je to ťažké hodnotiť, nepodali sme optimálny výkon. Bol to veľmi náročný zápas a počas celého priebehu sme čelili veľkému tlaku Kanady. V ďalších stretnutiach musíme byť lepší v držaní lopty, hľadaní lepších priestorov a obsadzovaní hráčov. Sme však radi za triumf v prvom zápase na šampionáte.“

Roberto Martinez, tréner Belgicka: „Nebol to vôbec jednoduchý zápas. Kanada bola rozhodne lepšia ako my a vedeli, akým herným štýlom sa chcú prezentovať. Ich tím sa na turnaj veľmi tešil. Museli sme hľadať trocha iný prístup ako im čeliť. Tešíme sa z troch bodov vzhľadom na priebeh stretnutia a to, že proti nám kopali penaltu. Existuje veľa elementov, prečo si tento triumf treba vážiť. Dôležité bolo vstúpiť do turnaja úspešne a teraz máme na čom stavať.“

John Herdman, tréner Kanady: „Som veľmi hrdý na výkon svojho tímu, ale nakoniec nemáme ani jeden bod. Musíme to vnímať tak, že sme mali príležitosť na veľkú senzáciu, no nevyužili sme ju. Tím pracoval kvalitne napriek neúspechu.“, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.