Juh Ukrajiny: ofenzíva či len prieskum bojom? Českí pumpári na palivovej kríze „nabalili“! SaS odchádza

Deň po bombastickej správe kyjevských médií, že ukrajinské sily na južnom fronte spustili dlho ohlasovanú veľkú ofenzívu, stále nie je jasné, či je to skutočne tak. Moskva to pôvodne poprela. V utorok už ale pripustila, že boje v Chersonskej oblasti, ktorej veľkú časť dobyla už začiatkom vojny, sa výrazne zintenzívnili. Kyjev zase krotí veľké nádeje, ktoré v pondelok vyvolali informácie, že sa mu podarilo prelomiť prvú obrannú líniu nepriateľa.

 Prezident Zelenskyj vo svojom nočnom videopríhovore odmietol vniesť viac svetla do zámerov Kyjeva. „Chce niekto vedieť, aké sú naše plány? Podrobnosti od žiadneho skutočne zodpovedného človeka nebudete počuť. Pretože toto je vojna,“ vyhlásil.

Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovyč najskôr na YouTube uviedol, že ukrajinské jednotky prelomili ruskú obranu na niekoľkých miestach frontovej línie a „začali aktívnu časť oslobodzovania juhu od ruských okupantov“. V poznámke na svojom telegramovom účte sa však vzápätí aj on snažil brzdiť prehnané očakávania. „Ide o plánovanú pomalú operáciu na rozdrvenie protivníka a záchranu životov našich vojakov a civilistov. Samozrejme, mnohí by chceli rozsiahlu ofenzívu so správami o tom, ako naša armáda dobýja každú hodinu jednu obec. Ale my tak nebojujeme. A aj prostriedky sú obmedzené. My nebojujeme preto, aby sme sa predvádzali hlučnými frázami, ako to robí protivník. My bojujeme za vec. A táto vec si vyžaduje čas a úsilie,“ napísal. Ukrajincov vyzval: „Buďte preto trpezliví. Tento proces nebude veľmi rýchly, ale skončí sa vztýčením ukrajinskej vlajky nad všetkými obcami Ukrajiny.“

Aj korešpondenti veľkých svetových médií v hláseniach z terénu priznávajú, že nedokážu povedať, čo sa teraz na južnom fronte Ukrajiny v skutočnosti deje.

„Môže ísť aj o prieskum bojom pred prípravou vlastnej ofenzívy alebo s cieľom narušiť ofenzívu nepriateľa,“ uvažuje Iľja Abašev z BBC. „Môže ísť aj o zosilnenie ukrajinského informačného útoku na ruské jednotky pri Chersone. Informácie, akokoľvek kusé, že vám hrozí obkľúčenie a vy s tým nemôžete nič urobiť, dokážu účinne demoralizovať vojakov v prvej línii,“ narážal spravodajca britskej rádiotelevízie na ničivé ostreľovanie dneperských mostov salvovými raketometmi HIMARS, ktoré má za cieľ odrezať ruské jednotky na západnom brehu rieky od posíl a dopĺňania zásob. „Alebo možno sa naozaj začala ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny na južnom fronte,“ pripustil.

Ruské i západné zdroje potvrdili, že ukrajinským silám sa podarilo oslobodiť asi päť obcí a prinajmenšom na jednom úseku frontu postúpiť o päť až šesť kilometrov. Samotné prelomenie prvej obrannej línie Rusov však podľa expertov nemusí veľa znamenať. „Rusi majú v Chersonskej oblasti tri línie obrany a prelomenie prvej signalizujú iba izolované ofenzívne akcie ukrajinskej armády,“ povedal pre agentúru AP nezávislý ukrajinský vojenský analytik Oleh Ždanov.

Ruské ministerstvo obrany priznalo zvýšenie aktivity protivníka, žiadny prielom však nepripúšťa. „Útočný pokus nepriateľa žalostne zlyhal,“ uviedlo vo vyhlásení, v ktorom tvrdí, že Ukrajina pri ňom prišla o 560 vojakov, dve bojové lietadlá a desiatky tankov a iných obrnených vozidiel.

Kyjev, naopak, hovorí o značných stratách protivníka na živej sile, technike i infraštruktúre. Ukrajinci tvrdia, že Rusom zničili množstvo muničných skladov a všetky veľké mosty cez Dneper, ktoré sú životne dôležité pre zásobovanie ruských jednotiek.

Nemenovaný americký predstaviteľ pre denník New York Times uviedol, že Pentagon „zostáva opatrný, pokiaľ ide o to, či sú súčasné vojenské kapacity Ukrajiny dostatočné na dosiahnutie významných ziskov“.

Prečo je Cherson dôležitý?

Mesto so strategickou polohou pri ústi Dnepra do Čierneho mora má obrovský symbolický i praktický význam. Je to napokon jediná regionálna metropola, ktorej sa Rusi od začiatku vojny dokázali zmocniť. Ak by Ukrajina dokázala úplne odrezať nepriateľské sily na západnom brehu Dnepra, podľa expertov by mohla mať reálne vyhliadky na znovuzískanie Chersonu.

Ak ho chce Kyjev znovu dobyť späť, musí sa s ohlásenou ofenzívou poponáhľať. Jesenné dažde môžu rozbahniť terén, čo skomplikuje postup pozemných jednotiek. Podľa denníka Washington Post „úspech operácie na dobytie Chersonu by mohol prelomiť dlhé obdobie patovej situácie – a presvedčiť západných spojencov, že stojí za to pokračovať v poskytovaní zbraní a financií, ktoré Ukrajina potrebuje“. Ak však útok zlyhá, „ukrajinskú morálku to môže podkopať a, naopak, posilniť plány Ruska na plné ovládnutie juhu krajiny“, upozorňuje americký denník a dodáva, že „európska podpora by mohla zoslabnúť, keď sa začne prejavovať vplyv vysokých cien energií“.

Hoci ďalší vývoj bojov na južnom fronte zostáva nejasný, prokremeľský politológ Sergej Markov pripúšťa, že Kyjev už postrašením ofenzívou jeden podstatný úspech zaznamenal. „Všetky tieto útoky majú za cieľ narušiť blížiace sa referendum o znovuzjednotení s Ruskom,“ napísal Markov na Telegrame. „Myslím si, že sa im naozaj podarí prekaziť jeho konanie 11. septembra, ako bolo pôvodne plánované,“ dodal./agentury/

X X X

Analytik Abrahám: Korčok má morálnu povinnosť zostať

 Vonkajšie ohrozenie by malo koalíciu spojiť. Vidíme však, že zdroj tejto krízy akoby vznikol vo vákuu, bez toho, aby koalícia sledovala situáciu na Ukrajine alebo v hospodárstve. Dvaja lídri strán nie sú schopní spolu vyjsť a do svojho osobného konfliktu zaťahujú svoje strany, koalíciu a vlastne celú spoločnosť, hodnotí analytik a rektor BISLA Samuel Abrahám.

 Šéf diplomacie Ivan Korčok by však podľa neho nemusel odchádzať spolu s SaS. Má voči spoločnosti morálnu povinnosť ozvať sa a za istých podmienok pokračovať na ministerstve. Aspoň časť tejto hlúpej a nezmyselnej krízy by to vyriešilo.

 x Koalícia je v ďalšej veľkej kríze. Čakali ste, že príde tak skoro po vlaňajšej rekonštrukcii vlády?

Po vlaňajšej kríze som povedal, že nový premiér Eduard Heger sa svojmu straníckemu šéfovi buď vzprieči, alebo mu bude totálne poplatný. Na moje milé prekvapenie, Heger nielenže nenašiel nejaký kompromis, nestalo sa ani jedno, ani druhé. Premiér si nejakým spôsobom funkciu v pokojných vodách ustrážil a zvládal ju relatívne dobre. Karty sa ukážu opäť teraz, keď nastala iná situácia. Uvidíme, akým spôsobom sa Heger zhostí tejto pozície. Zdá sa ale, že nemá ani vôľu, ani záujem vzpriečiť sa svojmu straníckemu šéfovi. Nie som si ani istý, či by to bola najlepšia vec pre spoločnosť. V každom prípade premiér by mal mať pocit zodpovednosti a svojím spôsobom sa roly Hegera a Matoviča obrátili. Heger by mal nejakým spôsobom udať tomuto konfliktu nejaký tón. Zdá sa však, že toho nie je schopný.

x Prišla by takáto kríza, aj keby neprišla vojna na Ukrajine a s ňou súvisiaci rast cien?

Naopak, takéto vonkajšie ohrozenie by malo koalíciu spojiť. Vidíme však, že zdroj tejto krízy akoby sa vznikol vo vákuu, bez toho, aby koalícia sledovala situáciu na Ukrajine alebo v hospodárstve. Dvaja lídri strán nie sú schopní spolu vyjsť a do svojho osobného konfliktu zaťahujú svoje strany, koalíciu a vlastne celú spoločnosť. To je hrozná známka pre politikov, ktorí by mali byť schopní odosobniť sa.

 x Ako sme k tomu dospeli?

Problematický sa mi zdá emočný náboj, ktorý do politiky prinášajú sociálne médiá. To, čo by si predtým vedeli politici osobne vysvetliť, sa prepiera cez sociálne médiá v celej spoločnosti. Oni sa potom stávajú rukojemníkmi svojich vyjadrení. Tieto príspevky na sociálnych sieťach, ktoré mali ostať neverejné, potom len vyhrocujú politiku, z ktorej sa takto stáva osobný súboj. Toto si neuvedomujú mnohí politici po celom svete, ale vidíme, že aj Slovensko to silno zasiahlo. Dostali sme sa do slepej uličky, z ktorej niet východu. Sulík si dal ultimatívnu požiadavku, kde nie je možný kompromis. Obaja sú rukojemníkmi svojich sociálnych médií a bublín, kde sa navzájom „hecujú“ a útočia jeden na druhého. Je to smutná a zbytočná situácia. Namiesto riešenia veľkých problémov musíme sledovať zbytočný a pre spoločnosť veľmi škodlivý konflikt.

x Viacerí z OĽaNO vrátane Matoviča už vyzvali na zotrvanie aspoň ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS). Sulík ale trvá na tom, že demisiu podajú všetci ministri zo SaS. Nie je to od Sulíka zbytočne tvrdohlavé?

Nielen tvrdohlavé, ale rovnako ako celé ultimátum, je to aj nekorektné. Sulík to predsa už zažil, keď potopil vládu Ivety Radičovej a nechal osem rokov vládnuť Roberta Fica. On veľmi jasne vie, čo robí, a videl už v minulosti dôsledky svojho rozhodnutia. Keď teraz žiada, aby odišiel aj nestraník Korčok, je to od Sulíka nezmysel. Pán Korčok je nezávislý, má voči spoločnosti morálnu povinnosť ozvať sa a za istých podmienok pokračovať na ministerstve. Aspoň časť tejto hlúpej a nezmyselnej krízy by to vyriešilo. 

x Niektorí si myslia, že Matovič sa ešte v hodine dvanástej podujme prijať za Slovensko obetu. Je to pravdepodobné alebo ako sa podľa vás táto kríza skončí?

Neviem. Nevidím im do hlavy a ani by som nechcel. Neveštím z kávy ani z kariet, tak neviem, ako sa Matovič rozhodne. Jedno je ale jasné, všetko záleží len na osobných rozhodnutiach Sulíka a Matoviča. Nemá to nič spoločné so zodpovednosťou za spoločnosť ani s politikou. Premiér Heger relatívne dobre vykonáva svoju funkciu, no napriek tomu sa to zúži na to, čo práve napadne Matovičovi. Respektíve, čo napadlo Sulíkovi, ktorý pred dvoma mesiacmi povedal, že buď Matovič, alebo oni (SaS) odídu – a po nás potopa./agentury/

X X X

Výsledky kontroly: Českí pumpári sa na palivovej kríze poriadne „nabalili“!

 V júli bol zisk českých pumpárov na litri benzínu dvojnásobný v porovnaní s priemerným ziskom za rok 2021.

 Českí pumpári akosi „zabúdajú“ reagovať na znižovanie cien ropy na burze. Zvýšenie si však všimnú okmažite.

Ak sa vám zdá, že na čerpacích staniciach cena palív stúpne doslova „desať minút“ potom, ako sa zvýšia na burze ceny ropy, no akosi sa im nechce klesnúť, keď sa ceny ropy znížia – tak máte pravdu. Na tento zaujímavý fenomén sa zameralo české ministerstvo financií, ktoré sa rozhodlo skontrolovať marže predajcov palív. A zistilo naozaj zaujímavé veci.

Konkrétne sa zameralo na mesiac júl, keď ceny palív po júnovom raketovom vzostupe viac-menej stagnovali, no stále atakovali dvojeurovú hranicu, respektíve v Česku cenu 50 korún za liter. Zo zistení vyplýva, že v júli boli marže predajcov veľmi vysoko nad celoročným priemerom a boli dokonca najvyššie aj od vypuknutia vojny na Ukrajine.

 Zaujímavé je to aj preto, že v júni nekulminovali len ceny palív, ale aj burzové ceny ropy. V júli už začali klesať, no na cenách na českých pumpách sa to vôbec neprejavilo. A dôvod? Pumpári namiesto znižovania cien začali zvyšovať svoju maržu a tým pádom sa na palivovej kríze „nabaľovali“.

Môžeme byť aj konkrétni. Pri 95-oktánovom benzíne bola v roku 2021 priemerná marža (zisk) pumpárov na jednom litri 2,55 koruny (0,1 eura). V marci tohto roku, teda krátko po začiatku vojny na Ukrajine, marža zrazu „vyletela“ na 4,40 koruny (0,18 eura) a následne začala klesať na májové minimum 1,59 koruny (0,06 eura). Nasledovala ďalšia kríza, keď sa v júni zvýšila cena ropy a palív a následne začala v priebehu júla kontinuálne opäť klesať.

V júli mali českí pumpári dvojnásobné marže oproti priemeru za rok 2021.

Na zvýšenie cien ropy v júni českí pumpári zareagovali promptne, no jej júlový pokles si akosi nevšimli. A výsledok? Ich marže na jednom litri paliva vyleteli na rekordných 5,64 českej ceny (0,23 eura). To je viac než dvojnásobná marža oproti celoročnému priemeru za uplynulý rok.

České ministerstvo financií preto rokovalo s Úniou nezávislých petrolejárov a s ČAPPO (Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu), pričom požadovalo, aby predajcovia „reagovali na pokles cien“ na burze rýchlejšie. Zároveň pripravuje návrh zákona na reguláciu cien pohonných hmôt, ktorý by teoreticky mohol vstúpiť do platnosti už na jeseň./agentury/

X X X

Minister Naď podpísal nákup fínskych transportérov. Slovensko zaplatí Patrii pol miliardy eur

 Slovensko uzavrelo s Fínskom medzivládnu dohodu na nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8×8. Celková cena zákazky vrátane logistiky, infraštruktúry a munície je 447 miliónov eur. Prvé vozidlo by malo byť dodané v septembri 2023. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval po utorkovom rokovaní s fínskym ministrom obrany Anttim Kaikkonenom.

 „Splnili sme všetky náležitosti na to, aby sme mohli zavŕšiť transparentný a pre Slovenskú republiku veľmi výhodný kontrakt, ktorý donesie veľmi zásadné spôsobilosti, ktorými Ozbrojené sily SR doteraz nedisponovali,“ vyhlásil slovenský minister.

Ako priblížil Naď, podpísaná bola aj zmluva medzi štátnou spoločnosťou Konštrukta Defence a spoločnosťou Patria, ako aj Ministerstvom obrany SR a spoločnosťou Patria. Deklaroval vyše 40-percentné zapojenie slovenského obranného priemyslu. „Viac ako 40 slovenských spoločností bude profitovať z tejto zákazky,“ uviedol.

Za jeden kus vozidla zaplatí Slovensko 4,675 milióna eur. „Vozidlo, ktoré bolo pripravené za bývalej vlády, bolo za 4,785 milióna eur. Čiže o viac ako 100.000 eur na kus je teraz toto vozidlo lacnejšie,“ povedal Naď. Poukázal na to, že nižšiu cenu sa podarilo dohodnúť napriek vysokej inflácii, ale aj napriek vylepšeniam oproti pôvodnému modelu, napríklad kanónu podľa štandardov NATO či zabudovanému najmodernejšiemu komunikačnému systému.

Prvých niekoľko vozidiel vyrobia vo Fínsku. Ako vysvetlil minister, zaučiť sa tam majú slovenskí zamestnanci. Po ôsmom vozidle sa má výroba presunúť na Slovensko. Prvé vozidlo by mohlo byť vyrobené na Slovensku v roku 2024.

Fínsky minister vidí v nákupe príležitosť na prehĺbenie spolupráce ozbrojených síl oboch krajín. Vyzdvihol pritom potrebnosť interoperability, ktorej dôležitosť ukázala vojna na Ukrajine. Pripomenul tiež, že podpis kontraktu je sfinalizovaním spolupráce, ktorá sa začala ešte pred piatimi rokmi, keď krajiny podpísali memorandum o porozumení.

Fínske vozidlo Patria AMVXP 8×8 v konfigurácii s vežou Turra-30 a 30 mm kanónom uspelo v tendri, do ktorého sa zapojilo celkovo päť krajín. Nové bojové obrnené vozidlá budú základom pri plnení spojeneckých záväzkov na vytvorenie ťažkej mechanizovanej brigády./agentury/

X X X

Vybavovač: Pozemkový fond končí spoluprácu s advokátskou kanceláriou z korupčnej kauzy

Spoločnosť Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský zastupuje viaceré exponované mená z rôznych káuz. Medzi jej klientov patrí napríklad oligarcha z pozadia strany Smer-SD Miroslav Výboh, exšéf tajnej služby Vladimír Pčolinský, Ivan Lexa či bývalá riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová.

Korupčná kauza Vybavovač vrhla tieň podozrení na poprednú advokátsku kanceláriu Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský z Bratislavy. Vyšetrovateľ obvinil jedného z jej partnerov Mariána Bošanského, ale aj samotnú advokátsku kanceláriu, z korupcie vysokého štátneho úradníka z Inšpekcie životného prostredia. Úradník sa s tým zveril policajtom z NAKA a v kauze ďalej fungoval ako policajný agent.

Advokátska kancelária Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský nedávno získala na štátnom Slovenskom pozemkovom fonde zákazku v predpokladanej hodnote 216-tisíc eur s DPH. Pozemkový fond vedie z pozície generálneho riaditeľa politický nominant vládnej strany OĽaNO so silným protikorupčným programom Ján.

Aktuality sa Marosza, šéfa úradu, ktorý spravuje pôdu štátu a neznámych vlastníkov, opýtali na budúcnosť spolupráce so spomínanou advokátskou kanceláriou. Spoločne s jedným z partnerov Mariánom Bošanským je aj kancelária ako taká podozrivá z podplácania.

„Na základe medializovaných informácií a preverení skutkového stavu Slovenský pozemkový fond v týchto dňoch rozviaže spoluprácu s touto advokátskou kanceláriou. Zmluva nám umožňuje spoluprácu jednostranne ukončiť, čo aj využijeme. Advokátska kancelária Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský vyhrala výberové konanie spomedzi viacerých advokátskych kancelárií,“ tvrdí pre Aktuality Ján Marosz.

Ani tieň podozrenia z korupcie

Šéf pozemkového fondu ďalej hovorí, že sa týmto krokom otvára priestor pre novú transparentnú súťaž na konzultačné činnosti v oblasti nesporovej agendy či na zastupovanie fondu v sporoch pred súdmi, aj pre externých právnikov. Slovenský pozemkový fond sa však naďalej usiluje v súlade s odporúčaniami Najvyššieho kontrolného úradu budovať tím interných právnikov.

„Pri obrovskom nápore agendy naďalej plánujeme využívať služby špičkových právnikov. Advokátske kancelárie spolupracujúce so štátom nesmú mať na sebe ani „tieň podozrenia“ z korupčného správania, preto budeme starostlivo vyhodnocovať spoluprácu s novými advokátmi,“ sľúbil Marosz.

Spoločnosť Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský patrí na Slovensku medzi špičkové advokátske kancelárie v oblasti environmentálneho práva. Firma zastupuje pred zákonom viaceré exponované mená z rôznych korupčných káuz.

Problém? Nevideli!

Medzi jej mediálne známych klientov v trestných veciach patrí napríklad oligarcha z pozadia strany Smer-SD Miroslav Výboh, exšéf tajnej služby Vladimír Pčolinský, vládny poslanec za Sme rodina Martin Borgula, jeden zo symbolov éry mečiarizmu Ivan Lexa či bývalá riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová.

Pozemkový fond rozpor v tom, že pred časom podpísal zmluvu s advokátmi, ktorí zastupujú bývalú šéfku tej istej inštitúcie, nevidel. Rovnaký názor zastávala aj advokátska kancelária Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský.

Úplatok či peniaze sa vôbec nespomínali

Na začiatku akcie Vybavovač bola obozretnosť vysokého štátneho úradníka z Inšpekcie životného prostredia, ktorý sa zveril policajtom z NAKA. Druhým obvineným mužom okrem spomínaného advokáta je Róbert Š., ktorý mal fungovať ako sprostredkovateľ úplatku. Poznámky k celej záležitosti mal napríklad napísané na hlavičkovom papieri advokátskej kancelárie.

Dvojica mužov je obvinená, že za úplatky od úradníka v postavení agenta žiadali interné dokumenty Európskej komisie, ku ktorým nemali mať prístup a tiež zásah zhora pri vybavovaní potrebných povolení.

Vybavovači dokonca podľa výsledkov vyšetrovania pristali na to, že potrebné rozhodnutia pre agenta sami napíšu. Úradník-agent polícii vždy hneď po stretnutiach vydal peniaze aj písomnosti.

Podľa vyšetrovateľa malo mať celé toto konanie mimoriadne sofistikovaný priebeh. Pripomína, že slovo úplatok či peniaze sa vôbec nespomínali. Obvinený muž agentovi v komunikácii vysvetľoval, že sú slová, ktoré nepovie ani osobne, nie to ešte aby ich napísal hoci aj do šifrovanej aplikácie telefónu.

Dva úplatky v hotovosti

Prvá schôdzka sprostredkovateľa úplatku a vysokého štátneho úradníka sa odohrala ešte v novembri minulého roka. Polícia monitorovala ďalších 16 stretnutí, ktoré na prvé nadviazali. Na dvoch z nich mal byť aj spomínaný advokát.

Za ten čas – ale nie za prítomnosti advokáta – došlo k odovzdaniu dvoch úplatkov. Prvý bol vo výške tisíc eur a druhý 2500 eur – to bola polovica z celkovej sumy, ktorú mal štátny úradník dostať za úspešné vybavenie veci.

Cieľom vybavovačov malo byť získanie konkurenčnej výhody pre dôležitého klienta advokátskej kancelárie. Pre tú istú firmu sa údajne snažili zabezpečiť aj súčinnosť Inšpekcie životného prostredia v naliehavej záležitosti, aktuality.sk

X X X

 Koaličná kríza: SaS dnes, v stredu, odchádza z vlády. Štvorkoalíciu môže ešte zachrániť Matovič

Po dvoch mesiacoch a troch stretnutiach na Bôriku sa koaličná kríza chýli ku koncu. Vláda Eduarda Hegera bude mať po odchode SaS do opozície menšinovú podporu. Podľa politológa Jozefa Lenča však nemusí byť štvorkoalícii koniec.

Po takmer dvoch mesiacoch sa koaličná kríza dostala do finále. Hnutie OĽaNO nevyhovelo strane SaS a minister financií Igor Matovič zatiaľ zostáva vo funkcii. Ministri Richarda Sulíka tak budú sedieť vo svojich kreslách na dnešnom rokovaní vlády možno naposledy.

SaS sa totiž zaviazala, že ak Matovič neopustí svoju funkciu do konca augusta, odíde z vlády aj z koalície. Líder SaS Sulík plánuje odniesť svoju demisiu do podateľne prezidentského paláca hneď po zasadnutí kabinetu.

Prezidentkina výzva

Spolu s ním odídu z vlády aj minister školstva Branislav Gröhling, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Prezidentka Zuzana Čaputová by ich mala prijať budúci týždeň. Dovtedy budú predstavitelia SaS stále vo svojich rezortoch ako ministri v demisii.

Eduard Heger tak bude musieť hľadať náhradu. A nie len na najvyššom poschodí. „Nestačí, že príde len minister. Minimálne štátni tajomníci musia byť vymenení, vedúci služobného úradu, riaditeľ kancelárie, hovorca. To všetko sú pozície, ktoré treba meniť,“ vysvetlil Sulík, čo čaká nových šéfov rezortov po ich odchode.

Odkaz mu poslala aj hlava štátu, ktorá zdôraznila, že uprednostňuje vymenovanie nových ministrov a nie poverenie iného ministra dočasným riadením.

Rokovania počas leta nič nezmenili

Oficiálne zatiaľ nie sú známe mená náhradníkov za štvoricu saskárskych ministrov. V kuloároch sa však hovorí o tom, že novým ministrom školstva by mohol byť napríklad poslanec OĽaNO z Kresťanskej únie Richard Vašečka.

Jasné nie je ani to, ako si strany rozdelia uvoľnené rezorty. V zákulisí sa hovorí o tom, že Sme rodina by mohla mať záujem o ministerstvo hospodárstva aj spravodlivosti. Oficiálne však zatiaľ nikto nič nepotvrdil.

Sloboda a solidarita vypovedala koaličnú zmluvu na začiatku júna. Išlo o reakciu na schválenie miliardového balíka Igora Matoviča v parlamente aj bez ich hlasov. Ako podmienku návratu do koalície si dala odchod šéfa rezortu financií. Mal tak urobiť do konca augusta, v opačnom prípade SaS avizovala odchod z vlády a z koalície.

Sulíkovcov počas leta nepresvedčili ani tri stretnutia vládnych lídrov v hoteli Bôrik. Už po prvom rokovaní Richard Sulík vyhlasoval, že odchod Matoviča z vlády nevyzerá reálne a jeho ministri podajú na konci mesiaca demisiu. OĽaNO totiž nevidelo zmysel v tom, aby ich šéf z vlády odišiel. Naďalej by sa totiž zúčastňoval na rokovaniach koaličnej rady a presunul by sa do parlamentu, čo by neviedlo k vyriešeniu konfliktov.

Čo zmení odchod Matoviča?

V SaS to však vnímajú inak a podľa nich by odchod Matoviča do Národnej rady priniesol zásadnú zmenu.

„Netvrdím, že by sa vyriešili všetky problémy, ale tak ako koalícia funguje lepšie pod vedením premiéra Hegera, tak by vláda bez Igora Matoviča fungovala lepšie ako s ním,“ povedal štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS a predseda OKS Ondrej Dostál v rozhovore pre Aktuality.sk.

Na ďalšie stretnutie priniesol Eduard Heger päť bodov, ako zlepšiť fungovania koalície, no odchod Matoviča v nich nebol. Preto ich SaS neakceptovala.

Stále však existuje možnosť, že štvorkoalícia nezanikne. Sulík totiž prišiel s tým, čo nazval kompromisným riešením – pripustil, že vládu je pripravený opustiť spolu s lídrom OĽaNO. Obyčajní ľudia na túto ponuku síce zatiaľ nijak nereagovali, no vo vnútri hnutia o nej prebieha diskusia.

V rozhovore pre náš portál to priznal šéf envirorezortu a člen predsedníctva Obyčajných ľudí Ján Budaj: „Ja som to zaevidoval, hovoríme o tom a dobre si to uvedomuje aj Igor Matovič.“

Otázku, či predseda OĽaNO môže na poslednú chvíľu prekvapiť, ponechal otvorenú. „Igor Matovič je víťazom prelomových volieb 2020 a dnes má slobodu sa rozhodnúť, ako ďalej,“ skonštatoval Budaj.

Aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok pripúšťa, že sa situácia môže ešte zmeniť. „V politike sa môže ešte všeličo udiať aj v posledných hodinách. Pripomínam, čo povedal premiér Eduard Heger, že tu pôjde o posledné hodiny,“ povedal v utorkovom rozhovore pre Denník N. Zároveň však potvrdil, že demisiu má už pripravenú.

Nemusí to znamenať koniec štvorkoalície

Kým minister odpovedal iba nepriamo, politológ Jozef Lenč to hovorí na rovinu. Domnieva sa, že Matovič môže nakoniec svoje kreslo opustiť. Dnešná avizovaná demisia ministrov za SaS podľa neho neznamená konečný rozpad štvorkoalície.

„To vyvrcholenie nemusí byť konečné a nie je iné, ako bolo v roku 2021. Aj tam sme zažili, že ministri SaS podali demisiu. Až po nej sa nakoniec vrátila pôvodná vládna koalícia,“ skonštatoval Lenč.

Matovič má však podľa odborníka dilemu. Nechce byť v pozícii, že vyhovel ultimátu SaS. „Nie pod tlakom ultimáta, ale sám z pozície martýra, falošného spasiteľa príde a povie, že sa obetuje za nás všetkých a súčasne nám všetkým odpustí a odíde do Národnej rady,“ vysvetlil Lenč s tým, že Matovič tak môže prinútiť SaS, aby sa do koalície vrátila.

Ak by tak Matovič nespravil, vláda Eduarda Hegera by pokračovala s menšinovou podporou v parlamente. Pri hlasovaní by sa mohla spoľahnúť len na 68 poslancov. Podľa Lenča bude menšinová vláda fungovať, ak bude dostatočná vôľa zo strany OĽaNO a Sme rodina. Rovnako aj opozícia bude musieť byť ochotná držať vládu pri živote. Otázne je, či nebude chcieť vysloviť vláde nedôveru. To však SaS viackrát odmietla, aktuality.sk

X X X

Iracký prezident podporil vyhlásenie predčasných volieb pre vyriešenie krízy

Iracký prezident Barham Sálih podporil v utorok vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, aby sa urovnala politická kríza, ktorá tento týždeň prerástla do nepokojov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

 Vyhlásenie predčasných volieb bolo kľúčovou požiadavkou šiitského duchovného Muktadá as-Sadra. Práve medzi jeho stúpencami, irackými bezpečnostnými zložkami a šiitskou frakciou podporovanou Iránom vypukli v pondelok v bagdadskej Zelenej zóne nepokoje.

„Usporiadanie nových predčasných volieb… predstavuje východisko z ťaživej krízy… Garantuje to politickú a spoločenskú stabilitu a ide o odpoveď na žiadosti irackého ľudu,“ uviedol Sálih.

 Iracký prezident predniesol svoj príhovor niekoľko hodín po tom, čo sa stúpenci as-Sadra stiahli zo Zelenej zóny. Nepokoje v tejto časti Bagdadu, kde sídlia vládne úrady, trvali takmer 24 hodín. Podľa posledných správ pri nich zahynulo 30 podporovateľov as-Sadra a najmenej 570 ľudí utrpelo zranenia.

Podnetom k nepokojom bolo Sadrovo pondelkové vyhlásenie, že definitívne odchádza z politiky pre vládnu krízu.

Politické hnutie Muktadá as-Sadra vzišlo z vlaňajších októbrových volieb ako najsilnejšia strana, avšak novú vládu sa mu nepodarilo zostaviť. Nezhody medzi vládnymi frakciami súvisiace s vytvorením novej vládnej koalície napokon viedli k patovej situácii. Ako východisko navrhol as-Sadr predčasné voľby./agentury/

X X X

Ruskom dosadený člen samosprávy v Chersonskej oblasti zrejme utiekol do Ruska

 Kirill Stremousov, zástupca šéfa Ruskom dosadenej samosprávy v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, zrejme utiekol do Ruska. Vyplýva to z analýzy jeho videa o situácii v tomto ukrajinskom regióne, ktoré v utorok zverejnil na sociálnej sieti Telegram. TASR o tom informuje podľa správ denníka The Guardian a televízie Sky News.

 Správy o možnom úteku Stremousova prichádzajú deň po tom, čo Kyjev spustil podľa ukrajinských médií protiútok v Chersonskej oblasti.

Vo videách, ktoré Stremousov zverejnil na Telegrame, uisťuje obyvateľov tejto oblasti, že „všetko je v poriadku“, a že bude „ďalej cestovať po Chersone“. Prirovnal tiež ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi a tvrdil, že ukrajinská armáda v Chersone utrpela porážku.

Analýza pozadia za Stremousovom však ukazuje, že video bolo zrejme natáčané v hoteli Marriott v ruskom meste Voronež.

 Poukázal na to na Telegrame ukrajinský aktivista Serhij Sternenko, podľa ktorého v zábere za oknom vidno voronežskú Katedrálu Zvestovania. Televízia Sky News tiež uvádza, že vo Voroneži sa nachádzajú aj ďalšie budovy, ktoré vidieť na videu za oknom.

Mesto Voronež leží približne 800 kilometrov od Chersonu a asi 190 kilometrov od ukrajinských hraníc, píše Guardian.

Kancelária ukrajinského prezidenta v utorok uviedla, že ťažké boje v súčasnosti prebiehajú na takmer celom území Chersonskej oblasti./agentury/

X X X

Stúpenci irackého šiitského duchovného vtrhli do vládnej budovy, nepokoje si vyžiadali obete

Pondelkové nepokoje vypukli po tom, čo iracký šiitský duchovný oznámil, že sa definitívne sťahuje z politiky

Najmenej desať demonštrantov prišlo o život v pondelok po tom, ako stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra vtrhli do vládnej budovy v bagdadskej zelenej zóne. Informuje o tom agentúra AFP.

Zdravotníci pre AFP uviedli, že 12 Sadrových podporovateľov bolo zastrelených a ďalších 270 demonštrantov utrpelo zranenia.

Pondelkové nepokoje vypukli po tom, čo as-Sadr oznámil, že sa definitívne sťahuje z politiky, pripomína AFP. Z oblasti tzv. zelenej zóny, kde sídlia vládne inštitúcie i zahraničné diplomatické misie, bolo počuť výstrely.

Iracká armáda v pondelok v reakcii na nepokoje vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania, ktorý vstúpil do platnosti od 19.00 h miestneho času (18.00 h SELČ).

Dočasný premiér Mustafá Kázimí nariadil vyšetrovanie úmrtí. Pomocná misia OSN v Iraku (UNAMI) vyzvala všetky strany konfliktu, aby sa „zdržali konania“, ktoré by mohlo viesť k nezastaviteľnému sledu udalostí, aktuality.sk

X X X

Organizátor benefičného koncertu si koleduje o pokutu, nečakal na povolenie ochranárov

 Ochranári sa obávajú, že ak koncert v chránenom území získa povolenie, vytvorí sa nebezpečný precedens.

Benefičné podujatie Hudba bez bariér 2022, ktoré pravidelne podporuje dotáciou aj ministerstvo kultúry, sa má tohto roku konať v malebnom okolí wellnes hotela Jasoň v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Okrem toho, že ide o domov poslednej najväčšej populácie motýľa jasoňa červenookého, lokalitu počas hniezdenia obývajú aj viaceré dravce.

Amfiteáter, kde sa majú koncerty odohrať, zasahuje priamo do ochranného pásma rezervácie Vršatské hradné bralo a Vršatské bradlá, ochranári preto podujatie odporúčajú povoliť len po splnení prísnych podmienok.

Posledné slovo bude mať trenčiansky okresný úrad, organizátor však na jeho rozhodnutie nečaká. Podujatie, ktoré sa má konať 14. septembra, propaguje už mesiac, predal už vyše 400 lístkov.

O akú akciu ide

Spoločnosť Parasport24 prezentuje podujatie Hudba bez bariér ako benefičnú akciu, ktorá sa po prvýkrát uskutoční v exteriéri v novovybudovanom amfiteátri v hoteli Jasoň vo Vršatskom Podhradí. Vyše dvojhodinový program bude zložený z vystúpení viacerých sólových umelcov a hudobných zoskupení.

„Verím, že tak vytvoríme nový pekný kultúrny priestor na Slovensku v krásnom prostredí Bielych Karpát,“ uvádza v propagačnom článku organizátor akcie Miroslav Buľovský.

Desiate pokračovanie podujatia a výťažok z koncertu má putovať na pomoc rodinám. Doteraz projekt Hudba bez bariér pomohol ľuďom sumou 50-tisíc eur. „Vždy na akcii priamo odovzdávame šek pre vybranú osobu, rodinu či inštitúciu. Teraz zisk poputuje na pomoc rodinám, ktoré vyberieme z okolia Trenčianskeho kraja,“ avizuje organizátor na stránke akcie.

 Obavy ochranárov

„Nechceme, aby sa z tohto územia stala druhá Jasná,“ obáva sa ekológ a ochranár Jakub Cíbik z občianskeho združenia Pre prírodu, ktoré pôsobí v Bielych Karpatoch. Pod bralami organizuje pravidelné brigády na udržiavanie trávnatých biotopov, ktoré sú domovom jedného z našich najvzácnejších motýľov. Aby udržali trávnatý charakter biotopov, zvyknú vypiľovať nepôvodné dreviny a kosiť lúky. Najbližšia brigáda je naplánovaná hneď po benefičnej akcii na 16. septembra.

Podľa Cíbika motýľom neprekážajú turisti, problémom však môže byť ich nárazový väčší počet alebo to, že podobné podujatia sa tu začnú konať pravidelne. Povolenie akcie by mohlo podľa neho vytvoriť nebezpečný precedens a otvoriť dvere aj ďalším podobným projektom. Nepáči sa mu ani spôsob, akým organizátor postupuje.

„Najskôr dal do predaja lístky a až potom žiadal úrad o výnimku,“ konštatuje Cíbik s trpkým dôvetkom, že takto postupujú mnohí žiadatelia. „V prípade zrušenia takejto vopred prezentovanej akcie je potom ochrana prírody verejnosťou neodôvodnene kritizovaná. Naproti tomu organizátor je stavaný do úlohy obete úradov či environmentálnych aktivistov, ktorí si však v priebehu správneho konania len plnili svoje zákonné povinnosti a práva,“ doplnil.

Ochranári sa prešľapmi majiteľov hotela voči životnému prostrediu zaoberajú už dlhé roky, mnohé sa však nepodarilo doviesť do spravodlivého konca. Pred rokmi si k hotelu nelegálne vybudovali asfaltovú cestu z obce Červený Kameň, ktorá je dodnes čiernou stavbou, a dlhé roky znečisťujú miestny potok.

  Obavy štátnych ochranárov

Podobné obavy ako Jakub Cíbik majú aj štátni ochranári z CHKO Biele Karpaty, ktorí pre trenčiansky okresný úrad vypracovali odborné stanovisko. Uvádzajú v ňom podmienky, za ktorých by sa koncert v zraniteľnom prostredí mohol konať. „Bez využitia ozvučenia a svetelných efektov a s podstatným obmedzením kapacity divákov,“ špecifikovala niektoré podmienky šéfka Správy CHKO Biele Karpaty Sylva Mertanová. Namiesto 600 divákov odporúčajú len 300 a od organizátora napríklad žiadajú predložiť aj projekt dopravy a parkovania v čase podujatia.

Ďalšou podmienkou je, že organizátor bude musieť účastníkov koncertu informovať o obmedzeniach vyplývajúcich zo zákona o ochrane prírody a bude zodpovedný za ich dodržiavanie a za upratanie priestoru počas aj po skončení akcie.

Ochranári upozorňujú, že hoci jasone vidíme lietať zhruba od polovice júna do začiatku augusta, v lokalite zostávajú po celý čas. „Netreba zabúdať, že samica sa tu vykladie a všade naokolo sú potom vajíčka, húsenice, kukly. To znamená, že aj keď ich nevidíme, ony tu sú,“ zdôraznil zoológ z CHKO Biele Karpaty Dušan Šácha.

Akcia bez povolenia

Okresný úrad v Trenčíne, ktorý má výnimku zo zákazu udeliť, doposiaľ vo veci nerozhodol. Podľa vedúceho oddelenia starostlivosti o životné prostredie Mateja Kňažka však žiadateľ podal žiadosť o výnimku neskoro a tradičný proces trvajúci 20 až 48 dní sa do konania akcie zrejme nestihne uzavrieť.

Znamená to, že v čase konania akcie organizátor zrejme nebude mať v ruke rozhodnutie, či už s povoľujúcim, alebo zakazujúcim verdiktom.

„Vykonanie činnosti zakázanej alebo činnosti, na ktorú sa vyžaduje súhlas, bez potrebnej výnimky alebo súhlasu podnikateľom alebo právnickou osobou je správnym deliktom, za ktorý môže orgán ochrany prírody uložiť pokutu do 9958,17 eura. Kompetentným orgánom na ukladanie sankcií je Okresný úrad Ilava,“ uviedol Matej Kňažko z trenčianskeho okresného úradu.

 Povoľujú alebo nepovoľujú?

Počas návštevy Vršatca sme sa stretli aj so samotným organizátorom podujatia, konateľom spoločnosti Parasport24 a zároveň správcom hotela Jasoň Miroslavom Buľovským.

To, že sa podujatie koná práve v tomto prostredí, je výsledkom spojenia jeho dvoch funkcií. Ako nám neskôr povedal, do funkcie riaditeľa hotela nastúpil v novembri 2020 na žiadosť majiteľov, aby hotel pripravil do prevádzky. Ten sa dlhé roky rekonštruoval, v plnej prevádzke je od roku 2021. Buľovský sa charitatívnym akciám venuje od roku 2004 a podujatie Hudba bez bariér sa podľa jeho slov koná vždy niekde inde, aby zasiahla čo najviac ľudí.

Keď sme sa opýtali, či mu nezáleží na tom, ako rozhodne okresný úrad, oponoval nám. „Nezáleží? Záleží. Ja viem o tom, že s tým nemajú problém. Jediný problém bolo hniezdenie dravých vtákov a to je od januára do júla. Jediné, čo tu v septembri behá, sú jelene,“ vyhlásil.

Keď sme ho konfrontovali s tým, že nám ochranári dali iné stanovisko a žiadajú splniť viaceré podmienky, tvrdohlavo opakoval, že on má od okresného úradu iné informácie.

Na okresnom úrade sme si overovali viackrát, či organizátorovi výnimku sľúbili, Matej Kňažko to však dôrazne odmietol. Pripomenul, že vzhľadom na štandardný proces organizátor zrejme nestihne mať v ruke ani výsledné rozhodnutie.

„Chyby sa robia, mám toho viac. Mohol som to urobiť skôr, ale mám za to, že výsledok bude dobrý pre všetky zúčastnené strany,“ odpovedal Buľovský na otázku, prečo o výnimku nepožiadal skôr.

Kapacitu akcie neznížia

V porovnaní s ochranármi má organizátor akcie odlišnú predstavu o tom, čo sa v chránenom území môže a čo nie.

Svetelné efekty vylúčil, zvuk sa vraj dá nasmerovať do zeme, aby sa nešíril do okolitého prostredia. Nejde vraj o podujatie, ako je napríklad festival Pohoda.

„Ochranári zakazujú vec, o ktorej nevedia, ako bude vyzerať,“ myslí si Buľovský. Niekoľkokrát zopakoval, že všetkých zúčastnených by rád pozval na koncert, aby videli, že dokáže zorganizovať niečo, čo vôbec nie je proti prírode.

Tvrdil, že chce urobiť kompromis, znížiť kapacitu návštevníkov, ako odporúčajú ochranári, však neplánuje. Povedal nám, že momentálne je v predaji 680 lístkov a k 24. augustu bolo predaných okolo 400 z nich. „Viac lístkov, ako je momentálne, do predaja nepustíme a verím, že zaváži aj to, čo robím pre prírodu,“ povedal Buľovský s tým, že sám seba považuje za milovníka prírody. Odkedy v hoteli pôsobí ako riaditeľ, nesedí v kancelárii, hoci by mohol, ale neštíti sa ani čistenia jeho okolia od odpadkov. Okrem toho hotel kupuje pitnú vodu pre celú dedinu, stará sa o miestnu komunikáciu, ktorá nepatrí obci, ale Slovenskému pozemkovému fondu. „Po zime sme zaplátali asfaltové diery, celú zimu odhŕňame a posypujeme bez použitia chemikálie,“ vymenúva Buľovský.

Povolenie aj na parkovanie

Počas konania akcie plánujú regulovať aj parkovanie.

„Rátame aj s miestami na parkovné, ktoré budeme určite regulovať. V hre je aj kyvadlová doprava. Dokážeme ich odkloniť na lúku, ktorú nám vie dať k dispozícii Poľnohospodárske družstvo Pruské,“ povedal Buľovský.

Ani to však podľa ochranárov nebude také jednoduché.

„Parkovanie po lúkach je v chránenej krajinnej oblasti zakázané, pretože ide o 2. stupeň ochrany, a súhlas od užívateľa lúk nenahrádza potrebný súhlas od orgánu ochrany prírody, ak sa počíta s parkovaním na lúkach. Bolo by dobré upozorniť divákov, ktorí na lúke zaparkujú, že porušujú zákon, rovnako ako usporiadateľ,“ tvrdí šéfka Správy CHKO Biele Karpaty Mertanová.

 Platí rovnaký meter?

Keď sme sa opýtali, čo teda organizátor urobí, ak sa okresný úrad stotožní s odborným stanoviskom štátnych ochranárov a bude trvať na spomínaných podmienkach, dostali sme takúto odpoveď: „Budeme určite pokračovať v tom, ako sme si to naplánovali. Zmeniť sa to už ani nedá. Ale my určite nájdeme kompromis a urobíme to tak, aby to nevadilo prírode.“

Zároveň sa posťažoval, či platí rovnaký meter na všetkých. Nedávno cez víkend 21. augusta sa totiž v obci konala cirkevná púť veriacich z celého Slovenska do kaplnky na Brezovej. Na púti sa podľa Buľovského zúčastnilo najmenej 800 ľudí, ktorí tiež museli prechádzať chránených územím. Povedal nám, že obec vraj na to povolenie nemala.

Starosta Vršatského Podhradia Peter Remiš nám potvrdil, že pravidelnú cirkevnú akciu v kaplnke na Brezovej naozaj mali, avšak aj s povolením na prejazd chráneným územím od okresného úradu. Potvrdili nám to aj ochranári. „Je to nepísaná spolupráca medzi farnosťou, obcou a hasičmi. Tohto roku tam bolo najviac 250 ľudí, vždy to závisí od počasia,“ reaguje starosta Peter Remiš, ktorého sme zastihli v práci v SAD Ilava. Starostuje totiž len na polovičný úväzok.

Dotácie a splátky

Podujatie Hudba bez bariér a iné akcie organizované Buľovského združením dotuje od roku 2015 ministerstvo kultúry. Do roku 2021 mu poslalo dokopy 52-tisíc eur, o podporu sa uchádzal aj tohto roku. Vyplýva to z údajov zverejnených v centrálnom registri zmlúv.

„Spoločnosť Parasport24 žiadala o dotáciu v programe 2.1 živá kultúra. Na základe rozhodnutia odbornej komisie, do ktorej činnosti vedenie rezortu nezasahuje, jej bola na spomínané podujatie schválená dotácia vo výške 6-tisíc eur z pôvodne požadovaných 15-tisíc eur. Dotačná zmluva však ešte nebola zaslaná žiadateľovi. Udeje sa tak až po ďalšom zasadnutí komisie,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie ministerstva kultúry Ladislav Bariak.

V uplynulých rokoch sa spoločnosti Parasport24 darilo získavať granty aj od iných ministerských rezortov. V roku 2017 dostal od ministerstva vnútra cez žilinský okresný úrad 30-tisícovú dotáciu na projekt Bezpečný senior zameraný na prevenciu kriminality. V rovnakom roku dostala 10-tisíc eur na organizovanie podujatia Parasport24tour 2017 z rozpočtovej rezervy predsedu vlády, ktorým bol vtedy Robert Fico. Spoločnosť však porušila finančnú disciplínu a v roku 2019 mala vrátiť dokopy vyše 2200 eur.

Úspešná bola aj v roku 2018, keď získala 33-tisíc eur od ministerstva školstva z programu Národný program rozvoja športu. Doposiaľ najviac peňazí – 193 751,54 eura – však získala spoločnosť Parasport24 v roku 2020 na projekt Prevencia diskriminácie zdravotne znevýhodnených osôb na Slovensku cez Implementačnú agentúru ministerstva práce – aj v tomto prípade však musí vrátiť 70-tisíc eur. Poslednú, 30-tisícovú splátku má Parasport24 zaplatiť do 30. septembra, aktuality.sk

X X X

 Voľby 2022: Hlas v Banskej Bystrici podporí za primátora Noska

Vlastných kandidátov Hlas postaví iba tam, kde to z jeho pohľadu nefunguje, povedal šéf strany Peter Pellegrini.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

BANSKÁ BYSTRICA: Strana Hlas – SD podporí v Banskej Bystrici vo voľbách primátora súčasného šéfa samosprávy Jána Noska.

„Hlas sa bude riadiť jednoduchou logikou, tam kde vidíme, že veci zlyhávajú, chceme ponúkať nové tváre s novou dynamikou, ktoré však majú za sebou životnú skúsenosť, aby mohli riadiť mestá a obce. Naopak, tam, kde vidíme, že to funguje veľmi dobre, podporíme existujúcich kandidátov, a to je aj prípad Banskej Bystrice,“ povedal v utorok na spoločnej tlačovke v centre mesta predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Nosko podľa neho zvládol na čele samosprávy aj ťažké obdobie pandémie, mesto tiež dokázalo zorganizovať Európsky olympijský festival mládeže 2022. Nosko a Pellegrini sa počas tlačovky navzájom nazývali priateľmi.

Nosko kandiduje ako nezávislý, no podporu mu už vyjadrila aj Sme rodina Borisa Kollára.

Banskobystrický primátor chce svoj post na jeseň obhájiť, ako pripomenul, v jeho Tíme Nosko budú kandidovať niektorí poslanci, ktorí boli v mestskom zastupiteľstve za Hlas, no i takí, ktorí vystupovali ako nezávislí.

V župných voľbách Hlas podporil Ondreja Luntera, hoci o jeho záštitu mal záujem aj Pellegriniho kamarát Adrian Polóny, ktorého podporil Ficov Smer.

Kandidátkou na primátorský post v krajskom meste je aj projektová manažérka a občianska aktivistka Diana Javorčíková, známa z aktivít Komunitného centra Fončorda a Banskobystrického okrášľovacieho spolku. O funkciu sa uchádza ako nezávislá, podporu jej však vyjadrili viaceré politické strany: SaS, Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia, Demokratická strana, Občianski demokrati Slovenska a tiež platforma Banskobystrická alternatíva.

Minulý týždeň ohlásil kandidatúru aj ďalší záujemca – Anton Minárik. Do jesenných volieb, ktoré sa budú konať 29. októbra, pôjde ako nezávislý, aktuality.sk

X X X

Ford v Španielsku nebude vyrábať elektromobily. Bude rád, ak sa v Európe udrží!

Ford bojuje v Európe so stratovou výrobou a nevyzerá to tak, že situácia by sa mala v dohľadnom čase zlepšiť. Ford mal so svojou „megafabrikou“ veľké elektrické plány. Aktuálne z nich nie je nič.

Ford zverejnil, že odkladá svoje plánované výrobné investície v Španielsku, pričom uviedol ako dôvod bližšie nešpecifikovaný „revidovaný výhľad pre Európu“, ale na plány na rozšírenie fabriky vo Valencii vraj úplne nerezignoval. S problémami v Európe bojuje už takmer dekádu a ešte v roku 2019 jeho predstavitelia vyhlásili, že budú musieť zavrieť minimálne šesť fabrík v Európe a prepustiť tisíce zamestnancov.

A situácia sa ani po troch rokoch nezlepšila. Aktuálne Ford v Európe odstupuje od ďalšej veľkej plánovanej investície. Automobilka pôvodne chcela čerpať časť prostriedkov zo španielskych fondov EÚ na pomoc pri pandémii, ktoré mala prisľúbené vo výške 106 miliónov eur a plánovala ich investovať do spustenia výroby elektromobilov v továrni vo Valencii v roku 2025.

 Svoju žiadosť o príspevok však tento týždeň stiahla. Americká automobilka doplnila, že bude spolupracovať s španielskymi úradmi na identifikácii ďalšej možnej spolupráce, keďže chce do roku 2030 prejsť v Európe výlučne na predaj elektrických áut.

Ford neuviedol ďalšie podrobnosti o svojom upravenom výhľade pre Európu. Aktuálne však potrebuje reštrukturalizáciu a výrazne znížiť náklady. Aj preto sa rozhodol zrušiť približne 3 000 pracovných miest, najmä v Severnej Amerike a Indii. Zväčša ide o nevýrobné pozície.

Vo svojom závode vo Valencii zatiaľ Ford prepúšťanie neplánuje, no netají sa tým, že k „určitej reštrukturalizácii“ pracovných miest príde, pretože elektrické autá sú jednoduchšie a menej prácne na montáž. V Španielsku chcel Ford pôvodne vyrábať elektromobily namiesto svojej továrne v Saarloius v Nemecku.

 Tam sa do roku 2025 bude vyrábať Focus, no s predĺžením jeho výroby sa v Nemecku neráta a Ford pre túto svoju fabriku aktuálne nemá žiadne ďalšie využitie. Aktuálne hľadá „alternatívne možnosti“ a jednou z nich je vraj predaj celej fabriky onej automobilke. Namiesto toho automobilka uviedla, že bude hľadať „alternatívne príležitosti“ pre továreň v Saarlouis, vrátane predaja inej automobilke.

Ford plánuje v Európe uviesť na trh sedem plne elektrických vozidiel vrátane troch nových plne elektrických osobných áut a štyroch nových elektrických dodávok. Prvým novým EV bude crossover strednej triedy, ktorý sa tento rok začne vyrábať v továrni Fordu v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Bude využívať elektrickú platformu MEB koncernu Volkswagen, ktorá je základom modelu VW ID4, okrem iných modelov koncernu VW.

Okrem toho Ford bude vyrábať elektrickú verziu crossoveru Puma v Craiove v Rumunsku spolu s elektrickými dodávkami Transit Courier a Tourneo Courier./agentury/

X X X

Ondrej Molnár: Sústredím sa na Nitru, nie na draft

 Nezačali vôbec dobre. Prehry 0:6 s Fínskom a 1:11 so Švédskom pripomenuli reprezentantom do 20 rokov nedávny svetový šampionát. Pred posledným duelom sa však vzchopili. Dokázali zdolať Česko 4:3 po predĺžení a na Turnaji štyroch krajín vo Fínsku obsadili 3. miesto. Veľkú zásluhu mal na tom útočník Ondrej Molnár, ktorý prispel dvomi gólmi a asistenciou.

NEMÔŽU SA NÁM STÁVAŤ DETSKÉ CHYBY, HOVORÍ PO TURNAJI ŠTYROCH KRAJÍN ÚTOČNÍK SR 20 ONDREJ MOLNÁR

Do fínskeho Rovaniemi poslali tréneri kompletne nový tím. Z augustových MS do 20 rokov v Edmontone sa nepredstavil ani jeden hráč. Ide o novotvoriacu sa dvadsiatku, ktorej najstarší hráči sú z ročníka 2003. Medzi očakávaných lídrov však patria mladší hokejisti. Jeden z nich je aj Ondrej Molnár.

„Boli sme tam viacerí noví hráči a myslím si, že až na posledný zápas pre nás turnaj nedopadol dobre. Snažili sme sa hrať aktívne, ale súperi boli veľmi kvalitní a nejako nám to nevychádzalo. Pred posledným zápasom s Čechmi sme si niečo povedali v šatni a myslím si, že sme ho zvládli celkom dobre,“ povedal 17-ročný útočník v rozhovore pre náš denník.

Na Turnaji štyroch krajín zažilo mnoho hráčov premiéru v dvadsiatke. Výkony na turnaji dali trénerom predstavu, s kým môžu potenciálne rátať pre ďalšie turnaje a majstrovstvá sveta. Prvé dva zápasy neboli pre Slovákov úspešné. Potešili však víťazstvom nad Českom, ktoré zdolali 4:3 pp. Otočili z 0:2 na 3:2 tromi gólmi v presilovkách. V predĺžení Čechov „dorazil“ najmladší Slovák, Jakub Chromiak.

„Tentoraz sme najmä premieňali šance a dodržiavali to, čo sme si povedali v šatni. Nerobili sme zbytočné chyby, ktoré už tímy v dvadsiatke vedia potrestať. Nemôžu sa nám stávať, s prepáčením, detské chyby. Myslím si, že to bol asi najväčší problém našej hry,“ hodnotil Molnár.

SPOJIŤ ELITNÝ DORASTENECKÝ ÚTOK

Útočník ročníka 2005 bol najproduktívnejší Slovák na turnaji. Do štatistík mu zapísali dva góly a asistenciu z duelu proti Česku.

„Hralo sa mi celkom dobre. Je to trošku iné ako osemnástka, ale myslím si, že už som bol do istej miery zvyknutý. Predsa len som hral mužský hokej a nebol až taký problém adaptovať sa na hru. Dva zápasy proti Fínom a Švédom celkovo neboli ideálne, ani ja som nehral najlepšie. Proti Česku už som dal ale do hry väčšiu hokejovosť a vyplatilo sa,“ povedal Molnár, ktorý by si rád zahral v dvadsiatke na najprestížnejšom podujatí.

„Určite by som sa chcel dostať na majstrovstvá sveta, to je môj cieľ. Uvidíme, záleží na tom, aká bude sezóna. Urobím pre to všetko.“

Reprezentační tréneri by mohli v decembri znovu spojiť útok, ktorý sa dobre pozná z reprezentácie do 18 rokov. Molnár s Daliborom Dvorským a Alexom Čiernikom spolu hrali na Hlinka Gretzky Cupe 2021 aj na turnaji A-skupiny 1. divízie MS do 18 rokov v apríli v Piešťanoch. Ich súhra a schopnosti boli výnimočné.

„Bolo by to pre nás niečo ako sen. Už sme sa o tom aj spolu bavili, bolo by to super. Sme na seba zvyknutí. Každopádne, sezóna je dlhá, stať sa môže hocičo a netreba nič predbiehať. Určite by to však bolo super,“ vyjadril sa Molnár.

NITRA MÔŽE ÍSŤ AJ NA TITUL

Klubová situácia 17-ročného krídelníka nebola úplne jasná. Nitriansky odchovanec by rád hral v áčku materského klubu. „Pripájam sa k tréningu a uvidíme. Verím tomu, že v Nitre všetko dopadne na sto percent. Som spokojný s podmienkami, starajú sa o mňa. Každopádne, Erie je tiež otvorená záležitosť. Začínam, samozrejme, v Nitre a uvidíme, ako to dopadne,“ povedal Molnár, ktorého v CHL Import Drafte draftovali Erie Otters z OHL.

Nabitý útok Nitry nevníma ako problém. „Konkurencia je zdravá a sme dobrá partia. To je základ. Sme tím, ktorý môže v sezóne niečo dosiahnuť a práve preto by som chcel zostať a byť jeho člen. Môžeme ísť aj na titul. Rád by som hral čo najvyššie a čo najviac,“ povedal Molnár, ktorý sa objavuje v prvých preddraftových rebríčkoch.

„Snažím sa na to nemyslieť, ešte sa ani nezačala sezóna. Teraz sa sústredím na to, aby som zapadol v Nitre, hral presilovky a podobne. Na draft síce myslím, ale nejaké obmedzenia si preto nedávam. Venujem sa sám sebe, aby som bol čo najlepší. Počas letnej prípravy som pracoval na sile a rýchlosti. Môj kondičný tréner ma pripravil veľmi dobre . Čo sa týka ľadu, vylepšujem to, v čom som dobrý, čiže rýchlosť, techniku a snažím sa strieľať. Každý deň pracujem na zručnostiach a na tom, aby som bol lepší a lepší,“ uzavrel 17-ročný útočník, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.