Juhoamerické združenie Mercosur odmietlo vypočuť príhovor Zelenského, Euro najslabšie za 20 rokov

TASR: Juhoamerické združenie voľného obchodu Mercosur odmietlo požiadavku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby na prebiehajúcom summite tohto združenia online predniesol prejav. Oznámil to v stredu Paraguaj, ktorý túto schôdzku na najvyššej úrovni hostí. Vlády Argentíny, Brazílie, Uruguaju a Paraguaju zoskupené v združení Mercosur sa nedokázali dohodnúť, uviedol paraguajský minister zahraničných vecí Raúl Cano. Zároveň odmietol uviesť, kto bol proti.

Podľa šéfa paraguajskej diplomacie rozhodnutie účastníkov summitu odmietnuť Zelenského požiadavku už komunikovali aj s Kyjevom.

Zelenskyj podľa AFP hovoril minulý týždeň s paraguajským prezidentom Mariom Abdom Benítezom a požiadal ho o povolenie prihovoriť sa vo štvrtok účastníkom summitu Mercosur.

Ukrajinský prezident sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prihovoril mnohým svetovým parlamentom a prejavy predniesol i na mnohých regionálnych a medzinárodných fórach. Vypočuť si ho mohli napríklad poslanci Európskeho či slovenského parlamentu ako aj účastníci Svetového ekonomického fóra./agentury/

 X X X

Euro najslabšie za dvadsať rokov a ťahá celú ekonomiku eurozóny dole

 Keďže slovenskí a európski exportéri nemajú v súčasnosti problém s odbytom, slabé euro im až tak veľmi nepomáha. Na druhej strane sa predražujú importy tovarov a služieb, čo ešte viac zrýchľuje rast inlácie.

Spoločná európska mena sa prepadla voči americkému doláru na najnižšie úrovne za posledných 20 rokov. V priebehu minulého týždňa sa dostala dokonca pod psychologickú hranicu jeden, teda pod paritu, keď sa jedno euro predávalo za takmer 0,9950 dolára.

Dokonca aj eurový index, ktorý sa obchoduje voči košu hlavných svetových mien, sa prepadol na najnižšiu úroveň od roku 2008.

Na jednej strane by sa mohlo zdať, že slabé euro pomáha európskemu exportu, čo je celkom pozitívne pre unijnú ekonomiku, avšak ekonómovia upozorňujú, že silný dolár nám skôr škodí.

Silnejúci dolár

Podľa analytika spoločnosti Finax Šimona Pekára je za prepadom našej spoločnej meny predovšetkým posilňujúci dolár.

„V prvom rade sú americké vládne dlhopisy vnímané ako bezpečný prístav, do ktorého svetoví investori presúvajú v neistých časoch peniaze. Aby však do nich mohli investovať, musia najskôr premeniť svoje peniaze na dolár, čím mu zvyšujú hodnotu,“ hovorí Pekár.

Druhým dôvodom je nedôvera v európsku ekonomiku. Väčšina krajín na starom kontinente je závislejšia od ruských energetických surovín ako USA. To Kremeľ pravidelne využíva na vyhrážky ďalším znižovaním dodávok. Investori sa preto boja nakupovať európske akcie, dlhopisy a menu.

 V neposlednom rade je za prepadom eura aj rozdielna monetárna politika na oboch stranách Atlantiku. Zatiaľ čo v eurozóne máme ešte stále záporné úroky, americká centrálna banka Fed ich už zvýšila na úroveň 1,5 – 1,75 percenta.

V praxi to znamená, že v USA znižujú množstvo peňazí v obehu rýchlejšie. Nižšie množstvo peňazí v obehu zas zvyšuje hodnotu meny, čo vedie k posilňovaniu dolára.

Posledné výrazné minulotýždňové oslabenie spôsobili aj najnovšie čísla o inflácii v USA a politická situácia v Taliansku.

„Negatívne dáta za americkú infláciu, ktorá rástla výrazne silnejšie, ako trhy očakávali, zohrali svoju rolu a zároveň aj rezignácia talianskeho premiéra Draghiho,“ dodal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Lacnejší export

Otázne teraz zostáva, či súčasná situácia na menových trhoch vyhovuje Slovensku, ako aj celej eurozóne. Na jednej strane je oslabujúce euro výhodou pre slovenských exportérov, ktorí vyvážajú svoje výrobky do USA, pretože slabšie euro robí ich výrobky v zahraničí lacnejšími.

„Slabšia mena totiž zlacňuje domáce výrobky pre zahraničných odberateľov, čím podporuje export, a teda aj ekonomický rast. Na druhej strane však slabšia mena predražuje import, pretože zahraničné tovary sú pre nás drahšími,“ približuje analytička 365.bank Jana Glasová.

Prostredníctvom slabšieho eura si tak do eurozóny dovážame aj infláciu, pretože to zvyšuje ceny importovaných tovarov a služieb z USA a produktov obchodovaných v dolároch, ako napríklad ropa. Oslabovanie eura je z tohto pohľadu pre našu ekonomiku v súčasnosti nežiaduce, keďže tlačí nahor už aj tak vysokú infláciu.

Keďže momentálne je inflácia veľmi veľkým problémom a firmy nemajú ťažkosti so svojím odbytom na zahraničných trhoch, podľa Pekára je znehodnotená spoločná mena pre našu ekonomiku problém a celé hospodárstvo ťahá skôr dole.

 Zvyšovanie úrokov

Či sa nakoniec euro pozviecha zo svojich dlhoročných miním, bude závisieť aj od Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá dnes rozhodne o budúcej monetárnej politike vrátane úrokových mier. Pokiaľ sa vo Frankfurte rozhodnú zvýšiť základnú úrokovú mieru o 0,5 percentného bodu, bola by to pre spoločnú menu vzpruha.

Na druhej strane je tu však veľké riziko pre nadmerne zadlžené krajiny na čele s Talianskom, či za takýchto podmienok dokážu prefinancovať svoje verejné rozpočty, aktuality.sk

X X X

Poslanec SaS pomohol odvozcom smetí, ktorí mu platia za inzerciu. Konflikt záujmov popiera

Poslanec Kazda hovorí, že cieľom bolo zjednodušiť odvoz odpadu, pretože nie všetci praktizujú taký typ zberu, pri ktorom je potrebná váha v aute.

Poslanec Radovan Kazda z poslaneckého klubu SaS bol širšej verejnosti pomerne neznámy. V parlamente pritom ovplyvňuje legislatívu, ktorá okrem iného pomáha ušetriť veľkým spoločnostiam.

Kazda je súčasťou strany OKS, ktorej členovia sa do parlamentu dostali na kandidátke SaS. Nedávno na seba upriamil pozornosť, keď na poslednú chvíľu predložil viac ako 60 pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o energetike. Hoci malo ísť o technické úpravy, Denník N poukázal na to, že vďaka Kazdovým pozmeňovákom môžu ušetriť veľké firmy na plyne.

Májové zmeny

Podľa zistení Aktuality.sk to však nie je jediný zákon, ktorý sa menil za pomoci Kazdu a pomohol veľkým firmám.

Druhá takáto situácia sa odohrala ešte minulý rok, konkrétne v máji. Parlamentom prešla novela zákona o odpadoch, ktorá rušila povinnosť pre firmy, zvážajúce odpad, montovať do smetiarskych áut váhu.

Zmenu inicioval práve Kazda. „Parlament s podporou 133 zo 134 hlasov dnes odhlasoval novelu zákona o odpadoch, ktorú som pripravil spolu s kolegyňami zo SaS a neskôr aj s podporou MŽP SR a ďalších poslancov koalície,“ avizoval Kazda na svojom Facebooku 5. mája 2021.

Podpora zmeny teda išla naprieč celý parlamentom. Jediný z prítomných poslancov, ktorý sa zdržal, bol Boris Susko zo Smeru.

Nebolo by na tom nič zvláštne, keby Kazda roky nebol väčšinový spolumajiteľ firmy Property & Environment s.r.o., prevádzkujúcej okrem iného web odpady-portal.sk. Medzi jej inzerentov, či komunikačných partnerov, ako to uvádza portál, patrí napríklad jeden z najväčších odvozcov odpadu na Slovensku Marius Pedersen, ktorému tiež táto zmena pomohla.

Kazda: Konflikt môžem vyvrátiť

Poslanec však odmieta, že by bol v konflikte záujmov. „Určite nie, to môžem vyvrátiť. Ja v súčasnosti nepôsobím v riadiacich orgánoch spoločnosti (Property & Environment, pozn. red.), a ani nemôžem zo zákona. Toto môžem absolútne vylúčiť,“ reagoval Kazda. Faktom je, že po zvolení za poslanca sa tak ako zákon káže vzdal konateľstva vo firme. Nezastupuje ju teda pri obchodnom styku. Stále je však jej 77-percentným vlastníkom.

„Medzi komunikačnými partnermi sú aj spoločnosti, ktoré si navzájom oponujú z hľadiska cieľov v odpadovom hospodárstve. To tam teda nezohrávalo žiadnu rolu,“ dodáva poslanec.

Minuloročnú zmenu kritizuje exminister životného prostredia László Sólymos, ktorý váhy do smetiarskych áut zavádzal. „Zrušenie tejto povinnosti považujem za lobing zberových spoločností, ktoré nemali chuť investovať do vozového parku. Prostredníctvom parlamentných poslancov SaS si presadili svoje,“ hovorí Sólymos.

Chcel zjednodušiť odvoz

Kazda to odmieta a argumentuje, že jeho cieľom bolo zjednodušiť odvážanie odpadu. Inštaláciu váhy preto novela zdobrovoľnila.

Dôvodom podľa neho bolo, že časť miest a obcí nemá tzv. množstvový zber odpadu, ale „štandardný spôsob“ zberu, keď si spoločnosti odvoz účtujú za celú samosprávu naraz. Tie obce a mestá, ktoré prechádzajú na množstvový zber, požadujú od spoločností, aby si váhy zaobstarali.

Sólymos vysvetľuje, že cieľom zavedenia povinnosti inštalovať váhy do smetiarskych áut bolo spravodlivejšie rozdelenie nákladov za odvoz a spracovanie odpadu a motivovanie ľudí k separovaniu. „Spravodlivejší spôsob, ako povinnosť vážiť smetiarske autá, nikde na svete nevymysleli,“ skonštatoval exminister.

Kazda uznáva, že takýto spôsob vykazuje o čosi lepšie čísla prí separovaní, no podľa neho tiež ľudí motivuje, aby odpad spaľovali, alebo zahadzovali do prírody.

Okrem toho poslanec neuznáva ani argument ušetrenými financiami. Zberové firmy majú podľa neho moderné vozidlá a vážiaci systém stojí len niekoľkotisíc, maximálne desaťtisíc eur.

Podporil ho aj Budaj

Za Kazdov návrh sa postavilo aj aktuálne vedenie rezortu životného prostredia. Podľa neho v súčasnosti existujú sofistikovanejšie a ekologickejšie riešenia, ako je povinnosť vážiaceho systému na smetiarskych vozidlách. Zberové spoločnosti využívajú napríklad čipovanie nádob, alebo elektronickú identifikáciu naplnenosti nádob.

„Navyše, všetky zberné vozidlá komunálneho odpadu sú pred vysypaním vážené na certifikovaných váhach v spaľovniach, na skládkach a v zariadeniach na spracovanie triedeného odpadu,“ doplnili, aktuality.sk

X X X

 Nominanta Smeru posielajú pred súd. Exriaditeľ Tiposu mal spôsobiť štátu státisícovú škodu

Bývalý šéf stávkovej spoločnosti Ján Barczi čudne zamestnal poradcu, o ktorom v Tipose takmer nikto nevedel. Ak by sedeli jeho pracovné výkazy, bol by v rovnakom čase na dvoch kontinentoch zemegule.

Údajne pracoval v štátnej lotérii a radil generálnemu riaditeľovi, za čo mesačne dostával vyše trojtisícový plat. Podľa zistení polície je však príbeh o zamestnávaní v Tipose výmyslom, na ktorý doplatili daňoví poplatníci.

Keď sa vyšetrovatelia bližšie pozreli na pracovné výkony poradcu Milana Čubu, dospeli k prekvapivému výsledku. Podľa oficiálnych výkazov mal robiť niečo ako sledovanie reakcií ľudí na reklamu Tiposu v jeho pobočke v jednom zo slovenských miest. V úplne rovnakom čase pritom dovolenkoval pri mori. V ďalšom prípade zas odhalili, že deklaroval prácu pre Tipos na Slovensku aj vtedy, keď vycestoval do Ameriky.

Po tom, čo vyšetrovateľ tento prípad ukončil, prokurátor sa rozhodol podať na súd obžalobu tak na bývalého šéfa Tiposu Jána Barcziho, ako aj na jeho niekdajšieho poradcu Milana Čubu.

„V predmetnej trestnej veci sa dozorujúci prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III stotožnil s návrhom na podanie obžaloby, pričom dňa 27. júna 2022 podal obžalobu na obvinených Ing. J. B. a M. Č. na Okresný súd Bratislava III,“ potvrdil hovorca bratislavskej prokuratúry Juraj Chylo.

Elektronická podateľňa na Okresnom súde Bratislava III pridelila túto trestnú kauzu sudcovi Romanovi Fittovi. Ten donedávna súd viedol, no ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ho pred časom z funkcie predsedu odvolala.

Sudca si teraz prípad naštuduje – obžalobu má právo prijať alebo odmietnuť.

Škoduje štát, zodpovedný je riaditeľ

Polícia dospela k záveru, že pre podozrivé zamestnávanie poradcu Čubu v Tipose prišiel štát o vyše 160-tisíc eur.

Bývalý riaditeľ Barczi je stíhaný za porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku, keďže Tipos je stopercentnou akciovkou štátu a každé zbytočne minuté euro je stratou v štátnej kase. Práve on ako predseda predstavenstva zodpovedal za hospodárenie štátnej firmy.

Zaujímavosťou prípadu je obvinenie údajného poradcu Čubu, ktorý na začiatku trestnému stíhaniu nečelil. Polícia ho však začala stíhať za krivú výpoveď a marenie spravodlivosti. Vyšetrovateľovi totiž v prípravnom konaní predložil listiny a dokumenty, ktoré považuje za sfalšované či účelovo pozmenené.

Čuba však takéto konanie prostredníctvom advokáta poprel. Rovnako svoj podiel viny v kauze odmieta aj bývalý šéf Tiposu Barczi.

Na dvoch miestach naraz

Aktuality.sk upozornili na podozrenia v Tipose už na jar 2019, o pol roka neskôr napochodovali do sídla akciovky kukláči a odviedli v putách vtedajšieho riaditeľa Barcziho aj jeho kolegu z IT oddelenia. Zaistili aj množstvo dôkazov a listín. Už v minulosti sme Čubu nazvali fantómovým poradcom, keďže v Tipose o jeho pôsobení takmer nikto nevedel, nikdy ho ani nestretol a jeho skutočný prínos za tisíce mesačne viacerí spochybňovali.

Polícia pri vyšetrovaní narazila aj na ďalšie nezrovnalosti. Podľa dokumentov, ktoré Čuba odovzdal polícii, vykonával takzvaný mystery shopping. V minulosti ho pre Aktuality.sk opísal tak, že chodil po predajniach či poštách po celom Slovensku a sledoval reakciu ľudí na logo Tiposu.

Polícia však vďaka analýzam prišla na to, že kým poradca podľa oficiálnych pracovných výkazov údajne brázdil Slovensko a navštevoval prevádzky v rôznych mestách, v skutočnosti si užíval dovolenku pri mori alebo zaoceánsky pobyt v Spojených štátoch. Fantómový poradca by tak musel byť na dvoch vzdialených miestach naraz.

Navyše Barcziho nástupca a niekdajší dočasný šéf Tiposu Martin Bohoš existenciu spomínaných analýz na základe tzv. mystery shopping poprel. „Sú to úplné nezmysly,“ povedal v rozhovore pre náš portál.

Čuba nastúpil do Tiposu na jar 2017 a skončil presne v novembrový deň 2019, keď do sídla akciovky vrazili kukláči. Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru poslal e-mailom. Podľa zmluvy pracoval „z domu“ a poradcu riaditeľovi robil 400 kilometrov od sídla akciovky. Tip na prácu podľa vlastných slov dostal od predsedu SNS Andreja Danka. Líder dnes už neparlamentnej strany na otázky o Čubovi odmietol v minulosti odpovedať.

Otázne tiež ostáva, prečo si Barczi vybral ako poradcu človeka bez potrebného vzdelania či skúseností. Do roku 2019 mal len stredné odborné vzdelanie v odbore strojár, plynár a energetik, až popri zamestnaní v Tipose si dorobil prvý stupeň vysokej školy manažmentu.

Ministerstvo pochybenia zistilo

Paradoxom je, že už v minulosti po prevalení prvých podozrení nariadila dozorná rada Tiposu firemnú kontrolu. Ľudia z ministerstva financií ešte pod vedením Petra Kažimíra však na nič prevratné neprišli.

Za porušenie pravidiel považovali to, že „poradca“ Čuba síce oficiálne cestoval po Slovensku a robil analýzy, no nemal vyplnené cestovné príkazy.

„Dochádzka je vedená riadne, ale vykazuje znaky formálnosti,“ píše sa v správe z leta 2019.

Teraz polícia tvrdí, že zamestnávanie poradcu bolo celé naoko a štátu vznikla škoda vo výške nákladov na jeho mzdu.

Takzvaná kmeňová kauza Tipos, kde sa preveruje pranie špinavých peňazí (legalizácia príjmov z trestnej činnosti) cez hráčske kontá, je stále v štádiu vyšetrovania. V nej je obvinený exriaditeľ Ján Barczi a šéf IT oddelenia Miloš Prelec.

Barczi je ďalším obvineným nominantom Smeru (neskôr aj nominantom za trojkoalície Smer – SNS – Most Híd), ktorý zrejme skončí pred súdom.

S obvinením na krku však skončil aj nominant OĽaNO na čele štátnej lotériovej spoločnosti Marek Kaňka. Minulý mesiac ho NAKA obvinila z krátenia dane. Jeho stíhanie však nesúvisí s pôsobením v Tipose, ale s jeho súkromným podnikaním v oblasti pohonných hmôt, aktuality.sk

X X X

Jágrova Dominika otvorene o páde na dno: 5 dní som len spala a nezdravo jedla, priznala modelka

Priateľka slávneho českého hokejistu Jaromíra Jágra (50) bola k fanúšikom veľmi úprimná. Dominika Branišová (27) otvorene priznala psychický kolaps, ktorý sa jej opakuje približne dvakrát do roka.

Nedokázala ísť do práce, či dvihnúť telefón

Psychické zdravie vie byť veľmi krehké, o čom sa presvedčilo už množstvo známych tvárí. Najnovšie priznala kolaps aj priateľka Jaromíra Jágra Dominika, ktorá sa na 5 dní musela celkom odstrihnúť od života. „V utorok som nešla do práce, neodpisovala som na e-maily, v telefóne som si nastavila letový režim, na správy na Whatsappe som nereagovala a zrušila som všetky plány až do konca týždňa. 5 dní som len spala, nezdravo jedla a pozerala na náhodné videá na Facebooku,“ zdôverila sa fanúšikom na Instagrame modelka Dominika Branišová.

Príčinou toho, že nedokázala normálne fungovať, bol psychický kolaps, ktorý nebol jej prvým. Podobný stav sa jej podľa vlastných slov opakuje raz alebo dvakrát do roka. „Poznáte tie dni, keď sa necítite dobre fyzicky, ani psychicky. Žiadne rozhodnutia nedávajú zmysel a neviete, akou cestou sa v živote vydať? Najradšej by ste sa zahrabali niekde poriadne hlboko, aby vás už nikto nenašiel. Tak to sa mi presne stalo minulý týždeň,“ pokračovala Dominika.

Dnes je už opäť plná energie

Náročné dni má Dominika už úspešne za sebou. Uvedomila si, že má pracovné povinnosti, ktoré už nemôže odkladať a že je vonku krásne, tak nechce premrhať dni doma v posteli. Zacvičila si jógu, dala zdravú večeru a cíti sa už lepšie. „Dnes sa konečne cítim plná energie a s chuťou do života. Našťastie mám tento stav raz, maximálne dvakrát do roka. Ale viem, že sú ľudia, ktorým s tým bojujú oveľa častejšie, no majú strach o tom hovoriť.

Aby neboli za slabochov, aby sa im ľudia nevysmievali, alebo dokonca tvrdili, že si vymýšľajú a že sú iní. Keď o tomto probléme začnete hovoriť, možno budete prekvapení, koľko ľudí z vášho okolia je na tom rovnako,“ povzbudila na záver Dominika všetkých fanúšikov, ktorí možno zažívajú v živote niečo podobné ako ona:

Šťastie našla po boku Jaromíra Jágra

Dominika momentálne žiari po boku staršieho priateľa – slávneho hokejistu Jaromíra Jágra a dvojici to veľmi pristane. Jaromír pri nej omladol a je so svojou láskou veľmi šťastný. Užívajú s jeden druhého, veľa cestujú a pýšia sa krásnymi fotografiami na Instagrame. Nedávno napríklad navštívili aj slnečné Taliansko. Fanúšikovia im veľmi držia palce a nie je to tak dávno, čo Dominika dokonca prekvapila v svadobných šatách:

Nie je jediná, čo zažila náročné chvíle kvôli psychickému zdraviu

O psychických problémoch hovorí otvorene množstvo známych tvárí, aby pomohli prelomiť stigmu v spoločnosti. Psychické zdravie nemôže byť tabu a nie je hanba vyhľadať pomoc. Tesne pred Dominikou prehovorila o tejto téme aj Kristína Mohrová, ktorá tvorila 7 rokov pár so Samom Tomečkom. Na internete sa začali objavovať ich spoločné fotografie a ľudia ju bez váhania odsúdili. Kristína priznala, že nakoniec skončila na antidepresívach a o tomto období sa jej dodnes nehovorí ľahko, aktuality.sk

X X X

Farmár v Anglicku dostal doživotie za vraždu svojej manželky v roku 1982

Farmár David Venables (89) si v stredu na súde v anglickom Worcesteri vypočul, že strávi zvyšok života vo väzení za vraždu svojej manželky Brendy, ku ktorej došlo v roku 1982. Venables sa pred súd postavil potom, čo boli v roku 2019 nájdené pozostatky jeho ženy v septiku pri farme, kde manželia v 80. rokoch minulého storočia žili.

 Informovala o tom britská stanica BBC. Venables sa z farmy odsťahoval v roku 2014. Noví majitelia pri údržbe septiku objavili zvyšky oblečenia, chumáč vlasov a ľudskú lebku. Laboratórne testy preukázali, že sa jedná o ostatky Brendy Venablesovej, ktorá bola 4. mája 1982 vyhlásená za nezvestnú.

„Som si istá, že ste Brendu zabil, aby ste ju odstránili zo svojho života spolu s komplikáciami, ktoré by vám mohol priniesť rozvod,“ povedala Venablesovi sudkyňa Tipplesová. „O prvkoch chamtivosti a sebectva sa nedá pochybovať,“ dodala sudkyňa.

Porota si pri súdnom procese vypočula informácie o dvojakom živote, ktorý Venables viedol. Od roku 1967 bol striedavo v dlhodobom vzťahu s opatrovateľkou jeho matky Lorraine Stylesovou. Hoci Stylesová v roku 2017 zomrela, v roku 1984 pred políciou vypovedala, že Venables bol „celkom pokojný“, keď sa jeho žena stratila.

Súd uznal, že Venables svoju ženu zabil po tom, čo so Stylesovou znovu nadviazal romantický vzťah. Sudkyňa odmietla tvrdenie obhajoby, že išlo o zabitie v náhlom afekte, pretože „proces umiestnenia tela do septiku bez akejkoľvek stopy vyžadoval starostlivé plánovanie“.

Venables v roku 1982 tvrdil, že za zmiznutím jeho ženy stojí jej depresia, ktorá ju prinútila uprostred noci opustiť dom, pravdepodobne s úmyslom vziať si život. Senior Venables musí vo väzení podľa rozsudku stráviť minimálne 18 rokov, potom môže požiadať o podmienečné prepustenie./agentury/

X X X

Veľký obrat v Budapešti! Slovan umlčal Ferencváros

 Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v stredajšom úvodnom zápase 2. predkola Ligy majstrov na ihrisku Ferencvárosu Budapešť 2:1.

 Eufória v podaní slovanistov po druhom góle do siete Ferencvárosu.

Domáci viedli od 70. minúty po góle Kristoffera Zachariassena, o obrat slovenského šampióna sa postarali v záverečnej desaťminútovke presnými zásahmi Guram Kašia a Tigran Barseghjan.

Odveta na Tehelnom poli sa uskutoční v stredu 27. júla o 20.30 h. Postupujúceho čaká v 3. predkole LM víťaz z dvojice Karabach Agdam – FC Zürich (prvý zápas 3:2), zdolaný tím pokračuje v rovnakej fáze Európskej ligy.

Úvodný zápas 2. predkola LM:

Ferencváros Budapešť – ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:0)
Góly: 70. Zachariassen – 81. Kašia, 86. Barseghjan. ŽK: Nguen – Šaponjič. Rozhodovali: Burgos – Palomar, Nunez (Šp.), 20.459 divákov.
Ferencváros: Dibusz – Wingo, Mmaee, Kovačevič, Čivič – Laidouni (72. Mercier), Esiti – Zachariassen – Nguen (80. Auzqui), Boli (72. Bassey), Traore (57. Lončar)
Slovan: Chovan – Medveděv, Kašia, Abena, De Marco – Barseghjan (90.+3 Agbo), Kucka (90.+3 Holman), Kankava, Pauschek (73. Čavrič) – Weiss ml. (73. Čakvetadze) – Šaponjič (69. Ramirez)

Slovan pricestoval do maďarskej metropoly bez zraneného Zmrhala, no s výnimkou českého krídelníka mohol tréner Weiss st. postaviť najsilnejšiu možnú zostavu. V horúcom počasí pred vypredanou Groupama Arenou sa ako prví dostali pred bránku súpera nabudení domáci.

Po centri Laidouniho nesadla Bolimu v šestnástke lopta a v ťažkej pozícii neohrozil Chovana. Slovan dal o sebe vedieť v 6. minúte a hneď dvakrát. Weiss ml. si po faule na seba postavil loptu a jeho pokus z priameho kopu spoza šestnástky vyškriabal Dibusz na čiare, z následnej dorážky Medveděv netrafil odkrytú bránku.

 V rušnom úvode stretnutia odpovedal Ferencváros šancou Zachariassena, ktorý zblízka prudkou hlavičkou opečiatkoval brvno. V 21. minúte vytiahol Chovan bravúrny zákrok a končekmi prstov vytlačil na roh technický pokus Nguena.

O chvíľu domáci reklamovali ruku jedného z hráčov Slovana vo vlastnej šestnástke, rozhodca nechal pokračovať v hre. Inak však hral slovenský šampión s favoritom stretnutia minimálne vyrovnanú partiu, pôsobil kompaktne v defenzíve a neustále sa snažil hroziť.

Po polhodine domáci fanúšikovia zahádzali Barseghjana pri exekúcii rohového kopu plastovými fľašami, z čoho vznikla krátka šarvátka medzi hráčmi oboch mužstiev. Po občerstvovacej prestávke sa dostal do dobrej palebnej pozície Traore, ale Chovan si udržal čistý štít.

 V 50. minúte podnikli hostia rýchly brejk, Barseghjan prihral Weissovi ml. a jeho pokus zblokoval jeden z domácich hráčov na roh. Domáci tréner sa snažil oživiť ofenzívu svojho tímu striedaním Lončara za Traoreho. Slovan sa po prestávke viac stiahol, vyhovovalo mu aj pomalšie tempo hry.

Domáci pôsobili v útočnej snahe bezradne a tak to po hodine hry vyskúšal strelou z diaľky Mmaee, pričom tesne minul pravú žrď Chovanovej bránky. Slovan však v 70. minúte úplne prepadol na pravej strane obrany, nechal Nguena odcentrovať do stredu pokutového územia na Zachariassena, ktorý zblízka bez problémov otvoril skóre – 1:0.

Slovan sa však nepoložil a dokázal nielen vyrovnať, ale dokonca otočiť skóre. Najskôr Barseghjanov center sklepol De Marco do klbka hráčov na malom vápne, kde bol Kašia a hlavičkou nedal Dibuszovi šancu na úspešný zákrok – 1:1.

Barseghjan sa za svoju celozápasovú aktivitu dočkal odmeny v 86. minúte, keď z hranice pokutového územia zakrútil loptu presne k pravej žrdi – 1:2. Slovan v závere odolal tlaku „Fradi“, hoci mu v jednom prípade pomohla aj ľavá žrď po strele Čiviča. Pred odvetou si tak „belasí“ vytvorili viac ako nádejnú pozíciu na postup do 3. predkola.

Hlasy po zápase:

Stanislav Čerčesov, tréner Ferencvárosu: „Taký je futbal. Niekedy píše iné príbehy, ako by ste si predstavovali. S výnimkou prvých piatich minút však môžem vysloviť spokojnosť s výkonom hráčov. Vytvorili sme si veľa šancí, mali sme loptu v našej moci, dvakrát Slovanu pomohla konštrukcia bránky. Dnes to nevyšlo, ale zápas si dobre zanalyzujeme a ideme ďalej. Verím, že stále môžeme postúpiť. Máme to v našich rukách.“

Dénes Dibusz, kapitán Ferencvárosu: „Myslím si, že s výnimkou záverečnej 15-minútovky sme na trávniku dominovali. Prvý gól sme inkasovali zo situácie, na ktorú sme sa pripravovali. Vedeli sme, čo máme robiť, napriek tomu sme mu nedokázali zabrániť. Druhý gól bol pre nás ako rana do chrbta. Napriek prehre si myslím, že o postupe ešte rozhodnuté nie je. Sklamali sme našich skvelých fanúšikov, no ja som presvedčený, že v Bratislave dokážeme zvíťaziť dvojgólovým rozdielom.“

 Radosť Juraja Kucku a Myentyho Abenu.

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Je to pre nás veľké víťazstvo, ale sme len v polčase. Po výkone v Batumi a v Podbrezovej nám málokto veril, ale toto mužstvo ukázalo, že má kvalitu. Verím, že ak budeme zdravotne v poriadku, môžeme postúpiť.

Ferencváros má výborný tím, dnes to bol vynikajúci futbal z obidvoch strán. Zvládli to aj ľudia na tribúnach, bolo to v rámci fair play. Verím, že aj domáci zápas prebehne v takom duchu, že sa bude písať o futbale. Som unavený, ale šťastný z toho, čo predviedlo moje mužstvo proti silnému súperovi.“

Guram Kašia, stopér Slovana a autor gólu na 1:1: „Som šťastný, že som gólom pomohol tímu. Bol to náš deň, ale stále je pred nami 90 minút. Nechceme oslavovať predčasne. Cez víkend nás čaká ligový zápas a potom sa už dobre pripravíme na domácu odvetu s Ferencvárosom.“ (Zdroje: TASR, Nemzeti Sport)

Plzeň zvíťazila v Helsinkách

Futbalisti Viktorie Plzeň uspeli v stredajšom prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na trávniku HJK Helsinki 2:1. Už v 6. minúte otvoril skóre Tomáš Chorý, na vyrovnávajúci zásah domácich odpovedal v 57. minúte Jan Kopic. V drese hostí nastúpil v závere riadneho hracieho času slovenský útočník René Dedič.

Olympiakos Pireus remizoval na ihrisku Maccabi Haifa 1:1. Bezgólové výsledky sa zrodili v dueloch Dynamo Kyjev – Fenerbahce Istanbul (hralo sa v poľskom Lódži) aj NK Maribor – Šeriff Tiraspoľ.

2. predkolo LM 2022/2023 – 1. zápasy:

HJK Helsinki – Viktoria Plzeň 1:2 (0:1) /R. Dedič hral od 81. min, M. Tvrdoň aj M. Trusa (všetci Plzeň) boli na lavičke náhradníkov/, Maccabi Haifa – Olympiakos Pireus 1:1 (0:1), Dynamo Kyjev – Fenerbahce Istanbul 0:0 /hralo sa v poľskom Lódži/, NK Maribor – Šeriff Tiraspoľ 0:0/agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.