Kaczyński: Zber húb v Poľsku ohrozuje Brusel. Inšpekcia odmietla odpočúvanie Kočnera vo väzení. Sopranistka Netrebková žaluje operu. V Chartúmu hromadia mrtvoly

Nedáme si túto slobodu vziať. Predseda poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński v nedeľu varoval pred rastúcim vplyvom Európskej únie, ktorý by podľa neho mohol viesť k zákazu zbierania húb v Poľsku. Výroky tohto politika, ktorý často kritizuje Brusel, si všímajú poľské médiá aj opoziční politici.

 Kaczyński na stretnutí s občanmi v Chelme na východe krajiny hovoril o tom, že v EÚ pokračujú snahy o vytvorenie jedného štátu v rámci celej únie. Nejde podľa neho o federalizáciu Európy, ale o sústredenie moci v Bruseli. Povedal, že Brusel chce rozhodovať o nakladaní s lesmi v jednotlivých členských krajinách. Nie vo všetkých krajinách EÚ môžu pritom ľudia chodiť do lesa, ako chcú, pretože lesy sú tam súkromné, dodal.

„My tú slobodu máme, chodíme na huby. Veľká časť Poliakov chodí na huby. Chodíme tam (do lesa), aby sme si oddýchli…, to je súčasť našej slobody a my si tú slobodu nedáme vziať,“ povedal Kaczyński.

Šéf PiS tiež uviedol, že je potrebné bojovať za to, aby si Poľsko mohlo vládnuť samo, pretože inak budú Poliaci „ľuďmi tretej kategórie“. Kaczyński, ktorý často vedie protiruskú aj protinemeckú rétoriku, tiež povedal, že „žiadnemu z našich susedov, ani z východu ani zo západu, nezáleží na tom, aby bolo Poľsko bohaté“.

Poľsko čakajú tento rok na jeseň voľby a PiS má podľa prieskumov najväčšiu šancu ich vyhrať. Nie je však jasné, či sa tejto strane podarí získať v parlamente väčšinu potrebnú na zostavenie vlády.

„Kaczyński vyhlásil, že v týchto voľbách ide o slobodu hubárčenia. Cítim sa trochu divne, keď mám takého rivala, „okomentoval na sociálnej sieti X, predtým twitteri, výroky predsedu PiS Donald Tusk. Ten je šéfom liberálnej a proeurópskej Občianskej platformy, najväčšej opozičnej strany v Poľsku.

Kaczyński v nedeľu v Chelme vystúpil v rámci takzvaného rodinného pikniku, ktorého cieľom je podľa PiS informovať o vládnom programe na podporu rodín. Opozícia tvrdí, že ide o kampaň vládnucej strany za štátne peniaze. Na týchto podujatiach sú zadarmo rôzne atrakcie pre deti, alebo sa pri nich rozdáva občerstvenie./agentury/

X X X

Poliaci pôjdu voliť 15. októbra, Kaczyński chce aj referendum o migrantoch

Prezident Andrzej Duda v utorok na sociálnej sieti X, predtým Twitteri, oznámil, že poľské parlamentné voľby budú 15. októbra.

 Poliaci budú rozhodovať o novom zložení Sejmu, dolnej komory parlamentu, aj Senátu. „Zúčastni sa volieb. Budúcnosť Poľska je záležitosťou každého z nás. Využi svoje právo,“ vyzval Duda. Podľa prieskumov verejnej mienky najväčšie šance vyhrať má národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS), ktoré je pri moci od roku 2015. Nie je však jasné, či v Sejme získa väčšinu potrebnú na zostavenie vlády. Poľský Sejm má 460 členov a Senát, teda horná komora, sto.

 PiS chce, aby sa zároveň s voľbami konalo referendum o prijatí nových únijných migračných pravidiel. Tie namiesto kvót na prerozdeľovanie migrantov počítajú s tým, že každá krajina bude zodpovedná za určitý počet ľudí, ale nemusí ich nevyhnutne prijímať. Môže tiež poskytnúť finančný príspevok alebo inú pomoc, napríklad expertízu alebo materiálnu podporu.

Podľa poľského vicepremiéra a predsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského je o veci potrebné usporiadať referendum vzhľadom na to, že Poľsko už prijalo 1,5 milióna až dva milióny ľudí utekajúcich z Ukrajiny pred ruskou inváziou. Tvrdí, že by bolo nespravodlivé, aby Varšava musela platiť za to, že odmieta prijímať migrantov z iných krajín. Poľsko od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu platí za jedného z najväčších podporovateľov napadnutej krajiny.

Ostro sledovaný Zelenskyj. Poľskí policajti ho počas návštevy Varšavy strážili ako oko v hlave

Vláda PiS sa stavia do úlohy ochrancu tradičných kresťanských hodnôt a garanta poľskej suverenity. Prezident Duda, ktorý je jej blízkym spojencom, v pondelok podpísal zákon o zvýšení prídavkov na deti z 500 zlotých na 800 zlotých. Súčasný poľský kabinet dlhodobo vedie spory s Európskou komisiou najmä pre kontroverznú poľskú justičnú reformu, ktorá podľa kritikov v Poľsku i v zahraničí ohrozila nezávislosť súdnictva. Najväčšia opozičná strana, liberálna a proeurópska Občianska platforma, hovorí, že treba PiS odstaviť od vlády, aby Brusel odblokoval Poľsku výplatu peňazí z únijných fondov zmrazených pre porušovanie princípov právneho štátu./agentury/

X X X

Šeliga: Žilinka ma dal vyšetrovať, lebo som povedal, že je zbabelec. Nikdy som nepodal trestné oznámenie za kritiku voči mne, reaguje šéf prokuratúry

„To má byť odkaz verejnosti, že Maroš Žilinka sa nesmie kritizovať?“ pýta sa poslanec Juraj Šeliga. Šéf prokuratúry ale tvrdí, že s jeho vyšetrovaním nemá nič spoločné a trestné oznámenie podal niekto iný. Žilinka dodáva, že generálna prokuratúra oznámenie podľa zákona nemôže hneď hodiť do koša, ako to očakáva poslanec.

 Poslancovi Jurajovi Šeligovi, pôvodne zo strany Za ľudí, ktorý je dnes v Demokratoch hrozí stíhanie a až 5 ročný trest väzenia. Polícia totiž vyšetruje podozrenie, že sa mal dopustiť verejného ohovárania generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

„Z tých informácii, ktoré mám tak je to za to, že som o Žilinkovi povedal, že je zbabelý. Za to, že dlhodobo kritizujem generálneho prokuratúra mám chodiť po výsluchoch? Žilinka sa nesmie kritizovať? To má byť odkaz verejnosti? V normálnej krajine by takéto veci išli hneď do koša“ hovorí poslanec Šeliga.

Šéf prokuratúry Maroš Žilinka obvinenia, že stojí za vyšetrovaním poslanca Šeligu, odmieta. Tvrdí, že urážky a útoky na jeho adresu nie sú hodné toho, aby na ne reagoval trestným oznámením. To podal niekto iný a generálna prokuratúra ho podľa zákona nemôže hneď hodiť do koša, tak ako to očakáva Šeliga.

Ak má byť poslanec vyšetrovaný za hodnotenie práce verejného činiteľa, to určite nie je ohováraním v zmysle trestného zákona, hovorí expert na mediálne právo a advokát Tomáš Kamenec. „Je to hodnotenie Juraja Šeligu namierené voči Marošovi Žilinkovi ako generálnemu prokurátorovi. Trestný zákon nechráni nikoho pred kritikou alebo hodnotením. Chráni osobu len ak bol o nej uvedený naozaj nejaký nepravdivý údaj,“ vysvetľuje advokát Kamenec.

V podcaste denníka Pravda si okrem stanovísk oboch aktérov sporu, teda Juraja Šeligu aj Maroša Žilinku vypočujte aj o tom ako je trestný čin ohovárania využívaný v praxi a aké problémy sú s ním spojené, či by sa mal podľa názoru experta Kamenca zrušiť a prečo by podľa neho niektorí politici, ktorí majú plné ústa demokracie a boja proti korupcii mali radšej z politiky odísť./agentury/

X X X

Ruská sopranistka Netrebková žaluje Metropolitnú operu. Dôvodom sú zrušené predstavenia

Právni zástupcovia speváčky tvrdia, že po ruskej invázii na Ukrajinu ju Metropolitná opera použila ako obetného baránka vo svojej kampani, v ktorej sa dištancovala sa od Ruska a podporila Ukrajinu.

Ruská operná speváčka Anna Netrebková podala v piatok na okresnom súde na Manhattane žalobu na Metropolitnú operu v New Yorku a jej generálneho riaditeľa Petera Gelba za ohováranie a porušenie zmluvy. Za zrušené predstavenia žiada odškodné najmenej 360 000 dolárov, informovali agentúry DPA a AP.

Právni zástupcovia speváčky v žalobe tvrdia, že po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu vo februári 2022 ju Metropolitná opera použila „ako obetného baránka vo svojej kampani, v ktorej sa dištancovala sa od Ruska a podporila Ukrajinu”.

Žiadna spolupráca

Z tohto dôvodu s ňou prestali spolupracovať aj iné operné domy a kultúrne inštitúcie v Spojených štátoch. Netrebková musela navyše so stratou predať svoj byt v New Yorku.

To všetko jej spôsobilo „vážne duševné a citové utrpenie”, ktoré zahŕňalo „depresiu, poníženie, rozpaky, stres a úzkosť a emocionálnu bolesť a utrpenie”.

Netrebková debutovala v Metropolitnej opere v roku 2002 a za každé vystúpenie mala podľa žaloby dostať najvyšší možný honorár vo výške 17 000 dolárov. Niektorých vystúpení zazmluvnených do sezóny 2025/2026 sa dobrovoľne vzdala, ďalších 40 však opera jednostranne zrušila.

Žaloba tiež tvrdí, že Netrebková bola diskriminovaná pre svoj pôvod.

Neopodstatnené

Metropolitná opera vo vyhlásení uvedené obvinenia odmietla a žalobu označila za „neopodstatnenú”.

Nie je to prvýkrát, čo Netrebková žaluje operu v New Yorku. V marci 2023 arbitrážny sudca nariadil opere vyplatiť umelkyni 200 000 dolárov za 13 zrušených koncertov, ktoré sa neuskutočnili pre jej nesúhlas s odvolaním „verejnej podpory” ruského prezidenta Vladimira Putina.

V auguste by sa mala Netrebková vystúpiť v Teatro Colón v Buenos Aires. Sezóna 2023/2024 zahŕňa jej angažmán v berlínskej Staatsoper unter den Linden, vo Viedenskej štátnej opere, v milánskej La Scale a v Parížskej opere, aktuality.sk

X X X

Kto sú ženy našich politikov? Uhríková financuje hnutie, z Ficovej je maklérka a Kollárove ženy mu kazia kampaň

Plnia vplyvným politikom peňaženky, starajú sa o blahobyt a niekedy aj samy kandidujú. Hoci sa manželky a rodinní príslušníci lídrov strán na verejnosti príliš neukazujú, sú dôležitou súčasťou predvolebnej kampane. Politikom robia nielen morálnu podporu, ale často aj finančnú. Denník Pravda sa pozrel, kto stojí po boku najúspešnejších slovenských politikov.

 Podpora rodín je jednou z najobľúbenejších predvolebných tém, no tie svoje politici ukazujú len zriedkavo. Platí to aj pri lídroch strán, ktoré o necelé dva mesiace zabojujú o mandáty do Národnej rady SR (NR SR). Rodinní príslušníci politikov pritom na predvolebnú kampaň majú pomerne rozsiahly vplyv, naznačujú zistenia Pravdy.

Vo voľbách kandiduje 24 strán a jedna trojkoalícia

Manželka Milana Uhríka Zuzana Uhríková podporuje jeho politické ambície nielen slovne. Vyštudovaná účtovníčka je významnou finančnou podporou pre manžela, ale aj pre celé jeho krajne pravicové hnutie. Vlani totiž Uhríkovci darovali strane dokopy 30-tisíc eur, z ktorých 6-tisíc pochádzalo z účtu Zuzany. Republike pomohla aj prácou, podľa výročnej správy hnutia Uhríkova manželka vlani dolaďovala stranícke účtovníctvo. Svoje služby poskytla ako dar.

Tento rok je žena Milana Uhríka voči strane ešte štedrejšia. V polovici júla Republike požičala 30-tisíc eur s trojpercentným úrokom. Hnutie by malo úver splatiť do konca roka, ako aj ďalších 200-tisíc eur zapožičaných od Milana Uhríka. Ďalších 60-tisíc eur v priebehu júla poslala na transparentný predvolebný účet Republiky, polovicu tejto sumy jej hnutie už vrátilo. Podľa aktuálnych prieskumov má Republika okolo 10 percent preferencií, čo jej garantuje vstup do parlamentu, ako aj každoročné vyplatenie príspevkov zo štátneho rozpočtu.

Uhríková sa ale neangažuje len v účtovníctve či sponzorovaní politických hnutí. Podľa Obchodného registra Uhríkovci vlastnia eseročku MegaTech Solutions, ktorá sa zaoberá službami v oblasti informačných technológií a počítačov. S biznisom sa im však v poslednej dobe nedarí. Posledné dva roky firma mala takmer nulové tržby a skončila v strate, vlaňajší výsledok hospodárenia je mínus 31-tisíc eur.

Zuzana Uhríková vlani tiež kandidovala za Republiku v regionálnych voľbách, v Nitre sa uchádzala o post poslankyne mestského zastupiteľstva a VÚC. „Mojím cieľom je prinavrátiť Nitre poriadok a prosperitu,“ prezentovala svoj program na sociálnej sieti. Od voličov dostala 2,7-tisíc hlasov, čo jej na zisk poslaneckej funkcie nestačilo. Dnes manželka lídra Republiky pôsobí v tíme hnutia pre financie a pracuje v bratislavskej pobočke medzinárodnej spoločnosti ako globálna kontrolórka. Na kandidátnu listinu strany v parlamentných voľbách sa nedostala.

Právnička a maklérka

Bývalý trojnásobný premiér a líder Smer-SD Robert Fico je dodnes oficiálne ženatý s profesorkou Právnickej fakulty Univerzity Komenského Svetlanou Ficovou. Mladí právnici sa zosobášili ešte koncom 80-tych rokov a Svetlana stála pri manželovi počas jeho výstupu na politický vrchol. Kým si Fico budoval politickú kariéru, jeho manželka zacielila na tú právnickú. V roku 2016 ju vtedajší prezident Andrej Kiska vymenoval za profesorku v odbore občianske právo.

Svetlana Ficová sa ale starala aj o rodinné financie. Prvé podnikanie rozbehla v roku 1997. Neskôr sa stala predsedníčkou dozornej rady v stavebnej akciovke R.F. Development, ktorú pôvodne založil jej manžel. Biznis s nehnuteľnosťami prilákal pani Ficovú aj vlani, vo februári 2022 spolu so synom Michalom založili realitnú kanceláriu Modon. Pred rokom mali makléri Ficovci iba jeden byt, predávali rozsiahly apartmán v Starom Meste za 620-tisíc eur.

Dnes ich biznis nepôsobí veľmi úspešne. Minulý rok kancelária Ficovcov, manželky a syna, skončila so ziskom iba 3-tisíc eur, tržby uviedli na úrovni 5-tisíc. Webová stránka realitky už nefunguje, ale na portáloch s nehnuteľnosťami sa dá vyhľadať inzerát pani Ficovej, ktorá ponúka na predaj 4-izbový byt v Karlovej Vsi. Manželka bývalého premiéra má zároveň vlastnú advokátsku kanceláriu so všeobecnou praxou v Bratislave.

Predsedu Smeru však v poslednom čase častejšie vidieť v spoločnosti inej právničky, Kataríny Szalayovej. Podľa medializovaných informácií tvorí pár s lídrom strany okolo troch rokov. Szalayová do vlaňajšieho apríla pôsobila ako čakateľka na post prokurátorky. Po tom, ako bol podaný návrh na jej odvolanie, odstúpila a neskôr nastúpila ako koncipientka do advokátskej firmy Kallan Legal, ktorú vlastní a vedie Ficov spolustraník Robert Kaliňák.

 Najprv noviny, potom stavby

Líder OĽaNO Igor Matovič často opakuje, že za financie v jeho rodine zodpovedá manželka Pavlína. Po vstupe do politiky šéf hnutia prepísal na ňu všetok majetok vrátane rozbehnutých biznisov. Pavlína Matovičová sa tak v roku 2007 stala šéfkou jednej z najväčších sietí regionálnych novín Regionpress, ktorá už vtedy generovala mnohomiliónové tržby a zisky. Pred šiestimi rokmi však vydavateľstvo predala a kúpila eseročku, ktorá sa zaoberá výstavbou.

Matovičovej firma Hotel Trnavan zatiaľ nič nepostavila, no vo vlastníctve má jedenásťposchodovú budovu bývalej ubytovne v Trnave. Vlani sa na nehnuteľnosti rozbehli stavebné práce a žena lídra OĽaNO má v pláne spraviť z nej bytový komplex. Podľa odhadov by firma na predaji apartmánov a bytov mohla zarobiť okolo 9 miliónov eur.

 Hoci sa manželky a rodinní príslušníci lídrov strán na verejnosti príliš neukazujú, sú dôležitou súčasťou predvolebnej kampane. Politikom tvoria nielen morálnu podporu, ale často aj finančnú.

S podporou príbuzných

Nie všetci politici však idú do boja s podporou partnerskej polovičky. Šéf SNS Andrej Danko sa rozviedol ešte pred parlamentnými voľbami 2016, s bývalou manželkou Sylviou tvoril pár vyše 15 rokov. Líder národniarov sa tak môže spoľahnúť na morálnu podporu dvoch synov, Andreja a Adama, či rodičov Ondreja a Júlie.

Rodina predsedu SNS stála za niekoľkými zvláštnymi privatizáciami, ktoré sa diali za čias vlády Vladimíra Mečiara. V roku 1996 Dankov otec ovládol podnik Lesostav Revúca. Kúpna cena bola stanovená na 43 miliónov, ale aj z tých Danko splatil len 10,2 milióna a podnik skončil do troch rokov v krachu.

 Rodina Dankovcov stála aj za privatizáciou firmy Montostroj Košice. V súťaži na kúpu štátneho podniku uspela firma Danker, ktorá vznikla len štyri dni pred otváraním obálok. Spoločníkmi vo firme boli rodičia Andreja Danka a získali štátny podnik napriek tomu, že neponúkli najvyššiu cenu. Z firmy ale odišli krátko po privatizácii a objavili sa v nej ľudia prepojení na finančnú skupinu Istrokapitál.

Peter Pellegrini tiež v politike pôsobí iba s podporou príbuzných. 47-ročný politik síce nikdy nebol ženatý, spoľahlivú ženu po boku má. Tou je staršia sestra Eva, ktorá sa zviditeľnila vďaka štedrej podpore šéfa Hlasu. Politikovi totiž vlani poskytla kombi švédskej značky, ktorého cena sa pohybuje okolo 60– až 80-tisíc eur. „Moja sestra nie je činná osoba; keby som poprosil aj mamu, otca, už sú dôchodcovia, aby mi pomohli, asi vám to nebudem zdôvodňovať,“ vysvetľoval Pellegrini využívanie auta, ktoré si podľa príjmov nemohol dovoliť.

Líder Hlasu tiež inšpiroval na vstup do politiky svojho bratranca Lukáša Pellegriniho, ktorý uzatvára kandidátku hnutia v septembrových voľbách. Poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Štiavnici sa zatiaľ preslávil ako futbalista. „Dnes hrdý hasič, ktorý slúži Slovenskej republike,“ predstavoval príbuzného líder Hlasu s tým, že druhý Pellegrini skúsi zabojovať o dobrý výsledok a možno sa aj prekrúžkuje do NR SR.

 Europoslankyňa a producentka

Partnerka šéfa Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku Soňa Ferienčíková síce nepodniká, ale tiež sa venuje riadeniu organizácie. Je známou slovenskou tanečnicou, pedagogičkou a certifikovanou inštruktorkou pilatesu. Vedie tiež občianske združenie BOD.Y, ktoré je zamerané na tvorbu a produkciu „nových tanečných diel od mladých slovenských a zahraničných umelcov“. Organizácia pred niekoľkými rokmi dostala štátnu dotáciu z Fondu na podporu umenia, ale zarába aj na predaji služieb, vyplýva z účtovnej uzávierky neziskovky.

Líder SaS Richard Sulík vyše desať rokov tvorí pár s Alexandrou Šikrhovou, meno ktorej sa v médiách skloňovalo v súvislosti s jej otcom. Bývalý konateľ nebankového subjektu SUN Jozef Šikrha bol odsúdený za podvod, podľa obžaloby vyše 500 ľuďom spôsobil škodu za približne 261 miliónov korún. Sulíkova partnerka v nebankovke figurovala ako spoločníčka a na súde vystupovala ako svedok.

 „Moja družka mala 19 rokov, keď ju otec nanominoval do spoločností, ktoré riadil. V roku 1999 zo spoločnosti SUN vystúpila,“ vysvetľoval líder liberálov v roku 2010. Sulíkova partnerka v minulosti pôsobila v niekoľkých firmách, tie však už na trhu nepôsobia.

Pár s predsedom Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH) Milanom Majerským tvorí jeho stranícka kolegyňa a europoslankyňa Miriam Lexmann. Napriek tomu, že prezentuje Slovensko na európskej úrovni, sa na kandidátku KDH v predčasných voľbách nedostala. „Je poslankyňou Európskeho parlamentu a myslím si, že v tejto chvíli je poctivejšie pre KDH, aby predstavilo ďalších odborníkov. Miriam Lexmann bude podporovať hnutie v týchto voľbách tak, ako keby tam bola,“ vysvetľoval Majerský po predstavení kandidátky.

Kollárová rodina

Bezpochyby najväčším počtom partneriek počas budovania politickej kariéry sa môže preukázať líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Predseda parlamentu napríklad v minulosti tvoril pár so súčasnou poslankyňou Národnej rady Petrou Krištúfkovou, s ktorou má aj plnoletú dcéru. Bývalá podnikateľka v minulých voľbách kandidovala za Sme rodina z tretieho miesta. Po zložení koaličnej vlády Igora Matoviča bola vymenovaná za splnomocnenkyňu pre rodinu, z funkcie však musela rezignovať pre medializáciu jej dovolenky v roku 2009 na jachte s exmanželkou odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera.

 V poslednej dobe sa však viac zviditeľnili iné Kollárove partnerky. Matku jeho najstaršieho dieťaťa Stanislavu Horňákovú totiž médiá spomínajú v súvislosti s firmou Arker, v ktorej v minulosti pôsobila. Majiteľom eseročky niekedy bol Kollár, dnes ju vlastní Horňákovej partner. Ako upozornil portál Aktuality.sk, Sme rodina vlani tejto firme zaplatilo 87-tisíc eur a hnutie nechcelo prezradiť, za aké služby či tovary.

Ďalšia expartnerka Kollára Barbora Richterová síce nepodniká ani nepôsobí v politike, no na volebnom výsledku Sme rodina sa významne podieľa. V júni bývalá športovkyňa a matka dvoch Kollárových detí rozposlala poslancom NR SR list. V ňom informovala, že ju roku 2012 Kollár vo svojom dome na Floride fyzicky napadol. Predseda parlamentu tieto informácie neskôr potvrdil, bránil sa však tým, že chcel ochrániť dieťa pred jej agresívnym správaním. Začiatkom júla bola zvolaná mimoriadna schôdza NR SR k jeho odvolávaniu z funkcie, otvoriť sa ju ale nepodarilo.

Škandál sa však odrazil na volebných preferenciách hnutia. Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Pravdu klesli na úroveň 5,6 percenta. „V poslednom období strana stratila časť voličiek a zároveň musela využívať mediálny priestor a pozornosť svojho elektorátu na vysvetľovanie kauzy a nie na prezentáciu svojho programu a priorít,“ zhodnotil pre Pravdu riaditeľ Ipsosu Jakub Hankovský./agentury/

X X X

Na uliciach Chartúmu sa hromadia mŕtvoly. Hrozí riziko vypuknutia epidémie

 Na uliciach tamojších miest sa totiž hromadia mŕtve telá, pričom zdravotnícka a hygienická infraštruktúra v krajine je prakticky zničená.

Vojnou zmietanému Sudánu hrozí riziko vypuknutia závažných chorôb. V utorok na to upozornila organizácia Save the Children. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Obyvatelia Chartúmu tvrdia, že ulice mesta sú „posiate“ mŕtvolami, čo je dôsledok ozbrojených potýčok, ktoré v polovici apríla vypukli medzi sudánskymi ozbrojenými silami a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF). Márnice hlavného mesta Sudánu sú totiž preplnené alebo bez elektrickej energie potrebnej na prevádzku chladiacich zariadení, a tak sa telá rozkladajú na uliciach, čo by podľa Save the Children mohlo vyústiť do vypuknutia závažných chorôb.

V Sudáne v uplynulých rokoch vypuklo niekoľko epidémií cholery a lekári upozornili, že by sa to v dôsledku vojny mohlo zopakovať, píše AFP. Podľa Save the Children by k tomu mohla prispieť „kombinácia zvyšujúceho sa počtu mŕtvol, nedostatku vody a nefunkčných hygienických služieb“. Táto africká krajina však nedisponuje prevádzkyschopným testovacím laboratóriom, preto sa nedá jednoznačne určiť, či sa v Sudáne cholera skutočne šíri. WHO tiež oznámila, že v dôsledku konfliktu je 80 percent sudánskych nemocníc mimo prevádzky.

Organizácia tiež uviedla, že „k utrpeniu pozostalých v Chartúme prispieva aj to, že svojich mŕtvych nemôžu dôstojne pochovať“.

Organizácia Spojených národov (OSN) informovala, že v dôsledku ozbrojeného konfliktu museli svoje domovy opustiť až štyri milióny Sudáncov. Podľa sudánskych úradov si boje vyžiadali viac ako 3000 obetí a ďalších 6000 ľudí utrpelo zranenia. Lekári a aktivisti uvádzajú, že skutočný počet obetí môže byť vyšší, aktuality.sk

X X X

Kotlebovci sa musia ospravedlniť a zaplatiť 5-tisíc eur podpredsedníčke PS Irene Bihariovej

V odvolacom konaní o tom rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici. ĽSNS ju v roku 2019 vo svojich novinách, ktoré distribuovala po Slovensku, nazvala „cigánskou fanatičkou“.

Kotlebovci v lete 2019 po Slovensku rozposielali noviny s fotografiou súčasnej podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Bihariovej. Písali o nej ako o „cigánskej fanatičke“ a tvrdili, že dostávala tisícové dotácie od ministerstva školstva Martiny Lubyovej (nominantka SNS). Podľa novín ĽSNS ministerka Bihariovej prispievala „na mimovládku tučnými dotáciami“ a Bihariová za ne potom deťom robila „progresívne školenia“. Rovnaké tvrdenia šírili aj na svojom straníckom webe.

ĽSNS sa Bihariovej za výroky musia ospravedlniť a zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy v hodnote 5-tisíc eur. Definitívne o tom rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici. Musia sa tiež podobných výrokov v budúcnosti zdržať. Súd im uložil povinnosť publikovať ospravedlnenie na straníckom webe a v predmetných novinách.

„Okresný súd v Banskej Bystrici ako súd prvej inštancie potvrdil, že publikovaním dezinformácií porušili moje osobnostné práva a v plnej miere akceptoval naše návrhy sankčných povinností voči ĽSNS. Kotlebovci sa odvolali na Krajský súd, no ten sa plne stotožnil s predošlým verdiktom,“ informovala na Facebooku Bihariová.

Kotlebovci podľa nej ani nemali čo predložiť súdu na preukázanie pravdivosti svojich článkov. „O to viac však zdržovali konanie a vyťažovali súdy vnášaním nových klamstiev o mojej osobe,“ dodala podpredsedníčka PS v statuse.

Irena Biháriová rozsudok označila za prelomový a dúfa, že sa argumenty krajského súdu uplatnia aj v ďalších podobných konaniach, ktoré sa týkajú dezinformácií. „Rozsudok obsahuje viacero právne významných viet, ktorými pripomenul, kadiaľ vedú právne čiary a hranice medzi slobodou slova a šírením dezinformácií, ktoré inú osobu vystavujú spoločenskému poníženiu či virtuálnemu lynču,“ tvrdí, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj: Pokiaľ budú Rusi pokračovať, odpálime im každú jednu loď. Odpovieme na všetky útoky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Rusko, že ak bude naďalej pokračovať v útokoch na ukrajinské prístavy, môže prísť o všetky lode. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na argentínske noviny La Nacion.

Poškodená ruská výsadková loď Olenegorskij Gorňak pri prístave Novorossijsk po zásahu ukrajinským námorným dronom.

Zelenskyj sa tak vyjadril počas tlačovej konferencie pre latinskoamerické médiá, keď uviedol, že Ukrajinci síce nemajú toľko zbraní, ale ak budú Rusi „pokračovať v streľbe, môžu do konca vojny zostať bez plavidiel“. „A práve to im chceme ukázať. Ukrajina rozhodne odpovie na všetky útoky na civilné obyvateľstvo a obilné koridory,“ skonštatoval ukrajinský líder.

Ukrajina v noci na piatok 4. augusta 2023 pri špeciálnej operácii pri ruskom prístave Novorossijsk zasiahla ruskú výsadkovú loď triedy 775 Olenegorskij Gorňak. / Zdroj: Ukrajinská tajná služba SBU

Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako ukrajinské námorné drony v posledných dňoch zasiahli ruský ropný tanker a vojnovú loď. „Ak bude Rusko naďalej dominovať v Čiernom mori a blokovať ho odpaľovaním rakiet, Ukrajina urobí to isté, čo je spravodlivá obrana ukrajinských schopností,“ dodal. /agentury/

X X X

Prečo prídu americké tanky Abrams na Ukrajinu až tak neskoro?

Začiatkom roka sľúbil Západ Ukrajine nemecké tanky Leopard 2, britské Challenger 2 a americké stroje Abrams. Kým prvé dva typy na Ukrajine už dávno sú aj s vycvičenými posádkami a nemecké tanky sa zapojili aj do bojov, na americké sa stále čaká a prvé z nich by mali prísť až na jeseň. Prečo je to tak?

 USA sú jednoznačne najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine. Poslali kľúčové zbrane ako húfnice kalibru 155 mm, raketomety HIMARS či protivzdušný systém Patriot a tiež množstvo munície. Bez americkej pomoci by sa Ukrajina bránila ruskej agresii len veľmi ťažko. V prípade tankov Abrams sa však USA správajú tak trochu ako povestný slon v porceláne.

Najprv ich sľúbili spolu s ďalšími západnými krajinami. Potom však dodali, že tanky Abrams pošlú až v roku 2024. Aj výcvik ukrajinských tankistov spustili až v máji. Tanky Leopard 2 a Challenger 2 pritom začala Ukrajina dostávať už vo februári a marci a ich posádky absolvovali výcvik už predtým.

 Teraz USA ako veľký úspech ohlásili, že prvé tanky Abrams pošlú na Ukrajinu už na jeseň. Oznámil to predstaviteľ americkej armády pre obstarávanie techniky Doug Bush. Ukrajina dostane spolu 31 tankov. Pôvodne malo ísť o stroje M1A2 v jednej z najnovších verzií. Neskôr sa však USA rozhodli, že Ukrajine pošlú staršiu verziu M1A1, ktorú predtým zmodernizujú. Oficiálnym dôvodom tejto zmeny je urýchlenie celého procesu.

To však nedáva žiadny zmysel. Tankov M1A2 majú Američania uložených v skladoch stovky až tisíce. V prípade potreby mohli byť na Ukrajine za pár dní. Prerábanie starých M1A1 na štandard M1A2 celý proces skôr spomaľuje ako urýchľuje. Jedine, že by dôvod bol celkom iný.

Od roku 1988, teda ešte za čias studenej vojny, začali tanky Abrams dostávať nový kompozitný pancier obsahujúci vrstvu ochudobneného uránu. Ten vzniká ako odpadový produkt pri spracovaní uránu pre použitie v jadrových elektrárňach. Ako už názov napovedá, je menej rádioaktívny ako bežný prírodný urán. Nepovažuje sa teda za rádioaktívnu látku v zmysle škodlivého žiarenia, ale skôr za toxický kov, ktorý škodí v prípade, že sa dostane do tela.

 Ako kov však má vysokú hustotu – 2,5-krát vyššiu ako oceľ. Je teda ideálny na výrobu projektilov, ktoré pancier prebíjajú, ale aj na výrobu samotného panciera. V tankoch Abrams sa ochudobnený urán používa na prednej strane korby a na veži chráni čelo aj boky. Presné zloženie tohto panciera je však utajované a Američania ho nedodávajú ani svojim spojencom. Všetky tanky Abrams, ktoré šli na export, sú bez neho. A to platí aj pre Ukrajinu.

Z tohto pohľadu už modernizácia starých M1A1 dáva zmysel. Časť korby a veže by beztak museli rozobrať, aby nahradili pláty ochudobneného uránu bežným pancierom. Počas tohto procesu je možné zabudovať do tankov aj nové vybavenie a elektroniku. A je lepšie robiť to so staršími strojmi, ako degradovať novšie M1A2.

Potiaľto je americké konanie úplne logické. Jeho vysvetľovanie však už menej a nemožno sa čudovať frustrácii Ukrajincov, ktorí na dodávky potrebných zbraní musia čakať a často jej dostávajú príliš málo a príliš neskoro. Aj tanky Abrams dorazia v čase, keď sa už začnú dažde, terén bude rozbahnený, a ich použitie bude veľmi obmedzené./agentury/

X X X

Pápež František varuje pred nástrahami umelej inteligencie

Osemdesiatšesťročný František túto výzvu zverejnil pred najbližším Svetovým dňom pokoja, ktorý si katolícka cirkev pripomenie 1. januára 2024.

Pápež František v utorok vyzval ľudí na celom svete, aby sa zamysleli nad potenciálnymi nebezpečenstvami umelej inteligencie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Podľa pápeža by sa na technológii umelej inteligencie malo pracovať tak, aby sa „v jej výrobe a používaní nezakorenilo násilie a diskriminácia“ na úkor najzraniteľnejších a vylúčených skupín obyvateľstva.

Umelá inteligencia má slúžiť, nie vládnuť

František takisto upriamil pozornosť na „naliehavú potrebu orientovať koncepciu a používanie umelej inteligencie zodpovedným spôsobom tak, aby slúžila ľudstvu a ochrane nášho spoločného domova“. To si podľa neho vyžaduje, aby sa etická problematika umelej inteligencie riešila aj vo vzdelávacom a právnom sektore.

Agentúra Reuters pripomína, že pápež František v roku 2015 vyhlásil, že moderným technológiám veľmi nerozumie, no internet, sociálne siete a textové správy zároveň označil za „dar od Boha“, ak sa používajú rozumne.

V roku 2020 Vatikán spojil sily so spoločnosťami Microsoft a IBM s cieľom propagovať etický vývoj umelej inteligencie a reguláciu niektorých technológií, ako napríklad rozpoznávanie tváre, aktuality.sk

X X X

ÚŠP: O zrušení Kaliňákovho obvinenia rozhodli bez spisu. Prokuratúra nesúhlasí

 K zrušeniu obvinenia bývalého ministra vnútra Roberta K. podľa paragrafu 363 Trestného poriadku pristúpil netrestný námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák buď bez toho, aby mal k dispozícii vyšetrovací spis (stalo by sa tak prvýkrát v histórii), alebo mohol do vyšetrovacieho spisu nahliadnuť priamo na súde (stalo by sa tak zrejme prvýkrát v histórii). Na sociálnej sieti to konštatuje Úrad špeciálnej prokuratúry s tým, že spis k prípadu sa momentálne nachádza na Najvyššom súde SR. Generálna prokuratúra (GP) SR dôrazne odmieta, že by sa v prípade exministra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela, rozhodovalo bez spisu.

 Robert Kaliňák: „Môžeme potvrdiť, že po rozhodnutí Najvyššieho súd SR zo dňa 14. júna 2023 o zamietnutí sťažnosti prokurátora proti uzneseniu súdu prvého stupňa o odmietnutí obžaloby a vrátení vecí do prípravného konania, do dnešného dňa nebolo toto uznesenie tunajšiemu úradu spoločne s vyšetrovacím spisom doručené. Originál vyšetrovacieho spisu sa preto aj v súčasnosti stále nachádza na Najvyššom súde SR,“ uvádza špeciálna prokuratúra.

 Prokuratúra odmieta, že by sa o Kaliňákovom návrhu rozhodlo bez spisu

Generálna prokuratúra (GP) SR dôrazne odmieta, že by sa v prípade exministra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela, rozhodovalo bez spisu. Vyplýva to stanoviska, ktoré TASR poskytla jej hovorkyňa Jana Tökölyová.

„Najvyšší súd SR poskytol Generálnej prokuratúre SR s cieľom vybavenia návrhov obvinených kompletnú overenú fotokópiu vyšetrovacieho spisu, ktorú vykonal Najvyšší súd SR,“ ozrejmila hovorkyňa.

Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Sedlák, konajúc v mene generálneho prokurátora vyhovel návrhu obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka a v kauze „dorovnávania platu“ bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho zistiac porušenie zákona v jeho neprospech, zrušil právoplatné uznesenie vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru, zo dňa 1. februára 2023, a to v časti, v ktorej bolo obvinenému vznesené obvinenie pre zločin podplácania spáchaného formou účastníctva ako organizátor.

Kaliňák: Ministra by za zmluvu o autách z USA mali brať na zodpovednosť. Pýtajme si Patriot

Informovala o tom v pondelok 7. augusta hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Preskúmaním veci boli podľa nej zistené závažné pochybenia, ktoré nebolo možné napraviť iným spôsobom a ktoré odôvodňovali zrušenie napadnutého právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní. Naopak, v prípade podnikateľa Jozefa Brhela nebolo jeho žiadosti o zrušenie obvinenia vyhovené./agentury/

X X X

Inšpekcia odmietla trestné oznámenie pre odpočúvanie Kočnera vo väzení

Úrad inšpekčnej služby odmietol trestné oznámenie v prípade odpočúvania stretnutí odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera vo väznici. Rozhodnutie potvrdil aj prokurátor. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva vnútra.

 „Dozorový prokurátor zamietol sťažnosť voči rozhodnutiu o odmietnutí trestného oznámenia vo vami uvedenej veci,“ uviedlo ministerstvo pre TASR. Na celý prípad upozornil Trend.

Advokáta Mareka Paru, ktorý podával vlani trestné oznámenie, rozhodnutie prokurátora neprekvapilo. Poukázal na to, že podal voči nemu aj námietku zaujatosti, o ktorej nerozhodol. Dal preto podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby sa situáciou zaoberala. „Snažia sa to zamiesť pod koberec,“ reagoval. Avizoval, že v prípade by mohli zverejniť nové dôkazy. Je presvedčený, že cieľom sledovania boli porady advokátov s cieľom získať lepšiu pozíciu pre prokuratúru a štát v súdnom procese.

 Kočnerovi obhajcovia pre odpočúvanie tiež podľa Trendu podali v júli sťažnosť na Ústavný súd SR, kde namietajú porušenie viacero práv. Odpočúvanie iniciovala Národná kriminálna agentúra a špeciálna prokuratúra pre podozrenie z korupcie, povolil ho Špecializovaný trestný súd. Malo sa diať v čase, keď sa Kočner pripravoval na súd v kauze falšovanie televíznych zmeniek, kde bol právoplatne odsúdený. Proti rozsudku by mohol podať dovolanie./agentury/

X X X

Zo súboja o kreslo v parlamente vypadlo zatiaľ 20 kandidátov

Zo súboja o kreslo v Národnej rade (NR) SR vypadlo zatiaľ 20 kandidátov. Ich zoznam zverejňuje na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR, počet sa ešte môže zvýšiť. Kandidáti sa môžu svojej kandidatúry do septembrových parlamentných volieb vzdať alebo ich môže strana odvolať. Urobiť tak môžu najneskôr 48 hodín pred začatím volieb, teda do 28. septembra. Aj strana alebo koalícia môže do 28. septembra vziať späť celú kandidátnu listinu.

 Kandidatúry sa vzdali dvaja kandidáti strany Princíp, 15 kandidátov odišlo z listiny strany Spoločne občania Slovenska. O jednu kandidátku prišlo hnutie Sme rodina a hnutie Progresívne Slovensko odvolalo jedného kandidáta. Koalícia strán OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí prišla o kandidáta Dušana Veliča, ktorý tragicky zahynul pri dopravnej nehode. Kandidátnu listinu zatiaľ nevzala späť žiadna strana alebo koalícia.

 Údaje o vypadnutých kandidátoch zostávajú na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na ne neprihliada. Zoznam týchto kandidátov bude zverejnený vo volebných miestnostiach. Kandidátne listiny predložilo 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia. O kreslo v parlamente sa uchádza vyše 2700 kandidátov./agentury/

X X X

Policajti upozorňujú na podvodníkov, ktorí rozposielajú SMS o zrušení účtu v ČSOB

Policajti vystríhajú pred podvodníkmi, ktorí rozposielajú SMS o zrušení účtu v ČSOB. Podľa polície by sa mali ľudia najprv zamyslieť, či vôbec majú účet v danej banke, a to skôr, než kliknú na nejaký link v SMS.

 Ako ďalej uviedla polícia v statuse na profile Hoaxy a podvody, podvodníci rozposielajú SMS správy na náhodné čísla s cieľom, aby ľudia klikli na link a oni od nich získali bankové údaje a následne im vybielili účty. „Neklikajte na žiadne linky v SMS správach. Phisingové podvody sú teraz mimoriadne rozšírené. Žiadna seriózna inštitúcia vám takto pofidérne adresy do SMS nebude posielať,“ radia policajti.

Polícia vystríha, že dôsledky kliknutia na odkaz v podvodnej SMS alebo v e-maili môžu byť nepríjemné. „Ak podvodníkovi umožníte prístup do elektronického bankovníctva, nemusí sa zastaviť len pri vybielení vášho bežného účtu,“ píše sa na sociálnej sieti. Polícia apeluje na občanov, aby ju neváhali kontaktovať, ak majú podozrenie, že ich účet či citlivé údaje by mohli byť zneužité.

Pred podvodníkmi varovala na sociálnej sieti i samotná ČSOB. „Aj vy ste dostali SMS alebo e-mail, ktoré vás strašili pozastavením účtu alebo žiadali o platbu kartou? V takom prípade ste padli do oka podvodníkovi. Nenechajte sa nachytať a myslite na to, že na prípadné komplikácie vás takýmto spôsobom nikdy neupozorníme,“ napísala./agentury/

X X X

Dušan Kaprálik sa nehanbil za slzy ani za smiech. Herec zomrel vo veku 75 rokov

Vo veku 75 rokov zomrel v utorok v Bratislave herec, režisér i divadelný pedagóg Dušan Kaprálik. Pre TASR to potvrdila PR manažérka z Divadla Nová scéna Zuzana Šebestová.

 Dušan Kaprálik ako martinský rodák po maturite na Strednej všeobecnovzde­lávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. K hereckému umeniu však neinklinoval odjakživa, v mladosti bol fanúšikom matematiky a fyziky. V týchto vedných disciplínach absolvoval viacero olympiád. Počas stredoškolských štúdií sa zúčastňoval aj na recitačných súťažiach, ktoré na všetkých úrovniach suverénne vyhrával. Po štúdiu na vysokej škole uplatnil herecký talent dve sezóny v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Začínal vážnymi postavami, postupne však do svojho hrania vnášal komické črty a karikatúru. Darilo sa mu spájať humor s melanchóliou. „Skúšaš humornú divadelnú hru, na začiatku si to prečítaš a rehoceš sa, skúšaš to päť týždňov bez divákov a už sa ti na tom nezdá nič smiešne. O to krajšie je, keď prídu diváci a začnú sa smiať,“ povedal v rozhovore pre rádio Regina.

 Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore. Pre svoj územčistý vzhľad často hrával tragikomické úlohy. Ako herec hosťoval aj v Činohre SND, v bratislavskom Divadle a.ha., v trnavskom i martinskom divadle. Intenzívne sa venoval aj réžii. Vyučoval tiež na Konzervatóriu v Bratislave, kde pôsobil dvadsať rokov. V roku 2021, takmer po päťdesiatich rokoch, pre zdravotné problémy zo súboru odišiel.

„Divadlo mi vždy dávalo slobodu. Nemusel som bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločné s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani so snahou páčiť sa, ale má mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať. Bez nároku moralizovať, škatuľkovať, pretože názor si musí vytvárať divák,“ povedal vtedy o svojej hereckej praxi Kaprálik.

Dlhoročne sa venoval tiež rozhlasovej, televíznej, filmovej tvorbe aj dabingu. Herecké gény a lásku k divadlu zdedili aj jeho tri deti Zuzana, Martin a Ondrej, ktoré vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. Ako režisér spolupracoval Dušan Kaprálik s viacerými ochotníckymi a mládežníckymi súbormi.

 „Život je vždy komplexný, nemožno sa len rehotať a nemožno len smútiť, a keď chce žiť človek naplno, musí robiť oboje,“ prezradil o sebe a jeho dcéra Zuzana otcove slová potvrdila: „Je úplne pravdivý človek. Keď je smutný, je naozaj smutný a keď sa teší, robí to absolútne naplno. Nehanbí sa za slzy ani za smiech, za čokoľvek nech je kdekoľvek.“

Pred filmovou kamerou stvárnil herec vedľajšie postavy napríklad v snímkach Choď a nelúč sa, Jaškov sen, Nedodržaný sľub, Červený kapitán, Učiteľka alebo Únos.

Nemenej významná bola jeho tvorba pre televíziu. účinkoval v tituloch Americká tragédia, Višňový sad, Mladé letá, Národný hriešnik, Iba taká hra a mnohé ďalšie. Televíznym divákom môže byť známy aj zo seriálov Moje kone vrané, Lekár umierajúceho času, Domov, Kriminálka Staré Mesto, ale aj Mafstory či Ordinácia v ružovej záhrade./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.