Kaliňáka, Brhela obžalovali v SR. Hrozí im 5 až 12 rokov. Predával cudzie domy, ponúkal aj Matovičove médium

V deň, keď šéf Smeru Robert Fico oznámil, že sa exminister vnútra Robert Kaliňák stáva tvárou volebného štábu strany, prišlo jeho obžalovanie z korupcie. Do nej má byť podľa Špeciálnej prokuratúry zapletený nielen „korunný princ“ Smeru, ale aj oligarcha Jozef Brhel. Toho považujú za mecenáša Smeru. Dôvodom sú podozrenia súvisiace s „dorovnávaním“ platu Františkovi Imreczemu, bývalému prezidentovi finančnej správy, informoval Denník N. Hrozí im 5 až 12 rokov za mrežami.

 NAKA dvojicu obvinila z podplácania, ktoré údajne organizoval práve bývalý minister vnútra za Smer, ešte začiatkom februára. Obaja vtedy obvinenie označili za politicky motivované. Imrecze mal vypovedať o tom, ako ho Kaliňák v roku 2012 poslal za Brhelom, aby si u neho vypýtal „doplatok“ k štátnemu platu.

Imreczemu mal doplácať peniaze k platu práve Brhel. „Dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc eur ročne, aby si bol v pohode,“ mal mu povedať Kaliňák. Ten mal byť v tomto prípade podľa uznesenia o vznesení obvinenia organizátorom. Vtedajší minister vnútra za Smer všetky podozrenia odmieta.

Imrecze údajne v súkromnom sektore zarábal viac než v štátnej správe a sumou 200-tisíc eur ročne si ho mal Brhel nakloniť. Finančná správa potom prihrávala veľké IT zákazky firme Allexis Michala Suchobu, do ktorej vstúpil práve Brhel.

Imrecze mal tak za roky 2013 až 2018 dostať popri plate ešte 1,1 milióna eur navyše. Za rok 2018 vraj inkasoval „iba“ 100-tisíc, nie 200-tisíc eur.

 Bolo to dávno

„Na dnes sme mali stanovený úkon, kde sa mali predkladať návrhy na dokazovanie konania a návrhy na moje vypočutie, pretože som v tejto veci ešte nebol vypočutý,“ ozrejmil pre denník Pravda Kaliňák. Dodal, že je to stará vec.

„Už je to 11 rokov či koľko. Teda podľa toho, kedy sa to malo stať, ako oni hovoria, a po druhé, je to nezmysel,“ zdôraznil.

Robert Kaliňák bol trojnásobným ministrom vnútra a aj keď z aktívnej politiky odišiel, dnes zvažuje návrat aj kvôli tomu, že ho podľa jeho slov súčasná vláda „zatiahla do politického boja“.

Uznesenie o obvinení Kaliňáka a Brhela sa však neopiera len o Imreczeho slová. Postavené je aj na výpovediach ďalších spolupracujúcich obvinených, a to bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa a tiež bývalého generálneho riaditeľa sekcie daňovej a colnej správy Daniela Čecha.

„Toto je trestný poriadok Burkiny Faso, a to neviem, či neurážam Burkinu Faso. Tento postup nechápem, a preto naň neviem reagovať,“ spresnil Kaliňák. Tvrdí, že celé mu to „príde absurdné a myslí si, že niekoho vystrašil nedeľný prieskum“.

 Odvoláva sa na predvolebný prieskum agentúry Focus. V ňom sa Smer umiestnil na prvej priečke, pričom od druhého Hlasu ho delí pol percentuálneho bodu. Na prvé miesto sa dostal Smer aj v prípade prieskumov niekoľkých ďalších agentúr. Do predčasných volieb ostáva pol roka.

Kaliňák aj Brhel sa snažili vyhnúť súdu tým, že žiadali zrušenie svojho obvinenia pomocou sporného paragrafu 363. Ten sa pokladá za mimoriadny opravný prostriedok.

Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku totiž generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutia prokurátora alebo policajta, ak sa takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, porušil zákon. Po podaní obžaloby však už zákon Generálnej prokuratúre neumožňuje tento paragraf použiť.

„Jednoznačne to tým chceli vylúčiť,“ komentoval Kaliňák. Je presvedčený, že ide o vymyslenú vec, v ktorej sa dva roky nekonalo. „Pokyn znel jasne: Robiť Fica, Kaliňáka, Pellegriniho a zničiť ich,“ zopakoval záznam nahrávky, s ktorými na tlačových konferenciách operuje Smer.

Pripomína, že k obvineniu sa má vyjadriť aj obvinený. „Vyšetrovateľka porušila všetky princípy, ktoré sú garantované Ústavou SR,“ uzavrel Kaliňák.

Nedostatočné dôkazy

Brhelov obhajca Michal Mandzák pred časom pre Pravdu vysvetlil, prečo žiadali o paragraf 363. „Toto trestné stíhanie vnímame ako ďalší politický proces vedený voči môjmu klientovi. Podanie na Generálnu prokuratúru sme odôvodnili zaujatosťou vyšetrovateľky v súvislosti s dôvodným podozrením o manipulácii vyšetrovania,“ reagoval advokát.

„Ďalej sme namietali zjavnú účelovosť trestného stíhania. Tá jasne vyplýva z toho, že vyšetrovateľka vzniesla obvinenia až po roku a pol po tom, čo k skutku vypovedal František Imrecze, ktorý sa podľa vlastných slov sám priznáva k závažnej trestnej činnosti,“ doplnil Mandzák.

Podľa dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduarda Burdu je v zásade možné podať obžalobu, a teda posunúť trestnú vec do konania pred súdom aj pred rozhodnutím generálneho prokurátora podľa paragrafu 363.

„Treba však zdôrazniť, že takto by sa malo postupovať iba vtedy, ak z nejakého dôvodu hrozí vo veci omeškanie, najmä vo väzobných prípadoch. Ak tak prokurátor urobí svojvoľne, napríklad preto, aby vyblokoval rozhodovanie generálneho prokurátora o zákonnosti postupu a rozhodnutí, považujem to za obmedzovanie práva na obhajobu a práva, aby bolo trestné konanie vedené iba zákonným spôsobom,“ ozrejmil dekan.

Zdôraznil však, že ak sa v rámci postupu podľa paragrafu 363 zistí nezákonnosť, Generálna prokuratúra to oznámi súdu, ktorý má právo vec vrátiť do prípravného konania na došetrenie.

„Pokiaľ ide o kauzu známu ako Mýtnik, kde sú už obžalovaní Robert Kaliňák a Jozef Brhel, ani sa nečudujem, že sa Úrad špeciálnej prokuratúry poponáhľal a snažil sa vyhnúť rozhodnutiu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, pretože zo samotného odôvodnenia uznesenia o vznesení obžaloby je jasné, že toto obvinenie bolo postavené na nedostatočných dôkazoch, na podmieňujúcich sa výpovediach kajúcnikov,“ spresnil Burda.

Dodal, že aj podľa Európskeho súdu pre ľudské práva je neprípustné, aby to boli jediné relevantné dôkazy.

„A, naopak, zisťovanie a vykonanie ďalších potrebných dôkazov, kde sú vlastne údajné úplatky pre kajúcnikov, je zázračne opomenuté a odbité jednou vetou. Preto podľa môjho najhlbšieho presvedčenia toto uznesenie o vznesení obvinenia malo byť zrušené pre nezákonnosť,“ zdôraznil Burda. Tento postup Úradu špeciálnej prokuratúry považuje „za ďalšiu ranu princípom právneho štátu na Slovensku“.

„Úrad špeciálnej prokuratúry by sa mal viac sústrediť na to, ako svoju prácu robiť poriadne a najmä zákonne, a nie na to, ako obísť Generálnu prokuratúru,“ uzavrel./agentury/

X X X

Bývalý šéf tímu Kuciak: Tóth nám omylom vydal iný USB kľúč a exšéf NAKA Zurian žiadal, aby som ich vymenil.

Namiesto ukážky zo sledovania novinárov sa do rúk vyšetrovateľov dostala rešerš Petra Tótha o aktuálnom dianí a Kočnerových vyjadreniach napríklad smerom k bývalému generálnemu prokurátorovi Čižnárovi.

Súčasný šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás, ktorý viedol vyšetrovací tím Kuciak tvrdí, že jeho bývalý šéf Branislav Zurian ho žiadal o veľmi neštandardný postup. Juhás o tejto udalosti rozprával dnes počas výsluchu na súde.

Nezvyčajná situácia sa mala udiať po výsluchu Petra Tótha, ktorý 26. 11. 2018 ešte v pozícii utajeného svedka vypovedal cez telemost. Počas tohto výsluchu chcel podľa Juhása svedok vydať USB kľúč, na ktorom mali byť ukážky o tom, ako sledovacie komando robilo správy a fotky zo sledovania novinárov – nemalo však ísť o výsledky sledovania Kuciaka.

Tento kľúč, ktorého obsah dali neskôr preskúmať znalcovi, však obsahoval niečo úplne iné – jediný textový dokument. „Akúsi rešerš, ktorú mal pravdepodobne poskytnúť svedok Tóth vtedajšimu riaditeľovi protizločineckej jednotky NAKA pánovi Zurianovi,“ uviedol Juhás na súde. Podľa jeho slov Tóth vydal vyšetrovateľom omylom iný kľúč, ktorý mal zrejme pre Zuriana – išlo o text písaný v tretej osobe a svedok Tóth v nej spísal veci k prípadu vraždy Kuciaka aj k iným súvislostiam.

Kľúč vložili do obálky, zapečatili ho, podpísali obálku a takto ho napokon odovzdali na skúmanie. So zaistením kľúča podľa Juhása nebol žiadny problém.

„Akurát po skončení výsluchu ja som bol kontaktovaný pánom riaditeľom Zurianom s tým, aby som mu zavolal naspäť cez služobnú linku. Nevedel som, čoho sa to má týkať, volal som cez klapku a on mi povedal, že svedkom bol do obálky vložený omylom iný USB kľúč, ako mal dať vyšetrovateľovi. S tým, že je potrebné ho vybrať z obálky a zameniť s kľúčom, ktorý zamýšľal tam dať,“ opisoval Juhás.

Šéf vyšetrovacieho tímu Kuciak však požiadavku Zuriana podľa vlastných slov odmietol – celý postup odvzdania kľúča bol riadne zaevidovaný. Zurian však odmieta, že by k niečomu takému došlo.

„Juhásovi som zistil všetko o sledovaní novinárov. Nikdy som od neho nežiadal žiadny USB kľúč, ani aby niečo vymazal alebo vrátil späť. Jediné, čo som od Juhása žiadal, boli mená policajtov z Kočnerovej Threemy, lebo ja som o tom informácie nemal a pripravoval som reorganizáciu NAKA,“ uviedol pre Aktuality.sk Branislav Zurian.

Peter Tóth sa odmietol na záznam vyjadriť.

Juhás dnes vysvetlil, že na rešerš upozornil najmä preto, že z médii vedel, že Peter Tóth už nechce v ďalšom konaní prípadu vraždy Jána Kuciaka vypovedať.

Po kľúči bola dnes na súde chvíľu zhánka: Juhás vedel, že kľúč má byť súčasťou spisu, ale dozoroví prokurátori ho tam nenašli. Časť spisu bola odstúpená na inšpekciu pre tím Novinár. Kľúč napokon našla predsedníčka senátu Ružena Sabová, stále bol v obálke.

Dozorový prokurátor napokon prečítal obsah Tóthovho dokumentu zo znaleckého posudku. Píše tam napríklad o údajných Kočnerových vyjadreniach na adresu bývalého generálneho prokurátora Jaromír Čižnára – Tóthovi mal Kočner rozprávať, čím ho vraj korumpoval.

Nešlo teda priamo o hodnovernú informáciu, skôr o zápis údajných vyjadrení Kočnera pred Tóthom. Rozprával pred ním aj o Dobroslovovi Trnkovi – Kočner sa údajne vyjadril, ako cez neho pomohol k funkcii Petrovi Šufliarskemu, ale ten od neho napokon bočí a nepomáha mu.

Jaromír Čižnár v reakcii pre ICJK pripomenul, že informácie Petra Tótha boli už v minulosti preverované príslušnými orgánmi a neboli potvrdené. „Polícia nimi disponuje už niekoľko rokov a zrejme preto, že sa vôbec nepotvrdili, im ďalej nevenovala žiadnu pozornosť,“ uviedol.

Uvádzané informácie sú podľa bývalého generálneho prokurátora nepravdivé. „O žiadnej snahe pána M.K. korumpovať moju osobu neviem a pokiaľ ide o personálnu politiku, tak Petra Šufliarskeho som si do funkcie námestníka pre trestný úsek vybral sám a dobrovoľne, pretože som ho dlhodobo poznal ako skúseného odborníka v tejto oblasti,“ povedal Čižnár.

Kočner samotný na súde na adresu Tótha vyhlásil, že je „spravodajský dôstojník a rozprávkar., sktuality.sk

X X X

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drvivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

 Hackeri z Anonymous RU zhodili niekoľko slovenských webových stránok. Poslali tiež varovanie pred podporou Ukrajiny, píše web vosveteit.sk.

 Koncom februára Národný bezpečnostný úrad upozornil na riziko kybernetických útokov zo strany Ruska, pripomína vosveteit.sk.

 Teraz ruská hackerká skupina Anonymous RU na sociálnej sieti Telegram oznámila, že začala útočiť na prvé slovenské ciele. „Vydávame varovanie Slovenskej republike za podporu banderovských úradov na Ukrajine a presun MIG-29!,“ varovali ruskí Anonymous.

Uviedli aj weby, ktoré znefunkčnili, napr. stránku Národnej rady, NBS, Ministerstva obrany, Exim banky či JT banky. Podľa vosveteit.sk ide zrejme o útok typu DDOS. „Pre tento typ útoku je typické, že útočník pošle veľký počet požiadaviek na server, až ľudovo povedané, spadne. Následkom toho je, že webové stránky a internetové služby nefungujú,“ uvádza portál.

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine. Prvé štyri stíhacie lietadlá sú už na Ukrajine.

„Drvivo nás to poškodilo,“ zasmial sa predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dodal, že takéto útoky neovplyvnia nič. „Pán Halák kábloval. Ruskí hackeri sa nedokážu sa dostať do parlamentu. Pokiaľ sa sem fyzicky nedostanú do budovy, tak sa nemáme čoho obávať,“ spresil líder Sme rodina. Spomínal ako vlani v novembri spôsobil kybernetický incident poslanec Róbert Halák (OĽaNO), ktorý prehodil kábliky a spôsobil tak kolaps celého systému./agentury/

X X X

Predával cudzie byty a domy, od ľudí vylákal najmenej milión.

Ponúkal aj Matovičove médium

Jeden byt, ktorý nevlastnil, chcel predať dvakrát dvom rôznym kupujúcim. Tí sa napokon o sebe náhodou dozvedeli a k druhému predaju bytu tak nedošlo.

POPRAD: Frank William Abagnale bol špekulant a podvodník, ktorý sa špecializoval na falšovanie šekov a finančné podvody. Často preto menil identitu. Vo všeobecnosti je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov 20-teho storočia. Jeho príbeh sfilmoval slávny americký režisér a producent Steven Spielberg v snímku Chyť ma, ak to dokážeš.

Viacerí poškodení investori spod Vysokých Tatier, s ktorými Aktuality rozprávali o podvodoch 40-ročného Tomáša U. z Bardejova, to zažívajú na vlastnej koži. Prišli o vysoké finančné čiastky pri fingovaných dobrovoľných dražbách nehnuteľností – bytov či rodinných domov – a to aj opakovane.

Tomáš U. viacerým záujemcom predával nehnuteľnosti, ktoré mal prenajaté a o ktorých tvrdil, že sú po neplatičoch, a preto skončili v dobrovoľných dražbách a teda sú na predaj za výhodných podmienok. Dokonca sa stal aj prípad, že jeden byt, ktorý nevlastnil, chcel predať dvakrát dvom rôznym kupujúcim. Tí sa napokon o sebe náhodou dozvedeli a k druhému predaju bytu tak nedošlo.

„Obvinený mal ponúkať na predaj nehnuteľnosti – byt alebo dom – v meste Poprad za zvýhodnenú cenu respektíve vedel zabezpečiť ich predaj, pričom nebol skutočným vlastníkom týchto nehnuteľností,“ vysvetľuje princíp fingovaných realitných transakcií krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik.

Škoda najmenej milión eur

Takýmto spôsobom pritom podvodne nepredával iba nehnuteľnosti, ale aj cudzie autá, ktoré mal požičané aj z autopožičovní. Svoje výmysly Tomáš U. podporoval viacerými sfalšovanými dokumentami – notárskymi zápisnicami, kúpnymi zmluvami či právoplatným rozhodnutím katastrálneho odboru okresného úradu o povolení vkladu do katastra nehnuteľností. Kupujúci mu na ich základe postupne vyplácali kúpne čiastky napríklad prevodmi na bankový účet.

V momente, kedy sa kupujúci stále neobjavovali na liste vlastníctve ako noví majitelia, prišiel podvodník z Popradu s ďalším výmyslom, že dražbu napadla na súde jedna z dotknutých strán a ten vydal predbežné opatrenie, ktoré bráni zmene majiteľa. Dokonca sa preukázal aj zápisnicou zo súdneho pojednávania, ktorá sa neskôr tiež ukázala ako falošná.

Tým získaval ďalší čas na svoje nové manévre. Napokon pod tlakom udalostí priznal pred kupujúcimi podvod s tým, že aj on bol podvedený, a poškodeným sľúbil, že peniaze vráti. U notára preto notárskou zápisnicou spísal uznanie dlhu aj splátkový kalendár, ale peniaze nikdy nevrátil.

Aktuality sa zhovárali s niekoľkými poškodenými, od ktorých Bardejovčan žijúci v Poprade vylákal a nikdy nevrátil viac ako milión eur. Podvedených sú pritom pravdepodobne desiatky. Škoda, ktorú mal Tomáš U. za posledných približne šesť rokov spôsobiť, sa odhaduje vo výške 6 až 7 miliónov eur.

Po rokoch čakania skončil vo väzbe

„Vystupoval veľmi dôveryhodne. Všetko vedel podrobne vysvetliť, prečo sa tak deje. Celú legendu mal detailne premyslenú a šlo o sofistikovaný podvod. Svoje kroky dokladal rôznymi dokumentami vystavenými notármi, právnikmi, dražobnou spoločnosťou, súdmi a štátnymi úradmi. Až časom, keď sme to začali u dotyčných overovať, sme prišli na to, že tak robil bez ich vedomia a dokumenty nimi neboli nikdy vystavené a teda boli sfalšované,“ vraví pre Aktuality jeden z poškodených.

Aktuality Tomáša U. pre jeho čudné aktivity s pôžičkami kontaktovali už pred vyše dvomi rokmi. Viackrát sme ho navštívili v byte na popradskom sídlisku Juh, ktorý mal v tom čase prenajatý. Nikdy sme ho však doma nezastihli. Jeho susedia vtedy hovorili, že ho tam často hľadajú jeho veritelia, ktorí mu požičali peniaze a tie im nevracal. Kvôli tomu si Tomáš U. pred dvere v rozpore s platnou legislatívou nainštaloval kameru, ktorá snímala priestor chodby pred bytom a výťahom, aby videl neželané návštevy.

Prvé trestné oznámenia na jeho hlavu pritom padli už pred niekoľkými rokmi. No poškodení nadobudli pocit, že vyšetrovatelia vo veci nekonajú, a preto sa rozhodli pre medializáciu celej kauzy. Na podozrivého muža si v týchto dňoch konečne posvietila polícia. Tá o jeho zadržaní informovala aj na sociálnej sieti.

„Predmetné prípady sú predmetom trestného konania. Jedná sa o obzvlášť závažný zločin podvodu v časti dokonaný a v časti v štádiu pokusu. Vyšetrovateľ z uvedeného obzvlášť závažného zločinu podvodu obvinil jednu osobu – 40-ročného muža z Popradu. Celková predpokladaná výška spôsobenej škody je približne 1 milión eur, kde bolo poškodených viacero osôb. Obvinený bol zadržaný dňa 23. marca 2023 vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície z Prešova a vzatý do väzby bol na základe rozhodnutia Okresného súdu Poprad,“ spresňuje Daniel Džobanik.

Čudné kšefty s čudnými ľuďmi

Tomáš U. nie je pre políciu neznámou osobou. V súvislosti s podozrivými obchodnými transakciami o ňom v článku s názvom „Kšeftovali s Bödörovými známymi aj s Matovičovým manažérom. Schéma ich biznisu nápadne pripomína pranie špinavých peňazí“ písalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Čudné transakcie a presuny vysokých čiastok z účtu na účet od ľudí blízkych nitrianskemu oligarchovi Norbertovi Bödörovi pripomínali karuselové transakcie, na konci ktorých sú buď nadmerné odpočty DPH alebo zakrytie skutočného pôvodu financií, ktoré môžu pochádzať z trestnej činnosti.

Bardejovčan v minulosti roky pracoval v dnes už bývalom reklamnom vydavateľstve Igora Matoviča regionPRESS. Ako regionálny manažér inzercie mal Tomáš U. na starosti východnú časť Slovenska, jeho pracovnou náplňou bolo získavanie inzerentov.

Neskôr sa dokonca podvodne pokúsil predať obchodný podiel vo firme regionPRESS, keď od svojho kamaráta z Bardejova Dušana Pangraca na údajnú kúpu majetkových podielov Pavlíny Matovičovej vytiahol 27 500 eur, za čo bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený.

Podvody s podielmi v médiách

Začiatkom októbra 2020 ho bardejovský sudca Michal Calko odsúdil trestným rozkazom za prečin podvodu podmienečne odsúdil na tri roky väzenia s odkladom na štyri roky. Spôsobenú škodu mal Tomáš U. podvedenému investorovi nahradiť.

„V trestnej veci vedenej Okresným súdom Bardejov bol uvedený trestný rozkaz v dôsledku podaného odporu obžalovaným v zákonnej lehote zrušený a súd vo veci vykonal dokazovanie na hlavnom pojednávaní. Aktuálne je vec v štádiu odvolacieho konania, predložená senátu Krajského súdu v Prešove na rozhodnutie o odvolaní obžalovaného proti rozsudku okresného súdu zo dňa 13. apríla 2022,“ konštatuje hovorkyňa prešovských súdov Ivana Petrufová.

Tomáš U. sa svojho sna rozbehnúť biznis s médiami nevzdal. Pred približne tromi rokmi sa na webe objavil jeho nový spravodajsko-informačný portál Slovenský reportér. Na jeho internetových stránkach sa však neuvádzajú žiadne kontakty ani personálne zloženie redakcie. Nedá sa tak oficiálne vyhľadať, kto správy na portáli tvorí a zverejňuje.

Webová doména je registrovaná na jeho spoločnosť TVP. Reklamu na spravodajskom portáli predáva jeho iná spoločnosť LB Store, ktorú Tomáš U. vlastní napoly práve s Dušanom Pangracom. Táto firma však od svojho založenia v roku 2017 až doposiaľ vykazuje nulové tržby a je v strate, aktuality.sk

X X X

Maďarská prezidentka Nováková podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

Nováková poznamenala, že telefonicky hovorila s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm, ktorý sa poďakoval za maďarskú podporu.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková v utorok podpísala zákon ratifikujúci vstup Fínska do Severoatlantickej aliancie. Hlava štátu to uviedla na Twitteri a súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do NATO, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Nováková poznamenala, že telefonicky hovorila s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm, ktorý sa poďakoval za maďarskú podporu. „Dohodli sme sa na posilnení maďarsko-fínskych vzťahov,“ dodala prezidentka.

Poslanci maďarského parlamentu v pondelok večer a v utorok viedli rozpravu k ratifikácii vstupu Švédska do aliancie. Opozícia podľa internetového vydania denníka Népszava chcela okrem iného vedieť, či parlament bráni vstupu Švédska do NATO kvôli Turkom alebo Rusom.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Péter Sztáray v reakcii na vystúpenia opozičných poslancov okrem iného poukázal na niekoľko negatívnych a urážlivých švédskych postojov voči Maďarsku v uplynulých rokoch. „Nechceme sa miešať do švédskej vnútornej politiky, ale na základe vzájomného rešpektu by sme očakávali, že to bude platiť aj naopak. Najmä ak sa táto krajina veľmi chce stať naším spojencom,“ podčiarkol Sztáray.

Parlament v pondelok schválil návrh ratifikovania vstupu Fínska do NATO. Za návrh hlasovalo 182 poslancov, proti boli šiesti, aktuality.sk

X X X

Pellegrini natočil video a zamotal sa. Už druhý deň sa snaží vysvetliť, s kým chce vládnuť

Pellegrini hovorí, že sa nebude spájať so stranami, ktoré sú zodpovedné za „dnešný marazmus“. Menuje však len OĽaNO a Demokratov, pri SaS šéfovi Hlasu svieti výkričník.

Strana Hlas mala ťažko čitateľný postoj nielen k očkovaniu proti covidu 19, obrannej dohode s USA či darovaniu stíhačiek Mig-29 Ukrajine. Peter Pellegrini pomerne nezrozumiteľne odpovedá aj na otázky, s kým by chcel po voľbách vládnuť.

Viac ako dva roky rozprával, že by išiel do vlády s niektorou zo súčasných koaličných strán. V pondelok na Facebooku zverejnil video, kde to v podstate poprel. No a dnes sa v parlamente pokúsil vysvetliť, ako to vlastne myslel.

Pellegrini sa vo videu rozhodol povedať „pravdu o koalícii s SaS a PS“. V skutočnosti však mohol svojich potenciálnych voličov ešte viac zmiasť.

„Priatelia, poviem to raz a navždy, pozorne ma počúvajte,“ uviedol líder Hlasu. „Ak niekto nájde v histórii výrok, v ktorom ja alebo Hlas tvrdí, že chystáme vytvoriť povolebnú koalíciou so stranami PS a SaS, tak dostane výhru, v ktorej sa ja zaväzujem prísť mu pokosiť záhradu mojou vyžínačkou bez ohľadu na to, aká je veľká,“ povedal Pellegrini.

A vzápätí dodal: „Hádam si nemyslíte, že by sme boli takí amatéri, že by sme sa spájali so stranami, ktoré sú zodpovedné za dnešný marazmus a chaos, ktorý na Slovensku vládne.“ Hlas podľa neho pôjde vlastnou cestou.

Smer zareagoval

Otázky vyvoláva predovšetkým druhá časť Pellegriniho videa. Expremiér totiž až doteraz pomerne konzistentne opakoval, že by si vedel predstaviť spoločnú vládu s niektorou z koaličných strán.

Keďže Hlas už dávnejšie odmietol koalíciu s OĽaNO, do úvahy prichádzali len strany SaS a Sme rodina. Ak však teraz Pellegrini tvrdí, že so stranami zodpovednými za „dnešný marazmus“ nechce mať nič spoločné, nevylučuje tým spoluprácu aj s Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom?

Tak si otázku položili zrejme aj v centrále Smeru. Strana ešte v pondelok večer reagovala na Pellegriniho video statusom na Facebooku: „P. Pellegrini pod obrovským tlakom vlastných štruktúr, ktoré nechcú jeho liberálnu orientáciu, dnes svoje vyjadrenie domotal tak, že už ani my nevieme, čo vlastne chce.“

Jasno v tom možno nemajú ani niektorí Pellegriniho najbližší. Podpredsedníčka strany Denisa Saková nám dnes v parlamente odmietla odpovedať s tým, že túto tému komunikuje iba predseda.

Generálny manažér a poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok bol zhovorčivejší, no jednoznačné vysvetlenie nám tiež nedal. „Nechajme voličov, nech rozhodnú,“ opakoval.

Výkričník pri SaS

Video tak na tlačovej besede Hlasu vysvetľoval samotný Pellegrini. Pýtali sme sa ho, ktoré sú tie strany, ktoré podľa neho môžu za „dnešný chaos“.

„Logicky, že tam spadá OĽaNO. Asi ťažko si viem predstaviť aj spoluprácu s Eduardom Hegerom, ktorý ešte aj dnes devastuje túto krajinu,“ odvetil expremiér. Pellegrini sa pozastavil aj pri SaS. Pri strane Richarda Sulíka vraj Hlasu svieti veľký výkričník.

Pellegrini saskárom vyčíta, že sa im ešte ani raz nepodarilo vydržať vo vláde jedno celé volebné obdobie. Hnutie Sme rodina Pellegrini vôbec nespomenul.

Viackrát však zdôraznil, že vláda Hlasu, PS a SaS je len klamstvom, ktoré šíria niektorí politici z opozície, ale aj koalície.

Vznik koalície v zložení Hlas, PS a SaS dlhodobo predpovedá šéf OĽaNO Igor Matovič, no pridal sa k nemu už aj predseda Smeru Robert Fico.

Keď Pellegrini vo februári pre Nový Čas uviedol, že by si vedel predstaviť spoločnú vládu s niektorou zo strán súčasnej koalície, Smer reagoval, že Hlas v podstate odmietol vznik „ľavicovej vlády“.

„SMER – SSD berie na vedomie zámer Petra Pellegriniho vytvoriť po voľbách novú vládu s pravicovými a liberálnymi stranami. V spolupráci s SaS a Progresívnym Slovenskom, ktoré nenávidia ľavicové hodnoty, sa však nedá robiť žiadna ľavicová politika,“ oznámila Ficova strana.

Vláda zmierenia

V spomínanom rozhovore pre Nový Čas Pellegrini vyhlásil, že v spoločnosti, ktorá je rozdelená na dva znepriatelené tábory, by bola najlepšia „vláda zmierenia“.

„(…) to znamená, že by to bol mix strán, napríklad Hlasu a niekoho zo súčasnej koalície, alebo nejaký budúci tvar, ako keď sa to len takto vymení,“ vysvetľoval bývalý predseda vlády aj parlamentu.

Nešlo však o žiadne prekvapivé vyhlásenie. V podobnom duchu Pellegrini komunikuje už veľmi dlho. Ešte v januári 2021 v diskusii TA3 občanov uisťoval, že predčasné voľby by nemuseli automaticky znamenať návrat bývalej koalície k moci.

„Práve naopak, možno bude musieť po voľbách, aby sa spoločnosť zmierila, konečne vzniknúť koalícia niektorých strán z koalície aj opozície. Nestrašte ľudí, že predčasné voľby znamenajú návrat Fica a Pellegriniho,“ zdôrazňoval už pred dvoma rokmi.

Šéf Hlasu odvtedy niekoľkokrát otvorene povedal, že si nevie predstaviť sedieť v jednej vláde s Robertom Ficom. Opakovanie tiež odmietal ponuky Smeru na spoluprácu.

Vládu s Hlasom zatiaľ vylúčili len OĽaNO a Demokrati. Keď sa na koalíciu s Pellegrinim novinári pýtajú predstaviteľov SaS, PS či KDH, väčšinou odpovedajú, že si to predstaviť nevedia, no jednoznačne ju vylúčiť odmietajú,aktuality.sk

X X X

Boj proti inflácii v praxi: Za Lidl hovoria skutky

Lidl zlacnil v poslednej dobe viac ako 150 výrobkov

Diskont, ktorý drží svoje slovo a pomáha zákazníkom výhodnými cenami, to je Lidl. V priebehu posledných týždňov sa rozhodol zlacniť viac ako 150 výrobkov v snahe čo najviac tlmiť infláciu. Ako prvý reťazec na Slovensku ešte vo februári zlacnili cenu štvrťky masla v štandardnej ponuke pod dve eurá a znížil aj ceny olejov, syrov, smotany, šunky či párkov. A to rozhodne nie je všetko. Lidl, vedomý si svojej spoločenskej zodpovednosti, znížil ceny mnohých ďalších produktov.

Lidl podporuje a zapája sa do všetkých iniciatív, ktorých cieľom je ponúknuť zákazníkom čo najnižšie ceny. Už viac ako rok dôsledne dodržiava „Deklaráciu o prejave dobrej vôle vo veci udržania cenovej stability v prípade vybraných druhov základných potravín“ a dobrovoľne poskytne zákazníkom „Protiinflačnú garanciu“. Lidl vybral bezmála 50 produktov, pri ktorých sa zaviazal nezvýšiť cenu po dobu najbližších aspoň troch mesiacov. Dve tretiny zoznamu pochádzajú od slovenských dodávateľov a nachádzajú sa na ňom základné potraviny ako kaiserka, eidam, kyslá smotana, smotana na šľahanie, lístkové cesto, párky, šunky, jogurty, oleje, med a ďalšie. Všetky výhodné ponuky pritom platia rovnako vo všetkých 162 predajniach Lidla na Slovensku, bez výnimky.

„Napriek tomu, že inflácia sa týka aj nás a našich dodávateľov, rozhodli sme sa výrazne a dlhodobo znížiť ceny mnohých obľúbených produktov. Sme si totiž vedomí našej zodpovednosti, ktorá spočíva v ponúkaní kvalitných potravín za výhodné ceny našim zákazníkom,“ vysvetlil Martin Nagy, konateľ Lidla zodpovedný za rezort nákupu, a dodal: „Ceny, za ktoré nakupujeme potraviny rastú oveľa výraznejšie než ceny potravín na pultoch. Inými slovami, na úkor vlastnej marže tlmíme infláciu, aby ju zákazníci pocítili čo najmenej. Veríme, že sa k nám pridajú aj výrobcovia a spoločne ochránime peňaženky Slovákov.“

Lidl ponúka najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu. Nie sú to prázdne slová, ale skutočnosť, na ktorej sa opakovane zhodli slovenskí zákazníci v prestížnej medzinárodnej ankete Best Buy. Diskont v nej už niekoľkokrát obhájil absolútne prvenství, aktuality.sk

X X X

Do dôchodku ešte pred šesťdesiatkou? Po novom je to možné

Rozmýšľať nad dôchodkom sa oplatí už v produktívnom veku. Jedným z dôvodov sú aj viaceré aktuálne zmeny v legislatíve. Ktoré sú tie najdôležitejšie?

Nový spôsob určovania dôchodkového veku

Od 1. januára 2023 sa na Slovensku zrušilo zastropovanie veku odchodu do penzie vo veku 64 rokov. Dôchodkový vek sa bude pre ľudí narodených po roku 1967 určovať pomerne zložitým vzorcom na základe strednej dĺžky života. Ide o predpokladaný počet rokov života, ktoré by v priemere mohla prežiť práve narodená osoba.

Keďže tento údaj bude zrejme stúpať, pre väčšinu ľudí to znamená, že nárok na penziu budú mať neskôr a musia odpracovať viac rokov. V platnosti zostáva, že za každé vychované dieťa sa ženám naďalej znižuje dôchodkový vek o 6 mesiacov, maximálne však o 18 mesiacov.

 Obľúbený predčasný dôchodok sa mení

Jednou z možností, ako prestať pracovať skôr, je predčasný dôchodok. Ten je už dnes pomerne obľúbený – každý mesiac ho Sociálna poisťovňa priznáva priemerne asi tisícke Slovákov. Niektorí z nich si volia toto riešenie namiesto hľadania si novej práce, iní zas chcú viac času venovať sebe, svojim koníčkom, rodine či vnúčatám. A to aj za cenu toho, že sa vyplácaná suma znižuje.

Doteraz ste oň mohli požiadať dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku, čiže približne vo veku 62 rokov. Jeho výška sa však v tomto prípade krátila o 0,5 percenta za každý neodpracovaný mesiac. Pri 500 eurách by sa vám tak znížil až o 60 eur mesačne.

Po najnovšej úprave môžete odísť do predčasného dôchodku už po 40 odpracovaných rokoch. Podmienkou je, aby ste získali aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia a zároveň výška vašej vypočítanej penzie musí presiahnuť 1,6-násobok životného minima. Dnes táto suma predstavuje 375,10 eur. Treba však rátať s tým, že budete mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odídete do penzie skôr.

Do penzie už pred šesťdesiatkou?

Výhodou tejto možnosti je, že môžete ísť do predčasného dôchodku skôr ako dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Ak ste napríklad začali pracovať v 18 rokoch a spĺňate podmienky, môžete si požiadať o predčasnú penziu už v 58 rokoch.

Suma, ktorú budete dostávať, sa však upraví podľa spomínaného vzorca. Ak ste teda mali ísť do riadneho dôchodku až v 64 rokoch, ale rozhodli ste sa pre ten predčasný o 6 rokov skôr, budete namiesto pôvodných 500 eur dostávať len 392 eur.

Počas predčasného dôchodku pritom nemôžete rátať ani s prilepšením v podobe rodičovského bonusu. Ten sa totiž začne vyplácať až vtedy, keď človek dosiahne štandardný dôchodkový vek. To všetko však nemusí byť prekážka, ak sa na túto situáciu vopred pripravíte.

Myslieť na zadné vrátka sa oplatí

Ak si chcete zachovať životný štandard, dôchodok by mal byť na úrovni 70 percent príjmu z čias pracovného života. Ako túto sumu dosiahnuť? Riešením špeciálne na tento účel je III. pilier – doplnkové dôchodkové sporenie. Ideálne je pritom vybrať si také, ktoré čo najviac zhodnotí vaše úspory, ale zároveň ich aj ochráni pred výkyvmi.

Vhodnou možnosťou je doplnkové dôchodkové sporenie so stratégiou Comfort life od Tatra banky. To sa v prvých rokoch zameriava na čo najvyšší výnos a postupne s blížiacim sa odchodom do penzie sa úspory presúvajú do bezpečnejších investícií. Platí pritom, že čím dlhšie sa vaše peniaze zhodnocujú, tým vyšší bude aj doplnkový dôchodok. Začať s takýmto sporením môžete už od svojho prvého zamestnania.

Svoj celkový budúci dôchodok zo všetkých troch pilierov si viete vypočítať aj hneď teraz na špeciálnej kalkulačke. Stačí zadať základné údaje a dostanete odhadovaný údaj o výške štátneho dôchodku a zároveň si môžete nastaviť výšku sporenia v III. pilieri, aká vám vyhovuje./agentury/

X X X

Jána Kuciaka lustrovali cez sociálku aj deň pred Vianocami, Lipšica na Štedrý deň

Znalec na IT na súde opisoval, čo všetko sa dá zistiť o odhalenom lustrovaní ľudí v systéme Sociálnej poisťovne. Prokuratúra podozrieva Kočnera, že za lustrovaním stál on.

Do kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá je spojená s vecou prípravy vrážd prokurátorov, pred časom zasiahol dôkaz z iného prípadu, ktorý je však už premlčaný.

Koncom roka 2017 až do jari 2018 niekto neoprávnene vstúpil do systémov Sociálnej poisťovne, zneužil databázy a pomocou zamestnaneckej grid karty si lustroval viaceré mená. Ako v minulosti uviedol denník Sme, v premlčanom prípade išlo o to, že niekto neoprávnene zohnal grid kartu pracovníka Inšpektorátu práce v Nitre na meno V. N.

Ako osobu, ktorá kartu zrejme pre Mariana Kočnera vybavila, polícia identifikovala Jozefa Hamara z obce Nová Ves nad Žitavou, ktorý je tam zástupcom starostky.

Znalec na IT Lukáš Hlavička dnes súdu opisoval, čo všetko sa dá zistiť o tomto odhalenom lustrovaní. Z jeho posudku vyplýva, že novinára Jána Kuciaka s jeho snúbenicou cez túto grid kartu niekto lustroval aj 23. decembra 2017, teda deň pred vianočnými sviatkami. Lustrácie týchto mien sa potom viackrát zopakovali, vyskytovali sa až do jari 2018.

Dnešného špeciálneho prokurátora a vtedy advokáta Daniela Lipšica lustrovali aj na Štedrý deň.

Podľa obžaloby prijali vykonávatelia objednávku na vraždu prokurátorov Žilinku a Lipšica zhruba na jeseň 2017. Plány na likvidáciu Kuciaka zasa vznikli na prelome rokov 2017 a 2018. Nezákonné lustrácie v databáze Sociálnej poisťovne teda zapadajú do tohto obdobia.

Špeciálna prokuratúra dáva do kontextu nezákonného lustrovania správy z Kočnerovho mobilu. Ten si totiž v rovnakom období písal cez aplikáciu Whatsapp s istým pánom Hamarom.

Marian Kočner, obžalovaný z objednavky vraždy Jána Kuciaka aj prokurátorov, naopak, znalecké závery spochybňuje. Argumentuje práve správami z aplikácie Whatsapp.

„Znalec uviedol, že 7. marca 2018 nebola vykonaná žiadna lustrácia z danej grid karty, čo je však v rozpore s komunikáciou z aplikácie Whatsapp s osobou Hamar, pričom je z nej zrejmé, že táto osoba takúto lustráciu vykonávala 7. marca 2018, pričom by to mala byť osoba, ktorá mala k dispozícii údaje z uvedených grid kariet,“ uviedol Kočner na pojednávaní.

V uvedenej komunikácii, na ktorú sa Kočner odvoláva, však nie sú zmienky o konkrétnom lustrovaní konkrétneho mena v daný deň. Bavili sa o problémoch so vstupom do systému, pričom Hamarovi sa napokon podarilo dostať do systému poisťovne:

„Maju nejaku novy dizajn,dost mi to trvalo pokial som sa preklikal ale fungujeme dalej

Tak mne sa to nepodarilo Asi som grambľavý Pošlite postup

Poslem postup sekunda“

Alena Zsuzsová po výsluchu znalca spochybnila, že by lustrovanie dokazovalo niečo podstatné. „Neboli vyhľadávané len osoby poškodených, ale aj iných osôb vrátane Mariana Kočnera a jeho rodiny a aj mojej osoby. Preto hypotéza, že tento dôkaz a toto vyhľadávanie má súvis s objednávkou vrážd poškodených, nemá žiadnu logiku.“

Čo sa teda zo vstupov cez túto grid kartu podarilo znalcovi vyčítať? Presné dátumy a časy, kedy si daný človek v systéme Sociálnej poisťovne konkrétnu osobu lustroval. Znalec však nedisponoval výstupmi, z ktorých by vedel určiť, čo presne sa danej osobe na monitore zobrazilo o vyhľadávanej osobe. Odhaduje, že sa tam zobrazí meno a adresa.

Cez grid kartu sa mohol do systému prihlásiť ktokoľvek, kto poznal prihlasovacie údaje, teda meno, na koho je vystavená, heslo a číslo karty. Znalec však nezisťoval IP adresy, odkiaľ sa daný človek prihlasoval, čo by mohlo viesť k presnejšiemu určeniu jeho identity. Tieto dáta mu poisťovňa nedala, i keď o ne žiadal. Domnieva sa, že poisťovňa ich nemá.

Okrem už spomínaných ľudí v sociálke lustrovali celú plejádu ľudí: bývalého generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára či jeho nástupcu Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho, ktorého vraždu tiež plánoval gang z južného Slovenska, aj iných prokurátorov. V zozname lustrovaných bol tiež exprezident polície Tibor Gašpar, exšéf NAKA Peter Hraško alebo bos gangu sýkorovcov Róbert Lališ. Okrem nich sú medzi lustrovanými aj známi policajti Jombík a Barochovský, ktorí spolupracovali s Kočnerom, či vyšetrovateľka Mašanová, Ivan Kočner (brat Mariana Kočnera), Andrea Kočnerová, Miriam Hatinová (Kočnerova priateľka), Boris Kollár, Vladimír Pčolinský (bývalý riaditeľ SIS), Milan Krajniak či sudca Michal Truban. U niektorých osôb aj ich príbuzní, aktuality.sk

X X X

Definitívne schválili koniec spaľovacích motorov, s jednou výnimkou. Čo to znamená pre šoférov?

Členské krajiny Európskej únie definitívne rozhodli o zákaze predaja nových áut na benzín a naftu od roku 2035. Lídrom koalície proti zákazu spaľovacích motorov bolo Nemecko. Vláda v Berlíne nakoniec cez víkend s Európskou komisiou našla spoločné riešenie.

 Nemecko tak definitívne spolu so Slovenskom či s Českom hlasovali za koniec motorov poháňaných uhľovodíkmi. Dôvodom je zníženie škodlivých emisií, ktoré poháňajú klimatickú zmenu a otepľujú planétu.

Proti zákazu bolo nakoniec len Poľsko. Cieľ označilo za nerealistický a obáva sa, že povedie k rastu cien áut. Taliansko, Rumunsko a Bulharsko sa hlasovania zdržali. Súčasťou dohody je aj klauzula, podľa ktorej v roku 2026 eurokomisia zhodnotí pokrok a možnosti dosiahnutia stanovených cieľov a navrhne prípadné úpravy.

 Novinka tak postupne ruší predaj áut s tradičnými spaľovacími motormi. Výnimku budú mať vozidlá so spaľovacím motorom, ktoré budú poháňané výhradne syntetickými palivami. V praxi to teda znamená, že kto kúpi auto na klasický benzín či naftu pred rokom 2035, bude môcť na ňom jazdiť aj po tomto roku. Skončí sa iba nákup nových vozidiel na benzín či naftu.

„Kurz je teraz oficiálne stanovený. Náš priemysel víta istotu plánovania, ktorú dnešný míľnik prináša, a naplno pracuje na splnení tejto výzvy,“ vyhlásila v súvislosti so schválenou novinkou Sigrid de Vriesová, generálna riaditeľka Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Postoj slovenskej vlády nezmenilo ani naliehanie sulíkovcov na povereného premiéra Eduarda Hegera či povereného ministra životného prostredia Jána Budaja (obaja Demokrati), aby nesúhlasili so zákazom predaja nových áut so spaľovacím motorom. Strana SaS má voči zákazu spaľovacích motorov tri hlavné výhrady. Úplný zákaz spaľovacích motorov bude podľa nej znamenať, že väčšina obyvateľov si nebude môcť dovoliť kúpiť nové auto. Zníži sa zároveň ich prístup k nezávislosti a k mobilite. V neposlednom rade SaS upozorňuje, že elektromobily potrebujú elektrinu a tej je dnes na trhu málo, čo tlačí jej cenu vyššie.

Na margo výnimky na syntetické palivá Sulík vyhlásil, že sú drahé a v Európe neexistuje ich výrobca. Budeme tak odkázaní na dovoz z iných krajín. „Je korektné povedať, čo bude za krajšie životné prostredie. Slovenský priemysel aj občania zaručene prehrajú,“ vyhlásil. Strana tiež oznámila petíciu proti zákazu spaľovacích motorov. Takýto krok podľa liberálov urobí autá nedostupnými pre bežných ľudí, zásadne poškodí slovenské hospodárstvo a ohrozí tisíce pracovných miest v automobilovom priemysle.

1. Budú sa ešte predávať autá na spaľovacie motory?

Očakávalo sa, že schválená novinka znemožní predaj áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Ale výnimka, ktorú presadilo Nemecko, ponúka potenciálnu záchranu tradičným vozidlám so spaľovacím motorom. Od roku 2035 bude možné v európskom bloku zaregistrovať len nové autá a dodávky poháňané klimaticky neutrálnymi palivami. Teda aj syntetickými palivami.

Podľa novej normy všetky nové predávané autá budú musieť mať od roku 2035 nulové emisie oxidu uhličitého. A od roku 2030 o 55 percent nižšie emisie oxidu uhličitého v porovnaní s úrovňami z roku 2021. Ciele sú navrhnuté tak, aby podporili rýchlu dekarbonizáciu nových vozových parkov v Európe.

2. Prečo rok 2035?

Zákaz spaľovacích motorov je súčasťou širšieho balíka opatrení v boji proti klimatickej zmene, ktoré sú obsiahnuté v takzvanej Európskej zelenej dohode. Nebezpečenstvo meniacej sa klímy si totiž vyžaduje celosvetový prechod od fosílnych palív k čistejším alternatívam v takom rozsahu a s takým tempom, o aké sa doteraz nikto nepokúšal. Doprava sa podieľa takmer štvrtinou na produkcii emisií v EÚ.

Brusel zvolil ako časový limit rok 2035, pretože priemerná životnosť vozidiel je 15 rokov a cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť, aby do roku 2050 bolo celé hospodárstvo klimaticky neutrálne.

3. Prečo Brusel ustúpil Berlínu?

Členské štáty EÚ a Európsky parlament sa už v vlani v októbri dohodli na zákaze predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Proti sa však nedávno postavilo Nemecko. Chcelo presadiť, aby Európska komisia zahrnula výnimku pre autá využívajúce syntetické palivá. Argumentovalo, že takéto palivá sa môžu produkovať pri použití obnoviteľných zdrojov energie.

Nemecko a Európska komisia minulý víkend informovali, že urovnali spor o koniec vozidiel so spaľovacími motormi. Nemecký minister dopravy Volker Wissing uviedol, že po roku 2035 bude ďalej možné novoregistrovať vozidlá so spaľovacími motormi, pokiaľ budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá. Zatiaľ čo vláda v Berlíne s normou v utorok súhlasila, Poľsko bolo proti. Taliansko sa do textu neúspešne pokúsilo presadiť podporu pre biopalivá. Spolu s Bulharskom a Rumunskom sa zdržali hlasovania.

4. Čo sú syntetické palivá?

Syntetické palivá sú často označované aj ako e-palivá. Sú vyrábané bez použitia ropy. Bežný benzín či nafta vzniká rafináciou ropy. Na druhej strane syntetické palivá vznikajú chemickou reakciou vodíka a oxidu uhličitého. Pokiaľ je pri výrobe využitá energia z obnoviteľných zdrojov vrátane takzvaného zeleného vodíka, je palivo považované za uhlíkovo neutrálne.

V prípade vozidiel sa e-palivá môžu miešať s bežnými palivami a spaľovať v tom istom motore, čo znamená, že sa do ovzdušia uvoľňuje menšie, ale stále značné množstvo emisií. Nemecko tvrdí, že tieto škodlivé emisie možno kompenzovať dekarbonizáciou celého výrobného procesu. To by znamenalo zmiešanie zeleného vodíka s oxidom uhličitým priamo zachyteným zo vzduchu, ako aj využitie 100 percent obnoviteľnej elektriny v rámci celého výrobného procesu.

„E-palivá sú dobrým riešením pre lietadlá, lode a existujúcu flotilu, teda vozidlá, ktoré dnes aj v nadchádzajúcich rokoch stále budú mať spaľovacie motory. My sa však jednoznačne hlásime k elektromobilom. Vývoj a nábeh vozidiel čisto na batérie je najvyššou prioritou. Najmä pri objemových značkách,“ povedal pre britský magazín Autocar Thomas Schäferl, generálny riaditeľ koncernu Volkswagen.

4. Čo znamená uhlíkovo neutrálne palivo?

Syntetické palivá síce produkujú emisie oxidu uhličitého, ale súčasne sú aj uhlíkovo neutrálne. „V jednoduchosti, uhlíkovo neutrálne palivá do atmosféry našej planéty neprinesú žiaden nový uhlík, ktorý by mohol urýchľovať globálne otepľovanie. Nanajvýš tam vrátia ten, ktorý z nej bol ‚stiahnutý‘ počas výroby takéhoto paliva,“ tvrdí Viktor Marušák, generálny sekretár Združenia automobilového priemyslu.

Dalo by sa to prirovnať aj ku kolobehu vody v prírode, keď po daždi príde k odpareniu vody do ovzdušia. Tam sa vodná para skondenzuje a vo forme zrážok sa dostane späť na zem. Aj v prípade syntetických palív sa objem oxidu uhličitého v atmosfére nezvýši ani nezníži. Pomer ostane neutrálny.

5. Aké sú pred nami výzvy?

V súčasnosti je ešte problém s výrobou zeleného vodíka. Viac ako 96 percent vodíka, ktorý sa v súčasnosti vyrába v Európe, pochádza zo zemného plynu. Druhým faktom je skutočnosť, že syntetické palivá nie sú v súčasnosti dostupné v takej miere, aby mohli byť široko nasadené. Od masovej výroby a ich nasadenia sme ešte ďaleko. Dôvodom je cena – liter syntetického paliva by dnes vyšiel na zhruba 10 dolárov. To sa môže do roku 2035 zmeniť.

„Syntetické uhlíkovo neutrálne palivá by pomohli znížiť produkciu nového oxidu uhličitého z ropy, a teda aj ekologicky ‚dekarbonizovať‘ milióny starých áut, ktoré budú aj po roku 2035 jazdiť so spaľovacím motorom,“ tvrdí Marušák.

6. Čo to bude znamenať pre hospodárstvo?

Ťahúňom slovenského priemyslu je automobilový sektor. Prechod na elektromobily môže tiež viesť k strate pracovných miest, upozorňuje portál Financial Times. Zákaz spaľovacích motorov v prospech elektrických vozidiel by mohol viesť k zníženiu počtu zamestnancov o 40 percent, odhaduje generálny riaditeľ spoločnosti Ford, ktorá nedávno zrušila 3 800 pracovných miest v celej Európe.

7. Aké vozidlá dominujú na slovenských cestách?

Drvivá väčšina áut na slovenských cestách sú na benzínové či naftové motory. Spolu tvoria skoro 95 percent vozidiel na Slovensku, ukazujú dáta ACEA za rok 2021. Slováci okrem vône benzínu a nafty začali obľubovať aj väčšie autá. Podiel novopredaných SUV vozidiel rastie. Ešte v roku 2018 sa ich predalo 28 percent zo všetkých nových áut. Za vlaňajšok ich predaj stúpol na 41-percentný podiel zo všetkých nových predaných vozidiel. Najpredávanejším vozidlom za minulý rok na Slovensku bolo SUV KIA Sportage.

Na nových registráciách elektrických áut sa Slovensko v rámci EÚ podieľa asi 0,1 percentami, čo je asi 110 áut mesačne. Na konci vlaňajška jazdilo na slovenských cestách menej ako šesťtisíc elektrických áut. Do konca roku 2025 ich pritom podľa požiadavky EÚ máme mať najmenej 41-tisíc. To znamená, že minimálny rast počtu elektrických áut na Slovensku by musel byť 35-tisíc za necelé tri roky. To je priemerne viac ako tisíc vozidiel za mesiac.

Slováci tak podľa dát uprednostňujú SUV vozidlá, ktoré produkujú viac emisií než elektromobily. „Rastúci podiel SUV čiastočne vysvetľuje aj pomalý rozvoj elektromobilovej infraštruktúry a stále cenovo málo dostupné elektromobily,“ opisuje dôvody nárastu záujmu o SUV analytik IFP Jakub Zapotocký./agentury/

X X X

Česko po nehode vlaku na Slovensku bije na poplach, hovorí o zúfalom stave koľajníc

Stav slovenskej železničnej infraštruktúry začína byť život ohrozujúci. V súvislosti s vykoľajením českého osobného expresu Pendolino začiatkom marca tohto roka v Žiline na to upozorňuje Asociácia železničných dopravcov Slovenska (AROS). Spolu s Českými dráhami apelujú na Železnice Slovenskej Republiky a žiadajú okamžitú nápravu. Na železničnej stanici v Žiline sa vykoľajil vlak SuperCity Pendolino smerujúci z Prahy do Košíc. 1.3.2023

Uvedená nehoda sa zaobišla bez obetí na zdraví a životoch, v budúcnosti sa však podľa dopravcov môže skončiť tragicky. České dráhy spolu a AROS preto poslali Železniciam Slovenskej Republiky otvorený list.

 Stav železničnej infraštruktúry podľa nich predstavuje riziko pre osobnú, ale i nákladnú dopravu. „Prípadné ďalšie vykoľajenia môžu mať ďalekosiahle následky. Je preto dôležité situáciu začať okamžite riešiť a snažiť sa všetkými prostriedkami opakovaniu podobnej situácie predísť,“ upozorňujú.

 Katastrofálny stav

Asociácia železničných dopravcov Slovenska kriticky poukazuje na katastrofálny stav našej železničnej infraštruktúry.

Vykoľajený vlak SuperCity Pendolino smerujúci z Prahy do Košíc na železničnej stanici v Žiline 1. marca 2023.

„Dovoľujeme si pripomenúť následky kritického stavu „našich“ koľají – obchádzanie Slovenska tranzitnými nákladnými vlakmi, rozvoz tovaru z Viedne zákazníkom na západnom Slovensku kamiónmi namiesto dopravy vlakom do terminálu v Dunajskej Strede, neustály boj o zákazníka v preprave JVZ s cestnými dopravcami a rovnako ako pri ČD zvýšené náklady na údržbu vozidiel,” hovorí Patrik Benka, CEO AROS.

Prenášanie meškania

Český dopravca zas vyjadruje znepokojenie a hovorí o viacerých problémoch. „Tento, niekedy až tristný stav infraštruktúry nám spôsobuje, okrem prenášaného meškania, a tým aj narušenia vlakovej dopravy na území ČR, aj súčasne zvýšené náklady na údržbu našich vozidiel jazdiacich po infraštruktúre ŽSR­.”

Zároveň od ŽSR žiada čo najrýchlejšiu nápravu a harmonogram opravných prác, ktorý bude viesť k odstráneniu závad na infraštruktúre. K výzve na transparentné oznámenie harmonogramu prác, ktorý povedie k odstráneniu závad na infraštruktúre ŽSR a k obnoveniu konkurencieschop­nosti slovenských železníc sa k Českým dráham pripojil aj AROS./agentury/

X X X

Záborskej parlamentná neistota vyhovuje. Schválili jej návrh proti uzneseniu odsudzujúcemu útok na Zámockej

Europoslanci odsúdili v októbri útok na Zámockej, pri ktorom zastrelili dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do LGBTI+ komunity.

Anne Záborskej chaos v parlamente vyhovuje. Nedávno jej prešiel do druhého čítania zákon, ktorý znemožní transrodovým ľuďom úradne si zmeniť pohlavie. Dnes zas parlament odsúhlasil jej návrh proti uzneseniu Európskeho parlamentu, ktorý odsúdil minuloročný teroristický útok pred bratislavským gay barom Tepláreň.

Za návrh poslankýň Anny Záborskej a Anny Andrejuvovej zahlasovalo 87 zo 133 prítomných poslancov. V uznesení sa Národná rada ohradzuje voči stanovisku Európskeho parlamentu z 20. októbra, ktoré okrem iného apeluje na zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Poslankyne v návrhu argumentujú, že prijatím uznesenia europoslanci narúšajú suverenitu Slovenska a prekračujú svoje kompetencie.

Nejde o jediný návrh poslankyne Záborskej, ktorý dnes v parlamente budil záujem. Poslankyňa OĽaNO a Kresťanskej únie sa snaží umožniť dotáciu takzvaných „prolife“ organizácii z rezervy Úradu vlády.

Zodpovednosť nesie podľa europarlamentu celá spoločnosť

„Európsky parlament vyzýva slovenskú vládu a Národnú radu Slovenskej republiky, aby zabezpečili rovnaké práva LGBTIQ+ osôb žijúcich na Slovensku na základe charty a zaručili dodržiavanie všetkých práv, najmä na súkromný a rodinný život, vrátane právneho uznania párov rovnakého pohlavia,“ skonštatovalo po teroristickom útoku v Bratislave 447 europoslancov. Streľba si vyžiadala dve obete, a to dvoch mladých ľudí Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha

Záborská a Andrejuvová v schválenom uznesení kritizujú, že uznesenie Európskeho parlamentu pripísalo zodpovednosť za útok celej spoločnosti či cirkvám. Europoslanci v ňom však hovoria len o atmosfére nenávisti voči LGBTI+ komunite, ktorú „živia nielen krajne pravicové a extrémistické hnutia, ale aj zástupcovia cirkví a politických elít“.

„Slovenský parlament prijal uznesenie v tej veci na Zámockej. To je výlučne v právomoci Slovenskej republiky akým spôsobom rieši rodinné veci či vzdelávania,“ povedala pre Aktuality.sk spolupredkladateľka uznesenia Andrejuvová.

Za bolo OĽaNO aj Smer. Pellegrini sa zdržal

Za schválenie Záborskej návrhu hlasovali všetci prítomní poslanci OĽaNO, Smeru, ĽSNS, Republiky a väčšina predstaviteľov Sme rodiny. Proti bol klub SaS a desiati poslanci z Občianskodemokratickej platformy.

Ako pred hlasovaním avizoval predseda strany Hlas Peter Pellegrini, jeho poslanci dostali na hlasovaní zelenú kartu. Väčšina sa zdržala, za bol len Matúš Šutaj Eštok.

„To je zasa jedna z tých tém, ktorá tu zbytočne vnáša kultúrne vojny, ktoré jatria spoločnosť. Do takto rozhádaného parlamentu a napätej spoločenskej situácie, aká tu je, ona príde zasa s touto témou,“ kritizoval dnes Pellegrini návrh Záborskej.

Šéf Hlasu uznal, že pri návrhu je možné mať filozofickú debatu o tom, či Európsky parlament uznesením nenarúša suverenitu Slovenska, no ide podľa neho o zbytočný návrh.

Kritizoval pritom Záborskú, že dokáže do každej jednej témy vnášať ideológiu. „Ona vyhlásila svätú vojnu proti potratom a všade, kde len môže, pchá tieto svoje veci,“ doplnil.

Záborská skúša cez prílepok pomôcť prolife organizáciám

Reagoval tak aj na pozmeňujúci návrh Záborskej k zákonu, ktorý zaviedol poskytovanie príspevku v plnej výške aj na štvrté narodené dieťa. Poslankyňa sa v ňom snažila presadiť, aby sa dali z premiérskej rezervy financovať organizácie, ktoré poskytujú poradenstvo ženám v tehotenstve.

Ako však upozornila poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, dnes môžu dotácie z úradu vlády ísť na podporu národných kultúrnych pamiatok, športu či riešenie problémov rómskej komunity.

„Považujeme za diskriminujúce a urážajúce, aby úrad vlády finančne podporoval také organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je bojovať proti ženským právam a interrupciám,“ povedala pred obedným hlasovaním Cigániková. Upozornila tiež na to, že Záborská bola v tomto prípade v konflikte záujmov, na ktorý vopred neupozornila, pretože je v predsedníctve takejto organizácie.

Pozmeňujúci návrh poslankyne napokon neprešiel., aktuality.sk

X X X

Na tejto slovenskej vysokej škole dostávajú študenti pracovné ponuky už počas štúdia

Rozmýšľate, čo by ste mohli v živote robiť a aká vysoká škola by bola pre vás tá najlepšia? Rozhodnutie je to vážne a tak pomôžu aj nejaké tie fakty. Skončiť školu je totiž jedna vec, ale nájsť uplatnenie na trhu práce druhá. Zvlášť v tejto náročnej dobe. Zaujímavé a perspektívne možnosti štúdia môžete nájsť aj na Slovensku.

 Spoločnosť Profesia zostavuje každoročne rebríček absolventov vysokých škôl. Zohľadňuje v ňom, koľko zamestnávateľov si na portáli profesia.sk prehliadalo životopisy absolventov jednotlivých škôl. Zameriava sa teda výlučne na možnosť uplatnenia absolventov na trhu práce a nehodnotí kvalitu jednotlivých vysokých škôl.

Rebríček tak môže pomôcť pri výbere vysokej školy. Lebo nie je diplom, ako diplom. Sú vysoké školy, ktorých študenti už počas štúdia riešia svoje záverečné či diplomové práce priamo v popredných spoločnostiach. Po absolvovaní štúdia je po nich taký dopyt, že firmy častokrát ponúkajú nadštandardné podmienky, ktoré ostatní získavajú až po rokoch praxe. Jedna z takýchto škôl je napríklad Strojnícka fakulta STU v Bratislave.

 „Strojársky priemysel už dávno nie je o ťažkej drine a špine. Veľa mladých ľudí netuší, čo sa deje vo výrobných závodoch a tým pádom si neuvedomujú, že ide o high-tech priemysel s veľkým kariérnym potenciálom,“ tvrdí generálny sekretár Zväzu strojárskeho priemyslu SR Mgr. Jozef Kvoriak, MBA. Dodáva, že študentov VŠ so strojárskym zameraním (v oblasti technológie, konštrukcie, vývoja, riadenia výroby a pod.) je nedostatok, preto je dopyt po nich výrazný. Zamestnávatelia sa snažia si budúcich kolegov uloviť už počas ich štúdia aj formou platených stáží či štipendií.

Ak máte pocit, že po absolvovaní takejto školy skončíte niekde vo výrobe pri manuálnej práci a to nie je nič pre vás, mýlite sa. „Absolventi strojného inžinierstva pracujú na pozíciách technológov, zamestnancov logistiky či kvalitárov, avšak i vo výrobe môžu získať rôzne manažérske a riadiace pozície. Taktiež sa môžu uchádzať o pracovné miesta mimo výroby a teda v kanceláriách – ide o konštruktérov, plánovačov výroby, členov výskumných a vývojových tímov a pod. Uplatnenie je preto široké,“ približuje realitu Jozef Kvoriak.

 Záujem prevyšuje ponuku

Obrovský záujem o absolventov Strojníckej fakulty STU v Bratislave potvrdil aj jej dekan Dr.h.c. prof. Ing. Ľubomír Šooš PhD. „Záujem firiem o našich absolventov niekoľkonásobne prevyšuje to množstvo, ktoré aktuálne vieme ponúknuť na trh práce,“ tvrdí.

Podľa jeho slov, ho však mrzí skutočnosť, že mladí ľudia sa orientujú hlavne na IT technológie. „Na jednej strane je to správne, no na strane druhej nemôže byť dobrý konštruktér alebo programátor rôznych strojov a zariadení bez toho, aby nemal aj strojársky a mechanický základ. Vtedy môže byť technológ, projektant alebo konštruktér dobrý, keď má takýto strojársky základ a práve prepojením informatiky a klasického strojárenstva nám vznikajú nové mechatronické zamerania, ktoré priemysel nevyhnutne potrebuje,“ tvrdí.

Medzi najväčších a najstabilnejších zamestnávateľov na Slovensku patrí aj spoločnosť ZF Slovakia. Jej predseda predstavenstva potvrdzuje slová dekana o nedostatku kvalifikovaných strojárov. „Určite sa každý v súčasnosti pozerá hlavne na automatizáciu a elektromobilitu, avšak bez strojných inžinierov sa nezaobídeme. Je ich nedostatok a nevyhnutne ich potrebujeme,“ hovorí pán Dietmar Weigt. Sám je strojný inžinier a váhavým maturantom odkazuje, že keby bol dnes absolventom Strojníckej fakulty STU v Bratislave, určite by sa o svoju budúcnosť nebál.

 Mladých ľudí dnes láka programovanie, avšak na Strojníckej fakulte STU sa vyučujú aj programovacie jazyky pre všeobecné programovanie, ale i programovanie automatizovaných systémov, robotov, strojov a zariadení. Absolvent SjF STU je univerzálnym odborníkom, ktorý rozumie elektrotechnike, strojarine aj programovaniu. Práve preto sa z mnohých stávajú úspešní vrcholoví manažéri./agentury/

X X X

Zatvorené obchody v nedeľu: zákazy nepomáhajú a kompromis sa nečrtá

Zákaz nedeľného predaja je azda jedna z mála tém, ktorá spája konzervatívnych kresťanov i presvedčených ľavičiarov. Pre jedných je to sviatočný deň, tí druhí prácu v nedeľu vnímajú ako „vykorisťovanie zamestnancov“. V súvislosti s tým, akým problémom v súčasnosti čelí Slovensko, je to však zástupná téma. Veriacich nik nenúti chodiť v nedeľu do obchodov a sociálne cítiacim zasa uniká, že práca v nedeľu je pre drvivú väčšinu zamestnancov v obchode jediný spôsob, ako si zvýšiť svoj príjem.

 A potom sú tu liberáli. Tí si z tejto témy urobili nedotknuteľnú modlu: obchody musia za každú cenu ostať v nedeľu otvorené! Pritom vždy existuje nejaká forma kompromisu, ktorá uspokojí obe strany. Len na Slovensku máme pocit, že svet je čierno-biely. Ani návrh zákona z dielne Martina Čepčeka, Kataríny Hatrákovej, Jozefa Lukáča a Richarda Vašečku, o ktorom budú poslanci v najbližších dňoch rokovať, však so žiadnymi výnimkami nepočíta. Pritom, ako ukazujú príklady zo zahraničia, možností je mnoho.

Zákaz nedeľného predaja je azda jedna z mála tém, ktorá spája konzervatívnych kresťanov i presvedčených ľavičiarov. Oponujú im liberáli, ktorí si z tejto témy urobili modlu. Pritom vždy existuje nejaká forma kompromisu, ktorá uspokojí obe strany. Len na Slovensku máme pocit, že svet je čierno-biely.

Kto sa v poslednom čase ocitol v niektorom z nákupných stredísk, zistil, že „výhradu svedomia“ si niektorí obchodníci uplatňujú už teraz. Oneskorene na nich dolieha kríza, a tak niektoré prevádzky zostávajú počas nedieľ zatvorené. Jednoducho si spočítali, že platiť zamestnancov a energie sedem dní v týždni sa im nevyplatí. A je veľmi pravdepodobne, že ďalšie obchody, ktoré v nedeľu podvečer zívajú prázdnotou, svoj postoj časom tiež prehodnotia.

Je to však ich slobodné rozhodnutie. Napokon vo veľkých reťazcoch platí úzus, že ten, kto v nedeľu nechce pracovať, nemusí. Nárek, že zlí „vykorisťovatelia“ odtŕhajú chudery matky od ich detí, je tak mýtus. Na 100-percentné príplatky sa, naopak, tešia študenti, ktorí si takto privyrábajú. Všetci sú spokojní – nakupujúci, ktorí sa nemusia tlačiť v preplnených predajniach (k čomu by pravdepodobne dochádzalo, keby boli obchody otvorené len šesť dní v týždni) – zamestnanci, ktorí majú vyššie mzdy, aj obchodníci.

Na druhej strane, ako ukazujú prieskumy, väčšina obyvateľov by nemala problém s tým, keby obchody zostali v nedeľu zatvorené. Vplyv na to mala nepochybne pandémia, keď bol predaj obmedzený, a čuduj sa svete – prežili sme to!

Problém je skôr v štruktúre obchodov, ktoré sa u nás koncentrujú čoraz viac v nákupných centrách, pričom klasické malé obchodíky vymierajú. Podobne je to v prípade predajní potravín. Na Slovensku už takmer vymizli večierky a malé rodinné prevádzky, vytlačili ich potravinárske reťazce. Británia však má svoje „cornershopy“ – obchody zo zmiešaným tovarom na rohu ulice, rovnako aj v Nemecku fungujú malé obchodíky, dokonca aj v susednom Česku funguje niekoľko tisíc vietnamských večierok.

Keby si mali ľudia v nedeľu kde kúpiť chlieb a mlieko, pravdepodobne by im obchody so spotrebným tovarom nechýbali. Zákon, ktorý je v parlamente, však s takouto možnosťou nepočíta. Kompromis sa odkladá na neurčito./agentury/

X X X

Vstup Moldavska do EÚ je podľa jej prezidentky jedinou zárukou prežitia štátu

Kišiňov preto zrýchlene zavádza legislatívu súvisiacu s EÚ a chce dosiahnuť vysoké štandardy.

Integrácia do Európskej únie je jedinou cestou, ako zaručiť prežitie Moldavskej republiky ako slobodnej a prosperujúcej krajiny. Zdôraznila to moldavská prezidentka Maia Sanduová v utorok počas návštevy predsedu Európskej rady Charlesa Michela v Kišiňove, informuje TASR na základe správy agentúry APA.

„Je to jediná šanca pre Moldavsko žiť v slobode, mieri a prosperite,“ vyhlásila Sanduová. Moldavsko dostalo oficiálny štatút kandidáta na členstvo v EÚ vlani spoločne s Ukrajinou. Podľa prezidentky chce prístupové rozhovory otvoriť čo najskôr.

Kišiňov preto zrýchlene zavádza legislatívu súvisiacu s EÚ a chce dosiahnuť vysoké štandardy. Týka sa to súdnictva, boja proti korupcii i postupného ukončenia vplyvu oligarchov na politiku, médiá či justíciu.

Michel avizoval, že Európska komisia predstaví ešte pred letom balík podporných opatrení pre Moldavsko a prisľúbil mu pokračujúcu pomoc zo strany EÚ. Rusko sa podľa neho snaží bývalú sovietsku republiku destabilizovať.

EÚ mobilizovala na podporu stability Moldavska viac ako miliardu eur, pripomenul Michel podľa televízie Euronews. Ocenil tiež odhodlanie krajiny pre reformy a poukázal na vysoký počet prijatých utečencov z Ukrajiny.

Moldavsko bude 1. júna hostiteľom druhého summitu Európskeho politického spoločenstva. Tvorí ho 27 členov EÚ a zvyšné európske štáty s výnimkou Ruska a Bieloruska. Podľa Sanduovej počítajú s účasťou asi 50 hláv štátov a vlád. Témami budú mier a bezpečnosť, energetická odolnosť, ochrana klímy a infraštruktúrne prepojenia, aktuality.sk

X X X

Do penzie v 58 rokoch? Kto bude môcť o dôchodok žiadať a nemusí dosiahnuť penzijný vek? + príklady

Novela zákona o sociálnom poistení priniesla možnosť skoršieho odchodu do dôchodku, a to po 40 odpracovaných rokoch. Má to však háčik. A nielen jeden.

X Kto môže o tento druh dávky žiadať?

Do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch môže ísť iba človek, ktorého suma predčasného dôchodku bude vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú osobu, teda ten, kto bude mať penziu po odpočítaní percent za skorší odchod do dôchodku minimálne v sume 375,10 eura.

Do štyridsiatich odpracovaných rokov sa navyše nebude podľa schváleného zákona započítavať doba štúdia a ani obdobie, počas ktorého bol žiadateľ v evidencii nezamestnaných. Čiže do predčasného dôchodku bude môcť odísť človek v 58 rokoch iba v prípade, že pracoval od osemnástich rokov a nebol nikdy nezamestnaný.

Pokiaľ ide o ženu, ktorá vychovala deti, obdobie poberania materského a rodičovského príspevku sa jej do odpracovaných rokov započíta.

Navyše človek, ktorý o tento druh dôchodku bude žiadať, musí rátať s tým, že za každý skorší mesiac odchodu do penzie mu Sociálna poisťovňa zníži dôchodok o 0,3 percenta.

Poistenec sa rozhodne požiadať o predčasný dôchodok po odpracovaní 40 rokov. Sociálna poisťovňa mu vypočíta penziu v sume 400 eur a túto sumu následne zníži o 21 %, pretože odíde do penzie o šesť rokov skôr na sumu 316,00 eura. K tejto sume pripočíta valorizáciu o 11,8 percenta. Suma penzie tak bude 353,30 eura.

Podľa schváleného zákona však minimálna suma predčasnej penzie musí dosiahnuť aspoň 1,6-násobok životného minima, teda do 30. júna sumu 375,10 eura. Keďže suma dôchodku je „iba“ 353,30 eura, túto žiadosť následne poisťovňa zamietne.

Iný poistenec sa tiež rozhodne požiadať o predčasný dôchodok po odpracovaní 40 rokov. Suma jeho penzie dosiahne 580 eur, po odrátaní 21 % to bude suma 458,20 eura a po valorizácii 512,30 eura.

Tomuto poistencovi predčasnú penziu poisťovňa prizná, pretože jej suma je vyššia ako zákonom stanovený 1,6-násobok sumy životného minima, teda je vyššia ako 375,10 eura./agentury/

X X X

Lavína kritiky na MOV: Deň hanby, facka do tváre Ukrajincov. Nespokojní sú aj Rusi

 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa za odporučenie návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží vyslúžil vlnu kritika z rôznych strán.

 MOV zakázal účasť ruských a bieloruských športovcov na podujatiach po začiatku vojny na Ukrajine, no v poslednom období sa usiluje o ich návrat a snaží sa nájsť cestu, ako to dosiahnuť.

Proti snahám MOV sa však postavilo množstvo športovcov, funkcionárov i politikov na čele s predstaviteľmi napadnutej Ukrajiny, ktorá uvažuje o bojkote parížskych hier.

 Na jej stranu sa v utorok postavili aj nemeckí predstavitelia, ktorí označili nové rozhodnutie exekutívy MOV ako „facku do tváre“ všetkých ukrajinských športovcov.

„Zaslúžia si solidaritu medzinárodného športu. Medzinárodná športová spoločnosť musí jednoznačne odsúdiť brutálnu ruskú vojnu. To je možné len s úplným vylúčením ruských a bieloruských športovcov,“ agentúra AFP citovala nemeckú ministerku vnútra Nancy Faeserovú.

Rozhodnutie odsúdil aj námestník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk: „Aké pozitívne veci urobilo Rusko pre svojich športovcov, že sa teraz zúčastňujú súťaží. Po Buči, Irpini, Hostomeli! Po každodennom bombardovaní civilných cieľov! Je to deň hanby pre MOV.“

 Tesne pred utorňajším rozhodnutím vyzvalo viac ako 300 bývalých i súčasných šermiarov medzinárodnú federáciu (FIE) i MOV, aby nedovolili návrat ruských a bieloruských reprezentantov na športoviská.

FIE začiatkom marca umožnila šermiarom z oboch krajín súťažný návrat na medzinárodnú scénu napriek pretrvávajúcej vojenskej invázii na Ukrajine. MOV na čele s niekdajším šermiarom Bachom zasa hľadá spôsob, ako Rusom a Bielorusom umožniť štart v kvalifikačných súťažiach na budúcoročné OH v Paríži. „Športovci boli a budú nástrojom Putinovej propagandy,“ reagovali šermiari v otvorenom liste.

Rozhodnutie MOV v utorok večer kritizovali aj predstavitelia Ruského olympijského výboru (ROV). Jeho prezident Stanislav Pozdňakov uviedol, že kritéria pre návrat ruských a bieloruských športovcov, ktoré odporúča MOV, sú diskriminačné: „Ohlásené kritériá sú neakceptovateľné. Je to diskriminácia na základe národnosti.“ /agentury/

X X X

Nič nevyhral, chce zmenu. Manchester United zacielil na anglického rekordéra

Vedenie Manchestru United malo zmraziť finančné prostriedky na chystaný letný nákup anglického útočníka Harryho Kanea. Podľa The Mirror sa pripravuje za kanoniera ponúknuť 90 miliónov eur.

 Informácie o blížiacom sa odchode 29-ročného Kanea zo severného Londýna sa ešte viac rozprúdili po tom, ako bol v pondelok odvolaný tréner Tottenhamu Hotspur Antonio Conte.

V súvislosti s budúcnosťou kapitána anglickej reprezentácie je nepravdepodobné, že bude chcieť absolvovať v drese Spurs aj ďalšiu sezónu.

Dlhodobo je obdivovateľom jeho schopností tréner Manchestru United Erik ten Hag. Od jeho vlaňajšieho príchodu na Old Trafford sa má meno útočníka nachádzať na zozname želaných posíl holandského kouča.

Kaneovi sa v lete 2024 končí v Tottenhame zmluva a existuje možnosť, že jeho prestupová cena môže byť napokon nižšia ako medializovaných 90 miliónov eur.

 Podľa The Mirror je viac ako zrejmé, že sa kanonier prikláňa k odchodu z Londýna, keďže túži po prvýkrát v kariére získať niektorú z klubových trofejí.

Kane sa minulý týždeň týždňa zapísal do histórie. Stal sa najlepším strelcom anglickej reprezentácie v histórii, keď predbehol Wayna Rooneyho. Vo štvrtok v Neapole strelil proti Taliansku 54. reprezentačný gól, čím o jeden zásah predbehol legendu United./agentury/

X X X

Úplne zničený a rozrušený. Barcelonská legenda je na dne, vo väzení drží hladovku

 Brazílsky futbalista Dani Alves je vo väzbe po obvineniach, že v barcelonskom nočnom klube znásilnil ženu. V tejto životnej situácii mu jeho manželka navyše oznámila, že požiadala o rozvod. Bývalý hráč FC Barcelona na to reagoval vyhlásením hladovky.

Dani Alves bol vzatý do väzby po tom, ako ho 20. januára 2023 zatkla polícia v súvislosti s obvineniami zo znásilnenia mladej ženy. K incidentu malo dôjsť v nočnom klube v Barcelone v noci z 30. na 31. decembra 2022.

Vo februári ho navštívila v jeho cele manželka Joana Sanzová. Už vtedy sa v španielskych médiách objavili správy, že modelka požiadala o rozvod. Tieto fámy sa ukázali ako pravdivé, keďže Joana Sanzová na sociálnych sieťach zdieľala fotografiu ručne napísaného listu bývalému hráčovi FC Barcelona.

V ňom priznala, že Daniho Alvesa stále miluje, ale nemá inú možnosť, ako futbalistu opustiť. „Vážim si seba a cením si seba oveľa viac. Odpustenie mi prináša úľavu, takže si zachovávam kúzlo a uzatváram etapu svojho života, ktorá sa začala 18. mája 2015,” napísala slávna modelka.

Zo zistení španielskej televíznej stanice Cuatro vyplýva, že Dani Alves po tom, ako sa dozvedel o rozhodnutí svojej manželky, začal vo väznici držať hladovku. Tridsaťdeväťročný futbalista je vraj „úplne zničený a rozrušený” po tom, čo mu manželka odovzdala rozhodnutie rozviesť sa.

Vo vlastnoručne napísanom liste Dani Alves okrem iného uvádza, že má v úmysle pokračovať v boji za očistenie svojho mena a preukázanie neviny. „Chápem bolesť, ktorú ti spôsobuje nespravodlivá situácia, v ktorej sme sa ocitli, a chápem, že ty a deti ste nedokázali vydržať všetok ten tlak. Skutočnosti, z ktorých som obvinený, sú cudzie hodnotám, ktorými sa riadil môj život: láske, úcte a úsiliu,” napísal okrem iného.

Dvadsaťdeväťročná Joana Sanzová už zo sociálnych sietí vymazala väčšinu svojich fotografií s futbalistom. Modelka narodená na Tenerife sa za bývalého obrancu FC Barcelona vydala v roku 2017, pričom pár sa zoznámil dva roky predtým.

Dani Alves pôvodne tvrdil, že mal dobrovoľný sex so ženou, ktorú stretol v barcelonskom nočnom klube. Išlo o druhú verziu udalostí, ktorú futbalista uviedol. Predtým Brazílčan tvrdil, že ženu, ktorá ho obvinila zo znásilnenia, vôbec nepoznal. Právne problémy legendy „Blaugranas” viedli mexický klub Pumas UNAM k tomu, že s ním rozviazal zmluvu, aktuality.sk

X X X

Real Madrid si vyhliadol nového trénera. Jeho príchod môže zmariť špeciálna požiadavka

 Španielsky futbalový veľkoklub Real Madrid sa opäť zameral na Juliana Nagelsmanna, ktorý už nie je trénerom Bayernu Mníchov. V Nemcovej zmluve je však špeciálna klauzula, ktorá by mohla celú operáciu skomplikovať, odhaľuje Bild.

Predstavenstvo Bayernu Mníchov prekvapilo celý svet, keď počas aktuálnej reprezentačnej prestávky ukončilo spoluprácu s trénerom Julianom Nagelsmannom, do ktorého vkladalo veľké nádeje.

Okrem toho, že vedenie klubu bolo s 35-ročným trénerom nespokojné kvôli viacerým nevydareným výsledkom, kormidelník sa nepáčil ani niektorým hráčom, čo napokon rozhodlo aj o jeho budúcnosti v bavorskej metropole.

Nemecký gigant okamžite našiel kvalitného nástupcu, ktorým je Thomas Tuchel. Ten bol však predtým spájaný aj s Realom Madrid. Bývalý šéf realizačného tímu Chelsea sa dokonca nechal počuť, že sa už učí španielčinu, lenže oficiálnej ponuky od 32-násobného národného šampióna sa napokon nedočkal.

Julian Nagelsmann bez práce pravdepodobne dlho nezostane. Záujem o spoluprácu s dvojnásobným víťazom nemeckého Superpohára prejavil okrem iných aj anglický Tottenham, ktorý sa rozišiel s Antoniom Contem. Samozrejme, potenciálne futbalové destinácie sa týmto pre 35-ročného trénera nekončia.

Možno aj on by sa mal začať učiť španielčinu. Real Madrid ho podľa správ zahraničných médií zaradil medzi potenciálnych kandidátov na miesto Carla Ancelottiho.

Zákulisné správy spájali obe strany už v roku 2021, ale Nemec vtedy napokon súhlasil s ponukou mníchovského Bayernu.

Svetové médiá tvrdia, že v tejto chvíli sú šance Juliana Nagelsmanna na prevzatie úradujúceho španielskeho majstra podstatne väčšie. Potenciálny nový zamestnávateľ 35-ročného kouča však musí počítať s nemalými výdavkami.

Bild odhalil, že v zmluve mladého trénera je špeciálna klauzula, na základe ktorej každý klub, ktorý ho bude chcieť získať, bude musieť zaplatiť Bavorom vysokú, ale zatiaľ nezverejnenú sumu., aktuality.sk

X X X

Na triumf čakali desaťročia. Škóti šokovali Španielov, Chorvátsko si napravilo chuť

 Futbalisti Škótska zvíťazili v utorňajšom zápase kvalifikácie ME 2024 nad Španielskom 2:0. Tohto súpera zdolali prvýkrát od roku 1984 a po dvoch zápasoch sú so stopercentnou bilanciou na čele A-skupiny. Oba góly strelil stredopoliar Scott McTominay.

Škóti išli do vedenia už v 7. minúte, keď zo zaváhania obrancu Španielov Porra vyťažil Robertson a jeho prihrávku zužitkoval McTominay. Ten istý hráč zvýšil v úvode druhého polčasu na 2:0, keď sa dostal k odrazenej lopte po ofenzívnej akcii. Po dvoch kvalifikačných zápasoch má na konte už štyri góly.

V úvodnom utorňajšom zápase A-skupiny remizovali reprezentanti Nórska v Gruzínsku. Od 15. minúty viedli po góle Alexandra Sörlotha, no na konečných 1:1 vyrovnal po hodine hry Georges Mikautadze. Nóri nastúpili v úvode kvalifikácie bez svojej najväčšej hviezdy. Kanonier Erling Haaland nehral pre problémy so slabinami proti Španielsku (0:3) ani Gruzínsku a jeho krajania vyťažili z týchto duelov iba jediný bod.

Futbalisti Chorvátska si po remíze s Walesom (1:1) napravili chuť a na ihrisku Turecka zvíťazili v stretnutí D-skupiny 2:0. O výsledku rozhodli ešte v prvom polčase, v ktorom sa dvakrát gólovo presadil Mateo Kovačič. Hráči Walesu splnili úlohu favorita a na domácom trávniku zdolali Lotyšsko 1:0. Jediný gól stretnutia strelil v 41. minúte Kieffer Moore.

Reprezentanti Kosova remizovali aj vo svojom druhom zápase v I-skupine a celkovo už štvrtýkrát po sebe. Po nerozhodnom výsledku 1:1 s Izraelom dosiahli rovnaký aj v domácom zápase proti Andore. Na gól domáceho Edona Zhegrovu po hodine hry zareagoval už o dve minúty Berto Rosas.

Na čele I-skupiny sú dva tímy, ktoré v oboch doterajších zápasoch zabodovali naplno. Švajčiari nadviazali na presvedčivé víťazstvo nad Bieloruskom ďalším výrazným výsledkom, keď na domácom ihrisku zdolali Izrael 3:0. Ich góly strelili v rozpätí od 39. do 52. minúty Ruben Vargas, Zeki Amdouni a Silvan Widmer. Šesť bodov majú na konte aj hráči Rumunska. Na domácom trávniku zdolali Bielorusko 2:1.

A-skupina: GRUZÍNSKO – NÓRSKO 1:1 (0:1), ŠKÓTSKO – ŠPANIELSKO 2:0 (1:0)

 D-skupina: TURECKO – CHORVÁTSKO 0:2 (0:2), WALES – LOTYŠSKO 1:0 (1:0)

 I-skupina: KOSOVO – ANDORA 1:1 (0:0), RUMUNSKO – BIELORUSKO 2:1 (2:0), ŠVAJČIARSKO – IZRAEL 3:0 (1:0)

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.