Kalousek mohl podnikat, ukázat jako Baťa, nebo doc. Čuba, co se dá pro lidi a města udělat, jak spokojeně žít, jako občané Rakouska, Švýcarska, Maďarska atd. Byl u lidovců, kde mohl také prosadit, co dělají lidovci v cizině, Německu i jinde. Jiří Čunek byl ve vládě, stal se senátorem a na Moravě oblíbený a úspěšný pro města, firmy, zemědělce, občany. To Kalousek nedokázal.
Fiala získal pouze neschopné poskoky do vlády, za něž nebere žádnou zodpovědnost a drží je tam jen pro to, aby mohl být neschopným premiérem. A je to jedno i gen. Pavlovi na Hradě, protože stále mlčí k tomu, co se u nás děje a nezabývá se voláním národa po demisi Fialy, protože řadu měsíců nejsou pro pacienty léky, pravidelné operace, ošetření lidí, vyšší platy pro zdravotníky, neboť Fiala se bojí odvolat ministra zdravotnictví Válka, aby také sám neodešel. Lékaři a spol. teď na 27.11. připravují stávky proti Fialovi, Válkovi, Pekarové a spol., aby všichni podali demisi a vznikla nová vláda odborníků, jako za Václava Havla. Škoda, že tady Havel není, už dávno by Fialu vyměnili.
X X X
KALOUSEK Z PARLAMENTU NEMUSEL ODCHÁZET, STRANU PŘENECHAL
PEKAROVÉ, KTEROU HNED KRITIZOVAL EXPREZIDENT KLAUS I DALŠÍ EXPERTI
Kalousek:„To, co se teď děje ve Sněmovně, má politikou pramálo společného,“ sdělil. Argumenty tam prý příliš často nevidí a v politice teď chybí reálný obsah, který se hledá velmi těžko.
„Myslím si, že jsem byl politikem, který dával obsah. Neměli mě za to rádi, ale obsah tam byl. Pokud potom voliči prahnou, tak jim ho dříve nebo později někdo nabídne,“ podotkl. Podle něj je navíc v tuhle chvíli silná poptávka po obsahu středopravé politiky, která plní to, co slíbila.
„Téhle vládě, v porovnání vůči opozici, stále velmi fandím. Když si představím, že by to měl dělat Babiš s Okamurou…. Já nechci jinou vládu, ale chci, aby naplnila kroky, které jsou nezbytné. Sama ty kroky navíc slíbila, takže je musí plnit,“ zareagoval Kalousek na aktuální vládu. „Moje kritika se pohybuje pouze v rámci rozpočtové politiky. Jiné výhrady k ní nemám,“ řekl a vyzdvihl úspěchy vlády například v oblasti zahraniční politiky.
„Jestli ještě v květnu řeknu, že snížím strukturální rozpočet o jedno procento, a dopadne to jednou desetinou procenta, tak se nemohu radovat. Není to nic, čím se můžete chlubit a měli byste naopak přitlačit,“ vzkázal kabinetu premiéra Petra Fialy.
Kalousek také vyzdvihl roli konsolidačního balíčku, který je mnohými kritizován. „Zaplať pánbůh za konsolidační balíček. Kdyby nebyl, tak by to bylo ještě horší. Představoval bych si ho tedy jinak, ale to asi každý. Myslím si, že se peníze měly najít na čtyřech velkých srozumitelných plochách.“
X X X
EXPERTI: NAVONĚNÁ PEKAROVÁ NA PRAZDNÉ FRÁZE, FIALA SPOKOJEN
Navoněné nic a stroj na prázdné fráze. TOP 09 rezignovala na aroganci Pekarové, míní experti
Stroj na prázdné fráze a navoněné nic. Těmito slovy popsal TOP 09 komentátor Dalibor Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS. Strana se propadla pod pětiprocentní hranici vstupu do Sněmovny, ukázaly průzkumy volebních preferencí. Navzdory těmto výsledkům v čele strany nadále zůstává Markéta Pekarová Adamová. Straníci rezignovali na způsob, jakým předsedkyně komunikuje s veřejností, a na její „arogantní prohlášení“, uvedla komentátorka Karolina Stonjeková.
Důvodem ztráty volebních preferencí TOP 09 je podle Balšínka především to, že členové strany nejsou autentičtí a lidem nepředkládají žádná řešení. „Strana je absolutně prázdná. Její představitelé jsou roboti, kteří opakují fráze bez jakéhokoliv obsahu,“ řekl.
Že je strana prázdná jak personálně, tak programově, souhlasí i Stonjeková. TOP 09 podle ní nemá žádné výrazné osobnosti a voliči ji opouští. „To, že Pekarová Adamová neměla na sněmu protikandidáta, je naprosto jasný signál, že v té straně není v podstatě nikdo, kdo by byl schopen sebrat hozenou rukavici v podobě špatných výsledků. Jde i o to, jakým způsobem Pekarová Adamová komunikuje na veřejnosti, její neuvěřitelně přezíravá a arogantní prohlášení, která dává do médií,“ vysvětlila Stonjeková. Dodala, že straníci na vystupování své předsedkyně rezignovali.
TOP 09 se podle ní nepodařilo vytvořit řádnou strukturu ani v regionech. Ve volebních výsledcích se opírá pouze o Prahu a upíná se k zavedení korespondenční volby. „Vsadili na to, že těsněji přilnou k ODS a přestanou se snažit. Protože v okamžiku, kdy nad vámi, jakožto menší politické straně, přestane viset Damoklův meč v podobě pětiprocentní klauzule, kterou potřebujete překonat, v tu chvíli se snažit nemusíte,“ popsala.
Jediná šance, jak se může strana udržet, tkví podle Balšínka v jejím setrvání v koalici SPOLU. Zda bude spojení nadále fungovat, podle něj ukážou volby do Evropského parlamentu. „Bývalí předsedové ODS tvrdí, že to politicky absolutně nemůže fungovat dohromady. Od TOP 09 spíš očekávám vývoj, jaký kdysi postihl ODA, kdy na začátku byli výrazní lídři, kteří byli schopni oslovit voliče, ale teď je nahrazuje prázdná druhá liga. Navoněné nic,“ uvedl Balšínek.
X X X
SCHILLEROVÉ: ZBYTEČNÁ MIMOŘÁDNÁ SCHŮZE, SPÍŠE S ODBORY JEDNAT O GENERÁLNÍ STÁVCE NA ODSTRANĚNÍ FIALY, PEKAROVÉ
Opozice chce vyvolat další mimořádnou schůzi k energiím do konce listopadu
Opozice začne během nadcházejícího týdne sbírat podpisy k vyvolání další mimořádné schůze Poslanecké sněmovny o cenách energií. Uskutečnit by se měla do konce listopadu. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Nevyloučila, že její hnutí bude schůze k energiím žádat opakovaně.
První mimořádné jednání poslanců o cenách energií se mělo uskutečnit ve čtvrtek, koaliční většina však návrh programu schůze, kterou k tématu vyvolalo právě opoziční hnutí ANO, zamítla. Čtvrteční debata navzdory tomu trvala zhruba sedm hodin. Zapojit se do ní mohli jen řečníci s právem přednostního vystoupení.
Opoziční zástupci vyčítali nynějšímu kabinetu to, že s vyššími cenami energií podle nich nic nedělá. Představitelé vládního tábora naopak vinili hnutí ANO z toho, že může za nynější situaci, protože za osm let u vlády nepodniklo žádné kroky k modernizaci energetiky.
Podle Schillerové je svolání další schůze k energiím reakcí na to, že vláda o situaci kolem energií nekomunikuje. „Chtěli jsme vědět, jak to bude s energiemi, kolik se bude v příštím roce platit navíc a co s tím chce vláda dělat. Nic jsme se ale nedozvěděli,“ komentovala výsledek čtvrtečního jednání.
Další mimořádná jednání i v prosinci
Připustila, že pokud by se opakovala situace ze čtvrtka a vládní koalice znovu zamítla návrh programu schůze k energiím, je hnutí ANO připraveno vyvolat další mimořádná jednání i v prosinci.
Hnutí ANO a SPD, která jsou v opozici, vyčítají vládě, že vyšší ceny energií poškodí průmysl, a tím celou ekonomiku. Vadí jim také to, že vláda převádí hrazení poplatku za obnovitelné zdroje energií ze státního rozpočtu na spotřebitele.
Stínová ministryně financí ANO Alena Schillerová kritizovala zadlužování státu na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
Premiér Petr Fiala (ODS) v minulých dnech poukazoval na to, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, a nehrozí tak podle něho zdražování o desítky procent.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zase připomněl, že hlavním důvodem zvýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát ji letos dotoval částkou kolem 110 miliard korun. Šlo především o kompenzace na cenové stropy, platby za obnovitelné zdroje energie nebo pokrytí nákladů na systémové služby.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky.
Pro domácnosti by měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.
X X X
EKONOMKA ŠVIHLÍKOVÁ VARUJE PŘED NĚMECKEM
Další rána pro české firmy? Hrozí jim velký problém, varuje Švihlíková před kroky Německa
Pouštět se do dotační války by nebylo dobré, protože Česko na to nemá rozpočtovou kapacitu, uvedla ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS Helena Horská, ekonomka a poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS). Reagovala na skutečnost, že Německo navrhlo zavést kompenzace pro firmy kvůli drahým energiím. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové jsou drahé energie cílem zelené tranzice, aby se změnila výroba a spotřební zvyklosti.
Ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornila na několik zásadních problémů, které se částečně týkají české ekonomiky a částečně té evropské. Jde například o drahé energie, ale také o politiku zelené tranzice. „Plnou silou dopadá nejen na českou ekonomiku, ale i na tu německou. Teď se hledají různé cesty, jakými provést nějaké kompenzace nebo zkrátka něco pro domácnosti a firmy. Je velmi důležité podívat se na to, co navrhuje Německo, tedy na kompenzace pro firmy. Pokud by to skutečně realizovalo, tak to bude znamenat obrovské znevýhodnění pro české firmy,“ popsala Švihlíková s tím, že dotační konkurence je problém.
Horská varovala před tím, aby se spustila dotační válka. „Nikam by to nevedlo a hlavně bychom tahali za kratší konec, protože nemáme rozpočtovou kapacitu, jakou má Německo, a těžko bychom byli schopni odolávat,“ sdělila Horská. Pokud bude podle jejích slov u našich hlavních konkurentů docházet k nějaké státní pomoci, Česko bude muset reagovat. „Jsme na začátku a doufám, že na ministerstvu průmyslu a obchodu se připravují nějaké varianty, protože je potřeba připravit český průmysl na to, že ceny energií nebudou tak nízké, jako bývaly, a že se musíme připravit na strukturální změnu,“ řekla Horská.
Švihlíková upozornila také na situaci v domácnostech. „Domácnosti nejen v České republice, ale i v ostatních zemí zažívají prudký pokles životní úrovně. Divila bych se, kdyby to nemělo nějakou politickou reflexi,“ popsala ekonomka. Podle ní je potřeba si uvědomit, že význam Evropské unie ve světové ekonomice klesá. „Představa, že EU bude něco dělat a všichni to začnou napodobovat a brát ji jako vzor, to už prostě dávno není pravda. To si možná říkají někteří eurokomisaři v Bruselu opití vlastní důležitostí, ale realita je jiná,“ sdělila Švihlíková.
Zelená tranzice má podle ní za cíl vysoké ceny energií. „Je to velmi rozsáhlý dokument, který se týká zemědělství, průmyslu a domácností. Je prostě namířená na to, že energie má být drahá. To není omyl, to je prostě záměr, aby se změnila výroba a spotřební zvyklosti,“ podotkla Švihlíková.
X X X
MINISTR BEK: NIŽŠÍ PLATY PRACOVNÍKŮ ŠKOL
ODBORY DO STÁVKY PROTI FIALOVI, BEKOVI, PEKAROVÉ?
Bek očekává spíš pokles platů v neučitelských oborech ve školství
Platy v neučitelských oborech stoupat nebudou, ba spíš mohou klesat, očekává ministr školství Mikuláš Bek. „Tyto pozice jsou podfinancovány už velmi dlouho. Nepodařilo se najít nastavení které by umožnilo zavést lepší efektivitu a lepší odměňování,“ řekl v neděli v TV Nova.
Bek chce v úterý na jednání s koaličními partnery představit návrhy, které by měly přinést do rozpočtu ministerstva dodatečné peníze. Následně se sejde se zástupci odborů.
Dříve uvedl, že by do rozpočtu rád získal ještě asi pět miliard korun. Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol, usilují o více peněz pro školství na příští rok.
Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík dnes v pořadu Za pět minut dvanáct uvedl, že podle výpočtu odborů chybí v resortním rozpočtu necelých osm miliard korun. Ministerstvo školství podle Beka zápasí s několikerým zadáním, když má zvyšovat platy učitelům a zároveň významně roste počet pracovních pozic. Řešení podle něj spočívá v nalezení shody na tom, jak prudký personální růst zpomalit. Bek s Dobšíkem se chtějí po úterním koaličním jednání sejít, aby ministr odbory o výsledku jednání informoval.
Nedostatek peněz ve školách by podle odborů způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce a omezení možnosti škol dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější. Zároveň by se zvyšoval počet žáků ve třídách, školy by omezovaly volitelné předměty nebo by se ohrozila existence malotřídek. Stávkou chtějí odbory také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců, jako jsou vychovatelé, asistenti pedagoga nebo školní psychologové. Odmítají, aby ředitelé škol museli z peněz na platy hradit stonajícím zaměstnancům dávky v nemoci.
Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Bek řekl, že by do rozpočtu rád získal ještě asi pět miliard korun.
Školské odbory rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Usilují o více peněz pro školství na příští rok. Už dříve kritizovaly to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství – tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků.
X X X
Zdravotnictví čekají změny. Dotknou se nemocnic, ale i podoby poskytované péče
České zdravotnictví čekají podle náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka zásadní změny. Dotknou se sítě nemocnic i nastavení podoby péče. Pláteník to zmínil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle náměstka přípravu změn urychlily protesty mladých lékařů kvůli přesčasům.
Viceprezident České lékařské komory a šéf sekce mladých lékařů Jan Přáda uvedl, že některé kroky budou nepopulární a dotknou se i doktorů. Zmínil například omezení oborů v nemocnicích či nepřetržitého provozu.
Lékaři kritizovali množství přesčasů. Dohody o nich začali od prosince vypovídat. Přáda už dřív oznámil, že výpověď podalo na 6000 doktorů. Odbory a zástupci lékařů o řešení jednají s ministerstvem zdravotnictví.
Požadují úpravu legislativy, navýšení platů a stejné odměňování ve státních i soukromých zařízeních a další opatření. Debatuje se i o nastavení a zefektivnění péče.
„Je pravda, že změny budou opravdu velké. Péči poskytujeme ne moc efektivně. Máme širokou, hustou nemocniční síť, ne moc hustou síť primární péče. Organizace péče není vždycky úplně efektivní – velmi vysoké personální nároky, málo využívané technologie a podobně… Ty změny, které nás teď čekají, budou velmi intenzivní,“ uvedl Pláteník.
Podle něj se na návrzích pracuje, protesty mladých lékařů přípravu ale urychlily. Pláteník iniciativu doktorů označil za silný akcelerátor. „Preferovali bychom, kdyby změny byly postupné. Ukazuje se z terénu s nástupem mladší generace, že má jiné představy o práci,“ dodal náměstek.
Odchod zdravotníků
Pokud by se podle Přády zdravotnický systém a podmínky nezměnily, mohli by lékaři ze zdravotnictví odcházet. „Víme samozřejmě, že některé věci budou chvíli nepopulární u určité části populace, ale dotknout se třeba i lékařské populace. Systém, který máme a kde se počet nemocnic blíží 200, musíme využívat efektivně. Je potřeba říct, že nemá cenu bourat nemocnice. Nicméně asi není potřeba, aby všechny nemocnice fungovaly v celém spektru péče, aby fungovaly nepřetržitě,“ řekl Přáda.
Podle něj by se lékaři mohli také víc věnovat pacientům a péči, kdyby za ně administrativu převzali jiní pracovníci.
O snižování počtu nemocnic a akutních lůžek či oborů v jednotlivých zařízeních i o posílení primární péče se debatovalo už v minulých letech. Zásadnější reformy se neprosadily.
X X X
Utajované schůzky Ruska a Ukrajiny. Na hranicích obě strany spolupracují, pomáhá i Vatikán
I když se může zdát, že spolu Ukrajinci a Rusové během války vůbec politicky nekomunikují, opak je pravdou – obě strany si telefonují, jednají přes prostředníky, a dokonce se scházejí i napřímo. Pozadí utajovaných komunikačních kanálů odhalil list Washington Post.
Válčí mezi sebou, nenávidí se, ale stejně spolu musí mluvit. I přes vzájemnou nevraživost spolu ukrajinská a ruská administrativa nadále komunikují. Povahu těchto rozhovorů se ale obě strany snaží úzkostlivě tajit.
Když začala válka a ukázalo se, že Ukrajina prvotní tlak Rusů ustojí, začaly se připravovat první mírové rozhovory. Po mediálně sledovaných schůzkách v Bělorusku a Turecku ale tento proces ztroskotal. I kvůli podezření, že členy delegací někdo na mítincích otrávil.
Od té doby to vypadalo, že Ukrajina s Ruskem přetrhla veškeré komunikační kanály. Jenže obě strany spolu nadále jednají o propuštění rukojmí, návratu ukrajinských dětí z Ruska, bezpečných koridorech v Černém moři nebo o výměnách mrtvých těl vojáků.
Od Vatikánu po Katar
K tomu, aby se obě strany dohodly, někdy využívají prostředníka. Často jde o Turecko, není ale jediné, kdo hraje roli usmiřovatele. Znepřátelné strany propojují i Katar, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Mezinárodní výbor Červeného kříže a dokonce i Vatikán.
Ruští a ukrajinští političtí a armádní činitelé se ale překvapivě často potkávají také napřímo. List Washington Post informoval, že dochází k „nepříjemným“ přímým schůzkách na hranicích Ukrajiny a Ruska. A také v Istanbulu.
Mimoto si Ukrajinci s Rusy telefonují. Ani jedna ze stran o tom ale nechce mluvit. „Je to velmi, velmi emocionálně náročné,“ řekl Dmytro Usov, pracovník ukrajinské vojenské rozvědky, který vede koordinační centrum dohlížející na jednání o výměně zajatců.
Jakkoli složitá ale jednání jsou, přinášejí své ovoce. Ukrajinci se s Rusy opakovaně dohodli na vyměnách zajatců i mrtvých těl vojáků. Údajně má existovat systém, na základě kterého sváží strany v chladírenských vozech mrtvoly k hranici, kde si je přebírá záchranná služba nepřátelského státu.
Jednou ze setkávacích lokací má být hraniční linie v Sumské oblasti, kde v současnosti žádné frontové boje neprobíhají. Se zprostředkováním výměny měl pomoci Červený kříž.
Svou roli hraje i Vatikán, který usiluje o návrat všech zajatců, kteří přímo nebojovali na frontě. Tedy například vojenských kuchařů, lékařů a dalších pomocníků. Podle Ženevských konvencí by takoví lidé správně ani neměli skončit v zajetí.
V poslední době se také Ukrajincům daří vyjednávat návrat některých ukrajinských dětí, kteří Rusové během války unesli z okupovaných oblastí. V rámci jedné z posledních dohod se domů vrátily čtyři ukrajinské děti. Jejich návrat v rámci domluvy mezi Ukrajinou a Ruskem zprostředkoval Katar.
Návraty ukrajinských dětí jsou údajně stále častější. Washington Post napsal, že dochází k některým případům, kdy Rusko umožní dětem přejít hranici z Běloruska na Ukrajinu. Ukrajinský ombudsman pro lidská práva Dmytro Lubinets se domnívá, že se situace zlepšila poté, co byl na Vladimira Putina vydán mezinárodní zatykač.
X X X
Konec prostituce v Německu? Scholze si na protest pozvali do nevěstince
Profesní sdružení pro erotické a sexuální služby v Berlíně si pozvalo na kobereček německého kancléře Olafa Scholze. Ten se totiž vyslovil pro potřebu zákonných opatření k omezení prostituce v Německu. „Nabízíme dobrou a hodnotnou práci,“ argumentují proti Scholzovi sexuální pracovnice.
„Prostituce je špatná a je často spojena se zneužíváním, násilím a zločineckými strukturami. Proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ji potlačili,“ řekl Scholz.
O zákazu nákupu sexuálních služeb v Německu pak informoval německý list Berliner Zeitung. Sexuální pracovnice se však bouří a Scholze vyzývají k debatě. Kancléřovy návrhy jsou podle nich totiž v rozporu s postoji jeho strany i příslušného ministerstva.
„Odpovědná ministryně pro rodinu Lisa Pausová na rozdíl od vás nevidí důvod k ukvapeným opatřením,“ vzkazuje za všechny mluvčí profesního sdružení pro erotické a sexuální služby Johanna Weberová. „My jako sdružení souhlasíme s řešeními, ale ovšem na na základě výsledků velmi rozsáhlého hodnocení stávajícího zákona na ochranu prostitutek (ProstSchG),“ dodává Weberová.
Odvádíme dobrou práci, píší Scholzovi
„Vážený pane kancléři, naléhavě vás žádáme, abyste promluvil s námi, lidmi, kterých se týká zákaz nákupu sexu. My sexuální pracovnice neprodáváme svá těla, nabízíme dobrou a hodnotnou práci. V otázkách obchodování s lidmi, vykořisťování a sexuálního násilí jsme na vaší straně,“ napsali v otevřeném dopise Scholzovi sexuální pracovnice.
„Rádi bychom vám dali k dispozici naše odborné znalosti a rádi bychom vás pozvali na prohlídku nevěstince a rozhovor v Berlíně,“ dodává sdružení v dopise německému kancléři, které se zároveň ohradilo proti „severskému modelu“.
V Německu se prozatím prostituce nijak nepostihuje. Stát se ji snaží držet pod kontrolou pouze určitými prostředky – například registrací každého, kdo se živí poskytováním sexuálních služeb. Tento model ale prozatím nijak neusiluje o vymýcení prostituce.
Navrhovaným řešením, a to nejen pro Německo, ale i celou Evropskou unii, má být represivní model, který funguje od roku 1999 ve Švédsku. Zákazníci prostitutek tam jsou penalizováni pokutou či odnětím svobody až na půl roku. Prostitutky jsou před trestem chráněné, připomíná server Lidovky.cz.
S návrhem přejít na „švédský model“ přišla zpráva Evropského parlamentu o regulaci prostituce v EU. Navrhuje právě kriminalizaci zákazníků. Zprávou, již europarlament schválil v půlce září, se nyní bude zabývat Evropská komise, doplňují Lidovky.
X X X
Muskova obří raketa odstartovala úspěšně. Pak přišla její zkáza a po chvíli i sebezničení lodi
Robejšek: Rodilí Němci mají strach, že přestanou být pány ve své zemi. Německo je v depresi
„Němci mají strach z toho, že přestanou být pány ve své zemi,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Petr Robejšek. Mnoho z nich má podle něj pocit, že se vláda spíše než o vlastní lidi stará o nově příchozí. Politolog tvrdí, že v celé německé společnosti převládá obecná deprese, která souvisí jak s migrací, tak se všemi událostmi posledních let.
„Němci mají pocit, že ztrácejí svoji dominanci, přestávají být pány ve své zemi,“ uvedl Robejšek a dodal, že německá vláda konečně začíná jednat, i když on sám pochybuje o tom, že by to vycházelo přímo z její vlastní iniciativy. Konkrétně zmínil tamní ministryni vnitra Nancy Faeserovou, která dosud zastávala otevřenou migrační politiku. „A teď najednou pochopila, že se jedná o její vlastní pozici, o pozici celé vlády, a začala se chovat jinak,“ řekl.
Že by se v Německu nějak více vyhrotila situace, si Robejšek nemyslí: „Organizovaný terorismus už zažíváme a nic víc v tuto chvíli od islámské strany nejspíše nepřijde.“ Naznačil, že nelze vyloučit sílící extremismus Němců. „To bych si uměl představit, ale ani to se mi nezdá, vzhledem k německé povaze, která je hodně trpělivá,“ uzavřel.
Publicista Marian Kechlibar mu ale oponoval tím, že pokud se konflikt rozroste a zapojí se do něj i libanonská teroristická organizace Hizballáh, která je ve své podstatě prostředníkem Íránu, „stojíme před zásadním problémem“. „Íránci jsou tady docela pěkně infiltrovaní, tím myslím islámskou republiku, ne běžence, kteří před nimi utekli,“ varoval. Je přesvědčený, že konflikt by jistě eskaloval a není vyloučeno, že by mohl ohrozit i bezpečnostní situaci v Česku.
Německý kriminální úřad (BKA) od útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael zaznamenal ve spolkové republice více než 2 600 souvisejících trestných činů.
„Islamistické pochody v Essenu, oslavování teroru v Berlíně, otevřená nenávist k Židům v německých ulicích. Nejradikálnější islamisté dokonce volali po vyhlášení chalífátu v Německu a mávali vlajkami připomínajícími ISIS a Talibán,“ shrnuje výčet událostí odehrávajících se v poslední době v Německu deník Bild a přikládá dopisy vyděšených lidí, kteří vyjadřují strach nad současnou situací.
X X X
Skandál ve Francii. Senátora viní, že zdrogoval a znásilnil poslankyni
Francouzský senátor Joël Guerriau, člen středopravicové politické strany Horizons, je podezřelý z pokusu omámit poslankyni parlamentu s úmyslem ji znásilnit nebo sexuálně napadnout. Senátorovi byla okamžitě pozastavena činnost ve straně i v poslaneckém klubu, a v pátek proti němu bylo zahájeno soudní vyšetřování.
Nenápadný 66letý senátor je nyní vyšetřován za „podání látky, která mohla bez vědomí jeho kolegyně, poslankyně Sandrine Jossoové, snížit její rozlišovací schopnost s cílem spáchat znásilnění nebo sexuální útok“, napsal francouzský list Le Monde. Podle něj je Guerriau vyšetřován také za držení a užívání omamných látek, konkrétně extáze.
Právě extázi měl Guerriau hodit Jossoové do sklenky šampaňského v úterý 14. listopadu v jedné z budov Senátu. Poslankyně Národního zákonodárného shromáždění Francie později uvedla, že senátora viděla, jak „z kuchyňské zásuvky vytáhl malý plastový sáček s něčím bílým“. O dvacet minut později, po dalším doušku šampaňského, jí začalo bušit srdce. Později byla převezena do nemocnice. Krevní testy a rozbor moči ukázaly odhalily přítomnost dané látky v těle.
Jossová podala stížnost, a ve čtvrtek ráno byl senátor zatčen. Při prohlídce kuchyňské zásuvky, kterou Jossoová popsala, našli vyšetřovatelé malý plastový sáček a v něm prášek, u něhož analýzy potvrdily, že se jedná o extázi, informuje Le Monde.
Senátor uvedl, že látku získal od kolegy a nevěděl, že se jedná o extázi. Myslel si, že jde pouze o stimulanty, které měly zmírnit jeho utrpení. Na dotaz vyšetřovatelů totiž uvedl, že „prochází temným obdobím. Byl prý unavený ze své senátorské kampaně a zvláště ho rozrušila blížící se smrt jeho dvacetileté kočky.
„Joël Guerriau nikdy neměl v úmyslu podat své kolegyni z práce a dlouholeté přítelkyni látku, aby ji zneužil. Prokáže, že se jednalo o chybu při manipulaci, která způsobila dramatické nepříjemnosti,“ uvedl následně jeho advokát Rémi-Pierre Drai v prohlášení.
Členové představenstva Horizons se rozhodli Guerriaua okamžitě suspendovat a teprve poté zahájit disciplinární řízení. V případě prokázání viny bude senátor ze strany vyloučen.
X X X
Ruské oligarchy sankce netrápí. Miliardy si převedli přímo do státu v EU, odhalili novináři
Na Kypru, členské zemi Evropské unie, pomohli hned několika ruským oligarchům odklonit miliardový kapitál, aby se špičky Moskvy vyhnuly západním sankcím. V podrobné analýze na to upozornil web Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ). K převodům docházelo krátce po vypuknutí války na Ukrajině.
Krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu začal Západ uvalovat na Rusko sankce. Doufal, že jejich pomocí zatlačí Kreml ke zdi a ekonomicky ho naprosto paralyzuje.
Na sankčním seznamu USA se letos v dubnu objevila firma se sídlem v ČR kvůli dodávkám pro Rusko, více v reportáži:
Už v polovině letošního roku se ale objevily zprávy, že se Rusku prostřednictvím třetích stran daří nadále dovážet západní zboží. Do válčící země se tak dostávají americké čipy, telefony nebo motory do letadel. S obcházením sankcí mají pomáhat státy i jednotlivé firmy, mezi prostředníky patří například Čína, země bývalého Sovětského svazu, ale i Spojené arabské emiráty.
Nyní se navíc se ukazuje, že západní sankce nedokázaly efektivně potlačit ani aktivity nejvlivnějších ruských oligarchů. V rozsáhlé analýze na to upozornil web Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Podle něj má totiž Rusko věrného spojence v srdci Evropské unie – na Kypru.
Pod svícnem je tma
Právě ostrovní stát rozkládající se u břehů Turecka a Sýrie se stal pro ruské peníze tím pravým útočištěm. Vyšetřování ukázalo, že Moskva prohlubuje svůj vliv na Kypru dlouhé roky, což jí po vypuknutí války na Ukrajině přišlo vhod.
„Když Rusové přišli na Kypr, přinesli s sebou nejen ruskou korupci, ale i ruský organizovaný zločin a agenty ruských zpravodajských služeb,“ sdělil pro ICIJ Boris Demaš, ruský občan dlouhodobě žijící na Kypru a kritik vlivu Kremlu.
Nadnárodní korporace a účetní firmy sídlící na Kypru se vrhly na přesouvání miliard oligarchů jen krátce poté, co na tyto významné postavy ruského režimu začal Západ uvalovat sankce. Důležitou roli měl v těchto transferech hrát poradenský gigant PwC, který působí i v Česku.
Investigativní novináři přišli na to, že kyperská pobočka nadnárodní korporace byla napojená na nejméně 12 oligarchů, kteří se stali terčem západních sankcí. List The Guardian s odkazem na analýzu uvedl, že hned 39 klientů PwC Cyprus se ocitlo na sankčním seznamu Spojených států, Velké Británie, Evropské unie nebo Ukrajiny.
Společnost PwC Cyprus měla například pomoci Alexeji Mordašovovi, jednomu z nejbohatších ruských průmyslníků, převést investici ve výši 1,4 miliardy dolarů (32 miliard korun) z jeho jména, aby se vyhnul sankcím EU. K transferu došlo jen pár hodin poté, co Západ oznámil sankce na Mordaševa.
Přibližně ve stejné době pomohla kyperská společnost PwC převést dalších 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) dvojici ruských oligarchů, které Velká Británie následně prohlásila za součást „spolku vybrané elity“, pomáhajícího Putinovi vést válku proti Ukrajině.
Kyperské ministerstvo financí v souvislosti s převody údajně zahájilo trestní vyšetřování. PwC se ale jakémukoli provinění brání.
„Všechny firmy PwC, včetně PwC Cyprus, berou uplatňování sankcí vůči klientům a sankcí zakazujících poskytování různých odborných služeb velmi vážně. Jak jsme oznámili v březnu 2022 v souvislosti se sankcemi po ruské invazi na Ukrajinu, PwC zavedla politiku, která jde nad rámec zákonných požadavků, a to uplatňování všech sankcí uvalených významnými zeměmi v celé síti PwC bez ohledu na zemi původu sankcí,“ sdělil mluvčí PwC pro The Guardian.
X X X
Čína chce sledovat studenty postící se při ramadánu, už si na to najala firmu
Společnost Hikvision, která se kvůli svým systémům v minulosti ocitla na černé listině Spojených států, uzavřela kontrakt s čínskou vládou. V přepočtu za více než 200 milionů korun přislíbila vývoj aplikace, která umožní sledovat postící se muslimské studenty při ramadánu. Přestože ve výběrovém řízení musely být splněny všechny požadavky, firma odmítá, že by šmírování zajišťovala.
Americká výzkumná skupina IPVM obvinila čínskou společnost Hikvision, která se zabývá vybavením pro videosledování, z vývoje systému na sledování muslimů. Hikvision uzavřela smlouvu na vývoj technologie, jež dokáže identifikovat muslimské studenty, kteří se během ramadánu postí, na základě jídelních záznamů v jejich telefonech.
Smlouva v hodnotě devíti milionů dolarů (207,5 milionu korun) vyžadovala vybudování první fáze systému Smart Campus pro univerzitu Min-ťiang v provincii Fu-ťien, informoval portál The Register.
Přestože byl čínský výrobce sledovacích zařízení podle vládního prohlášení povinen splnit požadavky tendru bez výjimky, Hikvision popřela, že by její systémy mohly analyzovat videa k identifikaci etnických menšin. „Tento projekt se nikdy nezabýval vývojem a nasazením odkazovaných funkcí,“ uvedla společnost s tím, že poskytne potřebné informace k objasnění situace.
Součástí výběrového řízení byl náčrt systému nazvaný Asistovaná analýza studentů etnických menšin, který obsahuje funkci na kontrolu muslimských studentů. Kromě toho však poskytuje systém vedení školy rozsáhlé informace o každodenních zvycích a životě člověka – kromě podrobnostech o půjčování knih či o prázdninových destinacích také to, zda studenti zvažují členství v Komunistické straně Číny.
Pekingu ramadán vadí dlouhodobě
Panuje podezření, že Čína chce sledovat unavené a hladové studenty, jak dodržují svatý měsíc ramadán, během kterého se věřící od úsvitu do západu slunce zdržují konzumace jídla a pití. V roce 2024 ramadán bude trvat od 10. března do 8. dubna.
Čína je podle Rady pro zahraniční záležitosti dlouhodobě obviňována z porušování lidských práv vůči svým muslimským menšinám. Výjimkou není ani věznění či nucené práce. Některým státním zaměstnancům byl už dříve zakázán půst. Podobné příkazy obdrželi podle televize Al Džazíra také státní zaměstnanci, studenti a učitelé v převážně muslimské provincii Sin-ťiang.
Už v roce 2014 se na webové stránce čínské vlády objevilo nařízení pro autonomní oblast Sin-ťiang, že je třeba chránit zdraví studentů. „Žádný učitel se nesmí zapojovat do náboženských aktivit, vštěpovat náboženské myšlení studentům nebo jim vnucovat náboženské aktivity,“ stálo tehdy v oznámení.
Obvinění vůči společnosti Hikvision se opakují. Loni v červenci firma podle The Registeru poskytla čínské vládě na základě jiného kontraktu v hodnotě šest milionů dolarů technologii, která by mohla identifikovat členy muslimské ujgurské populace. Hikvision odmítla zprávu s tvrzením, že funkce identifikace není k dispozici od roku 2018.
Spolupráce Hikvision s čínskou vládou znepokojila v minulosti například Spojené státy, které se v obavě ze špionáže rozhodly zařadit firmu na černou listinu. Tržní hodnota společnosti dosahuje zhruba 37 miliard dolarů (855 miliard korun). Z více než dvou pětin ji vlastní čínské státní podniky, píše agentura Reuters.
X X X
Argentinci volí prezidenta v druhém kole. Řada obyvatel se nehodlá účastnit
V Argentině v neděli odstartovalo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se zpřístupnily ve 12:00 SEČ. Po dvou hodinách od otevření odvolilo na 30 procent voličů včetně obou kandidátů – ministra hospodářství Sergia Massy a ekonoma Javiera Mileie. Volební místnosti se uzavřou kolem 22:00 SEČ, první odhady výsledků budou o několik hodin později.
Argentinský tisk i průzkumy veřejného mínění předpovídají pro druhé kolo těsný výsledek. Argentina se potýká s vážnými ekonomickými problémy. Míra inflace se v posledních měsících pohybuje kolem 140 procent a míra chudoby se zvýšila na 40 procent.
K poledni místního času (16:00 SEČ) odvolilo 30 procent voličů, což je údaj srovnatelný s prvním kolem volby. Volby jsou pro voliče ve věku od 18 do 69 let v Argentině povinné, fakticky však i v této věkové kategorii se část lidí hlasování neúčastní.
Volební orgány informují, že průběh voleb je zatím bez větších problémů. Tento týden Mileiova strana Svoboda postupuje zveřejnila text, ve kterém psala o rozsáhlým podvodech v prvním kole, ve kterém vyhrál Massa s 37 procenty hlasů a Milei skončil druhý s 30 procenty.
Na zatím hladkém průběhu hlasování se shodli Massa i Mileim, když v neděli přišli odevzdat svůj hlas.
„Jsme spokojeni. Udělali jsme obrovskou práci navzdory kampani strachu a špinavé kampani proti nám,“ řekl Milei, který je označován za protisystémového kandidáta. Massa řekl, že volba urči, jakou zemí bude Argentina v budoucnosti.
Volba menšího zla
Menší incident byl zaznamenán v Buenos Aires, kde šestnáctiletý volič ukradl balík s hlasovacími lístky pro Mileie, píše deník El País. V Argentině si hlasovací lístky tisknou samotné strany a kandidáti a pak je dodávají do volebních místností.
Svoboda postupuje čelila krátce před volbami kritice, že dodala jen minimální počty lístků. Strana to odůvodnila tím, že v prvním kole se lístky ztrácely, nebo je někdo kradl. Doplňovat je chce do volebních místností, kde by hrozilo, že dojdou, během volebního dne.
Na ekonomické neduhy nabízí radikální recept Milei, který se označuje za anarchokapitalistu a který je radikálním zastáncem trhu a odpůrcem státu.
Milei slibuje výrazné škrty ve vládních výdajích a nahrazení domácí měny peso americkým dolarem. Massa je stoupencem silnějšího státu.
Někteří Argentinci podle agentury Reuters hlasování označují jako volbu „menšího zla“, kdy na jedné straně stojí hněv na Massu kvůli nynější hospodářské krizi a na druhé straně obavy z Mileiových bolestivých ekonomických reforem. Řada Argentinců uvedla, že se voleb vůbec nehodlá zúčastnit.