Kauza mäsiarov: na podvod za 6,5 milióna eur sa v SR zabúdalo. Hráč Zlína Hlinka prekonal embóliu

Teraz prípad ožil. Polícia ukončila dlho vyšetrovaný prípad údajných daňových podvodov pri obchodoch s bravčovým mäsom. Navrhuje podať obžalobu na všetkých 15 obvinených.

Deväť rokov. Tak dlho trvalo polícii vyšetriť údajný daňový podvod obchodníkov s mäsom, medzi ktorými sú aj ľudia zo známych mäsiarskych rodín. Obvinení mali od roku 2008 do roku 2011 predávať bravčové mäso z Českej republiky aj cez nastrčené biele kone, ktoré nikdy neodviedli daň. Podľa polície spôsobili na jednej strane škodu viac ako 6,2 milióna eur z neodvedenia dane, na strane druhej si mala skupina ešte prilepšiť aj na nadmerných odpočtoch dane, a to o viac ako 260-tisíc eur.

„Vyhotovovali nepravdivé účtovné doklady, najmä odberateľské a dodávateľské faktúry, zmluvy, príjmové a výdavkové pokladničné doklady, v mene týchto spoločností sčasti podávali nepravdivé daňové priznania k dani z pridanej hodnoty, vyhotovovali ďalšie nepravdivé doklady súvisiace s obchodnou činnosťou takto nimi ovládaných daňových subjektov,“ píše sa o popredných členoch skupiny v uznesení sudcu, ktorý v roku 2013 rozhodoval o väzbe pre niektorých obvinených.

Vyššie postavení členovia skupiny sa mali bielym koňom dokonca vyhrážať, aby ich umlčali v prípade, že si na nich posvietia finančné úrady. Chceli zariadiť, aby neprezradili, ako sa stali zástupcami nastrčených firiem v podvodnom reťazci s mäsom.

Známe mená

V zozname obvinených figurujú aj známi mäsiari, nie však na popredných priečkach skupiny, ale ako koncoví odberatelia mäsa. Medzi nimi je mama Emília a syn Roman Achbergerovci z Bernolákova, ktorí dokonca v čase policajného zásahu a aj roky po ňom dodávali mäso úradu vlády.

Reakciu na ukončené vyšetrovanie sme chceli získať priamo od predstaviteľov tohto podniku, ako aj od ich advokáta. Do uzávierky však neodpovedali, obhajca je v zahraničí.

Okrem Achbergerovcov sú obvinení aj traja členovia rodiny zvučnej mäsiarskej značky Orbánovcov z Bratislavy. Ladislav Orbán prebral štafetu v tomto biznise po predkoch, ktorí sa mäsiarčine venovali desaťročia. Vo februári 2013 však skončil v rukách polície s obvinením na krku.

„Nie som vagabund a bolí ma, že ráno o pol šiestej prišli a zobrali mňa aj manželku ako zločincov. Toto sa nerobí, v živote som nikoho nepodviedol,“ reagoval v minulosti pre Aktuálne.sk.

NAKA obvinila aj jeho manželku Barboru a syna Antona, ktorý neskôr prebral vedenie podniku. Všetci traja od začiatku obvinenia odmietali a tvrdili, že sa v podvodnej schéme iba ocitli. Ladislav Orbán v priebehu stíhania nevyliečiteľne ochorel a na jar tohto roka zomrel. Špeciálna prokuratúra v stanovisku uviedla, že preveruje úmrtie obvineného a v prípade potvrdenia dôjde k zastaveniu stíhania.

Orgány (ne)činné v trestnom konaní

Rodinu právne zastupuje advokát Peter Kubina z kancelárie Dentons. Ten tvrdí, že jeho klienti boli súčinní po celý čas vyšetrovania, no orgány činné v trestnom konaní, naopak, nečinné.

„Na to sa nedá slušne reagovať. Je to hrubé porušenie práva našich klientov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Ak by v tejto trestnej veci došlo k uznaniu viny ktoréhokoľvek z obvinených, samotná táto dĺžka trestného stíhania by bola dôvodom na mimoriadne zníženie trestu pod dolnú hranicu trestnej sadzby. Otázkou je aj to, či po takejto dobe trestné stíhanie a prípadný trestný postih ešte môžu plniť svoj zákonný účel a zmysel – ja sa nazdávam, že nemôžu. Vo svojej praxi som v žiadnej trestnej veci nezažil takúto dĺžku a rozsah prieťahov, ktoré sú nevysvetliteľné a neospravedlniteľné,“ reagoval Kubina s tým, že zvažujú ústavnú sťažnosť pre prieťahy a náhradu škody pre nesprávne úradné postupy.

Polícia vo svojom stanovisku vysvetľuje, že za dlhým vyšetrovaním je rozsiahle znalecké skúmanie a rôzne procesné úkony. „U všetkých subjektov boli vykonávané daňové kontroly za jednotlivé zdaňovacie obdobia. K časovému rozsahu prispeli aj uplatnenia opravných prostriedkov, kde vydávané rozhodnutia prvostupňové aj druhostupňové až po podané a rozhodnuté kasačné žaloby subjektov na príslušných krajských, resp. Najvyššieho súdu SR si vyžiadali ďalší čas,“ reagovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Nekonečné vyšetrovanie

Prípad od začiatku riešila Národná kriminálna agentúra. Udrela začiatkom roka 2013, keď spustila veľkú raziu Logistik a 15 ľudí obvinila zo založenia zločineckej skupiny a daňového podvodu.

Odhalením zločineckej skupiny sa vtedy pýšilo vedenie policajného zboru pod Tiborom Gašparom, vyhláseniami nešetrili ani šéfovia rezortu financií a finančnej správy.

„Toto sú konkrétne biele goliere, do včerajška možno vážení podnikatelia, ktorí využívali znižovanie daňovej povinnosti na získanie konkurenčnej výhody. Mali lacnejšie vstupy, to mäso mali o 20 percent lacnejšie, a tým mohli dosahovať väčší podiel na trhu a väčší zisk,“ komentoval v tom čase minister financií Peter Kažimír.

Po veľkej policajnej akcii nasledovali sľuby, že vyšetrovanie je už skoro na konci. Na výsledok však verejnosť aj obvinení čakali takmer deväť rokov.

Obžalobu stále nepodali

Vyšetrovanie sa napokon skončilo až v decembri minulého roka. Polícia navrhla všetkých pätnástich obvinených obžalovať, prípad putoval na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Dozorový prokurátor však nasledujúce mesiace obžalobu nepodal a koncom mája tohto roka tento veľký spis pridelili novému prokurátorovi.

„Doposiaľ nebola v predmetnej trestnej veci podaná obžaloba, nakoľko aktuálne dozorový prokurátor, ktorému bola vec pridelená dňa 20. mája 2022, študuje rozsiahly spisový materiál pozostávajúci zo 110 zväzkov a po jeho naštudovaní rozhodne o ďalšom procesnom postupe,“ reagoval ÚŠP.

Prokurátor po preštudovaní spisu rozhodne, či vyhovie návrhu vyšetrovateľa a podá obžalobu na všetky obvinené osoby, alebo stíhanie niektorých z nich zastaví.

Špeciálna prokuratúra v tomto štádiu konania nechcela spresniť, koľko osôb v rámci skupiny sa priznalo k trestnej činnosti, prípadne usvedčuje aj ďalších.

Advokát Orbánovcov potvrdil, že na jeseň minulého roka využili možnosť preštudovať spis.

„Žiadne priame ani nepriame dôkazy, ani výpovede voči mojim klientom v spise nie sú. Práve naopak, sú tam skôr dôkazy a výpovede, ktoré ich vyviňujú. O to viac je celá táto vec absurdná, pretože toto trestné stíhanie mojich klientov už deväť rokov bezdôvodne obmedzuje v ich normálnom živote a zašlo to až tak ďaleko, že jeden z nich sa nedožil jeho konca,“ dodal Kubina v reakcii na naše otázky, aktuality.sk

X X X

Americká armáda opätovala paľbu na proiránske milície v Sýrii

Armáda Spojených štátov opätovala paľbu na proiránske milície v Sýrii, ktoré predtým strieľali na amerických vojakov raketami. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaných amerických činiteľov.

 Americký útok podľa predbežných zistení zabil bližšie neupresnený počet členov proiránskych milícií, oznámili dvaja činitelia pod podmienkou anonymity. Neuviedli, či si predchádzajúci raketový útok na amerických vojakov vyžiadal nejaké obete.

Raketové ostreľovanie bolo zrejme odvetou za vojenské údery na niekoľko zariadení proiránskych milícií, ktoré v utorok nariadil americký prezident Joe Biden. Podľa Pentagónu skupiny zariadenia v provincii Dajr az-Zaur využívali v boji proti americkým vojakom a vojakom koalície vedenej Spojenými štátmi.

USA majú v Sýrii podľa CNN stále asi 900 vojakov. Rozmiestnení sú medzi základňou At-Tanf ležiacou pri jordánskej hranici a východosýrskymi ropnými poľami./agentury/

X X X

 Stredopoliar Zlína Marek Hlinka prekonal závažné ochorenie – pľúcnu embóliu

 Víkendový zápas českej futbalovej ligy medzi Zlínom a Jabloncom sa síce skončil remízou 2:2, no pre 31-ročného Mareka Hlinku znamenal víťazstvo. Jeho osobné víťazstvo.

Slovenský legionár má za sebou náročné obdobie, vyrovnával sa totiž s následkami pľúcnej embólie. Po ôsmich mesiacoch čakania sa vrátil do súťažného kolotoča. Skúsený futbalista v nasledujúcom rozhovore vyslovil vieru, že jeho minutáž bude len rásť a znova sa stane platným hráčom v zostave Zlína.

PRVÝ VAROVNÝ SIGNÁL – VYKAŠLIAVANIE KRVI

X Prvých šesť futbalových minút v tomto kalendárnom roku… Určite je pre vás príjemné konštatovať, že to konečne prišlo, však?

„Presne tak. Niekoľko dní pred víkendovým zápasom som mal posledné testy a vyšetrenia. Dozvedel som sa, že som úplne v poriadku a môžem ísť naplno, bez obmedzení. Bol som u kardiológa, hematologičky, absolvoval som vyšetrenia srdca a pľúc.

Samozrejme, robili mi záťažové testy, aby zistili, či pľúca pri zvýšenej intenzite správne pracujú a majú dostatočný tlak. Respektíve, či tam nie je niečo rušivé. Dostal som zelenú, z čoho som sa, pochopiteľne, tešil. Bol to skutočne príjemný pocit a ani si neviete predstaviť, ako som vďačný za tých pár minút v závere zápasu s Jabloncom.“

X Čo všetko máte za sebou?

„Po prvých troch mesiacoch bez futbalu som absolvoval vyšetrenie ciev, to sa ukázalo ako dobré. Rovnako ako vzorky krvi, ale pľúca neboli stále v stopercentnom stave, takže sa liečba musela predĺžiť o ďalšie tri mesiace.“

X Vráťme sa teda o pár mesiacov späť. Kedy prišli prvé príznaky, že niečo nie je v poriadku?

„Krátko pred prvým zápasom jarnej časti na ihrisku Bohemiansu ma vytiahli z autobusu s tým, že niečo objavili v mojich výsledkoch. Išiel som na dodatočné vyšetrenia a už som zostal v nemocnici. Bol som po menšom operačnom zákroku kolena, ktorý mi robili začiatkom januára.

Mesiac som sa dával dokopy a aj regenerácia uplynula bez komplikácií. Potom sa mi začalo ťažšie dýchať a nejaké tri dni za sebou som ráno vykašliaval kúsky krvi. To bol varovný signál. Na základe toho som išiel na testy. Zistili mi, že mám zvýšenie hladiny D-diméru v krvi. Lekári hľadali presnú príčinu problémov a následne mi nasadili liečbu.“

X Čo bola príčina týchto zdravotných problémov?

„V nohe sa mi spravila krvná zrazenina a odtiaľ sa mi to odrazilo do hrudníka, pľúc. Klasická pľúcna embólia. Našťastie ju opísali s nízkym rizikom, takže sa to rýchlo a správne podchytilo. Nasadili mi lieky, ktoré zabrali.“

X Čo sa vám premietalo v hlave?

„Hlbšie som si neuvedomoval, čo až sa mohlo stať. Po ochorení COVID-19 som si hovoril, že sa dám do poriadku a vrátim sa do plnej záťaže, do formy, ale prišiel oveľa vážnejší problém. Skôr moje okolie sa vystrašilo. Mamina je zdravotná sestra a presne vedela, čo sa mohlo stať…

Viete, čo bolo najťažšie? Nejaké tri týždne som nerobil absolútne nič, pľúca som nesmel vôbec zaťažovať a dostal som odporúčanie, aby som nerobil ani nič náročné. Nebolo to teda príjemné… Ležal som doma a absolvoval som iba krátke prechádzky so psíkom Demonom – plemeno Sibírsky husky. Až postupne sa pridali ďalšie aktivity.“

X Ako ste si krátili voľný čas?

„Chodil som veľa po horách, kde je iný vzduch, telo lepšie pracuje a prejaví sa to nárastom červených krviniek. Za mesiac a pol som absolvoval každý víkend nejaký výlet. Nazval by som to vypnutie od reality, takto som nadobúdal psychickú pohodu. Najčastejšie som navštevoval Vysoké Tatry či Malú Fatru.“

X Takže keď raz skončí Ján Tribula, ktorý ponúka množstvo pútavých reportáži z našich hôr, môžu sa v televízii na vás obrátiť?

„No, nedá sa povedať, že mám dokonale zmapovaný región v okolí Vysokých Tatier, ale dosť som toho spoznal. Beriem to ako novú záľubu, ktorej sa chcem venovať. A čo sa týka Janka, je skvelý a rád si pozriem jeho príspevky. Pútavé, zaujímavé, príjemné. Ak by skončil, môže sa televízia ozvať, možno sa dohodneme…“

X Pred rokom mal rovnaké ťažkosti s pľúcnou embóliou ako vy Ladislav Krejčí st. V noci sa zobudil na bolesti v hrudi a chrbte. Keď neutíchali, išiel do nemocnice na pohotovosť. Po vyše dvoch mesiacoch začal trénovať. Debatovali ste o tom spoločne?

„Nakontaktovali sme sa na seba. Vravel mi o svojich problémoch a o špecialistoch, ktorí mu pomohli a dal mi nejaké tipy, ako sa vrátiť do plnej záťaže. Pochopil som to rovnako ako on – pozitívne, a išiel som postupne krok po kroku, aby som sa pripojil k mužstvu a zaberal naplno.

Myslel som si, že po troch mesiacoch sa plnohodnotne vrátim k futbalu, ale návrat sa musel odložiť. Pauza bola dlhá, no z fyzickej stránky som pripravený dobre. Bol som na Slovensku, v klube som trénoval, no pre lieky na riedenie krvi som nemohol prísť do kontaktu so spoluhráčmi.“

Slovenský futbalista Marek Hlinka (vpravo) je už v poriadku a opäť môže na ihrisku robiť všetko bez obmedzení vrátane takýchto hlavičiek.Zdroj: FCTRINITYZLIN.CZ

X Určite premýšľate o tom, že postupne začnete zbierať ďalšie zápasové štarty a mužstvu pomôžete tak ako v predchádzajúcich sezónach…

„Pevne verím, že sa tak stane. Najmä, po návrate si budem futbal viac užívať, tešiť sa z každej príležitosti, ktorú dostanem. Nevedel som, kedy sa vrátim a byť v neistote nie je nič príjemné. Som rád, že to mám za sebou, lebo čakať ďalšie tri mesiace by bolo náročné.“

X Ako dlho idete v tréningu naplno bez nejakých obmedzení?

„Pred necelými dvomi týždňami som dobral poslednú dávku liekov. Potom som potreboval 48 hodín, aby sa od nich vyčistila krv. Takže nejakých sedem, osem dní som v tréningu bez obmedzení aj s kontaktom. Môžem konečne plnohodnotne fungovať, to je super.“

X Máte dôvod sa v týchto dňoch konečne poriadne usmiať, kopnúť do lopty?

„Ten pocit je realita, je krásny. Psychicky je náročné, keď sa pripravujete individuálne, to vás nebaví. Mal som radosť, že som sa bol znova s kolektívom, hoci som nešiel do kontaktu s hráčmi. Aj to ma neskutočne hnalo dopredu. Teraz je to ešte lepšie, plnohodnotné. Posledných pár dní robím veci naplno a som najspokojnejší.“

X Kto vám pomáhal sa s tým všetkým vyrovnať, aby ste posledné zdravotné prekážky o niečo ľahšie zdolávali?

„Rodina, mne najbližší ľudia. Samozrejme, musím spomenúť a oceniť zdravotnícky personál za odborný a profesionálny prístup. Hoci to pre doktorov nebolo jednoduché, predsa len profesionálni športovci s pľúcnou embóliou sa vyskytujú pomerne zriedka. Klub v Zlíne mi umožnil, aby som sa dával dokopy určitý čas doma na Slovensku. Výrazne mi pomohli kondiční tréneri Roman Švantner a Andrej Caban, ktorí ma po dňoch úplného ničnerobenia dávali fyzicky dokopy. Všetkým patrí moje úprimné ďakujem.“

X Chýbajú vám však priaznivé výsledky, Zlín je v prvoligovej súťaži bez víťazstva na poslednom mieste…

„Prvé kolá boli náročné, no napriek tomu si myslím, že bodov sme mohli mať viac. Proti Baníku sme začali dobre, ale z prvej akcie súpera sme inkasovali, následne nám vylúčili hráča a trocha sa to zosypalo. Aj naposledy s Jabloncom sme si vytvorili šancí na dva zápasy a nakoniec sme len remizovali. Chýba nám určitá ľahkosť v koncovke. Potrebujeme tú deku zo seba zhodiť, nejakým šťastným gólom vyhrať. Myslím si, že to by nás nakoplo.“

X Po štyroch kolách nazbieral Zlín aj najviac žltých kariet a vylúčených hráčov, troch. Ste takí nahnevaní na súperov?

„Zlín bol známy tým, že na jeho ihrisku sa hrá o niečo tvrdšie. Rozhodcovia však v sezóne nastavili iný trend, navyše, už v každom zápase je systém VAR, ktorý toho dosť odhalí. Stále však nie je k dispozícii kalibrovaná ofsajdová čiara. Inak, v treťom kole bolo vylúčených sedem hráčov, vo štvrtom bolo až 43 hráčov napomínaných žltou kartou.“

X Veľa sa hovorilo o Martinovi Cedidlovi, ktorý za ostrý zákrok na Ewertova v strede ihriska dostal len žltú kartu.

„Náš hráč bol premotivovaný. Rozbehnutý a v sklze sa snažil loptu vypichnúť. Keby v tom nebola taká intenzita, skončí sa to možno len žltou kartou. Na základe toho, že Cedidla vyradil Ewertona z hry a spôsobil mu zranenie, dodatočne to začala riešiť disciplinárka a vymerala mu trest na päť kôl. Náš reprezentant do 21 rokov bol v profesionálnej kariére prvý raz vylúčený.“

ČO JE TO PĽÚCNA EMBÓLIA

Pľúcna embólia je ochorenie, pri ktorom je čiastočne alebo úplne blokovaný prietok krvi zo srdca do pľúc. Väčšinou je príčina tohto stavu vznik krvnej zrazeniny v inej časti tela, ktorá sa krvným tokom posúva a zastaví sa až v pľúcnych tepnách. Podľa veľkosti zrazeniny môže byť pľúcna embólia len s minimálnymi príznakmi alebo môže byť život ohrozujúci stav. Najčastejšie symptómy pľúcnej embólie sú sťažené dýchanie, bolesť na hrudníku (podobná ako pri infarkte srdca), kašeľ (niekedy aj s prímesou krvi), rýchla činnosť srdca, ale aj opuchy dolných končatín, predkolení, namodralé sfarbenie kože, vznik arytmií, točenie hlavy, potenie, aktuality.sk

X X X

Bývalý útočník Slovana a Zrinjski Krešimir Kordič očakáva tisícku fanúšikov z Bosny na Tehelnom poli

 Keď sme sa s ním stretli deň pred zápasom priamo v mostarských uliciach, ihneď nám bolo jasné, že miestni ho majú aj šesť rokov po konci aktívnej kariéry v srdci.

PSYCHOLOGICKÁ BITKA

Fanúšikovia Zrinjski si Krešimira Kordiča vážia nielen pre góly, ktorými ťahal ich milovaný klub za úspechmi. Cenia si najmä to, že je to už na prvý pohľad príjemný a inteligentný človek, ktorý sa na nič nehrá. Túto nálepku si vďaka svojmu správaniu získal 40-ročný Chorvát aj počas pôsobenia v Slovane Bratislava (2010 – 2012) a nečudo, že by odchovanca Zrinjski Mostar radi videli mnohí aj na Tehelnom poli.

„V tejto chvíli neviem, či zavítam aj na odvetu. Myslím si, že sa mi nepodarí prísť, ale uvidíme. Veľmi by som chcel vidieť zápas a aj nové Tehelné pole, keďže ja som hrával na Pasienkoch. Nič nevylučujem a ani nesľubujem,“ povedal nám s úsmevom na úvod včerajšej debaty bývalý hráč oboch tímov, ktoré si dnes skrížia zbrane.

Zápasy Slovana so Zrijnski zažil aj na vlastnej koži. Krešimir Kordič zariadil v 2. predkole Ligy majstrov 2009/10 gólom domáce víťazstvo (1:0) tímu z Bosny a Hercegoviny. V odvete si však Slovan vybojoval postup po triumfe 4:0. Rok po tom vysoký strelec zamieril na Slovensko do belasých farieb… Po trinástich rokoch sa prvý diel tejto bitky zopakoval v play-off Konferenčnej ligy s rovnakým výsledkom, no bývalý útočník sledoval tento duel už z tribúny.

„Zrinjski hral dobre, a preto dosiahol priaznivý výsledok pred odvetou. Od Slovana som čakal viac. Neviem, prečo nezopakoval výkon z predošlých duelov s Ferencvárosom či Olympiakosom. Možno je za tým únava. Zrinjski odohral doteraz v lige len dva zápasy, zvyšné mu vedenie asociácie odložilo.

Slovan má za sebou už šesť ligových kôl. Svoje určite urobili aj absencie Weissa ml., Kucku a Abenu. Takíto hráči by chýbali každému. No a netreba podceňovať ani podnebie, keďže teploty sa blížili k štyridsiatkam. Pamätám si, že už pred trinástimi rokmi, keď Slovan nastúpil na ihrisku Zrinjski, sa hráči sťažovali na horúčavy,“ rozhovoril sa o prvom zápase Krešimir Kordič a pokračoval:

„Slovanisti pod vplyvom spomenutých faktorov vyzerali, že nemajú žiadnu energiu. Hráči Zrinjski vstúpili do zápasu s rešpektom voči súperovi, no s pribúdajúcim časom čoraz viac cítili, že môžu vyhrať. Išli za gólom a napokon im to vyšlo.“

Autor piatich gólov v drese Slovana Bratislava sa potešil nielen z výsledku klubu, ktorý ho vychoval. Pred duelom na Štadióne pod Bijelim brijegom zažil niekoľko pekných stretnutí po mnohých rokoch.

Krešimir Kordič (vpravo) oslavuje jeden zo svojich piatich gólov za Slovan, spoločnosť mu robí bývalý spoluhráč v belasom drese Kristián Kolčák.Zdroj: TASR

„Mal som radosť, že som mohol podebatovať s hráčmi, členmi realizačného tímu aj vedenia. Bol to pre mňa veľmi emotívny večer. Zrinjski je môj klub, Slovanu zase budem fandiť celý život. Popri tom som pre televíziu rozprával o fungovaní Slovana a mojom pôsobení v belasých farbách. V mysli sa mi vybavilo množstvo krásnych spomienok, na ktoré nikdy nezabudnem,“ skonštatoval Krešimir Kordič.

Nuž a na zápas nezabudne nielen on, ale zrejme ani celá chorvátska časť Mostaru, ktorá drží palce Zrinjski. „Veru, mesto bolo hore nohami, bujaro to vyzeralo aj v šatni. Každý je vo veľkom očakávaní odvety. Pre Zrinjski a celý futbal v Bosne a Hercegovine je toto historická šanca, keďže klub doteraz neúčinkoval v skupinovej fáze niektorej z európskych klubových súťaží.

Dá sa očakávať, že do Bratislavy príde tisícka fanúšikov, ktorá cíti šancu na postup do skupiny. Niektorí dokonca po prvom zápase hovorili, že vzhľadom na obraz hry mohli naši chlapci vyhrať aj 3:0. Treba však zostať pri zemi, odveta bude ťažká,“ doložil.

Pred prvým zápasom sa Krešimir Kordič vyjadril, že v pozícii favorita je Slovan Bratislava. Po prvom zápase to vidí trošku inak.

„Myslím si, že šance sú teraz už 50:50. Slovan má kvalitu na to, aby zmazal manko, ale Zrinjski sa určite pobije o postup, pretože pohárová jeseň by bola historický úspech pre klub. Očakávam dobrú odvetu. Palce budem držať hosťom, ale nechcem mať veľké vyhlásenia. Vo futbale sa vedia veci veľmi rýchlo otočiť,“ uviedol Krešimir Kordič a dodal:

„V prvom zápase hrali domáci bez tlaku a z toho dokázali vyťažiť. Uvidíme, ako to bude na Tehelnom poli. Dúfam, že Zrinjski nenastúpi do odvety až s prílišným rešpektom. V Slovane by však v prípade neúspechu zavládlo veľké sklamanie. Určite každý v klube očakával postup. Viem si predstaviť, že mentálne to bude náročné pre oba tímy. Určite zohrá svoju rolu aj psychológia.“

LEN BILBIJA ÚSPEŠNEJŠÍ

Krešimir Kordič je historicky druhý najúspešnejší kanonier klubu HŠK Zrinjski Mostar. V tomto smere ho prevýšil len 31-ročný Nemanja Bilbija, ktorý rozhodol o víťazstve nad Slovanom vo štvrtok. „V Zrinjski je viacero dobrých hráčov, ale Nemanja Bilbija je kapitán, ktorý mužstvo stále ťahá dopredu. Vie dať gól, čo potvrdil aj v prvom zápase. Čakal na svoju šancu a v závere krásne rozhodol. Obrana Slovana s ním bude mať určite znova veľa práce,“ povedal bývalý útočník Slovana Bratislava, aktuality.sk

X X X

 Pavol Regenda je vďačný za Valtonenovo rozhodnutie

 V lete 2020, keď Michalovčania odštartovali prípravu na ľade, stál v útrobách štadióna i jeden 20-ročný mladík, ktorého prakticky nik nepoznal. Novinári si len medzi sebou odovzdávali informáciu, že ide o hráča, ktorý naposledy pôsobil v mládeži Jokeritu Helsinki a domov sa vrátil zabojovať o miesto v prvom tíme. Čakal ako nakoniec pre neho dopadne tryout.

Zemplínčania mali už vtedy celkom dobre vyskladaný útok. Nakoniec sa miesto v kádri dnes už nebohého trénera Miroslava Chudého našlo aj pre dobre stavaného mladíka s dlhými vlasmi. O dva roky neskôr vykorčuľovali Michalovčania na prvý tréning s výrazne pozmeneným menoslovom útočníkov, no nechýbal na ňom ani vyzretejší mladík z neďalekého Hažína.

Teraz však nebol v pozícii bojujúceho o flek medzi „líškami“, ale využil možnosť pripravovať sa s kamarátmi, aby mohol zabojovať o post už medzi „káčermi”. Reč je o Pavlovi Regendovi, ktorý onedlho odlieta do USA, aby si v Anaheime splnil chlapčenský sen a zahral si NHL.

PODĽA PAVLA REGENDU BOLI V HRE I SEATTLE A PITTSBURGH, NO ANAHEIM PREJAVIL NAJVÄČŠÍ ZÁUJEM

X Pamätáte si na situáciu spred dvoch rokov, keď ste tu stáli opretý o stenu a nik si vás veľmi nevšímal?

„Samozrejme, pamätám si. Odvtedy ubehlo veľa času a je za tým množstvo ťažkej roboty. Som nesmierne rád, že sa mi niečo také podarilo. Dostať sa z Michaloviec do USA a získať ponuku zabojovať o NHL je veľká vec. Pochopiteľne, predo mnou je ešte viac práce, ako doteraz. Neviem sa dočkať, kedy sa zapojím do prípravy v zámorí.“

MEDZISTANICA BEZ ODOHRANÉHO ZÁPASU

X Vráťme sa ešte trochu späť. Už pred rokom vás chcela Mladá Boleslav, ale Michalovce nechceli o vašom odchode ani počuť. Športový manažér A-tímu stredočeského klubu Václav Nedorost však vytrval a vraj už v novembri bolo jasné, že po sezóne sa sťahujete do Mladej Boleslavi. Je to pravda?

„Áno. Boleslav ma chcela po mojej prvej michalovskej sezóne a aj v druhej. Som nesmierne rád za rozhodnutie trénera Tomeka Valtonena. Vedel, čo je pre mňa správne. Vravel mi, že mám dohrať sezónu v Michalovciach, aby som hral čo najviac. Urobil som dobre, lebo mi to dalo veľmi veľa.

Keď som neskôr podpisoval zmluvu s Mladou Boleslavou, nemal som žiadny klub. Angažmán v Česku som bral ako ďalší krok na ceste k napredovaniu. Opakujem, som veľmi vďačný za rozhodnutie trénera Valtonena, ktorý ma udržal. Tvrdil, že to tak bude lepšie a vyplatilo sa. Presne ako povedal.“

X Kedy ste si tľapli s Václavom Nedodorostom?

„Mohlo to byť niekedy na prelome novembra a decembra. Bolo rozhodnuté, že po sezóne pôjdem do Mladej Boleslavi. Pochopiteľne, pokiaľ klub nevypustí oficiálnu informáciu, nechcel som sa na túto tému baviť a držal som ju v tajnosti.“

X Ste mladý hráč, výborne stavaný, pravidelne bodujúci. O takých je záujem na hráčskom trhu. Prečo ste si vybrali práve Mladú Boleslav?

„Aj s mojím agentom Marcelom Sakáčom sme sa zhodli, že Mladá Boleslav je ako medzistanica pre mňa výborný klub. Navyše, Miloš Kelemen – zhodou okolností, tiež jeho hráč – bol na odchode a mal som prísť na jeho miesto. V mojom prípade mal taktiež predstavu, že po roku-dvoch by som mohol ísť do zámoria zabojovať o NHL. Navyše, v klube pracujú bývalí českí reprezentanti aj so skúsenosťami z NHL. Václava Nedorosta sme spomínali a športový riaditeľ je Radim Vrbata. V klube sa pracuje s hráčmi naozaj veľmi dobre.“

VEDELI, NO NEPREZRADILI

X Nakoniec ste sa tam ani nedostali. Kedy došlo k prvým kontaktom s Anaheimom?

„S predstaviteľmi Ducks komunikoval viac-menej môj agent. Potom mi však niektorí spoluhráči i tréneri začali hovoriť o záujme z NHL. Napríklad Vlado Mihálik, ktorého oslovili niektorí skauti, tréner Tomek Valtonen i reprezentačný tréner Craig Ramsay mi vraveli, že niekto z NHL s nimi komunikuje. Nechceli mi však prezradiť, o koho konkrétne ide. Bolo to v čase medzi zimnou olympiádou a majstrovstvami sveta. Neskôr mi už Vlado naznačil aj niečo konkrétnejšie, keďže ho oslovili a pýtali sa na mňa. Agent mi predostrel, ktoré kluby by o mňa mali záujem.“

X Kto bol v hre?

„Klubov bolo viac. Už si presne nespomínam na všetky, no viem, že medzi nimi boli Seattle, Pittsburgh a Anaheim. Práve z posledne menovaného klubu bol najväčší záujem. Aj mňa to oslovilo.“

X Boli ste v pozícii, že ste si mohli vyberať?

„Neviem na to s určitosťou odpovedať, ale myslím si, že áno. Všetko riešil agent, a keď bolo niečo konkrétne, dal mi na zváženie. Keď bolo jasné, že je to Anaheim, celkom som sa potešil. Klub prerába mužstvo, má mladý tím a je veľká šanca, že nakuknem do NHL. Navyše netreba zabúdať, že Kalifornia je super lokalita.“

X Kedy došlo k dohode?

„Počas majstrovstiev sveta a po nich, keď sa dolaďovali nejaké veci. Všetko odkomunikoval môj agent, následne mi poslal zmluvy, ktoré som podpísal. Vzápätí mi zavolali z klubu a mali sme krátky rozhovor.“

VEĽKÁ ŠANCA NA PRESADENIE SA

X Dlhoročná ikona Anaheimu, Ryan Getzlaf, ukončila kariéru a mužstvo je bez výraznejšej hviezdy. Najproduktívnejší hráči desiateho najhoršieho tímu NHL v uplynulom ročníku boli Troy Terry so 67 bodmi a deviatka draftu spred troch rokov Trevor Zegras – dosiahol 61 bodov. Ďalšia dvojica Henrique a Fowler nazbierala 42 bodov, ostatní menej ako 40. Vidíte aj v tomto smere väčšiu šancu na presadenie sa v NHL?

„Určite to vnímam ako veľkú možnosť dostať sa do prvého mužstva. Anaheim prebudováva mužstvo. Sú v ňom samí mladí chlapci. Šanca je, ale do Kalifornie pôjdem skromne a s pokorou. V prvom rade sa budem chcieť prebojovať do mužstva AHL. Uvidíme ďalej, čo bude počas sezóny. Urobím všetko pre to, aby som si raz zahral v NHL. Viem, že v Anaheime dávali šancu zahrať si viacerým chlapcom z AHL. Možné to teda je, len musím poriadne makať.“

X Zaregistrovali ste informáciu, že iba šiesti hráči zo Slovenska si zahrali po extraligovej sezóne v NHL? Marián Gáborík a Ľubomír Višňovský odohrali dokonca celú sezónu.

„Nie, to som nevedel. Myslím si, že Gáborík a Višňovský boli trochu iné talenty ako ja. S nimi sa nemôžem porovnávať. Postupnými krokmi sa budem chcieť dostať do prvého mužstva.“

X Je určitá výhoda, že farma klubu San Diego Gulls nie je na druhom konci USA, ale taktiež v Kalifornii?

„Presne tak, je to super. Farma je poldruha hodinky od Anaheimu, čo je veľmi dobré.“

X Máte za sebou nováčikovský kemp. Aké z neho máte dojmy?

„Najlepšie, cítil som sa fajn. Dva týždne pred ním som chodil aj častejšie na ľad, aby som si zvykol. V kempe panovala uvoľnená atmosféra. Všetci boli pozitívne naladení a priateľskí. Zoznámil som sa s vedením klubu, s chlapcami a trochu i so samotným mestom. Makali sme na tréningoch, ale po nich sme mali postarané aj o zábavu. S tým týždňom som bol veľmi spokojný a neviem sa dočkať, keď sa tam vrátim.“

X Anaheim si v tohtoročnom drafte vyberal z 1. kola dvoch hráčov, ako desiatku Pavla Mintiukova z Ruska a ako 22. výber Kanaďana Nathana Gauchera. Ako sa vám javili?

„Vo výbornom svetle. Podobne však na tom boli aj iní draftovaní hráči z tohto a minulého roka, plus nedraftovaní hokejisti.“

 KHL? NHL JE NHL

X Čo vás najviac upútalo počas toho týždňa?

„Samotné tréningové centrum Ducks. Navštívili sme aj domovskú arénu Honda Center, kde sem mali spoločnú večeru a boli sme si pozrieť aj šatňu prvého mužstva. V tréningovom centre boli neskutočné podmienky. Či už sa to týka ľadových plôch, šatní, alebo posilňovne. Veľmi milo ma to prekvapilo. V takých podmienkach sa človek jednoducho musí zlepšovať, lebo ho ženú dopredu. Nádherný je i samotný Anaheim. Naozaj je iba na skok od Los Angeles.“

X O akú zábavu ste mali postarané?

„Boli sme na pláži a navštívili sme i bejzbalový zápas. Bol to krásny zážitok, ale v tom športe nie som až tak doma. Radšej mám basketbalovú NBA, alebo americký futbal. Verím, že aj tieto športy navštívim. Keďže sme boli ďalej od Hollywoodu, tak som nevidel filmové hviezdy.“

X Podobný príbeh ako vy mali zažiť i Miloš Kelemen v Arizone a Samuel Buček v Seattle. Nakoniec do zámoria odlieta iba Kelemen. Samuel Buček dal prednosť Nižnekamsku v ruskej KHL. Prekvapil vás jeho krok?

„Vôbec som o tom netušil, takže ani neviem, prečo došlo k tejto náhlej zmene. Je to jeho rozhodnutie. Zrejme sa tak dohodli s agentom. Nezazlievam mu to, vybral si túto cestu. Myslí si, že bude správna, takže mi neostáva nič iné, iba mu držať palce. Škoda, mohol skúsiť zabojovať o NHL.“

X Nemali ste tiež podobné myšlienky? Vás nelákali kluby z KHL?

„Viem, že boli ponuky. Bavili sme sa o nich s agentom, ale nenalomili ma ani na chvíľu. Šanca zabojovať o NHL už nemusí prísť. NHL je NHL a myslím si, že teraz som aj v správnom veku.“

RÁD BY ZOSTAL PRI ČÍSLE 87

X Samuel Takáč sa pre náš denník vyjadril, že keď raz Slafkovský a Nemec budú hviezdy v NHL, spomenie si, ako ich v kartách obral o peniaze. Vy ste na tom boli ako, keď hral Takáč v Michalovciach?

„Oni boli počas majstrovstiev sveta spolu v izbe, takže často hrali karty. My sme chceli vidieť aj mesto, tak sme chodili po Helsinkách a obdivovali pamiatky. Veľa kartových partií som si s nimi nezahral. Viem však, že som v autobuse prehral so Samom jednu ‚päťku‘. Som teda na tom podobne.“

X Samo s vami odohral jednu sezónu v Michalovciach a na majstrovstvách sveta vám výrazne pomohol, aby ste sa s piatimi gólmi stali najlepším strelcom Slovenska. Neskrýval, že večeru od vás by neodmietol. A najradšej priamo v Kalifornii.

„Pokojne, nemám s tým problém, budem len rád. Aj teraz som prespával u neho v Bratislave. Sme dobrí kamaráti. Boli sme spolu počas olympiády v izbe. V Michalovciach sa mi hralo so Samom veľmi dobre. Trénovali sme spolu navyše aj po tímových tréningoch. Spolu sme boli v posilňovni a šli sme si i zabehať.“

X V Anaheime už pre vás majú pripravené aj číslo?

„To ešte nie. Počas prípravného kempu som mal číslo 40. Dúfam, že zostanem pri svojej osemdesiatsedmičke. Čo som si pozeral, v Anaheime a ani v San Diegu nemal v minulej sezóne žiadny hráč toto číslo.“

X X X

Dávid Hancko otvára vo Feyenoorde novú kapitolu hráčskej kariéry

 Dávid Hancko je v Rotterdame už od piatka. V Holandsku stihol absolvovať zdravotné testy, pozrieť si naživo ligový zápas, podpísať zmluvu na štyri roky a s mužstvom si aj zatrénovať. O svoje pocity z transferu i o prvé dojmy zo svojho nového pôsobiska sa v exkluzívnom rozhovore podelil s čitateľmi denníka Šport.

x Čo pre vás osobne úspešný transfer znamená?

„Pre mňa a moju kariéru je to veľká vec. Rozhodnutie odísť z Prahy sa nerodilo ľahko, lenže medzinárodný prestup bol sen a cieľ zároveň. Som vďačný, že Sparta mi pomohla vo futbalovom i ľudskom raste. Teraz ma na novom pôsobisku čaká množstvo vecí, ktoré nemám príliš v láske. Celkovo sa teším, pomohol mi prvý tréning, ktorý som už s mužstvom absolvoval na ihrisku. Chcem sa v Rotterdame čo najskôr usadiť aj s rodinkou a užívať si atmosféru v klube aj zápasy.“

X Skutočne ste prežívali pri odchode zo Sparty Praha vnútorný boj?

„Áno. Konečné rozhodnutie odísť bolo najťažšie. Cítil som, že po vydarenej sezóne, keď som dal vo všetkých súťažiach desať gólov a sedem asistencií, by som mal prestúpiť. Držalo mi zdravie, výborne som trénoval a až na pár maličkostí som odohral všetko. Signálka na odchod blikala, vnútorné ambície túžbu ešte posilňovali.

Z druhej strany láska k Sparte, fantastické vzťahy k spoluhráčom, vynikajúca partia, silná česko-slovenská šatňa. Rozhodol som sa opustiť kamarátov, s ktorými som si dokonale rozumel. Veľa sme toho spolu preskákali. Oni tiež na polovicu chceli, aby som ostal a zároveň mi priali, nech prestup dopadne dobre.“

X Finalizácia transferu sa ťahala veľmi dlho. Ako ste to vnímali?

„Na začiatku som povedal, že chcem odísť, že sa chcem v kariére posunúť ďalej. Potom to už bolo na kluboch. Dlho sa nevedeli dohodnúť na financiách, ale to išlo mimo mňa. Hovoril som si, že zostať ešte rok na Letnej by mi nevadilo, no silnejšie som cítil, že teraz je tá správna chvíľa na prestup.

Premárniť ju by bola chyba, na tom sme sa zhodli s blízkymi ľuďmi aj rodinou. Nenašiel som jeden protiargument, ktorý by proces brzdil. Feyenoord od začiatku prejavil jasný ťah na bránku. Robil všetko preto, aby ma získal a stále so mnou udržiaval komunikáciu. Od trénera až po ďalších ľudí zo športovej sekcie v klube.“

X Čo ste o rotterdamskom klube vedeli?

„Štyrikrát hral proti Slavii. Videl som jeho zápasy. Vedel som, ako klub funguje. Od začiatku sme cítili, že práve Feyenoord je pre mňa správny klub. Z hľadiska záujmu aj z hľadiska načasovania. Po troch rokoch v Sparte dávalo zmysel posunúť sa do ďalšieho slávneho klubu, veľkého klubu, klubu s históriou a klubu s vynikajúcimi fanúšikmi. Nie je to Taliansko, alebo ďalšie štyri najlepšie ligy sveta, no je to správny krok. Postupný.

Zo Žiliny do Fiorentiny som už spravil na začiatku väčší. Veľa ma naučil. Neskôr v Sparte všetko do seba zapadlo. Pochopil som súvislosti, prešiel som pár ďalších ročníkov školy života. Inak som začal vyhodnocovať informácie. Mix týchto vecí mi nahováral, že Feyenoord je správne riešenie.“

X Kľúčovú rolu pri vašom transfere zohral športový riaditeľ „rudých“ Tomáš Rosický. V čom?

„Absolvovali sme spolu viacero rozhovorov. Boli to ťažké debaty. Ako funkcionár Sparty musel prihliadať na záujmy klubu a strážiť finančnú stránku, ľudsky mi rozumel. Ukázal sa jeho veľký rozmer, hoci situáciu komplikovala skutočnosť, že súťažné zápasy boli v plnom prúde. Tomáš Rosický si ma navyše ako hráča vybral, do klubu vo veku 21 rokov priviedol a vždy za mnou stál. Preňho to bola možno najväčšia dilema. Prestupu nakoniec dal zelenú.

Chápal moju hráčsku ambíciu ísť za novou výzvou, biť sa vo väčšej konkurencii, hrať európsky futbal. Presvedčil ľudí okolo seba, nech ma pustia, pretože taký bol pôvodný projekt, keď ma do Sparty brali. V tomto kontexte ma mrzí jediná vec, že sa nám v mojej hráčskej ére nepodarilo získať majstrovský titul. Nikdy však nehovor nikdy. Už som to deklaroval v mnohých rozhovoroch, na Letnú by som sa ešte chcel vrátiť a dokončiť nedokončené.“

X Nová kapitola je Feyenoord, údajne ste boli v úzkom kontakte s trénerom Arne Slotom. Sedí?

„Áno. Snažil sa mi vysvetliť situáciu a aj svoje plány. Vedel, že odíde stopér Senesi, ľavý obranca Malacia už bol predaný do Manchestru United. Tým, že ma mali na zozname vysoko, rátali so mnou na obe pozície. Tréner Slot ma kontaktoval často a uisťoval ma, že som pre klub dôležitý hráč. Cítil som, že to myslí úprimne, preto bol Feyenoord moje číslo jeden. Dohoda o financiách sa síce naťahovala, ale napokon sa úspešne zrodila ako podľa najlepšieho scenára.“

X V hre boli aj záujemcovia zo Španielska, Francúzska a Talianska. Prečo ste sa rozhodli práve pre holandskú cestu?

„Od začiatku sme cítili, že najväčší záujem má Feyenoord. Rozhodla aj veľkosť klubu. Štadión pre 45-tisíc divákov je na každý zápas vypredaný, dopyt presahuje ponuku. Áno, niekto si možno povie, že to je len holandská liga, ale nepozná okolnosti. Toto je obrovský európsky klub s vynikajúcou organizáciou. Za pár dní, čo som tu, vidím na každom kroku absolútny profesionalizmus. Neexistuje maličkosť, ktorá by nefungovala. Vyhovuje to mojej mentalite, keď všetko ide podľa plánu a ten sa striktne dodržuje.

V Taliansku to bolo o dosť voľnejšie. Tu sa o mňa od piatka starajú, so všetkým mi pomáhajú, čo si vysoko cením. Úvodné očakávania sa do bodky naplnili. Mám 24 rokov, na úplnú špičku futbalového ľadovca sa musím prebiť tvrdou prácou. Vo Feyenoorde k tomu mám vytvorené ideálne podmienky. Sen zahrať si Ligu majstrov by som rád naplnil už tu. Budem sa opakovať, ale načasovanie sa mi zdá byť ideálne. Prišiel som do podobného klubu ako Sparta, len s ešte väčším tlakom vedenia a fanúšikov na výsledky.

Každý víkend treba víťaziť, medzitým si poradiť v skupinovej fáze Európskej ligy. Domáca súťaž je kvalitná, videl som nedeľňajší duel vo Waalwijku naživo. Všetky mužstvá chcú hrať po zemi, čiže štýl, ktorý pasuje k mojej hre. Aj tu sú súboje, ale všetci hráči chcú hrať konštruktívne. Systémy fungujú inak ako v Česku. Sú oveľa viac zamerané na výstavbu hry zozadu. Všetky spomenuté veci ovplyvňovali moje rozhodovanie.“

X Aké sú vaše dojmy z prvého tréningu?

„Išlo o pozápasový tréning, veľa hráčov ho neabsolvovalo. Veľmi podobný modernému štýlu trénera Briana Priskeho, ktorého som mal predtým v Sparte, alebo Adriana Guľu ešte v Žiline. Množstvo prihrávkových cvičení, pozičných hier, malých hier. Cítil som sa super, trénovali sme v krásnom tréningovom centre. Paráda. Teším sa, že už som bol na ihrisku, veď v sobotu je ďalší zápas.“

X Predošlý ste absolvovali v role diváka. Aké to bolo?

„Zápasová súpiska sa uzatvára deň vpred, to sme technicky nestihli. Waalwijk hrá asi hodinu autom z Rotterdamu, boli sme sa tam, samozrejme, pozrieť. Čo som sa rozprával s ľuďmi v klube, výkon ich neuspokojil, tri body potešili. Treba brať do úvahy aj skutočnosť, že v kádri nastalo devätnásť zmien, takže hralo vlastne úplne nové mužstvo. Predstavilo sa veľa mladých hráčov, zatiaľ sme narátali iba štyroch starších, čo ja vzhľadom na ambície až neuveriteľné.

Súper bránil väčšinou až 5-3-2, pre Feyenoord bolo ťažké dostať sa do šancí, menšia zohranosť tiež hrala rolu. Naši fanúšikovia boli úžasní. Vypredali celý sektor hostí, vytvorili skvelú atmosféru. Celkovo sa mi páči, ako ľudia futbalom v Holandsku žijú.“

X Čo hovoríte na trénera Arneho Slota už so živou skúsenosťou?

„Viackrát som sa s ním bavil telefonicky, niekoľkokrát počas finalizácie transferu, po lekárskych testoch a podpise zmluvy. Veľa o ňom povedať neviem, skôr z počutia a podľa toho, čo som videl v minulej sezóne. Pozrel som si finále Konferenčnej ligy, ale aj niekoľko ligových zápasov. Ide o stále mladého trénera, ktorý profilovo výborne pasuje k Feyenoordu Rotterdam.

Ten si ako jediný klub z prvej trojky dokázal trénera udržať. Predtým pracoval v AZ Alkmaar. Vybudoval si meno ako človek schopný rozvíjať mužstvo a hráčov. Na lavičke je pokojný, nepodlieha panike. Využíva moderné trendy, pozná ligu, v klube je už plne adaptovaný, má silnú pozíciu. Pre mňa samé pozitívne signály.“

X Aké najbližšie ciele si v súvislosti s Feyenoordom kladiete?

„Zažil som fantastickú atmosféru, ktorú dokážu vytvoriť naši fanúšikovia. Cítim pozitívne vnútorné chvenie pred ďalším zápasom. Pre mňa je najdôležitejšie, aby som sa čo najrýchlejšie zžil s tunajším prostredím, aby som mohol podávať čo najlepšie výkony na ihrisku. Priorita je dobre trénovať, skrátiť čas adaptácie a od začiatku, keď dostanem šancu, dobre hrať.“

KOMENTÁR ŠPORTU: NAPLNENÁ PODSTATA

Nie za koľko, ale kam. To je dôležitá informácia týkajúca sa slovenského futbalu v súvislosti s prestupom Dávida Hancka. Z pražskej Letnej zamieril náš reprezentant do Feyenoordu Rotterdam. K finalistovi uplynulej edície Konferenčnej ligy, ktorý zostal až na štíte víťaza celej súťaže AS Rím. Holandsko je krajina tulipánov. A veterných mlynov. A futbalu. V podstate leží na úrovni mora, preto je aj krajina moreplavcov. Rozumej obchodu, s ktorým úzko súvisí organizačná činnosť. Holanďania sú úspešní takmer vo všetkom, no čo upriamia svoju pozornosť.

Keď si niečo stanovia ako prioritu, adekvátne postupujú. S prihliadnutím na každý detail, maximalisticky v úsilí. Futbal nie je výnimka. Je to ich výkladná skriňa. Parádna. „Oranjes“ sú estéti. S oranžovou to inak ani nejde. Holandskú reprezentáciu pozná celý svet. Nesie v sebe niečo unikátne. Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven a Feyenoord Rotterdam tiež. Symbolika. Rotterdam sa pýši najväčším prístavom Európy. Hromadí sa v ňom tovar všetkého druhu, ktorý sa ďalej triedi. Na podobnú križovatku sa dostal Dávid Hancko. Štadión De Kuip sa mu stáva domovom v 24 rokoch.

Prichádza posilnený skúsenosťami z Fiorentiny, Sparty Praha i slovenskej reprezentácie. Zďaleka nie všetky boli kladné, ale bojnický rodák pochádzajúci z malej obce Kamenec pod Vtáčnikom sa ich kladne naučil vnímať. V škole života a medzinárodného futbalu bol usilovný žiak. Vždy o jedenkrát viac vstal, než spadol. Vďaka tomu osobnostne narástol. Keď k tomu pripočítame futbalové danosti a genetické predispozície, začne sa rysovať zaujímavý obraz. Vysoký, elegantný, atletický.

Okrem toho futbalista s vynikajúcou ľavačkou, konštruktívnym poňatím hry, takticky vyspelý. Nevadí mu osobný súboj, väčšinu ich vyhráva a ako bonus dosahuje fantastické čísla v produktivite. Asi ako žiadny iný obranca. Góly dáva zo štandardných situácií hlavou i nohami, so strojovou istotou premieňa penalty, presadzuje sa z hry a tiež ako asistent prihrávkami.

V trendovom strihu ho angažoval Feyenoord. Do holandskej ligy, ktorá je mu šitá na mieru. Viac sa v nej totiž vyžaduje presná rozohrávka a cení šikovnosť, než velebia zrážky, v ktorých praštia kosti. Hrá sa rýchlo, prevažne po zemi, s akcentom na kombináciu a priestorový cit. Nedajte sa však zmiasť. Neprevádzkuje sa tu žiadny salónny či bezkontaktný šport. Väčšina hráčov odchádza do päťky najlepších súťaží sveta, v poslednom čase prevažuje Anglicko.

Rotterdamské ambície však nesiahajú v prvom pláne k predaju. Zamerané sú najskôr na úspech doma, prípadne v pohárovej Európe. Teraz budujú bielo-červení nové mužstvo. Dávid Hancko má všetky predpoklady uchytiť sa v ňom, ba časom sa ujať vodcovskej roly. To je dobrá správa pre slovenský futbal. Finančné rekordy sú len kozmetická príkrasa. Ide o podstatu, a tá bola postupnosťou krokov naplnená, aktuality.sk

 

 

 

 

X X X

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.