Kissinger: Príjmite Ukrajinu do NATO, ponechajte Krym Rusku. Premiér Ódor riešiť správy pre ďalšie vlády. Hrobári rozpočtu v SR, prepitý milión v Dubaji

Na budúci týždeň oslávi sté narodeniny, ale stále ho baví deliť sa so svojimi nápadmi, ako riešiť medzinárodné krízy. Henry Kissinger, šéf americkej diplomacie z rokov 1973 až 1977, vysvetlil svoje predstavy, ako by sa mala nielen prerušiť, ale definitívne ukončiť vojna Ruska proti Ukrajine.

Podľa laureáta Nobelovej ceny za mier, ktorú dostal za príspevok k podpísaniu mierovej dohody s Vietnamom, je hlavnou úlohou Západu nielen ukončiť súčasnú vojnu ale aj predísť ďalšiemu kolu konfrontácie medzi Moskvou a Kyjevom. V rozhovore pre týždenník The Economist Kissinger navrhuje prijať Kyjev do Severoatlantickej aliancie a ponechať Moskve anektovaný Krym. .

Vedela by EÚ čeliť víťaznému Rusku?

Pri akejkoľvek verzii budúcej mierovej dohody si Rusko ponechá Sevastopoľ, kde sídli Čiernomorská flotila, predpovedá legendárny americký diplomat, ktorý viedol ministerstvo zahraničných vecí v administratíve Richarda Nixona a Geralda Forda. Ukrajina sa však neuspokojí s tým, že Rusko príde len o časť územných ziskov, ktoré si prisvojilo od roku 2014, upozorňuje a dodáva, že to bude zárodok obnovenia konfliktu.

 „To, čo teraz hovoria Európania (o vyhliadkach Ukrajiny v aliancii), je podľa mňa šialene nebezpečné. Pretože Európania hovoria: ,Nechceme ich v NATO, pretože sú príliš riskantní. A tak ich pekelne vyzbrojíme a dáme im najmodernejšie zbrane,“ odhaľuje Kissinger chod svojich myšlienok.

Ukrajinu Kissinger označil za „najvyzbrojenejšiu krajinu s najmenej strategicky skúseným vedením v Európe“. Kyjev podľa neho treba prijať do NATO, aby ho aliancia zároveň chránila i zadržiavala. Hovorí tiež o potrebe iniciovať zblíženie medzi Európou a Ruskom s cieľom vytvoriť stabilnú hranicu vo východnej časti regiónu.

 Ruská porážka vo vojne by mohla vytvoriť mocenské vákuum v Strednej Ázii, ktoré hrozí rizikom, že sa naplní „občianskou vojnou sýrskeho typu“, varuje Kissinger. Čína má preto podľa jeho názoru záujem na tom, aby Rusko vyšlo z vojny na Ukrajine bez ujmy.

Medzi Moskvou a Pekingom zároveň vládne inštinktívna vzájomná nedôvera. „Nikdy som nestretol ruského vodcu, ktorý by povedal niečo dobré o Číne. A nikdy som nestretol čínskeho vodcu, ktorý by povedal niečo dobré o Rusku, “ povedal bývalý minister zahraničných vecí, ktorý sa svojho času zaslúžil o zníženie napätia vo vzťahoch Washingtonu s Moskvou i Pekingom.

V čase, keď čínsky emisár v Kyjeve vyzval strany konfliktu, aby vytvorili podmienky pre mierové rozhovory, sa Kissinger v rozhovore dotkol aj motívov Pekingu pri jeho sprostredkova­teľskej misii. Účasť Číny na urovnaní konfliktu exminister vysvetľuje jej národnými záujmami. „Čína to robí čiastočne preto, že nechce byť v konflikte so Spojenými štátmi. Vytvára si svoj vlastný svetový poriadok, ako najlepšie vie,“ povedal exminister. Zároveň pripustil, že Peking schváli vstup Ukrajiny do NATO.

Kyjev požiadal o vstup do NATO v septembri 2022. Medzi krajinami aliancie však panuje zhoda, že blok zatiaľ Ukrajine členstvo oficiálne neponúkne.

Kissinger za uplynulých bezmála 15 mesiacov ruskej agresie proti Ukrajine už viackrát vyjadril svoje predstavy o tom, ako by sa mala skončiť. Kyjev ale jeho návrhy na územné ústupky Rusku tvrdo odmietol.

V rozhovore pre týždenník Der Spiegel vlani v júli odmietol, že by Kyjev vyzýval, aby Rusom odovzdal časť Ukrajiny.

 „Nikdy som nepovedal, že by sa Ukrajina mala vzdať nejakého územia,“ poznamenal pre nemecký magazín. „Čo som povedal, bolo: Aby sa skončila táto vojna, najlepšou deliacou čiarou by bol status quo ante (stav ako pred konfliktom), čo znamená 93 percent krajiny. To je úplne iná vec. Keď si určíme status quo ante ako cieľ, znamenalo by to, že agresia bola neúspešná. Problémom je teda prímerie pozdĺž línie kontaktu z 24. februára. Územie stále kontrolované Ruskom, ktoré tvorí asi 2,5 percenta ukrajinského územia na Donbase, ako aj na Krymskom polostrove, by potom bolo súčasťou všeobecného rokovania,“ vysvetlil Kissinger svoju víziu./agentury/

X X X

Najväčší štadión sveta? V Prahe? Kolíska futbalu nevychádza z údivu. Pozrite si, ako dnes vyzerá ikonický Strahov

 Známy britský portál Sportbible.com zverejnil v týchto dňoch článok s titulkom „Najväčší štadión sveta s kapacitou 250-tisíc miest je dnes len opustenou ruinou“. Predstavuje Veľký strahovský štadión a podľa reakcií v diskusii si viacerí futbaloví fanúšikovia takýto rekord s Prahou nespájalo. Ako vyzerá symbol komunistických spartakiád dnes? Aká je jeho história a ďalšie plány s ikonickým miestom? Pozrite si galériu (jej závere nájdete historické fotografie) a dozviete sa viac./agentury/

X X X

 Matovičove karafiáty na atómovku nezabrali. Roztržka medzi SaS a OĽaNO: Hrobári rozpočtu a prepitý milión v Dubaji

Líder OĽaNO Igor Matovič ešte v polovici apríla predložil ďalšiu svoju atómovku. Do parlamentu dal návrh zákona, ktorým by sa mali matky a mladí do 25 rokov oslobodiť od daní. Návrh čelil kritike, Matovičovi nevyšla ani výzva, ani karafiáty, ktoré poslancom symbolicky rozdával. V rokovacej sále však nastala slovná prestrelka. SaS vyčítalo Matovičovi, že pochoval štátny rozpočet a normálnosť na Slovensko. OĽaNO zas vytiahlo kartu žúrky v Dubaji.

 Karafiáty začal rozdávať postupne do lavíc, kde sedia poslanci ĽS NS a Republiky a pokračoval ďalej. Nie všetci boli jeho nápadom nadšení. Niektorí mu kvet vrátili, iní ju dali nežnejšiemu pohlaviu. Návrh na oslobodenie matiek a mladých od daní neprešiel, no kvety vyvolali v parlamente roztržku.

Karafiáty mu vracali, na Hegera takmer nepozrel

„Ideme rozdať každému poslancovi, najmä mužom, popritom aj ženám, dať na stôl karafiát, lebo o jedenástej sa bude hlasovať o návrhu mamy bez daní. Chlapi, najmä politici sa predháňajú na deň matiek sladkými statusmi, kytičkami a rozdávaním karafiátov po uliciach a podobne a nažia sa dokázať, že im na matkách záleží,“ povedal Matovič vo videu s tým, že sa uvidí, či im na matkách záleží.

 Romana Tabák (nezaradená), Denisa Saková (Hlas) a ďalšie poslankyne skončili s viacerými karafiátmi. Miroslav Kollár (Demokrati) mu karafiát hodil naspäť na kopu. Keď sa Matovič pristavil pri Eduardovi Hegerovi, takmer sa na neho nepozrel. Heger karafiát prijal s úsmevom a pokračoval v debate s Jaroslavom Naďom.

Ostrá prestrelka: OĽaNO pochovalo rozpočet, Saska prepila milión v Dubaji

Poslankyňa Sasky začala postupne karafiáty zbierať, mala totiž plán. Proti rozdaným kvetom protestovala najhlasnejšie a v sále sa strhla menšia šarvátka. „Politik nemá ani jediné vlastné euro. Všetky peniaze, ktoré rozdávame, sú peniaze ľudí. Dovoľte nám odovzdať túto kyticu na hrob štátnemu rozpočtu, rozpočtu samospráv a normálnosti v tejto krajine, ktorú pochoval najmä klub OĽaNO a Igor Matovič,“ povedala Bittó Cigániková.

S kyticou sa vybrala k miestu, kde sedí Igor Matovič, a položila mu ju na stôl. Cestou si svoje tradičné výkriky neodpustil poslanec Jozef Pročko (OĽaNO). „Treba triezvy bojovať, nie opitý z baru,“ kričal. Predseda parlamentu Boris Kollár sa snažil situáciu upokojiť. „Ukľudníme sa, všetci vieme, že kampaň začala. Ale držme akú-takú kultúru,“ odkázal poslancom.

  Matovič v poznámke priamo na Bittó Cigánikovú nereagoval. Ospravedlnil sa, že kvety môžu byť na hranici vizuálnej pomôcky a Saskárom takisto, ako jeho kolega, pripomenul kauzu Dubaj. „Bolo to symbolické, aby sme si uvedomili pri hlasovaní o matkách bez daní, že si ich kupujeme na MDŽ a deň matiek. Aby aj tá strana, ktorá prepila milión v Dubaji, aby zahlasoval za,“ povedal.

Iniciatíva lídra OĽaNO však nestačila. Za návrh hlasovalo len 57 zo 144 prítomných poslancov. Návrh novely zákona o dani z príjmu, mal od platenia daní oslobodiť matky s deťmi do 15 rokov. Zároveň avizoval, že ak poslanci návrh nepodporia, OĽaNO z neho urobí kľúčovú tému predčasných volieb. Návrh sa týkal aj mladých ľudí do 25 rokov. Čistý finančný dosah opatrenia na štátny rozpočet odhadol Matovič na 500 miliónov eur. Návrh kritizovalo aj Združenie miest a obcí Slovenska./agentury/

 X X X

 Naď ignoráciou infozákona pri migoch otvára priestor absurdným výkladom, zdôraznil Transparency international

 Infozákon prijali v roku 2000 a stal sa pilierom slobodného získavania informácií. Zakotvený je aj v článku 26 Ústavy SR. Určuje, že právo na informácie je zaručené, každý má právo slobodne ich vyhľadávať a orgány verejnej moci majú povinnosť primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti.

 Slovenský minister obrany Jaroslav Naď a jeho ukrajinský kolega Olexij Reznikov počas návštevy slovenskej delegácie na Ukrajine v piatok 31. marca 2023.

Zákon vlani prešiel dôležitou aktualizáciou, ktorá platí od 1. januára 2023. V nej sa bližšie špecifikuje, čo všetko je potrebné považovať za informáciu. Podľa predkladateľky novely exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Saska) mal návrh ambíciu zaviesť právnu úpravu, v dôsledku ktorej by sa mali štúdie a analytické materiály, vyhotovené za verejné zdroje, sprístupňovať vo väčšej miere ako v súčasnosti.

Darovanie migov

Pri otázke darovania 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine sa bývalá vláda Eduarda Hegera (Demokrati) opierala o právnu analýzu exministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati). Z nej malo vyplývať, že o darovaní sovietskych uzemnených strojov môže rozhodnúť aj odvolaná vláda.

 Viacerí politici aj právnici však tvrdili, že dočasne poverený kabinet toto oprávnenie nemal, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky. Výzvy na zverejnenie analýzy napriek tomu zostávali nevypočuté.

Naď argumentoval, že sa obáva „Fica, ktorý by lepil autora na billboardy“. Nepomohla ani žiadosť prostredníctvom infozákona. Ako Pravda už nedávno písala, Naď ešte ako šéf rezortu v rozhodnutí o nezverejnení informácie z 25. apríla skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou vôbec nedisponuje, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

„Žiadateľom požadovaná informácia sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, resp. v registratúre povinnej osoby, a teda sa nenachádza v jej dispozičnej sfére. Preto, aby mohla byť predmetná informácia sprístupnená, musela by byť povinnou osobou kvalifikovaným spôsobom spracovaná a vytvorená,“ zdôraznil Naď v rozhodnutí.

 Po schválení darovania MiG-29 sa líšili správy o tom, na základe čej analýzy sa stíhačky darovali. Svoju mal mať aj Úrad vlády, no ten na otázky Pravdy nereagoval. Nejasnosti rázne vysvetlil Naď, ktorý po relácii televízie TA3 V politike zdôraznil, že to bola jeho analýza, ktorá o darovaní rozhodla. Preto je podľa organizácie Transparency International jasné, že Naď ju zverejniť mal.

Postup pri sprístupňovaní právnej analýzy sa podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského ešte môže stať predmetom súdneho konania v správnom súdnictve.

Čo je oficiálny dokument?

Infozákon počíta aj so situáciou, keď sa zo sprístupnenia môžu vyňať pracovné materiály, no nie celé analýzy. „Napríklad chystám analýzu a pripravuje mi ju desať ľudí. Každý chystá nejakú časť a každý len to svoje. Za daných okolností sa tak dá pripustiť, že to je pracovný dokument, a nie finálna verzia,“ podotkol senior právnik organizácie Transparency International Slovensko Ján Ivančík. Boli žiadatelia, ktorí požadovali, aby sa sprístupnila nejaká parciálna časť. Ten, kto pracuje na analýze, by teda tieto materiály musel posielať po kapitolách. „V tomto smere treba určite pristúpiť k reštriktívnemu výkladu, ale nie takým spôsobom, že keď mám hotovú analýzu, z ktorej vychádzam, poviem, že to nesprístupním, lebo je to len podklad pre ďalšie rozhodovanie. Pokiaľ tá analýza hotová je, nie je žiaden dôvod na to, aby nebola sprístupnená, ako keby bola napríklad v režime utajenia. Z môjho pohľadu by táto informácia sprístupnená byť mala,“ uzavrel Ivančík. (pst)

Obrana voči šikane a zneužívanie moci

„Jedna vec je, že existujú oprávnené dôvody na nezverejnenie informácie. Keď sa novelizoval infozákon, aj ja som hovoril, že je dôležité mať možnosti, aby sa štát vedel brániť šikane,“ skonštatoval senior právnik Transparency International Slovensko Ján Ivančík.

Podotkol, že sa objavujú napríklad i kuriózne žiadosti o zverejnenie kombinácie zámkov vo väznici v Ilave. „Keby som sa pýtal na pracovnú verziu a každý druhý deň budem naliehať, čo tam kto dopísal, tak je to šikanózne. Ale pokiaľ ide o hotový dokument, z ktorého sa vychádza a nepodlieha žiadnemu stupňu ochrany, nevidím dôvod, prečo by nemal byť sprístupnený. Ide o hotový finálny dokument, ktorý má ministerstvo k dispozícii a bol obstaraný za verejné prostriedky a na základe neho sa o ďalších verejných prostriedkoch rozhodlo,“ zdôraznil právnik.

Ide o podklad, ktorý bol vypracovaný odborníkmi rezortu obrany a mal slúžiť ako jedno zo stanovísk na informované rozhodovanie v procese pra Jaroslava Naďa.

Podľa neho je zrejmé, že ministerstvo v danom čase danú informáciu k dispozícii malo. Naď pre Pravdu ozrejmil, že dokument na základe infozákona zverejniť nemusel. Tvrdí, že materiál nemal oficiálne číslo a nebol rozhodujúcim dokumentom. Tým malo byť až rozhodnutie vlády, ktoré bolo dostupné verejnosti.

„Domnievam sa, že ide o veľmi nebezpečný výklad. Pokiaľ by sme pristúpili k niečomu takému, že dokument je neoznačený ako oficiálny, tak tým spod infozákona vieme vylúčiť obrovské množstvo dokumentov, čo rozhodne nebolo úmyslom zákonodarcu pri poslednej novelizácii,“ odmietol Naďove tvrdenie Ivančík.

Ako dodal, ide o svojvoľný výklad. „Potom môžeme povedať, že čokoľvek mi slúži na nejaké ďalšie rozhodovanie, nesprístupním. Takým spôsobom by dochádzalo k absurditám. Napríklad keď vyhlásim, že územné rozhodnutie mi slúži len na rozhodnutie o stavebnom konaní, a preto ho nesprístupním,“ upozornil právnik./agentury/

 X X X

 Premiér Ódor: Tému reformy verejnej správy chceme riešiť prípravou pre ďalšie vlády

Ľudovít Ódor vystúpil v pléne Národnej rady počas Hodiny otázok.

Téma reformy verejnej správy je pre vládu odborníkov jedna z priorít. Pripravovať ju chce vo forme alternatív pre budúce vlády. Počas Hodiny otázok v pléne Národnej rady (NR) SR to povedal premiér Ľudovít Ódor. Vzhľadom na limitovaný čas a veľký počet aktérov nebude podľa neho možné do jesene realizovať zmeny.

„Keďže máme k dispozícii relatívne limitovaný čas a priestor, zatiaľ túto tému budeme skôr pripravovať v alternatívach pre ďalšiu vládu, lebo každá takáto zmena sa dotýka množstva aktérov. Nebude úplne jednoduché nájsť kompromis. Nemyslím si, že za pár mesiacov to bude možné dosiahnuť,“ povedal Ódor s tým, že jeho vláda chce podporovať aj iniciatívy, ktoré sa doteraz zaoberali reformou verejnej správy.

Premiér tiež pred poslancami spomenul komisiu, ktorá pripravovala podklad pre možnosti úpravy samosprávneho členenia. „Chceme ísť trochu nad rámec, aj viac filozoficky, aby sme rozoberali, ktoré kompetencie je možno oveľa efektívnejšie robiť na lokálnej a regionálnej úrovni. Nebudem sa vyhýbať tejto téme, kryje sa to aj s ďalšími dvoma prioritami, ktoré má táto vláda do jesene,“ dodal.

Pripomenul tiež, že niektoré krajiny dokážu efektívnejšie míňať eurofondy, pretože rozhodovanie a čerpanie delegujú na regionálnu úroveň, aktuality.sk

 X X X

 Poľské spravodajské weby zasiahli DDoS útoky, Varšava viní ruských hackerov

Poľsko, ktoré patrí medzi hlavných spojencov Kyjeva v boji proti ruskej vojenskej agresii, podľa Reuters tvrdí, že čelí opakovaným pokusom Moskvy destabilizovať situáciu v krajine.

Viaceré poľské spravodajské weby zasiahli tzv. DDoS útoky, za ktoré sú podľa vlády vo Varšave zrejme zodpovedné ruské hackerské skupiny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na ministra pre digitalizáciu Janusza Cieszyňského.

„Po tom, čo sme získali informácie, že sa takéto útoky pripravujú, sme okamžite informovali všetky zainteresované redakcie, aby mali možnosť na túto situáciu reagovať,“ citovala Cieszyňského poľská tlačová agentúra PAP. Na otázku, či sú za útokmi ruské skupiny, Cieszyňski odpovedal, že „máme také informácie“.

Medzi zasiahnutými webmi boli podľa PAP denníky Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita a Super Express. DDoS útok zasiahol aj spravodajský portál wPolityce.pl.

Poľsko, ktoré patrí medzi hlavných spojencov Kyjeva v boji proti ruskej vojenskej agresii, podľa Reuters tvrdí, že čelí opakovaným pokusom Moskvy destabilizovať situáciu v krajine.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na žiadosť Reuters o vyjadrenie v súvislosti s DDoS útokmi bezprostredne nereagovalo. Moskva vytrvalo odmieta, že by podnikala hackerské operácie.

V rámci DDoS útokov sú jednotlivé servery zaplavované takým veľkým množstvom požiadaviek, že ich to vyradí z činnosti, dodáva Reuters, aktuality.sk

 X X X

 Gyimesi rozdelil Maďarov: Most-Híd opúšťa Alianciu a pôjde do volieb s Dzurindom, rokujú aj s Hegerom

Kontroverzný bývalý Matovičov poslanec György Gyimesi sa stal kameňom úrazu pre zjednotenie maďarských strán. Možno však vytvára šancu na iné spájanie. Most-Híd, ktorý odišiel z Aliancie sa už dohodol so stranou Modrí Mikuláša Dzurindu. A rokuje s ďalšími. Aj Demokratmi Eduarda Hegera.

Gyimesi známy svojou tvrdou pro-Orbánovskou rétorikou či odporom voči dúhovým vlajkám mal byť na 150. Mieste kandidátky Aliancie. Aspoň tak si to predstavovala platforma SMK. S tým však Most zásadne nesúhlasil a vo vnútri Aliancie to začalo vrieť. Ani pondelkové grémium Aliancie neprinieslo upokojenie situácie, keďže SMK nechce v otázke Gyimesiho ustúpiť. A tak vznikla staronová strana Most-Híd.

Podľa Sólymosa však nebudú rozdrobovať politickú scénu. „Nasledujúce voľby do národnej rady považujeme z hľadiska medzinárodnej orientácie Slovenska za tak dôležité, ako voľby v roku 1998. Sme realisti, nechceme rozdrobovať politickú scénu, ale práve naopak. Mosty spájajú a my chceme spájať hodnotovo blízke strany,” tvrdí Solymos. Na spolupráci sa už dohodli so stranou Modrí Mikuláša Dzurindu. Spája ich podobná hodnotová orientácia. „Dohodli sme sa, že vytvoríme partnerstvo a chceme, aby pristúpili ďalší,“ vraví Sólymos. Prezradil tiež, že spolu Modrými oslovujú aj Demokratov, Maďarské fórum a ďalších spojencov. „Chceme stáť na správnej strany dejín. Sme pripravení byť pri vzniku bloku stredo-pravých strán, lebo nechceme dovoliť, aby hlasy stredo-pravých voličov prepadli,“ dodal Sólymos.

 Na margo predchádzajúceho pôsobenia v Aliancii maďarských strán hovorí, že príchodom Gyimesiho sa celá politika Aliancie posunie. „Bude posilnená tá radikálna časť SMK, ktorá si ho vynútila,” tvrdí Solymos, bývalý minister za Most-Híd. Ako hovorí, Gyimesiho si vynútili na úkor názoru celej jednej platformy. „My dlhodobo hovoríme, že pán Gyimesi prinesie iba matovičovskú politiku a stranu posunie tam, kde sme ju nechceli mať. Na toto sme sa nespájali, chceli sme urobiť stranu, ktorá bude zastupovať všetkých Maďarov a bude otvorená,” vysvetľuje.

Podľa neho porušila Aliancia pretláčaním Gyimesiho svoje vlastné pravidlá. „Forró s Berényim obišli stanovy. A stalo sa to už viackrát, na tom sa spolupráca stavať nedá. Rok sme rokovali a dohadovali pravidlá. V tých sme si stanovili, že kandidátku budeme odsúhlasovať v grémiu strany jednohlasne,” opisuje Sólymos.

Politológ: Mnohí už nevolia etnicky

Predseda Aliancie Krisztián Forró (predtým SMK) v reakcii na rozhodnutie Mosta-Híd reagoval, že platforma nemôže odísť zo strany. „Môžu ju opustiť jedine jednotlivci. Zatiaľ sme však žiadne žiadosti nedostali. V platforme Most-Híd sú naďalej aktívni členovia. O konečnej podobe kandidátnej listiny rozhoduje republiková rada strany,“ uviedol pre TASR.

Podľa politológa Štefančíka šance čisto maďarskej strany dostať sa do parlamentu rozpadom Aliancie prudko klesajú. „Mnoho občanov maďarskej národnosti už nevolí etnicky, ale podľa úplne iných kritérií. Na voľby už pozerajú inak ako pred 20 rokmi,” myslí si Štefančík. Práve preto by mohlo byť cestou, aby mali v parlamente zastúpenie práve to, že by za strany kandidovali maďarskí kandidáti. „Koniec koncov aj súčasný premiér Ľudovít Ódor je maďarskej národnosti,” vraví Štefančík./agentury/

 X X X

 Exminister Hirman: To, čo spravil Putin, si nedovolil nikto pred ním. Strelili si s Gazpromom do nohy

 Keď prišiel do funkcie po lete 2022, musel riešiť ceny elektriny a plynu pred vykurovacou sezónou. Vtedy sa zdalo, že účty budú enormné a nebude dosť plynu. Štát však ceny energií pre domácnosti zastropoval a účty neporástli o likvidačné sumy. Aj plynu máme v súčasnosti dosť. Denník Pravda sa rozprával o energetike dnes už s exministrom hospodárstva Karlom Hirmanom. V posledných dňoch rezonovala kauza Expo Dubaj, na ktorú upozornil práve Hirman. Poukázal na nedoriešené finančné záležitosti za milión eur.

 Zverejnili ste vážne podozrenia v súvislosti s výstavou Expo v Dubaji, ktoré ste našli po vašom predchodcovi Richardovi Sulíkovi. O čo ide?

Od môjho nástupu do funkcie sa téma Expo v Dubaji pravidelne vracala a objavovala. Postupne sa mi na stole počas môjho funkčného obdobia na pozícii ministra hromadili ďalšie a ďalšie skutočnosti a mnohé sa ešte stále zisťujú. Bohužiaľ, pán Sulík svoj tím pre Expo Dubaj, ktorý bol ministerstve hospodárstva, rozpustil, ešte kým bol vo funkcii a bez toho, aby boli urobené záverečné kroky, ako napríklad uzavretie celej výstavy, a to najmä účtovne.

Karel Hirman prezrádza, čo našiel po Sulíkovi z Dubaja

Napríklad iba pred pár týždňami sa nám podarilo stiahnuť peniaze z účtu v banke v Dubaji, aj to až po veľkých peripetiách, keďže s osobami s prístupom k účtu bol už rozviazaný pracovný pomer na MH. V uplynulých dňoch sa nám tiež konečne podarilo precliť tri kontajnery s rôznym tovarom, ktorý bol súčasťou pavilónu. Za tzv. „stojné“ na colnici sme však museli zaplatiť 15-tisíc eur, lebo sme k nim jednoducho nemali doklady a museli sme ich zháňať. Celá situácia je zložitá a v rámci ministerstva naďalej prebieha audit, keďže naozaj mnohé veci nie sú zdokladované. Ku koncu môjho pôsobenia ako ministra celkové pohľadávky a rôzne záväzky ministerstva hospodárstva voči rôznym subjektom podieľajúcim sa na Expo Dubaj presahovali zhruba milión eur.

Sú tam rôzne sumy za rôzne veci. Nie sú vysporiadané účty z reštaurácie. Za vyše 54-tisíc eur údajne ministerstvo hospodárstva na Expo v Dubaji pilo a jedlo. Nie sú vysporiadané ubytovania v apartmánoch, ktoré tam malo ministerstvo hospodárstva prenajaté na služobné účely. Dokopy tam bolo osem apartmánov. Z nich len tri máme vydokladované, že boli obsadzované pracovníkmi rezortu hospodárstva. Zvyšné apartmány využívali osoby, ktoré neboli zamestnancami ministerstva hospodárstva na základe nám nedokladovaných skutočností. Len táto suma pohľadávky presahuje 180-tisíc eur. A takto by som mohol pokračovať. Momentálne sa v mnohých veciach rozbiehajú súdne konania a podávajú sa žaloby. A ďalšie kroky zváži môj nástupca.

X Milión eur, ktorý spomínate, to Slovensko niekomu dlhuje? Čo z tejto sumy predstavuje najväčšiu položku?

Jeden milión eur sú nevysporiadané pohľadávky aj záväzky dokopy. To, čo požaduje ministerstvo hospodárstva, je niečo vyše pol milióna eur. A vyše 400-tisíc eur sú sumy, ktoré od nás žiadajú rôzne subjekty za údajné neplnenie rôznych záväzkov, ako je napríklad spomínaný účet v reštaurácii za 54-tisíc eur. Táto suma však ďalšími auditmi rastie.

X Účet 54-tisíc eur v reštaurácii, ktorý spomínate, je za celý pobyt v Dubaji alebo za jeden deň?

To je tzv. otvorený účet konzumácie v reštaurácii v slovenskom pavilóne, ktorý by údajne mal byť uhradený ministerstvom hospodárstva, lebo ho mali využívať ľudia z ministerstva. Lenže to tiež nie je vydokladované a nie je jasné, kto všetko ho tam využíval Je to taká čierna diera alebo black box, z ktorého nám vypadávajú čísla. Je otázne, či je požiadavka tejto reštaurácie voči nám oprávnená. V každom prípade to máme na stole a uplatňujú si to voči nám a moji nástupcovia to budú musieť riešiť tak, aby daňový poplatník za tieto výlety a služby neplatil, alebo aspoň platil čo najmenej.

X Na koho presne podávate žaloby?

K dnešnému dňu (minulý štvrtok – pozn. red.) sú to len žaloby alebo platobné príkazy. Niektorí ale reagovali negatívne a musia sa podávať žaloby. Sú to dodávatelia niektorých služieb alebo fyzické osoby, ktoré z nášho pohľadu neoprávnene využívali prostriedky a zariadenia ministerstva hospodárstva.

Boli to ľudia, resp. zamestnanci ministerstva hospodárstva?

Sú to ľudia, ktorí nie sú zamestnancami ministerstva hospodárstva. Nemáme ani doklady, na základe čoho boli ubytovaní v apartmánoch, ktoré som spomínal.

Čiže súkromné osoby si chodili do Dubaja užívať život za štátne peniaze?

Neviem, či to boli súkromné osoby, alebo zamestnanci dodávateľských firiem. Tieto skutočnosti sa skúmajú, no v každom prípade to neboli zamestnanci ministerstva hospodárstva a nemáme ani potvrdenia, že vykonávali činnosť v prospech ministerstva hospodárstva. Na to bude musieť odpovedať až súd.

Hovoríte, že do Dubaja lietali kamaráti a rodina politikov, o koho išlo?

Poukázal som na už zverejnené medializované informácie o príbuzných funkcionárov alebo členov SaS, alebo o dcére pána ministra a letoch špeciálu, okolo ktorého boli veľké otázniky. K tomu nemám žiadne bližšie informácie.

Expo v Dubaji mal pod palcom minister hospodárstva Richard Sulík. O čom vaše odhalenia svedčia?

Zatiaľ môžem konštatovať, že nám tu ostal jeden veľký brajgel v dokladoch. Nevydokladované výdavky a použitie štátneho majetku v státisícoch eur. Na druhej strane sú tu údajné pohľadávky za údajne poskytnuté služby a neviem čo všetko rádovo v desiatkach a stovkách tisíc eur. Nech si na to urobia názor súdy alebo čitateľ.

 Ďalšie podozrenia sa objavili v priemyselnom parku Valaliky v Košiciach, kde má vyrásť nová fabrika pre automobilku Volvo. Čo sa tam deje?

Vo svojom podnete nás upozornil Úrad pre verejné obstarávanie, že niektoré verejné obstarávania sú problematické. Zaslal nám viacero otázok a pochybností. Riešilo sa to aj na Úrade vlády. Následne sme cez dozornú radu rozhodli a prijali opatrenia v súvislosti s verejným obstarávaním. Ak budú z toho postihy, budeme sa ich snažiť minimalizovať.

Čo presne sa obstarávalo zle?

Obstarávalo sa nie tak, ako sa malo. Vykonávajú sa tam búracie práce, územné vyrovnávanie a základné inžinierske stavby a tohto sa to týka. Otázky sa týkajú metód a vhodnosti postupu. Za toto je zodpovedný Valaliky Industrial Park, štátna spoločnosť, a začalo sa to diať na jeseň minulého roka, keď už ja som bol minister a na rovinu to priznávam. Ale treba tiež priznať, že máme šibeničné a tvrdé termíny, ktoré musíme pre Volvo dodržať. A v podmienkach našej legislatívy ohľadne verejného obstarávania je to takmer „mission impossible“.

X Prežili sme zimu a teraz máme jar, zásoby plynu máme obrovské. Kto nám teraz dodáva plyn? Kto nahradil ruský Gazprom?

Ak sa bavíme o SPP, 100 percent plynu bolo z Ruska. Od februára 2022 začalo vedenie SPP s diverzifikáciou nových dodávateľov a uzatvárali sa nové kontrakty. To sa ešte viac zintenzívnilo po mojom nástupe. Rokovali sme tiež s Gazpromom, s ktorým sme vyrokovali zmenu podmienok v kontrakte, pretože podmienky menil – raz dodával veľa, raz málo a robili si vlastné operácie podľa vlastného uváženie bez upozornenia a na účet pre SPP. Začiatkom tohto roka sme preto pristúpili k niektorým zásadným krokom.

X K akým?

Na istý čas sa dokonca dodávky plynu z Ruska zastavili úplne, pretože dochádzalo k finančným mínusom pre SPP. V súčasnosti máme dlhodobý kontrakt upravený a dodávky plynu pokračujú. Aktuálne k nám prúdi asi 30 percent ruského plynu cez Ukrajinu. Zvyšných 70 percent k nám prúdi od rôznych dodávateľov. Jedným z nich je Nórsko, ale plyn je aj od obchodníkov s tankermi naplnenými LNG. Ak by sa však aj dodávky ruského plynu zastavili, tak naše kontrakty vykryjú – aj vďaka opciám, ktoré sme vyrokovali – celú budúcu zimu aj ďalšie obdobie.

X Aká je situácia s plynom v Európe?

Momentálne je plynu prebytok a zákazník je pán. Ceny na spote klesajú a Európa úplne zvrátila vývoj na trhu s plynom. Pomerne teplá zima nám výrazne pomohla. Všetci sme tiež naplnili zásobníky pred minulou zimou po okraj a tiež sa výrazne šetrilo. Expresne sa stavali a aj stavajú terminály LNG po celej Európe. Nemci postavili tri nové, Taliani prudko rozšírili kapacity. My Európania, keď zaberieme, tak máme výsledky.

X Ako k dobrým plynovým zásobám prispeli slovenské domácnosti, šetrili?

Na Slovensku sa šetrilo a šetrili všetky kategórie – aj firmy, aj domácnosti. Eurostat k tomu zverejnil dáta, ktoré ukazovali, že nešetríme. Ale to nie je pravda, jeho dáta nesedia. Upozorňovali sme na to opakovane aj Brusel, aj Eurostat, aj naše Štátne hmotné rezervy, ktoré údaje Eurostatu dodávajú zle.

X Minulé leto Gazprom nedodával toľko plynu, ako mal. Šéf SPP Miroslav Kulla povedal, že odstúpenie zmluvy s Gazpromom by bolo pre podnik likvidačné. Čo to znamená? A aká je to zmluva, keď sú pre nás likvidačné podmienky po odstúpení, lebo si Gazprom neplní záväzky?

Zmluva je takzvaná „take or pay“ – odober alebo zaplať. Pán Kulla chcel povedať, že zmluva je účinná a platná. To, že ju Gazprom v minulom roku porušil, sa rieši. Na to, aby sme tú zmluvu vypovedali, musí byť naplnené niekoľko zásadných podmienok, ktoré zatiaľ ale naplnené neboli – všetko sa riadi medzinárodným právom – sú to citlivé záležitosti. Nechceme tiež dať Gazpromu do ruky tromfy, ak by z našej strany niečo nevyšlo. Ukrajinci doteraz deklarovali, že nemajú záujem plyn cez potrubie zastaviť. S Ruskom majú zmluvu o preprave do konca budúceho roka. Pokiaľ dovtedy nedôjde k prerušeniu prepravy z Ruska z nejakých dôvodov, tak prečo by sme sami mali zastaviť odber, keď ho púšťajú Ukrajinci?

X Dá sa s Gazpromom vôbec rokovať? Viacerí upozorňujú, že ruská vláda na čele s Putinom ho využíva ako politickú zbraň.

Môžete s nimi rokovať iba vtedy, keď máte s nimi pozíciu istú a ste dôrazný. A toto všetko súčasný manažment SPP má. A v rokovaní za našej podpory z ministerstva bol úspešný.

X Čiže musíte byť na nich tvrdí?

Musíte mať v rukách tromfy a musíte ich vedieť použiť. A musíte mať aj rezervné varianty. Nakoniec pozícia Gazpromu na trhu upadla. Z toho, čo čítam na ruských weboch, to ani sami Rusi nečakali a priznávajú to sami. Ich taktika sa zrútila. Kým pred vojnou dodával Gazprom do Európy asi 40 percent plynu, v súčasnosti sa ten podiel prepadol výrazne pod 10 percent. Ruský štatistický úrad zverejnil, že od januára do apríla sa príjmy z predaja ropy a plynu prepadli o viac ako polovicu.

Ruský plyn je na trhu pod tlakom a stáva sa prebytočným. Toto si ale Vladimir Putin a Gazprom spôsobili sami. To nie je iba môj názor. Gazprom nenaplnil pred zimou v roku 2021 najväčšie zásobníky plynu v Európe – v Nemecku, Holandsku, Rakúsku. A to sme ešte netušili, že Rusko zaútočí na Ukrajinu. Nikdy Putinov predchodca nespravil to, že Gazprom prestával dodávať plyn do Európy – na dodávky plynu sa nesiahalo. Toto hodil Putin do koša a sám si strelil do nohy.

 Slovensko v rámci EÚ platí za ruský plyn a ropu najviac. Od začiatku tohto roka sme zaplatili už vyše 1,5 miliardy eur. Vyplýva to z údajov Centra pre energetický výskum a čistý vzduch. Prečo sme sa dostali až na čelo rebríčka?

Obávam sa, že došlo k nepresnému spočítaniu čísel.

X To sa v prípade ministerstva hospodárstva stáva nejako často.

V prípade štatistík Eurostatu o našom znížení spotreby plynu však nebola chyba na strane ministerstva hospodárstva. Išlo o dlhodobejší nesúlad, ktorý sme, naopak, zistili a uskutočnili nápravu. Čo sa týka štatistík za plyn a ropu. Bohužiaľ, môže byť tiež zmätok v štatistikách, neviem to posúdiť. Stále k nám prúdi na základe výnimky z embarga ruská ropa. Minimálne v plyne je však objem ruského plynu nižší.

X Na podnet pánov Karola Galeka a Richarda Sulíka zmenil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) výpočet elektriny. Na základe neho platia malí odberatelia, firmy vysoké ceny. Aké bude pre rok 2024 referenčné obdobie?

To je otázka na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Je to nezávislý orgán. Ja to rešpektujem a žiadne pokyny mu nedávam. Stlačenie referenčného obdobia na podnet Sulíka a Galeka na august a september na elektrinu bolo nešťastné. Jemne povedané. Týkalo sa to úzkej skupiny zákazníkov. Maloodberateľom a zraniteľným zákazníkom vystrelila regulovaná cena, za ktorú dodávatelia nakupovali elektrinu. Teraz vysoké ceny elektriny musíme kompenzovať a vo finále je to obrovské množstvo peňazí, ktoré platíme za toto rozhodnutie zo štátnych peňazí.

X Máte to spočítané, koľko stálo Slovensko toto nešťastné rozhodnutie?

To budeme vedieť až na konci roka. Túto situáciu sa snažím zmierniť tým, že sme spravili určité kroky. Je to zásadné poučenie, že sa nemá manipulovať s referenčným obdobím. Čím dlhšie je referenčné obdobie, tým je to výhodnejšie. Eliminuje to cenové výkyvy. Pri plyne máme ročné cenové referenčné obdobie. Keďže ceny plynu klesajú, odhad na budúci rok vyzerá teraz dobre. Elektrina pre domácnosti sa rieši na základe memoranda so Slovenskými elektrárňami. Zmluva je na ratifikácii v Bruseli. Výsledkom je, že domácnosti budú mať cenu elektriny za 61 eur za megawatthodinu pri silovej elektrine. K tomu treba pripočítať ďalšie poplatky. Pre domácnosti je zľavnená elektrina vybavená až do roku 2027.

Je ešte predčasné hovoriť, aké budú faktúry za plyn pre domácnosti na rok 2024?

Referenčné obdobie beží. Začalo sa v septembri a končí sa v septembri. Potom budeme vedieť za toto referenčné obdobie, aká bude cena od ÚRSO na rok 2024. Ak sa nič zásadné nestane na trhoch, tak cena by mala byť výrazne nižšia ako v minulom referenčnom roku. Plynu je dosť a situácia je zatiaľ dobrá.

 X Aká je situácia so Slovnaftom? Rafinéria upozorňovala na zvýšené poplatky za prepravu ropy v Chorvátsku, ktoré na ňu uvalili. Rieši sa to?

Stáva sa to témou na vyššej európskej úrovni. Chorváti neúmerne zvýšili tarify na ropovod Adria. Sú násobne vyššie, ako je priemer v Európe. Riešil som to ja osobne s chorvátskym ministrom a aj premiér Eduard Heger s chorvátskym premiérom. Avizovali sme problém európskym partnerom a zaujímajú sa o to aj Rakúšania, ktorí berú zo Slovnaftu ropné produkty. Výraznou mierou sme prispeli k tomu, že Slovnaft dostal výnimku na export ropných produktov z ruskej ropy na Ukrajinu. Nielen do Česka, ako mal, ale aj na Ukrajinu. Vyriešili sme mu tak problém s odbytom produktov.

X Čo si myslíte o debate o spaľovacích motoroch na Slovensku?

Je tu umelá téma. Všetky automobilky na Slovensku prechádzajú na elektromobilitu. Pokiaľ bude záujem na Slovensku vyrábať spaľovacie motory, budeme podporovať automobilky, aby boli konkurencieschopné. To platí aj pre výrobu elektromobilov. Do roku 2035 si každý môže kúpiť nové auto so spaľovacím motorom. Autá na spaľovacie motory tu budú jazdiť, aj keď my tu už dávno nebudeme.

X Ešte ostaňme pri téme automobilov. Tam sa skloňuje zavedenie emisnej normy Euro 7. Čo na ňu hovoríte?

Je to vážna téma. Pozícia Slovenska je v tomto negatívna. Žiadame odložiť platnosť emisnej normy Euro 7 minimálne o tri roky. Podľa môjho názoru by sa nemala zavádzať vôbec, lebo nemá zmysel. Keď od roku 2035 budeme mať len elektromobily, tak nemá zmysel sprísňovať emisnú normu. A prípadné zavedenie Euro 7 naozaj zbytočne a výrazne zdraží nové autá a ceny pohonných hmôt už o tri roky.

X Po elektrine bude rásť dopyt. Či už to bude elektrifikácia pecí v U. S. Steel, nová automobilka Volvo, možno nová baterkáreň. Do toho, samozrejme, tepelné čerpadlá na elektrinu a elektromobily. Ako vykryť medzeru po zvyšujúcom sa dopyte po elektrine?

Nie sme izolovaný ostrov. Celá Európa s týmto bude mať problém. Poviem jednu perličku. Stále rokujeme s výrobcami batérií. Jeden z nich požaduje, aby elektrina na výrobu bola striktne zelená. Nemôže byť ani z jadrovej energie. Sú aj takéto požiadavky. Bez jadrovej energetiky nemáme v Európe šancu. Budeme mať veľký problém. Na Slovensku máme jadrovej energie dosť. Nízkoemisná produkcia elektriny je na úrovni 60 percent a bude až takmer 80 percent. V tom sme svetová špička. Musíme však rozvíjať veterné parky. S pološtátnou spoločnosťou JESS sme pripravili koncepčný materiál, aby sme vedeli vytypovať lokality, kde je možné veterné turbíny postaviť.

X Kde by mali byť?

Zatiaľ je niekoľko lokalít, kde by sa veterné parky mohli stavať. Niečo musí byť na západnom a niečo na východnom Slovensku. Východ má už teraz problém s elektrinou. Tam je niekoľko slušných sto megawattov výkonu. Vidíme, že na Slovensku fúka dosť. Aj toto môže byť navýšenie kapacít na výrobu elektriny.

X Uspejú podľa vás modulárne jadrové reaktory?

Je to aktuálne téma a uvidí sa v horizonte desiatich rokov. Ja si myslím, že rozvoj jadrovej energetiky pôjde skôr týmto smerom. Aj na Slovensku. Máme na to možné lokality a má to zmysel, lebo menšie reaktory sú v lepšej symbióze s obnoviteľnými zdrojmi. Sú lacnejšie, bezpečnejšie a je pri nich rýchlejšia výstavba. V horizonte nasledujúcich rokov začnú malé modulárne reaktory vstupovať do prevádzky. Uvidíme, či sa osvedčia. Na Slovensku by prvý mohol byť niekedy o 10 až 12 rokov. Uvidí sa, či je lepšie stavať jeden väčší zdroj a dlhšie, alebo viacej menších zdrojov a rýchlejšie.

 X V akom štádiu sme pri novom jadrovom zdroji v Jaslovských Bohuniciach?

Prípravné práce pokračujú. Treba na to, samozrejme, množstvo povoľovacích konaní. Pracuje sa na tom.

X Budeme mať baterkáreň na Slovensku?

Rokujeme s niekoľkými potenciálnymi investormi. Už tí, ktorí u nás vyrábajú autá, majú prípravy na to, že budú vyrábať batérie. Nejaká výroba batérií na Slovensku určite bude.

X Demokrati majú v prieskumoch málo percent. Nestačia ani na vstup do parlamentu. Čo s tým chcete robiť?

Presviedčať ľudí, že sme lepší.

X Kto vám robí kampaň?

Máme na to odborníkov na slovo vzatých.

X Predstavia Demokrati nejaké posily?

Úprimne som prekvapený, že sa k nám hlásia stále nejakí noví a zaujímaví ľudia. Mnohých si vážim.

 Vyštudoval ťažbu ropy a plynu na univerzite v Moskve a na Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií v Košiciach. Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov viacerých slovenských energetických spoločností, ako aj v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre spadajúcej práve pod rezort hospodárstva. Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Vo funkcii ministra nevydržal ani rok. Pôsobí v strane Demokrati./agentury/

X X X

Orbánov ťah na Slovensku nevyšiel

 Krvopotnému spájaniu maďarských strán je nadobro koniec. Most-Híd odchádza. Inak to nemôže byť. Nie je to iba György Gyimesi, ktorý vyhĺbil hlbokú brázdu. Naopak, politik, ktorý vyrástol po boku Igora Matoviča, iba odhalil dlhodobo neprekonateľné rozkoly.)

Most-Híd bol vždy stranou spájania: Maďarov, Slovákov, Rusínov, Rómov či liberálov a konzervatívcov. Na tom bol postavený duch tejto strany, ktorú založil Béla Bugár po vynútenom odchode z SMK. Aj preto Most-Híd zbieral hlasy po celom Slovensku a jeho preferencie sa rovnali niekdajšej jednej spoločnej etnickej maďarskej strane.

Po tom, čo sa Most rozhodol realizovať – a zdôraznime, že úspešne pre celú maďarskú menšinu – ciele v koalícii so Smerom, preferencie strany začali prudko klesať. Béla Bugár aj po zbytočnej kandidatúre za prezidenta v roku 2019 stratil na atraktívnosti a odchod politického matadora do dôchodku bol spečatený. Nasledoval svojich večných rivalov Miklósa Duraya a Pála Csákyho. Lenže aj bez nich sa strany reprezentujúce hlavne maďarskú národnosť na Slovensku nikdy nedokázali zlúčiť. Spojiť áno, no nie zlúčiť do homogénneho celku ako v 90. rokoch.

Vtedy ich spájala vidina presadzovania práv maďarskej menšiny. Lenže tie sú naplnené. Spolu s Maďarskom sme súčasťou spoločného priestoru EÚ. Aj občania maďarskej národnosti volia už podľa ideových preferencií, je jedno, či ide o občianske strany, alebo strany postavené na etnických záujmoch. Niet lepšieho dôkazu ako fakt, že Aliancia iba s námahou atakovala vo volebných prieskumoch päťpercentnú hranicu. V posledných mesiacoch, keď rozkoly silneli, ju dokonca predbehlo aj Maďarské fórum vedené odídencom z Mostu – Zsoltom Simonom.

Aj Gyimesiho orbánovské sny dokážu voličovi maďarskej národnosti k plnej spokojnosti splniť Matovič s Ficom.

Aj to bol pravdepodobne dôvod, prečo konzervatívne krídlo Aliancie na čele s Krisztiánom Forróom a Józsefom Berényim silou-mocou chcelo angažovať v súčasnosti najvýraznejšieho slovenského politika maďarskej národnosti Györgya Gyimesiho. Nech už si o jeho témach, výrazových prostriedkoch, náklonnosti k Viktorovi Orbánovi myslíme čokoľvek, rozhodne mu nemožno uprieť určitý politický talent. Pri Matovičovi už nemal dostatočný priestor na „rozvoj“, potrebuje voličov výlučne maďarskej národnosti.

Tak či onak ani Gyimesi negarantuje oslabenej Aliancii účasť v Národnej rade. Je tu však príležitosť, že ho opätovne spolu s ďalšími členmi, zvlášť s Berényim, vezme na kandidátku OĽaNO Matovič, ktorý sympatie k SMK nikdy netajil.

S Mostom to vyzerá biednejšie. Vlastne ani neexistuje, zanikol. Bývalí členovia museli „vytunelovať“ MKDA a pretransformovať na nový Most-Híd. Samostatne je strana bez šance. Kto jej podá pomocnú ruku? Bývalý člen, ktorý po vstupe Bugára do koalície s Ficom stranu opustil, Zsolt Simon? Alebo spoja ambície s Hegerovými Demokratmi či s Dzurindovými Modrými, ku ktorým majú ideovo najbližšie?

Voličom maďarskej národnosti to môže byť jedno. “Maďarské“ strany im už neposkytujú žiadnu exkluzivitu. Ich budúcnosť, rovnako, ako aj ostatných občanov SR, závisí od politiky celoslovenských strán. Aj Gyimesiho orbánovské sny im dokážu k plnej spokojnosti splniť Matovič s Ficom./agentury/

X X X

Na Slovensku beží dezinformačná operácia Ruska. Polícia upozorňuje na hoax so šírením radiácie

 Polícia na sociálnej sieti upozornila na šírenie dezinformácie o úniku radiácie na Ukrajine a jej vysokých hodnotách na Slovensku.

 Obsahom ruskej dezinformačnej kampane je tvrdenie, že ruská armáda zničila ukrajinský muničný sklad v meste Chmelnickij. Následkom útoku má byť únik radiácie z tam uschovanej munície. Ako dôkaz majú slúžiť zvýšené hodnoty miestnych meračov. Polícia upozorňuje, že ide o šírenie nepravdivej informácie o tom, že údajná radiácia prichádza na naše územie.

 „Slovenské hoaxy spomínajú zvýšené namerané hodnoty meračov. Šíria sa návody o tom, ako sa vyhnúť žiareniu, napr. sprchovať sa 2 až 4-krát do dňa,“ napísali policajti.

Tento hoax sa šíri masovo na Facebooku a cez WhatsApp. Podľa polície dezinformáciu šíria ruské a slovenské dezinformačné účty, sekundárna propaganda Kremľa na Slovensku, konkrétne osoby vrátane politicky exponovaných osôb aj vplyvné účty na Facebooku. Naleteli aj obyčajní používatelia sociálnych sietí a, samozrejme, trolovia a platené účty.

Podľa polície je cieľom tohto hoaxu vystrašiť Ukrajincov aj susedné štáty, spôsobiť chaos a paniku. To všetko s cieľom znížiť podporu Ukrajiny a dôveryhodnosť ukrajinských orgánov v očiach spojencov.

 Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uviedol, že radiačná situácia na našom území je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. „Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,“ uviedol úrad.

„K dnešnému dňu (18. mája 2023 k 12:00) neboli zaznamenané žiadne významné odchýlky sledovaných hodnôt dávkových príkonov na území Slovenskej republiky,“ dodal.

Slovenský hydrometeorologický ústav uviedol, že na ukrajinských a slovenských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty radiácie.

Hoaxom sa darí aj preto, lebo hnev má na internete výhody

Poľské orgány zdôrazňujú, že prechodne zvýšené hodnoty prirodzeného radiačného pozadia nie sú ničím nezvyčajným a vyskytujú sa pravidelne, napr. počas zrážok. Cez európsky kontinent vrátane Poľska aktuálne prechádza atmosférický front, ktorý prináša aj výdatné zrážky. Práve tie podľa poľských odborníkov spôsobili „skoky“ v grafoch, na ktoré sa odvolávajú dezinformátori./agentury/

X X X)

Hmyz je na Zemi 400 miliónov rokov. Bez neho by sme mali vážny problém

Na vybetónovaných plochách sa mu príliš nedarí a jeho prežitiu nepomáhajú ani pesticídy. Jedno je isté – ak by hmyz odrazu vymrel, dotkne sa to úplne všetkých.

Bez usilovnej práce opeľovačov by nám na predajných pultoch chýbali ovocie a zelenina, koreniny, oleje, všetky výrobky s cukrom a medové produkty, ale aj káva, čaj, kakao, kvalitné mäso či oblečenie, ktoré sa vyrába z bavlny.

Hmyz významne prispieva k opeľovaniu rastlín a stromov, ktoré nám zabezpečujú kyslík a pomáhajú regulovať klímu. Horúčavy, ničivé záplavy i mrazy na Slovensku už dobre poznáme, no pokiaľ nezačneme žiť viac udržateľne, príroda nás môže ešte veľmi nepríjemne zaskočiť. Slovenskí pestovatelia ovocia a zeleniny na to upozorňujú už roky.

 „My, ovocinári, sme s prírodou úzko spätí a vnímame, ako sa v poslednej dobe mení. Ľadovec sa na Slovensku objavoval raz za desať rokov, teraz našu úrodu ohrozuje aj niekoľkokrát ročne,“ vysvetľuje Martin Dokupil, marketing manažér Dobrý Ježko a dodáva: „Okrem počasia tiež zápasíme s úbytkom včiel a čmeliakov, ktorí sú pre opeľovanie ovocných sadov nenahraditeľní. Bez opeľovačov by nebolo ovocia ani zeleniny, čo by sme si mali všetci čo najskôr uvedomiť.“

Nadmerné používanie pesticídov je jedným z hlavných dôvodov, prečo dochádza k celosvetovému úhynu hmyzu. A nehovoríme iba o včelách, ale tiež o motýľoch, lienkach, pestriciach či zlatoočkách, ktoré sú pre zachovanie biodiverzity rovnako dôležité. Pesticídy síce ochránia úrodu pred škodcami, no zároveň môžu ohroziť existenciu rastlín a zvierat, úrodnosť pôdy i naše zdravie.

 Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku v tom má jasno. Od roku 2006 sa podieľa na manažovaní pesticídov a dôkladne dbá na to, aby jeho prísne zásady dodržiavali aj dodávatelia, s ktorými spolupracuje. Ide napríklad o podmienku, aby sa pesticídy používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva a v ideálnom prípade sa nepoužívali vôbec. Nie je to síce jednoduché, no príroda takúto pomoc rozhodne potrebuje.

Ako môžeme biodiverzitu chrániť my?

Zaberajú aj také drobnosti, ako keď si na balkóne zasadíme kvety a bylinky, priateľské k včelám a hmyzu, alebo uprednostníme zodpovedný nákup potravín z overených zdrojov.

Známy reťazec svojich zákazníkov edukuje o dôležitosti zachovania hmyzu v mestách aj výstavbou hmyzích hotelov, ktoré nájdete nielen v okolí jeho predajní, ale takisto v ZOO v Bratislave, Košiciach, Bojniciach či v Spišskej Novej Vsi. Drevené búdky poskytujú hmyzu ochranu pred nepriaznivým počasím a predátormi a vy sa z nich zase dozviete veľa zaujímavého o jeho obyvateľoch. Dnes ich po celom Slovensku stojí už vyše tridsať.

„Ochrana biodiverzity je pre nás mimoriadne dôležitá, a o to viac v mestskom prostredí, kde sú včely a drobný hmyz najviac ohrozené stratou prirodzeného úkrytu. Z tohto dôvodu ako symbol dôležitosti zachovania rozmanitosti druhov rastlín a zvierat na zemi, umiestňujeme nielen v blízkosti našich predajní drevené hmyzie hotely,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika, v.o.s.

 A čo sa dá ešte urobiť, aby sme rôznym druhom rastlín a zvierat pomohli obnoviť ich pôvodné domovy? Napríklad priniesť do našej krajiny trochu viac zelene, načo sa podujala Nadácia Ekopolis. Vo výsadbe stromov a rastlín po celom Slovensku ju podporuje aj Kaufland, ktorý sa stal hrdým partnerom iniciatívy Sadíme budúcnosť. Túto jar spoločne podporili sadenie ovocných stromov v Banisku pri Brezne, na ktorom sa podieľali aj miestni záhradkári, školáci, dôchodcovia a nadšení dobrovoľníci. „Veríme, že nové stromy sa uchytia, zakvitnú a budú robiť radosť nielen včelám a hmyzu, ale tiež miestnym obyvateľom,“ hovorí Lucia Vargová.

Poznať prírodu je dôležité v každom veku

Spomínate si na leto u starkých, ktoré ste trávili medzi včelami a motýľmi a sledovali, ako lietajú z jedného kvetu na druhý? Väčšina dnešných detí však takýto záber pozná iba z filmov. Preto sa nečudujme, že hmyz považujú za zbytočný, priam otravný. Ako im teda vysvetliť, čo všetko pre nás títo drobní opeľovači robia?

Pokiaľ je vaša škola alebo škôlka súčasťou projektu Čerstvé hlavičky, ktorý pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky už piaty rok realizuje spoločnosť Kaufland, môžete sa spoľahnúť, že sa o význame hmyzu dozvedia a dokonca si ho budú môcť obzrieť na vlastné oči.

Reťazec pre partnerské materské školy nedávno zorganizoval súťaž, v ktorej mali deti výtvarne znázorniť, čo by sme nemohli jesť, ak by nebolo včielok a drobného hmyzu. Víťazní škôlkari si užili zážitkový workshop alebo exkurziu priamo do včelína aj so sladkým prekvapením na záver.

 A keďže je jasné, že hovoriť s deťmi o zdravej strave, ekológii a biodiverzite je viac než potrebné, túto myšlienku podporuje aj grantový program Nadačného fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu. Žiaci základných škôl vďaka nemu môžu absolvovať viaceré workshopy a webináre, ako aj zaujímavé vzdelávacie výlety.

Naučiť sa lepšie chrániť prírodu by sme sa mali úplne všetci. Každý z nás totiž dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme./agentury/

X X X

Kočner so Zsuzsovou sú citovo vyprahnutí. Zaslúžia si najvyšší trest, hovorí Kušnírová

 „Celé dni poriadne nespím, bojím sa, ako to dopadne,“ zverila sa nám niekoľko hodín pred rozsudkom v kauze Kuciak matka zavraždenej novinárovej snúbenice Zlatica Kušnírová. Myslí si, že obžalovaní sa nikdy nepriznajú, no verí, že príde čas, keď sa prerieknu.

Zlatica Kušnírová pred domom zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači.

X Čo prežívate tesne pred vynesením rozsudku?

Keďže to prvý raz dopadlo, ako dopadlo, aj teraz sa obávam, že scenár sa bude opakovať. Na jednej strane si myslím, že ak im aj nedajú trest, ktorý žiadajú prokurátori a naši zástupcovia, možno ich odsúdia. Na druhej strane mám stále strach kvôli tej prvej skúsenosti. Neviem, pocity sú zmiešané.

 X Ako v týchto dňoch spávate?

Už celý týždeň ma bolí žalúdok aj hlava. Je to stresujúce, poriadne nespím. Len tak, aby som mohla fungovať.

X Čo hovoríte na navrhované doživotie pre obžalovaných?

Naše zákony viacej nepustia, toto by bolo spravodlivé. Deti nám to nevráti, no cítili by sme ani nie zadosťučinenie, ale fakt, že pravda zvíťazí. Bojujeme za ňu už päť rokov a veríme, že tu predsa nejaká je. Možno je síce pod tlakom verejnej mienky, aj vás novinárov, ale aj tak dúfam.

 X Pán Kuciak sa vyjadril, že jemu na doživotí až tak nezáleží, skôr chce vidieť ľútosť. Nie je to príliš „skromné“?

Oni ľútosť neprejavia, možno len v súvislosti s vlastnými životmi. Veď aj minule bolo Zsuzsovej do plaču. Súcit s druhými nemajú, len sami so sebou. Sú to citovo vyprahnutí ľudia, vidia len seba a svoju rodinu. Chýba im akákoľvek empatia či sociálne cítenie. Inak by sa k takému niečomu nikdy neznížili – napriek všetkému, čo o nich Janko napísal. Nepochopím najmä pani Zsuzsovú, že ako žena matka dokázala – pre vlastný profit a luxusný život – dať niekoho zavraždiť.

 X Vinu však vytrvalo popierajú. Čo by sa muselo stať, aby sa priznali?

Pravdepodobne k tomu nikdy nedôjde. Bolo by to zlyhaním a vyvrátením všetkého, čo celých päť rokov prezentujú oni aj ich právni zástupcovia. Skôr si myslím, že časom by mohli niečo povedať vo väzení. Určite nepôjde o priznanie, no možno sa prerieknu pred spoluväzňami. Neviem. Mám taký pocit, že to nebude hneď, ale raz k tomu dôjde. Tak, ako hovoril Janko: Nie dnes, zajtra, ale raz to príde.

X Počas procesu ste to nemali ľahké. Spomeniete si na najťažšie chvíle?

Keď ma vlani vylúčili ako poškodenú. Bolelo ma to – nie preto, ako všetci hovoria, že chcem byť mediálna hviezda. To nie, ale aj Martinka bola obeť. S Jankom žila, mali sa stať manželmi, bola jeho najbližším človekom. Veľmi veľa vedela, teda o všetkom, čo nosil v hlave. Bola jeho prvou čitateľkou, editorkou. Som presvedčená, že aj pri nej bol ten zámer. Veď vyšlo najavo, že Kočner ju lustroval cez Sociálnu poisťovňu. Je mi ľúto, že súd sa s tým takto vysporiadal, lebo mne tiež zabili dieťa. Najhoršie na pojednávaní však bolo, keď Marček a Szabó rozprávali, ako ich vraždili. Hovorili o tom ako o bežnej záležitosti. To sme nevydržali a museli sme vyjsť von.

X Ak „padne“ doživotie, ako asi budete reagovať? Viete si to predstaviť?

Celý týždeň na to myslím, ale neviem. Asi budem plakať. Nie od radosti, lebo tá by bola, keby naše deti žili. Namiesto toho, že si beriem dovolenku, aby som mohla chodiť na súdy, som teraz mohla cestovať do Mače. Stále s Kuciakovcami snívame o tom, keď tam ideme, ako by sme sa „bili a žiarlili na seba“, ku ktorej babke – keďže dedka by mali len jedného – by vnúčatká išli./agentury/

X X X

OĽaNO nesľúbi podporu vláde odborníkov pred programovým vyhlásením, tvrdí Michal Šipoš

V obsahu programového vyhlásenia bude podľa Šipoša OĽaNO hľadať svoje kľúčové priority, ktorými sú boj proti korupcii a prorodinná politika.

OĽaNO nebude novej vláde odborníkov sľubovať podporu pri vyslovovaní dôvery v Národnej rade (NR) SR skôr ako sa oboznámi s jej programovým vyhlásením a neprediskutuje s premiérom Ľudovítom Ódorom svoje postoje k novému kabinetu. V TASR TV to povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

„Ak by prezidentka úprimne chcela, aby mala táto vláda podporu v parlamente, najprv by sa stretla s predsedami strán a mená by konzultovala. Mohli by sme jej spoločne mená odobriť a vtedy by vláda mala veľkú šancu na podporu v parlamente,“ konštatoval Šipoš. „Keď si prezidentka vyberie mená a potom si vás zavolá, ste už iba štatista,“ dodal.

V obsahu programového vyhlásenia bude podľa neho OĽaNO hľadať svoje kľúčové priority, ktorými sú boj proti korupcii a prorodinná politika. „Teraz je polovica mája, potom jún, dva letné mesiace a v septembri sú už voľby. Takže je to taká prázdninová vláda. Sám som zvedavý, ako sa niektoré osobnosti zhostia svojich ministerstiev,“ poznamenal Šipoš.

OĽaNO podľa neho chce byť aktívne na zvyšných dvoch riadnych schôdzach Národnej rady, nevylučuje však ani to, že by v priebehu leta iniciovalo aj mimoriadne rokovanie parlamentu. „Aj v minulosti boli v lete mimoriadne schôdze, toho by som sa vôbec nebál. Ak bude nejaká silná téma, nechcem vylučovať, že mimoriadnu schôdzu zvoláme,“ uzavrel Šipoš, aktuality.sk

X X X

Ruské zdroje predtým uviedli, že ukrajinská armáda použila rakety Storm Shadow 12. mája pri údere na mesto Luhansk na Ruskom okupovanom území Ukrajiny. Na internete boli zverejnené aj zábery, o ktorých autori tvrdili, že ukazujú trosky takýchto rakiet.

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok potvrdil, že ukrajinské ozbrojené sily už použili strely dlhého doletu Storm Shadow, ktoré im na obranu pred ruskou armádou poskytla Británia.

„Jediné, čo môžem povedať, je, že podľa mojich informácií sa použili, odkedy sme oznámili ich nasadenie na Ukrajine, ale nebudem zachádzať do ďalších podrobností,“ povedal Wallace na tlačovej konferencii. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Ruské zdroje predtým uviedli, že ukrajinská armáda použila rakety Storm Shadow 12. mája pri údere na mesto Luhansk na Ruskom okupovanom území Ukrajiny. Na internete boli zverejnené aj zábery, o ktorých autori tvrdili, že ukazujú trosky takýchto rakiet.

Podľa výrobcu má strela Storm Shadow s plochou dráhou letu dolet viac než 250 kilometrov.

Strely GMLRS, ktoré v súčasnosti dodávajú USA do odpaľovacích zariadení HIMARS a ktoré Ukrajina úspešne používa už niekoľko mesiacov, majú dolet len približne 80 kilometrov.

Storm Shadow má tak teraz najdlhší dolet zo všetkých rakiet, ktoré má Ukrajina k dispozícii, a preto môže zasiahnuť ciele, ktoré ruské jednotky predtým považovali za dobre chránené.

Prvá krajina

Británia je prvou krajinou, ktorá Kyjevu dodala strely s plochou dráhou letu, dodala britská stanica BBC.

Storm Shadow je riadená strela dlhého doletu typu vzduch-zem vyrábaná európskym konzorciom MBDA. Je určená na ničenie statických pozemných cieľov vysokej hodnoty, ako sú letecké základne, radarové stanice, komunikačné uzly, mosty a prístavy. Je schopná zasahovať ciele s vysokou presnosťou za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Dlhý dostrel v kombinácii s letom v nízkej nadmorskej výške podzvukovou rýchlosťou dávajú strele stealth charakteristiky.

Technológia neviditeľnosti či stealth je založená na tom, že dizajn a ďalšie prvky sťažujú odhalenie a pozorovanie stroja. Do služby v ozbrojených silách bola uvedená v roku 2004, aktuality.sk

X X X

Voľby 2023: MKDA sa premenovala na Most-Híd 2023. Bude spolupracovať s Modrými

Most-Híd 2023 a Modrí chcú spoločne osloviť aj ďalšie strany ako Maďarské fórum či Demokratov.

Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA) sa premenovala na Most-Híd 2023. Na jej čele stoja ľudia z bývalého Mostu-Híd, ktorí opustili stranu Aliancia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval nový predseda László Sólymos. Strana sa tiež dohodla na strategickej volebnej spolupráci so stranou Modrí – Európske Slovensko Mikuláša Dzurindu.

„Sme realisti. Most nezakladáme preto, aby sme ďalej drobili už i tak rozdrobenú politickú scénu. (…) Chceme byť pri spájaní nám hodnotovo blízkych demokratických síl,“ povedal Sólymos.

Most-Híd 2023 a Modrí chcú spoločne osloviť aj ďalšie strany ako Maďarské fórum či Demokratov. „Máme pár dní na to, aby sme dosiahli takú dohodu, ktorá bude pre všetky strany a ich voličov dôveryhodnou politickou ponukou, a ktorá dokáže zabezpečiť, že Slovensko nezíde z cesty, po ktorej sa pred rokmi vydalo,“ povedal Sólymos.

Strana je pripravená rokovať o volebnej spolupráci 24 hodín denne. Chce, aby vznikol demokratický blok stredopravých strán. „Nemôžeme dovoliť, aby hlasy prepadli,“ podotkol Sólymos.

Odmieta populizmus a extrémizmus

Most-Híd 2023 bude vyznávať základné princípy demokracie, právneho štátu, ľudských práv, práv menšín, členstvo v NATO a Európskej únii. Odmieta populizmus a extrémizmus. Sólymos zdôraznil, že Most-Híd vždy dodržiaval dohody a stál za nimi.

Strana tiež podpísala na ustanovujúcom sneme deklaráciu. Za podpredsedov si zvolila Konráda Rigóoa, Petra Krajňáka, Attilu Agócsa a Alžbetu Ozsvaldovú.

Platforma Most-Híd v utorok (16. 5.) opustila mimoparlamentnú maďarskú stranu Aliancia po jej grémiu, na ktorom sa nedohodli na obsadení kandidátnej listiny. Most-Híd tvrdí, že platforma SMK trvá na tom, aby bol bývalý poslanec parlamentu za OĽaNO György Gyimesi na kandidátke Aliancie. Gyimesi podľa Mosta-Híd ohrozuje hodnotové ukotvenie Aliancie, preto v nej nemôže zotrvať, aktuality.sk

X X X

Minister Palkovič k plánu obnovy: Čakáme na právnu analýzu. Máme aj plán B, nemocnice v Banskej Bystrici či Trnave

 Ak stanovisko právnej analýzy bude, že nemôžeme podpísať zmluvy s regionálnymi nemocnicami, vieme aktivovať plán B a podporiť projekty, ktoré majú šancu byť zrealizované. Hovorí v rozhovore nový minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Dva mesiace viedol rezort zdravotníctva z pozície štátneho tajomníka, v podstate ministra. Teraz sa dlhoročný patológ Michal Palkovič stal reálne ministrom v úradníckej vláde.

„Pre mňa bola skôr otázka to, akú voľnosť budem mať,“ hovorí o rozhodnutí prijať ponuku.

Za sebou už má aj prvé personálne zmeny v rezorte, vybral si novú štátnu tajomníčku aj šéfa úradu. To, čo sa však v rezorte nemení, sú výzvy, pred ktorými minister stojí – najmä komplikácie pri pláne obnovy a pridali sa aj problémy so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

 X Z „akoby ministra“ ste sa stali ministrom. Mení sa pre vás niečo?

Vôbec nič.

X Od koho ste dostali ponuku viesť ministerstvo v úradníckej vláde?

Od pani prezidentky.

X Kedy ste ju dostali?

Prvé rozhovory boli asi mesiac dozadu.

X Pani prezidentka hovorila, že mená nových ministrov pripravovala už od januára. Vy ste ponuku dostali v apríli, teda v čase, keď už ste boli štátnym tajomníkom.

Áno, reálne diskusie boli, až keď som sa stal štátnym tajomníkom.

X To už ste boli niekoľko týždňov na ministerstve a videli ste, čo ako funguje a aké problémy vás čakajú. Bolo to ťažké rozhodovanie, či ponuku prijmete?

Nie, nebolo. Na ministerstve sme naštartovali niektoré procesy, ktoré spali alebo neboli vyriešené. Pre mňa bola skôr otázka to, akú voľnosť budem mať, do akej miery si budem môcť ďalej manažovať ministerstvo, pretože za bývalého pána premiéra som mal voľnú ruku.

Bez toho, aby som mohol veci naozaj meniť tak, ako potrebujem, by táto pozícia bola len formálna. To by mi nedávalo zmysel.

X Voľnú ruku máte aj pri personálnych zmenách. Podľa čoho si vyberáte štátnych tajomníkov?

Vyberáme z ľudí, ktorí sú na ministerstve zdravotníctva, pretože nemáme veľa času na to, aby sa zorientovali. Potrebujeme ľudí, ktorí sú kompetentní a ktorí zároveň nebudú kandidovať za žiadnu politickú stranu a nemajú žiadne politické ambície.

To je moja veľká podmienka, pretože som v pozícii krízového manažéra a človeka, ktorý nebude pokračovať v žiadnej politickej strane. A to očakávam aj od ľudí, ktorí mi budú pomáhať.

X Dôležitý pre vás bude vzťah s premiérom Ódorom. Sadli ste si s ním zatiaľ?

Áno, je to nesmierne charizmatický človek s veľmi špecifickým humorom, ktorý mi je veľmi blízky. Mám rád otvorených ľudí.

X A chladnokrvných, ako ste sa niekde vyjadrili.

Áno (úsmev).

 X Poďme na vážnejšie témy. Pred vami stojí nedoriešená veľká výzva na rekonštrukcie nemocníc, v ktorej uspelo sedem regionálnych nemocníc. Prečo ste s nimi ešte nepodpísali zmluvy?

Počas minulého týždňa sme čakali najmä na vyjadrenie spoločnosti Penta k návrhu zmluvy, tá sa vyjadrila. Ale jej nemocnica Spišská Nová Ves ohlásila, že predtým, než sa bude niečo podpisovať, sa chcú so mnou ešte stretnúť. Malo to byť v utorok, ale zrušili to.

To je jedna vec, ale máme tu ešte ďalšiu tému na riešenie. Keďže výzvu preveruje Európska prokuratúra, dali sme si urobiť právnu analýzu, ktorá nám povie, ako máme postupovať, či môžeme podpísať zmluvy. Toto by sme mali vedieť do konca týždňa.

X Čo v prípade, ak právna analýza povie, že nemôžete uzavrieť zmluvy s nemocnicami?

Uvidíme, aký bude výsledok právnej analýzy, a teda aký bude ďalší postup.

X Bývalý premiér Eduard Heger hovoril o pláne B. V podstate povedal, že by sa mohli presmerovať financie z tejto regionálnej výzvy – z nemocníc, ktoré dnes preveruje Európska prokuratúra –, do iných nemocníc, ktoré majú nachystané projekty.

Áno, ak by to bolo nutné, vieme veľmi rýchlo naštartovať plán B.

X Tento plán B teda počíta s tým, že sedem regionálnych nemocníc, ktoré uspeli vo výzve – Poprad, Bardejov, Levice, Zvolen, Skalica, Bojnice a Spišská Nová Ves –, by nedostalo nič a všetky peniaze by sa presunuli do iných nemocníc?

Nie, plán B hovorí o tom, že máme zmapované projekty, ktoré by mohli spĺňať niekoľko veľmi dôležitých kritérií – že sa stihnú zrealizovať, že sa vojdú do finančného limitu a že budú mať dostatočný počet lôžok.

Ak by teda stanovisko právnej analýzy bolo, že nemôžeme podpísať zmluvy (s vyššie spomínanými nemocnicami, pozn. red.), tak vieme aktivovať plán B a podporiť projekty, ktoré majú šancu byť zrealizované.

Ale nepredbiehajme, počkajme na právnu analýzu, lebo takto sa o pláne B môžno bavíme zbytočne.

X Nemocnice z plánu B by vybrala priamo vláda?

V prípadoch, že bude naozaj dobre pripravený projekt, pravdepodobne pôjde o priame zadanie vlády.

X Ktoré nemocnice sú v pláne B?

Určite nemocnica v Banskej Bystrici. Ešte si potrebujeme urobiť domácu úlohu a pozrieť sa na kvalitatívnu stránku projektovej dokumentácie nemocníc v Trnave a Prešove. Ďalej je to Národný ústav detských chorôb a ak by sa posúvali termíny, tak by to mohla byť aj Detská fakultná nemocnica Košice.

X To všetko sú veľké projekty. Ako by ste sa zmestili do rozpočtu? Vo výzve je 212 miliónov eur a Banská Bystrica aj Trnava majú omnoho väčšie projekty. Aj riaditeľ NÚDCH v nedávnom rozhovore hovoril o 200 miliónovom projekte.

To, čo teraz chce NÚDCH zrealizovať a čo by sa stihlo, je za 34 miliónov eur. Je to jeden pavilón. Pri nemocnici v Trnave sa zase rozprávame o hrubej stavbe za 80 miliónov eur.

X Pri všetkých nemocniciach sa bavíme len o hrubej stavbe?

Nemocnica v Banskej Bystrici to má veľmi dobre pripravené a teoreticky by to mohla stihnúť na komplet. V jej prípade sa rozprávame o full fit out lôžkach za 65 mil. eur (nejde o výstavbu celej nemocnice, tá je rozdelená na ďalšie časti pozn. red.).

Pri ostatných nemocniciach to budeme musieť ešte rozanalyzovať.

Momentálne sa však sústredíme hlavne na to, aby sme veľkú výzvu vyhodnotili správne. Aby sa nestalo, že za rok či dva príde rozhodnutie, ktoré ovplyvní čerpanie peňazí.

 X Predstavme si, že tým siedmim nemocniciam nakoniec poviete, že s nimi nemôžete podpísať zmluvy. Dá sa z ich strany očakávať protitlak, možno sa obrátia na Brusel. A celý ten proces sa natiahne. Neskončí sa to nakoniec tak, že sa vlastne nevyčerpá ani euro?

Predbiehame, počkajme na právnu analýzu. Počkajme do piatka a potom sa zase pohneme o krôčik dopredu.

X Ako to vyzerá s nemocnicou v Čadci, ktorá tiež uspela vo veľkej výzve, ale preverujete, či vlastne dodržala termíny?

Aj tá je zahrnutá v právnej analýze.

Samostatnou kapitolou je nemocnica Rázsochy. Bývalý premiér opakoval, že verí, že Rázsochy budú. Je to už len o viere?

Musíme si sadnúť s novým pánom premiérom a informovať ho o všetkých skutočnostiach. Môžem povedať, že máme námietky voči projektovej dokumentácii, vidíme v nej výrazné nedostatky. Zatiaľ však nemáme vyjadrenie od dodávateľa – firmy Amberg, či tieto naše pripomienky zapracuje.

X Nie je už čas povedať, že Rázsochy z plánu obnovy nebudú?

V tomto momente je to ešte stále predčasné. Zatiaľ sa spoliehame, že dodávateľ splní, čo má. Ak nie, ak kvalita projektovej dokumentácie nebude taká, aby sme mohli ďalej pokračovať, tak najneskôr v priebehu dvoch týždňov sa musíme rozhodnúť, ako to vyriešime.

X Aké sú možné riešenia?

Urobiť verejné obstarávanie na projektanta a staviteľa v jednom. Projektom nadviaže na existujúcu dokumentáciu a zároveň bude nemocnicu stavať.

X Čo je pre vás červená čiara, kedy by ste si povedali, že Rázsochy nestíhame z plánu obnovy?

Prečo to redukujete na stíhanie? Mne ide o kvalitu projektovej dokumentácie.

X Pretože v pláne obnovy sú termíny, ktoré musíme stíhať.

To je v poriadku, ale tie termíny by sa mali posunúť. Hovorme o tom, čo ja musím splniť. Moja úloha je dodať kvalitnú projektovú dokumentáciu, lebo bez nej sa ďalej nepohneme. Všetko ostatné, ako zohnať miliardu eur na dofinancovanie Rázsoch alebo zabezpečiť ďalšie realizačné kroky, už urobí ďalšia vláda.

X Súhlasím, že kvalita je dôležitá. Ale keď chceme mať kvalitu, nie je rozumnejšie povedať, že nebudeme Rázsochy financovať z plánu obnovy, aby sme sa nenaháňali kvôli termínom, a radšej ich zafinancujme zo štátneho rozpočtu, kde nás až tak netlačí čas a budeme to môcť urobiť kvalitne?

Pokojne to môže byť jeden z variantov.

To rozhodnutie však budete musieť urobiť ešte vy.

Určite áno.

 X Preto sa pýtam, čo je pre vás červená čiara, keď si poviete: Rázsochy nestíhame postaviť z plánu obnovy?

Ten moment by nastal vtedy, keď by boli v projektovej dokumentácii principiálne nedostatky. V tom momente si musíte povedať: Dobre, musíme hľadať inú alternatívu.

X Hovorilo sa o tom, že ak sa nebudú stíhať Rázsochy, peniaze by sa mohli presunúť na iné nemocnice. Opäť sa bavíme o vyššie spomínaných nemocniciach v Banskej Bystrici, Trvane, Prešove a detských nemocniciach, alebo o úplne inej nemocnici?

O tých istých. Ale budeme sa musieť zamyslieť, ako to namodelujeme, aby sme splnili počet lôžok a aby sme to stíhali. Máme nastrelené varianty, ale tie sú naozaj len veľmi hrubé. Záviselo by to aj od toho, ako dopadne veľká výzva.

X Inak povedané, nemocnice „v zálohe“ sú tie isté, akurát že budete musieť šermovať s tým, ktoré sa postavia do hrubej stavby, ktoré kompletne, aby sme splnili podmienky?

Presne tak.

X Nemocnica v Martine, ktorá je už rozbehnutá, má problém. Do tendra sa neprihlásila žiadna firma, ktorá by ju postavila. Plánujete sa v tom nejako angažovať?

Áno, aj preto vo štvrtok cestujem do Martina. Pani Antošová, ktorá má projekt novej nemocnice v Martine na starosti, ide zase na Národnú implementačnú a koordinačnú autoritu.

X Aké sú možnosti? Lebo firmy nedonútite, aby sa prihlásili.

Z toho, čo som sa zatiaľ dozvedel z médií, pretože z ich strany so mnou doposiaľ nikto nekomunikuje, viem, že o dva týždne by mali zopakovať obstarávanie.

Na základe informácií, ktoré dostaneme, sa rozhodneme, aké sú možnosti.

X Pred pár týždňami ste ohlásili aj ďalšiu fázu reformy nemocníc, z ktorej najviac zarezonovalo to, že od budúceho roka sa ruší päť pôrodníc. A to konkrétne v Revúcej, Snine, Kráľovskom Chlmci, Partizánskom a Myjave, pretože urobia ročne menej ako 400 pôrodov. Sľubovali ste, že pôjdete do regiónov reformu vysvetľovať. Už ste boli?

Začnem zoširoka. Som veľký nadšenec optimalizácie siete nemocníc. Myslím si, že takáto reforma mala byť urobená už pred rokmi a bola by tu úplne iná kvalita zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti pacienta.

Keďže pochádzam z prostredia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, dokázal by som napísať niekoľko kníh na tému bezpečnosť pacienta v slovenských reáliách.

Prečo to hovorím, je, že sa téma zredukovala na pôrodnice. Nevravím, že je to bezvýznamná téma, ale pre mňa je principiálne to, že sa konečne prvýkrát povie, v ktorej kategórii ktorá nemocnica je, aké doplnkové programy bude poskytovať a začne sa pracovať na kvalite zdravotnej starostlivosti.

Robilo na tom 400 odborníkov. Jedným z kritérií je počet výkonov. V prípade pôrodníc je európsky štandard 1200 pôrodov ročne, čo by znamenalo, že môžeme pozatvárať vyše polovicu pôrodníc. Odborníci však zvážili okolnosti a ujednotili sa na 800 pôrodoch.

Aby to však nešlo revolúciou, ale evolúciou, tak sa toto kritérium znížilo na 400 pôrodov ročne. Výsledok je, že vypadlo päť pôrodníc, z ktorých niektoré nemajú ani 300 pôrodov ročne. To znamená, že majú menej ako 0,7, resp. 0,8 pôrodu na deň, a tam už sa bavíme naozaj o riziku pre pacientku aj novorodenca. Nehovoriac o tom, že mnohé nemajú na seba naviazané napríklad jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodenca, pediatrické programy či anestéziu.

 X Už ste absolvovali výjazdy do regiónov a s akým výsledkom?

Boli sme v Kráľovskom Chlmci, Snine, Revúcej a Brezne. V Brezne to nebolo o pôrodniciach, ale o kategorizácii nemocnice.

Vydiskutovali sme si to a povedali si, v čom vieme týmto nemocniciam pomôcť, kde vidíme ich silné stránky a ktoré oddelenia by mohli rozšíriť.

Teraz ma čaká ešte Partizánske, Myjava, pôjdem aj do Žiliny a pravdepodobne navštívim aj Galantu.

X V Revúcej spisovali petíciu za zachovanie pôrodnice.Obávajú, že ak prídu o pôrodnicu, tak skončí aj gynekológia, pretože im poodchádzajú lekári. Že to bude mať takýto dominový efekt. Argumentom je aj dostupnosť do okolitých nemocníc – do Rožňavy či Rimavskej Soboty to trvá 45 minút až hodinu, ak sa nevyskytne nejaká kalamita či nehoda na ceste. S akým výsledkom ste skončili diskusiu v Revúcej?

Záver bol, že sa určite ešte stretneme. S nemocnicou v Revúcej sa ráta ako s veľmi dôležitým článkom siete. Ak nebude mať pôrodnicu, neznamená to, že skončí. Na takéto obavy nie je dôvod.

A nemyslím si ani to, že tam skončí gynekológia, samozrejme, je to aj na snahe manažmentu.

Na druhej strane, požiadali nás o pomoc v rámci pediatrického programu, pretože majú starosť s personálnym zabezpečením. Sľúbili sme, že im pomôžeme.

X Do konca mája môžu nemocnice opätovne podávať žiadosti o doplnkové programy. Prehodnotíte ešte rušenie niektorej z piatich pôrodníc?

Nie.

X Na stole máte ale aj ďalší problém. Štátna VšZP bola za minulý rok v rekordnej strate a stratu generuje aj za prvé tri mesiace roka. Navyše už má aj záporné vlastné imanie. Idete ju znovu dofinancovať?

Túto tému riešime tri týždne. Snažíme sa manažmentu ukázať rezervy, ktoré my ako ministerstvo, ale aj ÚDZS a Útvar hodnoty za peniaze vidíme. Tento týždeň k tomu budeme mať ďalšie stretnutie, pevne verím, že definitívne. Bude zasadať mimoriadne dozorná rada, na ktorú som sa nahlásil a budeme vyžadovať plnenie našich požiadaviek.

V tomto momente si Všeobecná zdravotná poisťovňa plní všetky svoje záväzky.

X Otázne je, čo bude o pár týždňov či mesiacov.

Preto robíme tieto opatrenia.

X Aké rezervy ste im ukázali?

Naše posledné stretnutie sa nieslo v duchu, že je nedostatok financií na výnimkové lieky. Vyžiadali sme si údaje, z ktorých vychádza VšZP, a zistili sme, že problém nie je v liekoch a že je to len predikcia.

Naši experti vidia väčšie rezervy, ktoré by bolo potrebné riešiť. Treba nastaviť lepšie a efektívnejšie zmluvy so spoločnými vyšetrovacími a liečebnými zložkami, možno aj zmluvy s Asociáciou štátnych nemocníc a Asociáciou nemocníc Slovenska.

X Čo to znamená? Že by im mala znížiť platby?

Nie. My sme im ukázali, kde vidíme rezervy, a teraz sa budeme baviť, čo všetko môžu v jednotlivých kapitolách spraviť. Je to veľmi podobné, ako bol kedysi ozdravný plán.

Je v hre aj dofinancovanie VšZP?

Je to určite jedna z možností, ak by zlyhali všetky tieto úkony. Jeden z variantov je zvýšenie platieb za poistencov štátu.

Tým by sa dofinancovali všetky poisťovne. Vlani sa však zvolila taktika, že sa navýšilo základné imanie VšZP, čím sa pomohlo len štátnej poistovni.

Z môjho pohľadu to nie je šťastné rozhodnutie, pretože vytvára diskriminačný pohľad zo strany dvoch súkromných poisťovní.

Zvažujete výmenu šéfa VšZP?

V tomto momente nie. Pokiaľ urobí také kroky, aby bola do konca roka zabezpečená platobná schopnosť poisťovne, tak na to nie je dôvod.

 X Čo reálne viete počas úradníckej vlády ešte vyriešiť v zdravotníctve?

Mám principiálne štyri body, o jednom sme sa už bavili dostatočne do hĺbky. Ďalším bodom je DRG. Od začiatku budúceho roka má byť DRG už nielen systém vykazovania, ale aj úhradový. V tomto smere potrebujeme aktuálne šliapnuť na plyn.

Máme k tomu stretnutie a ideme si povedať, ako by sme vedeli akcelerovať tempo, aby sme to stíhali. DRG zlepší kondíciu celého zdravotníctva. Veľmi veľa vecí budeme vedieť z týchto dát vyčítať.

Druhá časť, ktorá je veľmi podstatná, je vytvoriť katalóg výkonov pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Začali sme sa o tom baviť so Slovenskou lekárskou komorou, ktorá je gestorom. A prečo je to dôležité? Ambulantní lekári budú vidieť, čo si môžu pýtať od poisťovne, a my, naopak, vieme poskytnúť zrkadlo pre štátny rozpočet, aké financie bude tento sektor potrebovať.

X V pondelok, keď sa predstavovali ministri úradníckeho kabinetu, ste išli ako posledný a povedali ste, že ako patológ prichádzate na záver. Snáď tak čierne nevidíte naše zdravotníctvo a že ste neprišli už len skonštatovať príčinu úmrtia.

Čierny humor mi nie je cudzí. A veľmi rád a ochotne odľahčujem tým, že na záver prichádza patológ. Ale to neznamená, že patológ konštatuje príčinu smrti. Patológ je ten, kto dokáže čítať aj z takého ťažkého terénu, ako je ľudské telo po smrti, a dokáže povedať, ako to robiť správne.

X Stále ostávate aktívnym patológom?

Stále ostávam veľmi aktívnym patológom.

X Dá sa to stíhať?

Musí. Moja odbornosť je niečo, na čom som hrdý a na čom som pracoval 24 rokov. Je to moja neoddeliteľná časť a ak by som sa odtrhol od reálnej praxe, tak neviem, ako by som potom vedel vnímať potreby zdravotníctva. Pretože patologická anatómia, postmortálna, je veľmi dôkladným obrazom toho, ako sme na tom s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

X Pani prezidentka hovorila, že úradnícka vláda je zložená z ľudí, ktorí nebudú kandidovať v septembrových voľbách. Platí, že vás neuvidíme na kandidátnej listine niektorej zo strán?

Nie som a nikdy som sa necítil byť politikom. Vidím sa ako manažér. Určite nebudem kandidovať za žiadnu stranu. Na druhej strane, v prípade, že by prišla nová pani ministerka alebo pán minister a moje manažérske služby by vedeli využiť, tak veľmi rád pomôžem zlepšiť zdravotníctvo.

X Kývli by ste po voľbách na funkciu ministra ako nestraník?

To je veľmi ťažká otázka. Všetko by to záviselo od podmienok. Pokiaľ by programové vyhlásenie vlády bolo konformné s tým, čo si myslím, že je správne, tak nevylučujem ani túto možnosť, aktuality.sk

X X X

Flotila elektrických dodávok Ford E-Transit pre SPS

Kuriéri spoločnosti Slovak Parcel Service budú po polročnom testovaní využívať nové, plne elektrické dodávky Ford E-Transit.

 Elektrifikácia v doprave je podstatná a prispieva k ochrane životného prostredia. Toto si uvedomujú i spoločnosti Summit Motors Slovakia – zástupca značky Ford na Slovensku a najväčšia kuriérska spoločnosť Slovak Parcel Service (SPS), ktoré nadviazali dôležitú spoluprácu. Kuriéri spoločnosti SPS budú využívať nové, plne elektrické dodávky Ford E-Transit, ktoré prispejú nielen k efektivite doručovania, ale aj k ochrane životného prostredia.

„Myslíme si, že práve elektrické dodávky Ford E-Transit vhodne doplnia náš neustále modernizovaný vozový park a budú spoľahlivými spoločníkmi pre našich kuriérov. Budeme môcť doručovať rýchlo, ale hlavne ekologicky,“ hovorí Ján Ťurek, konateľ SPS.

Úspešný začiatok spolupráce s kuriérskou spoločnosťou SPS hodnotí aj výkonný riaditeľ Summit Motors Slovakia, Yuki Ura: „Sme veľmi radi, že sme nadviazali spoluprácu práve so Slovak Parcel Service. Veríme, že elektrické úžitkové vozidlá Ford E-Transit, ktoré aktuálne patria medzi najvýkonnejšie dodávky na trhu, podporia produktivitu kuriérov a pomôžu znížiť celkové náklady spoločnosti SPS.“

 Kapacita, výkonnosť a ochrana životného prostredia v jednom

„Prvé testovacie jazdy elektrickej dodávky Ford E-Transit prebehli už v októbri 2022. Po pol roku úspešných testov bolo spoločnosti SPS zatiaľ odovzdaných 14 dodávok Ford E-Transit. Naša spolupráca bude aj naďalej pokračovať,“ upresňuje Jozef Jankech, manažér fleetového predaja Summit Motors Slovakia.

Úžitkové vozidlá Ford E-Transit boli navrhnuté tak, aby firmám umožnili prosperovať v oblasti ochrany životného prostredia, výkonnosti i nákladovej kapacity. Elektrické dodávky sú napájané 400 V batériou s využiteľnou kapacitou 68 kWh. Akumulátor poskytuje na jedno nabitie dojazd až 350 km, čo je podľa WLTP zhruba trojnásobok vzdialenosti, ktorú denne najazdí vodič priemernej flotily v Európskej únii. O pohon sa stará elektromotor s výkonom 198 kW. V porovnaní s konkurenciou ide o najvýkonnejší elektromotor v Európe.

 Budúcnosť značky Ford je v elektrifikácii

Značka Ford plánuje do roku 2026 vyrábať autá len s elektrickým a plug-in hybridným pohonom. Do roku 2035 chce využívať obnoviteľnú elektrickú energiu z miestnych zdrojov, s čím súvisí aj výroba plne elektrických vozidiel v Európe.

Summit Motors Slovakia sa ako oficiálny zástupca značky Ford na Slovensku pripája k týmto cieľom a realizuje aktivity aj na regionálnej úrovni. Jednou z nich je možnosť recyklácie vozidiel, ako aj ich ekologická likvidácia a ďalšie využitie./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.