Klaus: Některé političky ČR chtějí vraždit, Pekarová, Němcová, Černochová. ČR stydět za Fialu. Dr. Rajchl, demonstranti v Praze volali po demisi Fialy, jednat s odbory, zemědělci, Pavlem o Fialovi, nové vládě

Válka se musí přerušit za každou cenu. Někdejší prezident Václav Klaus kritizoval „zastánce pokračování války na Ukrajině“. Uvedl, že zejména vládní političky chtějí pokračovat ve vraždění – zřejmě tak narážel na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) či senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), které jsou ve vyjednávání vojenské pomoci velmi aktivní a v minulosti k nim v této souvislosti směřoval řadu výtek. Exprezident ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že válka by měla skončit za každou cenu.

Bývalý předseda ODS Václav Klaus považuje za jednoznačné řešení přerušení války za každou cenu. „To znamená něco podobného jako v Koreji. Tedy tam, kde zůstala vojska Severní a Jižní Koreje a kde se 70 let nic nestalo. Podobně jako na Kypru. Ale jestli někdo chce radši vraždit, jako některé naše političky, tak tedy very sorry, ale s tím já souhlasit nemohu,“ sdělil Klaus ve speciálním vysílání ke slovenským volbám.

 I když političky nejmenoval, tak mohl mít na mysli ministryni obrany Janu Černochovou, předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou nebo senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). Má k nim totiž dlouhodobé výhrady a zmíněné političky jsou také velmi aktivní při shánění vojenské pomoci Ukrajině.

Klaus poté dodal, že chtějí bojovat do posledního žijícího vojáka a do posledního vystřeleného granátu. „To se na mě nezlobte. Přeloženo do lidského jazyka to znamená, že chtějí, aby se nadále vraždilo,“ řekl dále Klaus.

Bývalý prezident poté zopakoval, že válka skončí pouze mírovým řešením. „Zastavení války za každou cenu a za hledání podmínek,“ dodal Klaus.

X X X

ČR  STYDĚT   ZA  FIALU,  ZRADIL  PODNIKY,  LIDI

Klaus: Stydíme se za Fialu, říkal jsem na Slovensku. Varoval před českou povýšeností

Bývalý prezident Václav Klaus odsoudil krok premiéra Petra Fialy přerušit společná jednání se slovenskou vládou. Ve speciálním vysílání ke slovenským prezidentským volbám CNN Prima NEWS také uvedl, že se za Fialu stydí a jeho rozhodnutí považuje za dětinské a malicherné. Klaus také varoval, aby Češi nebyli vůči Slovákům povýšení.

„Je to strašlivě nerozumné a trochu dětinské. Kdyby to udělal nějaký nezkušený mladíček, tak bych ho mohl omlouvat. Ale co udělal profesor politologie, je smutné a jako Čech se za to stydím,“ pronesl Klaus pro CNN Prima NEWS.

 Podle něj mu po kroku Fialy začala spousta lidí psát, aby jel na Slovensko. „Psali mi, abych se za ně omluvil a řekl Robertu Ficovi, že se za to stydíme. V tomto duchu jsme poté spolu mluvili, ale nicméně on ode mě nečekal nějakou omluvu nebo vysvětlení,“ popsal Klaus.

Exprezident a bývalý předseda ODS odmítl okomentovat, že koaliční partneři Roberta Fica nehovoří o Rusku jako agresorovi. „My do toho nemáme co mluvit. Opravdu nestarejme se o to. To je pořád naše povýšenost, které bychom se měli zbavit. Skutečně mě to zlobí. Opravdu respektuji, že Slovensko si žije svým způsobem,“ konstatoval Klaus.

Ten také dodal, že svět je fatálně rozpolcen kvůli současnému vojenskému konfliktu na Ukrajině. „Jedna půlka říká: ‚Zastavme vraždění, ničení a pak teprve jednejme‘. Druhá půlka hloupě říká: ‚Válčeme, válčeme, zabíjejme, rozbíjejme všechno a pak to nějak dopadne‘. Zeměkoule je takhle rozdělena na dva názory,“ dodal Klaus.

X X X

Orbánův muž: Babiš je loajální člověk. Válku na Ukrajině nemůže vyhrát Moskva, ani Kyjev

Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení. Nemůže tak zvítězit ani Rusko, ani Ukrajina. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zopakoval, že oba státy podle něj musí zahájit jednání o míru. Maďarský šéf diplomacie zároveň hovořil i o expremiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého popsal jako velmi loajálního člověka, a také o současném předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS).

X Přijíždíte právě z jednání ministrů zahraničních věcí Visegrádské skupiny. V jaké atmosféře se jednání odehrávalo? Dovedu si představit hned několik konfliktních témat.

Můžu říct, že především jedno téma, kde rozhodně máme rozdílné přístupy. Nicméně to je zrovna to největší téma dnešního dne.

 X Válka na Ukrajině?

Ne úplně válka na Ukrajině. Co té se týče, tam se shodneme. Je to porušení Charty OSN. Válka se musí odsoudit a musíme respektovat suverenitu Ukrajiny, na tom se všichni shodneme. Neshodneme se na tom, jak dosáhnout míru na Ukrajině. Naše pozice je, že čím dříve k němu dojde, tím lépe. Stále věříme, že na bitevním poli se to nerozhodne, zatímco naši kolegové z Česka a Polska na to mají jiný názor. Já už se účastním setkání V4 přes deset let, vždycky jsme měli oblasti, kde jsme se neshodli, a vždycky jsme dokázali najít oblasti, kde pro nás bylo v národním zájmu spolupracovat.

X Takže V4, jak říká Viktor Orbán, v sobě má ještě trochu života.

Ano, absolutně. Myslím si, že je zjevné, že na evropské úrovni. V Evropské unii proběhnou debaty, které budou mířit více k její federalizaci. Pro nás, naše čtyři země, je důležité, abychom si udržely svou suverenitu a žádné z našich národních kompetencí nepředávaly Bruselu, když přijde například na migraci, energetiku, jadernou energetiku, daňovou politiku, rozšiřování EU, ochranu zemědělců. Na tom se všichni shodneme.

X Přesto byla ta jednání v chladnější atmosféře, než tomu bývalo třeba v minulých…

Řeknu to takhle. Zahraniční politika začíná být více osobní. Osobní kontakty jsou důležité. S panem ministrem Lipavským už spolupracujeme několik let, respektujeme se, setkáváme se. Takže se k sobě chováme civilizovaně a projevujeme si respekt, i když se na některých věcech neshodneme.

X Když mluvíme o osobních vztazích, tak je zajímavé, že Viktor Orbán má jistou náklonnost pro Andreje Babiše. Ten přitom reprezentuje přesně to, proti čemu Orbán bojoval před i po komunismu. Andrej Babiš byl komunista, ze kterého se stal oligarcha. Petr Fiala byl disident, křesťan a konzervativec. Tak proč ta náklonnost k Andreji Babišovi?

Premiéři Babiš a Orbán společně bojovali především v Evropské radě a to na tématu národní suverenity a budoucnosti našich národů. Především se to týkalo nelegální migrace. Kdyby tehdy společně takto nebojovali, měli bychom dnes v našich zemích desítky tisíc nelegálních migrantů. Myslím si, že to nikdo z nás nechce. Známe se s panem Babišem dlouho a je to velmi loajální člověk, takže když se ti dva na něčem shodli, pan Babiš vždycky dodržel slovo. Když se shodli, že v něčem budou bojovat bok po boku v zájmu našich dvou národů, tak jsme se mohli stoprocentně spolehnout, že Babiš nás nezradí, nepodtrhne nás za našimi zády. Když takhle s někým bojujete, především v oblastech, kde nejste většina, ale je to pro vás důležité, tak potom vznikne osobní přátelství.

X Nyní to tak nefunguje? Maďarsko se nemůže spolehnout na Petra Fialu na jednání Evropské rady?

Víte, já nechci zasahovat do vnitřních záležitostí Česka. Ale můžu říct, že pokud se podíváte na výroky některých členů současných vládních stran, té koalice, k tomu, jak se vyjadřují o Maďarsku, tak rozhodně nepoužívají slova jako fér, přátelský nebo vyrovnaný. Dostávám od pražské ambasády každé ráno složku o proklamacích posledních dní a ta složka je čím dál tím silnější, tlustší a nikdy tam není nic férového ani vyrovnaného. Jenom slova o tom, jak jsme špatní, jak máme diktátorské sklony, jak ubližujeme Evropské unii a podobně. To není příliš dobré. Nikdy neuslyšíte, že bych já či politici v mé straně říkali něco takového o České republice a tamní politice.

  X Jako zkušený politik ale víte, že jedna věc jsou proklamace a druhou věcí je reálná politika, jak kdo hlasuje na Evropské radě. Jsou věci, kde se na sebe můžeme spolehnout?

V určitých oblastech ano. Pokud se to týká boje proti federalizaci Evropské unie v Bruselu nebo přístupu k migraci, pak ano. Naproti tomu se rozcházíme třeba v obchodních opatřeních ohledně Ukrajiny. Naše zemědělce to poškodilo, Českou republikou ne. Proto hlasovala jinak. Ale s tím můžeme žít. A samozřejmě, že nezávisle na tom, co říká váš premiér, tak ho respektujeme, protože si ho Češi zvolili. Pokud by se jim nelíbilo, co dělá, tak pro něj příště hlasovat nebudou. Pokud se jim líbí to, co dělá, tak ho znovu zvolí. Není to tak složité. Musíme to nechat na voličích, a proto na mém ministerstvu mají všichni velvyslanci přísně zakázáno dělat jakékoliv proklamace ohledně vnitřních záležitostí zemí, kde slouží. Nesmí zasahovat do politických aktivit či mluvit o vnitřních záležitostech té země, protože to není naše práce.

X No, na druhé straně Viktor Orbán otevřeně podporuje Donalda Trumpa, opozičního kandidáta na prezidenta Spojených států.

Dobrá, pojďme mluvit vážně. Politika je profese založená na zkušenosti. My máme zkušenost a víme, jak vypadal bilaterální vztah mezi Spojenými státy a Maďarskem za vlády Donalda Trumpa a také vidíme, jak vypadá teď. Také víme, jak vypadal před prezidentem Trumpem a je v tom veliký rozdíl. Dokud byl v úřadu Donald Trump, naše vztahy byly na vrcholu. Od té doby je to čím dál horší a předtím to bylo také špatné.

 X Většina zemí chce udržet dobré vztahy s důležitými zeměmi, jako jsou Spojené státy, bez ohledu na to, kdo je u moci. Není to poněkud riskantní vsadit všechno na Trumpa? On může vyhrát, ale taky nemusí.

Nemůže to být horší, než je to teď.

X Jste velkým kritikem západního přístupu k válce na Ukrajině. Jaký je váš plán a představa o vyřešení konfliktu na Ukrajině?

Tohle je válka, kde ani Rusko, ani Ukrajina nemůže vyhrát. To je naše analýza, protože Rusko je jaderná velmoc a nikdy se nenechá porazit Ukrajinou. Už jen proto, jaké mají ty země kapacity. Zároveň ale Ukrajina dostává velké množství zbraní ze Západu. Takže Rusko nemůže vyhrát tuto válku způsobem, kterým by ji vyhrát chtělo. Je to tedy válka, kde když se podíváme na realitu, ani jedna ze stran nemůže vyhrát. Výsledkem tedy musí být jedině jednání.

 Tohle je válka, kde ani Rusko, ani Ukrajina nemůže vyhrát.

X Vy jste jeden z mála, možná jediný západní státník, který se stýká s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Naznačil už nějaké možnosti mírových jednání?

Především věřím, že diplomacie není to, že se bavíte pouze s lidmi, se kterými stoprocentně souhlasíte. To by se potom jmenovalo jinak. Diplomacie znamená, že se bavíte se všemi. I s lidmi, se kterými se neshodnete na těch nejdůležitějších věcech. To je skutečná diplomacie.

X Pokud jste pro příměří v situaci, kdy Rusko kontroluje 20 procent území Ukrajiny, logicky to bude znamenat zmrazení konfliktu a Rusko bude ta území držet dál. V podstatě nabízíte Ukrajincům vyměnit území za potenciální mír budoucnosti.

Ne, to rozhodně ne. Myslíme, že suverenita Ukrajiny musí být respektována a musí ji respektovat všichni. O tom se vůbec nevede debata.

X Ale jak chcete donutit Rusko k jednání, když odmítáte sankce a dodávky zbraní Ukrajině?

Protože pokud se podíváte na dosavadní strategii, na Ukrajinu bylo dodána spousta zbraní a proti Rusku byla uvalena spousta sankcí, tak přesto má Rusko na teď 20 procent ukrajinského území.

 X Obvykle jsou strany konfliktu ochotné k jednání, pokud se dostanou pod tlak. A pokud Rusové nejsou na bojišti pod tlakem, proč by měli přistupovat k jednání, když už stejně kontrolují velkou část Ukrajiny?

Já s tím souhlasím, ale myslím si, že Evropa už Rusko nemůže dostat pod větší tlak.

X Dodat víc zbraní nebo zničit krymský most, to by mohlo dostat Rusy pod tlak.

Ano, ale podívejte se na evropské země, co mají ve skladech. Už nic. Podívejte se na zbrojařský trh, i když by si někdo chtěl munici koupit, tak prostě není na to výrobní kapacita. Samozřejmě nechceme, aby tato válka pokračovala. Nechceme, aby umírali další lidé, a nechceme, aby umírali Maďaři. To pro nás má další rozměr. Žádní Lucemburčané, Švédi, Dánové či Nizozemci ve válce nezemřeli a já se modlím za to, aby se to nestalo. Ale Maďaři umírají. Jsou to etničtí Maďaři, kteří žijí na Ukrajině, občané Ukrajiny, kteří musí vstupovat do ukrajinské armády. Často se dostanou na frontu a řada z nich zemřela. My obecně nechceme, aby umírali lidé, ale především nechceme, aby umírali další Maďaři. To je něco úplně jiného a žádnému národu nepřeji, aby se cítil podobně.

X Vy jste kritizoval evropské sankce proti Rusku. Zároveň jste ale nakonec všechny schválili, i když jste je mohli vetovat, byť by to bylo dost odvážné…

Vetovali jsme všechny aspekty těch sankcí, kde by byly poškozeny naše národní zájmy. Tyto námitky jsou důvodem, proč nebyly uvaleny sankce na jaderný průmysl a stejně tak na dodávky plynu. Díky nám společnosti v Rusku, které pracují v energetice a jaderném průmyslu, nejsou sankcionovány. Také jsme vyjednali výjimku ze sankcí na ropu. To všechno pro nás bylo důležité. Obecně si myslíme, že politika sankcí selhává. Nefungují tak, jak by měli, ale nemůžeme zastavit úplně všechno, o čem si myslíme, že je to špatné. Nicméně jsme zabránili tomu, co bylo hodně špatné.

X Velkým tématem Maďarska v EU je migrace. Jak to nyní vypadá na vaší jižní hranici?

Stále je na ni cítit tlak. Pašerácké cesty ze Západního Balkánu se možná trochu změnily, ale to je nejspíš bohužel jen dočasné, protože pokud máte hodně migrantů ze sousedních zemí, tak je to otázka, jakou další cestu si pašeráci vyberou. Proto jsme vděční Polákům a Čechům za  poskytnutí pomoci na hranicích. Zastavili  jsme asi 180 tisíc migrantů loni a 175 tisíc letos. Přicházejí většinou ze Srbska, tamní policie si nevede příliš dobře. Tlak na hranici není tak velký jako dříve, ale je to jenom  symptom, ten základní problém je jinde. Pokud Brusel konečně změní svůj přístup a bude mít jasnější migrační politiku, aby všichni věděli, že jediný způsob, jak se dostat do Evropy, je ten legální, tak můžeme mluvit o dalších řešeních. Ale dokud je Brusel proimigrační, tak musíme bránit naše hranice.

 Migranti i pašeráci jsou velmi ozbrojeni. Mají automatické pušky, kterými střílí na naše pohraničníky, policisty i sami proti sobě. Je to v podstatě forma terorismu.

X Co si myslíte o migračním paktu?

Ten je špatný. Je založený na kvótách a je to opět povzbuzení pro lidi, kteří chtějí přijít nelegálně.

X Dá se na základě zkušeností maďarské policie říct, že ta migrační vlna je organizovaná?

Je organizovaná a velmi agresivní. Migranti i pašeráci jsou velmi ozbrojeni. Mají automatické pušky, kterými střílí na naše pohraničníky, policisty i sami proti sobě. Je to v podstatě forma terorismu. To není ten typ lidí, který chceme pouštět do Evropy. Takže mě opravdu frustrují proklamace bruselských politiků, kteří vůbec netuší, co se na hranici děje. Tvrdí, že jsou to nevinní lidé, ale nejsou.

X Když vaši pohraničníci nebo policie ve vnitrozemí zadrží ilegální migranty, co se s nimi stane? Deportujete je zpět do Srbska?

Ano. Eskortujeme je zpátky.

X Takže to druhý den mohou zkusit znovu?

Raději by neměli.

X X X

 DR  RAJCHL:  FIALOVA  VLÁDA  ASOCIÁLNÍ,  FIALA  PODAT  DEMISI

   Vláda je asociální a vyzývám ji k demisi, řekl Rajchl na protivládní demonstraci

V centru Prahy se v sobotu odpoledne konala další protivládní demonstrace, kterou pořádal spolek Česko proti bídě a neparlamentní strana PRO. Organizátoři akci svolali jako manifestaci za prosperitu, svobodu a mír v Česku. Akce trvala přes dvě a půl hodiny, v jejím závěru zahrála česká hymna. Podle policie proběhla demonstrace v klidu.

 Podle předsedy PRO (Právo Respekt Odbornost) Jindřicha Rajchla bylo cílem shromáždění dát pomyslnou výpověď koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS). Demonstrace začala na Václavském náměstí ve 14:00.

Pan Miroslav, který na akci dorazil, reportérce iDNES.cz řekl, že šel demonstrovat za odstoupení vlády. „Nejen odstoupit, já bych je zavřel. Tahle vláda patří do basy. Kritizuji tuhle vládu za korupci, že okrádá občany téhle země,“ uvedl pan Miroslav.

K davu poté z pódia promluvil Jiří Paroubek. „Za poslední dva roky jsme zchudli, možná o čtvrtinu. Je to hanba,“ řekl Paroubek. Poté vyzval k tomu, aby Česko neposílalo své syny do války. „Slované na Ukrajině zabíjejí Slovany. To je jako, kdyby se vybíjeli Češi se Slováky,“ prohlásil v projevu Paroubek s tím, že vláda konflikt podporuje.

 

 

Jaroslav Foldyna z SPD ve svém projevu poděkoval všem přítomným za to, že dorazili. „Máme tu nejhorší vládu v naší historii, jsou bezohlední k vlastní zemi. Mají starost o všechno, jen ne o nás. Lžou nám ráno, v poledne, večer, i když spí,“ zdůraznil poslanec za SPD.

Na jeho proslov navázala senátorka Zwyrtek Hamplová. Ta řekla, že všechno důležité již bylo řečeno. „Vláda lže i sama sobě, svým lžím už snad nemohou věřit ani oni sami,“ pronesla Hamplová. Poté se označila za poslankyni lidu.

„Nazývají tuto akci jako Všichni dezoláti spojte se. Já tuto nálepku neberu jako stigma, ale jako vyznamenání. Všichni víme, proč jsme tady, přišli jsme se postavit proti vládě České republiky, která je ostudou. Doufám, že brzy tato hrůzovláda podá demisi,“ pronesl z pódia choreograf Petr Zuska.

Na akci vystoupil i Michal Hašek. Podle něj se lidé začínají bát říkat svůj názor. „Myslíme si, že vláda je špatná a přejeme si demisi. Moje úloha je pozdravit vás jménem pana prezidenta Miloše Zemana, který je bohužel v nemocnici,“ pronesl dále Hašek, poté přečetl dopis od exprezidenta.

„Nesouhlasíme s tím, co tu předvádí Fiala“

„Už jsme tady,“ skandoval na začátku dav, který přicházel pochodem za zvuku bubnů. Rajchl sám dav oslovil ještě před začátkem, protože si kvůli větru nebyl jistý, že půjde slyšet zvuk z reproduktorů. „Chtěl bych pozdravit naše slovenské sousedy jako naše největší spojence,“ řekl Rajchl.

Krátce po vypuknutí akce bylo náměstí naplněné zhruba z poloviny. „Nesouhlasíme s tím, co tu předvádí Petr Fiala, zdravíme všechny!“ zahájil projevem Rajchl. „Na Ukrajinu peníze jsou, ale na české občany ne. Tato vláda je asociální a vyzývám k demisi,“ pokračoval. Část davu začala skandovat „Demisi! Demisi!“

Protest navázal na tři demonstrace stejných organizátorů. Tisíce lidí v Praze proti vládě protestovaly naposledy loni v září. Tehdy se po dvouhodinové akci na Václavském náměstí vydaly na pochod na Letnou. Předtím se tisíce lidí sešly v dubnu a v březnu. Po březnové demonstraci se část účastníků pokusila sejmout z Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Rajchl tvrdí, že Fialův kabinet není způsobilý k vedení Česka, ztratil mandát vládnout a nemá důvěru obyvatel. Představitelé PRO vládě aktuálně vytýkají také dočasné zrušení společných zasedání českého a slovenského kabinetu.

Vlády obou zemí výrazně rozděluje pohled na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu a na podporu napadeného státu. Rajchl odmítl označení demonstrace jako proruské, protest má podle něj za cíl řešit vnitrostátní problémy.

X X X

KSČM  DO  KOALICE  S  RADIKÁLY

Komunisté odhodili třešně a spojili se do koalice s radikály. Veškerý svůj marketing upřeli na Konečnou

KSČM se od vypadnutí ze Sněmovny potácí pod pětiprocentní hranicí, možný úspěch ale vyhlíží v červnových volbách do Evropského parlamentu. Komunistická lídryně Kateřina Konečná chtěla původně vybudovat velké spojenectví spojující krajní levici i pravici pod názvem Směr ČR po vzoru slovenského premiéra Roberta Fica, nakonec se ale musela spokojit se skromnější sestavou. Ve volbách s nízkou účastí ale komunistům můžou skalní voliči zajistit úspěch.

 Jedním z leitmotivů minulých sněmovních voleb byla klesající podpora komunistů. KSČM v minulém volebním období držela při moci menšinovou vládu ANO a ČSSD, její podpora ale uvadala, její voliče lákalo hlavně hnutí Andreje Babiše.

Spolek Dekomunizace tehdy natočil předvolební spot nazvaný Už nikdy fronty na banány, kterým herci a umělci apelovali na to, aby lidé přišli k volbám a pomohli již tehdy slábnoucí KSČM dostat ze Sněmovny.

Tento úkol se jim povedlo splnit a komunisté v parlamentu poprvé od druhé světové války chybí. Ze třinácti krajů mají pak zástupce pouze na Vysočině a v Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském kraji, chybí jim ve většině velkých měst a zbývá jim jediná alespoň trochu významná politická funkce: Kateřina Konečná je europoslankyní.

Právě na stranickou šéfku Konečnou je upřen prakticky veškerý komunistický marketing. „Kromě Konečné o nich není slyšet. Ona sama je aktivní, strhává na sebe pozornost a může v eurovolbách uspět. Renesanci komunistů ale nečekám,“ popsal politolog a odborník na politický marketing z Masarykovy univerzity Otto Eibl.

O to, že se zasloužil o vypadnutí komunistů z parlamentu, se přihlásil Babiš. „My jsme je vyhnali ze Sněmovny,“ řekl loni v září během svého mnohahodinového sněmovního projevu. Jeho ANO totiž převzalo značnou část dřívějších komunistických voličů a tím pádem KSČM vysál.

Jen o pár měsíců dříve, před druhým kolem prezidentské volby, se Babiš přitom v rámci kampaně v Děčíně setkal s prominentním stalinistou Josefem Skálou a natočili spolu rozhovor.

Stále pod pěti

Průzkumy relevantních agentur se shodují na současné podpoře KSČM nad třemi procenty, avšak stále pod klíčovou pětiprocentní laťkou.

„Tříprocentní tvrdé jádro komunistů už je takový fenomén, který si budou držet. Část skalních voličů jim bude věrná až do konce věků,“ popsal ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Lednový průzkum právě Medianu pracuje s hypotézou, že část voličů ANO se vrátila ke KSČM. Naopak agentura Kantar sleduje spíše opačný trend, tedy že ANO k sobě láká voliče stran pod pětiprocentní hranicí, KSČM nevyjímaje.

Podle Čecha právě voliči malých stran pod pětiprocentní hranicí nakonec rozhodnou i příští sněmovní volby. „Je tu poměrně dost partají, které se budou třást, jestli překročí, nebo nepřekročí pět procent. A téměř do okamžiku, kdy budou jasné výsledky, nebude možné pořádně říci, jak to dopadne,“ míní Čech.

Stačilo!

O tom, zda mají komunisté ještě šanci se ze svého propadu vzpamatovat, leccos napoví červnové volby do Evropského parlamentu, na které vyčlenili až dvacet milionů korun, což je i více než například vládní Starostové. KSČM se rozhodla vsadit na dosud neozkoušenou taktiku.

„Poptávka po krajní levici v Česku příliš velká není. Protestní voliči se orientují spíše na krajní pravici, protože se ekonomicky moc neliší od toho, co jim nabízí krajní levice, ale je zavedenější a má větší drive,“ nastínil politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek.

KSČM se tak vydala vstříc těmto náladám, které přetavila do předvolební koalice Stačilo! Původně měla větší plány, nakonec pro společnou kandidaturu získala stranu Spojení demokraté – Sdružení nezávislých (SD-SN) a Českou stranu národně sociální a k nim i několik jednotlivých osobností.

„Drtivá většina jednání ztroskotala na tom, že mezi opozičními představiteli panuje značná nevraživost. Ega některých aktérů jsou obrovská a možnost kompromisu, který ke spojení vždy potřebujete, je u mnohých tím omezena na minimum,“ popsala Konečná neúspěšné snahy o širší frontu. Jednala se SOCDEM, Jiřím Paroubkem i Ladislavem Vrabelem.

Komunisté se neštítí spojovat ani s představiteli z druhé strany radikálního spektra. Od strany PRO Jindřicha Rajchla se jim povedlo přetáhnout právníka a bývalého kandidáta Pirátů na ministerstvo zdravotnictví Ondřeje Dostála, zdravotní sestru Petru Rédovou nebo blogera Daniela „Vidláka“ Sterzika, který byl i mluvčím únorového protestu zemědělců v Praze.

Plánovaná širší fronta krajně levicových i krajně pravicových proudů měla být českou obdobou slovenského Směru Roberta Fica. Když to nedopadlo, zveřejnila Konečná soukromou konverzaci s Rajchlem, Paroubkem a spol., z níž vyplývá, že ze spojenectví vycouvalo PRO.

Kraje se přitahují

„Je trochu jedno, jestli jste krajní levice nebo krajní pravice,“ řekl k partnerům komunistů politolog Hloušek.

Odborník na politický extremismus Jan Charvát z Institutu politologických studií FSV UK označil KSČM za „konzervativní, nacionalistickou, autoritářskou, proruskou a protisystémovou“ stranu.

„Levicovost v ní zbyla v ekonomické oblasti, tu už ale nevnímají jako klíčovou. Hodně akcentují i boj proti globalismu, což lze chápat i jako návrat k nacionalismu,“ popsal s tím, že i proto dává jejich spojování s národně konzervativními radikály smysl.

V modelu agentury Ipsos pro evropské volby vyšla koalici Stačilo! podpora 6,1 procenta. K jejich hlavním programovým bodům patří odpor k „rozpínavosti nadnárodních korporací“, omezování národní suverenity, „zelenému šílenství“ či zákazu spalovacích motorů nebo euru.

Chtějí také uspořádat referendum o členství v EU. „Lidé by po dvaceti letech měli mít právo vyjádřit se v referendu, zda chtějí v tomto politickém projektu dále setrvat,“ řekla Konečná.

Hloušek z Masarykovy univerzity je k možnému úspěchu koalice Stačilo! skeptický: „Je to trochu výraz zoufalství, navíc se pohybují na prostoru, kde je potenciálních sběračů hlasů hodně. Do stejného rybníčku si bude chtít sáhnout ANO, SPD i Přísaha a je trochu jedno, jestli jste krajní levice nebo pravice, pořád je to podobná skupina voličů.“

Stíny minulosti

Předsedkyně Konečná pokračuje v oficiální lince KSČM, která odkazuje na to, že se strana v 90. letech omluvila za činy své předchůdkyně KSČ. Mnozí i viditelní členové se však stále drží tradičních komunistických témat a rétoriky.

Stalinistovi Josefu Skálovi byla loni odvolacím soudem potvrzena podmínka za popírání historického faktu, že za katyňským masakrem stál Sovětský svaz.

Demonstrace, kterou svolali komunisté, se zúčastnila také europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu právě Skálu zmiňuje: „Postupem času se vzdaluje čistě komunistickým myšlenkám a orientuje se více na tzv. antisystémové hnutí,“ uvedlo vnitro.

Ke komunistům doplnilo, že registruje jejich šíření prokremelských narativů, bagatelizaci komunistických zločinů ze strany stalinistů i zpochybňování demokratických principů ze strany ortodoxních komunistů.

Strana také v souladu se svým dlouhodobým mezinárodněpolitickým směřováním loni protestovala proti podpisu česko-americké smlouvy o obranné spolupráci. Demonstrace se zúčastnila i předsedkyně Konečná s protiamerickým tričkem. V davu, který požadoval demisi vlády, vlály komunistické, české, ale i ruské a sovětské vlajky.

X X X

KORČOK,  PELLEGRINY  VE  DRUHÉM  KOLE  VOLEB  PREZIDENTA  SR

Výsledky slovenských voleb: Korčok a Pellegrini postupují do druhého kola

Slovenské volební místnosti jsou uzavřeny a přicházejí z nich výsledky prvního kola prezidentských voleb. Po sečtení 99 procent hlasů je jasné, že do druhého kola postupují exministr zahraničí Ivan Korčok a Peter Pellegrini (Hlas). Ivan Korčok získal 42,13 procenta hlasů a o jeho vítězství rozhodla velká města Bratislava a Košice. Druhý je Pellegrini s 37,28 procenty. K volbám přišla polovina oprávněných voličů. Oba kandidáti zabojují o přízeň voličů ve druhém kole, které je naplánováno na 6. dubna.

Krátce po uzavření volebních místností se do vedení dostal Pellegrini, ale jeho vedení se začalo tenčit v momentě, kdy začaly přicházet výsledky z velkých měst. Nakonec první kolo slovenských prezidentských voleb ovládl Ivan Korčok, který získal 42,31 procenta hlasů. Druhý Pellegrini obdržel 37,17 procenta, na třetím místě skončil Štefan Harabin s 11,76 procenty.

 Ivan Korčok na tiskové konferenci po uzavření volebních místností prohlásil, že postup do druhého kola považuje za úspěch.

 „Pokud postoupím do druhého kola, musím víc mluvit k voličům vládních stran. Je evidentní, že nejsou spokojeni, jakým způsobem vládnou, kam táhnou Slovensko, jaká je ekonomická situace a jak plní sliby, které daly slovenským voličům,“ řekl Korčok.

„Čekal jsem těsný výsledek. Naznačoval jsem, že jak začnou přicházet velká města, tak se to bude nějakým způsobem měnit. Ten výsledek je těsný, jen pár procent, které nás dělí jeden od druhého. Myslím, že je to napínavý příběh pro druhé kolo,” řekl Pellegrini na tiskové konferenci.

Ve vystoupení se opřel do svého protikandidáta. „Nechci být prezidentem influencerů a herců. Chci být prezidentem lidí,” narážel na Korčokovu podporu od známých tváří. Pellegrini poté přiznal, že očekává, že se do druhého kola zapojí i premiér Fico, jehož strana Směr podpořila právě Pellegriniho.

 Ivan Korčok uspěl celkem ve 37 okresech, k vítězství ho dotáhly především hlasy z Bratislavy, Košic a středního Slovenska. Předseda slovenského parlamentu Pellegrini vyhrál ve 40 okresech. V částech se silnou maďarskou menšinou, Dunajské Stredě a Komárnu, uspěl Krisztian Forró.

Průzkumy v prvním kole očekávaly velmi těsný souboj dvou favoritů voleb, tedy předsedy vládní strany Hlas Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka. Třetím nejvážnějším kandidátem měl být někdejší ministr spravedlnosti Štefan Harabin.

Podobné výsledky předpokládaly i sázkové kanceláře před prvním kolem. Slovenští bookmakeři favorizovali Petera Pellegriniho a druhým úspěšným kandidátem měl být Ivan Korčok. Pellegrini měl mít v sobotu kurz na výhru v prvním kole kurz 1,55:1 do 1,62:1 a Korčok 2,25:1 do 2,32:1.

Ani sázkové kanceláře nepředpokládaly, že by se rozhodlo už v prvním kole. Slovensko si od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999 nikdy nezvolilo prezidenta v prvním fázi hlasování.

Pellegrini je předsedou sněmovny a během předvolební kampaně nepořádal mítinky s voliči. Podle slovenských médií zintenzivnil výjezdy do regionů a také se častěji objevoval na zahraničních cestách. Předsedu Hlasu také podpořil slovenský premiér Robert Fico (Směr).

Korčok oproti tomu má podporu slovenské opozice. Za jeho osobou stojí Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita. Exministr zahraničí pořádal v debaty s voliči v 50 městech a získal i podporu několika tisíc lidí na shromáždění v Bratislavě.

Neúspěšnými kandidáty se tak stali historik a archivář Patrik Dubovský, předseda slovensko-maďarské strany Maďarská aliance Krisztián Forró, expředseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin, nacionalista Marian Kotleba, diplomat Ján Kubiš, expremiér Igor Matovič, Milan Náhlik a předseda strany Slovenské hnutí obrody Robert Švec.

X X X

Kdo je za palbou v koncertním sále v Krasnogorsku?

K akci se přihlásil Islámský stát s regionální pobočkou v Afghánistánu. Americké Veterans Today vidí souvislost s účastí džihádistů na Ukrajině.

Prohlášení Islámského státu, že je to jeho akce, čtyři osoby s tádžickými pasy zadržené v Brjansku u ukrajinské hranice a nedávná varování amerického velvyslanectví v Moskvě, že hrozí teroristické útoky na velká shromáždění. To jsou základní prvky skládačky, ze které bychom si měli ujasnit, proč v koncertním sále Crocus v budově městské radnice byly nejprve zablokovány východy, a potom nejméně tři maskovaní ozbrojenci stříleli z galerie po lidech ukrývajících se pod sedadly a házeli Molotovovy koktaily, takže více než stovka osob byla dílem postřílena a dílem upálena.

Ve srovnání s válkou na Ukrajině jsou to malá čísla, tam jdou mrtví do statisíců, stejně jako je to s důsledky desetiletého ostřelování vzbouřeneckých provincií Doněck a Luhansk, kde bylo 14 tisíc obětí. A pokud bude pokračovat hazard se zapojováním sil NATO do této války a vyprovokuje její přerůstání i mimo hranice Ukrajiny, mohou být výše uvedené statistiky jen poznámkami pod čarou ve zprávě o vylidňování Evropy a světa.

Na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze tvořilo hlavní téma varování, aby nás naše loutková vláda do něčeho takového nezatahovala, přestože by evidentně chtěla. Zaznívalo to prakticky ve všech projevech, takže nejčastějšími signálními slovy byly „mír“ a „demise“.

Americká zpravodajská televize CNN připomněla, že podle ruské agentury RIA-Novosti zmařilo Rusko jen za poslední měsíc v březnu několik incidentů souvisejících s ISIS.
Zpráva z 3. března: „Národní protiteroristický výbor uvádí, že během protiteroristické operace v ingušském Karabulaku bylo zneškodněno šest zločinců. Totožnost zabitých byla již dříve zjištěna: jednalo se o přívržence mezinárodní teroristické organizace ISIS.“

Zpráva ze 7. března: „FSB odhalila v Kalužské oblasti buňku zakázané organizace Vilajat Chorasan, jejíž členové plánovali útok na synagogu v Moskvě. Při zadržení kladli teroristé odpor a byli zneškodněni opětovanou palbou.“

Zpráva z 20. března: “ Bezpečnostní složky zadržely velitele bojové skupiny teroristické organizace Islámský stát zakázané v Rusku, uvedla v prohlášení tisková služba Ředitelství FSB pro Moskvu a region. Federální bezpečnostní služba Ruska pro město Moskvu a Moskevskou oblast zadržela mezinárodně hledaného občana Ruské federace, narozeného 22. listopadu 1993, zapojeného do činnosti mezinárodní teroristické organizace ISIS.“

Zpráva z 12. března: „Strážci zákona v lese v Sunženském okrese Ingušska našli skrýš s léky a potravinami, které podle nich patřily bojovníkům zlikvidovaným v Karabulaku na začátku března, informovalo regionální ministerstvo vnitra.“

Tyto zprávy měly být podle stejné ho zdroje důvodem varování amerického velvyslanectví Moskvě před teroristickými útoky. Adrienne Watsonová, mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost, vydala v pátek prohlášení o varování USA před útokem na Rusko.

„Začátkem tohoto měsíce měla americká vláda informace o plánovaném teroristickém útoku v Moskvě – potenciálně zaměřeném na velká shromáždění, včetně koncertů – což přimělo ministerstvo zahraničí vydat veřejné doporučení pro Američany v Rusku. Vláda USA se o tyto informace podělila s ruskými úřady v souladu se svou dlouhodobou politikou ‚povinnosti varovat‘.“

Na webu TV Al-Džazíra, kde si také kladou otázku, koho z útoku obvinit, zazněl názor, že podobná místa jsou lákavou příležitostí pro teroristy, protože ochrana je slabá:

„Ochranka je v Rusku nejvíce vysmívaná a špatně placená,“ řekla pro Al-Džazíru Aleksandra Čanyševová, 51letá učitelka ruského jazyka a literatury. „A svou práci dělají tím nejhorším možným způsobem.“

Někteří odborníci s Čanyševovou souhlasí, píše dál zmíněný komentář a poukazují na historii smrtících útoků na přeplněná veřejná místa v postsovětském Rusku, která sahá až do doby, kdy Moskva před čtvrt stoletím rozpoutala druhou čečenskou válku. Jiní analytici a ruské opoziční skupiny však tvrdí, že nelze vyloučit ještě temnější možnost: Poukazují na možné politické zisky prezidenta Vladimira Putina z pátečního masakru.

Tvrzení, že terorismus lze výhodně politicky využít, možná těží z americké „války proti teroru“ po útoku na newyorská dvojčata 21. září 2001, kterou prezident G. Bush ml. využil nejen k vedení válek v Iráku a Afghánistánu, ale také k omezení ústavních práv Američanů a vzniku dohlížitelského ministerstva pro domácí bezpečnost s mimořádnými pravomocemi. Přitom se nikdy islámskému teroru tak nedařilo, jako když proti ně mu byla vedena tato válka.

Americký internetový deník Veterans Today píše, že podle některých tvrzení útok provedla regionální pobočka Islámského státu v afghánském Chorásánu označovaná ISKP. Připomíná, že IS je zapleten do některých největších teroristických útoků v Rusku v poslední době, včetně bombového útoku v petrohradském metru v roce 2017, při němž zahynulo 15 lidí a 45 bylo zraněno.

Americké zpravodajské služby sdělily médiím, že „není důvod pochybovat“ o tvrzeních IS o odpovědnosti, informuje VT a dodává podrobnosti: Po odchodu Spojených států z Afghánistánu se zaměřuje jedna odnoží IS sídlící převážně v Afghánistánu stále více na Rusko. Skupina vznikla v roce 2015 z členů militantních skupin, včetně osob z Pákistánu a Uzbekistánu, a působí ve střední Asii a v Rusku. V lednu provedla v Íránu dvojí bombový útok, při němž zahynulo téměř 100 lidí.

„Isis-K a její spojenci si v Afghánistánu zachovávají bezpečné útočiště a nadále rozvíjejí své sítě v zemi i mimo ni,“ uvedl generál Michael Kurilla, velitel amerického Centrálního velitelství, během výpovědi před výborem pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů na začátku března.

Jenže je tu háček.

V očích méně zkušených odborníků na terorismus by údajné prohlášení Islámského státu mohlo podpořit tvrzení USA, že Ukrajina v útoku v Krasnogorsku nehrála žádnou roli. Je to však přesně naopak, prohlašují VT. Ukrajina využívala čečenský polovojenský prapor Šejka Mansúra, islámských extremistů, kteří se vycvičili v Sýrii a Iráku a bojují po boku ISIS.
Podle iráckých Lidových mobilizačních sil Hašd aš-Šaabí byl nechvalně proslulý chalífa al-Bagdádí, zakladatel Islámského státu, agentem izraelského Mosadu a CIA. Ve skutečnosti byl sice jako terorista vězněn v americkém vězeňském středisku Camp Bucca v Iráku, ale několik let před zrodem ISIS byl záhadně propuštěn.

VT jsou vůči Izraeli přinejmenším nevlídné, jejich tvrzení si zaslouží velkou opatrnost. Nicméně to, že Camp Bucca v Iráku byl líhní Islámského státu, kde byli všichni pohromadě a mohli se vzájemně domlouvat, máme potvrzeno z mnoha zdrojů. A že mezi válečnými zajatci loví tajné služby, to taky nepřekvapí.

Ale že by Islámský stát hodně po sezóně z ničeho nic začal působit zrovna v Rusku? Podařilo se to zasít? Konečně by „válka proti teroru“ dosáhla něčeho konkrétního…Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Bída shora, šance zdola

Hlavní příčina hospodářského poklesu, drahá elektřina, se pomalu dostává pod kontrolu podniků a domácností. Lex OZE 3, který to urychlí, už jde do sněmovny.

Máme to potvrzené, český HDP roku 2023 poklesl o 0,4 procenta a prodlužuje tak období, kdy je nižší než před covidovou pandemií.

Covid nás blokoval lockdowny a rozpadem globálních obchodních řetězců, ale pak spustila válka na Ukrajině a začala evropská palba do vlastního kolene v podobě sankcí proti Rusku. Rusko si sankcemi pomohlo, zbavilo se konkurence, kterou by jinak muselo strpět v rámci pravidel volného trhu. Takže sankcemi trpí hlavně sama EU, a my nejvíc. Naprosto nejvíc. Ostatní už se trochu vzpamatovali, ale my jsme ten poslední, kdo je ještě pod čarou ponoru.

Proč je na tom Česko nejhůř, to není žádná záhada. Vládne nám parta amatérů, až na hrstičku výjimek, která se mezi nimi bojí. Nejvíc nás dusila drahá energie, kdy české pojetí rozvíjení krize nabalilo na evropské sankce taky vlastní šílenou politiku. Těžko pochopit, proč se Česko jako jeden z nejvýznamnějších energetických exportérů chovalo jako nejpodřadnější žebrák, který bere zavděk, co mu kdo pohodí.

Nakonec se to podařilo trochu překlopit, takže stát přinutil ČEZ, aby odevzdal veškeré čisté zisky formou dividend, a to mu ještě vykousl porci daní z mimořádných zisků.  Státní rozpočet si pomohl skoro o 90 miliard korun, což by bylo bezva, kdyby to nebyly moje peníze. Někdo totiž musel nejprve ty zisky z vysokých cen energií zaplatit.

A tak astronomické účty za elektřinu napřed vysávaly poslední rezervy z domácností a hned za dveřmi domova srážely na kolena průmysl. Ani tohle loupežnictví však vládě nestačilo, aby udržela státní rozpočet pod kontrolou, a tak i při mimořádných inflačních příjmech nasekala dluhy za čtvrt bilionu korun. Občan zchudnul, republika se rekordně zadlužuje a ekonomika je v poklesu. Dejme této vládě ještě dva roky, a nevyhrabe se z toho ani příští generace.

Vždycky když jsou v energetice nějaké moc složité šachy, jde o to, aby se stavěly jaderné elektrárny. Bez vysokých cen elektřiny se jádro stavět nedá. Jenže s vysokými cenami elektřiny zase nejde provozovat konkurenceschopný průmysl. Zřejmě je extrémně výhodné být u stavby jádra, když všechny další ohledy a rizika jdou stranou.

Největší hrozbou pro jádro jsou obnovitelné zdroje. Znamenají zmenšování energetického trhu. V loňském roce dosáhla čistá (netto) spotřeba elektřiny celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, informoval Energetický regulační úřad. Domácí spotřeba klesla meziročně o více než 4 procenta, ale výroba dokonce o deset procent, protože ubývá i exportních příležitostí.

Když jsem pátral po příčinách, nebyl to pochopitelně jen rozvoj vlastní produkce z fotovoltaiky na střeše, co takhle skokově omezovalo trh. Ostatně, ten teprve přijde, nový solární boom právě začíná. Bude mít podstatně větší grády než ten minulý, který byl povzbuzován (politická „malá domů“) nejvyššími výkupními cenami elektřiny z obnovitelných zdrojů na světě.

Nad statistikami o spotřebě elektřiny se přitom rozhořel spor, protože fotovoltaika do špičkového výkonu 50 kW už nepotřebuje povolení, a tak se nikde nevykazuje. MPO ji může mít ve svých odhadech, ale ani regulátora ERÚ, ani operátora OTE se samovýroba pro vlastní spotřebu netýká.

Z odhadů tedy víme, že na konci loňského roku dosáhla celková kapacita fotovoltaiky zhruba dvojnásobku toho, co měla ještě před třemi lety a blíží se 4 gigawatthodinám špičkového výkonu. A to jsme ještě neměli sdílení, akumulaci, komunity, agrovoltaiku, agregaci flexibility nebo využití elektrických aut pro akumulaci, zkrátka to, co udělá z českých střech a mezí něco podobného, co udělala z Kuwaitu ropa.

Málo víme také o úsporách, na které pochopitelně došlo, když se lidé se polekali vysokých cen elektřiny.  Je to sice systém „nechci slevu zadarmo“, jen za diody místo žárovek jsem dal snad dva tisíce korun, ale byla to dobrá investice. Plné světlo, které dříve zhltlo kilowattu za hodinu, si teď nevezme víc než jedna slabší žárovka ze starých časů. Vysavač míval spotřebu půldruhé kilowatty, teď je tak poloviční. Úsporná indukční plotna vaří každý den, a za zlomek toho, co potřebovaly žhavé spirály v její předchůdkyni.

Podobné věci se odehrávají i v průmyslu, kam míří úspornější technologie i postupy podpořené robotizací, digitalizací a umělou inteligencí. Rozšiřují se inteligentní měřidla postupující v krátkých časových krocích a umožňující hledat úspory i v proměnlivých cenách elektřiny během dne.

Na druhou stranu, elektrických aut, které potkáváme na silnici, je zatím tak málo, že na ně upozorňujeme manželku. Tohle si o svoji porci elektřiny teprve řekne. Ale potvrzuje se trend, že o elektromobilitu mají větší zájem ti, kdo mají zároveň možnost jezdit takříkajíc zadarmo, protože mají střechu s fotovoltaikou doma nebo na parkovišti v práci.

Sdílení už máme, od začátku roku platí Lex OZE 2, jak se říká jedné z postupných novel energetického zákona, a z republiky už valí zprávy o konkrétních přípravách na komunitní energetiku. Plošně působí místní akční skupiny MAS, které zakládají svůj ENERKOM, zahrnující nejen instalaci sdílených obnovitelných zdrojů, nyní rozšiřitelných o větrníky nebo dostupnou biomasovou mikroelektrárnu, ale také energetický audit, rekonstrukce domů, energetický management.

Vytvářejí dlouhodobé vize, poskytují poradenství a chystají se nad další etapu, která už je tady. To je ta, kterou uvolní Lex OZE 3, jehož vládní návrh už jde do sněmovny.

Klíčová je tam akumulace, možnost budovat velké akumulátorové stanice i jinde než v sousedství točivých zařízení čili velkých elektrárenských generátorů. Tyto akumulátory ořezávají hroty přirozeně nestálé výroby z OZE a mohou pomáhat stabilizovat síť, která zatím byla závislá jen na záložních zdrojích a přečerpávacích elektrárnách. Zálohy (a base load) přijdou o část obchodních příležitostí, které se přesunou k novým velkým podnikatelským projektům v akumulaci.

A nejen tam. Začne se obchodovat se službami flexibility, nabízené agregátory. To jsou specialisté, kteří mají smlouvy s komunitami, schopnými vypomoci s výrobou nebo spotřebou. Nebo třeba s chladírnou, která může na pár hodin vypnout, když je draho, a zase zapnout, když je levně. Nebo když je dokonce záporno, loni se to stalo už více než stokrát, kdy vás odmění za odebrání nadprodukce.

Mezitím přitvrzují stavební předpisy, od roku 2030 už se má stavět prakticky jen pasivně, s minimální energetickou spotřebou pro vytápění.

Spotřeba energie tak jasně klesá a bude klesat. A elektřina?

Nezávidím tvůrcům státní energetické koncepce, která se má v krátkém čase aktualizovat. Naše dosavadní představy o energetickém trhu byly kruté zastaralé. Ukázala to loňská drahota, která je ze stejného hnízda, jako prošlé představy o budoucnosti.

Jedna moudrost říká, že proti větru se čurat nedá, ledaže bychom oželeli suchou nohavici. Možná, že nová koncepce pojede ještě postaru a rozum dostane až ta příští. Ještě nějaký čas nám bude nabízena antikoncepce. To je takové to, co je schopné zamáznout život. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Generál Blaško: Evropský parlament bude muset ustoupit od zákazu spalovacích motorů

 Nový Evropský parlament bude muset ustoupit od plánu na zákaz spalovacích motorů. Podle europoslance Hynka Blaška za ně není náhrada. „Zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí,“ řekl v rozhovoru pro Českou justici. Kromě revize Green Dealu budou klíčovými tématy migrace a bezpečnost. Generál Blaško v minulých volbách kandidoval za SPD, nyní chce uspět v barvách Aliance pro nezávislost ČR.

X Jaká budou tři nejvýznamnější témata předvolební kampaně do Evropského parlamentu v České republice?

Migrace, Green Deal a bezpečnost.

X Které tři největší úkoly se rýsují před nově zvoleným Evropským parlamentem? Kterým agendám by se měl prioritně věnovat a přinést celoevropské řešení?

Bude muset ustoupit od radikálních plánů na zákaz spalovacích motorů, kotlů, plynu a dalších věcí pro které nemáme náhradu. Stejně tak se bude muset postavit čelem k problému nelegální migrace. Částečně se s tím už začalo například zmírněním normy EURO 7, v ohledu migrace například spolupráce s Albánií ve věci ochrany hranic.

X Na které tři prioritní otázky by se měla zaměřit nová Komise a s jakými návrhy by měla přijít?

Stejně jako ty výše zmiňované, ale s tím, že Komise je v podstatě silnější evropská instituce než Evropský parlament a já považuji za velmi důležité, aby Komise přinášela kvalitní legislativní návrhy má k tomu obrovský aparát, placený z našich daní.

X Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období EP, považujete za nejpřínosnější a proč?

Evropské instituce mnoho přínosné legislativy nepřinášejí, nicméně zmínil bych například snahu regulovat umělou inteligenci a brát v potaz její rizika, aby si časem instituce nebo firmy nechtěly zjednodušit práci a nenechaly finální rozhodnutí o lidech na umělé inteligenci. Pozitivně také hodnotíme opatrné náznaky poslanců spolupracovat se třetími zeměmi na ochraně hranic.

X Kterou stěžejní legislativu by měl současný europarlament a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce a proč?

Současný parlament má před sebou dvě poslední hlasování. Já jsem spíše příznivec toho, aby se deregulovalo a vracely se pravomoce členským státům, což v současném složení parlamentu není reálné. Věřím ale, že po volbách ubyde federalistů, kteří chtějí superstát EU.

X Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový parlament?

Jelikož s většinou nesouhlasím, tak nepovažuji za hrozbu, že některý projednán nebude. Naopak doufám, že nové složení Evropského parlamentu umožní i revize některých legislativních aktů, proti kterým jsem hlasoval, ale bohužel prošly díky hlasovací mašině socialistů a lidovců. Týká se to především evropské legislativy, související s Green Dealem kterou by měl nový Evropský parlament kompletně zrušit.

X Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým EP od nuly?

Rozhodně s Green Dealem, jak už jsem zmínil. Bude se muset znovu od nuly stanovit, co lze považovat za skutečnou ochranu přírody. Co se týká měřitelných jedovatých látek, odpadů, nadbytečných plastů, plýtvání jídlem, tam je to jasné. Ale zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí.

X Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?

Nejsem si jistý, nicméně považuji za důležité, aby se vyřešil nedostatek chybějících léků. Je důležité, abychom nebyli závislí, a měli v tomto ohledu v EU soběstačnost.

X Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do středně velkých/menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?

Je těžké najít rozumnou hranici toho, aby se zaplatil výzkum nových léčiv, který nepochybně nákladný je, ale zároveň, aby léky nebyly předražené. Jsem v tomto ohledu zastánce spíše toho, aby patenty byly kratší. Je potřeba také dostatečně zohlednit, pokud se na výzkumu podílí státní sektor a jsou používány veřejné finance. Eva Paseková, ceskajustice.c

X X X

Pravidelná linka do Tel Avivu bude létat z Letiště Karlovy Vary každý čtvrtek od 23. května 2024

Pravidelná letecká linka mezi Karlovými Vary a Tel Avivem zahájí provoz dne 23. 5. 2024 a bude létat každý čtvrtek až do 31. října 2024. Linku bude provozovat společnost Corendon Airlines, a to pomocí letadel A320 svého smluvního partnera, kyperské TUS Airways. Přílet na karlovarské letiště bude vždy ve 20:10 hod. místního času a odlet ve 21:10 hod. Číslo letu je XR441 pro lety do Karlových Varů a XR442 pro lety z Karlových Varů do Tel Avivu. Společnost Overseas Travel zahájila online prodej letenek prostřednictvím internetových letenkových serverů Kiwi, Kayak, Skyscanner a dalších.

„Overseas Travel věří, že si tato linka rychle najde své klienty jak v Izraeli, tak v karlovarském regionu. Přímý let umožní, aby se izraelští turisté dostali napřímo do překrásného UNESCO lázeňského trojúhelníku a zvýší to jejich cestovní komfort. Pro české turisty a businessmany tato linka rozšíří škálu možností, jak se mezi oběma zeměmi letecky pohybovat,” říká Pini Kariner, CEO Overseas Travel.

Hejtman Petr Kulhánek uvedl: „Těší mě, že po několikaleté pauze začne z karlovarského letiště opět létat pravidelná linka a naše společná snaha tak bude naplněna. Pro kraj je to skvělá zpráva a já pevně věřím, že se tím pro nás zvýší objem incomingového turismu.”

Každá další linka, která rozšíří provoz na karlovarském letišti, je pro nás samozřejmě důležitá. I když máme pochopitelně zájem o příjezd turistů do Karlovarského kraje, tak je určitě dobře, že si naši zájemci o lety do Izraele budou moci zakoupit letenky a využít služeb karlovarského letiště,“ doplnil neuvolněný krajský zastupitel pro oblast dopravy Jan Bureš.

Za letiště se velmi těšíme na naši letošní pravidelnou linku do Izraele a věříme, že je to první vlaštovka ohlašující zvýšení provozu v tomto segmentu na našem letišti“ dodává Alice Justina Undus, jednatelka Letiště Karlovy Vary.

Bc. Jitka Čmoková, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.