Klaus podpořil Fica ve volbách. V USA čekají recesi. Fialova žebračenka důchodcům 360 Kč. Rusko vyrábí víc munice než Západ. Pomoc od KLDR

Média lžou a máte hodně stoupenců, píše. Český exprezident Václav Klaus jednoznačně vyjádřil podporu bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi v nadcházejících parlamentních volbách. Zastal se i jeho strany Smer-SD, jejíž tiskovou konferenci narušil slovenský expremiér Igor Matovič. Klaus dále kritizoval média a stav slovenské společnosti.

 „Pozorně sledujeme předvolební debaty i celou atmosféru na Slovensku. Jsme tím zneklidněni a ve Vašem úspěchu vidíme šanci, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí a aby zůstalo samo sebou,“ uvádí Klaus na počátku svého dopisu. Klaus napsání odůvodňuje slovy, že je zneklidněn tím, co se ve středu událo mezi členy Ficovy strany a Igorem Matovičem.

„Shodujeme se s Vámi, že je třeba opřít se o občany Slovenska, o slovenského voliče, a ne o komentáře v New York Times či v jiných zahraničních médiích, včetně českých,“ dodává Klaus.

Bývalý prezident a ministr financí Václav Klaus odeslal dopis pod hlavičkou svého institutu. Ten založil v roce 2012 jako obecně prospěšnou společnost, která si dává za cíl zkoumat a propagovat život, dílo a myšlenky Václava Klause. Institut se také věnuje shromažďování literatury, která souvisí s Klasovým veřejným vystupováním.

„Výsledky slovenských voleb považujeme za důležité nejen pro Slovensko samotné, nejen pro další vývoj ve střední Evropě, ale také v Evropě jako celku. Budou mít dopad i v České republice,“ dodává v dopise Klaus a ubezpečuje, že i přes nelichotivý mediální obraz má spoustu stoupenců.

„Berte tento dopis jako výraz naší podpory v závěru předvolebního boje. I když se z mediálních zpráv může zdát, že u nás stoupence nemáte, můžeme Vás ubezpečit, že tomu tak není,“ uzavírá dopis Klaus.

Klaus dopis zaslal poté, co expremiér a lídr strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič narušil ve středu ráno v Bratislavě konferenci strany Směr-SD expremiéra Roberta Fica.

V autě začal Matovič do mikrofonu vykřikovat ostrá hesla a nadávky útočící na místopředsedu Směru a exministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ten za ním po chvíli přišel a chtěl ho vytáhnout z auta. Kopance a pěsti přerušila až městská policie.

X X X

EXPERTI:  FIALA  JEDNÁ,  JAKO  ZAPRODANÝ  UKRAJINEC

FIALA  ČR  HODIL  PŘES  PALUBU

FIALOVA  ŽEBRAČENKA  360 Kč  NA  MĚSÍC,  TO  DÁVAL  DR.  ŠTROUGAL  HORNÍKŮM  PO  SOBOTNÍ  SMĚNĚ  NA  PIVO

DOKÁŽE  ŽÍT  FIALA   ZA  20  TISÍC  MĚSÍČNĚ?  AŤ  TO  HNED  DOKÁŽE…

Exministr Tlustý: Vláda se stará o ostatní země jako rozzuřený mravenec. V boji mamutů ale nevyhraje. Českou republiku přirovnal k rozzuřenému mravenci, který vynakládá stovky miliard na zbraně a stará se o ostatní země. „V souboji mamutů ale nic nezmůže,“ řekl Tlustý.

Jsme v hluboké krizi, která se prohlubuje, prohlásil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. „Podívejte se na vývoj průmyslu, stavebnictví. Všechno jede rychle do háje. A teď tady rozzuřený mravenec, myslím Českou republiku, bude vynakládat stovky miliard korun na všechny stíhačky, tanky a kulomety. To je takový nesmysl,“ uvedl Tlustý.

 Takové výdaje si podle něj stát nemůže dovolit. „Rozzuřený mravenec v souboji mamutů nic nezmůže. V celosvětovém měřítku proti sobě evidentně stojí dva mohutné bloky, na jedné straně Spojené státy americké a spolu s ním západní Evropa, proti tomu Čína, Rusko a připojuje se Indie,“ popsal bývalý ministr financí.

Apeloval na vládu, že se musí přestat investovat stovky miliard do nesmyslů. „My máme řešit naše problémy, každá vláda ve světě se stará o své občany a naše vláda se stará o všechno ostatní. Musíme se vrátit k řešení problémů českých lidí,“ sdělil Tlustý a dodal, že jestli chce vláda vyvést zemi z krize, musí lidem ulehčit a ne zvyšovat daně. „Tady je všechno absolutně naruby. Vláda zatím dělá všechno špatně a vehementně v tom hodlá pokračovat,“ zdůraznil Tlustý.

X X X

 Jaký bude rozpočet ministerstva školství?

Výdaje na obranu kritizoval také bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (SOCDEM). „Vláda, která má dostatek miliard na to, aby platila drahé hračky pro vojáky, musí mít i na ty ostatní výdaje, jako je školství, sociální věci a veřejná správa, ty jsou prioritní. Navyšovat takovýmto způsobem výdaje na různé zbrojní projekty je naprosto nepřijatelné,“ řekl Škromach.

X X X

Všechny důchody od ledna vzrostou. Vláda schválila jejich zvýšení o stejnou částku

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem stejně o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu. Nařízení o pravidelné valorizaci schválila ve středu vláda, oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kabinet vycházel při výpočtu částky ze zákonných pravidel. Podle údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun. Jurečka minulý týden řekl, že přidání zvedne příští rok výdaje na důchody o 12,3 miliardy korun.

 Starobní penze od České správy sociálního zabezpečení pobírá 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody dalších 479 tisíc korun. Průměrný starobní důchod činil na konci června 20 233 korun. Několik desítek tisíc penzí vyplácejí pak ještě systémy resortů obrany, spravedlnosti a vnitra. Jejich průměrné starobní důchody jsou o několik tisíc vyšší.

 Důchody se podle zákona pravidelně valorizují vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Podle vládní novely se má valorizace zpomalit a zohledňovat se má znovu třetina růstu reálné mzdy jako do roku 2018. Přidávaných 360 korun je podle dosavadních pravidel. Vláda musí totiž úpravu penzí schválit do konce září, novela platí ale až od října. Jurečka už několikrát zopakoval, že dosavadní i nový výpočet vycházejí pro letošek úplně stejně. Reálné výdělky v Česku teď nerostou, výslednou částku tak neovlivní.

X X X

GENERAL  ŠEDIVÝ: TECHNIKA  KLDR  ZAOSTALÁ,  PORUCHOVÁ,  ALE  RUSŮM  POMŮŹE

Munice, kterou Severokorejci mohou poskytnout Rusku, je pravděpodobně hodně stará a má značnou poruchovost. Může ale Rusům pomoct, říká bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Dodává také, že pokud Rusové poskytnou KLDR na oplátku potraviny, materiály či pohonné hmoty, chátrající ekonomika země se spíše zvedne. A to i navzdory případným sankcím.

X Je význam podpory Ruska ze strany Severní Koreje jen symbolický, nebo jde o strategickou záležitost, kterou chce Putin dosáhnout upevnění politické moci?

Svým způsobem podpora symbolická je a ukazuje na tože Severní Koreji se daří využít těžkostí Ruska a navázat s ním bližší spojení. Na druhou stranu pomoc bude mít určitě nějaký význam, ale ne strategický. Severní Korea je totiž schopna poskytnout pouze relativně staré zbraně a starou munici.

Bavíme se o době několika málo týdnů, kdy se munice z KLDR může objevit na bojišti.

X X X

RUSKO  TEĎ  VYRÁBÍ  VÍC  MUNICE  NEŽ  ZÁPAD.  SANKCE  JSOU  NA  NĚJ  KRÁTKĚ

Rusko vyrábí více munice než před válkou, jeho produkce je aktuálně dokonce větší než ta západní. Důvodem je, že se úspěšně vyhýbá sankcím, uvádějí američtí a evropští činitelé. Vojenská mašinerie Vladimira Putina je na dobré cestě, aby vyrobila dva miliony dělostřeleckých nábojů za rok, což je dvojnásobek produkce před válkou na Ukrajině.

Americká armáda v prosinci minulého roku odhadovala, že bez vnější pomoci Moskva své zásoby raket a munice brzy vyčerpá. To se ale nestalo. Co je příčinou? Podle amerických a evropských vojenských činitelů se Rusku daří obcházet sankce uvalené Západem a získávat některé komponenty nutné k výrobě vojenského materiálu.

Podle listu The New York Times nyní Rusko dokonce vyrábí ještě víc munice než před válkou. Rusko tak v současné době produkuje více munice než USA a Evropa. Podle tajemníka estonského ministerstva obrany Kustiho Salma je současná ruská produkce sedmkrát větší než ta západní.

Využívají takzvanou Serniju – ruskou špionážní síť –, která má za úkol pořízení citlivých technologií z Evropy, jako jsou mikročipy. Síti se podařilo poslat do Ruska vybavení z Německa či Finska.

X X X

Kim slíbil Putinovi na kosmodromu naprostou oddanost. Poobědvali pelmeně

Severokorejský lídr Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Kim podle agentury Reuters uvedl, že Severní Korea podporuje ruského vůdce ve všech jeho rozhodnutích. Putin zase řekl, že Rusko pomůže KLDR v oblasti vesmírných družic. Předmětem rozhovorů byla podle agentury RIA Novosti také možnost vyslání severokorejského kosmonauta do vesmíru.

 Severokorejský vůdce prohlásil, že si je jistý, že ruská armáda a ruský lid zvítězí nad „zlem“. „Rusko se vydalo do svaté války na ochranu své suverenity a bezpečnosti proti hegemonním silám,“ řekl dříve ve středu Kim Putinovi.

„Vždy budeme stát za rozhodnutími prezidenta Putina a ruského vedení a společně bojovat proti imperialismu,“ uvedl severokorejský vůdce prostřednictvím překladatele, píše Reuters.

Putin na oplátku přislíbil, že Moskva pomůže Severní Koreji s vysláním satelitů do vesmíru. „Proto jsme tady,“ odpověděl ruský prezident na dotaz novinářů, zda Rusko pomůže Pchjongjangu se zhotovením družic

Vůdce KLDR má velký zájem o raketové technologie; snaží se také o rozvoj na poli vesmíru,“ uvedl Putin. Agentura RIA Novosti v této souvislosti uvedla, že Putin jednal s Kimem také o možnosti vyslat do vesmíru severokorejského kosmonauta.

Kim Čong-un ve středu podle agentury TASS přijel vlakem do areálu kosmodromu, kde ho s červeným kobercem přivítali zástupci ruské vlády. Následně se sešel s Putinem, se kterým si vyměnil zdvořilostní fráze a potřásl rukou. Severokorejský lídr Putinovi poděkoval, že ho pozval do Ruska i přes svoji vytíženost. „Velmi rád vás vidím,“ odpověděl mu Putin.

Oba státníci krátce jednali před zástupci tisku. Podle TASS trvala veřejná část debaty devět minut. Zatímco Kim hovořil o boji proti Západu, Putin se zmínil o nutnosti projednat ekonomickou kooperaci obou států. Západní média a Kyjev dříve uvedly, že ruský prezident hodlá severokorejského lídra žádat o zbraně, které by podpořily ruskou invazi na Ukrajinu.

Menu pro Putina

Lídři Ruska a Severní Koreje se v rámci předkrmu mohou těšit na salát s kachním masem, fíky a nektarinkami, pelmeně plněné krabím masem a rybí polévku.

Jako hlavní chod mají na výběr mezi jeseterem s bramborami a hovězím masem s grilovanou zeleninou. Čeká je také výběr ruských vín, píše podle agentury Reuters kremelský reportér.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se podle agentury Reuters nechtěl vyjádřit k tomu, zda Putin s Kimem budou jednat o dodávkách zbraní. Uvedl nicméně, že obě země spolupracují v „citlivých“ oblastech a že detaily této spolupráce by se neměly zveřejňovat.

Americký deník The New York Times začátkem září informoval, že Kim se chystá do Ruska na jednání s Putinem o možných dodávkách zbraní a munice, které by Moskva mohla použít ve své válce proti Ukrajině. Také bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby již dříve uvedl, že americké zpravodajské služby mají informace o jednáních mezi Ruskem a KLDR o dodávkách zbraní.

Případný nákup severokorejských zbraní ze strany Ruska i poskytnutí ruské raketové technologie Severní Koreji by porušovaly sankce, které na KLDR uvalilo mezinárodní společenství včetně Ruska. Kremelský mluvčí Peskov k tomu podle RIA Novosti uvedl, že ruská pozice v Radě bezpečnosti OSN ohledně těchto sankcí zůstává neměnná, což však „nemůže být, nemá být a nebude překážkou pro další rozvoj rusko-severokorejských vztahů“.

Oba lídři ve středu jednali mezi čtyřma očima, uvedl Peskov, a debatovali i při následném oficiálním obědě, kde si vzájemně připili na zdraví. Putin také pozdvihl číši na „posílení vzájemné budoucí spolupráce“, napsala agentura AFP. Podle Reuters pak severokorejský vůdce z kosmodromu odcestoval.

Zatímco Putin přiletěl na kosmodrom Vostočnyj letadlem, Kim přicestoval ze své vlasti obrněným vlakem. Jde o jeho první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu-19, během níž KLDR zcela uzavřela své hranice. Předtím se v roce 2019 sešel s Putinem v ruském Vladivostoku.

Severní Korea během cesty svého vůdce opět demonstrovala svou vojenskou sílu, když odpálila směrem do Japonského moře dvě balistické rakety. Rakety dopadly u japonského pobřeží, napsala tamní agentura Kjódó.

Jednat ve středu bude severokorejská a ruská delegace, přičemž z Moskvy podle agentury TASS přijeli vyjednávat šéf ruské diplomacie Lavrov, ruský ministr obrany Sergej Šojgu či místopředseda ruské vlády Marat Chusnullin. Možné je i jednání Kima a Putina mezi čtyřma očima, uvádí TASS.

X X X

Zatímco je Kim v Rusku, Severní Korea odpálila další dvě balistické rakety

Severní Korea ve středu odpálila směrem do Japonského moře dvě další balistické rakety, uvedly podle zahraničních agentur jihokorejská armáda a japonské ministerstvo obrany. Dopadly u japonského pobřeží, vně japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó. Stalo se tak během návštěvy korejského lídra v Rusku.

 Podle jihokorejské armády šlo o balistické rakety krátkého doletu. Nejméně dvě balistické rakety směrem do Japonského moře KLDR odpálila také na konci srpna. Podobné testy balistických raket Pchjongjang provádí pravidelně, a to přesto, že mu to rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují.

Středeční test KLDR provedla jen krátce před schůzkou severokorejského vůdce Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kim a Putin se setkali na ruském kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě a krátce spolu mluvili. Následovat budou jednání severokorejské a ruské delegace a možná i jednání Kima a Putina mezi čtyřma očima, napsala agentura TASS.

X X X

KONEC  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ  JEDINĚ  BEZ  ZELENSKÉHO

UKRAJINCI  UTÍKAJÍ  ZE  ZEMĚ,  NECHTĚJÍ  DO  VÁLKY

Ukončit válečný stav? Jedině bez Zelenského

Jeden z novinových titulků: Ukrajinci jsou z G20 zklamaní. Prohlášení lídrů opravili červenou tužkou; tedy opravil Oleg Nikolenko – mluvčí ukrajinské vlády. Čemu má posloužit toto teatrální gesto? Opravdu si Ukrajinci myslí, že Rusko porazí?

Ano, pár zelených  – rádoby vlasteneckých – mozků na Ukrajině, silná grupa jestřábů v USA, kteří tlačí na Německo k větší aktivitě…na ruku jim jdou někteří evropští politici typu naší Černochové – ti všichni horují pro další zabíjení, lhostejno že s malým nebo žádným výsledkem. Nutno dodat, že ne všichni politici USA, Německa a i Evropy, jsou pro pokračování zbytečné války. Dokladem toho je text z jednání G20 s vyváženější náplní.

Copak to nikdo z ukrajinské strany nevidí, že hlavní podporovatelé dalšího válčení nesledují jejich vlastenecké cíle, ale především mají Ukrajinu jako ostrou zkušební střelnici a hned za druhé je účelem válčení oslabení Ruska. Americký vliv na vedení Ukrajiny je nesporný a proto je oprávněné očekávání, že nový prezident USA bude ten, kdo se mohl pokusit válku ukončit. Pokud se do čela takový nedostane, troufám si odhadnout, že po dalších a dalších tisících mrtvých se z konfliktu stane „zamrzlá válka“ typu Korea apod.

Samostatnou kapitolou je existence fašistických uskupení, jímž vévodí prapor, zpět už pluk AZOV. Mnozí jsou potetovaní symboly hitlerovského Německa, i uniformy mají znaky z té doby, ale to je jedna věc. Horší je, že to byli právě příslušníci této mnohatisícové bojůvky, kteří celých 8 let páchali zvěrstva především proti občanům ruské národnosti, a to jak na území separátních republik, ale i na domácí kyjevské půdě. Naše média informování z této problematiky zásadně vynechávají a tak se jim tam zcela logicky nevešla ani zpráva o dopisu cca 40 amerických senátorů, kteří jmenovitě AZOV kritizují.

Tedy zpět k titulku: Zelenskyj už vydal takovou řadu kategorických prohlášení, že ústup k příměří by z něho udělal ještě většího komika, než kdy dříve byl. Jeho mantra je jedině porážka Ruska a proto mnozí (státy i osoby) jsou již dopředu vinni, že málo nebo pomalu dodávali zbraně a případně málo sankcionovali Rusko – tedy pokud bude výsledek jiný. Zda u případné „remízy“ by mohl být na druhé straně Putin je dost sporné, protože mnozí současní politici mu opakovaně „vypucovali žaludek“, že jen těžko by si mohli „oko v oko“ sednout k jednomu stolu….i když v politice je možné i nemožné.

Naděje vzroste s podzimními plískanicemi, kdy nějaké zásadní pohyby vosk budou dost umrtvené. Může to být čas, kdy nějaké mezinárodní společenství by iniciovalo kulatý stůl, ale dle dnešní rétoriky bude pravděpodobnější masivní doplňování smrtícího železa a lidské síly – takto potencionální „materiál“ do budoucích odpisových statistik .

Už jsem to jednou napsal, že bohužel, je dost pravděpodobné, že tisíce objetí na obou stranách se ukážou jako naprosto zbytečné, když vše skončí „zamrzlou válkou“. Nejde jen o takový výsledek, ale tento stav je neustále potencionální hrozba dalšího nesmyslného zabíjení, které hrozí přerůst v něco ještě většího. Miroslav Kulhavý, server vasevec.cz

X X X

Patriarcha Kirill vyzval pravoslavné, aby bránili vlast

Patriarcha moskevský a veškeré Rusi Kirill vyzval pravoslavné, aby v potřebnou hodinu i silou bránili vlast, stejně jako Alexandr Něvskij, Petr Veliký a další vynikající osobnosti ruských dějin. Uvedl to po bohoslužbě na náměstí Alexandra Něvského v Petrohradě.

„Jako patriarcha mám dnes povinnost oslovit všechny obyvatele mého rodného Petrohradu. Zachovejte pravoslavnou víru, v ní je naše spása, v ní je spása Ruska. Zachovejte naši vlast, chraňte ji, a až přijde nutná hodina k její obraně silou, přejděte k této obraně, jako to udělal Alexandr Něvský, stejně jako car Petr Veliký a mnoho dalších vynikajících osobností Ruska,“ řekl patriarcha.

Zdůraznil, že je nutné chránit vlast před vnějšími a vnitřními nepřáteli a vytvářet prosperující život pro současné i budoucí generace. Je si prý jistý, že nesmíme zapomenout na to nejdůležitější. „Jsme pravoslavný národ, jsme ortodoxní obyvatelé Petrohradu a máme zvláštní odpovědnost za zachování víry a důstojnosti naší vlasti, za to, aby život našich dětí, vnuků a pravnoučat byl klidný, pokojný a prosperující,“ uzavřel Kirill.

12. září byly v Rusku dekretem Petra I. ostatky Alexandra Něvského přeneseny do kláštera, který založil. Dříve byla relikvie v katedrále Narození Páně ve Vladimiru. Od nynějška, 12. září, slaví ruská pravoslavná církev den památky prince Alexandra Něvského, server vasevec.cz

X X X

CHAOS  UPRCHLÍKŮ  V  ITÁLII,  OSN,  EU,  CELÝ  ZÁPAD  UTEČENCE  NEŘEŠÍ

UPRCHLÍCI  V  EVROPĚ  I  JINDE  HŮŔE  NEŹ  ZVÍŘATA

Stovky člunů, chaos a utopený kojenec. Na Lampeduse už převažují uprchlíci

Italský ostrov Lampedusa se blíží časům migrační krize z roku 2016. Jen v úterý přijelo přes pět tisíc běženců a během středy přibyly stovky dalších. Ráno se navíc při chaotickém vyloďování zachráněných migrantů z lodi pobřežní stráže ráno utopil pětiměsíční kojenec. Situace na jihu teď prověřuje slib premiérky Giorgie Meloniové, že zastaví nelegální migraci.

Vzhledem k tomu, že italská pobřežní stráž a plavidla pohraniční stráže na Lampeduse nedokázaly zachytit všechny čluny pašeráků na moři, desítky migrantů dočasně unikly úřadům tím, že po svých vyšplhaly na skalnaté pobřeží Lampedusy. Tragédie se pak stala po 4:00 ráno, kdy pobřežní stráž přivezla k pevnině 46 zachráněných migrantů.

Při chaotickém manévru několik lidí spadlo do vody, a to včetně pětiměsíčního chlapce, který se utopil. Všechny ostatní se podařilo včas vytáhnout. Chlapcova nezletilá matka pochází z Guineje a v současnosti o ni pečují lékaři a psychologové.

Lampedusa, nejjižnější bod Itálie a první přístav pro lidi na cestě ze severní Afriky, v poslední době znovu zažívá nápor běženců. Ti obvykle vyrážejí z tuniského města Sfax. V pondělí na ostrov doplulo téměř dva tisíce lidí, v úterý pak dorazilo 110 lodí, které vezly 5 112 migrantů. V úterý přijelo přes pět tisíc běženců, což je během jediného dne rekordní počet. Ve středu od půlnoci pak přibylo skoro 1 300 dalších utečenců, nápor nově příchozích tedy nepolevuje.

Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči. To potvrzuje i bývalá starostka ostrova Giusi Nicoliniová, podle níž je nápor natolik silný, že úřady zápasí i s tím, aby všechny nově příchozí řádně spočítaly.

„Tady jsme všichni unavení a vyčerpaní fyzicky i mentálně, ta situace je neudržitelná a čím dál hůř zvládnutelná,“ řekl médiím současný starosta Lampedusy Filippo Mannino. Mezi policií a stovkami příchozích také došlo k potyčkám, jak se běženci snažili ostrov opustit. Mnoho z nich totiž v Itálii, a už vůbec na malé Lampeduse, zůstat nehodlá. Jejich cílem je Velká Británie, Německo, Švédsko a další země západní Evropy či Skandinávie.

Lampedusa je nicméně častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Tamní středisko pro migranty má kapacitu pro 400 lidí a je chronicky přeplněné. Nyní by se mělo postarat o více než 6 tisíc cizinců, kterých už je tak více než stálých obyvatel ostrova. Italské úřady se proto snaží organizovat transfer migrantů na Sicílii nebo do jiných částí Itálie, ten však není dostatečně rychlý.

„Naším cílem je co nejrychleji je převézt,“ řekl Filippo Romano, prefekt sicilské provincie Agrigento, do níž patří i Lampedusa. Poznamenal, že v některých dnech minulého měsíce vystoupilo na břeh více než 4 tisíce migrantů a úřady byly schopny převést tyto lidi do jiných oblastí, kde se mohou začít zpracovávat jejich žádosti o azyl.

Zástupci Červeného kříže varovali, že při současných počtech migrantů není možné strádajícím lidem poskytnout nutnou pomoc. „Opravdu potřebují jídlo, léky a boty, oblečení,“ řekl agentuře AP Andrea Costa, vedoucí skupiny Baobab Experience, jež pomáhá migrantům.

Podle dat italského ministerstva vnitra letos do Itálie celkem přes moře dorazilo skoro 124 tisíc migrantů, což je ve srovnání se stejným obdobím loni téměř dvojnásobek. A vzhledem k současnému vývoji se počet příchozích blíží vrcholu migrační krize v roce 2016, kdy do Itálie po moři dorazilo přibližně 181 500 lidí. V lednu až srpnu téhož roku se vylodilo přibližně 115 tisíc lidí, zatímco ve stejném období roku letošního to bylo 114 526 běženců.

Francie v úterý oznámila, že kvůli prudkému nárůstu nelegální migrace zdvojnásobí ostrahu hranic s Itálií, a tamní ministr vnitra Gérald Darmanin také navštívil město Menton, aby oznámil nová tvrdá opatření. Ta zahrnují komplex policejních a technologických prostředků, mimo jiné třeba drony. Přítomnost policie a četníků se zdvojnásobí: Přibude sedmdesát policistů v záloze a vojáci z jednotky Sentinelle, která se stará o ochranu francouzských měst před teroristickými útoky.

Situace na malém italském ostrově tak nyní v praxi prověřuje slib italské premiérky Giorgie Meloniové, že zabrání nelegální migraci. Právě z ní udělala hlavní bod své úspěšné kampaně, kterou před téměř rokem vyhrála. Zatímco zpočátku Meloniová prosazovala námořní blokádu středomořských břehů severní Afriky, aby převaděče zastavila, po nástupu do funkce se zaměřila na hledání dohod se zeměmi, odkud migranti vyplouvají, zejména s Tuniskem.

V červnu se Meloniová spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou vydala přímo do Tuniska. S sebou vezla příslib jedné miliardy eur finanční pomoci pro tuto chudou severoafrickou zemi, která by si za to měla například lépe chránit své hranice a zastavit tak migraci do Evropy.

Ke krokům Francie a Německa se Meloniová bezprostředně nevyjádřila, ovšem opozice ano. Vinou Meloniové je prý „Itálie dnes v Evropě izolovaná“. „Berlín a Paříž nám v otázce imigrace zabouchávají dveře před nosem,“ uvedla senátorka Dolores Bevilacquaová z populistického Hnutí pěti hvězd.

Ministr dopravy Matteo Salvini, který vede protiimigrační a koaliční Ligu pak z italských potíží obvinil Evropu. „Vylodění lodí na Lampeduse je symbolem Evropy, která tu není, která je tak roztěkaná, že nechává jednotlivé země, aby si poradily samy.“ Obhajoval také premiérku Meloniovou a řekl, že „Giorgia dělá možné i nemožné“.

Německo přerušilo dobrovolné přijímání uprchlíků z Itálie

Německo přerušilo naplňování dohody, na jejímž základě dobrovolně přijímalo uprchlíky přicházející z Itálie. Řím podle německé vlády neplnil své závazky vyplývající z takzvaných dublinských pravidel Evropské unie, která se týkají žadatelů o azyl, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva vnitra.

Na základě unijního programu solidarity Německo slíbilo pomoci zemím, které jsou zvláště přetíženy migranty, a to přijetím až 3500 lidí. Dosud jich na základě dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie.

Mluvčí německé vlády dnes řekl, že Itálie „před nějakou dobou“ přestala přijímat zpět osoby vrácené z Německa na základě dublinských pravidel. Ta předpokládají, že žádosti o azyl jsou vyřizovány v zemích, kde dotyční o azyl poprvé požádali.

Podle vládního mluvčího se to dosud týkalo více než 12 400 lidí, z nichž ale jen deset se podařilo vrátit do Itálie. Jakmile začne italská vláda respektovat dublinská pravidla, bude obnoven mechanismus solidarity, zdůraznil mluvčí.

X X X

Kaczyńského formace upevňuje, Tusk se propadá

Polská rozhlasová stanice TOK FM a portál OKO.press si nechaly zpracovat u společnosti Ipsos volební průzkum, který naznačuje možné výsledky parlamentních voleb, které se uskuteční 15. října. Spokojená může být Sjednocená pravice vedená stranou Právo a spravedlnost, která prokazuje jednoznačný růst preferencí, podle Ipsos by ji volilo 35 procent Poláků.

Zcela opačnou náladu zřejmě budou mít v Občanské koalici, která se dala dohromady okolo Občanské platformy Donalda Tuska. Ta je sice na druhém místě, ale oproti předchozímu průzkumu  nyní měsíc před volbami klesla o 5 procent na nynějších 26 procentních bodů.

Do polského Sejmu, dolní komory parlamentu, by se ještě dostala   Konfederace, která ovšem   od června ztratila 4 procentní body a nyní by ji volilo pouze 8 procent. Se stejným výsledkem může počítat i Nová levice.

Mimo parlamentní řady by zůstala  Třetí cesta, tedy koalice Polské lidové strany a hnutí  Polsko 2050, která zůstává se 6 procenty pod nutnou hranicí 8 procent pro koalice.

Vítězství uskupení Jaroslawa Kaczyńského se tedy zdá nezpochybnitelné, zda ovšem bude schopné samostatně sestavit vládu stále není jisté.  V případě úspěchu Třetí cesty by se za pro D. Tuska výhodné konstelace mohlo stát, že by Sjednocenou pravici spojením s levicí a Třetí cestou mohl odsunout, server vasevec.cz

X X X

 SOUDCE  NS  SIMON:  ÚS  NĚKDY  UNÁŠÍ  PRÁVO

 Ústavní soud někdy unáší právo, říká kandidát Pavel Simon

  Podle soudce Nejvyššího soudu (NS) Pavla Simona není způsob rozhodování Ústavního soudu správně nastaven a umožňuje jednotlivcům „unášet právo“. Právnímu řádu chybí vize a politická debata o některých zásadních otázkách v právu, říká kandidát na ústavního soudce v rozhovoru pro Českou justici. Ústavní soud by podle něj měl vyjadřovat k jen opravdu zásadním věcem, které vykazují systémové selhání.

X Co vnímáte za největší problémy českého práva a justičního systému?

Co se týká justice, řekl bych, že je v dobré kondici a má rozhodně horší pověst, než by si zasloužila. Při nedávné návštěvě skupiny gymnazistů, se kterou jsem se na Nejvyšším soudu setkal, jsem se jich ptal, kdo si myslí, že jsou české soudy pomalé. Ruku zvedli všichni a pak byli překvapení, když jsme jim řekl, že podle scoreboardu vypracovaného Evropskou komisí, patří naše soudy mezi nejrychlejší v Evropské unii.

Co se týká právního řádu, tak v něm mi chybí jasná vize. V rámci legislativního procesu dochází nikoli výjimečně k pozměňovacím návrhům, které nejsou řádně odůvodněné a v některých případech právní normy v nich obsažené není snadné vyložit. Když se pak snažíte vyložit právní normu, jejíž jazykové vyjádření nebo zasazení do textu zákona nedává smysl a z důvodové zprávy nebo parlamentních dokumentů se nedozvíte, k jakému účelu má směřovat, je to složité. Jako soudce se totiž dostáváte na samou mez své legitimity, protože vaším úkolem je právo dotvářet v souladu s hodnotami právního řádu a vůlí zákonodárce, nikoli stanovovat zcela nová právní pravidla.

X Jste kariérním soudcem. Nemáte obavu, že trpíte tím, čemu se hezky česky říká fachidiotismus?

Řekl bych, že každý dobrý soudce kasačního soudu má neustálou obavu, že něco nedomyslí právě proto, že bude mít příliš úzké vidění světa dané jeho nebo její specializací. Přijde mi proto zásadní o svých názorech pochybovat a konzultovat je v nejširší možné míře nejen s kolegy na Nejvyšším soudu, ve zvláštním senátu, ale v obecné rovině i s lidmi z akademické sféry a konečně někdy i s neprávníky. Skvělou příležitostí k tomu jsou také odborné přenášky pro advokáty a další právnické profese, kde mám možnost získat zpětnou vazbu a dozvědět se, co z naší judikatury funguje a co nefunguje. To je podle mě nejlepší cesta, jak se vyhnout přesvědčení o vlastní neomylX

X Není česká justice příliš uzavřená a netrpí tím, čemu se říká stavovská solidarita, tedy že až na výjimky soudci nevyslovují otevřeně kritiku vůči svým kolegům, popřípadě státním zástupcům?

Považoval bych za nešťastné, pokud by se soudci kritizovali navzájem veřejně, zejména pokud by kritika byla namířená ad personam. Navíc by tím snižovali vážnost justice v očích veřejnosti. Personální problémy si musí justice vyřešit interně a v tom bohužel, aspoň podle mojí zkušenosti, není vždy úspěšná.
Každý předseda nebo předsedkyně krajského soudu vám dokážou vyjmenovat soudce a soudkyně, kteří jsou slabí a bez kterých by se justice dokázala obejít. Bohužel z důvodů, které mi nejsou zcela zřejmé, zůstávají tito lidé v justici a jsou přesouváni na místa, kde budou nejméně škodit. Upřímně si myslím, že „moc neškodí“ je pro soudce laťka kvality nasazená nepřiměřeně nízko. Naštěstí takových soudců a soudkyň není mnoho.

Náš systém odškodňování státu za nesprávný postup je ojedinělý

X Vaší doménou jsou spory o odpovědnost státu za nezákonný či nesprávný úřední postup. Považujete současný systém odškodňování v tomto typu řízení za správně nastavený?

Otázka správnosti nastavení systému odškodňování je otázkou politickou. Nemyslím si proto, že by z pohledu soudce existovalo nějaké správné nebo špatné nastavení. To, co je špatně, je absence politické debaty o tom, jak by systém odškodňování měl vypadat.
V porovnání s jinými státy na západ od našich hranic máme odpovědnost státu nastavenou hodně přísně. Je svojí povahou odpovědností objektivní, zatímco jinde a zejména v právu Evropské unie, je odpovědnost státu svou povahou subjektivní, tj. vyžaduje zavinění. Jinak řečeno, stát odpovídá v případě, kdy udělal zjevnou chybu. Pokud například odvolací soud vydá pravomocné rozhodnutí, které je zjevně v rozporu s ustálenou judikaturou, můžeme uvažovat o zavinění a o tom, že bude stát odpovídat za újmu tím způsobenou. Jde o určité selhání, které může založit povinnost k náhradě újmy. V poměrech České republiky ale stačí, že je rozhodnutí zrušeno nebo změněno pro nezákonnost, a to třeba i z důvodu, že po jeho vydání dojde ke změně judikatury Nejvyššího nebo Ústavního soudu. Odvolací soud vydal rozhodnutí v souladu s dřívější judikaturou, v dobré víře, že postupuje správně, tj. nezaviněně, ale stát přesto bude odpovídat za újmu daným rozhodnutím způsobenou. Náš systém odškodňování je proto nastaven velmi přísně a otázkou není, jestli je to objektivně správně, ale jestli to tak jako společnost chceme.

Stát totiž nejsou oni, kteří působí škodu nám. Stát jsme my a škodu jsme způsobili sami sobě. Když v rámci fungující rodiny jeden rodinný příslušník způsobí újmu druhému, může dojít k tomu, že nad tím poškozený mávne rukou, nebo se spokojí s menším odškodněním, než které by plně vyvážilo jeho újmu. Je to proto, že společný zájem na zachování rodinného života je pro něj víc než být odškodněn.

X V poměrech státu je to podobné?

Podle mě ano. Stát tohoto hodně dělá, a proto tohoto také hodně zkazí. Můžeme tlačit na to, aby všechnu újmu plně kompenzoval, ale je třeba si uvědomit, že to jde na úkor ostatních věcí, na které potřebuje stát peníze, jako je školství, zdravotnictví, sociální služby apod. Přísná odpovědnost státu tak může v konečném důsledku poškodit úplně všechny. Na druhou stranu, kdyby stát neodpovídal nikdy, bylo by to nespravedlivé a nevedlo by to ke snaze o nápravu systémových pochybení ze strany státu. Jde proto o nalezení rovnováhy a k tomu je potřeba široká politická debata, kterou postrádám.

 X Má stát vůbec odškodňovat za tzv. neúspěšná trestní řízení?

Znovu mi kladete otázku politickou. Jako soudce zcela respektuji to, že v našem právním řádu se daná újma odškodňuje. Z osobního pohledu mi jen přijde zvláštní, že ani k tomu u nás žádné politická debata neproběhla. Jde dokonce o nárok, který nebyl založený rozhodnutím zákonodárce, ale který založilo ve vztahu k náhradě škody rozhodnutí Nejvyšší soudu z počátku roku 1990. K němu se novelou zákona o odpovědnosti státu z roku 2006 přidala i náhrada nemajetkové újmy.

Když kolegům na konferencích v zahraničích vyprávím, jak široce nastavené odškodnění újmy v daných situacích máme, dívají se na mě s údivem. Pokud dodám, že podle našeho Ústavního soudu jde o nárok plynoucí ze zásad právního státu, nechápou to už vůbec, protože v jejich právních řádech se daná újma odškodňuje jen tehdy, pokud se orgány činné v trestním řízení dopustí zjevného pochybení. Například policisté začnou někoho stíhat, aby zakryli vlastní trestnou činnost. U nás ale odškodňujeme i případy, kdy je v tom stát úplně nevině. Typicky osoba A podá trestní oznámení na osobu B pro vydírání. Stát začne osobu B stíhat a osoba A následně u soudu sdělí, že si všechno vymyslela. Stát stíhat musel, protože šlo o závažný trestný čin a nyní ještě vyplatí poškozené náhradu škody i nemajetkové újmy, protože máme přísně nastavený systém odškodnění. Vhodnější by mi přitom přišlo, aby si to osoby A a B vyřešily před civilním soudem ve sporu na ochranu osobnosti. Nicméně poškozená osoba B raději zažaluje stát, protože domoci se náhrady proti němu je vždy jednodušší. To mi přijde zvláštní.

Tříčlenné senáty Ústavního soudu „unáší právo“

X Jakou roli by měl hrát v českém právním a justičním systému Ústavní soud? A je systém rozhodování na Ústavním soudu správně nastaven?

Pokud se bavíme o ústavních stížnostech, měl by být podle mě Ústavní soud záchrannou brzdou tam, kde jiné orgány vykonávající veřejnou moc selžou. Je třeba si uvědomit, že ve většině případů se před Ústavním soudem zabývaly věcí stěžovatele soudy tří stupňů, které by primárně měly ochranu základních práv stěžovateli poskytnutou. Proto by se měl Ústavní soud vyjadřovat jen k věcem opravdu zásadním, které poukazují na určité systémové selhání. Jinak se jeho praxe utopí v rozhodování o bagatelních sporech a ve snaze napravovat chyby obecných soudů v rovině aplikace podústavního práva, což ale podle mě není úlohou Ústavního soudu.

Systémové problémy Ústavního soudu vidím dva. První je meritorní rozhodování v tříčlenných senátech, které považuji za problematické. Stačí totiž dva soudci k tomu, aby změnili zásadním způsobem rozhodování o určitých právních otázkách. Tito dva soudci nemusejí být specialisty na oblast, ve které rozhodují a mohou změnit i letitou judikaturu Nejvyšší soudu, poctivě vyargumentovanou specializovanými soudci s hlubokou znalostí věci. Navíc tito dva soudci, jak se nedávno ukázalo, mohou rozhodovat i v rozporu s názorem všech zbylých soudců Ústavního soudu, a tak určitým způsobem „unést“ jeho rozhodovací činnost. To mi přijde, i s ohledem na obecnou závaznost nálezů Ústavního soudu, jako velmi nešťastné a systémově nesprávné. Doby, kdy Ústavní soud musel chrlit nálezy, aby zásadním způsobem korigoval směřování českého právního řádu, máme už dávno za sebou. Umím si představit, že tříčlenné senáty budou odmítat ústavní stížnosti a nálezem bude rozhodovat větší soudní těleso, složené například ze sedmi soudců. To by kvalitě nálezů Ústavního soudu jen prospělo.

Druhým systémovým nedostatkem podle mě je to, že Ústavní soud podrobně odůvodňuje odmítací usnesení. Protože tak činí v 95 % případů, dá se říct, že 95 % času a energie soudců a jejich asistentů je vynakládáno na vysvětlování toho, proč se určitou věcí nebude Ústavní soud zabývat. To mi přijde jako velké plýtvání, které není potřeba. Jestliže ochranu základním právům poskytly soudy nižších stupňů s odpovídající argumentací, nejsou práva stěžovatele chráněna o nic víc, pokud mu totéž sdělí v odmítacím usnesení také Ústavní soud.

Konečně zjevnou potíží je i nastavení vztahu Nejvyššího a Ústavního soudu ohledně rozhodnutí, proti kterým není přípustné dovolání. Pokud by se podařilo odstranit nutnost odůvodňování odmítacích usnesení i na úrovni Nejvyššího soudu a zvolil se vhodný systém filtrace přípustnosti dovolání, může se dovolání otevřít v rámci všech soudních agend a Ústavní soud nebude muset být soudem sjednocujícím judikaturu například ve věcech nákladů řízení nebo v rodinně-právních věcech. Ostatně sám Ústavní soud začal nedávno upozorňovat, že mu daná role nepřísluší a plédovat za otevření dovolání i v těchto věcech, z dovolacího přezkumu zatím vyloučených.

X Jaká rozhodnutí Ústavního soudu považujete za klíčová, a to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu?

Historicky bychom klíčových nálezů Ústavního soudu, kterými položil základy dnešního právního řádu, našli hodně. Kdybych se měl zaměřit jen na rozhodnutí z poslední doby, tak mám rád nálezy, které korigovaly naši judikaturu v určitých otázkách, ve kterých jsme ne vždy domysleli všechny souvislosti. Například nálezy pana doktora Lichovníka k otázce příčinné souvislosti mezi vzdáním se funkce z důvodu vzneseného obvinění politikem a ušlým ziskem, který by jinak z funkce měl (I. ÚS 4293/18) nebo k otázce ušlého zisku drobného podnikatele v důsledku toho, že se musel účastnit úkonů trestního řízení (I. ÚS 922/18). Stejně tak jsem rád za nález paní doktorky Šimáčkové k problematice odpovědnosti státu za nemajetkovou újmu způsobenou nepřiměřenou délkou správních řízení (II. ÚS 570/20), která výrazným způsobem korigovala judikaturu Nejvyššího soudu v dané oblasti, a to zase vítaným směrem.

Určitě existují i nálezy nebo usnesení Ústavního soudu, které mě překvapily nemile, ať už proto, že se jimi soudci snažili prosadit názor, o kterém věděli, že je na Ústavním soudu menšinový a nemůže dlouhodobě obstát, nebo proto, že se Ústavní soud nedokázal postavit čelem k vlastní chybné judikatuře. To jsou ale věci, které nepatří do veřejné debaty a úplně postačí vést o nich debaty s kolegy z Ústavního soudu neformálně.

Já vyučuji čchi kung, jiný soudce zase trénuje fotbalisty

X Položil jste si někdy otázku, zda není problém pořádat jako soudce placené kurzy čchi-kung pro veřejnost?

Přijde mi absurdní představa, že bych jako soudce využil svou funkci k propagaci soukromých aktivit. Bylo by přitom jedno, zda by šlo o aktivity placené nebo neplacené. Svou profesi a soukromé aktivity přísně odděluji a ve světě čchi-kungu málokdo z mých studentů ví, čím se živím.

X Proč vlastně čchi-kung vyučujete?

Soudce se snadno stane vězněm ve své sociální bublině, ve které se potkává s lidmi podobného společenského postavení, podobně finančně zajištěnými a podobným viděním světa. Potíž je v tom, že o těchto lidech ve své práci málokdy rozhoduje. Většinou bude rozhodovat o lidech, o jejichž životech, problémech a potřebách nemá nejmenší tušení. Pro mě jsou kurzy čchi-kungu prostorem, kde se mohu potkat s lidmi z různých sociálních prostředí a vrstev, různého věku, s různými osudy. Je to prostor, kde si můžeme povídat o životě a já se dozvím věci, které bych se jinak nedozvěděl. Díky tomu se necítím být uzavřený ve slonovinové věži, ze které bych rozhodoval o osudech lidí bez znalosti věci.

Druhým důvodem, proč čchi-kung učím, spočívá v mém přesvědčení, že když člověk umí něco, co může pomoci druhým, měl by se o to s nimi podělit. Každý, se svými talenty, dovednostmi a znalostmi, jsme součástí určité komunity, lidského společenství a jsme spoluodpovědní za to, jak se dané komunitě daří. Proto se snažím být užitečný jako soudce, ale i jako učitel čchi-kungu.

X Zajímal se o tuto vaši činnost tzv. konzultační panel pro výběr ústavních soudců? Jak pohovor vůbec probíhal?
Ještě před pozvánkou na jednání panelu se mě pan profesor Kysela ptal na mé aktivity související s čchi-kungem a na to, zda mám z výuky příjem. Odpověděl jsem mu stejně jako vám. Na výuku čchi-kung přišla řeč i v úvodu pohovoru před panelem, ale neměl jsem dojem, že by šlo o zásadní téma. Členové panelu se jen chtěli ujistit, že jde o pedagogickou činnost, což jsem potvrdil, protože tak to je a víc jsme dané téma nerozebírali. Z tohoto pohledu není rozdíl mezi mnou, který učím čchi-kung nebo přednáším pro právníky a kolegou, který vede oddíl mladých fotbalistů. Soudce by měl být košatá osobnost a v tomto směru mi přijde přirozené, že má i různé koníčky.

Další část pohovoru se soustředila na řadu otázek týkajících se ústavního práva, rozhodování Ústavního soudu v sociálních věcech, klimatické žaloby, umělé inteligence a dalších věcí, na které si již nevzpomenu.

X Věříte tedy v existenci „čchi“? A pokud ano, není to v rozporu s poznatky vědy a vědeckou racionalitou?

Předně jsem rád, že žijeme v zemi, kde je svoboda víry i myšlení zaručena ústavním pořádkem a kde proto neexistuje jediná pravda. Vyjádřeno bonmotem – objektivní pravda neexistuje, je jen mnoho názorů na ni a každý má právo na ten svůj.

Čchi je myšlenkový koncept. Já o ní uvažuji jako o energii, která oživuje lidské tělo v rámci zdravotního cvičení čchi-kung, které mi pomáhá zvládat mou náročnou práci a udržet mé tělo i mysl v nejlepší možné kondici. Zároveň jsem si vědom, že jde o mé vlastní vnímání světa a nechci o něm nikoho přesvědčovat. Mně to tak dává smysl, někomu jinému to smysl nedává a je to tak v pořádku. Pestrost v myšlení činí svět zajímavým.

Jako soudce jsem ale přirozeně profesionál a při svém rozhodování vycházím z vědeckých poznatků. Ani by mě nenapadlo to dělat jinak. V tom nemá můj soukromý život a vidění světa na mou práci žádný vliv. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

INVESTIČNÍ  ŘEDITELÉ  USA  ČEKAJÍ  RECESI

analytika BHS Timura Barotova k recesi v USA

Investiční ředitelé BlackRock a Amundi nyní vyhlížejí recesi v USA

„I přesto, že se konsensus mezi investory a analytiky letos výrazně posunul od recesního scénáře, investiční ředitelé Rick Reider a Vincent Mortier si myslí, že recese je naopak pravděpodobnější, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Riziko recese v USA roste, tvrdí investiční ředitelé dvou předních správců aktiv. To je v kontrastu s tím, co jsme mohli slyšet od vládních představitelů a rostoucího počtu investorů, kteří věří, že zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed) ekonomiku výrazně nepoškodí. Americká ekonomika je zatím značně odolná vůči agresivnímu zvyšování úrokových sazeb Fedu. Nyní se však podle předních investičních ředitelů společností BlackRock (Rick Rieder) a Amundi (Vincent Mortier) objevují trhliny, a to zejména na trhu práce. BlackRock je podle nedávných údajů největším americkým investičním správcem na světě, s aktivy pod správou překračující 9,4 bilionů USD. Amundi je největším investičním správcem v Evropě s 2,1 biliony USD pod správou.

Pravděpodobnost recese je podle Mortiera velmi vysoká. Otázkou podle něj je, jak hluboká a jak dlouhá bude, spíše, než zda vůbec bude. Dynamika ve Spojených státech je podle něj horší, než co si přiznává konsensus. Mortier očekává, že pokles ekonomické aktivity přijde na konci letošního nebo na začátku příštího roku. Rieder také uvedl, že v posledních týdnech začal být ohledně stavu americké ekonomiky pesimističtější. I když si myslí, že se USA vyhnou vážné recesi, zpomalení podle něj již začalo. Jeho postoj přitom byl značně odlišný v první polovině roku, kdy vývoj americké ekonomiky u něj vyvolával nadšení. Ale teď je situace podle něj odlišná, a to i přesto, že lidé již většinou odepsali recesní scénář. Reider vidí hmatatelné známky zpomalení a argumentuje, že recesi nelze odepsat.

Oba podložili svoje tvrzení oslabujícím trhem práce v USA. V srpnu tam totiž nezaměstnanost vzrostla o 0,3 % na 3,8 % což je první výraznější nárůst za dlouhou dobu. Ačkoli někteří argumentují, že tento růst byl zapříčiněn především větším přílivem Američanů na pracovní trh s tím, jak jim dochází úspory z pandemie. Zatímco počet nově vytvořených pracovních míst poslední měsíc byl vyšší, než se předpokládalo, celkové údaje za předchozí dva měsíce byly revidovány směrem dolů. Slabší pracovní trh podle Mortiera je známkou oslabující spotřebitelské aktivity, což ve výsledku vyvolá tlak na firemní marže, které budou nuceny snižovat ceny svých výstupů, aby si udržely konkurenceschopnost. Dodává, že rozvahy podniků se budou zhoršovat s tím, jak společnosti vyčerpávají své hotovostní rezervy a budou muset refinancovat za vyšších úrokových sazeb. Mortier také poukázal na vysokou úroveň amerického vládního dluhu, která omezuje možnosti amerických úřadů zvýšit podporu ekonomiky.

Oba investiční správci jsou tak nyní nadváženi americkými státními dluhopisy v přesvědčení, že Fed již možná skončil se zvyšováním sazeb. Dluhopisům se obyčejně v období ekonomické recese daří dobře, neboť poptávka po nich je v tomto období vysoká. Ovšem otazníkem je, zda Fed skutečně již skončil se zvedáním úrokových sazeb. Pokud ne, dluhopisy nemusejí být zatím vhodnou investiční destinací. Tito správci také odhadují, že americký dolar již bude spíše oslabovat. Amundi shortuje dolar, i když Mortier připustil, že se jedná o rizikovou sázku, neboť americký dolar může nyní být vnímán jako útočiště ve světle odolávající ekonomiky. Krácení dolaru je tedy sázka na oslabující americkou ekonomiku. Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom

X X X

Jmenování nových soudců se zadrhlo, stěžují si špičky justice

 Na půdě Vrchního soudu v Praze se v úterý odpoledne sešli vrcholní představitelé soudů a státního zastupitelství. Řešili aktuální problémy justice. Mezi ty patří i to, že se zadrhl proces jmenování nových soudců, ale i státních zástupců. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky se další jmenovací etapa chystá ještě v tomto roce.

„Aktuálně, co se týká počtu soudců, jich oproti plnému stavu chybí 36. Jak vyplývá z přiložené tabulky, jedná se o jedno z nejnižších čísel za posledních sedm let. I přesto nicméně plánujeme uskutečnit do konce letošního roku jednu jmenovací etapu. Ke jmenování navrhneme vyšší počet, než nyní činí rozdíl mezi evidenčním počtem a plánovaným počtem soudců, čímž se aktivně připravujeme na budoucnost a přirozený úbytek. Navíc v loňském roce došlo k najmenování tolika soudců, jak bylo jen možné, tedy do plného evidenčního stavu,“ sdělil České justici náměstek Karel Dvořák s tím, že návrh musí schválit vláda a soudce jmenovat prezident.

Jednání se účastnil předseda a místopředseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy a Petr Šuk, předseda a místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Karel Šimka a Barbara Pořízková, nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, předsedové Vrchního soudu v Praze a Vrchního soudu v Olomouci Luboš Dörfl a Václav Čapka, zástupci z řad představitelů krajských soudů, předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Lenka Ceplová, předseda Krajského soudu v Ostravě Petr Novák a prezidenti Soudcovské unie a Unie státních zástupců Libor Vávra a Tomáš Foldyna.

Naposledy nové soudce jmenoval ještě Prezident Miloš Zeman před skončením mandátu. „Účastníci poukázali na to, že jsou již řadu měsíců vybráni uchazeči o soudcovská místa, kteří vzešli z řádných výběrových řízení. Ti jsou připraveni nastoupit na uvolňovaná místa soudců, kterých bude koncem tohoto roku již kolem sta, a dalších sto soudcovských míst je uvolněných v důsledku mateřských dovolených a dlouhodobých pracovních neschopností,“ uvedla mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková. Jmenování nových soudců má být i jedním z hlavních témat nadcházející schůzky zástupců justice s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) na konci září.

Dále zástupci justiční šestky diskutovali o trvajícím problému poddimenzovaných platů administrativního personálu soudů a administrativního personálu státních zastupitelství, které jsou stále v průměru přibližně o čtvrtinu nižší než platy zaměstnanců ve veřejné správě. Dohoda se ale dosud nenaplnila, příslib trvá. Dorovnání platů by podle Petra Šuka mohlo stabilizovat střední personál a omezit časté odchody zaměstnanců za lepšími platy. Eva Paseková, ceskajustzice.cz

X X X

Soudce Simon podle některých senátorů problematický kandidát na ÚS

 Kandidát na ústavního soudce Pavel Simon bude v Senátu vysvětlovat svou roli při odškodnění poškozených klientů v kauze H-System i v dalších případech, které řešil jako soudce Nejvyššího soudu. Některé rozsudky, pod nimiž je podepsán, podle médií posléze kritizoval a zrušil Ústavní soud, což vadí některým senátorům. I předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) vnímá Simona jako problematického kandidáta. Pokud někdo rozhoduje tak, že to musí Ústavní soud rušit, tak nemá co na Ústavním soudu dělat, řekl dnešnímu Právu.

Simon si však myslí, že ho role v kauze H-System z působení na Ústavním soudu nediskvalifikuje. Na dotaz Lidových novin (LN) v úterý uvedl, že rozhodoval vždy nestranně a objektivně. Kvůli rozhodování Simona ve věci odškodnění za H-System má s jeho kandidaturou problém senátorka Hana Marvanová (za Spolu), která na některé verdikty upozornila. „Nemůžu ho kvůli tomu podpořit,“ řekla LN právnička, která zastupovala oběti zkrachovalé firmy slibující dostupné bydlení.

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Několik desítek poškozených se léta pokoušelo u soudů získat od státu odškodné. Část těchto případů dospěla k Nejvyššímu soudu, který však podle Ústavního soudu kompenzoval způsobené škody nedostatečně. Simon byl už v té době předsedou senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu.

Ochrana základních práv je prioritou

Simon LN sdělil, že si za tehdejšími rozhodnutími stojí i přesto, že poškození klienti H-Systemu dostali finanční kompenzaci od ministerstva spravedlnosti. Ochrana základních práv a svobod a nestranné a objektivní rozhodování pro něj bylo a je absolutní prioritou, zdůraznil.

Podle Práva byl Simon byl také jedním ze soudců, který zamítl žalobu chartisty Petra Hanzlíka žádajícího odškodnění od státu za nucenou emigraci po nátlaku komunistické Státní bezpečnosti (StB) při takzvané akci Asanace.

„Takových rozsudků je celá řada. Mám v ruce sedm rozsudků pana doktora Simona, kde Ústavní soud konstatuje, že jeho rozhodnutí jsou protiústavní. Čili ne že jsou nedokonalá, ale nezákonná, a proto jsou zrušena,“ řekla Právu Marvanová. O Simonově roli v kauze H-System informovala členy ústavně-právního výboru Senátu, který bude kandidáta prezidenta Petra Pavla do Ústavního soudu posuzovat. Definitivně rozhodne celá horní komora parlamentu.

Simon argumentuje tím, že je v právu u dosud neřešených otázek běžné, když mají dva soudy na stejnou věc různý názor. Ústavní právník Jan Kysela, který vede prezidentův konzultační panel pro výběr kandidátů na ústavní soudce, LN řekl, že ideální adept neexistuje. Při výběru panel podle něj bral v potaz Simonovy zkušenosti z českých i evropských soudů či jeho odbornost při posuzování vztahu mezi jednotlivcem a státem. „Zkrátka to, že vyšší instance nedá někomu za pravdu, je běžný osud soudního řízení,“ uvedl Kysela pro Právo.

Mezinárodní konference „Závaznost soudních rozhodnutí“ (2017) a diskutující Pavel Simon, lord Jonatan Mance – místopředseda Nejvyššího soudu Spojeného království (vlevo) a soudce Nejvyššího soudu Spojeného království Michael Townley Featherstone Briggs, lord Briggs z Westbourne. Foto: Nejvyšší soud

Zastání od Šimáčkové

Simona se zastala například bývalá ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která před šesti lety stála u prvního rozhodnutí Ústavního soudu v kauze H-System. „Tehdejší rozhodnutí Nejvyššího soudu se mi nelíbilo a ve velké míře selhal i stát, proto jsem se za oběti postavila. Soudci Simonovi bych to však nějak strašně nevyčítala. Každý obecný soudce sem tam rozhodne jinak, než si pak myslí Ústavní soud,“ řekla Deníku N.

Pavel už jmenoval ústavními soudci pět svých kandidátů: Josefa Baxu, Danielu Zemanovou, Veroniku Křesťanovou, Kateřinu Ronovskou a Jana Wintra. Nominace se v srpnu vzdal místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr po kritice, které čelil ohledně svého předlistopadového působení v justici. Ústavních soudců je tak nyní 14 z předpokládaných 15. (čtk, epa), ceskajustice.cz

X X X

NKÚ: Informace z účetnictví Městského soudu v Praze za rok 2022 jsou spolehlivé

  V účetnictví ani v údajích o rozpočtu Městského soudu v Praze za loňský rok nezjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) významné nesprávnosti. Účetní závěrka tak podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, údaje pro hodnocení plnění státního rozpočtu jsou podle kontrolorů spolehlivé. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Kontrola byla zahájena už v otevřeném účetním období 2022, soud proto průběžně opravoval nedostatky, které kontroloři zjistili. Hodnota těchto nedostatků nebyla ale podle NKÚ významná, vliv na účetní závěrku v případě neprovedení oprav by byl 15,2 milionu korun.

„Zjištěné nedostatky nebyly významné a Městský soud Praha je opravil. V důsledku provedení účetních oprav a realizace všech potřebných opatření k eliminaci systémových nedostatků bylo účetnictví Městského soudu Praha v roce 2022 vedeno v souladu s příslušnými právními předpisy a informace v účetní závěrce sestavené na jeho základě jsou spolehlivé,“ uvedl NKÚ v kontrolním závěru.

Vnitřní kontrolní systém Městského soudu v Praze lze podle kontrolorů v prověřovaných oblastech považovat za účinný. NKÚ upozornil na některé operace, při kterých kontrolní systém včas neodhalil související rizika a nezabránil porušení právních předpisů. „Uvedené nedostatky však nebyly takového rozsahu, aby byly ze strany NKÚ vyhodnoceny jako významné, proto NKÚ v rámci prověřovaných operací vyhodnotil vnitřní kontrolní systém jako účinný,“ sdělili kontroloři.

Kontroloři zjistili, že Městský soud v Praze v několika případech porušil rozpočtová pravidla. Podle NKÚ se jedná o skutečnosti nasvědčující porušení rozpočtové kázně ve výši 224.000 korun. Soud například neuveřejnil smlouvu v registru smluv či pozdě odvedl zálohu na konkurzní řízení do státního rozpočtu.

NKÚ také prověřil, jak soud napravil nedostatky z předchozí kontroly, z 20 opatření provedl úplně a správně 18 opatření a dvě částečně, ceskajustice.cz

X X X

BRITOVÉ  ODMÍTAJÍ  CVIČENÍ  UKRAJINCŮ,  DĚLÁ  HLUK

Britská základna omezuje výcvik Ukrajinců. Místní si stěžovali na hluk

Britská armáda omezila trénink ukrajinských vojáků na vojenské základně v Kentu. Stalo se tak poté, co si obyvatelé blízkého města Lydd stěžovali na hluk ze základny a výbuchy, které otřásají jejich domovy. Část obyvatel se ale ukrajinských vojáků zastává.

Obyvatelé posílali dopisy se stížnostmi na radnici v Lyddu. Britské ministerstvo obrany se rozhodlo jim vyhovět a omezilo výcvik o třicet procent.

Velitel základny, podplukovník Mark Powell, krok odůvodnil snahou udržovat silný vztah s „dobrými lidmi z Lyddu“. „Anulovali jsme používání nejintenzivnějších kouřových efektů a omezíme dobu trvání a intenzitu nejhlasitějších zvukových efektů,“ napsal obyvatelům.

Mluvčí ministerstva obrany uvádí, že armáda sleduje, zda hluk nepřekračuje dohodnuté limity pro místní komunitu. Podle něj ale hlasitost zvuku může být ovlivněna směrem větru či klimatickými podmínkami, uvádí list The Times.

„Výbuchy jsou opravdu velmi hlasité. Drnčí nám z toho okna,“ uvedl šestatřicetiletý Alan Smart. „Nenávidím tady žít, problémem je, že to máme v dlouhodobém nájmu.“

Důchodci Vivian Fordová a její manžel Terry též tvrdí, že exploze z vojenského výcvikového tábora otřásaly jejich domovem. Jednou Fordová kvůli hlasitému zvuku upustila leknutím pero při psaní dopisu. „Není to pravidelné,“ upozorňuje smířlivě Fordová. „Jsme na to zvyklí. Nedělá nám to ze života utrpení.“

I další obyvatelé se vojáků zastávají. „Pokud si koupíte nebo se přestěhuje do domu, který je vedle armádního tábora, jaké čekáte, že to bude? Tiché?“ uvádí June Beaumontová. „Oni brání svou zemi. Nemá smysl poslat tam lidi, kteří nejsou vycvičeni a neumí si poradit s výbuchy nebo střelbou. Není to stálé, je to sporadické,“ dodává s tím, že základna byla na místě dříve než domy.

Od začátku války na Ukrajině Británie hostila 17 tisíc členů ukrajinských ozbrojených sil v rámci Operace Interflex. Většina z nich prošla standardním pětitýdenním intenzivním tréninkem. Jiní jsou vycvičeni ve specifických typech válčení, například jak provádět speciální útočné akce na Rusy okupovaném území.

Británie je jedním z nejhlasitějších podporovatelů Kyjeva proti ruské invazi. Za rok 2022 poslala Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 2,3 miliard liber, letos chce dostát stejnému číslu. V rámci Operace Interflex má v plánu vycvičit 30 tisíc ukrajinských vojáků.

X X X

Rumun v přímém přenosu plácl po zadku španělskou reportérku, zatkli ho

Španělská policie v úterý zatkla pětadvacetiletého Rumuna a obvinila ho ze sexuálního napadení reportérky komerční televize Cuatro. Jako nezvratný důkaz posloužily záběry z živého televizního vysílání, kdy novinářku napadl. Drzý mladík ale divákům vyrazil dech, když tvrdil, že se pozadí ani nedotkl. Sáhnutí na zadek je v zemi považováno za sexuální trestný čin, muže obratem zatkla policie.

Rumun v přímém přenosu plácl po zadku španělskou reportérku. | foto: En boca de todos

Incident se odehrál nedaleko náměstí Tirso de Molina v centru Madridu, kde reportérka pořadu En boca de todos Isa Baladová zrovna měla zrovna živý vstup u přepadeného obchodu. Reportérka ve vysílání mluvila o případu, kdy policie zatkla zloděje i majitele obchodu, kteří zloděje zbili.

Během živého vstupu ve vysílání k ní zezadu přistoupil muž se slunečními brýlemi a sáhl jí na zadek. Následně se zeptal, z jaké televize žena je. Na videu lze sledovat, jak je reportérka rozhozená, po incidentu však dál informovala diváky o podrobnostech případu z přepadení obchodu.

Zasáhl moderátor, který se své napadené kolegyně nevěřícně zeptal, jestli jí právě muž sáhl na zadek. Cizinec mezitím stál vedle ní. Baladová se k němu tedy obrátila a zeptala se, jestli jí vážně musí sahat na zadek.

Přestože byl jeho čin zachycen během přímého přenosu, okamžitě popřel, že by se jejího zadku dotkl. „Ale ano, dotkl jste se ho. Byla bych ráda, kdybyste mě nechal pracovat,“ odvětila Baladová.

Než se mladík konečně vzdálil, prohrábl ještě reportérce vlasy. Moderátor útočníka označil za pitomce. Přímý přenos byl poté přerušen. Když se moderátor s Baladovou spojil později, aby zjistil, jak se jí daří, vysvětlila, že muž „stále chodí po ulici a dotýká se a vyrušuje všechny ženy, které potká“.

Sáhnutí na zadek je ve Španělsku považováno za sexuální trestný čin, připomíná El Mundo.

Španělská policie byla na případ upozorněna právě díky samotnému televiznímu programu. Okamžitě jela na místo a muže zadržela. V úterý odpoledne zveřejnila na sociální síti X video, jak muž skončil v poutech. Podle informací El Mundo se jednalo o 25letého muže rumunské národnosti.

X X X

Ukrajinský řidič požádal Poláky, aby nepili pivo v autě. Brutálně ho zbili

Brutální útok na ukrajinského řidiče taxi vyšetřuje polská policie. V Gdaňsku si ho objednala dvojice mužů pro cestu na letiště. Když je mladík za volantem požádal, aby nepili v autě alkohol, začali ho napadat nejdřív slovně a nakonec i pěstmi. Celý incident zaznamenala kamera ve voze, útočníky zadržela policie.

 Drobného ukrajinského studenta, který si v Polsku přivydělává jako řidič taxi, se oba muži ve věku 40 a 43 let snažili od začátku jízdy vyprovokovat. Mladík s brýlemi se snažil zachovat klid, i když nešetřili sprostými urážkami na něj a jeho ukrajinský původ.

„Ten chlápek mi říká, ku*wa… Nejen, že ho, ku*wa, podporuju a přispívám na jeho byznys, ale také říká, že nemůžu pít pivo…“ vzteká se Polák na videozáznamu. „No, ku*wa, neříkej mi, co mám dělat ve své zemi. Jsi mi u pr…,“ je slyšet v nahrávce.

Druhý zákazník ze zadní sedačky začal vyhrožovat, že „Poláci už dali Ukrajincům dost a tak si jeho auto brzy převezmou zase oni“. Chlapec se ohradil, že nedostal nic. Což prvního z útočníků vyprovokovalo a řidiče udeřil pěstí několikrát do obličeje. Ukrajinec vytáhl pepřový sprej a nastříkal ho směrem k agresorovi. Otevřel dveře auta a začal volat o pomoc.

Útočníci se lekli a z místa utekli. Hned druhý den oba policie zadržela. Agresívnějšího z dvojice obvinila z trestného činu vyhrožování, ublížení na zdraví a urážky, jeho kumpán byl obviněn z vyhrožování. Státní zástupce navíc uplatnil preventivní opatření v podobě policejního dohledu a majetkové kauce.

X X X

Finští neonacisté plánovali vraždu Marinové, zbraně vyrobili na 3D tiskárně

Čtveřice Finů plánovala vyvolání „rasové války“ a otevřeně se bavila o možnosti zabít tehdejší premiérku Sannu Marinovou. Vraždu chtěli provést zbraněmi, které si vyrobili v 3D tiskárně. Příznivci krajní pravice a ideologie „akceleracionismu“ nyní stojí u soudu pro podezření z neoprávněného vlastnictví zbraně a plánování teroristického útoku.

 Dva ze čtyř obžalovaných na Telegramu probírali, jak snadno by mohli tehdejší předsedkyni vlády zabít. Marinová měla brzy přijet do jejich města Lahti severně od Helsinek. Policie zjistila, že jeden z této dvojice upřesnil, že útok znamená střelbu. Jeden druhému také na pár dní přinesl zbraň, kterou pak stříleli na poštovní schránku.

Podle jednoho z obžalovaných však šlo o pouhé tlachání, které jim mělo jen pomoci upustit páru. Řekl však také, že pokud by býval chtěl, premiérku by mohl zabít, uvádí finská stanice Yle. K provedení činu přitom měly sloužit zbraně, které si muži vyrobili na 3D tiskárně.

„Zbraň FGC-9 byla po ruce a autem jsem k obchodu v Lahti mohl dojet do deseti minut. V té době jsem se o tom bavil na Telegramu, že by tu byla teoretická možnost pokusit se o politickou vraždu,“ řekl jeden z mužů během výslechu.

Policie uvedla, že podezřelí patří mezi neonacisty, kteří se rozhodli využít akceleracionistické metody k tomu, aby destabilizovali společnost, vyvolali rasovou válku a prosadili své krajně pravicové cíle. Právě o urychlení – akceleraci – pádu demokratické společnosti totiž tato extrémní ideologie usiluje. Vzniknout má podle ní nová společnost, etnonacionalistická.

„Jsem otevřený etnonacionalista. Vím, k čemu to vede, když je na jednom místě příliš etnických skupin. Tato etnika začnou prosazovat své vlastní zájmy coby skupina, což pro Finy nevede k ničemu dobrému. Nicméně jsem neměl v plánu střílet lidi ani nic podobného,“ tvrdil obžalovaný.

Kromě Marinové neonacisté cílili i na další terče, mimo jiné členy parlamentu, antifašistické aktivisty či zástupce minorit. Vyhlédnutá měli také některá místa, například sídlo strany Svaz levice, noční klub v Tampere, dobrovolnické knihkupectví či veganskou kavárnu, píše The Times.

Vyšetřovatelé však upřesnili, že muži formálně netvořili ucelenou skupinu, z plánování útoku jsou obviněni jen tři ze čtyř. Čtvrtý muž má „na krku“ pouze nelegální ozbrojování.

X X X

Výrobci pervitinu pašovali léky z Rumunska či Srbska, hrozí jim až 18 let vězení

Kriminalisté z Národní protidrogové centrály obvinili osm lidí kvůli výrobě a prodeji pervitinu. Organizovaná skupina v akci zvané Potok podle nich pašovala ve speciálně upraveném autě z Rumunska, Polska a Srbska léky s obsahem pseudoefedrinu, ze kterých pak na několika místech v Plzeňském kraji a v budově bývalé továrny na Bruntálsku vyráběla pervitin.

Na policejním webu to ve středu uvedla mluvčí centrály Lucie Šmoldasová.

Drogu členové skupiny následně distribuovali v celé České republice, včetně areálu venkovského statku na Plzeňsku. Pět obviněných je stíháno vazebně. Na jednu ženu a jednoho muže byl vydán Evropský zatýkací rozkaz, jsou totiž od jara na útěku ve Španělsku, kde podle informací policie pokračují v trestné činnosti.

Další žena je vyšetřována na svobodě, podle mluvčí nebyla součástí organizované skupiny, ale pomáhala manželovi. V případě odsouzení jí hrozí dva až deset let vězení, ostatní podezřelí mohou dostat za dovoz, výrobu a distribuci drog až 18 let vězení.

Při domovních prohlídkách spojených s akcí kriminalisté zajistili tři laboratoře pro výrobu metamfetaminu čili pervitinu včetně velkého množství chemických látek a toxických roztoků.

Našli a zabavili také tablety s pseudoefedrinem a samotný pervitin, sedm aut, 15 mobilních telefonů používaných při trestné činnosti, sněhovou frézu, nelegálně drženou zbraň a téměř 850 000 korun a přes 3 000 eur v hotovosti.

Pomocné chemické látky pro výrobu metamfetaminu policisté podle mluvčí vykopali z hliněné podlahy pod schody jednoho z prohledávaných domů. Dostali se k nim na základě výpovědi jednoho z obviněných. Šlo konkrétně o jód a fosfor, který je navíc nebezpečnou chemikálií, protože je to vysoce hořlavá látka, doplnila mluvčí.

X X X

Den zdraví s Nemocnicí Sokolov

Absolvovat některá vyšetření nebo konzultace u lékaře bez nutnosti objednání? V Sokolově žádný problém. Už na 27. září totiž tamní nemocnice připravila pro veřejnost další ročník Dne zdraví s Nemocnicí Sokolov. A nabídka bude skutečně široká. „Snažili jsme se zaměřit především na ty oblasti, kde má prevence největší smysl,“ vysvětluje Ing. Jitka Bureš Samáková, ředitelka nemocnice výběr jednotlivých oblastí, na který se letošní den zdraví zaměří. A rozhodně jich nebude málo. Jde třeba o vyšetření funkce štítné žlázy, diagnostiku, screening a monitoring systému cév nebo měření hladiny PSA. „To poslední jmenované ocení především muži, protože pomáhá odhalit nemoci prostaty ať už jde o karcion, tak zánět nebo nezhoubné zvětšení,“ vysvětluje Ing. Mariana Šimečková, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie. Zajímavá je také možnost využití screeningu a monitoringu cév.

„Pro něj budeme mít na místě k dispozici špičkový diagnostický systém VLab 4000 od společnosti AMS, který umí vyhodnotit kvalitu průtoku krve, zejména na dolních končetinách a tím i předcházet třeba u diabetiků riziku vzniku tazvané diabetické nohy a podobně,“ popisuje další z nabízených vyšetření PharmDr. Ludmila Debnárová, vedoucí lékárny Nemocnice Sokolov. V nabídce pak nebudou chybět ani specializované konzultace. Zaměřené budou například na hojení ran, samovyšetření prsou a varlat nebo na lékové poradenství. Na místě pak budou zastoupeni i naši partneři, takže se dozvíte více o preventivních programech Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo se seznámíte s projektem OnkoMajáku pod názvem Střevo tour. Chybět pak nebude ani již tradiční měření zraku nebo kontrola kožních znamének.

„Tím hlavním, co se bude i letos dnem zdraví prolínat od začátku do konce, je prevence. Včasné odhalení je u řady onemocnění naprosto zásadní pro úspěšnost léčby. Takže by lidé měli podobná vyšetření absolvovat pravidelně. Den zdraví v sokolovské nemocnici je jednou z možností, kdy to mohou udělat. Navíc se nemusí ani objednávat předem. Prostě stačí přijít,“ uzavírá ředitelka nemocnice. Den zdraví s Nemocnicí Sokolov se bude konat 27. září 2023 od 8. do 15. hodiny v areálu Nemocnice Sokolov. Jednotlivá vyšetření budou probíhat v prostoru mezi pavilony B a C v přízemí, pouze odběry pro měření funkce štítné žlázy a PSA bude probíhat přímo v laboratoři v pavilonu C, v 1. patře. Na tato vyšetření není nutné chodit na lačno, pouze u měření hladiny PSA je nutné se vyvarovat před vyšetřením fyzické aktivity, která by mohla mít vliv na tkáň prostaty, ať už jde o jízdu na kole nebo například sex. Všechna vyšetření a konzultace v průběhu dne jsou bezplatná a není nutné se předem objednávat. Výsledky vyšetření pošleme e-mailem.

X X X

Nová sportovní hala ve Žďáře nad Sázavou bude sloužit středním školám i veřejnosti. Kraj přišla na 143 miliónů korun

Kraj Vysočina dokončil stavbu nové sportovní haly ve Žďáře nad Sázavou. Využil vlastní pozemek na Studentské ulici. Stavba přišla kraj na více než 143 miliónů korun, za více než dva miliony korun kraj sportoviště vybavil. „Hala bude k dispozici pro pravidelnou výuku tělesné výchovy především VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou a krajskému gymnáziu. Vyžití však poskytne také místní střední zdravotnické škole a vyšší odborné škole zdravotnické. V odpoledních hodinách bude sportovní hala dostupná místním sportovním organizacím i širší veřejnosti,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala. Zhruba 27,5 miliónu korun přispělo na stavbu město Žďár nad Sázavou, které požádalo o dodatečné doplnění projektu o lezeckou stěnu. „Dokončili jsme projekt, který nabídne další sportovní zázemí pro aktivní trávení volného času a zatraktivní hodiny tělesné výchovy. Stavba trvala zhruba rok a půl a hala je nyní jedním z nejmodernějších vnitřních sportovišť na Vysočině,“ uve

„Sportovní hala o půdorysu 55 na 47 metrů je vysoká něco málo přes 11 metrů. Hlavní objekt je přizpůsoben pro provozování  florbalu, basketbalu, volejbalu, házené a tenisu. K severní straně je k tělocvičně přisazen obdélníkový prostor sloužící jako lezecká stěna. K dispozici je hned několik šaten s umývárnami, zázemí pro učitele, technické prostory, nářaďovny, projekt počítal také s posilovnou. Projekt počítá i se zázemím pro fandící veřejnost – galerií s kapacitou 60 diváků a výhledem do sportovní haly,“ popsal Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

V tělocvičně, která může být v případě potřeby rozdělena až na tři samostatné sportovní sektory, dále i v malém i velkém cvičebním sále je navržena sportovní odpružená šetrná podlaha, před kolaudací byla opatřena vyznačením už zmíněných hřišť. Všechny sály jsou obloženy akustickými panely. Hlavní sál je vybaven zvukovou aparaturou. K hale přísluší také nový tenisový kurt. Část střechy bude tzv. zelená. Venkovní úprava hlavního objektu umožní prorůstání popínavých rostlin – využita bude trelážová síť. Objekt je bezbariérový. U novostavby je vybudováno nové parkoviště s 18 stáními. Sportovní hala je spojovacím krčkem propojena přímo s hlavním objektem VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou.

Stavbu provedla společnost PKS Stavby Žďár nad Sázavou.

Dalšími sportovišti, které Kraj Vysočina v rámci svých středních škol nechal opravit nebo modernizovat jsou například tělocvična Gymnázia Humpolec nebo venkovní sportovní areál Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov. I zde mohou žáci využívat novou lezeckou stěnu.

X X X

Noví talenti Olomouckého kraje ovládají hudbu, sport i astrofyziku

Olomoucký kraj má nové talenty roku 2023. Ocenění si převzalo 75 žáků a studentů, kteří svojí prací vynikají na národní i mezinárodní úrovni. Předání cen se uskutečnilo v Regionálním centru Olomouc v úterý 12. září.

„Moc mě těší, kolik šikovných mladých lidí žije v Olomouckém kraji. Blahopřeji jim k ocenění a zároveň věřím, že jejich um a píle bude do budoucna přínosem pro celý náš region,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Mezi mladšími umělci si už potřetí odnesl 1. cenu hudebník Matthew Stephen Hockaday. V technickém oboru zazářil vítězstvím na mistrovství světa Intersteno ve zpracování textu Lukáš Jánošík z Gymnázia Olomouc – Hejčín. Mezi staršími sportovci si první místo odnesl Jakub Menšík z gymnázia v Prostějově. A poprvé v historii soutěže se podařilo, aby si ocenění v přírodovědném oboru převzali žáci za výhradně mezinárodní úspěchy. Nejlepší z nich byl Jan Flajšar z hejčínského gymnázia, který bodoval v mezinárodním kole astronomické a astrofyzikální olympiády.

„Poděkování za svůj výkon si zaslouží nejen samotní žáci a studenti, ale také kantoři a rodiny, jejichž podpora je pro mladé lidé nesmírně důležitá a někdy trošku nedoceňovaná,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Vůbec poprvé letos zástupci kraje předávali ocenění za společenskou odpovědnost, například studentům, kteří se věnují dobrovolnické činnosti. Ocenění si převzali celkem čtyři z nich. Kraj chce tímto u mladých lidí podpořit zájem o veřejné dění.

Ing. Mgr. Alena Minxová, tisková mluvčí

X X X

Navštivte Císařské lázně v rámci Dnů evropského dědictví

Dny evropského dědictví každoročně otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, objektů a budov včetně těch, které jsou jindy zčásti nebo zcela nepřístupné. Letos budou mít návštěvníci možnost podívat se do nově zrekonstruovaného objektu Císařských lázní v Karlových Varech. Akce se uskuteční již tuto sobotu 16. září 2023 a těšit se můžete na pestrý program pro malé i velké.

„Dny evropského dědictví jsou významnou kulturní akcí, která si klade za cíl posilovat povědomí společnosti o památkách a přimět lidi k návštěvě míst, která v běžném životě pouze míjejí. Nesmírně mne proto těší, že se letos Dny evropského dědictví konají právě v Císařských lázních a že si návštěvníci budou moci prohlédnout jejich překrásné interiéry, včetně naprosto jedinečného multifunkčního sálu. Karlovarský kraj podpořil akci částkou 100 tisíc korun,“ uvedla radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

Od 10 do 18 hodin budou každou půlhodinu probíhat komentované prohlídky budovy. Objevovat krásy bývalého lázeňského objektu se samozřejmě můžete vydat i sami po vlastní ose. V 15 hodin je pak na programu speciální prohlídka zaměřená na technický a balneologický unikát Císařských lázní. Zajímavé povídání si pro vás přichystal historik Luboš Zeman. Chybět nebude ani výstava, která přiblíží proměny budovy v čase, a milovníky hudby potěší vystoupení kapely M. K. Collective. Přijít mohou i děti. Pro ně si organizátoři přichystali tradiční pohádku o Sněhurce v netradičním podání Pouličního divadla Viktora Braunreitera. Bližší informace o akci najdete přímo na webových stránkách národní kulturní památky. Mgr. Veronika Svobodová, tiskové oddělení

x X X

 Olomoucký kraj, Univerzita Palackého, město Olomouc a Inovační centrum

Olomouckého kraje připravují projekt Hackathon. Víkendová akce si klade za cíl propojit lidi, kteří se budou podílet na vzniku zajímavých projektů. Zájemci se mohou hlásit už teď prostřednictvím webu hackathon.upol.cz, kde také najdou bližší informace. Čas mají do 6. října. Vítězové soutěže se pak mohou těšit na prestiž i zajímavé ceny.

„Účastníci dostanou otevřená data, pomocí kterých budou připravovat zajímavé projekty, jež budou mít potenciál zlepšit život v Olomouckém kraji. Hackathon propojí technické a humanitní obory, podnikatelskou i soukromou sféru,“ zdůraznil Petr Lysek, radní Olomouckého kraje pro SMART projekty a inovace.

Do projektu, který se uskuteční o víkendu od 20. do 22. října se mohou hlásit všichni lidé, kteří mají chuť pracovat na nových projektech a řešit aktuální problémy i výzvy, ať už jednotlivci nebo celé soutěžní týmy v počtu dvou až pěti členů. Vybrat si mohou z nabídnutých témat, řešením úkolů je provedou zkušení mentoři. Součástí akce bude také série přednášek předních expertů na související témata, např. úvod do problematiky evropské identitní peněženky nebo udržitelnost v praxi.

„Originální nápady a inovativní řešení. Právě tyto výstupy můžeme následně využít jako podněty pro zlepšení života ve městě. Ať už to bude aplikace, projekt, model, analýza nebo mapa. V našem případě poskytneme rámci Hackathonu účastníkům přístup k unikátním datovým sadám, které mohou využít při práci na inovačním projektu pro optimalizaci cyklotras ve městě,“ potvrdil za město Olomouc náměstek primátora pro oblast informatiky a Smart City Tomáš Pejpek.

Projekt nemíří pouze na IT experty, ale staví na interdisciplinaritě. To znamená, že do Hackathonu se mohou přihlásit zájemci ze všech oborů. Výstupem soutěže totiž nemusí být nutně jen technické projekty, ale také koncepty, hodnocení nebo analýzy současných problémů.

Organizací takto unikátního Hackathonu si z pohledu univerzity slibujeme především propojení studentů s praxí. Řešením vlastních nebo nabízených projektů prakticky uplatní své nabyté znalosti z výuky. Kromě toho jim odborní mentoři a tematicky zaměřené přednášky pomůžou překonat prvotní úskalí rozbíhajících se projektů, na co by byli v běžném životě sami. Zároveň, celé jejich snažení bude obohaceno tím, že se budou podílet na něčem reálně uplatnitelném a prospěšném pro mnoho lidí v Olomouckém kraji,“ shodli se organizátoři Jakub Koníček a Jaroslav Burian z Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, která poskytne celé akci zázemí.

Ing. Mgr. Alena Minxová, tisková mluvčí

X X X

Národní muzeum v Praze, výstava Antonín Dvořák: Můj život a dílo

U příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO otevírá Národní muzeum tematickou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo

Ve středu 13. září otevřelo Národní muzeum v prostorách Muzea Antonína Dvořáka autobiograficky laděnou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Výstavu, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout na pražském Novém Městě po dobu jednoho roku, pořádá Národní muzeum u příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO.

 „Výstava je oslavou jedinečné události, která vyzdvihuje přínos české hudební kultury pro světové kulturní dědictví. Část sbírky, kterou spravuje Národní muzeum – České muzeum hudby, byla v květnu letošního roku zapsána do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. Pod názvem Archiv Antonína Dvořáka je v ní zahrnuto 3,5 tisíc sbírkových předmětů. Po Archivu Leoše Janáčka, který byl do Registru přidán v roce 2018, se jedná o druhou sbírku českého hudebního skladatele zapsanou na tento prestižní seznam. Jsem hrdý, že Národní muzeum má možnost pečovat o tak významnou část světového kulturního dědictví, říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Archiv Antonína Dvořáka tvoří především notové rukopisy, korespondence, osobní dokumenty, nenotové rukopisy, skladatelova osobní knihovna, ikonografie, první vydání Dvořákových děl, tisková dokumentace, diplomy a čestná jmenování. Nejcennější je část sbírky notových rukopisů. Obsahuje Dvořákovy autografy v podobě skic, finálních partitur a klavírních výtahů. Zahrnuje i významné opisy skladatelových děl, Dvořákovy vlastní úpravy či úpravy od jiných autorů. Ve sbírce nalezneme tzv. Americké skicáře, Dvořákovy notové sešity s hudebními záznamy, a dosud neurčené skici a náčrty nerealizovaných skladeb, ale také například Symfonii č. 9 e moll Z Nového světa. Důležitým celkem je také soubor prvních a dalších tištěných vydání děl Antonína Dvořáka. Některá první vydání obsahují nakladatelské a autorské poznámky, které jedinečným způsobem dokumentují jejich vznik. Obsáhlá je také sbírka Dvořákovy korespondence či osobních dokumentů, dokumentů souvisejících s jeho skladatelskou činností a vztahujících se k jeho rodině jako například skladatelův křestní list, vysvědčení z varhanické školy, oddací list nebo návrh smlouvy s Národní konzervatoří hudby v New Yorku. Součástí sbírky jsou Dvořákovy diplomy a čestná jmenovaní, ale také fragmenty jeho soukromé knihovny či rodinné fotografie.

 Výstava Antonín Dvořák: Můj život a dílo

Kromě rukopisů se v nově otevřené výstavě mohou návštěvníci těšit na originály Dvořákových osobních předmětů, jako je cylindr, vycházková hůl či brýle a kopie dalších dokumentů ze sbírek Muzea Antonína Dvořáka, jako jsou fotografie, korespondence, notové tisky či osobní dokumenty. Každý z dvanácti originálních Dvořákových notových rukopisů ze čtyř období skladatelova života bude přitom k vidění po dobu pouhého jednoho měsíce. Jako první se mohou návštěvníci seznámit s rukopisem Dvořákových Moravských dvojzpěvů, díky nimž skladatel navázal dlouholetou spolupráci s významným berlínským nakladatelem Fritzem Simrockem. Dvojzpěvy zároveň reflektují dobový zájem o českou a moravskou lidovou píseň a rozšířenou praxi domácího provozování hudby.

Mgr. Kristina Kvapilová, vedoucí Oddělení vnějších vztahů

X X X

Mezinárodní Filmový Festival Voda Moře Oceány slaví 20. výročí

Hluboká nad Vltavou – Mezinárodní filmový festival Voda Moře Oceány oslaví své 20. výročí ve dnech od 11. – 17. září 2023. Jubilejní ročník přinese do kin Panorama v Hluboké nad Vltavou a Kotva v Českých Budějovic více než 40 soutěžních filmů. Podtitulem letošního ročníku je „Voda a civilizace“. Chybět nebudou ani besedy s předními tvůrci a cestovateli, výstavy a workshopy, a to na obou hlavních scénách. Vstup na všechny akce a promítání je zdarma.

Dvacetiletá úspěšná historie festivalu přivedla do kin desetitisíce diváků, a i díky nim je festival stále větším lákadlem pro české i zahraniční tvůrce. Přívlastek mezinárodní získává na významu a Jižní Čechy se díky němu stávají na pár dnů Mekkou dokumentaristů a tvůrců, jejichž hlavním tématem je voda. Tento ročník je výjimečný nejen množstvím přihlášených soutěžních filmů, ale i počtem zahraničních hostů.

Přijede věhlasný dokumentarista Bertrand Loyer, autor mnoha úspěšných snímků a držitel hned několika trofejí z tohoto festivalu, včetně Grand Prix 2022. Dorazí legendární česká cestovatelská parta Srdcaři se svým projektem “Hlubiny a posedlosti”, kde představí hned dva dokumenty z tohoto cyklu: “Akvanaut Pavel Gross” a “Zaříkávač Andre Hartman”. Na hlavním podiu dokonce přivítáme oba protagonisty těchto filmů, akvanauta Pavla Grosse a žraločího muže André Hartmana.

„Součástí festivalu Voda moře oceány není jen promítání filmů, koncerty a setkání tvůrců. Snažíme se dostat do povědomí veřejnosti témata spojená s ochranou vodního světa a udržitelnosti. To jak naše civilizace zachází s vodou je klíčové pro její přežití“, říká ředitel festivalu Jindřich Soukal.

„Civilizační téma“ je spojeno i s dalšími přednáškami odborníků a cestovatelů. Určitě si nenechte ujít besedu s tvůrcem dokumentu “Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa” Petrem Horkým. Těšit se můžete na poutavou

přednášku hydrogeologa a spisovatele doc. Zbyňka Hrkala, CSc, slavného českého mořeplavce Richarda Konkolského, nebo cestovatele a dobrodruha Tomáše Vaňourka. Letošním festivalem rezonuje i téma udržitelnosti, která může být výzvou i inspirací. Proto je připraven nejen streamovaný blok pro studenty, ale i veškerý festivalový merch je zpracován reuse centrem Kabinet CB.

V bohatém programu mají své místo i koncerty, výstavy, sportovní akce a mnoho dalšího. Maraton promítání, besed i zábavy vyvrcholí sobotní projekcí filmu “Ostrov” za účasti tvůrců a herců. Festival zakončí ceremoniační večer, na kterém budou vyhlášeny a oceněny nejlepší snímky. Mgr. Veronika Láchová

X X X

Nová výstava představuje skrytá místa pražského vodárenství

Na Mariánském náměstí v centru Prahy byla dnes slavnostně zahájena výstava nazvaná Skrytá místa pražského vodárenství, která zde bude k vidění až do 10. října 2023. Jejím prostřednictvím mohou Pražané i návštěvníci metropole odhalit lokality městské vodohospodářské infrastruktury, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné.

Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), ve které má hlavní město majetkový podíl, s pomocí nově otevřené výstavy na Mariánském náměstí před Novou radnicí představuje široké veřejnosti velmi zajímavou pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Výstavu mohou lidé navštívit až do 10. října. Výstava je putovní, ke shlédnutí bude do 31. října na náplavce pod Čechovým mostem a následně v dalších městských částech hlavního města.

Vodárenské objekty nejsou přístupné, protože se jedná o kritickou infrastrukturu státu. Výjimkou jsou Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně a také park nad Novou vodní linkou na Císařském ostrově. Technologie čistírny je zde totiž ukryta v podzemí. Právě velký zájem veřejnosti i odborníků o návštěvu Nové vodní linky byl jedním z impulsů pro vznik aktuální výstavy, ale také informačních tabulí na Císařské ostrově nebo filmů a virtuálních návštěv prostřednictvím 360° videí. V první fázi PVK natočily filmy o všech úpravnách vody dodávajících pitnou vodu pro Prahu – Želivce, Káraném a Podolské vodárně. Výstava se věnuje rovněž distribučnímu systému a stokové síti.

„Jsem velmi rád, že se PVK snaží přiblížit práci vodohospodářů širší veřejnosti. Hlavní město intenzivně investuje do vodohospodářské infrastruktury a lidé by měli mít představu, kam tyto investice plynou. Výstava je zamýšlena jako edukační projekt, budu proto rád, když ji navštíví i školáci a studenti a třeba je to přiměje se o vodárenský obor více zajímat,“ říká radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza.

„Zájem veřejnosti o naši práci nás velmi těší. Doufáme, že běžným uživatelům tak pomůžeme pochopit, jak složité je dopravit k nim kvalitní pitnou vodu a pak ji vrátit do přirozeného vodního cyklu,“ uzavírá předseda představenstva PVK Philippe Guitard.

Filmy s tématikou pražské vodohospodářské infrastruktury je možné si prohlédnout na YouTube kanálu PVK nebo na webových stránkách Čistá voda PVK.

Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí, MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

X X X

ŠATY DĚLAJ´MARTINŮ, nebo snad MARTINŮ DĚLAJ´ŠATY?

 Nová výstava poličského muzea Šaty dělaj´Martinů provede proměnami odívání během necelých 70 let života skladatele Bohuslava Martinů.  Doby, kdy se ještě držel maminčiny sukně, kdy se pak za každou sukní otočil, až do dne D, kdy byla ruka v rukávě. Ukáže skladatelovy životní epochy úspěšné, kdy s ním lidé jednali v rukavičkách, i neúspěšné doby utahování opasků, kdy mu opravdu teklo do bot. Doby pokrokové, pulzující, moderní, ale i kruté a ostudné … doby let 1890 až 1959!

 Výstava konaná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Polička představí jedinečné kusy šatstva pocházející nejen z poličských muzejních sbírek, ale také zapůjčené z Moravského zemského muzea v Brně, Východočeského muzea v Pardubicích, Regionálního muzea ve Skutči a Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Bude doplněna i řadou zajímavých módních doplňků a vyobrazeními z dobových časopisů. „Návštěvníci se dozví nejen o obecném vývoji módy, ale také o tom, jak se v dané době oblékali členové rodiny Martinů za Rakouska-Uherska i v Československu, v Paříži a v USA, jak dokládají četné rodinné fotografie.“ uvádí kurátorka výstavy etnografka Mgr. Stanislava Cafourková.

 A proč ona přesmyčka, že Martinů dělaj´ šaty? Téma odívání bylo rodině Martinů blízké, vždyť sestra a manželka skladatele byly švadleny, maminka pradlena a tatínek švec – rodina tedy šacením de facto žila! A tak můžeme název výstavy chápat dvojsmyslně: nejen jako parafrázi refrénu slavné werichovské písničky, ale také v opačném pořadí slov.“ vysvětluje Cafourková.

Výstava tak nabídne zajímavé propojení dvou témat – proměny odívání a života hudebního skladatele, poličského rodáka, Bohuslava Martinů. Odhalíte rozdíly mezi módními trendy jednotlivých období? Zajímá vás, kdy začaly ženy chodit v kalhotách? Zaujme vás více móda z Bohuslavova mládí nebo elegance jeho francouzské manželky Charlotty? Jak vypadala dobová reklama s hudbou Bohuslava Martinů? Přijďte na výstavu Šaty dělaj´Martinů, která se v Městském muzeu a galerii Polička koná od 24. září do 31. prosince 2023.

Vernisáž se uskuteční v neděli 24. září 2023 v 16.00 v muzeu a bude to stylové! V muzeu vznikne jen pro tuto příležitost módní kavárna s dobovou hudbou. Tu návštěvníkům zprostředkují členové swingové kapely Tata Band. 

SIMONA VALACHOVÁ, Městské muzeum a galerie Polička

X X X

V Losiné otevřeno nové středisko odborného výcviku pro SPŠD

 Nové středisko odborného výcviku ve firemních prostorách společnosti APB Plzeň v Losiné mají od září žáci Střední průmyslové školy dopravní Plzeň. Po naplnění kapacit střediska v Plzni-Křimicích se v Losiné odborně vzdělává 60 žáků pod dohledem pěti učitelů. Žáci mají ve středisku zajištěno i stravování, posílena byla také doprava do místa odborného výcviku. Celá rekonstrukce prostor a administrace projektu proběhla za 6 měsíců.

„Již v loňském školním roce se začal projevovat nárůst populační křivky a vedení dopravní průmyslovky bylo postaveno před nutnost hledání nových prostor pro odborný výcvik karosářů a mechaniků opravářů motorových vozidel, protože zvýšený počet uchazečů o studium byl jasným předpokladem,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc a dodal: „Výstavba nových dílen nebyla přes veškerou snahu z finančních i časových důvodů realizovatelná, proto jsme uvítali a po řádném zvážení i zrealizovali projekt navržený společností APB Plzeň. Firma nám nabídla firemní prostory areálu v Losiné, které by pro tyto účely zrekonstruovala a pomohla vybavit.“

Po řadě jednání a nutných administrativních postupech zřízení odloučeného pracoviště nakonec svým rozhodnutím potvrdilo také MŠMT, když jej ke dni 1. 9. 2023 zapsalo do rejstříku škol a školských zařízení jako další místo poskytovaného vzdělávání.

Zrekonstruovaná část podnikatelského areálu je pro účely odborného výcviku nově vybavena zařízením v hodnotě přesahující 2 mil. Kč. Toto vybavení nezbytné pro odborný výcvik prováděný na odpovídající úrovni (např. automatická zouvačka včetně pomocného ramene, vyvažovačka RAF, diagnostické moduly KTS 560, plnička klimatizací, plnička olejů automatických převodovek, regloskop Tecnolux Izar, svářečky CO2 Gys-Carmig, pákové nůžky na plech, různé druhy montážních vozíků, různé typy automobilních zvedáků a další) uhradila společnost APB Plzeň.

Prostory od školního roku 2023/24 navštěvuje 60 žáků v sudém i lichém týdnu. Konkrétně se jedná o dvě skupiny žáků oboru Mechanik opravář motorových vozidel a všechny tři ročníky oboru Karosář. O jejich odborný růst se stará celkem 5 učitelů odborného výcviku. „Pro pohodlný příjezd na pracoviště byly proto posíleny spoje, z důvodů bezpečnosti byla dokonce vybudována nová autobusová zastávka přímo před vstupem do areálu. Vstup na pracoviště a odběr stravy je řešen pomocí nepřenosných čipů. O stravování je postaráno v jídelně společnosti APB, možnost občerstvení je zajištěna i mimo oběd,“ vysvětlil Vladimír Kroc s tím, že žáci rovněž využívají komfortní hygienické zázemí spolu se šatnami.

Celý projekt se podařilo zrealizovat za necelých 6 měsíců. Plzeňský kraj pak přispěl na středisko odborného výcviku částkou 800 tis. Kč, které byly určeny na stoly a lavice do učeben a také na IT vybavení. „Věříme, že prostředí výuky spojené s možností uplatnění v blízkém provozu ve své podstatě podpoří snahu žáků o co nejlepší výsledky ve zvoleném oboru a následné uplatnění na trhu práce,“ doplnil Vladimír Kroc. Podle něj Střední průmyslová škola dopravní Plzeň a APB Plzeň a.s. chtějí nadále spolupracovat, a to např. v oblasti zamýšleného rozšíření výuky o nákladní automobily.

Předávání sad ručního nářadí – kufříky pro žáky technických oborů

V rámci podpory technického vzdělávání mládeže, Plzeňský kraj v letošním roce opět přistoupil k motivaci žáků technických oborů zakončených výučním listem. Do projektu bylo zapojeno celkem 18 středních škol v Plzeňském kraji, které vzdělávají žáky v tříletých technických oborech. Jedná se o tyto školy:

Podpora je zaměřena na obory 23 – strojní, 26 – elektrotechnické, 36 – stavební a obory 41- zemědělství a lesnictví.

Ve stavebnictví jsou podporovány obory: zedník, zednické páce, instalatér, tesař, tesařské práce, pokrývač, kamnář a malířské a natěračské práce.

V elektrotechnice jsou podporovány obory: elektrikář, autoelektrikář, elektromechanik pro zařízení a přístroje, elektrikář – silnoproud, elektrotechnické a strojně montážní práce a spojový mechanik.

Ve strojnictví jsou podporovány obory: mechanik opravář motorových vozidel, klempíř, obráběč kovů, karosář, nástrojař, strojní mechanik, autolakýrník a strojírenské práce.

V zemědělství a lesnictví jsou podporovány obory: opravář zemědělských strojů, lesní mechanizátor, zahradník, zemědělec – farmář, zahradnická výroba, zahradnické a zemědělské práce, opravářské práce.

Školy obdrží pro své žáky 1. ročníků technických oborů zakončených výučním listem celkem 1180 sad ručního nářadí. Nářadí žáci využijí nejen při výuce, ale i k vlastní potřebě.

Jedno ze slavnostních předání sad ručního nářadí žákům 1. ročníků technických oborů zakončených výučním listem proběhlo 11. září 2023 ve Střední průmyslové škole strojnické a Střední odborné škole profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109 za účasti náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimíra Kroce. Žákům technických oborů Obráběč kovů a Strojní mechanik bylo předáno celkem 53 sad ručního nářadí. Bc. Eva Mertlová

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.