Koaličná kríza v SR? Fico si zvolal šéfov Hlasu a SNS. Jadrové sily pripravené na boj, varuje Putin. Kamil Šaško reaguje na odchod 2000 lekárov. Kotlárove výroky o covidovom reočkovaní sú nebezpečné. Sever Nigérie bol po útoku džihádistov dva týždne bez elektriny

Koalícia sťahuje poslanca z péenky. Rudolf Huliak a jeho dvaja kolegovia  járodnej koalície sa rozhodli bojkotovať rokovanie parlamentu a dva dni sa na ňom nezúčastnia. Blokovanie parlamentu koalícia zvaľuje na opozíciu.

Odchod Rudolfa Huliaka a jeho dvoch poslancov z klubu SNS zasiahol už aj rokovanie parlamentu. Koalícii sa v parlamente najprv dvakrát nepodarilo otvoriť hlasovanie, ktoré sa malo začať už o 11:00. Neúspešný bol neskôr aj pokus o 14:00. Parlament tak pokračuje iba v rokovaní bez hlasovania. Už zajtra by sa však do poslaneckej lavice mal vrátiť poslanec Ján Blcháč z Hlasu-SD. Na ráno je zároveň zvolaná aj koaličná rada.

Krízu dnes naplno spustili poslanci okolo Huliaka, ktorí sa odmietli hlasovania zúčastniť. Spravili tak na protest voči krokom Andreja Danka a Tomáša Tarabu, ktorí sa, podľa ich vyjadrení, mstia ľudom blízkym Huliakovi a Národnej koalícii. Vyhodiť ich mali z viacerých postov. Včera minister životného prostredia Taraba odvolal šéfa Štátnej ochrany prírody Štefana Kysela.

Bez trojice poslancov má vládna koalícia len 76 hlasov. Teda minimálnu potrebnú väčšinu. Koalícii však chýbal aj ďalší poslanec – Ján Blcháč z Hlasu, ktorý má zdravotné problémy – a v sále tak sedelo len 75 zákonodarcov zo strán Smer, Hlas a SNS, aktuality.sk

 X X X

Sever Nigérie bol po útoku džihádistov dva týždne bez elektriny

Bez elektriny boli milióny ľudí, ohrozilo to aj ekonomické aktivity.

Ozbrojenými konfliktmi zmietaná severná časť afrického štátu Nigéria bola takmer dva týždne ponorená do tmy po tom, čo tam džihádisti poškodili energetickú infraštruktúru. S odvolaním sa na miestne úrady o tom v utorok informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že bez elektriny boli milióny ľudí. Paralyzované boli aj ekonomické aktivity, píše TASR s odvolaním sa na AFP.

Príslušníci džihádistických formácií nedávno poškodili hlavné prenosové vedenie v okrese Shiroro v nigérijskom štáte Niger, čím ochromili dodávku elektriny v 19 z 36 štátov tejto západoafrickej krajiny, uviedla štátna spoločnosť Transmission Company of Nigeria (TCN).

Výpadky v dodávkach elektriny sú v tejto najľudnatejšej krajine Afriky bežné, ale džihádistické útoky na energetickú infraštruktúru na severe v posledných rokoch tento problém znásobili. Nigérijský prezident Bola Ahmed Tinubu nariadil nasadenie „adekvátneho bezpečnostného personálu, vrátane krytia zo vzduchu, pre inžinierov“, ktorí opravovali prenosové vedenie, uviedla v pondelok prezidentská kancelária vo vyhlásení pre médiá.

Problémy s nimi majú už dlho

Federálny štát Niger a ďalšie štáty na severe Nigérie už 15 rokov sužuje džihádistické povstanie, ktoré pripravilo o život viac ako 40.000 ľudí a z domovov ich vyhnalo vyše dva milióny. Obyvateľstvo regiónu žije v strachu zo zločineckých gangov, ktoré prepadávajú dediny, zabíjajú a unášajú miestnych obyvateľov výmenou za výkupné a podpaľujú domy po ich rabovaní.

Tieto gangy nadviazali užšie vzťahy s džihádistickým zoskupením Boko Haram a odštiepeneckou organizáciou Islamský štát v provincii Západná Afrika (ISWAP), ktoré majú napr. v okrese Shiroro pomerne silnú podporu.

AFP pripomenula, že od nástupu prezidenta Tinubu do úradu – v máji 2023 – vzrástli ceny benzínu v Nigérii viac ako päťnásobne. Tinubu podnikol ambiciózne ekonomické reformy, ktoré zahŕňali ukončenie nákladných dotácií na pohonné hmoty a uvoľnenie meny nairo, z krátkodobého hľadiska však Nigéria zažila jednu z najhorších kríz za posledné desaťročia, pričom inflácia dosiahla 30-ročné maximum, aktuality.sk

X X X

Odvolávanie ministerky Šimkovičovej: Vládna kríza? Koalícia nemá v parlamente väčšinu, karty zamiešal Huliak

 Poslanci parlamentu mali v utorok hlasovať o odvolaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Národná rada však nebola uznášaniaschopná.

 Šimkovičová po stretnutí s poslancami Hlasu: Vážim si, že sa nahlas povedalo, že nikto tu nič nerozbíja, ale že spoločne ideme v súčinnosti

Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli uznášaniaschopní ani pri poobedňajšom hlasovaní. V sále sa ich počas troch pokusov prezentovalo menej ako potrebných 76. Pokračujú tak v rokovaní o návrhoch podľa programu aktuálnej schôdze. Najbližšie by mali opäť hlasovať v stredu (30. 10.) o 11.00 h.

Plénum NR SR nebolo uznášaniaschopné už na doobedňajšom hlasovaní o 11.00 h. Ďalší pokus bol o 14.00 h. V sále však ani vtedy nebol dostatok zákonodarcov. Na hlasovaní sa malo rozhodnúť aj o opozičných návrhoch na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Práceneschopný je poslanec za Hlas Ján Blcháč. V pléne neboli prítomní ani nezaradení poslanci Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík.

Koaličné strany Smer, Hlas a SNS hovoria o blokovaní rokovania parlamentu zo strany opozície, uviedli to predsedovia poslaneckých klubov Smeru Ján Richter, Hlasu Róbert Puci a SNS Andrej Danko v spoločnom vyhlásení.

 „Opozícia blokuje rokovanie NR SR. Robí tak napriek tomu, že si je plne vedomá, že vládna koalícia má parlamentnú väčšinu, ktorú však v súčasných hodinách nevie uplatniť pre krátkodobú hospitalizáciu jedného koaličného poslanca. Je smutné, že opozícia neváha zneužiť na úzke politické ciele aj onkologického pacienta,“ poznamenali.

Vydrží koalícia do konca volebného obdobia?

Huliakovci sa hlasovania nezúčastnia

Traja odídenci z klubu SNS – Huliak, Ševčík a Ľupták – oznámili, že sa v utorok a stredu nezúčastnia na hlasovaní a rokovaní v parlamente, pretože dostali odozvu, že sú nepotrební a koalícia má nadpolovičnú väčšinu aj bez nich. „Dnes a zajtra nehlasujeme, tým pádom sa neotvorí schôdza,“ vyjadril sa Huliak.

Huliak očakáva, že s nimi začnú vládne strany komunikovať na úrovni partnera a „nie len na úrovni užitočných hlupákov, ktorí budú stláčať tlačidlá, ako sa im povie“. Sú za dodržiavanie vládneho programu a konzistentní s vládou Roberta Fica (Smer).

„Čo sa týka odvolávania pani ministerky Šimkovičovej a pána ministra Suska, plne za nimi stojíme, pretože nie je dôvod na ich odvolanie,“ vyhlásil poslanec Ševčík.

 Trojica poslancov z koaličného Hlasu – Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš – ešte v pondelok oznámila, že nevie, ako bude pri odvolávaní Šimkovičovej hlasovať.

Verdikt vyslovil v utorok dopoludnia minister vnútra a líder strany Matúš Šutaj Eštok. Poslanci za Hlas nebudú podľa neho hlasovať za opozičný návrh na odvolanie Šimkovičovej. „Môžu byť nejaké individuálne výhrady k individuálnym ministrom, ale vždy si to budeme riešiť na koaličnej rade za zatvorenými dverami,“ povedal Šutaj Eštok novinárom.

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek vyhlásil, že hlasovanie poslancov za Hlas za odvolanie šéfky kultúry by bolo porušením koaličnej zmluvy. „Keď niekto povie ‚A‘, musí povedať celú abecedu. Samozrejme, ich panská vôľa, čo spravia. Len potom budú musieť povedať, čo spravia ďalej, a to ma zaujíma viac,“ vyhlásil Jarjabek.

 Malatinec: Otvoríme otázku smerovania kultúry

Napokon sa so Šimkovičovou stretli až štyria poslanci Hlasu, prišiel aj Ján Ferenčák. Poslanec Hlasu Malatinec po stretnutí so Šimkovičovou povedal, že mali tvorivú diskusiu o tom, čo by do budúcna očakávali, aby v hlasovaní ministerku podporili. „Dohodli sme sa na tom, že otvoríme otázku smerovania kultúry, pracovnej skupiny, ktorá zasadne a budeme hovoriť o stratégii kultúry tam, kde to chce pani ministerka dostať za určité obdobie rokov,“ povedal poslanec.

Otvorili spolu aj tému projektu Obnovme si svoj dom a projektov, ktoré by sa mali zefektívniť. „Nie sme poslanci, ktorí rozbíjame vládnu koalíciu,“ podotkol s tým, že si cenia, že ministerka sa s nimi stretla. Debata bola podľa jeho slov konštruktívna. „Prisľúbila, že aj konštruktívne bude tento dialóg aj naďalej pokračovať,“ dodal.

Šimkovičová povedala, že dvere na ministerstve kultúry sú otvorené a vždy bola otvorená diskusii a nezatvárala sa do ulity. „Súhlasím aj s tým, že tieto debaty musia mať nejaký konštruktívny charakter, musí to byť v rámci slušnosti, čo samozrejme, je. Veľmi si vážim, že sa nahlas povedalo, že nikto tu nič nerozbíja, ale že spoločne ideme v nejakej súčinnosti a chceme vytvoriť nejaké spoločné dielo,“ povedala Šimkovičová po stretnutí.

PS: Vidíme rozpad vládnej koalície

Poslanec najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci reagoval na utorkové dianie v parlamente slovami, že konflikty vo vládnej koalícii sa preniesli už aj o Národnej rady, keďže nie je schopná prijímať zákony.

„Vidíme pomalý, ale istý rozpad vládnej koalície, prvýkrát nebola schopná presadiť zákony. Je to výsledok extrémne zlých vzťahoch v koalícii a ešte horších vzťahov v SNS. Konflikty sa už preniesli na úroveň Národnej rady,“ skonštatoval Dubéci.

Koalícia nemá podľa neho dostatok poslancov, keďže jeden je práceneschopný a traja nezaradení poslanci okolo Huliaka oznámili, že sa nezúčastnia hlasovaní. Ak sa nič nezmení, podľa Dubéciho sa o zákonoch síce bude rokovať, no nebude možné o nich hlasovať.

Šimkovičová sa obhajovala v pléne parlamentu, opozícia podľa nej vo všetkom klame

 Líder PS Michal Šimečka reagoval, že ide o začiatok konca a sledujeme postupný rozpad Ficovej vládnej koalície. „Zlepenec sa im rozpadá v priamom prenose. Uvidíme, či sa im podarí uplatiť politikov okolo poslanca Huliaka. Odteraz sa budú pri každom hlasovaní strachovať, či im ich zákony prejdú. Bude to permanentný chaos, a ten si ľudia nezaslúžia,“ skonštatoval Šimečka s tým, že hoci sa premiérovi vládnutie rozpadá pod rukami, on sa tvári, že sa ho to netýka.

O rozpade koalície hovorí aj opozičná SaS. „Dnešným dňom sa rozpadla koalícia a rozpadlo sa v podstate aj vládnutie Ficovej štvrtej vlády. Sami vidíte, že nedokážu ľuďom prinášať zákony, o ktorých oni rozprávajú, že sú to tie správne zákony, pretože nemajú nadpolovičnú väčšinu v NR SR. Momentálne majú iba 75 poslancov,“ podotkol predseda strany a poslanec Branislav Gröhling.

Šéf SaS tiež kritizoval koalíciu za pomáhanie korupčníkom, zvyšovanie platov ministrov, zvýšenie základnej sadzby DPH a zavedenie transakčnej dane.

Grendel: Vláda stratila legitimitu vládnuť

Predseda KDH Milan Majerský si myslí, že sme svedkami vládnej krízy. „Spomeňte si na sobotňajšie (26. 10.) diskusie, ako vládni predstavitelia, koaliční poslanci, svätosväte tvrdili, ako sú usporiadaní a majú dostatočné množstvo hlasov na to, aby im prechádzali zákony. Prešli tri dni a dnes sme svedkami toho, že nie sú schopní otvoriť hlasovanie k jednotlivým bodom,“ reagoval na utorkové dianie v parlamente.

Nezaradená poslankyňa Martina Bajo Holečková (predtým KDH) reagovala, že koalícia oficiálne nemá 76 poslancov, čo podľa nej znamená, že nedokáže schváliť ani jeden zákon. „Ak vláda stratí väčšinu v parlamente, tak nemá legitimitu a mala by podať demisiu. Chcem preto vyzvať Roberta Fica, Matúša Šutaja Eštoka a Andreja Danka, aby ukončili toto trápenie a skončili,“ uviedla poslankyňa.

Podľa poslanca hnutia Slovensko Gábora Grendela koalícia stratila väčšinu v parlamente, a tak stratila legitimitu vládnuť a mala by podať demisiu.

„Celé Slovensko a všetci občania SR sa za tie dva dni, keď bude akože Rudolf Huliak štrajkovať, môžu pýtať a my sa pýtame, čo si Rudolf Huliak vypýta za odmenu, že bude hlasovať s vládnou koalíciou,“ skonštatoval predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš.

Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyhlásila, že vládna koalícia nemá väčšinu, nie je schopná hlasovať za zákony, ktoré podľa ich slov považuje koalícia za veľmi potrebné pre občanov.

„Vyzývame Roberta Fica, aby občanom povedal, čo si Rudolf Huliak vypýtal za podporu vláde,“ uviedla s tým, že takýto chaos v parlamente ešte nevidela. Podľa Remišovej táto vládna garnitúra namiesto konsolidácie a podpory občanov len obchoduje s dôverou verejnosti. „Slovensko si zaslúži stabilnú vládu, nie politické kupčenie s poslancami a požičiavanie hlasov,“ zdôraznila./agentury/

X X X

Kotlárove výroky o covidovom reočkovaní sú nebezpečné. Môžu zničiť dôveru v darcovstvo krvi, varuje skúsený darca

 Roky bol darcom krvi a teraz krvných doštičiek. Zarazili ho však výroky vládneho splnomocnenca Petra Kotlára o tom, že zaočkovaný darca proti covidu môže svojou krvou „zaočkovať“ proti svojej vôli aj nevakcinovaných ľudí.

Podporte nezávislú žurnalistiku a pomôžte nám čeliť politickým útokom.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

„Výroky Petra Kotlára môžu vyplašiť ľudí a ohroziť tak už aj tak oslabené zásoby krvi,“ varuje v rozhovore pre Aktuality.sk Karol ČEPEC.

Upozorňuje tiež na vážnosť situácie a na dôsledky politického zneužívania takýchto výrokov, ktoré podľa neho môžu vážne poškodiť dôveru verejnosti v zdravotníctvo a záchranný systém. „Vyslovíte podporu človeku, ku ktorému by som v živote ako pacient nešiel,“ vyjadril sa tiež k postoju premiéra.

Kedy ste sa rozhodli, že sa zapojíte do darcovstva krvi?

Bolo to zhruba pred 20 rokmi. Paradoxne, doma a v mojom okolí nikto nedaroval krv a tak som nemal nejaký vzor. Vždy som však tieto veci sledoval a jedného dňa som sa rozhodol, že sa zapojím. Povedal som si, že čo budem robiť drahoty a išiel som (smiech…).

Čo vás teda motivovalo?

Mám to v sebe nastavené tak akosi prirodzene. Ani to nemám rád v mravoučnej rovine, že treba pomáhať druhým. Ak človek dokáže pre okolie niečo urobiť, navyše bez veľkej námahy, mal by byť súčasťou prospechu v komunite. Napríklad aj darcovstvom krvi. Príde mi to normálne a automatické.

Koľkokrát ste už daroval krv?

V poslednej dobe už chodím darovať len krvné doštičky. Mám krvnú skupinu, ktorá je univerzálnou pre všetkých – najmä, pokiaľ ide práve o krvné doštičky. Takže prakticky už nie som ani medzi darcami krvi, lebo, ako mi stihli povedať na transfúznej stanici: už mi šetria žily (smiech…). Darovanie doštičiek je prakticky zložitejší proces. Teraz mám v podstate 41 odberov.

Podľa akých faktorov sa ste sa rozhodli darovať doštičky?

Na to ma oslovili priamo z transfúznej stanice. Počas covidu som bol štandardne darovať krv a primárka mi spomenula, že som ideálnym kandidátom na darovanie doštičiek. Spýtala sa ma preto, či by som nezvážil aj túto možnosť. Vyriešili sme to pomerne rýchlo. Nebolo sa nad čím zamýšľať.

 Ako vnímate posledné vyjadrenia splnomocnenca vlády pre preverenie riadenia pandémie Petra Kotlára? Podľa neho pokiaľ očkovaný človek daruje krv neočkovanej osobe, prakticky ju „zaočkuje“.

V prvom rade ma to vydesilo. V tom, že národná transfúzna stanica zverejňuje správy o tom, aké malé zásoby krvi. Z jej prostredia mi je známe, že sa situácia s darcovstvom zhoršila. Pred pandémiou chodilo veľa ľudí na akcie typu kvapka krvi a na školy chodili mobilné odberové jednotky. Ale po covide sa to zmenilo. Cítia útlm.

Je to desivé v tom, lebo máme rozhasenú skupinu darcov a takto prídeme do situácie, že keď budú hraničné zásoby krvi vo všetkých skupinách a do toho zaznievajú kotlárovské výroky popierajúce fakty. Kotlár môže zneistiť nejakú skupinu darcov, ktorá sa začne na darcovstvo pozerať cez prsty. To začnú prijímatelia doštičiek krvi sami rozhodovať o konkrétnom darcovi? Potom hrozí kolaps.

Neviem, ako to majú iní darcovia, ale o mne moja transfúzna stanica netuší, aké všetky očkovania som v živote absolvoval. V zmysle toho, čo sa majú opýtať, zistia, kedy som mal posledné očkovanie. Ale inak o mne nemajú ďalšie informácie, iba o očkovaní proti covidu. Takže technicky si neviem predstaviť, ako by zisťovali, ktoré doštičky sú od očkovaných darcov.

Vás Peter Kotlár týmito výrokmi v niečom zneistil?

Mňa nie. Ale presne toto vnímam ako riziko. Veľa občasných darcov či ľudí, ktorí by chceli prvýkrát darovať krv, môže zostať zneistených. Cez covid sme mohli čítať hoaxy typu krv očkovaných sa rozkladá a takúto krv rovno vylievajú do kanálov. Takže darovať krv od zaočkovaného je zbytočná veci a podobne. Ja sa považujem za racionálneho človeka, ktorý sa riadi faktami. Ale chápem, že môže byť medzi darcami niekto, koho odradia. Nikomu to neprinesie nič, iba veľa škôd.

Pacientom, ktorí vedia oproti špecialistom prakticky nič, dáme do rúk falošný tromf o výbere. Lebo ich nejaký Kotlár nakŕmil totálnymi nezmyslami. A budeme s lekármi debatovať o liečbe ako rovný s rovným, lebo sme to videli na sociálnych sieťach.

Úplne sa dostávame na kosť až pri úplne základných veciach, ktoré boli nespochybniteľné. Zrazu je to doba, kedy budeme o triviálnych veciach viesť polemiky na základe politických postojov a sebaprezentácie.

Z toho, čo hovoríte, máte na vládneho splnomocnenca jasný názor.

Kotlára mám jasne zaradeného. A je to ďalší posun v jeho pomätenosti, ktorú verejne prezentuje.

Napriamo poviem, že je to pomätený človek. Neviem, či je jeho zmyslom ísť proti akémukoľvek prúdu a zároveň nenesie zodpovednosť za výroky, rozhodnutia, ktoré budú mať svoje dopady.

Hrozné je to, že má podporu ľudí z vlády a koalície. Ale u nich to vnímam ako politický kalkul. Potrebujú oslovovať ľudí, ktorí Kotlárovi bezhranične veria. Myslím si, že ako spoločnosť budeme znášať veľkú cenu za to, že podkopávame dôveru nielen pri tomto probléme, ale v celom zdravotnom systéme.

Navyše sa mi zdá, že to politicky zneužijú voči lekárom, ktorí sa dnes ozývajú s výpoveďami a pripomínajú, že vláda nechce splniť ich garantované požiadavky spred dvoch rokov. Možno si povedali: poďme lekárov postaviť do negatívneho svetla, aby sme ich dostali do nevýhodnej polohy pri vyjednávaní mzdových podmienok.

 Premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že Peter Kotlár má jeho dôveru a bývalá ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) ho otvorene ostro skrizovala len pri jej oznámení, že odchádza z funkcie.

No a v tom vidím ten politický kalkul. Vyslovíte podporu človeka, ku ktorému by som v živote ako pacient nešiel.

Viete, ako tieto slová vnímajú iní darcovia?

Bavil som sa o tom s niektorými z okolia. Tí, čo majú za sebou desiatky darovaní, sú voči takýmto hlúpostiam odolní. Na Kotlára máme rovnaký názor a prakticky žijem v jednej bubline. Ale iných môžu jeho reči vyplašiť. Čo si po takých slovách môžu povedať? Som chybný kus, lebo som sa dal zaočkovať proti covidu a nebudú chcieť odo mňa krv. Nerobí to dobrú atmosféru.

Kedy naposledy ste boli darovať krv na transfúznej stanici?

Pred týždňom.

Vnímate sa tak, že k svojmu zdraviu musíte pristupovať ako pravidelný darca inak?

Najmä pred darovaním nám prízvukujú, aby sme pár dní boli dobre vyspatí, oddýchnutí a nestresovať sa. Na krvnom obraze sa to totiž môže celkom rýchlo prejaviť. Snažím sa stravovať normálne a žiť zdravo. Mávam v hlave, že mi môžu kedykoľvek zavolať s požiadavkou, že potrebujú krvné doštičky.

Takže sa strážite a nemôžete sa „opustiť“…

Je to tak. Najmä v chrípkovom období. Kdesi v podvedomí to mám, že musím byť zodpovedný. Krvné doštičky sú totiž problémové v tom, že po spracovávaní a odbere majú životnosť dva-tri dni. Idú konkrétnemu človeku. Napríklad onkologickému pacientovi a z jedného darovania doštičiek sú dve dávky. Pri predčasnom narodení dieťaťa preň dokážu z jedného odberu doručiť až štyri dávky.

Okrem toho to zdravotníctvo stojí peniaze. Jedna sterilná sada pre odber stojí stovky až tisíc eur. Aj preto mám v hlave, že ide o vážne veci.

 Výzva vláde na odvolanie

Lekár so špecializáciou v odbore vnútorné lekárstvo v NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský vyzval lekárov a ďalšie odborné spoločnosti, Slovenskú lekársku komoru, Lekárske odborové združenie, lekárske fakulty a vedecké inštitúcie, aby vyzvali vládu na okamžité konanie a odvolaniu Petra Kotlára z pozície splnomocnenca vlády pre prešetrenie pandémie.

„Pán Kotlár s podporou vlády Slovenskej republiky, jednotlivých ministrov, predsedu vlády a poslancov koaličných strán SMER, Hlas a SNS opakovane svojimi výrokmi ohrozuje zdravie a bezpečnosť občanov Slovenskej republiky. Mnohé jeho výroky s vysokou pravdepodobnosťou napĺňajú skutkovú podstavu trestného činu šírenia poplašnej správy. Vo svojich najnovších vyjadreniach splnomocnenec vlády Peter Kotlár a zároveň poslanec Národnej rady odrádza ľudí od darcovstva krvi a jej prijatia v prípade ohrozenia zdravia,“ pripomenul na sociálnej sieti.

„Kým sa nepreverí bezpečnosť a účinnosť mRNA vakcín, bol by som veľmi zdržanlivý pri darcovstve krvi aj pri príjme transfúzie. Ak sú v krvi cirkulujúce nanolipidové partikuly z mRNA, čo je v podstate samotné očkovanie, v prípade darcovstva krvi je veľká pravdepodobnosť, že neočkovaný pacient môže byť príjemcom krvi od očkovaného, a teda sme ho očkovali proti jeho vôli,“ vyjadril sa Kotlár.

Splnomocnencove výroky podľa lekára už dnes vedú k tomu, že sa pacienti pred podaním krvných preparátov lekárov pýtajú, či dokážeme zaručiť, že krv nedaroval niekto očkovaný.

Podľa štatistických údajov darovalo v roku 2022 na Slovensku krv 293 tisíc darcov.

„Prvú dávku u nás dostala viac než polovica obyvateľov, ak by sme túto štatistiku preniesli na darcov, pán Kotlár by doporučil v roku 2022 vyhodiť krv od priblížne 150 tisíc dobrovoľných darcov. Jeho slová nie len že priamo ohrozujú tisíce ľudí (majú potenciál zvýšiť počet odvrátiteľných úmrtí) ale tiež urážajú všetkých tých, ktorí darovaním krvi nezište zachraňujú životy. Podľa prieskumu verí Kotlárovi minimálne 25% obyvateľstva…1,37 milióna ovplyvnených občanov môže byť priamo ohrozených na živote výrokmi splnomocnenca vlády, ktorý má plnú podporu premiéra Róberta Fica,“ uzavrel Kulkovský, aktuality.sk

X X X

Kamil Šaško reaguje na odchod 2000 lekárov: Nebudem sa prispôsobovať diktátu odborárov

  Minister tvrdí, že lekári dnes spomenuli úplne nové podmienky, ktoré na poslednom spoločnom stretnutí nepožadovali. Napriek odchodu lekárov sa Šaško rozhodol zrýchliť im rast platov oproti pôvodným konsolidačným návrhom.

Šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško pritvrdil vo svojich vyjadreniach v čase odchodu viac než 2000 lekárov a lekárok. Sú rozhodnutí odísť, pretože vláda zatiaľ nesplnila ich požiadavky. Minister zdravotníctva sa tak ani nie tri týždne od nástupu do funkcie snaží odvrátiť kolaps nemocníc po celom Slovensku. V rezorte rieši prvý veľký konflikt, zatiaľ však neúspešne.

Lekárske odborové združenie najnovšie (LOZ) avizovalo, že zdravotníci už začali s podávaním výpovedí. Predseda odborárov Peter Visolajský hovorí o 2713 doktoroch.

Zdravotníci pritom doteraz nežiadali nič nové, iba napĺňanie memoranda z roku 2022. Šéf odborov Visolajský týždne upozorňuje verejnosť, že téma sa netočí iba okolo peňazí a nárastu platov. S týmto tvrdením však nesúhlasí minister. Naopak si myslí, že LOZ dnes spomenulo úplne nové podmienky, ktoré na poslednom spoločnom piatkovom stretnutí neodzneli.

Ministrovi vraj vtedy nekomunikovali, že chcú viac sestier a lekárov v nemocniciach, že chcú, aby lekárske fakulty produkovali viac absolventov a aby lekári neodchádzali do zahraničia či oddlženie nemocníc. Na tlačovej konferencii sa pýtal, ako lekárske výpovede k týmto cieľom prispejú, aktuality.sk

X X X

Kotlárove výroky o covidovom reočkovaní sú nebezpečné. Môžu zničiť dôveru v darcovstvo krvi, varuje skúsený darca (rozhovor)

 Roky bol darcom krvi a teraz krvných doštičiek. Zarazili ho však výroky vládneho splnomocnenca Petra Kotlára o tom, že zaočkovaný darca proti covidu môže svojou krvou „zaočkovať“ proti svojej vôli aj nevakcinovaných ľudí.

Podporte nezávislú žurnalistiku a pomôžte nám čeliť politickým útokom.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

„Výroky Petra Kotlára môžu vyplašiť ľudí a ohroziť tak už aj tak oslabené zásoby krvi,“ varuje v rozhovore pre Aktuality.sk Karol ČEPEC.

Upozorňuje tiež na vážnosť situácie a na dôsledky politického zneužívania takýchto výrokov, ktoré podľa neho môžu vážne poškodiť dôveru verejnosti v zdravotníctvo a záchranný systém. „Vyslovíte podporu človeku, ku ktorému by som v živote ako pacient nešiel,“ vyjadril sa tiež k postoju premiéra.

Kedy ste sa rozhodli, že sa zapojíte do darcovstva krvi?

Bolo to zhruba pred 20 rokmi. Paradoxne, doma a v mojom okolí nikto nedaroval krv a tak som nemal nejaký vzor. Vždy som však tieto veci sledoval a jedného dňa som sa rozhodol, že sa zapojím. Povedal som si, že čo budem robiť drahoty a išiel som (smiech…).

Čo vás teda motivovalo?

Mám to v sebe nastavené tak akosi prirodzene. Ani to nemám rád v mravoučnej rovine, že treba pomáhať druhým. Ak človek dokáže pre okolie niečo urobiť, navyše bez veľkej námahy, mal by byť súčasťou prospechu v komunite. Napríklad aj darcovstvom krvi. Príde mi to normálne a automatické.

Koľkokrát ste už daroval krv?

V poslednej dobe už chodím darovať len krvné doštičky. Mám krvnú skupinu, ktorá je univerzálnou pre všetkých – najmä, pokiaľ ide práve o krvné doštičky. Takže prakticky už nie som ani medzi darcami krvi, lebo, ako mi stihli povedať na transfúznej stanici: už mi šetria žily (smiech…). Darovanie doštičiek je prakticky zložitejší proces. Teraz mám v podstate 41 odberov.

Podľa akých faktorov sa ste sa rozhodli darovať doštičky?

Na to ma oslovili priamo z transfúznej stanice. Počas covidu som bol štandardne darovať krv a primárka mi spomenula, že som ideálnym kandidátom na darovanie doštičiek. Spýtala sa ma preto, či by som nezvážil aj túto možnosť. Vyriešili sme to pomerne rýchlo. Nebolo sa nad čím zamýšľať.

 Ako vnímate posledné vyjadrenia splnomocnenca vlády pre preverenie riadenia pandémie Petra Kotlára? Podľa neho pokiaľ očkovaný človek daruje krv neočkovanej osobe, prakticky ju „zaočkuje“.

V prvom rade ma to vydesilo. V tom, že národná transfúzna stanica zverejňuje správy o tom, aké malé zásoby krvi. Z jej prostredia mi je známe, že sa situácia s darcovstvom zhoršila. Pred pandémiou chodilo veľa ľudí na akcie typu kvapka krvi a na školy chodili mobilné odberové jednotky. Ale po covide sa to zmenilo. Cítia útlm.

Je to desivé v tom, lebo máme rozhasenú skupinu darcov a takto prídeme do situácie, že keď budú hraničné zásoby krvi vo všetkých skupinách a do toho zaznievajú kotlárovské výroky popierajúce fakty. Kotlár môže zneistiť nejakú skupinu darcov, ktorá sa začne na darcovstvo pozerať cez prsty. To začnú prijímatelia doštičiek krvi sami rozhodovať o konkrétnom darcovi? Potom hrozí kolaps.

Neviem, ako to majú iní darcovia, ale o mne moja transfúzna stanica netuší, aké všetky očkovania som v živote absolvoval. V zmysle toho, čo sa majú opýtať, zistia, kedy som mal posledné očkovanie. Ale inak o mne nemajú ďalšie informácie, iba o očkovaní proti covidu. Takže technicky si neviem predstaviť, ako by zisťovali, ktoré doštičky sú od očkovaných darcov.

Vás Peter Kotlár týmito výrokmi v niečom zneistil?

Mňa nie. Ale presne toto vnímam ako riziko. Veľa občasných darcov či ľudí, ktorí by chceli prvýkrát darovať krv, môže zostať zneistených. Cez covid sme mohli čítať hoaxy typu krv očkovaných sa rozkladá a takúto krv rovno vylievajú do kanálov. Takže darovať krv od zaočkovaného je zbytočná veci a podobne. Ja sa považujem za racionálneho človeka, ktorý sa riadi faktami. Ale chápem, že môže byť medzi darcami niekto, koho odradia. Nikomu to neprinesie nič, iba veľa škôd.

Pacientom, ktorí vedia oproti špecialistom prakticky nič, dáme do rúk falošný tromf o výbere. Lebo ich nejaký Kotlár nakŕmil totálnymi nezmyslami. A budeme s lekármi debatovať o liečbe ako rovný s rovným, lebo sme to videli na sociálnych sieťach.

Úplne sa dostávame na kosť až pri úplne základných veciach, ktoré boli nespochybniteľné. Zrazu je to doba, kedy budeme o triviálnych veciach viesť polemiky na základe politických postojov a sebaprezentácie.

Z toho, čo hovoríte, máte na vládneho splnomocnenca jasný názor.

Kotlára mám jasne zaradeného. A je to ďalší posun v jeho pomätenosti, ktorú verejne prezentuje.

Napriamo poviem, že je to pomätený človek. Neviem, či je jeho zmyslom ísť proti akémukoľvek prúdu a zároveň nenesie zodpovednosť za výroky, rozhodnutia, ktoré budú mať svoje dopady.

Hrozné je to, že má podporu ľudí z vlády a koalície. Ale u nich to vnímam ako politický kalkul. Potrebujú oslovovať ľudí, ktorí Kotlárovi bezhranične veria. Myslím si, že ako spoločnosť budeme znášať veľkú cenu za to, že podkopávame dôveru nielen pri tomto probléme, ale v celom zdravotnom systéme.

Navyše sa mi zdá, že to politicky zneužijú voči lekárom, ktorí sa dnes ozývajú s výpoveďami a pripomínajú, že vláda nechce splniť ich garantované požiadavky spred dvoch rokov. Možno si povedali: poďme lekárov postaviť do negatívneho svetla, aby sme ich dostali do nevýhodnej polohy pri vyjednávaní mzdových podmienok.

 Premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že Peter Kotlár má jeho dôveru a bývalá ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) ho otvorene ostro skrizovala len pri jej oznámení, že odchádza z funkcie.

No a v tom vidím ten politický kalkul. Vyslovíte podporu človeka, ku ktorému by som v živote ako pacient nešiel.

Viete, ako tieto slová vnímajú iní darcovia?

Bavil som sa o tom s niektorými z okolia. Tí, čo majú za sebou desiatky darovaní, sú voči takýmto hlúpostiam odolní. Na Kotlára máme rovnaký názor a prakticky žijem v jednej bubline. Ale iných môžu jeho reči vyplašiť. Čo si po takých slovách môžu povedať? Som chybný kus, lebo som sa dal zaočkovať proti covidu a nebudú chcieť odo mňa krv. Nerobí to dobrú atmosféru.

Kedy naposledy ste boli darovať krv na transfúznej stanici?

Pred týždňom.

Vnímate sa tak, že k svojmu zdraviu musíte pristupovať ako pravidelný darca inak?

Najmä pred darovaním nám prízvukujú, aby sme pár dní boli dobre vyspatí, oddýchnutí a nestresovať sa. Na krvnom obraze sa to totiž môže celkom rýchlo prejaviť. Snažím sa stravovať normálne a žiť zdravo. Mávam v hlave, že mi môžu kedykoľvek zavolať s požiadavkou, že potrebujú krvné doštičky.

Takže sa strážite a nemôžete sa „opustiť“…

Je to tak. Najmä v chrípkovom období. Kdesi v podvedomí to mám, že musím byť zodpovedný. Krvné doštičky sú totiž problémové v tom, že po spracovávaní a odbere majú životnosť dva-tri dni. Idú konkrétnemu človeku. Napríklad onkologickému pacientovi a z jedného darovania doštičiek sú dve dávky. Pri predčasnom narodení dieťaťa preň dokážu z jedného odberu doručiť až štyri dávky.

Okrem toho to zdravotníctvo stojí peniaze. Jedna sterilná sada pre odber stojí stovky až tisíc eur. Aj preto mám v hlave, že ide o vážne veci.

 Výzva vláde na odvolanie

Lekár so špecializáciou v odbore vnútorné lekárstvo v NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský vyzval lekárov a ďalšie odborné spoločnosti, Slovenskú lekársku komoru, Lekárske odborové združenie, lekárske fakulty a vedecké inštitúcie, aby vyzvali vládu na okamžité konanie a odvolaniu Petra Kotlára z pozície splnomocnenca vlády pre prešetrenie pandémie.

„Pán Kotlár s podporou vlády Slovenskej republiky, jednotlivých ministrov, predsedu vlády a poslancov koaličných strán SMER, Hlas a SNS opakovane svojimi výrokmi ohrozuje zdravie a bezpečnosť občanov Slovenskej republiky. Mnohé jeho výroky s vysokou pravdepodobnosťou napĺňajú skutkovú podstavu trestného činu šírenia poplašnej správy. Vo svojich najnovších vyjadreniach splnomocnenec vlády Peter Kotlár a zároveň poslanec Národnej rady odrádza ľudí od darcovstva krvi a jej prijatia v prípade ohrozenia zdravia,“ pripomenul na sociálnej sieti.

„Kým sa nepreverí bezpečnosť a účinnosť mRNA vakcín, bol by som veľmi zdržanlivý pri darcovstve krvi aj pri príjme transfúzie. Ak sú v krvi cirkulujúce nanolipidové partikuly z mRNA, čo je v podstate samotné očkovanie, v prípade darcovstva krvi je veľká pravdepodobnosť, že neočkovaný pacient môže byť príjemcom krvi od očkovaného, a teda sme ho očkovali proti jeho vôli,“ vyjadril sa Kotlár.

Splnomocnencove výroky podľa lekára už dnes vedú k tomu, že sa pacienti pred podaním krvných preparátov lekárov pýtajú, či dokážeme zaručiť, že krv nedaroval niekto očkovaný.

Podľa štatistických údajov darovalo v roku 2022 na Slovensku krv 293 tisíc darcov.

„Prvú dávku u nás dostala viac než polovica obyvateľov, ak by sme túto štatistiku preniesli na darcov, pán Kotlár by doporučil v roku 2022 vyhodiť krv od priblížne 150 tisíc dobrovoľných darcov. Jeho slová nie len že priamo ohrozujú tisíce ľudí (majú potenciál zvýšiť počet odvrátiteľných úmrtí) ale tiež urážajú všetkých tých, ktorí darovaním krvi nezište zachraňujú životy. Podľa prieskumu verí Kotlárovi minimálne 25% obyvateľstva…1,37 milióna ovplyvnených občanov môže byť priamo ohrozených na živote výrokmi splnomocnenca vlády, ktorý má plnú podporu premiéra Róberta Fica,“ uzavrel Kulkovský, aktuality.sk

X X X

Kristína Tormová: Sprevádzam umierajúcich. V smrti sa dá nájsť aj medzierka na srandu

 „Pre rodinu je často náročné rozprávať sa o tom, čo by odchádzajúci potreboval a ako si svoj odchod predstavuje. Niekde medzi nimi stojí obrovský smútok a strach,“ hovorí herečka a influencerka.

Článok je súčasťou seriálu Tvárou v tvár smútku. Prinášame v ňom neľahké osudy ľudí, ktorí prišli o svojich blízkych, a rady odborníkov, ako sa vyrovnať so stratou. Môžete si prečítať aj reportáže z originálnych cintorínov na Slovensku a inšpiratívne rozhovory s ľuďmi odprevádzajúcimi zomierajúcich na druhý svet.

Duly sa spájajú najmä s narodením a novým životom. Sprievodkyne a sprievodcov však potrebujú aj tí, ktorí z tohto sveta odchádzajú. Dulou pre umierajúcich sa nedávno stala aj herečka a influencerka Kristína TORMOVÁ. V minulosti sa smrti bála, no strata blízkeho priateľa, ktorý vedel, že zomiera, ju naučila dívať sa na koniec života inak.

„Niekedy stačí iba sedieť pri posteli či pohladkať. Ste pri človeku, ktorý odchádza, no necíti sa byť sám. Vnímam to ako najvyšší level prijatia, rešpektu a nehy. Netreba si však duly mýliť so zdravotníckou starostlivosťou,“ hovorí.

Lektorka Andrea TÓTHOVÁ z Občianskeho združenia Kolobeh života sprevádzala Tormovú na ceste stať sa dulou. Dlhodobo sa zaoberá smútkom, smrťou a spôsobmi, ako im čeliť. Smútenie za zosnulým má niekoľko prirodzených fáz. „Niekto potrebuje kričať, niekto ísť behať, niekto sa donekonečna rozprávať, niekto napísať knihu. Konečná fáza je budovanie nového života aj bez toho blízkeho.“

Niekedy stačí kúsok chleba

Stali ste sa dulou pre umierajúcich. Nie je to veľmi známy pojem, poznáme skôr duly pri pôrodoch. Spomenuli ste, že ani vaši kamaráti nevedeli, o čo ide. Čo teda ako dula pre odchádzajúcich robíte?

Kristína Tormová: Dulou sa môže stať hocikto, nie je potrebný ani kurz, ktorým som prešla. Náplň práce závisí od duly aj od umierajúceho a jeho potrieb. Niekedy stačí iba sedieť pri posteli, pohladkať, zaspievať. Inokedy ide o zážitok. Skrátka ste pri človeku, ktorý odchádza, necíti sa byť sám. Vnímam to ako najvyšší level prijatia, rešpektu a nehy. Netreba si však duly mýliť so zdravotníckou starostlivosťou. Neprebaľujú ani nekŕmia.

Andrea Tóthová: Dula sprevádza umierajúceho podľa jeho prianí a potrieb. Môže byť tiež podporou a sprievodcom pre rodinu. Snaží sa, aby bolo zomieranie čo najpokojnejšie.

Aké potreby majú zvyčajne umierajúci?

A. Tóthová: Požiadavky sú veľmi individuálne. Závisí to aj od prostredia, v ktorom sa zomierajúci nachádza. Dula môže prísť aj do nemocnice. Niektorí ľudia chcú byť potichu, niektorí túžia po obľúbenej hudbe, domácom miláčikovi alebo čítaní. Jeden pán túžil mať iba kúsok chlebíka. Kolegyňa mu to, samozrejme, splnila. Na druhý deň zomrel. Sú to veľmi čarovné a zároveň obyčajné veci. Splniť človeku posledné prianie na tomto svete nás nič nestojí.

K. Tormová: Môže to byť prianie typu „chcem si ešte zahrať divadlo“. Týmto by som chcela pozdraviť môjho kamaráta Marcela, budem ho tu ešte veľa spomínať. Keď už vedel, že definitívne odchádza, v nemocnici si zahral predstavenie pre pár kamarátov. Naozaj to môže byť všeličo. V zahraničí napríklad existuje terapeutický kôň, ktorý chodí za umierajúcimi.

Čo keď je prianie nesplniteľné?

A. Tóthová: Samozrejme, aj také sú. Ak si napríklad človek želá vyliezť na Mount Everest a nie je to v jeho fyzických silách, dula môže ponúknuť aspoň imagináciu, fantazijné sprevádzanie.

Prečo by sa niekto chcel nechať sprevádzať pri umieraní cudzou osobou, ak má rodinu?

K. Tormová: Pre rodinných príslušníkov je často náročné rozprávať sa s odchádzajúcim príbuzným o tom, čo by potreboval a ako si odchod predstavuje. Niekde medzi nimi stojí obrovský smútok a strach. Vtedy prichádza dula ako akési komunikačné zariadenie medzi dvoma stranami. Pozná rôzne možnosti, vie, ako sa o týchto veciach rozprávať.

A. Tóthová: Áno, niekedy je potrebný sprostredkovateľ. Ako dula môžem byť nápomocná aj rodine. Dokážeme spolu konzultovať, čo a ako sa dá v takej situácii robiť.

X X X

Huliakovci stúpajú na cene

Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták. Ak ste si z tejto trojice doteraz pamätali iba Huliaka, pomaly sa vám mená ďalších dvoch poslancov vryjú do pamäti. Začínajú si totiž uvedomovať svoju cenu. V utorok sa nezúčastnili na zasadnutí parlamentu, keď sa malo hlasovať o odvolávaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a ministra Borisa Suska.

 A ohlásili, že na rokovanie neprídu ani v stredu. Dali koalícii pocítiť, že bez nich to nejde. Reagovali tak na kritiku, ktorá na ich adresu zaznela z úst ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Sú vraj nepotrební a koalícia má nadpolovičnú väčšinu aj bez nich, tak nech všetci vidia! Teraz je azda všetkým jasné, že sú z nich naozaj „nezávislí poslanci“. Okrem Huliaka a spol. chýba koalícii k väčšine ešte jeden muž, momentálne hospitalizovaný poslanec Hlasu Ján Blcháč.

Koalícia sa na vec pozerá svojskou optikou – opozícia podľa nej zneužíva ochorenie onkologického pacienta. Sú to teda vraj práve opoziční poslanci, kto blokuje rokovanie parlamentu, hoci dobre vedia, že koalícia parlamentnou väčšinou disponuje, len si ju, práve v týchto hodinách, pre krátkodobú hospitalizáciu Blcháča nevie uplatniť. Opozícia už vyhlasuje, že je to rozpad vládnej koalície, vládna kríza a začiatok konca. No to, čo tvrdia jedni aj druhí, je nezmysel.

Opozícia sa konca tejto koalície nedočká, na to si dá Robert Fico veľký pozor, pretože pokiaľ ide o stratégiu a taktiku moci, ovláda ju lepšie ako opoziční lídri. A čo by aj huliakovci získali, keby ho potopili? Na to sú príliš mocibažní a zdá sa, že aj prefíkaní. Rovnako je nezmysel zvaľovať neschopnosť otvoriť zasadanie na nedostatok súcitu s chorým koaličným politikom. Opozícia nie je povinná brať na problémy koalície ohľad. (Najmä ak naň neberú ohľad ani traja nezaradení koaliční poslanci.)

Nemôcť „v tejto chvíli uplatniť“ koaličnú väčšinu je vo výsledku to isté, ako nemať ju. Ak poslancovi zdravotný stav neumožňuje zúčastňovať sa na rokovaní parlamentu, nešlo by len o tento jeden prípad a strana Hlas by mala problém vyriešiť principiálne.

Martina Šimkovičová tak nemohla byť ani teoreticky odvolaná, hoci traja neposlušní poslanci Hlasu ešte nedávno vyhlasovali, že nevedia, ako budú o jej osude hlasovať. Jeden poslanec je v nemocnici a traja huliakovci štrajkujú. Opozícia hlasy nedodá, nie je charita. A tak sa nedozvieme, či by sa v Hlase našiel aspoň jeden odvážny muž, ktorý by hlasoval v súlade so svojím svedomím./agentury/

X X X

Koalícia neumožnila konanie voči Kažimírovi a Kotlárovi, Dostál kritizuje ututlávanie káuz

Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál obvinil vládnu koalíciu z krytia guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra a poslanca Petra Kotlára v majetkových prípadoch.

\Po utorňajšom rokovaní Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií vyhlásil, že vládni poslanci nechránia verejný záujem, ale skôr záujmy „svojich ľudí“. „Dnes sme nezačali konanie voči guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi,“ konštatoval Dostál. Opoziční poslanci hlasovali za začatie konania, no koaličná väčšina návrh odmietla. Podľa medializovaných informácií mal Kažimír poskytnúť miliónovú pôžičku, ktorú vo svojich majetkových priznaniach nezverejnil.

 Dostál tiež spomenul prípad poslanca Petra Kotlára, ktorý bol členom štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, čo je podľa Dostála jasné porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Vládna väčšina podľa neho opäť hlasovala proti udeleniu pokuty. „Je neprijateľné, aby sa koaliční poslanci takto správali vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií,“ dodal Dostál./agentury/

X X X

Do Kurskej oblasti v Rusku sa začali presúvať ďalší vojaci KĽDR

 Podľa informácii Pentagonu do Ruska prichádza pár tisíc vojakov KĽDR.

Americké ministerstvo obrany v utorok informovalo, že smerom do Kurskej oblasti na západe Ruska sa presúva „pár tisíc“ príslušníkov severokórejskej armády. Pentagón vyjadril obavy, že spolu s vojakmi KĽDR, ktorí už v regióne sú, budú použití v boji proti ukrajinskej armáde. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Existujú náznaky, že v Kurskej oblasti je už malý počet severokórejských vojakov, pričom ďalších niekoľko tisíc je už takmer tam, alebo má prísť čoskoro,“ povedal hovorca Pentagónu generálmajor Patrick Ryder. Ryder na brífingu uviedol, že Spojené štáty sú znepokojené predpokladaným zámerom Ruska použiť severokórejských vojakov v boji alebo na podporu bojových operácií ruskej armády proti ukrajinským jednotkám v Kurskej oblasti.

Nateraz nevedia, či už dorazili na Ukrajinu

Generál Ryder súčasne dodal, že nemôže potvrdiť predpoklady, že severokórejské jednotky sú aj na samotnej Ukrajine.

„Naďalej to pozorne sledujeme a konzultujeme s našimi ukrajinskými partnermi, ako aj ďalšími spojencami,“ doplnil.

Kurská oblasť je pohraničný región na západe európskej časti Ruska, kam v auguste prenikli ukrajinské jednotky. Po tejto svojej ofenzíve majú Ukrajinci pod kontrolou stovky štvorcových kilometrov územia.

Severoatlantická aliancia (NATO) v pondelok uviedla, že severokórejskí vojaci už boli nasadení do bojov v Kurskej oblasti, kde sa Rusko snaží odraziť ukrajinský vpád. Podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho to znamená „výraznú eskaláciu“ vojny. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov výroky Rutteho odmietol a poznamenal, že Pchjongjang a Moskva v júni podpísali bezpečnostný pakt. Prítomnosť severokórejských vojakov v Rusku však priamo nepotvrdil, aktuality.sk

Naspäť do EÚ? Brexit nás poškodil, uviedol exminister. Povedal, kedy by sa mohli začať rozhovory o opätovnom vstupe do únie

Spojené kráľovstvo by mohlo začať rozhovory o opätovnom vstupe do Európskej únie o desať rokov. Ako referuje web The Guardian, tvrdí to britský labouristický politik Peter Mandelson. Tvrdí však, že tento proces by sa mohol udiať v prípade, ak by štáty EÚ boli ochotné zvážiť opätovné členstvo Británie v bloku.

\Mandelson na prednáške v škótskom Edinburghu povedal, že dovtedy je pre produktivitu a rast Spojeného kráľovstva nevyhnutné znížiť škodlivý vplyv dohody o brexite, ktorú uzavrel Boris Johnson, „ako najlepšie vieme“.

Volá Londýn. Briti takto posielajú presnú muníciu pre Ukrajinu

 „Veľmi tvrdý brexit, ktorý presadil Boris Johnson, znamená, že zatiaľ jazdíme so zatiahnutou ekonomickou ručnou brzdou. A nemôžeme túto ručnú brzdu uvoľniť,“ poznamenal niekdajší eurokomisár.

Bývalý minister uviedol, že brexit bol len jedným z faktorov, ktoré poškodili produktivitu Spojeného kráľovstva. Dodal, že Veľká Británia je jediným členom skupiny bohatých ekonomických krajín G7, u ktorého investície nepresahujú 20 % HDP./agentury/

X X X

Lekári obracajú. Už im nejde o 60 eur na výplatnej páske. Tentoraz trafili klinec po hlavičke

Lekári to myslia vážne. Po dvoch rokoch znovu hromadne podávajú ku koncu roka výpovede. Zhruba z 5 000 lekárov v našich nemocniciach už tak urobilo 2 700, z toho v Bratislave vyše 500. A nie je to konečné číslo. Niektorí majú výpovednú lehotu iba jeden mesiac, takže je veľmi pravdepodobné, že v novembri sa pridajú ďalšie stovky lekárov. Skolabujú naše nemocnice? A kto bude mať maslo na hlave – „nenásytní“ lekári alebo „nevšímavá“ vláda? Pacientom i bežným občanom to môže byť úplne jedno, dopadnú rovnako.

 No pokiaľ ešte pred niekoľkými dňami sa lekárski odborári vyhrážali, že podajú výpovede, ak im vláda nezvýši platy o 9,7 %, ako bolo pred dvomi rokmi dohodnuté v memorande, ale v čase uťahovania opaskov len o 6,4 %, teraz už obracajú. Nechať totiž pacienta v štichu len preto, že nedostanú v čistom priemerne o 62 eur viac, sa nedá v žiadnom prípade morálne obhájiť. Najmä ak priemerná mzda slovenského lekára je necelých 5 000 eur.

A zle na tom nie sú ani zdravotné sestry, ktoré zarábajú priemerne vyše 2 000 eur, teda znateľne viac, ako je priemerný plat na Slovensku. To nejedného občana, čo má skúsenosti so slovenským zdravotníctvom, pekne vytáča. V žiadnom prípade nemožno paušalizovať, ale nevrlosť niektorých slovenských sestier a neochota časti lekárov nie sú ojedinelými výnimkami. Samozrejme, aj lekári musia vnímať okolie, a preto hádžu spiatočku. Pozrieť sa do očí pacientom alebo rodinným príslušníkom by bol vrchol cynizmu.

A keď už sme pri tom: nemal by sa nájsť spôsob, ako by sa občan či pacient mohol účinne sťažovať na neochotu či nevrlosť zdravotného personálu? Niečo za niečo.

Netreba objavovať Ameriku, stačí odkopírovať dobré prvky zo západnej časti bývalej federácie. Čo na to naši politici? Budú už konečne konať alebo radšej naďalej strkať hlavu do piesku a zahovárať?

Lekárom v morálnej dileme hodila lano paradoxne vláda. Tá po novom uvažuje o transformácii štátnych nemocníc na akciovky. Urobiť z nemocníc obchodné spoločnosti len preto, že sú pre politikmi zle nastavený systém opakovane v dlhoch? Všetci vieme, že to je len prvý krok k postupnej privatizácii. To je ponuka našich sociálnodemokra­tických strán – Smeru a Hlasu… Odborári pripomenuli premiérovi Robertovi Ficovi, ako sa pri hromadných výpovediach lekárov roku 2011 srdnato postavil proti prevodu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Pre Lekárske odborové združenie (LOZ) je to červená čiara.

Žiaľ, odborári povedia oveľa viac k nápravám zdravotníctva, najmä financovania nemocníc, ako naši politici z koalície alebo opozície. Šéf LOZ Peter Visolajský hovorí, že by sa dalo ročne usporiť až 308 miliónov eur. Napríklad 53 miliónov by sa našlo, keby súkromné zdravotné poisťovne platili za liečbu zhruba toľko ako štátna VšZP. Tridsať miliónov by sa našlo, keby sa nemocniciam centrálne nakupovali lieky, a ďalších tridsať miliónov eur, keby sme len odkopírovali ceny a množstvo laboratórnej diagnostiky v susednom Česku. LOZ poukázalo na bizarnosť, keď ministerstvo zdravotníctva nechce ani na žiadosť ministerstva financií ukázať, koľko peňazí ide na jednotlivé výkony v nemocniciach.

Po novom už mladí lekári neopúšťajú Slovensko pre nízke platy (veď ani nie sú nízke), ale pre zložité atestačné vzdelávanie (to sme počuli aj pred dvomi rokmi). Často ani nemajú priestor, aby si ho doplnili. V Česku je celý proces oveľa jednoduchší. Prečo potom neodísť za rieku Moravu, ak jazyková bariéra je minimálna a človek ešte nie je doma viazaný rodinou? Visolajský hovorí, že až 60 % lekárov v nemocniciach nemá atestáciu – teda potrebuje dozor skúsenejších kolegov. To je alarmujúci údaj. Nehovoriac, že v Česku študuje medicínu až 2 700 Slovákov, pritom na našich lekárskych fakultách zase 40 % cudzincov. Kde to sme?

Existuje rýchla náprava? Odborári radia, aby sme sa pozreli do Česka a veľa problémov by sme obratom vyriešili. A majú asi pravdu. Netreba objavovať Ameriku, stačí odkopírovať dobré prvky zo západnej časti bývalej federácie. Čo na to naši politici? Budú už konečne konať alebo radšej naďalej strkať hlavu do piesku a zahovárať?/agentury/

X X X

Ruské balistické zbrane v pohybe: Jadrové sily sú pripravené na boj, varuje Putin

V rámci výcviku ruských síl strategického odstrašovania sa z kozmodrómu Pleseck uskutočnili štarty balistických a okrídlených striel, ktoré následne zasiahli stanovené ciele. S odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru Interfax o tom informovala agentúra AFP citovaná TASR.

 Z videa, ktoré zverejnilo ministerstvo obrany, vyplýva, že ruský minister obrany Andrej Belousov informoval o priebehu výcviku i jeho výsledkoch aj prezidenta Vladimira Putina. Podľa Belousova sa nacvičovala reakcia na jadrový úder nepriateľa.

 Od ruskej vojny proti Ukrajine, Moskva pravidelne vyťahuje jadrovú kartu. Odborníci tvrdia, že cieľom Kremľa je zastrašiť Západ, aby vojensky nepomáhal Kyjevu. „Máme všetky scenáre, ktoré by mohol ruský prezident Vladimir Putin použiť,“ povedal nedávno pre televíziu CNN vysokopostavený predstaviteľ americkej armády, ktorý chcel zostať v anonymite. USA sa pri stratégii atómového odstrašenia opierajú o takzvanú jadrovú triádu. Tvoria ju strategické bombardéry, jadrové ponorky a medzikontinentálne balistické rakety. Pozrite si jadrovú triádu na videu Pentagónu.

Putin sa ešte pred začiatkom výcviku vyjadril, že tzv. jadrová triáda zostáva garantom ruskej suverenity. Zdôraznil, že vzhľadom na rast vonkajších hrozieb je dôležité mať strategické sily „neustále pripravené na bojové použitie“, napísal Interfax.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení špecifikovalo, že medzikontinentálna balistická strela Jars bola odpálená zo skúšobného kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na severe európskej časti Ruska na testovacie miesto Kura na polostrove Kamčatka na ruskom Ďalekom východe.

Balistické rakety Sineva a Bulava boli odpálené z Barentsovho mora zo strategického ponorkového krížnika s jadrovým pohonom Novomoskovsk a z Ochotského mora z ponorky Kňaz Oleg s jadrovým pohonom.

Ministerstvo dodalo, že do výcviku boli zapojené aj lietadlá dlhého doletu Tu-95MS, ktoré odpaľovali zo vzduchu riadené strely.

 Vo vyhlásení rezortu obrany sa konštatuje, že úlohy plánované počas výcviku síl strategického odstrašovania boli splnené v celom rozsahu: všetky rakety dosiahli svoje ciele a potvrdili svoje základné charakteristiky./agentury/

X X X

Šéfa marketingu čínskeho Volkswagenu deportovali. Neprešiel testom na drog

Šéf marketingu Volkswagenu v Číne Jochen Sengpiehl bol deportovaný do Nemecka po pozitívnom teste na drogy.

 Jochen Sengpiehl bol zadržaný 10 dní, až potom ho deportovali.

Vyzerá to tak, že problémy Volkswagenu nemajú konca. Jeho imidžu a dôveryhodnosti určite nepridávajú zverejnené plány na zatváranie fabrík a prepúšťanie tisícov zamestnancov. Navyše aktuálne si veľkú hanbu spravil aj šéf marketingu Volkswagenu v Číne Jochen Sengpiehl. Ten mal totiž pozitívny test na drogy, 10 dní ho zadržiavali a následne bol deportovaný do Nemecka. Informuje o tom server AutoNews a denník Bild.

V kontexte toho, že výsledky Volkswagenu v Číne sú katastrofálne a značka tam bojuje o holú existenciu, tak informácia, že šéf tamojšieho marketingu si v tomto krízovom období užíval na dovolenke v Thajsku nielen slnko a more, ale aj drogy, akcionárov určite nepotešila.

Sengpiehl sa vrátil do Číny z ostrova Ko Samui pred dvoma týždňami a mal pozitívny test na cannabis v rutinnom teste na drogy, podľa denníka Bild, ktorý s informáciou prišiel ako prvý. Po 10 dňoch zadržiavania bol prepustený a deportovaný do Nemecka, do veci sa však muselo vložiť nemecké veľvyslanectvo v Číne.

Sengpiehlovým problémom je, že Čína má tvrdú protidrogovú politiku, založenú na nulovej tolerancii. To je zásadný rozdiel oproti Nemecku aj Thajsku. V Nemecku totiž cannabis „zlegálnili“ tento rok na jar a v Thajsku už v roku 2022.

Budúcnosť Sengpiehla vo Volkswagene je podľa nemeckej tlače neistá a aj my by sme sa divili, ak by mu takýto exces prešiel. Automobilka potvrdila, že vo veci začala interné vyšetrovanie./agentury/

X X X

Koalícia neumožnila konanie voči Kažimírovi a Kotlárovi, Dostál kritizuje ututlávanie káuz

 Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál obvinil vládnu koalíciu z krytia guvernéra Národnej banky Sloven

Obhajca guvernéra NBS Petra Kažimíra – vyjadrenie k doterajšiemu priebehu súdneho pojednávania

Po utorňajšom rokovaní Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií vyhlásil, že vládni poslanci nechránia verejný záujem, ale skôr záujmy „svojich ľudí“. „Dnes sme nezačali konanie voči guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi,“ konštatoval Dostál. Opoziční poslanci hlasovali za začatie konania, no koaličná väčšina návrh odmietla. Podľa medializovaných informácií mal Kažimír poskytnúť miliónovú pôžičku, ktorú vo svojich majetkových priznaniach nezverejnil.

 Dostál tiež spomenul prípad poslanca Petra Kotlára, ktorý bol členom štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, čo je podľa Dostála jasné porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Vládna väčšina podľa neho opäť hlasovala proti udeleniu pokuty. „Je neprijateľné, aby sa koaliční poslanci takto správali vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií,“ dodal Dostál./agentury/

X X X

Atentát na Roberta Fica: Útočníkovi stačili tri sekundy, osobný ochranca nezareagoval správne

Úrad na ochranu ústavných činiteľov poslancom branno-bezpečnostného výboru zverejnil prvé závery správy o atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer).

  Počas atentátu na premiéra v Handlovej „osobný ochranca vplyvom vrodenej pudovej reakcie na výstrel odskočil opačným smerom od predsedu vlády a nezachytil ho,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) pred členmi branno-bezpečnostného výboru parlamentu. O záveroch správy informoval Denník N.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica

 Padlo päť striel počas troch sekúnd. Tri priamo zasiahli premiéra, štvrtú ranu mu spôsobila odrazená strela. Od prvého výstrelu po zatvorenie dverí limuzíny prešlo 13 sekúnd a ďalších 12 sekúnd trvalo, kým auto s postreleným Robertom Ficom vyrazilo do nemocnice. Tam sa dostal do necelých troch minút od vytiahnutia zbrane.

„Výstrelom nebolo možné zabrániť. Útok bol vedený v bezprostrednej blízkosti, bez varovných signálov,“ povedal minister vnútra pred poslancami výboru. Opieral sa o závery správy Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorá analyzuje postup premiérovej ochranky. Z vyšetrovania vyplýva, že hlavný ochrankár premiéra bezprostredne po výstrele nezareagoval správne a odskočil od premiéra.

     Riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Pavol Krejčí naznačil, že ochranka s hrozbou útoku na politika roky pracovala len ako s teoretickou, píše denník. Podľa Krejčího ochranka v máji konala v súlade so zákonom a v rámci možností úradu. „Bol som priamo pri streľbe, za mňa bol postup príslušníkov správny. V tom momente je sekunda ako celý život,“ vysvetľoval. „Dnes by sme však veľa vecí urobili inak, ako sme urobili,“ priznal.

 Za kľúčové označil, že ochranka vybrala polikliniku v Handlovej a nepresúvala zraneného premiéra do spádovej nemocnice vzdialenej až 50 km.

Viacerí experti poukázali na zlyhanie ochranky, keď po prvom výstrele nikto z ochrancov „neprikryl“ predsedu vlády. Ak by mal strelec komplica, bol by premiér vystavený ďalšej hrozbe. Krejčí povedal, že nemajú údaj, ako dlho trvalo, kým ochranka Fica „zakryla“.

 Podľa správy „osobný ochranca vplyvom vrodenej pudovej reakcie na výstrel odskočil opačným smerom od predsedu vlády a nezachytil ho“, čítal minister poslancom na výbore. „Súčinnosť osobného ochrancu predsedu vlády tresne pred a po útoku je možné hodnotiť ako nedostatočnú,“ dodal Šutaj Eštok na základe záverečnej správy úradu.

  Ale ak by mali kvalitnejší výcvik, mohol byť ten zásah kvalitnejší,“ povedal riaditeľ Krejčí s tým, že od útoku sa už výcviky zintenzívnili.

Správa Úradu na ochranu ústavných činiteľov však neznamená, že vyšetrovanie útoku sa už ukončilo. Strelec je obvinený a od útoku je vo väzbe. Policajná inšpekcia popritom vyšetruje aj postup ochranky./agentury/

X X X

Audítorka Kaszasová: Zastaviť Maďarsku eurofondy, ak nedodržiava pravidlá právneho štátu, je správne

Keď sa budeme rozprávať o právnom štáte, ktorý je jednou zo základných spoločných hodnôt Európskej únie, nie je tajomstvom, že situácia sa za posledné desaťročia v niektorých členských krajinách Únie zhoršila, hovorí v rozhovore audítorka.

Maďarsku boli eurofondy pozastavené právom, hovorí Katarína KASZASOVÁ, ktorá sa kontroly zúčastnila. „Je to dobrý študijný materiál aj pre Slovensko,“ dodáva audítorka z Európskeho dvora audítorov (EDA).

Podmieňovať čerpanie eurofondov a peňazí z plánu obnovy dodržiavaním pravidiel právneho štátu je podľa kontrolórov dobrý krok.

Kaszasová pôsobí v Luxemburgu na Európskom dvore audítorov. Ten spätne kontroluje, či peniaze zo spoločnej kasy boli minuté efektívne a priniesli výsledok, ktorý sa očakával. V 27-člennom kolégiu audítorov Kaszasová zastupuje Slovensko. Na pozíciu sa dostala cez výberové konanie, potom čo neúspešne kandidoval politik Martin Klus.

Bývalá riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu dnes dozerá na to, či sa efektívne v krajinách Únie hospodári so spoločnými peniazmi.

Prešiel prvý rok, čo zastupujete Slovensko na Európskom dvore audítorov. Čomu sa EDA venuje?

Európsky dvor audítorov je externý audítor Európskej únie, teda kontrolujeme príjmy, výdavky a hospodárenie Európskej únie, napríklad eurofondy, a nie hospodárenie individuálnych členských krajín EÚ s vlastnými štátnymi rozpočtami.

Celá inštitúcia má približne 950 zamestnancov a je vedená 27-členným kolégiom, kde má každá krajina svojho člena. Ja tam zastupujem Slovensko.

Fungovanie EDA by sa dalo prirovnať k fungovaniu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý u nás na Slovensku kontroluje hospodárenie verejných financií, či už na príjmovej, alebo výdavkovej strane. NKÚ sa venuje v poslednom čase aj tomu, čo robíme aj my na európskej úrovni, teda výkonnostným auditom. Čiže preveruje nielen to, či sa minulo toľko, ako sa malo minúť, ale aj či boli financie použité na správnu vec a či priniesli také výsledky a prínosy, ktoré sa očakávali.

Na pozícii ste nahradili Ladislava Balka, dlhoročného poradcu Roberta Fica. Na pozíciu chcel kandidovať aj exposlanec SaS Martin Klus, ktorý neprešiel vypočutím pred výborom europarlamentu. Ako ste sa k nominácii dostali vy?

Cez transparentné výberové konanie, na základe ktorého ma nominovala vláda. V rôznych členských krajinách je to rôzne, ale nominácia ide vždy z úrovne vlády alebo parlamentu, alebo napríklad Najvyššieho kontrolného úradu.

Podmienky, ktoré kandidát nominovaný členskou krajinou musí spĺňať, sú uvedené priamo v Zmluve o fungovaní EÚ. Členovia dvora audítorov sa vyberajú z osobností, ktoré vo svojich štátoch pracujú alebo pracovali v externých audítorských orgánoch, alebo z osobností, ktoré sú na túto funkciu osobitne kvalifikované, avšak bez ďalšej špecifikácie.

Chcem však zdôrazniť, že pri obidvoch typoch nominácií platí veľmi silná podmienka, že nominant musí byť úplne nezávislý, teda nesmie požadovať alebo prijímať pokyny od žiadnej vlády alebo iného orgánu.

Kolégium nemusí byť zložené len čisto z audítorov, mali by tam byť aj odborníci, napríklad na verejné financie, európske politiky alebo európske právo. Takže sú medzi nami aj bývalí ministri alebo bývalí poslanci Európskeho parlamentu, ako aj odborníci z najvyšších kontrolných úradov a podobne.

S kým vo svojom tíme spolupracujete?

Každý člen kolégia má svoj kabinet, kde môže mať štyroch ľudí: vedúceho kabinetu, jedného človeka, ktorý sa volá atašé, to je väčšinou odborník, a dve asistentky. Šéfa kabinetu Jamesa Verityho som si zobrala po bývalej bulharskej členke dvora, ktorá bola nominovaná do Európskej komisie. Pôvodom je Angličan a na dvore pracuje viac ako 10 rokov, takže veľmi dobre pozná jeho fungovanie.

Na pozíciu atašé som si priniesla zo Slovenska našu najväčšiu odborníčku na audit európskych fondov v minulosti – Ivetu Turčanovú, ktorá pracovala na ministerstve financií aj na MIRRI a mala bohaté skúsenosti s prácou Európskeho dvora audítorov zo strany auditovaného subjektu. Tento mix sa ukazuje ako výborná voľba.

 Na zasadnutí kolégia, kde prijímame dôležité rozhodnutia a ktoré sú neverejné, sme však každý sám, tam nemôžeme mať pri sebe svoj tím.

Európsky dvor audítorov je rozdelený do komôr, každá sa venuje inej oblasti. V ktorej pôsobíte vy?

Už počas verejného vypočutia v Európskom parlamente som hovorila, že keďže mám skúsenosti z účtovníctva a auditu, tak by som sa rada dostala do komory 5, ktorá sa venuje auditu financovania a spravovania Európskej únie. V tejto komore končil svoj mandát aj môj predchodca pán Balko, takže máme kontinuitu.

V rámci môjho prvého roku pôsobenia sa mi podarilo dostať aj do výboru pre interný audit, lebo mám aj licenciu interného audítora, a teraz na jeseň aj do výboru pre kontrolu kvality auditov, čiže využijem skúsenosti z práce na Slovensku na Úrade pre dohľad nad výkonom auditu.

Komu poskytujete svoje zistenia?

Náš hlavný auditovaný subjekt je Európska komisia, pretože ona zostavuje európsky rozpočet, ona posiela peniaze do členských krajín, ona má určitý systém kontroly, ako sa narába s týmito prostriedkami, čiže naše odporúčania sú z 90 percent adresované Európskej komisii.

Naše odporúčania o tom, že by bolo potrebné zmeniť legislatívu, sú signálom pre Európsky parlament, ale nemáme kompetenciu povedať, že ak to neurobíte, tak vám vyrubime nejakú pokutu.

Ak narazíte na podvod pri vyšetrovaní, môžete to posunúť vyšetrovacím orgánom?

Ak pri našej práci narazíme na nejaké podozrenie na nezákonnú činnosť, napr. podvod alebo spreneveru prostriedkov, posúvame tieto prípady OLAF-u a Európskej prokuratúre (EPPO), keďže nemáme vyšetrovacie právomoci.

OLAF-u sme za minulý rok oznámili 20 takýchto prípadov a zároveň 17 z nich aj EPPO. Je už potom na nich, ako s našimi oznámeniami naložia. Napríklad z tých 20 oznámení už OLAF začal štyri vyšetrovania.

Veľa sa v posledných mesiacoch rieši, či sa pre stav právneho štátu nezastaví Slovensku čerpanie eurofondov. Nakoniec to bol aj dôvod, prečo sa toľko čakalo na štvrtú platbu z plánu obnovy. Môže prísť Slovensko o prístup k európskym peniazom?

Keď sa budeme rozprávať o právnom štáte, ktorý je jednou zo základných spoločných hodnôt Európskej únie, nie je tajomstvom, že situácia sa za posledné desaťročia v niektorých členských krajinách Únie zhoršila. Z nášho pohľadu ide o ochranu finančných záujmov Európskej únie, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.