Kočner ju volal Jarinka či Prútik. Vyšetrovateľ obžalovať sudkyňu Urbancovú. Školstvo v SR Vašečka?

Bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu je spolu so sudkyňou Dolákovou obvinená aj z ohýbania práva. Je to vôbec prvý raz, čo sa takýto prípad môže dostať na súd.

„Jarinke pomôžem čo budem vedieť,“ písal vo februári 2018 Marian Kočner svojmu dvornému sudcovi Vladimírovi Sklenkovi cez Threemu. Priatelia sa bavili o dnes už bývalej podpredsedníčke Najvyššieho súdu Jarmile Urbancovej. Tá dokonca tento súd istý čas viedla, keď nebola obsadená pozícia predsedu. Dnes však čelí trestnému stíhaniu. Policajti Národnej kriminálnej agentúry ju obvinili pri akciách Búrka a Víchrica a na istý čas skončila aj vo vyšetrovacej väzbe.

Akcie zamerané najmä na sudcov bratislavských súdov odštartovalo získanie prístupu do Kočnerovej šifrovanej komunikácie v aplikácii Threema a výpovede Vladimíra Sklenku, ktorý bol jeho akýmsi styčným dôstojníkom pri úkolovaní ďalších sudcov. Sklenka sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedať aj na svojich kolegov. Sám má dočasne odložené vznesenie obvinenia.

Urbancovej prípad však môže už čoskoro skončiť na súde. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry totiž pred niekoľkými dňami predložil prokurátorovi na ňu aj na jej kolegyňu v talári Otíliu Dolákovú návrh na podanie obžaloby.

Pre Aktuality.sk to potvrdila polícia aj špeciálna prokuratúra. „U obvinených osôb J. U. a O. D. vyšetrovateľ predložil dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Prokurátor po preskúmaní rozhodne o ďalšom postupe,“ informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Podplácanie a ohýbanie práva

Vyšetrovateľ navrhuje, aby prokurátor podal na Urbancovú obžalobu za prečin podplácania a zločin ohýbania práva formou účastníctva. Ohýbania práva sa podľa neho mala dopustiť aj Doláková.

„Skutky, ktoré sú predmetom návrhu na podanie obžaloby, sa týkajú korupčného a iného protiprávneho konania v rámci súdnych sporov vedených na Okresnom súde Bratislava I,“ vysvetlila Denisa Bárdyová z policajného prezídia.

V prípade Urbancovej ide napríklad o známu kauzu Technopol Servis, ktorú odštartoval rozchod manželov Pávkovcov, a vygradovala, keď sa do nej vložil Kočner, ktorý v tejto súvislosti sám čelí obvineniu za nepriateľské ovládnutie firmy cez nezákonné valné zhromaždenie. Tu však Urbancová, ktorú volal aj „Prútik“, mala podľa polície konať v Kočnerov neprospech.

Keď rozpráva Sklenka

Sklenka totiž opísal stretnutia, na ktorých mu mala sudkyňa Najvyššieho súdu na papierikoch ukazovať inštrukcie s tým, „že bude spokojný“. V prípade Technopolu mala byť na stole aj ponuka 30-tisíc eur za to, že rozhodne v prospech Pavla Pávka. Na lístočku malo byť napísané, že treba „zabrániť úplnému vytunelovaniu“. To však Sklenka podľa svojich slov odmietol. V tomto prípade sa totiž mal angažovať proti Pávkovi a v prospech Kočnera.

Aj ďalšie Urbancovej obvinenie sa odvíja od výpovede exsudcu Sklenku. Tomu sa totiž podarilo spomenúť si na konanie, ktoré sa podľa neho Urbancová pokúsila ovplyvniť cez prísľub úplatku. Malo by ísť o konkurz na majetok spoločnosti M 8 Slovakia.

Tento konkurz vyhlásil v decembri 2018 práve Sklenka, stalo sa tak na návrh veriteľa – spoločnosti VIP Považský Chlmec. V tom čase o konkurze informovali Hospodárske noviny. Vo svojom článku označili spoločnosť M 8 Slovakia, ktorá skončila v konkurze, ako firmu blízku „aktivitám finančníka z Istrokapitálu Braňa Prieložného“.

Rozsudok ako kamarátska pomoc?

Posledné obvinenie sa týka sporu hlavného mesta s firmou, ktorá sa špecializuje na oblasť reklamy. Firma si od mesta nárokovala zaplatenie takmer 700-tisíc eur.

Sklenka vypovedá, ako sa na neho obrátila Urbancová a poskytla mu úplatok vo výške 5-tisíc eur za to, že bude vplývať na zákonnú sudkyňu Otíliu Dolákovú. Cieľom bolo, aby čím skôr vytýčila termín pojednávania a rozhodla v prospech firmy. To sudkyňa aj urobila. Ďalších 5-tisíc mal Sklenka zinkasovať za to, že rozsudok aj sám napísal.

O tomto prípade v minulosti vypovedala aj samotná Doláková a v podstate sa priznala, že jej bývalý kolega Vladimír Sklenka pomohol s napísaním rozsudku. Vyšetrovateľom podľa Denníka N vysvetľovala, že v tom čase mali dobrý, kamarátsky vzťah a ona mala na krku disciplinárne konanie pre neskoro napísané rozsudky – aj preto vraj dostala ponuku na pomoc s písaním.

„Doláková to v tom čase považovala za ľudskú, kamarátsku, kolegiálnu pomoc. Teraz hovorí, že to bola chyba, ľudský omyl, zlyhanie,“ napísal denník.

Obvinenia odmieta

Sudkyňu Dolákovú pôvodne obvinili v rámci akcie Víchrica zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Neskôr vyšetrovateľ prípad prekvalifikoval na ohýbanie práva, z ktorého je obvinená aj Urbancová. Ohýbanie práva je pomerne čerstvý trestný čin. Na Slovensku platí len od januára minulého roka. Ide teda zrejme o celkom prvú justičnú kauzu tohto typu, ktorá sa už skončila návrhom na podanie obžaloby.

Ohýbanie práva sa týka výlučne sudcovskej profesie. Sudcovia môžu byť potrestaní až päťročným väzením, ak pri rozhodovaní svojvoľne uplatnia právo a iného tým poškodia alebo zvýhodnia. Za určitých okolností sa sadzba môže zvýšiť na tri až osem rokov. Prijatie tohto paragrafu sprevádzalo znepokojenie, že so sebou prinesie šikanovanie sudcov podávaním trestných oznámení či strach sudcov rozhodnúť.

Urbancová obvinenia od začiatku odmieta. „Popiera spáchanie akejkoľvek trestnej činnosti,“ reagoval jej advokát Peter Erdös. Dolákovej advokát Miroslav Zobok na návrh na podanie obžaloby na jeho klientku reagovať nechcel. „Nemám poverenie vyjadrovať sa k prípadu,“ vysvetlil. Urbancová odišla ešte po prvom obvinení v kauze Búrka do sudcovského dôchodku. Doláková má nateraz pozastavený výkon funkcie sudcu.

Prvý prípad ohýbania práva na súde

Ak sa prokurátor stotožní s názorom vyšetrovateľa a podá obžalobu na Špecializovaný trestný súd, prípad Urbancovej s Dolákovou ukáže túto novú právnu úpravu v praxi.

„Sme zvedaví, ako sa súdy vyrovnajú s touto novou skutkovou podstatou trestného činu, ktorá pri správnom použití má potenciál pomôcť očistiť aj našu justíciu. Prostredníctvom doterajšieho často používaného zneužitia právomoci verejného činiteľa sa to nie vždy darilo. Tento inštitút môžu súdy svojimi rozhodnutiami etablovať ako účinný nástroj boja proti korupcii,“ vyjadrila sa spolupracujúca advokátka Nadácie Zastavme korupciu Marianna Leontiev.

Práve rozhodovacia prax súdov bude podľa nej podstatná pre ďalší vývoj tohto inštitútu. „Najmä pre elimináciu nebezpečenstva, ktoré pri jeho zavedení bolo často komunikované. Ide najmä o možnosť zneužitia zastrašovaním sudcov pri rozhodovaní o konkrétnej kauze či o možnosť oslabenia nezávislosti súdov,“ dodala, aktuality.sk

X X X

Školstvo by mal dostať v SR Vašečka, Korčokovi núkajú, aby zostal. Kto nahradí Sulíkových ministrov?

Koalícia oficiálne o náhradách za ministrov SaS nehovorí. V zákulisí však už prebiehajú rokovania.

Do konca augusta zostáva už len pár dní a ak dovtedy Igor Matovič neodstúpi z postu ministra financií, vo vláde skončia štyria ministri za SaS. Všetko nasvedčuje tomu, že Richard Sulík vládu skutočne opustí, nič však ešte nie je definitívne.

Koaliční lídri sa dnes opäť stretávajú, aby hľadali riešenia. Líder OĽaNO je síce na dovolenke v zahraničí, no v koalícii nevylučujú ani možnosť, že do súčasného diania ešte nejako zasiahne.

Napriek tomu sa v pozadí pripravuje aj plán B. Inak povedané, premiér už zháňa ľudí, ktorí by ministrov SaS vedeli nahradiť.

Ponuka pre Korčoka

Štyri rezorty by si mali podeliť zvyšné tri koaličné strany. Minimálne v Sme rodina však vôbec nie sú nadšení z predstavy, že by sa nejaké ministerstvo malo ujsť aj strane Za ľudí.

Subjektu Veroniky Remišovej zostanú po návrate Márie Kolíkovej do parlamentu len traja poslanci. Uvoľnené ministerstvá si tak pravdepodobne rozdelia len OĽaNO a Sme rodina. Otázne je, v akom pomere.

Rozprávali sme sa s viacerými predstaviteľmi koalície, aby sme sa pokúsili zistiť, kto môžu byť štyria noví ministri.

O rezort zahraničných vecí po voľbách nikdy nebýva taká bitka ako o silové ministerstvá, napriek tomu je dnes jeho postavenie kľúčové. V čase vojny na Ukrajine si aj v koalícii uvedomujú, že zachovanie kontinuity a prozápadného kurzu je dôležitejšie ako stranícke záujmy.

Podľa našich informácií preto Eduard Heger súčasnému ministrovi Ivanovi Korčokovi ponúkol, aby nikam neodchádzal. Korčok nie je členom SaS a nemusel by byť preto voči Sulíkovi taký lojálny.

Minister školstva

Zrejme však bude a ak sa SaS rozhodne odísť, s Hegerom sa rozlúči aj aktuálny šéf našej diplomacie. Ako možní Korčokovi náhradníci sa spomínali premiérov poradca pre zahraničnú politiku Miroslav Wlachovský či dokonca Veronika Remišová, ktorá kedysi bola tieňovou ministerkou zahraničia v OĽaNO.

Najpravdepodobnejší scenár je však podľa našich zdrojov iný. Poverený vedením rezortu zahraničia môže byť – možno len na istú dobu – súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). On sám takúto možnosť pripúšťa v prípade, ak sa za Korčoka nenájde vhodná náhrada.

Takmer istý je už podľa našich informácií nástupca po ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi. Mal by ním byť poslanec OĽaNO a člen Kresťanskej únie Richard Vašečka.

Poslanec je v parlamente šéfom školského výboru a podľa nášho zdroja sa už stretol aj s Gröhlingom, aby sa oboznámil so situáciou na ministerstve. Do politiky dostal Vašečku práve Matovič ešte v roku 2012.

Čo chce Sme rodina

Na kandidátke OĽaNO Vašečka uspel aj o štyri roky neskôr. Matoviča však opustil, vstúpil do KDH a pokúsil sa v straníckych voľbách poraziť Alojza Hlinu. Po nezdare v KDH sa v roku 2020 ocitol už tretíkrát na kandidátke OĽaNO.

Šéf školského výboru sa hlási ku kresťanstvu a patrí medzi konzervatívnych poslancov Národnej rady. V minulosti zaujal výrokom, podľa ktorého „úmyselná ejakulácia mimo pošvy je neprirodzená a traumatizujúca“.

Vašečku sme chceli požiadať o vyjadrenie. Telefón však nedvíhal a na SMS správu neodpisoval.

V prípade ďalších dvoch rezortov sú veci ešte nejednoznačnejšie. O ministerstvo hospodárstva aj spravodlivosti by podľa našich informácií mohla mať záujem Sme rodina.

Predstavitelia hnutia na čele s Borisom Kollárom však tvrdia, že sa delením dedičstva po SaS vôbec nezaoberajú. Ak by hnutie skutočne vyrokovalo obidve ministerstvá, išlo by o zjavný ústupok zo strany OĽaNO, ktoré má v parlamente približne trikrát viac poslancov.

Kto nahradí Kolíkovú

Kollár má však silnú pozíciu. Môže argumentovať tým, že bez neho nebude už ani len menšinová vláda. Navyše do klubu Sme rodina by sa podľa neho mali pridať ďalší traja poslanci. Spolu by ich tak malo byť 20, OĽaNO má v Národnej rade 48 zákonodarcov.

V kuloároch sa hovorí predovšetkým o ambícii hnutia získať ministerstvo spravodlivosti. Novým ministrom by teoreticky mohol byť Štefan Holý, ktorý je dnes vicepremiérom pre legislatívu.

Má teda na starosti agendu, ktorá v minulosti patrila práve pod spravodlivosť. Sám Holý to komentuje vyhýbavo.

„Ak dôjde k tomu, že SaS odíde z vlády, predpokladám, že štandardne zasadne predsedníctvo Sme rodina, kde budeme riešiť vzniknutú situáciu. V takom prípade budú predmetom predsedníctva aj personálne otázky. Zatiaľ teda na vašu otázku neviem odpovedať,“ napísal nám vicepremiér.

V súvislosti s ministerstvom, ktoré dnes vedie Mária Kolíková, sa však skloňuje viacero mien. Nominantom Sme rodina by mohol byť aj dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda, ktorý sa špecializuje na trestné právo.

Aj Šeliga či Vetrák

Burda pred časom kritizoval obvinenie Roberta Fica a vyhlásil, že by za jeho väzobné stíhanie v parlamente nehlasoval. Proti vydaniu Fica na rozhodovanie súdu bola v parlamente aj Sme rodina.

Na našu otázku, či dostal ponuku, priamo neodpovedal. Skonštatoval, že necíti „žiadnu potrebu sa vyjadrovať k politickým špekuláciám“.

Ako možní budúci ministri spravodlivosti sa spomínajú aj Juraj Šeliga zo Za ľudí a Milan Vetrák z OĽaNO. Šeliga mal o ministerstvo záujem už dávnejšie. Rezort navyše strane Za ľudí patrí aj podľa koaličnej zmluvy.

Háčik je v tom, že sa jej rozpadol poslanecký klub. Ak by sa navyše Šeliga stal ministrom, do parlamentu by namiesto neho nastúpil Marek Antal.

Ten však už medzičasom tiež prešiel k SaS. Strana by tak v parlamente mala už len dvoch poslancov a vlastne aj celá koalícia by prišla o ďalší cenný hlas. S Jurajom Šeligom sa nám spojiť nepodarilo.

Milan Vetrák je predsedom ústavnoprávneho výboru parlamentu. Je šéfom legislatívneho a právneho tímu OĽaNO a bol tieňovým ministrom spravodlivosti hnutia.

V klube OĽaNO je známy ako človek, ktorý vie písať zákony. Išlo by preto o logickú voľbu, v tejto chvíli však vôbec nie je isté, ako sa OĽaNO a Sme rodina dohodnú.

Vetrák svoj prípadný nástup do rezortu nekomentoval: „Nechcem sa vyjadrovať k hypotetickym otázkam a zatiaľ som takú ponuku nedostal. Premiér sa snaží zachrániť štvorkoalíciu, dajme mu ešte šancu.“

Sulíkov nástupca

Posledným uvoľneným rezortom by malo byť ministerstvo hospodárstva, ktorému šéfuje Richard Sulík. Kým v prípade rezortu spravodlivosti sa v zákulisí hovorí o viacerých menách, v súvislosti s ministerstvom hospodárstva sa spomína najmä jedno.

Peter Kremský je poslancom OĽaNO a predsedom parlamentného hospodárskeho výboru. „Zatiaľ som žiadnu oficiálnu ponuku nedostal, takže nad tým nešpekulujem,“ reagoval stručne na naše otázky.

Na Facebooku však už písal, že verí, že ministerstvo je pripravené na príchod firmy Bosch na Slovensko a že urobí všetko pre to, aby sa investícia podarila.

„To už píšeš ako budúci minister hospodárstva, že budeš pokračovať v doteraz urobenej práci. Dobre tomu rozumiem?“ pýtal sa Kremského v komentári poslanec SaS Marián Viskupič.

Pokiaľ v koalícii nedospejú k dohode a SaS ju definitívne opustí, vláda príde o 19 hlasov v parlamente. Zostane jej len 68 poslancov. Stratí tak väčšinu potrebnú na otváranie schôdzí a presadzovanie svojej agendy, aktuality.sk

X X X

 Nebankovky poskytujúce pôžičky našli spôsob, ako obísť legislatívu. Aj NBS je na nich krátka

Napriek snahe štátu sa nepodarilo z trhu definitívne vytlačiť firmy, ktoré poskytujú predražené pôžičky.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Podporte nás teraz aj vy. Keď pred siedmimi rokmi ministerstvo financií zaviedlo reguláciu pre nebankové spoločnosti poskytujúce pôžičky, jeho cieľom bolo vyhnať z trhu nepoctivé a pochybné firmy.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa to rezortu aj podarilo. V priebehu roku 2016 totiž ukončila činnosť poskytovania nebankových úverov veľká časť týchto spoločností. Z úverového trhu odišli firmy ako Provident alebo Pohotovosť.

Medzera v zákone

S odstupom času to však vyzerá, že niektoré firmy skončili, no medzičasom sa vynorili nové, za ktorými stoja ľudia z pôvodných nebankoviek. Využili totiž medzery v zákone, respektíve rovno porušujú reguláciu.

Jednou z nich je česká spoločnosť Minihotovost, ktorá prostredníctvom rovnomennej internetovej stránky poskytuje pôžičky na Slovensku. Okrem iného táto česká akciovka ponúka svoje služby aj cez ďalšie webové portály – www.minipeniaze.sk, www.mudrapozicka.sk či www.najrychlejsiepozicky.sk. Celkovo ich má až 16.

Na túto nebankovku pred časom upozornila aj Národná banka Slovenska (NBS). Firma totiž od nej nemá udelenú licenciu, čím porušuje súčasnú legislatívu. Napriek tomu, že nemá od NBS povolenie, pôžičky poskytuje už niekoľko rokov.

Právne kroky regulátora

Národná banka Slovenska sa síce zaoberala Minihotovostou, ale zatiaľ nedokázala zastaviť jej činnosť.

„NBS vykonala právne kroky smerujúce k tomu, aby účinne ochránila záujmy spotrebiteľov na Slovensku tak, aby neboli porušované ich práva podnikaním uvedenej spoločnosti. Vzhľadom na zákonnú povinnosť mlčanlivosti pri výkone dohľadu však v súčasnosti nie je možné uviesť podrobnosti. Zverejňovať v plnom znení môžeme len právoplatné rozhodnutia vo veci ochrany spotrebiteľa,“ uviedlo tlačové oddelenie NBS.

Za spoločnosťou Minihotovost stojí Jaroslav Fuchs. Jeho meno široká verejnosť vôbec nepozná, avšak v biznise nebankových pôžičiek je známe. Predtým totiž pôsobil vo firme Pohotovosť, ktorá bola známa svojimi tvrdými praktikami pri vymáhaní.

Minihotovost na svojich internetových portáloch ponúka menšie úvery s krátkou dobou splatnosti a vysokými úrokovými mierami. Aj keď firma na svojich stránkach uvádza, že úrok je nulový, vďaka poplatku za poskytnutie pôžičky sa ročná percentuálna miera nákladov, teda koľko v skutočnosti človek celkovo zaplatí za úver, pohybuje na úrovni takmer 2400 percent.

Firma to vidí inak

Firma však odmieta, že by podnikala protizákonne. Redakcii Aktuality.sk poslala nasledujúce stanovisko.

„Spoločnosť MINIHOTOVOST, SE je spoločnosť založená a vzniknutá podľa českého práva so sídlom v Českej republike, odkiaľ vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Spoločnosť MINIHOTOVOST, SE je nositeľom oprávnení k poskytovaniu spotrebiteľských úverov udelených Českou národnou bankou, ktorá aj reálne vykonáva nad jej činnosťou dohľad, a to nezávisle na štátnej príslušnosti klientov. Poskytovanie spotrebiteľských úverov je realizované vo vzťahu k českým, slovenským a ďalším klientom, a to na základe právneho rámca regulovaného právom EÚ. Sloboda poskytovania služieb ako jeden z pilierov Európskej únie dovoľuje na základe jedného povolenia vykonávať podnikateľskú činnosť aj cezhranične. Spoločnosti MINIHOTOVOST, SE neboli doručené žiadne rozhodnutia a ani iné podobné akty zakazujúce jej podnikateľskú činnosť vo vzťahu k slovenským klientom.“

Ďalší človek z Pohotovosti

Fuchs so svojou českou akciovkou však nie je jediný, kto našiel medzeru v legislatíve a poskytuje nebankové úvery. Ďalším z nich je jeho bývalý kolega z Pohotovosti Branislav Habodász. O ňom Aktuality.sk v minulosti viackrát písali v súvislosti s vymáhaním starých úverov.

Redakcia sa s ním kedysi pokúšala viackrát skontaktovať, avšak neúspešne. Na oficiálnych adresách svojich firiem sa nezdržiava a svoje bydlisko si uvádza na virtuálnej adrese v Bratislave-Rači spolu s ďalšími stovkami firiem a ľudí.

Habodász po svojej anabáze v Pohotovosti rozbehol biznis s pôžičkami cez svoju eseročku Peer2Peer. Na portáli majak.sk ponúka nebankové úvery. Aby sa vyhol zákonnej povinnosti získania licencie od NBS, firma ponúka takzvané peer2peer pôžičky. Ide o úvery, ktoré si navzájom poskytujú fyzické osoby. Tie sa označujú ako jeden z druhov kolektívneho investovania a nespadajú pod reguláciu NBS.

Habodász sa v minulosti pokúšal zarobiť aj na vymáhaní už starých a neplatných úverových zmlúv. Cez svoju českú firmu CD Consulting oslovoval bývalých klientov Pohotovosti a snažil sa z nich vymámiť ďalšie peniaze, aktuality.sk

X X X

Koalícia sa dnes opäť stretne na Bôriku. Matovič je na dovolenke, podľa SaS je to stratený čas

Minulý týždeň po koaličných rokovaniach na hoteli Bôrik predstavil Eduard Heger päť bodov, ako vyriešiť fungovanie koalície. Podľa SaS tieto návrhy neriešia podstatu krízy.

V polovici budúceho týždňa uplynie ultimátum strany SaS na odchod lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča z postu ministra financií. Predstavitelia vládnych strán sa preto dnes podvečer tretíkrát a pravdepodobne naposledy stretnú v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Pred rokovaním ale nič nenaznačuje tomu, že by sa mal koaličný konflikt niekam posunúť. Richard Sulík hovorí o „festivale strateného času“. Predstavitelia OĽaNO opakujú, že rokovania sú dôležité, no zároveň sa v zákulisí diskutuje o náhradných ministroch.

Navyše na dnešnom stretnutí sa nezúčastní jeden z hlavných aktérov koaličného konfliktu, Igor Matovič. Ešte na začiatku týždňa oznámil, že ide s rodinou na dovolenku do Španielska, pretože Richardovi Sulíkovi „niet pomoci“.

Sulík priestor nevidí

Minister hospodárstva tento týždeň po zasadnutí kabinetu otvorene hovoril o tom, že budúci týždeň odovzdá prezidentke Zuzane Čaputovej svoju demisiu.

Pripravenosť odísť z ministerstiev deklarovali na rokovaní vlády aj šéf rezortu školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Nominant SaS na stoličke šéfa slovenskej diplomacie Ivan Korčok na zasadnutí vládneho kabinetu tento týždeň nebol. Rovnako však v minulosti hovoril o tom, že s demisiou problém nemá.

SaS tak neočakáva, že by malo dnešné stretnutie situáciu vyriešiť. Od prvého rokovania zdôrazňovali, že na Bôrik chodia preto, lebo ich pozval ich šéf – premiér Eduard Heger.

„Nevidím priestor kam by sme sa mali posunúť. Dostali sme návrh nejakých bodov, o ktorých sme povedali, že vieme diskutovať. Ale akákoľvek debata, ako by mohli koaličné rady a spolupráca fungovať, má zmysel až potom, čo Igor Matovič odstúpi z pozície ministra financií a opustí vládu,“ povedal šéf SaS po stredajšom rokovaní.

Sloboda a Solidarita teda smeruje do opozície, kde ju bude zastupovať zrejme až 20 poslancov. Pridá sa k nim totiž aj Mária Kolíková, ktorá pôvodne kandidovala za stranu Za ľudí.

OĽaNO hľadá nových ministrov

Napriek tomu predseda vlády Eduard Heger naďalej verejne vyhlasuje, že jeho cieľom je zotrvanie štvorkoalície a rokovania na Bôriku podľa neho majú zmysel. Predsedníctvo OĽaNO sa však už pripravuje na odchod štyroch ministrov SaS a tento týždeň hľadalo mená možných náhradníkov.

„Robím všetko preto, aby som zachoval štvorkoalíciu, a preto takéto otázky nekomentujem,“ odpovedal premiér v stredu na otázku, či v strane vyriešili už otázku voľných miest, ktoré po ministroch SaS zostanú. Pripustil ale, že sa na to v hnutí pripravujú.

Po odchode SaS bude mať Hegerova vlády v parlamente menšinovú podporu 68 poslancov. Už na najbližšej schôdzi Národnej rady, ktorá začína v septembri, tak môže mať problém schvaľovať zákony. Otázne môže byť aj otváranie schôdze, na ktoré je potrebných 76 zákonodarcov, aktuality.sk

X X X

Koalícia sa dnes opäť stretne na Bôriku. Matovič je na dovolenke, podľa SaS je to stratený čas

Minulý týždeň po koaličných rokovaniach na hoteli Bôrik predstavil Eduard Heger päť bodov, ako vyriešiť fungovanie koalície. Podľa SaS tieto návrhy neriešia podstatu krízy.

V polovici budúceho týždňa uplynie ultimátum strany SaS na odchod lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča z postu ministra financií. Predstavitelia vládnych strán sa preto dnes podvečer tretíkrát a pravdepodobne naposledy stretnú v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Pred rokovaním ale nič nenaznačuje tomu, že by sa mal koaličný konflikt niekam posunúť. Richard Sulík hovorí o „festivale strateného času“. Predstavitelia OĽaNO opakujú, že rokovania sú dôležité, no zároveň sa v zákulisí diskutuje o náhradných ministroch.

Navyše na dnešnom stretnutí sa nezúčastní jeden z hlavných aktérov koaličného konfliktu, Igor Matovič. Ešte na začiatku týždňa oznámil, že ide s rodinou na dovolenku do Španielska, pretože Richardovi Sulíkovi „niet pomoci“.

Sulík priestor nevidí

Minister hospodárstva tento týždeň po zasadnutí kabinetu otvorene hovoril o tom, že budúci týždeň odovzdá prezidentke Zuzane Čaputovej svoju demisiu.

Pripravenosť odísť z ministerstiev deklarovali na rokovaní vlády aj šéf rezortu školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Nominant SaS na stoličke šéfa slovenskej diplomacie Ivan Korčok na zasadnutí vládneho kabinetu tento týždeň nebol. Rovnako však v minulosti hovoril o tom, že s demisiou problém nemá.

SaS tak neočakáva, že by malo dnešné stretnutie situáciu vyriešiť. Od prvého rokovania zdôrazňovali, že na Bôrik chodia preto, lebo ich pozval ich šéf – premiér Eduard Heger.

„Nevidím priestor kam by sme sa mali posunúť. Dostali sme návrh nejakých bodov, o ktorých sme povedali, že vieme diskutovať. Ale akákoľvek debata, ako by mohli koaličné rady a spolupráca fungovať, má zmysel až potom, čo Igor Matovič odstúpi z pozície ministra financií a opustí vládu,“ povedal šéf SaS po stredajšom rokovaní.

Sloboda a Solidarita teda smeruje do opozície, kde ju bude zastupovať zrejme až 20 poslancov. Pridá sa k nim totiž aj Mária Kolíková, ktorá pôvodne kandidovala za stranu Za ľudí.

OĽaNO hľadá nových ministrov

Napriek tomu predseda vlády Eduard Heger naďalej verejne vyhlasuje, že jeho cieľom je zotrvanie štvorkoalície a rokovania na Bôriku podľa neho majú zmysel. Predsedníctvo OĽaNO sa však už pripravuje na odchod štyroch ministrov SaS a tento týždeň hľadalo mená možných náhradníkov.

„Robím všetko preto, aby som zachoval štvorkoalíciu, a preto takéto otázky nekomentujem,“ odpovedal premiér v stredu na otázku, či v strane vyriešili už otázku voľných miest, ktoré po ministroch SaS zostanú. Pripustil ale, že sa na to v hnutí pripravujú.

Po odchode SaS bude mať Hegerova vlády v parlamente menšinovú podporu 68 poslancov. Už na najbližšej schôdzi Národnej rady, ktorá začína v septembri, tak môže mať problém schvaľovať zákony. Otázne môže byť aj otváranie schôdze, na ktoré je potrebných 76 zákonodarcov, aktuality.sk

X X X

Ľubo Jaško: Obetavci nie sú, a tak vzrušenie rastie

Vo viacerých ohľadoch šlo celý týždeň o spor medzi volaním po idealizme a tým najobyčajnejším sebectvom. Skúste hádať, čo sa presadilo viac. Nejde o nič nové, ale na tomto spore sa bude rozhodovať budúcnosť, naša malá i svetová.

Cítite to vzrušenie?

Vo vnútornej politike sa idealizmus prezliekol do slova obeta. Najprv s ním začali šermovať tí, ktorí žiadajú Matovičov odchod z ministerského postu. Má pochopiť, že pokračovanie vlády je viac ako on s jeho nešťastnou nezrelou povahou.

Premiér Heger, ktorý sa pustil do rytierskeho zápasu za svojho priateľa, žiada obetu od Richarda Sulíka.

Nech ešte raz všetko prehltne, zabudne na staré konflikty a spraví krok späť. To naozaj neznie novátorsky. Takých rečí už bolo. Ak by mal tento konflikt vyhnívať naveky, smrad z neho bude neznesiteľný. To by odrovnalo každého.

Pointa letného príbehu – nech bude o týždeň akákoľvek – všetkým pomôže. Nastane nová situácia, v ktorej si zúčastnení zadefinujú svoje postavenie. Už len to bude pokrok, dokonca sa to bude podobať na politiku. Necítite aspoň kúsok vzrušenia z toho, čo príde?

Kreslenie ficovského čerta na stenu môže byť v záujme očisty štátu prospešné, ale ak naozaj chceme koniec Ficovho neprimeraného vplyvu na slovenskú politiku, je čas otvoriť „ventily”.

Jednoducho príde stret s realitou, ktorú najviac určia slovenskí voliči. To skrýva v sebe milión rizík, ale taký je život so zastupiteľskou demokraciou.

Robert Fico znovu dokazoval svoju vytrvalosť v bezohľadnej politike, ktorej stredom je on sám. Tentoraz si túto politiku dokonca manuálne odpracoval – vo chvíli, keď vliekol krabice s podpismi za referendum do prezidentského paláca.

Bludy o zradcovskej prezidentke, ktorá zmarila referendum, ešte stále žijú v jeho pospolitom ľude, napriek tomu sa posnažil, aby prišlo na ich pokračovanie a zdôraznenie. Fico je schopný o referendum a predčasné voľby usilovať aj večer pred tými regulérnymi.

Expremiér sa znovu ukázal ako chlapec šťasteny. Keď náhodou chvíľu nevie kadiaľ, priskočí na pomoc niekto ako Richard Sulík. Pretože vraj každému z poslancov je ochotný vysvetliť čo sa chystá spraviť s energetickou krízou. Akurát zostáva záhadou, prečo práve tento jeden „podarený” poslanec dostal to privilégium, aby sa rozvalil na sedačke priamo v ministerskej kancelárii a tam sa hral na zodpovedného záchrancu ľudu pred šialenými faktúrami za elektrinu a plyn.

Na druhej strane ak by vláda v tejto veci makala na plné obrátky, Ficove angažmá by bolo smiešne. Každú jednu medzeru vie využiť, a tak je riešením medzery nenechávať.

Cena vojny stále rastie

Po polroku ruskej agresie proti Ukrajine (a ukrajinskej vytrvalosti) je zrejmé, že aj tu pôjde o súperenie ideálov so sebeckými záujmami nekomplikovaného života.

Rusko ešte stále neprišlo na to, ako túto story vyhlásiť za úspešnú vojnu. Chvíľu to potrvá, a tak si musíme dovtedy vyjasniť mieru, s akou sa dokážeme zrieknuť komfortu a doterajších istôt.

K tomu je potrebné odhodlanie aj zorientovanosť v príčinách a následkoch. Sloboda bola doteraz sloganom, dnes má svoju cenu. Je to komplikované, ale čiastočne sa cena slobody premietne aj do faktúr za elektrinu a plyn. A pre tých, ktorí naháňajú na ľade puk, môže mať podobu skončených kontraktov a neistej hokejovej budúcnosti.

Po polroku schopnosť vnímať vojnu zhrubla. Málokto sa sústredí na detaily, väčšina vlastne len pasívne čaká na „nejakú” definitívnu správu o konci. Prípadne sa k čakaniu prihodí nejaký zbožný kec o tom, že bez ďalších zbraní príde mier rýchlejšie. Pre slovenskú verejnosť, ktorá rada počúva o svojom zápale pre hodnoty, to bude špeciálna skúška. Hodnotou totiž nie je iba averzia k registrovaným partnerstvám.

So zorientovanosťou to bude ešte ťažké. Stačí si pripomenúť pápeža Františka. Od rímskeho biskupa sa čakajú výzvy k univerzálnej ľudskosti, ale zase označiť Duginovu fanatickú dcéru za „úbohé dievča” je príliš aj na duchovnú autoritu idúcu proti prúdu.

Teraz je viac ako inokedy nutné neutopiť sa vo falošných mierových rečiach. Nastal čas, keď sa pacificizmus ukazuje ako najväčší hriech proti mieru. Znie to kruto a nekompromisne, ale nejde o nič iné ako o porážku nebezpečného nepriateľa.

Hrdina týždňa

Štátny tajomník Ivan Husár zariskoval a verejne vyjadril znechutenie z hokejistov, ktorí bez ohľadu na súvislosti hrajú v KHL.

Vlastne nepovedal nič strašné. Dotyční môžu pokračovať vo svojom súkromnom kšefte, len nech nič nečakajú od štátu.

Športový biznis idealistov neľúbi, a tak ani tento populárny nebude. V jednom má určite pravdu. Hokejisti žijú aj z vlasteneckých emócií. Užívajú si popularitu, často až nemiestne v porovnaní s tými, ktorí si uznanie zaslúžia viac.

Ak sa tešia na skandovanie ľudí so štátnou vlajkou, teraz musia počítať s kritikou, keď vážne záujmy svojej vlasti majú vo svojej veľkej hokejovej paži, aktuality.sk

X x x

Kyjev premenoval takmer 100 ulíc pripomínajúcich ruskú či sovietsku minulosť

 Ukrajinské hlavné mesto Kyjev vo štvrtok premenovalo 95 ulíc v rámci úsilia vymazať stopy po ruských a sovietskych názvoch. Na sociálnej platforme Telegram to oznámil starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

 Žena drží ukrajinskú vlajku pred zničenými ruskými tankami vystavenými na Námestí nezávislosti (Majdan) 23. augusta 2022 v Kyjeve

Stalo sa tak deň po tom, ako si Ukrajina pripomenula 31. výročie svojej nezávislosti. Odkedy ruské invázny sily 24. februára napadli Ukrajinu, Kyjev zintenzívnil snahu o tzv. „derusifikáciu“, a teda o oslabenie dedičstva stoviek rokov nadvlády Moskvy.

„Nové názvy (ulíc) by mali zachovávať pamiatku na významné historické udalosti Ukrajiny, ako aj na slávne osobnosti a hrdinov, ktorí oslavovali Ukrajinu a bojovali za nezávislosť nášho štátu,“ priblížil Kličko na Telegrame. Dodal, že v tomto úsilí premenovávania ruských názvov plánujú pokračovať.

Jedna z ulíc Kyjeva dostala nové meno podľa Londýna, metropoly Británie, ktorá je jedným z kľúčových spojencov Ukrajiny v boji proti ruským inváznym silám. Ďalšia z ulíc bola napríklad pomenovaná ako „Ulica ukrajinského znovuzrodenia“.

O tom, že Ukrajina bola znovuzrodená, keď do nej 24. februára vtrhli ruskí vojaci, a dobyje späť anektovaný Krymský polostrov a okupované územia na východe krajiny, hovoril v stredu aj tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj v príhovore pri príležitosti Dňa nezávislosti.

Iná ulica, ktorá predtým niesla meno po sovietskom ministrovi obrany, bola pomenovaná po ukrajinskom pluku Azov. Tento krok podľa Reuters nahnevá Moskvu, ktorá zaryto bráni svoju sovietsku minulosť v Európe.

Po invázii ruskej armády vo februári sa stal pluk Azov, ktorý je súčasťou ukrajinskej národnej gardy, jednou z najvýznamnejších ukrajinských vojenských formácií bojujúcich proti Rusku na východe Ukrajiny.

Ruské štátne médiá však jeho bojovníkov prirovnávajú k nacistom z obdobia druhej svetovej vojny a Moskva pluk Azov navyše označila za „teroristickú organizáciu“. To pobúrilo ukrajinských predstaviteľov, ktorí sa obávajú, že Rusko môže porušovať základné práva členov pluku Azov, ktorí sa stali vojnovými zajatcami./agentury/

X X X

Na Taiwan prišla ďalšia návšteva z amerického Kongresu

Na Taiwan vo štvrtok pricestovala americkým vojenským lietadlom senátorka Marsha Blackburnová, členka senátnych výborov pre obchodné styky a tiež ozbrojené zložky.

 Ide o tretiu návštevu predstaviteľa amerického Kongresu na Taiwane v priebehu tohto mesiaca, a to napriek nesúhlasu Číny, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia. Podľa taiwanskej tlačovej agentúry CNA má Blackburnovú v piatok prijať taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Republikánka Blackburnová predtým vyjadrila podporu predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej z konkurenčnej Demokratickej strany, ktorá začiatkom augusta navštívila Taiwan napriek silnému odporu Pekingu.

Čínska armáda po odchode Pelosiovej usporiadala okolo Taiwanu rozsiahle manévre. O týždeň neskôr prišla na Taiwan päťčlenná delegácia amerického Kongresu a Čína opäť odpovedala predtým neohlásenými vojenskými cvičeniami.

 Spojené štáty síce neuznávajú nezávislosť Taiwanu, avšak oficiálne sa zaviazali poskytovať mu podporu v oblasti obrany. Čína upozorňuje, že v krajnom prípade je pripravená hájiť svoje nároky na ostrov aj vojensky./agentury/

X X X

Martin Bakoš stále pán hráč

„Baky, vitaj doma! Všade dobre, doma najlepšie!“ Aj takýto nápis vítal Martina Bakoša na spiškonovoveskom zimáku v príprave proti Martinu. V drese svojho materského klubu sa objavil po dlhých 15 rokoch, keďže pred niekoľkými dňami rozviazal zmluvu s českým šampiónom Třincom a zatiaľ nemá nový angažmán. Spišiaci aj vďaka Bakošovmu gólu zdolali Martinčanov 3:1 a v príprave na novú extraligovú sezónu si pripísali vôbec prvé víťazstvo.

AK BY HO NEBOLO VIDIEŤ NA ĽADE, BOLO BY TO ZLÉ, USMIAL SA TRÉNER SPIŠIAKOV VLASTIMIL WOJNAR

Prísť domov po 15 rokov a zahrať si za svoje mužstvo… Veľmi som to prežíval. Keď som videl divákov na tribúnach, dal som do hry srdce a snažil sa hecovať spoluhráčov. Som rád, že ľudia prišli a nešli niekam k vode. Nápis na privítanie som si všimol až po rozcvičke, bolo to naozaj pekné. Navyše som strelil gól, čo sa mi predtým dlhšie nestalo,“ tlmočil svoje pocity 32-ročný krídelník a k zápasu ešte dodal:

„Dlho bolo 1:1, ale som rád, že sme to v tretej tretine zlomili. Mali sme veľa presiloviek, ktoré sme nevyužili. Bolo to aj ťažkým ľadom, zle sa strieľalo z prvej, ale nesťažujem sa. Možno to bolo aj preto, že som štyri-päť mesiacov nehral zápas. Po takom čase to nie je nikdy jednoduché.“

Spišiaci až do utorka v príprave iba prehrávali. Až s Bakošom v zostave to konečne zlomili. Prvoligový Martin, ktorý patrí medzi adeptov na postup do extraligy, držal až do 54. minúty nerozhodný stav napriek tomu, že Spišiaci hrali dovtedy päť presiloviek. „Už sme potrebovali víťazstvo. Spadol nám kameň zo srdca. Sme vďační najmä za fanúšikov, ktorí chodia na prípravné zápasy a vidia, ako sa strelecky trápime. Konečne sme im urobili trochu radosti,“ zamyslel sa tréner Spišiakov Vlastimil Wojnar.

Český kouč zhodnotil aj výkon krídelníka prvého útoku s číslom 83. „Martin Bakoš je stále pán hokejista. Je to vidieť na každom jeho pohybe. Určite nehral naplno, ale bolo ho cítiť na ľade. V ofenzíve je výborný, v presilovke vymýšľal prihrávky, snažil sa strieľať. Čo viac povedať o hráčovi, ktorý hral na majstrovstvách sveta, aj zimných olympijských hrách, v Česku má tituly s Libercom a Třincom a bol viac rokov v KHL? Ak by ho nebolo vidieť na ľade, bolo by to zlé,“ skonštatoval Vlastimil Wojnar.

Keďže Bakoš ešte nemá novú zmluvu v zahraničí, ktoré logicky preferuje, môže sa zdržať na rodnom Spiši aj dlhšie. „Bolo by fantastické, ak by u nás ešte chvíľu zostal. Veľmi by to pomohlo celému mužstvu,“ dodal hlavný tréner Spišiakov.

Jeho zverenci hrali proti Martinu už v takmer kompletnej zostave s výnimkou dvoch Kanaďanov – útočník Hayden Verbeek dostal voľno a jeho krajan z obrany Jérémy Beaudry príde na Slovensko až koncom mesiaca. Aké najväčšie rezervy okrem slabej streleckej potencie vidí v hre novoveského tímu tréner?

„Noví hráči zo zámoria si stále zvykajú na ľad, rozmery ihriska. Okrem toho málo strieľame od modrej čiary. Budeme sa musieť do toho viac ponoriť, hovorili sme si to už v šatni. Chýba nám častejšia streľba v útočnom pásme. Ťaháme puk po rohoch, nemáme priamy tlak na bránku. Verím, že to všetko zlepšíme. Máme ešte mesiac do začiatku súťaže,“ rozlúčil sa Wojnar.

Už dnes čaká Spišiakov ďalší prípravný duel pred vlastnými fanúšikmi. Privítajú maďarský Miškovec a nie je vylúčené, že to bude opäť aj s Bakošom v zostave. „Bavili sme sa o tom, že môžem znova hrať. Mám rád hokej, ale ešte musím doriešiť nejaké veci v Třinci. Ak sa to podarí, budem hrať,“ doplnil Martin Bakoš, aktuality.sk

X X X

Dráma na Tehelnom poli pre Slovan. Postup do skupiny zariadil Čavrič

 Slovan Bratislava si zahrá v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy. Po víťazstve 2:1 po predĺžení rozhodli na Tehelnom poli až penalty. V nich rozhodol o postupe belasých až v siedmej sérii úspešný pokus Aleksandara Čavriča.

 Radosť futbalistov Slovana po zvládnutí poslednej prekážky v ceste za jeseňou v pohárovej Európe.

Po bezgólovom polčase, ktorý priniesol šance na oboch stranách, udrel po prestávke Eric Ramirez. Ten premenil center Lukáša Pauscheka, obaja boli v tom čase na ihrisku len pár sekúnd. Viac gólov počas 90. minút nepadlo, nasledovalo predĺženie.

V ňom sa najskôr v 103. presadil Igor Savič, no v nadstavenom čase sa zaskvel opäť Ramirez. V rozstrele mal pevnejšie nervy hráči Slovana, ktorí premenili šesť pokusov zo siedmich, hostia sa pomýlili dvakrát.

Slovan si zahrá v skupine EKL po druhý raz za sebou. Vlani z nej v konkurencii tímov FC Kodaň, PAOK Solún a Lincoln Red Imps nepostúpil, získal osem bodov. V oboch zápasoch zdolal gibraltárskeho majstra, s PAOK v oboch dueloch remizoval a s Kodaňou dvakrát prehral. Žreb skupín je na programe v piatok 26. augusta.

ŠK Slovan Bratislava – HŠK Zrinjski Mostar 2:1 pp (0:0), 6:5 na rozstrel z 11 m

Góly: 67. a 120.+2 Ramirez – 103. Savič. Rozstrel: Bilbija 0:1, Hrnčár 1:1, Kamenar 1:2, Medved 2:2, Savič 2:3, Mustafič 3:3, Maglica 3:4, Abena 4:4, Jakovljevič 4:5, Ramirez 5:5, Barišič nedal, Kašia nedal, Mandič nedal, Čavrič 6:5. Rozhodovali: Al-Hakim – Klyver, Wilde (všetci Švéd.), ŽK: Kašia, Kankava, Čakvetadze, Kucka – Jankovič, Bilbija, Mandič, ČK: 118. Kankava, 14.333 divákov.
/prvý zápas 0:1, Slovan postúpil do skupinovej fázy/

Pred zápasom zablahoželali funkcionári Slovana Róbertovi Tomaschekovi, bývalý hráč klubu dostal darček k jubilejnej päťdesiatke. Spolu s 14.333 divákmi mohol sledovať úvodnú desaťminútovú vyrovnanú fázu zápasu, potom prišli prvé veľké šance domácich. Po centri Zmrhala najprv Šaponjič zblízka zakončil do brankára Čondriča a vzápätí Green napálil brániaceho hráča.

Chovan neskôr nemal problém zasiahnuť po slabej strele Jankoviča. Na konci 20. minúty Medveděv na miesto centra nepresne prihrával, loptu vypichol Čuže, ktorý sa rútil sám na Chovana takmer cez tri štvrtiny ihriska. Obranca Slovana však zašprintoval a v poslednej chvíli odvrátil pohromu. Belasí chceli dať gól, no otvorený priestor hostia do polčasu využili aj v 26. minúte a opäť mohli ísť do vedenia.

 Ale Chovan najskôr vyrazil strelu Jukiča a vzápätí aj ďalšiu. Pred Čondričom sa potom v 29. minúte ocitol po rohovom kope Green, jeho gólovú strelu však odvrátil Memija. Zaujímavý prvý polčas ukončila nepresná strela Jukiča, ktorá len tesne minula pravú žrď, v nadstavenom čase mal ešte väčšiu šancu Bilbija. Medzi štyrmi hráčmi Slovan dokázal zakončiť, trafil len tesne vedľa.

Tréner Weiss poslal do druhej 45-minútovky rovnakú zostavu ako na začiatku duelu, úvodné minúty veľa vzruchu nepriniesli. Nič podstatné sa nedialo až do 66. minúty, keď tréner Slovana pripravil dvojité striedanie. Na ihrisko prišli Pauschek a Ramirez a práve po Pauschekovom centri sa k zakončeniu dostal venezuelský futbalista a pár sekúnd po príchode na ihrisko poslal Slovan do vedenia.

 Tento gól domácich nakopol k ešte väčšej aktivite, chcel rozhodnúť o postupe v riadnom hracom čase. Blízko ku gólu mal Kankava, no neprekonal Čondriča a Greenov pokus odvrátil so šťastím Jakovljevič. Pogólová eufória slovanistov postupne vyprchala, na ihrisku sa začalo pritvrdzovať, za protesty inkasoval žltú kartu aj tréner Weiss.

Jeho zverenci však mali taktovku aj naďalej v rukách a boli bližšie ku gólu. Najväčšiu šancu však v nadstavenom čase nepremenil Ramirez, sám pred Čondričom trafil len do brankára.

V predĺžení sa hralo bez šancí desať minút, potom hostia udreli. Chovan vyrazil prudký nákop Bilbiju priamo pred Saviča, ktorý poslal loptu z prvej do siete – 1:1. Do druhej časti predĺženia poslal tréner Slovana namiesto Kucku čerstvého Hrnčára a neskôr prišiel aj Medved, no zdalo sa „belasí“ už vytúžený gól nedajú.

 Museli navyše dohrávať bez vylúčeného Kankavu, ktorý dostal v 118. minúte druhú žltú kartu. Vyšla im však posledná akcia zápasu, keď sa do centrovanej lopty do šestnástky položil Ramireza a „nožničkami“ prekonal Čondriča.

V rozstrele najskôr premenilo svoje pokusy všetkých päť hráčov na každej strane, no potom zaváhal Barišič a svoju úlohu nezvládol ani Kašia. Mandič vzápätí prestrelil a Čavrič sa už nepomýlil./agentury/

X X X

Weiss po postupe: Ak by sme to nezvládli, boli by sme v inom koši

Na emotívnej a uvoľnej tlačovej konferencii priznal tréner Vladimír Weiss, že v prípade neúspechu by už možno na lavičke nesedel. „Som emotívny, ale všetko má svoje hranice. Ďakujem majiteľom za dôveru a divákom za podporu.“

 Po tesných vypadnutiach v Lige majstrov s Ferencvárosom a Európskej lige s Olympiakosom sa do tretice Slovan tešil z vytúženého postupu. Hrdinom duelu bol útočník Eric Ramirez, ktorý najskôr v 67. minúte otvoril skóre a v druhej minúte nastaveného času predĺženia gólom „nožničkami“ upravil na 2:1 a poslal duel do penaltového rozstrelu. A v ňom Slovan zvíťazil 6:5.

„Za emóciu, chcenie, krásne góly Ramireza a za tie nervy v penaltách sme si postup zaslúžili. Nerád hovorím o šťastí, ale niekedy také malé potrebujete,“ uviedol Weiss. Ten sa rovnako ako po predošlých zápasoch v pohárovej Európe poďakoval divákom, ktorí vytvorili elektrizujúcu atmosféru.

 „Ľudia boli fantastickí ako s Fradi a Olympiakosom. Preto by sme mali robiť futbal, takto to má vyzerať na tribúnach. Ľudia boli v tranze, boli spokojní a vďaka tomu mali emóciu aj hráči. Ľudia nám dali silu až do konca a odvďačili sme sa im za to výkonom.“

Viackrát spomenul tréner belasých úspech Viktorie Plzeň, ktorá sa prebojovala do skupinovej fázy Ligy majstrov v ktorej nastúpi proti Bayernu, Barcelone a Interu Miláno. „Plzeň dokázala postúpiť do Ligy majstrov, prečo by to nedokázal Slovan? Je to o tvrdej robote, výbere hráčov, dôvere a vzťahoch klube,“ skonštatoval Weiss.

Útočníkovi Ramirezovi predpovedal, že v zápase strelí dva góly. „Prisahám, že som mu to povedal. Pomohol mužstvu, pomohol aj sebe. Sebadôvera je u útočníka dôležitá a verím, že sa vráti do formy, ktorú mal ako hráč DAC Dunajská Streda,“ chválil muža zápasu.

 Pristavil sa aj pri červenej karte pre pracovitého stredopoliara Jabu Kankavu, ktorou oslabil mužstvo v 118. minúte za nepostupového stavu 1:1. „Nechal sa zbytočne vylúčiť, ale ja mu verím, lebo má neuveriteľný charakter. Súperov hráč mu urazil nebohú mamu a to sa nerobí,“ vysvetlil Weiss príčinu vylúčenia.

Pri otázke súvisiacej s tým, že Slovan bude pri piatkovom žrebovaní nasadení do druhého výkonnostného koša si tréner neodpustil narážku na to, čo by sa stalo v prípade neúspechu. „Vôbec neviem a ani som nerozmýšľal nad tým, v akom sme koši. Boli by sme v inom koši, ak by sme to nezvládli.“

Každopádne žrebovanie základných skupín Európskej konferenčnej ligy sa uskutoční v piatok o 14.30 h. v tureckom Istanbule. A Slovan môže naraziť na jeseň aj na zvučné mená európskeho futbalu ako napríklad na Villarreal, West Ham United, Slaviu Praha, Fiorentinu či 1. FC Kolín. „Žreb neovplyvníme. Čo nám tam vyberú, proti tým budeme hrať,“ zakončil Weiss./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.