Kocúrkovo SR: Sliač nie je pripravený na nové stíhačky F-16.  Čína, Rusko vojnu proti doláru v SR. Ulica Dr. Tisu vo Varíne zmizí?

Vláda zanedbala výstavbu hangárov. Americké nadzvukové lietadlá F-16 majú už na budúci rok strážiť slovenský vzdušný priestor. Otázne však je, ako bude zabezpečená ich prevádzka na slovenskom území. Výstavba technickej podpory a infraštruktúry pre ne mešká.

 Historicky najväčší vojenský nákup slovenskej vlády, teda zaobstaranie 14 lietadiel F-16 za 1,6 miliardy eur, si vyžiadal ďalšiu investíciu zo štátneho rozpočtu. Vláda v stredu súhlasila s vyčlenením necelých siedmich miliónov eur pre obstarávanie stavby na vojenskom letisku Sliač. Z týchto peňazí sa má financovať výstavba nového metrologického zabezpečenia pre americké stíhačky.

Štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer priblížil, že kým aktuálna infraštruktúra Sliača stačila pre sovietske migy, pre americké F-16 bude musieť prejsť modernizáciou.

 „To, že obstarávame stíhačky F-16, znamená absolútny posun do ďalšej úrovne nadzvukového letectva,“ zdôraznil. Doplnil, že americké stíhačky sú na inej bojovej úrovni ako stroje ruskej výroby.

„Ako keď prejdete z tlačidlového telefónu na smartfón. Tento krok si vyžaduje nové bezpečnostné opatrenia, infraštruktúru a ostatné veci, ktoré pre migy neboli potrebné,“ ozrejmil Majer.

Zbúrať všetko staré

Podľa schváleného návrhu vyrastie v areáli vojenského letiska úplne nové pracovisko pre metrológov s laboratórnymi a skladovými priestormi. Technici sa v nich majú starať o podporu prevádzky F-16, ako sú kalibrácie či opravy. V novej budove sa bude nachádzať aj miestnosť pre dohľad nad kvalitou.

Prvou etapou prác má byť zbúranie starších garáží a skladov, ktoré teraz stoja na mieste budúceho hangára.

 „Všetky budovy sú v zlom technickom stave a dnes sa už nevyužívajú. Súčasťou prác je aj vybúranie oceľovej brány vrátane časti oceľového oplotenia a vybúranie betónových spevnených plôch,“ približuje rezort rozsah plánovaných zmien.

Dokument obsahuje pomerne detailný opis technických požiadaviek na budúcu stavbu a príslušné inžinierske siete. Kedy však dôjde k realizácii rozsiahleho projektu, nie je známe. Zatiaľ má totiž ministerstvo spracovanú iba projektovú dokumentáciu a stavebný zámer.

Tender ešte nie je

Rezort obrany pod dočasným vedením Jaroslava Naďa (Demokrati) môže s prípravami začať až teraz, po schválení materiálu vládou.

Dôvodom je opatrenie, ktoré kabinet dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera (Demokrati) schválil vlani spolu s návrhom štátneho rozpočtu. Podľa neho môže byť obstarávanie stavieb s cenou nad päť miliónov eur, ktoré sa financuje zo štátnej pokladnice, vyhlásené iba po prerokovaní vládou.

Otázku, za akým účelom toto opatrenie zaviedli, Hegerov úrad presmeroval na ministerstvo financií, ktoré túto zmenu navrhlo. Tlačové oddelenie rezortu uviedlo, že pri miliónových projektoch „je potrebný konsenzus vlády ako kolektívneho orgánu“.

Na otázku, či by tento krok neohrozil realizáciu dôležitých stavieb, rezort pripomenul, že podobný strop platil aj vlani a jeho suma bola o 1,5 milióna eur nižšia.

 Časové sklzy

Sklzy s výstavbou zázemia pre americké stíhačky na vojenskom letisku Sliač už priznal aj rezort obrany. Podľa Majera neboli tieto projekty pripravené a neboli pre ne ani schválené finančné prostriedky.

„Trvá to dlhšie, ako sme predpokladali. Veľkú časť robíme prostredníctvom NATO a očakávali sme, že to bude flexibilnejšie ako naše verejné obstarávania, ale to sa nestalo a aj tam nastal sklz,“ spresnil.

Ministerstvo obrany je však optimistické a v návrhu na schválenie začiatku obstarávania uvádza, že očakáva naštartovanie výstavby už tento rok a jej ukončenie do konca budúceho roka. Prvé stíhačky z USA by pritom na Slovensko mali prísť už v prvej polovici roka 2024.

Na ich zázemie a prevádzku na Sliači je však potrebné metrologické zabezpečenie, ktoré v tom čase zrejme ešte nebude dokončené.

Ako pre Pravdu uviedol Majer, letisko bude schopné prijať nové lietadlá aj pred dokončením výstavby technickej podpory.

„Vieme tieto služby realizovať aj iným spôsobom, ale želateľný stav, samozrejme, je, aby všetko už bolo dokončené a my sme to riešili vo vlastnej réžii,“ zdôraznil.

Doplnil, že stíhačky prídu až po septembrových predčasných voľbách, a tak sfinalizovanie celého projektu prevezme nová vládna garnitúra. „Neviem zaručiť, čo sa stane potom,“ uzavrel Majer.

Ochranu slovenského vzdušného priestoru zatiaľ zabezpečujú Česko a Poľsko. Dohoda o tzv. air policingu platí do konca tohto roka. Rezort obrany neodpovedal, ako bude zabezpečená ochrana po tom, čo dohoda vyprší a na dodanie prvých kusov amerických stíhačiek ešte budeme čakať.

Historický nákup stíhačiek

Slovenska vláda (predseda Peter Pellegrini) zaobstarala 14 kusov stíhačiek F-16 Block 70/72 v decembri 2018. Súčasťou nákupu sú letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Dovedna pôjde o 160 pilotov a profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA.

Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie v lehote dvoch rokov. Podľa pôvodného plánu mali prvé štyri lietadlá dodať ešte vlani a zvyšných desať do konca tohto roka. Vlani však slovenské ministerstvo obrany dostalo oficiálne stanovisko americkej vlády, ktorá upozornila na meškanie v dodávke o 12 až 14 mesiacov. Oneskorenie mala spôsobiť pandémia koronavírusu a nedostatok čipov na svetovom trhu./sgentury/

X XX

Guvernéra NBS Kažimíra uznal sudca za vinného z podplácania: Uložil mu vysoký peňažný trest

 Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého podpredsedu strany Smer Petra Kažimíra uznal Špecializovaný trestný súd trestným rozkazom za vinného z podplácania.

 Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

„Samosudca Špecializovaného trestného súdu vydal dňa 3. apríla trestný rozkaz, v ktorom uznal obžalovaného P.K. za vinného z prečinu podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd podľa nej uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Mal by Peter Kažimír odstúpiť z postu šéfa NBS?

„Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Odpor proti trestnému rozkazu môžu procesné strany podať do ôsmich dní od jeho doručenia,“ dodala Kudjáková.

„Po doručení a preskúmaní trestného rozkazu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v zákonom stanovenej lehote odpor,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Dodala, že bližšie informácie nebude prokuratúra poskytovať.

Prípad korupcie bývalého ministra financií tak skončí na súdnom pojednávaní.

Výzvy na odstúpenie

Podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera dnes o Kažimírovej vine nehovorí len polícia a prokuratúra ale už aj súdna moc. „Je to prvý výrok sudcu ktorý ho uznal vinným z podlácania,“ zdôranil. „Dnes ho žiadam, aby z týchto dverí vyšiel a už nikdy sa nevracal,“ dodal Heger pred budovou Národnej banky Slovenska. Podľa predsedu Demokratov je strana Smer, v ktorej Kažimír pôsobil a aj strana Hlas symbolmi korupcie.

„Je neakceptovateľné, aby v právnom štáte zastával funkciu guvernéra renomovanej a uznávanej inštitúcie nielen doma, ale aj v zahraničí človek, ktorý je súdom uznaný za vinného z podplácania,“ skonštatoval Heger. Tvrdí, že rozhodnutie súdu svedčí o tom, aký systém podplácania a korupcie na Slovensku vybudoval Smer.

Aj strana SaS vyzýva guvernéra Kažimíra, aby vyvodil osobnú zodpovednosť a vzdal sa svojej funkcie. Strana upozornila, že guvernér NBS reprezentuje Slovensko ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. „Ďalšie jeho pôsobenie na čele tejto inštitúcie preto znamená len poškodzovanie dobrého mena našej krajiny,“ zdôraznil predseda SaS Richard Sulík. Dodal, že Kažimír doteraz nevysvetlil ani pôvod svojho majetku. K výzvam na odstúpenie sa pridal aj poslanec Juraj Šeliga.

 Progresívne Slovensko taktiež vyzvalo Petra Kažimíra na odchod z funkcie. „Napriek tomu, že rozhodnutie súdu o jeho vine z podplácania ešte nie je právoplatné, vrhá to zlé svetlo na Slovensko a oslabuje dôveryhodnosť našich inštitúcií doma a v zahraničí. Mal by tak urobiť z okamžitou platnosťou, nezávisle od toho, či sa proti rozsudku rozhodne odvolať,“ vyhlásila strana. K rezignácii vyzývali Kažimíra už v minulosti mnohí.

Prezidentka Zuzana Čaputová pred časom vyhlásila, že pokiaľ by bola v situácii ako guvernér Národnej banky Slovenska a exminister financií Peter Kažimír, veľmi vážne by zvažovala odstúpenie z funkcie pre ochranu mena inštitúcie, ktorú teraz zastupuje.

Úlohu kuriéra odmieta

Guvernéra Národnej banky Slovenska Kažimíra ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Archívne video zo 7. 6. 2022: Kažimírovi zrušili obvinenie cez §363, prijal to s pokorou

Kažimír mal zohrať úlohu kuriéra a priniesol vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok asi 50-tisíc eur. Vypovedá o tom Imrecze, ktorý spolupracuje s políciou. „Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu,“ vyhlásil v roku 2021 Kažimír. „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ dodal Kažimír.

Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Roberta Fica (Smer) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer. Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou SR. Kažimír sa ujal funkcie guvernéra v roku 2019.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nasledovníčka Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

 Wittenbergerová je v poradí štvrtá osoba, ktorú právoplatne odsúdili v rámci káuz Mýtnik. Bývalá riaditeľka finančnej správy Wittenbergerová a Imrecze sú kľúčovými svedkami v kauzách Mýtnik. Bola to aj ona, ktorá usvedčila Kažimíra že si u nej podľa denníka SME údajne overoval stav daňových konaní firmy Loject.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi. Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter Kažimír mal podľa medializovaných informácií zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur.

Odvolať ho nemôžu

Peter Kažimír bol od roku 2006 poslancom Národnej rady, neskôr podpredsedom vlády a dvakrát aj ministrom financií, od apríla 2012 až do apríla 2019. Politiku opustil 1. júna 2019, kedy sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Vo funkcii vtedy nahradil Jozefa Makúcha. Keďže vstúpil do apolitickej funkcie vzdal sa aj členstva v strane Smer, v ktorej bol od roku 2010 podpredsedom.

Kvôli jeho politickej minulosti v strane Smer bol kritizovaný už pri nástupe do funkcie. Vyčítali mu, že nebude dostatočnou zárukou nezávislosti. Potom čoho bol v októbri 2021 prvý krát obvinený z prečinu podplácania, vládni predstavitelia ho začali vyzývať na vzdanie sa funkcie a žiadali aj vládu o návrh prezidentke na Kažimírovo odvolanie. Na to musia však byť splnené zákonné podmienky.

„Toto obvinenie priamo nesúvisí s činnosťou Národnej banky. Pracujem na sťažnosti proti obvineniu. Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej,“ odkázal vtedy prakticky len veľmi ťažko odvolateľný šéf národnej banky.

 „Guvernéra a viceguvernérov vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády, ktorý bol schválený Národnou radou,“ uvádza sa v zákone o Národnej banke Slovenska. Podľa neho je guvernéra možné odvolať z funkcie len vtedy, ak prestal spĺňať ustanovené predpoklady na výkon tejto funkcie alebo ak sa vo svojej funkcii dopustil závažného pochybenia podľa osobitného predpisu.

Predpoklady na výkon funkcie zákon definuje ako odborné vedomosti a skúsenosti v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť.

Práve bezúhonnosť môže byť v prípade obvinenia guvernéra sporná. Samotné obvinenie však podľa zákona na jeho odvolanie nestačí. „Za bezúhonnú sa považuje fyzická osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin,“ ustanovuje zákon.

Keby aj vláda, parlament a hlava štátu chceli Kažimírovo odvolanie presadiť nasilu, stále nemusia uspieť. Ak by teda hlava štátu odvolala guvernéra bez splnenie zákonných dôvodov, môže sa proti tomu odvolať. „O sporoch súvisiacich s odvolaním guvernéra z jeho funkcie rozhoduje Súdny dvor Európskej únie,“ špecifikuje zákon./agentury/

X X X

Čaputová aj Heger vyzývajú Kažimíra k rezignácii. Som nevinný, tvrdí šéf NBS a pôjde aj do Štrasburgu

Petra Kažimíra z funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska nateraz nemá kto odvolať a prípad korupcie bývalého najlepšieho ministra financií v Európe zrejme skončí na súdnom pojednávaní.

 Špeciálna prokuratúra totižto nie je s uznaním viny spokojná a voči rozhodnutiu podala odpor. Rada guvernérov sa do interných vyšetrovaní štátu nechce starať a čaká na vyjadrenia súdov. Rada guvernérov je najvyšším rozhodovacím orgánom Európskej Centrálnej Banky. Vláda môže prezidentke navrhnúť jeho odvolanie až v prípade právoplatného odsúdenia. V tomto prípade by súhlas na zbavenie funkcie musela vydať aj Rada guvernérov Európskej centrálnej banky.

 Kažimír zatiaľ nedostal trestný rozkaz z 3. apríla, podľa ktorého je vinný z korupcie a musí zaplatiť peňažný trest vo výške 100 000 eur. Kažimír v reakcii na verdikt tiež uviedol, že je nevinný a nepochybuje o tom, že sa obháji na hlavnom pojednávaní.

„Napriek trestnému rozkazu, ktorý mi nebol dosiaľ ani doručený, som nevinný. Nedopustil som sa žiadneho trestného činu a nepochybujem o tom, že sa obhájim pred sudcom na hlavnom pojednávaní alebo pred odvolacími súdmi na Slovensku alebo v Európe,“ uviedol Kažimír s tým, že verí v prezumpciu neviny.

Heger: Vyjdite z dverí a nevracajte sa

Kažimíra už vyzvali viaceré politické strany na odstúpenie z funkcie, pretože podľa nich musí byť na čele NBS dôveryhodná osoba.

Podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) dnes o Kažimírovej vine nehovorí len polícia a prokuratúra, ale už aj súdna moc. „Je to prvý výrok sudcu ktorý ho uznal vinným z podplácania,“ zdôraznil. „Dnes ho žiadam, aby z týchto dverí vyšiel a už nikdy sa nevracal,“ dodal Heger pred budovou Národnej banky Slovenska. Podľa Hegera je strana Smer, v ktorej Kažimír pôsobil a aj strana Hlas symbolmi korupcie.

 „Je neakceptovateľné, aby v právnom štáte zastával funkciu guvernéra renomovanej a uznávanej inštitúcie nielen doma, ale aj v zahraničí človek, ktorý je súdom uznaný za vinného z podplácania,“ skonštatoval Heger. Tvrdí, že rozhodnutie súdu svedčí o tom, aký systém podplácania a korupcie na Slovensku vybudoval Smer.

 Pridala sa aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vyhlásila, že Kažimír by mal zvážiť odstúpenie z funkcie. „Po dnešku po rozhodnutí súdu, ktoré je síce neprávoplatné, ale je to rozhodnutie o jeho vine v danom skutku, si myslím, že by mal zvážiť svoje odstúpenie,“ uviedla prezidentka. Podčiarkla, že jeho zotrvávanie na pozícii môže mať vplyv aj na dôveryhodnosť inštitúcie dovnútra krajiny aj navonok.

 Hlava štátu považuje za normálne, že sa v trestných veciach rozhoduje dvojstupňovo. Podčiarkla, že oficiálny dôvod na jeho odvolanie z funkcie je právoplatné rozhodnutie súdu.

Aj strana SaS vyzýva guvernéra Kažimíra, aby vyvodil osobnú zodpovednosť a vzdal sa svojej funkcie. Strana upozornila, že guvernér NBS reprezentuje Slovensko ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. „Ďalšie jeho pôsobenie na čele tejto inštitúcie preto znamená len poškodzovanie dobrého mena našej krajiny,“ zdôraznil predseda SaS Richard Sulík. Dodal, že Kažimír doteraz nevysvetlil ani pôvod svojho majetku. K výzvam na odstúpenie sa pridal aj poslanec Juraj Šeliga.

Mal by Peter Kažimír odstúpiť z postu šéfa NBS?

Kažimír patril podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej do biznis krídla Smeru, s ktorým neskôr Pellegrini založil Hlas. „Znovu sa potvrdilo, že Hlas Petra Pellegriniho má tú istú korupčnú DNA ako Smer,“ zdôraznila.

Progresívne Slovensko taktiež vyzvalo Kažimíra na odchod z funkcie. „Napriek tomu, že rozhodnutie súdu o jeho vine z podplácania ešte nie je právoplatné, vrhá to zlé svetlo na Slovensko a oslabuje dôveryhodnosť našich inštitúcií doma a v zahraničí. Mal by tak urobiť z okamžitou platnosťou, nezávisle od toho, či sa proti rozsudku rozhodne odvolať,“ vyhlásila strana. K rezignácii vyzývali Kažimíra už v minulosti mnohí.

Fico: Obžaloba je neudržateľná

Opozičný Smer naopak stojí za guvernérom NBS, pretože je podľa nich typickou obeťou zneužívania trestného práva na politické účely. Tvrdí to šéf Smeru Robert Fico. „Vecne je celá jeho obžaloba vykonštruovaná a postavená na výmysloch udavača Imreczeho. Smer vyjadruje presvedčenie, že guvernér NBS nepodľahne mediálnemu a politickému lynču a bezdôvodne nerezignuje,“ napísal Fico na sociálnej sieti.

Fico tiež kritizuje, že o obžalobe guvernéra sa rozhodlo bez nariadenia pojednávania. Je to podľa neho dôvod „tĺcť“ do Smeru, hoci Kažimír „sa politicky aj ľudsky so Smerom rozišiel už v roku 2018“. Fico zároveň dodal, že obžaloba guvernéra NBS je neudržateľná. „A na hlavnom pojednávaní, ktoré bude musieť byť po podaní opravného prostriedku nariadené o niekoľko mesiacov, opäť vyhorí ako fakľa,“ myslí si Fico.

O vine guvernéra NBS Petra Kažimíra z podplácania rozhodol samosudca Špecializovaného trestného súdu, ktorý vydal 3. apríla trestný rozkaz a uložil mu peňažný trest vo výške 100 000 eur. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Úrad špeciálnej prokuratúry už podal v zákonom stanovenej lehote odpor./agentury/

X X X

 Nemci povolili Poliakom poslať stíhačky MiG-29 Ukrajincom

Po dodávke stíhačiek MiG-29 zo Slovenska sa Kyjev môže tešiť na ďalšie posily.

Nemecká spolková vláda dala vo štvrtok Poľsku súhlas na dodanie piatich stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Oznámilo to nemecké ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Zo zásom niekdajšej NDR

Poľský rezort obrany sa k správe bezprostredne nevyjadril. Stíhačky MiG-29, ktoré Varšava získala od Nemecka, pochádzajú zo zásob niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Podľa zmlúv o predaji vojenského vybavenia je na ich reexport do inej krajiny potrebné nemecké povolenie.

O povolenie dodať lietadlá na Ukrajinu Poľsko požiadalo Nemecko len vo štvrtok. Skutočnosť, že Berlín odobril žiadosť ešte v ten istý deň, podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa dokazuje, že na Nemecko sa dá spoľahnúť.

Nemecko predalo Poľsku 23 stíhačiek MiG-29 z výzbroje bývalej NDR. Jacek Siewiera, bezpečnostný poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu, koncom marca povedal, že poľské vzdušné sily majú z týchto lietadiel ešte zhruba desať kusov.

Ak bude treba, pošlú 28 stíhačiek

Duda minulý týždeň oznámil, že Poľsko dodá Kyjevu dovedna 14 stíhačiek MiG-29. Varšava doručila na Ukrajinu už štyri stíhačky tohto typu a štyri ďalšie sú v procese odovzdávania. Ďalších šesť sa momentálne pripravuje, pričom podľa Dudu by mohli byť dodané už v blízkom čase. Zvyšné stroje majú nateraz zostať v poľských ozbrojených silách, a to dovtedy, kým ich nenahradia moderné stíhačky, ktoré si Varšava objednala od Južnej Kórey a USA.

Duda vtedy tiež poznamenal, že ak to bude potrebné, Poľsko bude ochotné poskytnúť ukrajinským silám celú svoju letku 28 stíhačiek MiG-29. Okrem Poľska dodalo ukrajinským silám štyri stíhačky MiG-29 aj Slovensko, aktuality.sk

X X X

Únik tajných dokumentov Pentagónu prezidenta USA veľmi netrápi

Podľa amerického prezidenta nemá únik dokumentov Pentagónu veľkú dôležitosť.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že je „znepokojený“ únikom vysoko citlivých dokumentov americkej vlády. Prípad sa týka vojny na Ukrajine a spojencov USA a podľa neho sa dôkladne vyšetruje. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a AP.

„Som znepokojený, že sa to stalo,“ povedal Biden počas návštevy írskej metropoly Dublin. Dodal, že „prebieha obšírne vyšetrovanie“ a už sa „blíži“ k určitým záverom. „Ale ešte nemám odpoveď,“ dodal. „Pokiaľ viem, únik nemá vážne následky“.

Únik vyšetrujú

Biden sa vo štvrtok vôbec prvýkrát verejne vyjadril k úniku utajovaných dokumentov amerického ministerstva obrany (Pentagónu). Zdá sa, že obsahujú podrobnosti o pomoci USA a NATO Ukrajine a tiež hodnotenia spojencov USA americkými tajnými službami. To môže vniesť napätie do vzájomných vzťahov. Únik vyšetrujú americké ministerstvo spravodlivosti a tajné služby s cieľom zistiť, kto informácie zverejnil.

Zatiaľ nie je presne jasné, koľko dokumentov uniklo. Agentúra AP mala prístup ku približne 50 uniknutým dokumentom, niektorí odhadujú ich celkový počet na stovky.

Časť z nich je zrejme pozmenená alebo zneužitá na dezinformačnú kampaň, uviedli predstavitelia USA. Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok vyzval na opatrnosť, „pretože vieme najmenej o niekoľkých prípadoch, keď boli informácie upravované“.

Únik sa začal na Discorde

„Ocitli sa niekde na webe, ale kde presne a kto mal k nim vtedy prístup, nevieme. Jednoducho to nevieme,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii minister obrany Lloyd Austin. „Budeme pokračovať vo vyšetrovaní a obrátime každý kameň, kým nezistíme zdroj a rozsah tohto úniku,“ vyhlásil.

Únik sa pravdepodobne začal na sociálnej platforme Discord. Je obľúbená u hráčov online hier. Jej používatelia majú možnosť komunikovať v rôznych skupinách prostredníctvom hlasových hovorov, videohovorov a textových chatov. Platforma samu seba označuje ako miesto, „kde môžete patriť ku školskému klubu, k hernej skupine alebo ku celosvetovej umeleckej komunite“, aktuality.sk

X X X

Končí štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Dunajová Družkovská

Po tom, ako skončil minister Vladimír Lengvarský a štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská, rezort vedie už len tajomník Michal Palkovič.

Personálne zemetrasenie v rezorte zdravotníctva pred predčasnými voľbami pokračuje. V stredu popoludní doručila demisiu do prezidentského paláca štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská. Vo štvrtok večer o tom informoval Denník N, ktorému to potvrdil, hovorca prezidentky Martin Strižinec.

V prvom roku vlády Igora Matoviča šéfoval rezortu Marek Krajčí, ktorého neskôr vystriedal Vladimír Lengvarský. Ten skončil vo funkcii minulý mesiac so slovami, že s politikou nechce mať nič spoločné.

V súčasnosti ministerstvo oficiálne vedie premiér Eduard Heger, ale reálnym šéfom je známy patológ Michal Palkovič. Na čelo rezortu nastúpil v čase, keď treba urobiť veľa dôležitých rozhodnutí, ktoré budú mať vplyv na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Za ministra Krajčího bol štátnym tajomníkom Peter Stachura, ktorého nahrádzal Kamil Száz. Ten skončil vo funkcii začiatkom minulého roku, aktuality.sk

X X X

Polícia varuje pred novým druhom podvodu. Dvaja muži rýchlo prišli spolu o 54-tisíc eur

Slovenská polícia upozorňuje na nové podvody, ktoré sa v posledné dni uskutočnili. V dôsledku nich prišli dvaja muži o niekoľko desiatok tisíc eur.

 Prvý prípad sa týka 42-ročného muža, ktorému sa snažili podvodníci dovolať z cudzieho čísla. Fiktívny pracovník banky volanému oznámil, že má schválený úver na svojom bankovom účte, opisuje podvod polícia na svojej sociálnej sieti.

Muž o ničom nevedel a oznámil volajúcemu, že ide zrejme o omyl. Povedal, že v danej banke účet nemá a prezradil, kde v skutočnosti účet má. O chvíľu mu už zvonil ďalší telefonát. Volal iný muž, ktorý mu oznámil, že jeho účet v banke bol napadnutý. Vraj niekto použil jeho občiansky preukaz a na jeho meno založil iný účet.

 Polícia ďalej informuje, že volajúci veľmi naliehal, že je potrebné konať a keďže sú napadnuté všetky účty musí si zobrať úver. Po tom, ako banka začne vo veci konať budú totiž peniaze klienta zablokované. Muž tak neváhal a „ pomoc“ od „pracovníka banky“ prijal.

Následne postupoval presne podľa inštrukcií podvodníka. Zobral si úver, vybral si peniaze a pomocou kryptomatu vložil cez QR kód 20-tisíc eur do kryptomeny.

Medzitým mu volal muž, ktorý sa predstavil ako policajt a ten volaného utvrdzoval v tom, že vo veci už koná aj polícia v Nitre. Následne mu začali chodiť správy, že jeho úver sa už spláca a postupne mu z kryptomenového účtu zostal nulový zostatok.

Rovnako naletel aj druhý 42 ročný muž z okolia Nitry. Ten do tejto operácie „vrazil“ celých 34 500 eur, ktoré mu banka poskytla ako úver. Polícia upozorňuje ľudí, aby sa nedali oklamať a v prípade podozrivých telefonátov neposkytovali žiadne informácie o svojich účtoch v bankových inštitúciách.

Podobné prípady zaznamenali aj v susednom Česku. Podvodníci na konci marca pripravili ženu o skoro 30 tisíc eur. Presvedčili ju, aby si vybrala svoje úspory z banky a previedla ich na kryptomenu prostredníctvom kryptomatu. Informujú o tom České noviny./agentury/

X X X

České podsvetie sa chystá na návrat gangstra gangstrov Radovana Krejčířa

Bezpečnostné zložky u našich susedov hlásia alarm: zachytil informácie, že ľudia z prostredia Radovana Krejčířa pripravujú jeho „návrat“ z juhoafrického väzenia domov. Na úplatky a zabezpečenie „transportu“ väzneného bosa vraj vyčlenili 100 miliónov českých korún.

Je to už osemnásť rokov, čo Radovan Krejčíř zvrátil svoj osud a urobil ho ešte oveľa krvavejším. Policajti sa 18. júna 2005 chystali, že nadobro zaklapnú závoru za týmto kráľom distribúcie liehu na Morave, ktorý potom cez kupónovú privatizáciu získal a vykuchal bývalé štátne firmy, až sa mal pokúsiť vytunelovať aj zlaté vajce českej ekonomiky, firmu na skladovanie a distribúciu ropy Čepro.

Radovana Krejčířa sa podarilo zadržať v jeho luxusnej vile v Černošiciach, kde mal aj povestné akvárium so žralokom. Počas prehliadky domu sa však Krejčíř vypýtal na toaletu a ušiel zadným východom. Zbabraná akcia stála stoličku českého šéfa polície.

Vraždenie v Afrike

Krejčíř odletel do teplých krajín – najprv žil na Seychelách, až napokon zamieril do Juhoafrickej republiky, kam importoval kruté pravidlá českého podsvetia a snažil sa ovládnuť organizovaný zločin v Kapskom Meste. Obchodoval s diamantmi a drogami. A vraždil. Tamojšia polícia ho spája s najmenej desiatimi popravami spolupracovníkov a konkurentov. V roku 2016 mu vymerali za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami 35 rokov väzenia. „Len 35 rokov? Čakal som, že to bude horšie,“ nedpustil si Krejčíř sarkazmus pri vynášaní rozsudku. Ďalšie súdy ho pritom v Johanesburgu stále čakajú, aktuality.sk

X X X

Ľudia si vyberajú lacnejšie potraviny. Vyhnime sa maďarskej úprave cien, volajú obchodníci

 Koncom marca sa obchodné reťazce dohodli s ministerstvom pôdohospodárstva na zmrazení cien približne 400 rôznych potravín. Tie sú na pultoch označené logom „Protiinflačná garancia“. Či ide o dostačnú pomoc pre ľudí, je zatiaľ otázne.

Počas víkendov sú na rakúskom parkovisku v Kittsee či Hainburgu zaparkované prevažne autá zo slovenskými poznávacími značkami. Podobný scenár sa pravidelne opakuje aj počas sviatkov. Predavači za hranicami hovoria po slovensky a kupujúci majú na výber potraviny, ktorých ceny sa v súčasnosti výrazne nelíšia od tých slovenských.

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič si však nemyslí, že by ceny potravín spôsobili to, že viac Slovákov bude nakupovať za hranicami a spustí sa tak potravinová turistika.

Na druhej strane priznáva, že štát by mal teraz pomôcť sociálne slabším skupinám obyvateľstva, aby zmiernil vplyv inflácie na tých najzraniteľnejších.

Nejde o akcie na potraviny, ale o garanciu

Čo sa dnes mení je nákupné správanie ľudí. Podľa obchodníkov môžeme už dnes pozorovať, že ľudia nakupujú menej, prechádzajú k lacnejším alternatívam a hľadajú lokálne značky, kde sa vyrovná pomer ceny a kvality.

Slovenská aliancia moderného obchodu vysvetľuje, že nová „Protiinflačná garancia“ neznamená akciový predaj potravín, ale má predstavovať istotu pre spotrebiteľa. V praxi to znamená, že ceny vybraných potravín sa zmrazia a najbližšie tri mesiace nebudú mať vyššiu cenu.

„To však neznamená, že tá cena nemôže byť nižšia, ak to situácia na trhu dovolí. Niektoré produkty, na ktoré platí protiinflačná garancia, majú aj nižšiu cenu, ako je tá garantovaná,“ objasňuje Krajčovič.

 Zeleniny je menej, nezdravých potravín zas viac

Na pultoch pribúdajú označenia produktov, ktorých cena sa najbližšie mesiace meniť nebude. Okrem syrov či jogurtov, obchodníci garantujú cenu piva, sladených nápojov, špekáčikov a vína. Sami si mohli vybrať, ktoré potraviny označia nálepkou protiinflačnej garancie.

,,Na ministerstve vnímame, že nákup každodenných potravín ukrojuje čoraz viac z peňaženiek Slovákov, no kompetencie ministerstva sú v tomto smere obmedzené, nesmieme vstupovať do cenotvorby,“ vysvetľoval koncom marca minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Čo dnes na pultoch chýba, sú zastropované ceny niektorých druhov ovocia a zeleniny. Krajčovič vysvetľuje, že svet aktuálne čelí nedostatku zeleniny kvôli zlej úrode v Európe, severnej Afrike a tiež v Ázii. To spôsobilo, že ceny sú dnes nestabilné.

„Keďže na Slovensku je zakázané predávať produkty pod nákupnú cenu, tak objektívne pri niektorých produktoch sa nedá garantovať cena na tri mesiace,“ hovorí Krajčovič.

Pri jednotlivých potravinách je tak podstatné, aká bude úroda, či bude sucho alebo záplavy. Od toho sa následne odvíja cena. Napríklad pri mäse ovplyvňuje cenu v Európe výskyt afrického moru ošípaných alebo vtáčia chrípka.

Vyhnime sa populistickým opatreniam

Inflácia nie je len na Slovensku, ale ide o celosvetový problém. Slovenská aliancia moderného obchodu vysvetľuje, že štát by mal teraz podporiť domácu produkciu, aby slovenskí poľnohospodári a potravinári boli v rámci jednotného európskeho trhu konkurencieschopní. Obchodníci hovoria, že pomôcť treba aj sociálne slabším skupinám obyvateľstva.

„To najdôležitejšie je, aby sa nerobili populistické opatrenia v rámci regulácie, ako napríklad regulácia cien v Maďarsku, čo de facto prinieslo najvyššiu infláciu v rámci celej Európskej únie. Dokonca už aj Národná banka Maďarska konštatovala, že regulácia cien je jednou z príčin tak vysokej inflácie v krajine,“ upozorňuje Krajčovič.

Obchodníci okrem aktuálnej „Protiinflačnej garancie“ podpísali ešte pred rokom s ministerstvom pôdohospodárstva deklaráciu o cenovej stabilite. Tá garantovala, že sa nezvýši obchodná marža na 13 základných potravín. Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu obchodníci nielen nezvýšili maržu, ale pri takmer každej položke priemerná obchodná marža klesla, aktuality.sk

X X X

Rezníkove dcéry študovali v zahraničí za peniaze človeka z kauzy Dobytkár. Exšéf RTVS to priznal

Podľa informácií Denníka N mal majiteľ agentúry Roko, Peter Kuba, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár, poslať približne 200-tisíc bývalému riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Z týchto peňazí malo byť financované štúdium Rezníkovych dcér.

 Jaroslav Rezník počas verejného vypočutia kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa RTVS. 13. jún 2022

Majiteľ agentúry Roko Peter Kuba obžalovaný v kauze Dobytkár podľa Denníka N poslal zhruba 200-tisíc eur Rezníkovi. Bývalý riaditeľ RTVS Rezník to priznáva a tvrdí, že peniaze mu vracal v hotovosti.

Z dokumentov vyplýva, že v rokoch 2015 až 2020 poslal Kuba Rezníkovi približne 200-tisíc eur na náklady, ktoré boli spojené so štúdiom jeho dcér vo Veľkej Británii a v USA.

Kubu spája s Rezníkom nielen zmienka v spise Gorila, ale aj podnikateľova reklamná agentúra Roko, ktorá minimálne 15 rokov kooperovala s verejnoprávnymi médiami (RTVS), v čase, keď ich riadil práve Jaroslav Rezník. Ten zároveň priznal, že sa s Kubom pozná od roku 2000.

Podnikateľ Peter Kuba, ktorý je obžalovaný z prania špinavých peňazí, roky posielal peniaze na štúdium dcér bývalého riaditeľa verejnoprávnej televízie Jaroslava Rezníka. Denník N má k dispozícii dokumenty, ktoré tieto platby preukazujú.

 Kuba platby odmietol vysvetliť. Rezník priznáva, že podnikateľ peniaze pre jeho dcéry cez bankový účet posielal, no tvrdí, že on mu ich potom v hotovosti vracal.

Denník N pripomína, že agentúru Roko ešte v 90. rokoch zakladali Kamil Peteraj a Michal Gučík, darilo sa jej za vlád HZDS aj Smeru. Jaroslav Rezník sa dostal do vedenia verejnoprávnych médií za vlád týchto dvoch strán./agentury/

X X X

Členstvo v NATO nevyrieši všetky problémy, priznáva fínsky prezident Niinistö

Fínsko s Ruskom zdieľa 1340-kilometrovú hranicu a Putinova invázia na Ukrajinu Fínom pocit bezpečia nepriniesla. Skôr naopak.

Fínsky prezident Sauli Niinistö vo štvrtok upozornil, že členstvo v Severoatlantickej aliancii „nevyrieši každý problém“. Zdôraznil, že Helsinki by mali byť naďalej ostražité v bezpečnostných otázkach. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Naďalej nesieme hlavnú zodpovednosť za našu vlastnú bezpečnosť,“ povedal Niinistö v prejave na ustanovujúcej schôdzi parlamentu po voľbách 2. apríla. V prípade, že sa v otázkach bezpečnosti krajiny objavia medzery či nedostatky, je nutné ich napraviť, dodal prezident.

Fínsko s Ruskom zdieľa 1340-kilometrovú hranicu a na regionálnu bezpečnosť sa zameriavalo najmä po ruskej invázii na Ukrajinu. Helsinki nesmú poľaviť z tejto miery ostražitosti ani v budúcnosti, konštatoval prezident. „Mali by sme lepšie pochopiť, ako organicky sú prepojené tunajšie nebezpečenstvá a napätie s rastúcimi geopolitickými tlakmi,“ povedal.

Vstup odobrilo aj Turecko

Fínsko sa 4. apríla oficiálne stalo 31. členskou krajinou NATO. Ako posledná členská krajina s jeho vstupom súhlasilo Turecko.

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu v máji podalo žiadosť o členstvo v NATO spolu s Fínskom aj Švédsko. O jeho vstupe doteraz nerozhodli Turecko a Maďarsko.

Fínska premiérka Sanna Marinová podala demisiu minulý štvrtok, keď jej Sociálnodemokratická strana Fínska (SDP) skončila vo voľbách až na treťom mieste. Prvá bola stredopravá Národná koaličná strana (KOK) a druhá krajne pravicová Strana Fínov (PS). Nová vláda zatiaľ nebola sformovaná, aktuality.sk

X X X

Otváranie sa Európy Číne Mateusz Morawiecki skritizoval ako krátkozraké

Mateusz Morawiecki sa nepriamo vysmial výrokom Emanueala Macrona po boku čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok počas návštevy Washingtonu obvinil Európanov z historickej chyby, keď sa snažia o bližšie vzťahy s Čínou. Narážal tým na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zároveň varoval pred následkami pre Ukrajinu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

„Krátkozrako sa obracajú na Čínu, aby tam mohli predať viac výrobkov Európskej únie, ale za obrovskú geopolitickú cenu. Takže budeme od Číny závislí viac, a nie menej,“ povedal poľský premiér Morawiecki.

Parafrázoval Macrona

„Nemôžete dnes a zajtra chrániť Ukrajinu tvrdením, že Taiwan nie je naša vec,“ uviedol Morawiecki pred expertnou skupinou Atlantická rada a parafrázoval Macrona bez toho, aby ho menoval.

„Myslím si, ale božechráň, že ak padne Ukrajine, ak bude Ukrajina dobytá, na ďalší deň možno Čína zaútočí na Taiwan,“ dodal poľský premiér.

Morawiecki sa nepriamo vysmial Macronovým výrokom po boku čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o multipolárnejšom svete a autonómii Európy.

„Autonómia Európy“

„Autonómia Európy znie efektne, však? Ale to znamená presunúť ťažisko Európy smerom k Číne a pretrhnúť väzby s USA,“ vysvetľoval Morawiecki. „Celkom nechápem zmysel strategickej autonómie, ak to v skutočnosti znamená streliť si do vlastného kolena. Niektoré európske krajiny sa pokúšajú urobiť rovnakú chybu, ktorú urobili s Ruskom – tú dramatickú chybu závislosti,“ upozornil poľský premiér.

Macron aj po nedávnej návšteve Číny hovoril o väčšej nezávislosti EÚ od Spojených štátov. V rozhovore pre médiá dokonca varoval pred zatiahnutím Európy do konfliktu medzi USA a Čínou o autonómiu Taiwanu, aktuality.sk

X X X

 Čína s Ruskom rozpútavajú ďalšiu vojnu proti doláru a na Slovensko mieri poľský diskont

Slovenskí spotrebitelia sa môžu tešiť na vojnu medzi obchodnými reťazcami. Súčasní hráči budú musieť reagovať na príchod dravej poľskej konkurencie.

 Východ sa znovu snaží zdegradovať dolár: Americký dolár (USD) v posledných dňoch zažíva zvýšený tlak zo strany Číny a jej blízkych krajín. Každý týždeň totiž vychádzajú správy o tom, ako sa tieto štáty dohadujú na vzájomnom obchode, ktorý by sa uskutočnil v jüanoch.

Dokonca v Rusku je už čínska mena posledné dva mesiace oveľa obchodovanejšia ako dolár. Čoraz viac ľudí je presvedčených, že to je definitívny koniec americkej meny, ktorá je rezervným a globálnym platidlom číslo jeden už zhruba sto rokov, aktuality.sk

X X X

Zlé oznamovanie odchodov vlakov vo Vrútkach mätie cestujúcich. Stanica prejde opravou

 Železnice zavedú na prestupnej stanici vo Vrútkach vizuálny a hlasový systém oznamovania odchodov vlakov. Rekonštrukcia by mohla začať budúci rok.

VRÚTKY: Železničná stanica vo Vrútkach je jednou z prestupných staníc na trase medzi Bratislavou a Košicami, stoja tu expresné vlaky. Ľudia tu prestupujú napríklad na smer Martin či Banská Bystrica.

Prestupovanie na vrútockej železničnej stanici je však adrenalín. To, na ktoré nástupište vlak príde, oznamuje len staničný rozhlas. Ten však často pre ruch na stanici a prichádzajúce vlaky nepočuť. Na niektoré prestupy majú ľudia však len pár minút.

Nestíhajú sa preto ísť pozrieť do stanice na rozpis odchodov vlakov a nástupíšť, okrem toho sa to, odkiaľ vlak odchádza, môže v priebehu dňa z rôznych príčin zmeniť. Železnice plánujú stanicu zrekonštruovať, súčasťou by mal byť aj nový praktickejší oznamovací systém odchodov vlakov.

Pár minút na zorientovanie

Po zmene grafikonu v decembri už napríklad nejazdí cez Vrútky priamy vlak z Kysúc do Banskej Bystrice. Aby sa cestujúci dostali do mesta pod Urpínom, musia prestupovať v Žiline, následne vo Vrútkach. Ak napríklad chcú, aby im vlaky nadväzovali a nemuseli čakať vo Vrútkach napríklad hodinu, majú na prestup len niekoľko minút. Napríklad ranný spoj zo Žiliny odchádza o 7:34, vo Vrútkach je o 7:58. Z Vrútok do Banskej Bystrice odchádza už o 8:04. Cestujúci má teda v prípade, že vlaky odchádzajú na čas, šesť minút na to, aby nasadol na ďalší vlak.

„Pokiaľ vlak zo Žiliny nemešká a stíhame spoj do Banskej Bystrice, mnohí, aj ja, na nástupišti hľadajú nejakého pracovníka železníc, aby sa opýtali, z akého nástupišťa vlak odchádza,“ hovorí Natália, ktorá cestuje do Banskej Bystrice za dcérou, ktorá tam žije.

Pokračuje tým, že následne sa cestujúci ešte raz utvrdzujú sprievodcu vo vlaku. „Ja už to niekedy robím aj tak, že idem iba za davom a dúfam, že ide na rovnaký vlak, ako ja. Čo hlási rozhlas nepočuť, na rozpis nástupíšť do stanice sa v žiadnom prípade nestíham ísť pozrieť.“

Na stanici stretávame aj zahraničné študentky univerzity v Ružomberku. Z Ružomberka prišli do Vrútok, odkiaľ chceli chytiť spoj do Martina. Kvôli neprehľadnosti sa však postavili na zlé nástupište a to, že ide o zlý vlak sa dovtípili len tak, že prichádzal z iného smeru.

Zmena v budúcom roku

Železnice SR o stave na stanici vo Vrútkach vedia. Aktuálne zabezpečujú projektovú prípravu na rekonštrukciu výpravnej budovy, nástupíšť a tiež informačného systému.

Rekonštrukciou chcú stanicu vybaviť podľa štandardov, čo znamená, že by tu mali zriadiť aj vizuálny a hlasový systém Havis oznamovania odchodov vlakov, ktorý je bežný na iných staniciach.

Stavebné úpravy majú zahŕňať aj zlepšenie pohybu pre imobilných cestujúcich v stanici, železnice chcú vybudovať bezbariérový prístup z predstaničného priestoru do čakárne ku pokladni a na 1. nástupište. Plánujú taktiež toalety na Eurokľúč pre imobilných cestujúcich vrátane prístupu.

„Potrebná je aj obnova fasády, strešnej krytiny, dažďových žľabov a zvodov a zabezpečenie ochrany pred znečisťovaním vtákmi. Na objektoch „Železničná 12, (stará pošta)“ a „Železničná 12 – sklad ŽST“ je tiž potrebná výmena okien, klampiarskych konštrukcií,“ vysvetľuje hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Na opravu už existuje stavebné povolenie, právoplatné by malo byť v najbližších dňoch. Feik Achbergerová dodáva, že vzhľadom na výšku nákladov sa k oprave musí vyjadriť Útvar hodnoty za peniaze. „Následne plánujeme realizáciu financovať z vlastných zdrojov ŽSR.“

Spracovanie investičného zadania pre realizáciu stavby prebieha, po ňom vyhlásia verejné obstarávanie. Oprava vrútockej stanice by tak mohla začať v budúcom roku.

 Zatiaľ len prvá etapa

Na margo mätúceho značenia odchodov vlakov a staničného rozhlasu, ktorý nepočuť Feik Achbergerová dodáva, že v priestore výpravnej budovy a na nástupištiach vybudujú informačný a orientačný systém pre cestujúcich – piktogramy a hlasový a vizuálny informačný systém, ktorý má slúžiť aj na lepšiu orientáciu pre zahraničných cestujúcich.

V priestoroch stanice, podchode a nástupištiach má pribudnúť aj kamerový systém. „V súčasnosti sa v stanici Vrútky nenachádza žiadny kamerový systém, ktorý by zaznamenával pohyb osôb. Po rekonštrukcii by devätnásť kamier monitorovalo vestibul stanice, čakáreň, podchod, nástupištia, okienka pre výdaj cestovných lístkov, priestor pred vchodom do budovy stanice, aj vchody a východy z nej, prechod poza staničnú budovu.“

Rekonštrukcia výpravnej budovy a nový informačný systém pre cestujúcich patrí do prvej etapy opráv. Realizácia druhej etapy, ktorá bude zahŕňať modernizáciu železničnej infraštruktúry, je zatiaľ v nedohľadne, aktuality.sk

X X X

Dlží vám niekto peniaze a neviete si rady? Expert odporúča, čo vyskúšať

Požičali ste niekomu súkromne peniaze a po rokoch ich stále nemáte naspäť? Máte firmu a nezaplatili vám faktúru? Ak ste už vyskúšali všetky spôsoby komunikácie s druhou stranou a nič nepomáha, riešením môže byť zverenie problému do rúk finančných a právnych odborníkov. Profesionálne služby spravovania pohľadávok dnes už fungujú inak ako v minulosti a prinášajú veľa výhod.

 Nielenže ušetria od nepríjemnej komunikácie s dlžníkom, výrazne zvýšia pravdepodobnosť, že získate späť, čo vám patrí, ale sa aj celkovo finančne oplatia. To sa týka všetkých možných situácií, ktoré vám ako veriteľom vznikajú. Či už ide o nesplatenú pôžičku medzi fyzickými osobami, nevyplatené nájomné, ak prenajímate nehnuteľnosť, nevyplatenú mzdu zamestnávateľom alebo nevyplatené poistné plnenie poisťovňou, služby odborných sprostredkovateľov dokážu pomôcť vcelku efektívne. To platí aj v prípade, že ste živnostníci, majitelia firiem či manažéri a kopia sa vám neuhradené faktúry, ktoré ste vystavili svojim zákazníkom a tí sa svoj dlh ani po opakovanom urgovaní jednoducho vyrovnať nechystajú.

 „Z našich skúseností je možné v spolupráci s klientom a našimi advokátmi úspešne vyriešiť až takmer 95 % všetkých prípadov neuhradených pohľadávok a získať svoje peniaze naspäť,“ hovorí Pavol Pavlovič z projektu Vymôžete.sk. Tím finančných a právnych expertov s vyše 20-ročnými skúsenosťami, ktorý má za sebou dokopy už viac ako 50-tisíc konaní ukončených v prospech klientov, vytvoril na Slovensku jednoduchý, diskrétny a zároveň transparentný systém, určený pre veriteľov s akýmikoľvek pohľadávkami.

Čo robiť, keď vám nechcú vrátiť peniaze

Ak sa vám minuli všetky možnosti dožadovania sa platby od dlžníka a nemáte prístup k vlastnému právnikovi, ktorý sa prípadu ujme, môžete svoju pohľadávku zaregistrovať do online systému, cez ktorý získate na jednom mieste kompletné riešenie. Nemusíte nikam chodiť ani dopredu nikomu platiť. „Naša online služba poskytuje klientom – jednotlivcom, drobným podnikateľom aj firmám – kompletné služby v oblasti správy ich pohľadávok. Hlavnou výhodou je pre nich, že celú prácu právnikov, vrátane posúdenia pohľadávky a finančnej bonity dlžníka a tiež predsúdneho kontaktovania a komunikácie s dlžníkom, hradí naša spoločnosť. Odmenu si od klienta vypýtame len v prípade, keď sa podarí získať financie úspešne naspäť,“ vysvetľuje Pavol Pavlovič.

Jednoduchý postup v pár krokoch

Služba je dostupná cez bezplatnú registráciu na stránke www.vymozete.sk, kde pridelený právnik najskôr skontroluje detailné podklady k problematickej pohľadávke, ktoré ste nahrali do systému, a predbežne overí, či má váš dlžník financie na to, aby ju uhradil. Akonáhle je situácia vyhodnotená ako priaznivá z hľadiska ďalšieho dožadovania sa dlžnej sumy, uzavriete s firmou prevádzkujúcou portál zmluvu a udelíte advokátovi z jej tímu plnú moc, aby vás v ďalších krokoch zastupoval.

Právny expert využije všetky zákonné spôsoby, aby zo svojej pozície opakovane kontaktoval vášho dlžníka a vyzval ho na úhradu pohľadávky. Ak bude tento proces neúspešný, nasleduje po dohode s vami súdne vymáhanie pohľadávky, kedy vás už advokát upozorní, že musíte počítať s povinnosťou uhradiť poplatky zo strany súdu. Stále však neplatíte nič za sprostredkovanie právnych služieb cez portál.

„Celkový manažment uhradenia pohľadávky cez náš portál prebieha výlučne online. To naši klienti oceňujú nielen z hľadiska komfortu, keďže vybavujú všetko na diaľku z domu, ale aj pravidelnej kontroly a reportov, v akom štádiu sa nachádza riešenie ich prípadu,“ hovorí prevádzkovateľ portálu www.vymozete.sk Pavol Pavlovič a dodáva: „Z praxe s nami spolupracujúcich právnikov vyplýva, že v prípade niektorých podnikateľov a najmä väčších firiem býva problém aj nedôsledná administratíva svojich pohľadávok, kvôli čomu dochádza často k ich premlčaniu. Čím viac dlžníkov firmy majú, tým viac týchto prípadov môže nastať. Aj tu im poskytuje náš portál výhodu, pretože získajú bezplatne na jednom mieste dokonalý prehľad o všetkých financiách, ktoré sa im majú z pohľadávok vrátiť.“

Platíte, až keď vám zaplatí dlžník

Hlavným argumentom, prečo sa oplatí zapojiť odborných sprostredkovateľov do komunikácie medzi vami a tými, ktorí vám dlžia peniaze, je, že o nič navyše neprídete. Ak sa vám nepodarí získať vlastnými silami financie zo svojej pohľadávky, ostanete v mínuse. Ak sa však podarí získať vo vašom mene dlžnú sumu alebo aspoň jej časť právnikom z projektu Vymôžete.sk, máte problém vyriešený. „Našim klientom zmluvne garantujeme, že za svoje služby si vyúčtujeme odmenu iba v prípade úspešného vrátenia pohľadávky. Tá predstavuje 20 % +DPH z naspäť získanej sumy. Takéto férové podmienky neposkytuje žiadna iná podobná služba na Slovensku. Využitie skúseností a know-how právnikov cez portál vymozete.sk je skutočne rýchlym, dostupným a efektívnym riešením pre všetkých veriteľov, ktorí sa chcú domôcť svojej pohľadávky,“ uzatvára Pavol Pavlovič.

Ako funguje získanie peňazí naspäť?

veriteľ – fyzická osoba – požičal peniaze známemu a ten pol roka meškal s ich vrátením – už nemal záujem platiť za dodatočné služby svojmu advokátovi, pretože nemal istotu, či sa mu podarí získať pohľadávku naspäť, veriteľ zaregistroval svoju pohľadávku cez portál vymozete.sk

experti z portálu mu vysvetlili, že posúdenie tzv. bonity dlžníka, resp. zhodnotenie pohľadávky z právneho hľadiska advokátom prebieha cez tento online systém bezplatne

výsledok vstupnej previerky bol, že dlžník je schopný svoj dlh splatiť, a preto mu advokát spolupracujúci s projektom Vymôžete.sk zaslal výzvu na zaplatenie pohľadávky

dlžník na výzvu nereagoval, následne bol preto spracovaný a podaný návrh na vydanie platobného rozkazu na súd, ktorý súd vydal, doručil dlžníkovi a ten následne zaplatil celý svoj dlh veriteľovi – dlh teda nemusel ísť na vymáhanie exekútorovi

klient v priebehu celého vymáhania neplatil žiadne zálohy na odmenu spoločnosti prevádzkujúcej portál Vymôžete.sk ani advokátovi – všetky služby boli poskytnuté bezplatne až do momentu úspešného získania pohľadávky, kedy bola odmena odrátaná z vrátenej sumy

v prípade, že by boli sprostredkovatelia neúspešní, klient by neplatil za služby systému Vymôžete.sk nič

pridanou hodnotou riešenia problému touto cestou bol aj bezplatný prístup klienta do systému pohľadávok a SMS/email notifikácie o všetkých vykonaných krokoch zo strany Vymôžete.sk/agentury/

X X X

Policajti dostali nové autá. Pozrite si ich zmenený dizajn

 Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec odovzdal vo štvrtok prvých 37 áut v novom dizajne. Väčšina z vozidiel pôjde Policajnému zboru, tie majú nový polep a žlto-modrý vizuál. Autá prerozdelia v rámci Bratislavy, Nitry a Trnavy. Rezort nakúpil spolu 150 áut v celkovej sume vyše 3,4 milióna eur, ktoré bude postupne dodávať.

 Vozidlá pridelia na krajské riaditeľstvá Policajného zboru v Bratislave, Nitre a Trnave a tiež útvarom Ministerstva vnútra (MV) SR, Národnej centrále osobitných druhov kriminality, sekcii krízového riadenia a Vikariátu Ordinariátu Ozbrojených síl SR. Nahrádzajú zastaraný vozový park, ktorý je podľa MV potrebné zmodernizovať.

„Podarilo sa obstarať prvé vozidlá s novými polepmi, ktoré odovzdáme dnes príslušníkom Policajného zboru do výkonu a niektoré aj nepomaľované,“ povedal Mikulec na tlačovej konferencii. Časom bude podľa neho vozidiel viac ako 150. Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty pripomenul, že nákup 150 vozidiel je súčasťou koncepčného plánu obnovy vozového parku MV. Naplánovaný je na desať rokov. Okrem iného chcú dosiahnuť zníženie emisného zaťaženia.

 Vozidlá značky Kia hradili z rozpočtu rezortu vnútra. Z prvých 37 áut je 29 v policajnom prevedení a osem v civilnom prevedení určených pre útvary MV. Ďalšie autá budú dodávať po úprave na policajné prevedenie s príslušenstvom.

„Zo zakúpených 150 kusov vozidiel je 100 áut upravených na policajné prevedenie s príslušenstvom v novom dizajne, žlto–modrý vizuál policajných vozidiel,“ skonštatoval Oparty. Súčasťou výbavy týchto vozidiel je svetelné a zvukové výstražné zariadenie s určením pre Políciu SR, nový polep, žlto-modrý vizuál, príprava na rádiostanicu, kamera za čelným sklom, zosilnené poťahy, opačné zapínanie bezpečnostného pásu vzadu či tmavé slnečné fólie./agentury/

X X X

Kauza Tisova ulica: Obec už hovorí o možnej zmene jej názvu

 Na kontroverznú ulicu najnovšie poukazuje Dokumentačné stredisko holokaustu, ktoré vydalo publikáciu súvisiacu s touto témou. „Zhŕňa fakty, z ktorých jednoznačne vyplýva, že ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi je čiernou škvrnou na povesti dnešného Slovenska,“ uvádzajú jej autori. Starosta Varína reagoval, že o tejto novinke nevedel, no podľa neho noví obecní poslanci už zvažujú premenovanie.

 Ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne je dlhodobo „jablkom sváru“.

Novú publikáciu s názvom „Ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi? Vysporiadalo sa Slovensko s tragickou minulosťou?“ vydalo Dokumentačné stredisko holokaustu pod redakčným vedením jeho riaditeľa a historika Jána Hlavinku. V troch kapitolách autori zhŕňajú viaceré fakty.

 „Publikácia vyvracia mýty napríklad o veľkom počte prezidentských výnimiek, ktoré mal Tiso udeliť. Pravda je taká, že ich bolo málo a prezident ich neudeľoval, ale predával za vysoké sumy,“ hovorí Hlavinka. „Dlhý život mal hoax o Tisovom pamätníku v Izraeli. Tento výmysel sa prestal šíriť až po oficiálnom potvrdení Izraela, že pamätník neexistuje,“ podčiarkol. Pokračoval, že Tisova ulica vo Varíne existuje už tridsať rokov.

„Dodnes vo veci prebieha súdny spor na Krajskom súde v Žiline, na ktorom napadol prokurátor Generálnej prokuratúry rozpor všeobecne záväzného nariadenia s príslušným ustanovením Zákona o obecnom zriadení,“ pripomenul riaditeľ s tým, že toto pomenovanie ulice vylučuje nielen súčasná legislatíva.

„Vtedajšie znenie legislatívy ju vylučovalo tiež. Bolo v nej totiž ustanovenie, podľa ktorého sú neprípustné názvy po žijúcich osobách, dlhé, duplicitné či urážajúce mravnosť alebo náboženské cítenie. Vo svetle známych faktov, môže príčetná osoba vyhlásiť, že Tisova ulica je v súlade s dobrými mravmi?“ pýta sa Hlavinka. „Považujem to za niečo neprípustné a absurdné,“ podotkol na tlačovej besede v Bratislave. Tá sa konala pred billboardom znázorňujúcim vyznamenávanie nacistických vojakov Jozefom Tisom. Rovnaký vraj umiestnili aj pri Varíne.

Ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne je dlhodobo „jablkom sváru“.

Labuda: Musíme sa poučiť

Nesúhlas s kontroverzným názvom ulice dal najavo aj predseda Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku Richard Duda. „Okrem spoluzodpovednosti za genocídu slovenskej židovskej komunity má Tiso symbolicky na rukách krv stoviek Slovákov – účastníkov odboja a civilného obyvateľstva vo vypálených obciach,“ povedal Duda. „Tiso tvrdil, že chce slovenskému národu len to najlepšie. To isté hovoril aj Hitler o nemeckom národe. Tam však nikomu nenapadne pomenovať po ňom ulicu,“ dodal.

 Výzvu v tejto veci, adresovanú najmä mladej generácii, predniesol aj herec Marián Labuda ml., ktorý Tisa stvárnil v divadelnej monodráme.

„Slovensko má vo svojej histórii množstvo osobností, na ktoré môžeme byť hrdí. Vedci, umelci, vynálezcovia či úspešní lekári. Z negatívnych postáv našich dejín sa musíme poučiť, ich fatálne zlyhania neopakovať. Neexistuje dôvod uctievať ich,“ prízvukuje Labuda. „Tisova ulica je najznámejším príkladom iracionálnej tvrdohlavosti. Varín tvrdošijne trvá na pocte človeku, ktorý egoisticky povýšil záujmy jednej skupiny ľudí nad životy iných. Nesie plnú zodpovednosť za ich tragický osud,“ poznamenal. Podľa neho je dôležité prejavovať záujem o veci verejné a neváhať odmietnuť každý pokus o manipuláciu histórie.

„Na základe overených faktov a vlastného kritického myslenia skoncujme s uctievaním zločincov v našich dejinách. Urobme všetko pre to, aby sa Slovensko natrvalo a nezvratne zaradilo medzi civilizované krajiny,“ uzavrel Labuda.

Billboard, ktorý by mal byť umiestnený aj v blízkosti Varína.

Noví poslanci, iné nálady

Starosta Varína Michal Cvacho pre Pravdu povedal, že o novej publikácii nič nevie, nevšimol si ani žiadny billboard v blízkosti obce. K prebiehajúcemu súdnemu sporu sa vyjadriť nevedel. „Netuším, čo je s tým nové. Čakáme, kedy príde nejaké rozhodnutie. Dali sme tam len nejaké podklady o tom, ako tam vznikol ten názov. Neplánujeme sa odvolávať ani nič podobné,“ podotkol starosta. Zopakoval, že nech súd rozhodne akokoľvek, budú to rešpektovať.

Cvacho potvrdil, že po ostatných komunálnych voľbách sa zloženie obecného zastupiteľstva kompletne zmenilo. Z jedenástich predchádzajúcich poslancov sa tam dostal jediný, aj to ako náhradník. „Jeden zo zvolených poslancov nenastúpil,“ ozrejmil starosta. Nálady nového zloženia sú podľa neho odlišné, ako ich predchodcov. Svedčí o tom aj fakt, že pred dvomi týždňami si zvolili názvoslovnú komisiu, ktorá sa zaoberá aj touto témou.

 „Ideme prekopávať viacej názvov ulíc, nelogických a podobne. Chceme sa vrátiť k našim starým varínskym názvom. Kedysi sme boli mestečkom, ktoré malo kvantum cechov, takže podľa nich by sa mohli pomenovať,“ priblížil. Predpokladá, že v rámci „toho balíka“ budú premenovávať aj Tisovu ulicu. Ochota či vôľa zmeniť ju teda existuje.

„Iné je ale hovoriť a iné hlasovať. Takže kým poslanci za niečo nezdvihnú ruky, dovtedy nemôžem hovoriť, že k tomu dôjde,“ vraví starosta. „Zo vzájomných rozhovorov mi ale vyplynulo, že s tým nemajú problém. Tak im to asi vyjde,“ mieni. Možno vraj k tomu dôjde skôr, ako v tejto veci rozhodne súd.

Na aktuálny stav k sporu o Tisovej ulici vo Varíne sme sa pýtali aj Krajského súdu v Žiline. Jeho zastupujúci hovorca Jozef Michňa bol stručný. „Predmetná vec toho času nie je právoplatne skončená. V súčasnosti sa vykonávajú procesné úkony súvisiace s doručením vyjadrení účastníkov konania,“ reagoval hovorca./agentury/

X X X

Krvavý incident v šatni Bayernu. Klub po bitke spoluhráčov suspendoval Maného

Hádali sa už na trávniku a spor si odniesli aj do šatne. Hviezdy Bayernu Mníchov zjavne nestrávili vysokú prehru 0:3 na pôde Manchestru City v prvom štvrťfinále Ligy majstrov. Podľa nemeckých médií sa do seba pustili ofenzívne esá klubu Leroy Sané a Sadio Mané.

 Leroy Sané (vpravo) a Sadio Mané počas prvého štvrťfinálového zápasu Bayernu Mníchov na trávniku Manchestru City.

Mané údajne udrel svojho spoluhráča po tom, ako ich tím absolútne nezvládol ostro sledovaný duel v Manchestri. Dvoch kohútov museli po potýčke v šatni oddeliť až ďalší futbalisti Bayernu a podľa Sky Sports Germany Sanému dokonca krvácala pera.

Nezhody si do kabíny preniesli zrejme zo zápasu. V jeho závere bolo vidieť že po jednej z mála príležitostí sa dvojica hádala priamo na ihrisku.

 Nemecké médiá informovali, že aj pri stredajšom návrate do Mníchova musela byť táto dvojica ďaleko od seba. Mane sa z letiska presúval autom, zatiaľ čo Sane išiel tímovým autobusom.

Nemecký futbalový klub Bayern Mníchov vo štvrtok útočníka Maného suspendoval. Senegalský reprezentant tak nebude figurovať v bundesligovom zápase proti Hoffenheimu.

„Nebude v zostave na sobotňajší domáci zápas. Dôvodom je jeho správanie po zápase Ligy majstrov s Manchestrom City,“ uviedol klub vo vyhlásení.

Zápas Bayernu v Manchestri bol zaujímavý aj tým, že bývalý tréner Mníchovčanov Pep Guardiola sa postavil proti bývalému klubu po prvýkrát ako lodivod Manchestru City.

 Tréner Mníchovčanov Thomas Tuchel po stretnutí uznal, že jeho tím je pred odvetou v nezávideniahodnej situácii. „Je pred nami obrovská úloha tento nepriaznivý výsledok zvrátiť. Sme realisti, ale nevzdávame sa,“ skonštatoval Tuchel.

31-ročný senegalský útočník Mané je v Bayerne prvú sezónu od letného príchodu z Liverpoolu. O štyri roky mladší Sané prišiel do Mníchova v roku 2020 práve z Manchestru City./agentury/

X X X

Prípad týranej Ráchel otvára tému násilia páchaného na ženách: Pomáha, keď si žena uvedomí, či je toto to, s čím chce zomrieť

 Slovenskou spoločnosťou aktuálne rezonuje medializovaný prípad týrania a násilia. Tomy Kotty, vlastným menom Drahoš, mal biť svoju priateľku, influencerku Ráchel Karnižovú. Podľa jej slov ju mal psychicky aj fyzicky týrať.

Len pred pár dňami zverejnila slovenská influencerka Ráchel v príbehoch na svojom Instagrame niekoľko desivých fotografií. Na nich zdokumentovala, ako ju týral dnes už jej expriateľ, Tomáš Drahoš, ktorý vystupuje pod prezývkou Tomy Kotty. Prípad v médiách búrlivo zarezonoval a otvoril stále bagatelizovanú tému násilia páchaného na ženách na Slovensku.

Násilie páchané na ženách je pritom rodovo podmienené násilie, ktoré je smerované vo vzťahu k žene, ktorá žije s partnerom v intímnom spolužití.

 Ako v nedávnom rozhovore pre Aktuality.sk uviedli Karin Jureková, štatutárna zástupkyňa a poradenská pracovníčka a psychologička Leona Bašistová z organizácie Progresfem.sk, násilníkom môže byť partner, milenec či manžel. To, že žena prežíva násilie, pritom nemusí byť navonok vôbec vidieť.

X Partnerské násilie na začiatku vzťahov nevidieť. Aké sú znaky, ktoré by sme vedeli nejakým spôsobom dešifrovať? Čo si všímať na začiatku vzťahu?

Leona Bašistová: Tu je viacero faktorov. Obdobie zaľúbenia môže skryť všetky osobnostné črty alebo tendencie k agresívnemu správaniu. Mnohé ženy dokonca aj poznajú históriu partnera, ale tým, že sú v období zaľúbenia, nevšímajú si alebo ani nechcú vidieť takéto znaky. Myslím, že táto reakcia je asi prirodzená pre každého z nás.

Prvotným znakom, na ktorý upozorňujeme, je, nech si všímajú hlavne majetníckosť, žiarlivosť a kontrolu partnera voči nim. Rovnako aj prekračovanie hraníc a genézu rodiny, z ktorej násilný partner pochádza. Vtipy o ženách sú tiež veľmi dobrým indikátorom sexizmu. Ďalej to, ako sa muž správa voči iným ženám, ako ich popisuje, ako hovorí o cudzích ženách. Prelomom je tiež obdobie po svadbe, tehotenstvo alebo pôrod, kedy sa môže zvýrazniť násilná charakteristika osobnosti partnera.

X Aké rady by ste dali ženám, aby samé seba vnímali hodnotne? Na čo si majú dať pozor a nevzdali sa v ťažkej životnej situácii?

Leona Bašistová: Aby sa ženy nebáli hovoriť o tom, čo prežívajú. Veriť si, nebáť sa byť sama sebou, vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Stretávame sa s tým, že ženy mávajú pocity hanby a viny za vzťah. V dnešnej dobe sú aj možnosti anonymného kontaktu. Naša webstránka túto možnosť ponúka.

Karin Jureková: Ísť za hlasom svojho srdca, odhodlať sa na zmenu. Veľmi pomáha, keď si žena uvedomí situáciu tu a teraz: „Je toto to, s čím chcem zomrieť?“ Toto veľmi pomáha a každá žena povie nie.

Leona Bašistová: Je potrebné si uvedomiť, že nikto nemá právo nás ponižovať, znevažovať našu prirodzenosť či správať sa násilne. Ak je vo vzťahu konflikt, dá sa to riešiť buď odbornou pomocou, alebo zo vzťahu odísť. Nie je dôvod na správanie, ktoré znevažuje druhú osobu.

S akými druhmi násilia sa stretávate?

Karin Jureková: Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, keďže násilníci používajú rôzne stratégie. Väčšinou sa u žien prejavujú kombinované formy. Nezriedka sú to všetky formy násilia, pri ktorých vychádzame zo štyroch základných atribútov. Ojedinele sa vyskytuje 1 forma, ale zväčša sú to dve až 4 formy.

X Ktoré sú tie 4?

Karin Jureková: Psychické, fyzické, ekonomické a sexualizované násilie.

X Znamená to, že násilníci rozvíjajú aktivitu a používajú čoraz inovatívnejšie metódy?

Leona Bašistová: Ženy, ktoré k nám prichádzajú, majú určitú predstavu a definíciu zažívaného násilia, avšak často v poradenskom procese prídeme na to, že to nie je len jedna forma násilia. Definícia toho, čo žena zažíva vo vzťahu, je základným krokom poznania toho, čo sa jej deje v živote.

Keď si to postupne definujeme so ženou počas poradenského procesu, spoločne zisťujeme, že tam nie je prítomné len fyzické násilie, ale aj rôzne typy, druhy, stratégie, formy násilného správania, sexualizovaného alebo ekonomického násilia. Ešte sa nám nestalo, aby zažívané násilie bolo vymedzené iba na jeden druh alebo jednu formu.

 X Čo by mali ženy v prípade násilia robiť?

Karin Jureková: Odporúčam začať si písať denník, ktorý nech si uschovajú na bezpečnom mieste. Pod vplyvom zmätku a v strese je koncentrácia veľmi rozptýlená, nesústredená a vtedy nám veľa vecí uniká. Možno toto je kľúč pre niektoré ženy: písať si významné veci z dňa. Potom, keď sa k tomu žena retrospektívne vráti, vidí to. Keď nám denník prinesú, vieme z neho vytiahnuť faktické informácie, vieme ženu usmerniť, na čo sa upriamiť, kde je to sporné.

Napríklad, keď jej partner odmietne dať peniaze na lieky, je dôležité spraviť si zoznam, aké lieky berie, ako to súvisí s jej zdravotným stavom a podobne. Ak ju zamkne v dome a ona súrne niekam potrebovala ísť, kedy sa to dialo… Alebo ak si nechce viesť denníček, nech si odkladá bločky z nákupov, prípadne si bločky fotí. Tým, že ich neskôr preukáže, vytvára si argumentáciu.

Leona Bašistová: Rovnako je nutné napríklad to, aby si žena odkladala printscreeny sms z komunikácie s násilným partnerom. Ak žena žije v násilnom vzťahu, môže sa stať, že o sebe začne pod vplyvom tlaku násilného partnera pochybovať, že ona nesie vinu a zodpovednosť za jeho reakcie a správanie. Preto je nutné odkladať si rôzne dôkazy či komunikáciu, aby sa v tom následne vedela klientka zorientovať.

X Na ženách, ktoré prežívajú násilie, to nemusí byť vidieť. Čo by sme si mali všímať?

Leona Bašistová: Z vonkajších znakov, ktoré sú fyzicky viditeľné, si môžeme všimnúť modriny alebo zanedbanosť, strhanú tvár, smutný výraz. Najvýraznejším vonkajším znakom je sociálna izolácia, keď sa žena začne aj sama izolovať alebo správať inak ako kedykoľvek predtým. Vedia si to všimnúť hlavne najbližší príbuzní.

x Ako komunikovať so ženou, ktorá sa pravdepodobne nachádza v násilnom vzťahu?

Karin Jureková: Vždy je najlepšia otvorenosť. Pomenovať to, čo vidíme, povedať, že to, čo sa deje, nie je v poriadku a že sú organizácie, ktoré vedia pomôcť. Prípadne jej dať kontakt. Potom už je to na nej.

X Ako možno poradiť žene, keď násilník chodí všade s ňou?

Leona Bašistová: Toto je veľmi ťažká situácia. Buď treba vystihnúť moment, keď je sama, alebo nejakým situačne vhodným gestom, šifrovanou komunikáciou dohodnúť, na koho sa vie obrátiť. Dajú sa aj v navonok bezvýchodiskových situáciách nájsť medzierky, ako preraziť von. Toto možno podporiť aj akceptáciou a povedať, že vidíme, že je kamarátka/žena smutná, spýtať sa, či jej vieme nejako pomôcť. Netlačíme na ňu.

Karin Jureková: Prípadne jej môžeme zavolať a viesť rozhovor tak, aby boli odpovede jednohlasne uzatvorené na áno/nie. Si ohrozená? Potrebuješ pomoc? Mám zavolať políciu? Aby nemusela hovoriť viac ako má, aby to partner nemohol z rozhovoru identifikovať, aktuality.sk

X X X

Čistí krv, odvádza z tela prebytočnú vodu, zlepšuje apetít a zásobuje telo potrebnými vitamínmi. V jarných šalátoch by nemala chýbať

Nízka dvojročná rastlina, ktorá dorastá do šírky okolo 20 centimetrov, má výraznú chuť a používa sa surová aj tepelne upravená. Barborka je odolná rastlina, ktorá ostáva zelená aj počas zimy a najlepšie sa jej darí v tieni. V horúcom počasí rýchlo vybieha do kvetu a štipľavie. Môže sa pestovať v kombinácii s vyššími druhmi zeleniny alebo ako lem záhona.

 Pestuje sa celý rok

Barborka sa pestuje v úrodnej pôde, ktorá zadržiava vlhkosť. Na jar vysievame semená na skorý letný zber, koncom leta zasa na jesenný zber a prezimovanie. V zime môžeme barborku pestovať v nevykurovaných skleníkoch. Semená vysievame priamo na záhon a jednotíme na 15 centimetrov. Priesady dopestujeme vo výsevných nádobách. Listy zberáme asi 7 týždňov po sejbe, keď majú dĺžku približne 10 centimetrov. Ak necháme na jar vybehnúť niekoľko rastlín do semena, voľne sa vysemenia a získané priesady môžeme presadiť.

Burina, ale obľúbená

Barborka sa veľmi rýchlo šíri nielen vysemenením, ale aj koreňovými výbežkami. To platí najmä vtedy, keď sa jej snažíme zbaviť ako buriny a vytrhávame ju zo záhona alebo trávnika. Ako burina nie je barborka obťažujúca a škodlivá, dokonca je užitočná v tom, že do záhrady láka opeľujúci hmyz. Barborke sa darí v tieni alebo polotieni, na slnečnom a suchom mieste rastlina príliš nenarastie.

 Ešte je aj liečivá

Barborka sa používa do čerstvých šalátov alebo do tepelne upravených jedál na spôsob kapusty. Môže sa pridať aj do polievok vo forme nasekanej vňate. Varením sa chuť barborky zjemňuje. Rastlina má liečivé účinky: Zlepšuje chuť do jedla, odvodňuje, zásobuje nás vitamínmi, najmä vitamínom C a jej listy slúžia ako improvizovaná náplasť na drobné ranky. Barborku môžeme na jar vysievať až do mája./agentury/

X X X

Rozchod? Naša najobľúbenejšia lyžiarka Vlhová definitívne uzavrela špekulácie. Zverejnila pritom aj výnimočné zábery

V takýchto pózach ju zvyčajne nevidíme, definitívne však zároveň uzavrela všetky špekulácie o rozchode so svojím dlhoročným priateľom.

Tak rozišli sa? Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (27) čelila túto sezónu náročným výzvam. Okrem niekoľkých sklamaní, ktoré jej psychike dali poriadne zabrať, sa musela vyrovnať aj s neustálymi otázkami o tom, či sa rozišla so svojím priateľom Michalom Kyselicom, i so špekuláciami, že jej rozchod môže za niektoré zjazdy, ktoré jej nevyšli:

Dlho žiadna spoločná fotografia, až dnes

Petra v tomto volí taktiku mlčania, a hoci sme jej všetci držali palce, v súkromí o to viac každý veril, že prežíva normálne sezónne obdobie, kedy sa snažila sústrediť na lyžovanie čo najviac, a žiadne turbulentné chvíle či dokonca rozchod. O to viac dnes Peťa potešila všetkých fanúšikov, kedy sa už pred pár dňami priznala, že si s Michalom dopriali dovolenku v Thajsku. Na fotografiách to páriku mimoriadne pristane, očividne žiadny problém nemajú, a keď uvidíte tú Petrinu postavičku v plavkách, uznáte asi ako sme si uznali aj my, že si to namierime z práce rovno do posilňovne, aktuality.sk

X X X

 Úpadok bývalej hviezdy Realu Madrid pokračuje! V Grécku vydržala len sedem mesiacov a je koniec

 Kolumbijská superhviezda James Rodriguez doplatila na slabé výkony v poslednom období a v gréckom Olympiakose Pireus končí už po siedmich mesiacoch.

Grécky Olympiakos Pireus oznámil rozviazanie zmluvy s Jamesom Rodríguezom, ktorý končí v klube už po siedmich mesiacoch. V poslednom čase sa v Grécku a Turecku čoraz častejšie objavovali špekulácie o odchode kolumbijského futbalistu do tureckej ligy a zdá sa, že bude na tom predsa len niečo pravdy.

Príchod 31-ročného futbalistu oznámilo vedenie Olympiakosu v septembri minulého roka a po Brazílčanovi Marcelovi to bola druhá prestupová bomba v poradí. V 23 vystúpeniach za „červeno-bielych“, vo všetkých súťažiach, strelil James päť gólov a pridal šesť asistencií. Celkovo odohral 1527 minút.

 Na začiatku to zo strany Rodrígueza vôbec nebolo zlé. „Prvé mesiace Jamesa v Olympiakose ukázali, že môžeme hovoriť o hráčovi s ohromnou kvalitou. Jeho veľké výkony, v kombinácii so súhrou s dvojicou Huang a Emvila v strede poľa, pomohli tím ‚prebudiť‘, znížiť odstup od špičky a vrátiť sa späť do boja o titul,“ píše sa v článku gréckeho sportal.gr.

„Dobré výkony Jamesa z prvých mesiacov prinútili vedenie klubu k myšlienke, že využije klauzulu o predĺžení zmluvy. Rodríguez bol jedným zo stabilných hráčov v kádri ‚červených‘ a od decembra bol jednou z najväčších opôr a protagonistom ‚znovuzrodenia‘ Olympiakosu.“

 PRESTUPOVÉ ŠPEKULÁCIE A NEUSTÁLE NEPRÍJEMNOSTI. AJ SO SPRÁVANÍM

V roku 2023 už James Rodríguez ukázal v Olympiakose odlišnú tvár a atmosféra medzi obomi stranami začala byť čoraz nepríjemnejšia. Ukázalo sa to aj po jeho góle do siete Asterasu Tripolis, keď Kolumbijčan pôsobil počas osláv krásneho presného zásahu skôr nahnevane, čím zároveň vyvolal veľkú nevôľu medzi fanúšikmi.

Koncom minulého mesiaca odkrivkal z tréningu kolumbijskej reprezentácie a v ďalšom zápase už absentoval. Zranenie evidentne ovplyvnilo jeho výkony, ktoré začali postupne upadať.

Zápas v jeho podaní proti Panathinaikosu Atény (0:2) mal vraj za následok, že vedeniu Olympiakosu došla trpezlivosť. Asi po mesiaci sa konečne dostal do základnej zostavy, ale na začiatku druhého polčasu šiel už dole, keďže podal jeden zo svojich najhorších výkonov.

 VEĽA HRÁČOV NEUSPEJE, TO SA STÁVA

V odvete semifinále Gréckeho pohára už proti AEK Atény (2:1) už chýbal aj na súpiske. Tréner klubu José Anigo po zápase vyriekol slová, ktoré naznačovali definitívny koniec Rodrígueza. „Nemyslím si, že James je najväčšou posilou Olympiakosu. Nesúhlasím s tým. Do klubov môže prísť veľa hráčov, ktorí neuspejú. To sa stáva,“ povedal 61-ročný Francúz.

„Olympiakos je veľký európsky klub, ktorý som poznal veľmi dobre ešte predtým, ako som sem prišiel. Takže tí, ktorí sem prídu, musia Olympiakos takto brať a podávať zaň vždy stopercentné výkony. Niekedy sa to nedarí, to sa stáva. Nemusíme teraz hovoriť o príčinách, prečo je to tak. Čo potrebujeme je, aby všetci hrali na maximum svojich možností a hrali uvedomovali si, že Olympiakos je veľký európsky klub,“ povedal Anigo.

 Grécky portál takisto zmieňuje aj niekoľko škandálov, o ktoré sa James Rodríguez postaral počas svojho krátkeho pôsobenia v Olmypiakose Pireus, ktorými poškodzoval nielen svoje meno, ale aj to klubové.

„Po všetkých týchto incidentoch sa zdá, že bolo len otázkou času, kedy sa jeho spolupráca Olympiakosom skončí. Hráčove ego, konanie, ktoré nebolo v súlade s hodnotami klubu, jeho život mimo ihriska či slabé výkony, priniesli neslávny koniec tejto superhviezdy v Grécku,“ píše sa na záver článku.

 „Chcel by som všetkým poďakovať za všetok čas, ktorý sme spoločne prežili. Napriek tomu sa naše cesty rozchádzajú. Myslím si, že budem vždy cítiť, že patrím do rodiny Olympiakosu a slávneho prístavu v Pireu. Želám Olympiakosu všetko dobré a veľa úspechov do budúcnosti,“ napísal Rodríguez v krátkej rozlúčke s klubom na sociálnej sieti.

Hviezda Jamesa Rodrígueza vystrelila predovšetkým po MS 2014 v Brazílii, kde sa dostal do All-Star tímu turnaja a tiež sa postaral o najkrajší gól, za čo získal aj Cenu Ferenca Puskása. Vybojoval si vysnívaný prestup z AS Monaco do španielskeho Realu Madrid, kde sa však nedokázal naplno presadiť a jeho hviezda začala postupe upadať.

Postupne šiel do nemeckého Bayernu Mníchov, anglického Evertonu, odskočil si na 13 zápasov do katarského Al Rayyanu, až sa dostal do Olympiakosu Pireus, kde vydržal len sedem mesiacov. Onedlho 32-ročný Rodríguez si teraz musí opäť hľadať nového zamestnávateľa. Jeho ďalšou zastávkou by mohla byť turecká Süper Lig, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.