Koľko vydrží Slovensko, Keď Rusko zavrie kohútiky s plynom? Analytici NBS majú dobrú aj zlú správu

V prípade vypnutia dodávok zemného plynu z Ruska do Európy vydrží Slovensko pri nezmenenej spotrebe bez plynu približne do začiatku augusta alebo novembra.Závisí to od objemu poslednej dodávky

a tempa čerpania zásob, ak dodávky plynu z Ruska do zaplatenia najbližšej splátky 20. mája nebudú obmedzené. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska.

K 3. aprílu tohto roka malo Slovensko v zásobníkoch 646 miliónov metrov kubických plynu, čo je zhruba osmina našej minuloročnej spotreby. Zásobníky boli naplnené na približne 19 %. Ak by sme pritom podľa Michala Marenčáka z národnej banky rátali s ročnou spotrebou 5,5 miliardy metrov kubických plynu, ako tomu bolo v roku 2021, aktuálne zásoby predstavujú 12 % našej minuloročnej spotreby.

 „Dobrá správa je, že sú pred nami mesiace s nižšou spotrebou. Zlá správa je, že úroveň zásob je najnižšia za posledné štyri roky,“ zhodnotil analytik. Najbližšia splátka plynu Slovenska Rusku je naplánovaná na 20. mája. A do tohto dátumu nebudú importy obmedzené, stav zásobníkov by mal byť na úrovni 712 miliónov metrov kubických, v prípade prísunu plynu ako v roku 2021, alebo na 1605 miliónov metrov kubických, v prípade pohybov tak ako v poslednom predpandemickom roku 2019.

„Najhorší scenár pri rovnakej spotrebe ako minulý rok je vyprázdnenie zásobníkov na začiatku augusta. Najoptimistickejší scenár je polovica novembra. Prvý spôsob výpočtu sa riadi spotrebou v najbližších mesiacoch. Druhý spôsob výpočtu berie do úvahy výbery zo zásobníkov ako indikátora spotreby na dennej báze,“ uvádza sa v analýze. Tá pre Slovensko odhadujeme možné úspory vo výške takmer 7 % priemernej ročnej spotreby pri znížení teploty na termostate o 1° C./agentury/

X X X

Kisku ženie na súd kauza jeho prezidentskej kampane. Fico: Neželám mu to

 Prokurátor podal obžalobu na bývalého prezidenta Andreja Kisku za pokračovací zločin daňového podvodu. Prokuratúra o tom informovala na sociálnej sieti.

„Prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov podal 12. apríla 2022 na Okresný súd v Poprade obžalobu na obvineného Ing. E. K. za pokračovací zločin daňového podvodu podľa § 277a odsek 1, odsek 3 písm. a) Trestného zákona a na obvineného Ing. A. K. za pokračovací zločin daňového podvodu podľa § 277a odsek 1, odsek 3 písm. a) Trestného zákona vo forme organizátora podľa § 21 odsek 1 písm. a) Trestného zákona. A to v súvislosti s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s. r. o. Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184,40 eur,“ informovala prokuratúra.

„V prípade odsúdenia mu hrozí nepodmienečný trest odňatia slobody od sedem do 12 rokov,“ uviedol pre TASR docent trestného práva Peter Kováč z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Ako dodal, priťažujúcou okolnosťou je u exprezidenta skutočnosť, že mal byť organizátorom trestnej činnosti.

Stíhanie Andreja Kisku sa týka rokov 2013 až 2014. V tom čase si ako uchádzač o prezidentské kreslo dal platiť časť predvolebnej kampane svojou firmou KTAG. Spoločnosť si potom dala výdavky do nákladov a vypýtala si vratku vo výške takmer 150-tisíc eur.

Nasledovali daňové kontroly. V roku 2014 išlo o kontrolu oprávnenosti nadmerného odpočtu DPH za apríl 2014. Nadmerný odpočet vo výške 146-tisíc eur vznikol najmä z faktúr na propagáciu mena Andrej Kiska. Daňový úrad sa rozhodol neuznať náklady spojené s budovaním značky „Andrej Kiska“ ako náklady KTAG a nadmerný odpočet za toto obdobie neuznal.

Vratka teda nebola nikdy vyplatená.

Trestný čin exprezident dlhodobo odmieta a videl za ním pomstu expremiéra a predsedu opozičného Smeru Roberta Fica. Kiska tiež argumentoval tým, že obvinenie voči nemu vzniesol až tretí vyšetrovateľ potom, ako dvaja nevideli spáchanie trestného činu. Fico v minulosti reagoval, že platí prezumpcia neviny a rozhodnúť majú súdy.

„Ja som nikdy nechcel a ani to nebolo, aby sa trestné právo používalo v politickom boji,“ reagoval Robert Fico na obvinenie Kisku. Pripomenul, že podanie obžaloby je „významný procesný krok v trestnom konaní“. „Ale neželám mu to,“ povedal Fico.

  „Ak všetci hovoria, že je rovnosť pred zákonom – musí osud pána Kisku nasledovať osud pána Bašternáka,“ pokračoval Fico s poukazom na odsúdenie Ladislava Bašternáka, ktorého súd uznal z daňového podvodu a v súčasnosti je podmienečné prepustený z päťročného výkonu trestu.

Fico však upozornil, že ak by bol Kiska právoplatne odsúdený, bol „nelegálnym prezidentom“. Pretože podvodu sa mal dopustiť práve v prezidentských voľbách, keď do druhé kola voľby postúpil Kiska spolu s Ficom. A viac hlasov vo voľbách získal práve Kiska.

Kisku bude zastupovať Peter Kubina. „Vítame tento krok. Po nekonečných 7 rokoch vyšetrovania a zneužívania polície mafiou, ktorú riadil Smer prostredníctvom oligarchu Bödöra a policajného prezidenta Gašpara, sa prípad dostane do rúk spravodlivosti,“ napísal na sociálnej sieti Kubina.

Podľa neho výpovede svedkov Ľudovíta Makóa, Bernarda Slobodníka, Františka Imreczeho a ďalších dokazujú, že „na objednávku vtedajších držiteľov výkonnej politickej moci sa štátny aparát za asistencie mafiána dlhodobo a systematicky pokúšal o diskreditáciu prezidenta zneužívaním daňových úradov, finančnej správy a polície“.

Kubina pripomína, že sa opakovane menili vyšetrovatelia „len preto, aby sa prípad vyšetroval spôsobom, aký si oni želali – teda v neprospech prezidenta Kisku bez ohľadu na zákonné limity“.

Podľa neho vyšetrovanie bolo využívané „aj na vydieranie prezidenta Kisku pri snahe pána Fica stať sa predsedom Ústavného súdu“.

„Táto obžaloba je cenou za to, že prezident Kiska tomuto vydieraniu nepodľahol, vďaka čomu dnes má Slovensko Ústavný súd bez pána Fica. Sme presvedčení, že spravodlivosť zvíťazí a ako skutoční vinníci tohto špinavého procesu budú spravodlivo potrestaní predstavitelia mafiánskeho štátu,“ dodáva Kubina.

Ešte dnes chce doručiť návrh na odmietnutie obžaloby z dôvodu, že „žalovaný skutok sa nestal, resp. že to, čo sa v tomto prípade naozaj stalo, nie je trestným činom“.

„Veríme, že výsledkom bude buď odmietnutie obžaloby alebo oslobodzujúci rozsudok súdu a sme radi, že sa vec posunula do finálnej fázy. Je mi potešením a cťou v tomto prípade byť obhajcom Andrej Kiska spolu s Patrik Benčík,“ uzatvára Kubina./agentury/

X X X

Fico vyzvedač či vynášač utajovaných skutočností? Skôr nie, hovorí právnik

 Čo by sa muselo preukázať, aby bol spáchaný trestný čin vyzvedačstva alebo ohrozenia utajovanej skutočnosti? Hovorí expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda.

 Minimálne dve trestné oznámenie avizujú poslanci koalície na adresu predsedu opozičnej strany Smer Roberta Fica. Týkajú sa videa, ktoré zverejnil vo štvrtok v noci. To zachytáva systém protivzdušnej obrany S-300 naložený na železničné vagóny.

Fico sa v statuse pýtal premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), či Slovensko odovzdá systém S-300 Ukrajine. „Celý deň dostávame info z hraníc s Ukrajinou o manévroch s vojenskou technikou. Máme vážne obavy, že Heger chce v Kyjeve oznámiť slovenský dar Ukrajine – S-300. To by bolo čisté šialenstvo. Nielenže by sme sa zbavili multimiliónového systému ochrany, ktorý je lepší ako americký Patriot. Ale by sme sa viac a viac v mene amerických záujmov zapojili do vojny na Ukrajine, s ktorou nič nemáme. … Ak sa presun S-300 na Ukrajinu pripravuje, Heger musí o tom informovať Slovensko,“ napísal Fico vo štvrtok 7. apríla.

 Na druhý deň 8. apríla premiér Heger a neskôr aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) oznámili, že Slovensko darovalo batériu S-300 Ukrajine.

Reagovali na to poslanci SaS Ján Benčík a Miroslav Žiak. Obaja avizovali, že podajú na Fica trestné oznámenie. „Pre podozrenie zo spáchania trestného činu vyzvedačstva podľa § 318 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona, trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti podľa § 319 alebo § 320 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona, resp. trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti podľa § 353 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona,“ spresnil Benčík.

Expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda hovorí, že z medializovaných informácií sa nedá jasne určiť, či Fico spáchal trestné činy, z ktorých je obviňovaný. Dôležité by bolo najmä preukázať pôvod zdroja jeho informácie. Ak by ten ale nebol napríklad niekto z prostredia tajných služieb, ale len náhodný občan, pravdepodobne by nešlo o zverejnenie utajovanej skutočnosti.

„V prvom rade len z medializovaných informácií nemôžeme potvrdiť ani vylúčiť, že v tomto prípade prišlo k spáchaniu trestného čin, či už vyzvedačstva, alebo ohrozenia utajovanej, dôvernej, vyhradenej skutočnosti. Na prvý pohľad sa mi to javí skôr menej pravdepodobné. Väčšiu šancu na naplnenie skutkovej podstaty trestného činy by ale malo skôr ohrozenie utajovanej skutočnosti než vyzvedačstvo,“ zdôraznil Burda.

„Ak by sme o tom uvažovali, tak by sa v zásade pri vyzvedačstve muselo preukázať, že prichádzalo k získavaniu a zbieraniu informácií na to, aby boli poskytnuté niekde ďalej, napríklad cudzej moci. Je to úmyselný trestný čin, takže by k tomu musel smerovať aj úmysel toho-ktorého človeka. Tu som dosť skeptický, pretože ten úmysel aj vzhľadom na to, čo sa dialo predtým, smeroval skôr k nejakému politickému boju,“ vysvetľuje Burda.

V prípade ohrozenia utajovanej skutočnosti tiež väčšinou ide o úmyselný trestný čin. „Je tam ale aj jedna nedbanlivostná skutková podstata. Aby ale mohla byť naplnená, vyžadovalo by sa minimálne to, že tá osoba vedela a mala vedieť, že táto skutočnosť je utajovaná. Nie všetky informácie vojenského charakteru sú ale utajovanými skutočnosťami. Tie musia byť presne a jasne zadefinované. Muselo by sa preukázať, že napríklad niekto z tajných služieb vyzradil utajovanú informáciu a politik, ktorý ju zverejnil, vedel, že je utajená,“ priblížil dekan práva.

„Pokiaľ to ale tá osoba nevie, že išlo o utajovanú skutočnosť, ťažko hovoriť o takomto trestnom čine. Ani ako politik nebol osobou, ktorá by dostávala tajné informácie. Vzhľadom na verejné politické ubezpečenia, že sa žiadny podobný presun vojenských systémov nepripravuje, vychádza mi z toho, že veľmi pravdepodobne nebola zverejnená utajovaná informácia,“ dodáva Burda./agentury/

X X X

Ukrajinská tajná služba oznámila zadržanie „Putinovho kmotra“ Viktora Medvedčuka

Ruský prezident je krstným otcom dcéry Viktora Medvedčuka.

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) oznámila, že pri „nebezpečnej špeciálnej operácii“ zadržala Viktora Medvedčuka, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. Informovali o tom v utorok večer agentúry AFP a Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svojom účte na sociálnej sieti Telegram zverejnil oligarchovu fotografiu v putách.

„Špeciálnu operáciu vykonala SBU. Výborne! Podrobnosti zverejníme neskôr,“ napísal Zelenskyj.

Medvedčuk je lídrom najväčšej ukrajinskej opozičnej strany s názvom Opozičná platforma – Za život. Jej činnosť bola úradmi pozastavená pre jej väzby na Rusko. Sám Medvedčuk bol od mája minulého roka v domácom väzení. Bol obvinený z prevodu licencií na ťažbu ropy a zemného plynu z jedného z polí na Kryme, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, na ruské orgány, ako aj z údajného zverejnenia utajených informácií o rozmiestnení ukrajinských vojenských jednotiek. Tri dni po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, však utiekol a zdržiaval sa na neznámom mieste.

Viktor Medvedčuk je považovaný za najvplyvnejšieho proruského politika na Ukrajine. V médiách získal prezývku „Putinov kmotor“, pretože ruský prezident je krstným otcom jeho dcéry, aktuality.sk

X X X

Rusko môže podľa Francúzov obnoviť ofenzívu v Donbase do desiatich dní

Ruské sily uskutočňujú nálety a bombardovanie na Ukrajine nielen s cieľom „oslabiť súdržnosť ukrajinského obranného systému“, ale aj narušiť logistické operácie ukrajinskej armády.

Ruská armáda sa pripravuje na rozsiahlu ofenzívu na východe Ukrajiny, ktorá by sa mohla začať zrejme už do desiatich dní. V stredu to uviedol hovorca francúzskej armády Pascal Lanni, ktorého citovala televízia CNN.

Zatlačiť Ukrajincov až k Dnepru

„V priebehu niekoľkých nasledujúcich dní, možno už o desať dní, by Rusko mohlo obnoviť svoje úsilie o dobytie Doneckej a Luhanskej oblasti rozsiahlou ofenzívou,“ povedal Lanni novinárom. Podľa neho by ruská armáda chcela zatlačiť ukrajinské jednotky až k rieke Dneper, pokiaľ jej to jej vojenské kapacity dovolia.

Hovorca ďalej uviedol, že ruské sily uskutočňujú nálety a bombardovanie na Ukrajine nielen s cieľom „oslabiť súdržnosť ukrajinského obranného systému“, ale aj narušiť logistické operácie ukrajinskej armády. To podľa neho vysvetľuje, prečo ruské jednotky „totálne zničili“ letisko v meste Dnipro.

Paríž však v súčasnosti predpokladá, že zatiaľ nedošlo k „žiadnemu významnému pokroku“, pokiaľ ide o územné zisky ruských síl na východe Ukrajiny./agentury/

X X X

Rusi vyhostili zástupcu českého veľvyslanca v Moskve

Moskva reaguje na marcové vyhostenie pracovníka ruskej ambasády v Prahe.

Rusko v stredu vyhostilo zástupcu českého veľvyslanca v Moskve. Podľa českého ministerstva zahraničných vecí ide o reakciu na marcové vyhostenie pracovníka ruskej ambasády v Prahe. TASR o tom informuje na základe správy spravodajského servera Novinky.cz.

Feodosij Vladyševskij

Česká republika 29. vyhostila pracovníka ruského veľvyslanectva v Prahe po tom, ako bol vyhlásený za nežiaducu osobu. České média informovali, že vyhostenou osobou mal byť zástupca ruského veľvyslanca Feodosij Vladyševskij.

Predstavitelia ruských úradov v pondelok 4. apríla českému veľvyslancovi v Moskve Vítězoslavovi Pivoňkovi povedali, že „tento nepriateľský krok nezostane bez odozvy“, napísal spravodajský server iDnes.cz.

Zavrieť reklamu

Hovorkyňa českého rezortu diplomacie Lenka Do vyhostenie českého diplomata označila za neadekvátnu reakciu ruskej strany, píšu Novinky.cz. Zamestnanec ruskej ambasády podľa nej preukázateľne pracoval pre ruské spravodajské služby pod diplomatickým krytím.

Napäté vzťahy

Českí diplomati podľa hovorkyne na rozdiel od ruských prísne dodržiavajú Viedenský dohovor o diplomatických stykoch.

Diplomatické vzťahy medzi ČR a Ruskom sú už dlhšiu dobu napäté, pripomínajú Novinky.cz.

Česko vlani na jar vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v reakcii na zistenia, že za výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014 stála ruská vojenská rozviedka GRU. Rusko v odvetnom kroku vyhlásilo za nežiaduce osoby 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve, aktuality.sk

X X X

Johnson a Biden hovorili o zvýšení vojenskej a ekonomickej pomoci Ukrajine

Johnson Bidena informoval o svojej nedávnej návšteve Kyjeva.

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden spolu v utorok telefonovali a hovorili o zvýšení vojenskej a ekonomickej pomoci pre Ukrajinu, ako i potrebe ukončiť závislosť Západu od ruskej ropy a zemného plynu. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

„Lídri diskutovali o potrebe zvýšenia pomoci Ukrajine, a to vrátane vojenskej a ekonomickej, keďže ukrajinské sily sa pripravujú na ďalší ruský útok na východe krajiny,“ napísala vo vyhlásení kancelária britského premiéra.

Uviedla tiež, že Johnson Bidena informoval o svojej nedávnej návšteve Kyjeva i o novom balíku vojenskej pomoci, ktorá zahŕňa protilodné strely i vojenské vozidlá. Tie by mali z Británie na Ukrajinu doraziť v najbližších dňoch a týždňoch.

„Obaja lídri sa vyjadrili jasne ohľadom toho, že (ruský prezident Vladimir) Putin nikdy nedokáže obmedziť ducha ukrajinských ľudí,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Dvojica sa počas rozhovoru zhodla i na tom, že musia pokračovať snahy o zvýšenie ekonomického tlaku na Putina, aj na tom, že je rozhodne potrebné znížiť závislosť Západu od ruskej ropy a plynu.

Britský premiér okrem toho vyjadril poľutovanie nad útokom, ku ktorému prišlo v utorok ráno na stanici metra v New Yorku.

Lídri sa na záver dohodli, že zostanú v kontakte, uviedla Johnsonova kancelária, aktuality.sk

X X X

Budúci rok môžu ceny elektriny a plynu vzrásť o 80 až 100 percent, upozorňuje regulátor domácnosti

Trhové ceny energií sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné.

Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov (domácnosti) v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 % oproti súčasnosti, v prípade tepla o vyše 40 %. Informoval o tom hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.

Elektrina z memoranda

Zlacnená elektrina z memoranda so Slovenskými elektrárňami, a. s., môže podľa jeho informácií zásadne minimalizovať dosahy trhových cien na domácnosti v prípade elektriny, avšak v prípade plynu obdobný cenovo primeraný zdroj zemného plynu absentuje.

Vysvetlil, že súčasné extrémne vysoké a veľmi nestabilné trhové ceny energií sú pod vplyvom viacerých bezprecedentných geopolitických faktorov, ako sú napríklad otázky okolo dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ či vplyv vojenskej agresie Ruska na Ukrajine na globálnu ekonomiku.

Trhové ceny energií sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné, čo vnáša vysokú mieru neistoty do odhadov budúcich cien energií. Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien elektriny a plynu budú regulované ceny pre zraniteľných odberateľov výrazne vyššie ako v súčasnosti,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Nestabilné ceny

Uvedené odhady podľa neho vychádzajú zo súčasne známych úrovní trhových cien energií, ktoré sú veľmi nestabilné. Z toho dôvodu je potrebné považovať vyššie uvedené za ilustratívny odhad dosahov, ktorý indikuje možný vývoj regulovaných cien energií na budúci rok.

Juris dodal, že skutočné dosahy na odberateľov budú známe v závere tohto roka po implementácii memoranda so Slovenskými elektrárňami a po ukončení relevantných cenových konaní. Úrad bude v najbližšom období dôsledne skúmať oprávnenosť nákladov a primeranosť ziskov regulovaných subjektov a využije všetky dostupné prostriedky na minimalizáciu dosahov na regulovaných odberateľov, aktuality.sk

X X X

Aby si zaplatili lieky, robili zbierky, predali pozemok či auto. Po rokoch sa začala riešiť dostupnosť inovatívnych liekov

Slovensko výrazne zaostáva v prístupe k moderným liekom. Väčšina z nich je u nás len na výnimku, o ktorej rozhodujú zdravotné poisťovne.

Pani Jana si celý život sporila peniaze, aby si na dôchodku mohla kúpiť bezbariérový dom. V šesťdesiatke jej ale zistili rakovinu a tým sa rozplynuli aj jej plány.

Liečbu inovatívnymi liekmi jej zdravotná poisťovňa odmietla hradiť, a tak Jana predala vytúžený pozemok a lieky si začala platiť sama. Keď bolo evidentné, že liečba jej pomáha, opäť sa obrátila na poisťovňu, ale znova nepochodila.

Celú liečbu si tak zafinancovala sama, stálo ju to viac ako 60-tisíc eur. Mala šťastie v nešťastí a z choroby sa jej podarilo dostať. Jana robila viac ako tri dekády v zdravotníctve.

Iná, mladá žena zase musela predať auto, aby si mohla platiť liečbu. Za približne šesť rokov dostala od svojej poisťovne deväť zamietnutí.

Je to len časť z prípadov, s ktorými sa stretávajú v pacientskej organizácii Nie rakovine. Pacienti robia zbierky, zadlžujú sa, skladajú sa im blízki i priatelia, aby si mohli zaplatiť najnovšiu liečbu.

A medzitým netrpezlivo čakajú, kedy príde ten deň, keď už nebudú musieť zháňať tisíce eur.

„Je to katastrofa,“ hovorí prezidentka Nie rakovine Jana Pifflová Španková o súčasnom stave.

Momentálne je väčšina inovatívnych liekov hradená na výnimku, čo znamená, že je len na posúdení zdravotnej poisťovne, či takýto liek pacientovi uhradí.

Ministerstvo zdravotníctva má zámer situáciu zmeniť, inovatívnu liečbu chce urobiť dostupnejšou, a to tým, že inovatívne lieky by mali byť postupne zaradené do zoznamu liekov, ktoré poisťovne uhrádzajú automaticky.

Návrh novely zákona o liekoch schválila vláda uplynulý týždeň, ale ešte musí prejsť parlamentom. Pacientske organizácie veria, že sa to nebude naťahovať.

Zaostávame roky

Slovensko roky zaostáva v prístupe k inovatívnej liečbe. Pifflová Španková hovorí, že v onkológii meškáme v modernej terapii 10 až 13 rokov.

Ide pritom o lieky, ktoré dokážu oproti „staršej“ liečbe predĺžiť život o niekoľko rokov, počas ktorých sa pacienti môžu dočkať ďalšej prelomovej liečby. U nás je dostupná len tretina z nich.

„Máme najmenšiu dostupnosť inovatívnych liekov zo všetkých európskych krajín,“ hovorí Pifflová Španková.

Hoci sa výnimky týkajú aj iných liekov, pri onkologických je to citeľné najviac.

Analytik Peter Pažitný nedostupnosť liekov demonštruje na konkrétnych údajoch. „Zatiaľ čo Európska lieková agentúra v období rokov 2011 až 2020 zaregistrovala 95 liekov, na Slovensku sa k pacientom dostalo len 31 z nich, pričom v roku 2020 vstúpil do systému úhrad len jediný onkologický liek,“ uvádza Pažitný.

Aj ministerstvo ponúka štatistiku, ktorá sa ale týka všetkých, nielen onkologických liekov.

„V rokoch 2015 – 2019 sme na Slovensku zaradili do kategorizácie 41 zo 152 liekov, ktoré boli schválené EMA, čiže 27 %. Česká republika za rovnaké obdobie zaradila 87 liekov (57 %), Maďarsko 55 liekov (36 %) a napr. Slovinsko 78 (51 %). My sme na úrovni Rumunska, ktoré zaradilo o dva lieky menej ako my. Priemer EÚ je 74, t. j. 49 %. Čísla hovoria jednoznačne, máme čo v nasledujúcich rokoch doháňať,“ uviedol rezort.

Prečo meškáme?

Inovatívne lieky sú drahé a dôvodov, prečo nám chýbajú, je viacero.

Pažitný hovorí o nedofinancovaní zdravotníctva, ale aj o tom, že máme tvrdo nastavenú prahovú hodnotu, keď liek musí preukázať svoju nákladovú efektívnosť, inak sa nedostane medzi hradené lieky.

„Na porovnanie Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu uvádza, že viaceré krajiny EÚ umožňujú aj liekom, ktoré nesplnia túto podmienku, vstúpiť štandardnou cestou, a to najmä v prípadoch, ak neexistuje primeraná alternatíva na trhu, prípadne majú zavedený systém dvoch rozličných prahových hodnôt,“ uvádza analytik.

Ministerstvo hovorí, že okrem kritérií je problémom aj to, že sme sa dopracovali k stavu, keď už prichádzajú inovácie existujúcich inovácií, a preto sa splnenie aktuálnych podmienok stáva viac náročným až nereálnym.

Koľko?

Keďže inovatívne lieky fungujú na výnimky, znamená to, že lekár musí vyplniť žiadosť, poslať ju do poisťovne a čakať na jej rozhodnutie.

Posudzovanie trvá niekoľko dní, čas sa môže predĺžiť, ak v žiadosti chýbajú nejaké údaje. Celý výsledok je pritom neistý.

Aj keď podľa údajov zdravotných poisťovní vo väčšine prípadov výnimky schvália, bez liekov stále ostáva asi desať percent pacientov.

„V oblasti výnimiek musíme hľadať kompromisy medzi možnosťami slovenského zdravotníctva a medicínskymi požiadavkami, napríklad eliminovať neprimerane drahé intervencie s nízkou pridanou hodnotou pre pacienta s ohľadom na jeho štádium ochorenia,“ hovorí Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Napriek tomu, že poisťovne majú na papieri kritériá, podľa ktorých sa majú rozhodovať, pacientske združenia oponujú, že pravidlá jasné nie sú.

„Potom prichádza na rad všelijaká ľudová tvorivosť, vzťahy a známosti, a tak sa stane, že keď sa na našom seminári stretnú pacientky z horného konca a dolného konca s tou istou diagnózou, jedna liečbu má a druhá nie. Toto je závažné porušovanie charty práv pacientov,“ hovorí Pifflová Španková.

Neraz sa stalo, že pacient najprv nebol so svojou žiadosťou v poisťovni úspešný a zmenilo sa to až po medializácii.

Viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Elena Marušáková považuje za problém aj to, že pacienti nie sú do tohto procesu kontinuálne zapojení.

„Žiadosť vypíše lekár, oboznámi o tom pacita, ale už to, či bola žiadosť podaná alebo nie, mnohokrát nevie. Ak je žiadosť zamietnutá, mnohí pacienti sa to vôbec nedozvedia. Druhá vec je neskutočná byrokracia,“ hovorí aj s tým, že vypisovanie žiadosti zaberie lekárovi veľa času.

Štandardne hradené

Ministerstvo chce teraz dosiahnuť, aby sa výnimkové lieky dostávali jednoduchšie medzi lieky, ktoré sú štandardne hradené zdravotnými poisťovňami – teda aby boli zaradené do kategorizačného zoznamu.

„Budeme postupne, ale zásadne minimalizovať výnimkový režim, ktorý sa utrhol z reťaze a ten stav je neudržateľný, nepredvídateľný a pacient sa častokrát nedostáva k liečbe, ktorú má dostať,“ povedal ešte minulý týždeň štátny tajomník Róbert Babeľa.

Pacient by tak viac nemusel žiadať o výnimku, ale liek by dostal automaticky na recept.

Do diskusií boli tentokrát zapojené aj pacientske organizácie. Tie síce hovoria, že v zákone im niektoré veci chýbajú, ale vo výsledku hodnotia pozitívne, že sa k pacientom dostane viac inovatívnych liekov a proces bude transparentnejší.

Týkať sa to bude nielen liekov na onkologické ochorenia, ale aj na ďalšie závažné choroby.

„Základnou pointou je, že MZ SR na seba preberá uzatváranie zmlúv (s výrobcami liekov, pozn. red.). Ministerstvo tak nemohlo robiť doteraz, pretože zákon dával túto kompetenciu výlučne zdravotným poisťovniam a nie ministerstvu. Prax zároveň ukázala, že uzatváranie dohôd s každou poisťovňou zvlášť je vysoko neefektívne, keďže od roku 2018 sa uzatvorila necelá desiatka zmlúv, a tým štát prišiel o možnosť využiť potenciál tohto dôležitého nástroja na riadenie nákladov v liekovej politike,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Zároveň sa zvyšuje aj hranica nákladovej efektívnosti, čo znamená, že kritériá bude vedieť splniť viac liekov. Navyše sa očakáva, že firmy budú ochotné dávať väčšie zľavy, keďže už nebudú rokovať o cene jednotlivé poisťovne „len“ za svojich poistencov, ale rokovať bude ministerstvo za všetkých pacientov.

Rýchlo cez parlament

Podľa Pažitného, ktorý sa odvoláva na analýzu agentúry HTA (Health Technology Assessment), na to, aby sme pokryli potreby onkologickej liečby, je potrebné dostať do úhradového systému 40 liekov, ktoré by ročne ukrojili z rozpočtu odhadom približne 96,9 milióna eur.

Babeľa hovoril, že práve onkologické lieky sú prioritné. „Vo výnimkovom režime je minimálne 50 onkologických liekov, ktoré budú prioritné pre zaradenie do kategorizácie. My budeme pripravení, ale na druhej strane musí byť výrobca pripravený rokovať s nami,“ povedal štátny tajomník.

Zmeny sa ale neudejú hneď. „Vzhľadom na skutočnosť, že navrhovaný termín účinnosti novely je 1. augusta 2022 a odhadovaný časový rámec na posúdenie liekov a negociáciu zmlúv je približne pol roka, predpokladáme, že prvé zmeny bude možné pocítiť už začiatkom roka 2023,“ uviedol rezort.

Ani po prijatí zákona sa ale nedá očakávať, že už žiadne lieky nebudú na výnimku. Rozdiel podľa Marušákovej však bude v tom, že pacienti sa budú môcť proti rozhodnutiu zdravotnej poisťovne odvolať a ak ani potom neuspejú, môžu sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Čo na to poisťovne?

O novele zákona bude ešte rokovať parlament. Keďže na inovatívne lieky čakajú pacienti už príliš dlho, Pifflová Španková dúfa, že novela veľmi rýchlo prejde parlamentom a dostane sa do praxe. Okrem pacientov to však bude mať výrazný dosah aj na poisťovne.

VšZP hovorí, že sa k novele vyjadrí, až keď bude schválená. Union zase tvrdí, že legislatíva značne znižuje transparentnosť v rozhodovaní o úhrade liekov.

„Obavy z netransparentného rozhodovania o úhradách liekov z verejného zdravotného poistenia taktiež podľa zdravotnej poisťovne vyvoláva to, že Najvyšší kontrolný úrad SR v septembri 2021 na základe kontrolovaného obdobia rokov 2017 až 2020 konštatoval, že proces farmako-ekonomického posudzovania liekov na MZ má významné trhliny. Avšak predložený legislatívny návrh túto skutočnosť dostatočne nereflektuje,“ uviedla poisťovňa Union.

Dôvera hovorí, že podporuje myšlienku zlepšenia dostupnosti inovatívnych liekov pre slovenských pacientov. „Zároveň však dodávame, že je dôležité, aby na tieto lieky boli dostupné prostriedky navyše. V opačnom prípade to bude na úkor inej zdravotnej starostlivosti. Videli sme to pri téme platov pre zdravotníkov, ktorých krytie sa často rieši cez dofinancovanie sektora na poslednú chvíľu,“ uviedla poisťovňa, aktulity.sk

X X X

Ukrajinský novinár: Putin nenávidí aj Slovákov?

O zverstvách vojny na Ukrajine sa ešte len dozvieme, tvrdí pre Aktuality.sk redaktor populárneho ukrajinského portálu Babel.ua.

Ukrajinci si aj vďaka vám teraz vyskúšajú, aké je to žiť v Európskej únii, kde platia pravidlá a štát funguje, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk ukrajinský novinár Anton Semyženko.

Pracuje pre anglickú verziu populárneho ukrajinského portálu Babel.ua. Tvrdí, že o zverstvách páchaných ruskou armádou na Ukrajine sa ešte v plnom rozsahu len dozvieme.

„Aj Slovensko je stále súčasťou Putinových geopolitických snov,“ tvrdí Semyženko.

 X Aké ťažké je písať o konflikte, ktorý sa vás osobne dotýka, ale vy ako novinár sa musíte snažiť byť objektívny?

Nie je to ľahké, pretože, ako hovoríte, každého sa to osobne dotýka. Niektorí moji kolegovia prišli o domov. Niektorí z nich už vedia, aké je to žiť pod okupáciou a ako z nej uniknúť. Niektorí z nich žijú a pracujú z prístreškov alebo bunkrov.

Niektorí majú malé deti, ktoré teraz zažívajú skúsenosti, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Všetci sme drasticky zmenili svoj život. Každý z nás už stratil niekoho, koho pozná. Pochádzam z Chersonskej oblasti, ktorá je teraz pod útokom Rusov.

Ale ako profesionálni novinári vieme, že to najcennejšie, čo môžu médiá mať, je dôvera. Aby sme to dosiahli, musíme udalosti pokryť také, aké sú – to bude z dlhodobého hľadiska prospešné nielen pre naše médiá, ale veríme, že aj pre demokratickú ukrajinskú spoločnosť.

Všetky naše správy sú teda overené, každý článok používa dôveryhodné zdroje. Áno, takmer nikdy nepoužívame ruské zdroje, keďže ide o priamu propagandu. Sú len ďalšou rukou nepriateľa. Vo všeobecnosti sa však náš pracovný prístup nezmenil.

X Čo sú pre ukrajinských novinárov najväčšie výzvy počas tejto vojny?

Aby zostali nažive, novinári sú totiž často cieľom ruskej armády. Zostať pri zmysloch aj napriek všetkým zverstvám tejto vojny. Neprepadnúť propagande a zároveň byť čo najužitočnejší pre našu krajinu. Náš reklamný trh prakticky zanikol, takže aj toto je pre ukrajinské médiá výzva, ako finančne prežiť.

X Do akej miery sa môžeme spoľahnúť na informácie ukrajinských ozbrojených síl napríklad o ruských stratách či o počte obetí? Existujú nejaké iné spoľahlivé zdroje?

2fotky v galériiReportér anglickej verzie ukrajinského portálu Babel.ua Antom Semyženko.Zdroj: Babel.ua

Problém je, že presné číslo nevie povedať nikto, prinajmenšom preto, že ruská armáda často na Ukrajine pôsobí len neoficiálne. Počet obetí na oboch stranách je vždy približný. Ale ako vidíme, ako sa čísla denne menia po správach o bojoch, všetko vyzerá realisticky. Osobne tiež verím informáciám, ktoré poskytujú americké a britské spravodajské služby, ktoré majú svoje vlastné počty.

X Prevláda na Ukrajine ešte ruská propaganda? Sú ešte nejakí po rusky hovoriaci Ukrajinci, ktorí pozerajú napríklad ruské stanice?

Nemôžete úplne zakázať prístup k informáciám všade, platí to aj o ruskej propagande. Veľa Ukrajincov má satelitnú televíziu, ľudia majú internet, vedia používať VPN (virtuálna súkromná sieť, ktorou sa dajú obísť zakázané weby v danej krajine, pozn. red.). Ruské kanály však neboli v posledných rokoch na Ukrajine príliš populárne.

No na okupovaných územiach Rusi takmer okamžite zapli svoje propagandistické kanály, je to jedna z ich kľúčových zbraní. Realita je však proti nim. Nemôžete zakryť skutočnosť, že Ukrajina je tolerantná krajina, ktorá má veľmi ďaleko od nacistickej krajiny, ako to tvrdia Rusi.

Ľudia vedia, že ruštinu môžu voľne používať kdekoľvek na Ukrajine. Ľudia vidia nezmyselnosť tejto vojny a obrovská krutosť Ruska sa nedá skryť za televíznu obrazovku. Ťažko teda povedať, že by mala ruská propaganda v dnešnej Ukrajine veľký vplyv. Dôkazom je, ako sa Ukrajinci postavili na obranu našej krajiny.

X Pravdepodobne sa nikdy nedozvieme celý rozsah ruských zverstiev počas tejto vojny. Súhlasíte?

Áno, Rusi sú teraz opatrnejší a snažia sa skryť všetko, čo už urobili. Existujú správy, že telá začali spaľovať v Mariupole, pravdepodobne sa o to pokúsia aj v Luhanskej a Doneckej oblasti. Ale nie je to rok 1988 a Afganistan, nie je to ani rok 2000 a Čečensko.

Sú tu drony, sú tu satelitné snímky, tisíce novinárov pokrývajú túto vojnu, milióny občanov majú smartfóny. Desiatky mimovládnych organizácií a médií teraz zhromažďujú všetky možné údaje a budú v tom pokračovať mnoho rokov s cieľom odhaliť čo najviac zločinov. To je teraz jedným z cieľov našej spoločnosti. A aj keď nebudeme vedieť všetky fakty, po Buči už svet vie, čo títo okupanti dokážu.

X V západných médiách existoval dlho konsenzus o nezverejňovaní fotografií obetí vojny, ktoré sú príliš drastické. Napríklad že fotografie mŕtvych ľudí by sa nemali dostať k čitateľom. Tento konsenzus sa však narúša, napríklad New York Times zverejnil fotografiu mŕtvych tiel rodiny, ktorá bola zabitá v Irpine. Čo si myslíte o tejto téme?

Plne to podporujem, pretože toto sa deje, taký je teraz život a smrť na Ukrajine. Na Ukrajine už tieto fotografie zverejňujú dokonca aj lifestylové weby. Je zbytočné obchádzať fakty.

Nevidím žiadnu túžbu ponárať sa do hlbín krutosti alebo vyvolávať nenávisť voči Rusom. Ale treba ukazovať, čo presne sa deje v tejto vojne. Ak to neukážeme ľuďom, tým väčšia je šanca, že prehráme.

 X Každý novinár môže byť v jednom momente na jednom mieste. Ako pokryť takú komplikovanú vec, akou je vojna, a priniesť čitateľom úplný obraz o tom, čo sa vlastne deje?

Áno, ani najväčšie médiá nedokážu pokryť všetko, čo sa teraz deje. Ale správy úradov, sociálne médiá a naša regulovaná sieť zdrojov nám nedovolia nič dôležité vynechať. Máme tu aj sociálne siete či messengerové aplikácie, ktoré veľmi pomáhajú. Aplikácia Telegram je na Ukrajine populárna a má tam účty väčšina ukrajinských štátnych orgánov, politikov a médií. Sledujeme stovky týchto kanálov a po overení danej informácie ju aj zverejníme.

Hlavné ukrajinské televízne kanály a rozhlasové stanice sa spojili, aby vytvorili spoločné spravodajské vysielanie. To znamená, že majú tím niekoľkých stoviek novinárov, ktorí sa teraz venujú len vojne. Ukrajina je veľká krajina, no na pokrytie toho, čo sa v nej deje, stačí niekoľko stoviek novinárov, špeciálne v dnešnej prepojenej dobe.

X Ak by ste mohli niečo odkázať Slovákom z Ukrajiny, čo by to bolo?

V prvom rade vám ďakujem za to, čo ste pre nás už urobili. Vďaka aj novinárom, ktorí rozprávajú o tom, čo sa teraz deje na Ukrajine. Po druhé, niektorí politici môžu povedať, že to nie je prvá a jediná vojna, že masaker v Buči a obliehanie Mariupola sa stal už aj inde a v inom čase.

Áno, pravdepodobne majú pravdu, v histórii je niekoľko podobných príkladov. Ale toto nie je história, toto všetko sa deje práve teraz. Čím rýchlejšie bude Putin zastavený, tým lepšie to bude pre celý svet. Neznáša demokraciu, neznáša slobodné myslenie.

Ako človek môžete pomôcť ukrajinskému utečencovi v núdzi, môžete utešiť ženu alebo dieťa, ktoré plače alebo je nešťastné. Ako novinár nemôžete nechať spoločnosť zabudnúť na to, čo sa deje 700 kilometrov od Slovenska. Ako podnikateľ môžete zamestnať niektorých našich utečencov alebo podnikať s Ukrajinou. Ako politik môžete tlačiť na to, aby ste nám poslali viac zbraní. Každý človek môže nájsť svoje miesto v tejto realite.

Nie je to len o pomoci Ukrajine. Dovolím si povedať, že Putin nenávidí Slovákov rovnako ako Ukrajincov – len Rusko nie je blízko vašich hraníc, takže to až tak necítite. Slovensko je však stále súčasťou jeho geopolitických snov.

X Slovensko teraz prijíma stovky tisíc utečencov, Poľsko dokonca viac ako dva milióny. Aký je mediálny obraz Slovenska alebo ochoty Poľska vrelo prijať toľko utečencov z Ukrajiny? Je to téma v ukrajinských médiách?

Väčšina Ukrajincov je hlboko dojatá a vďačná za podporu, ktorú im prejavuje väčšina našich susedných krajín. O tom, ako žijú naši utečenci na Slovensku či inde, je veľa správ. Toto je veľmi ľudská stránka tejto vojny a milióny Ukrajincov teraz vidia, kto sú naši skutoční „bratia a sestry“, hoci Rusi stále tvrdia, že sú „starším bratom“ Ukrajincov. Táto pomoc je obrovskou úľavou pre náš národ.

Nech už sú okolnosti akokoľvek tragické, mnohí Ukrajinci teraz zisťujú, aký je život v EÚ, nie z hľadiska príjmu alebo iných vecí súvisiacich s peniazmi, ale z hľadiska vzájomného zaobchádzania, fungovania štátu a fungovania spoločnosti. To prinesie Ukrajine z dlhodobého hľadiska veľmi veľa, aktuality.sk

X X X

Nelegálne stavby v okolí Oravskej priehrady začnú likvidovať v lete

Kilometre pobrežia okupujú nelegálne rybárske búdy.

Slovenský vodohospodársky podnik eviduje v okolí Oravskej priehrady viac ako stovku nelegálnych stavieb či objektov. Začiatkom júla začnú s ich likvidovaním. Majiteľov preto vyzývajú, aby ich do konca júna z pozemkov odstránili sami.

Chatky či objekty spojené so zemou bude riešiť námestovský stavebný úrad zisťovaním vlastníka svedeckými výpoveďami, kontrolami užívania takýchto objektov a následným uložením sankcií.

Mnohé z objektov sú však časťami motorových vozidiel, karavany, či prístrešky pozliepané z rôznych materiálov. Ak ich majitelia do konca júna neodstránia sami, vodohospodári ich od júla začnú premiestňovať na skládky, alebo ich zneškodnia ako odpad.

Narúšanie brehov nelegálnymi stavbami prekáža aj hniezdeniu tunajších vtákov. Umelovytvorená Oravská priehrada patrí do chráneného vtáčieho územia. Po jej vzniku sa tu začalo vyskytovať vodné vtáctvo. Nachádzajú sa tu druhy ako rybár riečny, čajka smejivá, veľká čajka aj kalužiak červenonohý.

Vodohospodári začali s odstraňovaním nelegálnych stavieb v okolí vôd v roku 2020 na Domaši, kde odstránili okolo tristo stavieb, minulý rok pokračovali na Ružíne.

Podľa ministerstva životného prostredia by mal nelegálne stavby na brehoch priehrad ale aj územné plány vodných plôch riešiť spolu s vodohospodármi samostatný odbor rezortu, aktuality.sk

 X X X

  V Golfovom rezorte Black Stork bude sezóna 2022 patriť novinkám

Golfová sezóna 2022 na ihrisku Black Stork vo Veľkej Lomnici sa ponesie v znamení noviniek, ale aj tradičných turnajov. V Tatrách pribudla PUBLIC deviatka, na existujúcom 9 jamkovom ihrisku VARDON, ktorá bude k dispozícii aj hráčom bez oprávnenia na hru – „ zelenej karty“. Tomu je prispôsobený aj predĺžený čas hry na každej jamke. Vstup je spoplatnený veľmi priaznivým paušálnym poplatkom a pripravené sú ešte výhodnejšie permanentky.

Ďalšou novinkou je vytvorenie rozsiahlej Chipping zóny. Z doterajšieho jedného grínu sme chipping zväčšili o ďalšie gríny. Tak si každý hráč môže vybrať zo 4 cvičných chiipping grínov.

Pokračovať budú obľúbené turnaje: Majstrovstvá LGK, ktoré sú zaradené v rankingu WAGR a budú sa konať 21.-24.júla s účasťou skvelých zahraničných hráčov a o prize money budú hrať PRO hráči z niekoľkých krajín. Piati finalisti z 13.ročníka medzinárodného 3-dňového turnaja pre juniorov do 21 rokov FALDO Series Slovakia Championship, ktoré sa uskutoční 23. – 26. augusta, postúpia na európske finále. V sobotu 6.augusta prebehne už 15.ročník Charity Golf Cup-u pod záštitou Petra Bondru, z ktorého už viac, ako 300 000 € putovalo pre hendikepované deti. Tradičná tour Grand Prix Black Stork, v ktorej sa počas každého turnaja vyhráva golfový pobyt vyvrcholí obľúbeným turnajom O pohár prezidenta LGK 15.októbra. Nebudú chýbať pravidelné turnaje HCP a Sunny Friday. S veľkou radosťou bude Golfový rezort Black Stork pokračovať aj v práci so začiatočníkmi, a to už pravidelnými tréningami každú nedeľu pre Dospelých a každý piatok a nedeľu pre Juniorov. Každý mesiac sa bude konať takisto Turnaj pre začiatočníkov, ktorý pomôže začínajúcim golfistom prekonať strach a cítiť sa na ihrisku, ako na mieste, ktoré je im prirodzené. Pri začiatočníkoch nemôže chýbať ani práca s deťmi a Denný tábor – Detská golfová škola je ideálnym riešením, ako sa deti počas päť dňového tábora pod vedením trénerov s golfom zoznámia. Počas leta sa budú konať 4 turnusy. Pokračovať budeme aj pravidelnými Kurzami na získanie oprávnenia na hru „Zelenej karty“ , vďaka ktorým je golf koníčkom pre stále viac ľudí.

Hráči môžu stále využiť výhodné permanentky, ktoré im zaručujú výhodnejšiu cenu a je už len na nich či sa rozhodnú pre celosezónnu permanentku alebo permanentku na desať hier. 
V rezorte Black Stork je bezplatný vstup na kryté odpalisko a na tréningové plochy (driving range, chipping area a putting green). Poistenie zodpovednosti každého hráča na ihrisku za škody spôsobené na majetku alebo zdraví. Hostia ubytovaní v Hoteli International****, ktorý sa nachádza v strede golfového ihriska majú až 30 % zľavu z hry golfu, navyše účastníci turnaja organizovaného v rezorte majú špeciálnu cenu ubytovania. Golfisti iste opäť ocenia atraktívnu ponuku Noc+Fee alebo pobyt Unlimited s neobmedzenou hrou či lekciami golfu.

Ako už aj počas minulých rokov ponúkame všetkým návštevníkom atraktívne golfové a wellnes balíky, spojené s ubytovaním v Hoteli International****. Turnajoví hráči budú mať opäť špeciálnu cenu ubytovania. Hostia si pochvaľujú wellnes centrum, v ktorom je vnútorný a vonkajší vyhrievaný bazén s protiprúdom, fínska, infra a parná sauna, vírivka, tepidárium a posilňovňa, ale aj vynikajúcu kuchyňu v reštaurácii so sezónnymi ponukami a domácu cukráreň v lobby bare Hotela International. Mgr. Michaela Štupáková – marketing manager

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.