Kollár hovorí o možnosti predčasných volieb. V SR sa najviac kradnú autá jednej značky, počet vzrástl

Ako sa k nim dostať? Predseda parlamentu Boris Kollár začal otvorene hovoriť o možnosti predčasných volieb ako o jednom z riešení súčasnej koaličnej krízy. Ich zvolanie však nie je také jednoduché. Ústava v súčasnosti nedovoľuje, aby si poslanci skrátili volebné obdobie.

S blížiacim sa vrcholom koaličnej krízy sa čoraz častejšie hovorí o predčasných voľbách. Najnovšie ich začal spomínať aj predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár. Ak má byť zablokovaná Národná rada, tak by podľa neho malo prísť skrátenie volebného obdobia. To však vôbec nemusí byť také jednoduché, ako to znie. Okrem toho by sa výrazne posilnila pozícia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Predstaviteľov vládnych strán čaká v sobotu druhé kolo rokovaní o budúcnosti koalície. Ak sa koaličnú krízu nepodarí vyriešiť do konca augusta, SaS nadobro odíde do opozície a vláda Eduarda Hegera sa bude musieť spoliehať len na menšinovú podporu v parlamente.

Kollár: Radšej predčasné voľby ako zablokovaný parlament

Ak by sa tento scenár naplnil, koalíciu by v parlamente zastupovalo len 68 poslancov, čo môže znemožniť prijímanie zákonov.

Šéf hnutia Sme rodina preto otvorene hovorí o predčasných voľbách. SaS však vyhlásila, že aj po odchode má v pláne podporovať vládne návrhy, ktoré bude považovať za rozumné, a má záujem na dokončení súčasného volebného obdobia.

Podľa Kollára sa bude dať ďalej vládnuť, ak SaS nebude chcieť povaliť vládu, a ak nebude spolu s opozíciou blokovať parlament. „Ale pokiaľ bude konať spolu s opozíciou, budú blokovať parlament, alebo budú vyvolávať neuznášaniaschopnosť, tak sa potom bavme o tom, že takáto vláda nemôže fungovať a treba sa postaviť pred ľudí, a povedať: Tak sme to nezvládli a poďme do predčasných volieb,“ povedal dnes novinárom predseda parlamentu.

Skrátenie volebného obdobia prijatím ústavného zákona v parlamente však môže byť v rozpore s Ústavou, podľa ktorej existujú len tri spôsoby. Moc by pri nich v rukách mala prezidentka Zuzana Čaputová. Parlament môže totiž rozpustiť len hlava štátu.

Aké možnosti ponúka Ústava?

„Naša Ústava možnosť predčasných parlamentných volieb predpokladá v podobe anti-blokačného mechanizmu,“ vysvetlil pre Aktuality.sk Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

Podľa Ústavy predchádza predčasným voľbám rozpustenie parlamentu. Práve to má v rukách hlava štátu. Dôvodov na takýto krok môže byť niekoľko.

Prvou možnosťou je, že Národná rada do troch mesiacov nehlasuje o vládnom návrhu zákona, s ktorým vládny kabinet spojil žiadosť o vyslovenie dôvery.

Napríklad, ak by vláda Eduarda Hegera poslala do parlamentu zákon o štátnom rozpočte, spojila ho s hlasovaním o dôvere a poslanci sa do troch mesiacov k takémuto hlasovaniu nedostanú, prezidentka má možnosť predčasne ukončiť volebné obdobie súčasnej Národnej rady.

Ďalším prípadom je, že parlament sa uznesie na prerušení zasadania na viac ako štyri mesiace v jednom roku.

Posledným a v súčasnej situácii podľa Bujňáka najpravdepodobnejším scenárom je, ak Národná rada nebude dlhšie ako tri mesiace spôsobilá uznášať sa, hoci jej zasadanie nebolo prerušené a bola v tom čase opakovane zvolávaná na schôdzu.

Parlament je uznášaniaschopný vtedy, keď sa prezentuje minimálne 76 zo 150 poslancov. V takom prípade je schôdza otvorená a môže sa rokovať. Pokiaľ to tak nie je, Národná rada má problém.

„Inými slovami, koordinované správanie aspoň 75 poslancov, ktorí sa nebudú dlhšie ako tri mesiace prezentovať na schôdzi Národnej rady, môže viesť k vyvolaniu predčasných parlamentných volieb,“ vysvetlil právnik.

Je však otázne, či je na to v parlamente vôľa. O predčasných voľbách hovoria z parlamentných strán najmä Smer (27 poslancov), Hlas (11), tarabovci (3), Republika (5), a pripúšťa ich Sme rodina (17). To je spolu len 63 hlasov, čo na zablokovanie parlamentu nestačí.

Ústavný súd na to už upozornil

Ústava zatiaľ poslancom nedáva možnosť priamo rozhodnúť o konci volebného obdobia prostredníctvom ústavného zákona, ktorý musí podporiť aspoň 90 poslancov, ako sa to robilo doteraz. To si uvedomuje aj Boris Kollár, ktorý o možnosti predčasných volieb otvorene hovoril v relácii V politike na TA3. Právomoc skrátiť volebné obdobie by chcel poslancom dať.

„Ja si myslím, že takúto úpravu by sme v Ústave mali mať. Mala by tam byť možnosť, aby sme si vedeli legálne skrátiť volebné obdobie,“ skonštatoval s tým, že chce takúto možnosť do legislatívy doplniť spolu so skrátením volebného obdobia referendom. Zákon by mal predstaviť na septembrovej schôdzi.

Ústavný súd totiž v júli rozhodol o tom, že navrhované referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou. Zároveň sa vyjadril aj k možnosti, že by si ho skrátili samotní poslanci. „Jednorazové prelamovanie ústavou normovaných pravidiel nesvedčí ani zákonodarnému orgánu a ústavný súd ho nepovažuje za vhodnú ústavnú prax.“

Podľa Bujňáka tak súd povedal politikom, aby rešpektovali ústavu. „Ak ústava upravuje spôsob, ako možno dospieť k predčasným voľbám, potom sa má použiť tento spôsob a nie jednorazové prelamovanie existujúcich ústavných pravidiel,“ doplnil.

Poslanci môžu zmeniť ústavu

Jednorazové prelamovanie ústavných pravidiel osobitnými zákonmi by napríklad mohlo viesť aj k tomu, že by mohli poslanci dočasne pozastaviť právomoci prokuratúry či Najvyššieho kontrolného úradu. Je preto podľa Bujňáka pochopiteľné, že takéto ústavné zákony sú nežiaduce.

Ústavný súd tiež politikom odkázal, že ak sa im existujúce pravidlá pre vyvolanie predčasných parlamentných volieb nepáčia, potom je Národná rada oprávnená zmeniť Ústavu a doplniť do nej jednoduchší spôsob.

K podobnej situácii došlo v roku 2009 v Česku, keď tamojší ústavný súd vyhlásil ústavný zákon o skrátení volebného obdobia za protiústavný, a to dokonca krátko pred parlamentnými voľbami.

„V Česku došlo následne k zmene ústavy, podľa ktorej prezident Poslaneckú snemovňu rozpustí, ak mu to snemovňa navrhne svojím uznesením. Za uznesenie musí hlasovať trojpätinová väčšina všetkých poslancov. Podobný model by teoreticky mohol byť zavedený aj u nás, avšak prihováral by som sa za to, aby sa uznesenie k predčasným voľbám schvaľovalo na dvoch schôdzach s časovým odstupom“ uzavrel Bujňák.

Vytvoril by sa tým priestor na „vychladnutie hláv“ a zvýšila by sa pravdepodobnosť, že o uznesení sa nebude hlasovať iba pod vplyvom emócií, aktuality.sk

X X X

Je to naša jediná možnosť, ako zabojovať o platy a budúcnosť. Po lekároch začínajú riešiť výpovede aj záchranári

V pondelok malo na úrade vlády pokračovať rokovanie o platoch lekárov a sestier. Termín sa ale presunul. Chýbajú dáta od ministerstva zdravotnictva, to ale nič bližšie komentovať nechce.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Počas pandémie stáli v prvej línii, hoci spočiatku nemali ani dostatok ochranných prostriedkov. Na niektorých záchranárskych staniciach si dokonca robili zbierky, aby si mohli kúpiť práčku a ako tak fungovať. Za chorých kolegov ťahali nadčasy a do toho sa začali stupňovať fyzické útoky od pacientov. Napriek tomu, že sa podmienky ich práce za posledné roky zhoršili, záchranári majú pocit, akoby na nich kompetentní pozabudli.

Teraz dospeli do bodu, keď sa viac a viac hromadí ich nespokojnosť a preto sa rovnako ako lekári začínajú mobilizovať. Po tlaku zdola začínajú záchranárske odbory v Bratislave zisťovať, koľko zamestnancov – lekárov a záchranárov – by bolo ochotných ísť do výpovedí.

Jedným z hlavných problémov je, že doteraz, rovnako ako iným zdravotníkom, im nikto nepredostrel návrh na zvyšovanie platov a výhrady majú aj k tomu, že s nimi nikto nekomunikuje.

Predsedníčka Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe v Bratislave Zuzana Pukancová hovorí, že sú ochotní diskutovať o návrhoch, o tom, aké sú možnosti, ale od kompetetných nemajú k dispozícii absolútne nič.

Bez odpovede

Záchranári ponechali vláde čas, aby im predložila konkrétne návrhy, ale neustále oddiaľovanie riešenia vystupňovalo tlak od členov odborov.

Na ich podnet tak uplynulý týždeň pripravilo vedenie odborov takzvané „vyhlásenie o pripravenosti podať výpoveď“.

Svojim podpisom pod tento dokument záchranári deklarujú, že sú rozhodnutí ukončiť pracovný pomer, ak nebudú splnené alebo aspoň podniknuté základné kroky k splneniu ich štyroch požiadaviek.

„Bohužiaľ, je to naša jediná možnosť, ako zabojovať o svoje platy a budúcnosť,“ tvrdia.

Dve požiadavky sa týkajú platov, ďalšie zase platieb od zdravotných poisťovní a navýšenia počtu lekárov a záchranárov.

Základná odborová organizácia združuje zamestnancov Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, ktorá je štátnou organizáciou a svoje stanice a teda aj záchranárov má na západnom, stredom a severnom Slovensku.

Pukancová hovorí, že zatiaľ je to len pár dní a nevedia, koľko ľudí to podpísalo, no podpisujú to podľa jej slov aj nečlenovia odborov a ozývajú sa jej aj záchranári zo súkromných záchraniek.

Pukancová hovorí, že komunikácia s ministerstvom zdravotníctva prebieha. S rezortom riešili pracovné podmienky, rizikové príplatky či vybavenie záchraniek. Časť vecí sa pohlo, ale platy ostávajú stále nedoriešené.

„Už dlhodobo sa nemôžeme dostať k žiadnemu konkrétnemu návrhu, alebo výsledku, neboli sme ani prizvaní na rokovania o našich platoch,“ hovorí Pukancová.

Naráža na to, že neboli pozvaní konkrétne na rokovania, ktoré prebehali uplynulé týždne priamo na úrade vlády a kde boli prítomní len odborári zastupujúci lekárov a sestry.

Ešte v prvej polovici júla odoslali oficiálnu žiadosť na úrad vlády o stretnutie, ale doteraz nemajú žiadnu odpoveď.

Lekári už skúsenosť majú

Záchranári pristupujú k zbieraniu deklarácií, ktorými vyjadrujú svoju ochotu podať výpoveď, vôbec po prvýkrát. „Uvidíme, aký bude v konečnom dôsledku výsledok,“ hovorí Pukancová.

Ak sa veci nepohnú, k samotným výpovediam by pristúpili v októbri s tým, že definitívne by odlišli z práce na konci roka.

Vláde tak dávajú priestor ešte pár mesiacov. „Chceme mať priestor k vyriešeniu situácie,“ konštatuje Pukancová a verí, že k výpovediam nakoniec nepríde.

Nevylučuje však, že k odchodom môže prísť aj spontánne u záchranárov, ktorí sú v preddôchodkovom veku.

Záchranári narozdiel od lekárov hromadné výpovede doteraz neriešili. Lekári už takúto skúsenosť majú z roku 2011. Nielenže prejavili ochotu ísť do výpovedí, ale ich reálne podali. Vtedajšia vláda Ivety Radičovej musela preto vyhlásiť v niektorých nemocniciach núdzový stav.

Takýmto spôsobom sa lekárom nakoniec podarilo presadiť väčšinu požiadaviek. Aj teraz pristúpili k rovnakej taktike. Pred pár mesiacmi začali zisťovať, koľko z nich je ochotných za splnenie aktuálnych požiadaviek ísť až do výpovedí. Doteraz majú podpísaných okolo 3500 deklarácií.

Rovnako ako záchranári žiadajú vyššie platy, ale aj rôzne systémové opatrenia, ako poriadok vo financovaní nemocníc, riešenie nedostatku personálu či zreformovanie vzdelávania mladých lekárov. Ak im vláda nevyhovie, už v auguste sú pripravení zbierať priamo výpovede.

Samotné nemocnice zatiaľ nevedeli odpovedať na otázku, koľko lekárov konkrétne z ich zdravotníckeho zariadenia je ochotných odísť. Jedine najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava hovorí, že podľa odhadov odborárov je to približne 400 lekárov.

Odložili rokovanie

Nielen lekári a záchranári, ale ani ostatní zdravotníci sa zatiaľ konkrétnych platových návrhov nedočkali.

Pôvodne im mali byť predstavené už na konci júna. To sa ale nestalo a ministerstvo zdravotníctvo ani nevysvetlilo prečo.

Viac sa teda očakávalo od júlového stretnutia na úrade vlády, ktoré ale nakoniec prinieslo len dohodu na ďalšom, augustovom stretnutí.

Navyše na stretnutia boli prizvaní len zástupcovia lekárov a sestier, na čo reagovali ostatní zdravotníci s tým, či sa rokuje o nich bez nich.

No ani augustové stretnutie nedopadlo úplne podľa očakávaní. Ministerstvo financií aj zdravotníctva si vyžiadalo čas na ďalšie analýzy. V pondelok sa mali opäť stretnúť s lekármi a sestrami za jedným stolom, ale rezorty nakoniec potrebovali ešte viac času a stretnutie sa posunulo na neurčito. Malo by k nemu prísť ešte tento týždeň.

Úrad vlády povedal, že zo strany ministerstva zdravotníctva je nutné ešte dodať chýbajúce dáta a pre viac informácií odkázalo na rezort.

Ten ale nič nevysvetil a len odkázal, že o novom termíne bude informovať úrad vlády, ktorý tieto rokovania organizuje, aktuality.sk

X X X

Na Slovensku sa stále najviac kradnú autá jednej značky. Ich počet vzrástol

Slováci na nich najviac jazdia, zlodeji ich stále najviac kradnú. Vozidlá továrenskej značky Škoda stále hrajú prím v neslávnom rebríčku najkradnutejších áut na Slovensku.

Snáď jediný potešiteľný fakt na tomto rebríčku je výrazne nižší počet ukradnutých áut oproti dobám, kedy to bola na Slovensku doslova masová činnosť. Aktuálne sú ich ročne už „len“ stovky, ešte pred piatimi rokmi presahoval ich počet tisícku.

V prvom polroku tohto roka zlodeji ukradli 149 škodoviek, čo je o takmer štyridsať áut tejto značky viac, ako tomu bolo v prvom polroku minulého roka. Podstatne menej sa zlodeji zameriavajú na ďalšie značky vozidiel, ktoré už miznú len v desiatkach kusov ročne.

Autičkári sa po škodovkách zaujímajú najmäo Volkswageny, za ktorými s malým odstupom nasledujú značky Renault, Opel, Peugeot, Hyundai či Citröen.

Vyšší záujem zlodejov je aj o luxusnejšie vozy značiek Mercedes, Audi, Ford či BMW, ale to už hovoríme o maximálne desiatkach ukradnutých áut tohto typu ročne.

Celkovo v prvom polroku tohto roka zlodeji ukradli 495 osobných či nákladných vozidiel, prívesov, návesov, traktorov, motoriek a štvorkoliek. Je to mierny nárast oproti vlaňajšku, kedy za prvých 6 mesiacov roka zmizlo 424 vozidiel spomínaných typov.

Ľudia vypátrali 344 áut

Slovensko s krádežami áut už pár rokov bojuje pomerne kurióznym spôsobom. Na sociálnej sieti sa dala dokopy skupina občanov HAKA – Hľadá sa auto, krádeže automobilov, ktorá má dnes už státisíce členov.

Od začiatku svojho fungovania v roku 2016 takto našli 344 ukradnutých vozidiel. Podarilo sa im to najmä vďaka dvom špeciálne vyvinutým aplikáciám.

Prvá sa volá Hakasystém + a je pripojená na osem ministerstiev vnútra, ktoré sú na Slovensku, v Česku, Maďarsku a v ďalších piatich krajinách.

„Ktokoľvek v týchto štátoch nahlási krádež vozidla, naša aplikácia o tej krádeži vie. Ľudia nás teda nemusia informovať, že im auto ukradli. Ktokoľvek zbadá podozrivé vozidlo, môže ho cez túto aplikáciu preveriť – zadaním VIN čísla alebo ŠPZ (evidenčného čísla auta). Hneď zistí, či je auto v niektorej z tých databáz ministerstiev, aplikácia ho na to upozorní,“ vysvetľuje šéf občianskeho združenia HAKA Štefan Farkas.

Druhá aplikácia sa volá Hakatron. Keď ju zapnete a dáte mobil do držiaka v aute, bude automaticky kontrolovať autá idúce pred vami, pri lepších mobiloch aj protiidúce autá. Keď aplikácia zaznamená auto v pátraní, dá to majiteľovi mobilu vedieť hlasovým signálom. Dokonca identifikuje, ktorá polícia ho hľadá.

Prečo sa autá kradnú?

Aktivisti z HAKA sa stretávajú s troma dôvodmi, prečo zlodeji stále autá kradnú.

Prvú skupinu tvoria krádeže takých vozidiel, s ktorými plánujú spáchať inú trestnú činnosť. Najčastejšie je to prevádzačstvo, teda prevozy nelegálnych migrantov z územia jednej krajiny do druhej. Auto buď ukradnú a používajú s ŠPZ-tkami z iného auta, alebo si ich požičiavajú v požičovni, kam ich potom už nevrátia.

V nedávnej minulosti kradla bankomatová mafia silnejšie SUV vozidlá, s ktorými vytrhávali bankomaty reťazami. Ak použijú vozidlo pri prepade banky alebo firmy, zvyčajne auto po lúpeži zapália alebo odstavia na parkovisku.

Druhým typom sú krádeže áut na objednávku, ktoré potom slúžia ako zdroj náhradných dielov. Farkas ako príklad uvádza vozidlo Mercedes Benz po nehode, ktoré potrebuje väčšiu opravu. Majiteľ ho teda dá do servisu v očakávaní, že potom dostane bezproblémové opravené auto.

„No a servis má na výber. Buď tie diely kúpi oficiálne, vie ich zohnať cez internetový predaj, alebo má známych zlodejov, ktorí mu na zákazku ukradnú rovnaké auto. Diely z neho použije a vám nafaktúruje plnú sumu,“ opisuje Farkas.

Tieto dva druhy krádeží stále dominujú. Menej časté sú krádeže vozidiel na objednávku, ktoré potom zlodeji „zlegalizujú“, aby sa na nich mohlo ďalej jazdiť. To sa robí len u vozidiel s hodnotou prevyšujúcou 20-tisíc eur.

„To auto naložia do lodného kontajnera a prepravia napríklad do Afriky. Potom použijú VIN číslo rovnakého auta, ktoré jazdí napríklad na Novom Zélande a dajú ho na ukradnuté auto – vznikne takzvaná dvojička. Pod jedným číslom potom jazdia dve vozidlá,“ opisuje Farkas.

Buďte obozretní

Odborníci zo staníc originality radia motoristom, aby boli pri kúpe ojazdeného vozidla čo najviac obozretní a využili všetky dostupné možnosti, ktorými možno odhaliť prípadný podvod.

„Okrem technického stavu, ktorému sa teraz nebudeme venovať, je to predovšetkým zistenie, či sa predmetné vozidlo nenachádza v databázach odcudzených vozidiel, prípadne, či s ním nebolo neoprávnene manipulované a tým nedošlo k pozmeňovaniu identifikátorov,“ hovorí manažér spoločnosti PTI Slavomír Čech.

V prípade, že chcete zaevidovať auto z inej krajiny, teda jednotlivo dovezené vozidlo, vždy musí absolvovať kontrolu originality. Jej súčasťou je aj preverenie v jednotlivých databázach konkrétneho štátu, odkiaľ ho chcete doviesť, ale aj podrobná fyzická kontrola.

Ak kontrola originality dopadne dobre, je vysoký predpoklad, že kupujete auto s jasným pôvodom a bez pozmeňovania samotných identifikátorov.

Trochu iná situácia je pri kúpe auta na domácom trhu.

„Pokiaľ ide o vozidlo registrované u nás, je možnosť využiť databázu odcudzených vozidiel, ktorú na Slovensku prevádzkuje priamo ministerstvo vnútra. V tomto prípade tiež doporučujeme aspoň základnú vizuálnu kontrolu niekým kompetentným,“ dodal Čech.

Podľa jeho slov by mal každý seriózny predajca už pred kúpou auta poskytnúť zákazníkovi všetky potrebné údaje, a to predovšetkým identifikačné číslo vozidla VIN. Vďaka nemu potom vedia spomínané informácie overiť či už na stránkach ministerstva vnútra v prípade slovenských vozidiel, alebo napríklad cez register prevádzkových záznamov vozidiel technickej služby kontroly originality v prípade evidencii mimo SR, aktuality.sk

X X X

V ČR zaznamenali sofistikovaný podvod, varujú pred falošnými exekúciami

V Česku zaznamenali novú sofistikovanú podvodnú aktivitu týkajúcu sa exekúcií; páchatelia sa od ľudí prostredníctvom SMS správ snažia získať citlivé údaje. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe varovania Exekútorskej komory ČR.

 Podvodníci ľuďom posielajú SMS správy, kde ich informujú o vymyslenej exekúcii. Adresátov zároveň nasmerujú na webovú stránku Ekcr.org/search, kde si dlh môžu vyhľadať. Tá je však tiež podvodná. „Táto stránka napodobňuje vzhľad oficiálnych stránok Exekútorskej komory ČR a na jej jednotlivé položky odkazuje za účelom zvýšenia dôvery návštevníka,“ upozorňuje Exekútorská komora ČR.

Po zadaní osobných údajov sa na stránke objaví informácia o vymyslenom dlhu a exekúcii bez ohľadu na to, či obeť zadá existujúce alebo neexistujúce údaje. Aplikácia potom ľudí odkáže na možnosť uhradiť dlh.

Česká exekútorská komora upozorňuje, aby v prípade, že ľuďom príde podobná správa, neklikali na priložený webový odkaz, nevypĺňali svoje osobné údaje, ani nič neplatili.

„Ide o podvodnú stránku, ktorá je zjavne vytvorená za účelom vylákania finančných prostriedkov od dôverných návštevníkov,“ uviedla komora. Dodala, že sa v danej veci už obrátila na zodpovedné orgány. Poškodeným odporúča kontaktovať políciu. /agentury/

X X X

Zavaril Putinovmu kuchárovi ruský novinár? Žoldnierom zbombardovali štáb

 Na začiatku bola fotografia, ktorou sa ruský vojnový reportér na sociálnej sieti pochválil stretnutím s vlastníkom ruskej žoldnierskej armády pred jej štábom v Donbase. Do týždňa budovu veliteľstva ukrajinské delostrelectvo zrovnalo so zemou.

 Bol to trestuhodne ľahký terč. Zamerať ho bolo pre vojenskú rozviedku hračkou. Na jednej zo snímok z luhanskej Popasny, kde pózoval novinár Sergej Sreda s Putinovým kuchárom, ako znie prezývka Jevgenija Prigožina (okrem toho, že je majiteľom súkromnej armády známej ako vagnerovci a petrohradskej fabriky trollov, poskytuje Kremľu aj cateringové služby) bolo vidieť tabuľku s adresou neďalekého protileteckého krytu.

Prigožin prežil

Keď iný vojnový reportér Jurij Kotionok v nedeľu na svojom telegramovom kanáli informoval o zbombardovaní veliteľstva vagnerovcov, Sreda ihneď fotografie z internetu zmazal. Bolo už však neskoro. Na geolokalizovanej adrese Popasna, Mironovská ulica 12, sa na mieste päťpodlažného obytného domu vŕšili len ruiny.

Koľko pod troskami zostalo ľudí, to ešte v pondelok popoludní zostávalo neznáme. Odhad Serhija Hajdaja, ukrajinského šéfa vojenskej správy Luhanskej oblasti, bol vysoký. „Ak sa ukáže, že v Popasne bolo zlikvidovaných viac ako sto vagnerovcov z veliteľského zboru, pre nás to už nebude novinka,“ povedal pre ukrajinskú televíziu.

Na sociálnych sieťach kolovali špekulácie, že pri útoku mohol prísť o život aj Putinov kuchár. Hajdaj však konštatoval, že v tomto smere „nemôže poskytnúť radostnú správu“, no Prigožinovi zástupcovia podľa neho boli v čase útoku v budove.

Novinár Kotionok napísal, že veliteľstvo vagnerovcov s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahol americký salvový raketomet HIMARS. Okrem presne navádzaných rakiet HIMARS s maximálnym dosahom 75 kilometrov ukrajinská armáda používa aj štandardné delá, schopné vystreliť presne navádzaný granát až do vzdialenosti 40 kilometrov.

Popasna, ktorú vagnerovci dobyli v máji po dlhých a krvavých bojoch, je v súčasnosti asi 30 kilometrov od najbližších pozícií ukrajinského diaľkového delostrelectva.

Ak to bolo skutočne všetko tak, ako to opísal Kotionok a ukrajinské médiá, potom ide o zarážajúci prípad naivity a nedbalosti ruského vojnového reportéra, ktorý pripomína okolnosti skazy ruského ťažkého samohybného mínometu Tuľpan (tulipán). Ukrajinci túto unikátnu zbraň s kalibrom 240 milimetrov zamerali a zničili v máji v blízkosti mesta Rubižne vďala ruskej televíznej reportáži.

Pasca na HIMARS?

Niektorí analytici sú však pri hodnotení správ o prípade v Popasne opatrní. Ruslan Leviev, zakladateľ investigatívnej skupiny Conflict Intelligence Team,, napríklad nevylúčil, že vagnerovci mohli sami vyprovokovať ukrajinský úder. .„Pri spomienke na to, ako veľmi má rád Prigožin trollovanie a koľko bol vždy pripravený na to minúť a aké veľké úsilie je pripravený vynaložiť, stále mám isté pochybnosti o tom, čo sa skutočne stalo,“ napísal expert na Twitteri.

„Ruskí vojenskí korešpondenti sú si vedomí zákazu snímania vojenských zariadení. A tu pózujú hneď vedľa veliteľstva, a dokonca s niekým podobným ako Prigožin,“ poznamenal Leviev a predložil hypotézu, že vagnerovci možno chceli vyprovokovať použitie amerického raketového systému HIMARS v nádeji, že sa im ho podarí zamerať a zničiť.

Ako SS Totenkopf

Vagnerova súkromná vojenská spoločnosť je považovaná za jednu z najbojaschopnejších jednotiek bojujúcich na Ukrajine na ruskej strane. Moskva ju skryto financuje, ale pritom sa k oficiálne v Rusku nezaregistrovanému paravojenskému zoskupeniu formálne nehlási. Padlých vagnerovcov ani nezaratúva medzi straty ruských ozbrojených síl.

K žoldnierom s bojovou praxou zo Sýrie, z Líbye a viacerých afrických krajín Prigožin v súčasnosti naberá aj regrútov z trestaneckých táborov. Trestancov popri relatívne vysokom žolde láka na prísľub odpustenia zvyšku trestu.

Niekdajší donecký „minister obrany“ Igor „Strelkov“ Girkin, ktorý pri analýzach vývoja vojny na Ukrajine často kritizuje nízku efektivitu ruskej armády, má pre Prigožinovo súkromné vojsko len slová chvály: „Vagnerovci majú svoje tanky, salvové raketomety, protivzdušnú obranu. Je to plnohodnotné vojenské zoskupenie.“ A žoldnierom vystrúhal ešte svojskú poklonu: „Vagnerovci bojujú ako divízia SS Totenkopf, plnia úlohy bez ohľadu na straty.“/agentury/

X X X

SUV Mahindra XUV700 je obrovský hit! V poradovníku naň čaká vyše 100 000 ľudí

 Maxindru XUV700 si každý mesiac objedná takmer 10-tisíc ľudí. Už teraz je vypredaná až do roku 2024.

Mahindra XUV700, SUV predstavené na jeseň minulého roku, je nástupcom modelu XUV500, ktorý sa vyrába už vyše dekády, samozrejme s niekoľkými modernizáciami a len mimochodom – možno ho kúpiť aj na Slovensku za cenu tesne pod hranicou 19 000 eur. Aj keď sa Mahindra zameriava predovšetkým na domáci trh, je prítomná aj v Európe a občas hlavne SUV a pickupy tejto značky vidieť aj na slovenských cestách.

Nie je preto vylúčené, že auto, o ktorom teraz píšeme, teda XUV700 sa dostane aj do Európy. Mahindre sa v rámci možností relatívne darí napríklad aj v Taliansku. Cestu do Európy, aj keď s určitým oneskorením, mu môže vydláždiť obrovský úspech tohto modelu na domácom trhu.

Len pre zaujímavosť – Mahindra v poslednom období má výborné predaje, brzdí ju však nedostatok čipov a ďalších komponentov. A to natoľko, že aktuálne eviduje na svoje štyri modely – XUV700, Thar, Bolero a XUV300 vyše 1,43 milióna nevybavených objednávok. Na XUV700 ich každý mesiac prichádza takmer 10-tisíc, aktuálne počet objednaných áut prekročil hranicu 100 000 a tí, čo si XUV700 objednajú teraz, ho dostanú najskôr niekedy v roku 2024.

Ako sme už napísali – XUV700 je nástupcom modelu XUV500, oproti ktorému narástol v celkových rozmeroch aj rázvorom. Jeho dĺžka je 4 695 milimetrov (+110 mm) a rázvor 2 750 mm (+50 mm). XUV700 je ponúkané v dvoch výbavách – MX (iba 5-miestne) a AX (5 a 7-miestne).

Varianty s automatickou prevodovkou AX7, ktoré sú vrcholom ponuky, majú voliteľný luxusný balík s technológiami ako je 360-stupňová kamera, bezdrôtová nabíjačka telefónu, elektricky vysúvateľné kľučky dverí, elektronická parkovacia brzda a rozšírený monitor mŕtveho uhla. Len pre zaujímavosť – tento model je ako prvé indické SUV schopný čiastočne autonómnej jazdy a získal v testoch titul Najbezpečnejšie indické auto.

 Na výber sú dva motory – 2,0 l turbo benzín a 2,2 l diesel. Oba je možné mať s manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Benzínový motor má výkon 200 koní a krútiaci moment 380 Nm. Naftový poskytuje výkon 155 koní s krútiacim momentom 360 Nm v nižších variantoch MX a 185 koní s krútiacim momentom 420 Nm (manuál)/450 Nm (automat) vo verziách AX.

A teraz to najzaujímavejšie – ceny. V súčasnosti je Mahindra XUV700, teda auto de facto vo veľkosti Kodiaqu, k dispozícii v základnej cene 1 318 161 rupií (16 136 eur). Aj za 7-miestny variant AX7 v najvyššej výbave s manuálom dáte 1 920 514, čo je 23 511 eur. Vzhľadom na obrovský záujem o tento model v Indii sa zrejme XUV700 tak skoro do Európy nedostane, no je to model, ktorý by sa na trhu mohol celkom chytiť./agentury/

X X X

Záhadný pád v Alpách. Zahynula dvojnásobná majsterka sveta

Majsterka sveta v skialpinizme Adele Millozová tragicky zahynula na jednom zo svahov pohoria Mont Blanc v Alpách. O smrti Francúzky informoval v pondelok denník Corriere Della Sera.

Záchranári, ktorých privolala skupina horolezcov, našli telo 12. augusta. Vedľa 26-ročnej športovkyne bola aj mŕtvola inštruktora.

Obaja sa mali po štandardnej ceste vyšplhať na vrchol Peng Peak (3192 metrov), na ktorom Millozová trénovala v horách, no spadli. Francúzska polícia zdôraznila, že príčinou smrti dvoch horolezcov nemohli byť poveternostné podmienky.

Vyšetrovanie má odhaliť príčiny tragického pádu. Francúzska federácia horolezectva uverejnila tlačovú správu, v ktorej potvrdila smrť Millozovej: „Jej úsmev a dobrá nálada budú chýbať.“

Millozová získala zlato na majstrovstvách sveta v skialpinizme 2017 v šprinte a v súťaži jednotlivcov. V roku 2018 vyhrala európsky šampionát, má tri tituly majstra krajiny./agentury/

X X X

10 najpredávanejších SUV a crossoverov na Slovensku! Aj s cenami

Predaj SUV aj crossoverov aj napriek kríze na Slovensku výrazne vzrástol. Rebríčku najpredávanejších dominujú ázijské značky.

Aktuálne je medzi SUV a crossovermi na Slovensku lídrom Hyundai Tucson. Pred Kiou Sportage má však len minimálny náskok.

Za prvých 7 mesiacov tohto roku sa podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu predalo na Slovensku 22 824 SUV a crossoverov. Predstavuje to trhový podiel 49,43 percenta. Inak povedané – aj napriek inflácii a zvyšovaniu cien ľudia na autách zatiaľ nešetria, pretože prakticky každé druhé novo registrované auto na Slovensku patrí do tejto, nie najlacnejšej, kategórie.

Pre porovnanie – v roku 2021 sa za rovnaké obdobie predalo 20 635 áut kategórie SUV a crossover, čo predstavovalo trhový podiel 44,72. To značí, že obľuba týchto áut výrazne medziročne vzrástla.

 Ak sa pozrieme do rebríčku, vidno na ňom, že Škoda aj Volkswagen „bojovali“ s nedostatkom nových áut. V prípade mladoboleslavskej značky výraznejšie klesol predaj Kamiqu, ktorý bol pred rokom v tomto rebríčku lídrom a dosť si pohoršil aj Karoq. Škoda sa snažila predávať hlavne drahšie autá s vyššou pridanou hodnotou, aj preto si napriek komplikáciám s chýbajúcimi autami medziročne polepšil najdrahší (mimo elektrických SUV) model automobilky v tejto kategórii, Škoda Kodiaq.

Naopak, s nedostatkom komponentov najmenej bojovali ázijské značky, čo sa prejavilo aj v našom rebríčku, keď obsadili kompletný stupeň víťazov, navyše razantne do neho vstúpila ďalšia novinka z Ázie – japonský crossover Toyota Yaris Cross, ktorý pred rokom ešte nebol na trhu, no aktuálne sa umiestnil na výbornom 8. mieste.

Tu je rebríček najpredávanejších SUV a crossoverov na Slovensku za prvých 7 mesiacov tohto roku:

10. miesto: Volkswagen T-Cross, Volkswagen T-Cross 1.5 TSI (2022)

Na 10. mieste skončil Volkswagen T-Cross. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 614 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 17 490 eur.

V roku 2021 mu po 7 mesiacoch patrila 5. priečka, medziročne si pohoršil o 5 miest.

9. miesto: Volkswagen Tiguan. Na 9. mieste skončil Volkswagen Tiguan. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 637 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 30 590 eur.

V roku 2021 mu po 7 mesiacoch patrila 9. priečka, medziročne svoju pozíciu obhájil.

8. miesto: Toyota Yaris Cross

Foto: Ľuboš Pilc

Toyota Yaris Cross

Na 8. mieste skončila Toyota Yaris Cross. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 699 kusov. Jej základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 17 790 eur.

V roku 2021 sa v tomto čase ešte nepredávala, v rebríčku je nováčikom.

7. miesto: Škoda Kodiaq

 Škoda Kodiaq

Na 7. mieste skončila Škoda Kodiaq. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 844 kusov. Jej základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 29 120 eur.

V roku 2021 jej po 7 mesiacoch patrila 10. priečka, medziročne si polepšila o 3 miesta.

6. miesto: Škoda Kamiq

Foto: Robert Hüttner, Pravda

Škoda Kamiq.

Na 6. mieste skončila Škoda Kamiq. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 984 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 17 280 eur.

V roku 2021 jej po 7 mesiacoch patrila 1. priečka, medziročne si pohoršila o 5 miest.

5. miesto: Škoda Karoq

 Škoda Karoq 1.5 TSI 110 kW/150 k 7AP (2022). Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 998 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 22 510 eur.

V roku 2021 jej po 7 mesiacoch patrila 3. priečka, medziročne si pohoršila o 2 miesta.

4. miesto: Dacia Duster

 Na 4. mieste skončila Dacia Duster. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 1 053 kusov. Jej základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 14 290 eur.

V roku 2021 mu po 7 mesiacoch patrila 8. priečka, medziročne si polepšil o 4 miesta.

3. miesto: Toyota RAV4

 Na 3. mieste skončila Toyota RAV4. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 1 281 kusov. Jej základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 29 290 eur.

V roku 2021 jej po 7 mesiacoch patrila 7. priečka, medziročne si polepšila o 4 miesta.

2. miesto: Kia Sportage

 Kia Sportage 1,6 T-GDi HEV 4WD (2022)

Na 2. mieste skončila Kia Sportage. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 1 561 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 24 690 eur. V roku 2021 jej po 7 mesiacoch patrila 4. priečka, medziročne si polepšila o 2 miesta.

1. miesto: Hyundai Tucson

 Hyundai Tucson PHEV (2022)

Na 1. mieste skončil Hyundai Tucson. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) sa z tohto modelu za prvých 7 mesiacov roku 2022 predalo 1 577 kusov. Jeho základná cena (v čase publikovania tohto materiálu) je 24 190 eur. V roku 2021 mu po 7 mesiacoch patrila 2. priečka, medziročne si polepšil o 1 miesto./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.